IN HAARLEM EET MEN HET GOEDKOOPSTE BROOD De kring-Bollenstreek roert zich geducht !a N\£T SUNLIGHT V Stichting voor sport en toerisme Argumenten vóór en tegen het uitkeren van dividend BLIKSEMAFLEIDERS Voorstel afschaffing sanerings maatregelen verworpen 'Jrb j ZEEP m Guépin&Van derVlugt Beleggingen Safe Giroverkeer AGENDA PINDA-CHINEES IN HET ZWART Vinden eis erg hoog" Gemeentezaken HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? Voorstel met algemene stemmen aanvaard Adviseurs zullen contact met Djocja opnemen WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING H.O.V. Solist: Hendrik Rijnbergen Spaarne 56 - Telefoon 11896 Burgerlijke Stand Katholiek Thuisfront Haarlem naar „Thuisfront" Distributienieuws Rijwieldiefstallen Klaverjastournooi in „Krelage" Voor een goed arrangement van bloemen en aardewerk: Bloemenmag. H. W. BRAKEL XMS RAADPLEGEN VAN BEVOLKINGSREGISTER Nieuwe legesverordening Jaarvergadering Coöperatie „Vooruitgang" Door auto aangereden V orstverletregeling HEEMSTEDE Huishoudelijke Voorlichting VAKGROEP KWEKERS L.T.B. Bollenkwekers roeren zich „DE KLOKKENGIETER" „DE SLEUTELSPECIALIST" UW MAN HEEFT WEER EEN ZONNIG HUMEUR...! Weg met die ergernis van half-ge wassen goed./., hang een smette loze Sunlight-was aan de lijn! Wrijf wat extra Sunlight Zeep op de extra vuile plekken en zie: zelfs deze worden stralend schoonHard boe nen is overbodig! In het zuivere Sunlight-sop gaat 't als vanzelf. Heer lijk, zo'n fris geurende Sunlight-was - en 'tgoed gaat véél langer mee! HELDER EH HEEL NET NU WEET //f HET ZEKER...ALLEEN EEN SUNLIGHT WAS IS EEN SCHONE WAS ZANDVOORTSE GEMEENTERAAD Van overeenstemming geen sprake Pater Kersten onderscheiden m Beurs van Amsterdam TAMELIJK PRIJS- HOUDEND Al jaren woedt in Haarlem een felle strjjd om het brooddebiet. Drie partijen doen aan deze strijd mee: de coöperaties, één grootbedrijf en de middenstandsbakkerijen, samen werkend om sterker te staan. De sterkte-verhouding van deze drie lichamen kunnen we buiten be- schouVing laten, want het publiek interesseert zich in het algemeen- alleen maar voor de broodprijs, die in Haarlem twee cent lager is dan in alle andere steden! Het toeval wil, dat het juist versche nen jaarverslag van een der coöperaties uitvoerig over deze kwestie schrijft dat het bedoelde grootbedrijf 7 pet. di vidend aan zijn broodverbruikers gaat uitkeren en dat de middenstandsbakke rijen mededelen, dat zij in feite de strijd gewonnen hebben. Wat is er gebeurd? De coöperatie vertelt, dat de uitkering van dividend tegen haar gericht is. omdat zij dit al jaren doet. Het Broodprijzenbesluit be paalt, dat dit dividend uitgekeerd mag worden, indien de plaatselijke coöpera tie haar gebruikelijke overschot uitbe taalt. Boven haar percentage mag niet worden gegaan. De coöperatie keert echter uit, zo deelt men van bestuurs zijde rrjede, over het verbruik van brood, koek en beschuit, de particuliere bakkerijen, die dividend verstrekken, doen dit alleen over het broodver- bruik. En dan verder: indien er in Haarlem geen verbruikscoöperatie was, zou van deze royale houding van andere zijde geen sprake zijn. Een particuliere bakker stelt daar het volgende tegenover: voorop staaf, dat geen enkele bakker, groot of klein, winst kan maken op zijn brood. De grote bedrijven kunnen alleen daarom dividend uitkeren, omdat zij veel gro tere toewijzingen ontvangen en zij van neven-artikelen, zoals klein-brood, spe culaas enz. behoorlijke overwinst kun nen boeken. Wij, particulieren, waarvan er ver schillende ook grote bedrijven bezitten, zijn eigenlijk degenen, die de broodprij? gedrukt hebben, in onze strijd tegen de coöperatie. Een bestuurslid van de bakkerij commissie verklaarde, dat het onjuist is van Haarlem „een dividend-stad" te maken, daar dit de ondergang zou be tekenen van de middenstands-bakke rijen. die het thans toch al zo moeilijk hebben. Daar de middenstanders een lage broodprijs geforceerd hebben, zal het de dividend-uitkerenden onmogelijk zijn, 't volgend jaar overwinst temaken en 'hun getrokken lijn voort te zetten. Een vertegenwoordiger van het groot bedrijf zei het volgende: „Wij hebben altijd lagere broodprijzen gehad dan De werken, die de violist Hendrik Rijnbergen voordroeg: het Vioolconcert in Es majeur van JVlozart en de „Intro duction et Rondo Capriccioso" van Saint- Saëns. vormden het meest aantrekke lijke deel van het programma. Ze wer den omlijst door de meer bekende num mers: Weber's Oberon-Ouverture en Bi zet's eerste Arlésienne-Suite, waarmede een niet te uitgebreid programma van fraaie, bevattelijke en verkwikkende muziek zonder diepgaande problemen was ontstaan. In de Ouverture beeldt Weber ook wel op imposante wijze een held, de ridder Kuon uit, doch de fee- riek klinkende inleiding (elfen-muziek) en de symbolisering van de Kalief-doch ter Rezia trekken toch mede bijzondere aandacht. Violist Rijnbergen speelde het gehele Mozart-concert uiterst verfijnd van toon en gaaf technisch. Men kon zich Mozart's muziek nauwelijks voornamer, stijlvol- Ier en beheerster voorstellen. Het klank volume was echter menigmaal te klein voor de grote zaal en op de duur ver langde men naar wat meer dynamisch contrast. Zo uitgevoerd kreeg het werk enigermate het karakter van kamermu ziek. Het is mogelijk, dat dergelijke wer ken destijds voor kleinere ruimten zijn gedacht, doch men moet de verhoudin gen van onze grotere zalen niet uit het oog verliezen. In het werk van Saint-Saëns ontwik kelde de solist een vollere en waar het zijn moest een kernachtige, pittige toon. Het virtuoze element kwam doorgaans goed tot zijn recht zonder de charme van deze altijd gedistingeerde muziek geweld aan te doen. En daar, waar de melodie in de solo-partij op de voor grond moest treden, gaf Rijnbergen deze met zijn echt-lyrische, gevoelvolle toon op verrukkelijke wijze weer. Het orkest onder dirigent Hartveld volgde de solist nauwkeurig, de klank verhoudingen waren bijna steeds goed afgewogen. De Ouverture en le Suite, die ongebruikelijk met de Farandolle uit de tweede werd afgesloten, verkregen op het middendeel met de saxophoon- partij van de Prelude na oen waardige verklanking. Onderling was de stem ming aldaar niet geheel zuiver en ge noemde partij kwam niet klankrijk uit, deed mat aan. Vooral na Saint-Saën's werk toonde het publiek zich hoogst voldaan. OL. KOOP (Advertentie) Anno 1804 GEBOREN: M. van Merrienboervan der Aar, z.; H. C. van RoodeTrossel, z.; C. van Beusekom—Hoefgeest, z.; J. A. C. Rietveld—de Louwere, z.; M. W. Ledervan der Pol, z.; J. van der Erf Jongejan, z.; G. G. Metselaar—Lablans z.; B. A. BoeréLijnzaat, z.; C. Verduijn- Hofland, z.; K. Jongejans—Tannemaat, d.; D. Koopmansvan der Zee, d.; V. M. L. VelthovenFraser Wood, d. GEHUWD: E. van der Pligt en M. P. Scheffer; P. J. Luiting en G. M. van Roon; L. P. Gerlagh en H. A. TrolE OVERLEDEN: A. S. Zuurendonk, 60 j.. Gasthuisvest; F. J. Maas, 57 j„ Ha- zepaterslaan; G. Gouda, 56 j., Kouden- horn; K. WaaijmanBlom. 80 j., Haven plein; P. B. F. van der Klashorst, 73 j., Drappenierstr.; L. W. Pardon, 1 m., Ba- ïendsestraat. andere firma's, maar nu zijn wij be gonnen aan de vastgestelde minimum prijs. Zou dit niet het geval zijn, dan zouden wij een nog lagere prijs vragen. Omdat wij nog een behoorlijke winst maken, zijn wij thans genoodzaakt divi dend uit te keren. Als u ons vraagt hoe dat mogelijk is, antwoorden wij u dat het te danken is aan de exploi tatie. Toen onlangs de broodprijs - tegelijk met de prijzen voor verschil lende andere artikelen op last van de regering met enkele centen ver hoogd moest worden, wilde men de maximum-prijs invoeren. Wij echter hebben ons daartegen verzet en het ge volg daarvan is, dat men zich tenslotte toch bepaald heeft' tot de minimum prijs." De R. K. Toneelvereniging „Alber- dinck Thijm" voert Dinsdag 23 en Donderdag 25 November in de Stads schouwburg het toneelstuk „Thuisfront" van Piet Mossinkoff op. De vereniging heeft alle plaatsen, die door de leden niet bezet waren, thans geheel gratis ter beschiljking gesteld van Katholiek Thuisfront Ae Haarlem. Voor genoem de uitvoeringen zal men bij alle paro chiële comité's plaatskaarten kunnen verkrijgen en wel amphitheater en gaanderij. Totaal zijn er 300 plaatsen voor Thuisfront beschikbaar. De op brengst komt geheel ten goede aan het werk voor onze militairen over zee. Bioscopen Rembrandt: Licht het anker (14 j.), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace Schandaal in Parijs (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De belevenissen van dr. Wassel (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Casablanca (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne-theater: Captain America (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 17-November. Stadsschouwburg: Comedia met „Begeer te", 8 uur. Donderdag 18 November. Concertgebouw: Haarl. Chr. Gem. Koor „Door Zang Vriendschap" m. m. v. de H.O.V.8 uur. Stadsschouwburg: Comedia voor G. en W. „Hélène", 8 uur. Donderdag 18 November: Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten enz. te Haar lem (Vleeshal) restant M. 8.3012.15 en 25 uur. Het filiaal van de Gem. Geneeskun dige en Gezondheidsdienst aan de Jan Gijzenkade in Haarlem-Noord voorziet nog steeds in een dringende behoefte. Daarom wordt voorgesteld, de huur op nieuw te verlengen tot 1 Januari 1951. De begroting van de Keuringsdienst voor Waren voor het gebied Haarlem, dienstjaar 1949, sluit met een bedrag van f 133.600. B. en W. vragen machtiging, om in 1949 kasgelden op te nemen tot een maxi mumbedrag van tien millioen gulden Het voor 1947 geldende maximumbedrag van zestien millioen werd reeds ver laagd tot lZiJ millioen. Dit bedrag kon opnieuw verlaagd worden nu een deel van de vlottende schulden geconsoli deerd is Enige dagen geleden hield de Haar lemse politie in Amsterdam een per soon aan, die verdacht wordt van ver schillende fietsendiefstallen in Haarlem gepleegd. De aangehoudene heeft alles bekend en zo ook de diefstal van een herenrijwiel dit jaar tussen half Fe bruari en half April in het Juliana- park. Hiervan is nog steeds geen aan gifte gedaan. Ten bate van de Niwin-sportartikelen- actie voor de militairen overzee organi seert de Haarlemse klaverjasclub „Haar lem-Noord" op 21 November 1.30 uur in gebouw „Krelage" een nationale klaver- ias-koppelwedstrijd. Inschrijvingen hier% voor kunnen geschieden bij de heer P. Opdam, Cheribonstraat 36, Haarlem. (Advertentie) v/h Annle Wigman GROTE HOUTSTR. 185 - TELEF. 11290 (b/d Houtbrug) „Goede vriend, waar is je collega, die andere Chinees?" Schouderophalen was het antwoord van Chen Ya Shan op deze politierechterlijke vraag. Shan stond in het zondaarsbankje, omdat hij het «toen snoepjes nog op de bon waren gewaagd had pepermuntjes, chocoladerepen en dropjes zwart te ver kopen. Het was nu al de tweede keer dat dit sluikharige, spleetogige Aziaatje voor diezelfde lekkernijen in het bankje stond. De vorige keer hield de rechter de zaak aan voor het horen van de C.C. D.-man. die er voor gezorgd had, dat Shan op het matje kwam. Toen wa ren echter twéé Chinezen in de rechts zaal gekomen, één als verdachte en één als tolk, doch nu was daar moederziel alleen verdachte Shan, die geen woord Hollands verstond. Vandaar die viren- aelijke vraag van de politierechter, die echter voorbijzag, dat hij bij verdachte ziin doel in het Nederlands niet kon bereiken. De deurwaarder was echter de redder in de nood. Hij moest dan ook maar eens gaan kijken, of er iemand met een Chi nees gezicht in de wachtkamer zat. Wang, de tolk, bleek er te zijn. Met een glimlach op zijn Oosters gezicht liep hij voor de deurwaarder de zaal binnen. Rechter vroeg aan Wang: ,.U weet, dat alle versnaperingen op het ogenblik van de bon zijn?" Wang: „Ik weten niet." Rechter: „Ja, dat weet u toch wel. U krijgt op het ogenblik toch geen bon netjes meer van uw klanten?" Wang: „Ja, ja, dat is zo. Snoep is nu van de bon. Maar hij Wang wees daarbij naar verdachte Shan ging wel op de bon!" Rechter antwoordde lachend: „Dat was een andere bon en toen waren versna peringen nog niet vrij." De rechter begreep nog niet goed, hoe de verbalisant, die geen woord uit het Hemels Rijk verstaat, de nodige gege vens voor een proces-verbaal uit de mond van Shan heeft kunnen halen. Hij riep de C.C.D.-man daarom voor het getuigenhekje en vroeg een verklaring voor dit raadsel. „Ik heb de Chinees mee naar het bureau genomen tezamen met zijn vriend Wang en deze heeft mij alles verteld." De getuige verklaarde, dat Shan verschillende artikelen zonder bon van collega-pindamannen had overge nomen en deze naderhand eveneens zwart van de hand had gedaan. De Officier van Justitie achtte over treding van de „levensmiddelen"-distrl- butiebeschikking bewezen en eiste een geldboete van f 10 subsidiair 5 dagen en inbeslagname van de zwarte koopwaar of althans van de opbrengst daarvan. Het werd Wang daarna toevertrouwd de eis in het Chinees aan Shan te ver klaren. ..Hoe vindt Shan de eis van de offi cier?" vroeg de politierechter aan Wang, nadat de laatste druopel van een water- val van onverstaanbare woorden was neergevallen. „Hij vinden eis erg hoog. Hij kan maar f2 betalen", was het antwoord. Politierechter besloot mild: „ƒ2 boete of 1 dag en geen verbeurdverklaring." Lachend verlieten de Chinezen de zaal. Sinds 1943 werd aan de gemeentebe sturen de bevoegdheid ontnomen, zelfstandig tarieven vast te stellen voor het verstrekken van inlichtingen uit het bevolkingsregister. De regering heeft he* stuk bezettings recht thans vervangen door een op nor male wijze tot stand gekomen rechts regeling. Haarlem gaat dus nu weer zijn eigen leges innen. Er kan vrijstelling verleend worden aan kerkgenootschap pen en rechtspersonen, die geacht kun nen worden daarmee gelijk te staan, en aan degenen, die voor een wetenschap pelijk of philantropisch doel optreden. Deze vrijstelling laat de toestand van de Haarlemse financiën niet toe. De be staande regeling ten aanzien van kerk genootschappen, waarbij zeer belang rijke reductie verleend wordt, blijft ech ter ongewijzigd. Wie straks een inlich ting aan het stadhuis vraagt over één persoon moet twee kwartjes betalen, wie er honderd in een jaar wenst ƒ35 en tien duizend 1000. De kerkgenootschap pen en degenen, die voor een weten schappelijk of philantropisch doel op treden, betalen voor elke inlichting 5 cent en dus voor duizend ƒ42.50. In de eerstvolgende raadsvergadering zal de wijziging van de verordening aan de orde komen. Dinsdagavond vond de jaarlijkse al gemene vergadering van de ledenraad van „Vooruitgang" plaats. De ledenraad besloot van het overschot op het ver bruik van brood, koek en beschuit 6 en op dat van kruidenierswaren 3 uit te keren. De aftredende bestuurs leden, mevr. H. Weber-Groeneveld, de heren S. H. Evelyn en D. Leguit, als mede de aftredende commissaris, de heer O. Bakkelo, werden herkozen. Het ledental steeg van 8253 tot 8755. Er werd een nieuw filiaal geopend. De omzetten stegen tot 2.415.333.60. Een 7-jarig jongetje werd gisteren op de Westergracht aangereden. Hij stak de weg over zonder uit te kijken en kwam daardoor in botsing met een vrachtauto. Met een lichte hersen schudding werd het knaapje per zie kenauto naar het Grote Gasthuis ge bracht. De minister van Sociale Zaken heeft besloten ingeval van werkloosheid we gens vorst, sneeuwval of de gevolgen daarvan in de a.s. wintermaanden, voor zover nodig dezelfde regeling van toe passing te verklaren als de vorige win ter gold. Dinsdagmorgen bracht een aantal leden van de commissie voor huishou delijke voorlichting een bezoek aan de Dr. A. v. Voorthuyzenschool te Haar lem, zulks in aansluiting op de lezing over het buitengewoon onderwijs welke vorige week door het hoofd van deze school, mejuffrouw G. Boer, te Heem stede was gehouden. Met grote belang stelling namen de deelneemsters kennis van het onderwijssysteem en de mooie resultaten die daarmede werden bereikt en waren vol lof over het door de kin deren geleverde werk. De dames waren er van overtuigd dat alles gedaan wordt om de kinderen geschikt te maken voor het maatschappelijk leven en dat'geen moeite wordt gespaard om dit doel te bereiken, al wordt er van het geduld van het onderwijzend personeel wel heel veel gevraagd. Nadat het hoofd van de school op ver schillende vragen een toelichting had gegeven, werd haar dank gebracht voor de vele verstrekte inlichtingen omtrent dit soort onderwijs waaromtrent bij ve len nog niet het juiste inzicht bestaat. (Advertentie) HAARLEM In de ochtendvergadering van de vak groep-kwekers van de L.T.B., gisteren in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem gehouden, bespraken de bloemisten, boomkwekers en hoveniers de verschil lende moeilijkheden van hun bedrijf. Uitvoerig reeds publiceerden wjj in onze vorige editie de toespraken, die de voor- zitter. de heer J. Elders, heeft gehouden en waarin deze helaas geen opgewekt geluid kon laten horen over de algemene toestand. De steeds terugkerende agenda-pun ten waren er spoedig doorgehamerd, evenals het bestuursvoorstel inzake de reglementswijziging, toen het voorstel van de Kring-Westland in bespreking kwam om te trachten de uitvoer van snijbloemen, vooral naar Duitsland, te bevorderen. In zijn prae-advies wees het bestuur er echter op, dat men in Duits land niet veel animo getoond heeft voor de import van deze „luxe" artikelen. De afgevaardigde van Aalsmeer merkte daartegenover op, dat de Hollandse ex porteurs daar „aanbeden" worden en dat de Duitsers zelf veel interesse heb ben voor de bloemen, maar dat de En gelsen en Amerikanen in dat opzicht zeer onhandelbaar waren. Het bestuur beloofde al het mogelijke te zullen doen om deze export te bevorderen, wanneer er daartoe tenminste mogelijkheden ont staan. In verband met het feit, dat er van diverse boomkwekerijen belangrijke prijsverschillen voorkomen, gaf de af deling Boskoop de L.T.B. in overweging om contact op te nemen met de Belgi sche zusterorganisaties en zo te trach ten tot gelijkluidende prijzen te komen. Het bestuur verklaarde zich bereid om met de inmiddels opgerichte boomkwe- kersbond van de K.N.B.T.B. stappen te doen om dit contact tot stand te bren gen. De Kring-Kennemerland stelde voor, de mogelijkheid voor de A-kwekers te openen, dat zij, behalve hun bloemen, ook nog hun bollen verkopen. Hij licht te dit voorstel toe door er op te wijzen, dat verschillende bollenkwekers hun bloemen verkopen zonder dat zij een A-vergunning bezitten. Uiteraard onder vond dit voorstel veel verzet en ook het bestuur kon het niet waarderen. Maar het was Kennemerland meer te doen om de naar voren gebrachte wan toestand uit de weg te ruimen. Hij nam tenslotte zijn voorstel terug met de be doeling later met een nieuwe terug te komen, inhoudende gehele afschaffing van de A-vergunningen. Rector A. J. G, van de Hoogte, de geestelijk adviseur, richtte daarna een ernstig en waarschuwend wóórd tot de vergadering. „Het gevaar is groot," al dus spr., „dat de leden van de L.T.B. het materiële van de bond als het voor naamste gaan zien. De katholieke be ginselen moeten alles en allen bezielen en daarom moet in de organisatie de vorming in katholieke zin op de eerste plaats komen. Het is in sommige geval len nu eenmaal noodzaak, dat wij met anderen samenwerken, maar dat brengt het gevaar met zich mee, dat een neu trale sfeer de L.T.B. binnendringt. Men wil ons wel wijs maken, dat er een neu- tiale vaktechniek bestaat, maar het blijft toch altijd de mens, die deze hanteert. Onze kinderen horen op een katholieke school, want het gaat niet alleen om het vak, maar in de eerste plaats om da mens." In de middagvergadering van de bol lenkwekers kwam bij de behandeling van het afzonderlijk reglement het stem recht weer ter sprake. Men kent het -- inmiddels al weer oude voorstel van het bestuur: een stem per tiental leden en een stem pér tiental H.A. Ook nu weer kwam er verzet uit de vergadering met als gevolg, dat bij stemming bet voorstel werd verworpen en de vroegere regeling gehandhaafd bleef. De sfeer begon min of meer geladen te worden, toen de heer Oosterveer uit Lisse namens zijn afdeling en de Kring- Bloembollenstreek het vakgroepbestuur verzocht op korte termijn in zijn geheel af te treden. „Het vakgroepbestuur', al dus deze afgevaardigde, „werkt met zo als men dat wensen zou. Er ontbreken de dynamische krachten, die de pro blemen, waarmede de Bollenstreek te kampen heeft, met kracht kunnen aan pakken. De L.T.B. neemt in de streek met de dag af en heeft het vertrouwen niet meer van „vroeger." Dat hij het hele bestuur verzocht af te treden, deed hij om een persoonlijke hetze te voor komen. De voorzitter beschouwde dit verzoek als motie van wantrouwen tegen het be. stuur, maar de heer P. van Leeuwen uit Noordwijkerhout, adviserend be stuurslid, ontkende dit ten stelligste en lichtte het verzoek van de heer Ooster veer nader toe. Ook hij was tot de conclusie gekomen, dat de L.T.B. spoedig zou hebben afgedaan, wanneer er met spoedig georganiseerd werd. „Wij wor den de dupe van een gebrek aan door tastendheid." Ondanks verzet uit de vergadering wilde de voorzitter laten stemmen over deze „motie", indien Lisse deze niet terug nam. In het andere geval diende hij dadelijk na de vergadering zijn ont- sjgg De algemeen voorzitter van de L.T.B., de heer G. W. Kampschöer, sprak de vergadering op rustige wijze toe en deed het voorstel dit punt aanhangig te ma ken in de hoofdbestuursvergadering. Na wat heen-en-weer gepraat kon Lisse zich hiermede verenigen en sprak de verwachting uit, dat dit binnen niet al te lange tijd zou gebeuren. Van de voorstellen, die daarna in be handeling kwamen, noemen wij dat van Grootebroek om alle saneringsmaatrege. len, ingaande het plantjaar 1948, af te schaffen. Zij lichtte dit toe: de afdeling heeft gemeend om de volgende feiten de maatregelen op te heffen, n.l. dat vol gens een ambtelijk rapport in het bui tenland 4000 ha. bloembollen worden ge teeld. Volgens het B.V.S. staan er in Nederland 3700 ha. bloembollen. Dus het monopolie is door de maatregelen al lang verspeeld. Toen het voorstel in stemming kwam, bleek dat de meerderheid van de ver gadering er zich niet med verenigen kon. De uitslag luidde: 83 voor, 10 blanco en 92 tegen. Tenslotte vermelden wij nog het voor stel Noordwijkerhout om aan de 3 '7e omzetbelasting meer aandacht te beste den en deze dit jaar nog ongedaan te maken. Het bestuur beloofde hiertoe alle medewerking. De goede naam die de katholieke to neelgroep „Berkenrode" ook ver bui ten Heemstede heeft, is Dinsdagavond nog eens uitdrukkelijk bevestigd door de buitengewoon geslaagde opvoering van „De Klokkengieter", een spel van Antoon Coolen, waarin de afdwaling wordt behandeld van een meester-klok- kengieter, die niet meer klokken giet voor het doel waarvoor zij oorspronke lijk zijn bestemd, maar voor eigen eer en glorie en in zijn grootste klok zelfs zijn zondige hartstocht voor zijn pleegdoch ter wil vastleggen. Er is echter een zoon die ook een klok wil gieten, de zelfde klok, maar die een hoger doel voor ogen heeft. Als eindelijk het be slissende moment gekomen is. wordt de oude klokkengieter slechts enkele ogen blikken tegengehouden door de pleeg dochter en de zoon maakt daarvan ge bruik om de klok te gieten. De vader snelt toe en vertwijfeld duwt hij zijn zoon weg die valt en met de handen dezelfde handen die zijn vader zo vaak heeft gestreeld in het gloeiende me taal komt. De restvan het spel laat zich wel begrijpen: de vader komt tot inkeer en gaat weer de goede weg be wandelen. Het waren slechts vijf dames en heren van „Berkenrode" -die dit spel op de planken brachten voor een niet eens gevulde zaal, maar zij hebben van be gin tot eind laten zien wat amateurs kunnen presteren. De heer Jos. Striek- wold als meester Andreas de Koninck gaf een meesterlijke vertolking van zijn rol en hij vond in de heer Gé Kromhout als zijn zoon Paul en in me- juffr. Toos v. d. Linden als Maria zijn pleegdochter, waardige tegenspelers. Mejuffr. Ria Lohman was als Barbara de huishoudster goed; de heer Joop Beelen gaf een goede vertolking van de rol van Anselmus Albrecht, doch kon deze niet zó tot leven brengen als zijn overige mannelijke collega's. Bij het begin van de avond .werden de aanwezigen toegesproken door de heer J. v. d. Weijden. die nog eens wees op de donateursactie welke door „Berkenrode" is ondernomen. Na de pauze en voor het laatste bedrijf werd eerst een filmpje gedraaid van de blij de inkomst van de klokken voor de pa rochie St. Bavo (Berkenrode). Voorts werd elk bedrijf muzikaal ingeleid door de pianist Louk Nelissen- Het was een zeer geslaagde avond, waar voor men meer belangstelling had ver wacht. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De Zandvoortse raad kwam Dinsdag avond onder voorzitterschap van bur gemeester Van Fenema bijeen. Een uitvoerige discussie ontstond bij het voorstel van de raadsleden Tates (V.V.D.) en Slagveld (C.H.) om bij verhuur van gemeentewoningen geen voorkeur te geven aan leden van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht." De heer Siegers (K.V.P.) heeft des tijds als wethouder medegewerkt aan het sluiten van deze overeenkomst; de vereniging beheert de gemeente-wonin gen beter dan de gemeente het zelf deed. Alle richtingen zijn in het be stuur vertegenwoordigd. Tegen de bepa ling heeft spr. geen bezwaar omdat de beslissing toch bij B. en W. blijft en de commissie inzake huisvesting haar be voegdheden behoudt. Wethouder Kerkman (P. v. d. A.) wijst er op dat de vereniging werkt in het algemeen belang en de taak van het bureau huisvesting verlicht. Het voorstel wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. B. en W. werden gemachtigd om in 1949 tot maximaal 2% millioen gulden kasg'eldleningen te sluiten. Bij het voorstel tot verkoop van grond aan het Schelpenplein maakte de heer Lindeman (K.V.P.) bezwaren te gen de door B. en W. gevolgde methode om de raadsleden vooraf te vragen hoe hun mening was over dit voorstel; hij noemde dit een „opinie-onderzoek." De heer Weber (A.Z.B.) wilde op dit terrein 20 arbeiderswoningen bouwen. De heer Siegers (K.V.P.) vindt de weg ter plaatse te smal, maar wil deze zaak practisch bezien, er is elders in het dorp geen plaats voor een dergelijk be drijf. De voorzitter is blij dit efficiënt ge luid te horen. Spr. toont aan dat dit terrein voor woningbouw te smal is. Met 7 tegen 5 stemmen wordt het voor stel aanvaard. Voor de aanschaffing van een zieken auto werd een crediet van f 10.500 ver leend. Bij het voorstel tot het oprichten van een stichting voor sport en toerisme deelde de voorzitter mede dat de naam van de stichting later door B. en W. zal worden vastgesteld. Het is de bedoe ling, daarvoor een prijsvraag uit te schrijven onder de Zandvoortse bevol king en b.v. f 50 uit te loven voor degene die de meest passende en attractieve naam weet te noemen. De heer Lindeman (K.V.P.) juichte het voorstel toe. Spr. brengt dank aan het V.V.V.-bestuur voor hetgeen het in 't belang van Zandvoort heeft gedaan. Spr. acht het juist dat men van het Idee van een gemeentelijk bedrijf is af gestapt en de stichtingsvorm heeft geko zen, want nu kan de bevolking door be gunstiger te worden het werk van de stichting steunen. Gezien echter de gro te belangen der gemeente wil spr. het bestuur door de raad benoemd zien. Ook de heer Van Kuijk (P. v. d. A wil het benoemingsrecht aan de raad. De heer Van der Werff (C.H.) ver wacht nog niet veel resultaat van de stichting. Men kan wel mensen hier heen trekken, maar er is geen logeer- gelegenheid en natuurschoon heeft Zandvoort niet! De Voorzitter antwoordde op deze verrassende uitlating met een bliksem snelle repliek; Spr. verbaasde er zich over de attracties van Zandvoort te moeten verdedigen tegenover een ge boren Zandvoorter. Zandvoort biedt veel natuurschoon en de accommodatie is weliswaar door de sloping ernstig verminderd, maar we hebben hier nog een hotel van 300 bedden,, op één na het grootste hotel van Nederland. Binnenkort komen er bij de raad plannen die verband houden met een logeerruimte van 1500 bedden. Het is juist de taak van de stichting om Zand voort als toeristenoord aantrekkelijk te maken. Spr. wijst op de grote invloed van de raad in de stichting door het jaarlijks vaststellen van het subsidie en de macht om bepaalde eigendommen aan het be heer van de stichting te onttrekken Teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren van de raad stelde spr. voor de leden van het stichtingsbestuur te doen benoemen door de raad op voor dracht van B. en W. Spr. bracht ook hulde aan de veren, voor vreemdelin genverkeer; het bestuur is unaniem voor dit voorstel. Het is van essentieel be lang dat de bevolking aan de stichting steun verleent, b.v. ook door het uiten van initiatieven. Het ligt in de bedoe ling de stichting m.i.v. 1 Januari 1949 te laten werken. Het voorstel wordt met algemene stemmen aanvaard. Bij het voorstel om het gemeente- personeel een bijslag van f 1.— per week te geven vroeg de heer Siegers (K.V.P.) waar de gemeente het geld vandaan haalt. Spr. bedoelde dit meer als een protest tegen het feit dat de zakenmensen deze uitgaven niet mogen doorberekenen. De heer Lindeman (K.V.P.) achtte deze bijslag onvoldoende, maar legde zich noodgedwongen bij dit voorstel neer. Een credet van f 4000 werd verleend voor de aanschaffing van een jeep voor de brandweer. Bij de rondvraag uitte de heer v. d. Werff (C.H.) zijn misnoegelf over de publicaties in de pers over aardstralen; men kreeg daaruit de indruk dat Zand voort een ongezonde plaats is. De Voorzitter zei dat die berichten pure nonsens zijn. Spr. heeft geen op dracht gegeven om een wichelroede- onderzoek in te stellen, omdat er in Zandvoort veel ziektegevallen zouden voorkomen. Spr. deelde nog mede dat de inspecteur van de volksgezondheid te Haarlem bereid is medewerking te verlenen aan een verder onderzoek op dit terrein. Omstreeks middernacht werd de ver gadering gesloten. Uit het bericht, dat nadere instructies zullen worden opgesteld, mag niet wor den afgeleid, dat binnenkort een der leden van het Nederlandse kabinet zich naar Indonesië zal begeven. Het nadere contact op basis van deze instructies zal worden opgenomen door de in Batavia vertoevende adviseurs, die met minister Stikker de besprekingen in Djocja heb ben gevoerd. De Nederlandse regering wenst thans op een aantal essentiële punten, die van republikeinse zijde naar voren zijn gebracht, nadere opheldering. Uiteraard mag verwacht worden dat van de eis tot stopzetting van de bestands schendingen niet zal worden afgeweken. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P. nog het volgende: „Naar aanlei ding van een aankondiging van Natsir, „dat beide partijen in principe een overeenstemming hadden bereikt om de politieke besprekingen te hervat ten," is op 12 dezer van bevoegde Ne derlandse zijde medegedeeld, dat hier van in Den Haag niets hekend is. Na de zitting van de ministerraad van gis teren is thans overgegaan tot het sa menvatten van het standpunt van de Nederlandse regering n.a.v. de door mi nister Stikker en zijn adviseurs opge nomen contacten. Verwacht kan worden, dat dit stand punt binnen enkele dagen ter kennis van de republiek zal worden gebracht, maar nogmaals dient met nadruk te worden vastgesteld, dat er tof dusverre geen sprake is van een bereikte over eenstemming, nog minder van een nieuwe overenkomst met de republiek." In een communiqué van de dienst voor legercontacten wordt medegedeeld, dat Amir Sjarifoeddin en Djokosoejono zich volgens berichten in Banjoehiroep bevinden, dat twee dagen geleden door de communisten is veroverd. Bij K. B. is benoemd tot Officier in de Órde van Oranje-Nassau pater A. H. Kersten, oud-provinciaal varfde Sociëteit der Witte Paters te Boxtel. Daar zijt ge dan ondertrouwd en de brochures, die zowel per post als per vriendelijke koerier wor den toegezonden, stromen bij u binnen. Er is veel bij, dat u ongelezen kunt laten. Nu is er echter een boekje van niet minder dan 54 pagina's verschenen on der de titel „Uw levensweg". Het is een beeldroman, maar dan een ongevaarlij ke en een hoogst humoristische. Mag Spaarnebabbelaar over dit object schrij ven, daar het een handige vorm van reclame betreft? Hij heeft er lang over nagedacht en daarna ja geknikt, te meer daar zijn eigen krant erin staat. Een paar honderd Haarlemse zaken van importantie zijn erin vertegenwoor digd. En hoe! Met geestige tekeningen en geestige onderschriften, zodat men als het ware een goed verzorgd humo ristisch blad ter hand neemt. Enkele voorbeeldn: „Bij een leuk stel past een degelijk stel glaswerk," waarbij dan het stel in een groot en een klein glas elkaar toe spreekt. Op een bank in een park staat een grote zak geld en het onderschrift luidt: „Op deze bank staat uw geld niet veilig, maar wel op de ....Bank." En wat denkt u van deze tekst? „De ooievaar brengt wel de babies, maar niet de kaartjes. U, vindt een mooie sor tering bij Of: „U is nooit de pisang met fruit van X," waarbij u een banaan een aller aardigste dans ziet maken. Volgende tekst: „Een schilderij zon der lijst is als een vrouw zonder haar". (De illustratie kunt u zich met enige fantasie wel indenken). Ziet de tekening van de duizendpoot met aan iedere poot een schoen en het onderschrift: „Wat zou die tegen zijn schoenmakersrekening opzien, als hij niet was bij X." Zo staat het boekje vol gezellige din gen, die u telkens even in een lach doen schieten. Tussen een vracht van veelal waar deloze drukwerken, getuigt dit boekje van een fris idee. een speelse geest en een juiste kijk op het publiek. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 17/11 314 Nederl. 1948 3-3 >/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mii. eert. A.K.U. Van BerkeTs Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert- Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mii. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mil cert. 100',. 9745 99'4 99:'* 162 Vjgl 150'.4 1201 eb 152 144 187 272 263'i 228H 3113i 154% 160 147 161)4 247)4 149)4 99%-!» 150% 272-4 228 311 102 245 148% AMSTERDAM 18 Nov. lW8 Na een Iets vastere opening met lichte koersverbeteringen van 1 tot 3 pet. *a' het verloop op de aandelenmarkt vandaag later wat teruggaande en sloot de rnars' met lichte afwijkingen om en nabij he vorig slotniveau. Aand. Kon. Olie zetten iets hoger Jj» doch brokkelden later weer wegens Ze" '0. aan voldoende belangstelling enkele Pro centen af. Aand. Philips boden betrekkelijk 8°?- weerstand en deze profiteerden, naar tyfr; beweerde, van omruilingen van Cert. 9» lever, die dan ook met enkele procent* reageerden. ..«„d- Aand. Aku wisten zich vrij goed te ha» haven. De scheepvaartmarkt bleef met koersafwijkingen tamelijk goed Bij Cultuurondernemingen ver .ind» H.V.A. bij opening l'/2 pet., doch het f,. verliet de markt met een klein rUij- verlies van 1 pet. Tabaksaandelen e" ejpl# berfondsen waren eveneena aan verandering onderhevig. 11 ebt* 24)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2