MOCH: „GOUD VAN DE COMINFORM FINANCIERT FRANSE STAKINGEN" Opdracht tot sabotage van Marshall-plan Franse schoolstrijd bereikt treurig stadium tnt de Noorman -H l Roozenburg verslaat Laros HET DOMEIN D VRIJE SUIKER ZORG om het kind w Poging van Evatt en Lie mislukt w Ook Keiler wint opnieuw export-week Geen ontbinding van Communistische partij Bevel tot wapenstilstand in Palestina Korporaals contra de Ned. Staat AAodeshow HET GELUK DE DWAZEN Militaire politie verovert de scholen" T in de WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 PAGINA 3 Het Westen onderhandelt niet onder dwang Eervol ontslag gen.-majoor Nijhoff Eerste Kamer Israël ontruimt Negeb niet „Het is onjuist het recht in eigen hand te nemen" Bedell Smith op Soestdijk IS MET door JORIS JORISSEN •Candidatentournooi Ned. schaakkampioenschap Van Klaveren weer winnaar Sportsnippers In de Franse Nationale Vergadering heeft minister van Binnenlandse Zaken Jules Moch gisteren de beschuldiging herhaald en verduidelijkt die hij eerder feeds had uitgesproken op een verga- flering der socialistische partij. Moch beschuldigde Rusland er n.l. van. dat het de Franse stakingsbeweging steunt en financiert om het Marshall-plan te saboteren. Moch zeide, dat hij op docu menten steunende bewijzen had, dat de Cominform in Boekarest aan de Franse communistische partij aanzienlijke steun had beloofd om de staking gaan- fle te houden. Moch zei, dat Boekarest deze belofte had gedaan nadat Benoit Frachon, de secretaris-generaal van de C. G. T. een beroep gedaan had op de Vroegere chef van de Cominform, An drei Zhdanov. Moch zei verder, dat talrijke onderda nen van Oost-Europese landen gegre pen waren bij het binnensmokkelen in Frankrijk van grote sommen gelds om de Franse stakers te steunen en maakte bekend, dat hij bevel had gegeven om twee Russen, twee Polen en twee Tsje chen over de grens te .zetten, die allen geld bij zich hadden gehad voor com munistische agitatie. Moch verwees naar een bericht in de „Humanité" waarin werd gezegd, dat 25 millioen francs gezonden waren om de Franse stakers te steunen door vrij willige bijdragen van arbeiders in Tsje- choslowakije, Polen en Roemenië en Voegde hieraan toe: „Het is zonneklaar, dat deze bedragen niet verkregen kon den worden uit vrijwillige bijdragen, omdat er niet genoeg arbeiders in deze landen zijn om dergelijke sommen gelds te sturen. Het is'duidelijk, dat dit geld alleen verkregen kon worden als gevolg Van druk van de regering." Minister Moch zei "verder, dat hij fo to-copieën had van de bankrekening Van de Franse communistische partij. Waaruit bleek, dat de partij in Augus tus een tegoed had van 68 millioen franc. Hij voegde hieraan toe, dat hij bewijzen had. dat Roemenië een bijdra ge heeft gezonden van 60 millioen franc en een andere bijdrage van S3 millioen franc en dat tevens bedragen ontvangen zijn van Bulgarije en andere f-ominform-regeringen. Hij zei, dat uit documenten, die in banden van de Franse regering zijn bleek, dat de Cominform aan de Fran se communistische partij een drievou dige opdracht had verstrekt: le Om met alle middelen te voorko men, dat het Marshall-plan zal worden uitgevoerd. 2e Om te voorkomen, dat Frankrijk een belangrijke rol zal gaan spelen in Rusland heeft formeel geantwoord op de voorstellen van Evatt en Lie, die onderhandelingen tussen de Grote Vier inhielden, om daardoor tot een oplos sing van de Berljjnse kwestie te komen. *n dit antwoord dankt de Sovjet-Unie de beide staatslieden voor hun pogin gen tot verzoening. De Russische rege ling blijft het standpunt innemen, dat de raad van ministers van Buitenlandse Zaken moet bijeenkomen, om over alle Huitse vraagstukken te beraadslagen. t>e Westelijke mogendheden zullen Evatt en Lie afzonderlijk antwoorden. Men neemt aan, dat ook zij het initia tief van de beide staatslieden zullen toejuichen, doch tevens zullen verkla gen, dat zij niet kunnen onderhandelen onder dwang van de blokkade. (Advertentie) bE KONINGSDOCHTER. Uit een recensie bi het Brabants Nieuwsblad: „Bij N.V. Drukkerij De Tijd, Amsterdam. Verscheen van de hand van Bruce Marshall de levensgeschiedenis van Father Smith, goed vertaald door Jan Oyen. Dankbaar mogen wij Marshall zijn voor dit boek, waarin hij 't zo bewogen leven van een priester belicht. Van de aanvang houdt deze roman de interesse gaande, be grote verdienste zien wij echter in het Jeit. dat de schrijver zijn figuren met al PUn menselijke onvolmaaktheden doet jeven en daarbij nergens getracht heeft te 'Realiseren. Wij mogen de uitgevers dankbaar zijn, dat zij dit prachtige boek in Nederland ®P de markt brachten." Prijs f 4.90. Verkrijgbaar bij de uitgeef- ■Wr en in de boekhandel. 3e Om te voorkomen, dat Franse ar beiders ooit zullen deelnemen aan een oorlog tegen de Sovjet-Unie. De minister zei, dat de regering beslo ten had de communistische partij niet te ontbinden, omdat zij ten eerste wel licht ondergronds zal gaan en zal voort blijven bestaan onder de arbeiders en in de tweede plaats, omdat het strijdt met de beginselen van een democrati sche regering om de methode# van de vijand te gebruiken. De minister zei verder, dat hij gedo cumenteerde bewijzen bezit, dat Fran se communistische stakers zowel wegen als bruggen ondermijnd hadden om de bewegingen van de regeringstroepen te belemmeren en zei, dat in vele geval len deze sabotage was uitgevoerd door vroegere communistische leden van de Maquis, die geoefend waren in het sa botagewerk tegen de Duitsers. Tenslotte zei de minister, dat de pro ductie van de mijnen op het ogenblik wederom 65 percent van de normale productie omvatte. De minister had twee en een half uur het woord en kreeg een luide ovatie van de gehele vergadering behalve van de communisten. Aan generaal-majoor A. H. Nijhoff, directeur verkeerswezen van de dienst van de kwartiermeester-generaal, is wegens het bereiken van de pensioen- geechtigde leeftijd, met ingang van 1 December 1948 eervol ontslag uit de mi litaire dienst verleend. De Eerste Kamer zal Dinsdag 23 No vember des avonds half acht beginnen in de afdelingen verscheidene hoofd stukken der Rijksbegroting voor 1949 te onderzoeken,. Woensdag 24 November, elf uur, zal zij in openbare vergadering o.a. behandelen hoofdstuk II a der Rijksbegroting (departement van Alge-1 mene Zaken) en de wederinvoering van de totalisator. Brits-Amerikaanse woordvoerders heb ben medegedeeld, dat men goed opschiet met het ontwerpen van een statuut voor de controle van het Ruhrgebied door zes mogendheden. Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, 'Groot-Brittannie, Frankrijk, België. Nederland en Luxem burg hebben drie-en-een-half uur verga derd op het „Foreigh Office". Het doel van het statuut is het stichten van een internationaal lichaam, dat toezicht uit oefent op dit rijke Duitse industriegebied. ln de strijd om het bezit van de bij zondere scholen in de Franse mijnstre ken maakt de Staat thans gebruik van de politie en het leger om zijn wil door te drijven. Zoals bekend, heeft de Franse Staat bij nog niet gepubliceerd decreet de bijzondere scholen in genoemde ge bieden genationaliseerd. Bij het begin van het schooljaar waren op deze scho len echter nog de religieuze onderwijzers aanwezig, die ze sinds generaties heb ben bestuurd. Om hen eruit te zetten en haar eigen leraren te installeren deed de overheid een beroep op de politie en het leger. De gebeurtenissen te Grand'Combe illustreren deze gang van zaken. De Broeder van de Christelijke Scholen, die aldaar de bijzondere school bestuurde, bleef op zijn post. Dit was hem aange raden door de vereniging voor de ver dediging van de bijzondere school onder leiding van de Bisschop van Lugon. Daarop besloot de Staat, met geweld van deze reeds genationaliseerde school bezit te nemen. Twintig vrachtauto's met militaire politie werden er heen gebracht. Met bijlen braken de manschappen in de school, verspreidden de talrijke ouders, die haar wilden verdedigen en namen het gebouw in bezit. Deze zege praal van de overheid zal niet zo totaal blijken te zijn als ze eerst scheen. Onder leiding van de voorzitter van de plaat selijke vereniging ter verdediging van de bijzondere school hebben de ouders van de betrokken kinderen te Grand' Combe gezworen, deze niet naar een school te zenden, welke hun met ge weld is opgedrongen. De mijnwerkers De Veiligheidsraad heeft gisteren aan Joden en Arabieren opdracht gegeven de strijd in Palestina aan alle fronten te staken en onderhandelingen te be ginnen over een blijvende vrede. Volgens de resolutie, die Maandag door Canada met steun van België en Frankrijk was ingediend, moeten de Joden de in de Negeb veroverde gebieden ontruimen en moeten beide legers terugtrekken opdat een niemandsland tussen hen zal komen te liggen. De partijen zullen tot een wa penstilstand moeten komen door directe onderhandelingen of met bemiddeling van dr. Bunche, de vertegenwoordiger der V. N. De Raad had tevoren een Russische resolutie verworpen, waarin evenals in de Canadese resolutie de voorstellen van dr. Bunche tot basis werden genomen, doch waarbij niet geëist werd, dat de troepen door een niemandsland geschei den werden. De afgevaardigde van Israël ver klaarde, dat Israël er nooit in toe zou stemmen om de Negeb te ontruimen. De Syrische afgevaardigde gaf te ken nen, dat de Arabische landen nooit onderhandelingen zouden aanknopen met Israël, daar dit een erkenning van de souvereiniteit van de Joodse staat zou betekenen. De Joden hebben de eerste ronde gewonnen, zo zeide hij, maar het is niet gezegd, dat zij de tweede zullen winnen. zullen genoeg middelen inzamelen om een andere school te bouwen, waar zij hun kinderen een katholieke opvoeding zullen kunnen doen geven. Dit geschied de o.m. reeds te La Ricamarie. In min der dan een maand waren er noodge bouwen opgericht om er de leraren en scholieren van de plaatselijke genatio naliseerde katholieke school in onder te brengen. Het motief voor het naasten der scho len in de mijndistricten is, dat de natio nalisatie van de mijnen en de daarbij behorende instellingen ook de nationali satie van de bijzondere mijnscholen in houdt. De autoriteiten van het bijzonder onderwijs, dat grotendeels katholiek is, ontkennen de geldigheid van dit motief. Voorts verklaren zij dat de uitdrijving van de katholieke leraren even onwettig is als het feit, dat het decreet betreffen de de nationalisatie der bijzondere scholen nog niet gepubliceerd werd en dus nog geen wet is geworden. Or MAKTEN t.fftNDEP JTUPIQV 13. Op een afstand volgde het mannetje Dzilah. Dicht hij durfde hij niet te nomen en wanneer z\j een wending maakte, dook hij vlug achter een pilaar weg. Zodoende zag hij niets, maar hoorde, hoe zij een deur opende. Deze bleef blijkbaar open staan, want er klonken stemmen. Pum-Pum vatte moed en van pilaar tot pilaar glippend naderde hij, tot hij de stammen verstaan kon. Toen Dzilah de deur van de kerker opende, stond een oud vrouwtje van een houten brits op en naderde haar met schuifelpasjes, kreunde klaaglijk en met een krhkende, lelijke stem vroeg zij: „Wat heb ik misdreven? Wat doet gij met Eric? Waar is hij? Oh, waarom hebt gij mij veranderd in een lelijke oude vrouw?" Ontsteld had Pum-Pum deze woorden aangehoord en langzaam begreep hijDaar, achter die aeur, had Dzilah Winonah' opgeslotenI En dat niet alleen, zij scheen van uiterlijk veranderd te zijn! Een grote woede maakte zich van het dappere kereltje meester 2n hij verwenste zijn machteloosheid Toen Dzilah weer uit de cel kwam en deze afsldot, hoorde hij hoe Winonah binnen tegen de deur bonsde en om hulp riep. Onbewogen ging Dzilah naar een gleuf in de muur, waarin zij de sleutel van de deur liet glijden. Pum-Pum gluurde brutaal om de pilaar heen en vergat helemaal hoe gevaarlijk dit voor hem was. Na de oorlog werd door het ministe rie van Oorlog een groep van 120 kor poraals voor de militaire dienst opge roepen. Van deze groep zijn er 39 op gekomen. Negen van hen begonnen een procedure tegen de Nederlandse Staat, omdat zij van oordeel waren, dat hun oproeping in strijd was met de dienst plichtwet. Ondertussen doken 4ij onder, om niet tijdens de procedure uitgezon den te worden. Een van hen, B. de V., werd echter gearresteerd. De anderen kwamen na de uitspraak van de Hoge Raad te voorschijn en werden door de Krijgsraad Veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden. B. de V. werd echter veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. Te gen dit vonnis ging hij in beroep. Gis teren diende zijn zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof. De advocaat-fiscaal vond het onjuist, dat appellant het recht in eigen hand ge. nomen had. De strafmaat achtte #ij te hoog en hij requireerde^tot een gevan genisstraf van anderhalf jaar met af trek. De verdediging wees op de straf fen, welke aan de andere korporaals waren opgelegd en vroeg een straf ge lijk aan de tijd van vijf maanden, in voorarrest doorgebracht. Uitspraak 30 Nov. Generaal Bedell Smith, de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, heeft gistermiddag op paleis Soestdijk de lunch gebruikt met de Koninklijke fa milie. De Belgische kampioen Demesmaecker opende tegen Keiler Hollands, wat door Keller met 1721 beantwoord werd. De partij werd in de opening klassiek ge houden. Keiler wist zijn tegenstander door sterk spel in moeilijkheden te bren gen, waardoor Demesmaecker bij de 19e zet reeds in een dwanpositie kwam. waarbij hij de keus had tussen een schijf verlies of het toelaten van een damzet. Na lang aarzelen besloot de Belgische kampioen tot het laatste over te gaan. doch veel baatte het niet, want na nog een tiental zetten te hebben gespeeld, waarbij hij vergeefs probeerde Keiler listig te verschalken, was zijn positie hopeloos en drukte hij Keiler de hand voor diens overwinning. Evenals in de strijd tegen Roozenburg, was de Belgi sche kampioen ook thans na ongeveer 1 y, uur finaal overspeeld en tegen de kopstukken van het tournooi komt zij» zwakte wel erg naar voren. De Antwerpenaar Verpoest begon zijn partij tegen Chiland met de 33-29 ope ning, en vervolgde daarna met de Roo- zenburg-variant. Chiland speelde in de opening verdedigend en na een vijftien tal zetten was de stand gelijk. Chiland liet in het gevorderde middenspel een damzet toe. welke door Verpoest, ook al kostte hem dit twee stukken, gaarne werd genomen. Om zijn voordeel te be houden moest Verpoest ook een derde stuk offeren. Kort daarna voltrok zich een drama. Chiland was in de veron derstelling, dat hij de dam van Verpoest kon afnemen. Hij maakte echter een misrekening en de partij kreeg daardoor een roemloos einde. Een klassiek begin had de strijd Post Rostan öi het werd voor beide spelers een zuivere tempopartij. Door onjuist taxeren nam de Zwitserse kampioen een verkeerde uitruil, waardoor hij enig na deel kreeg. Post liet er geen gras over groeien en buitte dat scherp uit. Door zeer sterk op te dringen met zijn lange vleugel en gelijktijdig het centrum van Rostan te verzwakken, kreeg hij een dusdanig overwicht dat schijfwinst niet meer was te voorkomen. Ofschoon Ros tan alle zeilen bijzette, gelukte het hem niet zijn positie te verbeteren en na een bekwaam eindspel van wit moest de Zwitser in de Algerijn zijn meerdere erkennen. Onze nationale kampioen Roozenburg kwam met wit spelende uit .tegen de tweede aankomende uit de laatste Ne derlandse kampioenswedstrijd Laros. Kortgeleden wist Laros in een vriend schappelijke wedstrijd Roozenburg beide punten afhandig te maken. De Rotter dammer was er dus op gebrand Laros in deze belangrijke partij 0p de knieën te krijgen. Van het begin af was het een klassieke partij. Roozenburg was sterker in her berekenen van het temp®, want nadat de eerste schermutselingen in de opening waren voltrokken, bleek onze kampioen enig tempovoordeel te hebben behaald Ofschoon verwacht mocht worden, dat beide spelers een z.g. wild-west-partii ten beste zouden geven, hielden beiden het klassieke spel vast en het bleef dus een tempostrijd. Laros, die steeds weer probeerde het voor hem ontstane nadeel te verminderen, slaagde hierin niet en bij de 35e zet speelde hij foutief naar de rand, waarna -Roozenburg door zeer kun dig spel hem een omklemming oplegde, waaruit hij zich niet meer kon vrij maken. Na nog enkele zetten te hebben gedaan gaf Laros zich in een stand van 8 om 8 stukken gewonnen. Roozenburg behoudt met deze overwinning de lei ding met 8 punten uit 4 partijen. De wereldkampioen Ghestem speelde een aanvankelijk theoretische opening, welke door Perot eveneens theoretisch werd beantwoord. In de overgang naar het middenspel maakte Perot een fou tieve voortzetting, waardoor Ghestem de kans kreeg hem het centrum te ontne men. De aanval, die -Ghestem daarna via veld 24 inzette, was van dusdanige kracht, dat zwart zich slechts zeer moeilijk staande kon houden. Door keurig verdedigend spel wist Perot de stand in voor hem betere banen te lei den en een remisestand te bewerkstel ligen. In het eindspel, toen de remise kans voor hem nog aanwezig was, maakte Perot een ernstige fout, waar van Ghestem direct profiteerde. De uitslagen van de partijen, ge speeld in de 4e ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap, luiden: Roozenburg (Ned.) Laros (Ned.) 2 0; Demesmaecker (België)—Keiler (Ned.) 0—2; Post (Frankrijk)—Rostan Amsterdam beleeft deze -week voor de tweede maal zijn exportweek, die men ten gerieve van de buitenlandse kopers „Fashion Week" heeft gedoopt. Men hoopt de bui tenlandse mode-inkopers, die in België, Frankrijk, Canada, Zuid-Afrika, Noorwegen en Zweden goede ervaringen met de Nederlandse mantels en japonnen gehad hebben, in deze week weer te ont vangen en hun de voorjaars collecties 1949, die al gereed zijn, voor te zetten. Ter gelegenheid van deze Fashion Week hield de top van de Nederlandse confectie, de zogenaamde Modelcon- fectie, j.l. Maandag in het Amstelhotel een show van meer dan honderd modellen, mantels, japonnen, middag en avondtoiletten, welke show werd bijgewoond onder meer door leden van buiten landse gezantschappen en consulaten en veel buiten landse kopers. De mode, zoals Parijs die deze herfst heeft vastgelegd en die men hier voor het voorjaar 1949 zag uitgewerkt, is moeilijker en gecompli ceerder van snit dan de char mante wijdgerokte new look, die het vorige voorjaar de harten stal. Maar door zich niet aan overdrijving te bui ten te gaan en edn stijlvolle eenvoud te bewaren, heeft de model-confectie er iets zeer draagbaars van gemaakt, waar ook de buitenlandse vrouw content mee zal zijn. Er waren wollen japonnen, veel in marineblauw, er was taft en moiré, er waren ge zellige ruiten swaggers en geklede aangesloten mantels, soms met kraagje'van moiré zijde, er waren fraaie tail leurs met aangesloten rok, waarbij de ruimte, in klok, in plooien of plissé op knie hoogte uitspringt, er waren ook kokerrokken. De nieuwe lijn is nu eenmaal strak, met ruimte-verwerking van ach teren. De schouders waren zacht gerond, de kragen over het algemeen puntig en graag opstaand, ook veel jabotkra gen, breed vallend langs een diep vierkant décolleté, soms opgeluisterd met een rose roos. Er waren nog enkele schootjes en er was nog een enkele wijde rok, met name bij de avondjaponnen die veelal tweeledig van mate riaal waren, bijvoorbeeld kant met fluweel. Wat de kleuren betreft, zag men veel zwArt en marine blauw bij deze collectie, voorts die zachte gemêleerde tinten die nu zo geliefd zijn, heel teer groen, teer lila, al lerlei grijzen. Wij hopen, dat het buitenland tevreden zal zijn. ASTR1D. De suiker is vrij en dat be tekent, dat men weer naar hartelust borstplaat kan ma ken. Iedere huismoeder heeft wel iets extra's opzij gelegd voor het aanstaande 5 De- cember-feest en ze komt daar voordeliger mee uit, als ze de bórstplaat niet in de win kel koopt, maar die zelf maakt, Bovendien zit er een gezel lige spanning in dat zelf ma ken en het verhoogt die sfeer van verwachting, die voor een kind misschien wel het heerlijkste is van het hele feest. Als men borstplaat met melk maakt, wordt ze lek kerder dan wanneer men er uitsluitend water voor ge bruikt, bovendien ziet het hart of de ste'r er nóg aan lokkelijker uit. Wie zich voor het eerst aan dit expe- Dit Franse wintermantel pakje heeft een rok, waar in de ruimte naar achteren is gebracht in een plooi. ie hoort een kind schreien en troost het niet? Wie ziet een kind vallen en helpt het niet opstaan? Wie weet een kind ziek en roept geen dokter? Het zijn vragen, die eigen lijk niet eens gesteld behoe ven te worden. Wie een kind, dat hulp nodig heeft, niet helpt is een onmens. Want zich zelf helpen kan het niet. De volwassene is de natuurlijke beschermer van het kind. En toch! Er zijn in Nederland kin deren, die lijden aan een in tens verdriet. Kinderen, die door ontaarde ouders niet of verregaand slecht worden verzorgd. Kinderen, die in gestichten of tehuizen zijn geplaatst, omdat zij daar ten minste beschermd zijn tegen de funeste invloeden van hun omgeving. Maar de ge stichten kunnen niet in stand gehouden worden als er geen geld is. Geld kan zielsbehoud voor deze stakkers beteke nen. Er zijn in ons land kinde ren, die een of meer zintui gen missen. Een kind, dat blind is of doofstom vraagt extra zorg, speciale leermid delen. De leerplicht vervalt voor deze kinderen, omdat de staat niet wil verplichten tot het volgen, van onder wijs. Maar wanneer het geld ontbreekt om het kind op een internaat of speciale on derwijsinrichting te doen, ontneemt men het het recht van ieder beschaafd mens: het recht op normale ont wikkeling, het recht op on derwijs. Zolang dit onrecht voortduurt is de weldadig heid der medemensen de strohalm, waaraan deze door de natuur misdeelden zich moeten vastklampen. Voor verstandelijk min-begaafden geldt hetzelfde. Honderden kinderen in Nederland liggen te bed, gegrepen door de t.b.c. Zij moeten naar sanatoria, want dat is de enige manier cm hun gezondheid terug te krij gen. Maar de sanatoria zijn vol en er is geen geld om nieuwe sanatoria fen gene zing brengende barakken te bouwen. Honderden kinderen zijn in nood. Kunnen wij ze laten huilen zonder te hel pen? Nederland telt ook tal van kinderen, die reeds vroeg op het verkeerde pad zijn ge raakt. Kinderen, wier jeugd nooit werd beschermd. Inte gendeel, van wier jeugd de oudere soms profiteerde. Kin deren. die met de politie in aanraking zijn geweest en nu in een opvoedingsgesticht worden heropgevoed met een redelijke kans later bruikba re leden van de maatschappij te worden. Ook deze herop voeding kost geld. Ook deze kinderen roepen om de hulp van de volwassene. Kunnen wij deze kinderen van ons afstoten, hen over laten aan de zwarte wan hoop van het verdriet, waar in zij buiten hun schuld zijn terechtgekomen? Zo gemak kelijk kunnen wij helpen dit leed te verzachten. Het werk der kinderbescherming is actief voor alle hier genoem de categorieën van kinderen. De Kinderzegelverkoop komt dit werk ten goede. Laten wij d'e verkoopsters niet voorbij lopen, maar kinderze. gels kopen om zo enig licht te brengen in het leven van het misdeelde kind. riment gaat wagen, doet verstandig de hulp in te roe pen van een ervarene, niet omdat het zo moeilijk is, maar omdat men even ge wezen moet worden op de verschillende geheimen van het proces. Bijvoorbeeld het juiste moment om de massa te storten, waarvoor men een zekere kijk moet hebben op de draadsliert, die zich vormt als men een druppel van de lepel laat vallen. Hieronder volgt dan het recept van borstplaat en te vens, voor wie zich capabel voelt, dat van fondant. Borstplaat 200 gr. suiker, 4 eet lepels water of melk, essen ce of 2 theelepels cacao of sterk koffie-extract. De borstplaatringen voch tig maken en op een vochtig gemaakt of met boter inge smeerd boterham- of boter papiertje leggen, met de scherpe kant naar onder. Voor het maken van borst plaat bij voorkeur een steel pannetje gebruiken, daar dat gemakkelijk is bij het uit gieten. De suiker met het water of de melk en het koffie- extract of de aangeroerde cacao daarin koken, totdat de laatste druppel aan de lepel een draadje trekt. Wordt geen koffie-extract bf cacao gebruikt, dan de essence toevoegen, nadat de suikerstroop is ingekookt, daar de smaak van de es sence bij meekoken achter uitgaat. Onder snel roeren de massa laten afkoelen, tot dat zij ondoorschijnend is geworden. Dan de borstplaat uitgieten in de ringen. Wan neer de borstplaat koud is geworden, haar omkeren. Fondant 30 gr. plantenvet, 200 gr. dextropur, 150 gr. gezeefde poedersuiker, kopje melk, theelepel zout, 1 pakje vanillesuiker of enige drup pels pepermuntolie of 2t4 afgestrekte eetlepel cacao. (Hagelslag, nootjes, gecon- fijte vruchtjes, geconfijte si naasappelschil). Het plantenvet (au bain marie) smelten. De melk onder roeren druppelsgewijs toevoegen en de massa, ver mengd met zout en vanille suiker, laten afkoelen. Bij kleine hoeveelheden de dex tropur en de poedersuiker er door kneden. De fondant gedurende enige tijd laten opstijven. Er vervolgens bal letjes of kleine staafjes van vormen. Deze kunnen op verschillende manieren ge garneerd worden, b.v. door ze aan één zijde in hagelslag te wentelen, of er een nootje in te drukken of er stukjes geconfijte vruchtjes in te steken. Van dit recept kan ook een deel met cacaopoe der, een deel met vanillesui ker en een deel met peper muntolie gemaakt worden. De 5e ronde Haag gespeeld. wordt heden te Den (Zwitserland) 20; Verpoest (België) —Chiland (Frankrijk) 2—0. De partij Ghestem (Frankrijk)—Perot (Frank rijk) is door Ghestem gewonnen. De stand luidt na de 4e ronde: 1. Roozenburg 8 pnt.; 2. en 3. Keiler en Verpoest 6 pnt.; 4. en 5. Ghestem on Pnct 5 nnt 6 Poi-nt nnt 7 on s 10' 5044HlerblJ kan men de opening als f" ,,°j on i o n in «voltooid beschouwen, waarbij de ontwikke- Chiland en Demesmaecker 2 pnt.; 9. 10. J jjng van de lange vleugels wel enigszins is en 11. Laros, Rostan en Van der Staay ten achter geraakt en dit is vooral het ge- Tot slot de partij Post—Rostan: 1. 3328, 18—23; 2. 39—33, 1218; 3. 35—30, 7—12: 4. 30—25, 20—24 5. 44—39, 17—21; 6. 31—26, 1—7; 7. 26x17, 12x21; 8. 36—31, 21—26 9. 31—27, 7—12. 1 pnt. 24) een onbegrijpelijke opwelling van veermoed boog ik naar haar toe en uste haar op haar zachte blozende Ze sloeg naar mij, maar miste k e ®n toen bracht ze als onbewust de bd aan de getroffen plek. Als je andere wang even zacht is iw deze, wil ik graag nog eèns begin - ft Jetty. Ve grinnikte onbeschaamd en was «ch over mijn eigen durf. Zè bijeen onder de indruk te zijn geko- hj b, want een hele poos zei ze niets sPelrf' blaar het verhoogde blosje voor- jde me niets goeds. Eindelijk sloeg baar ogen naar mij op. Het is schande, dat je een vrouw kg -a —VI, j.ö guicuiuc, vach» jc ccu viuuw V6gUr't kussen, zei ze en liep toen snel IjJ glimlachte triomfantelijk. Jetty bam ®Paald van streek geraakt en ik mé vast voor haar nog meer te ^acuft Ik ging op een steen zitten en bp, J, te Langzaam trok de mist hoger aarzelend licht zocht zijn weg in de vallei en over de Gabelhorn stortte vloeiend goud. Toen ik Jetty weer op merkte, stond ze al veel hoger, een zaam figuurtje in de felle gloed. Ei kwam vertedering in mijn hart. Was ze tenslotte niet mijn vrouw en behoorde ze me niet toe? Het duurde lang voor dat ze de terugtocht aanvaardde ik wist, dat ze weer langs mij moest ko men en toch verveelde ik me geen ogenblik. Ik vond 't prettig, naar haar te kijken, zoals ze zich in jonge soepelheid over het steile pad bewoog. Het scheen haar niet te verbazen, dat ik al die tijd op haar gewacht had. Elke vrouw wordt mooi in de ber gen, zei ik haar bij wijze van inleiding. Ze wierp me een snelle blik toe. Zelfs lelijke vrouwen, Mare? Ik wist, wat ze bedoelde, en ant woordde eerlijk: Je bent mooi, Jetty, zelfs als je niet als een ree over de rotsen huppelt. Ik geloof, dat dit compliment haar genoegen deed, want ze kwam kame raadschappelijk naast mij lopen, in plaats van voorop. Als je me vroeger niet gekend had. Mare, zou je me dan nu voor een meis je van je stand kunnen houden? Dat hangt er van af, in welke om standigheden ik je ontmoet. Er kwam een grappige rimpel in haar voorhoofd. Je moet niet denken, dat ik de vrouwen uit je gekke hoge wereld pro beer na te apen. Ik wil mezelf blijven. Ik keek haar een beetje spottend aan En toen bracht ik er weer iets uit, dat mezelf verbaasde: Dat moet je niet doen, Jetty. Ik ge loofik weet zeker, dat ik je min der zou hoogschatten, als je een gekun stelde pop ging worden. Schat je me werkelijk hoog? vroeg ze plagend. O, niet zo heel hoog, maar je wei nige goede eigenschappen weet ik op prijs te stellen. Wat ben je edelmoedig! Dat is me ingeborenVond je het vreselijk, dat ik je kuste? Ze lachte, een zonnige lach, die me ontroerde. Ik heb er over nagedacht en ik ge loof, dat ik het naderhand toch prettig vond. Wil je het nog 'eens overdoen? Zonder veel vertoon bood ze me haar wang. Alhoewel ik veel lust had om het te doen, hield een plotseling schaamte gevoel er mij van terug. Neen, Jetty, je bent geen vrouw om te kussen, wanneer het me zo maar eens invalt. Ik wil je daarmee niet kwetsen hoor! Neen, Mare. Ik weet het. En ik ben blij, dat je het niet doet. Ik had dit niet van jou verwacht. Ik was haar dankbaar, dat ze zo fijn gevoelig was om het te begrijpen, fk was ervan overtuigd, dat Molly het nooit zo zou hebben aangevoeld en ik zelf had er vroeger nooit zo over ge dacht. Hecht je een grote betekenis aan een kus, Jetty? Ik geloof, dat de kus een plechti ge uiting is van edele gevoelens en ik vind het schandelijk, dat hij zo vaak tot een gewoonte verlaagd wordt. Als ik een man liefhad, zou ik hem liever slechts één kus per dag gunnen dan te moeten ondervinden, dat kussen voor hem de diepe betekenis heeft verloren. Ik keek haar van terzijde aan en kreeg de overtuiging, dat het haar hei lige ernst was. -r- Ik denk, datje die man altijd zó zou kussen, dat hij nooit de echte bete kenis ervan zou vergeten. Ze glimlachte weemoedig en haar ogen kregen 'n warme tint. We daalden stilzwijgend af naar de vallei. Ik was in een stemming, om mijn vrouw van de straat veel, heel veel te vergeven en toen ik aan het diner veel gelukwensen in ontvangst moest nemen, dacht ik bij na niet meer aan het belachelijke er van. ACHTSTE HOOFDSTUK. De echte Jetty. Ik liep voörop in de mollige sneeuw en zocht voorzichtig met mijn stok naar het veilige pad. Twintig meter la ger volgde Jetty mijn spoor. Ze wierp me een vermoeide glimlach toe. Ze had zich werkelijk dapper gehouden en het speet me op dat ogenblik, dat ik haar eigenlijk bedrogen hed, omtrent het doel van de tocht. Die vóórmiddag waren* we vertrok ken en hadden opgeruimd gedineerd in „Hotel du Trift", vlak onder de Ga belhorn. Ik geloof dat we de indruk gaven van een echt verliefd paartje, dat in zalige zorgeloosheid de eerste liefdesroes uitleeft. Jetty's ogen fonkel den van humor en spotlust, maar af en toe kwam er een tedere uitdrukking in, die me nieuwsgierig maakte. We hadden het plan opgevat, de Ga belhorn een eind te beklimmen en dan terug te komen naar „Hotel du Trift Maar zonder dat ze het wist had ik maatregelen getroffen om de nacht in de blokhut van de Wellen-kuppe door te brengen en eerst de volgende dag af te dalen. Ik wist zelf niet, wat me be-- zielde en wat ik van die tocht ver wachten kon, maar ik had aan de op welling geen weerstand kunnen bieden en Jetty liep argeloos in de val. Ik ver keerde in een opgewonden toestand, een mengsel van onrust en onbestemde vreugde. Jetty kwam naast mij staan en ik sloeg beschermend mijn arm om haar middel. Ze glimlachte even en liet me stilzwijgend begaan. Naast ons gaapte de grijze afgrond. Ze rilde en ging aan de andere kant staan. Kunnen we werkelijk nog terug, vóór de avond invalt, Mare? Ik schudde het'hoofd en wendde de ogen af van haar lief gezicht. We hebben ons te ver gewaagd. Jetty. Het dalen is lastiger dan het klimmen en je bent nog niet voldoende geoefend om de nachtelijke afdaling te kunnen wagen. Wat moeten we dan doen, Mare? Er klonk geen vrees in haar stem. Er blijft ons niets anders over, dan verder te klimmen tot aan de blokhut en daar de nacht door te brengen Is het nog ver? vroeg ze eenvou dig. (Wordt vervolgd) val met zwart. 10. 14—20; 11. 25x14, 9x20; 12. 37—31, 26x37; 13. 42x31, 4—9; 14. 41—36, 10—14. Onze opmerking bij de 10e zet zal ieder duidelijk zijn, het stuk op 5 zal moeilijk in spel gebracht kunnen worden. 15 34—29. 23x34; 16. 40x29 verlaat hier mede de klassieke paden; 16. 2—7; 17.' 44_40, 18—22; 18. 27x18. 12x34; 19 40x29, 2025 20. 29x20, 15x24. Zwart heeft nu een duidelijk nadeel. 21. 39—34 24—30 22 43—39, 30—35 23. 47—42, 7—12; 24. 46—41, 5—10; 25. 41—37, 12—18; 26. 49—44, 18—23 27. 31—27, 10—15; 28. 44—10. 35x44 29. 39x50, 14—20; 30. 27—22, Wit bezet nu de zgn. kerkhofruil en oefent daardoor druk uit op het centrum van zwart. 30. 11—17;' 31. 22x11, 16x7; 32. 50—44, 20—24; 33. 44—39, 9—14; 34. 48—43, 14—20. Nog steeds ziet men een topzware lange vleugel. 35 28—22, 8—12 36. 37—31, 12—18; 37. 33—28. 18x27; 38. 31x22, 7—11; 39. 36—31, 2430. Ons inziens zou 2429 zeker aan dacht verdienen. 40. 3127, 2024; 41. 3833, 3—8; 42. 27—21, 11—16. Een minder juiste voortzetting geeft, wit gelegenheid zijn aan val op zwarts korte vleugel voor te zetten. 43. 21—17, 30—35: 44. 34—30, 25x34; 45 39x30, 3540? Zeer zwak, de foutieve zet. 46. 45x34, 24x35; 47. 3329. Hier gaf zwart op. Na de tweede ronde van het candida tentournooi om het Nederlands schaak kampioenschap is de stand; 1. Van Scheltinga 2 puntèn; 2. Kramer 1 y, punt; 3. en 4. Vinken en Vlagsma 1 punt; 5. en 6. Henneberke en Van Mindeno y, punt en 1 afgebrokefa partij; 7. Barendrecht y, punt; 8. Prins, 2 afge broken partijen;'9. en 10. Stumpers en Baay 0 punten en 1 afgebroken partij. In een fel gevecht, dat de volle tien ronden duurde, heeft Bep van Klaveren de Fransman Jean Wanès op punten we ten. te slaan. Zijn overwinning liet geen twijfel over. Negen ronden lang heeft de Nederlander als een terrier zijn te genstander achtervolgd, die al die tijd ge dwongen was voornamelijk in het defen sief te blijven. Door de harde stoten met beide armen bokste hij zich moe op de stevige dekking van Van Klaveren en slechts zelden kwam een slag door. De Rotterdammer daarentegen gaf telkens korte flitsen van goed geplaatste hoeken te zien. Toch zag Van Klaveren geen kans hieruit zodanig voordeel te trekken, dat de Fransman tot opgeven gedwongen werd. Het bleef een levendige partij, die echter allengs aan tempo wat inboette. Alleen de tiende ronde gaf een verras sing, toen Wanès als herboren scheen en een zodanig trommelvuur op zijn te genstander opende, dat deze niet meer aan bod kwam. Van Klaveren stond echter zo ver op punten voor dat de zege hem niet ont gaan kon. Bep Van Klaveren zal Dinsdag 30 No vember te Amsterdam in een wedstrijd over tien ronden boksen tegen de Frans man Frangois Blanchard. Op hetzelfde programma komt de wedstrijd Jan de Bruin tegen de Franse middengewicht Eugène Marchand voor. Arsenal heeft van Middlesbrough tol stemming gekregen om met Mannioc, de bekende international en linksbinnen van Middlesbrough, te onderhandelen over zijn transfer. In een fel gevecht, dat de volle tien ronden duurde, heeft Bep van Klaveren de Fransman Jean Wanes op punten weten te slaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3