Zo zijn onze manieren Hatta wenst samenwerking met federalisten „Madioen een betreurenswaardige tragedie" Tumult in Franse Assemblée EVATT zendt telegrammen aan Truman, Stalin, Attlee en Queuüle Kleermakers ontevreden Franse havenarbeiders in staking Katholieke werkgevers geven extra steun aan kinderrijke arbeidersgezinnen Extra bijslag in bepaalde industrieën Ierland breekt definitief met Britse Kroon Ter overweging Jeugd en geld SBH Tot hoofd en hart Minister voor leugenaar uitgemaakt HET REICH MAG NIET HERLEVEN Het weer Bijz. Uitkeringen aan werknemers EEN PRACHTIG INITIATIEF Voorbereiding H Jaar St. Pieter ontheiligd DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 72sic JAARGANG No. 24311 In een rede voor radio-Djocja heefi de republikeinse eersie minister, Hatta, gisteravond een beroep op leger en politie gedaan om hun plicht te vervullen, aldus meldt Aneia. Hij verklaarde -mei nadruk, dat de legereenheden aan de siatus-quo-lijn ernstig zullen worden gestraft, indien zij besiandsschendingen plegen. DE GAULLE: Critiek op Westerse defensie-plannen v Vergoedingen verzetsschade Rectificatie BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4,55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers té cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentién eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De communisten kunnen -tevreden zijn. Zij hebben nu propaganda materiaal voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. Vooral t.egen de Partij v. d. Arbeid, want daar gaat de strijd in de eerste plaats tegen. Blijk baar hebben zij de overtuiging, dat zij daar nog zieltjes kunnen winnen. De jongste verkiezingen hebben wel ge leerd, dat zij bij de katholieke arbeiders tóch aan dovemans deur kloppen, om dat dezen hun trucs immers al lang dóór hebben. Gisteravond begon de reclame-cam pagne reeds in de Waarheid: P. v. d. A. verhindert verhoging loonbijslag, lezen Wij in 'n driekolomskop. Het leugenblad zet niet in de kop dat de gehele Tweede Kamer uitgezonderd dan de communis ten zelf. de doorzichtige moties der C. P. N. verwierp. Onze lezers kennen de gang van za ken. Zonder ook maar een ogenblik re kening te houden met de hachelijke fi nanciële toestand van ons land en spe culerend op de nogal ongelukkige greep der regering met haar huishoudboekje, kwamen de communisten met de vol gende moties: Motie van orde van de heer Wage naar c.s. betreffende verhoging van de loonbijslag; motie van orde van de heer Hoog- carspel c.s. betreffende verhoging van de grens van lonen en salarissen, waar- Op een bijslag wordt toegekend; motie van orde van de heer Hoog- carspel c.s. betreffende toekenning van bijslag aan de gepensionneerden, de sociale rentetrekkers en de ouden van dagen; motie van orde van de heer Hoog- carspel c.s. betreffende toekenning van de bijslag op het loon van gehuwden beneden 23 jaar en daarmede gelijkge- Btelden. Een pracht stunt nietwaar? Succes Verzekerd. Zou de Kamer de moties aannemen, en b.v. de loonbijslag van f 1.tot f 2.50 verhogen dan kon altijd de volgende week weer een motie wor den ingediend, om die f 2.50 tot f 5.— te verhogen; Enz. Enz. Zou de Kamer de moties niet aan nemen een Volksvertegenwoordiging Wiet verantwoordelijkheids besef kón deze moties eenvoudigweg Piet accepteren dan leverden zij in ieder geval het nodige propaganda-ma- teriaal op. Tegenover de hetzecampagne, die De Waarheid nu inzet is het goed de woorden letterlijk te citeren, die de heren Andriessen (K.V.P.) en Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) in de Kamér gebruikten, om hun afwijzende houding te motiveren. De heer ANDRIESSEN: Wat de motie Van orde van de heer Wagenaar c.s. be treft. moge ik herinneren aan hetgeen ik daaromtrent heb gezegd.bij de alge- Biene beschouwingen 'over de Rijksbe groting. Ik heb 'daaraan niets toe te Voegen. Ten aanzien van de drie moties van de heer Hoogcarspel c.s. moge ik op merken, dat deze wel in zeer sterke mate afbreuk doen aan de opvatting van mijn politieke vrienden en mij, dat men in het parlementaire leven met moties -llfÉise zuinigheid moet betrachten. Mijn Politieke vrienden en ik zullen dan ook, na de gehouden gedachtenwis- Seling in deze Kamer, hun stem aan deze moties niet geven, nog afgeschei den van de overweging, dat deze moties, gelet op de zijde, waar ze vandaan ko men, een kennel ij k politieke strekking hebben; waaraan wij in genen dele steun kunnen verlenen; in tegendeel. Naar aanleiding v^n het onderwerp Van de laatste motie zou ik bij de Mi- hïster van Sociale Zaken er nogmaals hp willen aandringen, de daarin behan delde aangelegenheid de gehuwden beneden de 23 jaar nog eens ernstig te overwegen, terwijl ik bij het bepalen Van mijn standpunt heb overwogen, dat de Stichting van de Arbeid in de hier gehouden gedachtenwisseling wellicht aanleiding vinden zal zich over dit punt en wellicht ook over de andere pun ten nog eens met de Regering, te ver- Staan. iDe heer VAN DER GOES VAN NA TERS: Ten aanzien van de motie van de heer Wagenaar hebben mijn politieke Vrienden en ik geen enkele behoefte aan toelichting. Ten aanzien van de moties van de.heer Hoogcarspel zou ik willen constateren® dat over een aantal belangrijke zaken, die in deze moties zijn verwerkt, het overleg met de Stichting van <Te Arbeid nog gaande is. Ik meen, dat de inhoud van deze moties Zeer stellig ter sprake zal komen bij het hoofdstuk, dat door de daarvoor verant woordelijke bewindsman zal worden Verdedigd, n.l. Hoofdstuk XII. Ik wil, Wen als mijn voorganger, verklaren, dat geen vertrouwen kan en mag Worden gesteld in de bedoeling van de voorstellers van de moties en de eigenlijke achtergrond van die Pioties zelf. Wij beoordelen een motie gaarne op de zakelijke mérites. Dat is gaarne hier niet mogelijk. Daarom zul- *en mijn politieke vrienden en ik onze Stem niet aan deze moties kunnen geven. Wij behoeven hier verder geen com mentaar aan toe te voegen, alleen nog jtefce opmerking: als de C.P.N. het wer kelijk zo goed meent met de Neder landse arbeiders, zou het dan niet beter geweest zijn de 400.000 francs, die de communistische Partij Nederland aan ~e Rranse stakers heimelijk wist over te maken, te gebruiken om de nood der eigen Nederlandse arbeiders enigszins te lenigen? Met betrekking tot de besprekingen met minister Stikker verklaarde Hatta, dat deze nuttig waren geweest, doch dat de sfeer wordt verslechterd door „Batavia" waarbij hij speciaal noemde de berichten van de Dienst Legercon- tacten. Hij zeide verder o.m.: „Wij zul len on6 verdedigen indien wij worden aangevallen, doch indien wij niet wor den aangevallen moeten wij ons aan onze beloften houden." Hij verklaarde voorts, dat hij sa menwerking wenst met de federalis ten en dat het „belachelijk is te spreken over marionettenregerin gen," omdat „wij één doel voor ogen hebben namelijk vrijheid voor Gistermiddag is de zitting van de Franse Nationale Assemblée plotseling onderbroken omdat een vuistgevecht tussen communistische en niet-commu- nistische gedeputeerden dreigde. De journalisten en het publiek moesten de tribunes verlaten. De moeilijkheden begonnen toen de socialistische minister van binnenlandse zaken Jules Moch en de communisti sche gedeputeerde August Lecoeur el kaar begonnen te beledigen. Moch sprak de beschuldiging uit, dat de Cominform de staking in de kolenmijnen financierde. Lecoeur. een functionaris van de vakvereniging die de staking steunt, beschuldigde de politie er van in opdracht van Moch te moorden, te lynchen en te ranselen.. „U weet, dat dat leugens zijn", riep Moch, die op de regeringstribune ge zeten. was. Lecoeur antwoordde: „U verdedigt uw politie. Ik verdedig mijn mijn werkers en iedereen weet, dat u een leugenaar bent." In het daarop vol gende tumult verlieten" Moch eij zijn volgelingen de zaal. Lecoeur en de rechtsen bleven elkaar beledigen. De deftige zaalwachters in hun gesteven hemden en jacquets begaven zich in de zaal om een gevecht te voor komen. Edouard Herriot, de voorzitter van de assemblée, verdaagde daarop de zit ting. Terwijl de zaalwachters de tribu nes lieten ontruimen, vlogen in de zaal de beledigingen nog over en weer. ft Op zijn tweede persconferentie bin nen zes weken heeft generaal De Gaul le gisteren voor een groot aantal jour nalisten verklaard, dat de wereld voor een ernstiger situatie staat dan op enig ander tijdstip sedert het eind van de oorlog. Hij beweerde dat het aan blijven van Frankrijks huidige regime van de middenkoers zou resulteren in de volledige en politieke economische ineenstorting van het land. De Generaal eiste opnieuw algemene verkiezingen voor de Nationale Verga dering en maakte bekend, dat zijn par tij niet aan een coalitie-regering met de partijen van de derde macht zou deelnemen. De Gaulle beschuldigde er de Ver enigde Staten en Engeland van, dat zij het Duitse rijk willen herstellen, dat, aldus De Gaulle, zich vroeger of later onvermijdelijk aan de kant van Sovjet-Rusland zou stellen om het Westen aan te vallen. Hij vocht 't Anglo-Amerikaanse be sluit aan om de bedrijven in het Rhür-gebied weer aan de Duitsers over te dragen en noetmde dit „on metelijk ernstig" voor Frankrijk. De Generaal verklaard zich er voor de vroegere Italiaanse koloniën aan Italië terug te geven. Hij verwierp de defensie-plannen van de Westerse Unie en zeide dat het niet te tolereren was dat de verde diging van Frankrijk aan een niet- Fransman zou worden overgelaten. De Gaulle stelde een nieuwe over eenkomst betreffende de wereldstra tegie voor, waarbij Frankrijk het Europese en Noord-Afrikaanse toneel zou leiden, Engeland de leiding zou nemen in het Midden-Oosten en Oost-Afrika en de Verenigde Staten verantwoordelijk zouden zijn voor de verdediging van het Verre Oosten en de Pacific. Tenslotte verklaarde de Generaal, dat hij waarschijnlijk de communisti sche partij zou ontbinden en buiten de wet stellen, indien hij weer aan de macht zou komen. ^^edse Padvindersorganisatie, die te joi^kholm werd gehouden, is een nieu- 'eider aangewezen ter opvolging van haSaf Folke Bernadotte. Weer een Ber- <ie °'te, Lennart, zal nu de leiding van Zweedse padvinders op zich nemen. Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk iets afnemende, maar later weer toenemende wind tussen West en Zuid. Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noord- Westelijke gedeelte van het land nu en dan lichte regen of motregen. Weinig verandering in temperatuur. Zon op: 8.06. Onder: 16.44 Maan op: 18.13. Onder: 11.34. geheel Indonesië." Er, dient geen antithese te bestaan tussen ons en de federalisten, doch gen synthese en wij moeten gezamenlijk streven naar het bereiken van het doel op 1 Januari 1949. Hatta ging uitvoerig in op de affaire Madioen, die hij een betreurenswaar dige nationale tragedie noemde. Hij verklaarde, dat ideologische geschillen de eendracht hebben verbroken. De oor zaken van het lijden van het volk zijn volgens Hatta ten eerste de Nederlandse blokkade, vervolgens de affaire Ma dioen en ten derde de langdurige droog te, waardoor de oogsten mislukten. Hij deed een beroep op de bqeren en de jon geren om de eenheid te herstellen. Volgens „Antara" zou Hatta nog ge zegd hebben, dat hervatting van de on derhandelingen met de Nederlanders afhangt van de houding van de Neder landers. Hij zou er de nadruk op heb ben gelegd, dat de Nederlanders en de republikeinen een vreedzame sfeer moe ten behouden, die nodig is voor de re geling van. het geschil tussen Nederland en de republiek door bemiddeling van de Commissie voor Goede Diensten. Dê gehele republikeinse strijdmacht zal gedurende drie dagen rouw aanne men, en alle plaatselijke hoofdkwartie ren zullen halfstok vlaggen wegens het overlijden van luit.-generaal Oerip Soemohardjo, die achtereenvolgens chef staf was van het hoofdkwartier van de TKR, de TRI (voorlopers van het hui dige republikeinse leger) en van de TNI. Het Tweede Kamerlid Goedhart (Arb.) heeft aan de minister van Over zeese Gebiedsdelen gevraagd of hij niet van oordeel is, dat het bijeenroepen van een conferentie te Bondowoso, met het doel de oprichting van ^en Negara Oost- Java voor te bereiden, onder de huidige omstandigheden weinig opportuum is, aangezien het hier om een gebied gaat, dat blijkens de overeenkomst van Linggadjati door Nederland als republi keins territoir erkend werd en dat ten gevolge van de politionele actie van Juli 1947 tijdelijk door onze troepen bezet werd. In het gebied van Tjiandjoer (West- Java) zijn de laatste dagen door het optreden van benden terroristen vier In donesiërs gedood en twee gewond. Ne derlandse patrouilles hebben in dit ge bied de hoofdkwartieren opgespoord van twee benden, welke werden ver nietigd. Een bende van vijftien man heeft op de hoofdweg Tjiandjoer-Soe- kaboemi eergisteren een autobus aange houden. waarbij alle inzittenden wer den beroofd waarna Se autobus mocht doorrijden. Over de bestandslijn, ten Zuiden van Malang,.zijn volgens Antara op 13 No vember in totaal 166 republikeinse krijgsgevangenen door de Nederlanders uitgeleverd. De Westerse grote mogendheden heb ben gisteren hnn antwoorden doen toe komen aan Herbert Evatt en Trygve Lie, resp. voorzitter en secretaris-gene raal van de Algemene Vergadering der V.N., naar aanleiding van hun verzoek aan de Grote Vier om tot overeenstem ming te komen over de Berlynse kwes tie. Onder meer wordt in het antwoord nog verklaard, dat de V. S. nog steeds bereid zijn onderhandelingen te begin nen zodra de blokkade opgeheven zou worden. Evatt en Lie verklaren in hun ant woord op de nota's der vier grote mo gendheden, dat zij constateren, dat alle vier doen verstaan, dat zjj de wens koes teren tot de een of andere oplossing voor het Beriïjnse vraagstuk te geraken in de geest van de resolutie van de Al gemene Vergadering. Zij hopen, dat deze gemeenschappe lijke wens zo spoedig mogelijk tot uit drukking zal komen in verdere pogingen om een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te vinden. De Argentijn dr. Juan Bramuglia, die deze maand wnd. voorzitter van de Vei ligheidsraad is, zette de pogingen van de zes kleine mogendheden ter oplossing van de kwestie voort. Hij heeft gisteren bijna een uur lang gesproken met de Russische delegatie- De wereldkampioen dammen Ghestem (links) en de Nederlandse troef Roozén- burg (rechts) analyseren tijdens de pauze van de vijfde ronde, die te Den Haag werd gespeeld, een vroeger ge speelde partij. De andere deelnemers kijken toe. Van links naar rechts: staande Laros (Ned.), Van der Staay (Ned.), Keller (Ned.), Chiland (Frank rijk), Post (Fr.), Demesmaecker (Bel gië), Verpoest (Belg.), Rostand (Zwits.) en Pérot (Fr.). leider Andrei Vishinsky. Gezegd werd, dat hij de Russische diplomaat op de hoogte had gesteld van een nieuwe „be weeglijke formule", die de kleine zes opstellen om een einde te maken aan de impasse. Van Amerikaanse zijde wordt verno men, dat Evatt Zaterdag persoonlijke telegrammen aan Truman, Stalin, Attlee en Queuille heeft gezonden, waarin hij hun vroeg samen te werken. Deze tele grammen verschillen van de boodschap pen, die hij samen met Trygve Lie via de leiders van de delegaties ter UNO aan de regeringschefs heeft gezonden. Evait zal de inhoud van deze tele grammen pas bekend maken, wanneer hij alle antwoorden op zijn boodschap pen ontvangen en bestudeerd heeft. Op een persconferentie, belegd door de verenigde maatkleermakers „De Vema", is er namens de kleine en mid delgrote bedrijven op gewezen dat deze onbillijk behandeld worden en dat het niet mogelijk is winst te maken. Er werd critiek uitgeoefend, niet alleen op de vakgroep, maar ook op de klas se-indeling; er wordt bij de indeling, zo werd opgemerkt, niet rekening ge houden met vakmanschap, maar men heeft als maatstaf aangenomen de cri sistijd van voor de oorlog en dit is ten enenmale onjuist, want nu zijn de grote confectie- en maatzaken in de hoogste klasse geplaatst en dit moet bepaalde lijk verkeerd geacht worden. Er werd verder op gewezen dat er met twee ma ten gemeten wordt, want voor het le veren van gelijke prestatie worden ver schillende prijzen berekend. Ook is het r-echtvaardig het feit of één of twee meer knechts in een zaak werken in verband te brengen met de berekening der prijzen. Tenslotte werd hog critiek geleverd op de plafondprijs en werd er op gewezen, dat de kleermakerij veel dubieuze betalers kent, wat ook in het exploitatie-verlies gecalculeerd moet worden. Sinds op 11 November de staat van beleg werd afgekondigd in Sjanghai, de grote Chinese havenstad aan de mond van de Yang Tse Kiang, is in de stad drukke militaire activiteit waar te nemen. Infanteristen van 't nationalisti sche leger trekken hier door de straten van de stad. Hun voornaamste taak is de beveiliging van de spoorweg tussen Sjanghai en de nationalistische hoofd stad Nanking, die thans reeds enkele dagen door de communistische legers wordt bedreigd. Sedert enige tijd valt bij het bedrijfs leven in toenemende mate de neiging op te.merken, fondsen in het leven, te roepen en reglementen op te stellen, zowel per onderneming als per groep van ondernemingen dï per bedrijfstak, welke beogen volgens bepaalde maat staven boven de rechtens geldende lo nen en sociale voorzieningen een finan ciële tegemoetkoming te verstrekken in gevallen, waarin daaraan bijzondere behoefte bestaat. Het College van Rijksbemiddelaars deelt mede, dat regelingen zowel van be staande als van nieuw in te stellen fondsen van deze aard en ook wijzigin gen in deze regelingen te zijner kennis moeten worden gebracht In het algemeen zal geen bezwaar worden gemaakt tegen regelingen van beperkte omvang, die aan het navol gende voldoen: 1. De uitkering moet afhankelijk zijn van de uitkomsten van een van geval tot geval onder medeverantwoor delijkheid van vertegenwoordigers der werknemers in te stellen onderzoek, waaruit blijkt, dat de materiële toe stand van het betrokken gezin de uit kering nodig maakt. 2. Per onderneming dan wel groep van ondernemingen of bedrijfstak wordt per jaar in totaal niet meer uitgekeerd dan een percentage van de loonsom, dat door het College van Rijksbemidde laars aanvaardbaar wordt geacht in verband met de eisen der loonpolitiek en in verband met de doelstelling van de hierbij bekend gemaakte regeling inzake bijzondere uitkeringen. 3. De uit de regeling voortvloeiende kosten mogen niet als kostprijs-element worden aangemerkt. De communistische vakbonden riepen gisteravond op tot een algemene haven staking van onbeperkte duur in geheel Frankrijk. De staking moet Maandag een aanvang nemen. De havenstaking werd uitgeroepen na een niet met succes bekroonde conferen tie gistermorgen gehouden tussen de minister van openbare werken en trans port, Christian Pinau, en de communis tische havenarbeiders-federatie. De minister liet de vakbondleiders weten, dat hij geen beloften voor hoge re lonen aan de havenarbeiders kon doen, aangezien dit een kwestie was, die de regering aangaat. De staking is reeds gedeeltelijk aan de gang. In Duinkerken, Bordeaux, La Pa- lice, La Rochella en Marseille hebben de havenarbeiders het werk reeds neer gelegd. tTVan onze Brabantse redacteur) De onlangs door de regering afge kondigde loonbijslag van fl.— voor jaarlonen beneden f 3700 en de wijzi ging van de kinderbijslag met 24 cent per kind, te beginnen bij het tweede kind, hebben in de kringen van werk gevers geen voldoening gebracht. Een aantal werkgeversverenigingen heeft daarom begin November zoals wij reeds hebben gemeld een regeling ingevoerd en in een groot aantal fa brieken laten afkondigen, van verder strekkende betekenis dan die van de regering en vooral tegemoet komend aan de noden van de grote arbeiders gezinnen. Deze regeling heeft als grondslag conclusies van mr. B. J. M. van Spaendonck, die jarenlang studies heeft gemaakt over de lonen der ar beiders in verband met het aantal kin deren in hun gezinnen. Reeds in Februari j.l. was zij als voor stel in een vergadering van de Alge mene Katholieke Werkgeversvereniging besproken met als resultaat, dat zij werd aanvaard. Daarop wendde zich de A.K. W.V. samen met de K.A.B. tot de Stich ting van de Arbeid met de mededeling, dat men deze regeling wenste in te voe ren en met het verzoek haar bij de regering te bepleiten. Van de zijde van het N.V.V. ondervond men ernstige te genwerking tijdens de bespreking van deze regeling. Het resultaat was, dat de Stichting het gematigd advies gaf aan de regering, een en ander eens te be kijken, en verder suggereerde geval voor geval te beoordelen, om in noodgeval len een regeling toe te passen. Een normatieve regeling kwam er'dus niet. De werkgeversvereniging voor de tex tielnijverheid wendde zich tot het Col lege van Rijksbemiddelaars voor de in voering dezer regeling, maar ook hier hadden de besprekingen niet het ge wenste resultaat. De Vereniging van Katholieke Me taalfabrikanten voerde per 1 Juli 1948 zelf de omstreden regeling in. De mi nister van Sociale Zaken achtte hier door de loon- en prijspolitiek bedreigd, doch tijdens het bewind van minister Drees kon in de Stichting van de Ar beid geen overeenstemming worden bereikt. De minister van Sociale Zaken in het nieuwe Kabinet, minister Joekes, zette in een schrijven van 25 September j.l., gericht aan de Stichting van de Arbeid, zijn standpunt uiteen en verklaarde zich bereid medewerking te verlenen aan regelingen, die uitkeringen verstrekken in noodgevallen, o.a. verband houdende met en voortvloeiende uit de gezins grootte. Hiermede toonde zich minister Joekes dus tegenstander van een nor matieve regeling. In dit zelfde schrijven stelde de mi nister bovendien een publicatie in het vooruitzicht van de voorwaarden, waar aan de uitkeringen aan de arbeiders zouden moeten voldoen. Deze publicatie is nog niet verschenen. Intussen besloten de werkgeversver enigingen sociale fondsen in te stellen, waarbij de besturen over de noodgeval len zouden oordelen, om aldus zoveel mogelijk aan de wens van de minister tegemoet te komen. Toen later de bekende loonbijslag werd ingevoerd, concludeerden de Ka tholieke werkgevers, dat de door hen voorgestane regeling niets aan waarde had ingeboet en ingevoerd kon worden. Dit is thans geschied met terugwer kende kracht tot 1 Juli 1948 door de „Nederlandse R.K. Vereniging van werk gevers in de Textielnijverheid"; de „Ver eniging van Tilburgse fabrikanten van wollen stoffen"; de „Federatie van Ne derlandse Schoenfabrikanten" en de „Vereniging van Katholieke Sigaren fabrikanten". De inhoud van deze uitkeringsrege ling is als volgt: Extra-kindertoeslag zal gegeven wor den aan arbeiders van gezinnen met drie of meer kinderen beneden vijftien jaar elk kind boven vijftien jaar wordt geacht mee te verdienen en daar tegenover valt een kind beneden vijf tien jaar buiten deze regeling. De uit kering begint bij het derde kind en bedraagt f 4.33 per maand. Tot en met het zevende kind zijn de uitkeringen resp. f 10,83; f 19.50; f30,33 en f43.33; voor elk volgend kind beneden vijftien jaar telkens f 13 per maand meer. Ver der is een aanvulling op het ziekengeld ingevoerd tot 100% van het loon by langdurige ziekten. Deze twee regelinger zijn in de so ciale fondsen der werkgeversverenigin gen geïncorporeerd en beide uitkerin gen zijn onderworpen aan de beoorde ling der fondsbesturen, die nagaan, of de totale inkomsten der gezamenlijke gezinsleden van die aard zijn, dat de extra-uitkeringen tegenover de regering verantwoord zijn. Door deze staking, die op hetzelfde ogenblik plaats vindt als de havensta king' aan de Amerikaanse Oost-kust, zal Frankrijk nagenoeg geheel worden af gesloten voor de aanvoer van Marshall hulp, welke aanvoer reeds in niet ge ringe mate verminderd is door de wei gering van de communistische havenar beiders om kolenschepen te lossen. Deze nieuwe staking schijnt een nieu we communistische stoot te zijn tegen het arbeidsfront, waar de thans zeven weken oude mijnwerkersstaking tot ni hil gereduceerd is. De regering deelde vandaag mede, dat steeds meer mijn werkers aan het werk gaan. Naar Radio Moskou meldt, hebben Sovjet-mijnwerkersbonden in verschil lende streken collectes gehouden ten bate van de stakende Franse mijnwer kers, die in de meeste gevallen enkele millioenen francs opbrachten. Het Joe goslavische persagentschap Tandoeg bericht, dat arbeiders te Zagreb 1 mil- lioen dinar voor de Franse mijnwerkers hebben ingezameld en de metaalgieters te Zenitsa 2 millioen dinar. Er wordt nog steeds gecollecteerd. Naar Tass uit Sofia meldt, hebben Bulgaarse mijn werkers een fonds gesticht voor de Franse mijnwerkers. De centrale commissie voor het Hei lig Jaar 1950 heeft gisteren de katho lieken van de gehele wereld gevraagd 2 April 1949 een dag van gebed te ma ken als geestelijke voorbereiding van het Heilig Jaar. Op deze dag zal de H. Vader een radioboodschap aan de wereld sturen. Paus Pius de Twaalfde zal 2 April zijn gouden priesterfeest herdenken. De H. Vader heeft gevraagd die dag niet fees telijk te vieren, daar hij deze „voor me ditatie en gebed" bestemd heeft. Pietro Puglieri, een 65rjarige advo caat, is gisteren van een hoogte van 50 meter in de St. Pieter gesprongen en heeft door deze zelfmoord de kerk ont heiligd. Het is de tweede ontheiliging van de St. Pieter in een half jaar tijds De kerk zal nu opnieuw gewijd moeten worden. In een zeer korte behandeling heeft het parlement van Eire mei algemene stemmen de wet aangenomen, waarbij Eire tot een republiek wordt verklaard, die niet meer met de Britse Kroon ver bonden is. Op het joumalistencongres, te Parijs georganiseerd door het katholieke Franse blad „La Croix" en de uit geverij „La Bonne Presse" schetste de algemeen-secretaris van de Franse Se- maines Sociales, Joseph Folliet, het vol gende portret van de katholieke jour nalist: „De katholieke journalist is volgens een uitspraak van Louis Veuillot enigs zins het lastdier ven het katholicisme. Van hem worden alle eigenschappen ge- eist, welke een ezel bezit, met toevoeging evenwel van het verstand. Van hem worden geduld en bezonnenheid geëist; hij immers moet bezonnen zijn om zich een katholiek journalist te kunnen noe men. Men eist van hem zachtmoedigheid en hardnekkigheid. Men verwacht van hem, dat hij zonder te struikelen alle lasten op zich neemt, tot zelfs de aller laatste strohalm, waar een overbelaste kameel onder zou wankelen. Men ver langt van hem dat hij onderricht zal zijn als een theoloog en voor wat betreft de Leer nooit een fout zal maken. Te zelfdertijd moet hij van de laatste ge beurtenissen op de hoogte zijn en de taal van de man in de straat spreken. Hij moet de theologische waarheden in de stijl van de man in de straat kunnen weergeven, zonder daarbij fouten te be gaan. Hoeveel kanselredenaars zouden met zulke vermogens journalisten kun nen zijn! Men verlangt van hem, dat hij een betrekkelijk lage en ondergeschikte positie inneemt, welke hem nooit rijk dom en waarschijnlijk nooit eer zal op leveren. Hij moet in welhaast volslagen onzekerheid omtrent zijn oude dag levenVan hem wordt dus veel ver langd en hetgeen men van hem ver langt, wordt ook van de kranten ver langd: deze moeten interessant en actu eel zijn, leerzaam en goed van inhoud, zij moeten putten uit de mystiek en te gelijkertijd uit de drukinkt. Helaas is de drukinkt nog duur en het papier nog duurder." Terwijl ge iets belooft, begint I vaak in uw hart de gedachte weer I een web te weven om de goede voor- \^nemens vast te houden. J Wat we lange tijd als 'n na-oorlog» verschijnsel hebben betiteld J» zo langzamerhand een blijven de toestand geworden. Vooral het vrijkomen van snoep dezer dagen heeft duidelijk gedemon streerd, dat de jeugd, duidelijk gezegd de schoolgaande jeugd, nog steeds over een teveel aan geld te beschikken heeft. In lange rijen heeft men kinderen van alle leeftijden in winkels zien staan, waar de snoep, tegen niet te hoge prij zen en zonder bon. te koop was. Het zou de moeite waard zijn, eens te onderzoe ken, hoevelen van hen, met of zonder toestemming der ouders, aan het k open gegaan zijn. Feit is in ieder gevaL dat plots weer veel meer kinderen, met gro te hoeveelheden snoep over de straat lopen en naar school komen. Het doet enigszins vreemd aan, dit te moeten constateren, juist in een tyd, waar de zorgen om het huishoudboekje zo groot zijn. En daarom rijst bij het overwegen van deze feiten een beang stigende vraag omhoog: Hoe komen al die kinderen aan dat geld of aan die snoep? Zeker, in vele gevallen zal de zaak safe zijn, in zoverre we van safe kunnen spreken, als de ouders zelf de kinderen in staat stellen, zoveel snoep te kopen. Het wordt hoog tijd, dat der gelijke ouders dan eindelijk eens gaan beseffen, hoe verkeerd zij er aan doen, hun kinderen zo te verwennen of toe te geven. Maar wij vrezen, dat in vele gevallen, als wij schoolgaande kinderen met rollen pepermunt en zakjes toffees aantreffen, de ouders daarvan onkundig zijn en geenszins vermoeden, dat hun kinderen met geld op zak lopen. In het gunstigste geval zal dit geld zijn, dat zij als zakgeld gekregen of op een of andere manier verdiend hebben. Over oneerlijk verkregen gelden praten we hier maar niet eens. Voor heden willen we er enkel maar de aandacht op vesti gen, hoe verkeerd het is, dat jonge kinde ren vrij over geld te beschikken heb ben. Zo langzamerhand komen we toch wel terug van de opvatting, de jeugd in vrijheid maar te laten opgroeien. Het blijkt telkens opnieuw, dat de jeugd niet in staat is een eigen levensweg te banen. Voortdurend toezicht en vaak een dwingend opleggen van onze wil, zijn noodzakelijk om allerlei excessen te voorkomen. Maar omdat flink optre den vaak veel van de daadkracht der ouders vraagt, wordt er maar al te ge makkelijk de hand mee gelicht en kun nen de kinderen vrijwel ongestoord hun gang gaan, tot dat waarschuwingen van anderen, of minder aangename gewaar wordingen, plotseling de ogen openen. Hoeveel ouders controleren b.v. gere geld de spaarpotten hunner kinderen? Ja, ja, het is gemakkelijk gezegd: Mijn kinderen doen niets verkeerds! De ouders mogen ook inderdaad het groot ste vertrouwen in hun kinderen hebben, als zij door grote waakzaamheid ook maar overtuigd kunnen zijn van de eer lijkheid hunner kinderen. Zo niat, dan zullen ook zo nu en dan kasten en la den en zelfs de kleren geïnspecteerd moeten worden. Neen, wij overdrijven niet! Wij we ten, dat bij soms noodzakelijke inspec ties op scholen heel wat geld voor de dag komt, waarvan geen goede verkla ring door de kinderen gegeven kan worden. Er blijft zo vaak vergeten geld van boodschappen-terug in de zakken der kinderen zitten. Het gebeurt meer dan eens, dat kinderen de inhoud van hun spaarpot mee naar school ne men, om met hun bezit tegenover an deren te geuren. Wij kennen zo'n ge val, waarbij een leerling heel rustig aan het uitdelen ging. Hoe komt een kind soms aan het geld, dat hij bij zich heeft? De ouders hebben er zeker vaak niet het minste besef van. Kort gele den nog boorden we van een negen jarige jongen, die bij een inspectie maar liefst een briefje van tien bij zich had. En het was heus geen kereltje uit een misdadigersomgeving. Maar de verklaringen, die. het ventje gaf, waren toch van die aard, dat de kinderpolitie er bij te pas moest komen. (Vervolg op pap 3) Op vragen van het Tweede-Kamerlid Peters betreffende het uitblijven dei- vergoedingen voor de z.g. verzetsschadè heeft de minister van Financiën geant woord dat pas in October van dit jaar met de betaalbaarstelling der tegemoet komingen een begin gemaakt is. Naar verwacht mag worden, zullen echter nog vóór het einde van het jaar de eerste duizend gevallen afgedaan zijn. In ons bericht van gisteren over de moderne lichtinstallatie op het A.F.C.- terrein, is een kleine onjuistheid ge slopen. Het betreft hier Altrilux-lam- pen van 500 Watt en niet van 50 Watt, zoals de oplettende lezer reeds zal heb ben begrepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1