Belgisch kabinet afgetreden Steden branden, spoorbruggen in puin, tanks pompen granaten in de dorpen Hatta naar Sumatra vertrokken TABAK, IJSJES, AUTO'S EN MINISTER LIEFTINCK BERG: de perfecte onmenselijkheid EISENHOWER WILDE NIET NAAR BERLIJN OPTREKKEN Churchill gaf de voorkeur aan landing op de Balkan boven invasie in Frankrijk Geen spoor van paniek fes Tot hoofd en hart Bijz. rechtspleging de aanleiding Het is weer te rustig Het weer Ik wacht af wat er met mij gaat gebeuren Verblijf zal vele weken duren Een halve eeuw Tweede Kamer aanvaardt verhoogde belasting zakkenrolster BERLIJN achter de schermen Dulles benoemd Maar hij maakt zich geen kopzorgen m VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24312 NA DE SLAG OM SOETSJOU Kardinaal Mindszenty: rt w Twee standpunten Russen stevig genesteld De Gaulle, Monty en Patton Steenkoolproductie stijgt BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. RLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingebonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen" te weigeren. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Brussel, Vrijdagmorgen. Vanmorgen heeft de regering Spaak de consequenties getrokken uit de ge beurtenissen die zich gistermiddag in de kamer hebben afgespeeld, en heeft aan de Prins-Regent haar ontslag aangebo den. Donderdagmiddag werd de Belgische minister van Justitie, Paul Struye, in de Kamer geïnterpelleerd naar aanlei ding van de gratieverlening aan twee collaborateurs van de ergste soort, die ter dood veroordeeld waren. Hun straf Werd gewijzigd in levenslange dwang arbeid. De socialisten, liberalen en com munisten stelden de minister van Justi tie verantwoordelijk voor wat zij een ernstige fout noemden. Het belang van dit debat was gelegen in het feit dat hierdoor de hele repressiepolitiek van de regering in het geding werd gebracht, maar het politieke belang van het debat hing samen met de moeilijkheden, die reeds geruime tijd tussen de beide re geringspartijen bestaan en waarbij in dit incident de aanleiding gevonden zou kunnen worden tot het scheppen van een regeringscrisis. De heer Struye bood na afloop van het debat zijn ontslag aan. De eerste- minister Spaak verzocht hierop de zit ting op te heffen, aangezien de kabinets raad bjjeen moest komen om over de hierdoor geschapen toestand te beraad slagen en vast te stellen voor welke consequenties de regering zich geplaatst zag. Het debat zelf droeg nauwelijks een politiek karakter. De interpelanten wa ren het eens over de integriteit van de persoon van de minister van Justitie, die zelf een belangrijke rol speelde in het verzet. Zij waren het ook eens over de beginselen die aan de bestraffings- politiek ten grondslag liggen. Bovendien ging men accoord over het feit, dat de doodstraf zo spoedig mogelijk tot het Verleden dient te behoren. Minister Spaak merkte op, dat als de heer Struye schuldig zou zijn, omdat hij te clement is, hij zeker meer schuldig zou zijn, wanneer hij te streng zou op treden. Bovendien blijft in een materie als deze een oordeel uiterst subtiel en Uiterst subjectief. Na het debat werden er drie moties ingediend. In de communistische motie werd de beslissing van Struye onvoorwaardelijk afgekeurd. De socialisten dienden een motie in, waarmee de liberalen zich ver enigden en waarin de criteria van de minister werden goedgekeurd terwijl persoonlijke houding tijdens de be zetting werd geprezen. Zij betreurden echter de oplossing, die de minister aan de twee gevallen in kwestie had ge geven, ongeacht de consequenties, die daaruit mochten voortvloeien. De motie van de C.V.P. tenslotte beperkte zich ertoe de verklaring van de minister van justitie te acteren en over te gaan tot de orde van de dag. Voordat de stem ming plaats vond nam de heer Struye nogmaals het woord, om mede te de len, dat de stemming overbodig werd, aangezien hij zijn ontslag zou aanbieden. Spaak deelde daarop mede, dat in de ministerraad van hedenmorgen de re gering haar houding zou bepalen. In afwachting van de verdere ontwik kelingen is de functie van minister van Justitie tijdelijk overgedragen aan de minister van Koloniën, Wigny. De Belgische ministers zijn heden morgen in kabinetsraad bijeen geko men onder voorzitterschap van Spaak. Afwezig was alleen de minister van Onderwijs, Kamiel Huysmans, die België Vertegenwoordigt op de Unesco-verga- dering te Beiroet. Na afloop van de zitting deelde Ver- meylen, de minister van Binnenlandse Zaken, het volgende aan de pers mede: De ónderhandelingen tussen de katho lieke en de socialistische partij zijn ten einde en de eerste-minister heeft bij de prins-regent het ontslag van de regering ingediend, om de taak van de volgende kabinetsformateur te vereenvoudigen. (Van onze correspondent) Enkele leden van de E.V.C., werk zaam bij de Fries-Groningse Suikerfa briek, zijn een actie begonnen ten ein de aan deze fabriek een conflict uit te lokken. Zij hebben onder de arbeiders, Van wie de grote vaste kern is georgani seerd in de Ned. Bond van Fabneksar beiders, pamfletten verspreid, waarin een aantal eisen wordt gesteld, o.a. 100 PCt. bijslag op het loon tijdens Zondags dienst, f2.50 loonbijslag wegens duurte, Vergoeding van de reiskosten en ver strekking van werkkleding. In een door de E.V.C. belegde vergadering heeft het hoofdbestuurslid van de E.V.C.de hee Kop, een uiteenzetting gegeven van de actie. De vergadering werd slechts door enkele personeelsleden bezooht, die zich overigens niet erg geestdriftig toonden en weinig animo bleken te hebben, om zich voor het E.V.C.-wagentje te laten sPannen. De officiële vakorganisaties stellen zich niet achter deze actie, te-- tVfjl de directie der fabriek niet van Plan is met de E.V.C.-afgevaardigaen te onderhandelen. &et invasiestrand van Normandië, waar de Kruistocht in Europa begon. De slag om Soetsjou, het bastion, dat de communistische opmars naar de Chinese nationalistische hoofdstad Nanking; moet ophouden, is geluwd- De Chinese regering heeft gemeld, dat zij een grote overwinning heeft behaald en dat de slag als geëindigd kan worden beschouwd. Buitenlandse waarnemers zijn echter niet zo optimistisch. Wel geven zij toe, dat de regeringstroepen de eerste ronde gewonnen hebben, doch zij verwachten, dat de communistische legers na zich hergroepeerd te hebben een nieuwe aanval op de stad zullen doen. Nog steeds wordt rond Soetsjou gevochten en telkens laait op ver uit een liggende punten de strijd weer op. Een United Press-correspondent, die een bezoek bracht aan Soetsjou, geeft het volgende interessante beeld van de slag die daar gewoed heeft. ik met een nationalistische vliegeroffi cier, die de laatste dagen met zijrr P-51 Mustang herhaaldelijk boven het front was geweest en vanuit de lucht de rode kolonnes had beschoten. Terwijl wij zaten te praten kwamen onafgebroken vliegtuigen binnen en stegen andere op. Mosquito's en Mus tangs, B-24 Liberators en C-46 trans portvliegtuigen. Wat ik persoonlijk zag waren klei nere, maar dramatische episodes in de ze verwarde oorlog. Tijdens onze vlucht zag ik geen ingesloten legers, ook geen legers op mars. Ik zag alleen tanks in actie, steden in brand met asbruine rook omhoog kringelend waardoor oranje vuurtongen te zien waren. Ik zag trans portvliegtuigen, die voorraden afwier pen aan witte parachutes, die zich lang zaam openden. Ik zag paddenstoeltjes in de lucht wanneer granaten ontploften en rook en stof opstijgen als ze insloe gen. Ik zag op een plaats een dozijn tanks waaiervormig opgesteld halverwege tus sen twee steden, die ongeveer twee mijl van elkaar lagen. De ene helft van de tanks schoot op de ene stad, de andere helft schoot op de andere stad. De eer- „Dit Noordelijke bastion van de Chi nese nationale regering in de provincie Kiangsoe is vandaag even rustig alsof het honderden mijlen van het front ver wijderd ligt. x Niet dichter dan twintig mijl van de stad ziet men wat rook van het slagveld. De bevolking in de stad toont geen te ken van paniek. Het werk op de twee vliegvelden van de stad, een in het noorden en een in het zuiden, vond even normaal doorgang als op het vliegveld Loenghwa, de internationale luchthaven van Shanghai. Maar langs een front, dat zich uit strekt van een punt 25 mijl ten oosten van Soetsjou bij Soenken tot Sinantsjen, 50 mijl ten oosten van de stad, wordt een van de zwaarste gevechten gele verd in de Chinese geschiedenis. En twintig mijl ten zuiden van de stad bulderen aan beide zijden de ka nonnen in een •artillerie-duel. Steden staan in brand, nationalistische tanks en pantserwagens pompen granaten in de communistische dorpen met een een tonige regelmaat en nationalistische vliegtuigen vliegen laag over de com munistische artillerie-opstellingen en werpen vernietigende bommen naar he neden. Wanneer men per vliegtuig naar Soetsjou gaat kan men zien, hoe door de gevechten reeds een geweldige knak gegeven is aan de vitale regeringsspoor lijn uit Nanking. Lange staalconstructies over de rivieren liggen in puin. Lange rijen geladen wagons liggen omgewor pen langs de spoorbaan. Maar de regering is niet van plan Soetsjau prijs te geven. Ik vloog naar de stad met een vliegtuig vol geld van de centrale bank van China. De lading bestond uit veertien grote kisten met gouden yuans om de economie van de stad op gang te houden. Aan het stuur zat een Amerikaans piloot en het vlieg tuig was gecharterd van de burgerlucht vaart van generaal Claire Chennault. Op het vliegveld van Soetsjou sprak Verwachting tot Zaterdagavond:* Zwaar bewolkt met nu en dan lichte regen .of motregen en in het Zuid-Oosten van het land vannacht plaatselijk nevel of mist. Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Aanhou dend zacht weer. Zon op: 8.08. Onder; 16.43 Maan op: 1919. Onder: 12.32 ste stad stond in brand, maar de schut ters op de tweede stad waren slechte mikkers. Hun granaten ploften ergens in de modderige grond, grote fonteinen veroorzakend. Kardinaal Mindszenty heeft in een Hongaars katholiek blad verklaard, dat hij thans „de enige werkelijke stem" is, door middel waarvan het Hongaarse volk zijn klachten kenbaar kan maken. De regering heeft het blad in beslag genomen, zodat, aldus Reuter, de ver klaring van de Kardinaal het publiek niet heeft bereikt. De Kardinaal noemde aanvallen, in het openbaar op hem gedaan, alsmede aan vallen van de zijde van diverse organi saties, waaronder groeperingen van ka tholieke studenten, „illegaal". Volgens de Kardinaal zijn zij gedwongen gewor den verklaringen tegen hem te tekenen. Kardinaal Mindszenty verklaarde, dat geen van zijn voorgangers in de Hon gaarse geschiedenis zo aangevallen en vervolgd is als hij. in zijn verklaring noemde hij zich de voogd van het Hon- gaarne volk, „de eenzaamste natie op aarde". „ïk wacht af, wat er met mij gaat ge beuren," aldus de kardinaal, die zijn verklaring besloot met de woorden van Christus aan het Kruis, „Vader, vergeef hun. want zij weten niet wat zij doen." Antara meldt, dat Moh. Hatta per vliegtuig naar Sumatra is vertrokken, waar hjj vele weken zal blijven. Hij werd o.m. vergezeld door de minister van Economische Zaken. In politieke kringen in Den Haag was men gisteren gereserveerd tegenover de uitspraken van Hatta in zijn radio rede van Woensdagavond, al was de voor lopige indruk niet ongunstig. Men '.s geneigd de oproep van Hatta aan de troepen en de politie aan de status-quo- lijn om het bestand na te komen te zien als .cn poging van de zijde van de republikeinse regering om in deze aan de Nederlandse voorwaarden tege moet te komen. Ook de duidelijke verklaring van de republikeinse premier, dat de regerin gen der niet-republikeinse deelstaten niet als „marionetten" beschouwd kun nen worden, heeft een gunstige indruk gemaakt, aangezien dit de eerste offi ciële en duidelijke verklaring in deze richting is. Blijkens de letterlijke tekst, die wij eerst heden ontvingen, heeft Hatta met betrekking tot de federatie gezegd: „Door sentimenten kunnen wij er ge makkelijk toe worden gebracht, onze af keuring uit te sjfreken over de door Npderland gestichte marionettenstaten, maar wij moeten onze politiek baseren op het feit, dat het volk daar ook streeft naar onafhankelijkheid en in de repu bliek het symbool ziet van de onafhan kelijkheid van het Indonesische volk. Dat tijdstip, met I Jan. 1949 voor ogen, is een belangrijk moment voor het ge hele Indonesische volk. Wij mogen geen antithetische politiek voeren ten aan zien van de kameraden buiten de repu bliek, doch wel een synthese-politiek. Met hen samen zullen wij binnen de kortst mogelijke tijd de onafhankelijke en souvereine V. S. van Indonesië tot stand brengen. De goodwill-missie uit Pakistan heeft te Djocja bereikt, dat dé circa 200 in de republiek aanwezige Pakistanners binnenkort repatriëren. De meesten be hoorden tot het Britse bezettingsleger in Indonesië. De missie vliegt vandaag naar Batavia, vanwaar zij doorreist naar Pakistan, aldus Antara. Op een persconferentie verklaarde de woordvoerder van de C. v. G. D., dat de Amerikaanse voorstellen thans de status hebben van „working paper" en door de C. v. G. D. in beschouwing zullen worden genomen. De Nederlandse en de republikeinse delegaties zijn op de hoogte gesteld van het feit, dat het working paper is ingediend. Bij de heropening van de conferentie van Bandoeng heeft de commissaris van de Kroon voor de Pasoendan, dr. K. W. van Diffelen, namens de Nederlandse regering een verklaring afgelegd. Als in de ontworpen interim-regeling enige wijziging wordt aangebracht, ver trouwt de regering, dat de hier verte genwoordigde gebieden tot het daartoe nodige overleg bereid gevonden zullen worden. Teneinde enigermate te kunnen voorzien in de nijpende behoefte aan melk in Indonesië, in het bijzonder ten behoeve van zuigelingen en jonge moeders, heeft het Comité „Nederland helpt Indië" 400.000 kilo gecondenseerde melk aangekocht. De voorzitter van het Landelijk Bureau van het comité, de heer A. G. L. Cikot, heeft het eerste blikje melk met enige plechtigheid overgedragen aan de Kon. Rotterdamse Lloyd, die de zending naar Batavia zal verschepen. Daarna zwaaide de grote hijskraan de eerste 200.000 blikken, verpakt in 4.000 kisten, de ruimen van het m.s. „Garoet" in. De Tweede Kamer heeft gisteren een middag besteed aan het redekavelen over tabak, ijsjes, actetassen en porte- monnaies, alsmede auto's. Dit waren zo enige van de vele artikelen, waarop mi nister Lieftinck een verhoogde belasting wil heffen om de 85 millioen, die hij nodig heeft om in de landbouwsectoren de uitvoering van de motie-Groen te dekken. Zo was het althans in de aan vang, doch allengs is de minister tot de conclusie gekomen, dat hq die extra heffingen ook nog voor andere redenen nodig had, redenen van economische aard en speciaal ook voor sommige za ken van Benelux-politieke aard. In het algemeen wilde de Kamer met die voorstellen wel meegaan, doch er waren verscheidene leden, die niet ten onrechte beweerden, dat men de veran deringen in de financiële en belasting- politiek niet zo bij stukjes en beetjes moet behandelen, doch het gehele vraagstuk ineens op de helling moet nemen. Speciaal de heer Lucas was van die mening, en anderen vielen hem bij Het Benelux-aspect van die belasting verhoging konden de Kamerleden niet allen even gemakkelijk zien. Begrij pelijk, omdat zij nog geen totaal inzicht in deze kwestie hebben gekregen. De heer v. d. Wetering meende zelfs, dat de tarieven van de hierbij betrokken artikelen nu boven de Belgische ko men. Dat was juist, doch de minister deelde mede, dat België doende is deze tarieven ook op te trekken. Als deze wet ingevoerd zal zijn en België even eens zijn maatregelen getroffen heeft dan zullen de aanschaffingskosten van auto's in Nederland en België gelijk zijn. Vandaar dan ok, dat de minister deze tariefsverogingen feitelijk perma nent wil maken. Wat nu het amendement van de heer Lucas betreft, op aanraden van de heer v. d. Wetering stelde hij de termijn op drie jaar en toen nam de Kamer het aan met 48 tegen 21 stemmen. Tegen de socialisten, de heer Kroll (C.H.) en prof. Gerbrandy, die voor Lieftinck's Benelux- argument gevoelig was. Ook als beschermer van het ijsver maak trad de heer Lucas op met een amendement om het volksijs d.i. in stadhuistaal wat men al likkend „het ijsje" noemt van de accijnsverhoging vrij te stellen. Dat nooit! zei de minis ter. Maar hij vertelde er bij, dat het volk er geen cent méér om behoefde uit te geven. Het kwam hierop neer, dat het ijsje onder de gloed van Lieftinck's hebzucht zal gaan smelten. Het zal namelijk lich ter worden, doch niet duurder. Een der de amendement van de heer Lucas om ook de actetassen en portemonnaies er buiten te laten had wel succes. De mi nister nam het genadiglijk over. Dat scheelt hem 150.000. De auto's, die 6 millioen meer moeten opbrengen, liet de Kamer maar zitten. De wet is tenslotte zonder stemming aanvaard met de communisten tegen. In de avondvergadering werd een be gin gemaakt met de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. (Van onze Haagse redacteur) De Haagse politie meldt de arresta tie van een 76-jarige weduwe, die zich met zakkenrollen ophield. Zij bekende de laatste tijd ongeveer vijf entwintig maal in magazijnen en op de markt portemonnaies e.d. te heb ben bemachtigd en is al vele keren met politie en Justitie in aanraking geweest. Deze dame viert in dit be drijf bijna haar gouden jubileum; zij werd namelijk voor het eerst 48 jaar geleden wegens zakkenrollen gear resteerd. In Mei van dit jaar was zij uit de gevangenis ontslagen. Te Parijs zijn achter de schermen on derhandelingen begonnen in een nieuwe poging om de Berlijnse kwestie tot een oplossing te brengen. De voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Bramuglia, heeft aan de gedelegeerden van de Grote Vier vragenlijsten voorgelegd, teneinde tech nische inlichtingen over de valutakwes tie in Berlijn te verkrijgen. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Marshall, heeft Amerikaanse finan ciële experts uit Washington en Ber lijn naar Parijs geroepen, om advies uit te brengen over de valutakwesties, die een onderdeel vormen van het Berlijnse geschil. Zij zullen overleg ple gen met Phillip Jessup, die Berlijn in de Veiligheidsraad behandelt. Ook Trygve Lie heeft de valutakwestie aan een on derzoek onderworpen, met behulp van zijn eigen deskundigen. President Truman heeft John Foster Dulles gisteren benoemd tot plaatsver vangend voorzitter der Amerikaanse de legatie bij de U.N.O. Hiermede onder schrijft Truman na zijn verkiezing een door beide Amerikaanse partijen ge steunde buitenlandse politiek. Tezelfdertijd benoemde Truman Ben jamin Cohen als eerste Amerikaanse ge delegeerde in dé Algemene Vergadering ter vervanging van Warren Austin, die i.v.m. ziekte naar de Ver. Staten is te ruggekeerd. De regering van Zuid-Afrika heeft in beginsel haar goedkeuring gehecht aan het plan tot invoering van persoonsbe wijzen in Zuid-Afrika. Op het persoons bewijs zal het ras van de betrokkenen worden aangegeven. (Van onze verslaggever) Op een gegeven moment tijdens het proces tegen de Amersfoortse kamp commandant Berg stelt de president aan een der getuigen de volgende vraag: „Heeft u ooit iets geschikts of iets goeds van verdachte ondervonden?" Het ant woord luidt beslist ontkennend. „Heeft u ooit gehoord dat een ander iets hu maans van hem ondervonden heeft?" „Neen, mijnheer de President." En in dit korte vraag- en antwoordge- sprek wordt de figuur van Berg ten voeten uit geschetst; een figuur die men, dunkt ons, het beste zou kunnen aanduiden met de kwalificatie: de per fecte onmenselijkheid. Hij is niet eens op de eerste plaats onmenselijk door een gebrek aan ge- De Anglo-Amerikaanse legers stootten niet door tot Berlijn in de laatste stadia van de oorlog, omdat generaal Dwight D. Eisenhower dit strategisch onverstandig achtte. Eisenhower nam het besluit om niet naar Berlijn op të trekken met opzijzetting van de mening van Churchill, en hij werd daaroij gesteund door de gecombineerde stafchefs. Dit werd voor de eerste maal bekend gemaakt in het boek van Eisenhower over de oorlog: „Crusade in Europe" (Kruistocht in Europa), dat Donderdag werd gepubliceerd. Het besluit van Eisenhower vormde een climax op de vele woordentwisten, die er tijdens de oorlog tussen de Ame rikaanse bevelhebber en de eerzuchtige omvermoeide Britse premier plaatsvon den. In het boek van Eisenhower wordt het betoog van Ralph Ingersoll, in zijn Doek „Top Sécret", dat Eisenhower op de hand van de Britten was, op beslis sende wijze weerlegd. Integendeel, vanaf de dag dat het ge combineerde hoofdkwartier werd opge richt totdat het weer werd opgeheven, bestreed Eisenhower krachtig ge steund door generaal George Marshall voortdurend de Britse pogingen om af te wijken van wat hij als het hoofd doel beschouwde: Duitsland militajr neer te vellen. Uit het boek blijkt, dat de voornaam ste meningsverschillen voortvloeiden uit het feit, dat het hier om twee verschil lende standpunten ging. Het eerste, dat van de militaire leiding, vertegenwoorj digd door Eisenhower en Marshall, die de oorlog als een strikt militair pro bleem beschouwden, dat zo spoedig en efficient mogelijk, met alle ter beschik- king staande middelen, moest worden opgelost. Het tweede, dat van Churchill, die de oorlog niet alleen als een militair pro bleem zag, maar ook als een kwestie, waarbij het behalen van politiek voor deel een factor was. Deze twee standpunten kwamen her haaldelijk met elkaar in botsing. Chur chill wilde b.v. de invasie in de Balkan doen plaatshebben, niet in West-Europa, Churchill verzette zich tegen de in vasie van Zuid-Frankrijk tegen het bombarderen van de Franse verbindin gen, voorafgaande aan de invasie hjj was voortdurend bezig met het denkbeeld om de Middellandse Zee tot het voornaamste oorlogsterrein te maken en eiste tenslotte, dat de geallieerden zouden optrekken naar Berlijn en de vooruit opgestelde plan nen om eerst de militaire macht van Duitsland te breken, zouden opgeven. Generaal Marshall steunde Eisenho wer op vrijwel alle punten. „Crusade in Europe" geeft voor de eerste maal een goed beeld van de buitengewoon grote invloed, die Marshall op de oorlog en op de strategie heeft gehad. Churchill's politieke argumenten heb ben in het licht van de gebeurtenissen na de oorlog waarde gekregen, doch uit zijn voorstellen blijkt, dat de Britse eerste minister, ondanks zijn vele gaven, als strateeg geen onverdeeld succes is geweest Hij haalde de Britse opper bevelhebber in de Middellandse Zee, Sir Maitland Wilson, over, tegen het advies van Eisenhower en zijn staf in, de kost bare operatie bij Anzio in Italië te on dernemen. De operatie zou volgens de verwachtingen twee weken duren. Zij duurde echter maanden en was de oor zaak van grote verliezen aan manschap pen en materiaaL Churchill was voortdurend pessimis tisch over de operatie „Overlord", zo als de invasie in West-Europa ge noemd werd, en trachtte verschillende malen, een Balkan-operatie 'door te drijven, met terzijdeschuiving van de invasie in West-Europa. Churchill heeft volgens het boek kort voor D-day tegen Eisenhower gezegd: „Generaal, als u zich tegen de komende winter (1944'45) met zes en dertig ge allieerde divisies op het vasteland hebt gevestigd en Cherbourg en Bretagne in uw macht hebt, dan zal ik aan de wereld mededelen, dat deze operatie een van de meest succesvolle van de oorlog is geweest, en als u bovendien Le Havre in handen hebt en het schone Parijs uit de handen van de vijand hebt bevrijd, dan zal ik de zege Schilderen als de ■grootste van de moderne tijd." Parijs viel in de zomer van 1944 (Augustus) en tezelfdertijd waren er 37 geallieerde divisies in Frankrijk. Het laatste grote meningsverschil tus sen Churchill en Eisenhower kwam over Churchill's wens om Britse troepen in het Noorden snel Berlijn te laten ne men. Eisenhower wilde dit niet en steun de het oorspronkelijke Supreme Head quarters Allied Expeditionary Forces plan vanaf D-day. Dit beoogde de Duitse militaire kracht te vernietigen door het Ruhrgebied te nemen, dan naar Leipzig door te stoten en dan naar het Zuiden te gaan om Duitsland in tweeën te snijden en fanatieke Nazi-troepen te verhinde ren de Beierse en Oostenrijkse Alpen te bereiken, waar zij moeilijk klein ge maakt zouden kunnen worden. Eisenhower zégt dan dat Churchill wist, dat men het over de bezettings zones eens was geworden en dat de ge allieerde troepen zich zouden moeten te rugtrekken. Zijn aandringen om al onze hulpbron nen te gebruiken, in de hoop dat de Westelijke geallieerden eerder dan de Russen in Berlijn zouden zijnmoet dus gebaseerd zijn op de overtuiging, dat de Westelijke geallieerden hierdoor later aanzienlijk aan prestige en invloed zou den winnen, aldus Eisenhower. Eisenhower geeft deze verklaring over zijn handelwijze, toen de Westelijke le gers aan de Rijn in Maart 1945 klaar stonden voor de defiiiitieve afrekening. De Russische troepen hadden zich ste vig genesteld aan de Oder met een brug- gehoofd op de Westelijke oever, op slechts 50 km. Van Berlijn. Onze aanvoer met inbegrip van de ongeveer 2000 ton voorraden, welke dagelijks door de lucht werden aangevoerd, zou onze voorhoe den, die diep In Duitsland waren door gedrongen, van het nodige kunnen voor zien. Maar indien wij zouden pogen de Elbe met geweld te passeren met als enig doel de bezetting van Berlijn, zou den er twee dingen gebeuren: Het-eerste was, dat de Russische troe pen naar alle waarschijnlijkheid rond om de stad zouden zitten voordat wij er waren. Het tweede was, dat het hou den van een grote strijdmacht zo ver verwijderd van onze hoofdbases langs de Rijn zou betekenen, dat de eenheden van het overige front vrijwel tot niets doen gedoemd zouden worden. Dit was mijns inziens meer dan onverstandig; het was stom. Terwijl Eisenhower zodoende de poli tieke betekenis van Berlijn gemist kan hebben, heeft hij in het begin van de oorlog een voorstel aan Roosevelt en Churchill gedaan en dit telkens en tel kens weer bepleit. Hierdoor zouden vele van de huidige moeilijkheden in Duits land niet bestaan hebben. Dit voorstel had betrekking op een „Shaef"-bezetting van Duitsland door alle vier mogendheden zonder zonale grenzen voor elke strijdmacht. Hij was er van overtuigd, dat men hierover met Rusland tijdens de oorlog tot overeen stemming had kunnen komen. Hierdoor zouden de moeilijkheden in het verdeel de Berlijn van thans niet ontstaan zijn. Van dit voorstel is echter niets terecht gekomen. Uit „Crusade in Erope' blijkt, dat het pad van de opperbevelhebber van de geallieerde land-, zee- en luchtstrijd krachten niet steeds over rozen is ge gaan. De polemische figuren van generaal De Gaulle, veldmaarschalk Bernard Montgomery en generaal George Patton waren voldoende om iedereen in een staat van de grootste opwinding te hou den. Aan de vooravond van D-day (de invasie van Frankrijk) eiste De Gaulle, zo vertelt Eisenhower, dat hij erkend zou worden als heerser van Frankrijk, die alleen het Franse volk orders kon geven in samenwerking met de gealli eerde troepen Aangezien 'president Roosevelt er beslist tegen wasDeGaulle als zodanig te erkennen moest Eisen hower de temperamentvolle Franse ge neraal tot bedaren brengen zonder zich tot iets te binden. Tijdens de Europese campagne heeft veldmaarschalk Montgomery tweemaal getracht zich zelf te bombarderen tot bevelhebber van de Amerikaanse en Britse troepen te velde. Hierdoor ont- stand grote ontstemming onder en wrij ving met de Amerikanen. Driemaal heeft Eisenhower generaal Patton weten te sauveren en hem zo- Generaal Dwight. D. Eisenhower, die in zijn oorlogsmémoires belangrijke ver klaringen aflegde. doende de slagen laten winnen, waar voor Patton de aangewezen man was. Een belangrijk punt is Eisenhower's idee, dat de Westelijke invasie van En geland uit onmogelijk had kunnen zijn, indien de Duitsers hun V-wapens een half jaar eerder gehad hadden. Terwijl in vrijwel het gehele boek de oorlog en zijn problemen behandeld worden komt er ook een verhaal in voor van Eisenhower, die vertelt hoe president Truman zich tijdens een auto rit in de dagen van de conferentie van Potsdam plotseling tot hem wendt en zegt: „Generaal, bjj alles wat u wenst, wil ik u helpen, daaronder is definitief en in het bijzonder het presidentschap in 1948 begrepen". Eisenhower zegt dan verder: „Ik betwijfel of een soldaat van ons land door een president ooit met een dergelijk blijkbaar ernstig en verba zingwekkend voorstel als dit overrom peld werdmijn eerste reactie was het onmiddellijk te verwerpen, maar door het feit, dat de president me plot seling de volle laag gaf, kon ik het alleen maar als een prachtmop beschouwen Ik lachte hartelijk en zei: „Mijnheer de president, ik weet niet wie uw tegen stander zal zijn in de campagne voor het presidentschap, maar ik zal het vast en zeker niet zijn". Over mijn ernst behoefde geen twijfel te bestaan". Men kan een dienst vaak met be- I \^tere dingen betalen dan met geld. J voeligheid, deze Berg. Als tijdi het proces zijn vrouw ter sprake komt, staat hij bijkans te huilen. Maar zijn onmenselijkheid spruit voort uit een totale afwezigheid van het vermogen om iets te begrijpen, begrijpen in de zin van ihzicht tonen inzake de waarden c s levens. Nu nog begrijpt hij niet, waarom al deze mensen, die hem omringen, zich zo druk maken over de Amersfoortse bestialiteiten. Van de gevangenis uit schrijft hij een (onderschepte) brief aan zijn vrouw in Duitsland: „Het is mq opgevallen, dat die Hollanders mij ha ten." En over de komende rechtszaak deelt hij mede: „De geschiedenis met die Russen is vervelend; maar over de rest maak ik mij geen kopzorg." Er werd in de middagzitting nog het een en ander uit de doeken gedaan over die „rest", die Berg's zorgeloosheid heeft gaande gemaakt. Daar is de Maastrichtse jongeman, op wie verdachte het in het kamp bijzon der begrepen had, en tegen wie hij eens gezegd heeft: „Je bent mijn persoonlijk eigendom." Maar over de rest maakt Berg zich geen kopzorg. Als er mensen stierven onder het appèl riep verdachte altijd uit: „Lij kenpikkers voor!" En die „lijkenpik kers" waren altijd Joden. Maar over de rest maakt Berg zich geen kopzorg. Hij trapte uitgemergelde gevangenen tegen het prikkeldraad op. Maar over de rest maakt Berg zich geen kopzorg. „Zoals u de Russen 'behandeld heeft tastte u alle Goddelijke en menselijke wetten aan," zegt prof. Van Hamel. „Dat was een moordpartij door niets te recht vaardigen." Voor Berg is het een „vervelende ge schiedenis." Dat in deze zaal recht over hem ge sproken wordt begrijpt hij ten enenmale niet. Dat is voor hem alles een „verve lende geschiedenis." Hij verdedigt zich met grote radheid van tong en hij beseft nu nog steeds niet het overbodige van zijn gedaas. On zeker, hij liet mensen urenlang in ie sneeuw staan. „Maar ze hoefden met de houding aan te nemen, Herr Presi dent" en hij denkt oprecht dat dit een verzachtende omstandigheid is. En als prof. Van Hamel hem op de man af vraagt: „Geeft u toe dat u ge handeld heetf in strijd met de wetten van de menselijkheid," laat Berg de be antwoording van die vraag liever aan zjjn verdediger over. Stel je voor: wet ten van menselijkheid. Hij spreekt beschaafd Berg en hij is zelfs hoffelijk. Soms zegt hij: „Das gebe ich offen und ehrlich zu." Maar alleen om met meer schijn van eerlijkheid het volgende ogenblik zijn beleefd „Das kann ich nicht zugeben, Herr Prasident" te kunnen lozen. Berg heeft echter niets van een sa dist, hij is een nette man, die het niet zo kwaad bedoeld heeft. Kortom hij is .correct." Het is de perfide correctheid van een van al zijn menselijkheid ont luisterde mens. De steenkoolproductie in Nederland ontwikkelt zich thans gunstig. In Oc tober werd 932.300 ton steenkool gedol ven tegen 894.500 ton in September. In dagproductie uitgedrukt: October 35.900 ton en in September 35.800 ton. In de eerste tien maanden werd een maandgemiddelde bereikt van 916.400 ton, het gemiddelde in 1947 was 842.000 ton, in 1946 693.000 ton, in 1945 425.000 ton en in 1938 1.124.000 ton. De totale invoer van steenkool beliep in October 370.200 ton, vergeleken met 326.600 ton in September. De grootste invoer kwam van Duitsland met 161.200 ton, gevolgd door Groot-Brittannië met 73.000 ton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1