Ondernemers uit bouwbedrijf protesteren tegen huidige gang van zaken bij wederopbouw trk de Noorman - H Beeld H" RoozenburgZesde zege en drie punten voorsprong l I a Meer arbeiders, meer materialen en meer kapitaal nodig Keiler remise tegen Verpoest 2 VGA. 75.- Wij luisteren naar HET GELUK DE DWAZEN GEEN NOBELPRIJS VOOR DE VREDE Ere begraafplaats Sovjet-militairen FI.3Q25 07122. .J VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 PAGINA 3 Sofoulis vormt nieuw kabinet Bondowosoconferentie competent? kommissie voor^particuliere Werknemers in Indonesië geïnstalleerd Bloembollenhandelaar krijgt f 10.000.boete Drukkerspatroons bijeen Doodstraf geëist tegen S.D.-ers PUBLICATIE GEHEIME STUKKEN Westelijke voetbalploeg samengesteld Sportsnippers B - Sitoit FL ki/A&i jbjzbzne Ml&cTint? i/oor jjzc7j2Tj2 Z/romes AntwerpenRotterdam nei11Pijn - Rheumatische pijn IS MET door JORIS JORISSEN Tienkamp te Nijmegen Wijziging Loterijwet 1905 Nlader onderzoek gelast Begroting Gemeentefonds 1948 Marine-officier posthuum onderscheiden (Van een onzer speciale verslaggevers) Vierduizend ondernemers uit het bouw bedrijf, samengelezen uit alle organisa ties van aannemers en bouwpatroons, hebben gistermiddag in het N.V.-huis en 1,1 twee zalen van het gebouw Tivoli te Utrecht geprotesteerd tegen de huidige gaög van zaken bij de wederopbouw. Namens de gehele bedrijfstak hebben zij Sewaarschuwd niet op de ingeslagen t^eg voort te gaan en zij hebben zich •het klem verzet tegen de voorstelling *an zaken als zou door hen in het na oorlogse bouwbedrijf „goud" worden v«rdiend. Het doel van deze bijeenkomst, aldus de voorzitter ir. J. J. G. van Hoek, is geboren uit nood en wij hopen dat deze duizendvoudig herhaalde nood kreet zal doordringen tot alle oren waarvoor zij bestemd is, tot alle dien sten van het overheidsapparaat en tot het gehele Nederlandse volk, voor het Welzijn waarvan de ondernemers Hits hun dat mogelijk wordt gemaakt bereid zijn met toewijding en over tuiging hun beste krachten te geven. Daartoe is het echter noodzakelijk aldus het eenparig oordeel der verga derde ondernemers dat met spoed de Productie-omvang -in de bouwnijverheid Aanmerkelijk wordt verhoogd, dat de kosten worden gedrukt en dat als Eerste stap op de weg naar dit tweeledig doel op korte termijn de omvang van het bouwprogramma met de beschikbare hoeveelheden arbeid, materiaal en kapi taal wordt in overeenstemming ge bracht. Voorts moeten meer arbeiders, hieer materialen en meer kapitaal ter beschikking worden gesteld en moeten de arbeidsprestaties en het aantal arbei ders door verbetering van de basisionen H de bouwnijverheid worden verhoogd. Weer particulier kapitaal moet worden Aangetrokken en meer particulier initia tief aangemoedigd. Door herziening van de geldende financierings-regeling en door een hoogstnoodzakelijke huurcor- tectie. Wanneer dit alles echter, om welke teden dan ook, niet mogelijk is, dan beeft de regering tot taak dit duidelijk J® zeggen en dan passe men zijn plan- !Jeh welbewust bij de dan wel beschik bare hoeveelheden arbeid en kapitaal aan. Doch zelfs in dat geval, aldus ten- De Nobel-commissie van het Noorse Storting heeft bekend gemaakt dat de Nobelprijs voor de vrede dit jaar niet Aal worden toegekend. In bevoegde kringen had men dit fei telijk reeds verwacht, omdat de naam Van de winnaar zo lang op zich liet Wachten. Onder de candidaten voor de van dit jaar had men genoemd wij- t ut sraaf Folke Bemadotte. Hij kon echter voor de Nobelprijs van dit jaar biet in aanmerking komen in verband biet de statuten. De namen der candi daten moeten worden voorgelegd vóór- de perste Februari van hetzelfde Jaar. Tweederde van de prijs van dit jaar, fen totaal bedrag van 159.722 Zweedse hfonen, zal aan het Nobelfonds worden toegevoegd. Themistocles Sofoulis de liberale Griekse minister-president, die zes da- gen geleden zijn ontslag indiende, heeft 6eh nieuwe coalitie-regering gevormd. Het nieuwe kabinet verschilt zeer wei- Jiig van het oude. Het telt dertien popu listen en tien liberalen. Door de weigering van de plaatsver vangende liberale leider Sophocles venizelos en zijn volgelingen hun steun t® geven aan een nieuwe coalitie, heeft ?e nieuwe regering 58 stemmen minder bi de kamer dan de vorige. .Minister van Buitenlandse Zaken blijft Constantin Tsaldaris. .De speciale correspondent van Aneta bij de conferentie te Bondowoso meldt, ?at een der afgevaardigden van Soera- ?aja, mr. Indra. Koesoema, de compe- j ntiekwestie aan de orde heeft gesteld, bidien de vraag, of deze conferentie E°fnpetent is om over de status van ~ost-Java te beslissen, bevestigend r,°rdt beantwoord, aldus mr. Indra, kdn „b een besluit worden genomen. Wordt r®ze vraag echter ontkennend beant- 7®ord, dan moet de conferentie worden btbonden. Men gaat nu over tot intern °ybrleg. besloten werd de vergadering te ^horsen tot hedenavond acht uur. ^gistermorgen heeft op het ministerie van bl»rzeese Gebiedsdelen de installatie de 18 £ehad -van de bij beschikking van .ministers zonder portefeuille en van Va?ale Zaken, de heren Götzen en Joekes, 10 dezer ingestelde commissie ter ing van de arbeidsvoorwaarden jj,11 Particuliere werknemers in Indonesië, het voerde beide genoemde ministers *itt ^Voor^» welke redevoeringen de voor- V0(5r .^er commissie beantwoordde. Als Se°rzitter der commissie zal optreden de jw^etaris van Staat, hoofd van het de- l®nient van Sociale Zaken in Indonesië, Peer B. Krijger. (Advertentie) slotte de conclusie van de ondernemers, is het noodzakelijk, dat ook de kleine ondernemers bij de wederopbouw wor den betrokken, dat een redelijke hoe veelheid onderhoudswerk wordt toege staan en dat de daarvoor geldende prijs- voorschriften worden aangepast aan de resultaten van een daartoe reeds lang geleden ingesteld onderzoek. Zes sprekers hadden deze conclusie voorbereid. Onder donderend applaus hadden zij stuk voor stuk de talrijke grieven onder de aandacht gebracht, die leven in harten en hoofden van aan nemers en bouwpatroons. Fel en hevig hebben zij gereageerd tegen het euvel der zwarte lonen. Zij hebben betoogd, dat niet uit winstoogmerk zwarte lonen worden betaald, doch enkel omdat door evidente fouten in het wederopbouw- beleid de aannemers worden gedwongen om groot verlies te voorkomen het kleine verlies van de zwarte lonen te accepteren. Dat daarvoor wel de aan nemers en niet de opdrachtgevers noch de arbeiders worden vervolgd, heeft een felle verontwaardiging gaande gemaakt. En het was de heer P. C. Zanen, die in verband daarmede de categorische eis stelde, dat alle voor loonovertredingen veroordeelde ondernemers van rechts vervolging worden ontslagen zolang niet onherroepelijk vaststaat dat naast de ondernemer ook de arbeider straf baar is. Een ander punt dat menig spreker aanleiding gaf tot scherpe en bewogen kritiek was het veel te hoge aantal in uitvoering zijnde woningen en de in verband daarmede aangekondigde ver laging van de kubieke meterprijs die bedoeld is om aan dit euvel een einde te maken. Met klem van redenen en opnieuw onder daverende bijvalsbe tuigingen zowel uit de zalen als uit de wandelgangen werd verklaard, dat wat ook deze verlaging tot gevolg heeft of zal hebben, niet de vermin dering vari het aantal in aanbouw zijnde woningen. Zij zal ertoe leiden, dat, om met de heer P. A. de Raadt te spreken, de naakte woning wordt ontdaan van haar laatste vijgeblaadje. Dat huizen zullen worden gebouwd waarin de kasten geen deuren meer hebben, dat zolders onbruikbaar wor den en dat kortom zo slechte wonin- gea zullen worden aangebouwd, dat over vijftig jaar de geïnvesteerde mil- lioenen zijn verdwenen. Zo kan men doorgaan. De heer H. Klein Schiphorst heeft be toogd, dat het bouwbeleid is verworden tot een avontuur, dat de huidige loon- situatie voor de ondernemer geen sociaal verantwoorde begrotingsfactor meer is en de heer A. C. Mulder heeft met klem van redenen aangetoond, dat meer en meer kleine burgerpatroons in noodtoe stand komen te verkeren, waar herstel werkzaamheden worden onmogelijk ge maakt. De „fabel" der zwarte winsten werd door een berekening van de heer De Raadt, dat zelden meer dan 10 pet. van het geïnvesteerde kapitaal genoten wordt, teniet gedaan. Kortom, al die punten die wij in recente publicaties over wederopbouw en volkshuisvesting onder de loupe hebben genomen, pas seerden andermaal de revue en bijkans vier uur lang is gisteren in Utrecht de stem van het bouwbedrijf gehoord, die vroeg om begrip en erkenning en die waarschuwde voor een verder voortgaan op de ingeslagen weg die het bestaan van de Dedrijfstak in gevaar brengt. Vertegenwoordigers van vele ministe ries, burgemeesters en andere autoritei ten woonden de betoging bij. Voorafgegaan door de archimandriet der Russische Orthodoxe Kerk, de Russi sche ambassadeur A. Valkov, en minister Schokking, trok gisteren een plechtige stoet ever de algemene begraafplaats „Rusthof" te Amersfoort. Ruim honderd Russen, die in het kamp Amersfoort het leven lieten, liggen hier begraven. Ter herdenking van hen werd een monument onthuld. Op de algemene begraafplaats „Rust hof" te Amersfoort heeft de minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, van daag het eregrafveld voor gevallen Sovjet-militairen geopend. Door dit grafveld in te richten vol gens de traditie van het land hunner herkomst, heeft Harer Mhjesteits rege ring de erkentelijkheid van Haarzelve en van het Nederlandse volk tot uit drukking willen brengen ten aanzien van de soldaten van de unie van socia listische Sovjet-republieken, die in de grote strijd voor vrijheid en recht ge vallen zijn, zo zeide de minister. Met eerbiedige deelneming denkt hij aan de nagelaten betrekkingen van al len, die hier ter ruste worden gelegd. God trooste hen bij voortduring. Na de Sovjet-ambassadeur te hebben uitgenodigd om na beëindiging van de toespraak van de pope het eregrafveld te betreden en het daar opgerichte mo nument te onthullen, verklaarde de minister het Nederlandse eregrafveld voor militairen van de unie van socia listische Sovjet-republieken geopend. Overeenkomstig de eis van de ambte naar bij de tuchtrechtspraak voor de Voedselvoorziening te 's-Gravenhage heeft de tuchtrechter de bloembollenhandelaar G. M. B. M. uit Sassenheim f 10.000.— boete opgelegd met publicatie van het vonnis in twee vakbladen. Hij had groen te velde staande bollen voor export ver kocht, zonder ze van de aanklevende aar de te ontdoen, hetgeen bij verordening verplicht is. (Van onze correspondent) De R. K..Vereniging van Nederlandse Drukkerspatroons kwam Donderdag te Den Bosch in vergadering bijeen onder voorzitterschap van mr. Ten Hagen. Langdurige besprekingen wijdde men aan de prijzenpolitiek. Aangenomen werd de C.A.O. voor het administratief per soneel, alsmede de conceptovereenkomst betreffende erkenning van grafische be drijven. De vergadering nam het be stuursvoorstel over, om de R. K. Ver eniging van Ned. Drukkerspatroons niet te doen aansluiten bij de R. K. Midden standscentrale. 15. Maar helaas, Eric's gedachten vervaagden weer. Pum-Pum zag hoe Eric terugviel in zijn vergetelheid. Toch was hij nu bereid met hem mee te gaan. Hij kleedde zich vlug aan en samen begaven zij zich weer op weg. Pum-Pum waarschuwde herhaal delijk toch voorzichtig te zijn en geluidloos te lopen. Steeds stonden ze even stil om te luisteren, want Pum-E^um begreep heel best wat zijn lot zou zijn wanneer Dzilah of een dienaar van haar hen betrapte. De maan scheen hier en daar door de kleine vensters hetgeen vreemde schaduwen op hun weg toverde. Zachtjes slopen ze voort en vaak verbeeldden ze zich iets te horen. Zo kwamen ze bij de plaats waar de kaarsen waren en namen er ieder een mee. Pum-Pum ging zonder aarzelen voor, dezelfde weg die hij reeds eerder ging. Eric vroeg iets en het klonk zo scherp langs de stenen wanden dat ze beiden schrokken en vast overtuigd waren dat iemand het gehoord had. Ze wachtten even, maar alles bleef stil. Ze gingen weer verder naar het gewelf. Hier luisterden ze even voor Pum-Pum Eric de sleutel wees en hem naar de deur van de cel bracht waarachter zijn vrouw gevangen werd gehouden. Een zachte stem klonk uit de kerker tot hen door, een hese stem die klaaglijke woorden sprak, afgewisseld door hevige snikken. Eric opende de deur en zag in een kleine schamele cel een heel oud vrouwtje dat eerst geschrokken terugdeinsde, doch hém bij zijn binnenkomst verbaasd aanzag en toen voetje voor voetje naderbij kwam.. De tranen rolden nog over haar rimpelige wangen, maar een hoopvolle uitdrukking verscheen in haar ogen. Zij hief sprakeloos haar handen op met een smekend gebaar. Ook Eric zag haar aan, hoog hield hij het licht, dat nu onbarmhartig op het oude vervallen gelaat scheen. Gistermiddag eiste de advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Assen tegen drie der vier Asser S.D.-ers S. van Droffelaar, J. Lamberts .en H. Lammerse de doodstraf. De vierde, A. Sluiter, hoorde twintig jaar gevangenisstraf zon der aftrek tegen zich eisen. Zij maakten o.a. deel uit van een excecutiepeleton, dat in Vledder en Assen enige jonge mensen van de Neder landse Arbeidsdienst, die ondergedoken waren, illegale werkers en geallieerde piloten ter dood bracht. Uitspraak 2 December a.s. In het Voorlopig Verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer betreffende de begroting van Justitie wordt van verschillende zijden gevraagd of de minister bereid is een wijziging van artikel 98 van het Wet boek van Strafrecht aanhangig te ma ken, ten einde beter te kunnèn tegen gaan, dat allerlei stukken, welke niet voor publicatie bestemd zijn, door on bevoegden aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Men was er zich van bewust, dat deze aangelegenheid samenhangt met de re geling van het perswezen, welke door de commissie-Pompe wordt voorbereid, doch vele ledenmeenden, dat een wij ziging van het genoemde artikel 98 ook onafhankelijk van de regeling van die materie tot stand zou kunnen komen. Tot aantasting van de vrijheid van druk pers behoeft dit geenszins te leiden. Verscheidene andere leden meenden, dat, voor zover het publicatie van re geringsstukken betreft, de regering zelf niet altijd vrij uitgaat. Indien zij de volksvertegenwoordiging en daarmede het Nederlandse volk behoorlijk op de hoogte houdt van hetgeen zij doet, be staat er weinig gevaar, dat derden ge gevens aan de openbaarheid prijs, geven. Dit geldt in het bijzonder met betrek king tot het regeringsbeleid inzake In donesië. In Washington zal vandaag tussen de V.S., Engeland en Canada een overeen komst worden getekend tot standaardi satie van schroefdraden van moeren bouten enz. Dit is een belangrijke stap om te komen tot vrije uitwisseling van wapens, machines en onderdelen. Voor de tweede maal was de Dieren tuin in Den Kaag het strijdtoneel van de spelers, die deelnemen aan het tournooi om de hoogste damtitel. Roozenburg, die, gezien de resultaten, zich momenteel in uitstekende vorm be vindt, zette zijn zegetocht voort. Nu was de Fransman Perot het slachtoffer en met 12 punten uit zes partijen gaat de Nederlandse kampioen fraai aan het hoofd. De indruk, welke de Belgische kampi oen Demesmaecker tot op heden in het tournooi heeft gemaakt, is niet bijster gunstig. Alleen tegen de Zwitserse kampioen Rostan heeft hij succes kun nen behalen. Van der Staay was in de ze ronde zijn tegenstander, die de partij Hollands opende en door Demesmaecker Hollands werd beantwoord, verre de baas. Wit zette via veld 21 voort, waar mede Van der Staay de Hollande voort zetting verbrak. Demesmaecker speelde in een hoog tempo, en koos mede daardoor niet altijd de juiste voort zetting. Hij trachtte door veel te ruilen een vermindering van materiaal te ver krijgen, doch wit paste op zijn tellen en in het middenspel ontstond een stand, welke reeds duidelijk liet zien dat wit zou gaan winnen. De 41ste zet van Van der Staay gaf de doorslag en na nog enkele zetten te hebben gedaan, gaf de Belg deze door hem zwak gespeelde par tij op. De partij tussen de Fransman Perot en onze Nederlandse kampioen Roozen burg werd door wit met 3228 ge opend, waarop zwart met 1621 ant woordde, waarschijnlijk met de bedoe ling wit te dwingen zich nader te ver klaren. Perot weigerde bij 't verdere spel in te gaan op de door zwart aangeboden opsluiting. Een zeer moeilijk spel ont stond en na een grote afruil kwam een klassieke stand te voorschijn, waarin Roozenburg enig voordeel had. Zwart speelde buitengewoon sterk en dwong wit tot een uitruil, welke Perot nadeel bracht. Met een zeer fraaie combinatie wist Roozenburg de partij in zijn voor deel te beslissen. Vooral deze laatste phase werd door onze kampioen buiten gewoon goed gespeeld en de genomen combinatie werd keurig ingeleid door 24—29. De partij tussen de Antwerpenaar Verpoest en onze oud-kampioen Keiler werd met 32—28 geopend. Na een rus tige opening ontwikkelde de partij zich in klasieke banen, iets waarin Keiler ruime ervaring heeft. Verpoest speelde ook in deze partij goed en doordat hij zich nog steeds in de kopgroep heeft kunnen handhaven, is hij de verrassing van het tournooi. In de naaste omgeving van zijn woonplaats heeft hij geen te genstanders van formaat, zodat hij uit sluitend op zelfstudie is aangewezen. Vooral in het verdere spel is het te mer ken, dat hij veel Hollands materiaal he.eft bestudeerd, daar hij in deze partij Keller met diens wapens ging bestrij den. Het werd van beide zijden een tempospel, waarbij geen van beiden be paald voordeel behaalde. Bij de 31e zet ging Verpoest tot de aanval over via veld 23. Keiler trachtte door een omsin geling wit's stelling te ondermijnen, doch Verpoest speelde de juiste voort zetting tegen. Bij de 50e zet bood Keiler remise aan, welke echter door Verpoest niet werd geaccepteerd. Keiler bleek echter goed gezien te hebben, want of schoon Verpoest ten koste van een schijf nog doorbrak, was het resterend mate riaal te weinig om winst te verkrijgen. Het werd remise, voor de Belg een goe de prestatie. De wereldkampioen nam tegen de Zwitser Rostan de Poolse opening 31 27, waarop door zwart met 1722 werd geantwoord. In de opening bleef het een ongeveer gelijk opgaande strijd, waarhü Rostan toeliet, dat Ghestem een rnil kon nemen en Rostan aan zijn korte vleugel zijn schijf op 6 kwijt raakte. Op een gegeven ogenblik nam Ghestem de uitruil 37—31 (26x37) 42x31, waardoor Rostan zich kon bevrijden van de druk van Ghestems aanval door het nemen van een combinatie. Rostan ondernam een aanval op wit's lange vleugel, waar door Ghestem in de verdediging werd gedrukt. Door goed tegenspel echter liep de aanval van zwart dood en trok Ghestem op zijn beurt ten aanval. Het verdere midden- en eindspel werd door Ghestem keurig afgewerkt en zwart de moeilijkheden niet kunnende oplos sen nam enkele minder juiste voort zettingen, hetgeen oorzaak was, dat de wereldkampioen Rostan geen schijn van kans meer gaf en beide punten in de wacht sleepte. Verdere uitslagen luiden: Pérot (Frankrijk)—Roozenburg (Ned.) 0—2; Verpoest (België)Keller (Ned.) 11; Ghestem (Fr.)—Rostan (Zwitserl.) 20; De stand is thans: 1. Roozenburg 12 pnt.; 2. Keiler 9 pnt.; 3. en 4. Verpoest en Ghestem 7 pnt.; 5., 6. en 7. Chiland, Post en V. d. Staay 5 pnt.; 8. Laros 4 pnt.; 9. Pérot 3 pnt.; 10. Demesmaecker 2 pnt.; 11. Rostan 1 pnt. Het Westelijk elftal, dat 21 Novem ber te Deventer tegen het Oostelijk elf tal zal uitkomen, is als volgt samenge steld: doel: Kramer (Alkmaarse Boys), achter: Lasschuit (EDO) en Poulus (Hermes DVS). midden: Biesbroeck (RCH), Vos (RCH) en Odenthal (EDO). voor: Lamie (KFC), Blokland (KFC), Hanse (RCH), Schrumpf (SVV) en Goossens (SVV). Reserves: Wimmers (Blauw Wit), Bal jet (KFC) en Van Veen (Watergraafs meer). De Italiaanse renner Gino Bartali heeft zijn contract met de Legnano- fabriek, waarvoor hij reeds twaalf jaar rijdt, niet meer vernieuwd. Zijn plan is in het volgende seizoen op een fiets van eigen constructie te rijden en een eigen team samen te stellen. In dit team zou op de eerste plaats de Zwitser Kubler worden opgenomen. Ter gelegenheid van het tiende lus trum van de Delftse studenten hockey club werden gisteren interacademiale wedstrijden gespeeld. De uitslagen luiden: Ned. studenten elftalgecomb. elftal der bevr. corpora 3_i; Delftse stud.U.V.G. Luik 52; U.V.G. Luikgecomb. elftal der bevr. corpora 12; Nederl. studenten elftal Delftse stud. 32. Zuiver wollen crê pe mousse japon met soutache gar nering. In de tinten Ardoise, Jaune In dien, Pervenche, Bois des iles. Maten 38 tot 44. Zwarte, zuiver wollen georgette japon, ruim klok kende rok, valen- ciennekant garne ring. m. 38 tot 44. AMSTERDAM NIEUWENDflK 225 UTRECHT OUDE GRACHT 151 ROTTERDAM N.BINNENWEG 36. EINDHOVEN GROTE BERG IS Het Rotterdamse voetbalelftal, dat Zaterdag a.s. om 3 uur in het Beerschot stadion tegen Antwerpen zal uitkomen is als volgt samengesteld: doel: Van der Torre (Excelsior), ach ter: Evertse, (Neptunus) en Van der Gaag, (Coal). Midden: Kan (S.V.V.), Kroon (Feyenoord) en Koers (Xerxes)., voor: Kunemann, (S.V.V.), Rijshouwer (Xerxes), Brandes (Feyenoord), V. d. Korput (Feyenoord) en Seton (Xerxes). Reserves zijn: Bijl (Feyenoord), Steen bergen (S.V.V.), Schenk (Sparta) en Hoek (Feyenoord). Vrijdag HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 Bach, 18.30 lezing, 18.45 zang, 19.00 nieuws, 19.15 lezing, 19.30 actueel geluid, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 progr. prol., 20.15 zang, 20.50 luisterspel, 21.25 Mozart, 21.35 symph. ork., 22.10 lezing, 22.40 Gram., 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.35 zang. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 Accordeola, 18.30 strijdkr., 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Accordeola, 19.30 lezing. 19.50 tien voor acht, 20.00 nieuws, 20.05 cello en piano, 20.30 cur sus, 21.00 gram., 21.30 luisterspel, 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 zang en piano, 22,40 „Vandaag", 22.45 Avondwijding, 23.00 nieuws, 23.15 symph. conc. Zaterdag HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 philh. ork., 7.35 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.05 B. B. C.-ork„ 9.30 waterst., 9.35 conc., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 Zonnebloem, 11.45 schoolradio, 12.15 gram., 12.30 weerpr., 12.33 lunchconc., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.25 lunchconc., 13.50 film en toneel, 14.10 Richard Crooks, 14.20 En gelse les, 14.40 omroepork., 15.20 Har monie, 15.50 lezing, 16.00 zang en piano, 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 gram., 9.30 koorzang 10.00 Morgenwijding, 10.20 voordracht, 10.35 voor de arbeiders, 11.45 zang en piano, 12.00 marsen en walsen, 12.30 weerpr., 12.33 orgel, 13.00 strijdkr., 13.30 gram., 14.00 zang, 14.20 gram., 14.30 militaire kapel, 15.00 voordracht, 15.25 kamerork., 16.00 -lezing, 16.15 Ma- lando, 16.45 sport, 17.00 gram., 17.30 rijpere jeugd. de lange dag en 's nachts I?m al dat lijden, die chagrijnige pijn, nUftC aPelo».e nachten, dat onverdraagzame Er is toch geen reden om te '°Pen! Neem Kruschen Salts. Duizen- SivJ" tienduizenden en honderdduizenden l'Ooj. y het goede voorbeeld en zij zouden dosis ter wereld hun kleine dagelijkse 1 ,7f,i.ruschen willen missen. Kruschen °ed»-*ig gebruikt werkt aantoonbaar berhertive.rend" En het zi:)n 3uist de onzui- >jSen ih het bloed, die oorzaak zijn van R?afui?en en leed- He zes minerale zouten, 1 Kruschen is samengesteld, hebben a,erepansPorende werking op Uw lever, Sf8ane_en ingewanden. Die bloedzuiverende jCt-kin omen dan weer tot krachtiger eken en de schadelijke, pijnverwekkende h'eg Worden afgevoerd, langs natuurlijke Jjjet Rree'n weer een nieuw leven begin een H?chen morgen de dag reeds en k°rt regelmatig gebruik zult ge de ge werking aan den lijve onder- t>r° Vraag Kruschen bij Uw Apotheker 26) Een roes greep mij aan« Dankbaar heid, verwondering, vreugde, fierheid en twijfel benamen me bijna de adem Ik zonk op de knieën bij haar neer en sloeg mijn armen om haar heen. Ik trok haar hoofdje aan miip borst en kuste haar op de rode lippen, in haar geurige haren, op haar gloeiend voor hoofd. Maar ze beantwoordde mijn lief kozingen niet. Na een ogenblik stiet ze me zacht van zich af. Dat moet je niet doen, Maro. Dal is zelfbedrog. Ik heb je lief, Jetty, ik heb Je zo lief! Ze glimlachte weemoedig. Misschien ben je eerlijk op dit ogenblikMaar laat Je door de om standigheden niet meeslepen, tot iets, wat je later betreuren zou. Ik weet, dat je me niet liefhebt, zoals een man een vrouw moet lief hebben. Langzaam kreeg ik mijn zelfbeheer sing terug. Waarom bedierf je door je twijfel de zaligheid van dit ogenblik? Waarom, kun je niet eenvoudig vertrouwen stel len in mijn liefde? Omdat het slechts liefde in schijn is, die ons beiden zou ontgoochelen. Ik »wens geen halve liefde van je in ont vangst te nemen. Ik weet, wat je ge voelt, ik zie scherper dan jezelf en ik tracht mijzelf niet te misleiden. Ik weet ook, waarom je me hier boven hebt gelokt en om me daartegen te bescher men, ben ik zo openhartig geweest. Als ik je niet lief had gehad, zou ik je mis schien hebben aangenomen. En ik wil je ook tegen jezelf beschermen, arme onwetende jongen. Ik liet haar langzaam los. Ik kreeg het koud om het hart, want ik begreep, dat ze de waarheid sprak. En Ik schaamde me diep voor mezelf. Jetty stond op en begon het koude maal te bereiden, dat ik van beneden had meegebracht. Dit gebruikten we stilzwijgend, zonder elkaar aan te kij ken. Daarna rolde ze zich in haar de ken en viel bijna dadelijk in slaap. Ik ging dicht bij het vuur zitten en keek vertederd naar haar rustige ge zicht. Jetty, zei ik halfluid, hiermee heb je mijn eerbied afgedwongen. En je hebt iets van je rijke ziel in mij over gedragen. Ik had lust om te wenen en ik voel de, dat ik beter was geworden. In mijn hart kwam een ongekende rust en mijn koortsigheid was helemaal verdwenen. Jetty werd geen enkele maal wak ker, maar ik kon de slaap niet vatten. De diepte van de nacht en de adem der bergtoppen waaiden naar me over. De behaaglijke warmte van 't vuur maak te me loom. Ik verlangde helemaal niet, dat de slaap zou komen. En toch dacht ik over niets na. Het verleden en de toekomst lieten me onverschillig en over het heden was ik voldaan, vooral zelfvoldaan. Al lang na middernacht meende ik verweg geroep te horen. Ik stond op en tuurde scherp in de witte stilte. Maar alleen het zwijgen der een zaamheid omhulde mij. Huiverig ging ik terug naar binnen en schoof nieuwe blokken op het vuur. Jetty opende half de ogen en vroeg wat er aan de hand was. Zonder het antwoord af te wach ten, viel ze weer in slaap. Een half uur later schrok ik op uit mijn sluimering. Iemand schopte met zijn schoenen te gen de deur. Ik was zó verbaasd, dat het een heel tijdje duurde, eer ik er aan dacht, het onverwachte gezelschap bin nen te laten. Jetty ging rechtop zitten. Wie is daar, Mare?Doe tocih open! Met een ruk vloog de zwa'te deur open. Toen ik Robert en Herman Becker herkende, kreeg ik dadelijk argwaan omtrent de bedoelingen van mijn vriend. Zijn ogen gleden langs mij heen naar Jetty, die met slaapdronken ogen opstond. Goddank, dat we jullie gezond en wel aantreffen! riep hij uit. Wat bezielt jullie? vroeg ik tame lijk bars. Robert verklaarde met meer omhaal dan nodig was: We wisten, dat jullie beiden gister avond in „Hötel du Trift" zouden aan komen. Het is je misschien niet onbe kend, dat daar 'n grote dansavond werd ingericht en we waren er met een paar vrienden heengegaan. Toen jullie ech ter niet opdaagden, werd ik ongerust. Ik dacht, dat jullie een ongeluk over komen wasToen heb ik Mijnheer Becker overgehaald om jullie ter hulp te komen als het nog niet te laat was Maar de telefoon was er todh? Ik heb naar de verschillende hulp posten getelefoneerd, maar ik kreeg geen antwoord of je was er niet gezien. Ik wist, dat hij loog, want de telefoon had niet gewerkt al de tijd, dat we in de post waren aangekomen. Maar hoe is U op het idee geko men om hier te blijven? vroeg de Duit ser. Dat was toch Uw plan niet. Jetty antwoordde in mijn plaats: Ik was zó moe, dat ik tegen de af daling opzag. Als ik geweten had, dat U zich al die moeite zou getroosten had ik Mare zeker niet overgehaald om hier te blijven. Robert glimlachte ironisch en omdat ik me schuldig voelde, trof die glim lach me als een kaakslag. Maar Jetty had al haar opgewekte kalmte terug gevonden. Ze zette verse koffie en bab belde onderwijl luchtig met de beide indringers. Ze slaagde erin, de gespan nen stemming te verdrijven en ze vond .ook de gepaste houding om alle hinder of gedwongenheid tussen ons beiden weg te nemen. Ik bewonderde haar in stilte en dit stemde me verzoeningsge zind jegens mijn vriend. Zijn gezelschap was tenslotte nog een gelukkige uit- kemst voor mij. Het nam de verlegen heid weg, die na de gebeurtenis var die nacht onvermijdelijk tussen ons zou gebleven zijn. Van slapen was geen sprake meer. In de vroege morgenuren begon de af daling, die tamelijk snel verliep, nu mijn vrouw drie ridders had om haar over de moeilijke punten heen te helpen. En van die tocht bleef in mijn hart niets over dan een belofte, niets anders dan een rijke belofte.... NEGENDE HOOFDSTUK. De roep der Toppen. Jetty spande zich met hart en ziel voor de taak om de herinnering van haar bekentenis uit mijn geest weg te vagen. En ze slaagde daar gedeeltelijk in. In stilte dacht ik er dikwijls over na, maar in haar tegenwoordigheid, in onze gesprekken, in onze houding te genover elkaar kwam er geen enkele toespeling, die ons in verlegenheid had kunnen brengen. Ik had gemeend dat haar aanwezigheid me telkens weer de echte tedere Jètty voor ogen zou bren gen, maar juist 't tegenovergestelde was het geval. Hoe scherp ik haar ook bestudeerde, geen enkele maal kon ik nog de liefhebbende vrouw in haar ont dekken, die zich ginder boven aan mij had geopenbaard. Dit stelde mij teleur en ik gaf er mij geen rekenschap van, dat dit alleen aan mijn eigen zielstoe stand te wijten was. De liefde gaf mijn blik niet de nodige sterkte om de be zielende kracht in haar wezen aan te voelen, ondanks haar pogingen om die te verbergen. iWordt vervolgd) De stand na de vierde ronde van het candidaten-tournooi voor het Nederlands schaakkampioenschap luidt: 1. Prins 4 pntn., 2. Kramer 214 pnt., 3. Dr. Stumpers 2 pntn., 4 en 5 Henne- berke en Van Scheltinga 2 pntn en 1 af- gebr. partij, 6 Vlagsma 2 pntn., 7 en 8 Baay en Vinken 1 pnt. en 1 afgebr. partij, 9. Man Mindeno 1 pnt., 10. Barendrecht 'A pnt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de loterijwet 1905 en vaststelling van eni ge met het loterijwezen verband hou dende bepalingen. Teneinde de gehele materie overzich telijk te regelen, komt het de ministers wenselijk voor, de bepalingen betref fende de staatsloterij en de bepalingen betreffende het loterijwezen in het al gemeen in één wet, en wel in de lote rijwet 1905, te vervatten. In verband met de algemene stijging van prijzen is het wenselijk de bevoega- heid van burgemeester en wethouders tot het verlenen van toestemming voor het houden van loterijen te vergroten, teneinde een te sterke centralisatie bij het geven dezer toestemmingen te voor komen. De ministers komt het houden van meer dan vier staatsloterijen pet jaar in geen geval wenselijk voor. Het soheen de ministers wenselijk het strafrftaximum van de boete, wat de staatsloterij betreft te verhogen tot f 50.000 en in overeenstemming met het ontwerp van wet op de economische de- licten^een combinatie van vrijheidsstraf en boete mogelijk te maken. Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof heeft de uitspraak in de zaak Jur- ges Hinrichsen, bijgenaamd „Scheer mes", van Augustus 1942 tot de capi tulatie commandant van de S.D. in de Wieringermeer, tegen wie veertien da gen geleden de doodstraf werd geëist, opgeschort en de zaak voor nader on derzoek teruggewezen naar de raads heer-commissaris. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de begroting van inkomsten en uit gaven van het gemeentefonds voor het dienstjaar 1948. De onderhavige begrotingswijziging is noodzakelijk geworden in verband met de totstandkoming van de wet noodvoor ziening gemeentefinanciën. Ingevolge deze wet zullen de uitkeringen uit het gemeentefonds aan de gemeenten over de jaren 1948 tot en met 1950 geschieden volgens een geheel andere methode dan die welke tot en met 1947 werd gevolgd. Aan de luitenant ter zee der eerste klasse, A. C. van Versendaal is post huum de bronzen leeuw verleend, op Srond van het feit, dat deze marine officier „zich door bedrijven van bijzon der moedige en beleidvolle daden in de strijd tegenover 6e vijand beeft onder scheiden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3