SOETSJOU HEI KEERPUNT Tl VAKGROEP AKKERBOUWERS VAN DE L.T.B. De Constellation-draaimolen Wereldtoneel Eervol ontslag Jhr. Tjarda HAARLEMSE RAAD VAN ARBEID IN 1947 Nauwkeurige controle, waarborg voor de veiligheid NEDERLANDS FILMINSTITUUT Vragen en antwoorden En volop werk! mmm Bende valt een patrouille aan NOG STEEDS ZAAK-ROSKAM Drie millioen aan kinderbijslag uitbetaald Grote premie-som van werkgevers te vorderen U. N. O. sprakeloos Algemene conclusies: wel dankbaar, maar niet voldaan VRIJDAG 19 NOVEMBER 19*. PAGINA 5 Baron van Boetzelaer volgt hem in Parijs, op Beroepsmilitairen van de luchtmacht Opleiding tot officier middelbaar technicus Geen audiëntie MIDDENSTANDSPARTIJ NEEMT DEEL AAN RAADSVERKIEZING Middenstand gaat over lonen en prijzen vergaderen Onrustbarende toestand Kinderbijslag Conaultatiebureaux zuigelingen HjFJC.R.C.H. inspectie GROOT VERLIES BIJ ENGELSE LUCHTVAART Roulatieschema Jubilea op De Spaarnestad Het centrum van de worsteling tus sen de democratische machten en het internationale communisme, die sinds het einde van de tweede we reldoorlog de wereld voortdurend in spanning heeft gehouden, is in de afge lopen weken verplaatst van het Euro pese naar het Aziatische front. De Ber- lijnse crisis is langzamerhand een sta tisch element geworden in de koude oorlog, waarvah men voorlopig geen dramatische ontwikkeling kan verwach ten. Des te feller botsen op het ogenblik echter de twee wereldstromingen in China en de wereld wacht in spanning of of het de legers van Tsjang Kai Sjek 2al gelukken1 stand te houden in de grote slag, die thans voor de poorten Van Nanking gestreden wordt en die Voor een niet gering deel zal beslissen over de toekomstige heerschappij in het Chinese rijk. Als een vloedgolf hebben de rode le gers in de afgelopen weken sinds het begin van hun herfstoffensief grote de len van China overstroomd. Mandsjoe- rije is geheel in hun handen gevallen on daarmee belangrijke mijngebieden en een door de Japanners vooral in Moekden en omgeving opgebouwde Zware industrie, waarvan men de om- Vang niet mag onderschatten. De com munisten hebben hier een industriege bied in handen gekregen, dat zeker zijn in vloed, zal doen voelen op het verdere Verloop van de burgeroorlog, daar zij, Zo nodig met behulp van Russische technici, de zware industrie zeker dienst baar zullen maken aan hun oorlogvoe ring. Meer direct gevaar houdt echter de toestand in het gebied van Nanking, de nationalistische hoofdstad, in. Nog steeds is de afloop van de slag bij Soetsjou on zeker, al schijnen de regeringstroepen aan de winnende hand te zijn. Doch Zelfs al zou deze slag in het voordeel der regering aflopen, dan zal dit niet betekenen, dat het gevaar volledig is afgewend. Deze burgeroorlog zal niet in een slag beslist worden. Daarvoor is het communisme reeds te diep ingevreten in het Chinese volk en daarvoor staan aan beide zijden te grote millioenen- massa's, die bereid zijn elkaar op leven bn dood te bestrijden. De directe bedreiging van Nanking heeft in de gehele wereld, doch vooral m de Verenigde Staten, grote beroering Verwekt. Men is er zich van bewust, dat de val van Nanking het toch reeds ivankele regiem van Tsjang Kai Sjek cn de Kwo Min Tang-partij de genade slag zou kunnen toebrengen, 'aardoor het gehele Chinese rijk, waar een vijfde Van de gehele wereldbevolking woont, aan de zijde der communistische mach ten zou komen te staan. En welke ge- Volgen dit op lange termijn zou kunnen hebben, kan men met geringe fantasie Vermoeden. Lang heeft men in de V. S. beweerd, dat het Chinese communisme niets uit te staan had met het Russische communisme. Men meende in het Chi nese communisme slechts een revolu- tionnaire beweging te hoeven zien, die Zich verzette tegen de afschuwelijke Agrarische wantoestanden, tegen het /f#r-yyt> aicKeu f- S'otiijov .■•HOAiAN. "«lipt tOtPEf-. - r f. H»hIcou* regiem van de partijkliek der Kwo Min Tang, tegen de corruptie en tegen de macht der bankiersfamilies, doch die geenszins de leerstellingen aanhing van het Sovjet-communisme. Velen in de V. S. meenden beter steun te kunnen verlenen aan de communisten dan aan Tsjang Kai Sjek, doch men is hier lang zamerhand wel van teruggekomen. Uit publicaties van de Chinese communis tenleider Mao Tse Tung blijkt wel zeer duidelijk, dat hij het volledig eens is met zijn Russische meesters en dat hij evenals zij alle Westerse invloeden uit Oost-Azië wil verdrijven om er de heerschappij van hamer en sikkel te vestigen. Men ziet thans in de V. S. in, dat een communistische overwinning de Amerikanen uit geheel Oost-Azië zou verdrijven en ondanks alle bezwaren, die men heeft tegen Tsjang Kai Sjek, is men bereid om hem opnieuw belang rijke hulp te verlenen. Vijfduizend ton oorlogsmateriaal wordt thans op korte termijn gestuurd. Daarmee hoopt men de slag om Nanking nog beslissend te kunnen beïnvloeden. Langzamerhand zijn de Amerikanen echter gaan inzien, dat militaire en economische hulp alleen niet voldoende zijn om de kansen te doen keren. De wantoestanden, ontstaan door de onbe kwaamheid en corruptie van de rege- ringskliek in Nanking en door de ma nipulaties der beruchte bankiersfamilies, drijven de arme boerenbevolking en de midden-klassen in de armen van de communisten, die de nood der bevolking op handige wijze uitbuiten. Een alge hele wijziging in de regeringspolitiek van Nanking, een wijziging ook in het regeringssysteem zal nodig zijn om het communisme in China te stuiten en daarop sturen de Amerikanen thans aan. Eerst waren al hun pogingen in die richting afgestuit op de nationale trots der Chinezen, die een afschuw hadden van buitenlandse inmenging. Doch nu het gevaar dreigend voor de deur staat, zijn zij bereid om zich, terwille van mi litaire en economische hulp, naar de Amerikaanse wensen te schikken. Steeds meer gaan in de V. S. dan ook stemmen op om de hulp aan China in de toekomst afhankelijk te maken van de goede wil der Nanking-regering om die maatregelen te nemen, die de voe dingsbodem voor het communisme kun nen wegnemen en die China langzamer hand op de weg zullen brengen naar een ware democratie. Misschien zal dat de winst zijn, die uit de huidige cri- tieke toestand geput kan worden. Bij K.B. is aan jhr. A. W. L. Tjarda Van Starkenborgh Stachouwer, Harer tyfajesteits buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Parijs, met ingang Van 1 December op zijn verzoek op de Ajeest eervolle wijze ontslag verleend Hit de buitenlandse dienst, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem als zodanig aan de koningin en aan den lande bewezen. Bij hetzelfde K.B. is mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, °Ud-minister van Buitenlandse Zaken, Jhet ingang van 1 December benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambas- sadeur bij de Franse regering. De dienst Legercontacten meldt, dat Nederlandse troepen zich voor korte tijd op republikeins grondgebied hebben bloeten begeven bij de achtervolging Van een goed gewapende bende van 60 •ban, die uit republikeins gebied komend, 6en aanval deed op een Nederlandse Veiligheidspatrouille nabij de bestands lijn. Deze Nederlandse patrouille be stond uit vijf man, van wie er twee berden gewond. Haar jeep werd weg gevoerd over de bestandslijn. Toen een Andere Nederlandse patreuille ter plaat- se kwam, werd de bende teruggeslagen. De correspondent van Aneta te Me- öan meldt, dat de bandjirs, welke thans P.orzaak zijn geworden van de inunda tie van een groot gebied ten noorden Van Medan, de hevigste zijn, welke se dert 1932 hebben plaats gehad. De gewezen Nederlandse Boerenlei der Evert Jan Roskam schijnt in wezen t°ch niet zo onschuldig te zijn als hij S^Uit ziet. Toen het tribunaal in Arn hem hem in Mei tot 3j4 jaar veroor deelde wilde de Hoge Autoriteit dit y°nnis niet fiatteren omdat zij de straf laag achtte. Roskam kwam weer voor bet tribunaal te Nijmegen waar hij op hieuw trachtte zijn laantje schoon te Jegen. Hij hoopte heimelijk op vrii- pbaak maar de rechter mr. Lion liet ?ehi nog niet naar huis gaan en giste- U zou in deze zaak uitspraak worden ?eöaan. Maar nog blijkt het verleden Roskam niet opgehelderd want ue -°lgende week Woensdag 24 November ia' de zaak nogmaals in Nijmegen voor enen waarop uitspraak zal volgen. 0t-M°Or beroepskorporaals en beroeps- rt derofficieren der luchtmacht, wordt (v. gelegenheid opengesteld te worden ^geleid tot officier middelbaar techni- Sps-> aanmerking komen zij, die op 1 r^Ptember 1949 de leeftijd van 28 jaar baf ?iet bebben bereikt. Zij ontvangen, v®r veen vergoeding van de door hen Pnuldigde school- en excursiegelden, tegemoetkoming in de kosten van °°P van studieboeken enz. De voor Hu v°lgen dezer studie geplaatste leer- y°orn VerPlichten zich na de studie nog iat-Jeen tijdsduur van ten minste acht Hljj^als beroepsmilitair beschikbaar te K. exc je Bisschop van Haarlem hUdjJrP. Woensdag 24 November geen htie verlenen. De Middenstandspartij zal in verschil lende plaatsen van ons land deelnemen aan de komende gemeenteraadsverkie zingen. Daartoe werd besloten op een buitengewoon partijcongres, dat gisteren te Utrecht gehouden werd. Naar aanleiding van de aangekondigde politiek der regering inzake lonen en prijzen vergadert de Ned. Katholieke Middenstandsbond in Den Haag en wel in de Dierentuin opHflaandag 22 Novem ber. Als eerste spreker treedt op de neer Th. S. J. Hooy, lid van de Tweede Ka mer. Hij spreekt over „De midden- en kleinbedrijven in de loon- en prijspoli tiek". Vervolgens voert prof. dr. A A Ariëns, hoogleraar te Rijsenburg en geestelijk adviseur van de Katholieke Middenstandsbond, het woord over „On dernemerschap en zelfstandigheid in het economisch-sociale beleid". Als laat ste preker treedt op de heer F. J. H Bachg, lid van de Tweede Kamer en algemeen secretaris van de Katholieke Middenstandsbond, over „Collectieve krachtsontplooiing op economisch en maatschappelijk terrein". In de Residentie waren tal van particuliere huizen in gebruik als rijksbureaux. Teneinde deze woonruimte weer aan haar oorspronkelijke bestemming terug te geven, wordt aan de v. Alkemadelaan een aantal barakken gebouwd. Bureaux van het Ministerie voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, die thans zijn onderge bracht in het flatgebouw Duinwijck, worden hier ingericht. Wanneer men het pas verschenen jaarverslag van de Raad van Arbeid te Haarlem over 1947 bestudeert, komt men tot de conclusie, dat het een bijzonder druk en moeilijk jaar voor de Raad ge weest is. De ambtenaren hebben onder leiding van de nieuwe voorzitter, mr. H. B. Wildt Meyboom, veel werk verzet. De Raad, waaronder behalve Haarlem ook elf gemeenten in wijde omgeving ressorteren, was het afgelopen jaar niet alleen belast met de uitvoering van de bekende sociale verzekeringswetten, maar kreeg er nog twee taken bij door de invoering van de Noodwet Ouder domsvoorziening en het Consumenten- crediet. Met het toenemen van de werkzaam heden moest de personeelsbezetting wor den uitgebreid. Dit had tot gevolg, dat er een grote behoefte aan kantoorruimte ontstond. Een gedeelte van de dienst kon in September van het hoofdgebouw aan het Staten Bolwerk naar perceel Kenau park 10 worden overgebracht. Hierdoor kwam in het hoofdkantoor een zodanige ruimte beschikbaar, dat de voorzitter kans zag tot een interne reorganisatie over te gaan. Verschillende noodzakelij ke verbeteringen werden tot stand ge bracht. Ook de medische dienst zal het ge bouw verlaten en gehuisvest -/orden in de nog te verbouwen garage der con ciërgewoning. (Naar wij van mr. Wildt Meyboom vernamen, is kortgeleden de aanbesteding voor deze verbouwing ge schied en zal over enkele dagen met het werk begonnen kunnen worden). Begin 1947 werd in IJmuiden weder om een bijkantoor geopend, waar het publiek en hierbij is vooral gedacht aan het personeel van de Hoogovens en andere grote bedrijven aldaar voor alle zaken terecht kan. In het voorbije jaar bedroeg het totale aantal rentekaarten, dat de Raad van werkgevers en overige ver zekerden ontving en als vereffend aan de Rijksverzekeringsbank heeft gezon den: 100.580. Uit het overzicht van de zegel verkoop blijkt, dat in 1947 voor ƒ487.448.0714, dus bijna voor een half millioen gulden, aan rentezegels werd verkocht. De aanmelding van nieuwe verzeker den voor de Invaliditeitswet verliep op bevredigende wijze. Er viel een ople ving te constateren in de belangstelling van de verzekerden ten aanzien van hun rentekaart en de daaraan verbonden voordelen. Van de vervallen rentekaar ten werd ongeveer 75 op tijd ingele verd. De rest kwam na waarschuwing of na opdracht aan de buitendienst bin nen. De Raad nam in totaal 892 aanvragen om invaliditeitsrente in behandeling. Het aantal lopende invaliditeitsrenten op 1 Januari 1947 bedroeg 2166 met een jaarrentebedrag van ƒ301.536.92. Tijdens het verslagjaar werden 421 aanvragen om ouderdomsrente inge diend. Het totale aantal lopende renten bedroeg 4253 met een jaarrentebedrag van ƒ717.630.40. Er werd voor ƒ7145 aan weekrenten geproduceerd, hetgeen gunstig is te noemen". Het aantal verzekeringen, dat in 1947 gesloten werd, beliep 983, met een ge kapitaliseerd rentebedrag van ƒ3.175.400, een productie die minder was dan in '46. Wat de uitvoering der Ongevallenwet ten betreft, ondervindt de Raad steeds groter moeilijkheden ten aanzien van de premie-invordering. Vastgesteld werd een zeer belangrijke toeneming van aan vragen om uitstel of termijnbetaling. De oorzaak hiervan, zo lezen wij in het jaarverslag, is vooral te zoeken in de rigoreuze maatregelen van de fis cus, waardoor vele werkgevers worden verrast. De grote heffingen-in-eens zijn dikwijls de reden, dat de door de Raad uitgevaardigde dwangbevelen, welke in aantal toenemen, op afdoe ning blijven wachten. Het totale be drag, dat de Raad van Arbeid te vor deren heeft, is onrustbarend groot. De Raad is ernstig bevreesd voor de toekomst en acht op korte termijn voor zieningen nodig, daar een en ander de inkomsten nadeilg zal beïnvloeden. Hier bij wordt gedacht aan een wettelijke regeling, welke de Raden in den lande toestaat de premiën bij vooruitbetaling af te rekenen, zoals bij de bedrijfsver enigingen van oudsher gebruikelijk is. De Raad is ook ontstemd over de wijze van afwikkeling der vorderin gen bij het Ned. Beheersinstituut, die niet alleen teleurstellend, maar soms ook ontstellend genoemd - ordt. Ge volg daarvan is meestentijds, dat na de opheffing van het beheer aan de dag komt, dat er geen bezittingen meer zijn, zodat verhaal vanwege de Raad is uitgesloten. Aangaande de uitvoering van de ziek tewet wordt in het jaarverslag opge merkt, dat te late ziekmelding vrij veel vuldig voorkwam. Nog maar al te zeer leeft bij de verzekerden de verkeerde gedachte, dat zij kunnen volstaan met zich bij hun werkgever ziek te melden. Er wordt op gewezen, dat de verzeker den de verplichting hebben, zichzelf onmiddellijk en rechtstreeks bij de Raad van Arbeid schriftelijk aan te geven. Het aantal werkgevers, aangesloten bij de Ziekenkas van de Raad, bedroeg op 1 Januari 1947: 4876 en op 1 Juli van dat jaar: 5116, hetgeen een toeneming van 240 betekent. Men hoopt binnen niet al te lange tijd op gelijkstelling met de be- drijfsverzekeringen. De uitvoering der Kinderbijslagwet had het gewenste verloop. Aan vlotte uitbetaling werd de vereiste aandacht geschonken. Het aantal uitgereikte kin derbijslagboekjes bedroeg 5657. Uitge keerd werd een bedrag van 2.638.408, (bij betaling van 40 cent per kind voor gezinnen van 1 tot en met 3 kinderen) en de som van 401.602 (bij betaling van Moderne Ark van Noach Burgemeester loten Twintig nieuwe elementen Van kapster tot bankdirectrice Ratel slangen vangen als hobby De Swarthmore Victory, een ware Arke Noach's, liep Maandag te San Francisco binnen, waarna haar lading olifanten, apen, slangen en andere levende have aan land werd ge zet, die midden op de Oceaan in opstand was gekomen tegen de lage rantsoenen. De bemanning slaakte een zucht van verlichting toen de dokwerkers zes hongerige baby-olifanten van boord haalden, die verleden week Woensdag hun kettingen hadden gebroken om naar voedsel te zoeken. 64 dagen geleden be gon de reis te Bangkok, doch toen men nog 1500 mijl van San Francisco was, kwam er gebrek aan hooi voor de oli fanten en wormen voor de vogels. Ze hadden het werkelijk nodig, ver telde de man die de leiding over de drij vende dierentuin had; zij kregen nog maar 25 procent van hun normale rant soen toen de redding kwam. Het noodrantsoen bestond uit bananen en aardappelen. 210 apen, 500 tropische vogels, acht beren, enige cobra's en pythons en vijf ooievaars en de olifanten zijn bestemd voor Amerikaanse dierentuinen. De oli fanten zullen met een vrachtvliegtuig naar dierentuinen aan de Oostkust ge bracht worden. Keulen, de op drie na grootste stad van Duitsland, heeft een nieuwe burgemeester gekregen door loting Tweemaal stemmen in de ge meenteraad leverde beide malen een 22 —22 gelijke stand op tussen Ernst Schwering, die door rechts gesteund wordt en Robert Goerlinger, de favo riet van de socialisten en communisten. Er werd toen geloot en Goerlinger won. Atoomgeleerden meldden, dat zij twintig nieuwe radio-actieve ele menten hebben gemaakt, waar van er sommige slechts gedurende enkele seconden na de creatie kunnen bestaan. Dr. Glenn T. Seaborg vertelde de Na tionale Academie van Wetenschappen dat de productie van nieuwe radio-ac tieve isotopen door de cyclotron van de universiteit van Californië de geleerden nieuwe gereedschappen zal verschaffen voor de bestudering der radio-activiteit. De isotopen welke „de familieleden" van natuurlijke chemische elementen zijn, variëren van bismuth tot curium en zijn lichter dan de natuurlijke ele menten. Sommige bestaan niet langer dan één-honderdduizendste van een se conde. Andere bestaan meerdere uren of verscheidene dagen. Dit betreft dan het „halve leven", hetwelk de periode is waarin het element de helft van zijn radio-activiteit verliest. Seaborg, de mede-ontdekker van de elementen plutonium, aericium en cu rium, vertelde dat de isotopen gemaakt werden door bombardement met ultra hoge energie van de vierduizend tons cyclotron. Waarschijnlijk kwamen zij in natuurlijke vorm voor bij de geboorte der aarde, doch zij verloren hun radio activiteit tweeduizend-millioen jaren ge leden. Miss Claude Cleveland is gisteren op 67-jarige leeftijd te Addison (Michigan) overleden. Zij heeft een voor een vrouw wel zeer merk waardige carrière rchter de rug. Toen ze drie jaar oud was verloor ze haar moeder. Elf jaar later werd zij de eer ste vrouwelijke barbier van Michigan. Daarvoor had zij al schoenen gepoetst en kranten verkocht. Teen ze 27 jaar oud was kreeg ze werk bij de Addison State Bank, waarvan zij sinds 1929 di rectrice was. Sam HH1 is van beroep hoofd van een middelbare school te West Denver (Colorado), en in zijn vrije tijd jaagt hij op ratelslangen omdat het zo leuk is. Hij zegt, dat hij dit een echte ontspanning vindt. En hij kan het we ten, want hij heeft het al 36 jaar ge daan en in die tijd zonder ooit gebeten te worden bijna 20.000 ratelslangen verschalk't. Hill houdt stokstijf vol, dat het jagen op ratelslangen helemaal niet is wat de meeste mensen denken, n.i. een buitengewoon gevaarlijke, om niet te zeggen een hoogst ona. ngename tijd passering Tijdens de oorlog lebben Hill en twee jachtgenoten honderden ratelslangen naar de dierentuin te Chi cago verzonden, waar het slangengif werd verzameld voor de vervaardiging van een geneesmiddel tegen sla ^en- beten "iill is in 1912 met het jacht ma ken op ratelslangen begonnen. Hij was toen nog een jong onderwijzer te Wyo ming Om ze levend te pakken te krij gen maakt hij gebruik van een metalen roede van ongeveer een meter lengte met een lus van metaaldraad aan het ene einde. Die lus wordt over de kot» van de slang geschoven en als men zorgt, dat zij vlak achter de kaak zit, kan men volgens Hill zonder gevaar met het ondier doen -vat men wü. Er zijn 22 verblijfplaatsen van ratelslan gen, die door Hill en zijn jachtgenoten George Heywood en dr. Evertt, beiden uit Denver, regelmatig worden bezocht. Hill vertelde, dat een van de grootste daarvan zich bevond tussen de rotsen in de nabijheid van Craig in Colorado •Daar plachten 3000 tot 5000 ratelslan gen de winter door te brengen", zeide hij, „en niet zelden vingen wij op een enkele dag in de lente erf in de herfst niet minder dan 600 exemplaren. Eens zag ik een hol, zo groot als twee ka mers, waarvan de bodem bedekt was met een dikke massa slangen, het leek of er een Oosters tapijt op de .rond lag." Hill en Heywood beweren, dat ratel slangengif, door de mond opgenomen on schadelijk' is. Heywood heeft eens de giftanden van een grote ratelslang, die hij in een van zijn handen hield, „ge molken". Het gif, dat op citroensap leek, werd opgevangen in een kopje. Hey wood doopte een vingertop ir. het kopje en likte hem af om de kwaliteit vast te stellen. De toeschouwers huiverden, maar de snoeper bleef er gezond bij. Sprakeloosheid is zeker niet het grootste euvel van de U.N.O. en haar organen. Maar Woensdag is hét toch gebeurd, dat voorzitter Paul Henri Spaak de avondzitting van de poli tieke commissie moest opheffen we gens „sprakeloosheid". Bij het begin van de speciale avond zitting stond Spaak op en vroeg of iemand het woord wilde voeren. Stilzwijgen. Menend, dat men hem niet begrepen had, zei Spaak: „Ik vermoed toch, dat iemand een rede wil houden." Stilzwijgen. Tenslotte stond Faris El Chouri van Syrië op, die juist in de middagzit ting een lange rede gehouden had, waarin hij de UNO aanviel om het feit, dat deze aan de Joden een staat in Palestina had toegewezen, en zei: „Waarom bespreken we geen ander onderwerp, Korea, of iets der gelijks." Maar daar voelde Spaak niets voor. „Wij zijn bijeengekomen om over Palestina te praten," zo zei hij. „Laten wij er over praten." Stilzwijgen. Daarop hief Spaak met tegenzin de hamer en verdaagde de zitting. Na afloop sneerde hij: „Ik hoop, dat iemand de hele nacht blijft op- zitten en een rede neerschrijft." j 50 cent voor gezinnen tot en met 5 kin deren) In de maand Juli van het verslagjaar werd een begin gemaakt met de werk zaamheden verbonden aan de invoering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Aan het einde van 1947 was op ongeveer 90 pet. der 9835 ingekomen aanvragen reeds een beslissing genomen. Inzake de uitvoering van de wet op het Consumentencrediet groeide het aan tal gevallen, waarin de Raad van Arbeid met de controle werd belast, van 3400 tot 6300. De controle op de lonen geschiedde door de buitendienstambtenaren, die bij 12 van de 46 bezochte ondernemingen overtredingen constateerden. In totaal werden de lonen van 786 arbeiders ge controleerd, van wie 45 een te hoog loon genoten. De aanvullende gegevens van het jaarverslag over 1947 van de zuigelin gen- en kleuterbureaux van de Com missie voor Kinderhygiëne in Noord- Holland vermelden voor Haarlem en Spaarndam het volgende. Het totaal aantal zittingen bedroeg 519; het totaal aantal nieuw ingeschrevenen 1829; het aantal consulten 9149. Zondag 21 November speelt HFC om 12 uur op het terrein aan de Span jaardslaan een vriendschappelijke wed strijd tegen RCH. In hotel „De Leeuwerik" te Haarlem hield gisteren de vakgroep-akkerbou wers van de L. T. B. haar algemene jaarvergadering, waar de verschillende problemen in de akkerbouw werden besproken. Na de openingsrede van de voorzitter, de heer H. A. Giesen, waar van wij gisteravond reeds een uitge breid uittreksel gaven, bracht mr. G. J. Vermeulen, de nieuwe secretaris, een algemeen verslag uit over het jaar 1947 Evenals de inleiding van de voorzitter en de besprekingen in de vergadering zelf kon men dit overzichtelijke jaar verslag het best typeren met de woor den: dankbaar, maar niet voldaan Bij de verkiezing van een voorzitter wegens het periodiek aftreden van de heer Giesen werd deze met grote meer derheid van stemmen herkozen, het geen voor de heer Kampschöer, alge meen voorzitter van de L. T. B., aan leiding was om in sympathieke bewoor dingen de heer Giesen dank te bren gen voor het vele werk, dat hij in dienst van de organisatie heeft verzet. In een heldere beschouwing gaf de heer M. P. van der Weijden een over zicht van de besprekingen in de Twee de Kamer bij de behandeling van de landbouwbegroting. Daarbij stelde hij vast, dat er bij de Kamer over het al gemeen meer begrip gekomen was voor de boeren, hetgeen voor de oorlog nog al eens te wensen overliet. Men is er van overtuigd, dat de overheid de mo rele verplichting heeft te zorgen, dat het landbouwbedrijf rendabel wordt gevoerd, wanneer de beloning lager ligt dan de productiekosten. Dit is een al gemeen en nationaal belang. Er is in de Kamer geen spreker ge weest, die er niet op gewezen heeft, dat- de minister in gebreke is geble ven ten aanzien van de aardappelprij zen. Met grote klem is er dan ook op aangedrongen om maatregelen te ne men de grote prijsval niet alleen op de ruggen van de boeren te laten neerkomen. Men heeft het de minis ter duidelijk gemaakt, dat wil hij tenminste de boer geven, waar hij recht op heeft een bepaalde prijs moet worden gegarandeerd waar door de overgebleven aardappelen in Juni 1949 zouden worden overgeno men.' De heer Van der Weijden bracht de moties-Vondeling ter sprake, benevens de wijziging in de landbouwpolitiek, en de oogstvoorziening. (Wij verwijzen hiervoor naar ons uitvoerig Kamerver slag in de editie van eergisteren). Bij de behandeling der binnengekomen voorstellen kwamen er een tffintal ter tafel, dje betrekking hadden op de prij zen. Samengevat kwamen' deze hierop neer: vroegtijdige bekendmaking van de prijzen der akkerbouwproducten voor oogst 1949, in het bijzonder voor Elke dag vliegen de grote vier motorige KLM-Constellations over vier werelddelen, op weg naar hun be stemming, die vele duizenden kilome ters van hun vaderland verwijderd is of op weg naar het vertrouwde nest op Schiphol, en elke dag keren een of meer van deze metalen vogels hier terug om na een volbrachte wereld vlucht van een korte doch welver diende rust te genieten. Nu is rust in de luchtvaart, althans voor zover het een vliegtuig betreft, een zeer betrekkelijk begrip; zolang een machine op de grond staat is zij rente loos, zodat men zal trachten haar zo spoedig mogelijk weer in de lucht te brengen. Het spreekt echter vanzelf, dat men hierbij de veiligheid van het lucht verkeer geenszins uit het oog verliest, integendeel, de machine gaat pas weer de lucht in, wanneer een ploeg van er varen deskundigen haar absoluut lucht waardig en betrouwbaar heeft bevonden. Daarom is het wellicht goed om een van deze Constellations eens op de voet te volgen van het ogenblik, dat hij van een lange reis op Schiphol terug keert, totdat hij weer voor een nieuwe vlucht vertrekt De binnengekomen ma chine wordt, nadat de passagiers uitge stapt zijn en de lading is gelost, met be hulp van een tractor naar de inspectie hangar gereden. Er zijn op Schiphol twee Constellation-inspectiehangars, genaamd Bromma en Collinstown; in elke hangar kunnen twee Constellations tegelijk on dergebracht worden. Inmiddels heeft men op een schema, dat voor alle ma chines bij de „Administratie Inspectie- Lijndienstwordt bijgehouden, nagegaan welk soort van inspectie de machine ondergaan moet. wordt de boven omschreven inspectie uitgevoerd, waarna de motoren enige tijd moeten proefdraaien. Na het ver wisselen van een of meer motoren wordt bovendien nog een proefvlucht gehouden. Wanneer al deze manipula ties tot volle tevredenheid zijn ver lopen, staat de Constellation weer gereed voor een volgende reis. Het spreekt vanzelf dat deze omvang rijke werkzaamheden in dit korte tijds bestek onmogelijk alleen met dagwerk klaar, kunnen komen; iedere dag komt er 's middags om vijf uur een nieuwe inspectiegroep op, die doorwerkt tot één uur 's nachts. De proefdraaiploegen wer ken zelfs geheel continu. Wanneer de gereviseerde machine weer over de taxibaan rolt voor een nieuwe reis, staat weer een andere Con stellation in de inspectieloods en begint voor de stille werkers op Schiphol het werk weer van voren af aan. wintertarwe; een bodem in de markt voor de consumptie-aardappelen met een garantie-prijs van 6 a 7 cent. en een aansporing uit kringen van de or ganisatie zelf om -meer eenheid onder de boeren te krijgen om niet onder de kostprijs te gaan verkopen. Bovendien werd naar voren gebracht, dat de over heid wel bereid is gebleken de consu menten met maximumprijzen terwille te zijn, terwijl zij tot op heden niet ge negen is de telers van aardappelen te gemoet te komen. In zijn prae-advies bracht het bestuur naar voren, dat vroegtijdige bekendma king van de prijzen geregeld is bepleit. De moeilijkheid is echter, dat de kost prijsberekening van het L.E.I. nog steeds niet op tijd klaar is, met als ge volg, dat ook de nieuwe richtprijzen in het bijzonder voor de wintertarwe te laat bekend worden. Een bodem in de markt voor con sumptie-aardappelen acht het dringend gewenst. Het keurt het dan ook ten zeerste af, dat de overheid t.a.v. de huidige aardappel-moeilijkheden een slappe houding aanneemt, hetgeen be wijst, dat zij er tot op heden niet in geslaagd is een landbouwpolitiek op iets langere termijn te voeren. Betreffende de eenheid onder de boe ren merkte het op, dat deze bevorderd zal moeten worden door middel van coöperatie en landbouwschap. Inzake de tegemoetkoming van de overheid aan de telers stelde het be stuur zich op het standpunt, dat, wan neer b.v. wegens een grote oogst de richtprijs bij lange na niet gehaald zal worden, de overheid moet ingrijpen door een kwantum uit de markt te ne men. Op deze wijze wordt ook de pro ducent beschermd tegen abnormale prijsval. Deze aardappelkwestie ontlokte overi gens een diepgaande bespreking, waar in het optimisme van de heer Van der Weijden nog al getemperd werd door de heer H. H. Smeenk, secretaris van de akkerbouwcommissie van de Stich ting van de Landbouw. Beide heren ga ven hun visie op het „aardappeldrama," waarvan de oplossing veel geld zal kos ten. De vraag is nu alleen maar, op wie deze onkosten zullen neerkomen: de re gering of de boeren....? Van de overige voorstellen noemen wij tenslotte dat tot opheffing van de E.V.P., zomede kosteloze wegenkaart voor landbouwtractors voor af- en aan voer van hej bedrijf. In het prae-advies werd daarop gezegd, dat de belasting- commisie van de Stichting naar een regeling met de minister van Financiën streeft, waarbij volledige vrijdom van wegenbelasting wordt verkregen voor die tractoren, welke voor de uitoefe ning van het landbouwbedrijf worden gebruikt. In de namiddag hield ir. Smeenk een inleiding over actuele akkerbouw-aan- gelegenheden, waarin hij o.m. wees op de noodzaak van de export, waarin de landbouw voor 50 pet. (in guldens uit gedrukt) zijn aandeel heeft. Tevens be sprak hij de toekomstige landbouwpoli tiek in het verband van de Benelux. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 18 November 1948. Op dezelfde dag waarop de wet op de nationalisatie van de Britse staal industrie werd aangenomen, publiceerde de regering eindelijk de definitieve re sultaten van het tweede jaar nationali satie van luchtlijnen. Het verlies be draagt ruim 11 millioen, bijna een millioen meer dan het eerste jaar. In een toelichting heet het, dat het jaar 1948 een verlies te zien zal geven van meer dan 8 millioen. De minister van Luchtvaart geeft echter als zijn mening, dat de resultaten geleidelijk gunstiger zullen worden. Het aantal passagiers- kilometer steeg met 42 De Britse Overzeese Luchtvaartmij., de Europese Luchtvaartmij. en de Brits-Zuid-Ameri- kaanse Mij. legden respectievelijk 69, 7 en ruimt 30 toe op elke vervoer de passagier. Na iedere 35 vlieguren krijgt een „Conny een inspectie. De soort inspec tie is afhankelijk van het aantal vlieg uren, welke na de laatste grote in spectie gemaakt zijn. Van alle belang rijke vliegtuigonderdelen worden af zonderlijk de bedrijfsuren bijgehouden. Op de z.g. inspectiestaten staat pre cies aangegeven waar de monteurs, controleurs en andere toezichthoudende personen op moeten letten. Eventuele klachten, die de bemanning van het vliegtuig heeft opgegeven, worden er bij geschreven: aan deze laatste moeten de inspectieploegen uiteraard speciale aandacht besteden. Een inspectie-ploeg bestaat uit pl.m. 55 man, onder leiding- van een ass.- werkmeester; deze is verantwoordelijk voor de werkzaamheden die door zijn ploeg verricht zijn. Het werk van de diverse monteurs wordt regelmatig door controleurs nagegaan, terwijl deze con troleurs op hun beurt eveneens aan een controle onderworpen zijn. Op deze wijze zijn nalatigheden onmogelijk. Wanneer een motor verwisseld moet worden, wordt deze uit het vliegtuig genomen, terwijl onmiddellijk daarna een andere, gereviseerde motor wordt ingebouwd; deze operatie neemt in to taal ongeveer 5 uren in beslag. Voor alle Constellations is een rou latieschema opgesteld, waarop voor elke machine is aangegeven, wanneer zij van een reis op Schiphol wordt te rugverwacht en wanneer zij weer voor vertrek gereed moet zijn. In de regel verloopt tussen twee vluchten niet meer dan 24 uur; gedurende die tijd Twee employé's van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad vierden dezer dagen hun 25-jarig dienstjubileum. Beide jubilaris sen, de heren Th. Straver en Th. Boeree, werden op hartelijke wijze door directie en collega's gehuldigd. Enige tijd geleden heeft het bestuur van de Ned. Smalfilmunie een stuk naar de bladen gezonden, waarin een aantal grieven werden geopenbaard tegen de Ned. Bioscoopbond, het Ned. Filminstituut enz., zulks naar aanleiding van moeilijkheden, ondervonden bij de pogingen van de N.S.U. om copieën van de film der nationale feesten in exploi tatie te nemen. De meeste grote bladen hebben de circulaire niet opgenomen, vermoedelijk omdat men de N.S.U. (iets heel anders dan b.v. de Smalfilmliga) niet op «Ie eerste plaats als een van cultuur bla kende onderneming ziet, doch dit insti tuut veeleer beschouwt als een vereni ging van bezitters van smalfilmappara ten. Waar intussen de inzenders met name het Ned. Filminstituut in het ge ding brengen en hiervan beweren, dat het met het sop van de Ned. Bioscoop bond is overgoten, kan het nuttig zijn de zaken recht te zetten. Dit geschiedde dan in het jongste nummer van het Of ficiële Orgaan van de Ned. Bioscoop bond, waarin de circulaire van de N.S.U. in extenso is opgenomen en van een uit voerig commentaar voorzien. Wij kun nen ons niet de weelde veroorloven beide stukken over te nemen, doch een enkele passage, die slaat op het Ned. Filminstituut en die dus een algemeen belang raakt, moge hieronder worden geciteerd. „Op het gebied van de zogenaamde niet-commerciële filmvoorstellingen bleek na de bezetting dringend co-ordinatie nodig. Zij vormde een punt van studie in de ministeriële advies-commissie en de besprekingen in deze commissie hebben op verzoek van het hoofd van de afdeling Film van dit departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geleid tot overleg tussen het bestuur van de Neder landse Bioscoop-Bond en een aantal ver tegenwoordigers van het culturele leven, die op filmcultureel gebied na de oorlog initiatieven hadden genomen, welke een nadere uitwerking betekenden van de culturele filmarbeid, die zij voor de be setting jarenlang hadden gepropageerd. Anderzijds was er met vertegenwoordi gers van het Nationaal Instituut overleg gaande, dat een voortzetting betekende van zeer ruime gedachtenwisseling op dit terrein gedurende de bezetting. Inmiddels gevoerde besprekingen met oud-minister prof. dr. G. v. d. Leeuw, die zich voor de nieuwe ontwikkeling zeer interesseerde, alsmede een rapport van de Culturele Advies-commissie van de Ne derlandse Bioscoop-Bond, waarin o.m. zitting hebben de heren: A. van Domburg, mr. R. F. Bordewijk, jhr. W. H. J. B. Sandberg en P. Schuitema, hebben toen geleid tot medewerking van de Bond aan de oprichting van het Instituut, zij het niet dan nadat in de boezem van de or ganisatie op dit punt vele misverstanden uit de weg moesten worden geruimd. De voorbereidingen hebben niet minder dan drie jaar in beslag genomen. Het is on juist, dat de oprichting geschiedde onder auspiciën van de Nederlandse Bioscoop bond. Oprichters zijn de volgende neren: prof. dr. G. van der Leeuw, D. van Sta veren, A. van Domburg, prof. dr. J. B. Knipping O.F.M., dr. J. C. C. Rupp, M. P. M. Vermin, Joh. Miedema, J. Nijland Jr. en J. Weening, de vijf eerstgenoemde vertegenwoordigende onderscheidene rich tingen van het culturele leven, welke zich interesseren voor de culturele aspec ten van de film. De vier laatstgenoemden vertegenwoordigen de Bond, waaronder mede te verstaan hen. die over de rech ten der culturele films beschikken. Het instituut had tot doel in de culturele be hoefte van verenigingen te voorzien en met het oog op de rechtenkwestie een aanpassing te verkrijgen aan de gebrui ken en de ordening, welke op eit terrein in Nederland bestopden. Het hoopte te vens zodanig te kunnen werken, dat het ook op het gebied van de beoefening van de filmaesthetiek en in het algemeen voor de bevordering van de belangstel ling voor cultureel filmwerk nuttige bij dragen zou kunnen leveren. Dat het Instituut inderdaad in een be hoefte voorziet, blijkt uit het feit, dat het in de tien weken van zijn bestaan niet minder dan 350 leveranties verzorgde, honderdtallen adviezen verstrekte bij de samenstelling van programma's en voor lichting gaf op filmgebied met betrekking tot vertoning door verenigingen. De leden van de Bond werkten in het algemeen voor wat de beschikbaarstelling van culturele films betreft op prijzens waardige wijze mede". Tot zover het Officieel Orgaan, dat de zaken naar waarheid uiteenzet, zoals wij herhaaldelijk en van nabij hebben kunnen constateren. Wie hieromtrent niet op de hoogte is öf de toestand wenst te miskennen, komt natuurlijk tot de zonderlingste conclusies, waarvan de zotste wel is die van een blad, dat be weert de waarheid te dienen en dat kort en goed heeft uitgemaakt, dat het Ned. Filminstituut in handen van „de reactie" is gevallen. Het enige antwoord hierop is: men kan rustig met het Ned. Film instituut in zee gaan. En wat betreft een bewering van de N.S.U. als zouden zich in verband met deze zaak botsingen hebben voorgedaan ten departemente, neme men de zaken niet al te tragisch. Van botsingen is nie mand iets bekend, al blijft het altijd mo. gelijk dat men van tijd tot tijd eens tegen een ambtenaar oploopt. Zou de N.S.U. ons het genoegen willen doen iets duidelijker te spreken? Dbg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5