JiehteJiL ONS LAND «EEN VLUCHTLAND Ervaring maant tot nauwlettendheid V akgroep V eehouders van de L.T.B. vergadert JÊ S 3Z m STAD EN OMGEVING Blijft het bij restauratie van Krelagehuis? Het afgelopen jaar was niet ongunstig Onthoudt Udit, beter broodbahtSmit! 's Winters VOLKSWAGEN f 3460.- Kerkberichten Winterflora in Krelagehuis VAN HET WITTE DOEK 1001 ST. NICOLA AS-C ADEAUX HERINGA WUTHRICH Radio Moors SLEUTEL WEG? ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 Er zal een internationale jury komen Concert Symphonie-orkest „Haerlent" De K.A.B. en huisvlijt Het mooiste geschenk Foto-atelier NELL Bloembollencultuur Zondagsdiensten Bollenstreek BENNEBROEK Zondagsdienst Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45 Telefoon 13714-10876 Bisschoppelijk Museum een kostbaar bezit HET WEGDEK IN HAARLEMS HOOFDSTRATEN Automobielbedrijf Koks en De Jong Op naar Den Haag! HANDEL IN TEXTIELPUNTEN Heropening zaak Distributienieuws NOORDWIJKERHOUT Opening» fancy-fair S, VELSEN Nieuws van „Gas en Water" DE GROOT ER KOMEN WEER GEZELLIGE DAGEN „HET KAPPERSHUIS" „DE SLEUTELSPECIALIST" Voor een goed arrangement van bloemen en aardewerk: Bloemenmag. H. W. BRAKEL Chin. Ind. Rest. Hongkong Uit het land van de primeurs HEEMSTEDE GEMEENTERAAD R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten BEVERWIJK PRIJSHOUDENDE MARK? Het aantal inschrijvingen tot deel neming aan de Winterflora, welke van 25 Februari tot 5 Maart 1949 gehouden wordt, overtreft verre de verwachtin gen. De inzendingen kunnen niet alle in de grote zaal van het Krelagehuis ondergebracht worden en de Tentoon stellingscommissie zal ook nog gebruik moeten maken öf van het restaurant of van de keuringszaal. Maar ook dan nog zal de beschikbare ruimte gedistri bueerd dienen te worden. Dit sluit na tuurlijk niet uit, dat er voor eventuele inzenders, die wat laat zijn met hun aangifte en gaarne nog over enkele me ters aouden beschikken om een kleine inzending onder te brengen, geen ge legenheid meer zou zijn blijk te ge ven van hun kunnen. Binnen enkele dagen worden de inschrijvingen stop gezet. Het gaat immers niet aan om anderen ter wille van enkele laatko mers in de aangevraagde ruimte nog meer te beknotten en men kan ec i in deling van het plan ook niet telkens wijzigen. Behalve een viertal collectieve inzen dingen van afdelingen, komen er ook nog een 20-tal van particulieren en van de broeiproevenbedriiven Ruygrok te Hillegom en Van der Hoek te Nieu we Niedorp. Onder die particuliere in zendingen komen behalve bloeiende groepen van onze hoofdgewassen ook collecties Amaryllis en Freesia's voor. Enkelen, die in de wereld van 't for ceren #een ongeslagen plaats innemen, hebben ruimten gevraagd variërende van 100 tot 250 vierkante meters. Nadat het hoofdbestuur der Alge mene Vereniging overleg had gepleegd met de vereniging van exporteurs, heeft de Tentoonstellingscommissie be sloten aan vertegenwoordigers van de volgende landen uitnodigingen te ver zenden om zitting te willen nemen in de internationale jury: De Verenigde Staten. Canada, Engeland. Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Luxemburg, België, Zweden, Denemarken, Noorwe gen en Finland. Voor Nederland zullen de meest deskundigen, geen inzenders, uitgenodigd worden. De buitenlandse juryleden zullen hier gedurende drie dagen gastvrij ontvan gen worden. Wij kunnen niet anders verwachten, of voor deze Winterflora zal in en bui ten Nederland grote belangstelling be staan. Slagen doet zij zeker en een prachtige reclame voor onze bloeiende bolgewassen wordt zij ongetwijfeld, zo besluit het Weekblad voor Bloembol lencultuur. Reeds eerder wezen wij op het feit, dat het een verheugend verschijnsel genoemd mag worden, dat orkesten, uitsluitend bestaande uit dilettanten, ons veelal vergasten op zeer interessan te werken uit de orkest-litteratuur. Zo hoorden we op het concert van de or kestvereniging „Haerlem", o. 1. v. onze stadgenoot Piet palsema, o.m. een sym- phonie van C. Ph. E. Bach. Afgaande op de resultaten bleek dat er intensief gestudeerd was. Het or kest, dat reeds van voor de oorlog da teert, was door de bezetting met al haar gevolgen in degressionale toestand gebracht, waaruit het eerst kortelings is herrezen. Het pleit voor de kunde van Piet Halsema, dat hij met zulk een materiaal soms*zeer goede dingen wist te bereiken. Men bedenke zich steeds, dat de leden geen geroutineerde tech nici op hun instrumenten zijn, met alle gevolgen van dien. We zullen dus niet wijzen op diverse tekortkomingen, die hier vanzelfsprekend zijn, maar wel de musiceerlust loven van deze instru mentalisten uit liefhebberij. Een pluim voor de fluit-solist J. Pool man in het fluitconcert van Mozart, waarmee hi> ons een muzikaal genot verschafte en zich met menige „vak"- Uitvoering kon meten. Het orkest bereikte de beste hoogte in de Symphonie in D dur, één van de twaalf Londense symphonieën van Jo seph Haydn. Halsema had niet het ge makkelijkste gekozen in dit werk vol kleurenpracht met alle waardevolle elementen in zich van melodische en harmonische contrasten. Het concert voor drie violen en strijkorgest van Vivaldi was wat hoog gegrepen, hoe gemakkelijk zo'n parti tuur ook lijkt. We vermeldden reeds de symphonie van de in zijn tijd revolu- tionnaire C. Ph. E. Bach. Geopend werd met de zangerige symphonia van J. Chr. Bach, die dikwijls mooie momen ten te voorschijn deed komen. „Haer lem" kan met voldoening op haar stu die en resultaten terugzien. JAN LAARVELD Het begin van „Balalaika", de film die deze week in CITY draait, toont ons het Rusland van 1914, het Rusland voor de eerste wereldoorlog en voor de re volutie. Een kolonel van de Kozakken, prins Peter Karagin, wordt verliefd cp een schone zangeres van een balalaika- café, doch ontdekt even later, dat zijn geliefde een geheim met zich draagt. Haar vader en broers zijn n.l. de lei ders van een anti-tsaristische samen zwering en komen bijeen onder het mom van een muziekcollege. Ook Pet^r gaat zich vermommen en zo slaagt hij er in bij deze mensen te komen. Dezen laten hem zingen en hij doet dat zo goed, dat alle argwaan, die er eerst te gen hem was, verdwijnt. Doch hij maakt nog heel wat mee voor hij met Lydia het geluk tegemoet kan gaan. Een aan slag op zijn vader, wereldoorlog, revo lutie en vlucht uit het vaderland. Als verbannelingen zien we hen in Parijs terug. Deze Amerikaanse film laat ver der nog genieten van goede muziek. 118 jaar). In het Rembrandt-theater wordt deze week vertoond Laurence Oliver's film „Hamlet", een boeiende bewerking van Shakespeare's toneeldrama. Oliver, die zelf de hoofdrol speelt, strak en sug gestief, heeft de stof met intelligentie en virtuositeit vorm gegeven. Interessant is, dat de maker met succes getracht heeft te ontsnappen aan een al te slaafs-fotografische re productie. Met gespannen aandacht blijft de toeschouwer de ontwikkeling van de geschiedenis, welke een mach tig filmdrama, is geworden, volgen, twee en een half uur lang. De film heeft een bijzondere waar de, niet in het minst doordat zij som migen zal aansporen nu eens met Shakespeare kennis te maken, ofwel doordat zij een stuk van Shakespeare's wereld opdringt aan hen, die de lust missen, zich aan de prachtige taal van de grote dramaturg over te geven. (Volwassenen). „The story of dr. Wassell" in Frans Hals- De Kath. Arbeiders Beweging van de afdeling Haarlem gaat haar leden en hun gezinnen en de leden van de K. A. J. aansporen tot huisvlijt. Het bestuur van de K.A.B. heeft een commissie benoemd, bestaande uit de weleerw. heer kapelaan F. H. Heems kerk, de heren Peterse, Koster en Schuurman, om ter gelegenheid van het feest van de Arbeid in 1949 een ten toonstelling te organiseren van huis- vlijtwerk van de leden van de K.A.B. en K.A.J. De tentoonstelling zal waarschijnlijk gehouden worden in Mei 1949. Deze winter dus aan de slag mannen en Kajotters. De tentoonstelling zal wor den verdeeld in hoofdgroepen van hout-, metaal-, teken- en schilderkunst, terwijl er ook een afdeling zal komen voor fotografie en vrouwelijke vaardigheid. Tevens komt er een afdeling voor de jongere huisgenoten van 1015 jaar. Het ligt in de bedoeling aan het eind van deze maand in een der zalen van gebouw St. Bavo een toonzaal in te richten, waar door verschillende firma's de materialen ter bezichtiging zullen worden gesteld geschikt voor huisvlijt- werk, zoals bouwplaten, modellen ma terialen enz. Aan de prijswinners (er wordt een deskundige jury benoemd) zullen mooie prijzen worden geschon ken. De datum waarop de modellen, materialen enz. ter bezichtiging zullen worden gesteld, wordt nader bekend gemaakt. Bioscopen Rembrandt: Hamlet (volw.), 2.30 en 8 u. en 's Zondags: 1, 4.30 en 8 u.: Cinema Pa lace: De bandiet (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De belevenissen van dr. Wassel (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zon dags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Balalaika (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; SpaarneT theater: Raffles (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen Leffelaar (Grote Markt): Schilderijen en tekeningen va» prof. Willem v. d. Berg, geopend: in de week 1017 u. Leffelaar (Wagenweg 102): Eretentoonstelling schil derijen van prof. H. J. Wolter, geopend in de week: 10—17 u. Heerkens Thijssen (Plein): Tekeningen van dr. J. v. d. Eist, geopend: in de week 1013 en 1416 u. Apotheken: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 21 tot 23 November waargenomen door: Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; C. G. Loomeyer en Zn„ Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbosch apotheek, Rijksstraatw. 12711. Ziekenvervoer Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 20 November Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Mijn zuster Eileen", 8 uur. Frans Halsmuseum: Zang- en piano-reci tal voor Comité voor Jonge Toonkunste naars, 8 uur. Zondag 21 November Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Mijn zuster Eileen", 8 uur. Maandag 22 November Concertgebouw: Alfred Cortot in Schu- mann-Chopinavond, 8 uur Stadsschouwburg: Piano-avond Rossana Bottai, 8 uur. (Advertentie) Goud, Zilver, Doublé, Gero, Horloges en Diamant Fa. STUURMAN COHEN - HOUTPLEIN 15 - HAARLEM Elk artikel mag na St- Nicolaas geruild worden van blijvende waarde LANCE VEERETR IMJ-HAARLEM TELEFOON 11178 Krantenbericht: „Arbeiders, die op het spoorwegemplacement aan de Rijnkade in Amsterdam een wagon hout uit Hongarije losten, ontdekten een viertal verstekelin gen, twee mannen, een vrouw en een kind van zes jaar. In gebrekkig Frans vertelde de vrouw aan een rechercheur van de Vreemdelingenpolitie, dat zij Hongaarse arbeiders waren, die zich achttien etma len in deze wagon verborgen hadden ge houden, levend van een kleine hoeveelheid levensmiddelen en een paar flessen wijn. Zij zagen er mager en uiterst vermoeid uitVolgen nadere bijzonderheden, waarna het bericht eindigt met een sim pel zinnetje: „De Vreemdelingenpolitie deelde mede, dat zij waarschijnlijk naar West-Duitsland op transport zullen worden gesteld, waar zij dan in een D.P.-camp zullen worden ondergebracht." Bij de lezer, die van het bovenstaande kennis neemt, protesteert er van binnen iets. Hij denkt aan eigen landgenoten, die in de oorlogsjaren elders de vrijheid zoch ten en, eenmaal buiten bereik van de Duit sers, toch ook rekenden op gastvrijheid. Wat nu? Wijst Nederland de vluchteling, die bij ons aanklopt, de deur? Wij hebben de vraag, met de wetenschap, dat er wel meer achter zou steken, voor gelegd aan de Rijks vreemdelingendienst en ontvingen het volgende antwoord: De berichten over bewoners van de Oost- Europese landen, die de vrijheid kiezen, keren regelmatig terug: velen van deze vluchtelingen vestigen hun hoop op ons land, dat van oudsher een goede reputatie op het stuk van gastvrijheid heeft. Wan- In het Weekblad voor Bloembollencul tuur doen de voorzitters der afdelingen Haarlem, Overveen, Bloemendaal, Velsen en Limmen het voorstel, om met Haarlem verder in zee te gaan en van de verschil lende aanbiedingen te accepteren 70.000 voor restauratie van het Krelagehuis en 20.000 om de proeftuin in orde te maken. In een ingezonden stuk schrijven zij het volgende: De verschillende persberichten betref fende de zetel der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur behoeven enige aanvulling. Ten'eerste is in 1946 onder de misleidende beweringen, dpt het Krelage huis totaal onbruikbaar en niet te her stellen was en dat de gemeente Haarlem niets wilde doen, deze onzalige uitspraak met slechts een kleine meerderheid tot stand gekomen. Nu zijn wij in ons eigen gebouw, waarop nog slechts weinig schuld rust, terugge keerd tot voldoening van de overgrote meerderheid der vakgenoten. Tevens is Haarlem bereid ons verder te helpen bij de restauratie van de kantoorgebouwen en het maken van een Proeftuin met een be drag van 90.000. Bij ons Krelagehuis ligt een uitstekend in orde te maken stuk van 100 Rijnlandse roeden, voldoende voor zulk een proeftuin, die met betrekkelijk weinig kosten door de concierge kan worden onderhouden en beplant. Het puin, daarin gebracht, is oorlogsschade en er is voldoende mooi duinzand te bekomen om deze proeftuin in orde te doen maken. De kosten worden, indien een en ander niet als oorlogsschade wordt aangemerkt en vergoed, op ongeveer 6000 getaxeerd. Laten wij ons gebouw in prima staat brengen door de vroegere kantoorlokalen te restaureren, aan de voorzijde het res taurant in te richten, boven of achter de kantoorlokalen en verdere verbeteringen aan te brengen, dan komen de lokalen in de Wilhelminastraat nr. 45 vrij, wat een besparing van 1500 per jaar medebrengt. Nu hebben enkele vakbeoefenaars een bedrag van 60.000 bijeengebracht in een obligatielening van 3 pCt., welk bedrag zij de Algemene Vereniging zal aanbieden om de restauratie van het Krelagehuis volledig te doen zijn. Het accepteren van deze obligatielening is geheel verantwoord, daar de jaarlijkse rente minder is dan de uitgave voor het gehuurde perceel in de Wilhelminastraat. Indien later gronden beschikbaar komen voor het bouwen van een nieuw Beurs gebouw, dan zal zulks allicht gemakke lijker te verwezenlijken zijn, dan in deze tijd. Met de hedendaagse moeilijkheden in het vak en de thans enorme bouwkosten valt hieraan niet te denken. Wij kunnen dan beginnen met een bouwfonds te vor men uit de gelden, die thans worden bij eengebracht. Wanneer het Krelagehuis goed in orde wordt gemaakt, een en ander door een bekwaam architect te doen ontwerpen en omschrijven, dan is dit zeker rendabel te maken en vinden alle vakbeoefenaars er zich ook thuis. Vandaag kwam de vakgroep vee houders van de L.T.B. in algemene vergadering te Haarlem bijeen. In zijn openingswoord mocht de voorzitter, de heer M. P. v. d. Weyden, consta teren, dat het afgelopen jaar voor de veehouderij niet ongunstig is ge- wees^ Hij hoopte echter, dat deze eerlijke constatering niet tot gevolg zou heb ben, dat de overheid nu meent, de prij zen wel weer te kunnen verlagen. Sprekend over de toekomst wees hij erop, dat ook de land- en tuinbouw in Nederland een nieuwe periode tegemoet gaat, 'welke in verband met de Benelux- overeenkomst en de daarmede gepaard gaande afschaffing van subsidies op le vensmiddelen, wat mistig en wazig is. Aangaande de prijzen zeide spreker: „Wij -houden vast aan de opvatting, dat de prijs dient afgesteld te worden op een behooAijk levensonderhoud van de bij de productie betrokkenen. De bepaling van een vloer- of bodemprijs is geenszins dodend voor de concur rentie, omdat binnen dit kader nog tal van mogelijkheden openstaan. Overi gens zijn de boeren bereid rekening te houden met de schier bovenmenselijke taak van de regering om een verant woord loon- en prijsbeleid te voeren in verband met de armoede van het land. Zij willen hierin hun rechtmatig aan deel dragen." (Advertentie) HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Hillegom: dr. Wijkmans, tel. 5771. Zilk: dr. Wijkmans, tel. 1)771 en dr. Wösten, tel. K 2533285. Noordwijkerhout: Dr. Wösten, tel. 285. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijks straatweg, tel. 300. (Advertentie) Als u gevoelig bent voor al wat mooi is, dan moet u eens het „nieuwe ge deelte" van het Bisschoppelijk Museum gaan zien. Met grote liefde heeft daar de directeur een prachtige collectie schilderijen en beeldhouwwerken ge groepeerd in welhaast volmaakte har monie. En inderdaad, de ruimten, waar in al deze schoonheid staat opgesteld, leent zich uitstekend voor een rustige beschouwing. Er is een grote zaal be nevens een achttal kabinetten, verdeeld over twee verdiepingen. Dit nieuwe gedeelte is gebouwd aan de Noordzijde in de tuin van het oude huis. Tussen twee haakjes, wat is die tuin een heer lijk oord van voorname rust midden in de drukte en het verkeer der stad. Het zou aardig zijn om ook de Oost- en Zuidzijde te bebouwen met een laag- blijvende open bebouwing, een soort kloosteromgang, waarin dan de bouw en beeldhouwcuriosa van het Bisdom gedeeltelijk konden worden onderge bracht. Want ik geloof, dat daaraan wel be hoefte is. De officiële naam van het museum toch luidt: Bissdioppelijk Mu seum voor Kerkelijke Oudheid, Kunst en Geschiedenis vooral van Nederland theater, een kleurenfilm, welke zich voor en meer bijzonder van het Haarlemse een, groot deel op Java afspeelt, is wederom I Bisdom. ToneindG ds aantrcKkelijkheid geprolongeerd. I van het museum nog meer te verhogen meen ik, dat het goed zou zijn het zui* ver kunstzinnige, dus het bezit aan schilderijen, paramenten, manuscripten en het Gothische beeldhouwwerk in het nieuwe gedeelte te houden, waar het uitstekend tot zij recht komt. De meer archaeologische stukken zouden dan afzonderlijk een onderdak kunnen vin den, b.v. in een zo juist genoemde tuin- omgang, waardoor tevens een betere roulering der bezoekers mogelijk is. De voorzalen zouden dan uitstekend kun nen worden gebruikt voor wisselende tentoonstellingen op het gebied der moderne kerkelijke kunst. Dat maakt het museum nog meer levend en brengt meer bezoekers. Ik meen toch, dat deze instellingen als Bisschoppelijk Museum ook een zekere taak te vervullen zouden kun nen hebben ter ontwikkeling en bevor dering der moderne kerkelijke kunst, in dezelfde geest als het Sint Bernul- phusgilde, waarvan de directeur jaren lang deken was. Ook het Gilde schrijft in zijn banier: bevordering yan kerkelijke kunst en oudheidkunde. Er is op het ogenblik zeker behoefte aan een min of meer gecentraliseerde voorlichting (als ik het zo noemen mag) op dit gebied in ons Bisdom en hoe kan dit beter ge beuren dan door wisselende tentoon stellingen in ons Bisschoppelijk Mu seum. Het trekt dar tevens belangstel ling voor zichzelf uit groter bevolkings groepen en dat is toch veel waard. Ook het klassikaal bezoek b.v. van alle mid delbare scholen zou de belangstelling voor het museum zeer ten goede komen. Al met al kunnen wij u een bezoek aan ons museum niet anders dan aan bevelen. Het is een instelling met een prachtig gebouw en een unieke verza meling op veelzijdig kunstgebied. Als Katholiek van het Bisdom Haarlem en zeker als bewoner van de stad Haar lem en omgeving dient u dit museum eens of meermalen bezocht en bewon- deru te hebben. JACQ. VAN VELSEN. Ook de belastingen bracht de heer v. d. Weyden ter sprake en merkte daar bij óp, dat deze momenteel onrechtvaar dige lasten leggen op het bedrijf en het productievermogen verlammen, omdat hoognodige investeringen en reparatiën in de bedrijven hierdoor achterwege moeten blijven^| Voorts verklaarde hij ten aanzien van de sociale zekerheid, dat de land- en tuinbouw niet langer kan aanvaarden, dat men hem onbeschut laat en andere bedrijfstakken en -groe pen beschutting geeft. „De oplossingen," aldus besloot spre ker zijn rede, „van de boerenproblemen komen niet uit de lucht vallen, maar moeten door gezamenlijke activiteit ver overd worden. Het gevaar dreigt, dat sommigen weer weglopen uit hun orga nisatie. Maar juist in deze tijden dient het zo te zijn, dat elke boer zich ver zekert van de steun van zijn principiële organisatie en van de voorlichting van zijn eigen blad." Men senrijft ons: Nu de tram door de bus is vervangen, op zichzelf een belangrijke gebeurtenis, staat het vervolg van deze affaire op het punt te geschieden, hetwelk in vele opzichten als niet minder belangrijk mag worden beschouwd. Ik bedoel hiermede de vernieuwing van de straten in de binnenstad. Met verwondering vernam ik, dat de kans bestaat, dat het nieuwe wegdek weder van asfalt zou worden gemaakt. Ik vraag mij af: Krijgt men zo zoetjesaan niet genoeg van dat glibberige en slip- perige procédé, hetwelk vele wegge bruikers in het ziekenhuis heeft doen belanden, (waarover ik als lid van de Ongevallendienst weet mede te praten». Iedere weggebruiker zal het moeten beamen, dat, hoe goed hij zich ook per fiets, motor of auto kan bewegen, hij zich op nat asfalt toch niet voor de volle honderd procent op zijn gemak gevoelt, als hij zijn vervoermiddel be stuurt. Niet voor niets kon men al voor de oorlog in de bladen de slagzin van grote verkeersorganisaties .lezen, luidende: „Maak er klinkerwegen van". Zal het gemeentebestuur de plannen nog aldus kunnen wijzigen, dat wij een keurige, veilige zig-zag klinkerbestra ting in de toch al niet te brede slinger straten krijgen? Wij hebben dan naast 't verminderde slipgevaar dan ook nog 't voordeel, dat het wegdek na een natte periode veel en veel sneller droog is, dan asfalt, dat na een halve dag nog vet en glibberig is. Wil men ons tegenwerpen, dat het klinkermateriaal zeer slecht te krijgen is, dan moet men het ook niet gebrui ken in straten, die van geen of weinig belang voor het verkeer zijn, zoals b.v. de Hagestraat en Vechtstraat, welke laatste in het geheel geen verkeer heeft, tegen de weilanden van uiterst Haar lem-Noord is aangebouwd en een be strating neeft. waar de binnenstad ja loers op kan zijn. Nu hebben wij de kans, die in jaren niet weder terug komt en daarom: „Maak er klinkerwegen van". Zo besluit een abonné zijn brief Meermalen is het bestratingsprobleem in de gemeenteraad behandeld. Ook daar waren enkele stemmen opgegaan, die zich tegen de asfaltering verklaar den. De wethouder van Openbare Werken, de heer Angenent, betoogde met klem, dat klinkerwegen in straten, waar in tensief verkeer is, ongeschikt zijn, daar ze zeer onregelmatig slijten en veel stof door dit slijtageproces veroor zaakt, verspreiden, wat zeker in de stad ongewenst is. Om het slippen op asfalt tegen te gaan, zullen de bochten, waar tenslotte het gevaar het grootst is, van een ruw asfaltdek worden voorzien. als het koud wordt, zet U de centrale ver warming aan. De verwarmde lucht van het koelsysteem maakt het interieur be haaglijk en wordt speciaal langs de vorst- vrije voorruit geleid. Vernuftigzoals alles aan Uw WAGENWEG 132, HAARLEM, TEL 20657 neer wij ons gaan afvragen wat Nederland voor deze mensen kan doen, mag echter op de eerste plaats niet vergeten worden, dat ons land geen „vluchtland" is. Wanneer iemand's vrijheid in gevaar is kan het buurland een clandestiene grens overschrijding zeker accepteren, doch dit asylrecht geldt alleen voor de nabuurstaat. Nederland is dan ook voor Oost-Europa geen vluchtland immers West-Duitsland ligt er tussen en de vluchteling, die ten onzent arriveert, had zich bij de autori teiten van het buurland dienen te melden in plaats van een tweede grens clandestien te passeren. Dit is een internationaal aan vaarde rechtsopvatting. Zij klinkt voor een impulsief Nederlander, die gehoord heeft van de volle D. P.- camps, waar de enkeling verdwijnt in de massa, wellicht doctrinair, doch te zijner geruststelling kan er bij gezegd worden, dat voor bijzondere gevallen bijvoorbeeld bij ziekte of uitputting ter beoordeling van het hoofd van.de plaatselijke Vreem delingenpolitie, van de Procureur-Generaal en uiteindelijk van de Minister, het men selijk medeleven niet wordt opgeofferd aan de papieren regel. Daarbij komt, dat voor een vluchteling, die teruggewezen wordt naar de Westelijke zones van Duitsland, altijd de mogelijk heid open blijft om een door Nederlan ders ondersteund verzoek tot toelating in ons land in te dienen langs regulaire weg In totaal zijn er reeds een vijf duizend D P 's in Nederland ondergebracht, welk aantal groter is dan dat der „teruggestuur de" vluchtelingen. Een klein, overbevolkt land als het onze slaat hiermee, gezien ook de naoorlogse moeilijkheden met woon ruimte en voorziening van levensbehoef ten, zeker geen slecht figuur; voorts dient men nog te bedenken, dat Nederland daar enboven ter verzorging van de Displaced Persons zijn financiële bijdrage levert aan de UNO Wanneer wij inderdaad zonder beper king onze grenzen zouden openstel len voor ieder, die hier gastvrijheid komt zoeken, zou het hek van de dam 'zijn. Dit is bepaald geen gratuite bewering: de ondervinding, in de afgelopen tien jaar njet immigranten opgedaan, heeft geleerd, dat zich onder hen, die zich als vluchteling presenteerden, ook een aantal misdadigers en politiek onbe trouwbare personen bevond. Een goed verstaander zal wat dit laat ste betreft met een half woord kunnen volstaan en moeten billijken, dat met nauwlettendheid wordt gewerkt waar een spontaan „Welkom vluchteling!" van een tekort aan inzicht zou getuigen Het bestuur van de R.K. Midden stands vereniging te Haarlem schrijft: Hebt ge een kaartje voob de auto bus al afgehaald, R.K. Middenstan ders? Verzuimt de gelegenheid niet en gaat Maandag naar Den Haag om de grote protestvergadering bij te wonen in de Dierentuin. Wegens het kopen of verkopen van textielpunten verschenen Vrijdagmiddag voor de Haarlemse economische politie rechter de 25-jarige Haarlemse koopman T. L. en de 58-jarige pensionhoudster T. M. R. L., die eigenlijk van zijn vak scharenslijper is, maar die thans in alle soorten goederen handelt, had op de zwarte markt te Amsterdam 200 textiel punten voor 25 cent per stuk gekocht. Voor 35 cent per stuk had hij 50 van deze overgedaan aan verdachte R. Een broer van deze pensionhoudster, de 63- jarige koopman A. R., stond terecht, omdat hij de zwarte transactie tussen L. en zijn zuster had bevorderd. Toen de politierechter aan de verdacn- ten vroeg, of ze wisten dat al de pun ten, waar het hier over ging, vals waren, schudden alle drie verbaasd het hoofd. De officier eiste tegen L„ gezien zijn volgens spreker niet al te rooskleurig verleden, een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek, tegen T. M. R. f50 of 25 dagen en tegen A. R. f 25 of 10 dagen. De veroordelingen luiden: L 3 maanden met aftrek; T. M. R. f 25 of 15 dagen en A. R. f 15 of 6 dagen. Het winkelpand Anegang 25, waarin „Cotex", een speciaalzaak in corsetten, lingerie enz. gevestigd is, heeft een al gehele modernisering ondergaan. Eiken betimmeringen en fraaie verlichting werden aangebracht; enkele paska mers en een gezellig zitje zorgen er voor, dat de klanten zich op hun ge mak voelen. Al met al een smaakvolle verbouwing. Maandag 22 November. Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) restant P, 8 30 12,15 en 2—5 u. Heemstede (Binnenweg) restant B, 8.30—12.15 en 2—5 u. De R. K. Sigarenwinkeliersvereniging „St. Bavo" houdt Dinsdag 23 November, des avonds om 8 uur, in het R. K. Middenstandsbureau aan de Kruisstraat, een buitengewone ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. bespreking van de winkelsluitingswet en de vacantierege- ling en verkiezing van een nieuw be stuurslid. Gisteravonc. is de fancy-fair, welke georganiseerd wordt ten bate van de naaikrans St. Gertrudis enigszins offi cieel geopend. En flink aantal personen, onder wie de burgemeester met echtge note, had aan de uitnodiging om bij deze opening tegenwoordig te zijn en de eerste stoot te geven gehoor gegeven. De dames van de naaikrans zongen een welkomstliedje, waarna Pastoor v. d. Waarden een korte openingsspeech uit sprak. De pastoor stak het niet onder stoelen of banken, dat het hier op de fancy-fair op de eerste plaats om de centen was te doen. De jaarlijkse fancy- fair van de naaikrans is de enige bron van inkomsten voor de krans. Dank zij echter de grote hulpvaardigheid en vin- dingrij (heid van een) aantal parochianen brengt de fancy-fair dit jaar een groot aantal nieuwe stands. Na de toespraak van de pastoor maak ten de genodigden de eerste rondgang. Reeds aanstonds was er volop leven in de brouwerij. Het rad draaide zijn i-ond- jes, er werd geschoten, gehengeld, ge pompt, met ballen en met ringen ge gooid. Ook verdwenen een aantal be zoekers langs de keldertrap voor een bezoek aan de hel De buitenlanders komen kijken naar onze bloeiende bollenvel den, naar de kleding der Markers en Volendammers en naar de Afsluit dijk. Maar waarom maken we geen re clame voor Sinterklaas? Waar ter we reld wordt het feest van deze heilige zó gevierd als bij ons? Als we nu eens een groot affiche lieten maken met dit ptaatje er op: rZó lopen klei ne boefjes met dozijnen door de straten, als een mixture van Sin terklaas en Sin termaarten. Ze nestelen zich overal waar veel mensen bij el kaar komen, o.a. bij de Schouw burg en het Concertgebouw. De concurrentie is daar hevig. Deze week wa ren er op een avond een kleine twintig in uniform (inclusief Surrogaat zwarte pieten,-ge lijkend gemaakt door schoensmeer, kurk of roet) op het Wilsonsplein. Ze zongen liedjes door elkaar, mooie lied jes als „Zie ginds komt Sint Maarten in de koude weer aan" of „Hier woont een rijk man, die de koek krijgt of de gard." En maar bedelen. Gelukkig geeft het gezang niet veel, zodat het gilde zich niet verder uitbreidt. Als ik Sint Nicolaas was stopte ik de bovenstaande concurrent in de zak en van dat zwarte joch maakte ik een bruikbare Piet of een taaipop. Maar ik ben geen heilig man! - «jut» y «es— (Ontleend aan Sursum Corda). KATHEDRAAL ST. BAVO. (Leidse- vaart). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 7 uur. Maan dag: H. Familie dames 8 uur. Dinsdag congr. meisjes 7 uur en jongedames 8.15. Woensdag congr. jongens. 7 en 7.30 uur, jongemannen 8.15. Vrijdag: Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4.30 tot 8.30. Lof 7 uur. II. JOZEF (Jansstraat). Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 7 uur. Maandag: congr. heren 7.30 uur. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. en jongedames 7.45 u. Woensdag: congr. jon. gens 7 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—6.30 en 7—9 u.; Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. Completen 7 uur. Maandag congr. dames 7.30 uur. Dinsdag: Lof 7.30 uur. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 4 tot 9 uur. O.L. VROUW ROZENKRANS (Spaar- ne) Zondag H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis), jongenscongr. 5.30. Lof 7.30. Maandag congr. dames 8 uur. Dinsdag congr. meisjes sen. 7.30 u. Zaterdag biechten van 5 tot 8.30 uur. Lof 7.30 uur. II. JOHANNES DE DOPER (Amster damstraat) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45. Lof 7 uur. Maandag H. Fam. heren 8 uur. Dinsdag congr. meisjes sen. 7 uur. Don derdag: Lol 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag biechten van 4.30 tot '8.30. Lof 7 Uür. H. LIDUINA (Rijksstraatweg) Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. Lof 7 uur. Dinsdag Mariagarde 7 uur, congr. jonge vrouwen 8 uur. Woensdag congr. jongens 7.30 uur en sen. 8.15 uur. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten van 5 tot 8 u. ALLERH. HART (Kleverpark) Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoog. mis) en 12 uur, Lof 7.30. Maandag congr. meisjes 7 u. en dames 8.15 u. Woensdag congr. heren 8.30. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag biechten 57 en 7.309.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. jongemannen 12.15. Lof 7 uur. Maandag H. Fam. heren 8.15 uur. Dinsdag lof 7.30 u.; congr. meisjes 8.15. Donderdag H. Fam. dames 8.15; Lof 7.30 u. Zaterdag biechten van 5 tot 8.30. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO. (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en. 11 u.; Lof 6.30 u. Maandag: Fam. heren 8 u. Dinsdag: Mariagarde meisjes 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 59 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Dinsdag: congr. jonge vrouwen 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 56.30 en 79 u. H. SACRAMENT (Bloemendaal). Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10.15 u. Lof 6.30 u. Zaterdag: rozenhoedje 7.15 waarna biechten. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: congr. heren 8 u. Zaterdag: biechten 48 u.; Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 4 «r. Dinsdag: Lof 7.30 u„ waarna congr. meisjes. Za terdag: biechten 4—9 u. en Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15. 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: Fam. dames 7.30 u.; Lidw.-congr. 8.30 u. Woensdag: Mariagarde Tarc.-groep jun. 7 u. Don derdag Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—6 en 7—9 u.; Lof 7.30 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heemstede). Zondag: H H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u. Lof 7 u. Maandag: congr. meis jes jun. 7 u. Zielenlof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—8.30 u.; Lof 7 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis); Lof 7 u. Donderdag: Lof 7.30. Zaterdag:' biechten 56.30 u. en 78 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). Zon dag H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog mis); Lof 2.30 u. Woensdag congr. jon gens 7 u. Zaterdag: biechten 57.30 u.; Lof 7.30 u. De personeelsvereniging „Gas en Wa ter" begint Vrijdagavond 26 November haar winterprogramma met een cause rie door de heer Lode van Gent over de bekende Vlaamse schilder Pieter Brueghel. Deze causerie zal worden toe gelicht met een honderdtal fraaie licht beelden en wordt gegeven in de boven zaal van het Rex-theater te IJmuiden- Oost. Maandag 6 December is er weer het St. Nicolaasfeest voor de kleintjes in het St. Fidelisgebouw. Enige dagen daarna, op Donderdag 9 December, houdt de heer Calkoen in het Patronaatsgebouw een leziijg over Oud-Velsen. Hierbij exposeert hij di verse tekeningen en kaarten en tevens verschillende vondsten, afkomstig uit Velsens bodem. VOOR WESPEN HEBBEN WIJ GEEN GESPEN! Maar voor alle ander» modellen, smaken en maten, heeft DE GROOT een enorme collectie uitgesproken chique damesceintuur s I Damesmodes Nouveauté s Gr Houtstraat 98 RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Dames, Laat Uw uiterlyk daartoe bydragen. Onze vakkundige behandeling garandeert U een gesoigneerde haardracht aangepast aan de vorm van Uw gelaat. Ook onze afdeling massage en make-up staan desgewenst met genoegen tot Uw dienst. Alle bussen van Oost, West, Noord en Zuid voeren U naar: Grote Houtstraat 53 (ingang hoek Peuzelaarsteeg tio Gerzon) LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 1149J v/h Annie Wijman GROTE HOUTSTR. 185 - TELEF. 1129» (b/d Houtbrug) HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 De eerste- bloeiende tulpen Beverwijk heeft weer twee landelijke primeurs! Aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" heeft de bekende firma P. Nijssen en Zonen te Santpoort de eerste bloeiende tulpen en narcissen inge bracht, terwijl de B.E.T.-veiling de eerste witlof binnenkreeg. De raad komt Donderdag 25 Novem ber, 's middags om 4 uur, bijeen. Daar een Rijksregeling in voorbereidng is, stellen B. en W. voor inzake de slui ting van winkels voorlopig geen nieu we beslissingen te nemen. Een crediet van f 1400.is nodig voor het her stel van de Emausbrug over de Craye- nestervaart. Het uitbreidingsplan voor het deel der gemeente, dat is gelegen Oostelijk van de Heerenweg en Zuide lijk van Groenendaal en de Van Mer- lenvaart moet worden voorbereid. Voorgesteld wordt de jaarwedde van de wethouders van f 1800.op - 2700.— te brengen, gerekend vanaf 1 Januari 1948. Ook het salaris van de secretaris moet verhoogd worden. In de leges- verordennig worden enkele wijzigingen aangebracht. Maandag 8 uur toneeluitvoering „Door Eendracht Sterk", opvoering van „Hof Ter Hove", 8 uur Melodia, 8 uur club avond H. B. C. Dinsdag 8 uur Laudate Dominum, 8 uur Missie Naaikrans. Woensdag 3 uur Kath. Kinderkoor, 8 uur leden K. J. M. V„ 8 uur bestuurs raad K. A. B„ 8 uur damclub „St. Bavo". Donderdag 8 uur St. Vincentius. Vrijdag 8 uur opening Pluimveeten toonstelling „De Eendracht", 8 uur to neelrepetitie „Door Eendracht Sterk". Zaterdag 10 uur v.m. Pluimveeten toonstelling. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door dr. J. Reurink. Aerdenhouts Duinweg 8, tel. 26055, dr. J- Laeijendecker, Raadhuisplein 9, teU 281Ö3, dr. A. G. Degenaar, P. de Hoogh- straat 11, tel. 19920. Wijkverpleging; zuster V. d. Hoek. Heemst. Dreef 138, tel. 29464. Geopende apotheek: Apotheek Schots* man, Binnenweg 206208, tel. 28320. Tot lid van de examen-commissie voor physio-techniek, die in het St. EU" s^ethsgasthuis te Haarlem op 27 Nov.. 4 en 11 Dec. examens zal afnemen, lS onze stadgenoot H. J. Blaauw benoemd Amsterdam, 19 Nov. 134® De iets vriendelijker stemming op aandelenmarkt kon vandaag het 8c i_ beursuur vrij goed behouden Ulijv® De markt opende om en nabij het rig slotpeil, gaf daarna een kleine re?er tie te zien, doch deze zette niet vera door en in het verder verloop on*. ite kelde zich kleine vraag, waardoor hc koersverbeteringen intraden. In Kon. Olie en Philips was de 8 bei- vrij levendig en deze mden best- den koerswinsten boeken. pCt. Unilever kwam op een circa jens hoger niveau, terwijl Cert. Hoog 2% pet. noteerden tot 191J/4. ie Op de Scheepvaartmarkt U°n. Oplo- noteringen gemiddeld 1 a 2 Pct- pen. i yef' Cultuuraandelen bleven vrijwe^einig waarloosd en hierin ging zeer om. „actie- De Staatsfondsenmarkt was - iets neel verdeeld. De dollarlening erSic beter in de markt, doch de o lening 1947 verloor een fractie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2