Gods oordeel SOCIALISTISCH WANBELEID Wereldtoneel Ons land kan hulp van Amerika niet ontberen Ent de Noorman - Het Stenen Beeld Wij wandelen niet als domste kalveren achter onze eigen slager aan Gerhen Wagenaar, sportclubs Zondagswetgeving en Mensen op reis DE WERELD ROND HET GELUK DE DWAZEN NSF levert zender aan de PTT Tweede Kamer over Binnenlandse Zaken ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 PAGINA 3 Middenstandsbelangen TABLET OF CACHET IS MET door JORIS JORISSEN Gehuwde ambtenares EXAMENOPLEIDING RESA - HILVERSUM O P de laatste Zondag van het kerke lijk jaar, die op zich zelf reeds de vergankelijkheid van het leven symboliseert, herinnert de H. Kerk ons W Jezus' eigen woorden aan de onder gang der wereld. En dat is logisch! Want hadat de liturgie ons het- hele jaar door in Christus' leven en leer het grote voorbeeld voor onze eigen levens houding duidelijk voor ogen heeft ge-1 steld, onvermoeibaar onze aandacht ge vestigd op onze eindbestemming en ons steeds de weg heeft gewezen om deze Zeker te bereiken, komt tenslotte het Ogenblik, waarop alle menselijke acti viteit ophoudt, waarop ons rekenschap zal worden gevraagd van ons „rentmees terschap", het ogenblik, waarop wij zul len geoordeeld worden. Het is niet 'mogelijk Christus' voor spelling van het einde der wereld aan dachtig te lezen, zonder zijn sobere di rectheid ontstellend te ondergaan. Hier spreekt de Heer van hemel en aarde met goddelijke autoriteit. Hij kondigt het komende, voor eeuwig onherroepelijke oordeel aan, dat de Almachtige zal uit spreken over de mensheid, die Hij door Zijn Lijden en Dood de toegang tot Zijn onvergankelijk Rijk van vrede en geluk heeft opengesteld. Als ongekende rampen over de wereld komen, zoals er niet geweest zijn van af het begin der schepping, als de zon Verduisterd is en de maan geen licht •heer geeft, als de sterren van de hemel Vallen en de krachten der hemelen wor den geschokt, dan verschijnt in de lucht het teken van de Mensenzoon, het Kruis onzer Verlossing: voor de getrouwen een stralende troost, voor de bozen het symbool van verstijvende angst. En de Mensenzoon zelf zal verschijnen op de Wolken des hemels met grote macht en hiajesteit om met het laatste, beslissen de woord van uitverkiezing en verwer ping Zijn onaantastbare Opperheerschap- Pij te bevestigen over de gehele Schep ping. Het laatste, algemene oordeel zal de oindtriomf, de universele erkenning zijn Van Gods almacht, de overwinning van het goede en de definitieve ondergang Van het kwaad. Dat is een eis van strikte rechtvaar digheid! Niet alleen voor de Zoon Gods Zelf, Die als Verlosser der wereld ook haar uiteindelijke Rechter moet zijn, hiaar tevens voor al Zijn uitverkorenen, aan wie, ten overstaan van het gehele hiensdom, de voldoening zal geschonken Worden de beloning in ontvangst te ne llen voor hun trouw aan Christus. Dat is de „dag der wrake", zo aan grijpend bezongen door Thomas van Celano in zijn „Dies irae", de dag, waar op iedere mens, die ooit geleefd heeft, door Gods almacht ten leven zal wor den gewekt en rekenschap zal hebben af te leggen van zijn houding tegenover de Schepper. Dan zal strikt recht wor den gedaan zowel voor de goeden als voor de kwaden. Wie om Christus' wil leea en vervolging hebben verduurd, Wie vertrouwend op Zijn leiding hun loven nauwgezet hebben afgestemd op Zijn H. Wil, zullen volledig deel heb ben in de eeuwige, goddelijke triomf, Zoals de bozen hun verwerping zullen hioeten erkennen als het rechtvaardige on noodzakelijke gevolg van hun af wijzen van Hem, Die Zichzelf voor ie der kenbaar heeft gemaakt als de Weg, de Waarheid en het Leven. Het is daarom zo juist gezien van onze Moeder de H. Kerk om ons op het einde van het kerkelijk jaar aan te sporen tot ernstige en diepe be loning op wat onvermijdelijk eens ko enen gaat. En met deze ontzagwekkende, door God Zelf geopenbaarde, waarheid Voor ogen nodigt zij ons uit, in ons eigen voordeel, de balans op te maken Van ons leven. In alle oprechtheid en Eerlijkheid. Zonder zelfbedrog, zonder 'arizeïsche zelfgenoegzaamheid, zonder enige zelfverontschuldiging. Waar het op aankomt is de dankbare erkenning, die Gods genade ons heden schenkt, van de misschien wel a a t s t e kans ons zelf te zien in het 'icht van de eeuwigheid. Want alleen Wat stand houdt tegenover de dood en Hods alwetend en strikt rechtvaardig °ordeel heeft eeuwigheidswaarde. En aUeen wat eeuwigheidswaarde heeft b>ag de maatstaf zijn voor ons innerlijk eh uitwendig leven. Voor ijdelheid, zelf tucht en oppervlakkigheid is hier geen blaats. God kent met onfeilbare ze erheid alle details van ons bewust- t'jn, onze verborgenste wensen, de mo- tiejnon van al onze daden, de werkelijke Waarde van onze deugd, alle onverschil ligheid tegenover Zijn genadeaansporin- elk afwijzen van Zijn hulp en ver achtingen. En Zijn oordeel zullen wij SIschts in sprakeloze beschaming kun- lEf bevestigen. Op de laatste Zondag van het kerke- jA jaar zingt de H. Kerk een vurig Te eum uit dankbaarheid voor de ont vangen goddelijke steun in de tijd, die achter ons ligt. Het zal zeker onze ^Elfkennis bevorderen, als wij de moed ®bben ons daarbij eerlijk af te vragen, wij deze dankbetuiging niet moeten nvoelen als een aanfluiting van de erpst Schie van het leven. Omdat wij mis- en zo bitter weinig gebruik hebben 5*aakt van de aangeboden genadegave. ®h ken. mocht dit inzicht bij ons doorbre- n' dan is dit opnieuw een bewijs je Hods onbegrijpelijke lankmoedigheid 4** ons, omdat dit weer, voor de bptGelste maal, een onschatbare genade ha en*> waarmee Gods liefde op ons llart klopt om ons toch eindelijk tot het bevrijdende begrip te bren- Q(ls ,Van wat alléén noodzakelijk voor Wij*6 kunst om goed te sterven kunnen leren als wij <ons niet eerst de °m goed te leven hebben eigen goed leven kunnen wij al lot 3n' wanneer wij Gods wil en wet doenll0rm maken van ons denken en ®*aar ^Vant daar ligt de maatstaf, waar wij eens zullen geoordeeld worden. L. Vandaag beginnen te Parijs bespre kingen tussen vertegenwoordigers van Engeland. Frankrijk en de Benelux over de West-Europese een heid. De nauwere samenwerking tussen de niet-communistische landen van het oude werelddeel is een zaak die geen uitstel lijdt. Alleen als men volkomen samenwerkt kan een dam opgeworpen worden tegen de bedreiging uit het Oo-sten. Amerika, dat de leiding van het verzet tegen de Sovjet-dreiging heeft, rekent er bovendien op dat de bereid willigheid tot medewerking aan de overzijde van de Atlantische Oceaan in de snelle vorming van een West-Euro pees blok tot uiting zal komen. Op de zo juist begonnen conferentie heeft Frankrijk zich dan ook door drie van zijn meest vooraanstaande politici laten vertegenwoordigen, mannen die bovendien getoond hebben dat de zaak van de West-Europese eenheid hun bij zonder aan het hart gaat. Het zijn de oud-eerste ministers Blum, Herriot en Reynaud. Ook Nederland is uitstekend vertegenwoordigd. De Britse premier Attlee echter heeft Zondag wel een heel merkwaardig be sluit genomen. De Engelse delegatie zou onder leiding komen te staan van oud-minister Hugh Dalton, een man die steeds onomwon den te kennen heeft gegeven dat hij fel tegen een Westerse Unie gekant is, ten zij het een socialistische unie zou zijn. Het was Dalton die zich vooral verzette tegen de deelname van Britse socialis ten aan het congres voor Europese een heid te Den Haag. Churchill, de man die meer dan welke Engelsman ook, ja wellicht meer dan wie ook, Voor de Europese eenheid ge ijverd heeft, werd op grove wijze ge passeerd. Hoe is de naam van deze grijze oorlogsleider niet verbonden met de idee van een verenigd West-Europa. Donderdag heeft Attlee in het Lager huis dan ook nog eens duidelijk gezegd wat de betekenis en het vermoedelijk gevolg van diens besluit is. En inder daad, het lijkt er bedenkelijk veel op dat de Britse labourregering er niet veel voor voelt om aan dit Europees een- heidsstreven mee te werken zolang haar ideaal: een socialistisch verenigd Euro pa, niet verwezenlijkt zal kunnen wor den, hetgeen, inderdaad nooit het geval zal zijn. Deze politieke manoeuvre zal de twee leidende Britse partijen nog verder uit eendrijven en bijgevolg grotere ver deeldheid zaaien onder het Britse volk. In de afgelopen week had bovendien nog een andere gebeurtenis plaats die de Engelse gemoederen heftig in beweging Bracht. Woensdag werd door het Lagerhuis de wet op de nationali satie van de staalindustrie aangenomen, welke nationalisatie in 1950 zal ingaan. Een verwoede strijd die reeds vele maanden in volle hevigheid gevoerd werd was daarmee voorlopig ten einde gekomen. Ondanks het krachtig verzet van de conservatieven heeft de labour- partij haar zin gekregen. Er is alle reden om te vrezen dat deze maatregel van de Britse socialis ten niet dan nadelige gevolgen voor het land zal hebben. Niet lang geleden werden in Groot- Brittannië de mijnen staatseigendom. Deze nationalisatie is een mislukking gebleken en zelfs de socialistische mi nister van brandstofvoorziening heeft dit fiasco in een officiële redevoering indertijd erkend. Woensdag werd bo vendien bekend dat de sinds 2 jaar ge nationaliseerde luchtvaartmaatschappij - en voor de tweede maal een groot ver lies hadden geleden, nu zelfs 10 pet. meer dan vorig jaar. De productie van de staalindustrie is op het ogenblik voor deze tijd buiten gewoon goed en ook anderszins is er geen bijzondere reden tot ontevreden heid over het beleid van de particulie ren die de staalproductie in handen hebben. Daarbij komt dat ook de ver wachtingen voor de komende jaren niet slecht zijn. Dit zijn feiten die ook door de voornaamste socialistische voor vechters van nationalisatie moeten worden erkend. Anderzijds, als deze bedrijven in handen van de regering vallen, zullen de directeuren ambtenaren worden, met alle bezwaren van dien. Er zullen aanmerkelijk trager besluiten worden genomen en er zal met minder durf en initiatief zaken worden gedaan. Bo vendien neemt de staat tegelijk met de staalindustrie talrijke zuster- en doch ter-bedrijven over. Te veel centralisatie zal de efficiency van deze geweldige concerns in gevaar brengen. Maar ofschoon het Britse volk op dit moment een socialistische regering heeft is het niet onmogelijk en ook niet ge heel onwaarschijnlijk dat het kabinet na de komende verkiezingen in 1950 jpm" zal gaan. Ofschoon er nu een P-ote labourmeerderheid is in het La gerhuis kon dit na 1950 wel eens een conservatieve meerderheid worden. Een van de eerste daden van deze rechtse regering zal dan wel zijn te pogen deze nationalisatie ongedaan te maken. De „Walrus", het laatst overgebleven amphibievliegtuig van de „Willem Barendsz", wordt morgen op Ypenburg geveild. H$den was het kijkdag. Enige gegadigden onderwerpen het vliegtuig aan eén gedegen onderzoek. De minister van Economische Zaken zegt in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Ka mer over de begroting van Economi sche Zaken, dat het hem opgevallen is, dat vrijwel algemeen werd ingestemd met zijn opvatting omtrent de tot nu toe bereikte vorderingen, doch dat slechts „verschillende leden" zijn bezorgd he'd delen ten aanzien van de wezenlijke economische situatie en de welvaarts ontwikkeling in de toekomst. Inderdaad is onze economische positie slechter dan men veelal meent. Het duidelijkst blijkt dit uit de beangstigende omvang van het betalingsbalanstekort. De minister is het dan ook geheel eens met de hier aan het woord zijnde leden, dat moet worden gewaakt tegen een te hoog op voeren van de consumptie. Zolang het Nederlandse volk van het netto pro ductieresultaat nog een zo groot deel verteert, blijft de grondslag onzer volks huishouding een zeer wankele en houdt de economische situatie grote gevaren in zich. Naar de mening van de minister dienen de ondernemingen reeds thans, mede met het oog op de in omvang toenemende risico's, een zeer voor zichtige politiek van winstuitkering te volgen, terwijl de particuliere in komenstrekkers wier inkomen daar toe ruimte laat, weder in versterkte mate er toe dienen over te gaan op oud-vaderlandse wijze een deel van het inkomen te besparen. De minister kan niet instemmen met sommige leden, die de stelling pone ren, dat het zeer aanvechtbaar is, dat het economische herstel in ons land opmerkelijke vorderingen gemaakt heeft, dank zij de financiële hulp van AmeHka. Indien de Amerikaanse hulp niet verleend zou zijn, zou het Neder landse economische leven zich thans in een ernstige crisis hebben bevonden, omdat dan de invoer uit het Westelijk halfrond bij gebrek aan dollarmïddelen vrijwel geheel had moeten worden stopgezet. Van belemmeringen ten aanzien van de handel met de niet bij het Marshall plan betrokken landen is geen sprake. Integendeel, indien het Marshall-plan niet tot stand zou zijn gekomen, zou ook het handelsverkeer met niet bij het Marshall-plan aangesloten landen daarvan ongunstige repercussies hebben ondervonden. Mede als gevolg van een toeneming der arbeidsproductiviteit en intensive ring van de concurrentie zullen in de toekomst verscheidene prijzen en mar ges voor verlaging in aanmerking ko men, respectievelijk een spontane nei ging tot daling vertonen. De minister beschouwt het industria- lisatievraagstuk als het kernprobleem met betrekking tot de economische toe komst van Nederland, de bevolkings ontwikkeling dwingt hem er toe dit met kracht te poneren. Het alternatief van industrialisatie is emigratie. De industrialisatie zal overwegend het resultaat moeten zijn van particuliere investeringsactiviteit, hoewel de minis ter niet gaarne zou beweren, dat recht streekse deelneming aan het industriali satieproces van de zijde van de over heid nimmer doelmatig is. Het overleg ten aanzien van de ge dachte om bepaalde exporten te stimu leren door een gedeelte van de devie- zenopbrengst ter beschikking van de ex porteurs te stellen, is nagenoeg afgeslo ten. Ook de Economische Raad heeft hierover advies uitgebracht. Op korte termijn zal hieromtrent een beslissing worden bekend gemaakt. Reeds geruime tijd is het de 'minister bekend, dat men zich in middenstands kringen zorgen maakt over de maat regelen der regering, in het bijzonder op prijspolitiek gebied. In tegenstelling tot de bij sommige leden gevestigde indruk is de laatste tijd van een toenemende concentratie in het grootwinkelbedrijf niet gebleken; eer komt het de minister voor, dat de invloed en de macht, dié! de grootbedrij ven op het gebied van de detailhandel uitoefenen, geringer is dan voor de oorlog. Zo heeft een der grote concerns on langs een tweetal winkelbedrijven *-met bijna 200 filialen geliquideerd en nage noeg geheel overgedragen aan zelfstan dige middenstanders, dit in tegenstel ling met de gebeurtenissen in de pe riode 19301937, toen een tiental groot bedrijven hun aantal filialen met 42 pet. uitbreidde. De middenstand heeft in de oorlogs jaren door verschillende oorzaken een voorsprong gekregen op de coöperatieve verbruiksverenigingen en het groot winkelbedrijf, hetgeen geïllustreerd 16. Toen klonk de liese stem van de vrouw: „Eric, Eric, ik ben het, Winonah, je vrouw!" Verbaasd staarde Eric naar Pum-Pum en dan weer naar Winonah. Toen zei hij vriendelijk doch beslist: „Ik ken u niet, u moet zich vergissen!" Wanhopig keek Pum-Pum hem aan. Winonah deed vol ontzetting een paar stappen terug. "Ze begreep dat Eric haar in deze gedaante niet zou herkennen, maar dat hij haar naam niet wist, en niet wist, dat zij zijn vrouw wasdat vervulde haar hart met wanhoop. Ze begon te spreken, vertelde wat haar overkomen was en Pum-Pum stond er bij en bevestigde haar verhaal. Beiden deden hun best, maar konden de muur die rond Eric's herinneringen was opgetrokken niet doorbreken! Hij wist niet wat hij met dit oude vrouwtje te maken hadGoedhartig en mede lijdend als hij was beloofde hij haar te zullen helpen en ging met Pum-Pum weg V/inonah radeloos achterlatend. De sleutel werd op zijn plaats teruggebracht en voorzichtig gingen ze weer naar boven. Nu moest Pum-Pum Eric echter aan het verstand brengen dat hij vooral geen woord over dit alles mocht zeggen. „Jij mag niets vertellen!" zei hij. „Dzilah mij ook opsluiten, lateWwij alles zeggen, mij anders veel bang!" Het kostte hem enige moeite maar tenslotte gaf Eric zijn woord er met niemand over te spreken. Pum-Pum ging nu ook weer naar zijn eigen kamertje en zat daar geruime tijd terneergeslagen te peinzen. Hij dacht zo lang tot er lang zamerhand een idee in zijn hoofdje ontstond (AdvertentieX Neem die welke U 't makkelijkst inneemt Sanapitin (tablet) of Mijnhardt jes (cachet) bij Kou, Griep, Rheumatische pijnen, Hoofdpijn, Kiespijn of Zenuwpijnen. Verkrijgbaar in prijzen van 30—75 cent Onlangs heeft Philips N.V. aan het hoofdbestuur der P.T.T. te Den Haag een frequentie-modulatie omroepzender afgeleverd. Deze zender, die op een golf lengte van circa 3 meter werkt, wordt door de P.T.T. opgesteld te Schevenin- gen. Het ligt in de bedoeling, de proef nemingen ermede voort te zetten, die moeten leiden tot een uiteindelijk in zicht of de frequentie-modulatie geschikt ir. voor de omroep in ons land. Zoals bekend is, hebben met F.M.-omroepzen- ders van dit type reeds sinds Februari experimentele uitzendingen plaats ge had vanaf de N.S.F. te Hilversum, wel ke daartoe door een zogenaamde mu- zieklijn met de studio's was verbonden. Met dit particuliere duikbootje smokkelde een Italiaan, I^orenzo Cattoti, tussen Italië en Zwitserland. Toen hij weer een poging deed, onder water het Meer van Lugano over te steken, werd Cattoti gearresteerd. Hij is 25 jaar oud en heeft het duikbootje zelf gebouwd. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de voortgezette algemene beschouwingen over de Begroting van Binnen landse Zaken in de Tweede Kamer stuurden de socialisten Vrijdagmiddag een van hun beste volksredenaars de katheder op: de heer Scheps. Nu, die heeft in zijn langjarige praetijk als straatredenaar en openbaar debater voor hete vuren gestaan, maar ook zijn tegenstanders vaak voor hete vuren geplaatst. Het was natuurlijk nauwelijks ergens goed voor, dat hij aldus losbrandde, doch er moet in elk begrotingsdebat nu eenmaal een portie onderling ge krakeel tussen socialisten en communisten zitten. De kiezers verlangen ook iets. en daarop ontstond tussen hem en de heer Scheps een op razend radde toon uitgesproken duel over democratische vrijheid en dictatuur, waarbij de laat ste de vermakelijke metafoor uitvond, dat wij er voor bedanken als de dom ste kalveren te gaan wandelen achter onze eigen slager. De heer Scheps won het: hij heeft meer geest, hij spreekt werkelijk veel beter en zijn zaak is bovendien een goede zaak. De heer Scheps was trouwens op deze middag bijzonder op dreef. Hij had nog zo'n beeld: vrijheid van crematie voor ieder, al is hij, de heer Scheps, zelf een tegenstander van crematie. Maar, zei hij, zoals we met de onderwijskwestie de pacificatie van de levenden hebben gehad, laat ons zo met de crematie kwestie de pacificatie van de doden sluiten. Minister Van Maarseveen zegde een wijziging van de begraféniswet toe. Hij zegde nog meer toe: herziening van de Zondagswetgeving! „Zo spoedig moge lijk." De zaak komt in een commissie met alle kerkformaties. Wagenaar wil de ook de sportclubs erin hebben De heer Scheps begon over dat ver haal. door de „Prawda" gepubliceerd als zouden in Rotterdam bij de laatste Kamerverkiezingen communisten door de politie gemolesteerd zijn. De heer Scheps vroeg dus aan minister Van Maarseveen of hij eens precies wilde vertellen of er bij de verkiezingen enig door de politie uitgelokt incident is voorgevallen. De communisten tits- ten reeds. Daarna ging de heer Schep praten over hetzelfde thema, waar ook de heer v. d. Goes een paar weken ge leden reeds over heeft gesproken: waar zullen de communisten staan bij een eventuele inval van Rusland? Ge schreeuw en getier van de heer Hendrik Gortzak, dat het provocatie was. Dit was het ongetwijfeld, een provocatie van een antwoord. Minister Van Maarseveen kaatste het balletje sportief terug, zodat het de communisten om de oren suisde. Neen, zei de Minister, van enige pro vocatie of incident heb ik nooit ge hoord. Waarop de heer Scheps zei: „En het heeft in de „Prawda" gestaan!" Grote vreugde in de Kamer. Gerben Wagenaar moest bij de re plieken zijn luttele vijf minuten ge bruiken om nog ijlings terug te slaan wordt met een staaltje van het omzet- verloop in enkele detailhandelsbran ches. De minister blijft voortdurend attent op deze ontwikkeling, die hem echter op dit ogenblik geen aanleiding geeft het kleinbedrijf in bescherming te nemen tegen het grootbedrijf. 27) Ik begon ernaar te verlangen, dat ze die tactvolle terughouding zou opge ven. Geen ogenblik kwam 't bij mij op, dat dit alleen een zelfzuchtig verlangen was, want haar overgave, haar teder heid, konden alleen mijn eigenliefde strelen en ik kon haar in de plaats niets anders aanbieden dan mijn vriendschap en dan nog niet èens begrijpende vriendschap. Ze straalde letterlijk van levenslust en vrolijkheid en dreef weer op haar schamper-ironische wijze de spot met mij. Ze kreeg nieuwe kennissen en vrienden, want de zomertoeristen kwa men steeds talrijker opzetten. Haar geest en haar ziel ontsnapten mij tel kens weer en er kwam een tijd, dat ik me afvroeg, of ze zich misschien in haar eigen gevoelens vergist had en had toegegeven in een opwelling van senti menteel verlangen, zoals dit ook met mij het geval was geweest. Mare, geloof jij aan de roep der toppen? Ik keek verbaasd van mijn bord op. We dineerden samen in „Hötel du Trift". Jetty keek door het grote spie- gelvenster van de eetzaal naar de sta tige Gabelhorn. Natuurlijk geloof ik aan de roep der toppen. Jetty. Iedereen ondergaat de aantrekkingskracht ervan. Niet iedereen, Maro. Een benepen mens zal het totaal onverschillig laten, want de roep komt niet van de toppen, maar van ons eigen onrustig hart. De bergen verwekken in ons een tweestrijd tussen het edele en het onedele. Moed, durf, wilskracht en overwinningszucht komen in opstand tegen vrees, lafheid en gemakzucht. Het gevaar schrikt ons 'instinctmatig af, maar onze wil drijft er ons toe om dit gevaar te trotseren. Daarom is de alpensport niet alleen een lichamelijke sport, maar vooral geeste lijke sport. Ik werd een beetje onzeker. Waar legde ze het eigenlijk op aan? Lange tijd zat ze dromend te kijken naar de top van de Gabelhorn. Is hij erg moeilijk te bereiken, Mare? Zo moeilijk, Jetty, dat je er nooit aan denken moet, hem te overwinnen Dat kan me niet bevredigen, Mare Ik ben bang.... Bang? Bang, dat ik het proberen zal. Bang, dat ik niet zal kunnen berusten, in het feit, dat hij onbereikbaar is voor mij. Dat is een ander soort zwakheid. Jetty. IJdelheid en zelfoverschatting Het kampeervraagstuk zal de mi nister laten nagaan. Hij weet nog niet of het wel een zaak voor de Rijkswetgever is. Misschien kan de gemeentelijke autonomie ermee op geknapt worden. Nog meer toezeg gingen: een wet op de bibliotheken, die de lezing van pornografie zal bestrijden, ook al met inschakeling van de gemeentelijke autonomie. En overwogen wordt in de woonruimte- wet de verantwoordingsplicht van B. en W. aan de Raad op te nemen, terwijl men tevens wil bepalen, dat verbouwingskosten, voortvloeiend uit samenwoning, ook van overheids wege vergoed zullen worden als de samenwoning vrijwillig plaats heeft. Van belang is ook, dat de minister voor een der eerstvolgende dagen de benoeming aankondigde van een nieuwe burgemeester van Utrecht. lag ti verschrikkelijk lage schadeloosstelling van Kamerleden ter sprake gebracht f 6.000 naar men weet, en daar moeten alle kosten, die een' Kamerlid heeft, af. De minister erkende dat. Hij zei, dat het woord „schadeloosstelling" wel de officiële grondwettelijke term is, maar overigens de werkelijkheid in genen dele weergeeft. Vele mensen, die een Kamerlidmaatschap aanvaarden, wor den ernstig in hun bestaan geschaad. De regering heeft met de voorzitter der Kamer ter zake contact opgenomen. Bij de behandeling van de afdelingen der Begroting kwam het vraagstuk der gehuwde ambtenares weer eens aan de orde. Twee dames traden voor de ge huwde ambtenares in het krijt, t.w. mevrouw Fortanierde Wit en mejuf frouw Tendeloo, of liever: zij trachtten de gehuwde ambtenares principieel te zien. Mevrouw Fortanier ontzegde aan de overheid, die de gehuwde ambtena ressen weert of ontslaat, het recht in te grijpen in de eigen verantwoorde lijkheid van het gezin. Mejuffrouw Tendeloo, aanstonds bereid om het nog wat aan te dik ken, maakte ervan, dat de overheid de gehuwde vrouw niet mag voor schrijven hoe ze haar leven moet inrichten, wat zeer onjuridiseh ge steld was, aangezien het er slechts om gaat of de overheid als werk geefster al dan niet in dienst mag nemen wie zij zelf wil. De heer Weiter ontdekte pardoes een nieuw middel tot bevordering der de mocratische gedachte in het volk: ter beschikbaarstelling van de Handelingen der Staten-Generaal in een goedkope uit gave. Uit bittere ervaring moet de schrijver dezer kroniek getuigen, dat de enige manier om de democratie te be schermen de verbeeldingrijke wijze is, waarop de journalisten de Handelingen der Staten-Generaal, die van de heer Weiter niet uitgezonderd, beschrijven. Natuurlijk laat ik nu de mogelijkheid om de Handelingen als beeldroman uit te geven buiten beschouwing. „Roelof Hartplein, in Amsterdam, voor 24 overstappen!" De conducteur van lijn 3 stentort de wagen in. „Kom boven moeder. Is er misschien een heer onder de heren, die op wil staan voor mijn bloedeigen opoe? Hè, wat krijgen we nou? Een complete verhuizing?" Achter een enorme bos chrysanten, een fruitmand van monstrueuze af metingen en ettelijke dozen en pakjes blijkt een jongeman te lopen. De conducteurskaken klappen dicht. „Gossie, meneer, ik hoop dat u weet, waar ik woon. U kan daar alles bren gen en u bent in één klap van de kopzorg af". „Mag ik een „gewoontje", conduc teur?" „Eén „gewoontje?" Astublieft. Nou ben ik alleen maar benieuwd hoe u die elf centen te voorschijn tovert". „Die zitten in mijn rechterzak. Wilt u ze er even uithalen?" „Jammer", zucht het achterbalcon. „Wij hadden zo graag gezien dat hij zijn portemonnaie uit zijn achterzak had moeten halen". „Als u ver mee moet, wil ik uw bagage wel bovenop vastsjorren". Am sterdamse tramconducteurs staan be kend om hun hulpvaardigheid. De jongeman jongleert hevig in de bocht bij de Ruyschstraat. Ragebolt het gezicht van zijn buurman met de chrysanten. Beukt een gebontjaste dame met de fruitmand, die wiebelt in zijn elleboogknik. En doet hevige pogingen om op zijn benen te blijven staan en de zakjes krampachtig tussen zijn vingers geklemd te houden. „Je kan wel zien, dat het tegen Sin terklaas loopt". „Het mkt anders meer op een kerst boom". „Maar ik nam een taxi met zo'n vrachie". De tramcritiek doet de jongeman nog roder worden. Een zucht waait door de bloembos als de conducteur afroept: Camperstraat Voorzichtigjes wil de jongeman uit stappen. „Nou, voor deze keer dan. Uitstap pen moet eigenlijk over het voor- balcon". De conducteur is goedertie ren. „Enne, nog even flink wezen, meneer. U bent zo aan het Anna- paviljoen. Gefeliciteerd, meneer. Is het een jongen of een meisje?" „Een jongen, conducteur". „Dat-ie rijke ouders mag krijgen, meneer. Rijden maar, bestuurder!' De commissie voor de eenheid van Europa, die door de ministers van Bui tenlandse Zaken der West-Europese Unie is ingesteld, heeft haar bijeenkomst te Parijs, die vandaag zou plaatsvinden, uitgesteld tot Woensdag, naar verluidt om technische redenen. Tojo heeft een laatste boodschap tot zijn advocaat gericht, waarin hij ver zoekt om een spoedige uitvoering van het doodvonnis, dat door de internatio nale rechtbank tegen hem is uitgespro ken, en nogmaals weigert bij generaal Mac Arthur een verzoek om gratie in te dienen. Hij verklaarde bovendien nog, dat Japan de wapens opgenomen had om zich te verdedigen, toen het zich be dreigd achtte. Hij herhaalde, dat hij de volledige verantwoordelijkheid voor het uitbreken van de oorlog op zich neemt. Mgr. dr. Neuhausler, Wijbisschop van München, heeft Kardinaal Suhard, Aartsbisschop van Parijs, in kennis ge steld van het besluit der Franse bezet tingsautoriteiten, om de doodstraf op strafbare handelingen tegen de bezet tingsmacht uit te breiden tot personen van 13 tot 18 jaar. Mgr. Neuhausler ver zoekt de Franse kardinaal, de Franse regering opmerkzaam e willen maken op het bedenkelijke karakter van een dergelijke verordening. H.B.S. - Mulo - Ondarwijzersacia Bekande SchriRelijka Cursus zijn tekenen van een ongebreideld ka rakter Haar mond glimlachte, maar haar ogen bleven onberoerd. Ik geef er mij rekenschap van, MareKen je Robert's vriendin? Die plotselinge ovfergangen brachten mij telkens weer in verwarring. Vriendin?Hij heeft een massa vriendinnen. Jij bent er een van. O ja, maar die, welke hij vanmor gen moest afhalen? Ik weet er niets van af. Heeft hij haar naam niet genoemd? Neenwacht eens evenJa, toch, ik geloof, dat hij op een gegeven ogenblik haar voornaam heeft uitge sproken, maar ik kan hem mij niet meer herinneren. Ik weet alleen, dat 't zo'n zoeterige naam was Ik kreeg dadelijk een beangstigend vermoeden. Het was toch Molly niet, Molly Ver- gauwen? Molly?Zeker wel, het was Molly. Ze lachte. Ik ben er van overtuigd, dat die vriendin van hem naar viooltjes ruikt en trippelt. Ik lette al niet meer op haar woor den. Ik dacht snel over de toestand na en die was zo weinig verlokkelijk, dat ik mijn wrevel niet onderdrukken kon. Zo'n valse kerel! mompelde ik. Wie?Molly?vroeg Jettv. terwijl zij haar wenkbrauwen grappig fronste. Robert heeft me natuurlijk dat on geluk op de hals gehaald, om zich te wreken! zej ik meer tot mijzelf. Mijn vrouw was dadelijk een en al belangstelling. Er kwam een ironische trek om haar mond, maar ze kreeg toch medelijden met mij, want ze zei ern stig: Ik begrijp het al, MareZie je er tegen op, haar hier te ontmoeten? Ik knikte verslagen. We kunnen haar een mooie poets bakken, door er tussen uit te knijpen. We zijn hier al lang genoeg gebleven. Ik keek snel op en begreep, dat ze het ernstig meende. Oneindige dank baarheid jegens haar welde in mijn hart op, want ik wist, dat ze het ver blijf hier heerlijk vond. Mijn eerste op welling was, haar opoffering aan te nemen maar toen kwam mijn manne lijke trots in opstand, tegen deze laffe vlucht. Ik wilde nu eens paal en perk stellen aan mijn gemakzucht. Dat is erg lief van je, Jetty, maar ik laat me eenvoudig niet door Molly verdringen. Ik heb haar geen reken schap te geven, ik heb geen verplich tingen tegenover haar. Had je haar dan niet lief, Mare? Een beetje wel, Jetty. Ik geloof er niets van, beste jon gen. Je weet niet eens wat liefde is. In een opwelling van vertrouwen fluisterde ik: Waarom leer je het mij dan niet, Jetty? Ze gaf me een kameraadschappelijk tikje op mijn wang. Wat ben je toch naïef! Als je echt naar, liefde verlangt, zal de liefde ook komen. Ik verlang er naar.... Ik wou Ik wou, dat ik je lief kon krijgen Domme jongen, je kent 3e eigen hart niet. Alleen zelfzucht doet je dat geloven, maar liefde is geen zelfzucht, maar opoffering. Je zult eerst met jezelf moeten afrekenen, voordat je begrijpen kunt, waar de hoge weg ligt. Weer kwam de strijdlustige uitdruk king in haar ogen. Maar laten' we nu eerst met die Molly afrekenen. Aangezien ze Molly heet, zullen we haar gemakkelijk klein krijgen nietwaar, Mare? Ik grinnikte innerlijk en op dat ogen blik beklaagde ik die arme Molly. Wil je me werkelijk helpen, Jetty? Natuurlijk wil ik datO, ik heb niets tegen haar, hoorMaar het is mijn plicht je bij te staan in de strijd des levens. Ze lachte opgewekt, een zelfbewust laohje, dat mij al mijn vertrouwen te rug schonk. Na een ogenblik vroeg ze: Denk je, dat ze om jou komt? Ja, ze behoort tot dat soort vrou wen, die je moet verwaarlozen om ze op je nek te krijgen. En Je begrijpt, dat ik haar de laatste weken erg links heb laten liggen. En je vermoedt, dat je vriend Ro bert hier de hand in het spel heeft? Ik ben er zq ongeveer van over tuigd. Ir zal me trouwens spoedig ze kerheid kunnen verschaffen. In ordeNou. ik denk, dat die Molly morgen weer zal ophoepelen. Ik greep dankbaar haar hand. Je bent een reuze knaap, Jetty.... Je bent een dappere kameraad. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3