Bedoeling rechtstreeks te onderhandelen Kotella blijft acht uur lang pijnlijk correct Stroom van weerzinwekkende feiten in Bijzonder Gerechtshof Geen nieuwe prijsverhoging ten koste van de arbeiders België kon weer niet winnen Volgens Antara slechts informele besprekingen mogelijk Man vermoordt zijn vrouw Aanvrage voor gezinstoeslag Tot hoofd en hart Delegatie naar Indonesië vertrokken COMMUNISTEN BREKEN DOOR TEN ZUIDEN VAN KOENDOERAN Winder bestandsschendingen een bewijs van goede wil Het weer maandag 22 november 1948 72ste JAARGANG No. 24314 Blijft Hatta op Sumatra? „Geen bezwaar" „Slechts tijdverlies" Verschroeide aarde nabij Tjepoe Romme ook naar Indonesië? Chef staf Germaanse S.S. krijgt twintig jaar Urgentielijst scholen bouw ÏO SO-1956 Enquête door gemeente- besurten Honderdduizend eruit! K.A.B. en de loon- en prijspolitiek Teleurgestelde supporters misdragen zich n0l 11 Het blijft een mysterie DRIE VOETGANGERS OVERREDEN Zes maanden gevangenisstraf voor autobus-chauffeur Uit Alg. Sociaal Fonds voor Grafische bedrijpen Zestienjarig meisje vermoord Jeugdige dader meldt zich 8UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'eiefoon: Redactie 21544; Advertenties 2154J Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cems per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per .millimeter- hoogte- Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De admlnistra^ behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van onze verslaggever) öe ministers mr, E. J. M. A. Sassen en mr. D. U. Stikker en de gedelegeerde van het Opperbestuur, L. Neher, zijn Zondagavond in gezelschap van een festal deskundigen van Schiphol naar Indonesië vertrokken. «i het restaurant op het vliegveld had zich een uitermate briilant gezelschap ffrzameld, om de delegatie uitgeleide te doen; een gezelschap, welks samen- Stelling alleen erop duidde, van welke grote, wellicht beslissende betekenis «e missie van deze nieuwe delegatie is. Er waren min.-president dr. W. Drees, tbr. Van Schaik, de ministers Schokking en Götzen en, bien étonnés de se trouver ensemble, de ambassadeurs Van de Verenigde Staten en Groot-Brittan- hië, respectievelijk dr. Herman Baruch en Sir Philip Nicholls. kringen mede, dat de „republikeinse re gering wellicht vasthoudt aan het stand punt, dat alle formele besprekingen voor regeling van het Indonesische geschil behoren te lopen tussen de twee dele gaties, onder toezicht (supervision) van de Commissie voor Goede Diensten." Zij voegden toe, dat de republiek veël ge leerd heeft van de bittere ervaringen in het verleden, waarbij alle overeenkosten, door de partijen waren bereikt buiten de Commissie voor Goede Diensten om, van geen waarde en schadelijk voor de republiek waren. Naar Antara bericht, zouden de repu blikeinen volgens deze zegslieden niet bij voorbaat gebonden zijn aan mogelijke overeenstemming, daar een „militaire actie waarschijnlijk blijft." Als de hui dige Nederlandse delegatie geen be voegdheden heeft om controle uit te De delegatieleden, die een zeer vast beraden en optimistische indruk maak- rn' waren aanstonds bereid de journa listen enkele vragen toe te staan, bij de beantwoording waarvan zij echter gaarne Jan elkaar het voorkeursrecht toe kenden Minister Sassen antwoordde dan op de braag, welke de taak van de delegatie Zou zijn: „U zult zich wellicht herinne ren, dat de Koningin bij haar inhuldiging neeft verklaard: „Wij zullen waar moe ien maken wat wij gezegd hebben." Wij hu willen trachten de nieuwe rechts orde, zoals die in de gewijzigde Grond wet vervat is, waar te maken". Desgevraagd verklaarde de minister van Overzeese Gebiedsdelen, dat vanzelf sprekend ook de federalisten bij de on- Verhandelingen betrokken zullen worden Terwijl men uiteraard eveneens de Com- biissie van Goede Diensten gaat raad plegen. „Maar," zo zelde hij, „het is Jeker de bedoeling reehtstreeks bespre kingen te voeren; zoals het ook in het doornemen ligt Hatta te ontmoeten." En toen hem de vraag gesteld werd hoe lang de delegatie in Indonesië denkt le blijven, antwoordde minister Sassen Uitdrukkelijk: „Niet lang, want de toe stand daar is kritiek." Zijne Excellentie Wilde verder liever niet spreken van een Watste poging tot vreedzaam overleg, Want zo zeide hij met beminnelijke Wonie: „Er zijn al zoveel „laatste po gingen" gedaan, dat ik mij nauwelijks kan voorstellen, dat het iemand interes seert, dat dit ook een laatste poging zou *Ün. Toen een der journalisten hem erop attent maakte dat het dagblad „De Nieuwsgier" had gemeld, dat o.a. de op- Peming van de T.N.I. in de federalis tische strijdkrachten en de positie van de Hoge Vertegenwoordiger bij de on derhandelingen ter sprake zouden wor den gebracht, merkte de minister glim lachend op; „De Nieuwsgier is al te Aimaisgierig." ..Ligt het in de bedoeling gezamen- hjke besprekingen tussen delegaties van Nederland, van de Republiek en van de federalisten te doen plaats hebben?" zo luidde dp volgende vraag. Waarop mi nister Sassen beslist constateerde: „Wij zullen inderdaad hopen, dat dit mogelijk is". Ook minister Stikker kwam nog even San het woord, o. m. om nog eens te her halen wat hij reeds eerder gezegd had, tamelijk, dat „er wellicht nog enige mo gelijkheden zijn". Deze minister hand haafde ook zijn na een vorig bezoek aan fhdonesië tot uiting gebraihte mening, dat bi de laatste week van zijn verblijf aldaar het aantal bestandsschendingen zich in halende lijn had bewogen. „Maar", zo voegde hij er aan toe. „dat kan toevallig *ijn geweest; dat weet ik niet." Na deze summiere uiteenzetting van de Minister van Buitenlandse Zaken en nadat het ganse gezelschap nog enkele ogen blikken het mikpunt van de Polygoon- °Perateurs was geweest, was het uur van vertrek aangebroken. Vermoedelijk zullen Woensdag door de waarnemers-leden van de Staten-Generaal wij hoorden m. de namen van prof. Romme, jhr. d. Goes van Naters, Tilanus en Meyerink hoemen gevolgd worden. Volgens Antara hebben politieke krin- Sen te Djogja in commentaar op het Plan dat de Nederlandse delegatie recht streekse onderhandelingen zou voeren •het de republikeinse regering, medege deeld, dat „hiertegen geen bezwaar be staat, als de besprekingen met de repu blikeinse regering informeel zijn." Zij beiden, dat dergelijke besprekingen mis schien de atmosfeer voor de toekomstige 'ormele onderhandelingen tussen de Ne derlandse en republikeinse delegatie bonden ophelderen. Betreffende de for mele besprekingen deelden de politieke oefenen op andersdenkenden, betekent een veilige toestand geen andere dan die van Juli vorig jaar." Sjahir, die op het ogenblik in Djocja is, wilde geen com mentaar geven. Hij zeide slechts, dat hij morgen, na besprekingen met Soekarno, naar Batavia zal terugkeren. Intussen heeft het republikeinse kabi net Zondag over de huidige politieke situatie en de komst der Nederlandse delegatie vergaderd. Antara verneemt uit betrouwbare bron, dat Hatta zijn be zoek aan Sumatra mogelijk zal verlengen in verband met belangrijke kwesties be treffende de wederopbouw, die geregeld moeten worden. Volgens verdere berich ten zou het bezoek van Hatta aan Su matra „ettelijke weken"' duren. Hedenohtend heeft een Republikeins woordvoerder te Batavia aan Aneta medegedeeld, dat Hatta, die te Boekit- tinggi vertoeft, op de hoogte is gesteld van de komst der Nederlandse ministers. Deze woordvoerder kon- bij gebrek aan informaties nog geen antwoord geven op de vraag of Hatta over enkele dagen naar Java zou terugkeren. Naar United Press uit Batavia ver neemt, zijn de meeste Nederlandse po litieke en militaire kringen aldaar pes simistisch ten aanzien van de kans op succes van de nieuwe missie: het is slechts tijdverlies. United Press meldt voorts, dat zowel de Amerikaanse ais de Belgische dele gatie er mee instemt, dat de Nederlan ders de onderhandelingen regelrecht met de republiek voeren. Australië is tegen deze stap gekant. In een communiqué van de dienst voor legercontacten wordt gezegd, dat volgens T.N.I.-leider van de operaties in het gebied ten Westen van Bandoe- blatang de poging om de communisten onder aanvoering van Sjarifoeddin en Djokosoejono daar te omsingelen, is mislukt. De communisten zijn er in ge slaagd door te breken in het gebied ten Zuiden van Koendoeran (ten Noord- Westen var*»Randoeblatoeng) Het communique meldt voorts, dat de chef van de territoriale troepen der re publiek aan de militaire commandant van Patih heeft medegedeeld, dat de communisten het voornemen hebben dc politiek van de verschroeide aarde toe te passen in de omgeving van Tjepoe. waartoe een aantal arbeiders werd ge concentreerd bij het olie-reservoir te Patjol, ten Zuiden van Bodjonegoro. De dienst voor legercontacten citeert tenslotte een bericht van de republi keinse regering van 18 November j.L, waarin gezegd wordt, dat Alimin in ar rest is gesteld en dat het onderzoek in zijn zaak gaande is. Officiële zegslieden in de Indo nesische republiek hebben volgens A. P. gisteren medegedeeld, dat de Nederlanders plannen gevormd had den tot operaties tegen de Indone sische republiek met de dag van gisteren als D-day, doch dat deze plannen later waren afgelast. Een Nederlands woordvoerder noem de deze mededeling onzin. Volgens de republikeinen hadden de Nederlanders het militaire optreden af gelast, omdat Hatta, onverwachts was accoord gegaan met een aantal voorstel len. De republikeinen toonden aan een correspondent van A. P. afschrift van een boodschap, ondertekend door de republikeinse minister van buitenland se zaken. Hadji Agoes Salim. Volgens deze boodschap is uit „be trouwbare inlichtingen van Indonesi sche agenten te Batavia" gebleken, dat de Nederlanders van plan waren op 15 November een voorlopige regering van de V. S. van Indoensië te vormen zon der de republiek en de daarop volgen de dag een nieuwe staat Oost-Java, die onmiddellijk deel zou gaan uitmaken van de V. S. van Indonesië. Kringen uit de omgeving van de Commissie Voor Goede Diensten hebben volgens A. P. gezegd, dat het Neder landse besluit om de onderhandelingen met de republiek te hervatten een goed téken is dat een vreedzame oplossing van het Indonesisch probleem alsnog gevonden kan worden. De Haagse corr. van de „Nieuws gier" seint, dat volgens welingelichte kringen in elk geval een duidelijke daling van het aantal bestandschen dingen als bewijs van de goede wil en daadwerkelijke gezagsuitoefening van de republikeinse regering bin nen haar gebied als voorgaande eis voor hervatting der formele onder handelingen zal gelden. Indien aan deze voorwaarde vol daan wordt, zullen als voor Neder land op het politiek plan worden ge poneerd: de positie van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon in het algemeen en beschikkingsmacht over de strijdkrachten gedurende de in terim-periode in het bijzonder, als mede een oplossing inzake het op nemen der T.N.I. in de federale strijdmacht. Op desbetreffende vragen heeft het A.N.P. van een woordvoerder van het departement van O. G. vernomen, dat tijdens de afwezig heid van de minister dr. Drees zal optreden als waarnemend minister van Buitenlandse Zaken en minister Götzen als waarnemend minister van Overzeese Gebiedsdelen. De namen van een aantal Kamerleden, die over enige dagen zullen vertrekken, kon de woordvoerder nog niet mededelen. Van an dere, welingelichte, zijde werden echter de de volgende leden genoemd: prof. Romme, Tilanus, prof. Molenaar, Jhr. van der Goes van Goes van Naters en de heer Meijerink. Hoge autoriteiten waren aanwezig bij het plotseling vertrek van de nieuwe delegatie naar Indonesië. Even voor de start van de constellation. V.l.n.r.: mr. D. M. Stikker, ir. L. Neher, mr. E. J. M. A. Sassen, L. Götzen, minister mr. J. R. H. van Schaik, minister-president W. Drees en min. mr. W. F. Schokking. Overeenkomstig de conclusie van de ad vocaat-fiscaal heeft de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag Zaterdag het beroep verworpen van J. P. Wolff ram, chef staf van de Germaanse S.S., die tot twintig, jaar gevangenisstraf veroordeeld was, alsmede het beroep van de proc.-fiscaal van het Bijzondere Hof te 's-Hertogenbosch, die de doodstraf had geëist. (Speciale berichtgeving) Teneinde een inzicht te krijgen in de behoefte* aan schoolruimte in de eerst volgende jaren, hebben de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Wederopbouw en Volkshuisves ting een enquête ingesteld bij de ge meentebesturen. Zij moeten onmiddellijk in overleg treden met de besturen van bijzondere scholen en hun antwoord vóór 1 Januari 1949 inzenden. Aan de hand van deze gegevens zullen de minis ters de urgentielijst voor de scholen bouw in de jaren 1950 t.m. 1956 vast stellen. Bij de trekking van de eerste lijst der Staatsloterij is de prijs van f 100.000 ge vallen op nummer 17141. Een prijs van f25.000 is gevallen op nummer 14962. Een laatste groet van de ministers Sassen en Stikker voor hun vertrek. Joseph Keenan, de eerste openbare aanklager in het proces tegen de Ja panse oorlogsleiders, heeft medegedeeld, dat keizer Hirohito door de geallieerde regeringen met algemene stemmen on- schenbaar is verklaard met betrekking tot oorlogsmisdaden. Premier Tojo en de 24 andere veroordeelde oorlogsleiders hebben aan Mac Arthur gratie gevraagd. In een manifest van de Katholieke Arbeiders Beweging over de loon- en prijspolitiek der regering, dat gister ochtend na afloop van de H. Mis in ge heel Nederland werd verspreid, wordt o.m. gezegd, dat, als er weer in de prij zen moet worden ingegrepen wegens de afschaffing van tweede 300 mil- lioen-subsidies op de levensmiddelen, of als gevolg van een huurverhoging, die komen moet, dan zal dat niet kunnen gaan ten koste van het reeds minimale bestaan van de arbeiders en bedienden. Als men plannen in die richting heeft, zullen wij ons opnieuw daartegen ver zetten. Het zal dan ook niet moeten geschie den op de manier, waarop het nu is ge beurd. Alles zal dan in één keer in groot nanmnc Nimmer scheen de Belgische overwin ning sinds de hervatting van het inter nationale voetbaltournooi zo nabij, als ®n deze zevende, op Deurne gespeelde Wedstrijd. Nooit was er in België met Rroter zekerheid op gerekend en in het ederlandse voetbalkamp met meer st®Uigheid voor gevreesd. Dat het spel 'n de laatste vijf minuten tóch weer be- Het Nederlands elftal. V.l.n.r.: De Vroet, Van Raalte, Roosenburg, Terlouw, Stoffelen, Van Bun, Schijvenaar, Len stra, Schaap, Clavan en Rijvers. w-; V Meert, in het Belgische doel, had het nog minder druk dan zijn Nederlandse collega, maar hier moet hij toch in grijpen bij een aanval van Oranje. Roosenburg en de ver teruggekomen Chaves zien toe, hoe de bal uit de doelmond wordt weggewerkt. 'fven werd door een prima combinatie waaruit het tenslotte ^ansctaClavan 1 werd, was voor onze teleurgestelde ^apelux-genoten blijkbaar te veel. „De Belgische supporters beantwoord- w11 na afloop het onverwachte succesje liit de oranjemannen met een afgrijse- jJ* geloei, waarin hun teleurstelling en ^achteloze woede wel heel navrant liitu en uitgedrukt. Zij riepen onvriende lijkheden naar het veld, floten dat hun het er droog van werden en rukten sla radiohokje van de Nederlandse ver- iq Kgever °Pen om zelfs de luisteraars net bevriende buurland te laten ho- n. hoezeer zij hun dit succesje mis- tj^den. To the glory of sport, zeiden -Olympische deelnemers in Londen! Kï ^hden. To thë glory of sport, zeiden -Olympische deelnemers in Londen! Waar het trouwe legioen, met auto's, get en en bussen naar de Sinjorenstad V0 °Sen, kroop vergenoegd in zijn ver fmiddelen, verspreidde zich nog ijn als een enkele golfslag over de t?-eyserlei amandelen, sinaasappelen krenten voor het Kerstbrood en gaarde zich in de lange file van wach- Wsr voor de grensformaliteiten. Het la^o tionele sluitstuk van „BelgiëHol- i hq,** verband zijn beslag moeten kragen. Een eventuele verhoging van huren en prij- zen zal b.v. tegelijk moeten geschieden met een belastingverlaging voor de la gere inkomens. Het manifest wijst er met nadruk op, dat de gezinnen dagelijks met het ioor.- en prijsprobleem te maken hebben, maar ook dagelijks heeft hetzelfde vraagstuk de aandacht van de K.A.B. Voor de gezinnen gaat het om het naak te bestaan, om voeding, kleding en brandstof. Voor de K.A.B. gaat hel daarenboven om de belangen van land en volk. Een verkeerde loon- en prijs politiek is voor het gehele land funest. Toen het vast stond, dat de subsidies op de levensmiddelen voor de helft zouden worden afgeschaft, kwam de K. A. B. onmiddellijk in het geweer. Medegedeeld wordt, op welke punten binnen de Stichting van de Arbeid over. eenstemming was bereikt. Hier was men het over eens, dat er een tijdeltlke loonbijslag moest komen, dat er verder één gulden bijslag moest komen voor iedereen boven 23 jaar en voor gehuw den onder die leeftijd met een inkomen beneden f5.000 per jaar. Wat er ten slotte is bereikt in overleg met de re gering, weet iedereen. Moest daar echter nog loonbelasting af? De regering zei ja. De K.A.B. rede neerde van haar kant: de gulden bi5- slag is er, om de prijsverhoging op te vangen. Het is dus niet juist, daar nu weer tien tot 23 oent loonbelasting af te nenjen. Het resultaat van het hierover gevoer de beleid is geweest, dat de regering bereid bleef ter vergoeding van loonbe lasting, die over de éne gulden loon bijslag gemiddeld 15 cent bedraagt een extra kinderbijslag te geven van 24 cent, reeds van het tweede kind, ter wijl het oorspronkelijk de bedoeling was, die extra kinderbijslag pas bij het derde kind te laten beginnen. De rege ring heeft dus voldaan aan de redelijke verlangens der K.A.B. Het manifest besluit dan aldus: Hiermede is het probleem van de ont vangsten en uitgaven in de gezinnen niet opgelost. Ook voor de K.A.B. is de zaak niet afgedaan. l (Van een onzer speciale verslaggevers) Acht uur heeft het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam zich Zaterdag bezig gehouden met de zaak tegen J. J. Kotella, onder-commandant in het be ruchte kamp Amersfoort. Acht uur lang heeft de president prof. mr. J. A. van Hamel met bijna heroïsche vasthou dendheid getracht te breken door de koele correctheid, die deze verdachte als een mist omgeeft, maar het resul taat was practisch nihil. Slechts even, tegen het einde van de afmattende zit tingsdag, hebben wij hem wat sneller en verbetener zien reageren dan wij gewend waren. Enkele ogenblikken lang hebben wij toen in zijn stem iets bespeurd, dat duidde op ontroering. Dat was aan het einde van de zitting. Dat was, toen hij medeplichtigheid aan 77 executies had moeten toegeven en hij met versmoorde stem begon te spreken over zijn vrouw, van wie hij na een bombardement niets meer had verno men en over Berg, die hem telkens en telkens weer het vuile werk had laten opknappen, die hem gehadt had ge maakt bij de gevangenen en voor de uitvoering van wiens bevelen hij nu terecht stond. Verder bleef hij echter gesloten, bleef hij een raadsel en efen vraagteken. O, men zou hem willen indelen, men zou zijn kleine zwarte gestalte willen afschilderen als 'die van een zichtbaar uitzonderlijke wreedaard. Maar het gaa^ niet aan. Acht uur lang bleef deze man pijnlijk correct. Acht uur lajng heeft men niets kun- nen waarnemen dan een uiterst actief mens, die met het plotlood tegen de heus de verhoren volgt en ze som wijlen even, met een vriendelijke glimlach om de sterke witte tanden, onderbreekt. En van hem hoort men dan verhalen, die men zelfs in zijn kwaadste dromen niet voor mogelijk zou houden. Van hem hoort men, hoe hij mensen als beesten met stokken, gummislangen en geweerkolven heeft afgeranseld, hoe hij in de machinale houtzagerij de mensen de vingers van de handen heeft gezaagd en hoe Joden onder de bestialiteit van zijn donker sadisme verkommerd zijn in kuilen en, bunkers. Een dag lang moet men dit hooren. Moet men horen, hoe hij als een beschonkene voor de troep heeft gestaan, hoe hij ze uren, dagen, weken appèl liet staan, hoe zij met ontbloot bovenlijf in de „rozen tuin" door de vrieskou zijn omgekomen, hoe zij moesten kruipen, robben, pom pen en opstaan. Urenlang hoort men dit aan. De mor gen verkeert in de middag, uit de mid dag groeit het donker van de avond en eindeloos, ononderbroken gaat de ge- tuigenstroom verder. Het schijnt een matte melodie, met nergens een hoogte punt, met nergens dat moment, waarop men ongeweten wacht. Het ogenblik, dat de man het zal uitschreeuwen, dat hij huilend zal bekennen dat hq schuldig is, dat hij zich zal bevrijden in een woeste belijdenis, waarin men tenmin ste de mens zal herkennen. Maar het komt niet. Het blijft een niet aflatende stroom van de meest weerzinwekkende feiten, die men na enige uren niet meer kan verwerken. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met weinig wind en vannacht op vele plaatsen nachtvorst en vorming van nevel of mist. Ove rigens wisselende bewolking. Iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 8.13—16.39. Maan: 23.34—14.05. Op 27 Augustus j.l. werd in Vlissin- gen aan boord van het schip „Piet Hein" ter gelegenheid van het gereedkomen van herstellingswerkzaamheden een feestje gegeven, 's Avonds bracht de voorman-bankwerker J. de J. een aan tal feestgangers met een bus naar de stad terug. In een bocht van de Paul Krugerstraat begon het voertuig te slin geren, reed het trottoir op en overreed drie voetgangers, twee vrouwen en een man. Deze werden dodelijk gewond. Verdachte verklaarde voor de Arron dissementsrechtbank te Middelburg slechts weinig drank gedronken te heb ben. Hij weet het' ongeluk aan overver moeidheid, Hij had niet harder dan 40 km. gereden. Enkele getuigen meenden dat de snelheid 60 km. is geweest. De officier eiste wegens het veroor zaken van dood door schuld zes maan den gevangenisstraf en verbod om ge durende een jaar een motorrijtuig te besturen. Uitspraak 1 December. In de Coclerstraat te Maastricht is Zaterdagmiddag de 41-jarige L.-V. d. B. door haar echtgenoot met een bijl ver moord. Reeds enige tijd liet de ver standhouding tussen beide echtelieden veel te wensen over. Het liep zo hoog, date en echtscheidingsprocedure werd ingeluid, welke Zaterdagmorgen voor de Rechtbank te Maastricht behandeld werd. In deze procedure werden de kinderen aan de vrouw toegewezen, het geen niet naar de zin van de man was. De vrouw heeft zich na afloop hier van naar de woning van haar vriendin aan de Coclerstraat begeven. De man, op wraak belust, begaf zich ook hier heen en toen hij aanbelde kwam zijn vrouw hem opendoen. Hij sloeg er di rect op los en trof haar enige malen op het hoofd. Met een zware schedelbasis- fractuur werd zij overgebracht naar het ziekenhuis Calvariënberg, waar zij enige uren later aan de bekomen ver wondingen is overleden. De dader is gearresteerd. IAls een mens van zijn weldoener niets meer te verwachten heeft, kan men pas zijn dankbaarheid goed Vbeoordelen. J Zij overweldigen u en ge gevoelt u wegdrijven naar de wereld vanwaar zij moeten komen: het kamp, waar geen goed meer is en geen kwaad. Want, dat deze mens toch ook nog op eigen gezag drie vrouwen heeft bevrijd, dat hij- twee illegale werkers heeft laten vluchten en een aangeschoten gedetineerde op zijn armen de ziekenbarak heeft ingedragen, het schijnt alles alleen te dienen om de waanzin nog grotesker te maken. Ge zoudt immers alleen een beest voor u willen hebben, eenvreselijk, afschuw wekkend beest, dat ge moogt neerschie ten als een dolle hond, maar ge hebt een mens. Een mens, die 's avonds een vermorzeld slachtoffer in de bunker kon smijten en 's anderen daags trouwen. Een mens, aan wie men nu vraagt of het staan hem niet te veel afmat en die zich voor sommige van zijn daden vrij pleit. met de woorden: „Wenn ich das getari hatte, das würde doch unmensch- lich sein, Herr Prasident". Het blijft een mysterie en zelfs als ge dan eindelijk, na acht uren, bui ten onder de sterren staat, moet ge uzelf nog afvragen: „En hij, wat doet hij nu, Kotella, nu hij alleen is?" Het verhoor, nog steeds niet ten ein de, wordt Maandag om 11 uur voort gezet. ft>CCc)é<ïaf- De Ned. Kath. Grafische Bond heeft b(j het Algemeen Sociaal Fonds het ver zoek ingediend, een tijdelijke gezinstoe slag toe te kennen. Aldus de bondsvoor zitter B. Leijn op de Zaterdag te Utrecht gehouden buitengewone algemene leden vergadering. De katholieke werkgeversorganisaties wilden reeds eerder een bovenwettelijke kindertoeslag geven, maar de minister van Sociale Zaken verleende geen goed keuring. Nu dit bezwaar is weggevallen, hebben de katholieke metaal-, wollen- stoffen-, textiel-, leder- en schoenen fabrikanten de toeslag verleend met terugwerkende kracht tot 1 Juli. Het verzoek van de Kath. Grafische Bond strekt er toe, deze toeslag tij delijk uit het Algemeen Sociaal Fonds van de Samenwerkende Grafische Bon den te verlenen. Of door dergelijke toeslagen het be- hoefteloon onevenredig groot wordt t.o. v. het prestaties-loon, is van later zorg. Nu moeten wij er voor ijveren, dat de grote gezinnen niet in grote moeilijk heden geraken, zeide de voorzitter. Het ledental van de bond groeit gestadig en men hoopt binnen af zienbare tijd de 10.000 te bereiken. In de middagvergadering sprak drs. P. C. W. M. Bogaers, economisch adviseur van de K.A.B., over de economische nolitiek sinds de bevrijding. Vrijdagavond omstreeks acht uur is de 16-jarige A. R., helpster aan dè neutrale kleuterschool te Enkhuizen, door haar vriend, de 15-jarige scholier M. B., op een plek buiten de stad aan de oever van het IJsselmeer met een dolkmes van het leven beroofd. Uit de sectie op het lijk, Zondagmorgen door dr. Hulst uit Leiden verricht, is ko men vast te staan, dat er geen sprake kan zijn van een zedendelict. De politie ter plaatse, die eerst Zondagavond een sum mier communiqué over deze afschuwelijke moord," die in het stadje grote opschud ding heeft verwekt, verstrekte, onderzoekt thans wat de motieven van de dader, die zich Zaterdagmiddag vrijwillig meldde en heeft bekend, zijn geweest. Het meisje, dat Vrijdagavond niet, zoals zij thuis vertelde, naar gymnastiekclub ging, is met haar vriend, een leerling van de Rijks H.B.S., met wie zij voorheen in dezelfde klas had gezeten en sinds twee jaar bevriend was, gaan wandelen buiten de stad. Reeds Vrijdagavond, toeft het meisje om half elf nog niet in het ouderlijk huis was teruggekeerd, werd de politie gewaar schuwd, die terstond op onderzoek toog. Enkele leerlingen der hoogste klasse van de H.B.S. gingen Zaterdagmiddag na school tijd ook aan het speuren en vonden bijna gelijktijdig met de politieambtenaren het lichaam van het meisje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1