2 Unie met Transjordanië? Truman en Marshall trk de Noorman -HetStenen m Nieuwe Belgische regering vandaag nog gereed? Zonder Amerikaanse hulp zal China aan communisten ten prooi vallen Huis bouwen in één week tijd? Schokbeton ontwerpt ideale montagebouw T~ VER. STATEN IN PRINCIPE VOOR PLAN-BERNADOTTE Berlijn misschien binnen 3 weken opgelost Compromis inzake Koningskwestie zou bereikt zijn Hulpverlening* bij stukjes en brokjes baat niet meer BUITENLANDSE BELANGSTELLING HET GELUK DE DWAZEN Einde Amerikaanse havenstaking in zicht Verkiezingen in Spanje Binnenkort ontmoeting te verwachten !JH UK Lm' is Bouwplannen van de de Jaarbeurs MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 PAGINA 3 9 Üa 8 7 De „Queen Elizabeth vaart niet uit Evatt verklaart: Behandeling Kieswet Staten Suriname Vier gedetineerden ontsnapt uit kamp bij Crailoo Doorgaande treinen NijmegenDen Haag Goedkeuring voor nieuwe hal? IS MET door JORIS JORISSEN Geestelijke bedevaart i aU 9 1« 8 12 8 1® 8 8 9 1« 9 16 9 9 9 8 8 1 De Amerikaanse afgevaardigde bij de ^•N., dr. Philip jessup, heeft Zaterdagl lestijnse vraagstuk te aanvaarden dan ,n de politieke commissie der V.N. na*.i_ut Jnens zijn delegatie een voorlopige ver- Waring afgelegd over het standpunt van rijn regering t.a.v. de uiteindelijke op lossing van het Palestijnse probleem. Jessup zeide, dat de V.S. het plan- Bernadotte in principe goedkeurden, doch dat zij de grenzen van het Joodse en het Arabische gedeelte van Palestina gehandhaafd wensten te zien, zoals zij in het oorspronkelijke deelplan der V.N. van 27 November 1947 werden Vastgesteld. (Hierin werd West-Galilea aan de Arabieren en de Negeb-woes- tün aan de Joden toegewezen. Volgens het plan-Bernadotte, dat in een Vrijdag ingediende Engelse resolutie werd over genomen, moet de Negeb aan de Ara bieren komen en West-Galilea aan de Joden). Jessup zeide, dat de V.S. op het standpunt stonden, dat de wijziging van de grenzen, zoals die in het oor spronkelijke deelplan waren vastge steld, slechts kon geschieden als zulks Voor Israël ten volle aanvaardbaar was. De V.S. zijn echter van mening, dat in dien de Joden delen van hèt oorspron kelijk aan de Arabieren toegewezen ge bied, die zij in de afgelopen maanden hebben veroverd, wensen te behouden, rij de Arabieren met andere gebieden dienen schadeloos te stellen. Als de Jo den b.v. het door hen veroverde West- Galilea willen behouden, zullen zij een deel van de Negeb aan de Arabieren moeten afstaan. De Amerikaanse regering, aldus Jessup, staat welwillend tegenover de rest van het plan-Bernadotte, ofschoon haar standpunt nog niet definitief is bepaald. Hij gaf ver volgens een overzicht van het standpunt van zijn regering t.o.v. de voornaamste aan bevelingen van Bernadotte. Hij zeide, dat de V.S. het er van harte mee eens zijn, dat de vrede in Palestina' moet terugke ren en dat alles gedaan moet worden om Joden en Arabieren te verzoenen. De V.S. zijn voorstander van erkenning van Israël en zijn toelating tot de V.N. De V.S. zijn van mening, dat de grenzen van de twee staten in onderling overleg dienen te wor den vastgesteld en dat het verdeelplan van 1947 hiervoor als basis moet dienen. Het Voorstel van Bernadotte om de Joodse ge bieden te hergroeperen tot een homogeen geheel achten zij een basis voor onder handelingen. Jessup behield zich het recht voor later Bader in te gaan op de positie van Jeru zalem. Hij loofde het werk van wijlen graaf Bernadotte. evenals dat van de huidige Waarnemende bemiddelaar dr. Bunche. Jes sup geloofde, dat er veel wijsheid schuilde in de aanbeveling van dr. Bunche tot een elastische behandeling van de uiteindelijke territoriale regeling. Over de Britse reso lutie zei JessUD: „Wij geloven dat zij vele Positieve en constructieve elementen bevat, die ons veel dichter kunnen brengen bij de oplossing die wij zoeken. Als wij niet fa staat zullen zijn dfc resolutie in alle bijzonderheden te aanvVirden, ^zal zij toch onze aandacht blijven hebben." Hij deelde nog mede, dat de Britse af gevaardigde hem had uitgenodigd amende menten op (je resolutie in te dienen. Hij zou zulks onverwijld doen. Jessup zeide tenslotte in een later sta dium van de besprekingen nader op de zaak te zullen terugkomen, nadat zijn delegatie tijd had gehad om de door de andere de legaties afgelegde verklaringen en vooral de Britse resolutie te bestuderen en na de be sprekinren, die Marshall over dit onder Werp vandaag met Truman in Florida zou Voeren. Bij dit Amerikaanse plan kan worden opgemerkt, en dat geldt ook voor het Britse, dat de Arabieren pertinent blij- van. weigeren de Joodse staat te er kennen en dat de Joden te kennen hebben gegeven, dat zij er niet aan den ken door hen veroverde gebieden prijs te geven. Volgens het pro-Zionistische blad Pa lestina Post zouden de Engelsen tame lijk ver gevorderd zijn met het aanbo ren van olie in de Nebed Om deze re den zou Epgeland het Negeb-gebied niet aan de Joden willen overlaten. De onder Transjordaanse controle staande radio-Ramallah heeft de Ara. bieren in het Engelse commentaar van zijn uitzendingen aangeraden thans Jie- De staking in de havens van de Ame rikaanse Oostkust schijnt spoedig tot het verleden te zullen behoren. Zaterdag hebben vertegenwoordigers van de sta kers onderhandeld met regeringsver tegenwoordigers over een voorstel van de vakbondleiders, om de loonsverho- gingseisen van 50 tot 25 dollarcent te verlagen. Vandaag zullen nieuwe bespre kingen worden gevoerd, tijdens welke men tot overeenstemming hoopt te ko men. De Amerikaanse minister van Ar beid heeft verder verklaard, dat hij spoedig aan het Congres wetten zal voorleggen, tot verbetering van de po sitie der havenarbeiders. Door de staking zijn 20 duizend ton Marshall-goederen in de havens blijven liggen. De leider van het Marshall-plan, Paul Hofman, heeft een dringend be roep op de stakers en reders gedaan, terstond de verscheping van deze goede ren te hervatten. Intussen heeft de staking een eigen aardige consequentie gekregen. Een derde gedeelte van Engelands grootste Passagierschip, de Queen Elisabethis hl. een sympathiestaking met de New ^orkse havenarbeiders begonnen. De directie van de Cunard White Star Lines beeft het besluit moeten nemen, dat het schip voorlopig tot Dinsdag in South ampton zal blijven liggen. Er bevindt zich reeds een groot aantal passagiers aan boord. Ook in Frankrijk wachten ®hige honderden passagiers, om aan boord te kunnen gaan. De maatschappij heelde verder mede, dat het zusterschip, he „Queen Mary", voor onbepaalde tijd Zal worden vastgehouden. De „Queen Jüsabeth" had reeds enkele dagen ver daging, omdat de maatschappij geen risico wilde lopen in verband met ae faking in New York. Zaterdag jl, z°u bet schip echter desondanks vertrokken Zijn. De subcommissie van de politieke kommissie der V. N. heeft gisteren be goten aan de Algemene Vergadering dm te bevelen de „kleine assemblee 2,°g een jaar te laten voortbestaan. De °st-Europese landen stemden tegen. Een Zuid-Afrikaanse Dakota, die door 2? mist niet op het Parijse vliegveld K„ry kon landen, kreeg met benzinege- t dk te kampen en vloog tegen eèn v ®hsformatorhuisje. Beide vleugels van ■„d toestel werden afgerukt, de romp t®rd beschadigd en er brak een kleine Xvatld uit. Twee leden der bemanning 0 dhen vrij ernstig gewond, doch de (j erjge 18 inzittenden bekwamen won- r boven wonder slechts gering letsel. a^vee leden van de staf van de Britse - "massade in ïat zij mensen en materialen in een °md"*"aae tn J*raaS zijn gearresteerd acbtauto naar Wenen probeerden te X4CM*X V. Wk en- ambassahe heeft de fei- tee bevestigd. Een van hen is gedepor- brw he ander verwacht nog een de- tatiebevel. ver een redelijke oplossing voor het Pa- een strijd voort te zetten „welke scha delijk moet zijn voor een mogelijke ko mende oplossing". Volgens de omroep stonden de« Palestijnse Arabieren be halve de volgelingen van de Moefti een unie met Transjordanië voor. Een suggestie in deze richting is Vrij dag gedaan in de Britse resolutie. De Egyptische premier heeft medegedeeld, dat de Joden hun militaire actie tegen de Egyptische troepen in het Faloedja-ge- bied voortzetten. Volgens een Transjor- daans communiqué heeft de Joodse ar tillerie in de nacht van Zaterdag op Zondag gevuurd „in de meeste sectoren van Jeiuzalem". Het Iraakse leger nam nieuwe stellingen in-nabij Hebron. Volgens Israëlische berichten heeft 'n Joodse jager bij Faloedja een Egyp tisch tweemotorig vliegtuig neergescho ten. Volgens dezelfde berichten hebben Egyptische troepen drie plaatsen in de Negeb „op Joods territoor" bezet. De Spaanse minister van Binnenlandse Zaken, Bias Perez, heeft Zondagavond medegedeeld, dat de binnengekomen uit slagen van de in Spanje gehouden ge meenteraadsverkiezingen de eerste sedert 17 jaar wezen op een „algehele overwinning" van de candidaten, die het regiem van Franco steunen. De betrok ken resultaten waren afkomstig uit 36 van de 50 provincies. Door zeventig a tachtig proeent van de stemgerechtigden zou gestemd zijn. Deze Zondag werden slechts 20.000 van de in totaal 60.000 leden van gemeente raden in Spanje gekozen en wel door de gezinshoofden. Aanstaande Zondag zul len er wederom 20.000 gekozen worden bij indirecte stemming door de leden van de falangistische arbeidsorganisaties. De deze en komende Zondag gekozen can didaten zullen de overige raadsleden kiezen, uit door de regering opgestelde lijsten. President Truman is Zondagavond na een vacantie van twee weken in Florida per vliegtuig in Washington terugge keerd. Tegelijkertijd vloog uit de andere richting minister Marshall naar Washing ton, die op het Ierse vliegveld Shannon Zondag aan reporters meedeelde, dat hij uitzag naar een lange rust, terwijl hij voorts liet doorschemeren, dat hij in Januari zijn ontslag zou aanbieden. Zoals echter gebruikelijk is zal het gehele kabinet van de President zijn ontslag aanbieden bij de aanvaarding van de nieuwe ambtsperiode van de President. Het is de vraag of de Presi dent thans dit ontslag op zulk een ge wichtig tijdstip in de Amerikaanse bui tenlandse politiek zal aanvaarden. Enige betekenis hecht men in dit f*rband aan de besprekingen die de president van daag en de komende dagen zal voeren in dezelfde periode als waarin Marshall zich in Washington bevindt met de reizende ambassadeur voor het Marshall-plan, Averell Harriman. Men verwacht, dat Marshall met Tru man besprekingen zal voeren over de situatie in China, de situatie in Berlijn en andere ernstige wereldproblemen. Voor zijn vertrek uit Parijs yoerde Marshall nog besprekingen met gene raal Clay, die hem mededeelde, dat. de luchtbrug de komende winter kan blij ven functioneren. Ook verwacht men, dat Marshall tijdens zijn onderhoud met Truman zijn toekorristplannen bekend zal maken. Dr. Herbert Evatt, voorzitter van de Algemene Vergadering van de U.N.O. heeft gisteravond in een interview met het Columbia Broadcasting System ver klaart, dat er „een redelijke kans be staat dat de Beriijnse kwestie in de eerstvolgende drie weken tot een oplos sing wordt gebracht." Hjj was van me ning dat het „een kwestie van tijd was en niet van principe". 17- 17. Pum-Pum was een kinderlijk mannetje maar lang niet dom. Hij had al ontdekt dat Dzilah iedere avond weg ging en nu had hij bedacht dat zij de avonden wel e^ns kon gebruiken voor haar toverij. Hij bespiedde haar steeds en probeerde zo dicht mogelijk bij haar in de buurt te blijven. Zo volgde hij haar weer eens en merkte toen, dat ze naar de toren ging. Hij begreep al gauw dat daar iets heel bijzonders mee moest zijn, doch durjde niet te ver te gaan. Zij beklom de lange wenteltrap met een licht in de hand en steeds weer verdween ze in een bocht uit het gezicht. Hij hoorde dan hoe ze een deur opende en ging dan terug. Hij wist nu wel genoeg. Daar werkte ze haar boze plannen uit, daar brouwde ze haar tover dranken. Pum-Pum had al vaker 's avonds uit zijn kamertje licht in de toren zien branden, soms tot heel laat in de nacht. Nu had hij het plan opgevat eens goed op te letten tot hoe laat ze daar bezig was. Vele avonden zat hij voor zijn raam naar boven te turen, naar het licht in de toren en zijn plan rijpte. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De besprekingen met het oog op de formatie van een nieuwe Belgische regering verlopen sneller dan men verwacht had. Zaterdag nog heeft de Prins-Regent aan Spaak de vorming van het nieuwe Kabinet opgedragen en Spaak heeft ondanks zijn tegenzin die opdracht onmiddellijk aanvaard. Hij zal dan ook niet naar Parijs vertrekken, maar zijn reis nog enkele dagen uitstellen om eerst te trachten zo spoedig mogelijk zijn regering klaar te hebben. Zondagmorgen vroeg is hij met zijn besprekingen begonnen en toen hij even na 1 uur de pers te woord stond, was het om te verklaren, dat hij bijna gereed was. Ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag is de oud-commandant Veldleger, de It.-gen. b. d. jhr. W. Roëll, tijdens een korte plechtigheid in het gebouw van de Militaire Commissie van Advies te 's-Cravenhage bevorderd tot Kommandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, wenst jhr. Roëll geluk. Op de achtergrond de adjudant van de minister, jhr. mr. C. C. van Lith de Jeu de. Zoals na de val van elk Kabinet, is het gewichtigste probleem de oplossing van de kwestie waarover de regering gevallen is. Deze keer komt dit neer op het vinden van een nieuwe minister van Justitie. Ofschoon de voorzitter van de socialistische partij zijn voor keur te kennen heeft gegeven, die plaats te zien bezetten door een tech nicus, die geen socialist en geen katho liek zou zijn, gaat het zoeken van Spaak in de richting van een katholiek lid van het parlement. In dit verband wordt de naam genohmd van de heer Harmei. Voor de rest tracht Spaak de oude ploeg in haar geheel te behouden, met uit zondering dus van Struye, de voor malige minster van Justitie. Ook de minister van Voedselvoorziening en met hem dit departement, zal verdwijnen. Spaak hoopt vandaag nog klaar te zijn met de vorming, van zijn kabinet, om dan Woensdag voor de Kamer en Donderdag voor de Senaat te komen. Hij oordeelde het niet meer nodig, dat de afgevaardigden van de twee par tijen elkaar nog eens zouden ontmoe ten. De contactcommissie van de C.V.P., die Zondagmidag vergaderde, is dit niet helemaal met hem eens. Men verbaasde zich een beetje over Spaak's uitlatingen in deze, evenals over het feit, dat hij noch de onderhandelaars van de partij, noch de voorzitter, de heer De Schrijver, bij zich ontboden had. Dat wil overigens niet zeggen, dat er van die zijde per se nog moeilijk heden te verwachten zijn. Vooral niet omdat men, althans volgens de voorzit ter van de socialistische partij, reeds overeenstemming had bereikt voor een compromis inzake de Koningskwestie en het onderwijsprobleem. Tenslotte en volledigheidshalve is het misschien aardig te noteren dat de libe ralen Zondag eveneens vergaderden en dat zij hebben laten weten, dat zij be- Na zich ten Noorden van Soetsjou ge hergroepeerd te hebben, hebben de Chinese rode legers een nieuwe aanval gelanceerd op de regeringslegers, die de eerste phase van de strijd in hun voor deel hebben kunnen beslissen. De com munisten zonden vijf verse legers en twee brigades in de strijd geworpen hebben. Vooral ten Oosten van Soetsjou wordt weer hevig gevochten, doch vol gens berichten van de regering in Nan king kunnen de regeringstroepen stand houden, dank zij de steun van de luchtmacht, die geen noemenswaardige tegenstand ondervindt. Volgens commu nistische berichten is het rode leger Nienhtsjoean binnengedrongen 52 km ten Oosten van Soetsjou, waar zich het hoofdkwartier Bevindt van generaal Hoeang Potao. De verdediging in en om Sjanghai wordt snel versterkt volgens een vier- maandenprogram, dat officieel „verster king der wmtervoorzorg'en" wordt ge noemd, doch volgens Reuter in werke lijkheid tegen elke mogelijke commu nistische opstand in de stad is gericht. Alle spoorwegstations, kaden en voor naamste hoofdwegen worden gecontro leerd om te voorkomen, dat communis ten de stad binnen komen. Alle optoch ten en stakingen zijn verboden. Het is bekend dat afzonderlijk opere rende communistische eenheden zich be vinden in afgelegen streken van Poo- toeng (langs de Yang Tse Kiang) en in 't merengebied ten Westen van Sjanghai. Uit Peiping wordt gemeld, dat rege ringstroepen de spoorweg van Peiping naar Tientsin verdedigen daar men ver wacht, dat pogingen gedaan zullen wor den om deze verbinding af te snijden Landingsvaartuigen der Amerikaanse marine hebben Tientsin verlaten met 31 Amerikanen en buitenlanders. Een speciale Amerikaanse missie die juist uit China is teruggekeerd, heeft aan de toewijzingscommissie van de senaat medegedeeld dat Tsjiang Kai Sjek verklaard heeft dat China aan de communisten ten prooi zal val len als de VS geen „onmiddellijke en royale" militaire hulp boden en geen lening verstekten voor de stabilisatie van de valuta. Hulpverlening bij stuk jes en brokjes kon niet meer baten. Het was nu alles of niets. De Chinese communistische partij heeft verklaard, dat zij Amerikaanse militaire tussenkomst ten voordele van de KwoMingTang-regering zal beschou wen „als een aanval op China's souve- reiniteit" en iedere economische of mili taire hulp „als een vijandige daad tegen over het Chinese volk". Volgens te Sjanghai ontvangen be richten uit Tokio is aldaar aangekomen, gen. David Barr, hoofd van de Ame rikaanse militaire adviesgroep, voor het voeren van besprekingen met generaal MacArthur. De Chinese pers leidt uit deze conferentie evenals uit die tussen Truman en Marshall af, dat binnenkort waarschijnlijk een nieuwe verklaring over de Amerikaanse politiek t.a.v. China zal worden afgelegd. In welingelichte kringen hecht men meer belang aan een dergelijke verklaring dan aan uitbrei ding van de materiële hulp waarvan de uitwerking pas na weken zo niet maan den zich zou doen gevoelen.* Dr. Nitsing Yoeang, een van de voor naamste ondertekenaren van de onlangs door 120 professoren uit Nanking tot Tsijang Kai Sjek gerichte vredesoproep heeft tegenover United Press bevestigd dat de Amerikaanse ambassadeur m China aan Tsjiang Kai Sjek heeft voor gesteld, vredesonderhandelingen te be ginnen en in overeenstemming met de wensen van zijn volk over te gaan tot het vormen van een coalitieregering. reid zouden zijn deel te nemen aan een zakenkabinet. Zij vragen echter ver vroegde verkiezingen en in verband daarmede vervroegde toepassing van het vrouwenstemrecht. Het is overigens wei nig waarschijnlijk, dat er aan die bereid, willigheid aandacht zal worden ge schonken. De bedoeling is toch een regering te hebben, die op een welbepaald en zake lijk programma met terzjjdelating van de netelige politieke kwesties en met zoveel mogelijk aandacht voor de so ciale en economische problemen de eerstvolgende normale verkiezingen in October a-s. zal kunnen halen. Wanneer er geen andere hinderpalen meer op rijzen, zal men stellig niet bereid zijn de samenwerking tussen de twee grootste partijen, die een stevige meer derheid vormen, voor het plezier van de liberalen in de waagschaal te stellen. In enigszins gespannen stemming heb ben de Staten van Suriname tot 2.30 uur na middernacht de wet betreffende het algemeen kiesrecht behandeld. De discussies, die om half acht 's avonds begonnen, hadden tot resultaat, dat een meerderheid (acht stemmen tegen vier) stemde ten gunste van de amendemen ten, waartegen de regering en de min derheid bezwaar hadden, omdat zij vol gens haar een schending waren van het principe van het algemeen kiesrecht, dat is vastgelegd in de grondwet. (Zo als bekend, deelde de regering met de minderheid der Staten de mening, dat het amendement om elf in plaats van de voorgestelde vijf kiesdistricten in te stellen tot resultaat zal hebben, dat vele stemmen verloren gaan, met het gevolg, dat bepaalde bevolkingsgroepen, wier aantal een vertegenwoordiging recht vaardigen, in het geheel geen zetel zul len krijgen). In Alaska worden op het ogenblik grote manoeuvres gehouden door het Ameri kaanse leger. Een vliegenier offreert een eskimo-meisje een nis. Overigens is dit niet zo'n heel bijzonder geschenk, want op het menu in de Poolstreken staat bijna altijd vis. In de afgelopen nacht zijn in het kamp voor gedetineerden nabij Crailoo een viertal gedetineerden ontvlucht. Het ontsnappen kan daar alleen geschieden door de prikkeldraadversperring te pas seren, die dag en nacht bewaakt wordt. De ontsnapten waren afkomstig uit Wil- dervarik, Aalst, Nieuwe Sluis en Hil versum. Een hunner was 14 dagen gele den tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij zijn ontvlucht door dekens over de prikkeldraadversperring te werpen. Dit werd begunstigd door het feit, dat de vaklieden-gedetineerden 's nachts de gereedschappen bij zich mogen houden en tevens doordat we gens bezuiniging slechts één bewaker om het kamp patrouileert. De politie van de omliggende gemeenten is ge waarschuwd. De directie der N. S. heeft meegedeeld, dat het mogelijk zal zijn met de dienst regeling, welke op 15 Mei van het volgend jaar ingaat, de doorgaande verbindingen via Arnhem—Utrecht belangrijk te verbe teren. Er zullen dan doorgaande electrische treinen NijmegenDen Haag, zo mp- lijk ook Nijmegen—Rotterdam—Maas en terug rijden. De materiaalpositie laat nog niet toe, om dan ook doorgaande elec trische treinen Nijmegen—Amsterdam v.v. te laten rijden. Aangezien de bouwplannen van de Jaar beurs nog steeds op de vergunning van de regering wachten, waardoor de Neder landse Jaarbeuls achterop dreigt te ra ken bij de zusterinstellingen, ook in de getroffen landen, zal het nodig zijn het tij delijke secretariaatsgebouwtje op het Vree burg niet alleen in stand te houden, maar ook uit te breiden. De tijdelijke gebouwen zijn uit stede bouwkundig oogpunt verre van een aan- winst, desondanks willen B. en W. van' Utrecht de vergunning voorlopig verlengen tot 1953 en bovendien de Jaarbeurs toe staan het houten secretariaatsgebouw uit te breiden. Uit de voordracht vernemen wij nog, dat het Rijk waarschijnlijk binnenkort goedkeuring zal geven om te beginnen met de bouw van de grote hal aan de Croeselaan, waarin de technische jaarbeurs zal worden gevestigd. Zoals wij indertijd berichtten is deze hal zodanig ontworpen, dat overbrenging van zware machines bijzonder eenvoudig zal kunnen geschieden, doordat schepen het gebouw kunnen binnenvaren en locomotie ven kunnen binnenrijden. Een drietal kranen met een gezamenlijk hefvermogen van 100 ton zijn geprojec teerd. Wanneer dit plan kan worden uit- gevoerd, zal de Utrechtse Jaarbeurs be- schikken over mogelijkheden en middelen om aan de spits der internationale Jaar beurzen te raken (Van een onzer speciale verslaggevers) Volgend voorjaar zal even buiten Kampen, op de terreinen van de N.V. Schokbeton, een proefwoning verrijzen, die men een ideaal mag noemen voor iedere montagebouwer. Ze is door Schokbeton ontworpen in overleg met de leidende instanties van de Noord- Oostpolder en ze is ook speciaal voor die polder bestemd. Ze zal het ma ken vali de fundering niet meegerekend een bouwtijd behoeven van nauwe lijks een week en als ook het binnen werk van loodgieter, electricien en schilder meer wordt gestandaardiseerd, dan zal het zelfs waarheid kunnen wor den, dat een woning, waaraan 's Maan dags werd begonnen, Zaterdags door zijn huurders kan worden betrokken. Dit althans is de stellige overtuiging der montagebouwers. En zij voegen 28) Ze snoof een beetje verlegen en stond op. Ik hoop, dat je voldoende vertrou wen in mij stelt om me de vrije hand te laten? Natuurlijk, lieve. Maar wat moet ik doen? O, ik kan je niet vooruit vertellen. wat er'zal gebeuren. Ik reken altijd het meest op de impuls van het ogenblik en die laat me niet gauw in de steek. Maar laten we nu teruggaan. In de hal van „Hotel du Mont Rose", was Robert de eerste persoon, die we ontmoetten. Hij wilde ons nurks voor bijlopen, maar ik hield hem staande. Zo, Robert is Molly hier? Hij schrok en wendde de 'ogen af Je hebt haar hierheen gehaald, nietwaar? Toen keek hij me brutaal aan. En als dat zo wasJe hebt mij een lief hapje onder mijn neus weg gekaapt, ik mag je ook wel even in moeilijkheden brengen, niet? Jetty kwam dichtbij staan. Als je mij bedoelt met dat lieve hapje, zei ze, dan moet je opletten,'dat je geen gedeelte van dat brokje op je neus krijgt, in plaats van er onder. Robert glimlachte. Je bent een grappig, verbijsterend kind. Het spijt me geweldig, dat ik je niet gekregen heb, maar jou neem ik 't niet kwalijk hoor! En ik wilde je Mare toch ook maar even plagen. Dat moet je niet doen, anders krijg je het met mij aan de stok. Op dat ogenblik gaf ik Jetty 'n waar schuwend stootje. Molly wipte uit de lift en schonk de liftjongen een van haar serie-glimlachjes. Ze was nog altijd Molly, het standaard-model, haar mo dieuze zwierigheid wiegend op haar slanke benen. Molly, met de verstarde glimlach, de piekfijne mondaine Molly, die trippelde en naar viooltjes rook. Jetty stond met haar rug naar haar toegekeerd en ik moest haar zelfbeheer sing bewonderen, want ze wendde zich niet om en geen spier van haar gelaat vertrok. Molly bleef staan en het rode cirkeltje onder haar neus werd ovaal van verbazing. Dat soort geveinsde ver rassing kende ik van haar. O, Mare, riep ze uit, ben jij hier? Dat is nu eens een blijde verrassing! Ik slaagde er in mijn gelaatsuitdrukking te beheersen. De verrassing is even groot van mijn kant. Mag ik je mijn verloofde voor stellen? Juffrouw DuboisEen vrien din van mij, Jetty. Juffrouw Vergauwen. Molly taxeerde mijn vrouw met een koele blik, die op tergend nieuwsgierige wijze beantwoord werd. Toen stak ze 't eerst de hand uit. Aangenaam, Juffruw Dubois kirde ze. Ook aangenaam, juffrouw Vergau wen, zei Jetty op vlakke toon. Molly fronste de wenkbrauwen. Die inleiding verbijsterde haar wel een beetje. Mag ik je mijn beste gelukwensen aanbieden, Mare, zei ze na een poosje. Dank je. Molly. Dat was alles. Ik lachte een beetje witjes. Molly glimlachte niet witjes, want daarvoor was de laag rose poeder op haar, gezicht veel te dik. Jetty lachte innerlijk dat zag ik aan haar mops neusje. Robert grijnslachte. Van ons allen had hij wellicht de meeste pret. Molly trok een pruilmondje. Daaruit besloot ik, dat ze van mijn verloving op de hoogte was geweest en' vooraf zorgvuldig haar houding had bestudeerd. Nu sloeg ze haar ogen op en ze ontmoetten die van Jetty. Ik heb altijd in de mening ver keerd, dat ze diepzinnige ogen had, maar nu begon ik er anders over te denken. Het waren diepe ogen, ja, maar diep van ledigheid. Terwijl die van Jettyde zon was er in en ze tintelden vol gouden glans. Molly sloeg de hare het eerst neer. Toen zei Jetty: Neem me niet kwalijk, ik ga even naar boven om me te verkleden. Ik wierp haar een smekende blik toe, maar ze lette er niet op. Het was niet edel moedig van haar, dat ze me nu in de steek liet. Wat ik vreesde, gebeurde dan ook. Molly schoof vertrouwelijk haar arm in de mijne en trok me mee naar buiten. Kom, Mare. Wijs me nu eens gauw waar je hier het mooiste uitzicht hebt. Robert maakte zich snel uit de voeten en toen bleef er niemand meer over om me te redden. Ik berustte maar in mijn lot en liep met sombere voorgevoelens een eindje met haar op. Dan is eindelijk de grote liefde in je leven gekomen. Mare? Ik had de indruk, dat ze bedekt met me spotte. Maar er kon toch niets van mijn rampzalige huwelijksgeschiedenis uitgelekt zijn. Daarom antwoordde ik brutaal: Je gebruikt mooie woorden, Molly, maar de werkelijkheid is nog veel mooier. Er kwam een gemelijke glans in haar doorzichtige ogen. Juffrouw Dubois lijkt me de ge schikte vrouw om je volkomen gelukkig te maken. Het is zowat gekomen als 'n bliksemschicht bij heldere hemel, niet? Als een bliksemschicht bij onweer! mompelde ik sarcastisch. Wat ben je geestig, zegEn heb je geen gewetenswroeging? Waarom? Omdat je een arme vriendin, die jarenlang geduldig op je gewacht heeft, zo schandelijk moet verloochenen? Ken je zo'n vriendin, Molly? Die directe vraag bracht haar enigs zins in de war. Toen merkte ze lijmerig op: Juffrouw Dubois is zeker geweldig rijk? Dat weet ik niet, Molly. Ik zal even teruggaan om het haar te vragen. Deze duidelijke zinspeling maakte geen indruk op Molly, ze liet me niet los. Hoe kwam je op het idee, je hier te begraven, Mare? Op dit ogenblik kreeg 3c een schitte rende ingeving. Ja Molly, dat is een treurige ge schiedenis. Ik heb namelijk moeten vast stellen dat mijn hoofd soms op hol sloeg. De dokter heeft me een rustkuur voor geschreven. Ze keek me verschrikt aan. Ik heb soms vreemde opwellingen... Soms krijg ik lust iemand de oren af te bijten, vooral rozige vrouwenoortjes trekken me aan. Molly ging een pas van mij af staan en keek me doordringend aan. Het lukte me, een lijdend gezicht te zetten. Je bent een nare jongen, Mare, je wilt me bang maken. Ik verzeker je, dat 't droeve ernst is, Molly. Dat is een kwaal des tijds, die veelvuldig voorkomt. Mijn geval staat beschreven in een artikel van een ge neeskundig tijdschrift. Wil je het even doorlezen? Dit debiteerde ik op zo'n neerslach- tig-overtuigde toon, terwijl ik met schele ogen naar haar oortjes keek, dat Molly's wantrouwen verdween. Als ze niet in de oorbijters-historie geloofde, dan kreeg ze toch in elk geval een bijzondere dunk van mijn geestesgesteldheid, want ze griezelde gezellig en zei heel kleintjes: Je verloofde zal nu wel op je wach ten, Mare? (Wordt vervolgd) daaraan toe, dat naar hun inzichten ook alleen met een dergelijke practisch to taal gemechaniseerde woningbouw, waarin het fabriekmatige element sterk overheerst, een oplossing voor het huidige probleem mogelijk is. Zie, zeggen, ze, naar onze huidige bouw nijverheid. Vergelijk haar met welke andere tak van het moderne bedrijfs leven ook en ge zult moeten conclude ren, dat zij met haar methodes sterk is verouderd. Zij is zo geheel ingesteld op handenarbeid en zij vraagt zoveel ma nieren, dat men haar schier Middel eeuws kan noemen. Daarmee nu kan, naar onze inzichten, het huidige en toekomstige woningte kort nooit doeltrefïend worden bestre den. Het fabriekselement moet sterker en sterker worden en de woningbouw moet, als het ware, worden teruggebracht tot het eenvoudigweg in elkaar zetter van een aantal tevoren gereedgemaakte segmenten. Dit nu meent Schokbeton door haar ratenbouw te hebben bereikt. Doch, zo voegt men ook daar weer aan toe, ook met enkel ratenbouw wordt het doel nog niet bereikt. Nodig zal boven dien zijn, dat voor dergelijke systemen grote opdrachten worden verstrekt. Zo groot, dat een degelijk en sterk geratio naliseerde woningbouwindustrie ook economisch kans van bestaan heeft. En tenslotte zal 't nog noodzakelijk zijn, dat alle binnenwerk, dat de arbeid van electricien, loodgieter en schilder zo sterk worden vereenvoudigd, dat b.v. zoals in Engeland, alle electrische gelei dingen in een doos worden aangevoerd en zo simpel zijn geconstrueerd, dat een kind de was kan doen. Met het oog op dat doel is even buiten Kampen een fantastisch be- tonnenbedrijf opgericht, dat na de be vrijding begonnen met 'n schuur, op gebouwd uit zelf gekapte bomen (het geen verboden was!), in het aan staande voorjaar zijn maximale pro ductie zal bereiken. Het heeft reeds nu zijn contracten over geheel de wereld. ïn Das es Sa laam vlak bij Zanzibar aan de Noord- Oostkust van Afrika verrijst een soortgelijk in licentie gebouwd be drijf. Onderhandelingen zijn gaande met Italië, met België en de Weste lijke zones van Duitsland. Op deze wijze vloeien Nederland belangrijke deviezenwinsten toe en beter dan be- togenderwijs kan men wellicht aan de hand van deze feiten vaststellen welke toekomst, naar men ook in het buitenland meent, voor montage-sys temen is weggelegd. In Nederland bouwt men op 't ogen blik 144 woningen in Overschie en 121 boerderijen in de N.O.-polder. Daar vooral zal mendoorgaan, want het is door deskundigen berekend, dat het te kort aan woningen en boerderijen in die polder een jaarlijks onzichtbaar verlies betekent van 40 millioen guldén. Doch met de N.O.-polder alleen is Nederland niet geholpen. En het zal no dig zijn aldus nogmaals de stemmen uR de wereld van de montagebouw dat de overheid zich sterker voor deze syste men zal interesseren dan tot dusver, dat hulp wordt geboden en garanties geschapen. Alleen grootscheepse mon tagebouw heeft zin en alleen groot scheepse montagebouw kan uitkomst bieden. Met of zonder duplex-wonin- gen. Van 30 November tot en met 8 De cember wordt de vierde novene tot O.L. Vrouw van Lourdes gehouden. Alle leden van de Geestelijke Bedevaart tot O-h Vrouw van Lourdes worden aan gespoord in deze negen dagen hun ge bed te verenigen, om de hulp en voor spraak van O. L. Vrouw in te roepen en af te smeken. Wie onder hen zich wil aansluiten bij de Geestelijke Bedevaart, moge zich schriftelijk wenden tot het secretariaat, Singel 381, Amsterdam-C. De aandacht wordt nog gevestigd op de advertentie in dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3