Zwaar politiek geschut R.K. MIDDENSTANDERS wensen loonbijslag door te berekenen 1 a Rode legers trekken op naar Peiping en Tientsin ENGELAND VERBAAST ZICH OVER HARINGETENenFIETSENDROMMEN H Noodwet-kinderbijslagregeling voor zelfstandigen gevraagd Koning George moet rusten Mevrouw Tsjang Kai Sjek doet beroep op Verenigde Staten Maar weet niets over onze na-oorlogse moeilijkheden Spaak nog niet klaar Londense belofte nog niet ingelost Aardappelmeel in het brood Er komen weer pinda's Van schaapherder tot kampbeul Het weer Tot hoofd en hart Hatta naar Djocja "N De Koningin vraagt het Binnenkort in de handel rHAxZiaf - getcZfedz, Josef Oberle moet zich verantwoorden DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24315 Demonstratie in Den Haag Nog twee sprekers Australische reis uitgesteld 300 rebellen op Oost-Java gedood Spoor- en tramwegpersoneel eisen stakingsschade Betere verbinding met Schiphol HET K.V.P.-CONGRES Tivoli is te klein Resolutie inzake étalage-verlichting Opheffing verbod verzocht BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE' T_, SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM efoon; Redactie 21544; Advertenties 21543 ABnZ^?r,en 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal» Directeur: J. 3. W. Boerrigter. wnd. hoofdredacteur; W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Dï Indonesische kwestie moet wel in een zeer kritieke phase zijn ge treden, dat de regering met zulk zwaar politiek geschut als de thans naar Indonesië vertrokken delegatie, de on langs door minister Stikker ingeleide Besprekingen met de republiek gaat Voortzetten. Niet minder dan twee mi nisters, de heren Sassen en Stikker, de gedelegeerde van het Opperbestuur oud- minister Neher, gesecondeerd door een aantal deskundigen en op de achter grond waarschijnlijk enkele markante en leidende figuren uit het parlement zullen door rechtstreekse onder handelingen trachten te weten te ko toen of het mogelijk is op korte termijn toet de ïepubliek alsnog tot overeen stemming te komen. Hetgeen dan in de huidige omstandigheden practisch hier op neerkomt: wil de republiek met de lederale gebieden samenwerken om te komen tot een Ver. Staten van Indonesië en zich laten omschakelen in de inte rim-regering, welke vóór 1 Jan. 1949 tooet tot stand komen, ja dan neen? Zo als bekend was minister Stikker na zijn besprekingen te Kalioerang tot de op timistische conclusie gekomen, dat de mogelijkheid tot samenwerking er was. Dit het feit, dat de regering deze „zwa re" missie naar Indonesië heeft gezon den, mag men besluiten, dat ook zij hog mogelijkheden ziet, al is zij dan m haar communiqué heel wat voorzich tiger dienaangaande dan minister Stik ker. Het is uiterst moeilijk de finesses van deze plotselinge stap, de zoveelste „laat ste poging" genoemd, precies na te gaan, Want de regering is zeer spaarzaam met haar mededelingen. Wij voor ons zijn ge- heigd meer waarde te hechten aan de tegenwoordigheid van de ambassadeurs der Ver. Staten en Engeland bij het ver trek onzer ministers dan aan de woor den, die beide ministers spraken. En °ok de verklaring Zaterdag j.l. van het State Department te Washington, dat Jhen daar van oordeel is, dat thans mét het oog op de crisis in China de nood- Zaak van een vreedzame oplossing Van het Indonesische probleem meer dan °oit dringt, zegt in het huidige stadium, Voor wie goed weet te luisteren het een en ander. Het lijkt ons verstandig in deze dagen teer scherp te letten op de reacties van de Indonesiërs, zowel republikeinen als federalistische nationalisten. Ook de rol, me de Commissie voor Goede Diensten eventueel gaat spelen dient men goed te Volgen. De toe- of afname der bestands Schendingen is eveneens een goede di Piomatieke barometer, want, alsof er hooit een Linggadjati- en Renville-over- enkomst is getekend, worden zij door he republiek in het diplomatieke spel met graagte gehanteerd. De republikeinse minister-president Mohammed Hatta. die, gezien de chaotische binnenlandse politieke toestand in de republiek, zich ook aller minst „safe" gevoelt, pijnigt zijn vernuf. tig brein om tegenover het zware ge schut. dat de Nederlandse regering nu m stelling heeft gebracht iets gelijk waardigs te plaatsen. De pogingen, die re«hi?rtoe aauwendt, zijn hoogst inte l jjht. Zo heeft hij een radiorede ge ouden die duidelijk de strekking had he federalistische nationalisten r Ojocja toe te trekken. „Indien," zo zeide Hatta, „het ver krijgen van onafhankelijkheid voor ge heel Indonesië onze doelstelling is, moet de door ons gevoerde politiek na tuurlijk een andere zijn dan een poli tiek, welke alleen de republiek aangaat. Het standpunt der regering is tot nog toe in overeenstemming met de ideale» Van het volk, namelijk het bereiken Van de onafhankelijkheid voor geheel Indonesië. Daarvoor zijn onderhande lingen nodig met Nederland dat thans een deel van Indonesië beheerst, en de eenheid dient te Worden versterkt met het volk buiten Öe republiek. Wij moeten ons niet tegen elkander laten uitspelen, doch wij dienen te streven naar overeenstemming en een heid. Door sentimenten kunnen wij er gemakkelijk toe worden gebracht, onze afkeuring uit te spreken over de door Nederland gestichte mario net t e ns t a t e n, maar wij moeten onze politiek baseren op het feit, dat het volk daar ook streeft naar onaf hankelijkheid en in de republiek het symbool ziet van de onafhankelijkheid Van het Indonesische volk. Dat tijdstip, met 1 Januari 1949 voor ogen, is een belangrijk moment voor het gehele Indonesische volk. Wij mogen geen anti thetische politiek voeren ten aanzien Van de kameraden buiten de republiek, óoch wel een synthetische politiek." Weliswaar verklaarde hij, dat de be- mndsovereenkomst behoorde te worden ■togekomen maar men zal moeten toe- th Ven, dat de woorden „Nederland, dat mans een deel van Indonesië beheerst" h „de door Nederland gestichte mario- ,®ttenstaten" allesbehalve vriendelijk bnken. En voorts blijkt uih berich- van Djocja, dat de republiek zal échten bij de besprekingen met de Ne derlandse delegatie, de Commissie voor bede Diensten, of althans een of twee toer Jeden, in te schakelen. Wat nu juist jjet in de eerste plaats de bedoeling van ederland is. Men kan zich voorstellen, jto de federalen, die in Den Haag reeds 1 een voorlopig accoord met onze re uring waren gekomen, uiterst op hun uï^de zijn, dat zij tenslotte niet het hd van de rekening worden. Het zou jjs een onvergeeflijke fout van Den v®aS lijken als de federalen ten gerieve republiek gedwongen werden int1 0f meer veren te laten. Men vergete ^tossen niet dat het „befaamde" voor- het Amerikaanse lid der C.v.G. jj" reeds tot „working paper" is ge- het oveerd. Zo ziet men, dat tegenover zWare politieke geschut, dat Neder- bun naar Indonesië brengt., ook anderen Ój Politieke wapens in stelling brengen. k0rnZo weer een accoord tot stand zal beó160? Daten wij mèt de regering ho- tiev' deze „laatste poging" een defini- oplossing mogelijk maakt. De Ne- aPdse militair in Indië kiikt intussen bïoetg naar zijn wapens, die zwijgen, o blijven zwijgen?! (Van onze Haagse redactie) Op een grote demonstratieve bijeenkomst te Den Haag, bezocht door ongeveer 2500 personen, de voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen, de directeur- generaal van- de prijzen, prof. Brouwers, als vertegenwoordiger van de minister van Economische Zaken, en vertegenwoordigers van verschillende andere ministers, heeft de Ned. Katholieke Middenstandsbond een resolutie inzake de loon- en prijspolitiek aangenomen, wgarin de regering dringend verzocht wordt de doorberekening van de loonbijslag mogelijk te maken en met de meeste spoed een noodwet-kinderbijslagregeling voor zelfstandigen tol stand te brengen. Tevens wordt er hierin op aangedrongen de verhoogde kosten voor de klein-ondernemer met ongeveer hetzelfde inkomen als van de werknemers door aftrek van een equivalentbedrag via inkomstenbelasting of ondernemersbelasting op te vangen. Dit waren de kernpunten uit het betoog van de vice-voorzitter van de Ned. Kath. Middenstandsbond, de heer Th. S. J. Hooy, uitgespro ken niet alleen in de grote zaal van de Dierentuin, die bij het aanvangs- uur van de bijeenkomst belangrijk te klein bleek, maar ook in de daar na gecharterde Scala-zaal, die even eens geheel gevuld was met katho lieke middenstanders. De heer Hooy en de vele voorzitters van vakbonden, die naast hem korte tijd gelegenheid kregen hun bezwaren op te sommen, werden herhaalde ma len onderbroken door luid applaus, zo zeer bleken de grieven en wensen onder de vele aanwezigen te leven. Het was een krachtig protest, een cri de coeur, waardig geuit en krachtig onderstreept. Er Werd - wel verschillende malen op hetzelfde aambeeld gehamerd, doch dat kan in deze kring slechts de noodzake lijkheid van deze landelijke demonstra ties vergroten. De heer Hooy dan wees er op, dat de loontoeslag van 1 rnet de sociale lasten neerkomt op 1.30; men kan, zo zei hij, de maatregel waarbij bepaald wordt, dat dit bedrag niet mag wor den doorberekend, beschouwen °als de druppel, die de maat doet overlopen. De regering kan, aldus de heer Hooy, deze last niet leggen op de schouders van een groep, die voor een groot ge deelte, wat haar inkomen betreft, ligt op hetzelfde niveau als de arbeiders en die dan nog ondernemingsrisico heeft te dragen. De regering begaat hiermede een onrechtvaardigheid, waardoor di rect het gezinsinkomen wordt aange tast. Men kan zonder overdrijven zeg gen, dat het bestaan van de vele zelf standige kleine ondernemers op het spel staat. De zaken staan nu zo, dat de re gering „uitwijkmogelijkheid" zoekt bij een groep, die behoort tot of zeer dicht ligt bij dat bevolkingsdeel, dat de overheid wil sauveren. De mid denstand kan deze aderlating onmo gelijk ondergaan en daarom ver zoekt hij de regering dringend, de m de aanhef vermelde maatregelen toe te passen, waardoor de recht vaardigheid geen geweld meer wordt aangedaan. Een resolutie in deze zin werd aangenomen. Dit was het meest actuele en ook zake lijke resultaat van deze middag daartoe vooral was men naar de Residentie ge trokken maar ook de twee andere spre kers, de geestelijk adviseur prof. dr. A. A. Ariëns, die sprak over „Ondernemer schap en zelfstandigheid in het economisch- sociale beleid", en mr. F. J. H. Bachg, al gemeen secretaris van de Kath. Midden standsbond, die het onderwerp: „Collec tieve krachtsontplooiing op economisch en maatschappelijk terrein" behandelde, had den de volle aandacht van de midden standers. Prof. Ariëns betoogde, dat, zoals blijkt uit „Quadragesimo Anno", de mo derne grootonderneming aan de midden- en kleinonderneming niet behoort te ont nemen, wat in deze ondernemingsvormen doelmatig kan worden voortgebracht. Het beginsel is een pleidooi voor het midden- en kleinbedrijf, een pleidooi voor een zo breed mogelijke basis voor het zelfstandig ondernemerschap, een pleidooi voor een krachtige middenstand. In platas van de bezits- en machtsconcentratie in de han den van het grootbedrijf, pleit de katho lieke sociologie voor decentralisatie van bezit en van economische macht bij voor keur in midden-grote en kleine onderne mingen. Dit is ook geheel in de geest van de woorden, door Z. H. de Paus gespro ken. De eerste opdracht van de midden stand in deze tijd is doelmatige organi satie van het middenstandsbedrijfsleven. Het mag als een eis van algemeen belang worden gezien en daarmede als een eis van sociale rechtvaardigheid, dat de overheid bij het voeren van haar sociaal-economisch beleid een positieve middenstandspolitiek voert, welke de economische en financiële basis van de zelfstandige midden- cn klein- ondernemingen versterkt. Mr. Bachg heeft gewezen op de nood zaak van een spoedige tot stand kfrenging v^jti een positieve en stelselmatige voor lichting van de midden- en kleinbedrijven op het stuk van rationalisatie en samen werking, zoveel mogelijk langs de kanalen der vrije vakorganisaties met onbekrompen financiële bevordering door de overheid. Hij stelde vast, dat dé middenstandspcli- tiek in Nederland, die in de periode vóór de tweede wereldoorlog voorbeeldig ge noemd kon worden, tot hogere ontplooiing zal kunnen worden gebracht, als naast en in direct verband met de vrije vakorga nisaties en de centrale organisaties der ondernemers in de midden- en kleinbe drijven publiekrechtelijke organen zullen worden geschapen, gedragen en bezield door de vrije vak- en centrale organisaties. Spr. constateerde, dat de momenteel Ipe- staande organisatorische toestand voor de midden- en kleinondernemers als volstrekt onbevredigend moet worden oeschouwd en deed een beroep op allen, die bij deze vraagstukken betrokken zijn, deze situatie geen dag langer te laten voortduren. De redevoeringen van dr. Ariëns en mr. Bachg resulteerden in een tweetal reso luties, die, evenals die van de heer Hooy, tér kennis van de regering zullen worden gebracht. Nog is op beide bijeenkomsten besloten 1 een telegram van aanhankelijkheid te zen den aan H. M. de Koningin en de Kardi naal. Tussen Beaulieu en Cap d'Ail stortte een enorm rotsblok van de berg d'Eze op de spoorwegtunnel tussen Nice en Ventimiglia (Italië). De tunnel stortte voor een deel in en bedolf de spoorlijn over een grote afstand. Minstens een week zal er nodig zijn om de weg weer begaanbaar te maken. Een passagierstrein kon direct na de instorting op het laatste nippertje tot stilstand gebracht worden. Verwachting tot Woensdagavond: Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Weinig wind. Vannacht plaatselijk nachtvorst en vorming van nevel of mist. Weinig verande ring in temperatuur. Zon op: 8.15. Onder: 16.38. Maan op: 0-40. Onder: 14.21. Aan Koning George van Engeland is geadviseerd algehele rust te "houden we gens een storing van de bloedsomloop in het rechterbeen. In verband hiermede zijn voor enige maanden alle afspraken ,n Koning voor officiële gelegen heden afgezegd. Ook is door Bucking ham Palace medegedeeld, dat de reis van de Koninklijke familie naar Australië en Nieuw-Zeeland voor onbepaalde tijd is uitgesteld. De Koning en de Koningin en Prinses Margaret zouden 27 Januari met het slagschip „Vanguard" vertrokken zijn voor de reis naar Australië en Nieuw- eeland, welke vijf maanden zou duren. Het advies tot rust houden zal, naar verluidt, de Koning niet verhinderen de ministers en andere belangrijke perso nen te ontvangen noch de staatsstukken te behandelen. Ongetwijfeld zal de Ko ning echter de eerstkomende ze maan den, of misschien nog langer, niet bij officiële gelegenheden verschijnen. Ko ning George wordt 14 December 53 jaar. Steeds duidelijker blijkt, dat het defensieve succes van de Chinese regerings troepen in de slag om Soetsjou niet de uiteindelijke overwinning heeft gebracht. De communistische legers vallen weer op alle sectoren van het front aan en de regering heeft in allerijl versterkingen naar verschillende bedreigde punten moeten zenden. ln een regeringscommuniqué wordt toegegeven, dat het leger van generaal Hoeang Potao zich al vechtende uit de omsingeling tracht te bevrijden, waarin het sinds enkele dagen in het gebied van Nientsjoean geraakt is. Hoeang's leger zou zware verliezen geleden hebben. Naar het regeringscommuniqué meldt zou Hoeang erin geslaagd zijn de stad Nientsjoean te heroveren. Uit berichten uit neutrale bron blijkt, dat de conynunisten de Oostelijke flank van Soetsjou bedreigen. Ondanks de zware aanvallen van de nationale lucht macht schijnen de regeringstroepen het initiatief verloren te hebben. In Noord-China is een grote commu nistische troepenmacht de Grote Muur overgetrokken. De communistische le gers hebben Paoting, de hoofdstad van de provincie Hopeh, veroverd en maken zich gereed voor de aanval op Peiping en de havenstad Tientsin, waar o.a. een gedeelte van de Amerikaanse vloot ligt. Volgens berichten uit neutrale bron zijn de communistische legers van generaal Lin Piao deze steden tot op 25 km. ge naderd. Generaal Foe Tso Yi, de nationalisti sche bevelhebber in Noord-China heeft voor het gehele gebied de staat van be leg afgekondigd en een avondklok in gesteld. Verwacht wordt, dat de com- ï^ta rePuMikeins woordvoerder te jj'a heeft aan Aneta medegedeeld, H°ndertIag te Djocja zal zijn ggekeerd. bisto ge Marshall, de Amerikaanse mi- pjton Buitenlandse Zaken, en Win- 2?ct0r^hrchill hebben gisteren het ere- jhtva_ at van de Londense, universiteit »et dn n' Marshall was in verband **hWe2j vergadering van de V.N. niet Harry Truman houdt met zijn familie wat vacantie op zijn landhuis in Florida. Na de inspannende verkiezingstoum.ee met de honderden redevoeringen is dit de eerste rust. (Van onze Londense correspondent), Engeland is buitengewoon slecht in gelicht over Nederland. De Engelse pers, met een enkele uitzondering, is weinig geïnteresseerd en hangt voor haar be richtgeving voornamelijk af vari de pers agentschappen. En als nu en dan door toevallige omstandigheden een vooraan staand correspondent Holland bezoekt, is hij geneigd over de Nederlanders te schrijven met de oubollige oppervlak kigheid waarmee andere lieden schrij ven over de Polynesiërs. De nieuwe ha ring gegeten op straat deed nog onlangs een vooraanstaand correspondent sidde ren als ware hij tegen zijn zin getuige geweest van een kannibalen-souper An deren schrijven met tjonge-tjonges-acn- tige bewondering vanaf onmetelijke Britse hoogten over de noeste strijders tegen de zee, en al die fietsen toch! Maar over werkelijke Nederlandse pro blemen, over onze moeilijkheden ten gevolge van Duitse bezetting en plunde ring, over de aard van het Indonesisch probleem en over de niet geringe mate van anti-Britse gevoelens in Holland weet men niets. De oorzaak is voorna melijk gebrek aan interesse voort spruitend uit het nog steeds sterke insu- larisme van de Britten. Het verdient daarom des te meer de aandacht dat in het maandblad „The Fortnightly" van deze maand een arti kel staat van de hand van J, x. Brock- way waarin niet slechts een uitstekend inzicht wordt getoond in Nederlands na oorlogse moeilijkheden, maar waarin de Engelse auteur tevens een waarschu wing richt aan zijn isolationistische landgenoten dat zij tijdig moeten beden ken dat er andere inzichten bestaan aangaande wereldproblemen dein uitslui tend Britse en dat dergelijke opinies, met name in dit artikel Nederlandse opinies, het recht hebben gehoord te worden. De auteur van het helaas beknopte artikel maakt een vergelijking tussen Britse en Ne derlandse na-oorlogse moeilijkheden. Hij ziet een treffende overeenkomst, maar noemt drie belangrijke facotren waarin de positie van Nederland verschilt van die van Groot-Brittannië. In de eerste plaats wijst hij op de enorme psychologische en econo mische gevolgen van de bezetting, de plun dering en de barbaarse onderdrukking door de Duitsers en van de onprettige er fenis aan politieke processen tegen N.S.B.- ers etc. Als tweede factor noemt hii de In donesische kwestie waarvoor hij beduidend meer begrip toont dan men gewend is van Engelse zijde te ontmoeten. Als derde fac tor noemt hij het verlies van de handel met het Duitse achterland. Hij constateert dat de Nederlanders hard werken en dat ze de talrijke na-oorlogse ontberingen zon der veel moeite dragen. (Ik zelf voeg hier aan toe dat het inderdaad opmerkelijk is te constateren dat men in Nederland min der klaagt over de veertig slechte cigaretten per week dan in Engeland over de onge- rantsoeneerde, goede cigaretten, en dat men in Nederland' blijkbaar het schamele vlees rantsoen een minder grote katastrofe vindt dan in Engeland, waar het rantsoen veel groter is). De heer Brockway wijst verder op 't veranderd buitenlands beleid van de Nederlandse regering en op het prijs geven van de neutraliteitsgedachte. Hij eindigt met de waarschuwing, dat Enge land veel good-will heeft verloren in Holland door de onkundige kritiek op het Indonesisch beleid en door de hou ding van de Britse pers die vrijwel zweeg over Nederlandse pogingen een vreedzame oplossing te vinden voordat men zich gedwongen zag over te gaan tot militaire actie. Ook wijst hij zeer terecht op de in Nederland gangbare indruk dat blijkbaar voor grote mogend heden als Engeland andere morele maat staven gelden dan voor Nederland, ge tuige Palestina en Malakka. Hij eindigt met een beroep op zijn landgenoten meer begrip te tonen nu de ontwikke ling van een West-Europese verbonden heid aan Engeland de verantwoordelijk heid oplegt van een toekomstig leider schap. munisten de toegang naar Binnen-Mon golië voor de nationalisten zullen trach ten af te snijden en dat zij zich op de eerste plaats zullen trachten meester te maken van de kolenbekkens. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het bericht, dat generaal Mac Arthur naar China zal komen voor be sprekingen met Tsjang Kai Sjek, on gegrond genoemd. In Tokio hebben personen uit de omgeving van de ge neraal eveneens tegengesproken, dat er sprake zou zijn van een dergelijk be zoek. Mevr. Tsjang Kai Sjek beeft gisteren in een radiotoespraak uit Nanking voor het Amerikaanse volk aangedrongen op onmiddellijke en afboende hulp voor de Chinese regering. Zij zei, dat de huidige toestand in China zeer critiek was en dat het Ame rikaanse belang eiste, dat China gehol pen zou worden, opdat de communisten niet geheel Azië zouden veroveren. Bij de katholieke missie in China heerst ongerustheid over het lot van 70 missionarissen, voor het merendeel Duit se Franciscanen en Franciscanessen, die zich in Tsinan bevonden, toen de 'stad door de communisten veroverd werd. In Shanghai zijn vluchtelingen van 26 na tionaliteiten aangekomen; onder hen be vonden zich een honderdtal katholieke missionarissen. De inschrijving van Jo den, die naar Palestina wensen te gaan, zal nog veertien dagen openstaan Tot nu toe hebben zich 5000 Joden hiervoor opgegeven. Spaak is Zondag een beetje te-optimis tisch geweest in zijn verwachting, dat hij Maandag klaar zou zijn met de vorming van een nieuwe regering. Hij legde die bekentenis Maandag aan de pers af, maar bleef toch van oordeel, dat het voor naamste werk deze dag gebeuren moest. De reden van de vertraging ligt in het feit, dat er nog geen nieuwe minister van Justitie gevonden is en bovendien is de C.V.P. van oordeel, dat de formateur wat al te hard van stapel gelopen is met zijn bewering, dat alle kwesties geregeld zijn. De katholieken vinden, dat in het bijzonder het schoolprobleem nog wel een nadere toelichting behoeft. Zij me nen daarenboven, dat Spaak toch moeite zou moeten doen om het aantal minis teries te verminderen. De eerste minister heeft zich bereid verklaard dat te proberen, maar zon der enthousiasme. Hij overweegt, dat er op het ogenblik een evenwicht bestaat, maar zodra hij iets gaat veranderen, komt dat te vervallen en zijn óf de socialisten ontevreden of de katholieken, of de Vlamingen of de Walen. De Maan dagmiddag is hoofdzakelijk besteed aan het onderzoek van deze verschillende punten, waarvoor Spaak o.a. ontmoetin gen heeft gehad met de voorzitters van de Socialistische Partij en de Christelijke Volkspartij. Hij heeft hun tenslotte con crete en definitieve voorstellen gedaan, waarover hij Dinsdag het antwoord ver wachtte. Pas daarna zal men werkelijk kunnen zeggen of Spaak geslaagd is' of niet. Men mag overigens gerust aanne men, dat hij slagen zal. Zoals de zaak er nu voorstaat, blijft het nog altijd waar schijnlijk, dat Spaak Woensdag met een nieuw Kabinet voor de Kamer koTnen kan. Volgens Antara heeft een woordvoerder van het republikeinse ministerie van Defen sie medegedeeld, dat tijdens een gevecht ten Zuiden van Randoeblatoeng, in Oost-Java, tussen regeringstroepen en opstandelingen, 300 opstandelingen werden gedood of gevan gen genomen. Na drie jaar hard werken zijn de Neder landers er in geslaagd de haven van Bela- wan op Sumatra gedeeltelijk weer in ge bruik te nemen. Vrachtschepen van de af metingen van Libertyschepen kunnen de ha ven reeds binnenvaren. Zaterdag wordt de „Sibajak" verwacht. In de Handelsbeurs te Utrecht is Maan dag een vergadering gehouden van de Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel ,,St. Raphael". De voorzitter, de heer J. Blommers, deelde mede, dat de voorgenomen fusie met de bonden „St. Bo- nifacius" en „St. Anthonius" nog weinig vordering heeft gemaakt. Spreker is voor stander van één vakbond voor de ver- keersvakbeweging, maar dan moet het een doelmatige bond zijn en geen lappendeken. De statuten van „St. Raphael" behoeven, volgens de voorzitter, noodzakelijk wijzi ging want de burgerlijke luchtvaart be hoort wel degelijk tot het. beroepsvervoer. De K.L.M. telt 11.000 man personeel, waar onder heel veel katholieken. Het is de al lerhoogste tijd dat de K. A. B. hier door middel van een goede organisatie voet aan de grond krijgt. In verband met het door de Spoorwegen uitgebrachte jaarverslag deelde hij mede, dat het exploitatieover schot van 86 millioen gulden als winst is aangemerkt. Men vergat echter de vo-«le ring op de Staat van 800 mill. gld. Gï3r- logs- en stakingsschade. Deze vordering op de Staat is door de regering nog niet eens erkend. Spreker herinnerde aan de in Sept. 1944 door de regering in Londen gedane toezegging, volgens welke alle stakings schade zon worden vergoed. Deze belofte is nog steeds niet ingelost. „Wij voelen ons door de regej-ing bedrogen", aldus de heer Blommers, „en wij eisen ver goeding van de schade op basis van ver- zetsscjiade, want de staking was een verzetsdaad van groot formaat." Een tiental afdelingsvoorstellen inzake de loon- en prijspolitiek werden ondervan gen door het aannemen van een door het bestuur voorgestelde motie. In deze mo tie wordt ernstige teleurstelling uitgespro ken over de geringe omvang van de toe gekende loonbijslag. Er wordt in gepro testeerd tegen de vastgestelde loongrens. Met klem wordt 'aangedrongen deze min stens tot f 5.000 te verhogen, de aanvangs- leeftijd van 23 op 21 jaar terug te bren gen, aan gepensionneerden een evenredi ge compensatie toe te kennen en spoedige voorzieningen te treffen voor gezinnen met meer dan twee kinderèn. Sedert het einde van 194'5 komen alle Europese en internationale luchtlijnen, wel ke. Nederland aandoen, 'samen op Schiphol. Het gevaar bestaat, zo meent de K. L. M., dat steden als Rotterdam en Den Haag geleidelijk aan nadelen zouden kunnen on dervinden van een mogelijke, vooral ook bij buitenlanders groeiende gedachtengang, dat Schiphol uitsluitend luchtvaartstation voor Amsterdam is. De K.L.M. tracht nu de bezwaren voor luchtreizigers uit en voor Rotterdam en Den Haag zoveel mo gelijk te ondervangen, door verbetering aan te brengen in het vervoer langs de weg tussen genoemde steden en Schiphol. Ten einde aan de redelijke eisen van de Rotterdamse en Haagse passagiers zoveel mogelijk tegemoet te komen, is de fre quentie van de busverbinding met Schip hol voor luchtreizigers uit deze stad tot zeventien maal per weekdag, en zeven maal op Zondagen opgevoerd. Deze rege ling betekent reeds een aanmerkelijke ver betering. Thans worde echter getracht de verbinding tussen Rotterdam en Schiphol te perfectionneren, door inp.Jqats van, busr sen, auto's in dienst te stellen, die geschikt zijn voor het vervoeren Van zes personen deze afstand kunnen afleggen in vijf kwartier. Door deviezenmoeilijkheden ondervindt de aflevering van deze wagens echter nog grote vertraging. De deelname aan het Congres der Katho lieke Volkspartij, dat 11 en 12 December a.s. te Utrecht in gebouw Tivoli wordt ge houden, is zó groot, dat het nodig bleek ook op de grote standzaal van het Jaar beursgebouw beslag te leggen, daar de za len in gebouw Tivoli niet voldoende ruimte boden om alle deelnemers aan de sectiever gaderingen te plaatsen. Het is zo teleurstellend telkens weer te moeten ervaren, hoe weinig het Nederlandse publiek de wens van Hare Majesteit de Koningin begrijpt, om zich met haar kinderen vrij en ongehinderd onder de mensen te kunnen begeven. Jongeren en ouder/en dringen op, kloppen tegen de ruiten van de auto of blijven staren, ondanks herhaald vriendelijk verzoek langzaam door te lopen. Elk gezellig, door de Prinsesjes be dacht plan, zoals bijvoorbeeld het doen van boodschappen in deze Sint Nicolaastijd of het bezoek aan een dierentuin, leidt daardoor tot een verdrietig resultaat. Nogmaals wordt oud en jong met klem gevraagd de wens van Hare Majesteit de Koningin te helpen ver vullen. j Er zal 10 pet. aardappelmeel in bet brood worden verwerkt, zSals het A.N.P. reeds enige weken geleden meldde. Deze menging begon gisteren, 22 November, zowel voor het normale als voor het wittebrood. Met het oog op de voorraden bloem van oude sa menstelling zullen echter nog enkele we ken verlopen, voordat brood van bloem van de nieuwe samenstelling wordt ge bakken. Binnen niet al te lange tijd zullen voor het eerst sinds de oorlog weei pinda's voor het publiek beschikbaal komen. Weliswaar waren sinds 1943 reeds enkele schepen met grondnoten in Nederland aangekomen, doch deze producten waren uitsluitend bestemd vor verwerking tot voedmgsvetten en -oliën, benevens bescheiden hoeveelhe den ter verwerking tot pindakaas. De zer dagen zullen wederom enkele sche pen met ca. 3100 ton grondnoten uit In donesië in ons land aankomen. Een ge deelte hiervan (ca. 900 ton) zal, mits de noten van voldoende kwaliteit zijn, wor den gebrand en als pinda's in de han del gebracht. Voorts zal een hoeveel heid van ca. 1800 ton worden verwerkt tot pindakaas, terwijl de rest voor di verse andera doeleinden is bestemd. (Van onze Haagse redactie) Op de grote landelijke bijeenkomst van de Ned. Kath. Middenstandsbond, Maandag te Den Haag gehouden, is een resolutie aangenomen, waarin de rege ring verzocht wordt het verbod tot het gebruik van étalage-verlichting van 4 tot 6 "uur in de namiddag, voor wat be treft enige tijd voorafgaande aan Sin terklaas eh Kerstmis, in te trekken. Het hek voor de St. Pieter te Rome is gesloten, terwijl de kerk opnieuw geconsacreerd wordt, nadat de 65-jarige jurist Pulieri zelfmoord pleegde door van de eerste loggia naar beneden te springen. Zijn stoffelijk overschot werd dadelijk door de Palatijnse garde weggedragen en de kerk gesloten. Gistermiddag behandelde het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam de zaak tegen de 56-jarige Josef Oberle, een der Amersfoortse kampbewakers. Oberle, een flink gebouwd man met een martiale snor, is voor de oorlog schaapherder geweest. Een beroep dat wel de grootste tegenstelling vormt tot de functie, die verdachte gedurende zijn tijd in gevangenkampen uitoefende. Getuige Bos vertelde als eerstgehoor- de getuige, dat Oberle, die het toezicht had over een buitencommando van on geveer 150 man, per dag 10 tot 15 ge vangenen met een dikke stok afranselde. „Es ist nicht wahr" is het commentaar van Oberle op deze verklaring. Zelfs op koude dagen in October en Novem ber liet verdachte de gevangenen hun jassen uittrekken, zodat zij in hun blote bovenlijf of slechts met een dun hemdje aan moesten werken. Oberle placht dan te zeggen „Werk jullie te maar warm." Zonder God kan niemand het leven I Vverstaan. I „Oberle ontving mij in de „rozentuil--" met stokslagen en liet mij diepe knie buigingen maken", vertelde getuige Pel«. De verdachte reageert hierop, dat hij bet niet gedaan heeft en dat hij hier niet' staat als leugenaar. Niet altijd zijn de getuigenverklaringen juist, dit bleek bij de getuige Slagt, die. Oberle van mishandelingen beschul digde, gepleegd op een tijdstip dat Ober le volgens de verklaringen van de verbalisanten in het kamp Ommen was. Oberle heeft deel uitgemaakt van dezelfde vuurpeletons als Brahm. Ook zijn verweer is het „Befehl ist Befehl." De verdachte beweert dat hij tijden» zijn verhoor door de verbalisanten mis handeld is. Dit wordt door de recher cheur v. d. Beukei ontkend en hij voegt daaraan toe, dat een ontslagen insper teur van de PRA, Gerlings, destijds de groep Kotella opgewekt heeft te zeggen, dat zij door de verbalisanten geslagen zijn om tegen deze rechercheur steir ming te* maken. Op een vraag van de president, of Oberle niet geweten heeft, dat het voedsel in het kamp zo slecht was, ant woordde de ex-schaapherder tot verba zing van de toehoorders, dat het eten heel goed was. Zelfs is een gevangen» 20 pond in het kamp aangekomen. Op de vraag wie dat dan wel was, antwoordde Oberle, onder het gelacn avn de publieke tribune: „Frans van de Laar." Om half vijf schorste prof. Van Ha mel de zitting tot Zaterdag 27 Novem ber a.s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1