Vrijdag ontmoeting in Kalioerang? POSTAMBTENAAR DE DADER Strijd tegen Kardinaal Mindszenty nadert tragische ontknoping Ontwerp-coördinatieplan voor het autobusvervoer Spaak toch niet geslaagd m 1 Delegatie in Batavia aangekomen Coöperatieve verenigingen over geheel het land als verganninghoudster Eyskens nieuwe formateur Het weer HET KERSTMANNETJE" VOOR HET HOF Talrijke Joden doodgeknuppeld ORGANISATIE ONTDEKT VAN OUD-N.S.B.-ERS Geslaagde inval in vergadering Tot hoofd en hart Organisatie van de politie Verklaring Zondag j.l. voorgelezen IPKI-fllBW i f m m&ür k fV I BONAANWIJZING VOOR SINAASAPPELEN WÈÊÈÈ woensdag 24 november 1948 72ste JAARGANG No. 24316 DE Dl AM ANTEN DIEF STAL TE BANGKOK Primitieve toestanden Etalageverlichting Minister kan geen concessie doen Citroenen zijn vrij Witte paters naar Afrika De toestand van Koning George Jï /{f BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 2T544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1.52 per meand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogt*. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonde; opgave van redenen te weigeren. De Constellation met de Nederlandse Ihinisters Sassen en Stikker, de gede legeerde van het opperbestuur Neher en de adviseurs is heden op het vlieg veld Kemajoran bij Batavia aangekomen. Tegenover de pers legde minister Sassen een verklaring af, waarin hij zeide, dat de delegatie was gekomen om de fede rale en souvereine staat van Indonesië tot stand te brengen in een duurzame unie met het vrije en souvereine konink rijk der Nederlanden. Er .moet een mogelijkheid zijn, dit snel te doen. Dat hopen wij te bereiken. Wij zullen hier voor korte tijd zijn. Daarna gaan wij terug om rapport uit te brengen aan onze regering. Vele autoriteiten waren bij de ont vangst van de delegatie aanwezig. Op merkelijk was. dat dr. Beel ontbrak. Tijdens het spelen van het Wilhelmus rommelde in de verte een onweer Nederlandse autoriteiten te Batavia hebben heden aan correspondenten van buitenlandse bladen verboden republi keins gebied te bezoeken, Deze mede deling werd gedaan gelijktijdig met de aankomst van de ministers. Over dezelfde aangelegenheid meldt Aneta van gezaghebbende zijde te heb ben vernomen dat voorlopig geen mede werking zal worden verleend voor het reizen van niet bij de delegaties of de onderhandelingen betrokkenen naar Djocja per vliegtuig van de C.v.G.D. Omtrent de plaats, waar de ontmoe ting tussen de Nederlandse ministers en Batta zal worden gehouden, zijn van ge zaghebbende zijde nog geen gegevens te verkrijgen, doch in republikeinse krin gen te Batavia is men van mening, dat Kalioerang het meest waarschijnlijke ontmoetingspunt zal zijn. Verwacht wordt dat Vrijdag de besprekingen tus sen de republiek en de nieuwe Neder landse delegatie zullen beginnen. Hoge republikeinse kringen geloven, dat het resultaat van de besprekingen een vreed zame schikking zal zijn dan wel tot'een hervatting van de oorlogvoering op grote schaal zal leiden. Gedetailleerde bespre kingen over procedure-kwesties worden niet verwacht. Een republikeins waarnemer zeide dat de nieuwe Nederlandse delegatie Ne derland en de Nederlandse gedachte ver tegenwoordigt en niet Indië en haar ko loniale mentaliteit zoals die in Batavia gevonden worden. Het republikeinse te Batavia verschij nende dagblad Merdeka schrijft, dat de republiek de onderhandelingen pas als officieel kan beschouwen, wanneer ze ge houden worden onder auspiciën van de C. v. G. D. Van de zijde van de C. v. G. D. werd desgevraagd aan Aneta verklaard, dat de commissie „zeer verheugd" zal zijn over elke poging om de partijen rechtstreeks tot elkaar te brengen. Men wees hierbij op de oorspronkelijke opdracht van de commissie, namelijk „de partijen tot el kaar te brengen" en zeide, dat het on verschillig is of zulks al dan niet via de commissie geschiedt. Na besprekingen over de vorming van de daerah Noord-Celebes is thans vast gesteld dat de daerah begin volgend jaar kan worden gevormd, aldus verneemt de correspondent van Aneta uit Makas sar. De vorming van de daerah Midden- Celebes kan eveneens begin volgend jaar verwacht worden. Op 2 October werd, zoals in het kort gemeld, uit een postzak die per K.L.M.-vliegtuig naar Bangkok was gebracht, bijna duizend diamanten gestolen ter waarde van 25.000 gld. De rijksrecherche is er in geslaagd om deze diefstal op te helderen. Vier daders zijn gearresteerd maar de diamanten zelf zijn nog niet terug gevonden. In verband met de vele moeilijkheden, Waarmede de K.L.M. op de Indië-route te kampen heeft, o.a. vele diefstallen uit Vliegtuigen en uit aangevoerde oost- lakken en bagage, is een rijksrecher cheur een inspectietocht op deze route gaan maken en heeft en passant ook ge doemde diefstal opgehelderd. De betrok ken postzak bevatte 15 aangetekende stukken en was door de Siamese post ambtenaar te Bangkok op de gewone wiize met een mes geopend. Daarbij sneed hij bij vergissing ook een envelop Open, die onder in de postzak lag en die 110 diamanten bevatte. De diamanten rolde er uit en het grootste gedeelte er van stak de ambtenaar in zijn zak. De rest de postzak bevatte voor een waarde van f 60.000 aan juwelen en edelgesteente liet hij intact en gaf dit op de gewone wijze over aan de an dere ambtenaren. Om de diefstal van de diamanten te camoufleren bracht hij inet hetzelfde mes, waarmede hij de zak had geopend in de zak een snede aan alsof een dief dat had gedaan. De Ne derlandse politieman bevond al direct bij zijn onderzoek, dat de snede door het mes van de ambentaar moest ziin aangebracht en zo kon men spoedig de schuldigen achterhalen. De diamanten lijn echter nog steeds verdwenen, maar daar ze niet tot in het Oosten gangbare type behoren, zijn maatregelen getrof fen, dat .ze, 'zodra ze ergens aan de markt mochten worden gebracht, on- toiddelijk kunnen worden achterhaald. Er heersen overigens zeer primitieve toestanden op vele vliegvelden. In dit geval was de Bangkokse politie des mor gens om tien uur gewaarschuwd voor de diefstal, maar ze arriveerde eerst om twee uur en arresteerde toen twee on dergeschikte employé's op aanwijzing Van een hogere ambtenaar, die best zelf de dader kan zijn geweest. Toen de Nederlandse politieman in Bangkok arri veerde bleken de arrestanten nog in het geheel niet te zijn verhoord, terwijl evenmin huiszoeking was gedaan. Ten slotte zijn nog twee hogere ambtenaren gearresteerd. De Nederlandse politie kan Uiteraard in deze zaak weinig doen, daar ie geheel afhankelijk is van de mede- Werking der Bangkokse politie. In het algemeen is echter de medewerking van •te plaatselijke politiediensten zeer goed. De K.L.M. heeft al verscheidene maatregelen getroffen om de diefstal- ten tegen te gaan. Zo zijn er op haar kosten op sommige vliegvelden kluizen aangebracht om de waardéartikelen tij dens het oponthoud op het vliegveld te tergen. Verder worden de bagage-rui- hien der vliegvelden met een Lipsslot afgesloten en bovendien verzegeld. Ook dc- controle is strenger geworden. Op ®en vliegveld waar voortdurend zendin gen horloges werden gestolen en de douanenambtenaren met mooie horloges om de pols liepen, zijn zes van deze ambtenaren wegens diefstal gearres teerd. Maar de toestanden in het Oosten maken het de K.L.M. uiterst moeilijk. Op het vliegveld in Bangkok weigert de post de postzakken bij het vliegveld in ontvangst te nemen, zoals overal el ders wel gebeurt. Daarom brengt de K.L.M. de postzakken bij de heren thuis, maar als ze niet thuis zijn moet de K.L.M. ze bewaren! In een der steden, welke de route aandoet, huist de onderwereld op de grote begraafplaats van de stad en zelfs de politie durft er niet te komen! ...S?< Voor de eerste maal zullen de Romeinen een echte rodeo te zien krijgen. Daarvoor zijn Ken Maynard en zijn „duivels van de prairie" naar de Heilige Stad gekomen om eens een fiks nummertje Wild-West-romantiek ten beste te geven tussen de eeuwenoude monumenten De strijd tegen Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hongarije, heeft de laatste dagen een hoogtepunt bereikt. In kerke lijke kringen vreest men, dat de jongste verklaring van de Kardinaal in de Ma gyar Kurir, die door de politie van Boe dapest in beslag is genomen, als diens „zwanezang" zal moeten worden be schouwd. Men verheelt zijn bezorgdheid niet, dat binnenkort het conflict tot een tragische ontknoping zal 'eiden. Inmiddels is niettemin ondanks de in beslagneming van de Magyar Kurir de verklaring van de Kardinaal j.l. Zondag in alle kerken van Hongarije van de kansel voorgelezen. In deze verklaring weerlegt de Kardinaal de beschuldigin gen die tegen hem door de communisten worden ingebracht. Het Franse Katholieke blad „L'Aube" geeft enkele passages uit de herderlijke brief van de Kardinaal: „Ik wil", zo zegt hij, „dat geen. enkele Katholiek veront rust wordt ter wille van mij. Dientenge volge machtig ik de gelovigen de tegen mij gerichte protestmoties, die men doet rondgaan, te tekenen, daar ik wel weet, dat de ondertekenaars niet over hun vrije wil kunnen beschikken". In het begin van de brief zegt de Kar dinaal, dat hij de „grote morele folterin gen, waaraan de Katholieken worden blootgesteld" erkent en deelt. Talrijken onder hen, zo zegt hij, hebben te kiezen tussen het behoud van hun materieel bestaan en de christelijke leer. „Moge hij, die de genade van het heilige helden dom heeft ontvangen, de rechte weg van Christus volgen". Als tegenactie is de Hongaarse radio Maandag begonnen met het uitzenden van de tekst van protesttelegrammen, die de regering zou hebben ontvangen van organisaties en arbeiders en waar in de „arbeiders hun ontevredenheid uiten tegen de „reactionnaire hetze van Kardinaal Mindszenty". Deze stroom van protesten, aldus radio Boe dapest, richt zich niet tegen de vrijheid van godsdienst maar „tegen de haat- politiek van de Kardinaal", die als ..oorlogsophitser" en „agent van het Amerikaanse imperialisme" wordt be titeld en als „verstoorder van de rust in Hongarije's binnenlandse politiek". In een commentaar op deze gebeurte nissen verklaarde Radio-Viticana Dins dagmiddag: Wij weten niet wat men door deze campagne tegen Kardinaal Minds zenty hoopt te bereiken. Wij weten wel, dat de ervaring leert, dat bepaalde re giems zfch uiterst onbehaaglijk gevoelen tegenover diegenen, die zonder vrees in de naam van God en van de Kerk de verdediging op zich nemen van waar heid en vrijheid. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Dinsdagavond. Tegen ieders verwachting in heeft Spaak Dinsdagnamiddag moeten mede delen, dat hij er niet in geslaagd is een regering te vormen. Hij heeft de Prins-Regent hiervan in kennis gesteld en deze heeft kort hierop de heer Eyskens, minister van Financiën, met de vorming van een nieuw kabinet belast. De mislukking van Spaak, waarvan de eerste symptomen al in de loop van de middag te merken waren, is tóch een grote verrassing geweest. De be sprekingen verliepen aanvankelijk vrij vlot en zelfs nog in de namiddag kon Spaak verklaren, dat de politieke kwesties opgelost waren. Er was overeen stemming bereikt inzake het onderwijsprobleem en de koningskwestie^ terwijl de twee partyen het eens waren geworden over het programma. Spaak be schikte bovendien over een candidaat, die bereid was de portefeuille van Justitie te aanvaarden na overleg met de C.V.P.-Ieiding. Waarover is Spaak gestruikeld? Hij is gestruikeld over de eis van de katholie ken het aantal portefeuilles te vermin deren en over hun weigering de zorg over het Marshall-plan in handen te ge ven van een socialist. Spaak heeft er de nadruk op gelegd, dat de C.V.P. derhalve de verantwoorde lijkheid voor deze mislukking dragen moet, omd^t zij vasthoudt aan de illusie, dat het terugbrengen van het Kabinet tot twaalf of veertien ministeries een be langrijke bezuiniging zou betekenen. Spaak ontkent dit en hij is van oordeel, dat deze bezuiniging volstrekt denk beeldig is. Hij heeft dit voor de pers, aan wie hij verweet dit denkbeeld bij het publiek ingang te hebben doen vinden, gedemonstreerd door na te gaan, welke ministeries er eventueel zouden kunnen verdwijnen en daartegenover te stellen de consequenties, die dit zou meebren gen. Men mag echter niet vergeten, dat wat de C.V.P. vooral op het oog heeft de concentratie is van bepaalde minis teries, die tot de economische sector be horen, om op die manier de sleutelposi ties in één hand te brengen. Het voor deel daarvan is, dat bepaalde opposities, zoals b.v. tegen de stijging van de prijs van steenkool en electriciteit, tegen de reorganisatie van de mijnindustrie enz., gemakkelijker kunnen worden over wonnen. Weegt dit alles zwaar genoeg om een de T^ijnwerkers mogen staken in Frankrijk, de revolutie moge voorbereid worden, *>ün £ens van duinkerken mogen stil liggen, de muzikanten vieren het feest St. Cecilia. Door een der straten van Duinkerken trekt het muziekcorps schallende hoorns, bekeken door de stakers die op straat slenteren en de soldaten die in volle wapenrusting in de stad aanwezig zijn. mislukking aanvaardbaar te maken? Alles bijeengenomen misschien niet, maar van de andere kant, is er toch ook geen drama geschied. Spaak heeft bij het aanvaarden van de opdracht duidelijk te kennen gegeven, dat zijn persoonlijke conditie deze was, dat men het hem niet te lastig moest maken. Vandaag nog ver trouwde hij de pers toe, dat hij natuur lijk deed wat hij kon, maar dat het doel van zijn leven toch niet in het premier schap bestaat. De heer De Schrijver, voorzitter van de C.V.P., heeft in verband daarmede verklaard, dat er nieuwe onderhande lingen gevoerd zouden moeten worden tussen de twee grote partijen en dat het hem helemaal- niet nodig leek, dat men nu reeds aan kamerontbinding zou gaan denken. Zeker is het intussen, dat de mislukking van Spaak de bespre kingen niet vergemakkelijkt, aangezien er inderdaad niemand is, die met de zelfde autoriteit voor de twee partijen staat en die het geheel der problemen zozeer domineert. Dat is van belang om dat men bij verdere besprekingen dan ook gemakkelijker in de detailproble men verstrikt raakt. Het feit overigens, dat de heer Eys kens tot formateur is aangeduid, wyst er op, dat men nog steeds een oplossing zoekt in dezelfde richting. De minister van Financiën is een trouw aanhanger van de formule-Spaak en staat bij de socialisten doorgaans niet slecht aange schreven. Hij is een groot voorstander van de katholiek-socialistische coalitie en zal ongetwijfeld alles ondernemen om met enige detailvérschillen toch in grote lijnen de pogingen van Spaak voort te zetten. Of hij daarin zal slagen is een andere kwestie. Op dat punt is het voor. zichtiger af te wachten. De gebeurtenis sen beantwoorden niet steeds aan het beeld, dat men er zich van vormt. Dat is door de mislukking van Spaak wel ge bleken. Op vragen van het Tweede Kamerlid Comelissen (VVD) betreffende ophef fing van het verbod tot het verlichten van etalages en het ontsteken van licht reclames na zonsondergang heeft de minister van Economische Zaken ge antwoord, dat hij tot zijn leedwezen geen enkele concessie kan doen. Gezien de ernst van de toestand kan verzachting van de onlangs genomen maatregelen tijdens de maand Decem ber niet in overweging worden geno men. Aan de uitvoering van deze maatre gelen zal met de meest mogelijke ge strengheid de hand worden gehouden. Verwachting tot Donderdagavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, weinig wind en vannacht plaatselijk lichte vorst en vorming van nevel of mist. Dezelfde of iets lagere temperatuur dan van daag. Zon: 8.16—16.37. Maan: 1.0214.35. Binnenkort znllen weer sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. Ter ver krijging daarvan moet men de bonnen 414 en 420 algemeen uiterlyk 4 Decem ber bij een handelaar in groente en/of fruit inleveren. Bon 414 algemeen (voor houders van A-, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 420 algemeen (voor houders van D- en E-kaarten) op één kilogram sinaasappelen. Het is nog niet zeker of deze distribu tie-op-bon bestendigd za! blijven of dat mettertijd tot vrije consumptie kan wor den overgegaan. De beslissing hierover is o.a. afhankelijk van de mate, waarop ons land sinaasappelen zal kunnen be trekken uit het buitenland. De vooruit zichten zijn niet somber. Sinaasappelen, welke op de thans aangewezen bonnen zullen worden afgeleverd zijn groten deels afkomstig uit Italië. Met Palestina is een contract gesloten, krachtens welk dit land gedurende de periode van medio December tot medio Februari ca. 12.000 ton sinaasappelen aan ons land zal leve ren. Voqr de invoer uit Spanje is een contingent vastgesteld van 40.000 ton sinaasappelen, alsmede van 800 ton citroenen. Citroenen zuil .i zonder bon in de handel worden gebracht. (Van onze Haagse redactie) De Landelyke Bond van Autobus ondernemers, die 90 leden telt, heeft op een bijeenkomst der pers een ontwerp-coördinatieplan voorgelegd waardoor het autobusvervoer, in an dere en naar het inzicht van het bestuur in betere banen geleid wordt. Vooropgesteld wordt, dat het algemeen belang op de hierna te schetsen wijze, het best gediend wordt en dat de particulier hersteld wordt in de mogelijkheid een auto busbedrijf op te richten los van de vele beperkende bepalingen tijdens de oorlog ontstaan. Hoe was de toestand voor de oorlog? In 1939 werd door de W. A. P. (de wet tot wijziging van het personenvervoer) een zekere ordening in het autobusbe drijf tot stand gebracht, waarbij met de belangen van de oprichters van dit be drijf, de particulieren die na de eerste wereldoorlog het risico hadden aange durfd ons land te ontsluiten voor auto- busverkeer, rekening werd gehouden. Men kon geen bezwaar hebben tegen het concessiestelsel, daar hierdoor excessen vermeden werden en nog altijd beroep op de Kroon open stond. Tijdens de oorlog echter in 1942 heeft de Commissie Vergunning Personenvervoer, aldus werd mede gedeeld, het autobusvraagstuk opge lost op een wijze die op z'n zachtst uitgedrukt willekeurig genoemd moet worden. Men zou daarmede desnoods nog vrede kunnen hebben, daar deze maatregelen genomen werden in een abnormale tijd, maar zodra ie nood toestand opgeheven werd, na de oor log dus. zou de macht van deze com missie toch beknot moeten worden'en 'zouden de inbreuken, die werden aan gevoeld als een volkomen ontrechFmg, toch opgeheven moeten worden. Dit is niet geschied De gedupeerden bleven gedupeerd en de dwangpositie, waar voor velen gesteld waren, werd niet opgeheven. Bij de reactie, na de bevrijding opge treden, zijn 39 zaken aanhangig ge maakt bij de Raad van Rechtsherstel en het resultaat is, dat 19 overeenkom sten werden gekenschetst als onder dwang gesloten en in strijd met het rechtsbeginsel te zijn. De A.T.O. en de N S. hebben 17 oudere gevallen bij min nelijke schikking geregeld. Nu is, als gevolg van de motie-Ser- rarens, de Commissie Vergunning Per sonenvervoer wel uitgeschakeld, en is deze zomer ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de W. A. P., maar de Bond van Autobusondernemers wenst de zaken in groter verband te rege len, vandaar dat hij komt met zijn coördinatie-plan. Het gaat uit van streekvervoersonder- nemingen, waarvoor ons land in 31 ge bieden is verdeeld. In elk vervoersge bied is geprojecteerd een coöperatieve vereniging, die de vergunninghoudster is en die onder een eenhoofdige leiding staat. Deze wordt bijgestaan door een Raad van Bestuur (commissarissen). De particuliere ondernemer heeft nu het recht tot exploitatie van de vergunning voor een bepaald traject bij de gratie van de coöperatieve onderneming. In deze organisatievorm heeft men nu een combinatie van het grote belang van een geüniformeerd autobuswezen in een bepaalde streek en de leiding van één man in een niet te groot bedrijf, die alles kan overzien, de streek kent en onmiddellijk maatregelen kan nemen waar deze geboden zijn. Een overkoe pelend lichaam voor het gehele land werkt daarbij federatief en kan de vor ming van een fonds ter hand nemen, waardoor de exploitatie van onrenda bele lijnen mogelijk wordt gemaakt. Op deze wijze denkt men een tweeledig doel te dienen: de gedupeerde particu lier te herstellen in zijn mogelijkheid tot exploitatie van personenvervoer en tevens het algemeen belang te dienen, want hoewel het particulier initiatief voorrang heeft, het moet aantonen bruikbaar te zijn voor het algemeen be>- lang. Gisteren vertrok Van het vliegveld Welschap te Eindhoven een machine van de Aëro-Holland Luchtvaartmaatschap pij met bestemming Midden-Afrika Aan boord bevonden zich veertien Witte Paters, o.w. zeven Nederlanders: de eerw. paters B. Janssens, H. Lanters, P. Essers, P. Daverveldt, H. Buijs,. Br. Wiro en Br. Petrus Claver. De hoog- eerw. pater H. Hartman, Provinciaal der Witte Paters, deed de missionaris sen uitgeleide. Rond 2 of 3 December zal hetzelfde Dakota-vliegtuig met een groep Witte Paters terugkeren, die in het vaderland herstel van hun krach ten komen zoeken na tien of meer ja ren missiearbeid. De journalisten, die by het Britse hof geaccrediteerd zyn, hebben bekend gemaakt. dat koning George de Zesde aan een slagaderwandontsteking in zijn rechterbeen lydt en niet aan trombose. H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren een telegram met bewijs van medeleven en de wens voor zijn spoedig volledig herstel gezonden aan de Engelse koning. Een telegram van dank daarvoor is op het koninklijk paleis Soestdijk ont vangen. Mevr. Kosenkina, de Russische onder wijzeres, die destijds van de derde ver dieping van het Russisch consulaat in New York sprong cm aan de Sovjets te ontkomen, is nu zover, dat zij het ziekenhuis kan verlaten. Links de dokter, die haar behandelde. Zij wil nu Amerikaans staatsburgeres worden. Hugo Hermann Wolf. 56 jaar oud, die in, het kamp Amersfoort de bijnaam „Het Kerstmannetje" kreeg, moest zich Dins dag als vijfde man van de groep Kotella voor het Bijzonder Gerechtshof te Am- sterdam verantwoorden. De publieke belangstelling voor deze zaken blijft groot en toen het kerstman netje hedenochtend werd binnengeleid, klonk van alle kanten gemompel: „Ha, daar is hij." De eerste getuige, de heer Goedhart, die drié jaar in concentratiekampen vertoefde, vertelt dat Wolf zeer kwistig was met stokslagen en trappen. Getuige heeft waar genomen, dat Wolf een Joodse gevangene zodanig trapte, dat hij op de grond viel. Wolf bleef doortrappen op het onder lichaam van de getroffene. De volgende getuige, mevr. M., wier echtgenoot, de heer S., in het kamp Amers foort is overleden, kon zich niet goed- houden, barstte in snikken uit en schreeuwde naar de verdachte, op de vraag van de president wat zij omtrent het lot van haar echtgenoot wist: „Dood geknuppeld door die vuile sadist", en wilde op Wolf toelopen; zij werd even Naar het A.N.P. verneemt, is per soneel van de Dienst Opsporing ontvluchte politieke delinquenten, een onderdeel van de rijkspolitie te Amsterdam, er dezer dagen in geslaagd een vereniging, gesticht door voorwaardelijk veroordeelde politieke delinquenten, op te rollen. Het doel der vereniging was hulp en steun te verlenen aan oud-N.S.B.-ers. die levensonderhoud zoeken of om andere redenen financiële hulp nodig hebben. Het onderzoek heeft echter uitgewe zen, dat ook ondergedokenen en voort vluchtige politieke delinquenten, even als ongewenste vreemdelingen, door deze vereniging werden geholpen. Het hoofdkwartier was in een perceel te Amsterdam, waarin een soort ar beidsbureau was gevestigd en waar voortdurend vergaderingen werden be legd. In dit perceel is een inval gedaan en de politie is er in geslaagd bescheiden, waaronder een kaartsysteem en de vol ledige administratie in beslag te ne men. Bovendien konden verscheidene vooraanstaande figuren in deze ver eniging worden gearresteerd. Het onderzoek wees bovendien uit, dat een van de medewerkers, een be kend radio-propagandist uit de be zettingstijd, gelden, die bestemd waren om gebruikt te worden voor de ondersteuning van politieke delinquenten, ten eigen bate aanwendde. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Op grond hiervan kunnen op het ogenblik geen nadere bijzonderheden worden medegedeeld. Om deel te nemen in het succes van onze naaste is vaak meer edelmoedig- heid nodigdan om deel te nemen in zijn smart. weggevoerd, maar wilde toch aanwezig ziin, toen de volgende getuige, Van O., zijn verklaringen zou afleggen. Maar ook hij kon zijn zenuwen niet de baas blijven en stond voor het hof te snikken. De ge tuige W. vertelde daarna dat Wolf samen met Franzca de heer S. heeft neergeknup- peld. Het slachtoffer was na afloop met wonden overdekt en is enige dagen later overleden. Wolf was commandant van het Joden- commando en naar de ex-gevangenen ver tellen, mishandelde hij deze mensen op gruwelij ke wij ze. Verdachte kan zich dat allemaal niet meer herinneren, maar wil het ook niet ontkennen. Als de president aan mevr. M. mededeelt, hoe haar echtgenoot zijn einde heeft gevonden, barst zij opnieuw in tra nen uit. Zij werd weer weggeleid, maar maakte van een onbewaakt ogenblik ge bruik om de verdachte drie harde klappen op het hoofd te geven. Wolf heeft zijn bijnaam gekregen, om dat hij denneboompjes uit het bos had gehaald en in het kamp gedragen om ze daar te planten. De beschuldigingen stapelden zich met iedere getuigenverklaring hoger tegen de verdachte op en steeds zijn het verslagen van mishandelingen van Joden. Velen hunner zijn aan de gevolgen overleden. Wolf had de gewoonte Joodse gevan genen als dieren te behandelen. Som migen moesten op handen en knieën rondkruipen en blaffen. Anderen joeg hij midden in de winter door kuilen waar water in stond. Zij moesten dan een stuk hout in de mond meenemen.. Getuige Buijsen heeft Wolf met een baksteen een 16-jarige Joodse jongen op het hoofd zien slaan. De jongen zak te ineen en kon niet meer opstaan. Wolf ontkent dit. Getuige de l'Or moest eenmaal krui wagens vullen met graszoden. Joodse gevangenen moesten deze kruiwagens een kilometer ver in het bos rijden. Dit was zeer zware arbeid, verklaarde de getuige, voor een normaal mens, dus zeker voor de uitgeputte Joodse ge vangenen. Sommigen hielden het niet vol en zakten ineen. Wolf sloeg er toen met een gummiknuppel op los. Een ge vangene werd op deze wijze gedood. Het lijk werd ontkleed en zo op een kruiwagen naar daar de kalkput gere den. Getuige verklaarde voorts dat Wolf hem bij Berg gemeld had, waar door getuige een maand „rozentuin" kreeg. Dit bestreed Wolf fel. „Wolf nam meer dan eens een Joodse gevangene mee in het bos. Wij hoorden dan schreeuwen en huilen en na enige tijd een schot. Even later kwam Wolf terug, het lijk op een kruiwagen mee voerend", verklaarde getuige Van Lin- schoten. De verdachte is enige jaren in Amers foort en ongeveer van medio 1943 tot de Dolle Dinsdag in het kamp Vugt ge weest. Na Dolle Dinsdag ging Wolf met het grote evacuatie-transport weer naar Amersfoort. In beide kampen stond hij bekend onder zijn bijnaam en in beide Er wordt een strijd gevoerd om de organisatie der politie; een strijd, welke sedert de bevrijding de ge moederen van de Nederlandse burge meesters vervult en waaraan buiten de gemeentelijke kring tot dusver te wei nig aandacht is geschonken. Dat ten on rechte, want niet alleen de positie van de burgemeesters is bij dit vraagstuk betrokken, doch een der fundamenten van het gemeentelijk bestel. In het kort geschetst ligt de zaak zó: De gemeentewet stelt de burgemeester verantwoordelijk voor de handhaving van de openbare arde en rust in de ge meente en gaf hem daartoe het bevel over een eigen gemeentelijk politie-ap- paraat. Deze gemeentelijke politie-orga- nisatie is door de bezetter om hals ge bracht; deze immers had nodig een ge centraliseerd politie-apparaat dat een willig werktuig was in handen van de bezettende macht. Een dergelijk appa raat is voor een politie-staat onmisbaar, maar druist in tegen alle beginselen van een democratische rechtsstaat zoals Ne derland behoort te zijn. Het wordt de toenmalige regering nog hoogst kwalijk genomen, dat zij na de bevrijding niet onmiddellijk maatrege len nam om het Duitse wanproduct door een aan de Nederlandse rechtsop vattingen beantwoordende regeling te doen vergangen, doch integendeel: elf dagen vóór de Volksvertegenwoordiging haar grondwettelijke taak ging hervat- ,ten, met een beroep op het staats-nood- recht een Kon. besluit het politiebe- sluit 1945 uitvaardigde, waarin de door de Duitsers ingevoerde politie-organisatie in grote trekken werd overgenomen. Voor de grotere gemeenten werd de ge meentepolitie hersteld, doch het over grote aantal der gemeenten. 888 in ge tal, behield de Rijkspolitie. De politie dienst wordt in die gemeenten verricht door hiërarchisch onder de bevelen van gewestelijke- en groepscommandanten staande Rijkspolitiemannen. De burge meesters hebben wel een papieren be- velsrecht over de in hun gemeente ge- stationneerde Rijkspolitiemannen, doch in feite missen zij daarover elke zeggen schap. De ontwerpers van het Rijkspolitie- besluit hebben kennelijk voor ogen ge had een met tanks en jeeps uitgeruste politiemacht, bestemd om de bedreigde orde en rust met geweld te handhaven. Zij hadden geen oog voor de practijk ln het overgrote deel der gemeenten, vooral de kleinere gemeenten, waar de politie onder leiding en verantwoordelijkheid van de burgemeester een onmisbare fac tor is voor het goed functionneren van het plaatselijk bestuur en voor de hand having van de orde en rust. De bevolking blijft de burgemeester zien als de eerste magistraat tot wie zij zich kan wenden in alle aangelegenhe den. Het gezag van de burgemeester ln de gemeenten met Rijkspolitie lijdt er ernstig onder als hij zoals nu vrij al gemeen geschiedt onkundig wordt gelaten van hetgeen op politioneel ge bied in zijn gemeente plaats vindt. Van de opgemaakte processen-verbaal krijgt hij geen kennis: onderzoeken en inlich tingen, ook omtrent personen uit de intellectuele kringen der burgerij, gaan buiten hem om. Delicate zaken op poli tioneel gebied worden behandeld door met de bevolking vrijwel onbekende ..politie-officieren" (klinkt dit niet een boetie Germaans?). Geen wonder dan ook dat deze gang van zaken in de kring der burgemeesters tot gerechtvaardigde protesten aanleiding heeft gegeven en de Veren, van Ned. Gemeenten het ver- 'eden jaar noodzakelijk achtte aan dit onderwerp een speciaal congres te wij den. De infectie der centralisatie, tijdens de Duitse bezetting opgedaan, is nog niet geweken. Immers in 1947 lag op het departement van Binnenland se Zaken een wetsontwerp, klaar, het welk beoogde aan de onbevredigende organisatie van de politie een wettelijke grondslag te geven. Dank zij het krach tige protest der Vereniging van Nederl. Gemeenten is het zover nog niet geko men. Het door het congres gevraagde commissoriale onderzoek, waartegen over minister Witteman, minister van Binnenlandse Zaken, welwillend stond, werd door minister Van Maarseveen, destijds minister van Justitie, afgewezen. Het opmerkelijke feit deed zich ech ter voor, dat de heer Van Maarseveen, minister van Binnenlandse Zaken gewor den, wel bereid bleek een dergelijke commissie in te stellen. Deze commissie is thans aan het werk gegaan en heeft de opdracht, vóór het einde van dit jaar met haar rapport gereed te komen. Moge de arbeid van deze commissie er toe leiden, dat op het stuk der poli tie de burgemeester weer zal worden hersteld als zelfstandige gezagdrager met als bestuurstaak de handhaving van het gezag, de openbare orde en de vei ligheid in de gemeente. kampen sidderde de kampbevolking als hij in de nabijheid kwam. Na het verhoor der aanwezige getui gen schorste de president prof. mr. J A. van Hamel de zitting voor de mid dagpauze. Door de behandeling van de zaak te gen Kotalla ca is de belangstelling van het publiek voor de lotgevallen van ge vangenen uit het kamp Amersfoort weer toegenomen. In de afgelopen dagen zijn vele brieven bij het Bijzonder Gerechts hof binnengekomen met het verzoek om inlichtingen over nog steeds niet terug gekeerde familieleden, waarvan het lot niet bekend is. Dit vertelde de president prof. mr. J. A. van Hamel bij het begin van de zitting van gistermiddag tegen Hugo Hermann Wolf. Prof. Van Hamel deed de mede deling, dat Zaterdag a.s. een uitgebreid onderzoek zal worden ingesteld naar de doodsoorzaak van de Amsterdamse wethouder A. S. de Miranda. In vele van de brieven die bij het Hof binnen komen, wordt gezegd, dat oa. Wolf een groot aandeel heeft gehad in het doodknuppelen van de Amsterdamse wethouder. Des middags nam de president met de verdachte de dagvaarding door. „Dat is niet van mij uitgegaan", was vaak het antwoord van Wolf. De presider vraagt hem of hij niet ingezien heeft, dat hij als soldaat onwaardige handelingen, heeft gepleegd. Daarop antwoordde Wolf: „Ik ben opvliegend van aard". De zaak werd geschorst tot Zaterdag 27 Nov. aa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1