STAD EN OMGEVING W?' --J DE KATHOLIEKEN EN DE BUTLIN-KAMPEN Plan-Wesseling een succes! Meisje uit Weesp wint Prinsen Geerligsprijs BLIKSEMAFLEIDERS Het nijverheidsonderwijs in onze stad Vijf kamerleden naar Indonesië i| Thuisfront HERINGA WUTHRICH BAROMETERS Methusalem onder de katers Burgemeester van Zandvoort zoekt toenadering SLOT DEFECT? Zomerhuisjes worden verplaatst 240 INCIDENTEN WINTERJASSEN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 g door Alberdingk Thijm" CAECILIA Burgerlijke Stand H.O.V.-concert Georges Bernanos „VAN KIND TOT ARBEIDER" Gezinsavond Kring Centrum R.K. TECHNICI K.A.B. Kring Noord Nieuws uit de R.K, Leeszaal Kennemer Zweefvlieg Club F aillissementen Distributienieuws WEBER JUBILEA Prijsverhoging en schoen makers Kosten geraamd op f 800.000 Woordenwisseling ontaardde in mishandeling Diefstal van bonnen Auto in de sloot Inval in nachtkroeg Van kolenauto geslingerd Twintig jaar voor verrader Nog twee inbraken Inlichtingen verzocht en te verkrijgen 1 HEEMSTEDE VOOR DE STILLE ARMEN Film over Heemstede- Leamington „Hof Terhove' SANTPOORT Maranatha gaat verhuizen „DE SLEUTELSPECIALIS'I BLOEMENDAAL Gemeenteraad ZANDVOORT „Kinderen van ons volk" Revue Woningbouw. Af* VULPENHOUDERS VULPOTLODEN VIERKLEUREN-POTLODEN Kantoorboekhandel DE R00IJ R.K. Tafeltennisvereniging „Winfried" Scheidsrechter D. Nijs te Haarlem Schaakclub D.O.S. „Het Witte Paard" ONTVANGEN: VASTE MARKT „Willem Ruys" verwacht Beurs van Amsterdam «Thuisfront" van Piet Mossinkoff is een gezellig, hedendaags stuk, dat zich afspeelt op een boerderij, waar de boer, die een hekel heeft aan alles wat mili tair is, midden in het soldatenleven komt te zitten. Een van zijn dochters is met een Canadees getrouwd, zijn zoon wordt vrijwilliger, een andere dochter wordt verliefd op een sergeant en op zijn land helpen soldaten met het tooien van aardappelen. Slechts zijdelings wordt het werk van „Katholiek Thuisfront" aangeroerd in dit toneelstuk, waarin vermakelijke scè nes voorkomen, maar dat toch ietwat langdradig is uitgewerkt. Het geheel had tot drie bedrijven beperkt kunnen blijven, hetgeen de actie zeer zeker ten goede zou zijn gekomen. In verhouding tot* de eerste gerekte bedrijven wordt men in de laatste acte te abrupt voor de oplossing gesteld. De R. K. Rederijkamer „Alberdingk Thijm" gaf gistera-Wnd in de Stads schouwburg een verdienstelijke opvoe ring van het stuk. Joop Kruijver. de eigenzinnige boer, had het eerste bedrijf nodig, om op dreef te komen. Daarna had hij het spel in zijn hand en gaf hij een prachtig gesne den dwarskop te zien. De pastoor werd ten voeten uit ge tekend door Dick Vreeswijk, een goede typering, een overtuigende voordracht! Mieke, de dochter van de boer. kreeg een frisse vertolking van mevr. J. Kruij- ver-Rubelings ofschoon zij weinig op een boerendeern geleek. Miep Beyk verkondigde als huishoudster op de hof stede. op sappige wijze rake waarheden. De sergeant van de stoottroepen vond in Henk Boeree. die met een heerlijk ge mak acteerde, een sympathieke, open hartige figuur. Joh. van Zwieten. de zoon van de boer. die zich als oorlogs vrijwilliger gemeld heeft en daarmede het ongenoegen van zijn koppige vader op de hals heeft gehaald, gaf rustig, soms wat te rustig partij. Het was een rol, waarin we graag wat meer leven hadden willen zien. Gudi Nielen nam voor zich in door haar lief, hier en daar nog iets te be scheiden spel als het meisje van de boerenzoon. De rol van fatterig jong mens leek Ton Rombouts op het liif geschreven, een kosteliike uitbeelding! Cor Campfens gaf de wijsgerige boeren knecht op karakteristieke wijze leven. Een toneelstuk met goede strekking, dat door het vlotte spel, handige regie en alleraardigst décor een prettige her innering achterlaat. A. S. Het najaarsconcert van „Caecilia" week van de traditie af door de uitvoe ring van twee werken voor declamatie met koor. Jac. Bonset had zijn keuze laten vallen op „Pierrot" van Kelk, Nico Hoogerwerf op „In de Kerk" van Guido Gezelle. „Het koor heeft", aldus de componist, „hij Pierrot een begelei dende taak. Die begeleiding is een re actie op, soms zelfs een realistische ver sterking van de tekstuitbeelding door de spreekstem en dit geschiedt met en kele klanken" of uitroepen zonder zinsverband. Bovendien viel het op, dat de pianopartij, niet alleen het koor, doch ook enige malen met spber aan gebrachte accoorden de tekst onder steunt. Die koor-reactie is menigmaal goed getroffen, zowel bij de luchtige als hij dg, .-meer tragische onderdelen. Echter dged 't zwijgen bij verschillende couplet ten (eenmaal bij twee opeenvolgende) wat vreemd aan. Stilte in dit geval een general-pause voor de muziek kan ook haar uitwerking hebben, doch we voelden aldaar niet de noodzakelijk heid er van. Hoogerwerf wendde alleen koor aan en deelde hieraan „de taak toe van het zacht preludiërende, in een koraal over gaande kerkorgel." Zeker bereikte hij zijn doel: een mystieke sfeer te schep pen, alleen kwam de inleiding ons wat lang voor en hoorden we niet zozeer een compleet, breed uitgezongen (met bromstemmen) koraalmotet, zoals we het gaarne hadden verwacht, maar een brede afsluiting. Maar zowel dit als het vorige werk is als experiment behoorlijk geslaagd. Wij wachten af, wat hieruit nog eens voortkomt! Anton Snoeks declameerde de ge dichten met goed tekstbegrip, trof de contrasten in „Pierrot" en de stemming van „In de Kerk" goed. Solistische medewerking verleenden Olga Ongena, een zangeres met zeer fraai getimbreerd altgeluid en hoogst muzikale smaak voor oude gezangen en Brahms-liederen. En Jan Hoeben, die het publiek vergastte op een mooie Sonate van Veracini en een wel wat langdradige, maar goed violistisch ge schreven Ballade van Taylor. Corry Koppen begeleidde beide solisten zeer verdienstelijk Het koor zong nog een viertal a cap- pella-nummers waarbij de mooie sa menzang bijzonder in de Vesperhymne van Hugo Kaun en een sterk-muzikale uitbeelding van Neumann's Vexilla Regis opvielen. De aanwezigen toonden ook voor de declamaties hun volle aandacht. OL. KOOP. (Advertentie) HAARLEM GEBOREN: M. G. Scheelings—Van Boven, z; A. M. P. HopmanHessels, z; C. H. de Graaff—van Os, z; E. Ziere— Jansen, z; C. M. Cornelissen—Dekker, z; F. J. OudesluijsBout, z; M. J. J. Bouwmanvan Werkhoven, z; R. Ro bijnJansen, z; A. J. VesteringSchou ten, z; A. van Bochove—van Dijk, d; M. Molijnvan den Hoek, d; P. J. F. MookhoekSchellekens, d; A. H. Kauf- feld—van Meurs. d; A. Bestenbreur—- Vellinga, d; jonkvr. M. E. Wiebenga von Winning, d. Geboren: N. de Boo-Van der Sluis z; J. L. Luinenburg-Bücker z; C. G. Stef- fens-Roemer z; T. F. M. van Heezik-Bult z; E. van de Pluijm-Stol z; E. C. van den Broek-Gordijn z; J. C. van der Graft-Verhagen d; M. E. Nederstigt-Van der Zalm d; J. Zuithoff-Waalewijn d; G'. Lourens-de Boer d; C. R. Gardenier- Deurloo d; S. T. Hissink-Caron d. Gehuwd: T. van der Lei en J. H. van de Poppe. OVERLEDEN: B Germansv. Loon, 66 j, 2e Vooruitgangstraat; J. B. van DijkVan Haarlem, 79 j., Soutmanstr.; M. BoomsBonte, 55 j., Vosmaerstraat; A. W. Knaap, 54 j., Hazepaterslaan. Overleden: J. F. Spoor, 67 j. Schoter singel; C. Kramer, 82 j. A. L. Dyserinck- straat: A. J. Ebeli-Robin, 85 j. Kinder- huisvest; G. Bouwer, 67 j. Gibraltar- straat; A. P. Sminia-Koster. 58 j. Brou wersstraat; J. H Hoeben-van Bruggen, 48 j. Houtmarkt; N. C. Visser, 83 j. Vaartstraat; M. Poelman, 57 j. Ged. Raamgracht. De soliste van het concert, dat de H.O.V. Vrijdag 26 November zal géven, is onze stadgenote Helène Ludolph. Het programma van dit 4e concert van de B-serie, dat onder leiding van Kees Hartvelt staat, is als volgt samen gesteld. Aangevangen wordt met Mah ler's Vierde Symphonie met sopraan solo, welke door Hélène Ludolph zal worden gezongen. Na de pauze volgt het tweede optreden van de soliste, namelijk met „Hymne an die Nacht" van dr. Alph. Diepenbrock. Het orkest besluit deze avond met een uitvoering van de Suite uit het ballet „De Vuur vogel" van Strawinsky. De heer Pierre Bellaunay van de Uni versiteit in Amsterdam heeft in de aula van het Meisjeslyceum „Sancta Maria" een voordracht gehouden over de figuur van de onlangs gestorven Franse Katho lieke auteur Georges Bernanos. Deze schrijver, die het bovennatuur lijke wilde uitdrukken in een voor ieder begrijpelijke taal, stond volledig in dienst van de enige Waarheid. Hij verkondigde steeds, dat geen politiek of maatschappelijk program tegen dat van Christus op kan. Bernanos' geschriften zijn voor een groot deel van polemische aard. Hij schreef tegen de laffe houding van de Franse bourgeoisie, en tegen de gruwelen, welke Franco's leger op de Balearen bedreef. - Gedurende de Duitse bezetting richtte Bernanos illegaal de „Témoignages Chretiens" op, dat een belangrijk Ka tholiek orgaan geworden is De heer Bellaunay las tenslotte voor uit „Le journal d'un -curé de campagne". Het bestuur van Kring Centrum is er in geslaagd om voor haar eerste ge zinsavond beslag te leggen op de 2de voorzitter van het K.A.B.-Vertfcndsbe- stuur, de heer Jos Veltman. Het onder werp van deze avond is: „Van kind tot arbeider." Deze titel doelt ons in te lei den in het vraagstuk der beroepskeu ze. Wat denkt uw kind te worden als het de schoolbanken verlaat en vooral: kan het kind worden wat het zich voor stelt? Is het bureau voor beroepskeuze een nuttige instelling? Wat is psycho technisch onderzoek? Dit zijn slechts enkele punten, welke op deze belang rijke avond besproken zullen worden. Jos Veltman, de grote promotor van de K.A.J. en voorzitter van de Centrale Jeugdraad, zal duidelijk antwoord ge ven op deze problemen. Het gemengd koor „St. Cecilia", o.l.v. J. Nibbering, onderafd. van de K.A.B., verzorgt de muzikale omlijsting. Deze avond wordt gehouden Vrijdag 26 November in de zaal van café Fabel, Pretoriaplem. Er zal gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen. Door de Bond voor R. K. Technici „St. Bernulphus", afd. Haarlem, wordt een vergadering gehouden op Vrijdag 26 Nov., 's avonds 8 uur, in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Op de vergadering zullen mededelin gen worden gedaan betreffende de nieuwe salarisregeling. Deze regeling wordt een mager koetje genoemd en zou er zeker beter uitge zien hebben indien de technici sterker georganiseerd zouden zijn. De ongeorga niseerden willen wij toch even onder hun aandacht brengen: Bent u zich wel bewust van de stuwende kracht die juist van u uitgaat in het bedrijf en dus ook uit kan gaan ten opzichte van ons maatschappelijk leven? Zo ja, vraagt u zich dan eens af hoe het komt, dat in dit snel verlopende en beslissende tijdperk alles wat uw belangen be treft over en langs u heengaat. Kom dan a.s. Vrijdagavond eens met ons pra ten. U bent van harte welkom. U zult op de vergadering echter ter stond bemerken dat het in onze organi satie niet alléén gaat om materiële be langen. In ons winterprogramma is opgeno men: Een H. Mis, waaronder algem. H- Communie in de kapel van de zusters in de Koningstraat, waarna gemeen schappelijk ontbijt. Verder zal o.m. onze bekende stadgenoot, de heer Joh. W. B. Beijk, een causerie houden over de kathedraal in een omlijsting van een serie prachtige kleurenfoto's, die opge nomen zijn volgens het nieuwste Ko dak-procédé. Hiffl-op volgt op een an dere dag een excursie naar de kathe draal. Donderdag wordt öen vormingsavond gehouden in het gebouwtje van Francis- cus Romans in de Maasstraat.. Het on derwerp van deze avond „De arbeid is Gods plan" zal behandeld worden door kapelaan Heemskerk. De omlijsting be staat uit voordracht en muziek. De R.K. Openbare Leeszaal, Nieuwe Gracht 70, heeft weer de beschikking ge kregen over een aantal nieuwe boeken. Deze week is het de beurt van de jonge ren van 14—18 jaar om te profiteren. Op hun speciaal abonnement kunnen zij krij gen één roman uit de jongeren-afdeling en één studieboek. Hier volgt een keus uit de aanwinsten: J. C. Alders: Jongens in de vrije natuur: waarnemingen aan planten, dieren, damp kring, sterrenhemel en volksgebruiken in do loop van het jaar. T. Bouws: Het boek der spoorwegen. Hélène Boylston: Achter de schermen. E. M. Bunge: In het schijn sel van de mijnlamp. Gonny va^ Dieren: Melodie in F. W. van der Does: Storm, ijs en walvissen» A. van Kampen: Zeeslepers op de evenaar. W. M. Kruseman en Rinke Tolman: Kijk uit je ogen! Reportages uit de doolhof der levende natuur. J. Kxuys- man: Bob Vredeveld wordt man; met ver volg: Idealisten. M. de LangePraamsma. Goud-Elsje verlooft zich. A. C. Metzelaar: Europa ahoy! De geschiedenis van een zeil schip. N. MeyboomVeltman: Heieen heeft vacantie. Irma Meyer De brief van zes J. J. Moerkerk: Een vliegend beroep. K. Norel: Engelandvaarders. C. E. Pothast—- Gimberg: De akker wordt bereid. E. E. Reynolds: Baden Powell; de geschiedenis van zijn leven. Leny van Wijk: Kruisgang naar het geluk. Zwitserse berggidsen ver tellen. In restaurant Brinkmann aan de Grote Markt zal de Kennemer Zweefvlieg Club Donderdagavond. 25 November een grote propaganda-avond houden. De heer Akerboom zal van zijn be levenissen vertellen in Zwitserland, waar de afgelopen zomer de grote in ternationale zweegvliegwedstrijden zijn gehouden. De Kon. Ned. Ver. van Lucht vaart werkt mede door de vertoning van verschillende films op zweefvlieg en motorvlieggebied. Tevens zal de prachtige kleurenfilm over de Ameri kaanse straaljager „Shooting Star" wor den vertoond. Voor belangstellenden is de toegang tot deze avond vrij. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 23 November in staat van faillissement verklaard: A. J. Rutte voorheen winkelier in levensmiddelen, thans vertegenwoordi ger, wonende te Bloemendaal, Harten- lustlaan 9. Rechter-Commissaris: mr. H. J Ferwerda. Curator: mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem. Bioscoptn Rembrandt: Hamlet (volw.), 2.30 en 8 u.; Cinema Palace: De bandiet (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De belevenissen van dr. Wassel, (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Balalaika (18 J.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Baffles (14 j2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 24 November Stadsschouwburg: Amsterdams Toneelge zelschap met „Van ander ras", 8 uur. Concertgebouw: Chris Hofland's Kinder operette met „Hans en Grietje", 8 uur. Donderdag 25 November Stadsschouwburg: Alberdingk Thijm met „Thuisfront", 8 uur. DONDERDAG 25 NOVEMBER Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal) Sa tot en met Scho, 8.30 tot 12.15 en 2 tot 5 uur. Heemstede (Binnenweg) Ga tot en met Ha, 8.30 tot 12-15 en 2 tot 5 uur. GROTE HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Zondag 28 November viert Ten Ber- ge's confectie-industrie N.V. haar 12%- jarig bestaan met een grote feest avond in het Concertgebouw. Het ge zelschap „Teun Klomp en zijn makker" presenteert dan de revue: „Kijk uit.... deze kant op." Op de Rijkskweekschool aan de Leidsevaart is het Esperanto als facul tatief leervak ingevoerd. De belang stelling van de zijde der leerlingen is bijzonder groot. Zaterdag geeft de toneelgroep „Co- media" nog een voorstelling van Shaw's geestige satire „De Held en de Soldaat", met Ank van der Moer, Ellen de Thouars, Jopie Tourniaire, Han Bentz van den Berg, Guus Hermus, Ju les Verstraete e.a. Op Zondagavond geeft hetzelfde ge zelschap een volksvoorstelling van „Hé lène", een toneelspel van Paul Géraldy, met Mimi Boesnach, Gijsbert Tersteeg en Fons Rademakers. Major N. Coxall, D.S.O., M.C. zal 30 November, des avonds acht uur, in restaurant Brinkmann voor de afd. Haarlem van het Genootschap Neder landEngeland een lezing houden over „Het Britse leger in de jaren 1939 1945 en de parachutisten". Het Heemsteedse Fanfarecorps „Ex celsior" zal Vrijdag 26 November in gebouw „Irene" van de inrichting „Meer en Bosch" een concert geven. Medewerking verlenen de heer A. de Gier, tenor en de heer G. van Bakel, piano. Aanvang 8 uur. De Sint Nicolaasvereniging „Haarlem viert 28 November haar 14e Sint-feest Sint Nicolaas za om 12.45 van het sta tion gehaald worden door de kinderen en zal in optocht met de kinderen naar het Concertgebouw gaan, waar het feest verder gevierd zal worden. Vrijdag 26 November viert de heer C. Teeuwen zijn 25-jarig ambtsjubileum als concierge aan de St. Veronicaschool, Antoniestraat 28. De schooljeugd zal de jubilaris 's morgens huldigen. Woensdag 1 December zal de heer W. Damsteek het feit herdenken, dat hij vijf en twintig jaar in dienst is als chauffeur-besteller bij fijnwasserij D. W. Rookmaaker en Zn. De voorzitter van de vakgroep schoen herstellers in de Provincie Noord- Holland schrijft ons naar aanleiding van het bericht „Schoenmakers wensen geen prijsverhoging", het volgende: De schoenmakers zijn nu al twee jaar ge bonden aan een prijslijst, die totaal ver ouderd ,is. Deze prijslijst is n.i. geba seerd on een leerprijs van f 4.60 per kg terwijl nu f 6.60 per kg betaald moet worden. Tevens was daar een uurloon in verwerkt van 75 ct. per uur. Door de loonregeling in de schoenmakerij be draagt dit loon 90 en 93 cent per uur. Ook de sociale lasten en omzetbelas ting hebben een verhoging ondergaan, terwijl het toekennen van een loon- bijslag de laatste dolksteek was om de schoenmakers tot armlastigen te ma ken. Gok de schoenmakers zijn er zich van bewust, dat er offers gebracht moe ten worden, maar dan niet alleen door de kleine zakenman. De oorspronkijlke raming van de net- tokosten voor het nijverheidsonderwijs in Haarlem bedroeg voor 1949 totaal f720.312.Door de salarisverhoging van het personeel moet deze raming ge bracht worden op f 806.602.of f 80.490 meer. Het aandeel dat de gemeente moet dragen voor de Middelbare Technische School, die niet minder dan 3 ton vraagt, is 25 pCt„ het aandeel voor ae overige scholen 30 pCt. Wil men nog enige specificaties dan diene dat na de MTS de Ambachtsschool volgt met ruim 2 ton, dan de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool met bijna f 136.000.- de Prot.-Christelijke Nijverheidsscho met ruim 1 ton. De Avondvakteken- sohool vraagt f 22.000.de TekenschooJ der St. Jozefgezellenvereniging vraagt ruim f 20.000.Er is een nieuwe post bijgekomen van f 85.000.voor kosten Avondcursus gevorderde arbeiders in de metaalindustrie. In een woning aan de Scheepersstraat ontstond Dinsdag een ernstige woorden wisseling tussen de 44-jarige draadtrek ker P. A. S., de bewoner van het huis, en een mede-arbeider, de 44-jarige spij kerwerker A. E. M. M„ die op bezoek was. De twist liep zo hoog, dat er een mes aan te pas kwam en de bewoner door zijn bezoeker in de arm werd gestoken. De hoofdslagader werd in de oksel van de spierbundel afgesneden. De politie stelde M. wegens mishandeling, die zwaar lichamelijk letsel tengevolge had, en wegens poging tot doodslag in ver zekering. De Haarlemse politie hield de 26-jarige vrouwelijke kantoorbediende E. L. R. aan, die wordt verdacht van diefstal van distributiebonnen in dienstbetrekking. Zij bekende als eens meer bonnen ge stolen te hebben. Door onbekendheid met de weg reed een Amsterdammer hedennacht van de Waarderweg in een sloot. Een andere inzittende kwam daarbij onder de auto terecht, doch kon door omwonenden worden gered. Hedennacht deed de politie een inval in een nachtkroeg, die gevestigd was in een gesloten huis aan de Scheepmakers- dijk. Een vijftal personen werd gearres teerd, terwijl enige flessen sterke drank in beslag werden genomen. De 27-jarige kolensjouwer J. G. werd Dinsdagmorgen op de hoek Soendaplein- Floresstraat uit een kolenauto geslingerd. Men vermoedt, dat de oorzaak de te grote snelheid is, waarmee de auto van het Soendaplein de bocht naar de JDores- straat nam. De sjouwer viel van ae laad bak, waarop hij zat, eerst op een voorbij rijdende driewieler en vervolgens op de straat. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Vanmorgen was zijn toe- zeer slecht. De Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage veroordeelde hedenmor gen K. R. uit Haarlem tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij had zich schuldig gemaakt aan het verraad van een Joodse onderduiker en een Duitse deserteur, waardoor de eerste in Duits land de dood vond. Aan het licht is gekomen, dat de gebr. v. E„ de daders van de inbraak, die in de nacht van Vrijdag op Zater dag in een woning aan de Lorentzkade plaats vond, en van de diefstal van twee rijwielen in Aerdenhout, ook nog twee inbraken hebben gepleegd in Vel- sen. Een radio en een rijwiel werden ontvreemd. Wij meldden reeds, dat het tweetal te Bloemendaal werd aange houden. De Haarlemse politie heeft een heren rijwiel in beslaggenomen, dat vermoedelijk van misdrijf afkomstig is en waarover in lichtingen te verkrijgen en te geven zijn bij de recherche in de Smedestraat. Het sig nalement van het rijwiel is: zwart gelakt, gebiesd, enigszins gebogen stuur, rubber handvaten, imitatie Terry-zadel, terugtrap rem, metalen kettingb'eschermer merk New Hudson, electrische verlichting merk Bos, dynamo opachterwiel, slot op voorwiel, lichtgekleurde achterband, zwart genaaide voorband. V Hoewel in oas land alles aan registratie of aanmeldingsplicht onderhevig is, zijn de poezen hiervan bij hun geboorte verschoond gebleven. Ondanks dit ver zuim weet de familie Van Leeuwen uit de Kijkduinstraat te'Haarlem met zeker heid dat hun kater Mikie enige dagen geleden meerderjarig is geworden: Dus 21 jaar. Enhij kan voor zijn jaren best mee. Alleen een beetje trager dan vroeger. Gelukkig voor Mikie hoeft hij voor de kost niet meer achter de muizen aan, zodat, mede door de zorgen van de vrouw, zijn oude dag verzekerd is. De foto toont hoe opa nog eens extra ver- troeteld wordt. Evenals andere jaren zal ook dit jaar in Heemstede weer een inzameling ge houden worden voor de „Stille Armen" in die gemeente. Het comité, met de burgemeester als voorzitter, de Wethouder E. J. van Lent, •als secretaris en de hoofdcommies ter secretarie A. van Wingerde, als penning meester, doet ook nu weer een dringend beroep op de inwoners van Heemstede om een bijdrage voor dit doel te geven. Uw bijdragen kunnen worden gestort op postgirorekening no. 153308 van de heer A. van Wingerde, of aan hem persoonlijk worden afgedragen ten Raadhuize of aan zijn woning, Antonis Duycklaan 12. Mr. D. R. Davidson, loco-burgemees- ter van Leamington Spa, heeft tijdens het bezoek, dat de Engelse gasten in de afgelopen zomer aan Heemstede brach ten, zijn filmtoestel steeds' bij de hand gehad en het resultaat van zijn werk aan de camera werd voor een groot aantal belangstellenden in het Sport parkrestaurant vertoond. De Heemste denaren zagen hun Engelse vrienden en ook zich zelf in tal van aardige scènes op het witte doek. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. W. van Doorn, sprak de aanwezigen toe en hij zeide er van overtuigd te zijn, dat door het vertonen van deze film de banden van vriendschap, welke tussen Heemstede en Leamington bestaan, weer naar vo ren werden gebracht. Hpt volgend jaar gaat Heemstede naar Engeland en met de plannen voor deze uitwisseling zullen de Heemstedenaren zich de komende maanden bezig houden. De R. K. Gemengde Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" gaf Maandag avond de eerste donateursuitvoering en bracht daarbij het toneelspel „Hof Ter hove", een bewerking van Marie Koenen's roman „De andere" door Jan Steur, voor het voetlicht. Nadat de vo#rzitter, de heer J. J. Schelvis, de avond met een korte toe spraak had geopend en in verband met het komend jubileum van de vereniging een beroep had gedaan op alle aanwezigen om donateur te worden, werd met het spel begonnen. Zowel de speelsters als de spelers deden hun best en zorgden met elkander voor een goede vertoning. Voor de aanvang en ook gedurende de pauze zorgde het ensemble Nibbering voor uit stekende muziek. De werkzaamheden aan huize „Naja- da", waarinhet bekende rusthuis „Ma ranatha" zal worden ondergebracht, zijn thans zover gevorderd, dat het perceel in de Wüstelaan, waar men zich enige jaren heeft moeten behelpen. Vrijdag kan worden verlaten. De verdere inrichting van „Najada" aan de Duinweg zal echter nog enige weken vergen, zodat de officiële ope ning is vastgesteld op Donderdag 9 De cember Sinds kort is het vraagstuk van het al of niet stimuleren van een Butlin- kamp in Zandvoort opnieuw aan de or de gekomen, voornamelijk door de reac ties van katholieke zijde. Enige maanden geleden deelden wü mede, dat de katholieke ministers in het kabinet principiële bezwaren zou den hebben tegen een dergelijk uit En geland geïmporteerd plan. Sindsdien heeft vooral de burgemeester van Zand voort, mr. van Fenema zich beijverd, om in hogere katholieke kringen con tactpunten te krijgen voor het hereiken van zijn doel. Bij het pastoorsjubileum van de Zand- voortse herder kwam zelfs het vraag stuk van het Butlin-kamp ter sprake en in het laatst verschenen nummer van „Lichtflitsen" geeft Henri de Greeve 'n nadere verklaring over deze kwestie, waarbij minder vleiende Bewoordingen, in Maart 1947 in dit blad geschreven, te niet worden gedaan. Van onze kant schreven wij in het nummer van 26 Mei 1948 over het uiter lijk en het innerlijk van een Engels va- cantiecentrum, waarbij wij onze gere serveerdheid niet lieten varen, maar meenden, dat er geen bezwaren kon den bestaan tegen een naar Nederland se opvattingen gebouwd vacantieoen- trum onder bekwame en straffe leiding Burgemeester Van Fenema releveer de een onderhoud met pastoor Van Diepen, waarin deze vestiging van een Butlin-vacantieoord aanvaardbaar acht te mits aan de morele waarborgen niet zou worden getornd. De burgemeester had ook een onder houd met de Bisschop, die hem te ken nen gaf, dat in zo'n geval inderdaad in beginsel geen bezwaren te berde konden worden gebracht. En wat wordt er in „Lichtflitsen' ge schreven? Henri de Greeve schrijft; „Wij zijn nu ruim een jaar later en intussen beschik ik over voldoende ge gevens, die aanleiding mogen zijn. aan te manen tot voorzichtigheid wat Betreft het veroordelen van deze instelling De Butlin-kampen zijn inderdaad zui ver commerciële ondernemingen, maar dat is een klerenwinkel, een sigaren winkel ook. Het zuiver commerciële van de opzet behoeft nog niet fatsoen en zeden in de weg te staan. Butlin is uit gegaan van de gedachte, dat jaarlijks duizenden mensen vacantie gaan hou den, heel veel met moeite samen ge spaarde centjes er voor uit gaan geven en dikwijls dodelijk teleurgesteld terug komen, bijvoorbeeld als het een week lang regent. Heel veel mensen weten niet hoe ze vacantie moeten houden en ze beseffen evenmin, dat zij voor hetzelfde geld en dezelfde moeite een veel afwisselender en prettiger vacantietijd kunnen hebben. Butlin organiseert voor hen, maar iedere kampbewoner is volkomen vrij om te gaan en te staan, waar hij wil. Een Butlin-kamp in Zandvoort wil in het' geheel niet zeggen, aldus het blad, een georganiseerde naaktloperij en georga niseerde onzedelijkheid. Noch de burge meester van Zandvoort, noch Butlin zelf is gediend met immoraliteit. Het is beider belang ale immoraliteit te weren: De bewoners van het Butlin-kamp worden in geen geval in de verleiding gebracht zich onbeschaamd aan te stel len. Zij worden op de alleraangenaamste wijze beziggehouden. Een tweede gege ven is, dat men in overleg met de in stelling, de gang van zaken volkomen in de hand heeft. Ik heb, aldus de schrij ver, bijvoorbeeld geïnformeerd, of het kamp af te huren is voor een groep katholieken, in verband met het feit, dat er van katholieke zijde ernstige be zwaren zouden rijzen inzake de narig heid van allerlei gemengde verkeringen enz., die een langer verblijf in een kamp met andersdenkenden zou meebrengen. De mogelijkheid bestaat inderdaad en men zal moeten toegeven, dat daarin (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 perspectieven liggen voor katholieke vacantiegangers. De schrijver refereert zich dan aan brieven, die hij over deze zaak heeft ontvangen van de katholieke Ierse gees telijkheid (Ierland is voor een groot deel Katholiek, red.) en van de kampaal moezenier, en besluit met deze verkla ring: „Ik heb dit alles alleen willen schrijven om te voorkomen, dat een voorbarige veroordeling een initiatief in ons land zou tegenhouden, dat met enig overleg een uitkomst zou kunnen betekenen in een nijpend vraagstuk: hoe houden wij vacantie? Ik laat het oordeel gaarne over aan anderen, die meer bevoegd zijn." Het lijkt ons, dat men gevaar loopt, twee zaken te verwarren. De millionnair Butlin wilde in Zandvoort een naar Engels model te bouwen kamp exploi teren. Hij heeft zelfs medegedeeld, dat hij het eerste jaar uitsluitend Engelsen naar Zandvoort wilde laten komen, kortom er een internationaal kamp van wilde laten maken. Daar staat tegen over, dat het Nederlandse volk eet, vacantiecentrum toejuicht, fraar de in richting volgens vaderlandse principes wil exploiteren. Zet men de zaak in deze laatste richting voort, is het dan zeker, dat de heer Butlin nog finan ciële belangstelling heeft? En zo niet, is de kwestie dan zo belangrijk, dat wij uit eigen kracht tot een dergelijk cen trum moeten komen? Het laatste woord in deze zaak zal ongetwijfeld nog niet gesproken zijn De raad van de gemeente Bloemen daal komt Maandag 29 November des namiddags *2 uur ten raadhuize in open bare vergadering bijeen. Ook deze raad zal een wijziging m de legesverorde- ning aanbrengen- (Van onze verslaggever) Naar wij vernemen, verloopt de woon- i uimte-actie van Pater Piet Wesseling ooven verwachting goed. Volgens mede delingen van hemzelf beschikt hij reeds nu, nog midden in de actie, over 5 a 6000 adressen in Nederland, waar voor jonge mensen, die trouwen willen, woonruimte voorhanden is. Bovendien wordt op dit ogenblik een plan ontwik keld om een 250-tal zomerhuisjes, waarin voor de vestiging van een gezin prima ruimte is, doch die alleen op voor nor male gezinnen ongeschikte plaatsen staan, met gratis hulp van talloze jon geren in de avonduren naar de steden te verplaatsen. Tenslotte heeft ook de litterator-humorist, Godfried Bomans, zijn medewerking toegezegd. Op welke wijze? Dat zal blijken wanneer hij vol gende week Dinsdag met Pater Wesse ling voor de microfoon komt. De Reina Prinsen Geerligsprijs, het vorig jaar ingesteld ter aanmoediging van jonge letterkundige talenten, is dit jaar toegekend aan Mies Bouhuys voor haar bundel „Ariadne op Naxos". Mies Bouhuys is 21 jaar oud, geboortig uit een onderwijzersgeslacht in Weesp en zelf voor dat ambt opgeleid, alhoewel zij het nauwelijks heeft uitgeoefènd. „Ariadne auf Naxos" is haar debuut. De jury, bestaande uit mevr. Jeanne van Schaik Willing, Ed Hoornik en H. Smeding koos deze poëziebundel uit 22 inzendingen, omdat hij door een per soonlijke toon een verrassende belofte inhoudt. Het persoonlijke ligt niet zo zeer in de beeldspraak, die men zelfs conventioneel zou kunnen noemen, als wel in de atmosfeer, die deze poëzie ademt. Het thema, zegt de jury verder in haar rapport, is het grondthema van alle lyriek: de spanning tussen eenzaam zijn en niet-eenzaam-willen zijn. Van die polariteit is „Ariadne op Naxos" de weliswaar niet grote, maar zeer zui vere belijdenis. Overigens kent de jury enkele eer volle vermeldingen toe. Bijzondere waardering heeft zij voor de gedichten die Michel van der Plas uit het Engels vertaalde; maar in zijn eigen poëzie, die dikwijls verrassende momenten be vat, is zij te veel andere dichters tegen gekomen. Van „Voorbijgang" van Nico Verhoeven bewondert de jury vooral de plastiek en de kleine roman ,;Ont- moeting met de andere" van Ine van Dullemen acht zij verdienstelijk, meer om zijn compositie dan om zijn stijl. Officieel wordt medegedeeld, dat de leden der Staten-Generaal, die als waar nemers aan de j.l. Zondag naar Indonesië vertrokken delegatie zijn toegevoegd, zijn de heren jhr. mr. M. van der Goes van Naters, H. A. Korthals, H. J. W. A. Meyerink, prof. C. P. M. Romme en H. W. Tilanus. De Kamerleden zullen hedenavond van Schiphol vertrekken, ken. Maandagavond heeft de Oost-Java- conferentie met 55 stemmen voor en 16 stemmen tegen de motie aanvaard, wel ke was ingediend door de afgevaardig den Darsosoekoer en Ateng, strekkende tot het volgende: Met de staatsrechter lijke 'organisatie van de Dja Timoer wordt beoogd Oost-Java 'n gelijkgerechtigde plaats te geven tussen de deelstaten bij de besprekingen over de Verenigde Sta ten van Indonesië. De motie Indra Koe- soema (welke inhoudt, dat Oost-Java geen opzichzelfstaand gebied is, zodat de vorm van Negara afhankelijk dient te worden getseld van de beslissingen ten aanzien van de V.S.I.) werd verworpen met 43 stemmen tegen en 26 stemmen voor. In een Nederlands communiqué wordt, volgens A.P. Dinsdag meegedeeld, dat 94 personen gedood en 31 ontvoerd wer den tijdens de 240 incidenten, die in de afgelopen week op Java plaats vonden. Dit is volgens het communiqué een nieuw hoogtecijfer sedert de „Renville- overeenkomst". In een' communiqué van de Dienst voor Legercontacten wordt gezegd, dat te Dampit, 30 km. ten Zuid-Oostén van Malang, onlangs een vergadering is ge houden onder leiding van republikeinse stafofficieren, waar opdrachten werden gegeven voor infiltratie naar Neder lands gebied. Tevens werden sabotage- 'oegen samengesteld. Voor een stampvolle Patronaatszaal ga „Utile Dulci" Dinsdagavond de derde op voering van „Kinderen van ons volk." Pastoor van Diepen dankte na afloop van de voorstelling de leden van de ver eniging, de regisseur en andere mede werkenden voor het prachtige spel dat deze avond zijn climax bereikte. De voorzitter van „Utile Dulci". de heer van Kleef, gaf een overzicht van de ge schiedenis van de vereniging en huldigde de om gezondheidsredenen scheidende regisseur, de heer Dhooge. Hij bood hem een boekwerk aan. De heer Dhooge zeide met plezier in Zandvoort gewerkt te hebben en de vereniging met raad te willen blijven bijstaan. Het was een waardig besluit van het koperen pas- toorsfeest van pastoor van Diepen. Het grote succes van de kinderen der Maria-school met de opvoering van de revue ter gelegenheid van het 12)4-jarig pastoorsfeest van pastoor van Diepen heeft aanleiding gegeven deze revue ook voor de ouders op te voeren. De opvoe ring zal plaats vinden op Donderdag avond in het Patronaatsgebouw. De 61 woningen aan de Potgieterstraat zijn zóver gereed gekomen, dat reeds enkele woningen betrokken zouden kun nen worden, doch de riolering is nog niet gereed en de electrische kabels moeten nog gelegd worden. Verwacht wordt, dat deze voorzieningen spoedig zullen worden aangebracht en dat alle woningen omstreeks Nieuwjaar betrok ken zullen worden. Daarom heeft het bestuur van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" aan de leden de gelegenheid gegeven zich aan te mel den als gegadigde voor een woning. De toewijzing geschiedt naar het rangnum mer van lidmaatschap. De huren vari ëren van f 5.60 tot f 6.60. Nu de dagen van eten en snoepen weer naderen, is het interessan» kennis te nemen van een expert- ment dat het Amerikaanse echtpaar Fuller ten aanzien van voedingsproble men beschrijft. Ge weet, dat een kal, als zij voor een grote hoeveelheid v» gezet wordt, net zo lang door eet, totaal iedere vierkante centimeter in haar bin nenste gevuld is. Zo is de moderne mens niet, al zijn er exemplaren, die de uit roep ontlokken: man, waar laat je Geleerden op het gebied der gastspnorme houden ons voor het voedsel in de juiste verhoudingen te kiezen, opdat alle vitaminen ons sterfelijk omhulsel zullen conserveren. Maar wat doen kinderen? Het echt paar Fuller heeft bewezen, dat de na tuur de verdeling van koolhydraten, vet etc., vanzelf en keurig regelt. De Fullers plaatsten op een tafel een schaal met een dozijn eieren, een andere schaal met ponden vlees, een zak pinda's, een tros bananen, kortom een vorstelijke de putatie van Luilekkerland. Daarna plaatsten zij om de tafel enige kinderen van ongeveer drie jaar, die mochten eten wat en hoeveel ze wilden. Een kleuter at 7 eieren achter elkaar op, een ander verorberde vier bananen en een derde verslond een pond lamsvlees. Verschrik kelijk, hoor ik u uitroepen. Maar nu komt het wonder. Toen ze na vijf uur weer aan die tafel plaats namen, koos ieder precies dat voedsel, nodig voor een goede verdeling. De bananeneter koos vlees en het joch van de eieren klom in de bananen etc. Gisteravond de proef thuis In het klein genomen (zonder bananen, zonder eieren en met een half ons vlees). Op tafel stonden veertien gevulde chocolade muizen en kikkers. Na vijf minuten wa ren ze op. Vanmorgen bleven alle boter hammen onaangeroerd staan. Telegram gezonden aan echtpaar Fuller in Ame rika. (Advertentie) ANEGANG 14 TEL. 11963 - HAARLEM Opnieuw boekte ons eerste een fraaie overwinning. Batswingers II werd met liefst 9-1 verslagen. Winfried II zowel als Winfried V herstelden zich en versloegen resp. T.O.G. IV en T.O.G. VI met 6-4. Overige uitslagen: Winfried IIITogido I 4-6; Hotac IIWinfried IV 7-3. Dames: Winfried Winfried II 9-1. Oefenavond: Dinsdag 19.30 uur. Nw. Gracht 16. Donderdag 25 November, des avonds te 7.30 uur, houdt de bekende scheidsrechter D. Nijs uit Rotterdam in de bovenzaal van het restaurant Brinkmann op het Hout plein een lezing voor de jeugdleiderscurstis van de JCN.V.B. Dezer dagen speelde de heer J. ReeU- wijk van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" simultaan tegen 16 jeug dige schakers van de vereniging D.O.S. uit de St. Liduina-parochie. Reeuwijk won 12 partijen; 2 partijen werden remise, terwijl 2 D.O.S.'ers hun partij wisten te winnen. Voor de onderlinge competitie van de R. K. schaakclub Het Witte Paard werden gespeeld: Groep I: B. Hablous-Th. v. Osch %-%! P. Stam-M. v. d Berg 1-0; H. Verstegen- E. J. de Ree 1-0. Groep II: H. Hartendorp-P. v. Deyzen 0-1; A. Komen-J. Meyer 1-0: J. v. Emme- rik-H. v. d. Velde 1-0; Th. Schoorl-P. J- Holtkamp 0-1. Groep III: J. Holdorp-G Beelen 1-0; J. Speller-B. Goedemans 0-1; H. Luypen-A. Rosenhard 1-0; A. Filmer-P. Filmer 0-1. Voor de competitie van de N.H.S.B. 4e Klasse B. speelde het tweede tiental te gen het Oude Slot III, met als voorlopige uitslag 3-3. 3-delige Herencostuums 2-delige Herencostuums Jongens Plusfourpakken (Niet-officiële 3)4 Neder 1. 1948 3-3 Nederland 194, 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mij. eert A.K.Ü. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M11. Scheepvaart Unie H.V.A. Deii Mii eert.. koersen) Vorig Opening slot 24/11 100'/4 9718 gb 99 hi 99 A 163 gl 160% 12116 153 145% 193 280% 269 gl 238% 321% 157*4 166gb 151 16614 255% 151% 97»-* 162 281 167 150% Amsterdam, 23 Nov. 1948' De markt kenmerkte zich v3R<^e~ door een zeer vaste stemming. BD °J,er ning werd op een enkele procenten R niveau gehandeld, waarna de stenjin^ geleidelijk vaster werd. De handel daarbij tamelijk levendig. de Tegen slot ging in vele gevaR'eer helft van het behaalde koersavans verloren. mar*' Aand. Kon. Olie verlieten dee„ op 321, nadat tevoren op 323)4 „„n p» handeld. Cert. Unilever sloten °P van 284 en boekten aldus een koers^)??, to* ruim 4%. Philips steeg van te 242% om op 237% goed prijshou0?^ tot eindigen. Aand. Aku monteerden ed 160%. De scheepvaartmarkt oie 0nje prijshoudend. Ned. Scheepvaa vans verloor het aanvankelijke k° sjoot van 3% tegen het slot ge^?„jseo b'e* onverminderd op 166. Staatsfon ven nagenoeg prijshoudend Sport- costuuros Tweed jassen MIDDENWEG 123 HAARLEM-NOORD Gesloten huis De „Willem Ruys" wordt Donderdag morgen v' Batavia te Rotterdam ver wacht met 750 passagiers, onder wie 255 evacué's. Bovendien maakten ongeveer 125 passagiers de reis tot Southampton mee. Het lebarkement zal om acht uur beginnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2