Waarom schieveen en NIET YPENBURG Ërk de Noorman 'HetStenen Beeld (hilIT IDOMEMNI DER VROUW Japon Roozenburg- Ghestem remise i Franse regering stelt motie van vertrouwen Keiler alleen op tweede plaats Verstopte" mOSS©ÏCH SINTERKLAASAVOND HET GELUK DE DWAZEN NOG STEEDS..... Grote bijeenkomst in Rotterdam Egypte zal uit Uno treden de Berlijnse kwestie Gang bij Westerse Unie te traag Decembermaand en zijn problemen WOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 PAGINA 3 Als Israël wordt toegelaten Scherpe aanval van communisten Amerika verstoord Mr. Ridder van Rappard overleden Generaal W. H. v. Terwisga overleden Koperen priesterjubilea Geen afvalhopen Geen goede Sint De de Tienkamp schaken te Nijmegen IS MET door JORIS JORISSEN Kampioenschap hoofd klasse 47/2 (Van onze Rotterdamse redacteur) Op de grote druk bezochte bijeen komst in de Rotterdamse Schouwburg, Dinsdagavond belegd ten gunste van de aanleg van de vlieghaven Schieveen, Werden vooral in het licht gesteld de Srote mogelijkheden van de luchtvaart voor de toekomst, waardoor het dringend noodzakelijk is een luchthaven aan te {eggen met grote uitbreidingsmogelijk heden. Dit nu, aldus klonk het uit de hiond van de vijf sprekers, kan Schie veen met een E-veld en veel ruimte "ieden, Ypenburg, dat zo betrekkelijk dicht begrensd wordt door gebouwen, hiet. Rotterdams burgemeester, mr. P. J. Oud, wees er verder met veel nadruk °P, dat het nationale belang aanleg van oen vliegveld bij Rotterdam vereist. Voor een volledige ontwikkeling van de naven de grootste van ons land is immers ook een jnodern vliegveld on ontbeerlijk. Een ".vorig geslacht heeft, aldus burgemeester Oud, bij de aanleg Van de haven vele jaren vooruitgezien. De stad plukt er thans de vruchten van. Bij de bouw van de nieuwe stad werken Wij voor de verre toekomst, laten wij "ij de projectie van een luchthaven thans ook ruim vooruitzien en rekening houden met het luchtverkeer in 1960, 1970. Ypenburg biedt geen voldoende mogelijkheden voor de toekomst, Schie veen daarentegen in ruime mate. Ir. J. A. C. Tillema, directeur Ge meentewerken van Rotterdam, die een studiereis door Amerika en Ca nada heeft gemaakt, was hierbij tot de conclusie gekomen, aat een ont- werp-plan voor een luchthaven zo danig moet worden opgezet, dat alle redelijke mogelijkheden van uitbrei- ding daarin moeten worden opgeno men. Vandaag moeten wij vooruit lopen op de ruimte, die morgen nodig zal zijn. In Amerika worden vele in goede staat verkerende vliegvelden verlaten, omdat zij snel te klein geworden zijn. Dat staat ons aanstonds zelf met het Vergrote Ypenburg te wachten. Dit be tekent teleurstelling en kapitaalverlies ®P grote schaal. Berekend is, dat voor Schieveen 24 millioen nodig is. Maar het kan ook minder zijn. Als er maar eerst een E-veld wordt aangelegd met een startbaan en een sober stationsgebouw, aldus in de aanvang met het uiterste minimum wordt volstaan, zullen de kos ten belangrijk lager zijn en is er altijd een kleine opzet voor verdere uitbrei ding, welker noodzakelijkheid zich spoe- De Egyptische afgevaardigde in de kleine politieke commissie der V.N., die momenteel de toelating van nieuwe le den tot de V.N. behandelt, heeft giste ren verklaard, dat Egypte uit de V.N. Zou treden indien Israël zou worden toegelaten. Als nieuwe leden in een Club worden toegelaten, dan blijft oude leden, die het hier niet mee eens zijn, biets anders over dan té vertrekken. Tezelfdertijd eiste de woordvoerder Van Israël n de politieke commissie het lidmaatschap op voor Israël en zei- ^«,-dat Israël binnenkort een desbetref- rend verzoek zou indienen. De Egyptische afgevaardigde zeide, dat Israël op de eerste plaats geen staat is en op de tweede plaats niet vrede lievend. Na de vergadering verklaarde hij, niet namens de andere Arabische landen te hebben gesproken. Vliegtuigen van de Amerikaanse handelsluchtvloot zullen in de komen de zes weken 50 vluchten naar Israël Uitvoeren om meer dan 2000 Joodse Verplaatste personen te vervoeren. Nu Frankrijk tengevolge van de stakingen het vervoerprogramma heeft moeten beknotten. dig zal voordoen. Ir. Tillema kwam tot de conclusie, dat Ypenburg met van de aanvang af gefixeerde afmetingen spoe dig deze generatie zelfs onbruik baar zal worden. De overige sprekers op deze demon stratieve bijeenkomst mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, mr. H. Willemse, voorzitter van de Havenver eniging „Rotterdam", en de heer C. Kolff, voorzitter van het Gewestelijk Comité Luchthaven Rotterdam heb bed ieder op hun eigen wijze hun licht over het onderwerp van de avond „Schie veen de juiste keuze" laten schijnen. Mr. v. d. Mandele wees erop, dat het Rotter damse bedrijfsleven door gebrek aan een vliegveld geleden heeft, mr. Willemse getuigde van het optimisme van de ge wone Rotterdamse burger inzake aanleg van het vlieg veld. en de heer Kolff vroeg om een brede visie en grote conceptie, waarna hij besloot met de wens, dat de regering haar toezegging aan Rotterdam zou handhaven. Het antwoord der drie Westerse mogend heden op de teqhnische vragenlijstdie haar door Bram&glia is voorgelegd, is gis teren in de loop van de avond aan de voorzitter van de Veiligheidsraad over handigd door de Britse afgevaardigde Sir Alexander Cadogan. Franse ambtenaren, die op de hoogte zijn met de crisis in de Berlijnse blok kade, hebben gisteravond als uiterste da tum, waarop de huidige bemiddelingspo gingen tot resultaat moeten leiden, Zondag 5 December gesteld. Dit is de datum, waarop in de drie Westelijke sectoren ge meenteraadsverkiezingen gehouden wor den. Hedenochtend te half tien zouden de „neutralen" over het Berlijnse probleem vergaderen. De Franse premier Queuille deed gis teravond een beroep op de Nationale Vergadering om hem haar vertrouwen te geven niet alleen in zijn optreden tegen communistische agitatie, doch ten aanzien van de gehele regeringspolitick. Indien dat vertrouwen niet geschonken kon worden was het maar beter dat er een nieuwe regering kwam, zo meende Queuille. Hij sprak halverwege het debat over een communistische motie, waarin de vorming verzocht wordt van commis sies die een onderzoek moeten instellen naar de gelden der communistische par tijen en het socialistische blad Le Po pulaire. Queuille eiste het verwerpen van deze motie en verbond er het lot van zijn regering aan. Kort na het beëindigen van zijn rede kondigde de premier aan dat de stem ming over het door hem gestelde ver trouwensvotum tot vanmiddag zou wor den uitgesteld. Eerder deed Jacques Duclos, de com munistische parlementaire leider, op nieuw een bittere aanval op de socia listische minister van binnenlandse za ken, Jules Moch, die verleden week de Cominform beschuldigde van financie ring der Franse stakingen. Eerste minister Queuille liet in een vaag antwoord op een desbetreffende vraag doorschemeren dat het kabinet wellicht binnenkort de door minister Moch uitgesproken beschuldiging met nieuwe bewijzen krachtig zal onder steunen. De Parijse bijeenkomst van de West- Europese Unie over het tot stand ko men van een Europese Unie, die reeds eerder moest worden uitgesteld en toen werd vastgesteld op 24 November a.s,, zal ook vandaag niet kunnen plaats vinden door het intreden van de Bel gische regeringscrisis, zo deelde gister avond een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken mede. De bijeenkomst is nu voorlopig vastgesteld op Vrydag a.s. Frankrijk heeft gisteren, aldus werd van betrouwbare zijde vernomen, Italië's steun gezocht voor de vorming van een Europees parlement. Franse regeringsleiders, die voor een krachtige Europese Unie zijn, hebben lange vertrouwelijke besprekingen ge voerd met" de Italiaanse minister-presi dent Alcide de Gasperi. Een hoge Amerikaanse autoriteit ver klaarde gisteren tegenover U.P., dat de regering in Washington ten zeerste ver baasd en verstoord is over de trage gang van zaken bij de besprekingen tussen de landen van het Brusselse pact over het ontwerp-verdrag van de Atlantische Unie. Alle aanwijzingen duiden er op, dat de besprekingen niet voor Decem ber beginnen. Deze autoriteit zei, dat er waar schijnlijk een unilateraal contact ge zocht zal worden met Ierland, indien besloten wordt, dat Ierland uitgeno digd zal worden zich bij het pact aan te sluiten. HU verklaarde voorts, dat Amerika het grootste belang hecht aan de verde- digingswensen van Italië, vooral om dat Italië één van de flanken van Frankryk beschermt. Slechts enkele dagen na zijn 72ste ver jaardag is te 's Gravenhage de gep. luite nant-generaal der artillerie, mr. Ridder van Rappard overleden. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en in die van Oranje-Nassau met de zwaar den. In de hoge ouderdom van 87 jaar over leed te 's-Gravenhage de luitenant-gene raal b. d. W. H. van Terwisga, oud-com mandant van het veldleger. Hij was o. m. ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. ClOP, MARTEN TOONDER STUDIO^ 19. Grote bolle ogen zagen Pum-Pum met een boze uitdrukking aan; onze dwerg ureeg het er benauwd vhn. Als hij niet beter wist, zou hij geloven, dat het de ogen van een mens waren! Maar het beeld was van steen en onbeweeglijk. Schichtig keek de dwerg er nog eens naar en besloot toen zijn bnderzoekingstocht voort te zetten. Op zijn tenen sloop hij rond in het lugubere vertrek; en zag nog veel*meer vreemde zaken! Op een lessenaar lag een heel dik boek. „Toverboek!" las hij hardop en schrok toen van zijn eigen stem. Hat lüg te hoog voor hem en Pum-Pum sleepte iets naderbij om er op te gaan staan. Hij vergat helemaal bang te zijn, zo verheugd was hij met zijn vondst doch toen hij erbij geklommen was en de grote vergeelde o laden omsloeg, besejte hij tot zijn grote teleurstelling, dat hij er niets aan had! Hij kon het schrift niet lezen! Mistroostig bekeek hij de wonderlijke figuren en platen en de grote en kleine lettertekens. Het gaf niets, hij werd er niets wijzer door en tenslotte deed hij het boek maar weer dicht. Hij wilde juist van zijn verhoging stappen, toen hij eensklaps verstijfde van schrik Duidelijk en nadrukkelijk had een gekuch door de muffe ruirnte geklon ken Met uitpuilende ogen gluurde Pum-Pum om zich heen, maar hij zag geen mens.alles in de kamer was stil en bewegingloos 6 December a.s. vieren de Pateis Augustijnen L. v. d. Borg te Eindhoven, dr. L. van Lieshout te Venlo, B. Lir.k te Utrecht, C. D. Steinhauer te Over- veen en dr. A. v. d. Weijden te Nijme gen hun koperen priesterfeest. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben een verordening afge kondigd, waarin zij verbieden in de lan delijke gedeelten der gemeenten, opslag plaatsen van afbraak, huisvuil, lompen, oude materialen, enz. te maken of te hebben op plaatsen, zichtbaar vanaf openbare wegen, e.d. Gedeputeerde Staten kunnen van deze verbodsbepa lingen ontheffing verlenen. De eerste ministei* van India, Pandit Nehroe, heeft tweehonderd deskundigen uit zestien landen verwelkomd, die deel nemen aan de luchtvaartconferentie voor Zuid-Oost-Azië. Behalve België, Engeland en Frankrijk behoort tot de niet-Aziatische deelnemende landen ook Nederland. (Advertentie) voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. voor De stand luidt na de 7e ronde: 1. Prins 5 pnt plus 1 afgebr. partij, 2. Kramer 5 pnt, 3. Van Scheltinga 4% pnt, 4. Hen- neberke 4 pnt plus I afgebroken partij, 5. Dr. Stumpers 3% pnt plus 2 afgebr. partijen, 6. Baay 3 pnt, 7. Vlagsma 2'/. pnt plus 1 afgebr. partij, 8. Vinke 2 pnt, 9. Barendrecht ly, pnt, 10. Van Mjndeno 1 pnt plus 1 afgebr. partij. De uitslagen van de partijen, gespeeld voor de elfde ronde van het toumooi om het wereldkampioenschap dammen, gisteravond te Heerlen gespeeld, luiden: RoozenburgGesthcm 11, UarosVer- poest 02, DemesmaeckerChiland 02, KellerPost 11, Van der StaayPerot 1—1. De stand na de elfde ronde (alle elf deelnemers hebben nu tien partijen ge speeld) luidt: 1. Roozenburg 18 pnt., 2. n Wilt U filmster worden Marshall contra de Zwitserse kaasboertjes Jachtvliegtuig met radicale nieuwigheden Sherlock Holmes is niet meer. Misschien dat er* lezers en leze ressen zijn, die ergens diep in hun hart de wens koesteren hog eens filmster te worden. Niet Othter iedereen krijgt de kans tot in Hollywood door te dringen. Wist U hijvoorbeeld, dat candidaten, in Mei Behoren, de voorkeur hebben? Ver schillende grole sterren werden even- ®ens in die maand geboren. Maar ook Augustus en September zijn in dit op- Hcht nog goede maanden. Dan is bruin haar een van die dingen, die in uw voordeel spreken. Niet alleen de da- hies, maar ook de heren in Hollywood •open merendeels met een bruine haar bos rond. Verder is het wenselijk, dat h enige toneelervaring hebt. Niet min der dan 77 van 100 voorname sterren 'Wamen van het toneel. U loopt ook :,Us. dat, als u in Hollywood gearri veerd zou zijn, u een andere naam zou •hoeten aannemen. Lang niet ieders jham is geschikt om op het witte doek verschijnen; misschien is het doek 5r niet goed genoeg voor. Vergeet moral niet de lengte. Voor de dames s ruim 1.60 een mooie maat. De heren {hogen iets langer zijn. Hollywood Schrijft iets minder dan 1.80 voor. En slof het salaris. Ja, erg openhartig vjlh de dames en heren er niet mee. laar men gist, dat het tussen de 200 h de 3000 dollar per week ligt. [president Truman en zijn gezin komen J/ in een huis met traditie, wanneer j zij, na hun vacantie in Florida, hun htrek nemen in Blair House. Truman °onde er reeds enige weken voor de ,o.od van president Roosevelt. Thans zal er zolang verblijven, totdat het Witte v Jhs is opgeknapt. Blair House werd ge- SlJu"'d door dr. Lovell, later eerste jj,?eon-general van het leger. De familie j ®lr> die later het huis kocht is vele kaetl een machtige factor in de Ameri- 6e Politiek geweest. Blair House is l-e„yy°hing van zes ministers geweest en j'5"hatig door vier presidenten bezocht. Hjk Jaar 1942 heeft het vele belang- tvare Sasten geherbergd. De voornaamste CJe Koningin Wilhelmina, koning van fe van Griekenland, koning Peter oslavië en president Prado van I Zwitserse kaasboertjes zijn niet tevreden. Het botert niet erg met h de kaas. Wat immers is het geval? iers afgelopen jaren hebben de Zwit- v«el kaas uitgevoerd, met name naar Amerika. Nu hebben die Ameri kanen een soort Europees herstelpro gramma in elkaar gezet. Verschillende landen worden financieel door hen ge holpen. Zo ook Holland en Denemar ken. En nu gaan die Hollanders en De nen met die gelden hun kaasexport sti muleren, terwijl ze in hun eigen land de kaas met mondjesmdbt distribueren. Foei! In Zwitserland gaat het anders Daar is de kaas niet gedistribueerd, maar wordt integendeel de export van sommige soorten belemmerd, om de binnenlandse markt op peil te houden. In Amerika, waar de Zwitserse kaas eertijds zoveel aftrek had, komt de im port thans voor 90 pet. uit andere lan den. Vooral verpakte kaas wordt met succes op de Amerikaanse markt ge bracht en die wil de Zwitserse regering juist niet uitvoeren. Sommige Ame rikaanse concerns gebruiken zelfs ver- pakmachines, dieuit Zwitserland ge- importeerd zijn. Ach, het is een heel in gewikkelde en droevige zaak en die arme Zwitsers zitten er intussen maar mee. De uitvinders der laatste jaren schij nen zich er op toe te leggen aller lei soorten vliegtuigen uit te vin den. Nu horen wij weer, dat een zekere Rex Beisei, general manager van de Chance Vougt Aircraft Corporation, heeft bekend gemaakt, dat zijn maat schappij een heel bijzonder jachtvlieg tuig heeft uitgevonden. Het wordt voortbewogen door straalaandrijving èn bezit 'zulke radicale nieuwigheden, dat misschien een nieuw tijdperk voor de marineluchtvaart zou worden ingeluid. Laten wij er het beste van hopen. Wij hebben nooit beter geweten, of Sherlock Holmes was slechts een geestesproduct van Conan Doyle, maar dezer dagen lazen wij, dat Sher lock in Chicago is overleden. Het is ecther niet de grote detective, die is heengegaan, maar een eerzaam hande laar, die zich waarschijnlijk nooit met deduceren en combineren heeft bezig gehouden. Keiler 14 pnt., 3. Gesthem 13 pnt., 4. Verpoest 12 pnt., 5. Van der Staay II pnt., 6., 7. en 8. Perot, Post en Chiland 10 pnt., 9. Laros 9 pnt., 10. Demesmaecker 2 pnt., 11. Rostan 1 pnt. De partij van de Belgische kampioen Dëftiesmaecker tegen de kalme Chiland werd met een regelmatige variant van de Hollandse opening begonnen, waar bij zwart met zijn korte vleugel ten aanval trok. Demesmaecker vond echter steeds het beste tegenspel en Chiland kreeg daar door niet de minste kans door te bre ken of voordeel te behalen. Maar in de verder doorgevoerde aanval werd Chi land aan de rechterzijde van het bord vrij zwak, hetgeen voor Demesmaecker aanleiding was ook aan die kant met ernst een tegenaanval in te zetten. Op het juiste moment faalde hij echter, maakte een ernstige foutieve zet en Chiland was er als de kippen bij om daarvan te profiteren. In het eindspel kwam zwart sterk in het voordeel en met uitstekend spel maakte hij de par tij uit. Ook de partij van onze landgenoot Keiler tegen de Afrikaanse kampioen Post werd Hollands geopend en had daarna een regelmatige voortzetting. Keiler kreeg in de opening voordeel en buitte dit op uitstekende wijze uit. Post had hiertegen een goede verde diging en dit had tot gevolg, dat de stelling vast liep. Om volkomen gelijk spel te vermijden, koos Keiler een zeer ingewikkelde voortzetting van het vergevorderde middenspel, doch de Afrikaanse kampioen bleek ook in het verdedigingsspel resoluut te zijn en maakte geen fout. In een zeer moeilijk eindspel werd deze partij remise. Onze landgenoot Laros koos in zijn partij tegen de Antwerpenaar Verpoest ook de Hollandse opening, doch zwart ging via de uitruil 1923 direct zelf het centrum bezetten. Laros opende een aanval om het centrum te heroveren en in deze strijd gelukte het hem zich blijvend op het middenbord te hand haven. Voordeel betekende dit echter direct niet, want de Antwerpenaar wist door handig manoeuvreren met beide vleugels de compacte witte centrum stelling ernstig te bedreigen. Laros speelde toen geleidelijk aan slechter en scheen niet het juiste tegenspel te kunnen vinden. Verpoest deed er in het eindspel nog een schepje op en hij had succes, doordat hij het moeilijk eind spel in winst wist om te zetten. Door deze belangrijke overwinning blijft December is de maand van de huiselijke fees ten en bij een feest hoort dat men er feestelijk uitziet. Het verhoogt de sfeer als de vrouwelijke huis genoten werk van zichzelf gemaakt hebben, zoals men het .pleegt te noemen en er aardig uitzien. Daar zijn de mannelijke gezinsleden, ook al zeggen ze het niet hard op, zeker op gesteld en ook voor de vrouw zelf is het een prettig gevoel, zich „goed" te weten. Het gaat niet aan, te zeggen, „och er is op zulke dagen toch ook te redderen en te werken", want daar zijn de vrouwen in een gezin nu eenmaal nooit van vrijge steld, „dat ik me maar niet mooi maak". Er is nog zoiets als een schort die men even kan aanschieten en die voor vlekdreigémenten behoeden kan. Wie een nieuwe japon aan schaft voor de feesten in het verschiet, en er een wil laten maken bij de naaister, die zal daar nu niet meer mee kun nen aankomen, want de naai sters zitten allemaal tot over haar oren in het werk. Som migen raken er zelfs over werkt van. Wie handig is, koopt stof en een knippa troon en gaat zelf aan de slag, maar er zullen niet heel veel vrouwen zijn, die daar, in deze toch ai drukke tijd, nog gelegenheid voor vinden. Nee, gemakkelijker is het, een jurk te kopen, hoewel dat ook tijd kost. Want het is nog niet makkelijk, in een gematigde prijsklasse iets naar z'n gading te vinden, dat is: van goed materiaal en smaakvol. Maar men loopt toch makkelijker tegen iets aan dan bij het rek der wintermantels. Een wollen jurk in een van de gemengde lichte tinten als men nu veel ziet kan boven dien het jaar rond dienen, want als de zomer koud en koel is zoals de achter ons liggende, dan kan men zo'n jurk dóórdragen. U weet, dat de mode neigt naar de minder wijde rok, zelfs naar de strakke rok, met ruimte van achteren. Maar Parijs komt ook nog wel met een enkele wijde rok, zoals men op bijgaande foto ziet. Er is dus voor elck wat wils. ASTRID. 9f Van het Franse huis Dior is deze blauwe taftjapon met grote strik en manchet ten. De leren ceintuur is van hetzelfde blauw als het pun tige hoedje. Het mosselens^izoen is aan gebroken en liefhebbers kun nen hun hart weer ophalen, Adspirant-liefhebbers krijgen nu hun kans. Want om voor de eerste keer zoiets glib berigs naar binnen te slikken moet men iets in zichzelf overwinnen, afkeer verkeert dan echter bij velen al spoe dig in liefde. Mosselen zijn niet alleen lekker, ze zijn ook zeer voedzaam en 'n zeer gezond voedsel. Anderhalve kilo mosselen in de schelp dat komt neer op ongeveer anderhalf ons mosselen schoon, bevat evenveel eiwit als een ons vlees. Als men iemand die huive rig is, mosselen wil leren eten, moet men eens begin nen met „verstopte" mosselen te geven, waarvoor wij hier onder het recept laten volgen. Wat mosselenvergiftiging betreft het volgende: Mits U zorgt, dat er zich in de uit gezochte schelpen geen dode dieren bevinden, is de kans hierop vrijwel uitgesloten. Hoe kunnen wij weten of een mossel dood is? Een ge- Hoewel een vochtigs grijze mist de laatste week bijna 'dagelijks over ons land hangt, is er in deze dagen voor de kin deren geen prettiger ver blijfplaats dan de winikel- straat. Uren lang kunnen ze voor de ramen kijken om uit te zoeken, wat nu wel het meest begerenswaardig cadeau is, dat men aan Sin terklaas vragen kan'. De speelgoedzaken hebben hun meest verleidelijke artikelen uitgestald en telkens ontdekt het kinderoog een ander aanlokkelijk voorwerp. De keuze' is moeilijk. Voor moeder, die niet al leen rekening moet houden met de wensen, maar ook met haar portemonnaie is het vaak nog veel moeilijker. Maar ook hier kan een ver standig optreden veel hel pen. De kleintjes, voor wie St. Nicolaas nog de grote wonderdoener is, die met zijn paard over de daken rijdt en die alles kan, zijn over het algemeen nog niet zo zelfstandig, dat ze geheel alleen hun keuze bepalen. Moeder, die haar kinderen kent, zal heus niet aan haar woelwater van een dochter een kleurboek of een teken doos adviseren, maar eerder een bal, een springtouw of een paar rolschaatsen. En het vraagt geen meester werk van tact om de wen sen te stuwen in een rich ting, die met onze financiële draagkracht in overeenstem ming is. Het is beslist niet waar» dat een kind met een dure, kostbaar aangeklede pop gelukkiger is dan met een goedkopere, waarvoor moeder zelf van restjes een garderobe in elkaar heeft genaaid. Als de kinderen wat ouder zijn, zullen ze, als ze ver standig zijn opgevoed, heus wel uit zich zelf begrijpen, dat Sinterklaas in een gezin van tien kinderen met be scheidener cadeaux komt dan by Jantje alleen. Maar zonder twijfel zal de Sinter klaasavond in het eerste ge zin heel wat geanimeerder en gezelliger zijn dan in het tweede. Een zwaar gecamou fleerd borstplaat je, voorzien van een plaagvers, zoals die alleen in huishoudens met veel broers en zussen wor den gemaakt, geeft meer ware vreugde, dan de dure, nieuwe vulpen, die op 5 De cember 's avonds, door de winkelier in keurig Sinter klaaspapier verpakt, wordt overhandigd aan het enige kind. Het St. Nicolaasfeest moet een feest van huiselijke ge zelligheid, niet van kostbare geschenken zijn. zonde levende mossel houdt zijn schelp met zijn spieren krampachtig gesloten, als men probeert, die van el kander te schuiven. Ook die, welke opengesperd zijn, maar zich bij aanraking snel sluiten, zijn goed. Maar de exemplaren, die open blijven of zich zeer traag sluiten, moeten verwijderd worden. Ook moet men nog letten op de zogenaamde slijkmosselen, waarvan de schelp gevuld is met slijk in plaats van met 'n mossel Deze zijn te herkennen aan hun gewicht.^ Heeft men de mosselen zo uitgezocht, dan verwijdere men de „spinsels" (door trekken of met een mesje) en borstelt de schelpen schoon. Vervolgens zet men ze weg in ruim water met zout (30 gr. per liter), waarin ze zich kunnen schoonspoelen. Het koken. De mosselen opzetten met zo weinig water, dat het net genoeg is om de panbodem tegen droogkoken te bescher men. De mosselen laten zelf water los, zodra zij boven het vuur komen en in dat water moeten zij gekookt worden. Wanneer ze drie maal „overgekookt" zijn, dat is na 10 a 15 minuten, zijn ze gaar. Men rekent 1 a hi kg. mosselen per persoon. Aan tafel haalt men één voor één de mosselen uit de schelp en doopt ze naar verkiezing nog in een saus je van peper, mosterd en azijn. Het bakken van mosselen. De gekookte mosselen uit de schelp halen, ze laten uitlekken, even door bloem wentelen en dan snel in de koekenpan in een weinig bo ter, olie of margarine bak ken. Men kan enige gesnip perde uien meebakken. Dit gerecht smaakt zeer goed bij hutspot, rode kool, bietjes en andere wintergerechten. Verstopte mosselen. 200 gr. gekookte uit de schelp gehaalde mosselen, wat water en bloem, olie of margarine, prikkers of wit te lucifers. De mosselen bij drie tege lijk op een prikker of afge slepen lucifer steken. Een papje maken vap water en bloem, zo dik, dat het op de bovenkant van een lepel blijft liggen. De mosselen door het papje halen en ze vervolgens door paneermeel wentelen. Een klein panne tje olie of margarine heet maken en hierin de mosse len bruin bakken. Dit gerecht kan ook dienst doen als hartig hapje op een gezellige avond. Verpoest nog steeds tot de kopgroep behoren. De Hollandse opening was in deze ronde zeer in trek, want ook de partij van de Rotterdammer Van der Staay en de Parijzenaar Perot werd op deze wijze geopend. Direct na de opening ging Van der Staay sterk aanvallend spelen en in deze klassieke partij ge lukte het hem belangrijk voordeel te behalen. Perot behield zijn kalmte, stak opnieuw een pijp aan en slaagde er in zonder werkelijk nadeel het eindspel in te gaan. In dit eindspel koos Van der Staay een weinig sterke voortzetting, waarvan Perot begrijpelijk profiteerde en na enkele zetten »en remise uit het vuur sleepte. De ontmoeting RoozenburgGhestem had het volgende verloop: 1. 3429 19— 23, 2. 39—34 14—19, 3. 44—39 20—25 (Ge speeld om de v. d. KraanGhestem- speelwijze toe te passen). Wit voelt hier niets voor en speelt: 4. 3228 23x32, 5. 37x28 1924, 6. 29x20 25x14. (In een snel tempo volgen de volgende zetten): 7. 34—30 14—19, 8. 30—25 10—14, 9. 35—30 18—23, 10. 42—37 23x32, 11 37x28 12—18, 12. 30—24 19x30, 13. 25x34 14—19, 14. 34—29 7—12, 15. 29—24 19x30, 16. 28—23 18x29, 17. 33x35. Thans is de bedoeling van wit duidelijk.. Hij prefereert over zichtelijk spel. De positie is op dit mo ment geheel contactloos. 171218, 18. 41—37 1—7, 19. 37—32 7—12, 20. 46—41 5—10, 21. 4i—37 10—14, 22. 50—44 14—19, 23. 35—30 19—23, 24. 30—25 17—22, 25. 3934 1621 (Poging van de wereld kampioen om wat leven in de brouwerij te brengen). 26. 31—26 22—27, 27. 26x17 12x21 (Waardoor door Ghestem een ge vorderde halve hekstelling genomen wordt). Wit wil ook hier niets van weten en zet voort met: 28. 3429 23x34, 29. 40x29 21—26, 30. 32x21 26x17 (Wit heeft thans 17 minuten bedenktijd gebruikt 30) Jetty keek verlangend naar de Ga- belhorn. Er was een tartend licht in haar ogen gekomen en ik begon gauw over iets anders te spreken, want ik was bang voor die top. Ik was bijna jaloers. Ik wist, dat ik verliezen zou als ik het tegen hem opnam. Het dui zelde mij voor de ogen, alleen al als ik naar hem opkeek. En ik vreesde dat J^tty me zou vragen, om samen de beklimming tc wagen. Als ze het deed, zou ik moeilijk kunnen weigeren, want het was zo met mij gesteld, dat ik in haar ogen niet voor een bangerd wenste door te gaan. Jetty was een goede ka meraad en dat is soms nog beter dan een verliefde vrouw, die je toch niet kunt begrijpen. Maar Jettv vroeg me niets. Op een morgen verscheen Jetty niet aan het ontbijt. Ik dacht eerst, dat ze zich onwel voelde, want de avond tevo ren was ze erg teruggetrokken geweest en was vroeg gaan slapen. Meer dan een uur verveelde ik mij met een paar tijdschriften en ging toen aan haar ka mer aankloppen. Ik kreeg geen ant woord. De deur was niet op slot en ik trad binnen. Alles was netjes in orde gemaak't. Het leed geen twijfel, dat mijn vrouw reeds vroeg het hotel had verla ten. Inwendig mopperend over die on hebbelijke handelwijze, ging ik weer naar beneden. Midden op de trap bleef ik plotseling staan. Een vreselijke ver onderstelling kwam bij mij op. Met bonzend hart stormde ik weer naar boven en begon verwoed in Jetty's kamer rond te zoeken. Er bleef my wel dra geen kans tot twijfelen over. Haar alpen-uitrusting was er niet. Nadat ik eenmaal de zekerheid had gekregen over de waanzinnige onderneming van mijn vrouw, nam ik de nodige maatregelen met een koelbloedigheid, die alle andere opwellende gevoelens beheerste. In de eerste plaats belde ik Herzen op. Hij kwam zelf aan 't toestel en dit verhoogde mijn onrust, want onder zijn bekwame leiding zou Jetty minder ge vaar hebben gelopen. Heeft mijn vrerloofde U de laatste tijd inlichtingen gevraagd over een bestijging van de Gabelhom? vroeg ik hem. Ja, ze toonde een meer dan gewone belangstelling voor die top. Heeft ze. U niet gevraagd om haar bij een beklimming te vergezellen? Neen. Ik zou trouwens nooit toe gestemd hebben. U hebt haar toch niet verteld, dat ze enige kans had om het alleen te wa- ^fen? Integendeel!Als ze ooit dat plan mocht gekoesterd hebben heb ik haar dit nu wel uit het hoofd gepraat. Mijn vrees begon mijzelf belachelijk voor te komen. En toch zei ik na een ogenblik stilte: Hallo, bent U daar nog.... Ik ge loof, dat JettyJuffrouw Dubois het hoofd heeft verloren. Ze is vanmorgen vroeg uit het hotel verdwenen en ik heb alle redenen om te veronderstellen, dat zeeen eenzame beklimming wil wagen. Die vervloekte tocht oefende 'n kwaad aardige aantrekkingskracht op haar uit. Herzen barstte uit in vrolijk gelach. Geloof dat niet, mijnheer v. Hoog straten. Juffrouw Dubois beschikt over voldoend gezond verstand en zelfbeheer sing om daaraan te weerstaan. Ik geloof eerder, dat ze zich te ver heeft gewaagd op haar morgenwandeling en van de goede weg is afgeraakt. Ze kent alle paden, uren in de om geving. U kent haar niet, zoals ik, ze kan koppig zijn, dat er geen voorbeeld van is. Hij scheen zich te bedenken. Toen klonk het weer: Weet U wat.... Ik kom dadelijk naar U toe.... Als zC intussen nog niet verschenen is,zullen we onderzoeken, of ze inderdaad het pad van de Gabel- horn heeft genomefl. Telefoneer naar „Hotel du Trift" of ze daar niet gezien is. Dit deed ik en kreeg een ontkennend antwoord. Het was al vrij laat in de voormid dag geworden, toen Herzen kwam op dagen. Hij was volledig toegerust voor een tocht. Je kunt nooit weten, waar de stijfhoofdigheid der vrouwen ophoudt. Maar ik denk dat juffrouw Dubois de dwaasheid van haar plan zal inzien, als ze voor de eerste ernstige moeilijkheden komt te staan. Ze is geen salonbloempje, mompel de ik. Ze is in staat om haar plan tot het uiterste door te drijven, alleen maar om haar nederdaag niet te moeten be kennen. Is ze in „Hotel du Trift" geweest? Neen. Ze kan er ook langs gelopen zijn om geen tijd te verliezen. Heeft ze voorraad meegenomen? Niet uit het hotel. Maar gisteren kan ze in Zermatt het nodige gekocht hebben. Hij knikte. Er blijft ons niets anders over dan haar od te zoeken. Maak U vlug klaar, Ik telefoneer intussen naar de post van de Wellen- kuppe. Tien minuten later vertrokken we. Ik ertelde niemand het doel van onze tocht, want ik schaamde me voor de on voorzichtigheid van mijn vrouw. In ta melijk snel tempo beklommen we het pad naar „Hötel du Trift", dat we om één uur bereikten. Onderweg vertelde Herzen me, dat hij geen antwoord had gekregen op zijn telefonische oproep. Daar gebruikten we snel een stevig middagmaal en na ons ervan verzekerd te hebben, dat Jetty niet in „Hötel du Mont Rose" was teruggekeerd, -begon nen we, ditmaal voor goed, de beklim ming. We vorderden snel want dit ge deelte van de weg kende ik door en door. Nog geen half uur later ontmoet ten we twee Italiaanse jongelui, die die morgén van de Wellenkupe waren ver trokken. Ze hadden niemand gezien, maar wisten ons te vertellen, dat ze op de terugtocht verse sporen hadden ont dekt die in de richting van de gletser schenen te lopen. Herzen fronste bedenkelijk het voor hoofd. Dat ziet er naar uit, dat ze niet het gewone pad, maar het pad langs de gletser heeft genomen. Dit is kor ter. maar veel gevaarlijker. Enfin, we zullen zien. Gekweld door allerlei kwade voorge voelens, kroop ik achter hem langs de donkere flanken naar de lijn van eeuwi ge sneeuw en ijs, die wit flonkerde in slierende nevelsluiers. De beklemmende stilte drukte zwaar op mijn gemoed. Maar ik was me nauwelijks bewust van het gevaar en volgde machinaal de gids, zonder de minste vermoeidheid te voe len. Twee uur later ontdekten we de bewuste sporen. Dit is de enige weg, die ze kan ge nomen hebben, zei Herzen, aangezien de twee Italianen hogerop niemand gezien hebben. Maar het wil er bii mij maar niet in, dat juffrouw Dubois zo licht zinnig met haar leven zou omspringen Hoeveel voorsprong zou ze nu op ons hebben? (Wordt vervolgd) en zwart 40). 31. 38—33 9—14, 32. 43—38 4—9, 33. 37—32 14—20, 34. 25x14 9x20, 35. 32—28 17—22, 36. 28x17 11x22. (Ofschoon het materiaal zeer vermin derd is begint nu pas de strijd). 37. 38 32, 2—7; 38. 47—42, 13—19; 39. 42—38, 3—9; 40. 48—42, 9—13; 41. 42—37 (Een zet van vérstrekkende betekenis. Door bet prijsgeven van de formatie 4238 33, terwijl een zwarte schijf op veld 22 staat, is 2024 mogelijk) 41712; 42. 37—31, 12—17; 43. 31—26, 20—24; 44. 29x20, 15x24 (Zwart heeft een hecht blok in het midden van het bord, doch wit heeft voldoende tegenspel gevon den met de ruil 3227x27. Als geheel mag de zwarte positie evenwel gepre fereerd worden). 45. 4943, 611; 46. 4540, 812; 47. 4439. Wit wacht zo lang mogelijk met de na de 44e zet aangegeven ruiling om eerst zwarts be doeling af te wachten. Zwart is nu haast wel gedwongen tot 4719 23 (Aangezien anders 4034 stern wordt). 48. 32—28, 23x32; 49. 38x27, 22x 31; 50. 36x27, 13—19; 51. 43—38, 19—23; 52. 3832, 2329. (Zwart blijft 6p winst doorspelen, hetgeen uit de laatste zet duidelijk blijkt. Het spel bevat ech ter niets meer daar remise onvermij delijk is). 53. 40—35 29x38, 54. 32x43 11—16, 55. 3934 2429, 56. 34x23 18x29, 57. 4339 1218, 58. 3934 29x40, 59. 35x44 1823, 60. 44—39 24—28, 61. 39—34 28—33, 62. 34—30 33—38, 63. 30—24 38—42, 64. 24— 19 42—47, 65. 27—22 17x28, 66. 26—21 16x27, 67. 19—13. De wereldkampioen Ghestem gaf hier op de partij remise. Voor het nationaal kampioenschap hoofd klasse groot biljart cadre 47-2, dat van 16 tot en met 19 December georganiseerd zal worden in het Kurhaus te Scheveningen, zijn de volgende inschrijvingen binnenge komen: P. J. van de Pol, A. J. J. van Loon, A. Jacobs, L. G. J. Teegelaar. C. van Vliet. P. de Leeuw, J. H. Sweering. C. de Ruyter en H. Metz. Van de te hou den voorwedstrijden zijn de wereldkam pioen 45-2 Van de Pol en de landskampioen Van Vliet vrijgesteld. Gumar Reiser, een secretaris van de Noorse ambassade, is aan schotwonden overleden. Gisterenmorgen werd Reiser in de flat, waar hy met zijn vrouw woonde, door schoten uit een revolver gewond. De Noorse ambassade deelde mede, dat een onderzoek wordt ingesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3