Djocja antwoord Nederlandse delegatie morgen naar Kalioerang Ministers confereren? met de voorlopige Federale Regering De eerste twintigduizend.... maar nog vele tienduizenden volgen Hongaarse Volk eensgezind achter zijn Kardinaal KONINGSSTAD FONTAINÉBLEAU Hoofdkwartier van Montgomery Rol van luchtmacht bij invasie Een blik op Iets van oude glorie herleeft Rond het manifest Enkele lichtpunten Het weer. Tot hoofd en hart Kamerleden niet naar Djocja? Joegoslaven willen Kerk liquideren Kinderbijslagregelingen van waterschappen Causerie voor „Onze Luchtmacht* „Het Boskamp" Nooit waren kerken zo vol als op Het ogenblik Het hart van West- Europese verdediging J Hoeveel levens verloren in laatste oorlog? VRIJDAG 26 NOVEMBER #948 72ste JAARGANG No. 24318 SPAAK OPNIEUW FORMATEUR Communiqué Nederl. delegatie bij V. N. Positie der deelstaten Geen toenadering tot Vaticaan MIN, v. d. BRINK BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIS: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlIHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Men zou geneigd zijn te veronder stellen dat de gezaghebbende „zware" missie, die onze regering thans naar Indonesië heeft afgevaardigd teneinde het uiterste te beproeven, om. alsnog de republiek m het gareel te krij gen, toch wel enige indruk op Djocja zou maken. Tpnminste wanneer men van Be Westerse mentaliteit uit redeneert. Hoe verkeerd deze mentaliteit wel is, als rnen haar toepast bij onderhandelingen met Oosterse volken, moge weer eens blijken uit de huidige reacties van de republiek. y Zo schreef dezer dagen het te Batavia Verschijnende blad „Merdeka", dat uit Be samenstelling van de Nederlandse delegatie nu toch wel bleek hoe be langrijk de republiek was en welk Prestige zij reeds heeft verworven. Men zou tevens verwachten, dat Djocja in het vooruitzicht van de bespre kingen alles in het werk zou stellen om Be bestandsschendingen zoveel mogelijk Tegen te gaan. Niets van dit alles. Dins dag deelde een officieel communi qué mede dat tijdens de afgelopen week met 240 incidenten, waarbij 94 personen Werden gedood en 31 ontvoerd, een hieuw hoogte-record sedert de Renville- overeenkomst is bereikt. Deze feiten Weerleggen enkele ministeriële verkla ringen, die het tegendeel wilden sugge reren. Intussen bleek uit de woorden van minister Sassen, eergisteren bij zijn aan komst op het vliegveld bij Batavia ge sproken, dat de delegatie in de kortst mogelijke tijd wil weten, waar onze regering aan toe is. In een zeer belang wekkend artikel in het Kath. Staatkun- Big Maandschrift, uitgave van de Kath. Volkspartij, dat gisteren is verschenen, schrijft dr. W. de Kort in dezelfde geest. De eis, aldus de heer De Kort, dat een einde wordt gemaakt aan de groeiende Wanorde in de republiek en de door haar aangevuurde wanorde daarbui ten, brengt mede, dat deze hernieuwde poging kortstondig zij. Interessant in zijn betoog, hetwelk ge- Wijd is aan de onlangs tot stand gekomen hoodwet-Indonesië, achten wij ook deze uitspraak van deze gezaghebbende figuur in de K.V.P.: „Principieel heeft ons inziens de oppo sitie (dus) geen gelijk gehad. Of zij Praetisch gelijk had is de volgende Vraag. Zo lang reeds wordt nu onder handeld. Het is niet verantwoord tot in Ber eeuwigheid te praten. Inderdaad zo ts het en het is de grote vraag of het hiet j u i s t er zou zijn geweest reeds in Augustus 1947 door te trekken en Djocja te bezetten." „Tegenover deze opmars", aldus gaat Br. De Kort verder, „zo weten wij allen, bestonden bezwaren van binnenlandse uard die echter niet volstrekt onover komelijk behoefden te worden geacht en het derhalve ook niet mochten zijn. Er bestonden echter ook bezwaren van in ternationale aard en die bezwaren kwa men toentijds de regering voor als be sliste belemmeringen. Of dat juist was gezien, wie zal dat zeggen? Aanwijzin gen, dat het juist was, waren er wèl voor, maar men kon er over twisten." —Beze constatering van dr. de Kort, v Jna anderhalf jaar na het stopzetten ^au de militaire actie tegen Djocja ver heugt ons. Zij is een bevestiging van het geen wij reeds op de dag van het stop zetten der militaire actie, 5 Aug. 1947 schreven. In een hoofdartikel schreven wij toen o.a.: „Of het abrupte afbreken der politionele actie een wijs besluit is, zal de toekomst moeten leren. Zekerheid hieromtrent bestaat o.i. in het huidige stadium absoluut niet. Onze regering Wenst de internationale wereld blijkbaar °pnieuw een bewijs te geven van haar goede wil om alsnog het conflict zonder Bat het militair tot oplossing is ge- kpmen, langs vreedzame weg te beëin digen. Wij moeten dit tenminste aan nemen, omdat wij niet mogen veronder stellen, dat zij zich heeft laten beïnvloe den door acties van binnenlandse aard als de druk, die door sommige figuren Uit de P.vd.A. wordt uitgeoefend, het beroep van het Wereldverbond van Vak- Verenigingen, het N.V.V. en de E.V.C. eindelijk hebben ze elkaar gevonden! en die andere stille krachten, die achter Be schermen van het begin af de regering hebben trachten te dwarsbomen. Een andere vraag is of door het jongste besluit onzer regering het doel van de politionele actie: de republiek tot rede te brengen en orde en veiligheid in haar gebieden te herstellen is of wordt be- feikt. Het zal o.i. heel moeilijk voor onze legering zijn de republikeinse leiders te Bvertuigen dat wij niet gezwicht zijn Voor de actie van de Veiligheidsraad. Wij triogen nu nog zo dikwijls en terecht Verklaren dat de Veiligheidsraad alle be voegdheid mist om zich met de interne Aangelegenheden van ons Koninkrijk te bemoeien, de republiek zal onze huidige houding in zekere zin als een capitulatie Uitleggen en daarnaar handelen." Aan onze lezers de conclusie, welke Voorlichting juist is geweest. Vanmorgen heeft de Prins-Regent de katholieke kabinetsformateur Eyskens van zijn taak ontheven en de heer Spaak "Pgedragen een nieuwe regering te vor- JUen. Spaak heeft de opdracht geaccep teerd en hij heeft daarna een onderhoud gehad met Eyskens. Toen Eyskens het valeis van de Prins-Regent verliet, deel- e hij aan journalisten mede, dat vol gens hem zeer spoedig een oplossing ge- Vonden zou worden, daar hij bij zijn Besprekingen met de leiders van de jj'V.P. en de socialistische party het "Uerendee lvan de moeilükheden uit de eS geruimd heeft. De ministers Sassen en Stikker, de heer Neher en de adviseurs ver trekken morgenochtend per vlieg tuig van de K.L.M. naar Djocja. Zij zullen direct van het vliegveld naar Kalioerang doorreizen. Met een vliegtuig van de Commissie voor Goede Diensten zullen morgenoch tend ook een negental republikeinse adviseurs van Bhtavia naar Djocja reizen, onder wie Sjahrir, Darma- setiawan, Soepomo en Soedjono, se cretaris der republikeinse delegatie. Van republikeinse zijde werd aan Aneta verklaard, dat Hatta, behou dens pech op zijn vliegtocht, heden middag te Djocja zal aankomen. De volgende deelstaatleiders hebben gisteravond van zeven tot acht uur een onderhoud gehad met de Nederlandse ministers -en dr. Beel: dr. Mansoer (Oost- Sumatra), Abdoel Malik (Zuid-Suma- tra), Anak Agoeng Gde Agoeng (Oost- Indonesië), Hamid II (West-Borneo), Tjakraningrat (Madoera) en Peoradi- redja (West-Java). Enigen van hen, on der wie Anak Agoeng en Hamid, reizen hedenmiddag naar Bandoeng, waar de federale conferentie bijeenkomt. Ook de Wali Negara van Oost-Sumatra en Radja Kaliamsja zullen, naar men van federale zijde mededeelt, naar Bandoeng reizen. Naar verluidt gaan zij voor het samen stellen van een commissie, die contact zal onderhouden met dr. Beel. Intussen zjjn praetisch alle vertegenwoordigers van de deelstaten, onder wie de afvaar diging van Oost-Java, thans te Batavia. Naar van federale zijde verluidt, zullen zij de Nederlandse kabinetsdelegatie ver zoeken overleg met de federalisten te plegen omtrent de ondeiVerpen, die be handeld zullen worden bij de besprekin gen met de republiek. De Nederlandse ministers waren hedenmorgen aanwezig op de verga dering van de Voorlopige Federale Regering. In Nederlandse kring te Batavia wordt het niet waarschijniyk geacht, dat de zich in Indonesië bevindende Kamerleden Djocja zullen bezoeken. De Nederlandse delegatie bij de V.N. 'heeft t« Parijs een verklaring uitgege ven, waaraan het volgende is ontleend: De Nederlanders en de Indonesiërs (zowel federalisten als republikeinen) zijn verlangend, dat overeenstemming in de kortst mogelijke tijd bereikt wordt, opdat de Verenigde Staten van Indone sië gevormd kunnen worden. Men acht het van groot belang, dat de huidige besprekingen niet verstoord worden door daden van geweld of door vijan delijke propaganda. De Nederlandse de legatie betreurt het, dat de republi keinse afgevaardigden te Parijs het juist hebben geoordeeld een communiqué uit te geven, waarin de Nederlandse auto riteiten in Indonesië gelaakt worden om Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met weinig of geen bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Ge durende de nacht meest lichte vorst, behalve op de Wadden-eilanden. Morgen overdag ongeveer dezelfde tMnperafuur als vandaag. Zon op: 8.19. Onder: 16.36. Maan op: 3.53. Onder: 15. het publiceren van inlichtingen over een aantal gewelddaden van de zijde van republikeinse gewapende eenheden buiten republikeins gebied, die een ern stige hindernis vormen voor'vruchtbare onderhandelingen en daarom in de hui dige situatie-niet over het hoofd gezien kunnen worden. - De besprekingen mogen niet be moeilijkt worden door uitbarstingen van ongeduld van de zqde der vertegen woordigers van een der betrokken re geringen en niet ingewikkeld gemaakt worden door pogingen, de eigeniyke kwesties schuil te laten gaan achter pro pagandistische perscommuniqué's juist op het ogenblik, dat de verantwoorde lijke regeringen ernstige «n oprechte pogingen doen een algemene duurzame situatie te scheppen. De correspondent van „Merdeka" te Djocja heeft een onderhoud gehad met de republikeinse minister van Voorlich ting, Natsir, waarin deze zeide, dat de deelstaten zeker zullen begrijpen „dat de republiek geen aanspraak maakt op een hogere positie dan zij zelf zullen verkrijgen, want het doel van de strijd is niet, om vrijheid en souvereiniteit te verkrijgen voor de republiek alleen, doch de volmaakte vrijheid voor geheel Indonesië, zoals het staat geschreven in de proclamatie van de onafhankelijk heid." Tenslotte verklaarde-hij, dat de voor stelling. alsof minister Stikker meer concessies heeft gedaan aan de republiek dan aan de federalisten, „een voorzich tige manier van opruien is en een po ging om tweedracht te zaaien, opdat de federalisten jaloers zullen worden op de republikeinen." (Wij vragen ons af, of in de laatste alinea het woord „voorzichtige" manier van opruien niet berust op een seinfout en dat het moet zijn „doorzichtige". Red.) Aneta verneemt, dat in de zitting van vandaag van de Oost-Java-conferentie te Bondowoso, OOst-Java als Negara en de conferentie als voorlopige volksver tegenwoordiging door de voorlopige Fe derale Regering is erkend. De van bepaalde zijde gelanceerde be richten over een zogenaamde toenade ring tussen Joegoslavië en het Vaticaan, welke zou worden ingeluid met de vrij lating van Mgr. Stepinac, vinden een afdoende weerlegging in de rede, die minister Eduard Kardelj 13 November in Ljoeblana heeft gehouden op het congres der Sloveense communistische partij. Mocht de houding van de Joegoslavi sche regering al duidelijk blijken uit deze rede van Kardelj, zij wordt nog bevestigd door een plan tot liquidering der Katholieke Kerk in Joegoslavië, op gesteld door het Uitvoerend Comité der Joegoslavische Communistische Partij. Tijdens zijn laatste zitting heeft dit co mité de positie der Katholieke Kerk besproken en de. middelen overwogen, die snel tot een opheffing der Kerk in Joegoslavië kunnen leiden. Uit Za greb ontvangen wij dan ook berichten, dat men daar op een nieuwe veldtocht tegen de Kerk rekent en nieuwe maat regelen tegen de priesters verwacht. - I Praetisch iedere boom in de omgeving van Westelijk Berlijn wordt omgehakt om als brandstof te dienen, nu alle steenkool door de lucht moet worden aangevoerd. Het gebrek aan brandstof wordt, vooral nu de koude is ingeval len, ontstellend. Twee vrouwen slepen een boom, die zij juist omgezaagd hebben. Op vragen van de heer Stapelkamp betreffende erkenning van kinderbij slagregelingen van waterschappen heeft de minister van Sociale Zaken o.m. geantwoord, dat in December van het vorige jaar reeds een bespreking is gehouden tussen ambtenaren van zijn ministerie en van de ministeries van Binnenlandse Zaken, en van Ver keer en Waterstaat. Dit overleg is on langs weer geopend, teneinde het for mele probleem van de kinderbijslag voor de waterschaps- en overige amb tenaren in zijn volle omvang te be spreken. Hangende de resultaten van dit nadere overleg is door de minister in algehele overeenstemming met ge noemde ministeries verklaard, dat hij, zonder vooruit te lopen op de definitief te treffen regeling, voorshands geen bezwaar zal maken tegen erkenning van kinderbijslagregelingen van de grotere waterschappen met een onder de regeling vallend personeel van ten minste vijfentwintig man. (Van onze luchtvaartmedewerker) Gisteravond hield de sedert kort op gerichte Vereniging „Onze Luchtmacht" haar eerste openbare vergadering in het B.I.M.-gebouw te Den Haag. O.m. hield de reserve-kapitein mr. G. F. J. Jongbloed een causerie over het aandeel van de luchtmacht bij de invasie in Normandië. Op interessante en boeiende wijze wist spreker aan de hand van eigen ervaringen aan te to nen, welk een veelzijdige en belang rijke rol de luchtmacht gespeeld had bij deze, wat' hij noemde, grootste ge combineerde operatie van land-, zee- en luchtstrijdkrachten. Terugkomend op zijn uitgangspunt betoogde spr., dat de Nederlandse lucht macht bij een eventuele derde wereld oorlog een soortgelijke taak te vervul len zou krijgen als de geallieerde lucht macht gedurende de invasie, omdat in dit geval de landingen van bevriende strijdkrachten tegen vijandelijke lucht aanvallen zouden moeten worden be schermd. (Van een onzer speciale verslaggevers) Sinds vorig jaar October de Prins Bernhard Kapel als eerste groep het demobilisatiecentrum „Het Boskamp" in Huis ter Heide passeerde, zijn per week 600 en in totaal ruim 20.000 man van de Koninklijke Landmacht op dezelfde wijze weer uit Indië in de burgermaatschappij teruggekeerd. Over het algemeen genomen is die terugkeer een verheugende geweest. De mannen zijn daar terecht gekomen waar zij redelijkerwijze verwachten mochten terecht te zullen komen en de grote beduchtheid, die met name b.v, de chef van de Generale Staf, mr. H. J. Kruis, bij het opstellen van het demobilisatieschema geuit heeft ten aanzien van het verloop daarvan, is tot dusverre Gode zij dank niet bewaarheid. Wat niet betekent dat niet velé" pro blemen zijn overgebleven, dat niet nog even goed verschillende jonge mensen rondlopen met het gevoel, dat het vader land hun de beste jaren en de beste toe komstkansen heeft ontnomen. Wat ook niet betekent, dat wij er nu zijn, dat de ogen gesloten en de armen genoegelijk over elkaar geslagen kunnen worden in het veilige besef, dat demobilisatiecen trum en sociale dienst het zaakje verder wel zullen klaren. Integendeel, want men behoeft maar, zoals wij, een uurtje te gaan praten met de kampcommandant, overste B. Stomp, om te begrijpen hoe nog altijd en eerlijk gezegd zelfs iedere dag meer de demobilisatie een probleem is. Want men mag niet vergeten, dat wij nu pas beginnen, dat die eerste twintig duizend man maar een kleine groep vor- Ondanks alle communistische propa ganda en de voorlezing van protestte legrammen en brieven voor Radio Boe dapest tegen Kardinaal Mindszenty is de laatste dagen duidelijker dan 'ooit gebleken, dat het Hongaarse volk eensgezind staat achter zün Kardinaal. Kardinaal Mindszenty is geworden tot het symbool van het Hongaarse verzet tegen het communisme en dit niet slechts onder de katholieken, die 70 pCt. der bevolking uitmaken, maar ook onder de nict-katholieken. Als een zaak in de jongste tijd duidelijk is gewor den. dan is dit wel. dat de regerings- politiek om een wig te drijven tussen de Kardinaal en de katholieken op een jammerlijk fiasco is uitgelopen. Hoewel aanvankelijk de katholieken s Een speciale kabel is reeds van Parijs uit gelegd om de tientallen telefoonlijnen mogelijk te maken. Een telefoonkantoor is ingericht in de Hendrik de Vierde- Het kasteel van Fontainebleau. Het grote hoefijzerachtige kasteel van Fontainebleau, nabij Parijs, gegroepeerd rond een brede binnenplaats, zal het hoofdkwartier zjjn van de Westelijke geallieerde verdedigings-staf onder burggraaf Montgomery van El Alamein, ofschoon de belangrijke politieke beslissingen waarschijnlijk genomen zullen worden in de villa's en kastelen aan de rand van het stadje, waar de ge allieerde chefs zullen wonen. In deze stad van koningen, aan de rand van het bos waar Lodewijk IV een dorp bouwde voor Madame De Pompadour en waar Napoleon op een Mei ochtend in 1814 op weg naar Waterloo zijn oude garde nogmaals inspecteerde, heerst vandaag de bedrijvigheid van een leger-hoofdkwartier. vleugel van het kasteel van Fontainebleau, waar het hoofdkwartier van Montgomery gevestigd zal zijn en enkele dagen ge leden is een compagnie Franse troepen aangekomen om het kasteel volledig in gereedheid te brengen. „De chef staf van het atoomtijdperk zet alle koningen en keizers opzij" schreef het plaatselijk blad enkele dagen ge leden „De aanwezigheid van de Engelse veld maarschalk Montgomery zal aan Fon tainebleau iets van zijn oude glorie terug geven" Sommigen in dit stadje van 15000 in woners zijn trots op de nieuwe bestem ming, anderen verwensen haar. Een winkelier zei: „De aanwezigheid van een groot hoofdkwartier zal weer wat han del in het bedrijf brengen". Maar een oude huisknecht van een nog oudere villa, die eerst door de Duitsers bezet is geweest en daarna door de Amerikanen, mopperde: „Twee bezettingen is genoeg. Ik ben niets gesteld op een derde." Wat de bevolking er echter ook van denken mag, dit is het stadje waar .de létails zullen worden uitgewerkt van de verdediging van West-Europa. Britse staf-officieren die met Mont gomery vochten in het Britse bevrij dingsleger zijn reeds in de stad gearri veerd die plotseling het hersencentrum voor de verdediging van West-Europa geworden is. Het stadje is vol vrachtwagens, jeeps en geruchten, de gewone metgezellen van een modem leger.' Ofschoon nog geen beslissing genomen is over de villa's, die door de stafchefs in gebruik zullen wor den genomen, worden er al tientallen aangewezen, waarvan de ene nog sprook- jesachtiger dan de andere. Men verwacht dat Generaal De Lattre de Tassigny het luxueuze kasteel De la Rivière zal betrokken, gelegen aan de Seine, omgeven door een uitgestrekt bos en alleen zichtbaar vanaf de rivier. Lucht-nfnarschalk Robb zal waar schijnlijk zijn intrek nemen in de be roemde villa Des Cygnes. Montgomery heeft zelf nog geen beslissing genomen, doch men verwacht dat hij ergens in de buurt van Nemours zal gaan wonen. Volgens de geruchten zijn alle hotels gerequireerd voor de legering van een honderdtal officieren en 200 man schappen. Maar ondanks de schijnwelvaart die het stadje ondervindt van de nieuwe bestemming is men niet blij met. de komst van zoveel militairen en kan men een even typisch als onlogisfch commen taar horen: „Men zet geen hoofdkwar tier op als men geen oorlog verwacht." Er hangt echter een geheimzinnigheid rond alle gebouwen zo groot als maar tijdens de oorlog denkbaar zijn zou en niets wordt bekend van de grote be slissingen, die ongetwijfeld genomen zijn tijdens de recente tour van Montgomery door de landen van de Westerse Unie. Geallieerde autoriteiten wijzen er ech ter op, dat in alle hoofdsteden die Mont gomery bezocht heeft de veldmaarschalk bijna een even groot aantal politici heeft ontmoet als militaire autoriteiten en men meent dat wanneer hij naar Londen te rugkeert een overeenstemming zal be reikt zijn door de landen van het ver drag van Brussel op tenminste de vol gende vier voorname punten: De sectoren waarvoor elk land aan sprakelijk zal zijn in geval van een aan val uit het Oosten. Het aantal divisies dat elk land zal moeten kunnen opbrengen. De datum waarop deze troepen be schikbaar moeten zijn De algemene binnenlandse verdedi gingsmaatregelen die in werking moeten treden in elk land in geval van een aanval. De uitrusting van de troepen blijft een essentieel vraagstuk en het wordt waar schijnlijk geacht, dat een van de eerste zullen worden uitgewerkt het opstellen taken die in de Henri de Vierde vleugel van een lijst zal zijn welke goederen de legers nodig hebben. in dit opzicht niet geheel eensgezind zijn geweest en hier en daar een enkele priester of leek wel eens meende, dat de Kardinaal-Primaat voorzichtiger had moeten optreden, is thans iedereen er van overtuigd, dat de Kardinaal van het begin af de situatie juist heeft gezien. Waar de Kardinaal verschijnt, stro men de gelovigen met tienduizenden te zamen om hem te huldigen, zijn -toespra ken aan te horen en aan processies deel te nemen. Nog nooit waren de kerken in Hongarije zo vol als op dit ogenblik. De communisten hebben herhaaldelijk geprobeerd het volk te overtuigen, dat de Kardinaal alleen staat, dat hij niet door de rest der Hiërarchie wordt onder steund. dat in het bijzonder de Aarts bisschop van Eger het niet met hem eens zou zijn. Zij verspreidden zelfs via persbureaux het gerucht, dat Kardinaal Mindszenty naar Rome zou worden ge roepen om daar als Kardinaal verbon den te worden aan de Curie. In zijn plaats zou de Aartsbisschop van Eger Primaat worden. De Aartsbisschop van Eger heeft ech ter tijdens zijn verblijf te Rome via Radio-Vaticana in de Hongaarse uit zending deze geruchten tegengesproken en zijn volle instemming met Kardinaal Mindszenty betuigd. De communisten en de regering vonden zelfs een nieuw slagwoord uit: „Mindszentisme". Men wilde daarmee een klove scheppen tus sen Kardinaal Mindszenty en het volk en tevens de persoon van de Kardinaal in tegenstelling brengen tot het katho licisme. Hongarije zou dan drie wereld beschouwingen kennen: communisme, Mindszentisme, Katholicisme. Mindszen tisme werd door de communisten gede- fihieerd als een contra-revolutionnaire politieke beweging, die zich voordoet onder de dekmantel van de godsdienst. Het Mindszentisme zou dan niet voor komen uit tegenstellingen tussen Kerk en Staat, maar uit de overdreven en on gerechtvaardigde inmenging van de Kardinaal in staatsaangelegenheden enz AUe uitvallen, beschuldigingen en pro paganda der regering groepeerden zich om dit slagwoord: Mindszentisme. Bij deze propaganda heeft de regering ech ter indirect reeds het succes van |Minds- zenty's houding toegegeven. „Terwijl wö". zo zeide de Minister van Onder wijs Ortutay, „met de andere kerken de een na de ander tot overeenstemming zün gekomen, wil de Aartsbisschop van Esztergom niets van een vreedzaam ver- geiyk met de Hongaarse democratie weten". En de voorzitter van de gelijkgescha kelde Kleine Boerenpartij Dobi ver klaarde: „Het is te betreuren, dat geen enkele kerkelijke autoriteit (Vaticaan- Paus!) de primaat op zijn weg heeft tegengehouden, een weg waarvan hij zich naar ik vrees niet meer zal laten afbrengen". Tegenover deze uitval len en propaganda, die in vele toonaar den in pers en radio terugkeren, heeft het Hongaarse Episcopaat op 3 Novem ber een herdelijk schrijven uitgevaar digd, door ieder der vijftien bisschoppen persoonlijk ondertekend, waarin zij pro testeren tegen de aanvallen op de Kar dinaal en de Primaat dank brengen voor zijn geestelijke leiding, voor zijn moed en onverschrokkenheid in de strijd, voor alles wat hij gedaan heeft om het Jaar van Maria te doen slagen. In dit schrij ven verzekeren de Bischoppen aan Kar dinaal Mindszenty, dat de Hongaarse Episcopaat, de geestelijkheid en gelovi gen zich onverwaardelijk scharen achter zijn leiding. men iftrgeleken bij de vele tienduizen den, die nog komen moeten en dat, wan neer voor deze eersten al geen plaats gevonden had kunnen worden, de situa tie voor de komenden totaal hopeloos zou zijn geweest. Welnu, als men dit beseft, en bovendien weet, dat ook de plaatsing van de eerste duizenden grote moeite gekost heeft, dat nu nog en met name voor de mannen uit de provincie Groningen diverse regelingen getroffen dienen te worden, dan kan men ook inzien, dat het terecht is, dat men spreekt en blijft spreken van 't probleem van de demobilisatie. En nu zwijgen wij nog over de uitzonderingsgevallen. Nu zwijgen wij nog over die kwesties, die hier in dit schijnbaar zo rustieke Bos kamp hoofd en harten van de militaire leiders bezig houden. Dat zijn die jongens waarom het te verbloemen? die in Indië niet de juiste weg hebben we(cn te houden, die jongens, voor wie een jonge vrouw komt klagen, omdat zij niet langer haar delegatie ontvangt. Huwelijken, die door de afstand zqn uiteengesprongen en die men hier met behulp van geestelqke leids lieden uit plicht en bewogenheid moet trachten te krammen. Pogin gen, die vaak grote zorg vragen en waarvoor men bereid is zich tot het uiterste in te spannen. Want het mag hier wel eens gerele veerd worden, dat men wanneer een dergelijk geval nog tijdens de Indische dienstperiode aan het licht komt de man eerder terugroept, teneinde te tralhten door tijdig in te grijpen groter onheil te voorkomen. Gelukkig zijn <Iit uitzonderingen. Zoals het uitzonderingen zijn wanneer men hier mannen moet demobiliseren, die in de strijd beide benen zijn afgeschoten. Desniettemin ij het aan deze uitzonderingen, dat men van het ganse demobilisatieprobleem de proporties kan afmeten. Voor het zuiver militair-technische gedeelte heeft men hier een staf van meer dan 400 man vast personeel. In Woerden is bovendien nog een speciale medische afdeling, terwijl in Ede de psychologische dienst een on derkomen heeft gevonden voor het tes ten bij beroepskeuze of bij de toelating tot het beroepskader van het leger. Het is een gigantisch werk. Het behoeft de steun van allen en de omstandigheid,' dat tot dusver de zaak een vlot verloop had, dat de gemiddelde man binnen drie uur volledig werd ge demobiliseerd, bewijst nog niets voor de toekomst. Niet de techniek is primair. Primair is de vraag of de man, die voor de gemeenschap zijn beste jaren geeft, bq zijn terugkeer door die gemeenschap redelijk en ruiteriyk zal worden behan deld. En het antwoord op die vraag is aan u! (Van een medewerker) Wij bedoelen natuurlijk het mani fest van de Katholieke Ar beidersbeweging. In honderd duizenden exemplaren is het over het land verspreid en de meeste van onze lezers hebben er ongetwijfeld kennis van genomen. Ook schrijver dezes heeft het met grote belangstelling geleden. Alles trouwens wat het brandende vraagstuk van lonen en prijzen raakt lezen we met belangstelling. Men moet wel ziende blind zijn om niet te besef fen, dat de regering bezig is een ge ruisloze koerswending te voltrekken. Zq moet dat wel doen in het verband van de Benelux en van het Marshall-plan. Het is ten enenmale uitgesloten, dat Nederland in grotere economische een heden met andere landen samenwerkt tot heil van die grotere economische eenheden en dus uiteindelijk ook tot heil van eigen land en dat het tege lijkertijd de andere partners in een der gelijke eenheid zou blijven beconcur reren met kunstmatig laag gehouden prijzen en lonen. Enige „aanpassing", hoe onsympathiek dit woord ook klinkt, is onvermijdelijk. In deze samenhang heeft de K.A.B. haar manifest de wereld ingestuurd. Niet direct ingewijd in de topleiding van ons organisatieleven hebben we ons afgevraagd: met welk doel wordt dit merkwaardige en grondige stuk onder ons volk verspreid? Mogen we eens raden? Op gevaar af nafhurlijk, dat we het mis hebben. Dat zit aan elk raadsel uiteraard vast. Ten eerste wil de K.A.B. naar onze bescheiden mening haar eigen houding rechtvaardigen. En zij is daarin won derwel geslaagd. Alleen een onverbe terlijke nurks kan met dit stuk in han den nog staande houden, dat de K.A.B. niet alles heeft gedaan wat in haar vermogen was om te voorkomen, dat de eerste afschaffing van de subsidies op levensmiddelen de positie van de wer kers. (laten we dit geliefde woord van de communisten ook eens gebruiken, waarom eigenlijk niet?) zou verslech teren. Bij een organisatie, die weet, dat zij en zij allereerst heeft te waken voor het nakomen van de sociale ge rechtigheid, stond het als een paal bo ven water: het minimale bestaan van de arbeider duldt geen teruggang. Zo wel binnen het raam van de Stichting ^an de Arbeid als in het overleg met de regering heeft dit voorop gestaan. En het ig uiteindelijk gelukt heel wat desiderata in dit opzicht verwezenlijkt te krijgen. Helaas niet alle. Maar voor de zoveelste keer is gebleken, dat een machtige, maar redelijk overleggende bond ook vandaag aan de dag bij de regering heel wat vermag. En dat het oudewijvenpraat is wat men nog menig maal in arbeiderskringen hoort: de bond doet toch niets en dus. houd ik mijn portemonnaie lekker dicht. Want onder ons gezegd en gezwegen: daar draait het toch gewoonlijk om wanneer men meent ook nu nog buiten de organisa tie te kunnen blijven. Wanneer men met andere ,woorden meent roofbouw te mogen plegen op werk en geld van standgenoten. De tweede bedoeling van de leiding der K.A.B. zal dan ook wel geweest zijn propaganda te maken onder de nog niet georganiseerden. Wellicht is daar om gekozen de voVm van een manifest, dat overal komt. Van harte hopen wij, dat het in het Huis van de Arbeid nieuwe aanmeldingen moge regenen. En ten derde is dit manifest een stille maar duidelijke vingerwijzing voor de regering. Deze keer heeft het overleg te laat plaatsgegrepen en zijn pas nadien de nodige correcties aange bracht. Wanneer het zover komt, dat bq de afschaffing van de nog overgeble ven subsidies (en zover komt het, laten wij elkaar niets wijs maken) weef maatregelen moeten worden getroffen voor de bescherming van de werkers tegen de gevolgen van prijsstijging: dat de regering dan weer niet de vele en lange omwegen bewandele, die zij nu bewandeld heeft, maar onmiddellijk over heel de linie overleg plege met de vertegenwoordigers van de bona fide vakverbonden. Dit bespaaft tijd en energie en voorkomt overbodig: ge prikkeldheid. Dat men de beroepskankeraars, die krachtens hun eigen theorie alleen kan keren om de chaos te vergroten, bui ten beschouwing en buiten bespreking laat, behoeft geen betoog. Er zijn ge lukkig nog -mensen, die- voor de wer kers werken. De economische deskundigen heb ben het minister v. d. Brink by de voortgezette behandeling van de be groting van Economische Zaken gis teren niet moeilijk gemaakt De heer Weiter betoogde o.m., dat er een te sterke fiscale wind waait eti achtte het voorts onjuist het maat schappelijk bestel te ontleden in sta tistische componenten: daarmee krijgt men geen totaalbeeld. In het samengaan yan België en Nederland zag hij een groots visioen van her leving van het Bourgondisch Rijk. Minister v. d. Brink, die deze dag als paranymph bij de promotie van zijn vroegere leermeester had willen funger.en, maar de verdediging van zijn begroting moest laten voor gaan, heeft de Kamer een ampele beantwoording van de talloze vragen en verantwoording van zijn beleid gegeven, waar men met belangstel ling naar kon luisteren, zonder dat het echter openbaringen opleverde. Hij schetste de moeilijkheden van im- en export: er is minder vraag naar afgewerkte producten en meer naar grondstoffen, hetgeen de prijzen voor ons land ongunstig beïnvloedt; hij acht te het gewerwt, dat het prijsniveau de bevordering van de export niet in de weg staat, en wees er nog eens op, dat ons industriële apparaat weliswaar goeddeels hersteld is, maar dat het ver ouderd is. Het E. R. P. heeft ons land voor een dreigende ineenstorting be hoed. Zonder deze hulp zouden wij nu leven op het peil van 1943. De geschiedenis der wereld is de ge schiedenis van Gods plan met de wereld. In de Duitse pers vonden wij de volgende gegevens over de verliezen tijdens de jongste wereldoorlog: 14 millioen militairen gesneuveld, 3 millioen burgers door oorlogshan delingen gedood, 11 millioen in con centratiekampen omgekomen, 5 millioen op andere wijze vermoor den, 30 millioen oorlogsverminkten, 26 millioen daklozen en ontheem den. 32 millioen huizen zijn vernield alsmede 17 millioen openbare ge bouwen. Alleen reeds in de Engelse bezettingszone van Duitsland zijn er van de 5% millioen huizen 3,4 millioen door bombardementen ver nietigd. De oorlog van 1870 kostte Duits land 4 milliard Mark, de eerste we reldoorlog *160 en de „laatste" 800 milliard. Als lichtpunt in onze economische situatie ziet de regering de sociale vrede In 1948 slechts 115.000 arbeidsdagen verloren door stakingen tegen 3.156.000 in 1924 het relatief lage loon- en prijspeil, de afnemende schaarste en de geringe werkloosheid. Gedurende en kele jaren moet Nederland zich con sumptiebeperkingen opleggen, daaf de achterstand in het reële vermogen slechts langzaam wordt ingehaald. Veel is er ditmaal in de debatten zegd over de middenstand. De be windsman kon er niet onderuit zich over deze kwestie nu wat meer be paaldelijk uit te spreken. Een alge mene doorberekening van de prijs verhoging ware onjuist, zo liet de minister weten, maar nu over een incidentele? Minister v. d- Brink erkende althans, dat de mid- denstandspolitiek op korte termijn aan 'n gebrek aan coördinatie ïydt. Er komt spoedig een interdeparte mentale commissie voor de midden- standspolitiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1