Het St. Jacobs-Godshuis te Haarlem Van hol perceel tot modem aangenaam verblijf tvk de Noorman -NetStenen Beeld I4&sc&e*t.ke.n J.TA Roozenburg wint met moeite van Demesmaecker Keiler sterker dan Van der Staay HET GELUK DE DWAZEN u Vasilevski naar China? De inlichtingen aan Mr. Frederiks Kampioenschap drie banden begonnen Wij luisteren naar litfll t DAMESSHAWLS J VRIJDAG 26 NOVEMBER 1R48 PAGINA 3 De nonnetjes komen Eendjes op het droge Passagier op „Willem Ruys" vermist Verbouwingen Psycho-technisch onderzoek in verkeerde handen Wat I 1- ALS EEN DOK WORDT OPGEBLAZEN Waterkolommen van 75 meter Vragen aan minister FIJNE TINVtN Er gaat niets boven HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Zeeland geeft het goede voorbeeld IS MET door JORIS JORISSEN Prins tegen dr. M. Euwe Donderdag licht wedstrijd A.F.C.P.S.V. Maandag 29 November om 3 uur zal de officiële opening plaats hebben van het gedeeltelijk gemoderniseerde „Sint Jacobs-Godshuis" aan de Hagestraat te Haarlem. Als vervolg op de beschrijving der geschiedenis van dit belangrijke katho lieke insittuut, gepubliceerd in ons blad van 13 October, geven\wij nog enige interessante bijzonderheden, waarbij de humor hand in hand gaat met het historische. Mgr. C. L. Baron de Wyckerslooth bracht dan in 1851, via zijn testament, een verandering in de leiding van het huis, die aan „suppoosten" was toever trouwd. - De bepaling in het legaat ten faveure van het St. Jacobs-Godshuis luidde, „dat uit de revenuen van dat kapitaal zullen worden bestreden de kosten voor surveillance en verzorging der kinderen, door zusters van liefde, in dier voege als zulks reeds in onder scheidene Godshuizen is geregeld". Juist deze bepaling kostte de toenma lige regenten heel wat hoofdbrekens. Op hun vergadering van 24 Januari 1852 kwam een missive ter tafel van de minister van Binnenlandse Zaken van 16 Januari, no. 139, betreffende het legaat van mgr. Van Curium en wel speciaal over de vraag „of er bereids Zusters van Liefde in het Gesticht zijn gevestigd, en zoo ja, of zij door de Re geering zijn erkend of deel maken aan eene erkende instelling". Met enige bravour werd besloten „hierop met terugzending van genoem de stukken te antwoorden, dat er nog geen Zusters van Liefde in het Gesticht gevestigd zijn, en er ook geen voorne men bestaat daartoe over te gaan, al vorens de gevraagde magtiging tot aan vaarding van het legaat zal zijn inge komen, en dat, zoo dra regenten in het bezit van dat stuk zich bevinden, trach ten zullen, de surveillance en verzor ging der kinderen van hun Gesticht op te dragen aan Zusters van Liefde uit het Gesticht te Roosendaal bij Bre da, terwijl regenten niet twijfelen, of die instelling zal door de Regeering wel zijn erkend", 'n Correspondentie stunt begon! Ter vergadering van 10 Fébruari d.o.v. lag 'n brief op tafel van de „Directie van het Instituut te Roosen daal bij Breda". Na ingewonnen advies van mgr. Van Hooydonk wijzen de zus ters de „bestiering" van het Godshuis af en wel om twee redenen: enerzijds het kleine getal kinderen in evenredig heid met het grote getal ouden van dagen („daar de zusters méér voor het Onderwijs en opleiding der jeugd, dan wel tot de dienstbare liefdewerken, Worden opgeleid") en anderzijds „om dat er reeds zusters in de stad (Haar lem) gevestigd zijn, en het dus doelmati ger kon wezen, als ook het Weeshuis door dezelfde zusters kon bestuurd worden". (De „Directie" doelde hier op de Zus ters van Liefde van Tilburg, die in De cember 1845 op Spaarne 89 waren neergestreken, welk huis onder be scherming was gesteld van St. Veronica Juliani). De regenten richtten zich nu tot mgr. J. Zwijsen, Bisschop van Gerra, resi derend te Tilburg. Tamelijk serviel Werd verzocht, „dat het Zijn Hoogwaar digheid behagen moge, regenten in staat te stellen, om de inwoners van hun Gesticht het voorregt te doen ge nieten, hen onder de leiding van Zus ters van Liefde in plaats van de thans aanwezige suppoosten te brengen Het bisschoppelijk antwoord was te leurstellend, zij het ook met een veront. schuldigend „leedwezen": Mgr. gaf „met leedwezen te kennen, niet te kunnen Voldoen aan het gedane voorstel, om de Verzorging der weezen in ons Gesticht aan Zusters van Liefde der Congregatie Van Tilburg op té dragen, daar volgens de Kerkelijk goedgekeurde voorschrif ten, het aan derzelver Leden verboden is, Weeshuizen te bedienen, waar jon gens en meisjes gezamentlijk worden opgenomen". Door dit paarse briefje hadden de fegenten derhalve hun tweede blauw de gelopen! Roosendaal en Tilburg wei gerden béide! Toch vond de Congrega tie van Roosendaal in de Haarlemse Sint Jacob, na enige galante briefwis seling, de ware Jacob! Op 18 Februari stelden de regenten Jen Roosendaal voor, „of de Zusters de bestiering van het Weeshuis over wee- *en van bcicfer geslacht zouden willen aanvaarden, indien hetzelve in een ge- ?eelander gebouw van het Arm huis afgezonderd en ver verwijderd ^erd ondergebracht". lu de regentenvergadering van Maart werd een brief van Roosendaal behandeld, waarin de Overste schrijft, Jat de scheiding van jongens en meis- Jbs in het Gesticht haars inziens niet grohdig kon geschieden, maar dat -ij j-desnoods" de zaak wel eens wilde °°ien bespreken. /h* Brief van mgr. Van Hooydonk an 13 Maart) gaf tenslotte de goed- Ipdstige toezegging: de nonnetjes mo- u naar Haarlem komen! regentale vreugde was blijkbaar v Sro°t, dat de regenten in hun eerst- Sende bijeenkomst, dapper en spon- dat hun menin6 te kennen gaven, "de ruimte van het tegenwoordige het ontoereikend zijn zal, om voor W0„-Verv°t2 voor de gezamentlijke in- hun ng van weezen en oude lieden te kan dienen en het alzoo van belang tg Worden geacht, elders een geschik- tc gelegenheid te zoeken". Hun speu- - la oog was gevallen op de kerk en De hall van het gerestaureerde St. Jacobshuis. over de Kwakelbrug, die de Korte Be gijnestraat met de Bakenesserstraat verbindt). Zij gingen confereren met de „Commissie ter regeling der tijde lijke aangelegenheden van de gesuppri meerde Statiën". De conferentie liep op niets uit: de commissie dekte zich op haar vóórman, de- Hoogeerw. Beer Aartspriester te Soeterwoude, die af wijzend geadviseerd had. Inmiddels kwam in de vergadering van 15 April een minzaam schrijven ter tafel van de (ongetwijfeld ietwat onge duldig geworden) Overste van Roosen daal, die mededeelde, dat mgr. Van Hooydonk (en Moeder waarschijnlijk óók) wel eens graag wilde weten, hoe het nu „eigenlijk" stond met dat in uitzicht gestelde huis. De regenten besloten nu rechtstreeks te gaan praten met de Aartspriester. Op Donderdag 22 April kwam de Aarts priester, met de pastoors van Haarlem, in het Godshuis in conclaaf. Deze eer biedwaardige bijeenkomst had 'n alles zins gunstig resultaat. Partijen werden het met elkaar eens: de kerk en de pastorie van St. Bernardus én 'n aan grenzend huis zouden de bestemming krijgen van weeshuis. Roosendaal werd gewaarschuwd, maar daar Moeder The- resia ongesteld was, moest haar bezoek aan Haarlem enige tijd worden uitge steld. Op 21 Juli 1852 was zij start klaar en reisde met haar fluwelen „bon voyage", gesecundeerd door 'n andere zuster, naar Haarlem, >om het gebou wencomplex op de Bakenessergracht te inspecteren; de kogel ging door de Ber- narduskerk: Moeder Theresia knikte goedgunstig en haar dochteren kwamen op 1 Februari 1853 in het St. Jacobs- Godshuis. Haar intocht betekende een aftocht voor de vrouwelijke suppoosten: de këukenmoeder, de naaimoeder, de kinderenmoeder en de ziekenmoeder verlieten het huis met (natuurlijk goe de) getuigschriften. De functie van bin nenvader bleef nog lange tijd gehand haafd. Over een weeshuis op de Bakenes sergracht staat niets vérder vermeld in de annalen van het St. Jacobs-Gods huis. Zou de koop op het allerlaatste ogenblik toch nog zijn afgesprongen? (De Bernarduskerk is in 1852 in het openbaar verkocht en daarna gesloopt. Allan - III, 711 - zefet ten onrechte, dat de sloping plaats had in 1851.) De nijvere nonnetjes zaten dan in het St. Jacobs-Godshuis. Nonnetjes zónder kapel-aan-huis ge voelen zich als eendjes op het droge! In de regenten vergadering van 23 No vember 1853 komt 'n kapelbouw-plan van de architect Soffers in bespreking: Bij aankomst van de „Willem Ruys" te Southampton werd een der passagiers vermist, n.l. de weduwe Johann uit Ambon, die met haar 22-jarige zoon en een jongere dochter onderweg was naar Den Haag en aan boord in het hospitaal verpleegd werd. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, maar men heeft de vrouw niet kunnen vinden. Aangezien een der patrijspoorten openstond, wordt vermoed dat zij naar buiten heeft wil len klimmen, in zee is gevallen en ver dronken. de raming werd te hoog geoordeeld. Met wonderlijke vlugheid deponeerde de architect reeds de volgende dag 'n nieuw project op tafel. Na Vele delibe raties werd dit plan tenslotte goedge keurd op 21 April 1854: op 12 December d.o.v. was de bouw voltooid. De eerste dienst werd op 13 Maart 1855 gecele breerd door pastoor F. M. Marinkelle (van.de St. Thomaskerk), die een „uit- vderige en gepaste rede" hield. Het langdradig verslag van deze plechtig heid duidt niet bepaald'op 'n gezellige „vijf-minuten-preek"! Later is de kapel uitgebouwd: op Zondag 21 October 1889 werd de nieuw bouw ingezegend door de Vicaris-Ge neraal, mgr. J. F. Vregt. Inmiddels was op 18 December 1854 door de Bisschop van Haarlem de eer ste Bisschoppelijke Commissaris be- nóemd in de persoon van pastoor Fran- kemölle. Ter blijde gelegenheid van zijn benoeming „foof". deze nieuwe dignita ris de bewoners van het Gesticht op lste Kerstdag op een „verbeterde maal tijd", en op de 2de Kerstdag op een „sou per", waarvan nog twee gangen bekend zijn gebleven: „chocolade en ieder twee fijne tarwebroodjes met spek". (In de annalen staat hierbij niet vermeld, of reeds toen in de huisapotheek het pre ventief medicament „Norit" voorradig was!). De statige stoet van eerbiedwaardige rectoren werd op 1 Juli 1859 geopend door de zeereerw. heer Hanters In de loop van de jaren hebben in het St. Jacobs-Godshuis verschillende wr- bouwingen plaats gehad. De zgn. „wes telijke vleugel" werd op Maandag 10 Juni 1872, bij monde van mgr.- Wilmer, als voltooid verklaard. Met een uitbun dige rhethoriek werd deze hoge gast welkom geheten. „De toespraak werd door Monseigneur met Zijne gewone deftige minzaamheid beantwoord." 'n Nieuw „mannen-kwartier" werd op Zondag 27 Maart 1887 door rector J. J. Thunissen ingezegend, terwijl de ver bouwing van het „kleine jongens-kwar tier" haar beslag kreeg in Juni 1889.... Sinds tal van jaren wachtte nu het St. Jacobs-Godshuis op een méér uit gebreide en intensieve verbouwing: al lengs was het gebouw star vergroeid tot 'n hol perceel, waarin Dickens zijn droefgeestige verhalen had kunnen la ten spelen. Een inspectie van Brandweer en Bouw- Woningtoezicht werd. de „fe- lix culpa", die 'n groot verbouwings plan op tafel bracht. Het jaar 1948 zal in de annalen van het St. Jacobs-Gods huis gekenmerkt blijven als het bouw jaar! Onder grote financiële zorgen is de huidige verbouwing tot stand gekomen en helaas slechts' ingewijden we ten, dat de ingeburgerde Haarlemse mythe ten aanzien van de zgn. kapi taalkrachtige basis van het St. Jacobs- Godshuis niet anders is dan 'n. mythe! Wat opgebouwd is in de Hagestraat, is de vrucht van het vóórgeslacht: de huidige generatie heeft ten deze niet heel veel anders gedaan dan eritisch toegezien met lege handen. Sint Jacob zegene zijn huis en des- zelfs oude en jonge bewoners! Het „Centraal Bureau voor psychoana lytische adviezen" te Utrecht stuurde enige tijd geleden circulaires aan verschillende leerlingen van onderwijsinstellingen in ons land. Hierin bood men de scholieren een psycho-technisch rapport. De politie be moeit zich thans met het geval, daar de ondernemer van dit bureau, A. van L., reeds eerder met de politie in aanraking is geweest. Hij is thans voortvluchtig. Oudjes van het St. Jacobshuis te Haarlem aan de middagmaaltijd. De geest van Dickens is uitgebannen tii.rx COP. MASTEN TOONDE» STUOtO S m v - agggag m - mf V, r g ffflüll 'if l TÉXffiZr - je. «f De ooen von het Stenen beeld schitterden kwaadaardig en de dwerg voelde zich in hun blik gevangen, het was of hij in een betovering raakte. „Wte ben je? hoorde hij een iTgTc sprak het beeld "V"dikke ^oeT"blhooTmTozZh, de gevZrWe tovenares haar te helpen, vernietigt zij mij. Help mij weer een mens te worden en ik. zal je nikelijk belonenhelp mij!" m Pum-Püm zou wel willenmaar hij had een beetje angst gekregen voor tovenaars en tovenaressen. Wie wist wat deze weer voor slechts zou brouwen! Om tijd te winnen zei hij: „Maar nu niet kunnen, Dzilah komen en dan alles uit!" „Ja!" fluisterde het beeld en de ogen flikkerden zo woestdat Pum-Pum een stapje achteruit ging. „Pas op voor die vrouw! Kolommen water spoten 75 Meter hoog de lucht in, toen Britse scheeps bouwkundige ingenieurs gisteren be gonnen met het opblazen van het 80.000 ton wegende droogdok te Wilhelms haven, het grootste van Europa. Om de zeven minuten had een ontploffing plaats. Bij de eerste ontploffing trilde de toren van het gemeentehuis op bijna 4 K.M- afstand op zijn grondvesten, als had er een aardbeving plaats. Geen en kel huis stortte echter in. Tevoren hadden 12.000 personen, sommigen met huisraad en huishoudelijke artikelen, hun. woningen verlaten. De Britse mili taire gouverneur had op het laatste ogenblik een verzoek van de gemeente lijke autoriteiten, het opblazen geen doorgang te laten vinden, van de hand gewezen. De lading werd door de ingenieurs tot ontploffing gebracht in schuilkel ders op bijna twee K.M. afstand. Grote blokken beton vlogen van het dok de lucht in, hoewel 12 M. water het dok was ingegoten om als stootkussen dienst te doen. Later werd geconstateerd, dat na de eerste 13 ontploffingen de gehele bo dem van het dok vernietigd was. Van daag denkt men met 22 ontploffingen de zijkanten te slopen. Uit betrouwbare bron te Nanking ver neemt het Belgische persbureau C.I.P., dat Maarschalk Vasilevski, onlangs ontslagen als chef van de generale staf van het Sovjetleger, onverwacht te Moekden gearriveerd zou zijn. Vandaar zou hij zich dezer dagen naar een niet genoemde plaats begeven, om er in het hoofdkwartier van het Chinese rode leger Generaal Mao-Tse-Tung te ontmoe ten. Op deze wijze zal de Sovjet-Unie alle mogelijke steun verlenen aan de Chinese communisten, om hen in staat te stellen geheel, China te bezetten, terwijl inmiddels de Ver. Staten hun standpunt nog niet bepaald hebben en de Chinese nationalistische generaals het niet eens zijn. Maarschalk Vasilevski wordt be schouwd als een expert op Aziatisch ge bied. In 1945 leidde hij de militaire ope raties tegen Japan. Het Eerste-Kamerlid Van Heuven Goedhart (Arb.) heeft aan de Minister- President en aan de minister van Finan ciën de volgende vragen gesteld: Is het juist dat twee ambtenaren, ver bonden aan het ministerie van Finan ciën, gegevens, hun uit hoofde hunner functies bekend, hebben verstrekt aan mr. K. J. Frederiks, gewezen secretaris generaal van het ministerie van Binnen landse zaken, beogende, althans wetende, dat mr. Frederiks die gegevens voor pu blicistische doeleinden zou aanwenden? Indien de voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord, is de regering dan niet van oordeel, dat, mede ter handha ving van de reputatie van onkreukbaar heid van het Nederlandse ambtenaren corps, tegen bedoelde ambtenaren ge strenge maatregelen dienen te worden getroffen? Indien de regering de voor gaande vraag bevestigend beantwoordt, is zij dan bereid mede te delen, welke maatregelen harentwege tegen bedoelde ambtenaren zijn of zullen worden ge nomen? In „De Heemraad" te Rotterdam is gis termiddag de emdstrijd begonnen om het kampioenschap van Nederland hoofdklas se driebanden. De wedstrijd werd geopend door wethouder J. Meertens, die o.a. wees op de belangrijke plaats, welke Neder land in de internationale biljartwereld in- neenit. De uitslagen luiden: Jan S weering -50 77 11 0.649 Jac. Sweering 46 77 5 0.597 Stikkelman 50 64 5 O-''®* Broekhuizen 29 64 3 0.453 Baay 50 63 5 0.793 Wevers 36 63 4 0.571 De Leeuw 50 64 7 0.781 Louwaard 36 64 3 0.562 De Leeuw 50 93 6 0.537 Jac. Sweering 36 93 4 0.387 Baay 50 68 3 0.735 Broekhuizen 50 68 4 0.735 Wevers 50 84 4 0.595 Jan Sweering 35 84 4 0.416 Louwaard 50 83 5 0.602 Stikkelman 43 83 5 0!518 v iHIM CUSTARD-MAÏZENA CP 12-027 Voor haar komst naar Walcheren in verband met de herbeplanting te West- Kapelle heeft Prinses Wilhelmina te kennen gegeven, dat zij dit als een proef bechouwde of zij zich ongestoord tussen het publiek zou kunnen bewegen. Lukte dit niet dan zou zij er voor goed van af zien naar dergelijke gelegenheden te gaan. De Prinses heeft echter na afloop aan de commissaris van de Koningin medegedeeld, dat de proef volkomen was geslaagd. Er was geen enkele wan klank geweest. De Prinses, die Maandag reeds in Middelburg was gearriveerd, had Dinsdag rustig zitten schilderen tus- ser) Vere en Vrouwenpolder en had daarna enige Zeeuwse kunstenaars ont vangen. De commissaris van de Konin gin in Zeeland is er trots op dat zijn provincie het goede voorbeeld heeft mo gen geven. Heerlen, 25 November. Vanmiddag om 4 uur begon de laatste ronde van de Heerlense serie om de wereldtitel dam men. Morgenochtend reizen de deelne mers naar Dordrecht. De. openingen van de partijen werden alle in vrij snel tempo gespeeld. De tal rijke toeschouwers konden gedurende de middenspelen de echte „denkers" aan schouwen. Een half uur nadenken over een zet in een beslissend stadium der partij was geen zeldzaamheid. Chiland - Ghestem. Chiland speelde voor de eerste maal in dit tournooi ook als aanvallend speler, zich niets aan trekkend van zijn tegenstander ging hij rechtstreeks over veld 27 naar voren en kreeg een ^oede aanvallende stelling, Ghestem manoevreerde even handig te rug en bezorgde Chiland tempogebrek met als gevolg een flinke afwikkeling, waaruit Ghestem positievoordeel kreeg. In het verdere spel toonde Ghestem zich een handig strateeg die nadat de tweede tijdcontröle onder hoogspanning verstre ken was, een kleine positlefout van Chi land afstrafte door op buitengewoon kundige wijze een winststelling op te bouwen. Chiland had hiertegen niets in te brengen en verloor. De partij Post-Pérot had een vrij re gelmatige opening, waarin Post op zoek ging naar complicaties. Pérot ontweek deze handig waarna een klassiek mid denspel aanving waarin Post enig po sitievoordeel had. De rust verdween evenwel spoedig. Pérot accepteerde vrij willig een ruilschijf en dit was voor Post het sein om ten aanval te trekken. Kundig manoevreerend kwam de kleine Parijzenaar toch in het nadeel en on danks hardnekkige tegenstrubbelingen moest hij tenslotte in de Algrijn zijn meerdere erkennen. De partij tussen Verpoest en Rostan geraakte in een klassieke stelling, waarin van voor- of nadeel van een van VRIJDAG HILVERSUM II. 415 m. Na 18 uur'ook 245 en 1875 m. - 18.00 promenade-ork., 18.30 zang en piano, 19.00 nieuws, 19.15 lezing, 19.30 piano en orgel, 19.45 Bene lux, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man. 20.12 septet, 20.30 luisterspel. 21.30 om- roepork., 22.37 actualiteiten. 22.45 Avond gebed. 23.00 nieuws, 23.15 Guus Janssen. 23.40 gram. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 Jan Vogel, 18.30 strijdkr., 19.00 denk om de bocht, 19.15 Jan Vogel, 19.30 lezing, 19.50 tien voor acht, 20.00 nieuws. 20.05 trio, 20.30 cursus, 21.00 gram., 21.30 lüisterspel, 22.00 buitenl. weekoverzicht. 22.15 swing and sweet, 22.40 „Vandaag" 22.45 Avondwijding, 23.00 nieuws, 23.15 symph. conc. ZATERDAG HILVERSUM II, 415 m. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgenge bed, 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.05 conc., 9.30 waterst., 9.35 koorzang, 10.00 kleuters. 10.15 gram., 11.00 Zonne bloem, 11.45 schoolradio. 12.15 zang, 12.30 weerpr., 12.33 lunchconc., 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.25 lunchconc 13.50 film en toneel, 14.10 gram., 14.20 Engelse les, 14.40 Philh.-ork., 15.25 lezing, 15.40 gram., 16.00 lezing, 16.10 gram., 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM I. 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 gram., 9.30 serenade, 10.00 Morgenwijding, 10.20 voordracht, 10.35 arbeiders uitz., 11.40 piano, 12.00 gram., 12.30 weerpr.. 12.33 zang en orgel. 13.00 strijdkr., 13.30 Vincentino, 14.00 A.J.C., 14.20 piano, 14.30 harmonie, 15.00 Fries progr., 15.25 kamerork., 16.00 zo tegen vieren, 16.15 gram., 16.45 sport, 17.00 gram., 17.30 rijpere jeugd. êoek»ie van St' Bernardus „in den K aan de Bakenessergracht (tegen- 32) Dat was Jetty's stem. Het drong tot mij door, dat mijn vrouw van de straat voor mij stond, frisser, mooier, levens lustiger dan ooit. En ze glimlachte zo lief tegen mijHaar heldere ogen schitterden. Overstelpende vreugde doorzinderde mijn hart met een warme stroom. Het duizelde me voor de ogen. Sprakeloos staarde'ik minutenlang naar mijn glimlachende Jetty. Maar plotseling sloeg mijn stemming om. toen ik weer naar mijn eigen ge laat keek. Het was moe en vertrokken Ik kreeg medelijden met mijzelf. Bitter heid, vernedering en woede borrelden op. Jetty stond daar zo ongegeneerd en scheen zich helemaal niet bewust te zijn van hetgeen ity om haar had uitgestaan en van de onrust, die ze had veroor zaakt. Ik had vier ellendige dagen doorgebracht en ze glimlachteeen verwaten, hartelcrze glimlach. Ze had een laag spelletje met me gespeeld. Het werd me te machtig. Ik verloor helemaal mijn zelfbeheersing. Plotseling keerde ik me om ensloeg haar ik sloeg haar.... op haar zachte blo zende wang. Dat heb je dubbel en dwars ver diend, jij hersenloze vrouw van do straat! Ik schreeuwde dat hartstochtelijk uit Ik was buiten mijzelf van woede. Het speet me op dat ogenblik bijna, dat ze niet werkelijk verongelukt was. Zonder haar nog een blik te gunnen, liep ik naar boven en sloot me in mijn kamer op. De rust bracht me weer tot bezinning Bijna dadelijk kreeg ik spijt over mijn laaghartig optreden. Ik had wel het recht, haar te minachten, maar ik had mezelf vernederd door me zo door mijn verontwaardiging te laten meeslepen. Ik stond op het punt weer naar bene den te gaan en haar mijn verontschuldi gingen aan te bieden, toen er op mijn deur werd geklopt. -nor to Ik deed open en mijn vrouw kwam doodgewoon binnen. Haar wang gloeide nog een beetje, maar voor de rest zag ze er opgeruimd uit. Ik wendde mijn ogen af en zei zo hooghartig mogelijk: Ik bied je mijn verontschuldigingen aan, Henriëtte, ik heb me aangesteld als een schoft. Haar lach klaterde op. Helemaal niet. Je bent mijn lieve echtgenoot en ik ben van mening, dat een man. die zich in alle omstandighe den van het leven beheersen kan, daar mee bewijst dat hij geen hart heeft. Een Iman kan desnoods een vrouw slaan, als hij er zich maar van bewust is, hoe af schuwelijk gemeen dat is. Zogenaamde flegmatieke mannen zijn eigenlijk har teloze wezens, en ik zou niet willen, dat jij zo was. Ik keek verbaasd op. Ze vervolgde: Ik zou het je kwalijk hebben ge nomen, als je je voorkomend en hoffe lijk had gedragen. Die klap is het beste bewijs voor je verontwaardiging en die verontwaardiging is het beste bewijs, dat je heel wat voor mij voelt, anders zou je niet zo geleden hebben door mijn vermeende dood. Ik geloof, dat ik je niet begrijp. Jetty. Het is toch duidelijk. Mijn verdwij ning was een proef. Ik wilde weten, hoe je hart er aan toe was. Niets kon me daarvan terughouden. Nu weet ik het. Ik heb je uit je onverschilligheid wakker geschud. Je bent goed op weg om me lief te krijgen. Die onbeschaamdheid prikkelde me, tot verzet. Denk jg dat werkelijk? lachte ik schor. Zeker. Ben je misschien niet'dezelf de mening toegedaan? vroeg ze nuchter, en sloeg daarbij niet eens de ogen neer Ik denk, dat je er ditmaal naast bent, Henriëtte. Ik begin zelfs te gelo ven, dat jij me ook niet eens liefhebt Het zou je ij delheid strelen, als je me op de knieën kon krijgen, maar dat is ook alles. Haar ogen vernauwden zich tot fon kelende spleetjes. Toen zuchtte ze: Je verwacht misschien,«dat ik mijn hoofd kaal zal plukken om 'n hopeloze liefde? Maar ik heb ander bloed in mijn aderen, Mare. Ik vecht voor mijn geluk en daarbij treed ik alle. kleinzie lige vooroordelen met voeten. En jou trots of liever je verwaandheid zal ik tenslotte ook klein krijgen. Ik weet bij voorbeeld heel goed, dat mijn verdwij ning je ongelukkig heeft gemaakt. Ik was te zeer verongelijkt om dat te willen toegeven. En in mijn mannelijke eigenliefde zei ik iets dat ik in de ver ste verte niet meende: O, je bent nogal ingenomen met je zelf. Maar dit moet ik je zeggen: ik was dolblij, dat ik op zo'n goedkope manier van je af kwam. Jétty verbleekte niet. Ze lachte. Wat ben je toch een ellendige leu genaar, lieve man. Maar dat is niet zo erg, want je weet het even goed als ik. Maar ik zal je nu maar alleen laten, anders vertel je nog meer onzin. Bij de deur keerde ze zich om. Victor zal niet komen. De arme kerel heeft er niets mee te maken. ELFDE HOOFDSTUK Jetty doet het beter Jetty had altijd grote eetlust en ver veelde zich nooit. Ze was bepaald vrien delijk voor mij en ik had werkelijk geen reden om me over haar te beklagen, behalve dat ik haar slechts hoogst zel den te zien kreeg. Ze stond vroeg op, ontbeet als ik nog snurkte ik weet dat ik snurk di neerde als ik nog maar pas ontbeten had, ging uit zonder me te verwittigen en. keerde terug als ik op het punt stond te vertrekken. Ik had vernomen, dat er geruchten hadden gelopen over mijn romantisch huwelijk, en voorlopig durfde ik mijn vrienden nog niet op zoeken. Ik werd eenzelvig, een knor rige ontevreden vent. Vooral Hendrik kreeg het hard te verduren, maar die had een dikke huid, hij kon er tegen. Dat duurde zo drie dagen. In de voormiddag van de vierde dag deed Jetty een uitval. Ze kwam ver trouwelijk naast mij zitten, terwijl ik met lange tanden zat te ontbijten, en vroeg: Ben je in stemming om over zaken te spreken, Mare? Ik knorde maar wat. Hoe rijk ben ik nu eigenlijk? Je hebt me altijd laten geloven, dat je. dat we afschuwelijk rijk zouden zijn en ik heb je op je woord vertrouwd. Wat engelachtig van jou, Jetty. Daar gaat het niet om. Ik wou eens een paar cijfers zien. Ik schokschouderde minachtend. Ben je zo gehecht aan het aardse slijk? Je zal je tot mijn zaakwaarnemer moeten wenden. Hoor eens, Mare. Ik verlang, dat jij me klare wijn schenkt. Hoeveel be draagt ons gezamenlijk fortuin? Ik geloof zo ongeveer twaalf mil- lioen. Dus zes millioen voor elk? (Wordt vervolgd) beide geen sprake was. Rostan hield goed stand, doch bij de 48e zet ver giste hij zich en maakte een blunder. Verpoest maakte daar begrijpelijk ge bruik van en sleepte de winst tot zich. In de partij tussen de jongste en de oudste deelnemer van het tournooi, Roozenburg en Demesmaecker, hield De mesmaecker goed stand. Roozenburg kon in een klassiek middenspel geen vat krijgen op de zwarte stelling. Het spel over een andere boeg gooiend kwam een interessant middenspel te voorschijn, waarin Demesmaecker ditmaal aanvan kelijk de juiste zetten deed. Hij kon echter niet verhinderen, dat Roozenburg door handig manoeuvreren voordelig kwam te staan en in een fijn berekend eindspel de winst forceerde. De partij tussen Van der Staay en Keiler had het volgende verloop: 1. 32—28 19—23; 2. 28x19 14x23; 3. 37—32 (de theorie geeft hier 3328 aan) 10—14; 4. 41—37 5—10; 5. 33—28 18—22 (zwart mag natuurlijk niet 1419 spe len, wegens het damzet 2822 enz. In plaats van tekstzet kwam eveneens 1319 in aanmerking); 6. 28x19 14x23; 7. 35—30 10—14; 8. 38—33 23—29 (wij hadden hier liever 1319 gespeeld en. indien volgde 3329 verder 1218, 29—24, 20x29. 32—28, 23x41, 34x21, 16x27, 46x37 met uitstekend spel voor zwart. Na de tekstzet ontstaat zeer overzich telijk spel. 9. 33x24 24x29; 10. 34x23 22—27; 11. 31x22 17x19; 12. 39—33 11—17; 13. 32—28 16—21; 14. 40—34 6—11; 15. 30—25 21—26. 16. 36—31 13—18; 17. 37—32 26x37; 18. 32x41 1—6; 19. 41—37 17—22; 20. 28x17 11x22; 21. 34—29 9—13; 22. 45—40 6—11; 23. 40—34 11—17; 24. 34—30 7—11; 25. 37—32 19—23; 26. 43—38 23x34; 27. 30x39 13—19; 28. 46—41 11—16; 29. 41—37 2227 (ter voorbereiding van de ko mende grote aanval. Van de voorafgaan de zetten was weinig of niets te zeggen, het was een kwestie van stand opbou wen. Op het Ogenblik gaat er meer kracht uit van de zwarte dan van da witte stelling). 30. 32x21 16x27; 31. 33—29 8—13; 32. 48—43 2—7; 33. 29—24 19x30; 34. 25x34 14—19; 35. 50—45 4—9 38—32 (vrijwel verplicht, deze schijf wordt anders te hinderlijk, maar de witte reserven ra ken uitgeput). 36 47x38; 37. 43x32 9—14; 38. 47—41 18—23 39. 49-—13 23—28(!) (de beslis sende aanval. Indien hij doorslaat dan zal zwart winnen). 40. 32x23 19x28; 41. 43—38 12—18; 42. 34—29 18—22; 43. 39—34 22—27; 44. 44—39 7—12; 45. 38—33 17—22; 46. 42—38 13—18; 47. 38—32 27x38; 48. 33x42 1217 (het witte spel is thans ge heel uiteen gerukt)49. 3731 1420; 5G. 41—36 17—21; 51. 34—30 3—9; 52. 45—40 21—27; 53. 42—38 9—13; 54. 40—34 28—32(!)55. 30—25 32—43; 56. 39x48 20—24; 57. 29x20 15x24; 58. 34—30 (de laatste poging van wit). De uitslagen luiden: GhestemChi land 20, RoozenburgDemesmaecker 2—0; PostPérot 20, VerpoestRostan 20, Van der StaayKeiler 02. De stand luidt na de 13e ronde: 1. Roo zenburg 22 punten, 2. Keiler 18 punten, 3. Verpoest 16 punten, 4. Ghestem 15 punten, 5. Post 14 punten, 6. Chiland 12 punten, 7. Van der Staay 11 punten, 8. Pérot 10 punten, 9. Laros 9 punten, 10. Demesmaecker 2 punten, 11. Rostan 1 punt. 5824 X35, 59. 25—20 35—40, 6a 20—15 40—44, 61. 15—10 18—23, 62. 10—5 13—19, 63. 5—10 44—49, 64. 10—15 23—28, 65. 15—47 19—23, 66. 47—15 (het klopt als bus, wit is totaal verloren), 66 23—29, 67. 15X16 28—32, 68. 16 x 38 4916, wit geeft zich gewonnen. Het candidatentournooi te Nijmegen, waarvan de winnaar het recht heeft tegen dr. M. Euwe uit te komen om het schaak kampioenschap van Nederland, is gewon nen door Prins met 7% punt. De afgebro ken partij van de 8e ronde tussen Kra mer en Barendrecht werd gewonnen door Kramer. De uitslagen van de 9e ronde waren: VinkenBaay 1—0, VlagsmaPrins y2y2. Kramerdr. Stumpers 1—0, Baren drecht—Henneberke 10, Van Scheltinga Van Mindeno 10. De eindstand luidt: 1. Prins 7% punten. 2. Kramer 7 punten. 3. Van Scheltinga 6 punten. 4 en 5 dr. Stum pers en Henneberke ieder 414 punt, 6, 7 en 8 Baay, Vinken en Vlagsma elk 4 pun ten, 9. Barendrecht 2% aunt, 10. Van Min deno 1 punt. Donderdagavond om 8 uur zal er op het verlichte A.F.C.-terrein een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen A.F.C. en P.S.V. uit Eindhoven. Deze wedstrijd is georganiseerd om de moderne lichtinstal latie. waarover reeds het een en ander gemeld, in te wijden. Op 28 November krijgt Washington zijn eerste Zesdaagse na de oorlog. Voor Ne derland rijden hierin mee Chris van Gent. Gerard van Beek, Arie Vooren en Bt Remkes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3