DELEGATIE TE DJOCJA GEARRIVEERD Overleg met federalisten leidt tot overeenstemming PHARIZEÏSME OPNIEUW VRIJWILLIGERS VOORWAARTS.' „Steun Wettig Gezag" doet beroep op ons volk 26000 GEVANGENElvrSTIERVEN ONDER RUSSISCH BEWIND Alle nationaliteiten wachten hier op hun dood Tegelijk kabinet en parlement Terug naar de huiskamer Verliezen in Indië n Tot hoofd en hart Het weer Plan voor civiele hulpdienst Langer dan twee jaar houdt niemand het uit Rebellen bezetten bergdorpen MOORD EN BEELDROMANS OPROEP STEUN WETTIG GEZAG"- Treinverkeer gestremd Bramuglia naar Rome Concentratiekamp Sachsenhausen Roemeense bisschoppen protesteren ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 72sfe JAARGANG No. 24319 Fractieleiders te Batavia V Tegen vervolging Grieks- katholieke priesters Landbouwer door exploderend vat gedood VERENIGD EUROPA BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, i 1.52 É>er maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIÉ®28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Nederlandse delegatie is vanmor gen op het vliegveld Djocja gearriveerd. Bij hun aankomst werden de Neder landse ministers ontvangen door de voorzitter van de republikeinse delega tie, Mohammed Roem. de secretaris van staat, Pringgodigdo en de voorzitter van de republikeinse veiligheidscommissie, dr. Leimena. De Nederlandse ministers zouden Mohammed Hatta hedenmiddag om 17 uur ontmoeten. Minister Stikker verklaarde, dat hij ook naar Bandoeng zal gaan. Hij had geen contact gehad met Soepomo of andere leden van de republikeinse delegatie, die te Batavia waren, doch wel had hij het Amerikaan- Se lid van de C. v. G. D., Merle Cochran ontmoet. Intussen 'heeft Mohammed Roem vandaag verklaard, dat de onderhande lingen tussen Hatta cn de Nederlandse minister „niet beslissend zullen zijn, hoewel zij een grote invloed zouden kunnen hebben op de mogelijkheid tot hervatting van de formele onderhan delingen met Nederland onder auspiciën van de commissie voor goede diensten" aldus meldt Antara. Een half uur eerder vertrok de Dakota van de C. v. G. D. met acht republikein se adviseurs, onder wie Darmasetiawan, Soedjono en Soepomo doch niet Sjahrir, die mogelijk later zal volgen. Darmase tiawan zou reeds Zaterdagmiddag te rugkeren. Tijdens besprekingen, welke hebben plaats gehad bij de ontmoeting tussen vooraanstaande leden van het bijzonder federaal overleg, de hoge vertegenwoor diger van de Kroon en de Nederlandse ministeriële delegatie zijn bedoelde leden van het bijz. federaal overleg ingelicht omtrent het doel van de komst der Ne derlandse delegatie en de stappen, wel ke de Nederlandse delegatie zal onder nemen in verband met de politieke be sprekingen. Daarbij kon worden gecon stateerd alsdus 't bijz. federaal over leg dat er geen enkele grond aan wezig is voor de mening dat de Ne derlandse delegatie zou willen trachten, met de republikeinse regering een over eenstemming te bereiken buiten het Het streven naar actualiteit is in de. journalistiek een mooi ding. Voor een dagblad is het zelfs een conditio sine qua non. Maar het ligt voor de hand dat hier grenzen zijn, die men niet kan overschrijden, dan op straffe van zich schuldig te maken aan een smakeloos- P1d. Aan een dergelijke grensover schrijding van de ergste soort heeft Zich dezer dagen het A.N.P. schuldig gemaakt, toen het een „reportage" de wereld inzond, die een minutieus-gede tailleerd verslag behelsde van de on langs in Enkhuizen gepleegde, tragi sche moord. En wat nog fataler is: ver schillende dagbladen zetten de dubieu ze kroon op dit vuile werk door deze reportage min of meer uitgebreid in haar kolommen op te nemén. Onder deze dagbladen bevinden zich ook en kele katholieke; sterker: aan de spits van deze bladen staat de katholieke „Volkskrant". die de A.NP.-smeuïg- heid" in extenso weergeeft. Het blad doet zijn publicatie verge zeld gaan van een waarschuwend kadertje, waaruit wij de volgende passage lichten: „Het Algemeen Ne derlands Persbureau heeft een rustig, goed geschreven verslag geleverd over het drama van deze schoolliefde, dat eigenlijk in elk Nederlands gezin had kunnen spelen. Niettegenstaande het goed te begrijpen bezwaar, dat sommigen tegen dit soort lectuur, dat voor de rijpere jeugd evenmin goed is, zullen hebben, drukt De Volkskrant deze reportage toch af. Het is de zoveelste waarschuwing aan ouders en opvoe ders goed acht te geven op wat hun kinderen in hun vrije tijd doen, waar ze zijn en wat zij lezen ènhoren aan de radio." Van de „rustigheid" nu van het be treffende verslag krijgt men een eigen aardig denkbeeld wanneer men de kop pen leest die „De Volkskrant" er boven heeft geplaatst: „De beeldroman-moord" en „Dramatisch einde van een alledaag se schoolliefde". Van die „rustigheid" krijgt men een nog uitvoeriger indruk Wanneer men in de aanhef van het ver- Slag een uitdrukking aantreft als: „eën misdaad, zoals er tot dusverre in de historie van de Nederlandse criminali teit nog geen is geboekstaafd" en een stukje perfide driestuivers-romans-ly- riek als: „Vijf dagen zijn verlopen sinds Annie R., dochter van een schoenen handelaar, in dit kleine stadje, des avonds op het stille weiland achter de hfoorderdjjk aan de rand van het IJssel- hieer door haar jeugdig vriendje, de Vijftienjarige H.B.S.-er Matthie B., Zoon van een zaadhandelaar uit Enk huizen, met dolksteken werd gedood". Wij zouden u nóg beter een indruk Van het karakter van de „reportage" kunnen geven als wij het over ons hart Souden kunnen verkrijgen een passage te citeren, die liederlijk-nauwkeurig °mschrijft hoe de moord zich heeft toe gedragen en die „De Volkskrant" (alle maal vanwege de „rustigheid") vet heeft laten afdrukken. - Maar dit alles slechts ten overvloede. Vant dit raakt de kern van de zaak met. Het gaat er in eerste instantie h!et om hoe zo'n reportage (die bo- ,endien, zoals „Het Vrije Volk" weet e berichten, nog ten dele onjuist is) ge dreven en gepubliceerd werd, 't gaat er a de eerste plaats om, dat zijgeschreven -h gepubliceerd werd. Dit nu is 'n infame chaamteloosheid. Het lust ons niet deze aUalifióatie te beargumenteren. Wie zon- meer niet begrijpt, dat het schrijven mPubliceren van een minutieus-gede- "leerde, van een van walgelijke senti- «italltett druipende „reportage" over n Pas onder dergelijke omstandigheden j» Pleegde moord een misdadige smake- °sheid is, die zal ook niet de veront- aardiging daarover begrijpen. Volkskrant" gaf er een „Ter Sjjrschuwing" bij. Sc,, 'j geloven niet in dat soort vaar- 3 mwingen. Integendeel, zij heeft, (j-'é deze schaamteloosheid te De- JIven onder de dekmantel van de hta°u e bedoeling", zich schuldig ge- aan een noS verderfelijker kwaad: Pharizeïsme. bijz. federaal overleg om, afwijkende van de resultaten van het overleg. Van gezaghebbende Nederlandse zijde vernam Aneta, dat van Zondag af een dagelijkse KLM-dienst op Djocja zal worden onderhouden. Voor zover de ruimte het toelaat, zullen geaccrediteerde correspondenten onder bepaalde voor waarden van deze verbinding gebruik kunnen maken om zich naar Djocja te begeven. Overigens vesitigde men er van ge zaghebbende zijde de aandacht op, dat althans van Nederlandse zijde in het eerste stadium der besprekingen geen enkele mededeling is te verwachten. De fractieleiders zijn hedenmiddag 2 uur (Bat. tijd) op het vliegveld Ke- majoran gearriveerd, alwaar zij werden begroet namens dr. Beel door diens ad judant, de procureur-generaal mr. H. W Felderhof, en de directeur van het ka binet, dr. P. J. Koets. De fractieleiders zouden hedenmiddag door dr. Beel op het paleis ontvangen worden. Uit welingelichte bron verneemt het A.N.P., dat toestemming om zich naar republikeins gebied te begeven, zowel aan Nederlandse als aan buitenlandse journalisten wordt gegeven. Voor het aanwezig zijn op republikeins gebied tijdens de thans aanvangende onder handelingen, zal uiteraard ook mede werking worden verleend voor het rei zen van journalisten naar Djocja, waar bij buitenlanders en anderen gelijke aanspraken kunnen doen gelden. De interim-regering heeft het „er- Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. Zondag: Zon 8.2116.35. Maan 5.19—15.15. Maandag: Zon 8.22—16.34, Maan 6.47—15.33. kenningsbesluit Negara Djawa Ti- moer" vastgesteld, waarbij de vor- ming van de staatkundige eenheid Djawa Timoer (Oost-Java) met de status van Negara wordt goedge keurd en de Oost-Java-conferentie erkend wordt als voorlopige volks vertegenwoordiging van dat gebied, aldus meldt een communiqué van de regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia. Volgens A.P. hebben de communisti sche opstandelingen, onder leiding van Amir Sjarifoeddin, vier bergdorpen, on geveer 23 kilometer ten Noordwesten van de republikeinse stad Poerwodadi bezet. In republikeinse kringen wordt ver wacht, dat de communisten zullen trach ten over de status-quo-lijn ten Oosten van Semarang te ontsnappen. Associated Press weet uit Dawson Greek (Canada) te melden, dat aldaar de jury, belast met het onderzoek naar de moord op een oude landbouwer door twee jongens van 11 en 13 jaar, heeft ge zegd, dat maatregelen genomen dienen te worden tegen de beeldromans. De rech ters vinden, dat de jeugdige misdadigers zonder enige twijfel tot hun daad ge bracht werden door het lezen van deze boekjes. De Queen Elizabeth, die reeds elf da gen in de haven is opgehouden door de havenstaking in New York en yolgens de. plannen morgen moet vertrekken, werd gisteren door een nieuwe staking bedreigd, ditmaal van de zijde van de stuwadoors, die weigerden bagage te la den tijdens overuren. Steun Wettig Gezag Drie woorden, één begrip- Zoals die andere drie: IK ZAL HANDHAVEN. Steur Wettig Gezag" is de stap van de gedachte naar de daad. Het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" brengt allen bijeen, die onze vrijheid willen handhaven, metterdaad. Het voegt alle vrije krachten samen, nu het moet. Het is de onverzettelijke wil van een vredelievend volk. „Steun Wettig Gezag" streeft naar algemene beveiliging van het nationale leven door: reserve-kracht voor orde in eigen huis (rijks- en gemeentepolitie), reserve- kracht voor bescherming van.de grenzen (grensbewaking), reserve-kracht voor verdediging van het grondgebied (nationale reserve). En het leger? Het leger staat thans grotendeels overzee. Overvalt het gevaar ons hier, vandaagdan kennen wij onze plicht. Het leger van ons kleine land is klein. Dat mag het zijn, wanneer het sterk gemaakt zal worden door burgersteun. De organisatie is gereed. Men staat klaar om Uw vragen te beantwoorden en om Uw aanmelding in ontvangst te nemen bij de Plaatselijke Commissie of bij het Gemeentehuis, want wij wachten niet tot morgen: we beginnen vandaag. Het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag: Ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren (voorzitter), M. A. Reinalda (vice-voorzitter), G. W. Eisma (secretaris). J. v. Aalderen, J. J. W. Boerrigter, mr. C. J. F. Caljé, ir. M. H. Dariime, L. F. Duymaer van Twist, Sj. de Groot, mr. P. T. v. d. Herberg, mr. H. B. S. Holla, E. P. van Iperen, J. W. Klein, mr. P. D. Kodde, E. Kupers, jhr. A. D. Laman Trip, W. C. Th. E. Graaf v. Lijnden van Sandenburg, Jos. H. Maenen, H. Molendijk, I. H. Reijnders, mr. A. Roosjen, L. Scheepstra, P. Scholten, jhr. P. J. Six, J. Tuin, E. A. Vermeer. Op het Hongaarse platteland wordt de medische verzorging verbeterd. Nu was dit wel hard nodig, want veel boeren hadden nooit een dokter gezien. De honderd jarige Istvan Kemenetzky was nog nooit onderzocht. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Koninklijke Landmacht: Serg. W. G. de Vries, legernr. 250821110, afkomstig uit 's-Gravenhage, gesneuveld 21 No vember 1948; Serg. J. van Wersch, leger nr. 270513010, afkomstig uit Vaals, ge sneuveld 19 November 1948; Sold. Ie kl. C. Westra, legernr. 251119122, afkomstig uit Amsterdam, gesneuveld 16 Novem ber 1948. Koninklijk Ned.-Ind. leger: le It. Inf. A. van Andel, afkomstig uit Rotterdam, gesneuveld 16 November 1948. Koninklijke marine: heeft in de afge lopen week geen verïiezen gerappor teerd. Vrijdagavond omstreeks zeven uur is een goederentrein op het rangeerterrein nabij Den Haag door een misverstand tussen de machinist en twee rangeer ders iets te ver doorgereden. De laat ste wagon botste tegen een stootblok en schoot uit de rails. De ontspoorde wagon raakte een leidingmast, die om sloeg en half in het bovennet bleef hangen. Daardoor kwara het traject tussen Delft en Voorschoten zonder stroom. Het goederenverkeer kon nor maal doorgang vinden. Om 9.20 uur kon het reizigersvervoer naar Amsterdam hervat worden. Dr. Bramuglia, de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, wordt r..s. Dins dag in Rome verwacht, waar hij bespre kingen zal voeren met Italiaanse staats lieden. Dr. Bramuglia zal door de H. Vader in audiëntie worden ontvangen (Van onze Haagse redacteur) Kort na de Februari-gebeurtenissen in Praag was het, dat de regering de vorming aankondigde van een „Nationale Reserve", een „Reserve Grens bewaking en reserve-diensten voor Rijks- en Gemeentepolitie", waarin vrij willigers zouden worden opgenomen om bU te dragen tot de handhaving van het wettig gezag in eritieke omstandigheden. Men kan niet zeggen, dat de oprichting van deze instituten in eerste aanleg een overweldigend succes is geworden; psychologisch werd het startsein op het goede moment gegeven, doch het apparaat om de plannen uit te voeren ontbrak. Hierover nakaarten heeft echter geen zin. Van veel groter belang is het, dat wij thans melding kunnen maken van een nieuwe start der vrijwilligersorga- nen, welke a.s. Maandag plaats vindt, voorbereid door het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag", waarin allen dus ook de oude Bijzondere Vrijwillige Landstorm bijeen gebracht zijn, die bereid zijn metterdaad onze vrijheid te handhaven. Voor wie enigermate op de hoogte is van de ontwikkeling der internationale politiek en zich ook maar oppervlakkig georiënteerd heeft over bijvoorbeeld de jongste gebeurtenissen in Frankrijk zal propaganda voor de versterking van de nationale weerbaarheid in ons land welhaast overbodig zijn. In elke hoek van Europa moet men een vijfde colon- Zes-en-twintig-duizend gevangenen zijn in de afgelopen drie jaar in het concentratiekamp Sachsenhausen om het leven gekomen als gevolg van ondervoeding en slechte behandeling, zo wordt verteld door iemand die onlangs uit dit dodenkamp is teruggekeerd. Sachsenhausen dat slechts 30 km ten Noorden van Berlijn ligt is een van een aantal van zulke kampen in de Russische zone die thans vol zitten met mensen van allerlei nationaliteiten, wie een zeker doodvonnis te wachten staat. Ier verder. De meerderheid verdwijnt op de een of andere wijze, nadat men tussen de 12 en 18 maanden heeft „op geknapt". Behalve het strafblok is er zeer wei nig activiteit. De meerderheid der ge- interneerden zit alleen maar en wacht op de uitputting, die er een streep on der .zal zetten. Een klein deel van de Erich Maedler, een 43-jarige Berlijn- se zakenman, zegt, dat hij onder dë duizenden gedurende de 21 maan den dat hij daar was, 7 Amerikanen en 14 Engelsen voor het merendeel in uniform in het kamp heeft gezien. In September van dit jaar, zo ver telt Maedler, werd een man in uniform van eerste luitenant van het leger der Verenigde Staten naar Sachsenhausen gebracht. Hij was in Leipzig opgepikt en later naar Rusland overgebracht. De Russen schenen te denken dat hij te veel wist. Ik herinner mij dat hij uit Philadelphia kwam waar zijn vader een bakkerij had. Een andere Amerikaan, die in April 1948 bij ons kwam, was een burger, die op het Oostzee-eiland Rue- gen was opgepikt. Ik zag in totaal 14 Britse officieren en manschappen, doch zij konden geen contact met elkaar houden en werden met de eerste de beste beschikbare transporttrein naar Rusland gestuurd. Maedler, die met vier andere Duit sers in zes weken een tunnel van 20 meter groef om te ontsnappen, schatte dat naar schatting 300 Russen, waar onder OGPU en MVD-geheime-politie. dit heliekamp leiden, waarin ruim acht duizend gevangenen van allerlei natio naliteiten huizen. Met de wetenschap dat zij straffen hebben tot 15 jaar en dat zij het maxi mum twee jaar kunnen uithouden, be seffen de meeste gevangenen, dat voor hen de kamppoorten eenrichtingsver keer hebben. Slechts de sterkste mannen houden er twee jaar het leven, zo vertelt Maed- geïnterneerden fabriceert in de werk plaatsen van het kamp radio-toestellen, meubilair en voor verzending naar Rusland bestemde luxe-artikelen. Doch een Russische kapitein vertelde me eens: de mensen komen hier niet om te wer ken, doch om te sterven, zo legde Maedler uit. In een rapport aan intelligencr-krin- gen van de Westerse geallieerden be schrijft Maedler de gemiddelde dag van ,de gemiddelde gevangene in Sachsen hausen. Voor het merendeel betekent dit alleen maar zitten en trachten de hongerdood op een afstand te •houden. 6 uur: opstaan voor het appèl. 7 uur: een ontbijt van een kleine kom dunne, smakeloze soep en 1 snee klef, zwart brood. Kwart voor 8: een tweede ap pèl, ditmaal in de open lucht. Van dan tot 3 uur 's middags laat men zich niets aan de gevangenen gelegen liggen, het geen betekent dat zij in de barakken blijven om te trachten warm te blijven en de honger te vergeten. Doktoren in het kamp moeten verklaard hebben dat na luttele maanden internering de geestesvermogens van de mensen van 40 tot 50 procent teruglopen. 3 uur: een lunch van driekwart liter dunne kool soep. Half 7: een avondmaal bestaande uit weer een kommetje soep en een snee brood. 10 uur: lichten uit. De gevangenen wachten in lange rijen op hun rantsoen, dat hun uit oude vuil nisbakken wordt opgediend. Maedler, die in het kampmagazijn werkte en daardoor waarschijnlijk minder heeft geleden dan de gemid delde gevangene, zegt, dat het dage lijks rantsoen op papier bestaat uit 4 sneden brood, ongeveer anderhalve liter koolsoep, wat suiker en wat jam. In de praktijk krijgt men de suiker en jam zelden of nooit te zien. Omringd door een hoge muur en ge- electrificeerd prikkeldraad, is het be ruchte nazi-liquidatie-centrum Sachsen hausen „vergroot en verbeterd", aldus Maedler. 's Nachts wordt het gehele kamp door zoeklichten bestreken. Rus sische bewakers met machinegeweren en geweren staan op uitkijktorens, die om de 25 meter het kamp omringen en politiehonden worden in gereedheid ge houden met het oog op ontsnappingen. De Russische politie en bewakers, die zich in het kamp zelf bevinden, dra gen geen wapens uit vrees dat zij in handen der gevangenen zouden kunnen vallen. Het speciaal geconstrueerde strafblok bevat volgens Maedler bijna elk bekend werktuig voor mishandeling en marte ling van gevangenen. Ongeveer duizend personen kunnen tegelijkertijd in deze afdeling worden ondergebracht. Het afranselen is gewoonlijk een karweitje voor de Ogpu en de soldaten, doch soms worden de gevangenen ge dwongen elkaar af te ranselen. Ik zelf ben gedwongen gevangenen met de zweep af te rossen. Een Russisphe re volver was toen in mijn ribben gedrukt. Redenen voor arrestatie en interne ring in Sachsenhausen of andere grote kampen als Bautzen, Neubrandenburg en Buchenwald worden niet altijd ge geven. Maedler zelf werd gearresteerd, omdat hij weigerde op de Sovjet-komman- dantura in Berlijn een document te ondertekenen. Het document was in het Russisch gestel^ en handelde over de toewijzing van kolen door de Russen. Buitenlanders van diverse nationali teiten worden over het algemeen ge arresteerd op beschuldiging van spion age of eenvoudigweg „fascisme", dat ongeveer alles dekt wat de huidige communistische politiek niet zint. Ook deserteurs van het Rode Leger komen in de kampen terecht, waar zij transport afwachten naar strafkampen in Rusland. Niemand, die het niet met eigen ogen gezien heeft, kan zich de blik van wan hoop in de qgen van deze mannen, vrou wen en kinderen voorstellen, van deze slachtoffers van het tweede regime van concentratie-kampen in deze moderne tijd, zo voegde Maedler hieraan toe. ne duchten, waarbij vergeleken de Na zi-cellen slechts padvindersorganisaties zijn. Het Nederlandse volk is geen mili tair volk, zo zeide de heer M. A. Rei nalda, Commissaris der Koningin in Utrecht, gisteren ter toelichting op het project van het Nationaal Instituut en dit pleit voor ons, maar de plicht tot zelfbehoud dwingt de Nederlan der zich te praepareren op gevaren, welke het land van binnen uit bedrei gen. In verband met de toestand in Indone sië bevindt zich in beginsel slechts het in eerste opleiding zijnde gedeelte van de Kon. landmacht in Nederland; voor lopig zijn nog niet voldoende troepen uit Indonesië teruggekeerd om na mo bilisatie het machtsapparaat hier te lan de afdoende te versterken. In Nederland zijn dan ook geen troepen aanwezig voor het afslaan van een strategische overval en is slechts de Kon. marechaus- sée en een beperkt aantal territoriale troepen beschikbaar voor het verlenen van militaire bijstand bij het handhaven van orde en rust. Zowel tegenover een. binnenlandse vijand als tegenover een plotseling uit de lucht optredende buitenlandse vij and zijn troepen nodig met een hoog moreel troepen, die uiterst betrouw baar en zeer paraat zijn. Voor dit doil extra troepen voortdurend onder de wa penen te houden, zou de reeds zware militaire lasten aanzienlijk verhogen en niet altijd voldoende waarborgen van Het Instituut Steun Wettig Gezag bedoelt een samenkoppeling te zijn van alle vrije maatschappelijke krach ten, die zich ten aanzien van de handhaving van de inwendige orde en de uitwendige veiligheid van de Staat onvoorwaardelijk achter de Regering scharen, de leiding van de Regering volkomen aanvaarden en de Regering naar beste vermogen steu nen. Het Instituut verpersoonlijkt de eenheidsdrang van het Nederlandse volk op een terrein, waarop ons voTk niet verdeeld mag zijn. Slechts één organisatie behoort alle vaderlandlievende elementen, die, waar nodig, op de bres willen staan ter verdediging van een vrij en zelf standig voortbestaan van onze natie onder een monarchaal en democra tisch bewind, te omvatten. Het Insti tuut beoogt die organisatie te zijn. Moge het Instituut aan zijn hoge doelstelling beantwoorden, moge het gesteund door alle goede Nederlan ders in eensgezindheid en kracht dadig met de Regering samenwerken tot heil van het Vaderland. De minister van Binnenlandse Zaken: VAN MAARSEVEEN betrouwbaarheid bieden. Aan vrijwilli gers ten aanzien van wie scherpe selectie mogelijk is moet de voorkeur worden gegeven. Vandaar de oprichting ener „Nationale Reserve". Nederland is gelegen in een strategisch uitermate be langrijk deel van de wereld. Het is een land zeer afhankelijk van zijn uitste kende, doch ook kwetsbare verkeerswe gen (te land, te water en in de lucht). De havens' en vliegvelden eisen bewa king evenzeer als bruggen, dijken, cen trales, stations, bestuurs-, bevels- en verbindingscentra, enz. (Vervolg op pag- 3) De vijf katholieke Bisschoppen van de Byzantijnse ritus in Roemenië heb ben kort. voor hun arrestatie gezamenlijk schriftelijk bij minister-president Groza geprotesteerd tegen de ongehoorde ver volging der Grieks-katholieke pries ters en leken, die weigerden zich neer te leggen bij de opheffing van hun Kerk en Haar „inlijving" bij de Roemeense Orthodoxe Staatskerk. Hun protest- schrijven besluit met een verklaring van trouw aan de Kerk van Rome. „Mede in naam van onze geestelijk heid en de aan ons toevertrouwde gelo vigen, verklaren Wij ons vastbesloten, de herders en zonen van de ene Kerk van Jezus Christus te blijvenonver brekelijk verbonden met de katholieke eenheid ingevolge de orde, ingesteld door dezelfde God, Schepper van het heelal, Die ons met onze zending heeft belast, alsmede in de vaste overtuiging, dati Wij ons in deze Kerk, welke Wij op leven en dood dienen, dienstbaar maken aan de belangen van het volk en het vaderlandzoals Wij dit tot op de huidige dag gedaan hebben". De brief werd ondertekend door: Mgr. Valerius Trajanus Frentiu, Bisschop van Oradea Mare; Mgr. Alexander Russu, Bisschop van Maramures; Mgr. Julius Hossu, Bisschop van Cluj; Mgr. Johannes Balan, Bisschop van Lugoj; Mgr. Johan nes Suciu, Apostolisch Administrator van Blaj. Dezer dagen is de 25-jarige landbou wer J. Eekman te Laren (G.) zo ern stig getroffen door een uit elkaar springend urinevat, dat hij enige ogen blikken later is overleden. Politie-des- kundigen stellen een onderzoek in naar de juiste toedracht der zaak. Het is niet met zekerheid te zeggen of de oorzaak van het ongeval gezocht moet worden in de kwaliteit of de bouw van het urinevat. Twee duizend New Yorkse havenar beiders hebben gisteren bij stemming besloten een voorlopig accoord tot be ëindiging van de havenstaking aan de Oostkust te verwerpen. Vertegenwoordigers van de vijf landen van het Pact van Brussel hebben gisteren te Parijs vergaderd over de plannen om een vereend Europa onder een Europees federaal kabinet en parlement in te stel len. Verwacht wordt dat de conferentie ver scheidene weken zal duren. De Fransen willen een echt parlement met consultatieve functies, dat zo snel mo gelijk moet worden ingesteld.' De leden worden geleverd door de parlementen van de deelnemende landen. De Engelsen zijn voor een voorlopige stap, waarbij regerings vertegenwoordigers periodiek samenkomen. Pas wanneer deze ver gevorderd zijn met betrekking tot de plannen voor een unie achten de Engelsen ie tijd rijp om een consultatieve vergadering in te stellen, waarvan de leden zouden moeten worden benoemd door hun regeringen in plaats van de diverse parlementen te vertegen woordigen. Men heeft goede hoop een compromis tot stand te kunnen brengen, dat dan geba seerd zou zijn op een plan ingediend door de executieve commissi^ van de Europese beweging, die in Mei door de Haagse con ferentie is opgericht. Deze commissie stelde voor om zowel een Europese ministerraad als een con sultatief parlement in te stellen. Dit parlement dat als de Europese consul tatieve assemblée hekend zou zijn, zou aanvankelijk beperkt blijven tot de 17 landen van het plan-Marshall en later tot geheel Europa worden uitgebreid. Het zou pl.m. 350 leden tellen en de omvang van de nationale delegaties zou af hangen van de grootte der bevolking en zou niet meer dan driemaal per jaar vergade ren gedurende periodes van veertien dagen. De Europese ministerraad zou volgens dit plan de consultatieve assemblée niet ver vangen, doch aanvullen. Edouard Herriot, voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, is tot voor zitter benoemd. Bij het vechten voor uw bestaan moet gij niet alleen uw verstand, maar ook uw hart laten spreken. J (Van een bijzondere medewerker) Er zijn van die mensen, die menen, dat als er maar grote sterke sociale bewegingen zijn, dat dan de wereld voor 80 en meer procenten gered is. Het zijn de organisatiemaniakken, die niet meer thuis kunnen zijn dan om vlug, •vlug, te eten en zich daarna weer naar een of andere vergadering te haasten. Een van de punten, die een zijn verant woordelijkheid bewust bestuurder naar onze mening bij voortduring tegen zijn leden heeft te herhalen, is, dat het niet gaat o m de vereniging, maar om het vefenigingsdoel, dat altijd in de mens zijn centraal punt vindt. Vanzelfsprekend wordt hiermede niet bedoeld een aanval op de Katholieke rijkdom bij uitstek, die wij in onze sociale organisaties be zitten. Maar wie van tijd tot tijd mag rondkijken en toehoren in dat organi satieleven, wie er zijn hart aan heeft verpand omwille van het beoogde doel, mag niet zo maar critiekloos meelopen en hoera roepen, omdat het ledental zo flink vooruit gaat en „wij dus zo'n mach tige organisatie worden". Neen, telkens weer heeft een bestuur der, hij noeme zich directeur van een of ander centraal bureau, landelijk bestuur der of plaatselijk penningmeester, zich af te vragen: welke invloed oefen ik als bestuurslid en de organisatie q.q. uit op de mensen die zich aaneensloten en op hun levenshouding. Werden ze beter Katholiek, vlottere gemeenschapsmens, komen ze zedelijk hoger te staan, mede als gevolg van hun lidmaatschap? Is dat niet het geval, dan moge de vereniging hogere productieresultaten bevorderen, het materieel welzijn doen toenemen, zij schiet als Katholieke vereniging naast de roos. En juist weer' die vereniging, dat levende contact met mensen, is zulk een voortreffelijk middel om niet alléén de materiële noden te peilen, maar voor- al ook de zedelijke ellende te leren ken nen, waarin een groot deel van 't mens dom verkeert en waarin o.a. door de Katholieke sociale organisaties verbete ring kan en moet worden aangebracht. En dit eenvoudig krachtens het wezen van en de positieve opdrachten aan onze (met name bedoelde) standsorganisaties. Hoe die zedelijke noden te deren ken nen? Daartoe zijn verschillende metho den. Ons beperkend tot de K.A.B. mogen we vaststellen, dal de K.A.B. in haar Credo-Pugno organisatie over een insti tuut beschikt, dat als geen ander in staat mag worden geacht in dit opzicht „oog en oor" der beweging te zijn. Kost baar zijn de gegevens, die de Credo- Pugnomannen verzamelen. Inmiddels is de vraag gerechtvaar digd, wat er met deze gegevens gebeurt; welke lessen worden er uit getrokken? Dit is geen insinuerende vraag. Want telkens blijkt bij andere informatie-bronnen, hoe onmeetbaar diep de zee van zedelijke ellende 3s ook onder mensen, die deel uitmaken van Katholieke organisaties. Men moet de bestuurders maar eens spreken bij wie de leden hun zo strikt particuliere noden komen klagen. Op zittingen van de bureaux voor rechtsbijstand hoeft het jonge vrouwtje bijna niets te zeg gen. Aan de wijze, waarop ze binnen komt en haar eerste woorden eruit sta melt, weet men het reeds. Enkele jaren gehuwd,maar haar man is haar reeds geruime tijd ontrouw. Gruwelijk, onge looflijk gruwelijk zijn de drama's, die zich dag na dag aaneenrijen. Spreken moge zilver, maar zwijgen kan soms èen misdaad zijn. Men kan er bijna lichamelijk ziek van worden als men een jonge vrouw onder tranen hoort vertellen, dat haar man 3 dagen na de geboorte van haar jongste kind haar heeft verlaten; als men van een jonge man hoort, hoe zich het drama der vervreemding voltrok tussen hem en haar over wie de H. Kerk eens af. smeekte, dat zij trouw mocht zijn als Sara. In één week uit één plaats wer den ons zo niet minder dan 6 gevallen voorgelegd. Geen van deze drama's staat in onze kranten. Hoogstens zijn de dramatis personae object van ge roddel: heb je 't al gehoord. En voort gaat de keiharde mens tot vóór in Gods tempel: Heer ik dank U, dat ik met ben gelijk deze overspelige tollenaar Geen traan en geen bede; vooral geen bede, waaraan deze mensen zo'n innige behoefte hebben. Geen vriendschap, cie de hunne zoekt om vast te houden, tot een innig contact is hersteld tussen de afgedwaalde en een begrijpend pries ter. Een pastoor, met wie we onze trieste ei\aringen van de laatste tijd bespra ken. vulde ze nog eens aan. „Het ergste is, dat de mensen over het algemeen, vooral de jonge mensen, niet eens meer in de gaten hebben, hoe dood- en dood ziek ze moreel zijn. Een jong meisje (22 jaar) van keurige familie, trouw keikbezoekster. is sinds 1% jaar ver loofd. maar vindt omgang als onder gehuwden heel normaal. Zij vond het „aanstellerig" dat ik als pastoor zo iets zondig noemde. Alle morele normen bij deze jeugd zijn vervaagd, zo niet geneel verdwenen." M'n God, beseffen we wat er omgaat bij de mens die tegenover ons zit achter een bureau, die naast ons staat aan de werkbank. Wat doen wij, mannen van de TC. A., Derde Ordelingen, Credó-Pug- so-mannen. beoefenaars van sociale zielzorg. Wij, wij, wij zijn mede-verant woordelijk. Laten we ons toch van het meest schreeuwende probleem onzer da gen niet afmaken met de dood-doener, dat dit het drama aller eeuwen is; en middelerwijl rustig toezien, dat ouderen jongeren vergiftigen op het werk met hun „mannelijke" praat; dat onze boek handels leeskroegen worden, waar men a raison van enkele dubbeltjes porno grafisch vergif kan inzuigen. Laten we dan maar opzij gaan voor het verwijt dat we preuts zijn en ouderwets en geef toe, dat naaktcuituur een questie van wennen is. Inmiddels gaan onze eigen kinderen, onze jongens en meisjes, in middels gaat de wereld naar de kelder. Tegen dit euvel helpen geen ontwik- kelings- en ontspanningsavonden. Naast de bovennatuurlijke hulpmiddelen is ge biedende eis dat we onze gezinnen herstellen. Natuurlijk, de P.B.Ó. is belangrijk en schitterende speechen kun nen we houden over dit noodzakelijk herstel van Christelijke verhoudingen in het sociale levén. Maar de mens moet in zijn ziel hervormd worden; in onze vergaderzalen moet een fel-verlichte wegwijzer staan: naar de huiskamer. Laten we zingen op onze vergaderin gen, om onze mensen te leren thuis weer het zingend hart te dragen. Laten we in onze verenigingen leren begrij pen, dat cultuur geen franje is, die we op het leven kunnen plakken als de roomsliert op een taart. Laten we toch zo verstandig zijn openlijk de oorlog te verklaren aan alles wat ons wezenlijk geluk bedreigt. Inzien moeten we. dat er zedelijke nood is, die verre uitstijgt bóven de materiële nood. Er moet een massaal: te wapen, klinken. In de ge zinnen zelf en in de verenigingen, die liet geluk van het gezin en van de in dividuele mens beogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1