HET RUIHltE-TEKORT OP DE HAARLEMSE SCHOLEN Onregelmatigheden in Haarlems slachthuis ontdekt feffiïZ Aantal katholieke leerlingen sinds 1938 met 10 pet. toegenomen Afschaffing van alle sanerings maatregelen gevraagd Directeur in arrest Honderd leiders gevraagd Kerkberichten ZAAK Een topjaar in 1952? HERINGA WUTHRICH AUENDA' SLEUTEL WEG VAN HET WITTE DOEK Toneelgebeurtenis Prae-advies op voorstel Haarlem ZAKMESSEN HELE HUISJES TE 'S-GRAVENHAGE BLOEMEN en PLANTEN afl v.Empelen Huisvlijt in K.A.B.-gezinnen voor Vader voor de peuters ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 Distributienieuws „DE SLEUTELSPECIALIST" Albert van Dalsum als King Lear Weer aanrijding op Rijksstraatweg H.O.V. LEDENCONCERT BLOEMBOLLENCULTUUR Voorstel Haarlem WEBER ZANDVOORT Burgerlijke Stand HEEMSTEDE Chin. Ind. Rest. Hongkong Opening pluimveetentoon stelling Jeugdleidersbijeenkomst Zangrecital voor schooljeugd AVONDUREN GAARNE BEZET REEMERS KRUISSTRAAT 35 - TEL. 13337 Zoals bekend hebben de ministers ▼an Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Wederopbouw en "Volkshuisvesting een enquête ingesteld bij de gemeentebesturen teneinde een inzicht te krijgen in de behoefte aan schoolruimte in de eerstvolgende jaren. Aan de hand van hun gegevens zullen de ministers de urgentielijst vaststellen voor de bouw van scholen in de jaren 1950 tot en met 1956. D% overheid zoekt thans ernstig naar een oplossing van het grote probleem van de scholenbouw en onwillekeurig vraagt men zich nu af: Hoe staat het momenteel in Haarlem? Over het algemeen zal men in onze stad op de eerste plaats niet zozeer kunnen spreken van een gebrek aan scholen als wel van een groot tekort aan ruimte op de bestaande scholen. In vergelij king althans met vele andere plaatsen, heeft men hier betrekkelijk weinig ver loren in de bezettingstijd. De^ aange brachte schade kon worden hersteld en alleen in Haarlem-Oost verdween een school tengevolge van een bombarde ment. Maar mogen wij ons hierom gelukkig prijzen, ernstig en urgent blijft toch het tekort aan ruimte. En verwonderlijk is dat toch ook weer niet, wanneer wij bedenken, dat b.v. het aantal R.K. leerlingen sedert 1939 met tien procent is toegenomen en dat er sedert dat jaar vrijwel niets meer is gebouwd. Speciaal in Haarlem-Noord wordt de nood sterk door de cijfers ge accentueerd. Daar vermeerderde het aantal leerlingen in de afgelopen tien jaar met niet minder dan veertig percent. De meisjesschool in de Eem- straat telde in 1938: 385 leerlingen tegen 572 in dit jaar. Voor de jon gensschool bedroegen deze cijfers resp. 381 en 549. Eenzelfde stijging constateerde men op de school aan de Velserstraat (H. Hartparochie), waar het aantal leer lingen van 91 in 1938 opliep tot 328. Nu maakt men zich in Haarlem niet de grootste zorgen voor het ogenblik, maar men .vraagt zich wel af: wat zal het de komende jaren worden? Op de dag van vandaag kan men tenminste nog zeggen: alles is onder dak, zij het dan niet altijd op de meest gewenste en comfortabele wijze. In vele scholen namelijk zijn er noodlokalen ingericht, die eigenlijk voor het onderwijs ln het geheel niet geschikt zijn, en in feite niet voldoen aan het bouwbesluit. Ruim ten, die vroeger als rommelplaatsen werden gebruikt, gymnastieklokalen in twee delen geslitst, een of andere pa rochiezaal, dat alles kan slechts dienen als een noodoplossing. Maar goed, men is tot op heden klaar gekomen. De naaste toekomst zal echter pas werke lijke problemen brengen. Sedert 1938 is het aantal geboorten jaarlijks sterk toegenomen, met als topjaar 1946 met 4395 geboorten. In 1952, wanneer deze kinderen op zes jarige leeftijd naar school gaan, staat men voor de grote moeilijkheid, hoe al deze nieuwe leerlingen op te van gen. En voor dit probleem probeert men thans een afdoende oplossing te (Advertentie) HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS vinden, voor zover dat althans moge lijk is. Moeten we uitbouwen? Maar gesteld dan, dat de geboorteaanwas slechts tij delijk blijkt te zijn? Dus dan een semi- permanente oplossing? Ziedaar enkele vragen, waarvoor het antwoord niet zo gauw is gevonden, omdat men nu een maal niet weet wat de toekomst zal brengen. Nu is het wel een gelukkige omstan digheid dat het achtste leerjaar nog fa cultatief is gesteld, maar men moet er toch ook weer rekening mee houden, dat dit slechts geldt tot 1950. Zo staan de zaken in Haarlem, en dit over de gehele lijn. Want ook het chris telijk onderwijs b.v. moet zich erg be helpen met consistoriekamer, zolder ruimte enz. De Haarlemse Raad is dezer dagen accoord gegaan met het voorstel van B. en W. om het bestuur van de meisjes school in Haarlem-Noord, waar tevens een huishoudschool is ingericht, toe stemming te geven tot uitbreiding van het schoolgebouw. Maar hier zal toch pas een volledige oplossing komen, wan neer t.z.t. met de nieuw te bouwen kerk in Noord, hopelijk ook een school zal kunnen worden gebouwd. Tevens heeft de Raad goedgekeurd, dat opnieuw een school in een heren huis wordt ondergebracht. Het perceel Florapark I zal in gebruik genomen kunnen worden door de christelijke op leidingsschool aan de Dreef. Uiteraard is ook dat niet de gewenste oplossing, want behalve, dat men op die manier beslag gaat leggen op woonruimte, is ook de bouw van een herenhuis tot dat doel niet bepaald ideaal te noemen. Bioscopen Rembrandt: Hamlet (volw.), 2.30 en 8 u. en 's Zondags 1, 4.30, 7 en 9.15 u Luxor: De dansinvasie (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Welkom vreemdeling (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Zigeunerprinses (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De ««noord in het Lunapark (18 j.)f 2.30, 7 en 9.15 uur. Tentoonstelling en Leffelaar (Grote Markt): Schilderijen en tekeningen van prof. Willem v. d. Berg, (t.m. 7 Dec.), geopend 1017 u.; Leffelaar (Wagenweg): Eretentoonstelling schilderijen van prof. H. J. Wolter, geopend 1017 u. Heerkens Thijssen (Plein 13): Tekeningen van dr. J. van der-Eist, geopend (t.m. 27 Nov.) 10—13 en 14—16 u.De Kerkuil (Nieuwe Gracht 23): Kunstnijverheid en Binnenhuiskunst, geopend (t. m. 15 Dec.) 1017 uur. Apotheken De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 28 No vember tot 5 December waargenomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart straat 26, tel-. 13290; Florijn, Grote Hout straat 78, tel 10500; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gij zenkade 181, tel. 23821. Ziekenvervoer Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telefoon 21400; te Heemstede: fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 27 November Stadsschouwburg: Comedia met „De Held en de Soldaat", 8 uur. Zondag 28 November Stadsschouwburg: Comedia met „Hélène", 8 uur. Concertgebouw: Piano-recital Ans Bou- ter en Miep Luin, 14.30 uur. Maandag 29 November Stadsschouwburg: Hoofdstad Operette met „De Graaf van Luxemburg", 8 uur. Maandag 29 November Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) Sp t.m. Sto, 8.30-12.15 en 2-5 u. Heemstede (Binnen weg) K, 8.30-12.15 en 2-5 u. LANGE VEERSTRAA® 10 TEL. 11493 Een privé-detective stelt zich tot taak de sleutel te vinden voor de ontsluie ring van een grote bankdiefstal. De dieven zelf zijn echter met hun auto in een ravijn gestort en omgekomen. Via een kermis, een emotiebaan, waar een lijk in zijn wagentje valt, en een meisje slaagt hij er in licht in de zaak te bren gen. De man. die in het Lunapark werd vermoord, blijkt de monteur te zijn, die het gestolen geld in de auto van de bandieten had verborgen. Zijn moorde naars, die ook een oogje op het geld hebben, vinden die detective een lastige dwarsbomer en overvallen ook deze. Hoe alles tenslotte toch op zijn pootjes terecht komt, ziet u deze week in het Spaarne-theater in1 de film „De moord in het Lunapark". In het voorprogram ma draait de western „Cowboys uit Texas". Toegang 18 jaar. Rita Hayworth is geen ster van het witte doek, die men kan bewonderen om haar speeltalenten. Hoogstens om haar virtuoos dansen, dat zij met een geraffineerde charme ten beste geeft. En in zoverre is zij uitstekend op haar plaats in de vlotte en dikwijls amusante film „Dansinvasie", welke deze week m Luxor draait. De nodige mannen ont breken natuurlijk niet in Rita's omge ving en zo wordt de toeschouwer mee gevoerd langs een serie vermakelijke misverstanden, totdat de liefde haar be kroning vindt in een heerlijk happy end Wie een paar uurtjes alle zorgen wil opzij zetten, heeft bij voorbaat succes in deze „Dansinvasie." (Veertien jaar). Stan Laurel en Oliver Hardy als zi geuners. Zo ziet u dit komieke duo deze week in de film „De Zigeunerprinses' in City. Zij trekken met een groep zi geuners het land door en belanden op het landgoed van een graaf. Hier ont staan nog al wat moeilijkheden, want deze graaf heeft het niet erg op zigeu ners. Deze laatsten ontvoeren daarom het dochtertje van de kasteelheer en geven het Stan en Oliver ter verzor ging. Twaalf jaar later komt de zigeu nertroep weer op hetzelfde landgoed terecht en de graaf krijgt zijn dochtertje terug. Men zou niet denken dat dit het gegeven is van een film, waarin btan en Oliver de hoofdrollen vertolken, doch zij slagen er in van deze op zichzelf nóg al vervelende geschiedenis een amusant geheel te maken. Lachen is weer troef, ook nu het tweetal gekleed is in bonte kleuren met franje. Het voorprogramma toont Charlie Chaplin op zijn best. Toegang 14 jaar. .Welkom Vreemdeling", die in het Frans Hals-theater draait, is een uiters. genoeglijke film, waarbij een ieder zien zal vermaken om de vele geestige situ aties welke in het verhaal voorkomen, en om het kostelijke spel van Barry Fitzgerald en Bing Crosby, welke laat ste bovendien zo nu en dan een liedje kweelt. Bing speelt hier de rol van een jonge dokter, die met wantrouwen in een dorp; waar hij als plaatsvervan ger verschijnt van de oude arts (die voor het eerst sinds 35 jaar op vacantie gaat) begroet wordt. Hoe hij het ver trouwen van de dorpelingen wint én het hart van een lief meisje, ziet u in de film. (Boven 14 jaar). De film „Hamlet" met Laurence Olivier welke in Rembrandt vertoond wordt, is ge prolongeerd. De legendarische Koning Lear heeft drie dochters# de lieflijke Cordelia en de duivelinnen Goneril en Regan, die het koninkrijk van Lear onder elkaar mogen verdelen. De twee vleisters winnen de sympathie van de koning, de jongste weet haar oprech te liefde niet onder woorden te bren gen en wordt door haar vader versto ten. De koning van Frankrijk neemt haar tot vrouw, omdat hij in weerwil van alles in haar deugd gelooft. En Cordelia verdwijnt voor lange tijd van het toneel. Dan laat Shakespeare de intriges los barsten. De slangen krijgen vrij spel tegen de onttroonde koning en worden bijgestaan door schurken en bastaards. De partijen worden duidelijk. De weer loze koning met de hertog van Glou cester, de trouwe hertog van Kent, de verknochte Hertog van Albanië, de nar en Gloucester's zoon Edgar en later Cordelia enerzijds, de slechte dochters met de hertog van Cornwall, de misda dige bastaard Edmond en hun hand langers anderzijds. Langzaam maar ze ker wordt Lear naar de waanzin ge dreven, reeds in oorsprong aanwezig in de verstoting van zijn meest geliefde dochter. De schurkerijen nemen geen einde meer. Al wa,t menselijke wreed heid kan opbrengen voltrekt zich en loopt uit op een Shakespeariaans bloed bad, waarin de menselijke hartstocht een verschrikkelijke bevestiging vindt. Het weerzien van de geliefde en on schuldige Cordelia kan Lear niet meer redden. Hij sterft van smart als zijn kind met haar verslagen leger in han den van de vijand gevallen, in de ge vangenis is vermoord. En als alles is geleden wat menselijkerwijze mogelijk is, verslaat Edgar zijn schurkachtige halfbroer Edmond en neemt de edele hertog van Albanië het bestuur van het rijk in handen, opdat vrede en recht zullen heersen, die zulke verschrikke lijke offers hebben geëist. Dit is in kort bestek de tragische ge schiedenis van Koning Lear. Zo heeft dan het Amsterdams Toneel gezelschap gisteravond in de Stads schouwburg een vertolking gegeven van dit grootse drama. Kort na de première in de hoofdstad en voor een uitverkocht huis. De Haarlemmers wilden zich dit buitenkansje niet laten ontgaan, want men kon reeds vermoeden, dat Albert van Dalsum, die de rol van Koning Lear speelde een hoogste vorm van to neelgenot zou geven. Maar hij was het niet alleen, die deze avond tot een der hoogtepunten van het seizoen maakte. De regie van Defresne, het spel der vele prominenten van het Amsterdamse gezel schap en niet te vergeten de fascinerende decors van v. Dalsum, geïnspireerd door een tekening van Norman Bel Geddes, maakten een geheel, dat allen, die bijna 414 uur ingespannen luisterden en ke ken nooit vergeten zullen. Van Dalsum als Koning Lear, de ontstuimige, onbe heerste, indrukwekkende en later zo tra gische, waanzinnige en door het weke- lijke harde leven gelouterde vorst. Een creatie, waarover men op papier wei mooie volzinnen kan schrijven, maar die men gezien moet hebben om te besef fen hoe gaaf en hoe groots zij was. De rollen der drie zusters waren toever trouwd aan Loudy Nyhoff, Jenny van Maerlant en Elise Hoomans. De laatste voldeed mij het best, al was haar rol betrekkelijk kort Nu is het ook een op gave om in dit stuk v. Dalsum partij te moeten geven. De overige bezetting was in vele opzichten voortreffelijk. Ik denk aan Frits van Dijk als Gloucester, aan Jacques Snoek, die Edgar in de juiste moeilijke sfeer speelde, aan Johan Fiolet als de Graaf van Kent e.a. De be geleidende muziek van het orkest der Ned. Opera op platen van Philips was iets te fragmentarisch. Een avond van hoog toneelgenot be hoort alweer tot het verleden. Maar het Amsterdams gezelschap zal ongetwijfeld honderden aan zich verplichten, wan neer het spoedig met deze Koning Lear in Haarlem terugkomt. De grote kunst van het toneelspel is er zeker mee ge diend. Tot slot een kleine opmerking. Wie verkouden is en de gehele avond een prooi is van hoestbuien kan beter thuis blijven, opdat het publiek in de na bijheid niet in zijn aandacht en die vraagt Shakespeare wel heel bijzonder ernstig gestoord wordt. Vrijdagavond om 8 uur had ter hoogte van de Zaanenstraat een aanrijding plaats tussen een bestelauto en de 45- jarige arbeider M. A. B., die per rijwiel plotseling slingerend midden op het as phalt kwam te rijden. Met een schedel basisfractuur werd de man op advies van een lid van de O. D. naar het zie kenhuis vervoerd. Volgens een verkla ring van een geneesheer had de map al coholhoudende drank gebruikt Zijn toe stand was hedenmorgen slecht. Twee contponisten prijkten op het programma van het ledenconcert der H.O.V., die door meer dan één band enige gemeenschap met elkaar hebben: Mahler en Diepenbrock. Afgezien van de persoonlijke vriendschap, die deze twee aan elkaar bond, is er nog het feit van muzikale geestesverwantschap pen, die we in vele werken van Die penbrock kunnen ontmoeten en ken nelijk de invloed van Mahler doen gelden. We willen niet beweren dat dit juist hedenavond het geval was. Het symphonische- lied „Hymne au die nacht" (tekst van Novalis), ook wel genoemd de „Auferstehungshymne" componeerde Diepenbrock in 1899 voor de sopraan A. Noordewier. Zoals bij de meeste werken van Diepenbrock het geval is, eist dit werk een zeer aparte instelling en in zekere zin een andere techniek. Deze componist was niet in staat zijn muzikale invallen zo te reali seren, dat de uitvoerende deze zo maar, zonder meer in klank kon omzetten. Het is veelal een langdurig proces van voorbereiding en studie, doordat ge ringe indicaties en onophoudelijke tempo-wijzigingen, een niet aflatende aandacht vraagt voor een correcte in terpretatie. Alle lof voor de soliste Helène Lu- dolph, die er 'n diep künstzinnige ver tolking van gaf en wederom liet blij ken, dat Diepenbrock's kunst haar na aan het hart ligt. Wat het orkest be treft maken wij* nogmaals met klem de volgende opmerking: koperwerk, met name de trompetten, één forte is niet hetzelfde als f.f.f. De verhoudingen zijn totaal zoek op die manier. Van Mahler's vierde Symphonie, das Lied vom Himm- lischer Leben, óf zoals Bruno Walter er van zegt, „het wonderlijk schoonste sprookje, 'n „Wolkenkuckucksheim" van een romanticus en ontroerendste droom, kon ons de uitvoering niet die bevredi ging schenken. Wel gaf het strijkers ensemble soms veel moois te genieten, maar grotendeels misten we de zo no dige spanning, vooral in passages waar in de thema's fragmentarisch optreden. De Holbergsuite na de pauze nam de plaats in van Strawinsky, die moest vervallen. Grieg geeft hierin aan oude dansen eigen harmonieën voor strijk orkest. Vlot gespeeld, zonder meer. JAN LAARVELD De Algemene Vergadering der Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur zal Maandag 20 December half elf in de Tuinzaal van het Concertgebouw worden gehouden. Op de agenda komt o.a. een voorstel van het hoofdbestuur voor, inzake de beëindiging van de sane ringsmaatregelen. Aan de minister van Landbouw zal o.m. kenbaar gemaakt moeten worden, dat deze reeds een begin heeft gemaakt met het afschaffen der maatregelen van een der betrokken artikelen Naar de mening van de Algemene Vergadering is nu de tjjd gekomen ook voor de andere artikelen de sanerings maatregelen te beëindigen, waarom de minister verzocht wordt, om in overleg met de Vereniging stappen te doen om hiertoe te geraken. Het voorstel is met medewerking van de leden van het hoofdbestuur tot stand gekomen. Het is een principe-besluit, wat echter mede ten gevolge kan hebben dat de eendracht in het vak wordt hersteld. Het voorstel van de afdeling Haar lem om in te trekken de machtiging aan het hoofdbestuur, verlened op 24 Juni 1946, om het gebouw en 4e zetel der vereniging te verplaatsen van Haarlem naar Hillegom, zal in de Algemene Ver gadering eveneens aan de orde komen. Met dit voorstel houdt verband het aan bod van de gemeente Haarlem. Het hoofdbestuur heeft nog geen welover wogen keuze kunnen maken uit de vier door de gemeente Haarlem aangeboden mogelijkheden. Wordt het voorstel der afdeling Haarlem aanvaard, dan zal na der een keuze moeten worden gemaakt uit het aanbod der gemeente. Het hoofd bestuur is niet geheel op de hoogte van de voorbehouden, die de gemeente be doelt of zou hebben en voorzover zij bekend zijn, zijn ze niet alle voor de Vereniging aanvaardbaar. Als enige voorwaarde, die te aan vaarden is, wordt genoemd de terug betaling van de geschonken bedragen indien de Vereniging niet geruime tijd te Haarlem zou gevestigd blijven. Het daarbij genoemde jaar 2000 kan in be ginsel aanvaard blijven. Hoewel in het hoofdbestuur ver scheidene voorstanders zijn van een zetel in Haarlem, heeft het in het voor stel der afdeling Haarlem node gemist de erkenning van het feit, dat het aan bod van de gemeente Hillegom is aan vaard. Daarom is het voor het hoofd bestuur niet mogelijk om tot aan vaarding van het voorstel der afdeling Haarlem te adviseren. Er spreekt te weinig waardering en erkentelijkheid uit jegens de gemeente Hillegom en de leden, die een lening aanboden. De aanneming van het voorstel Haarlem zou in ieder geval gepaard moeten gaan met het aanbieden aan de gemeente Hillegom van een genoegdoe ning, waarin een erkenning ligt van en waaruit een waardering spreekt voor de aangeboden hulp. Er moet dus een aan vullend besluit genomen worden, dat te vens de onderlinge verstandhouding zal verbeteren. Het hoofdbestuur stelt daar toe het volgende voor: met het gemeen tebestuur van Hillegom moeten bespre kingen worden gevoerd, waarbij wordt aangeboden, zodanige schikkingen te treffen omtrent het gebruik van de Der celen grond, die door het Centrale Bloembollencomité zijn aangekocht als door het gemeentebestuur van Hillegom kunnen worden goedgekeurd. Bedoeld wordt hier de demonstratietuin van het terrein Treslong. Tegen een dienende ordening van het bedrijfsleven in het algemeen is het hoofdbestuur zeer zeker niet gekant doch wel meent het, dat de verantwoor delijkheid voor het economisch hande len in het bloembollenvak wederom op de eerste plaats bij de ondernemer moet worden gelegd, voor welk econo misch handelen de bedrijfsmaatregelen dus niet in hoge mate zelfbepalend mo gen zijn, zoals naar zjjn mening te veel het geval is. Aan deze laatste omstandigheid meent het hoofdbestuur het vooral te moeten wijten, dat, ondanks de voortdurende pogingen om deze maatregelen aan de practijk aan te passen en te perfection- neren, men er niet in geslaagd is een voor het merendeel der vakgenoten be vredigende toestand te shceppen en de indruk weg te nemen dat dan weer de ene, dan weer de andere groep van vak genoten direct financieel voor- of nadeel uit de maatregelen toevalt. Wanneer het hoofdbestuur het goed ziet dan moet ons vak er zich thans rekenschap van geven, dat langer voortduren vair het als sane ring bedoelde systeem der crisismaatre gelen zou betekenen, dat aan deze maat regelen een blijvend karakter wordt ge geven..Dit acht het hoofdbestuur in strijd met het algemeen belang van het vak. Naar de eenstemmige mening van het hoofdbestuur is de tijd nü gekomen om het bloembollenbedrijf te bevrijden van de verstarring, die de maatregelen nood zakelijkerwijze moesten veroorzaken. Een kunstmatig in het leven gehouden beperking der productie schaadt de na tuurlijke ontwikkeling van het vak en ontneemt aan de vakgenoten de gelegen heid, zich aan de steeds wijzigende omstandigheden hier en in het buiten land aan te passen. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat door de thans voorgestelde uitspraak met zo groot mogelijke meerderheid ie aanvaar den, de minister zal kunnen worden overtuigd, dat thans gemist kunnen wor den zodanige maatregelen als waartegen de bezwaren zich richten. GROTE HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug ZANDVOORT. GEBOREN: H. J. Hogen Esch—Elffers z. ONDERTROUWD: H. C. J. Hoogwijk en A. E. Allebes. GETROUWD: A. de Hullu en A. L. E. Krijn; A. C. Barkmeijer en M. C. Lef- ferts. OP EIGEN GROND. KOOPPRIJS f 17.000. Te koop wegens omstandigheden nog vier van onze aan de Maarsbergenstraat nabij het Zuiderpark te 's-Gravenhage gelden hele huisjes, bevattende: flinke woonkamer, woon-eet-keuken, 2 grote en eSi kleine slaapkamer, douchecel enz. KOOPPRIJS ƒ17.000.—. HYPOTHEEK DESGEWENST ƒ9.000.—. BEGROTE RIJKSBIJDRAGE PL.M. ƒ320.— per jaar. De huizen zijn aanvang 1949 gereed en worden verkocht op uitdrukkelijke voorwaarde dat koper het pand zelf zal mogen betrekken. Inlichtingen ter plaatse en bij het Hoofdkantoor van de N.V. STANDAARDBOUW, Bezuiden- houtseweg 127, 's-Gravenhage, Telefoon 770887. De Haarlemse recherche heeft enige arrestaties verricht in verband met het ontdekken van onregelmatigheden met de vleesdistributie op het Openbaar Slachthuis. In arrest zijn gesteld: de directeur van het slachthuis, de V„ verdacht van ver duistering. Hij heeft zich materiaal van de gemeente toegeëigend voor particu liere doeleinden en geknoeid met de HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 Onder zeer grote belangstelling werd Vrijdagavond in het R.K. Verenigings gebouw de 37e pluimveetentoonstelling van De Eendrffcht" geopend, welke oDenink wegens afwezigheid van de voorzitter, de heer W. Koch, die ver- hinderd was, verricht werd door de heer B Donkelaar. Deze wees er in zijn ope ningswoord op, dat het naar voren bren gen van een zo belangrijke tak van sport als het fokken van mooie en ge- zonde dieren als een algemeen belang moet worden beschouwd. Hij prees de vele leden van „De Eendracht", die door hun toegewijd werken de vereniging zulk een goede naam hebben gegeven, dat zij ondanks haar 44 jaren een vi taliteit en een levenskracht heeft 'als een pas beginnende jongeling. Daarna werd de tentoonstelling be zichtigd en natuurlijk was de zaal ge vuld met het geluid van kraaiende ha nen, tokkende hennen en koerende duiven, de een nog mooier, sierlijker of merkwaardiger dan de andere. Dat de liefhebbers hier hun ogen de kost geven, is te begrijpen. vleesdistributie. Verder de voedselcom- missaris J., die van de knoeierijen af wist en er zijn sancties aan gaf. Verder de hoofdinspecteur K., die ook aan de zaak deelnam en gemeente-eigendommen aan derden ten geschenke gaf. De grossier JL de V. wordt verdacht van verduistering van diefstal van 250 k.g. vet. Met het vrijbankvlees is op een rare manier omgesprongen. De beste stukken werden er afgesneden en zonder bonnen afgeleverd aan kennis sen. Wat overbleef ging naar de nor male consument, maar dat was meer voedsel voor de dieren. De bonnen wer den echter in ontvangst genomen om weer andere transacties te dekken. Af en toe verdween een half varken en zo waren er meer onregelmatigheden. De zaak is uitgekomen omdat bij sla gers in Haarlem en omgeving vlees werd aangetroffen dat zij niet konden ver antwoorden. Zodoende kwamen de op sporingsambtenaren bij het Slachthuis waar net zeer moeilijk was om feiten vast te stellen omdat de een de ander dekte. Het onderzoek wordt voortgezet en er doen zich steeds nieuwe omstan digheden voor. Ongecorrigeerd) Onder voorzitterschap van de heer H. W. van Turnhout werd in Restaurant Brinkman de tweede Jeugdleidersavond, georganiseerd door de afdeling Haarlem van de K.N.V.B., gehouden. Als spreker trad deze avond op de be kende le klas arbiter D. Nijs uit Rotter dam, die op de van hem bekende popu laire wijze uiteenzette hoe men door het leiden van een jeugdwedstrijd mee kan werken de jongens sportief op te voeden. De dank aan het slot van zijn causerie hem door de voorzitter gebracht, werd door de vele aanwezigen met een krach tig applaus onderstreept. Tweeduizend jongens in het district Haarlem zijn aangesloten bij de Katholieke Jeugdbeweging als welpen, verkenners, voortrekkers, gil den en clubleden Een respectobel getal, maar slechts een fractie van het aantal, dat voor de Jeugdbeweging in aanmerking komt. Honderden jongens wachten, vele ouders vragen, wanneer hun zoon zich bij de Jeugdbeweging kan aan sluiten. Maarhet wachten is op leiders. Verschillende verkennerstroepen moesten opgeheven worden of worden met opheffing bedreigd; vele Jongens gilden kunnen niet worden gevormd, omdat er geen leiders zijn. De meeste leiders zijn overbelast, om dat ze het werk voor twee of meer moeten doen. Ruim veertig voortrek kers en leiders vervullen hun militaire dienstplicht en zijn daardoor voor lan ge tijd verhinderd hun taak te vervul len. Waar blijven hun plaatsvervangers, jonge mannen van twintig tot dertig jaar en ouder, die een mooie en aan trekkelijke, sportieve en apostolische taak willen vervullen, die willen mee werken aan de opbouw van ons land, die hun kracht willen geven om de jeugd te brengen naar Christus? Jonge mannen van Haarlem, Heem stede, Bloemendaal, Overveen, Aerden- hout, Zanijvoort, Hoofddorp, Santpoort, Haarlemmerliede, neemt een taak op je schouders. Inlichtingen en aanmelden bij: Rector B. J. de Bot, Distr. Aalmoezenier, Ha- gestraat 10, Haarlem; B. Nooy, Distr. Commissaris, Laan van Rozenburg 36, Heemstede; Districtsbureau. Hagestraat 10, Haarlem, Dinsdagsavonds van 8 tot 9 uur. Voor enkele honderden van de Haar lemse schooljeugd werd gisteravond i: het gebouw van de Vrijzinnig Hervorm den aan de Jacobsstraat een zangrecital gegeven, georganiseerd door de Vereni ging voor Muzikale Ontwikkeling van de Schooljeugd, afdeling Haarlem. In plaats van Annie Woud, die door ziekte verhinderd was, trad op de jonge zangeres Corry van Beckum, die vorige week in het Frans Halsmuseum op een jongerenconcert debuteerde en haar ge hoor verraste door een prachtig, goed geschoold geluid. Het programma, dat zij dit keer had samengesteld zoveel mo_ gelijk in overeenstemming met het genre liederen, dat "haar grote kunstzuster ten gehore zou brengen was zeer interes sant en versterkte de overtuiging, dat het moderne lied haar bijzonder goed ligt. Warm van toon en uitstekend van voordracht waren Hugo Wolf's „Mein Liebster singt" en Moussorgsky's „La prière du soir". Van Debussy troffen vooral „La flute de Pan" en „Noël des enfants". De jonge zangeres, die wederom bege leid werd door Henk van Eeuwijk, opende de avond met twee aria's van Handel en enkele liederen van Schubert. Aan Corry van Beckum, die het jeug dige auditorium een populaire uitleg bij de verschillende nummers gaf, werd aan het einde een bouquet bloemen aan geboden. A- s (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag; H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maandag: H Familie heren 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. en jongedames 8.15 u. Woensdag: congr jongens 7 u. en 7.30 u. Donderdag: biechten 6.307.30 u., waarna H. Uur. Vrijdag: Lof 7.30 u. Za terdag: Lof 7 u.; biechten 4.308.30 u. H. JOZEF (Jansstraat)Zondag: H.H. Missen 6.45. 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u. Woensdag: Lof 7.30 u.; congr. jon gens 7 u. Donderdag: biechten 56 en 78 u. Vrijdag: gez. H. Mis 7 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 56.30 en 79 u.; Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADTJA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10. 11 en 12 u.; Lof 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Donder dag biechten 67.30 u.: H. Uur 7.30 u. Vrijdag: gez. H. Mis 7.30 u.; Lof 7.30 u Zaterdag: biechten 49 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). Zondag: H.H. Missen 6.15. 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogm.). Lof 7.30 u. Woensdag: congr. jongemannen 8 u. Donderd.: biechten en H. Uur 78 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Za terdag: biechten 58.30 u. en Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amsterdam straat). Zondag: HJ1. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 uur; Lof 7 u. Dinsdag congr. jongedames 8 u. Woensdag: congr. jongens 6.45 u. en jongemannen 8 u. Donderdag H. Uur en biechten 7 u. Lof 7.30 u.; fam. dames 8 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 4.30—8.30 u. en Lof 7 uur. ALLERH. HART VAN JESUS (Klever parkweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Lof 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: plechtige absoute 8 uur. Donderdag: biechten 7.309.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 57 en 7.309.30 u. Lof 7.30 u. H.H. ELIZABETH EN BABARA (Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Bof 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u., Congr. meisjes 8.15 u. Donderdag: biechten 6 8 u. Lof 7.30 u. Vrijdag: gez. H. Mis 7.45 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5 8.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis), en 11.30 u.; Lof 7 u. Maandag fam. heren 8 u. Woensdag: congr. jonge mannen 8 u. Donderdag biechten 58 Lof 7.30 u. Vrijdag: gez. H. Mis 7.30 u Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag H.H. Missen 6.30. 7.30. 9 (Hoogmis) en llu. Maandag: H. Fam. 8 u.; Lof 6.30 u. Dinsdag: congr. dames 8 u. Donderdag: biechten 6^-7.30 u. Vrijdag: gez. H. Mis 7.45 u. Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 59 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Advents- predicatie 7.30 u. Dinsdag: Lof 4.30 u. Donderdag: H. Uur en biechten 7.30— 8.30 u. Vrijdag: gez. H. Mis 7.45 u; Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 56.30 en 7—9 u. H. SACRAMENT (Bloemendaal). Zon dag: H.H. Missen 7 en 10.15 (Hoogmis), Lof 6.30 u. Donderdag: H. Uur en biech ten. 7.30 u. O. L. VROUW ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. Donderdag: biechten 4-—6 en 7.308.30 u. Vrijdag: gez. H. Mis 7.30 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 48 u.; Lof. 7.30 u H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: fam. heren 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Ma- riagarde sen. 7 u.; congr. jongemannen 8 u. Donderdag: biechten 68 u; Lof 7.30 u.; Vrijdag gez. H. Mis 6.45 u.; Lof 7.30 u.; biechten 6 u. tot. na het Lof. Zaterdag: biechten 56 en 79 u.; Lof 7.30 u. O. L. VROUW HEMELVAART (Heem stede). Zondag: H.H. Mssen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: congr. meisjes sen. 8 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Donderdag: biechten 5—6.30 u. Vrijdag: gez. H. Mis 7.15 u.; Lof 7.30 u. Zater dag: biechten 5—8.30 u.; Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Donderdag: biechten 58 u. Vrijdag: gez. H. Mis 7.30 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 49 u.; Lof 7.30 u. Amsterdammers kunnen soms van die geniepige dingen over Haa - lemmers zeggen. Ik ben daar a eens meer rood over aangelopen. Gis teren was het weer „De Volkskrant die ons nijvere gemeenschapje eer sneer gaf. Hier volgt het bericht: ver schillende wijken in Haarlem, die ne een tikkeltje achterlijk nog al*lja met gasverlichting op straat moeten doen, komen binnenkort waarschijnUJK in het donker te zitten. Per jaar wor den honderden glasmantels en kousjes door katapults en stenen vernield. En dat kunnen de lichtbedrijven niet meer bolwerken, want beide artikelen moe ten helemaal uit Tsjechoslowakije no men. Aardig nieuwtje, leuke pendant van dat van enige tijd geleden, toen men m Nederland via het A.NP. ging denken, dat we hief gasloze uren kregen, hoe wel het gasbedrijf slechts voor een sur rogaat zwarte Piet wilde spelen. Sinds dien neem ik dat soort berichten m®1 een tikkeltje zout. Maar wat heeft Am* sterdam hiermede te maken? vraagt 11 misschien. Kijk, dat bericht kwam van de telex, maar de Amsterdamse redac teur van de krant, die zich des volks noemt, maakte de tussenzin „een tik keltje achterlijk". Heeft hij dan nooit het sprookjesachtige, geel-bibberendc licht van onze nylon-gaskousjes gezien? Daar schuilt romantiek in. Onder zo'n lantaarnpaal heeft Lily Mariene gestaan en een kus onder kousjeslicht is dui zendmaal echter en inniger dan een onder een electrisch koud, zakelijk, on bewogen Philips-bolletje. Die lui van de hoofdstad zemelen wél over hun schaars verlichte grachten en een in de avond opdoemende Westertoren, maar wij zijn een „tikkeltje achterlijk", om dat we van romantiek houden. Daar om is het misschien niet eens zo erg als verschillende wijken straks in het donker zitten. zijn welkom bij elke gelegenheid. Ook met St. Nicolaas Bloemenmagazijn Binnenweg 18 - Heemstede Telef. 28080 Ter stimulering van. de huisvlijt onder de leden van de Kath. Arbeidersbewe ging en hun gezinnen alsmede onder de leden van de K. A. J„ wordt in één der zalen van het pas geheel vrijgekomen gebouw St. Bavo aan de Smedestraat een kleine, doch interessante expositie gehouden van modellen, bouwplaten enz., welke nodig zijn bij de beoefening van huisvlijtwerk. Op lange, keurig aangeklede tafels liggen deze verschillende artikelen, voor een groot deel door Haarlemse firma's ter beschikking gesteld, uitgestald. Maar er zijn ook vele aardige werkstukken, zoals speelgoed, fraaie tekeningen en minitieuze voorwerpen, uit koper ver vaardigd, door amateurs foijeengetn-aoh*- Bijzondere vermelding verdient pen in zending van de R. K. school voor B.L.O. aan de Nic. van der Laanstraat, bestaan de uit speelgoedartikelen, welke de leer lingen handig fabriceerden. Heden en Zondag van 15 tot 19 uur is deze expositie, welke een voorbereiding is op de grote huisvlijttentoonstelling van de K.A.B. in Mei 1949, te bezich tigen. H. AGATHA (Zandvoort). Zopdag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis); Lof 7 u. Maandag: congr. dames 7.30 u. Dinsdag: congr. jongedames 7.30 u. Donderdag: biechten 68 u. Vrijdag: gez. H. Mis 7.30 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog mis); Lof 2.30 u. Maandag: congr. meis jes 7.30 u.; jongedames 8.15 u. Zaterdag: biechten 57.30 u.; Lof 7.30 u. Zakenman met algem. ont wikkeling zag zijn In bezit van luxe-auto en telefoon. Br. no. 21569 bur. van dit blad. "E KOOP EEN in AARDAPPELEN, GROEN TEN en FRUIT. Veel inven taris; goede verdiensten. Koopsom t 6000. aanvaarden. Br. no. 21571 bur. van dit blad. Doo» theelepeltjes Elegante damestas Practische geldbeurs Flacon Eau de Cologne Plastic haarlcap-garnitiniT enz enz A eten» Cigaretlenkoker Lotion of vinaigce (voor na-'t scherenj «Fantasie- sokken Zakschaartje. enz, en* Lone poederdoos Doos post Week-end koffer Vlot ceintuurtje Plasac toïletzakje Lippenstift, enz., enz. Schets of tekenboek Vulpen/potloodétai Padvindersmes Sport portemonnai* Sieutelketting enz, «n* Borduur of viechtdoo* Etenschuivei Kindertasje Kleurboek a j l :>4 Armbandje, enz,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2