VOETBALCOMPETITIE HALVERWEGE Geeft Xerxes nog een kans aan Bezinning Blauw Wit en Ajax? favorieten verliezen in driebandentournooi De winnaars van de Schelde prijsvraag V ■ss\\ih// ©Grit Een heilige wereldreiziger n DE lUXE-KINDERWAGEN a BIESBOS, waterland en onherbergzaam oord bbt Roozenburg wint dank zij fouten van Keiler EDO wacht af wat VSV doet _3 En staat nu zes punten voor No» 3 n® mt. J A «will i Éiém TEKENCURSUS lil pp pup ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 PAGINA Na he± mat en matig debuut van het Nederlandse voetbal team in Deurne, keren we terug tot de normale competitie. Hei wordt Zondag een belangrijke dag voor de voetballers, omdat de meesien van hen de eerste helft van het seizoen gaan afsluiten. Het Westen heeft op deze Zondag niet zo veel wedstrijden waarvan men tevoren kan zeggen dat ze bijzonder belangrijk zijn. Hei zwaartepunt valt ditmaal op Rotterdam, waar Xerxes hei moei opnemen legen de benjamin S.V.V. Deze kan misschien een klein succesje behalen, wanneer de Rotterdammers óf zonder Wilkes spelen, óf een Wilkes-op-halve-krachi in hun gelederen hebben. Vast staaf, dat de internationaal binnenkort moet worden geopereerd en hoewel Xerxes geen éénmansploeg is, zou dit toch wel eens een zo grote klap voor de Rotter dammers kunnen betekenen, dat daarmee hun adspiraiies een geduchte duw krijgen. Korfbalprogramma 6 Invulraadsel Er waren 63-276 inzenders op onze prijs vraag! En het grootste aantal stemme^ (29.571) werd uitgebracht op cjeze haard. De bekroonde haard is de hierbij afgebeelde zelf ontworpen PERMANENT DUPLEX No. 58, die inderdaad uitmunt door fraaie lijn én brandstofbesparend systeem. Mevr. G. BOERMAN Viottakade 95 J. D. TEN BROEKE Scheeperslaan 13 J. DOBBER Zeilstraat 44 h B. HOEFSLOOT Grachtstraat 67 a H. JONKERS Helmeesiaao 17 DE ZEEUW v. Leeu-wenbergstraat 8 j Utrecht Dordrecht Zeist Amsterdam Groningen Eindhoven N.V. HAARDENFABRIEK ..DE SCHELDE" BERGEN OP ZOOM 1 3de JAARGANG 1 üiiiiHimimiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiitii; ffiHiimmiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiK D BE! Wondermiddel Schaakrubriek mm 'm m. Wm. www'' Daarvan zouden behalve SVV op de eerste plaats ook weer de Amsterdamse clubs Blauw Wit enAjax kunnen profiteren. De Stadionmensen moeten dan evenwel beginnen met een over winning bij Haarlem. Nu maakt de ploeg van Kick Smit op het ogenblik een moeilijke tijd door. maar een bezoek bij de roodbroeken blijft toch altijd gelden als een zware opdracht en de Amster dammers zullen er hun beste beentje moeten voorzetten. Ajax is na zijn bij zonder slechte start weer als een meteoor naar boven geschoten, maar Zondag speelt het niet en dus zou het alleen door een nederlaag van Xerxes zijn positie kunnen verbeteren. De Stormvogels kunnen de Amsterdammers voorlopig passeren, wanneer ze thuis van 't Gooi winnen en met alle respect voor de Hilversummers, achten we dezen niet in staat Piet Kraak vaak genoeg te passeren om beide punten mee te nemen. De Vole wijekers gaan naar DOS, waar ze in hun wat betere conditie van de laatste tijd toch minstens op één punt beslag moeten leggen. Sparta gaat een nieuwe nederlaag halen bij ADO. In het tweede district heeft VSV de laatste weken een paar misstap pen begaan. «Dat is overigens geen reden om nu ook bij DFC in Dordt te verliezen, al blijft dat altijd een wedstrijd met gevaren. Intussen be haalt Neptunus thuis een zege op HBS en loert op een misstap van de leidende Velsenaren. Evenals EDO trouwens, dat op die manier zijn vrije dag best besteed zou vinden! Hermes—Feijenoord is ook weer van belang geworden, nu er aan de kop een paar puntjes zijn verspeeld. Bijna be slissend is echter de wedstrijd Zeeburgia DHC, waarin de Delftenaren geen nieuwe nederlaag kunnen verdragen. Maar Zeeburgia heeft de puntjes óók broodnodig en zal de schijnbaar mach teloze groen-zwarten dus waarschijnlijk het zo nodige succesje niet gunnen. DWSKFC is een strijd in de midden moot, waarbij de krachten elkaar wei nig ontlopen. Gelijk spel? WVNAC, de belangrijkste wedstrijd in het Zuiden, is een gesloten boek. Ge rekend naar het puntental ontlopen deze clubs elkaar niets, maar gelet op het doelsaldo (2112 voor NAC en 153 voor WV) zou men geneigd zijn de gastheren toch nog iets betere kansen te geven. Ook PSVBleijerheide is een be langrijke wedstrijd geworden, vooral nu Longa even van het terrein verdwenen is en Zondag thuis nog niet eens zo ge makkelijk als op papier wel lijkt van Kerkrade zal kunnen winnen. PSV is voor ons favoriet in de wedstrijd te Eindhoven. In het Oosten zal AGOVV met zijn éne punt voorsprong waarschijn lijk de leiding verspelen, omdat het met zijn méér gespeelde wedstrijd een vrije dag heeft. Enschede en Be Quick kunnen de Apeldoorners verdringen, wanneer ze respectievelijk bij Wageningen en de Enschedese Boys winnen. Waar het ver schil tussen de nummers twee en laatst op de ranglijst niet meer dan vier pun ten bedraagt, moeten beide clubs ook in deze wedstrijden op voetangels en klemmen rekenen. Maar één van beide zal toch wel kans zien het begeerde succes te behalen. Gisteravond werden de biljartwed strijden om het kampioenschap van Ne derland hoofdklasse driebanden, die te Rotterdam werden gespeeld, voortgezet. De uitslagen waren: De Leeuw Stikkelman Jan Sweering Broekhuizen Wevers Jac. Sweering Baay Louwaard Stikkelman Jan Sweering Louwaard Wevers Broekhuizen De Leeuw Jac. Sweering Baay Eerste klasse. Noord-Holland: Archi pelOosterkw., Koog Zaand.Wester kwartier, 'DE 11SVK, Swift—BI. Wit. Noord-Holland: Tweede klasse A: Am- stelod.A. Weerbaar, AuroraOlympia, Nieuwend.ham—Excelsior, Sport Ver. Zwaluwen. B: SamosA'dam Z., ZKV Luto, Gr. GeelDVD, Vogel—Indo. 50 53 4 0.943 25 53 4 0.471 48 83 7 0.578 50 83 5 0.602 50 64 6 0.781 39 64 4 0 609 50 98 4 0.510 35 98 3 0.357 40 70 5 0.571 50 70 0.714 32 54 6 0.592 50 54 6 0.925 50 71 6 0.704 23 71 2 0.323 50 79 5 0.632 40 79 3 0.506 De Amsterdamse voetbalafdeling van de N.K.S. heeft gisteravond een bijeen komst belegd, waaruit is gebleken, hoe niet alleen bij het bestuur zelve, maar ook bij de leden van die afdeling een grote behoefte aan bezinning wordt ge voeld. Op de laatste leidersochtend, het jaarlijks hoogtepunt van het geestelijk leven dezer actieve afdeling, had het bestuur als spreker uitgenodigd dr. Dijsselbloem, die in een zeer pakkende rede de essentie en gevaren van het communisme behandelde. Wegens het ver gevorderd uur, dat het begin van het wekelijks wedstrijdprogramma naderde, bleek het onmogelijk, zoals te doen ge bruikelijk, de gelegenheid tot vragen open te stellen. Men voelde in deze Am sterdamse sportkringen echter een zo grote behoefte, wat dieper op dit acute probleem in te gaan, dat vele aan wezigen het bestuur overreedden dr. Dijsselbloem ten tweeden male uit te no digen, nu om de vragen te beant woorden en de problemen op te lossen, die bij de toehoorders naar aanleiding van des sprekers redevoering gerezen waren- Deze tweede bijeenkomst nu is gister avond gehouden. Maar belangrijker dan een verslag van de vergadering lijkt ons op deze plaats-van-het-commentaar, een nadrukkelijke verwijzing naar dit ver heugende feit zelve. Daaruit is immers geblekendat in de kringen van onze sportleiders te Amsterdam, die tenslotte heel het omvangrijke R.K. voetballeven representeren, heus nog wel andere pun ten van belang zijn, dan een flink gevulde kas of een goede plaats van zoveel moge lijk elftallen op de ranglijst. Het pleit voor de Amsterdammersdat htm belang stelling zoveel dieper gaat. Zij bewijzen daarmee voor hun plaats en taak een juist begrip te hebben en mogen aan hun collega's in andere districten vrijelijk ten voorbeeld worden gesteld. DE EN GE —"LIJN MA OER RA REN STEL VER VOOR WE Indien men uit bovenstaande twaalf woorden telkens het juiste tweetal kiest en tussen elk tweetal twee letters plaatst, ontstaan er zes woorden, wel ke de volgende betekenis hebben: 1. onaangenaam maken; 2. grazen; 3. bemiddeling, tussenkomst; 4. halve maanvormig vestingwerk; 5. steiger; 6. inlands opzichter in Indonesië. In deze volgorde vormen de tussen gevoegde letters de naam van een ge deelte van een onzer provincies. Inzendingen tot en met Dinsdag 7 December op open briefkaart aan 't Kasteel van Aemstel (afd. Prijsraad sel), N. Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Oplossing 13 November: bodE, vier, kaNt, moDe, Gaas, hOut, rOet, helD, raAm, gLas, tonG, Oven, pEil, Druk. De toegevoegde letters geven in de volgorde van deze woorden het be kende gezegde te lezen: „EIND GOED AL GOED Na loting werden de prijzen toege kend aan: J. L. Peetoom, Bertelmans- straat 10, Amsterdam; A. Raap, Bella- mystraat 13, Amsterdam; mevr. G. M. CroeseMens, Kruisweg 72, Haarlem; I. Sterrenbach, Van Hilligaertstraat 50, Amsterdam; Chris de Haas, Zeedijk 11, Hilversum; H. Joosten, Pres. Steyn- straat 75, Haarlem. De 6 uitgeloofde haarden werden verloot teo overstaan van notaris H. J. van Grating, ïe Bergen op Zoom, op 16 November, onder de 29-57,1 inzenders die op de be- kroonde haard hun stenf uitbrachten. Het doet ons genoegen te kunnen mededelen, dat de prijzen gewonnen werden door De gelukkige winnaars zonen hun haard, ter waaide van 205-— spoedig djuis ontvangen. Het enorm aantal inzendingen maakt het ons onmogelijk, ons persoonlijk te richten tot al diegenen, die ons ver rasten met zeer vele kunstzinnige, originele en soms humoristische in zendingen. Wij hebben deze echter zeer op prijs gesteld en betuigen gaarne onze dank. Ook uiten wij onze waardering voor de talloze te vredenheidsbetuigingen welke wij van jarenlange gebruikers onzer haarden ontvingen. Tenslotte delen wij mede, dat wij meer dan ooit beseffen hoevele gezinnen in ons land vol ongeduld wachten op zo n mooie en zuinige Permanent Duplex baard. Wij stellen dan ook alles in het werk om aan de enorme vraag zo goed mogelijk te voldoen. Houdt goede moed, ook voor U komt een: PER|ÉT_ iniiiitfiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiivie Uilllllllllllllllllll lillllllllllllIHHIIHHItr Als er één heilige is, van wie tenminste iedere jongen heel wat weten moet, dan is het wel van de heilige, wiens feest we volgende week Vrij dag 3 December vieren gaan. Natuurlijk kennen jullie de H. Franciscus Xaverius al. Dat was een heilige met avontuurs- bloed in de aderen. Een man van adel, die heel gemakke lijk een zeer voorname post in de wereld had kunnen be kleden, maat die, vooral door het voorbeeld van zijn grote meester, de H. Ignatius van Loyola, de wereldse zaken vaarwel zei, om zich geheel aan de dienst van Christus te wijden. Het grote verlangen, dat deze man bezielde, om veel, heel veel mensen tot Christus' kerk te brengen, dreef hem voort, eerst zijn land Portugal uit, de wijde zee over, naar het verre, nog bijna onbekende Indië. Goa, om streeks het jaar 1500 de meest bekende stad in Voor-Indië, is de eerste plaats, waar Fran ciscus zijn bekeringswerk uit oefent. Franciscus is hier bijna dag en nacht in de weer. Met een bel in de hand loopt hij door de straten van Goa. Het belgerinkel lokt de kinderen naar hem toe en hij neemt ze mee, om in de kerk aan deze nog niets wetende kinderen het Christendom te leren. Na de kinderen komen nu de ouderen veel gemakkelijker. Vele nachten brengt Francis cus door op een mat voor de deur van de slaapzalen van het ziekenhuis, om op ieder gewenst ogenblik present te zijn. En Franciscus heeft suc ces. Velen bekeren zich. Goa wordt een centrum van Chris telijk leven. Maar dan beseft Franciscus plots, dat verder weg, zuidelijker in Voor Indië, volken wonen, die nog veel meer zijn hulp nodig hebben; dat daar nog veel meer Chris tenen te maken zijn. En Fran ciscus verlaat Goa om naar de parelvissers te gaan en onder hen het Evangelie te verkon digen. Dat is de grote drang, die in deze heilige leeft en hem nooit met rust laat, hem nooit lang op dezelfde plek en bij dezelfde volke/i doet blij ven. Want juist als het goed gaat, als velen zich bekeren, bederkt deze heilige plots weer, dat in andere streken nog veel meer mensen wonen, die wellicht nog nooit van het Christendom gehoord hebben. Zo wordt Franciscus de grote wereldreiziger, de avonturier, die van land tot land trekt, om steeds meer mensen met het heilig Evangelie in kennis te brengen. Franciscus reist naar de Molukken. De klein ste en de meest gevaarlijke plekken bezoekt hij. Zijn wan kel schip voert hem zelfs naar Japan en ook daar vestigt hij, ondanks veel tegenstand, het Christendom. Maar dan is daar nog China. Een land, waar nog meer millioenen mensen wo nen en waar nog nooit een priester geweest is. Franciscus weet het, hij kent de wet van China; wie dit grote land bin nenkomt is welkom, mag in China wonen en leven maar mag het nooit meer ver laten. Toch besluit de avontu rier ook daar heen te gaan. Millioenen zielen zijn er te winnen. Maar Franciscus zal China niet betreden. Op een eilandje, vlak bij China's kust, wordt hij ziek. Van iedereen verlaten komt hier het einde voor deze grote, heilige zwer ver in Gods Dienst. Het is de derde December van het jaar 1552. Met een wankel schip ging de H. Franciscus Xaverius zelfs naar Japan. iMiiiMiiMiHMiiimiimimiiiiiiiiimiiiiimmMiHimiimmHiiiiiiiiiMitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiMimiiiiMfHiiiiiiiiiiMHimiiHimiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Tot slot van onze huizente keningen moet je nu eens een aardig geheel trachten te ma ken, zodat het een schilderijtje wordt. Een huis met een gara ge of een landhuis met hek en poort; spelende kinderen voor het huis enz. Deuren en ramen goed teke nen, zoals wij dat afzonderlijk hebben gedaan. Denk ook aan de gordijnen en bloemen voor de ramen; de regenbuis met ton of kuip er bij tekenen. Pannen op het dak, stenen te kenen in de muren, gras en bloemen in de tuin, wolken in de lucht. Ziezo dat is een hele opsomming, opdat je niets zult vergeten. En nu allen aan het werk om zelf zo een soort te kening te vervaardigen. Na tuurlijk mag je ook een hui zenblok of de school of kerk tekenen. En het aardigste is nog wel 't huis waar je zelf in woent. Als je de tekening met Oost-Indische inkt maakt en niet kleurt, dan kan die in de krant worden afgedrukt. Mo gen wij eens iets van jullie werk zien? Als het een mooie tekening is zetten wij die in de Jeugdkrant. Wij zijn be nieuwd naar de tekéning van jullie huis (of van de school of /kerk) Neen, de verhouding tussen de buren van het huis en van drie hoog was niet erg gunstig! Niet dat er geregeld ruzie was, of dat men elkander helemaal niet aankeek, neen, zo erg was het niet. Maar van enige vrien delijkheid ten opzichte van el kander was helemaal geen sprake. De schuld lag in hoofd zaak bij de buren van drie hoog. Die konden het niet zo bijzonder goed uitstaan, dat het de buren uit het huis be ter ging dan hen „Waar halen ze het van daan?" werd er drie hoog menigmaal gezucht, als die lui van beneden weer met iéts nieuws te voorschijn kwamen. „De kinderen lopen er alle dagen even sjiek bij. In de gang zag ik laatst een pracht van een loper liggen Ja, ja, mevnbuw drie hoog zag veel en kön weinig uit staan. Ook nu weer zat zij voor het hoog opgeschoven raam naar beneden te turen en na tuurlijk de nodige opmerkin gen over alles en nog wat te maken. „Het is raar verdeeld." bromde ze. „De een kan alles maar kopen en de ander snakt naar een nieuw stukje. Moet je zien! Heintje van hiernaast heeft weer een nieuwe auto ped. Da's geen goedkoop din getje. Kunnen wij voor onze Piet zo iets kopen?" „Piet is nog veel te klein voor zulke grote cadeaux. Bo vendien, hij vermaakt zich zo ook wel! Pietje zit hier lekker voor het open raam, is 't niet jongen?" Pietje lachte maar eens te gen vader en moeder en bleef, met z'n hoofd uit het raam, het gedoe in de straat volgen Plotseling vloog mevrouw drie hoog overeind. „Neen, maar. man! Zie ik dat goed? Laat 'ns kijken. Ja, warempel. Het is mevrouw beneden. Daar komt ze aange stapt. met een nieuwe kin derwagen. Zie je dat, man? Wat een wagen. Ja, daar kan ze de hele buurt de ogen mee uitsteken. Zo iets hebben wij voor onze kinderen nooit ge had...." „Maar ze zijn toch ook groot geworden," zei de man. „Pietje wordt ook al weer drie jaar en die heeft helemaal geen kinderwagen gehad." „Da's erg genoeg geweest," zuchtte de vrouw. „En dan zulke mensen als hier bene- llttttlllKf IIIIIIIUftHlM«flf HIHIItlllUIIIIIKIWIfMMIIIIIIMIMMIIHIWIIIIIIIIflllltll llllllfllfflllllllff lllllllllll|||||||||iaii|||||||||||||||| 1421 St. Elisabethsvloed, de Biesbos ontstaan. Dit jaar tal kennen jullie uit de Va derlandse geschiedenis. De Biesbos was oorspronkelijk een veengebied in Noord-Bra bant, gelegen tussen de Mer- wede, het Land van Altena, de verlegde Maas en het eiland van Dordrecht, als on derdeel van de Grote of Hol landse Waard. En volgens oude verhalen leefden de men sen in deze streken in weelde en zorgeloosheid en dachten de bewoners niet aan de toe komst en verwaarloosden de dijken. Zij leefden alleen voor hun pleizier! En zo zou ffe straf gekomen zijn voor hun euvelmoed: een overstroming van geweldige aard, dié alles vernietigde wat zij bezaten. Tientallen dorpen werden overstroomd en alles, honder den mensen en dieren, gingen verloren. Het gehele land tussen Dor drecht en Geertruidenberg werd één grote watervlakte en de weinigen die gered werden, hadden alles verloren. Sedert dien zijn Brabant en Holland van elkander gescheiden door het Hollands Diep, maar later weer door de grote bruggen verenigd. Vlak na de St. Elisabeths vloed was alleen Dordrecht nog als een eiland in de wa tervlakte zichtbaar, maar reeds spoedig werden pogingen aan gewend om het ondergespoel- de land door indijking terug te winnen, maar deze pogin gen faalden. Eerst in 1603, toen door vruchtbare aanslibbing het land aan de oevers zich begon te verhogen, begonnen R".-llanden in de Biesho de inpolderingen. Zo werd in 1640 het Nieuwland van Al tena weer met het vasteland verbonden. In de achttiende eeuw werden de kilden (wa tergeulen) afgedamd en van toen af dateert de geleidelijke verovering van land op het water, tot de tegenwoordige toestand is ontstaan. Van de 10.000 H.A. opper vlakte bestaat de helft onge veer uit waterplassen, waar riet en onkruid welig opschie ten. Vooral griendhout, biezen en wilgen, die gebruikt wor den voor mandenfabricage. Het riet wordt gesneden, in grote bossen opgestapeld en ver voerd naar de opslagplaatsen waar het gesorteerd wordt. Riet wordt gebruikt voor mattenvlechterij, dakbedekking en andere doeleinden. Wilgen hout komt er veel voor en vormt het aangewezen mate riaal voor het vervaardigen van zogenaamde zinkstukken, die bij de waterstaatswerken een voorname rol spelen. Ver der vormt het wilgenhout de „musterds" van dunnere tak ken; en de dikke struiken en stronken worden gebruikt voor brandhout. De Biesbos is een van de minst bevolkte gebieden van ons land, maar enige tijd gele den is men met inpoldering begonnen. Het zal echter nog wel vele jaren duren eer de Biesbos verdwenen is. den met zo'n moderne wagen te zien. Moet je die brede wielen zien en die prachtige blauwe kap.... Ja, ja, daar kan ze straks als een pauw achter stappen. Wel ja, rij nog een keertje heen "en weer, dat alle mensen je mooie wagen goed kunnen zien." Mevrouw drie hoog vond het werkelijk erg. Toch moest jte er naar blijven kijken; toch bleef ze uit 't raam hangen, met Pietje naast zich, om te zien, hoe mevrouw van bene den de wagen vlak voor haar deur reed, haar baby er uit haalde en toen plots triomfan telijk recht omhoog keek in de jaloerse ogen van mevrouw drie hoog. Deze trok onmid dellijk geërgerd en kwaad haar hoofd terug. „Dat trotse mens. De zin werd niet afgemaakt. Een vreselijke gil weerklonk. Een luid gejammer van man en vrouw volgde. Want.... op het zelfde moment dat de vrouw kwaad haar hoofd naar binnen trok, had Pietje zich wat verder uitgerekt, om de mooie wagen beneden hem be ter te kunnen zien met het verschrikkelijke gevolg, dat het kleine kereltje zijn even wicht verloor en uit het raam viel. Uit het raam van drie hoog naar beneden. Terwijl de vrouw nog als een radeloze gilde, stak de man z'n hoofd buiten het raam om het ontzettende van dit ongeluk te overzien. En toenMet een schreeuw van blijdschap en een harde bons van het terug trekkende hoofd tot de jam merende vrouw: „Vrouw, vrouw, Pietje man keert niks. Hij ligt in de kin derwagen van beneden te spar telen. Kom gauw." Ze holden achter elkaar de trap af en stonden binnen enkele ogenblikken bij de prachtige kinderwagen, waar in Pietje, wel een beetje ge schrokken door de val, maar toch volkomen ongedeerd, te gen alle mensen, die toegelo pen waren, zat te lachen. „Pietje, Pietje, m'p jongen," juichte moeder, toen ze de knaap uit de wagen tilde. „Wat een geluk, dat je juist Deze letters zijn wereldbe roemd. En het insectendodcna poeder niet minder, want dat is D D T. De woorden van deze afkortingen zijn: Dichloor-D'- phenyl-Trichlooraethnan. Hele geleerde woorden, di? je na tuurlijk direct vergeet, maar D D T is ^makkelijk te ont houden. De uitwerking van dit poeder voor muggen, motten, enz. is verbijsterend. Kortgeleden is de Nobelprijs voor geneeskunde toegekend nan dr. Paul Muller uit Bazel, Zwitserland, wegens de ont dekking van het insoctendo- dend effect van D D "T. Enig® bijzonderheden over dat won dermiddel lazen wij in de Amerikaanse ..Saturday F.ve- ning Post." In de loop van 1942 zond de Zwitserse maatschap pij een kleine hoeveelheid DDT naar haar bureau in New York. met de mededeling dat er in Zwitserland goede re sultaten mee -waren bereikt in de strijd tegen de Colorado kever en ook bij de verdelging van andere vöor de landbouw schadelijke insecten. Beweerd wérd, dat een muur, die er een maal mee bestreken was, ge durende een maand, en zelfs langer, dodelijk was voor iede re vlieg, die er op neerstreek. Dit monster bereikte de Ver enigde Staten op het goede ogenblik, want het leger was juist op zoek naar een nieuw insectenpoeder. De geleerden begonnen onmiddellijk het ef fect van D D T op verscheide ne andere insecten te bestude ren. De resultaten waren ver bluffend. Niet alleen werd het langdurig effect op vliegen bevestigd, maar men ontdekte dat zelfs ongelooflijk kleine hoeveelheden een gelijke wer king hadden op muggen, luizen, vlooien, wandluizen en andere kwelgeesten van het menselijk lichaam. De proeven toonden aan dat DDT als vergif werkt op het zenuwstelsel en bepaalde in secten doodt wanneer zij het inslikken of er mee in aanra king komen. Als muggen bij voorbeeld een olieachtige op lossing van DDT aanraken, duurt het ongeveer twintig minuten voor zij enig teken van vergiftiging tonen. Dan beginnen zij zenuwachtig en opgewonden te worden, vlie gen plotseling op, dwarrelen in dronken cirkels rond en val len, na een rondedans van vijf tot twintig minuten, op de grond. Zij blijven daar liggen en sterven na enige uren. De buitengewone resultaten, die begin 1943 behaald werden, deden de hoop groeien dat DDT onmiddellijk bij het le ger in gebruik genomen zotl kunnen worden. Behoorlijk verdund en vermengd met olie kan het zonder bezwaar wor den gesproeid. Het is echter een krachtig vergif, dus moet men het bedachtzaam gc.rei ken. Een der meest merkwaardi ge toepassingen van DDT was, toen men het uit vliegtu:gen in stof- en sproei- wolken neerliet op grote on toegankelijke gebieden om ef de muggen te vernietigen. Proeven met langzaam vlie gende toestellen hadden reeds uitstekende resultaten opgele verd: zowel de volwassen mug gen als de larven waren in de behandelde gebieden gedood- Dit leidde tot nieuwe proeven met snelle gevechtsvliegtuigen, die overal in de tropen plaats hebben. De rapporten van al deze proeven tonen aan, dat DDT, zoals men reeds dacht, het krachtigste wapen is, be schikbaar in de oorlog tussen leger en de malaria. Behalve dat zijn grote mili taire waarde voor de bestrij ding van typhus en malaria is bewezen, zijn gedurende de laatste jaren vele nieuwe toe passingen van D D T op land bouwgebied ontdekt. iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiillimiiiiiiiiHiiiiiiiNM in die wagen viel. In die prachtige luxe-wagen van me vrouw beneden. Is u daar me vrouw. O.... bedankt hoor. Uw wagen heeft mijn jongen het leven gered. Ik zal nooit meer iet.? van uw wagen zeg gen. Ik.ik Mevrouw drie hoog wist niet meer wat ze zeggen moest. Ze voelde zich beschaamd. Haar man redde de toestand. „U moest eens een keertje met uw man op visite komen. We zijn toch buren." „Ja, dat konden we wel eens doen," gaf mevrouw beneden toe. „Maar komen jullie alle bei eerst bij mij een kop kof fie drinken om de schrik weg te jagen." Dat deden de buren van drie hoog. En ir.et de schrik was ook, door de goede afloop van dit ongeluk, de jaloersheid va» mevrouw drie hoog verdwe nen. DORDRECHT, 26 Nov. De voorzit ter van de Dordtse Dambond opende vanmiddag de eerste van de vijf ron den uit het toumooi om het wereld kampioenschap dammen, die in hotel „Americain" te Dordrecht worden ge speeld. De Beverwijker Laros spelend tegen de Rotterdammer Van der Staay koos een 3429 opening door zwart met 19 23 tegengespeeld. Er volgden enige uit ruilen. waardoor reeds in de opening verschillende schijven van het bord verdwenen. In het eindspel wist Laros door kundig manoeuvreren zijn nadeel weg te werken en reeds bij de 44e zet was de remise haast een feit. De partij RoozenburgKeiler had het volgende verloop: Wit—Zwart: 1. 32—28 20—24. 2. 34—29 1420. 3. 39—34 1722 4 28x17 11x22. 5. 34—30 20—25 6 29x20 25x14 7. 30—25 6—11. 8. 31—26 12—17 9 37—32 7—12. 10. 32x27 22x31. 11. 26x37 16—21 (zwart tracht een aanval in te leiden op de lange vleugel van wit). 12. 3732 (het juiste antwoord, daar zwart nu verplicht is tot: 122126 en hierdoor een nadelige randschijf krijgt). 13 35—30 19—23. 14. 33—29 23x34. 15. 30x39 14—19. 16. 39—33 19—23. 17. 44—3.9 15—20 (zwart neemt door deze ruil een degelijke centrum-stelling in). 18 25x14 10x19. 19. 32—27 5—10. 20. 41—37 10—14. 21. 38—32 1—6 22 33—28 4—10. 23. 4035 27 (zwart bouwt zijn centrum naar behoren op). 24. 3933 1722 (een ruil om bewegingsvrijheid op de korte vleugel te krijgen). 25. 28x17 11x31. 26. 36x27 19—24. 27. 43—38 6—11. 28. 50—44 24—29. 29 33x24 2328. 30. 32x23 18x20 (steeds weer vereen voudigen, alles even simpel). 31. 4439 1117. 32. 3833 (inleiding tot een lok-zet). 321318 (Keiler vliegt er in, een blunder, door wit uitgelokt). 33. 4238 (dreiging aan alle kanten) 332631 (een verplicht offer en wit staat een schijf voor). 34. 37x26 20—24 35 46—41 8—13. 36. 41—37 14—19. 37. 37—32 10—14. 38. 45—40 18—23. 39. 40—34 7—11. 40. 34—30 23—29 41. 27—21 13—18. 42 30—25 9—13 43. 32—28 39 44 48—43 18—22. 45 21—16 12—18. 46. 16x7 1721. 47 28x17 21x1 (zwart heeft in de voorgaande zetten al het mogelijke ge daan door dreigende combinatiën zijn ma teriaal-achterstand in te lopen, doch wit gaf hem geen schijn van kans). 48. 3328 17 (een tweede blunder van Keiler). 49. 2823 19x28. Hierna gaf zwart de partij op. Ladderwedstrijd in het oplossen van schaakproblemen Men kan altijd be ginnen deel te nemen. Driemaandelijks een prijs. Voor de oplossing van een tweezet twee punten, voor een driezet drie punten, voor een langer probleem vier punten. Voor nevenoplossingen één punt, hoogstens twee punten per pro bleem. Het aantonen van onoplosbaar heid twee punten. De prijswinnaar verliest zijn punten, doch kan opnieuw beginnen. De andere deelnemers behouden hun punten, welke blijven meetellen tot zij op hun beurt de prijs gewonnen hebben. Op lossers, die zonder geldige reden in drie maanden geen enkele oplossing in zenden, worden van de puntenlijst af gevoerd. Bij de secretaris van de Bond van Probleemvrienden, de heer F. W. Nan- ning, St. Gerarduslaan 15, Eindhoven, kan men tegen inzending van 25 cent aan postzegels een handleiding tot het oplossen van schaakproblemen beko- De uitslagen luiden: Demesmaecker Rostan 1—1; Chiland—Pérot 1—1 ;Post_ Verpoest 0—2; LarosVan dor otaay 1—1; RoozenburgKeiler 2—0. De stand luidt: 1. Roozenburg 24 p„ 2. en 3. Keiler en Verpoest 18 p., 4 Ghes- them 15 p., 5. Post 14 p., 6. Chiland 13 p., 7. Van der Staay 12 p., 8. Pérot 11 p., 9 Laros 10 p., 10. Demesmaecker 3 p., 11. Rostan 2 p. men, welke dan franco wordt toege" zonden. Oplossing van de tweezet nr. 863 va» W. J. Wolfs. 1. Pe5. Ontpent de zwarte toren op g3, dreigt 2. Pxf7 mat. Jarnj- mer dat op 1Tf3 kan volgen z* Td7 mat en Pxf7 mat. Deze dual is sto' rend. Probleem nr. 866 van Broeder Koe»' raad, Eindhoven Eerste publicatie y/JZz ab«<d i B Wit geeft mat in twee zetten Oplossingen binnen drie w^Égr ott' zenden aan Jos. Duvergé, Binne iu,ee- wersstraat 40, Amsterdam-C. v „„den- zetten alleen de sleutelzetten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 4