DIKKE MIST VEROORZAAKT VERTRAGING IN WEG- EN TREINVERKEER Botsingen en ongelukken door gladde wegen Mevr.Tsjang Kai Sjek naar V.S. Officieuze besprekingen zullen zich tot het uiterste beperken Incident met Ned. vlag te Djocja Communisten vormen aparte gemeenteraad voor Berlijn Opslagplaats van Sinterklaas E. V.C. krijgt geen toestemming Sensatie-journalist gewraakt Nieuwe candidaten voor de Uno Vlagvertoon... Onderhandelingen onder auspiciën van C.v.G.D. met plan-Cochran als basis Sokolovski beveelt Het weer. MEER PAPIER Gedroogde zuidvruchten Open brief aan dr. Van Mook Enorme schade door muizenplaag Tot hoofd en hart Eerste ontmoeting te Kalioerang PRIJZENST0P WORDT OPGEHEVEN Voor verblijf van 1000 Franse kinderen Malversaties te Hoek van Holland Communisten op SO km van Nanking voor dagbladen De kwestie der 15.000' gevangenen WÈÊÊKÊÊËmÊÊËÉm:. Uitzaai van 2000 ha. wintergranen in Noord-Oost-polder verloren gegaan V. MAANDAG 29 NOVEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24320 Gebomvd onroerend goed Het Rijk voor f 10.000. benadeeld Prof. dr. Paul Heinisch ernstig ziek Gladde wegen Ook in Haarlem Vertraging int. lucht verkeer Prinses Wilhelmina weer op Het Loo Passagierslijst „Tabinta" Van cacao-boonen tot chocolade-letter 'Ji inder dan mondjesmaat Inlandse tarwe in het brood? Prijsverlaging licht-petroleum Robert Taft naar Nederland wèMÊSÊmÊmm BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cems per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3, W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte- Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. Wachtend op de tram, die zich elk ogenblik uit de grauwe dichte muur van de Amsterdamse mist zal losmaken. De Amsterdammers, die vanmorgen hun neus buiten de d.eur staken wer den verrast door een dikke koude mist, welke als een ondoordringbare deken over de stad en omgeving was Uitgespreid. Trams, auto's en fietsers kropen met minimum snelheid door de straten, ge lukkig zonder ongelukken te maken. Op het IJ en het Noordzeekanaal was de scheepvaart gestremd. Het zicht in de haven was zo slecht, dat verschéidene ondernemingen faun bootjes uit de vaart namen en beter weer afwachtten. Het pontverkeer ging door, zij het met vertraging. Ver scheidene aanvaringen ook met de ponten, hoewel gelukkig zonder ern stige gevolgen, dwongen de schippers met de uiterste voorzichtigheid te varen Het treinverkeer naar de hoofdstad Verliep behoudens geringe vertraging normaal. Ernstig getroffen door de mist was het luchtverkeer. Schiphol had vanmorgen 50 tot 60 M. zicht, Waardoor alle nietviermotorige vlieg- Naar het A.N.P. verneemt, zal zeer binnenkort de prüzenstop op gebouwd onroerend goed worden opgeheven. By koop en verkoop van huizen, fa brieken, boerderüen enz. zal de meest biedende dus in het bezit kunnen ko- toen van het gewenste pand. De prijzenstop voor ongebouwd on roerend goed, zoals weilanden en bouw gronden, wordt gehandhaafd. Bij koop en verkoop van deze goederen moet de transactie dus nog nader goedgekeurd Worden door de prijzenbureaux voor onroerende zaken. Verwacht wordt, dat de vrije verkoop Van gebouwd onroerend goed na 5 De cember wordt toegestaan. Het hoofdbestuur der Eenheids Vak Centrale heeft een schrijven ontvangen Van het ministerie van Justitie, waarin bet verzoek om toestemming tot tij delijk verblijf hier te lande van 1000 franse kinderen is afgewezen op grond Van het feit, dat moet worden aange nomen, dat by de door de E.V.C. ont worpen kinderactie niet uitsluitend hu manitaire overwegingen in het spel zijn. Vrijdag 3 December 's morgens 11.16 hur zullen aan het station Staatsspoor Den Haag vijftig kinderen uit Frank.- Jijk aankomen, die onder auspiciën van «et humanistisch verbond enige tijd o.a. te Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Wmuiden zullen •verblijven. 0 Tijdens een accountantsonderzoek, in- Sesteld bij de burgerlijke administratie van het transitcamp voor geallieerde militairen te Hoek van Holland, zijn malversaties aan het licht gekomen, Waarbij het Rijk voor meer dan f 10.000.is benadeeld. De dader hier- yan, de tijdelijke ambtenaar J. C., die mmiddels naar Maastricht was verhuisd Ci daar zijn oude beroep van typograaf Weer had opgevat, is aldaar gearresteerd naar Rotterdam overgebracht. Deze Ambtenaar wist zich te Hoek van Hol land hele series rentezegels toe te eige nen, die hij tegen lagere prijs doorver kocht aan A. S., die werkzaam is op set Gewestelijk Arbeidsbureau aldaar. Ceze wist de zegels dan weer bij der- een te plaatsen. Een uitgemeid accoun tantsonderzoek is nog gaande en het Wordt niet uitgesloten geacht, dat in ^erband met deze zaak nog meer arres taties zullen volgen. Ue voorzitter van de Nederlandse °ürnalistenkring, mr. Rooy, heeft Za- ^rdag in een vergadering te Deventer ap de Oostelijke Journalistenkring er jb gewezen, dat de opzienbarende moord w Ènkhuizen weer eens duidelijk de op- sCting van diverse kranten over sen- jCionele mededelingen aan het licht gebracht. Bij de gedachtenwisse- vj S hierover beklaagde een medicus Vni, over bet schenden der geestelijke tij'bsgezondheid door genoemde uitvoe- ge publicaties. >a-5°f. (jr pauj Heinisch, oud-hoogle- de RK' universiteit te Nijme- e sinds de oorlog van zijn emeri- lijd' a]s hoogleraar genoot, is ernstig Vm aan een hartkwaal. In 1923 baJr bij van de Duitse hogescholen Nijmegen geroepen om aan de toen <ter °Pgerichte R.K. universiteit te do- 'b de faculteit der godgeleerdheid coileges te geven in het Hebreeuws 'i h*?gese van bet oude testament. ?Cis a siuiten der R.K. universiteit ty- de Duitse bezetting trok hij zich i,. b Toen de werd ,ren —j pensioen. JJe laatste jaren ^**th« yerbleef hy op „Casa Nova", het op de Heilige Landstichting. tuigen volgens de voorschriften aan de grond gebonden waren. Alle continentale diensten waren ge stopt. Op de Rijksstraatweg Amsterdam Bussum, tussen Diemen en de brug over het Merwedekanaal was het vanmor gen spiegelglad, hetgeen, gevoegd bij de dikke mist, tot talrijke botsingen en on gelukken heeft geleid. Op sommige pun ten, vooral op de oprit van de brug, zijn tal van voertuigen tegen elkaar ge reden of gegleden. Tientallen auto's, waaronder een grote bus van de N.B.M., liepen ernstige materiële schade op. Twee schiilenophalers uit Diemen, die met paard en kar op de weg waren, zijn bij de botsingen gewond geraakt. Ook de paarden liepen verwondingen op. Ook in Haarlem hing vanmorgen vroeg een dikke mist over straat en huizen, waardoor het voor degenen, die naar hun werk trokken, zeer gevaar lijk werd op de weg. Men kon vrijwel geen hand voor de ogen zien, en het was ook practisch onmogelijk een tegen ligger wan meer dan tien meter afstand te ontwaren. Dank zij het verantwoordelijkheidsge voel van de bus-chauffeurs en de voor zichtigheid van de andere weggebrui kers werden ongevallen tengevolge van de mist voorkomen. Hoewel het zicht op Schiphol tijdens het weekend voldoende was voor het opstijgen en landen van vliegtuigen, onder vond het luchtverkeer in West-Europa toch ernstige vertraging, omdat landing op verscheidene andere luchthavens wegens dichte mist niet kon worden aangevoerd. Zo hebben de K.L.M. en de A.O.A. alle vluchten naar Londen moeten annuleren, omdat Londen „potdicht" zat onder een chte Engelse „log". Met Brussel was het al niet veel beter, tengevolge waarvan énkele machines der Scandinavian Airlines werden opgehouden. Op Schiphol stonden Zondagavond bovendien niet minder dan viif Amerikaanse toestellen van de A.O.A., alle bestemd voor Frankfurt, dat even eens onder een dichte mist lag. Tenslotte moest ook het luchtverkeer naar Scandi navië geannuleerd worden. H.K.H. Prinses Wilhelmina is, na een verblijf van enige dagen in Den Haag voor de behartiging van kunstbelangen, weer op Het Loo teruggekeerd. mmpwsmm Door alle onderdelen van leger en marine werd deelgenomen aan de twaalf uurs prestatierit. Tijdens de nachtelijke rit werd nog even een haas buitgemaakt. Mevrouw Tsjang Kai Sjek is Zondag avond aan boord van een Amerikaans marine-transportvliegtuig naar Wash ington vertrokken, waar zij zal trach ten militaire hulp te krijgen om het wankelende regime van haar echtge noot op de been te houden. In het vliegtuig, dat van het vliegveld Kiangwan vertrok, bevonden zich be halve mevrouw Tsjang Kai Sjek, gene raal S M Tsjöe, voormalig directeur van de Chinese missie in Japan en K. W. Yoe, secretaris van maarschalk Tsjang Kai Sjek. Het vliegtuig wordt Woensdag in Washington verwacht. De Chinese communistische troepen onder generaal Lioe Po Tsjen maakten, naar verluidt, een verrassende wending naar het Zuiden en bevinden zich thans op ongeveer 50 km. van de Chinese hoofdstad. Volgens nationalistische bronnen is het voornaamste doei van de nieuwe communistische stoot naar het Zuiden het spoorwegcentrum Tsjingpaling. on geveer 35 mijl ten Noorden van Nan king. De nieuwe communistische opmars heeft een groot gat geslagen in de spoorwegverbinding tussen Nanking en Soetsjau, waar de afgelopen weken hard gevochten werd. De toestand in Tsjingpaling werd als zeer somber gekenschetst en de natio nalisten hebben krachtige versterkingen ontboden uitP enpoe en Poekow. Deze versterkingen zouden met de communis ten in gevecht gewikkeld zijn langs de lijn TsjingpalingTingyoean. De nationalisten zijn van mening, dat het aantal communistische troepen in het gebied van Tsjingpaling niet groter is dan 20.000 man en beweren, dat de communistische opmars geen werkelijk gevaar betekent voor Nanking op dit ogenblik. In de tweede politieke commissie is Zaterdag een overweldigend aantal stemmen uitgebracht ten gunste van toe lating van Italië, Finland, Portugal, Transjordanië, Eire en Oostenryk tot de organisatie der V.N. Eire, Finland en Oostenrijk kregen elk 41 stmemen voor, 6 stemmen tegen (de Oost-Europese landen) en 2 blanco- stemmen, Italië kreeg 30 stemmen. 8 landen stemden etgen en twee onthielden zich. Portugal en Trans jordanië kregen respectievelijk 29 en 35 .stemmen. In beide gevallen stem den de Oostejyke landen tegen. Israël zou vandaag officieel een aanvraag indienen voor het lidmaat schap der Verenigde Naties. Dit zou geschieden in een brief aan Trygve Lie met het verzoek de aanvraag te doen toe komen aan de Veiligheidsraad. Een nieuwe mop doet thans de ronde in politieke kringen in Batavia. Sinds de republiek de K.L.M. niet toestaat ue gebruikelijke oranje-wit-blauwe vlag te voeren bij de dagelijkse koersvluch- ten naar Djocja ten behoeve van de Nederlands—Indonesische besprekingen, doet het „gerucht" de ronde, dat de Rotterdamse Lloyd van plan is zijn vlag te wijzigen. De kleuren van de scheep vaartmaatschappij zijn rood en wit, de zelfde als die der republiek. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het troe pentransportschip „Tabinta", dat 11 De cember a.s. in Amsterdam wordt ver wacht. De „Stem van vrij Indonesië" heeft Zondagavond bekend gemaakt, dat Zater dagmiddag de eerste ontmoeting tussen Hatta, Stikker, Sassen en Neher te Kalioerang heeft plaats gehad. Zondag zjjn Sassen en Hatta opnieuw bijeen gewéest, terwijl tevens Nederlandse en republikeinse adviseurs besprekingen van officieuze aard voerden. Het resultaat der besprekingen is niet bekend, maar men neemt aan, dat zij verband hielden met „vraag stukken, die ontstaan tengevolge van het onlangs door de Nederlandse regering ingenomen standpunt". In welingelichte kringen te Djocja wordt volgens de „Stem van vrij Indo nesië" verklaard, dat de huidige officieuze besprekingen zich tot het uiterst noodzakelijke zullen beperken, zodat spoedig 'n begin gemaakt zou kunnen worden met de officiële besprekingen onder auspiciën van de Commissie voor Goede Diensten. Dit laatste overleg zon een beslissend karakter dragen. De republikeinse minister van Voor lichting, Natsir, heeft aan de pers mee gedeeld. dat er een 'spoedige beslissing te wachten zou zijn over de hervatting van officiële besprekingen onder auspi ciën van de Commissie voor Goc Diensten, met het plan-Cochran als ba sis. Op een desbetreffende vraag ve klaarde Natsir, dat de Commissie weet, dat de Nederlandse delegatie zich be reid heeft verklaard, het plan-Cochran als basis voor de besprekingen te aan vaarden. A.P. meldt, dat een deel ddt Neder landse delegatie contact zal houden met de vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, en daartoe op gezette tijden Maarschalk Sokolovsky en andere ho ge Sovjetrussische officieren hebben op een büeenkomst te Karlshorst, het Ber- lijnse hoofdkwartier van het Sovjetrus sische militaire bestuur, besloten een aparte gemeenteraad en gemeentebestuur in de Sovjetsector van Beriyn in te stel len en de huidige functionarissen aan te zeggen het gemeentehuis te verlaten. Het nieuwe bestuurslichaam zou ge heel uit communisten en pro-communis tisch gezinden bestaan. Aanvankeiyk zou voorgesteld zijn het plan morgen tot uitvoering te brengen Cvijf dagen voor de verkiezingen, die 5 December plaats vinden), doch later zou besloten zijn de beslissing over de da tum van uitvoering over te laten aan maarschalk Sokolovski. De nieuwe „Oostelijke" gemeenteraad zou samengesteld worden uit de twintig zittende leden van de socialistische (eigenlyk communistische) Eenheidspar tij en vertegenwoordigers van „demo cratische organisaties", zoals de' Vrije Duitse Vakvereniging en de pro-commu nistische vleugels van de Christelijk Democratische en Liberaal-democratische partijen te Berlijn. Verwachting tot Dinsdagavond. Weinig verandering. Op vele plaatsen nevel of mist overigens droog weer met weinig wind. Van nacht lichte tot matige vorst behal ve hier en daar vlak by de kust. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon op: 8.24. Onder: 16.33. Maan op: 8.14. Onder: 15.58. (Van onze verslaggever) Sinterklaas kan dit jaar weer ongelimiteerd sui kergoed en marsepein rijden. Maar met chocola, met pure chocola althans, zal hij nog zuinig moeten zijn. Want tegen obstakels als schaarste economie en de daaruit voortvloeiende voor schriften is zelfs de almacht van de H. Man niet opgewas sen. Niet dat er geen toepas selijke puur-chocolade-heer- lijkheden als letters e.d. ge maakt werden, maar zij zijn voor het overgrote deel be stemd voor de export, even als de niet-toepasselijke maar daarom niet minder heerlijke heerlijkheden als daar zijn: kattentongen, pastilles, ron- dellen, napolitains en batons. Waarom de goede Sint deze sierlijk getitelde zoetighe den echter niet overvloedig mee terugneemt uit de verre streken, waar hij vandaan komt, zal wel voor altijd een geheim van ons heilig Geloof blüven Wij hebben kort geleden een bezoek gebracht aan een gerenommeerde fabriek van chocolade en suikeren lek kernijen, die dezer dagen vanzelfsprekend door St. Ni- colaas als opslagplaats ge naast is. Men vertelde er ons, dat eigenlijk Columbus de eerste stoot gegeven heeft aan de fabricage van cacao en chocolade. Hy immers ont dekte niet alleen Amerika en de befaamde truc met het ei, maar ook de cacaoboon. Al zal hij toen in de verste verte niet hebben vermoed, dat hij met deze vondst de grond slag had gelegd voor een enorme industrie. Men heeft ze in de loop der tijden mooie namen gegeven, de cacaobonen: Criollo-bonen of Forastero-bonen, al naar gelang de kwaliteit. Maar of het nu Criollo of Forastero is, de metamorphose tot cho coladeletter blijft een lang durig en bewerkelijk proces. U wilt er iets van weten, van de techniek van het cho colade-letter maken? Wel, men begint met de cacao bonen in de „brekerij" te ontdoppen en te zeven; aan het min of meer groffe poe der wordt in de persafdeling de overtollige cacaoboter ont. trokken, die men deels ge bruikt voor pharmaceutische doeleinden, deels voor de fa bricage van chocolade. Want is voor cacao-poeder een vet gehalte van minimaal 22 pro cent voldoende, voor de ver vaardiging van chocola-let- ters en -figuren dient het iets hoger te liggen. Eten mengmachine oftewel melangeur voegt aan de sub stantie suiker en melkpoeder toe en via een serie andere bewerkingen ontstaat dan de „couverture", die regelrecht geschikt is om er"letters en allerhande fantasie-figuren van te maken. U kent ze wel: eigerrwyze politie-agenten met dikke buiken, joyeuse matroosjes met de hand aan de pet en overtollig-blozende meiskes met wyd-uitstaande rokjes. Voor de letters gebruikt men een metalen vorm, waar de vloeibare chocolade wordt ingegoten. Nadat ze afgekoeld nog steeds producten van het eerzame handwerk. Zy wor den stuk voor stuk gepen seeld in een uitklapbaar me talen model. Op de foto kunt u zien, welke meesterwerken men er mee tot stand kan brengen. Ons dunkt, St. Nico- laas moet trots zijn op zulk zijn, kun je ze er zó uit- een in de begeerlijke chocola kloppen. Maar de figuren zijn gebeeldhouwd portret! Otto Geschke, lid van de Socialistische Eenheidspartij en plaatsvervangend voor zitter van de huidige gemeenteraad, zou tot voorzitter worden benoemd. Tot burgemeester zou worden benoemd Dr. Arthur Werner, een pro-Sovjetrus- sisch gezinde partijloze, die na de capi tulatie in 1945 door de Sovjets in die functie werd benoemd, doch by de ver kiezingen iit het jaar daarop van het politieke toneel verdween. Het gemeentebestuur zou verder sa mengesteld worden uit verschillend© communistische hoofden van diensten, die in de afgelopen twee maanden door de gemeenteraad ontslagen zijn, en leden van de Socialistische Eenheidsparty. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 1 Decem ber 1948 geen overheidsbemoeiing meer zal geschieden bij de verdeling van papier voor periodieken en tijdschriften. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat couranten papier distributiegoed blijft, hetgeen be tekent. dat afnemers van deze soort pa pier gebonden blijven aan het hiervoor vastgestelde contingent. Met ingang van diezelfde datum wordt de hoeveelheid courantenpapier, welke be schikbaar wordt gesteld voor de dagbladen verhoogd van 2650 ton tot 3000 ton per maand en voor de nieuwsbladen van 200 ton tot 225 ton per maand. De voorziening van gedroogde Zuid vruchten, voor welk artikel geen distri butie-bemoeiingen van de overheid meer gelden, zal zeer beperkt blijven. De regering verleent in het algemeen geen toestemming deze producten met een overwegend luxe-karakter te importe ren, aangezien de beschikbare deviezen voor belangrijker producten moeten worden bestemd. Tot heden zijn dan ook slechts kleinp partijen aangekocht, meestal in het kader van transacties op compensatie-basis. Momenteel worden ca. 530 ton krenten uit Griekenland onder de belanghebbenden (in hoofd zaak bakkerijen en zuidvruchtenver- werkende industrie) verdeeld. Voorts zijn nog enkele andere partijen krenten uit genoemd land te verwachten. Ro zijnen worden uit Griekenland en Tur kije verwacht, echter in bescheiden hoe veelheden. Ook de invoer van amandelen is zéér beperkt. Een hoeveelheid van ca. 1100 balen is door importeurs verdeeld on- der' hun afnemers, die in verband met de geringe hoeveelheid uiteraard niet op bevredigende wijze konden worden voorzien. Het zal voor de bakkers slechts in zeer beperkte mate mogelijk zijn voor de feestdagen in December met amandelspijs gevuld banket voor het publiek beschikbaar te stellen. Aan voer van hazelnoten heeft practisch niet plaats. Wat er iv>g binnenkomt is in hoofdzaak bestemd voor de export-in dustrie van chocolade- en suikerwer ken. Op de algemene najaarsvergadering van het Drents Landbouwgenootschap, die Zaterdag in Assen is gehouden, werd meegedeeld, dat vermoedelijk in landse tarwe in de broodmélange zal worden opgenomen. Met ingang van 1 December wordt de prijs van licht-petroleum verlaagd. Van die datum af bedraagt de prijs voor de steden Amsterdam en Rotterdam, met uitzondering van Hoek van Holland, 14 cent per liter. Voor de overige delen van de provincies Noord- en Zuid-Holland (inclusief Hoek van Holland) en Utrecht, met uitzondering van de eilanden Goeree en Overflakkee. Marken en Texel is de ö- prijs 14% cent per liter. Voor de overige gedeelten van het land 15 cent pér liter. naar Batavia teruggaan. Daar zal dan ook naar Den Haag geseind worden hoe de besprekingen verlopen. Antara maakt melding van een „inci dent", toen Zaterdag het KLM-vliegtuig met de Nederlandse ministers op 'iet vliegveld van Djocja landde. Voor het terugtaxiën van het uiteinde van het vliegveld naar het vliegveldstation plantte een lid der bemanning een rood-wit-blauwe vlag met het KLM- embleem op de cockpit. Dit wekte een onprettige indruk bij de Indonesiërs op het vliegveld en op verzoek van func tionarissen van de vliegbasis werd de vlag weggenomen. Antara voegt hier aan toe, dat, hoewel reeds meer Neder landse --liegtuigen op het vliegveld van Djocja geland waren, dit de eerste keer was. dat de identiteitsvlag werd ge hesen. Van de zijde van de KLM werd des gevraagd aan Aneta verklaard, dat het bij de KLM gebruikelijk is, dat jia de landing van een vliegtuig, bij het laat ste gedeelte van het taxiën over het landingsterrein, de nationale vlag met het embleem van de KLM op de cabine wordt bevestigd. De correspondenten te Batavia, die vóór Zondagochtend de Nederlandse pa pieren om naar Djocja te reizen, in orde hadden, konden niet vertrekken, omdat de inreisvergunning van de republikein se autoriteiter nog niet was ontvangen. Meegedeeld werd, dat wel de republi keinse ministeries van Voorlichting en Buitenlandse Zaken toestemming had den gegeven, doch dat de militaire auto riteiten te Djocja nadere inlichtingen wilden hebben. De vergunning is niet vóór Maandag te verwachten, zodat het vertrek naar Djocja op zijn vroegst Dinsdagochtend kan geschieden. „Voor de regering van Oost-Indonesië is een overeenkomst tussen de republi keinse en de Nederlandse regering in zake de federale interim-regering voor geheel Indonesië alléén aanvaardbaar, indien de regering van Oost-Indonesië niet voor een fait accompli wordt gesteld en indien niet wordt afgeweken van de grondslagen van de te Den Haag be reikte overeenstemming," aldus heeft de premier van Oost-Indonesië, Anak Agoeng, in een redevoering voor radio- Makassar verklaard. De partijraad van de Masjoemi de Mohammedaanse politieke partij heeft Zondag een verklaring uitgegeven, waarin zij de eis stelt, dat een oplossing van het Indonesisëh-Nederlandse ge schil zal moeten worden bereikt onder toezicht van de Commissie voor Goede Diensten. De voorzitter der P.N.I. heeft aan An tara verklaard, dat de P.N.I. ten aanzien van de onderhandelingen met de Ne derlanders nog steeds op hetzelfde stand punt staat als vroeger door haar te ken nen gegeven, n.l. eerst opheffing van de blokkade en daarna besprekingen. Ook de Partai Socialis Indonesia van Sjahrir heeft een verklaring uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd, dat de P.S.I. bereid is, deel te nemen aan de voor bereiding van het opzetten van een voor lopig federaal bestuur, mits de garantie bestaat, dat voor de V. S. van Indonesië de strijdkrachten, en het politiecorps onder gezag zullen blijven van de repu blikeinse regering en er geen „instru ment van een vreemd gezag" in de re publiek aanwezig zal zijn. Verder, dat de buitenlandse betrekkingen en ver tegenwoordiging in het buitenland in republikeinse handen zullen blijven en dat de republikeinse delegatie zal bly- ven voortbestaan tot aan de vorming van de V. S. van Indonesië. De adviescommissie van de Bondo- woso-conferentie heeft haar vergade ringen betreffende de staatsvorm van de Negara Djawa Timoer beëindigd. De conferentie zal thans beslissen of zij een- Amerikaans of wel een West-Europees regeringssysteem wenst. Hierna zal de Wali-Negara worden gekozen. De voorlopige volksvertegenwoordi ging van Zuid Sumatra heeft Gelar Datoek Lelo Bandaharo Abdoel Malik, met 20 van de 35 stemmen verkozen tot wali negara. De vijf leden van het Nederlandse parlement, die Zaterdag te Batavia zijn aangekomen, zijn naar Bandoeng ver trokken, waar op het ogenblik de zit ting van de federale conferentie wordt gehouden. Een medewerker van het republikein se dagblad „Merdeka" meldt, dat dr. G. S. J. Ratu Langie eerste ambassadeur van de republiek te Manilla (Philippy- nen) zou worden. Antara meldt, dat sedert 24 November hevige gevechten woeden ten noorden van Godong en ten westen van de iyn PoerwodadiGrobogah, tussen commu nistische troepen van Amir Sjarifoeddin en republikeinse legereenheden. Inmid dels heeft een groep opstandelingen Klamboe, 3 K.M. van de bestandslijn verwijderd, bereikt. Zaterdagavond' is nabij Djongol, ten zuidoosten van Tjibaroesa, in West Java, een Nederlandse militaire auto bescho ten. Van de inzittenden werden twee Nederlandse militairen gedood en een gewond. Omstreeks dezelfde tyd is in hetzelfde gebied een Nederlandse mili taire patrouille beschoten door een ster ke bende, waarbij een Nederlands mi litair gewond werd. De Gemeenschappelijke Actie van Neder landse Vrouwen heeft een open brief ge richt aan dr. Van Mook over de kwestie der 15.000 gevangenen, die zich, volgens dit comité, nog in de Republiek zouden bevin den en daar tegen hun wil zouden worden vastgehouden. Wij ontlenen hieraan het volgende: „Bij uw aankomst te Schiphol op 5 November deelde n aan de pers mede, dat „de cijfers sterk overdreven" waren en dat „het niet zo erg was" als door de Vrouwen actie voorgesteld. U kimt niet in ernst be weren, niet op de hoogte te zijn geweest van het feitenmateriaal, door ons op 1 No vember aan de Staten-Generaal voorgelegd. Blijkbaar zat de bedoeling voor, deze men sen op te offeren. Wij kunnen tot geen andere conclusie komen, dan dat dit ook de wens van u geweest is en dat u doel bewust meewerkte. Deze mensen zouden een belemmering vormen voor de politiek die t.a.v. de Republiek gevoerd werd, zo de waarheid aan het licht kwam. Dus werden deze stakkers verdonkeremaand en durfde men, toen door ons bekend werd, dat zich in ieder geval nog duizenden Nederlanders in de Republiek bevonden, zelfs beweren, dat deze als „Warga Negara", vrijwillig daar verblijven". Genoemd comité heeft voorts verslag uit gebracht van een reis naar Parijs in ver band met het vraagstuk van de gevangenen van de republiek-Djocja. Men wist recht streeks contact te leggen met de Amerika nen aan de UJN.O. of Veiligheidsraad ver bonden. Ook kreeg men middels deze Amerikanen contact met vertegenwoordig sters van grote Amerikaanse vrouwenorga nisaties, met de Federal Council of Chur ches of Christ of America, het Amerikaan se Rode Kruis en het Internationale Rode Kruis. Het bleek, dat de Amerikanen ner gens van wisten, allen namen de zaak zeer ernstig. Men kon geeh zekerheid krijgen, dat de kwestie nog vóór 16 December in de Veiligheidsraad zou komen. De Amerikaanse senator Robert Taft uit Ohio, leider der republikeinse se naatsfractie, is Zaterdag uit Zwitser land in Frankfort aangekomen. Hij zal weldra naar Amsterdam vertrekken. De Italiaanse Breda-fabrieken zitten niet stil. Er werd een enorm vier-motorig vliegtuig gebouwd, dat dezer dagen zijn proefvluchten maakte. Als alles goed gaat, zal het toestel op grote schaal worden vervaardigd. De „Breda Zappata" op het vliegveld Galarate bij Milaan. (Van onze correspondent) De aanhoudende droogte, het ontbreken van natuurlijke vijanden en wellicht nog andere oorzaken hebben de Noord-Oost- polder en de aangrenzende polders ten prooi doen vallen aan legioenen veldmui zen, die in het nieuwe en oude land een ware ravage aanrichten. De polder is door zeefd met muizengaten; de vernieling door deze knaagdieren aangericht is zó groot, dat de uitzaai van 2000 ha. wintergranen, tarwe, rogge en gerst volkomen ver loren is gegaan. In de polders van het oude land is het grijze gevaar niet minder ruï neus. In de 8400 ha. grote Mastenbroeker- Volksvleiers zijn in een democratie vaak gevaarlijker dan vorstenvleiers in een monarchie. polder worden de wortels van het gras gewas aangevreten en de boeren vrezen, dat in de komende zomer hun landerijen overdekt zullen zijn met onkruid. De Stap horster polder (1000 ha.) en de omringend* kleine polders, tezamen groot 2000 ba- worden met hetzelfde lot bedreigd. De mens staat volkomen machteloos te genover deze massale aanval van dit on gedierte. Dr. ir. S. Smeding, landdrost van de N.O.P., noemde de plaag in haar gevol gen ontzettend. Het enige wat gedaan kan worden en wordt gedaan, is grote hoeveel heden muizentarwe strooien op de plaatsen waar de muizengaten het dichtst bij elkaar staan. Deze bestrijdingswijze is niet he lemaal zonder resultaat gebleven, doch niet voldoende. Onlangs stagneerde de aanvoer van muizentarwe, doch thans wordt die weer in voldoende mate aangevoerd. Er zijn opnieuw wintergranen uitgezaaid, doch voor gerst was het te laat. In de kring der boe renbevolking wordt met spanning uitge zien naar de resultaten van de Planten» ziektekundige Dienst, die een onderzoek in stelt naar de meest doelmatige wijze van bestrijding van dit grijze gevaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1