STAD EN OMGEVING HIJ WERD GEEN TRAMCONDUCTEUR Nederland-België in Amsterdam maar blijft liefde TYBB benutte de kansen Dodelijk ongeluk op Lorentzkade De knoeierijen in het Slachthuis MANICURE-ÉTUI? zijn jeugd- trouw EAU DE COLOGNE Brand in Kruisstraat c HERINGA WUTHRICH 4 bloemendaal is'* IS PAGINA 2 MAANDAG 29 NOVEMBER 1948 Gladde weg de oorzaak DE GLADHEID Busverkeer omgelegd Jubileumfeestavond Inval in gokhol Burgerlijke Stand MIEP KOOKT BOERENKOOL J. P. SCHEEPENS t „Van kind tot arbeider" Loterij districtsband Benoemingen Aanrijding Faillissement „Sénator Noris" Distributienieuws LUXE POSTPAPIER Kantoorboekhandel DE ROOIJ PIANO-RECITAL H.O.V.-volksconcert Elect ris che Installaties Grondverwarming Van gothiek naar renaissance Gearresteerden vrijgelaten WEBER Schoorsteenbranden Ongeval Doelman Willemse in het ziekenhuis Wie mist zijn gebit? St Nicolaasfeest Eerste prijs Geldlening Fraaie 4-0 zege op H.B.C. Kennemer Zweefvlieg Club Damclub T.E.P. Ondanks verhoogde vermakelijkheidsbelasting Haarlems R.K. Damgenoot- schap BENNEBROEK Ontheffing sluitingsuur Personalia HEEMSTEDE St. Nicolaas in Heemstede-West Vergadering Witte Kruis ZANDVOORT Klacht tegen arts afgewezen DE BESTE TER WERELD VAN 77 CENT AF Nieuw ontwerp wederopbouwwet Nederlanders i^ar Canada IJMUlDEti St. Nicolaas bij „Vrij en Blij" Beurs van New York l5* Beurs van Amsterdam Vorig °%fll slot li> lfiü* Tengevolge van de gladheid geschied de vanmorgen om 9 uur een ongeval met dodelijke ailoop, waarvan net slachtoffer werd de Haarlemse melk boer W uit de Kolkstraat. De toedracht van het ongeluk whs als vólgt: De melkboer stond met zijn car rier aan de huizenkant, terwijl bij het water een bestelauto was geparkeerd, toen op dat ogenblik een bus van de N.Z.H. met matige snelheid naderde. De chauffeur, die plotseling op korte af stand de beide wagens zag staan, werd daardoor verrast en remde onmiddellijk, hoewel achteraf bleek, dat er ruimte voldoende was, om te passeren. De glad heid van de weg speelde hem echter daarbij parten. De bus gleed geheel»weg en kwam dwars over de straat te staan. De melkboer, die zich juist bij zijn wa gen bevond, werd gegrepen en op slag gedood. De chauffeur rekende in het geheel niet op gladheid, daar hij te voren de zelfde route had gemaakt en daarbij door enkele keren te remmen geconsta teerd had, dat er van geen gladheid sprake was. Deze is dus blijkbaar zeer snel opgekomen. Een tragische omstandigheid in dit geval is, dat de melkboer een persoon in zijn wijk aan het inwerken was, daar hij de volgende week zijn werk aan de kant zou doen, met de bedoeling om stil te gaan leven. Vrijwel op alle hoofdwegen van Haar lem heeft de Gemeente Reiniging zand gestrooid tegen de gladheid. Wat het busverkeer aangaat, deelde men ons hedenmorgen van de N.Z.H. mede, dat de chauffeurs opdracht hebben gekregen zeer langzaam te rijden. Om ongevallen te voorkomen heeft men de route van lijn 6 over de Brouwersvaart omgelegd 'over de Hyacinthenlaan en de Zijlweg. Deze omlegging zou van kracht blijven zolang de mist en de gladheid aanhiel den. Hedenmorgen omstreeks kwart over negen brak een hevige brand uit in het magazijn op de bovenste verdieping van een grote lampekappenzaak in de Kruisstraat. Het duurde niet lang of een van de ruiten aan de straatkant sprong en de vlammen waaiden naar buiten uit. Er ontwikkelde zich een enorme hoeveel rook en het dak was al spoedig door een krans van rook wolken omringd. Het was tien minu ten vóór half tien. toen de brandweer werd gealarmeerd en enige minuten later arriveerde zij met een grote lad derwagen. Het vuur werd met twee stralen be streden. één van buiten uit door het raam. terwijl de andere binnen water in het vuur wierp. Intussen werd de hitte op de boven verdieping van het huis zodanig, dat de ene ruit na de andere aan de straatkant sprong. Dikke rookwolken wrongen zich door de raamopeningen naar buiten. Het vuur vond gretig voed sel in de stapels lampekappen, die zich op de brandende verdieping be vonden. De spuitgasten wisten echter spoedig de, vlammenkern te doven. Eerst om elf uur kon met de nablussing be gonnen worden. De gespaarde, door water bescha digde inventaris van het huis werd op straat gedeponeerd. De brandweer deelde mede, dat de oorzaak van de brand waarschijnlijk kortsluiting is. Ter plaatse bevonden zich bij de belangstellenden burge meester P. Cremers en de hoofdcom missaris van politie, de heer Fontijne. Het busverkeer ondervond geen stag natie, daar de busroutes konden wor den omgeleid. Ten Berge's Confectie Industrie N.V. vierde Zondag het 12^-jarig bestaan van het bedrijf met een feestavond in het Con certgebouw. Na toespratói door de heer J. A. Michalides, voorzitter van de per soneelsvereniging, en door de directeur, de heer J. F. M. Ten Berge, verzorgde het ge zelschap ,,Teun Klomp en zijn makker" de variété-revue „Kijk uitdeze kant op"? Jan Blok, alias Teun Klomp, verzorgde met George du Bree en Else Schmidt op ver makelijke wijze de schetsjes. Een muziek- ensemble onder leiding van Aart Boen ders trad deze avond op onder twee namen, nl. als de Wailana Hawaiians en als Zuid-Afrikaners ensemble. Het verdere muzikale gedeelte verzorgde de radio-ac- cordeonnist Wim Bosch en Toby Rix, die als muzikaal excentriek zeer goed was. De artist Matla liet genieten van zijn bijzon dere kwaliteiten op het gebied van sprin gen met en zonder blinddoek. Als Charles zagen we hem later acrobatiek beoefenen op een grote bal. De illusionist Piëtro Na- karo verblufte het pübliek met verbazing wekkende goocheltoeren, terwijl Teun Klomo en zijn makker bij hun optreden de lof van het echte Hollandse lied ver kondigden. Tot slot was er gelegenheid tot dansen bij muziek van de „Harlem Swingers". De recherche deed Zaterdagnacht een inval in een woning aan de Merwede- straat, waar zwaar gegokt werd. Tegen een negental personen werd proces-ver baal opgemaakt. Gehuwd: J. J. Smit en C. F. Weijers, .C. M. de Bruin en J. F. M. Vaillant. Geboren: C. L. M. WittemanZand- stra z, J. G. de VriesVan Essen z, F. A. Pérukel—Schijvenaar z, M. C. Bron- stringKuijoer z, J. MooneDraaisma z, J. Posthuina—Blokpoel z, C. H. Wijk- huise—Nijssen z, J. Theel—Verkooij d, G. WeemeringKoppen d, A. G. van den BergDe Jeu d Overleden: A. van Benthem, 69 j., Kruisweg, G. J. Blom, 13 m., Karei van Manderstraat. (Advertentie) graag af cn toe eens een extra stevige pot. vooral als de kou zich doet gelden. Zij kreeg van Mevr. Lotgering-Hille- brand een recept voor 1 kg. boerenkool, 1^4 kg. aardapp., 100 gr vlugkokende gort. zout, 40 gr. boter, rook worst Stroop de kool van de bladnerven, was ze kook ze gaar in water en zout Laat uitlekken en maak ze fijn. Doe de geschilde aard de gewassen gort. de kool mêt wat water en zout in de pan Leg de fewassen worst boven op. Laat alles pl.m 0 min koken Neem de worst uit de pan, voeg boter toe. als de stamppot niet te vochtig is en stamp alles dooreen. Gort in boerenkool ls een ouderwets mid del Zij maakt de wat stugge en droge kool mals en smakelijk Na boerenkool met worst past een fris nagerecht Gebraden appelen of appelcro- quant. appelmoes, een appelschotel, ge. smoorde appelen ot macaroni met appelen zouden hier zeer op hun plaats zjjn. Publ. Centr. Bur, v. d. Tuinbouwveilingen. Na een hevige ziekte van ongeveer vier maanden is te Haarlem in de ouderdom van 56 jaar overleden de heer J. P. Scheepens. Bijna drie en twintig jaar heeft hij aan de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" zijn krach- ten gegeven als bibliothecaris. Hij bouwde daar de bibliotheek op en was een vraagbaak voor allen in dit grote grafische bedrijf. Op de bovenste ver dieping van het Spaarnestadgebouw had hij zijn domein met een oneindige wijsheid, in duizenden boeken verza meld. De heer Scheepens was zeer kunst zinnig aangelegd. Als musicoloog heeft hij vele publicaties op zijn naam staan en onze lezers hebben gedurende een lange reeks van jaren zijn muziekre censies weten te waarderen. Vooral het beoordelen van de H.O.V.-concerten behoorde tot zijn taak, die hij met de juiste feeling en muziekkennis wist te vervullen. Ook talrijke dilettanten-mu ziekverenigingen zullen zich hem her inneren. Daarnaast beoefende Jan Scheepens ook de beeldende kunst. Hij was een „Zondagsschilder" en in zijn huis hangt menig voortreffelijk schil derij met meer dan gewone waarde. Dan was Scheepens ook zanger. Met zijn prachtige basstem was hij een bijna onmisbare kracht in het kerkkoor der St. Liduina-parochie. Menige kerkelijke plechtigheid heeft hij door zijn mooi geluid opgeluisterd. Met dankbaarheid denken wij aan deze eerlijke, altijd vriendelijke en hulpvaardige mens, die ook op de Nieuwe Haarlemsche Courant een ge ziene figuur was. De Requiemmis zal Dinsdag om 9 uur in de St. Liduinakerk worden opgedra gen, waarna om ongeveer 10.15 de be grafenis zal geschieden op het Adel- bertuskerkhof te Bloemendaal. Op de eerste gezinsavond van de kring Centrum van de K.A.B. sprak de heer Jos Veldman over „Van kind tot arbeider." Veertig jaar geleden, aldus spreker, waren de meeste arbeiders analphabeten. De beweging heeft hier een eind aan gemaakt door stichting van volksscholen etc. Thans moeten wij opnieuw strijden voor het kind, in het bijzonder voor het rijpende kind, dat op zijn 14de jaar reeds in een bedrijfs- milieu komt, waar de atmosfeer vaak fnuikend is. Duidelijk besprak de heer Veldman de psychische moeilijkheden van het kind in de puberteit. De leer plicht moet noodzakelijk uitgebreid worden tot het 16e leerjaar, maar dan moetert de leerlingen de laatste jaren niet worden „volgestampt" met jaartal len e.d., maar onderwijs genieten, aan gepast aan 't bedrijfsleven, zodat 't kind zich in staat voelt zijn beroepskeuze te doen. Spr. betreurde de afschaffing van het 8ste leerjaar. De V.G.L.O.-scho len zijn van het grootste belang, even als de kath. Ambachtsscholen, aldus spreker. Indien dit aanleiding tot een nieuwe schoolstrijd wordt die niet ontwijken, zo besloot de heer Veldman. Het knapenkoor St. Caecilia onder leiding van Jo Nibbering ver zorgde de muzikale medewerking van de avond. De hoofdprijzen der loterij ten bate van de Districtsband der Katholieke Verkenners van het district Haarlem zim gevallen op de volgende nummers: 1093 radio met platen wisselaar. 2310 K. L. M.-vlucht Amsterdam- Maastricht retour. 4213 herenrijwiel. 8162 damesrijwiel. 8227 radiotoestel. Trekkingslij sten vanaf Maandag ver krijgbaar bij: C. Regenboog, Eendracht- straat 19' H- Janus, Spionkopstraat 63; W van Maanen, Zijlstraat 38; P. C. V n de Weijer, Kleine Houtweg 71. Haarlem Duiven ei. Kolk; E. L. J weleerw. weleerw. was te Z. H. Exc. de Bisschop van heeft benoemd tot *p>astoor: te dl echt: de weleerw. heer J. F. v. te Tuitjenhorn; de weleerw. heer M Meinders; tfe Middelharnis: de heer J. L. Wortel: te Schoorl: de heer H A. J. Drost, die rector Amsterdam (St. Hubertuskapel). De bestuurder van een personenauto moest Zaterdagmorgen op de Wagen weg plotseling remmen. De auto werd daarop door een achterop komende lijk- auto aangereden. Van de lijkauto wer den de voorspatborden en de radiateur- beschermer ingedeukt, terwijl van de personenauto de achterbumper werd be schadigd. In het weekblad Handelsbelangen van 1 December 1948 wordt o.a. opgeno men de crediteurenlijst in onderstaand faillissement: N.V. Exploitatie Mij. „Senator Noris", Kenaupark 28 te Haarlem met een passief van f56.084,61, waarvan f38.033.— preferent. Verder aan voorlopige vorderingen f 10.645,14. Bioscopen Rembrandt: Hamlet (volw.), 2.30 en ff u.; Luxor: De dansinvasle (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Welkom vreemdeling (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De Zigeu nerprinses (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarnetheater: De moord in het Luna park (18. j.), 2.30, 7 en 9.15 u. MAANDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: Hoofdstad Operette met „De Graaf van Luxemburg", 8 uur. DINSDAG 30 NOVEMBER Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur DINSDAG 30 NOVEMBER Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal): Stra t.m. Ti, 8.30- 12.15 en 25 uur. Heemstede (Binnenweg)L, 8.3012.15 en 25 uur. (Advertentie) Ook bedrukt met naam en adres Anegang 14Telef. 11963 Haarlem Het aantal piano-recitals, in dit seizoen reeds te Haarlem gegeven, werd ver meerderd met een recital voor twee piano's. De beienle pianisten Ans Bou- ter en Miep van Luin hebben zich toe gelegd op dit speciale genre muziek, het welk meer dan dat voor vierhandig spel op één instrument speel- en klank mogelijkheden biedt en waartoe com ponisten, van klassieke tot moderne, zich steeds voelden aangetrokken. De samenstelling van het programma was chronologisch. Men hoorde Clemen- ti, Saint-Saëns, Infante, Poulenc en Mil- haud. De vertolking getuigde van ern stige studie, knap-technische beheersing en vooral van stijlbegrip en sterk-muzi- kaal aanvoelen van de innerlijkheid de zer werken met zo'n wijd-uiteenlopende gedachtengang. Aan de bijzondere eis bij dit genre te stellen: eenheid in voor dracht, steeds nodig, niet in het minst bij het overnemen van thema's en motie ven, mede in aanslag, inclusief nuance ring, voldeden de pianisten gewoonlijk in grote mate. Wanneer kleine afwijkin gen in kj^ur en klanksterkte vielen op te merken, dan waren deze wellicht in hoofdzaak toe te schrijven aan de vleu gels, die, alhoewel van één merk, door grootte, plaatsing en levensduur vanzelf sprekend iets verschilden. Schonken de oudere werken voldoe ning de pianisten speelden het Lar ghetto espressivo in dementi's Sonate opvallend fraai genuanceerd en lieten menig contrast in Saint-Saëns' Variaties duidelijk uitkomen als hoogtepunt moeten we toch de moderne werken noe men. Hieruit sprak het muzikale tempe rament van de vertolksters het sterkst en dit zowel in de gedragen delen als het „Modéré" (het minst diepgaande deel) van Milhaud's „Scaramouche" en het „Rustique" van Poulenc's Sonata, als in de meer beweeglijke delen als „Rit- mo" van Infante's „Danses Andelouses en bovenal in de ongekend vitale „Bra- zileira" van Milhaud. Bij deze laatste delen hielden, jammer genoeg, de pianisten niet altijd voldoende rekening met de ongunstige adoustiek van onze „Tuinzaal", waardoor het klankgehalte in forte te hard en stug werd. Doch ondanks dit euvel domineer de toch altoos het muzikale element, men werd er slechts enige malen door afgeleid. Voor buitenlandse meester-pianisten volle zalen! Best, maar waarom toont Haarlem niet meer belangstelling voor zijn eigen, zo hoogst talentvolle eigen pianisten? De opkomst was matig, het succes daarentegen groot OL. KOOP Het programma van het vierde volks concert, dat door de H.O.V. op Dinsdag 30 November zal worden gegeven, ver meldt een drietal graag gehoorde werken. Het orkest o.l.v. Kees Hartvelt opent dit concert met de Ouverture Der Frei- schütz van Carl M. von Weber. Hierna volgt het optreden van de solist van de avond, de bekende Amsterdamse pianist André Jurresdie het pianoconcert van Grieg ten gehore zal brengen. Na de paüze zal tenslotte César Franck's Sym phonic in d kl. terts worden uitgevoerd. (Advertentie) HAARLEM Vóór de bespiegelingen over de ar chitectuur van het gebouw waarin de kunst-collectie van het bisdom is ondergebracht, hebben wij, staande in het gemeentelijk museum, een artikel gewijd aan de z.g. primitieven: hoe ons bezit uit deze periode is gedecimeerd en hoe de historici nog ijverig vorsen om de anonymiteit van veel dezer werken op te heffen. Er is echter over deze periode van hoog gehalte méér te ver tellen en dit willen wij doen aan de hand van voorbeelden, die nog in het Bisschoppelijk Museum zijn te vinden. Voor het waarderen van een wille keurig kunstwerk is het kennen van de sfeer van de tijd van zijn ontstaan en deze tijd te kunnen zien in verband met de daaraan voorafgaande en de daarop volgende gewenst. En omdat kunst een facet is van het gekristalliseerde leven, dient .men haar ook op de profane en kerkelijke geschiedenis als achterdoek te projecteren. Op deze wijze wordt de kunst-als-geheel een levend organisme, dat een logische groei vertoont. Men kan het zien als een kind, dat tot vader heeft de geest van de tijd en tot moeder de spanning in de kunstenaar en waarin de erfelijkheidsfactoren van deze beiden besloten liggen. Is men aldus in staat dit grote fami lieverband van de kunst aller tijden als een realiteit voor zich te zien, dan is men ook in staat, Rubens uit de Griekse beeldhouwer te zien spruiten, dan weet men dat, indien hij er niet geweest ware, de eeuwen na hem zich anders ontwik keld hadden, en ziet men Picasso reeds schuilen in Ingres' schetsen. Dan besell men dat Memlinc, Rubens of Picasso en al die anderen noodzakelijk aan hun eigen tijd gebonden zijn en vroeger noch op een later tijdstip hadden kunnen le ven, noch anders werken dan zij heb ben gedaan zonder hun plaats als scha kel in de keten te loochenen. Rekent men voor het Romaanse tijd perk de' eeuwen tussen 900 en 1200 en dat de renaissance in ons land vanaf 1500 de stijl gaat beïnvloeden, de periode hier tussen in wordt genoemd: gothiek, in welker laatste eeuw de „pri mitieven" hebben geleefd. De naam gothiek was destijds bedoeld als een sceptische honende naam voor dat mo dernisme, dat die (heidense) gothen hadden uitgevonden. In de grote zaal van het Bisschoppe lijk Museum kunnen we de stijlontwik keling gadeslaan vanaf een naïef ge- proportionneerd Bourgondisch Maria beeld tot de anatomisch-onberispelijke 17e eeuwse barok toe. Meer dan een eeuw na het ontstaan van dit beeld schildert Jan Provost (f 1529) Sint Jan en Sint Dominicus en met de triptiek van een onbekende Hollandse meester, die zij hier flanke ren, vormen zij één sfeergeheel. Als de onvervalst primitieve Jan Provost sterft, is Maarten van Heemskerck al 30 jaar oud. In zijn „Elias en de raven" kan men de afkomst uit de primitieven- sfeer nog waarnemen, maar hij schil dert onmiskenbaar onder renaissance- invloed; ditzelfde geldt ook voor Simon Bening (14841561) in „De ark van Noë". In het sterfjaar van deze laatste da teert Joachim Beukelaar het paneel '„Izaak zegent Jacob" en hierin is de renaissance volledig ontplooid. Als we nu terugzien naar Provost's patroonhei ligen, dan zien we onmiddellijk de revo- lutionnaire verandering, die de stijl in deze toch korte tijd heeft ondergaan. 1500 is dus het niemandsland tussen twee cultuurperioden. Nu we de stijlverschillen van gothiek en renaissance hebben waargenomen, gaan we ons in de volgende weken be zig houden met de scheppingen van de gothische geest; de kabinetten terzijde van de grote zaal tonen ons de voorbeel den, waaraan wij kunnen nagaan, welke de gedachte is die deze kunstuitingen heeft gevoed, welke haar kenmerken zijn en hoe zij de corridor is geworden naar de renaissance. L. T. In overleg met de officier van Jus titie zijn Zaterdagavond om 6 uur dc gearresteerden, die in verband met de affaire aan het Openbaar Slacht huis te Haarlem werden verdacht van knoeierijen met de vleesdistributie en het gebruiken van gemeentelijke eigendommen voor particuliere doel einden, op vrije voeten gesteld. Het simpele bericht van het politie rapport luidde hedenmorgen als volgt: Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Intussen zijn er vele duistere punten rondom deze aangelegenheid, die toch wel ernstig genoeg is, om geen open vragen over te laten. Een der betrokke nen, de heer W. Koch, hoofdinspecteur bij het Openbaar Slachthuis te Haarlem, heeft namelijk Zaterdagavond, als voor zitter van de pluimveevereniging „De Eendracht" te Heemstede, een rede uit gesproken, waarin hij o.a. het volgende zei: Enige dagen geleden werd ik met de directeur van het Slachthuis gear resteerd op grond van een anonyme be schuldiging als zouden wij materiaal van het Openbaar Slachthuis verduis terd hebben. Enkele uren geleden zijn wij op vrije voeten gesteld, omdat bij een ingesteld onderzoek van de juist heid van deze beschuldiging niets was gebleken. Thuisgekomen vernamen wij uit de bladen, dat wij niet alleen gear resteerd waren, maar zelfs de feiten be kend hadden, waarvan wij beschuldigd werden. Om te voorkomen, aldus spr., dat allerlei geruchten en kwade vermoedens verder de ronde doen, ben ik toch naar de sluiting van de tentoonstelling ge stapt om er met u in het openbaar over te spreken. De uitspraak dat „laster kruipt", aldus de heer Koch, bevat waarheid en met klem moet ik opkomen tegen de verspreide valse geruchten en berichten, welke over onze arrestatie zijn gepubliceerd. Het Haarlemse publiek heeft er recht op te weten, hoe de vork in deze kwes tie in de steel zit. Wij en andere bladen hebben Zaterdag het eenvoudige politie bericht doorgegeven, hoewel daar niet bij gevoegd, dat de beschuldigden een bekentenis zouden hebben afgelegd. Is de politie te voorbarig geweest? Of is de heer Koch te voorbarig geweest? Het onderzoek is in volle gang en bin nenkort zullen we er wel meer van horen. GROTE HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Door oververhitting van een hoeveel heid roet onder in de kachelpijp ont stond Zaterdagmiddag in een woning aan de Lakenstraat een begin van brand. Een in de schoorsteen aangebrachte balk en de houten schoorsteenmantel gingen smeulen. De bewoner heeft het brandje met een emmer water geblust. Door roetaanlading ontstond Zater dagavond een schoorsteenbrandje in een woning aan de Leeuwerikstraat. De brandweer heeft de schoorsteen schoon geveegd. Tijdens de voetbalwedstrijd Haarlem Blauw Wit botsten Zondagmiddag op het Haarlemterrein twee spelers tegen elkander. Een Blauw-Wit-speler, de 22- jarige J. W., liep daarbij vermoedelijk een hersenschudding op en is per zie kenauto haar zijn woning overgebracht. H.B.S.'s doelman Jaap Willemse, die gisteren in de wedstrijd tegen T.Y.B.B. moest uitvallen, is in het ziekenhuis opgenomen. Willemse heeft vermoede- lijk een inwendige verbloeding opgelo pen. Een röntgen-opname zal uit moe ten wijzen, of zijn verwondingen van ernstige aard zijn. Aan het hoofdbureau van de Haarlemse politie aan het Nassauplein zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlich tingen te bekomen omtrent de volgende, in de afgelopen week als gevonden aan gegeven voorwerpen: damestas met bank biljetten en distributiebescheiden, autoped, armbanden, leesboeken, broches, collier, ceintuurs, regencape, zelfbinders, levens middelenkaarten, gebit, gramofoonplaten, bank- 'en muntbiljetten, hanger, hoofd doek, handwarmers, handschoenen, handje, seizoenkaart H.F.C: „Haarlem", poppen- kleertjes, zilveren kruisje, dameskousen, alpinomuts, nummerplaat, paard, studen tenpet. portefeuille met inhoud, portemon- naie met inhoud, hondenriem, rozenkran sen, driewielig kinderrij wieltje, sjaal, autoslinger, sigarenkoker met buskaart, schoenen, sleutels, dasspeld, actetas met broodtrommeltje, wollen kindervestje, vul potlood, vulpenhouders, wanten, zakje kip penvoer. Zaterdagmiddag nam een agent op de Botermarkt een partij makreel, groot 7 kg., in beslag, daar de vis totaal be dorven was. De vis is op het terrein van de Gemeente-Reiniging vernietigd. In „Domi" te Overveen was Zondag middag de jeugd te gast bij de Vrijwil lige Brandweer van Bloemendaal. De spuitgasten hadden St. Nicolaas bereid gevonden de kinderen persoonlijk toe te spreken, en hun geschenken aan te bie den. Nadat de kinderen zich hadden ge amuseerd bij de vertoning van een aar dige film, was het enthousiasme groot toen de grijze kindervriend met zijn gui tige Pieterknecht arriveerde. Uit volle borst werden de 5 December-liedjes ge zongen. Voor de een had de Sint een woord van lof, voor de ander een af keuring, doch voor ieder werd alles weer goed toen de cadeaux te voorsemjn kwamen. De tractaties ontbraken na tuurlijk ook niet. Het Bloemendaalse dansorkest „De Kruidnoten" onder leiding van de heer A. J. Grootegoed heeft in de Cadi-ciuD Prins Bernhard te Utrecht een mooi suc ces behaald. In de vierde Cadi Amateur- bandwedstrijd heeft dit uit zes ieden be staande orkestje n.l. de 1ste prijs be haald in groep B, met lof van de jury. Het gezelschap is uitgenodigd Dinsdag 30 November a.s. in de Radio-uitzending voor de Ned. Strijdkrachten op te tre den. B. en W stellen voor een geldlening aan te gaan van f 90.509 tegen drie en een kwart pet. rente per jaar en a par: bij het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds ten behoeve van de bouw van acht arbeiderswo'ningen aan de Tette- rodeweg. De oude Alva zou onge twijfeld vol leedvermaak hebben geglimlacht, wan neer hij had kunnen zien hoe vorig jaar op de le April de lezers van het Utrechts Ka tholiek Dagblad in grote drommen optrokken naar het Maliebaanstation, om aanwezig te zijn bij de ope- ningsrit van een nieuwe tramlijn rond de stad die tezamen met een muziek corps was gezogen uit de olijke duim van de redactie van dat dagblad. „Het oude Sticht weet nog van aanpak ken" was een van de kop pen, die het artikel sierden, waarin omstandig werd mee gedeeld hoe het begiqpunt van deze tramlijn (lijn O) lag op het derde perron van het Centraal Station, hoe de lijn dan verder in een wijde boog door alle buitenwijken (lopend gedeeltelijk over de spoorlijn naar Arnhem en ook die naar Amersfoort niet versmadend) tenslotte weer het beginpunt zou be reiken. Dfze groteske geschiede nis kreeg een schijn van ge loofwaardigheid door een foto die er bij was afge drukt en waarop men een Utrechtse tramwagen zag vertrekken van het 3e per ron Z.-zijde. Een zekere heer Kühne had deze trucfoto op zijn geweten, een man die reeds vanaf zijn prilste jeugd sterk geïnteresseerd was in het trambedrijf. Deze interes se beperkte zich niet tot de gebruikelijke periode waar in '«ïere normale jongen de hartewens heeft eens tram conducteur te worden. De meesten onzer werden door hun ouders omgepraat en richtten spoedig daarna onze ambities op het ambt van politieagent, koster of medi- cus om dan via dirigent ten slotte te belanden bij de werkzaamheden waarmee we ons thans occuperen. Ook de heer Kühne is nooit tram conducteur geworden, maar toch is hij zijn jeugdliefde trouw gebleven en daaraan dankt men het dat met Pa sen te Weert het Nederlands tramwegmuseum zal worden geopend, het eerste museum - van die aard. Wat de heer Kühne niet weet van trams, kan men op een postzegel neerschrijven. Hij beschikt over een docu mentatie op dit gebied, die zijn weerga niet kent. In een kaartsysteem heeft hij dui zenden afbeeldingen van trams vanuit alle delen van de wereld. Paardentrams uit Kopenhagen en Amsterdam openen de serie. We zien er dikke mannen met machtige snorren en bolhoeden, die met een vergenoegde glim lach hebben plaats genomen in de vehikels, die door ma gere paarden worden voort bewogen. En de historische overzichten leiden ons naar de modernste electrische trams, gestroomlijnd en zon der treeplank om op te sprin gen. Een evolutie, die zich overigens ook manifesteert in de opschriften in de trams in een verminderende afkeer voor spuwen en een vermeer derende vrees voor het af leiden van de aandacht vdn de bestuurder. Dertig jaar geleden schreef men nog „verzoeke beleefd de aandacht van den bestuur der niet af te leiden", nu drukt men zich minder hoffe lijk uit. Het is een ontgoocheling te zien hoe de stadstram van Peking precies lijkt op de tram, waarvan men dagelijks te Amsterdam gebruik maakt, in dat opzicht zijn de berg- trams uit Zwitserland meer spectaculair. Men verneemt hoe de Engelse trams en bus sen met twee verdiepingen niet berusten op de neiging van de Brit zich te vernetten, maar op een wettelijke bepa* ling, die aanhangwagens ver- biedt. De Amsterdamse paarden tram heeft met een Fora- motor, die er was ingebouwa, nog vele jaren dienst op de lijn BemmelArnhem Eerste Nederlandse tram museum te Weert wordt geopend en in Essen rijdt men op dit ogenblik met trams, die door locomotieven worden getrok ken en die toch stroomafne mers hebben alleen voor de remmen. Talloze attributen zijn er in dit museum, waar onder vooral de talrijke Pet" ten opvallen. Dan zijn er trammodeUen om in deze Sinterklaastijd zorgvuldig aan het oog onttrekken, wanneer men zijn kinderen niet tot aan hu® meerderjarigheid ongelukkig wil maken met het gemis van zulk speelgoed. Dit alles zal nu worden on dergebracht in een motor wagen met aanhangrijtuig °P een terrein te Weert, naast de toekomstige woning van de verzamelaar. Alle ira®* wegmaatschappijen van de wereld vrijwel zenden gere geld bijdragen voor het mu seum, maar de medewerking van de Nederlandse maat schappijen is uiteraard het grootst. Amsterdam gaf de motor wagen, die model wordt ge ïnstalleerd op 70 m. rails, d0 aanhangwagen moet nog uit Vlissingen komen. Maar iedereen helpt mee om d0 eigenaar van deze interessan te verzameling in staat te stellen zijn museum zo voor treffelijk mogelijk in te rich ten. HEEMSTEDE, 28 November. In de strijd tegen zijn aloude rivaal en „erf vijand" H.B.C. heeft TYBB 05 onmis kenbare wijze getoond, dat het met zijn kampioensplannen dit jaar weer volko men ernsf is. Om een HBC in eigen huis met 40 klop te geven, daar komt meer voor kijken en al was dan dit HBC heden niet in zijn beste vorm, TYBB's zege was sprekend, het spel der geel-zwarten was inderdaad beter en de overwinning kwam stellig in handen van de beste ploeg. Wij hebben de ge combineerde Heemstedenaren wel eens betere wedstrijden zien spelen dan van daag tegen TYBB. De harde grond stel de de HBC-ers voor grote moeilijkheden, in tegenstelling met TYBB, dat gewend is een effectvol terrein té bespelen en zich in deze wedstrijd aan de vaak moeilijke omstandigheden uitstekend wist aan te passen. Bovendien was HBC's verdediging lang niet op dreef, trapte herhaaldelijk mis en was zodoen de debet aan zeker twee doelpunten. En waar ook van de voorhoede ditmaal wel zeer weinig kracht uitging, kregen de mannen van Turnhout aan deze ploeg een tegenstander te bekampen, die heel wat minder gevaarlijk was dan men verwacht had. Fanatieg en hartstochte lijk was het spelbeeld tussen deze oude tegenstanders en reeds voor rust kwam vast te staan, dat het HBC met gemak kelijk zou vallen de punten te bemach tigen. TYBB's gevaarlijke en doortas tende midvoor Snoeks jr. had in deze periode getoond wat hij als aanvalslei der waard was en zijn twee doelpunten gaven de geel-zwarten een veilige 20 voorsprong. Onmiddellijk na de hervat ting maakte Snoeks jr. er 3—0 van en toen was het feitelijk met de HBC-ers gedaan. De vaak merkwaardige beslis singen van de scheidsrechter, waar ook wij dikwijls niets van begrepen, maakte de stemming in het Heemsteedse kamp er bovendien niet beter op en zo was het niet te verwonderen, dat de zwart witte ploeg tenslotte als een kaartenhuis in elkaar stortte. TYBB's rechtsbuiten, Van Berkel sr., maakte er tegen het einde nog 40 van, maar toen was de strijd al geruime tijd gestreden. De Kennemer Zweefvlieg Club hield dezer dagen in restaurant Brink- mann een grote propaganda-avona. De voorzitter, de heer J. Akerboom, be handelde in zijn openingswoord enkele huishoudelijke punten. De heer Assel- bergs sprak vervolgens een propagan distisch woord over de Kon. Ned Ver eniging voor Luchtvaart. De heer Taat van Amerongen voerde het woord over het bouwen van vliegtuigen gedurende de oorlog in de Fordfabrieken in Ame rika. Het filmprogramma begon met een beeld te geven van deze fabrieken. Men zag het aan de lopende band vervaardigen van zweefvliegtuigen voor het Amerikaanse leger. Een dergelijk motorloos toestel kan een jeep en een achttiental volledig bewapende soldaten dragen en wij zagen het vliegtuig en inhoud slepen achter een motorvlieg tuig. Er verschenen ook nog enkele beelden op het doek over het practisch gebruik van deze glijvliegtuigen in de oorlog. Het vervaardigen van de bekende Li- berator-bommenwerperskwam in ex- tenso op het filmdoek. Een film over de onlangs gehouden internationale zweef- vliegwedstrijden in Samaden in Zwit serland en een prachtige kleurenfilm over de Amerikaanse straaljager „Shoo ting Star" 'sloten het programma. Voor de le kl. competitie speelde T.E.P. te Halfweg. Het was een goede wedstrijd, en zal vermoedelijk een gelijk spel worden. Dé gedetailleerde uitslag is als volgt. HALFWEG I T.E.P. I 1 E. StammesH. Rump 1-1 2 P. KempeD. Rump 0-2 3 J. SchaapP. Hollenberg 2-8 4 J. BijmaTh. Kok 1-1 5 H. SmeerdijkJ. v.d. Kroft 2-0 6 J. VerkuilW. J. v. Looy 0-2 7 W. DubbelaarN. Komen 1-1 8 B. KempeP. Beelen 0-2 9 D. v. DuisC. Koek x-x 10 H. ZoetemanL. Andringa» 2-0 9-9 A.s. Maandag 29 Nov. speelt T.E.P. II in zijn clubgebouw Prinsenbolwerk No. 1, tegen KIJK-UIT IJ Het bestuur van de K.N.V.B. heeft be sloten de wedstrijd NederlandBelgië op 13 Maart 1949 in het Olympisch Sta dion te Amsterdam te doen spelen. Hoewel het bondsbestuur zijn ernstige bedenkingen tegen de verhoogde ver makelijkheidsbelasting handhaaft, heeft het gemeend door dit besluit deweg open te houden van overleg met de be trokken gemeentebesturen om te komen tot een redelijke verhouding tussen de noodzakelijke inkomsten uit wedstrijden ten bate van de sport enerzijds en de vermakelijkheidsbelasting anderzijds. Het bestuur spreekt er zijn groot leed- wëzen over uit, dat het belangrijke be drag, dat sinds het einde van de oorlog na elke interlandwedstrijd voor de lief dadigheid kon worden afgezonderd, thans door verlaagde toegangsprijzen moet komen te vervallen. Voor de 1ste klas N.D.B. werd ge speeld B.D.C. II—H.R.K.D. I. De uitslag is als volgt: B.D.C. II H.R.K.D. I 1. A. PekelJ. Lucas 2. F. BakkerM. Herben 3. J. de VlugtP. Mul 4 J. HaverC. Heesakker 5. J. VisserTh. v. Wort x 6. J. G. Hagenaar—G. Hesselman 0—2 7. G. NoordemeerA. Masteling 02 8. A. HoflandH. v. Gastel 02 9. R. Conradi—G. J. Kraak 1—1 10. E. ReinhoutJ. Koopman 02 1—1 0—2 2—0 0—2 1—1 5—15 B. en W. van Bennebroek hebben voör de tijdvakken van 1 t!m. 4 en van 22 t.m. 23 December ontheffing ver leend van het sluitingsuur voor de win kels tot uiterlijk 20 uur. Tot 3e ambtenaar ter secretarie der gemeente Bennebroek is benoemd mej. G. Wiegman te Heemstede. Zaterdagmiddag is de goede Sint door een enthousiaste kinderschaar op geest driftige wijze aan het station Heem stedeAerdenhout ontvangen. Precies half drie arriveerde de Kindérvriend aan het station en werd daar op de gebruikelijke wijze door een commissie van ontvangst begroet. Nadat de hoge bezoeker zich even met de heren had onderhouden, besteeg hij zijn paard en maakte, voorafgegaan door een ver sterker die op een auto was geplaatst, een zegetocht door de stfaten van Heemstede-West, omgeven door een grote massa kinderen. De alleszins te begrijpen vreugde van de jeugd werd nog verhoogd door de mildheid van de hoge bezoeker, die regelmatig de on misbare moppen wel te verstaan eetbare! liet rondstrooien en dat „.e kinderen door gejuich deze mildheid trachtten te animeren spreekt vanzelf. Zijn komst bracht in dit anders nogal rustige deel van Heemstede veel opge wektheid en drukte en de zakenmen sen zullen,deze belangstelling zeker op prijs hebben gesteld. De afdeling Heemstede van de N. H. Vereniging „Het Witte Kruis" houdt hedenavond haar jaarvergadering in het Gezondheidshuis. Bij gemotiveerde beslissing van 23 November heeft het college van Me disch Tuchtrecht en Oplossing van ge schil (hetwelk heeft na te gaan, of een geneesheer zich schuldig heeft gemaakt „aan handelingen, die het vertrouwen in de stand der geneeskundigen onder mijnen, of aan nalatigheid enz.") de klacht tegen de arts C. A. van Fraassen afgewezen. de Bij de Tweede Kamer zal binnenkort worden ingediend een wetsontwerp tot „tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw en de bevorde' ring van de bouwnijverheid" (wederoP' bouwwet). Dit wetsontwerp treedt de plaats van de reeds eerder aange" boden wetsontwerpen „tot regeling <ftrl de wederopbouw" en „wijzigingen van de woningwet", welke ontwerpen in' middels zijn teruggenomen. Het wetsontwerp regelt verder vaststelling van de Rijksbouwprograrn- ma's en de verdeling van de contin genten voor bouw en herbouw. Bij d® verdeling van het contingent voor wo ningen worden Gedeputeerde State» ingeschakeld. De goedkeuring van wer ken zal grotendeels aan de gemeente besturen worden gedelegeerd. Voorts wordt de mogelijkheid geopend 01» bouwvergunningen van tijdelijke aar» af te geven. Tenslotte wordt een wet telijke grondslag verschaft aan het ver lenen van credieten, bijdragen of ze kerheid door de overheid aan particu lieren. De heer J. D. Mc. Ilhargey, tospec- teur voor immigratie, heeft medeg0' deeld, dat in de loop van 1949 viJ1 duizend Nederlandse gezinnen naar Ca* nada zullen emigreren. De eerste groep Nederlanders zal 15 Februari 1948 vertrekken. Hierna zullen om de tied of veertien dagen de overigen ver trekken. De R.K. Speeltuinvereniging „Vrij Blij" viert Zaterdagmiddag in het S» Fidelisgebouw het St. Nicolaasfeest 194°* Voor de kinderen van 3 jaar af tot e» met de leerlingen van de derde Kis® begint het feest om 2 uur en voor »0 ouderen om half vijf In verband na0 vele aanvragen komt de goede Sint al leen bij de kleinsten. De middag word» gevuld met hetgeen de kinderen va» de verschillende clubs hebben ingestU' deerd op het gebied van zang en tone0» De ouders hebban alleen toegang bij a kleintjes, maar in de loop van Januari krijgen zij gelegenheid hun kinderen w de planken te zien. omdat dan een un voering gegeven zal worden van all0; wat de kinderen in de afgelopen maal» den geleerd hebben. 27/11 Anaconda Coppei 34>s Bethlehem Steel 32% Chrysler Corp. 51 General Electric 37% General Motors 57 Hudson Motors 12% Kennecott Copper 55 Montgomery Ward 55 Vi North American Co 15% Radio Corp. 11% Republic Steel 25% Shell Union Oil 38% Southern Pacific 48% Southern Railway 39% Tidewater 23 U S Steel 75 ex dividend 57* 55 11* 25% 38% 48* 39%. 23 70 (Niet-officiële 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1941 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 Del. fac. Ned. Handel Mii cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calve-Delft cert. Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever cert Ned Kabe) Philips Kon Petroleum Amsterdam" Rubbe: Holl Amerika Liin Kon N Stoomb M S'heepvaart Unie H.V.A. Deli Mii. cert. kotisen) lOO'.s 97tto 98'i 98% 164% 159% 122 154 143% 188 Vi 279% 260 233 316% 152% 164% 148 164 Vi 245 149% 97%-* 277 234 312 24® j49

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2