Na acht weken eindigt vandaag Franse staking Steenkoolproductie bijna normaal tvk de Noorman - JtBeeld TUSSEN TWEE POLEN, E E u D Italië deel van Europese federatie 1 2- - WÊ RUWEHAHDEM Doodstraf voor alle r Wij luisteren naar HET GELUK DE DWAZEN m DRIE BALKANLANDEN VEROORDEELD Troep en verlaten havens en mijnen Einde staking aan Amerika1's Oostkust Schade 500 millioen Ontwerp Atlantisch Pact gereed „Raad voor Europa" n I» Wegens interventie in Griekenland Amersfoortse beulen J MAANDAG 29 NOVEMBER 1948 PAGINA 3 (Telefonisch van onze Parijse correspondent PARIJS, Zondagavond. Zaterdagmiddag heeft de Federatie van ondergrondse mijn werkers, aangesloten bij de C.G.T., haar aanhangers uitge nodigd hei werk vandaag. Maandag, ie hervatten. Officieel is hiermede de langdurigste mijnwerkersstaking die Frankrijk tot dusver heeft gekend ten einde. Zij heeft precies acht weken gedutird en van communistische zijde, waar men het handhaven van een slakingsorder blijkbaar aanziet voor hei handhaven van een staking, wordt erop gewezen dat men moet teruggaan tot hei jaar 1906 om een mijnwerkerssiaking ie vinden van bijna even lange duur (53 dagen). VOORDELIGE KRINGLOOP 140 millioen voor het Westers hoofdkwartier iü iiiim gf „ROEPAT" EN „RIOUW" HEBBEN VERTRAGING Tengevolge van de staking in Amerika Doodstraf geëist Jaag die Rheumatische pijnen uit Uw ledematen IS MET door JORIS JORISSEN R.K. Mijnbeambten willen gepensionneerden steunen Benelux-conferentie voor de landbouw Onderwijzers vrezen achterstelling Lonen landarbeiders in Frankrijk Dat was die welke uitbrak als een spontane reactie der toen nog weinig hecht georganiseerde en niet als werk tuig misbruikte mijnwerkers, op de mijn ramp van Courrière, waarbij meer dan driehonderd mijnwerkers het leven had den verloren. De jongste Franse mijn werkersstaking had tcit oorzaak, aan leiding of voorwendsel zekere decreten Van de minister van Nationale produc tie, die beoogden het rendement der Franse mijnen te verhogen en de finan ciële leiding van dit genationaliseerde grootbedrijf op zakelijker basis te stel len; een en ander voornamelijk 'te be reiken doo,r bestrijding van het absen teïsme ondergronds en door personeels- bezuinigingen bovengronds. De bewogen en onverkwikkelijke geschiedenis van deze staking is hier genoegzaam van dag tot dag gevolgd, zodat zij thans niet behoeft te worden opgehaald. Er zij slechts op gewezen, dat het Za terdag genomen besluit van de CGT in feite slechts de armzalige rest van een Staking opruimde, zoals het best geïl lustreerd wordt met twee feiten. Vrijdag j.l. werd in de gezamenlijke Franse steenkolenbekkens rond 135.000 ton ko len gedolven, terwijl de doorsnee-dag productie vóór de staking rond 165.000 ton beliep. De CGT stelt het voor alsof zij door het besluit de staking te beëindigen van daag dan toch maar even 100.000 mijn werkers, voor het grootste gedeelte „abasseurs", aan de Franse productie te rug geeft; dit lijkt volkomen onaanne melijk. Het eindcommuniqué probeert overigens niat te 'klinken als een over winningscommuniqué. „Onze strijd", zo heet het, „is niet ijdel geweest. De zwaar ste nederlaag zou geweest zijn ons te la- teq, verslaan zonder strijd, zoals minis ter Lacoste, de minister van Industriële productie hoopte, toen hij zijn decreet uitvaardigde. De mijnarbeiders zijn geen overwon nenen. De overwonnenen, dat zijn zij, die om een wig te drijven in het blok der mijnwerkers, hun republikeins mas ker hebben moeten afwerpen en aan allen hun afzichtelijk reactionnair ge laat tonen." Als oorzaken, die tot het staken van de strijd nopen, noemt het communiqué „de ongehoorde geweld- zaamheden der regering" en de „hon gersnood, die zich geleidelijk aan in de mijnbekkens installeerde." Het commu niqué verklaart, dat de mijnwerkers zich thans zullen hergroeperen en de strijd onder andere vormen voortzetten en het besluit aldus: „Voorwaarts broe ders in de elllende, strijdmakkers; gij de overwinnaars van morgen." De draagwijdte van het gelukkige be sluit beperkt zich echter niet tot de beëindiging van wat nog maar een zeer partiële staking was. Het betekent te vens, dat de georganiseerde sabotage en de terreur tegen de werkwilligen op houden, zodat de regering weldra haar troepen van de mijnen zal kunnen te rugtrekken; terwijl in alle havens de havenarbeiders weer de schepen met importkolen zullen gaan lossen, tot, spijt Vermoedelijk van de soldaten, die de stakende kolenlossers vervingen en daarvoor ook hun uurloon opstreken, vele malen hoger dan hun eigen magere soldij. Dezer dagen zal men ongetwijfeld Vernemen hoevele milliarden schade in totaal de mijnwerkersstaking aan de Franse staatshuishouding heeft berok kend. Zeer waarschijnlijk zal blijken, dat inwilliging van alle eisen der mijn werkers, billijk of niet billijk geacht, financieel minder kostbaar zou zijn ge weest. Het voorbeeld der mijnwerkers zou dan echter al te geredelijk door andere corporaties zijn gevolgd. En bovendien stond er, of is er door de loop der gebeurtenissen, voor het land meer op het spel komen te staan dan slechts zijn financiën. Al was het maar de noodzaak om het gezag van de staat op te houden tegen de machtsaanspra ken van een zich al te veel permitte rend vakverbond. De havenarbeiders zjjn Zondag aan het werk gegaan voor het Iaden en los sen van aan bederf onderhevige levens middelen, nadat Zaterdag met overwel digende meerderheid besloten was een einde te maken aan de staking, die de scheepvaart aan de Oostkust gedurende achttien dagen heeft stilgelegd. Een aantal havenarbeiders had eehter geen gehoor gegeven aan de oproep van de vakbondspresident Joseph Ryan Zondagmorgen aan het werk te gaan om de urgente werkzaamheden te ver richten. In het algemeen geloofde men, dat de meeste der 65.000 stakende A.F.L.- leden vandaag weer in de haven zou den verschijnen. De staking heeft de scheepvaart maatschappijen een dagelijkse schade post bezorgd van dertig millioen dollar of in totaal ruim vijfhonderd millioen dollar. Driehonderd duizend zakken post voor Europa en het overige deel der wereld, alsmede dertig millioen dollar aan Marshall-goederen lagen in die tijd werkloos in de pakhuizen op gesloten. De havenarbeiders van de Westkust stemden de gehele Zondag over het lot van de staking in dit deel der Veren. Staten. Het conflict aan de Westkust duurt reeds 87 dagen. De arbeiders stemmen thans over een nieuw con- tractvoorstel. Uit kringen, die in nauw contact staan met de Sovjet-Russische handelsorgani satie in Oostenrijk (U.S.I.A.) heeft Reuter vernomen, dat de Sovjets locomotieven en spoorwegwagons als oorlogsbuit uit Oos tenrijk wegvoeren en deze na reparatie in Hongarije tegen dollars of Zwitserse francs aan West-Europese landen te koop aan bieden. Volgens deze kringen worden de onderhandelingen gevoerd via een Oost- Europese fidma, die optreedt namens de administratie van Sovjetbezit in Oostenrijk. Frankrijk, België en Nederland zouden een aanbod hebben gekregen. Frankrijk zou dit reeds van de hand hebben gewezen. In economische kringen in Oostenrijk gelooft men, aldus Reuter, dat het doel is, fondsen te vormen ten einde de U.S.I.A.r die ongeveer 220 ondernemingen drijft, waar de Sovjets als Duitse activa aan spraak op maken, voor een dreigend bank roet tengevolge van zware verliezen te behoeden. De permanente organisatie van de Westeuropese Unie heeft Vrijdag op de Westeuropese Unie heeft Vrijdag op de in Lancaster House te Londen gehouden bijeenkomst het ontwerp-pact van de zeven opgesteld, waaraan sedert meer dan drie weken gewerkt werd, aldus is officieus vernomen. Dit ontwerp zal weldra aan de Engelse, Belgische, Ne- derlnadse, Luxemburgse en Franse re geringen worden aangeboden. De goed keuring van het ontwerp door de vijf- mogendheden, die het Verdrag van Brussel ondertekend hebben, schijnt verzekerd te zijn, aldus wordt in ge zaghebbende kringen gezegd. Wanneer dit document door de be trokken regeringen is goedgekeurd zal het aan de ambassadeurs van de vijf te Washington worden gezonden, die het zullen bestuderen alvorens het aan het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken en aan de vertegen woordigers van Canada in de Verenigde Staten voor te leggen. Alsdan zal de conferentie van de zeven betrokken mogendheden, over een tweetal weken, te Washington kunnen beginnen. Het Franse kabinet heeft Zaterdag in grote trekken plannen weergegeven om 140 millioen francs uit te geven voor de verbouwing van het militaire hoofd kwartier der West-Europese Unie te Fontainebleau. De Vijfmogendhedencommissie voor Europese eenheid heeft Zaterdag stap pen genomen om Italië lid te laten wor den van de ontworpen Europese fede ratie. Franse woordvoerders, die verslag uit brachten over de Vrijdag gehoudqp be sloten zitting van de uit 18 leden be staande commissie, zeiden dat Hugh Dalton, de Britse hoofdgedelegeerde, er op aangedrongen had de Italiaanse re publiek onmiddellijk te laten deelnemen aan het werk der commissie. Edouard Herriot, de chef van de Fran se delegatie, gaf zijn volle steun aan dit plan. Hij zei, dat Frankrijk zich een krachtig voorstander zou betonen van een dergelijke stap wanneer deze for meel in de agenda 'van de commissie wordt opgenomen. Autoriteiten verklaarden nadrukkelijk dat een uitnodiging van Italië om deel te nemen aan de arbeid van de commis sie voor Europese eenheid niet zou be tekenen dat Italië gevraagd zou worden mede te doen aan het West-Europese bondgenootschap. De Britse delegatie bij de vijflanden- conferentie te Parijs is van plan aan te dringen op de vorming van een Raad voor Europa. Een woordvoerder uit Britse rege ringskringen zei, dat het door Bevin ont worpen voorstel de vorming van een Raad wil, die bedoeld is als een forum van de Westelijke Unie ter bestudering van economische en sociale problemen van Europa. De Raad zal de bevoegdheid hebben adviezen uit te brengen aan de deelnemende regeringen. Hij zal echter geen wetgevende of uitvoerende macht bezitten. Volgens welingelichte woordvoerders zou het Britse voorstel aangeboden wor den door Hugh Dalton. Het plan zou o.m de volgende punten bevatten: 1. De vorming van een Raad voor Europa, die op gezette tijden bijeen komt. Deze raad zal een voorzitter, een algemeen secretaris, een secretariaat en verschillende bijzondere colleges heb ben. 2. Een verbod voor het recht van veto. 3. Benoeming door de regeringen van nationale delegaties. Dit zou niet nood zakelijkerwijze betekenen dat de gede legeerden de partijen vertegenwoordi gen, die in een regering zitting hebben. 23. De angstig naar een uitweg zoekende ogen van Pum-Pum zagen opeens het luik, dat vlak voor zijn voeten onderaan de trap was en zonder ook maar een ogenblik na te dereken, trok hij aan de ring. Gelukkig, zij het met enige moeite, kreeg hij het luik open. Het licht van Dzilah's kaars wierp zijn schijnsel tot vlak voor hem en toen zij bij de hoek was, verdween onze vriend juist onder de grond! Dzilah liep niets vermoedend door, terwijl achter haar het luik, heel voorzichtig, een klein eindje werd opgetild en het bolle kopje van Pum-Pum er onder uitgluurde. Met boze ogen keek de dwerg haar na, tot ze om de buiging van de trap verdwenen was. Hij trok het luik weer zachtjes dicht en mopperde voor zich heen: ,Jij gaan naar lelijke heks! Pum-Pum jou wel krijgen!" Hij durfde nu nog niet goed uit zijn schuilhoekje te komen. Toen hij wat aan het donker om hem heen gewend was, zag hij een tamelijk grote ruimte. De trap onder het luik bleek nogal hoog. Al tastende ging het flinke kereltje voort en hij dacht, misschien kan ik een andere uitgang vinden, dat zou goed van pas komen! Zo voorzichtig mogelijk lopend en zijn weg zoekend in een doolhof van kisten en kruiken, zag hij ver voor zich uit door een brede kier licht schemeren ir V Veertien sleepboten trokken het 35.000 ton metende slagschip „North Carolina" van de Amerikaanse marine vorige week van Brooklyn naar Bayonne in de staat New York, waar de Atlantische reserve-vloot in de motballen, d.w.z. in de plastic wordt gezet. „Operatie Motbal" noemen de Amerikanen dit. Het slagschip op' weg; op de achtergrond Brooklyn Bridge. Ruwe huid 0L PUROL verzacht en oeneest I Sqhrale lippen.J Vroegtijdig einde van een reis om de wereld - Een sportbericht, spetiaal voor de dames Amerikaanse auto-fabrikanten wilden zelfmoord-wagens leveren - Een glas wodka: 180 dollar Een ondernemende Britse pilote, mevrouw Richard Morrow Tait, vertrok 18 Augustus met haar particuliere vliegtuig van een Engels vliegveld om een reis om de. wereld te maken. De reis verliep voorspoedig, tot ze in Alaska, enige kilometers van het vliegveld Tok Junction, motorpech kreeg, een noodlanding trachtte te ma ken en daarbij tegen een boom op botste. Het vliegtuig is lelijk bescha digd en mevrouw Tait heeft geen geld meer om het te laten herstellen. „Ik heb niet eens voldoende geld om van te leven," verzuchtte zij. De eerste da gen bleef zij echter vol goede moed. „Al moet ik mijn vliegtuig in een krui wagen meenemen, toch zet ik mijn toch voort", verklaarde ze. Maar naar gelang de tijd verstreek en niemand zich blijkbaar om haar of haar vlieg tuigje, dat eenzaam aan de kant van een weg in Alaska ligt, scheen te be kommeren, verminderde haar optimis me. Zodra haar de gelegenheid gebo den wordt, wil ze weer naar Engeland terugkeren, zonder geld, zonder vlieg tuig en zonder de lauwerkransen en de huldebetuigingen, die haar anders vast ten deel waren gevallen. en Deense sportvereniging heeft een zeer hoge prijs uitgelc„,^ v°°jE het meisje, dat er in slaagt de 2UU bieter te lopen in 43 seconden, een speer 18 meter ver te werpen, 8 kilo meter te lopen in 74 minuten en in 57 minuten 20 km. te fietsen. Als U *ich de cijfers realiseert, zult U tot ae jmtdekking komen, dat de eisen niet bijzonder zwaar zijn. De Deense sport vereniging verbindt er echter de voor gaarde aan, dat het meisje 72 jaar oud hvoet zijn. Enige autofabrikanten in Amerika hebben het plan opgevat in hun nieuwste autotypes televisie-ont vangtoestellen aaA te brengen. Terecht is Nationale Veiligheidsraad te Chicago mertegen in het geweer gekomen. Hij ??emde het gebruik van televisie-appa- in auto's een poging tot zelfmoord, gebruik van een dergelijk apparaat Ve de aandacht afleiden van het overige erkeer op de weg. e Amerikaanse soldaat P. Stevens, die tot het bezettingsleger in Duits land behoort, is er gloeiend bij. Samen met Russische soldaten heeft hij een glas wodka gedronken ter gelegen heid van de herdenking der Russische revolutie. Dat moet hij zelf weten, maar dat hij het in de tijd deed, dat hij op wacht behoorde te staan, neemt men hem hoogst kwalijk. Hij moest voor een krijgsraad verantwoording afleggen en werd veroordeeld tot zes maanden voor waardelijk en 180 dollar boete. Stevens voerde tot zijn verdediging aan, dat op de Berlijnse zwarte markt een hele fles wodka goedkoper is. Het mocht hem niet baten. van praehistorische monsters, die mil- lioenen jaren geleden op de wereld rondkuierden. De collectie omvat het skelet van een gehoornde dinosaurus, van een soort, die tot dusver onbekend was, twee van een vleesetende diiiosau- rus en een van een plantenetende. e Sovjet-Russische palaeontoloog prof. Efremof is van een expeditie in de Gobi-woestijn te Moskou teruggekeerd met een collectie skeletten it een montage-werkplaats van de Fordfabriek in Keulen is dezer dagen de eerste Ford-personen wagen, die sinds de oorlog in Duitsland is gemaakt, naar buiten gerold. Men is van plan 150 wagens per maand te vervaardigen. De wagen is een kleine vier-cylinder, die tussen de 6.500 en 7.000 mark zal kosten. Sinds 1946 heeft de Ford-fabriek in Keulen slechts vracht wagens geleverd. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties deed Zaterdag een beroep op Albanië, Bulgarije en Zuid- Slavië om een eind te maken aan de hulpverlening aan Griekse guerillas. Met 47 tegen 6 stemmen verwierp de vergadering een resolutie van de Sov jet-Unie, waarin werd aangedrongen op terugtrekking van alle buitenlandse troepen en buitenlands militair perso neel uit Griekenland en het werk van de speciale commissie voor de Balkan te doen beëindigen. Met een gelijk aantal stemmen 47 te gen 6 nam de vergadering een resolu tie aan, waarin de Griekse Noordelijke buurstaten werden beschuldigd van interventie in de Griekse burgeroorlog. De Algemene Vergadering gaf tevens de aanbeveling voor de terugkeer naar Griekenland van de Griekse kinderen, die op verzoek van hun ouders of ver wanten naar het buitenland gezonden zijn. Griekenland beweert, dat deze kin deren door de guerillas zijn ontvoerd. De Algemene Vergadering besloot verder de Balkancommissie nog min stens één jaar te laten bestaan. Te Jeruzalem zijn rechtstreekse Joods- Arabische besprekingen begonnen over een bestand in de Heilige Stad. Er wer den uitstekende vorderingen gemaakt en men verwachtte in de naaste toekomst de totstandkoming van een overeen komst van' het gehele gebied van Jeru zalem. De persdienst van de Stoomvaart Maat schappij Nederland deelt mede; Tengevolge van de staking aan de Oostkust van de Ver. Staten heeft het s.s. Roepat" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland te Am sterdam, dat thans in de JavaNew York- li.jn vaart, aanzienlijke vertraging. Het schip dat 13 November in New York aankwiam! zou oorspronkelijk 20 November weer ver trekken,' doch de lading, welke te New York moest worden ingenomen, ligt nog steeds op de kade. Aannemende, dat de staking thans wordt bijgelegd, verwacht men toch niet, dat de „Roepat" vóór 7 December naar de Straits en Indonesië kan vertrekken. Ook de „Riouw", eveneens van de Neder land, die 20 November de New Yorkse ha ven binnenvoer, wordt aanzienlijk opgehou den. De „Riouw" heeft zijn lading nog steeds niet kunnen lossen. Men hoopt echter dat het schip na opheffing der staking 6' De cember de lading, die voor New York be stemd is, heeft gelost, zodat dan de reis naar de Golf van Mexico kan worden voort gezet, waarvoor de rest van de lading be- stemd is. (Van onze verslaggever! Het kleine huiselijke zaaltje van het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam baadde vanmorgen in het overvloedig licht van filmlampen en het gesnor van de camera's zoemde door de stilte: de' laatste acte van de rechtszaak tegen de Amersfoortse beulen was begonnen met het requisitoir van de procureur-fiscaal mr. J. Besier. De verdachten, nu weer allen geza menlijk in de verdachtenbanken, zaten onwennig en ietwat zenuwachtig met de ogen te knipperen in het felle licht, uit gezonderd Berg en Kotalla, die ijverig schrijvend de laatste hand aan liun ver dediging legden. Aan het einde van zijn uitzonderlijk uitvoerig requisitoir eiste mr. J. Besier tegen alle verdachten de doodstraf. De procureur-fiscaal was zijn Uiteen zetting begonnen met het onderzoeken van de vraag, waarop Nederland het vecht kon baseren Duitse oorlogsmisda digers te dagvaarden. En hij kwam tot ae conclusie, dat het Hof gerechtigd was recht te spreken volgens een „super- nauonaal strafrecht". Vervolgens onderwierp spr. het ont staan en de geschiedenis van organisaties ais S.S. en S.D. aan een kort onderzoek, constateerae, dat zij in het Internatio naal Handvest als „misdadig" werden gequaimceerd, dat alle verdachten lid waren van de S.D. en dat zij dus daarom alleen al strafbaar waren. Nadat mr. Besier nog eens uitvoerig het gangbare Duitse excuus „Befehi ist Befehl" nad ontrafeld, kwam hij tot de Amersfoortse zaak zelf. „Kotalla," aldus de procureur-fiscaal, „was de ergste van de Duitse beulen Derg was siuwer, hij was de demonische stuwer achter de schermen. Brahm pieegae een schandelijke misoaad tegen de menselijkheid door de gevangenen oehooriijke voeding en kleding te ont- nouden. Oberle maakte een domme in druk, maar zijn mishandelingen doen maar weinig onder voor die van de an- deren. Het „kerstmannetje" Wolf was een verschrikkelijke sadist, vooral voor de Joden, en Alscner is een sluwe figuur, die op schandelijke wijze de Nederlandse gastvrijheid heeft vertrapt. May's aan- f* iin :ng eer Russen stem pelt hem tot een allergemeenst oorlogs misdadiger. En toen mr. Besier een korte samen vatting gaf van al deze misdaden, klonk het nogmaals door de zaal: „foltering van gevangenen, fusillering van de Rus sen, over de honderd moorden...." „Er is een grens," zo eindigde de proc.-fiscaal zijn requisitoir, „waarboven men geen onderscheid meer kan maken tussen erg en minder erg. Verdachten be horen allen tot de allerzwaarste cate gorie van oorlogsmisdadigers en ik durf het ten volle op mijn verantwoording te nemen, tegen hen allen de zwaarste straf te eisen." Een eis, die op de publieke tribune met applaus begroet werd. De advocaat-fiscaal bij de Rotterdam' se kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof, mr. J. Jonker, heeft in de Zaterdagmorgen gehouden zitting de doodstraf geëist tegen de 59-jarige P. H. Oldemans, gewezen burgemeester van Alblasserdam. (Advertentie) Dat kan! Met de eenvoudige bloedzuive rende Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts. De zes mine rale zouten waaruit Kruschen bestaat zijn een wondere stimulans voor de bloed zuiverende organen. Lever, nieren en ingewanden hebben de opwekking nodig, die Kruschen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorkomt zodoende dat schadelijke, pijn verwekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en gewrichten en voortdurende oorzaak worden van Uw ondraaglijke pijn. Niet zonder reden ge bruiken millioenen mannen en vrouwen over de hele wereld sinds jaar en dag Kruschen. De heilzame gevolgen worden alom erkend en er kan geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profi teren. Vraag Kruschen bjj Apotheker of Drogist. HILVERSUM II - ook 245 en 1875 m. sport, 18.30 gram., Maandag 415 M. Na 18 uur 18,00 piano, 18.15 19.00 nieuws, 19.15 boekbespr., 19.30 interview. 19.50 orgel, 20.00 nieuws 20.05 commentaar, 20.15 kwartet, 21.00 Camera Obscura, 21.30 zang en ork., 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 Avondklanken, 22.45 gram. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, ÏS'ÏS ^aria, 18.20 pian°. 18 30 strijdkr., 19.00 klankbeeld, 19.25 zang en piano, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 promenade ork., 20.50 „u£5 21.10 volksconc., 22.10 lezing. 22.25 notenkraker, 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 23.40 gram. Dinsdag HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgenge bed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.55 in leiding op 9.00 Hoogmis, 10.15 kleuters, 10.30 schoolradio, 11.00 gram., 11.30 licht baken, 12.00 Angelus, 12.03 zang en piano, 12.30 weerpr., 12.33 lunchconc., 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.25 lunchconc., 13.45 lezing, 14.00 cyclus, 14.30 vrouw, 15.00 schoolradio, 15.30 gram., 16.00 Zonnebloem, 16.30 Zieken- lof, 17.00 jeugd, 17.15 gram., 17.30 Wig wam, 17.45 septet. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws 7.15 gymn, 7.30 gram., 7.50 Dagopening 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.55 vrouw 9.00 symph. ork., 9.30 aubade, 10.00 Mor genwijding, 10.15 Musicorda, 10.50 kleu ters. 11.00 Soft and Sweet, 11.30 jonge zieken, 12.00 zang en orgel, 12.30 weer- praatje, 12.33 Skymasters, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Tom Erich, 13.50 gram., 14.00 vrouw, 14.30 matinée, 16.40 boekbespr., 17.00 kinderkoor, 17.30 le zing, 17.45 Indoqesië. 34) Als hij niet zo'n fijngevoelig hart had bezeten, zou hij me zeker als levensge zellin hebben gekozen. Maar hij durfde me niet vragen, hij dacht, dat hij me niet waardig was. Dat danseresje kan ik nu toch ook wel krijgen? Het zal zo mooi uitkomen in mijn gele salon.... Het heeft niet zo'n grote waarde, maar er zijn talloze herinneringen aan ver bonden, van toen ik in dit huis werd ontvangen als de beste vriendin. Hij droeg me op de handen, de oude baron, hij wist letterlijk mijn minste wensen te voorkomen. Als hij maar niet zo ver legen was geweest!.... U moet dat bronzen beeldje beslist voor mij vragen aan MarcMolly en Robert zijn nu met elkaar verloofdU moet spoedig eens bij mij thee komen drinkenIk heb een mooi, oud huis, vol antieke din gen, waaraan het stof van een glorierijk verleden kleeft. Het is erg mooi hè? Dat stof? O, wat ben. je grappig. Ik bedoel het danseresje. Het staat hiernaast op de schouw. Ik zal het U laten zien. Tante Aurelia was opgestaan. Het angstzweet brak me uit. Gelukkig bezat Jetty genoeg tegenwoordigheid van geest om de ramp af te wenden. Ga daar niet binnen, zei ze, er zit een rat in de grote salon. Ze is van morgen van de rivier gekomen en we hebben hem nog niet kunnen vangen. Tante Aurelia gilde verschrikt. Ik proestte het bijna uit. Hoe had die glad de Jetty toch zo gauw Tante Aurelia's afkeer voor ratten kunnen ontdekken? Ik kon me voorstellen, hoe de oude dame verbleekte, behalve de wrat op haar neus, die altijd rood bleef of pur per bij regenachtig weer. Ratten zijn verschrikkelijke mon sters, zei ze fluisterend. Op een nacht is er eens een over mijn bed gelopen en sedert dien moet mijn poes altijd bij mij slapen. Maar ze is erg lui, mijn poes. Mijn kamermeisje moet elke nacht driemaal opstaan om haar wakker te maken. Wat een plaag hè, die kamer meisjes. Ze worden hoe langer hoe bru taler. Vorige week heb ik de mijne be trapt, terwijl ze.... Maar wat is dat? Er volgde een ogenblik van drukken de stilte. Ik heb niets gehoord.... zei Jetty. Ik dacht, dat ik iets hoorde piepen. Ik griezel eenvoudig als ik ook maar aan ratten denkZe gebruikte par fum om haar haren te kammen, dat is toch ongeoorloofd niet. De wereld wordt steeds slechter. Weldra zullen.... Op dat ogenblik hoorde ik duidelijk gepiep. -1- Maarmaar:... maar! stotterde Tante. Ja, ik geloof, dat er nog meer rat ten In huis zijn, zei mijn vrouw onver schillig. Ik heb er gisteren drie dood geslagen in mijn kamer. Tante Aurelia sprong verschrikt op. Maar ik verpraat mijn tijd en heb nog een massa boodschappen te doen. Doe mijn groeten aan die goede Mare. Zeg hem, dat ik hem vergeven heb. Zie zo, lieve mevrouw, ik hoop, dat ik bin nenkort het genoegen van Uw bezoek zal hebben. Tante Aurelia verliet overhaast mijn huis. Toen Jetty weer binnenkwam, zat ik het uit te brullen in een fauteuil. Ziezo, zei Jetty tevreden. Zulke oude mormels zijn werkelijk de moeite niet waard. Je moet ratten gaan kwe ken, want ik kan niet altijd zulke fijne piepgeluiden uitbrengen, vooral niet als ik verkouden ben. Jetty, zei ik bewonderend en dank baar, je bent een kraan van een vrouw. Ik ben blij, dat je mij ten deel bent ge vallen. TWAALFDE HOOFDSTUK Jetty pakt aan Jetty, als ik je verzoeken mag, denk toch ook eens aan mij en aan je sociale verplichtingen. Je stokpaardje neemt je zo in beslag, dat je geen enkel ogenblik vrij hebt om de talrijke uitno digingen te beantwoorden, die steeds dringender vormen aannemen. We kun nen ons toch niet helemaal afzijdig hou den van het gezelschapsleven. Dat wordt tenslotte een onverdraaglijk le ven voor mij. Ik kan nergens heengaan, omdat je me nooit eens wilt vergezellen. Ik leef in afschuwelijke eenzaamheid en afzondering en zelfs aan jou heb ik niets meer. Als je niet in de stad rond doolt, ontvang je een massa lui, waar mee ik niets te maken heb. En de ma nier waarmee je met die Milligram om gaat, bevalt me ook niets. En je familie loopt hier in en uit, alsof ze zich hier best thuis voelen. Ik word overal buiten gesloten. Ik ben ziek van verveling, mijn karakter verbittert, de dagen zijn een echte kwelling voor mij. En dan die Duitser uit Zermatt, wat heeft die hier te maken? Ik geloof, Jetty, dat je me alleen je zogenaamde liefde bekend hebt om mijn argwaan in slaap te wie gen. Jetty sloeg haar argeloze ogen, waarin de avondzon gouden glanzen to verde, naar mij op. Dan antwoordde ze rustig: Dat is een lange aanklacht. Mare, en die vergt een even lange verdediging. Wat het gezelschapsleven betreft, blijft mijn antwoord steeds onveranderlijk: Ik vertik het eenvoudig mijn leven te vul len met ijdel tijdverspillen. Zelfs om jou kan ik geen afstand doen van mijn idealen. Als mijn belangstelling een an dere richting uitgaat dan de jouwe, is dat werkelijk mijn schuld niet. Als je niet moedig genoeg bent om je voorna me wereld alleen onder de ogen te ko men, dan moet je je bestaan maar een andere inhoud geven. Milligrain ik noem hem Frans, als dat je interesseert is altijd mijn vriend geweest. Hij heeft mijn ziel rijker gemaakt en de geestdrift voor het edele doel in me doen ontvlammen. Nu het in mijn macht ligt, een vroeger gedroomd levensplan te verwezenlijken, zou het laf zijn van mij, als ik hem thans buiten sloot. Mijn familie is mijn familie en je kan niet van mij verlangen, dat ik die banden zou breken. Als ze hier zo dikwijls kó men, dan is dat omdat ik het nodig acht. Herman Becker ben ik veel dank ver schuldigd, want hij is een flink zaken man en hij heeft mij over veel moeilijk heden heen geholpen. Je moet niet den ken, dat mijn plan zo maar een gril is. Ik heb het langdurig overwogen en al in Zermatt wist ik, dat ik Becker een maal nodig zou hebben. Hij levert de nodige machines en helpt mij op vele manieren met zijn rijke ondervinding. En wat de rest betreft, had ik wat meer fijngevoeligheid van jou verwacht. Als je eenmaal vrijgevochten tot mij komt, zal je niet tevergeefs moeten aanklop pen. Maar ik verlang geen opoffering of geen overgave van jou, tenminste niet zo lang je er geen vreugde in kunt scheppen Er klonk ingehouden hartstocht in haar stem door en dit bracht de ge voelige snaar in mij aan het trillen. Je tracht ook nooit, me te begrij pen. Je verlangt, dat ik tot jou kom, maar heb je er nooit aan gedacht, dat je ook wel eens afstand van jou zelf zou kunnen doen? (Wordt vervolgd) Tijdens een Zaterdag te Heerlen gehou den algemene vergadering van de Katho lieke Vereniging van Mijnbeambten kreeg het bestuur met algemene stemmen vol macht om omstreeks Kerstmis een bedrag van 10.000.uit de kas der organisatie te verdelen onder ^ie gepensionneerde le den. als niet voordien de regering de voor schotregeling betreffende de pensioenen der mijnbeambten heeft goedgekeurd. De vereniging besloot hiertoe, omdat zij van oordeel is, dat de gepensionneerde mijn beambten niet langer aan hun lot mogen worden overgelaten. s Een Nederlandse afvaardiging van d« Stichting voor de Landbouw onder lei ding van de heer Louwes heeft Vrijdag en Zaterdag deelgenomen aan een Bo- neluxconferentie voor de landbouw to Brussel, welke een voortzetting vormdo van de reeds eerder in Den Haag ge houden besprekingen. De onderhandelingen liepen in het bij zonder over de principiële en technische vraagstukken van de landbouwpolitiek in het kader van de economische unie, tussen Nederland, België en Luxem burg. De conferentie werd geleid door de heer Mulie, voorzitter van de Bel gische Boerenbond en vice-president van de Belgische Senaat. Op Zaterdag 4 December zal in Tivo-- li te Utrecht een bijeenkomst worden gehouden door de Alg. Ned. Onderwij zersfederatie. Deze bijeenkomst is be doeld om kracht bij te zetten aan de eisen inzake de 2 pet. gratificatie, de jubileumgratificatie en de 5 pet. verho ging boven het salaris van f 3000. De Stichting Landverhuizing Nederland deelt o. m. het volgende mede: Het be richt, dat binnenkort de lonen voor land arbeiders in Frankrijk met 15 pCt. ver hoogd zullen worden, heeft in landarbei derskringen de belangstelling weer gewekt voor de mogelijkheid naar Frankrijk te emigreren. Men stond hier nogal huiverig tegenpver, daar het minimumloon geen garantie was voor een positie-verbetering. Hierbij werd eehter nog al eens vergeten, dat in Frankrijk gezins- én kindertoeslagen bestaan, die de in Nederland voorgeschre ven regelingen op dit gebied verre over treffen. Als men voorts bedenkt, dat in Frankrijk veel meer dan in Nederland aan de landarbeiders een stuk grond voor eigen gebruik ter beschikking wordt ge steld. dan zal men begrijpen, dat de voor uitzichten thans niet zo ongunstig zijn als men in het algemeen aanneemt. „Djaoeh Di Mata" „Uit Het Oog is de naam van de eerste Indonesischs film, na de oorlog in de Archipel ver vaardigd, waaraan de South Pacific Film Corporation thans in de filmstudio's op Polonia, Batavia, de laatste hand legt. De regie is in handen van de heer And- jar Asmara, van wie ook het gegeven is. De» hoofdrollen worden vertolkt door Ratna Asmara, echtgenote van de regis seur, Ali Yugo en Soekarno, allen be kenden in de Indonesische toneelkrin gen van voor de oorlog. De film zal waarschijnlijk in het midden van de volgende maand in roulatie komen. Twee maanden geleden begon men met de productie er van.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3