BERLIJN VOERT VERBETEN STRIJD OM BESTAAN Hatta spreekt met fractieleiders SCHIEVEEN EN AMSTERDAM-RUNKANAAL Communisten bedreigen Soetsjou opnieuw Weinig voedsel, bijna geen brandstof, twee aar gas en electriciteit per dag in de tochtige krotten STERFTE ZAL KOMENDE MAANDEN STIJGEN Tussen orgelmuziek, whiskey en thee Sterke strijdkrachten verbreken op drie plaatsen de verdedigingsgordel De middenstand roept -ONTZIET MIJN PRINSESJES- Tot hoofd en hart Bij 88.000 luchtbrug- vluchten 2 rampen ATLANTISCH PACT AANGEBODEN Nederlandse ministers Woensdag terug? Een vermoeide en een strijdlustige burgemeester pleiten voor hun zaak J Zal Sjensi worden prijsgegeven? Het weer. DINSDAG 30 NOVEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24321 „Ondanks de blokkade blijft Berlijn hei centrum van Duiis- j^nd en mei groie belangstelling volgen de Duitsers alom in den lande de ontwikkeling van het politieke spel, waar van hun hoofdstad het slachtoffer is," aldus kolonel I. C. Edwards van de „Information Services Division" der Britse bezeüingsauioriieiten te Berlijn, in een onderhoud met enige Nederlandse journalisten, die in de afgelopen 14 da gen, op uitnodiging van de Britse regering, een oriëntatie reis hebben gemaakt door de Britse en Amerikaanse zones. r AUTO BREEKT MIDDENDOOR Minder inlandse tarwe in brood Duits bier naar Indonesië Opheffing B.P.P. Amsterdam, rood en goud Bevelswisseling bij de Genie TREINONTSPORING BIJ DOETINCHEM Locomotief op de verkeersweg Moordzaak Warmoesstraat aangehouden Staatsloterij BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, t 1.52 per maand, 1 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen ie weigeren. Zijn opvatting werd door uitlatingen van tal van geallieerde autoriteiten en Duitse politici bevestigd. Overal in Duitsland heeft men de grootste waar dering^ en sympathie voor de 2% millioen Berlijriers van de geblokkeerde sector, die, eensgezind en vastbesloten, bereid zijn de zware beproevingen van de ko mende winter te doorstaan. De Ber- limers weten, dat de Britten en Ameri kanen alles doen om de hoofdstad via de luchtbrug te blijven provianderen en zij zijn zich ten volle bewust, dat het Vrijwel onmogelijk zal zijn de inwoners van brandstof te voorzien, die hun in de koude wintermaanden een weinig warm te kan brengen in de tochtige krotten temidden der ruïnes, waarin zij met verbeten energie een bestaan leiden, Waarvan men zich thans, bijna vier jaren na de capitulatie, nauwelijks een voorstelling kan maken. Weinig voedsel en vrijwel geen warmte. Door de slechte kolenositie is de gas- en electriciteitsvoorziening be perkt tot twee uren per dag. De meeste Berlijners hebben nog geen kolen ont vangen en voor zover dit wel het geval is, bedraagt de toewijzing slechts enkele briketten of enkele scheppen steenkool, ïn het algemeen verwacht men, dat het sterftecijfer in de komende maanden aanzienlijk zal stijgen. Dc arbeiders zul len na gedane arbeid geen warmte vin den in hun donkere woningen. Zij zullen dezelfde natte schoenen van de vorige dag moeten aantrekken om naar hun werk te gaan. Zij zullen de trieste, koude Berlijnse winter moeten doorworstelen, zonder aardappelen, vrijwel zonder Warme maaltijden en zonder :-:ch ooit behoorlijk te kunnen verwarmen. Een andere moeilijkheid, waarmede de Berlijners te kampen hebben, is het geld. Be Oostmark, het betalingsmiddel in de Russische zone, wordt ook in de Weste lijke sector gebruikt. In de praktijk is de waarde van de Westmark bijna vier maal zo hoog als die van de Oostmark. "Veie ondernemers ir. de Brits-Ameri- Kaanse sector doen zaken met de «.ussi- Sche sector en verdienen hiermede laag genoteerde Oostmarken. Zij betalen hun arbeiders in de Westsector in Oostmar ken uit hetgeen er in feite op neer komt, dat deze hun loon tot op bijna een vierde zien teruggebracht. Vele onder-1 nemers betalen gedeeltelijk in Oostmar ken en gedeeltelijk in Westmarken uit en de arbeiders zijn niet in staat zich het allernoodzakelijkste aan te schaffen uit de winkels, die naar omstandigheden goed gestorteerd zijn. Opvallend is, dat vooral de z.g, „Geschenkhauser", kleine bazars voor luxe artikelen, grote collec ties snuisterijen in hun etalages ten toonstellen. De prijzen liggen echter voor de gewone Berlijner te hoog en de uit gestalde artikelen zijn hoofdzakelijk be reikbaar voor Amerikaanse soldaten, die voor een dollar op de zwarte markt 15 Westmarken krijgen, of voor de Engelsen die een pond met 40 mark gehonoreerd zien. hl de Russische sector hebben de Russen „freie Verkaufsladen" ingericht Waar de Duitsers zonder bon goederen kunnen kopen tegen prijzen die ver boven die van de zwarte markt liggen. Een paar werkschoenen kost in zulk een winkel 120180 oostmark, de prijs Voor deze schoenen bedraagt op de zwarte markt (die verboden is) 100 120 mark. In de Brits-Amerikaanse sector kost een paar werkschoenen op vergunning 24 Westmark op de zwarte markt is dep rijs ongeveer .viermaal zo hoog. Een en ander heeft tot gevolg, dat een han dige zwarte handelaar steeds weer nieuwe kansen ziet, om profiterend Van de koersverschillen tussen West en Oostmark „goede zaken" te doen. Er heerst op het vliegveld Gatow Van de Britse sector dag en nacht een grote drukte. Om dé twee minuten daalt er een vliegtuig met voorraden Voor de Berlijnse bevolking. Slechts 15 minuten zijn er nodig voor het uit laden en reeds rijdt 't toestel de stftrt- l>aan op om de terugtocht te aanvaar den. Vliegtuigen met een bijzondere la ding gaan uit de file en worden apart hitgeladen en slechts zelden wordt het tempo, waarin de vliegtuigen neerda len en opstijgen, verstoord. Er starten dagelijks meer dan 400 vliegtuigen. Het record aantal landingen werd in October geboekt, toen er in 24 nur tijds 476 vliegtuigen binnenkwamen. De vluchten geschieden ongeacht de weersomstandigheden. In October land den op het vliegveld Gatow meer dan 1000 vliegtuigen onder slechte weersom standigheden. Met voldoening vertelde de leiding van het vliegveld, dat er bij de 88000 vluchten, sedert het begin van de blokkade gemaakt, slechts twee ern stige vliegtuigongelukken zijn voorge komen. Indien zulks nodig mocht blijken zou op het vliegveld een belangrijk gro ter aantal vliegtuigen kunnen landen en opstijgen dan tot nu toe het geval is. De leiding vertelde dat de frequentie nog zou kunnen worden opgevoerd. Als regel geldt dat elk vliegtuig na 50 vlieguren in revisie gaat. Het vliegveld Gatow is het drukste van Berlijn. Op alle Berlijn se vliegvelden van de Westelijke sec tor (Tempelhof voor de Amerikanen, Tegel voor de Fransen en Gatow voor de Engelsen) landen er tezamen onge veer 700 vliegtuigen pep dag. Behalve de aanvoer van levensmidde len wordt ook die van grondstoffen en kolen voor de industrie door de lucht- dienst verzorgd. In October kostte het onderhouden van- het verkeer over de luchtbrug 1.850.000 pond per week. In het algemeen geloven de Britse autoriteiten niet, dat de toestand in Berlijn aanleiding zal geven tot een ernstig conflict met Rusland. Veeleer wordt aangenomen, dat mettertijd de moeilijkheden zullen worden opgelost, se vliegvelden, van de Westelijke sec- Britse bezetting te Berlijn, Sir Cecil Weir, was ten aanzien van dit punt niet pessimistisch gestemd. Sprekend over de ontwikkeling van de economi sche toestand in Duitsland gaf hij met voldoening te kennen, dat het land zich sneller herstelt dan oorspronke lijk werd aangenomen. Er zijn minder tegenslagen geweest dan men had ver wacht. De kolenproductie in het Roergebied be draagt thans 325.000 ton per dag Het doel is te komen tot een opbrengst van 450 tot 500 duizend ton (de hoogste productie tij dens de oorlog was 450.000 ton per dag). Sir Cecil wees er op, dat ook de staalpro- ductie. ondanks de moeilijkheden als ge volg van een onvoldoende electriciteits voorziening, groter wordt. In 1939 werd een recordproductie bereikt van 20.000.000 ton. In 1947 bedroeg de productie nog maar 3.000.000 ton doch dit jaar zal de opbrengst zeker 7.300.000 ton bedragen. Doel is de productie voor 1949 cp te voeren tot 10.700.000 ton. In het algemeen acht Sir Cecil de economische toestand van Duits land naar omstandigheden gunsti Een eigenaardig ongeluk geschied de gisteren in de gemeente Putte, toen tengevolge van de mist een luxe twee-persoons auto van de heer W. Wit Bergen op Zoom tegen een bus van de B.B.A. opreed. Alhoewel de vaart slechts gering was, bleek de schok voor het wagentje toch te veel. Het brak n.l. achter de voorzitting in twee stukken. De inzittenden, de 'heer W. en zijn vrouw, kwamen er wonderlijk goed af. De heer W. brak enkele ribben en moest naar het Al gemeen Burgerlijk Gasthuis te Ber gen op Zoom worden vervoerd. Zijn toestand is echter niet ernstig. Het ministerie van Landbouw. Visse rij en voedselvoorziening deelt mede. dat het normale brood tot 22 Novem ber 20 pet. inlandse tarwe bevatte. Nu er 10 pet. aardappelmeel in het brood komt. wordt het percentage inlandse tarwe tot 15 verminderd. Duitslands eerste na-oorlogse directe scheepslading voor het Verre Oosten betreft 2000 kisten Bremer bier voor Indonesië. Zij heeft vandaag Hamburg verlaten per „Breckonshire", een Engelse vrachtboot. BOVEN: Door de verwoeste straten van hun stad trekken de Berlijners op zoek naar brandhout. Links: ondanks de geringe stroomtoevoer wordt er toch Naar wij vernemen zal met ingang nog gewerkt aan herstel der electrische van 1 December het Bureau Papierver leidingen. deling Pers (B.P.P.) worden opgeheven Engeland, Frankrijk en de landen van de Benelux, hebben te Washington het ontwerp aangeboden van een verdedi gingsverdrag met de Verenigde Staten en Canada, aldus heeft A.P. nit Engelse regeringskringen vernomen. Men neemt aan, dat de bespreking van de bepalin gen van dit onderwerp tegen het einde van de week te Washington zullen be ginnen. Deze stap komt ongeveer een maand later dan het hiervoor oorspronkelijk door Amerikaanse en Europese diplo maten vastgestelde tijdstip. Door deze vertraging is het zeer onwaarschijnlijk geworden, dat men tijdig genoeg met een verdrag gereed is om dit in Januari bij de Senaat te kunnen indienen. Volgens de ,,New York Times" heb ben de V.S. besloten, dat het Noord- Atlantisch veiligheidsverdrag voor de tijd van 10 jaar moet worden gesloten. Engeland en de Benelux-landen zijn voorstanders van een pact voor de duur van 50 jaar. Voorts besloot men, aldus de „New York Times", dat dit verdrag indirect steun zou moeten krijgen van andere landen, in het bijzonder van De nemarken, IJsland en Portugal. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, aldus het blad, zal het waarschijnlijk niet met Frankrijk eens zijn, dat de V.S. zich van 'tevoren ver binden met gewapende macht tegen elke aanvaller van een ondertekenaar van het verdrag op te treden. Antara meldt, dat Haitta gisteravond een bespreking heeft gehad met de fractieleiders uit het werkcomité van het K.N.I.P. (voorlopig republikeins par lement), ter verklaring van de kwesties, die verband houden met de huidige be sprekingen te'Djocja. Tot nog toe zijn vier besprekingen tussen Hatta en de Nederlandse autoriteiten gehouden, na melijk een op Zaterdag met de ministers Stikker en Sassen en de gedelegeerde van het opperbestuur Neher, twee op Zondag met minister Sassen en een gis termiddag met minister Stikker. Over de besproken onderwerpen zijn geen bij zonderheden bekend, aldus Antara. Politieke kringen te Djocja meenden, dat de onderwerpen waarover moeilijk overeenstemming te bereiken was, o.m. betreffende bevoegdheden .van de inte rim-regering en het veto-recht van de hoge vertegenwoordiger der Kroon. Deze kringetf meenden, dat de informele be sprekingen zo spoedig mogelijk moeten worden beëindigd. Intussen legden re geringskringen er de nadruk op, dat ver dere besprekingen moeten worden ge houden onder auspiciën van de Commis sie voor Goede Diensten, waarbij de voorstellen van het Amerikaanse lid de zer commissie, de heer Cochran, ais working paper moeten dienen. Antara meldt, dat 1200 opstande lingen zich hebben overgegeven in het gébied van Poerwodadi en Grobogan. Antara meldt, dat namens de fractie leiders van het werkcomité van het K.N.I.P. de voorzitter, Mohammed As- saat, tot Moh. Hatta het verzoek heeft gericht, om de informele besprekingen stop te zetten. Het comité stelde voorts voor, de formele besprekingen onder auspiciën van de C. v. G. D. spoedig te hervatten. Assaat verklaarde dat na zijn terugkeer van een bezoek aan Kalioe- rang. De Oost-Java conferentie is heden ochtend beëdigd als voorlopig parlement, waarna raden Djoewito met 42 tegen 30 stemmen tot voorzitter werd ver kozen. Donderdag zal het voorlopig parlement worden geïnstalleerd in tegenwoordig heid van de hoge vertegenwoordiger der kroon dr. Beel. waarbij waarschijnlijk ook de Nederlandse Ministers aanwezig zullen zijn. Sjarifoeddin zou zich thans in het moerasgebied bij Klamboe bevinden. Volgens Antara bestaat de mogelijk heid dat de Nederlandse ministers Woensdag naar Batavia terugkeren, na dat de besprekingen vandaag zijn voort gezet. Naar Antara meldt, heeft president Soekarno een uitnodiging ontvangen van Pandit Nehroe om een bezoek te brengen aan India, ter versteviging van de vriendschapsbanden tussen India en de republiek. In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft een grote bende een aanval gedaan op de onderneming Kiara Panoeng nabij Tjiandjoer. De militairen en de onderne- mingswacht wisten de aanval af te slaan In de nacht van Zaterdag op Zondag werd een nieuwe geconcentreerde aanval op de rubberfabriek afgeslagen, waarbij een he vig vuurgevecht ontstond. Toen er mili tairen te hulp kwamen trok de bende zich terug. Het getuigenverhoor in de zaakNadja- moeddin werd Maandag voortgezet. De ge tuige Mohammed Said, tokohouder en fa milieled van Nadjamoeddin, is onder ver denking van meineed in hechtenis geno men, nadat eerder besloten was, het ver hoor van deze getuige voort te zetten in afwezigheid van Nadjamoeddin. (Van een onzer speciale verslag gevers) Wij reizen. Wij trekken door Neder land en gisteren, op de eerste dag van onze tocht, zijn wjj ontvangen in Rotter dam en Amsterdam. Eerst laat in de na middag in de stad aan de Maas. Uit dc cgaal-grijze mist vandaan, die de ganse dag de wereld voor ons on zichtbaar had gemaakt, betraden wij het stadhuis. Wij gingen binnen in de Bur gerzaal, waar plechtig éen orgel op onze komst preludeerde en waar burgemees ter Oud, grijs, bleek en vermoeid naar het ons voorkwam, op ons toetrad, om hangen met zijn ambtsketen. Staande en zijn betoog met een enkel sober ge baar ondersteunend, h-eft hij ons in goed tien minuten wegwijs gemaakt in het voornaamste probleem, dat Rotter dam op dit ogenblik bezig houdt: het vliegveld Schieveen. En al hebben wij ons dan ook niet aan dc indruk kunnen onttrekken, dat zijn stem wat vermoeid was, al scheen het duidelijk, dat hij niet dan met moeite zijn zinnen formuleerde, hij heeft de kwestie daarom niet minder scherp geformuleerd: Rotterdam wil een vliegveld. Rotter dam wil een luchthaven, waarvoor het al jaren en jaren gevochten heef en 'het wil een luchthaven, die bij iedere toekomstige ontwikkeling van de luchtvaart bruikbaar zal zijn, d.w.z. een luchthaven met een onbeperkt uitbreidingsvermogen. Daarvoor strijdt het en daarom verwerpt het Ypenburg. omdat naar de mening èn van het Rotterdamse gemeentebestuur èn zoals mr. Oud zei zelfs naar die van de mensen van Ypenburg zelf. daar die onbeperkte uitbreidingsmogelijkheden niet aanwezig zijn. Vier dagen lang maakt een gezël-^ schap Nederlandse journalisten op uitnodiging van het ministerie van. Verkeer en Waterstaat een rondreis door Nederland. Gisteren, op de eer ste dag, bezochten zij in dit verband Rotterdam en Amsterdam. In beide steden werden zij ontvangen door de burgemeester en in beide steden ga ven die burgemeesters ieder in zijn eigen stijl een. overzicht van hun problemen en moeilijkheden. In ne venstaande reportage geeft onze speciale verslaggever op dit ogen blik zwervende tussen IJmuiden en Harlingen daarin zijn indrukken i^weer. En daarvan, aldus mr. Oud, kunnen wij geen afstand doen. Wij hebben de taak de weg, die onze voorvaderen zijn ingeslagen, de weg die leidt naar de groei en bloei van Rotterdam, te blijven volgen. En dat is de weg, die gemaakt wordt met een vèr-voóruitziende blik. In Amsterdam was dc ontvangst ge heel anders. Immers, was burgemeester Oud de pers tegemoet getreden omhan gen met zijn ambtsketen en begeleid met orgelmuziek en het gerinkel van theekopjes, mr. d'Ailly ontving zijn gas ten thuis in zijn ambtswoning aan de schemerige Hecrengracht. Hij ontving hen in een zaal, schitterend van rood en goud en brandende luchters en hij trad hen tegemoet met in de hand. talrijke kaarten en als de meester op school een aanwijsstok. En zó uitgerust heeft hij met voor De oproep van Koningin Juhana aan het Nederlandse volk, de prinsesjes- met rust te laten, was voor Pauline Avery Crawford van „The New York Herald Tribune" aanleiding om een gedicht te maken. Het verscheen Zaterdag in de Parijse editie en is getiteld „on human rights". De tekst luidt: „Have pity on my princesses" queen Juliana cried „Why must you stop and push and stare W each time they take a breath of air or shop or walk or ride? And it'snot they who are the zoo, they came to see it, just like you. If they must be denied Those human rights which you hold dear, then either you or they, I fear will have to stay inside. ,Have pity on my princesses" queen Juliana cried. Vrije vertaling: („Ontziet mijn prinsesjes", klaagt Koningin Juliana. „Waarom moet V «4i blijven staan, U verdringen en blijven kijken telkens wanneer ze een luchtje scheppen, uit winkelen, wandelen of rijden gaan? Ze zijn Artis uiet! Ze komen er evenals U om te kijken. Als U met de menselijke Rechten, waarop U zo gesteld bent, geen rekening wilt houden, dan ben bang, dat U of zij binnen moeten blijven. Ontziet mijn prinsesjes", klaagt Koningin Juliana). De Chinese communisten hebben Soetsjou, de voornaamste ravitaillerings- basis van de regeringstroepen bij de verdediging van de hoofdstad Nanking, geheel afgesneden. Sterke communistische strijdkrachten verbraken de ver dedigingsgordel van de troepen der centrale Chinese regering bij Soetsjien, Pinpi en Linpi en vormden daardoor bij Pengpoe een ernstige bedreiging voor de Chinese hoofdstad. De Chinese legerleiding trachtte daarop in allerijl een gedeelte van de troepen in Soetsjou terug té trekken, om te trachten de op mars van de communisten te stuiten. Hierop hebben de communisten Soetsjou echter ingesloten. Men neemt aan, dat de regeringstroepen in Soetsjou zullen trachten door te stoten naar Pengpoe. Als zjj hierin slagen, zal 6e commu nistische bedreiging van Nanking voorlopig weer opgeheven zijn. lijk ontvangen worden, maar men voelt weinig sympathie voor haar onofficiële missie, om hulp te krijgen voor haar land. Diplomatieke autoriteiten nemen het standpunt in. dat generaal Tsjang Kai Sjek zelf verantwoordelijk is voor de mislukkingen en dat de nederlagen van de Chinese regeringstroepen zeker niet een gevolg zijn van een gebrek aan Amerikaans materiaal. Volgens berichten uit Sjanghai over weegt Tjang Kai Sjek het overbrengen van troepen door de lucht uit de pro vincie Sjensi, ter versterking van het centrale Chinese front. Deze troepen schijnen tot de beste der regeringstroe pen te behoren. Het overbrengen zou echter met zich meebrengen, dat de pyovincie Sjensi aan de communistische troepen wordt prijsgegeven. Regeringsvliegtuigen hebben met succes doelen van de vijandelijke troepen in West-Mandsjoerije en Oost-Hopei aangevallen. Volgens re- geringsberichten zijn Tjisingwangtao en Shanghaikoean „om strategische redenen ontruimd". Berichten, vol gens welke de regeringstroepen de tactiek van de „verschroeide aarde" toepassen en o.a. de eigendommen van de Britse Kailan mijnbouwmaai- schappij te Tjisingwangtao hebben vernield, hebben dc vrees doen ontstaan. dat ook de installa ties van de Kailan te Tongsjan in Noord-Oost-China verwoest zullen worden. Dit zou voor de bewoners van Tientsin erntisge gevolgen met zich brengen, daar deze stad p.a. wat de watervoorziening betreft, geheel van 4e installaties afhankelijk is. Mevrouw Tsjang Kai Sjek, die mor gen in Amerika verwacht wordt, zal, volgens verklaringen van gezaghebben de woordvoerders, uiteraard zeer hoffe- Bij bescihkking van de minister van Oorlog is de generaal-majoor der genie, J. Zwart, met ingang van 1 December 1948, eervol ontheven uit zijn functie van hoofd van de dienst der genie. Als zijn opvolger is aangewezen de kolonel der genie J. Kok. Verwachting tot Woensdagavond: Op vele plaatsen vooral in de ochtend nevei of mist. In de loop van de dag hier en daar opklaringen. Vannacht lichte met hier en daar matige vorst. Morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur ais van daag Zwakke wind overwegend tus sen ZuicKOost en Zuid-West. Zon: 8.25—16.32; Maan: 9.37—16.33. De bewoners van Bikini zijn, na de experimenten met de atoombom op hun atoleiland, zwervende. Van Bikini werden ze overgebracht naar het eiland Rongerik, doch dit bleek ongeschikt. Hierna ging het naar Kwajalein, doch ook dit eiland was de vroegere Bikini-bewoners niet naar de zin en thans zijn ze naar Kin verhuisd in de hoop, dal zij daar hun geliefd Bikini zullen vergeten. Het ontladen van de bagage op het strand van Kili. hem ongewone felheid, de eis verdedigd, die Amsterdam in deze dagen met zo veel kracht stelt: onmiddellijke vol tooiing van het Amsterdam-Rijnkanaal. Te verwonderen behoeft die felheid niet. De zwervende journalisten betreden zijn woning juist op de dag, dat namens het gemeentebestuur van Amsterdam een adres is verzonden aan alle leden van de Tweede Kamer. Een adres, waarin omstandig en voorzichtig wordt gefor muleerd, wat mr. d'Ailly handig en scherp voor zijn gasten formuleerde: Amsterdam eist handhaving van de belofte, dat het Amsterdam-Rijnkanaal per 1 Jan. 1951 voor het scheepvaart verkeer zal worden opengesteld, om dat het niet langer genoegen kan en mag nemen met alleen het Merwede- kanaal, dat mr. d'Ailly deze avond „gladweg een sloot" noemde. En terwijl zijn toehoorders genoten van de whiskey Ierse aldus de gast heer heeft hij deze eis omstandig toegelicht. Heeft hij de argumenten, waarop de regering voor het volgend jaar 5 in plaats van 12 millioen heeft uitgetrokken, „gezocht en gekunsteld" genoemd. Mr. d'Ailly was met vermoeid, inte gendeel. Hij vertoonde een grote strijd lust. Hij meende met recht en rede voor Amsterdam en Nederland te kunnen vragen, dat dit kanaal al voor vijf zesde voltooid om wille van de grote economische belangen, ja om wille van het naakte bestaan van Amsterdam, met voortvarendheid zal worden vol tooid. Hij toonde daarbij aan, dat de voltooiing van het kanaal practisch geen of weinig deviezen kost, dat Am sterdam zonder dit kanaal nog verder achteruit zal gaan en dat ook industria lisatie zonder kanaal onbestaanbaar zal zijn. Zo spraken wij op één dag twee bur gemeesters van twee der grote steden van ons land. Beiden hadden een grief en bij beiden lag die grief op het ter rein van verkeer en waterstaat. Dit mo ge aan een zijde triestig schijnen, hei bewijst ten andere dit verheugend ver schijnsel dat wij vechten om te blijven wat wjj waren: „de vrachtvaarders van Europa, te water en in de lucht". Op de spoorlijn WinterswijkArn hem is vanmorgen de trein, die om 7.24 uur uit Doetinchem in de richting Arnhem was vertrokken, even voor hfet station Wijnbergen ontspoord. De loco motief kwam terecht op de verkeers weg, die naast de spoorlijn loopt, de voorste drie wagens bleven buiten de rails op de spoorbrug over de Oude IJsel staan. Alleen de twee achterste wagens bleven in de rails. Er gebeur den geen persoonlijke ongelukken. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Het wegverkeer is omgelegd. Men hoopt de spoorlijn vanavond weer vrij te hebben. Gisteren stonden voor het Amster dams Gerechtshof in hoger beroep te recht de 24-jarige L. M. v. d. Helm en de gebroeders J. en C. Hoogeboom, respectievelijk 24 en 26 jaar oud. Deze drie werden er van beschuldigd op 2 November 1946 de 61-jarige „moeke" Marsman tezamen en na gemaakte af spraak te hebben geworgd en beroofd van geld en enige sieraden. Op 27 April had de rechtbank te Amsterdam hen daarvoor, veroordeeld tot elk 15 jaar# gevangenisstraf. Wegens het zeer grote aantal getui gen besloot het Hof gisteravond de zaak aan te houden tot Maandag 17 Januari en dan het getuigenverhoor voort te zetten. In de 505de staatsloterij (5de klasse, 6de lijst) is op no. 14506 een prijs van f 10.000 gevallen. Als hoofd en hart verenigd zijnzal I j zegen en geluk gedijen. j De laatste tijd is er bewogenheid in de middenstand. Deze stand hield eerst op verschillende plaatsen, lo_ kaal of regionaal, appèl. En het hoogte punt van deze beweging werd bereikt in Den Haag, waar een 2500 man in strakke gespannenheid doch tevens in tucht getuigen kwam van het benau wend gevoel in verdrukking te geraken, ten dele door regeringsmaatregelen ten bate van de arbeidersstand. Ronduit werd op het Haagse appel gezegd, dat de middenstand de arbeiders de verbetering in hun hachelijke positie geenszins misgunde, ja zelfs gaarne daarmede accoord ging. Ook was het van het Kamërlid Hooij klaarblijkelijk geen blote formaliteit of opportunistische vriendelijkheid, doch een eerlijk woord, toen hij getuigde van waardering voor de loon- en prijspoli tiek, die de Regering volgt. Wie uit gaande van dat standpunt de positie der middenstanders bespreekt en dan nadrukkelijk komt verklaren, dat tien duizenden middenstanders de lasten niet meer torsen kunnen, die de Regering hun op de schouders legt, zonder dat zij deze afwentelen kunnen op anderen door ze in de prijzen te verrekenen, die heeft recht ernstig te worden aanhoord en au sérieux te worden genomen. De arbeiders stand is geleidelijk aan dank zij de macht zijner organi saties, het inzicht en doorzicht en ener giek doelbeheerst optreden zijner lei ders, mede dank zij de ontwaking van het sociale geweten bij andere standen ten opzichte van de rechten der afhanke lijke werkers, en ten slotte dank zij zijn machtige sociaal-charitatieve zelfhulp een stand geworden, naar welks eisen men geneigd is te luisteren, omdat hij respect afdwingt. Verblijdend is het verschijnsel, dat nu ook de roep van de middenstand als sterke echo geklonken heeft in de pers. Wel is het hier en daar misschien nog te zeer een zuivere echo geweest van hetgeen middenstanders riepen. Wel had de middenstand naast de echo van zijn eigen stem wellicht gaarne een sterker eigen geluid van buitenstaanders ge hoord. En misschien is de toestand nog wel zó, dat sommigen wat huiverig zijn, zich resoluut achter de eisen van de middenstand te stellen. Dit vindt mogelijk zijn oorzaak in het feit. dat velen meer studie hebben ge maakt van net arbeidersvraagstuk en zich dieper hebben ingedacht in de no den van de arbeiders dan zij zich heb ben verdiept in middenstandskwesties, zodat te weinigen een eigen gevestigde overtuiging hebben op gebied van recht matige eisen van deze stand. Geenszins valt het te ontkennen, dat de katholieke sociologen altijd met kracht zijn opgekomen voor de hoge waarde en de onmisbaarheid zelfs van een gezonde en aanzienlijke midden stand voor een maatschappij-in-orde. Tevens kunnen de katholieken, ook niet- middenstanders, er o.a. op roemen, dat zij de sterkste stuwers zijn geweest naar kinderbijslag voor zelfstandigen. Zeker, van Protestantse zijde is wel beweerd, dat de middenstand min of meer in verdrukking is gekomen sedert de katholieken, met de Partij van de Arbeid in zee gaande, ..mondje toe" zou den hebben gespeeld, omdat de socialis ten nu eenmaal niet middenstands- achtig" zijn aangelegd. Doch over zo'n bewering van Christelijke broeders kun nen wij slechts even glimlachen. Het machts- en plichts- en prestige- besef is bij de katholieken, ook als zij in de Kamer samengaan met de P. v. d. A., wel in zo'n mate aanwezig, dat zij heus niet verlegen hun mond houden of hoofdpunten der katholieke sociologie maar onbesproken laten. Dat zou trou wens ook, praktisch-poiitiek bezien, niet van gewiekstheid getuigen. De Protestanten behoeven trouwens de wordingsgeschiedenis van deze Regering- op-brede-basis slechts een ogenblik te overwegen, en het zal hun duidelijk worden, dat de Katholieken zichzelf blijven en met kracht ookomen voor eigen mening ook wanneer deze niet door de P.v.d.A. gedeeld wordt. Wij zijn er dan ook vast van over tuigd, dat de middenstand de katholie ken nog altijd beschouwt als zijn be trouwbare en sterke vrienden. Hiermee wensen wij niets af te dingen op de eer, die met name aan de Anti-Revolution* nairen toekomt, zich „de partij van de kleine man" te mogen noemen. Het feit. dat sommigen wat schuch ter instemming betuigden met de roep om. positie-verbetering van de middenstand vindt verder niet on waarschijnlijk zijn verklaring mede hierin, dat men zich de vraag stelt, of de middenstand wel voldoende zich zelf helpt door een krachtig organisato- r i s c h-economisch optreden. Niet zelden hoort men, dat de midden stander in zaken doen te overheersend- individueel wil werken, van gezamen lijk zaken doen en teamwork te weinig wil weten, bij samenwerken te uitslui tend denkt aan de zij, die anderen daarbij zullen spinnen, en de schuld dus bij de middenstander zelf ligt, zo hij in ver drukking geraakt. Nu ligt in dal verwijt wel degelijk een kern van waarheid. Dit mag echter geen reden zijn, om de middenstand in zijn huidige moeilijke situatie te laten. De moeilijkheden immers, waarin hij nü verkeert en waarover hij nu klaagt, zijn vrij plotseling en onvoorzien over hem gekomen door de (misschien ten dele onvermijdelijke) Regeringspo li t i e k. Bovendien de middenstand ter wille zijn op dit moment zal o.i. geen vertraging brengen in het aanpas singsproces van de middenstand aan de eisen van het moderne economische le ven. Tot georganiseerder zaken doen wordt de middenstand tóch gedwongen. En de leidende middenstanders hameren de noodzaak van geconcentreerder op treden en zaakkundiger scholing met volharding in de soms nog wat harde hersens. Hieraan mag dit worden toegevoegd: vergelijken wij de geordendheid van de middenstand in Nederland bij die van België b.v., dan kunnen wij onze mid denstand geenszins achterlijk noemen. Dit mag natuurlijk voor de middenstand geen reden zijn om op zijn slofjes van vroeger te blijven lopen, dient echter voor Nederland wel een motief te we zen om met ehnst te luisteren naar de eisen, die de middenstand stelt, om een gezonde en aanzienlijke middenstand te behouden. En dit laatste is volgens de katholieke sociologie een ideaal, naar welks ver werkelijking met kracht moet worden gestreefd; want het verlies aan vrijheid, aan kans op menswaardig leven en aan cultuur zal groot zijn, zo de stand der zelfstandigen zou gaan uitsterven en de wereld slechts een uiterst gering aan tal „bazen" zou kennen en uiteindelijk slechts „grootmachten" zou herbergen of één alles-overheersende' staat. PASCH. VAN MARVILDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1