Onder St. Jacob apostolaat van vertrouwen en glimlach Blijf er af, speel niet met oorlogstuig r 3 I BEDRIJFSBEGROTING BIJ P. W. INGEVOERD HOE OPENBARE WERKEN ONS HISTORISCH PLEIN ZIET HUIS before mm Hl Gestichtssfeer wordt gezinssfeer Plechtige heropening ToenOttolini binnenkwam stapte Dickens er uit.... P. G. M. OTTOLINI Tentoonstelling in Veisen Ir.G. Friedhoff aan het woord Hoe spelen de R.K.clubs^ Leonard s AGENDA c WINKELIERS HEBBEN SUCCES Etalage-verlichting mag braAden i Van ouds het raadhuis BESPREKINGEN TE KALIOERANG SCHAREN J. P. Scheepens ten grave gedragen RIJDT NIET MET SLECHTE BANDEN! DE BILT OVER DE MIST DINSDAG 30 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Een kijkje in het huis De heropening Vraagt inlichtingen bij WESTERGRACHT 46 Distributienieuws theelepels per dag doen wonderen li EL». GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL De Grote Markt in de toekomst LAATSTE NIEUWS Naar alle waarschijnlijkheid mislukt WEBER LEERLINGEN-UITVOERING EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN HEEMSTEDE St. Nicolaasfeest •Clandestiene slachting ZANDVOORT Kraamverzorging Dorpsverfraaiing v. LENT's AUTOBEDRIJVEN Heemstede van Uw qoed^ imaak zijn Complete Woninginrichting Haute Coiffure Produits de Beauté Parfum* Beurs van Amsterdam Terwijl er sinds mensenheugenis geen nieuws gepubliceerd is uit het St. Ja cobs Godshuis, wordt de lezer thans m een korte spanne tijds beziggehouden nidt talrijke bijzonderheden over dit on derkomen voor wezen en oude lieden die het historische met het hedendaag se verbinden. Het St. Jacobs Godshuis heeft twee vernieuwingen ondergaan, een materi ele en een pacdagogische, waarvan mer zich afvraagt, welke de voornaamste is. De ouden van dagen zijn er, wat het gebouw betreft, bijzonder op vooruit ge gaan en daardoor hoopt men hun een blijdere levensavond te geven. Maai voor de kinderen is eigenlijk een nieuw leven begonnen. Deze afdeling is geheel gemoderniseerd en de methodiek is grondig veranderd. Alles wat geduren de een reeks van jaren aan een ge sticht herinnerde en niét altijd een gesticht van zonneschijn is verdwe nen. Er zijn geen reglementen meer en men heeft de geschreven huisorde in het historisch archief gestopt. Moet er dan geen orde heersen? Daartoe kan alleerp een wedervraag het antwoord ge ven. Is er in een gezin, waar geen ge schreven reglementen bestaan, geen or de? Dit -is het voornaamste van de enigs zins revolutionnaire wijziging op de kinderafdeling. In het St. Jacobs Gods huis wordt thans de gezinssfeer zc dicht mogelijk benaderd. Er wordt niet meer vastgesteld, op welke uren en op welke dag iemand in of uit het huis mag komen. Vrienden mogen ge ïntroduceerd worden, familie kan een bezoek brengen wanneer het haar past en wanneer althans de kinderen niet naar school zijn. Wij behoeven er niet veel woorden voor te gebruiken, want zoals het bij u thuis is, zo zal het voortaan in de Hagestraat zijn. Goed een experiment, maar dan een m?t een grote kans van slagen, om te ko men tot de beste resultaten in de op voeding. Bij een nauwkeurig vaststellen van de resultaten, die werden bereikt met de wezen, die meerderjarig werden en de wereld ingingen, blijkt, dat een ontstel lend groot deel alle opvoeding los heeft gelaten, nadat de deuren van het wees huis voorgoed achter hen gesloten wer den. Paedagogen hebben vastgesteld, dat kinderen in zo'n huis met een ouder wetse methodiek fantaseren over een gezin, zoals het in de werkelijkheid niet bestaat, de plotselinge vrijheid niet kun nen verwerken en niet over kunnen stappen naar een binding, zoals het vrijp leven die kent. In het St. Jacobs Godshuis heerst het apostolaat van vertrouwen en van de glimlach. Daarom geen overdreven sur veillance, één zuster voor de jongens afdeling- en één voor die van de meisjes. Wij moeten er echter op wijzen, dat dit instituut geen doorgangshuis is, maar alleen wezen opneemt, die nor maal zijn en niet erfelijk belast. De inrichting van het huis is thans zodanig, dat alle zaalidee weg is en slechts van gezinskamers gesproken kan worden. Daardoor is de gedachte aan massa-opvoeding verdwenen, want elke afdeling mag slechts 15 gezinsleden tei len. Met de huidige ruimte is er slechts plaats voor 15 jongens en 15 meisjes. Wij hebben een kijkje genomen In de kinderafdelinger. met ieder een gezel lige huiskamer, waarin een piano staat; met een kamer om gezamenlijke spe len te beoefenen en een betegeld keu kentje, waarin de meisjes Zondags zelf mogen koken. Op de bovenverdiepingen zijn frisse slaapzalen met een serie vas te wastafels en een douche. Alleen de verschillende types bedden herinneren aan overoude tijden, maar ook deze zut- len langzamerhand in de nieuwste stijl gekocht worden. Voor de ouden van dagen is ook heel bijzonder gezorgd. Lichte en gezellige conversatie- en eetzalen, een lift, bad kamers, ziekenzaaltjes met zes zieken huisbedden -nz. enz. In de vrouweneetzaal is in een ge metselde schoorsteen de oudste gevel steen van Haarlem, voorstellende St. Jacob, de hulpverlener, geplaatst. De oudjes zijn nog het meest verheugd over le buitenplaats met tuin. die zo geko zen is, dat ze bijna de gehele dag op banken en stoelen in het zonnetje kun nen zitten en kunnen kijken naar mooie bloemen of naar de konijnen en duiven, die de kinderen verzorgen. Hoe is het mogelijk, dat zij dit zoveel jaren heb ben moéten missen! Ook de kapel moest fl;nk onder handen worden genomen. Om financiële redenen is het echter gebleven bij een nieuwe practische vloer, die door de gekozen kleuren meer sfeer geeft. In de hongerwinter hebben de be woners de belofte gedaan, te zullen sparen voor nieuwe glas-in-lood ramen in de kapel, indien zij behouden zouden blijven. Elke week brengen de oudjes daartoe wat bijeen. Thans zijn drie van de zes ramen, voorstellende de geschie denis van St. Jacob, ontworpen en uit gevoerd door Frans Balendong, aange bracht. Ook de zusterverblijven zijn evenredig met de modernere opvattin gen. V Wanneer men het St. Jacobs Godshuis binnenkomt, herkent men de situatie van vroeger bijna niet meer. Op de foto, die wij vorige week afdrukten, kon men zien, wat een prachtige hall met trap penhuis architect B. Ooms ontworpen heeft. Het is niet gemakkelijk geweest, van dit gebouw iets moois te maken. Er moest zelfs een nieuw geveltje op de binnenplaats opgetrokken worden. De aannemer P. Ottolini heeft ook eer rrret zijn werk ingelegd. In 1943 is men met de reorganisatie begonnen, maar eerst in 1947 kon men met de verbouwing een aanvang maken. Er wordt niet altijd aan gedacht, maar in dit geval, willen we toch de zusters, die de leiding over dit huis hebben, een pluim op de kap steken. Zij hebben weten door te zetten ten koste van grote offers, die niet alleen op materieel ter rein lagen. Denkt u eens in, dat een zuster, die jarenlang een bepaalde koers gevaren heeft, thans op een ander kom pas zal moeten zeilen. Ze zullen het klaarspelen, zoals ze deze verbouwing klaar gespeeld hebben. Een groot aan deel hebben daarin ook zeker gehad de regenten en last but not least de rector, die nu in zijn ruime (huiskamer de zor gen beter aan kan, ook al weer als apostel van vertrouwen en van de glim lach. En nu nog een mededeling. Er is nog een mogelijkheid, om een aantal bejaar de vrouwen onderdak te geven. Men informere eens in de Hagestraat. Er is plaats voor 45 en er zijn er thans 30. In het bijzijn van een klein gezel schap autoriteiten, onder wie het vol tallige college van regenten, de vicaris- generaal van het bisdom Haarlem, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, Deken J. J. A. Kuilman. Mgr. F. Filbry en verschil lende andere pastoors, het centraal arm bestuur. de directeur van Openbare Werken, ir. M. Maas. en anderen, is gistermiddag de plechtige heropening van het St. Jacobs Godshuis geschied. De voorzitter van het college van re genten, de heer L. Nieuwenhuis, gaf in het kort de geschiedenis van het insti tuut weer en verklapte, dat het over enkele jaren een eeuw geleden zal zijn, dat de zusters Franciscanessen de zorg voor het huis op zich namen. De restau ratie is kostbaar geweest en zelfs nog niet volledig, want het verblijf van de mannen en de slaapzaal voor de meis jes moeten nog een beurt krijgen. Spr. bracht dank aan ir. Maas voor de medewerking, die het gemeentebe stuur verleend heeft. Mgr. Ammerlaan wenste het college Nu is het Sint Jabobs-Godshuis een hee! ander gebouw. Maar er zijn in Stad en omgeving nog honderden huizen, winkels en gedeel ten van woningen, die Ottolini een modern of.... oud- hollands stempel kan geven. Ottolini verbouwde de „Open Deur"; het Middenstandsbureau, vele winkels, villa's, etc. etc. En bij menige schouw van Ottolini worden thans Sinterklaasliedjes gezongen. Aannemer Nieuwe Gedeelte Haarlem, Tel. 16386 Bioscopen Rembrandt: Hamlet (volw.), 2.30 en 8 u.; Luxor: De dansinvasie (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Welkom vreemdeling (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Zigeuner prinses (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterDe moord in het Luna park (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 30 November Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Woensdag 1 December Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten cr.z. te: Haarlem (Vleeshal) Tj. t.m. Vel, 8.30 12.15 en 25 uur. Heemstede (Binnenweg) M en N, 8.3012.15 en 25 uur. van regenten geluk met de moed, die het heeft gehad, om in deze tijd zo'n vrij kostbare verbouwing te onderne men. Het huis voldeed reeds lang niet meer en in 1947 is bewezem dat brand gevaar niet denkbeeldig was. Oor spronkelijk heeft men gedacht aan het bouwen van 'n geheel nieuw huis, er gens in de omgeving. De vicaris be treurt niet, dat deze plannen nooit zijn uitgevoerd. De meeste bewoners zijn rasechte Haarlemmers, die liever in het oude St. Jacobs Godshuis wonen, een plgats met zulk een grote historie. Men moet in Haarlem toch niet den ken, zo ging spr. voort, dat de oude fun daties voldoende zijn, om in de huidige tijd zulk een huis te exploiteren. Daar om moge de goede oude gewoonte, om een bedrag aan het huis te legateren of met warme hand reeds bij het leven goed te doen. bü velen weer ingang vinden. De genodigden bezientigden daarna de vernieuwing. Het bestuur van de Middenstands- Centrale voor Haarlem en omliggende gemeenten deelt mede, dat de directeur van de Gemeentelijke Energiebedrijven te Haarlem op dringend verzoek van de Centrale een proef met de Haarlem se winkeliers zal nemen, op voorwaarde van aller medewerking. Deze proef houd.' het volgende in: de winkeliers mogen tussen 4 en 6 uur een sobere etalageverlicM'.ing ontsteken, in dien zij gedurende die tijd hun winkel-, kantoor- of magazijnverlichting zodanig verminderen, dat zij, door de bezuini ging in die uren, de compensatie verkre gen voor het stroom-verbruik van het etalagelicht. In het kader van de landelijke actie, die gevoerd wordt om de bevolking te waarschuwen tegen het gevaar, dat het in het bezit hebben of meenemen van „oorlogssouvenirs" oplevert, heeft de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint. Maandagmiddag in een van de lokalen van de Nijverheidsschool aan de Briniostraat in deze gemeente een tentoonstelling van explosieven ge opend. De burgemeester deed dit in aan wezigheid van vertegenwoordigers van overheid en gemeente en sprak over het motto, dat deze tentoonstelling heeft, n.l. ..Blijf er af. speel niet met oorlogstuig". Hij betreurde het. dat een tentoonstelling van zoveel lugubere Het ievettraanproduct met echt sinaasappelsap voorwerpen. die alleen gemaakt zijn om dood en verderf te zaaien, nood zakelijk was geworden. Liever ware het hem geweest, wanneer over deze donkere bladzijden in het bestaan der mensheid gezwegen kon worden. Kapitein H. J. C. van Ooyen van de Hulpverleningsdienst wees op het grote belang van deze expositie. De ongeluk ken zijn te talrijk en vinden doorgaans hun oorzaak in onbekendheid met het gevonden voorwerp. Nog niet zo lang geleden werd men hier in de omgeving op smartelijke wijze herinnerd aan de voorbije oorlog. De Hulpverlenings dienst doet wat hij kan en ook op deze tentoonstelling, staat hij klaar om ieder, die dit wenst, voor te lichten betref fende het al dan niet gevaarlijk zijn van oorlogssouvenirs. De tentoonstelling geeft een zo uit gebreid mogelijk beeld van alle ge varen die in duinen en bossen en aan bet strand aanwezig zijn. Zelfs de meest onschuldig uitziende voorwerpen, die in de duinen en elders worden ge vonden, kunnen gevuld zijn met explo sieven. die bij de minste aanraking tot .ontploffing kunnen komen. Men staat verstomd van de geraffineerde wijze waarop dit vernietigingsmateriaal is vervaardigd. De tentoonstelling is voor iedereen gratis toegankelijk en het eenvoudigst te bereiken vanaf het station Velsen IJmuiden-Oost. Tot en met Vrijdag is zij dagelijks te bezichtigen van 's mor gens 9 tot 's middags 5 uur en 's avonds van 7 uur tot half 10. Er is een rege ling getroffen dat leerlingen van alle scholen in klasse-verband de tentoon stelling kunnen gaan zien. n de mist zitten ze nou in Engeland de helft van het jaar," zei de ene buspassagier tegen de andere. „De hele wereld zit in de mist," philo- sofeerde de»ander. „Heel gevaarlijk," ging zijn mede passagier voort, „je kunt geen hand voor je ogen zien en je hebt kans, dat je ieder ogenblik tegen iets aanbotst." „Zolang we in de mist leven kunnen we inderdaad botsingen verwachten," deelde de filosoof met een onbewogen gezicht mee. ,Deze bus zou. zonder dat iemand het helpen kan, tegen een andere kun nen rijden." „De wereld reist in twee enorme bussen," peinsde de denker, „de ene helft in een zilvergrijze en de andere helft in een vuurrode. Als de mist nog even dikker wordt is de botsing onver mijdelijk." I „De volgende halte stap ik uit," on derbrak de ene. „Als die Amerika heette, ging ik met U mee." „Kijk, de mist trekt 'n beetje op." .Laat U niets wijs maken, het i» slechts een intermezzo." „Julianalaan," riep de conducteur. Toen ontdekte de filosoof, dat de zon was doorgebroken. Deken J. J. A. Kuilman verricht de inzegening van het St. Jacobs Godshuis, met assistentie van rector De Bot. Gisteren kwam de gemeenteraad van Bloemendaal in het Raadhuis bjjeen. Bij de bespreking van het al of niét invoeren van een bedrijfsbegro'ting bij Publieke Werken verdedigde de heer DE VASSY (Arb.) de invoering van een economische boekhouding. B. en W. ach ten het niet juist de dienst van P. W gelijk te stellen met een particulier be drijf, maar dat is ook niet de bedoeling van de commissie van P. w. Zij spreekt alleen ui de wenselijkheid van invoe ring van deze boekhouding bij P. W. Spr. zou voor 1949 een economische boek houding willen invoeren en in het vol gend jaar een bedrijfsbegroting. De heer HIJSZELER (A. R.) sloot zich aan bij 't door de heer De Vassy gespro kene. Hij zag in een kostprijs-boekhou ding de juiste wijze van werken van een gemeentedienst. Voorstanders van deze werkwijze zeggen, dat men zich uit de cijfers een beeld kan vormen van de gang van zaken en dat achtte spr. voor een gemeente als deze gewenst. Spr. verenigde zich met de conclusie van de heer De Vassy. Ook de heer PINXTER (K. V. P.) stelde zich op het zelfde standpunt. De heer SMIDT VAN GELDER (V. V. D.) was van oordeel, dat een te gro te differentiëring de overzichtelijkheid schade doet. Spr. ziet het nut van een bedrijfsbegroting niet in; ze zal voor Toen de grafelijke nederzetting aan 't Spaarne ter plaatse van de Bake- nesserkerk en omgeving 't begin van de stad Haarlem vormde, was het „Zand" de plaats, waar de burgerij 'uit de omgeving heenkwam om haar waren aan te bieden. Het was een hoger gelegen gedeelte, dat voor hoog water gevrijwaard was en verschillende landwegen voer den er uit alle richtingen heen. Dit was het begin van de „Grote Markt" van Haarlem. En nu nog is in de aanleg haar oorsprong terug te vinden. In de loop der tijden is dit stadscen trum gegroeid en verplaatste het gezag zich van de oude grafelijke burcht aan het Spaarne naar hier. De Grafelijke Zfial werd op het Zand gebouwd om de gaéten der tournooicn. te herbergen; het raadhuis kwam hier, eerst vermoedelijk in de Hoofdwacht en later in de Grafe lijke Zaal, die voortdurend werd uitge breid. Nog is dit proces met ten einde komende jaren zullen een verdere uitbreiding tussen Prinsenhof en Zijl- <rtraat kunnen opleveren, waarmee aan ci moedeUjk hef stedelijk regeringsap paraat zijn grootste afmeting op deze aldus Te IJmuiden werd gisteren het eerste vakexamen voor de vishandel afgeno men. Onder het critisch oog van de exa minatoren moeten de. aanstaande vis handelaren hun kennis demonstreren. plaats wél zal hebben bereikt, schrijft ir. G. Friedhoff in het pas ver schenen jaarboek 1947 van de Vereni ging „Haerlem." Zo is op de Markt eveneens een ont wikkeling van het geestelijk centrum te zien en nu nog te beleven in de ai- oude St. Bavo of Grote Kerk, die nooit werd voltooid, daar de toren wel in ae fundering is aangelegd, doch met is op getrokken. De naast gelegen Vleeshal is een ty pisch voorbeeld van onze rijke Gouden Eeuw een gebouw, dat in vroeger tij den bestemd was voor de verkoop van vlees Merkwaardig is het om te con stateren, dat dit bouwwerk voor geen ander doel bruikbaar is, daar de jnatig verlichte ruimte wel prachtig koel is, maar ook daardoor voor andere doel einden zeer weinig geschikt. De Hoofd wacht vormt het laatste van de nog aanwezige oude gebouw%i, die de Gro te Markt haar luister verlenen, en die elk voor zich een schat aan historie be waren. Naast deze meer openbare ge bouwen stond op de Grote Markt een rijke' verscheidenheid van burgerwo ningen, waarvan nog maar enkele frag menten over zijn, die de overgang vormden van veel fraais naar de later ontstane gruwelen, die deze burgerhui zen nu eenmaal in onze tijd helaas meestal zijn geworden. De Markt is de „mooie kamer" van onze stad. Het is onze fesetzaal. Welk een karakteristiek verschil met een mo dern verkeersplein! Naar de Grote Markt voeren alle straten om hier haar einddoel te bereiken, het hoogtepunt; nadat reeds dikwijls de verwachting wordt opgevoerd door de telkens weg duikende en dan weer opdoemende to ren van de St. Bavo, bereikt men via nauwe straten nog onverwachts de" mooie open ruimte, die in zichzelf geslo ten is. De tegenstelling kon niet frap panter zijn! Daartegenover is het mo derne verkeersplein, waarvan de Place de l'Etoile te Parijs het beroemde voor beeld is, een doorgangspunt, een mid del óm het verkeer op één punt te ontwarren en gelegenheid te geven zijn weg zo snel mogelijk te vervolgen. Daarom zal de Grote Markt nooit een goed verkeersplein kunnen worden en zal men andere oplossingen moeten zoe ken, wanneer het verkeer ter plaatse niet meer naar behoren te regelen zou zijn. Dit zal verder moeten worden ge leid om het juweel, dat het hart van Haarlem is, zijn oudere, hogere bestem ming te blijven doen volgen. In de oorlogsjaren schreef een lid van de Vereniging „Haerlem" aan het bestuur een brief, waarin hij de ge dachte opperde, dat men bij zoveel zinloze vernieling ook eens bewust en zinvol moest gaan breken en datgene wat onze Markt ontsierde, moest ver wijderen, en vervangen, door iets, wat waardevol zou zijn. De dienst van Openbare Werken kreeg deze brief in handen, en in de oorlogs jaren, die weinig productief werk op leverden, is men op deze suggestie inge gaan en heeft men ernaar gezocht, wat mogelijk zou zijn om deze sympathieke jhee te verwezenlijken. Alles wat lelijk is slopen? Het is erg aantrekkelijk maar onuitvoerbaar. Getracht werd met behoud van alle panden alle ver diepinghoogten en raamopeningen, een nieuwe gevelindeling te krijgen, die al thans mogelijk zou zijn, wanneer men zijn pand eens wilde opknappen. En het blijkt, dat in de loop der jaren de nei ging daartoe komt. We moeten echter niet rekenen op een spoedige uitvoerbaarheid, maar op de lange duur verdwijnen alle panden van de Grote Markt, die geen overheidsge bouw zijn. Daar kunnen we zeker van zijn, aldus ir. Friedhoff. En wat er dan zal kunnen ontstaan met zo weinig mo gelijk ingrijpende wijzigingen, wel, dat is het uitgangspunt geweest van de stu die, die Openbare Werken heeft ge maakt Er is niet getracht een „Oud Haarlem" tot stand te brengen. Er zat voor ge waakt moeten worden, dat niet iedere gevel „belangrijk" wordt en men een hutspot van individuele „kunst-werken" zou krijgen, die de aandacht voor zich zelf opeisen en daardoor van het ge heel afleiden. De Markt met haar boeiende af wisselende hoogtepunten in de ge noemde openbare bouwwerken heeft hierin voldoende attractie, datwe geen behoefte hebben deze met meer opzienbarende gevallen uit te brei den. Er is groter behoefte aan een meer harmonische rust. waartegen de andere monumenten des te beter zullen uitkomen. De hoek van de Grote Houtstraat is een weinig geslaagde blokkendoos. Er Éffif KEDEREN KLEDING VOOR DAMES, HEREN EN KINDEREN Australische lamsvesten 34.50 Lamspantoffels 14 Paardcnleren wanten met lams- huid gevoerd 13.75 Paardcnleren handschoenen en wanten met kap 8.95 Lamswanten voor kinderen 7.88 Grote sortering regenkleding JACK MORRIS - TELEFOON 13439 BARTELJ ORIS STRAAT 20, HAARLEM stmm% zijn plannen voor een bibliotheek ter plaatse. Getracht is om dit grote gebouw zodanig onder te verdelen, dat het voor zijn afmetingen niet teveel de aandacht zal opvragen! Op de hoek van de Jansstraat staat in het nieuwe voorstel ook een nieuw groot gebouw. De geveloplossingen hier voor zijn een eerste proeve, die noch de architect, noch de gemeentedienst be koorden. De uitmonding van de Jans straat op de Grote Markt moet in ieder geval worden herzien, daar het toene mende verkeer dit eist, evenals de toe gang tot de Koningsstraat. In het ont worpen plan is getracht om, met het be houd van de beslotenheid van het plein, die verkeersmoeilijkheden iets te verlich ten. Daarvoor is de oostelijke hoek van de Jansstraat van een open galerij voor zien en de rooilijn tussen Smedestraat en Jansstraat zou misschien wat kunnen worden teruggelegd. Bij de Koningstraat wordt het voetgangersverkeer, dat nu langs het Stadhuis gaat, onder het bouw werk doorgevoerd via een kleine arcade. (Hierover schreven wij reeds enige tijd geleden. Red.). Het voordeel van déze studie is, onaf hankelijk van haar uitvoerbaarheid, ge legen in het feit, dat men nu ieder nieuw voorstel kan toetsen aan dit ont werp. Is het beter, wel prachtig, is het minder, dan moet het worden herzien. Welingelichte kringen hebben tegen over A.P. verklaard, dat de besprekin gen in Kalioerang naar alle waarschijn- ijkheid zullen mislukken. Van officiële zijde is ovêr het verloop nog geen com mentaar verstrekt. de gemeente meer kosten meebrengen en weinig voordeel opleveren. Een jiandpunt, waarop ook de heer VLIE GEN (Arb.) zich stelde, die bij de invoe ring van een wel nuttige economische boekhouding zich niet wilde binden aan de invoering van een bedrijfsboekhou- ding in 1950. Dit laatste is van ver schillende factoren afhankelijk. De heer BIER (V. V. D.) had «met genoegen gehoord van een kant, waar van hij het niat verwachtte, dat het werken bij particuliere bedrijven tot voorbeeld wordt gesteld. Men zal goed doen er ook rekening mee te houden, dat bij een particulier bedrijf bekwaam heid doorslag geeft, bij een overheids bedrijf anciënniteit en veel kinderen. Wethouder VAN GELUK merkte op, dat een kostprijs-boekhouding al bij P. W. wordt gevoerd. Het is onjuist dat, P. W. niet zou weten, wat de door de dienst uitgevoerde werken kosten. Er wordt voor uit te voeren werken niet een gat in de lucht geslagen, er wordt een gespecificeerde begroting opgemaakt op grond waarvan B. en W. een crediet aan de raad vragen. Daarom acht spr. een bedrijfsbegroting niet nodig. Wethouder ROHLING was van me ning, dat zij, die een bedrijfsbegroting willen invoeren, niet hebben overzien de sociale taak van de gemeente. Als deze zaak, die nog niet rijp is voor een beslissing, nader wordt onderzócht, zal men met die door spr. genoemde taak rekening moeten houden. Het bezwaar van wethouder SCHULTZ tegen invoe ring van een bedrijfsbegroting speciaal voor P. W. achit spr. niet juist, omdat daardoor de eenheid in de werkwijze zou worden verbroken. De VOORZITTER meende uit de dis cussie %e kunnen concluderen, dat het onderwerp onvoldoende is voorbereid. Daal'om is het wenselijk een commissie te benoemen, die deze materie kan on derzoeken. De heer DE JONG SCHOUWENBURG (C. H.) had in de discussie geen vaste lijn aangetroffen. Maar hij meende, dqt toch wel kan worden aangenomen, dat men een begroting van kostenbereke ning wel wenst. Iets anders is de invoe ring van een bedrijfsbegroting, omdat dit de gemeentepolitiek raakt. Hij zou daarom deze aangelegenheid aan een nader onderzoek willen onderwerpen en vraagt de heren De Vassy en Hijszeler hun standpunt in dit opzicht nog eens te bezien. Besloten wordt, da/, met 1 Januari een kostprijsberekening wordt ingevoerd (die volgens de wethouder al bestaat) en om een commissie te benoemen, die de wen selijkheid van invoering van een be drijfsbegroting zal onderzoeken. In de commissie worden benoemd met de wet houder van P. W. de heren De Vassy. Hijszeler en Smidt van Gelder; ambée- GROTE HOUTSTRAAT 166, bij de HÓütbrug naren van P. W. zullen aan dfe commis sie worden toegevoegd. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot invoering van openb. voor- ber. 1. o. gaf de heren HIJSZELER (A. R.) en PIIJXTER (K.V.P.) aanlei ding tot het stellen v#n vragen omtrent de beginselen van de pacificatie en van de kosten. Wethouder ROHLING vroeg aandacht voor het erkende feit, dat het kleuter onderwijs het stiefkincf is van de over heid. Daaraan kan een eind worden ge maakt in deze gemeente als de raad de ze voordracht aanneemt. De overheid moet op dit gebied regelend optreden. Nadere voorstellen zullen worden ge daan als de raad deze voordracht heeft aangenomen. De heer DE JONG SCHOUWENBURG (C. H.) wilde erkend zien, dat ook ten aanzien van deze materie de pacifica tie geldt. Waarmee de raad zich ver enigde. Het beginselbesluit werd aldus genomen. In de commissie van toezicht op het L. O. werd tot lid benoemd de heer J. W. Wichers, te Bloemendaal. in de com missie van toezicht op het M. O. de heer G. B. Drijber, te Bloemendaal. Aan het eind van de vergadering stel de de heer NIJDAM (C. P. N.) de vraag wat met het gebouw van het vroegere hotel „Van ouds het raadhuis" gebeurt dat met 1 Januari vrij komt. Met he' oog op de woningnood is. dat van be lang. De VOORZITTER antwoordde, dat 't gebouw eerst gerestaureerd zal moeten worden en dan moet blijken wat d- eigenaar wil. De heer VLIEGEN (Arb.) opperde de gedachte er een H.B.S. te vestigen, wat wethouder ROHLING geen slecn' idee vond. De heer SMIDT VAN GELDER (V V. D.) maakte de opmerking, dat er twee vacatures komen: die van direc teur van gas en water en die van direc teur P. W. Kunnen die functies niet ge combineerd worden? vroeg hij. De VOORZITTER antwoordde. dat deze vraag te laat komt. In de volgende vergadering kan al de benoeming ge schieden van een directeur van gas en water; de oproep voor sollicitanten is al lang geleden gedaan. De heer Bier antwoordde de voorzitter op diens vraag, dat een commissie de oplossing wan de verkeersmoeilijkheden aan de Viersprong zal onderzoeken. Nog kon de VOORZITTER medede len, dat 15 pet. van het toegewezen bouwvolume voor villabouw is bestemo Getracht zal worden deze verhouding te doen wijzigen ten gunste van villa- bouw. Hieraan voegde wethouder SCHULTZ toe, dat de Bouwver. „Bloemendaal Noord" plannen heeft gemaakt voor het bouwen van een aantal woningen voor kleine gezinnen aan de Donkere Laan en plannen voor woningen aar de Brederoodselaan. In de Sint Lidwinakerk heeft pastoo L. J. Schalke hedenmorgen de plechtige H. Requiemmis opgedragen voor de zielerust van de heer J. P. Scheepens, in leven bibliothecaris van „De Spaarne- stad" ^n muziek-verslaggever van onze krant. Het zangkoor, waarvan de heer Schee pens een gewaardeerd lid was, zong de meerstemmige Mis van Perosi en op het Adelbertus kerkhof te Bloemendaal de liturgische gezangen. Onder de velen, die de laatste eer be wezen, waren hoofdredactie, redacteu ren, oud-redacteuren en procuratiehou ders van De Spaarnestad en hoofd redactie van de N.H.C. ook aanwezig. Kapelaan Beukering verrichtte op het kerkhof de absoute. De leerlingen van Annie Bonanu- hebben in een der zalen van Brinkmann een uitvoering gegeven met een pro gramma, dat aantrekkelijk samengesteld en zeer gevarieerd was. Niet alleen de zangklassen, maar ook de piano-discipe len van mej. Bonarius lieten van hun prestaties blijken. De twee liederen van rf. v. Tusschenbroek kregen een gladde vertolking, maar ook de kinderliedjes mogen er zijn. Fris en vlot werden deze gezongen en de solo-zangeresjes zetten haar beste beentje voor. Op de piano hoorden wij melodieuze stukjes van ver schillende componisten van het lichte genre, van Clementin, Diabelli en zelfs Chopm en Debussy. Mochten er hier en daar technische foutjes gemaakt zijn, dat mag niet zwaar geleld worden, want wij moeten waardering hebben dat de leerlingen, heel jonge kinderen e"n reeds volwassenen, een juist begrip voor de m'uizek, die zij speelden, aan de dag legden. Opvallend gaaf en heer lijk muzikaal was het spel van Annie Bonarius zelf, die met Agnes Vrijalden- hoven een vierdelig werkje van Debussy ten gehore bracht. A. S. ROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXO Woensdag zal des middags in „Het Wapen van Heemstede" het St. Nico laasfeest voor de kinderen van de In dische Buurt worden gevierd. De goede Sint komt op bezoek en tevens zullen enige films worden gedraaid. Woens dagavond maakt de Sint zijn gebruike lijke rondgang door de Indische Buurt. Maandagavond werd op de Wagenweg een fietser, de 46-jarige slager L„F. R„ bekeurd, omdat hij geen rood achter licht had. Een pakje, dat de man bij zich droeg, wekte de argwaan van de oolitie- agenten. Bij onderzoek bleek, dat het pakje drie pond vlees bevatte, afkomstig van een te Heemstede gepleegde clan destiene slachting. De economische re cherche heeft daarop in de woning van de 36-jarige tuinbouwer P. J. T. aan de Asterkade te Heemstede ongeveer 60 pond vlees in beslag genomen. De gemeentelijke kraamverzorgster. Zuster' Dammers, zal op 1 Januari in functie treden. Degenen die van haar hulp gebruik willen maken, dienen zich te wenden tot de directeur van Sociale Zaken, Hogeweg 78. Nu de verbouwing van het magazijn van het Witte-Kruis aan de Haltestraat Toek Schoolstraat tot winkel met bo venwoning gereed is gekomen, is het centrum van het dorp een fraai pand rijker geworden. De heer C. Siegers is er in geslaagd van een onooglijk ge bouw een sierlijk geheel te maken en bovendien met de weinige ruimte zó te woekeren, dat èen dubbele winkel# plus woonruimte in het gebouw konden worden ondergebracht. Wij monteren nieuwe terwijl U wacht. HEEMST. DREEF 201 RAADHUISSTRAAT 63 TELEF 28810 Op Zondag 5 December DWVVolendam Velsen—UVS TonegidoSJC. WSVOdiz SNA—VVZ MeervogelsPurmerend DSSASV DCOWilskracht VVB—IEV SCA—NEA ZRCOnze Gezellen St. PancratiusETO Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de Sportredactie van het Kasteel van Aemstel, N. Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2. gelijk spel 3. Laat uw geschenk een bewijs Barteljorisstraat 13-17. Haarlem Telefoon 13915 Het K.N.M.I. te De Bilt meldt het vol gende over de mist: Met grote hardnek kigheid handhaaft zich een gebied met hoge barometerstanden boven midden- Europa. In dit gehele gebied komt wei nig wind voor. Tijdens de windstille nacht koelt het aardoppervlak sterk af en in verband daarmede komt er tegen de ochtend in uitgestrekte gebieden lichte tot matige vorst voor. De sterke temperatuurdaling heeft bovendien tot gevolg gehad, dat het mistgebied boven Europa zich steeds verder uitbreidde Gisternacht is ook het grootste deel van ons land in de mist gekomen. Plaatselijk nam het zicht af tot minder dan 50 meter. Het mistgebied in Europa beslaat nu Denemarken, West-Duitsland, het groot ste deel van Frankrijk, België. Neder land en Zuidoost-Engeland. Over het algemeen zal de mist nog enkele dagen voortduren. In de tentoonstellingszaal ..De Kerk uil", Nieuwegracht 23, wordt tot en met 15 December een tentoonstelling gehouden van kunstnijverheid en bin nenhuiskunst. De expositie is in d® week geopend van 10 tot 17 uur. WAGENWEG 29 TELEFOON 2051? (Niet-officiële 3 Nederl. 1948 3 3 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. lac Ned Handel Mii eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eer' Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Liin Kon N. Stoomb Mr «-hoepvaart Unie H V A. Deli Mij. eert. koersen) Vorig slot 100 A 17 U D 93U 98 "i 15714 160% 122 151 14314 •89 27644 257 233 "i 154% 165% 149% 165% 250% 149 overig 30/lJ 97* 15» 276% 235 313 165 35) tvar Sfij J klir °P fcicr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2