WOUDENBERG SMEET MET HET GELD DER ARBEIDERS Hij trachtte ons land geestelijk bij Duitsland in te lijven RODE LEGERS NEMEN S0ETSJ0U IN De alarmtoestand heerst in Nanking en Sjanghai geschonden en vervallen Kerken en grote gebouwen worden snel hersteld doch vol levenskracht „Mijn tegenstanders maakten fouten, die ik vermeed" k I Ministers plegen overleg NAF-Ieider voor het Hof Woningtoestanden miserabel zegt wereldkampioen Roozenburg E Jeugd en film bureaux van redactie en administratie Het weer. Tot hoofd en hart Sint Nicolaas in Amsterdam LIQUIDATIE VAN DE VAKBEWEGING Drie gevangenen ontvluchtten in de mist Eis tegen Goedewaagen: 15 jaar Gewillig marionet Mevr. Tsjang koel ontvangen Met voorlopige federale regering MENINGSPEILING IN K.V.P. DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24323 15 millioen verdween jh-% Buitenlanders vluchten SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De „dikke," nu sterk vermagerde Hendrik Woudenberg, die op 15 Juli 1940 opdracht kreeg de Ne derlandse vakbeweging te nazifice- ren. hetgeen op een volkomen de bacle uitliep, moest zich hedenmor gen voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam verantwoorden. Hem was niet alleen ten laste gelegd, dat hfj het N.V.V. heeft geliquideerd en de Kath. vakbeweging, maar ook op 1 October 1942 zijn benoeming tot leider van het N.A.F. heeft aan vaard om de oogmerken van de vijand te dienen. Woudenberg, die voor het Hof nog slechts zijn oorspronkelijk beroep van boekhouder opgaf, erkende dat de „feite lijkheden in de dagbladen grotendeels juist" zijn. Hij had echter bezwaar tegen het detail, dat hij de uitvoering van de bepalingen van de „arbeidsinzet" der Nederlandse arbeiders zou hebben be vorderd. En ook dat hij opzettelijk de Duitsers bevoordeeld zou hebben. Dit gaf al direct aanleiding tot een uitvoerig debat met de president, die hem onder de neus wfeef, dat hij toch maar pro- Duits was en de bevordering van de doeleinden der Duitsers een noodzakelijk gevolg was van zijn handelingen, afge zien dan van zijn streven naar eigen eer en glorie. Het Tweede-Kamerlid E. Kupers ver telde als getuige hoe in 1940 de gang van zaken in de vakbeweging is geweest. Hij kreeg bezoek van een Duitser, die hem inlichtingen over de vakbeweging kwam vragen. Hij gaf ze en hoorde er geruime tijd niets meer van, zodat hij dacht, dat het nog wel rustig zou af lopen. Plotseling moest hij komen op een vergadering, waar hem werd medege deeld, dat Woudenberg commissaris van het N.V.V. wercL en dat de bestuursleden niet mochten belanken. Dit zou als een vijandige daad worden beschouwd. Maar een paar dagen later zijn toch de func tionarissen weggezonden. In 1941, tij dens de Februaristaking, werd getuige met alle andere functionarissen gear resteerd. Vier van de hoofdfunctionaris sen hadden enige dagen tevoren ten huize van de heer Kupers vergaderd, maar niet bver de staking, die hun toen nog niet bekend was. Een der functio narissen, De la Bella, is naar Dachau gevoerd. Getuige had echter geen bewij zen dat Woudenberg de hand in de ar restaties heeft gehad. TJit het getuigenverhoor Kwam Verwachting tot Vrijdagavond: Zwakke tot matige, in de kust streken tijdelijk vrq krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Over het algemeen wat meer bewolking dan vandaag. Over wegend droog weer, maar later in het Westen van het land toe nemende kans op enige regen. Vannacht op sommige tegen de wind beschutte plaatsen lichte nachtvorst. Overdag dezelfde of iets hogere temperatuur dan van daag. Zon op: 8.28. Onder: 16 31. Maan op: 11.43. Onder: 18.23. vast te staan dat er tydens het be heer van Woudenberg 15 millioen gld. van het vermogen van de vak beweging is verdwenen. De heer Kupers weet dit aan de krankzin nige wjjze waarop met geld is ge smeten. „Vreugde en Arbeid" b.v. moet enige millioenen hebben ge kast en het N.A.F. was topzwaar. Verdachte gaf toe dat er met geld gesmeten is geld speelde geen rol en bovendien liep het ledental zeer sterk achteruit. „Het is op verkeerde verwachtingen gebouwd geweest," zuchtte verdachte. De president wees er op, dat verdachte al gemerkt kon hebben, dat de arbei ders hem niet wilden, toen de kath. en chr. arbeiders allemaal wegliepen. „U hebt er goed van geleefd," aldus de president, „u had f 17.000 salaris van het N.V.V., terwijl de heer Kupers slechts f 4600 salaris genoot". „Als is in zaken was geweest, had ik net zoveel verdiend", aldus verdachte. „Dan was u als profiteur voor het Hof gekomen", riposteerde de presi dent. De procureur-fiscaal verweet Wou denberg dat hij geen sociaal gevoel had, want hij accepteerde extra kolen en -levensmiddelen, die de gewone arbei ders niet kregen. Het hoofdbestuurslid A. Vermeulen moest als getuige erkennen, dat enkele bestuursleden en een zeker aantal le den van het N.V.V. zijn gebleven, toen Woudenberg commissaris werd, in te genstelling tot die van de R.K. en Chr. vakbeweging, die allen wegliepen. Het N.A.F. recruteerde zijn leden uit de ongeorganiseerden door allerlei voor delen te beloven, maar het resultaat is zeer gering geweest. Op 1 Mei 1!942 be droeg het ledental van het N.A.F. slechts 35.000! Getuige gaf nog uitvoerige inlichtin gen over de tegenstellingen die er tus sen de nat.-soc. en de Duitsers onderling bestonden. De ene groep wilde „er op los slaan", de andere het wat kalmer aan doen. De richtlijnen werden ver strekt door de Duitse „Dienststelle Helmich. De uitvoering der richtlijnen berustte bij Woudenberg, die nog door oude vakbondsbestuurders is gewaar schuwd, dat het mis zou gaan. In den brede werd dan elk détali nagegaan en bet proces verliep dan ook als een uit gesleten beekje. Allerlei ingewikkelde bestuurstechnische kwesties werden tot in de finesses besproken. (De zitting duurt voort) Een tweetal Amsterdammers, opgesloten in de Leeuwarder gevangenis, was behu\p- zaam bij verbouwingswerkzaamheden op de binnenplaats. Tijdens de mist wisten zij over een der muren te klimmen en on danks ijverig speuren is hét nog niet ge lukt hen terug te vinden. Een andere ge vangene, wegens moord tot twintig jaar veroordeeld, waarvan hij zestien jaar had uitgezeten, werd voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij overtrad de voorwaarden en werd opnieuw ingesloten. Toen hij in het Diaconessenhuis te Leeuwarden moést worden opgenomen, nam ook hij de benen. In een hofje aan de Goudserijweg te Rotterdam, waar timmerlieden bezig waren de vloer van een parterrewoning te vernieuwen, zijn gisteren in de grond de stoffelijke resten gevonden van een vermoedelijk nog jong persoon. I-et stoffelijk overschot heeft er reeds tien tallen jaren gelegen. Het zal echter moeilijk zijn dit zeer oude geval tot klaarheid te brengen, terwijl ook de vraag zich voordoet of men indien hier inderdaad van misdaad sprake is de zaak niet reeds verjaard rrfoet H's is er! Sinterklaas, goedheilig man, kwam gisteren met zijn beste tabberd an en omringd door een groot gevolg zijn opwachting maken in de hoofdstad, waar duizenden kinderen hem met angstige of blijde gezichten een groots welkom bereidden. Spoedig na aankomst werd hem een glas Spaanse wijn aangeboden en heette burgemeester d'Ailly hem op de Dam van Harte welkom. (Van onze Haagse redactie) De procureur-fiscaal, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft Woensdagmiddag in de zaak-Goede- waagen, die voor het Haags Bijzon der Gerechtshof behandeld werd, tegen verdachte een gevangenis straf geëist van vijftien jaar, met aftrek. Naast de gebruikeiyke ont zetting uit de kiesrechten en het recht omambten te bekleden, eiste de proc.-fiscaal de verbeurdverkla ring van verdachte's bibliotheek ter waarde van f 7000. Mr. baron van Voorst tot Voorst merkte in het begin van zijn fel requi sitoir op dat de naam Goedewaagen voorgoed verbonden zal zijn aan het streven om de Nederlandse culturele instellingen en de Nederlandse gedach- tenwereld te nazificeren. Dit is te erger daar Nederland in de oorlogstijd in de klem zat;" er was geen verweer mogelijk. Eigen eerzucht heeft verdachte, toen zijn wetenschappelijke carrière niet ge lukt was aan het hoofdgebracht van het departement van Volksvoorlichting en Kunst. In deze functie heeft hij Duitsland geholpen en getracht Neder land geestelijk in te lijven. Verdachte's instelling is volledig Duits. Door de af beeldingen, die van zijn departement uitgingen, zijn vele wankelmoedigen bezweken en zijn vele Nederlanders tot ontrouw aan de Nederlandse zaak ge bracht. De proc.-fiscaal noemde dit verleiding tot afval van het gezag en sprak in dit verband van misdadig. Verdachte had in één jaar bijna vijf millioen nodig v.oor zijn departement; daarnaast heeft hij veel onzalig werk gedaan voor de kuituurkamer en de pers. Aan de pers heeft hij in ernstige mate schade berokkend, talloos waren de voorschriften, die de journalisten moesten opvolgen. Spr. herinnerde a/n de Goedewaagen-prijs, ingesteld voor de beste bijdrage in nat.-socialistische geest. Dan was er nog Goedewaagen r Het is thans wel duidelijk, dat de aanvankelijke successen van de Chinese regeringstroepen in de slag om Soetsjou slechts uitstel van executie hebben be tekend. In de ommuurde stad biedt nog slechts een klein garnizoen verzet tegen de communistische aanvallen. De hoofd macht der nationalistische legers is naar het Zuiden teruggetrokken en zou door de communistische legers omsin geld zqn. De regeringstroepen trachten nu 'n nieuwe verdedigingslinie voor de hoofdstad Nanking op te werpen op een afstand van niet meer dan 160 km ten Noorden van de stad. Gezegd wordt, das deze verdedigingslinie bezet moet wor den met een krijgsmacht van niet meer dan 80 duizend man, die grotendeels sa mengesteld is uit recruten en uit onder delen, die nog gered konden worden uit Mandsjoerije. Het by Soetsjou omsin gelde leger zou 350 duizend man sterk zijn. Bovendien zouden de communisten ten Westen van Nanking de 12de leger groep hebben omsingeld, die uit ruim 100 duizend man bestaat. Volgens piloten heerst in Soetsjou paniek en verwarring. Gisteren besloot de centrale regering de stad van 800.000 inwoners prijs te geven. Soldaten en officiren vochten om de weinige plaat sen in vliegtuigen, die rijst aanvoerden. In sommige gevallen stegen de overvolle toestellen op terwijl er nog mensen aan de deuren hingen. Handelsvluchten naar de stad zijn nu stopgezet. De verdedigers van Pengpoe ten Zui den van Soetsjou waar zwaar artillerie vuur weerklinkt, trachten contact te maken met naar het Zuiden trekkende troepen uit Soetsjou. Naar verluidt be spreekt men te Shanghai de vorming van Met het Wenen van voor de Duitse overheersing in herinnering, is de aan komst in de Oostenrijkse hoofdstad op een grauwe Novemberavond een grote deceptie. Het briljante straatlicht van vroeger is vervangen door series gloeiende spijkers. De Maria Hilfestrasse, de grootste winkelstraat, is duister en droef. Vroeger was deze straat een lichtzee vol bedrijvigheid. Thans ziet men er weinig mensenweinig trams, weinig leven. Slechts lichtbakken van bioscopen en koffie huizen geven nog wat accent aan de grauwe duisternis. Snel wat eten in een leeg restaurant en don naar bed met de vraag: „Wat zal het worden"!" Toen licht en bedrijvigheid, gezelligheid; nu een dorp met ogenschijnlijk schuwe dorpelingen, triest en schier levensloos. Verder gaat de tocht van de Kaernt- r.erstrasse en de Graben met hun prachtige winkels en verlokkelijke uit stallingen, door „Strassen" en „Gas sen", geen Wener weet het verschil daartussen. Weer naar de Ring en vandaar naar het gebied tussen Donau en Donaukanaal, waar in 1945 't hardst gevochten werd. De Babenbergs het eerste vorstengeslacht van Oostenrijk vonden in dit gebied een natuurlijke sterkte, die door de eeuwen heen tal van oorlogen, vernielingen en bran den medemaakte. Op sommige punten van dit district waant men zich in Keu len of Hamburg, zo ernstig zijn de ver woestingen. Vooral langs het Donauka naal. De enorme flatgebouwen en huur kazernes hebben zeer geleden of zijn vaak totaal verwoest. Ook langs de Do- nau-oever zijn de vernielingen ernstig. Maar haast overal wordt geruimd, hersteld, gelapt, gebouwd. De zware muren der gebouwen hebben veel weer staan. Hout en steen zijn er voldoende. Een kwestie van tijd dus, van jaren en van werken. Dan zijn in Wenen de wonde plekken weer geheeld en dan, ja dan Men pakt aan in Wenen, zo goed en zo kwaad als het gaat. De Karlskerk wordt hersteld. Daartegenover, bij het concerthuis bouwt men weer sokkels voor de vele beelden, die thans nog met hun neuzen tegen de muur staan, maar binnenkort weer over het wijde plein zullen blikken, over Wenen, de nu nog haveloze schone, die echter haar kleed herstelt en siert, zichzelf is kunnen blij ven en ondanks doorstan^ ellende en vernieling weer opkrabbelt 5h glimlacht. Dat is de stad, die de vreemdeling in zich opneemt. Daar woont als vanoucte het volk, dat de vreemdeling niet als gast, doch als medebewoner beschouwt. Lange tochten door Wenen, de Do- naumetropool met officieel 1.7 millioen, doch in werkeiykheid bijna 2 millioen, leveren tastbare bewezen van enorme woningnood en algemene armoede. In 1939 telde de stad het inwoneraantal Als de zon schijnt gaat men Wenen Weer herkennen. Dan bemerkt men, dat stad zichzelf gebleven is, dat karak ter en persoonlijkheid bewaard zijn gebleven. Overdag ziet men Wenen, ge schonden door de oorlog, arm en ver ballen en desondanks vol bruisende }evenskracht. Langs de ring rond de Pihnenstad is druk verkeer. De Hof- [Jhrg, het parlement, raadhuis, beursge bouw, parken en plantsoenen en mo numenten zijn intact. Goud/n zonlicht uoor het herfstloof doet de gapingen Yan vernielde gebouwen vergeten. Bij je wonde plekken ziet men arbeiders jn de weer, mannen en vrouwen, die laatste puin ruimen, sjouwen, tim- ij oren, metselen en hoog boven de r?ukte op steigers bij reparaties hun ,berk doen. En dan de opera, eenis de srote trekpleister van kunstlievend ^Uropa. Dit imposante gebouw staat ondom jn de steigers en stellingen. De in i en ket toneelgebouw er achter zijn ue laatste fase van de oorlog totaal gebrand. den het voorgebouw bleef behou- Wi?t De zware opgaande buitenmuren het vuur te weerstaan. °rdt Ook daar eVr/~met man en macht gewerkt, hart aan de oude Stephansdom in 't ho? wan de oude stad. De 136 meter SchV., i°ren bleef behouden. De kunst- hein werden vroegtijdig in veilig- herv gehracht. De beroemde gothische hi6f zelve echter brandde uit. Ook het melden de enorm solide muren er u'h Daarboven rijst nu de ^'aai-k"lsï^uc'''e van het nieuwe dak, OUd<! Jhmuen een half jaar als van- jhet n e tienkleurige dakbedekking 6gd „annen; die in mozaiken zijn ge- Weer in de zon zullen schitteren. Hf*" deels vernielde Burgtheater Qe herstelplannen vrijwel gereed. toen en nu verschilt niet veel 114.000 gebouwen met 700.000 woningen. Door de oorlog zqn 68.800 woningen onbruik baar geworden. Hoewel uit alle macht aan herstel wordt gewerkt, is sinds 1945 nog geen noemenswaardige verbetering te bemerken. Nog steeds wonen gehele gezinnen op een kamer, drie gezinnen in een vïerpersoonswoning. Gebrek aan geld bij particulieren remt vaak herstel. Van nieuwbouw is in de laatste tien jaren vrijwel geen sprake geweest. De Weense huiseigenaar is er slecht aan toe. Hij bezit vaak een of meer woongebouwen, die hem weinig opbren gen en sinds de eerste wereldoorlog weinig hebben opgebracht. In deze woongebouwen van doorgaans vier tot zes verdiepingen, liggen rond het brede trappenhuis de flatwoningen. In meer gegoede stadsgedeelten hebben deze woningen badkamers, centrale verwar ming, een lift en ander modern comfort De woningen in de moderne woning blokken voor arbeiders moeten het min- .dei luxueus doen, doch bezitten meestal centrale badgelegenheden en waskeu kens. In de oudste huurkazernes zijn de woningtoestanden wel eens schrikba rend. De huurder moet in Wenen voor herstel en onderhoud zorgen. Hij woont doorgaans echter goedkoop. Er staan 28.000 families te Wenen op de urgentielijst als gegadigden voor een woning. De stad Wenen beschikt over voldoende veelal in den lande verkrijg bare bouwmaterialen, dank zij massale contracten met de handel. Het herstel dcor privé-personen ondervindt hiervan zelfs nadeel, omdat men hiervoor min der gemakkelijk materiaal krijgt. Met distributie van bouwmaterialen is het echter goeddeels uit. Glas is vrijwel het enige, dat nog op de bon is. (Van onze speciale verslaggever) IJMUIDEN, 1 DECEMBER. „Wat wilt U," zegt Roozenburg, „het is nu eenmaal de tijd van de Pieten, al zijn de meeste dan ook zwart. Maar, eeriyk gezegd, ja, dat het allemaal zó gemak- Piet Roozenburg, onze landgenoot die op zulke schitterende wijze gisteren de wereldtitel dammen op zijn naam bracht. keiyk is gegaan, heeft myn verwachtin gen toch wel overtroffen. U weet even goed als ik dat men my by voorbaat als de nieuwe wereldkampioen had aan gewezen en dat heeft mij toch wel een beetje gedrukt. Achteraf bekeken was het misschien juist een prikkel om te doen wat ik kon, maar dat zoq vermoe- deiyk toch wel gebeurd zgn. Waaraan ik het toeschrqf, dat juist ik wereld kampioen ben geworden? Voor een deel toch ook wel omdat Ghestem en Keiler fouten hebben gemaakt, die ik heb we ten te vermyden." „En nu? Rust?" „Geen sprake van. Eerst ga ik in Zwitserland spelen, dan staat er een tocht naar Frankrijk op het programma, in Januari begeleid ik Pérot door ons land op zijn simultaanséances, waarbij ik dan lezingen zal houden en blind- spelén. Maar eerst komt dat tournooi- boek van dit wereldkampioenschap aan de beurt en dan een standaardwerk over dammen, een tweede Baledent van on geveer 1200 pagina's. Naast mijn werk zaamheden voor het Leids onderwijs instituut, moet ik dan bovendjen nog tijd vinden voor de dam journalistiek." „Was de organisatie goed?" „Voortreffelijk. Het was allemaal ver moeiend, maar prima geregeld; de deel nemers waren bijzonder kameraadschap- mobiele verdedigingscommando's, die zich snel naar punten zouden kunnen begeven, waar communistische troepen de Yangtse zouden trachten over te ste ken of waar plaatselijke opstanden dreigden. In Nanking heerst een steeds grotere alarmtoestand, en de geruchten, dat de regering de stad zal verlaten worden steeds hardnekkiger. Diplomaten ver wachten, dat de regering hen spoedig zal meedelen, dat Nanking niet langèr veilig is. Volgens sommige persberichten n'it Washington is de toestand te Nanking zo ernstig, dat generaal Tsang Kai Sjek persoonlijk het bevel over de verdedi ging op zich zal nemen. Het grootste gedeelte van de Chinese regering zal waarschijnlijk naar Kanton in Zuid-China overgebracht worden, al dus wordt te Nanking vernomen. De andere regeringsdiensten zullen deels te Tsoenking, deels in de provincie Hoenan (Zuid-China) ondergebracht worden. Naar verluidt heeft generaal Tsjang Kai Sjek het aanleggen van schepen langs de Noordelijke oever van de Yangtse, waaraan de hoofdstad gelegen is, verboden teneinde pogingen van de communisten de rivier over te steken te verhinderen. Volgens sommige be richten zou hij Nanking willen blijven verdedigen, zelfs indien de vijand Poe- kou bereikt, dat aan de overzijde van de rivier is gelegen. Ook in Shanghai, de grote haven aan de mond van de Yang Tse Kigng voelt men zich steeds meer bedreigd. Een deel van de benedenstad van Sjanghai is Woensdagavond gedurende vijf uur door een sterke politiemacht afgezet geweest. Men zag koelies, die zware kisten uit de „Centrale Bank van China" overbrachten op een schip. De Amerikaanse consul-generaal te Sjanghai heeft de Amerikaanse onder danen gewaarschuwd, dat het Zaterdag vertrekkende troepentransportschip „Anderson" de enige door de regering beschikbaar gestelde evacuatiemogelijk heid zou zijn. Indien zij hiervan geen gebruik zouden maken, zouden zij op eigen gelegenheid voor vervoer moeten zorgen. Uit Genève wordt gemeld, dat de in ternationale vluchtelingenorganisatie (I.R.O.) vijf schepen beschikbaar heeft gesteld voor het wegvoeren van Euro pese vluchtelingen. Indien de toestand zulks vereist zul len alle 13.000 Europese vluchtelingen per veerdienst, mogelijk naar Japan of Australië, weggevoerd worden. Uit Nan king wordt vernomen, dat het aan alle hoge functionarissen verboden zal zijn hun post te verlaten of ontslag in te dienen. De Amerikaanse pers reageert koel op de aankomst van mevrouw Tsjang Kai Sjek in Washington. Ook de ontvangst van officiële zijde was koel. Er was geen onderhoud gearrangeerd met Marshall, die zich thans in het ziekenhuis bevindt, noch met de onder-minister, Lovett. Haar naam kwam niet voor op de be- zoekerslijst van president Truman. Men verwacht niet, dat haar verzoek om hulp weerklank zal vinden. De Chinese ambassadeur in de Ver. Staten, dr. Wellington Koo, heeft, na een conferentie te Washington met mevrouw Tsjang verklaard, dat de Chinese rege ring bereid was „corruptie-vrije Ame rikaanse controle" op besteding van Amerikaanse hulp te accepteren. „Wanneer China achter het IJzeren Gordijn verdwijnt, zal geheel Azië zijn vrijheid verliezen," aldus Koo. „Het is misschien wel reeds laat, doch nog niet te laat." pelijk en zagen elkaar alleen aan het bord als tegenstanders. De belangstel ling was enorm, speciaal in Limburg. En niet minder in de dagbladen. Dat was prettig voor ons." Hier was Roozenburg 24 jaar oud en Nederlands derde wereldkampioen aan het woord. Hoe hij speelde in de partij, die hem de wereldtitel bezorgde en hoe zijn collega's het eraf brachten, staat op pagina 5 beschreven. J. METZ eigen geschrijf in tal van periodieken, alles pro-nat.-socialistisch en pro-Duits. Naast de pers heeft verdachte de radio en de film uitgeleverd aan de Duitsers en nat.-socialisten. Verdachte is een gewillig marionet geweest, aldus de proc.-fiscaal; hij ziet hem echter ook als idealist. Echter hq heeft een zeer funeste invloed uitge oefend, en ons volk onnoemelijk bena deeld. Spr. kwam dan tot het uitspre ken van de straf, wegens voortgezet misdrüf van hoogverraad en hulpver lening aan de vijand. De proc.-fiscaal was aan het woord gekomen na verschillende getuigen verklaringen a décharge, o.a. van en kele oud-hoofdambtenaren aan Goede- waagen's departement, die een aantal voor verdachte pleitende opmerkingen maakte. De raadsman, mr. J. C. Coebergh, is in zijn pleidooi stuk voor stuk op de opmerkingen van de procureur-fiscaal ingegaan. Verd. heeft, aldus pleiter, ge handeld uit een groot gevoel voor de gemeenschap, hij was niet eerzuchtig, en heeft ter goede trouw gewerkt voor de Nederlandse belangen, waarmede toe vallig de Duitse parallei liepen. In de begintijd van de bezetting kon Goede waagen met zijn liefde voor de Duitse cultuur en de Duitse wetenschap, niet duidelijk afstand nemen van de Duit sers. Goedewaagen is inderdaad te slap geweest, maar hij stond onder grote Duitse druk en het initiatief ging altijd van de bezetter uit. De uit Djocja teruggekeerde minis ters hebben gisteren en heden te Ba tavia besprekingen gevoerd met de Kamerleden-waarnemers en de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. He denochtend hadden de ministers een ontmoeting met de contactcommissie van het Bijzonder Federaal Overleg. Later vond er een onderhoud plaats met de leden van de Voorlopige Fede rale Regering ten paleize van de Hoge Vertegenwoordiger. Het vertrek Van deze laatste en van de Nederlandse parlementsleden naar Bondowoso, waar in hun tegenwoordig heid het voorlopige parlement zal wor den geïnstalleerd, is uitgesteld tot Vrij dagochtend. Omtrent de arrestatie van Sjarifoeddin Soeripno meldt Aneta, dat beiden op de beboste berghellingen nabij Klamboe, Km- ten noordwesten van Poerwodadi, zijn gevangen genomen. Sjarifoeddin verklaarde, dat hij niet van plan was geweest naar het Nederlandse ge bied over te steken, doch dat hij als han delaar vermomd naar Solo en Djocja had Willen terugkeren. Soeripno was kalm en glimlachte. Beide rode leiders zijn thans onder militaire bewaking gesteld en bevin den zich te Koedoes. Het stoffelijk overschot van Moeso, is gisteren op verzoek van de bevolking van Madioen gecremeerd. Duizenden hebben deze crematie bijge woond. Antara meldt, dat de lava uit de Merapi thans reeds verder is gestroomd dan in de jaren 1940 en 1943. Zoals bekend is de uitbarsting van de Merapi in het begin van September be gonnen. Uit de republikeinse gebieden is een groot aantal vluchtelingen in Belawan aangekomen, waardoor het aantal in woners van September tot heden is toegenomen met 8.000 tot 16.000. Vele vluchtelingen waren sterk ondervoed en door ziekten aangetast. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter der K.V.P., de heer W. Andriessen, heeft onlangs op de partij raadsvergadering aangekondigd dat de K.V.P. het instituut der meningspeiling gaat invoerren. Dezer dagen, is het eerste formulier in zee gegaan. Het behelst be halve de vragen aangaande de personalia twee vragen, die op de meningspeiling betrekking hebben: 1. Welk onderdeel der gezinspolitiek moet naar Uw mening de K.V.P. op het ogenblik het sterkst beklemtonen? 2. Op welke gebieden der politiek moet naar Uw menitjg de K.V.P. het meest haar aandacht richten naast de gezinspolitiek? De vragen worden gezonden aan de afdelingen, die in een vergadering de antwoorden vaststellen. Leden, die een afwijkende mening zijn toegedaan, kun nen dit te kennen geven op een afzon derlijk formulier, dat voor het persoon lijk opinieonderzoek bestemd is. J. Naar „De Kruidenier" verneemt, zal omstreeks Kerstmis room geleverd kun- ner) „v^?rden- Er komt huishoudroom met 9 vet, koffierbommet 20 vet en slagroom met 40 vet. De prijzen zijn nog niet bekend, maar aangeno men moet worden, dat in de prijs geen enkele subsidie van de Overheid opge nomen zal worden. ii. (Van een bijzondere medewerker) r is nog een reden, waarom we niet graag zien, dat de jeugd zelfstan dig over geld te beschikken heeft. En daarmede raken we weer een zwak ke plek van een deel der tegenwoor dige, nog schoolgaande jeugd. nJ. het bioscoopbezoek. Eigenlijk moest dit een zaak zijn, die alleen de ouders aanging. Wat zou meer logisch zijn dan te den ken, dat de ouders het bioscoopbezoek van hun kinderen regelden? We vrezen echter dat, als een grondig onderzoek naar de jeugdigs bioscoopbezoekers werd ingesteld, we heel wat kinderen zouden aantreffen, die zonder medewe ten van de ouders in het theater aan wezig zijn. Het is alweer de vrije be schikking over geld, die dergelijke kin deren in staat stelt, zo iets te doen. We mogen echter wel veronderstellen, dat de meeste jeugdige bezoekers er met medeweten hunner ouders zijn. En maar al te vaak zullen de ouders er zich niet om bekommeren, wat voor films er gegeven worden. Gelukkig hebben hier verstandige mensen, via school of oudercommissie, tenminste al tot stand weten te brengen, dat er op zulke middagen voor kinderen geschik te films gegeven worden. Maar wie op Zondagmiddagen langs de theaters wan delt en daar de lange rijen kinderen naar binnen ziet schuiven, zal zich toch moeten afvragen: wat doen die kinde ren in de grote-mensen-voorstelling? Horen al die kinderen daar thuis? Ook al is de film voor iedereen toeganke lijk, volgens de officiële keuring, dan wil dat nog heus niet zeggen, dat schoolgaande kinderen ze behoren te zien. Maar al te vaak wordt b.v. verge ten de Katholieke keuring te raadple gen. Nog onlangs zagen we groepen kinderen een theater binnengaan, waar een film liep. die officieel voor ieder een toegankelijk was, maar volgens de Katholieke filmkeuring voor achttien jarigen was voorbehouden. Hier komt alle verantwoording op de ouders zelf neer. En die verantwoording is zwaar der dan menigeen denkt. Wat de kin deren in dergelijke films te zien krij gen valt zo geheel buiten hun eigen levenssfeer, is vaak voor de jeugdige geesten zo verderfelijk, dat vroeg of laat de nadelige gevolgen met uitblij ven Bovendien blijkt daarnaast nog, dat vele kinderen van de inhoud, ge lukkig, niets begrijpen. Terecht mogen we ons dan ook afvragen: wat doen dergelijke jeugdige kinderen in de bioscoop? Gaan ze op eigen gelegenheid er heen, of worden ze door de ouders daar voor een tijdje opgeborgen? In beide gevallen geldt slechts een eis. dat bioscoopbezoek staken. Achten wij dan het bijwonen van films door ae jeugd verkeerd of ongewenst? Geenszins. De film kan ook voor jonge kinderen een openbaring van schoonheid. een middel van vermaak en een prachtige gelegenheid tot ontwikkeling wezen. Maar dan dienen deze films zich ook volkomen aan het bevattingsvermogen der kinderen te hebben aangepast. Ge legenheid om dergelijke films te zien wordt geboden door de schoc.-bioscoop, soms ook op feestmiddagen en zo nu en dan door rondreizende filmondernemm- een. Hierbij menen wij even te moeten opmerken, dat de bij de scholen ver spreide strooibiljetten, die kinderfilm* aankondigen, niet voor rekening van de school zijn, vaak zelfs zonder medewe ten van de leiding der school uitgereikt worden. Ook hier is voorzichtigheid ge boden. We zijn dus geenszins tegen het bij wonen van films door kinderen. Integen- deel, wanneer er zo nu en dan eens iets goeds en moois of leerzaams te zien is, •achten wij het alleszins verantwoord, dat vader of moeder hun kinderen eens meenemen. Wij kanten ons echter met alle kracht tegen het maar raak zien van alle mogelijke en onmogelijke films door jeugdige kinderen. Dat kan met anders dan schadelijk zijn voor de gees telijke gezondheid dier kinderen. Zekei\ we begrijpen, hoe moeilijk moeders met veel kinderen het op regenachtige Woensdag- en Zaterdagmiddagen heb ben, als het hele stelletje door de klei ne kamer krioelt. Er wordt tijdens zul ke uren ontzettend veel van zulke moe- ders gevergd. Maar toch houden we vol, het is niet goed ze dan maar naar de bioscoop te sturen. Beseffen de ouders wel voldoende, waar dat op de duur naar toe moet, als hun jonge, nog schoolgaande kinderen, regelmatig, som migen zelfs iedere week, de film gaan zien? Waar moet dat heen, als die kin deren ouder worden en zelf gaan ver dienen? Dan zal klagen over uithuizig heid geen nut hebben. Dan zal men te laat de wrange vruchten van te weinig offerbereidheid plukken. Wij begrijpen, dat voor vele moeders, die b.v. uit werken moeten gaan, het zeer moeilijk, zelfs onmogelijk is, zich op schoolvrije middagen met hun kin deren te bemoeien. Toch menen wij, dat zij ook dan nog al het mogelijke moeten doen, om een goed gebruik van de vrije tijd door de kinderen te be reiken, en zo veel mogelijk te voorko men, dat zij iedere keer in de bioscoop zitten. We zijn echter overtuigd, dat de kinderen van deze hardwerkende moe ders niet het grootste deel van de jeug dige filmbezoekers vormen. Wij hebben op dit gebied andere ervaringen, waar over we hier liever niet verder uitwei den. In de strijd voor het goede gezm heb ben de ouders hier zelf enige troeven in handen: jeugdige kinderen geen geld op zak en niet zelfstandig en regelmatig naar de film laten gaan. Zij moeten de vreugde en het geluk in het gezin vin den. Handel altijd zo, als gij zoudt willen, dat anderen handelden. J gewillige marionet' Goedewaagen tussen twee politiemannen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1