Initiatief van Haarlem leidde tot nieuw kunstambacht J.Th. KORT u$en OO^Ui 't Friesche Schathuis Van 70 tot 100 millioen gulden bloembollenexport' HAGEMAN THERMOMETERS CALVE'sl RESTAURATIE VAN EEN WANDTAPIJT KOSTBAAR „Verspil geen stroom" AGENDA Marktonderzoek is noodzakelijk Wij verhuren stofzuigers Zestig gouden ringen gestolen Hoe spelen de R.K. clubs? Geen witter wit dan Persilj££Ji DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 PAGINA 2 MIEP WILDE Pijpen, v.af f t .25 tot f 12.50 BRAAKMAN LOU Sint Nicolaas doet aftrap bij H.B.C.H.F.C. EEN MOOIE COLLECTIE HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Directeur van het G.E.B.: ST. NICOLAAS BIJ DE R.K MIDDEN ST ANDSJEUGD U SLAAGDE NOG NIET? Distributienieuws DE STOFZUIGER CENTRALE Twee jaar. en zes maanden geëist Paard te hard laten lopen G. en W. Burgerlijke Stand HEEMSTEDE St. Nicolaasfeest Indische Buurt Jubileum bij de P.T.T. STILLE ARMEN St. Nicolaasfeest K.A.B. BEVERWIJK St. Nicolaasfeest Orkest Zonder Naam St. Nicolaasdrive WEBER Parapluies zijn punlenvrlj GROTE HOUTSTRAAT 47 Tel. 18036 Haarlem Expositie gouden koets Kolonel Lagas opvolger van generaal Nijhoff Europese roeikampioen- schappen op Bosbaan Er gaat niets boven PUD DING VERDEELD lipa 240 bestandsschendingen Prijzen gebouwd onroerend goed Beurs van Amsterdam Laat uw geschenk een bewijs van Uw goede smaak zijn Complete Woninginrichting Barteljorisstraat 13-17, Haarlem Telefoon 13915 New York Voor een goed arrangement van bloemen en aardewerk Bloemenmag. H. W. BRAKE* mmmsz In 1940 werd een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de eigen lijke restauratie van het historische wandtapijt „De val van Damiate". De Haarlemse werkmeester Walter IJzer- draat, die voortkwam uit het nijver heidsonderwijs en in de industrie werkzaam was geweest, was een ge niale fantast. De eerste opzet heeft veel aan hem te danken gehad. Hjj had vooral, aldus mej. Van IJsselsteyn in het jaarboekje van „Haerlem", een gedegen kennis van het materiaal. Hij was het, die de fijne, harde wollen draad liet spinnen en die op het vrijwel onoplosbare vraagstuk van de zijde raad wist. Er was namelijk in het gehele land geen draad zijde aanwezig. Wij zochten kwekers van zijderupsen op, die zo wel in het Gooi als in Kennemerland bleken te zijn. kochten hun cocons en wikkelden die af. Toen de kwekers niet meer leveren konden, kwamen wij er toe zelf witte moerbeibomen te telen. Het gereedmaken van die zijde, die harsachtig is en dus gewassen moest worden en vervolgens enigszins ge twijnd, was een lastig karwei Een an der vraagstuk was dat van het kleuren der draden Het was mij, zo zegt de schrijfster, herhaaldelijk opgevallen, zowel bij reparaties in het buitenland als bij gerepareerde tapijten in Neder land, dat de nieuw ingebrahte draden tot wit waren uitgebeten, als ze er een tijdje in verwerkt waren geweest, of, hetzij donkerder hetzij lichter, waren verschoten. IJzerdraat's zoon was chemicus, en om dat hij in oorlogstijd toch niets te doen had, bood hij aan de draden te verven. Wij leefden toen nog in de illüsie, dat de restauratie een aantal maanden in beslag zou nemen, hoogstens een jaar. Voor wij echter aan het werk konden gaan, werd IJzerdraat door de Duitsers gepakt. (In Maart 1941 werd hij als een van de „Achttien doden" gefusilleerd). Zijn zoon wist te ontvluchten. Omstreeks half Mei 1941 berichtte het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat er iemand was gevonden om IJzerdraat op te volgen. Het was N. Kaldenbach, die N.S.B.'er bleek te zijn. Dit gaf in het begin geen last, hij was jaren zonder werk geweest en dankbaar aan het werk te kunnen gaan. Ook hij was verre van onbekwaam en zette de restauratie opnieuw op poten. De voorbije winter was voor het geheel toch ook weer vruchtbaar geweest. Prof. dr. G. van Iterson Jr. te Delft, die zich interes seerde voor kwesties als reparaties van oude textiel en verkleuringen, bood zijn medewerking aan. Een analyste werd naar de fabriek van verfstoffen op Vondelingenplaat bij Vlaardingen ter opleiding gezonden, van welke fabriek eveneens een hele installatie werd ge leend, waarvan nog steeds geprofiteerd wordt. Het jaar daarop vond prof. Van Iterson het ogenblik gekomen om voor de proeven een zuiver wetenschappe lijke kracht aan te wijzen, mej. ir. J. M. Diehl. Zij heeft het hele probleem van de kleuring op strikt wetenschap pelijke basis opgebouwd. Wij weten nu van elk draadje, zo wel oud als nieuw, hoe het is ver schoten en hoe het zich in de verre toekomst zal gedragen, een studie, - die nu ook naar buiten de aandacht -begint te trekken. Deze wijze van werken betekent inderdaad een re volutie op het gebied van restauratie techniek. Bij een tapisserie is het patroon van wol, de schaduw en de achtergrond van de zijde. De zijde was er uit geval len en de wol was overgebleven, maar het patroon was in het midden vooral zó slecht, dat het op invallen stond. De werkmeester calqueerde het zorgvuldig en maakte daarvan werktekeningen, maar er waren vele gapingen, want kennis van oude schepen is een vak op zichzelf. Gelukkig zijn de beste kenners van Nederland bereid geweset hun zor gen hieraan te wijden. Die vlaggen zoals ze nu gereconstru eerd zijn, maken het doek en daarmede het verhaal bij uitstek levendig. Lang zaam en niet zonder grote moeilijkhe den, ook van de zijde van de N.S.B., vorderde de restauratie. Het gedeelte van de onderkant van het tapijt was dermate aan flarden, dat aan herstel eigenlijk niet te denken viel en twin tig meter met de naald te doen werken, was volkomen onbetaalbaar. Men vond echter in Den Haag een jongeman, die tapijtmaken had geleerd op de oude wijze met de klos. .Deze verbond zich aan de werkplaats en kloste in een jaar tijd op een primitief getouwtje twee randen. Van Dolle Dinsdag tot 3 Juni 1945 heeft het werk stilgestaan. De Damiate was opgeborgen in de kluis van een bank. In November 1946 is het gobelin ter gelegenheid van de stadsfeesten zo goed als voltooid op zijn oude plaats gehan gen. Het gemeentebestuur van Haarlem wilde geen langer uitstel en misschien terecht. Maar nog vertoont het weefsel gaten en zwarte plekken. De bedoeling is, dat het doek voortaan ieder jaar zal worden gecontroleerd en bij gedeelten verdere voorzieningen worden getrof fen. Inderdaad had het geld genoeg ge kost, n.l. f 40.000, bijna het tienvoudige van de beraamde kosten. Maar het ta pijt is gered! Is deze restauratie gelukt? Er is veel critiek, en dat terecht. Toch geloof ik, aldus dr. Van IJsselsteijn, dat zij, die dit werk hebben getracht te volbren gen in hun critiek het onbarmhartigst zijn. Wij lezen van het doek de ge schiedenis van zes jaren moeizame ar beid met hoogte- en dieptepunten. Nederland kan de gemeente Haar lem dankbaar zijn, dat zij het spits heeft willen afbijten. De -mogelijkheid is nu immers geschapen, dat andere openbare lichamen en ook particu lieren van de ervaringen profiteren. De provisionele werkplaats in het Frans Halsmuseum is verlaten. De gemeente heeft aan Nijmegen, dat met Maastricht grote belangen bij deze restauraties heeft, lokalen in een schoolgebouw aan het Leidseplein te Haarlem ter beschikking gesteld, waar het steeds groeiend aahtal arbeids krachten een betere tjehuizing vindt. Zo is dit gelegenheidsbedrijf bezig zich te ontwikkelen tot een instituut, waar mensen met liefde voor deze tak van kunstnijverheid een behoorlijk be staan kunnen vinden en zij, die door de omstandigheden daartoe genoodzaakt zijn, herscholing in een beroep, dat hun op de duur bevrediging kan schenken. Nederland is zeker een. kunstambacht rijker geworden! Vanmorgen zat Sint op het afge sproken uur niet op zijn troon. Bij informatie bleek me, dat hij een amandelen-geschil bij een bakker moest oplossen. Piet had banketletters met 60 pet. amandelen besteld en de keurings dienst van waren had er maar tien kunnen ontdekken. Maar de smaak was hetzelfde, als je niet wist hoe zuivere amandelspijs bereid werd. Toen de heiligman eindelijk op zijn troon plaats nam glimlachte hij. „Ik winkel dit jaar prettig in Holland," zei hij vergenoegd, „de zwarte handel is grotendeels verdwenen en voor mij is het vooral aangenaam, dat ik maar raak suikeren beesten kan kopën, zon der' dat een paar dozijn Pieten met bonnen en toewijzingen moeten scharre len. Alleen de boter geeft nog moeilijk heden, hoewel ik hier en laar grote partijen honioos heb '-.unnen kopen, omdat ze dreigden te bederven. De roomboter is te duur voor de mensen, vindt U ook niet?" Ik k ikte en pro beerde me de smaak te herinneren. „Wat heb ik gehoord" ging Sint ver der, komt de afdeling rijbewijzen van de provinciale griffie in een particulier huis in het Wilhelminapark? Nee maar is daar in dat grote gebouw aan de Dreef zoveel ruimte te kort? Wat zeg je Piet? Willen daar te veel ambtena ren een eigen kamer hebben? Ik geloof dat niet, want het woningprobleem is zo groot, dat de' overheid het voorbeeld in de verdeling van beschikbare ruimte moet geven. Waarom lach je, Piet? Of ik een vreemdeling in Jeruzalem ben? Laat ik je dan dit zeggen: stel onmid dellijk met enige kornuiten een gron dig onderzoek ter provinciale griffie in en als dat huis in het Wilhelminapark voor een paar gezinnen vrij kan blij ven, komt dat rijbewijzengedoe er niet in „Sinterklaas, 'n bescheiden vraag,' stamelde ik, „mag ik dat m de jcrant 2ett6n?" Mogen? Meneer de Spaarnebabbe* laar, dat bent U verplicht...." Ais een haas vloog ik naar de redac tie. Morgen zal ik Sint een krant bren gen. (Advertentie) onlangs zuurkool eten. Haar echtvriend zei „Weet je niets anders? Welnu, Mevr. Lotgering-Hillebrand brengt zuurkool eens anders. ZUURKOOL MET BRUINE BONEN (onbekend maakt onbemind) ïz kg. zuurkool, (4 kg brume bonen (g weekt en gekookt in water met zout), 1 ui 2 aDDelen 35 4 45 gr boter, zout. Laat de gare bonen droog uitlekken. Was de zuur kool knijp ze uit en snijd ze f()n. Fruit de gesnipperde ui in boter, voeg de zuurkool L „n later de bonen Laat alles door en door heet worden, rasp er de rauwe appe len door en maak het gerecht op smaak af Geef het als groente met een restje aardappelpurée, met gebakken aardappe len of met macaroni. Rauwe zuurkool met blokjes zure appel en wat slasaus is een mooie vervanging voor de zomersla Fijn, zegt Mtep, dat weet <k weer. En als dessert een halve peer. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen Shag-dozen, Tabaks potten, Droogflessen, Aanstekers, Tabaks zakken en 1001 mannen- geschenken. MET BON: een goede sortering. ZONDER BON: Importsigaretten, inl. en overzeese tabak. Aspa-pijpen voorradig. Speciaalzaken Kleine Houtstraat 22 - Amsterdamstr. 43 Jacobijnestraat 8 - Leidsevaart 26 Geopend 2, 3 en 4 December tot 8 uur. (Advertentie) A.s. Zondag speelt HBC in het Heemsteedse Sportpark een vriend schappelijke wedstrijd tegen HFC. Sint Nicolaas met zijn knecht zal een ge deelte van de wedstrijd bijwonen. De goedheilig Man zich aan beide elf tallen laten voorstellen en de aftrap doen. De wedstrijd begint kwart over twee- Woensdag 8 December, des avonds 8 uur. zullen de Kennemer Oratorium vereniging en het Gemengd Koor .Driehuis" met begeleiding van de H.O.V. in het Gem. Concertgebouw een uitvoering geven van het Orato rium „Elias" van F. Mendelssohn-Bar- tholdy. Solisten zijn: To Kion, sopraan, Guus Max, alt, Henk Noort, tenor, en Hermann Schey, bas. Het geheel staat onder leiding van Piet Halsema. In een tweetal circulaires gericht tot de stroomverbruikers in Haarlem en Heemstede schrijft de directeur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Haarlem, ijr. C. A. Doets, over het stroomverbruik en de bezuiniging daar op. Ir. Doets wijst er op dat zuinig heid met electriciteit nog steeds gebo den is, en schrijft: Het is duidelijk dat, wanneer over een weg gelijktijdig, dus naast elkaar, vier auto's willen rijden, de weg tenminste vier keer zo breed moet zijn als wan neer deze auto's na elkaar van de weg gebruik maken. Zo is het ook bij het electriciteitsbedrijf. Als men vier lam pen gelijktijdig laat branden, moeten de machines groter zijn en worden zij zwaarder belast dan wanneer deze na elkaar worden ontstoken. Voor het be houd van het machinepark is het dus noodzakelijk dat men, bij het gaan van de kamer naar de keuken, eerst het kamerlicht uit draait en dan pas het keukenlicht aan. Zo is het met tal van toepassingen. „Brandt daarom geen schemerlampen in de voorkamer als u in de huiskamer zit. Gebruikt zo min mogelijk eléctrische toepassingen ge lijktijdig, vooral van 's morgens zeven tot negen en 's middags van vier tot zes uur. Kookt en strijkt daarom op tij den dat u geen kunstlicht nodig hebt. Gebruikt uw naaimachine en stofzuiger eveneens overdag. Laat de radio niet spelen terwijl niemand luistert", dringt de directeur van het G.ES. aan, die tenslotte de zaak scherp 'telt met de woorden: „Bedenkt eens wat het bete kent, dat er kolen uit Amerika moeten worden gehaald omdat u vergeet de lamp uit te draaien! Zoudt u het ook vergeten als u er kolen voor moest ha len bij uw handelaar?" „Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht. We zitten allemaal even recht". Zo zongen de kinderen, die Woensdagmiddag in hotel De Leeuwerik op uitnodiging van de R.K. Midden standsvereniging het St. Nicolaasfeest vierden. Vergezeld door zijn Pieten, die moppen strooiden, kwam- de Heiligman de zaal binnen, de kinderen vriendelijk goededag wuivend. De allerkleinsten, die binnen zijn bereik waren, kregen allemaal een handje van de Sint. „Dag Sinterklaas", zeiden ze bedeesd, terloops des Heiligman's lange witte baard be kijkend. Voor de blinkend-zwarte Pie termannen hadden ze toch wel het meest ontzag. Een mop of een koekje vonden ze heerlijk, doch wanneer een van de Zwarten iets tegen hen zei, ble ven ze doodstil zitten blozen op hun stoelen. Maar ze genoten die middag. Uit volle borst werden alle Sinterklaaslied jes, die in het boek stonden, gezongen. En St. Nicolaas lachte en wuifde maar. Nadat de Sint de kinderen had geprezen om hun zangkwaliteiten, zei hij dat hij gehoord had, dat er verscheidene boos doeners onder hen waren, die het waag den zeer lang aan tafel te zitten bij het eten. Er kwam letterlijk geen eind aan: het bord bleef vol. Daar moest verande ring in komen! Een opzienbarende me dedeling deed de Sint, toen hij vertelde, dat hij op het ogenblik een andere schimmel berijdt. Zijn vorige goede oude schimmel, waarop hij jaren lang over de daken heeft gereden, is in Spanje dood gegaan, zo vertelde de Sint. Thans laaf de H. Man zich vervoeren door een tante van het ongelukkige dier. Vele 5-Decem- ber-hymnen klonken nog in de zaal, ter wijl de Pieten geholpen door kellners versnaperingen ronddeelden. Filmver toning omlijstte het programma van deze middag. Dan meteen naar f? Het adres voor mooi koper werk, kristal, meubeltjes, Perz. kussens enz. Grote keuze in iedere prijs. Jansstraat 8 (t.o. Nutsspaarbank) Grote Markt (kantoor Vishal geopend 36 u.). Let op de Friese vlag. j» De Studieclub „Hogere Prestaties" uit Hillegom organiseerde Woensdagmiddag in Café-Restaurant „De Nachtegaal" een vergadering van leden van de Bond van Bloembollenhandelaren. Jhr. mr. dr. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren, leidde hierna de spreker, prof. dr. F. G. M. A. Roels, in met een uiteenzetting over de doelstellingen der H.P.-club. Prof. dr. Roels hield hierna een inte ressante causerie over het onderwerp: .,Van 70 naar 100 millioen gulden bloem bollenexport Spr. introduceerde zich met de mededeling dat hij professor was op het gebied der psychologie en als zo danig wenste te spreken over de recla- mepsychologie, die van groot belang kar zijn voor de export van bloembol len Spr. gaf een duidelijke uiteenzet ting over het verschil tussen reclame en propaganda. Reclame maken is een gunstige waarderingssfeer scheppen rond het te verkopen product. In propaganda zag spr. meer het houden van tentoon stellingen enz. Dit sluit echter bij de reclame in Men spreekt van reclame, wanneer het directe handelsbelang daar mede gemoeid is. Vooral collectieve propaganda is van groot belang. Er valt veel mee te be reiken. De vraag is echter, wat beter is, collectieve of individualistische reclame en spr. gaf enige aanwijzingen omtrent het belang van collectieve reclame. Wie Bioscopen Rembrandt: Hamlet (volw.), 2.30 en 8 u.; Luxor: De dansinvasie (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Welkom, vreemdeling (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De Zigeu nerprinses (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarnetheater: De moord in het Luna park (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 3 December Uitreiking bonkaarten, toeslagkaar- ton enz tei HAARLEM (Vleeshal) Vi t.m. Vri, 8.3012.15 en 25 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg) Q en R., 8.3012.15 en 25 uur. voor 4.60 per maand Alle reparaties vrij Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk, Tel. 12762 zijn afzetgebied wil behouden en uitbrei den, moet reclame maken, concludeerde spreker en hij gaf enige interessante voorbeelden van reclame in Amerika. Vervolgens behandelde spr. uitvoerig de marktanalyse. Het gaat er om te we ten welke resultaten bereikt worden met de millioen gulden die jaarlijks in het bollenvak aan reclame besteed wor den. Een behoorlijk onderzoek is in de eerste plaats nodig, aldus spreker Het gaat er voorts om, de reclame in te bouwen in de fundamentele behoefte van het gevoelsleven van de mens. De behoefte aan schoonheid in zijn omge ving en o.a. lichamelijke schoonheid is reeds bij de mens aanwezig. Zij moet door een bepaalde reclame gewekt wor den, zeide spr. Het psychologisch machtsonderzoek is voor iedere reclame van groot belang. Dit onderzoek zal naar de aard van de bevolking van het land, waarnaar ge ëxporteerd wordt, geschieden. Het kan niet breed genoeg gefundeerd zijn, -aldus prof. Roels. Na een korte pauze werd een vrucht bare discussie gehouden, waaruit bleek, dat de spr belangstelling had gewekt met zijn initiatief. Jhr. van Nispen tot Pannerden was de tolk van allen, toen hij spr. dankte voor de wijze waarop hij dit onderwerp had behandeld. Toen een horlogemaker-ju weiier in Koog aan de Zaan het vorig jaar met zijn gezin Oudejaarsavond aan het vie ren was, hoorde hij plotseling in de winkel een luid gerinkel. Hij dacht, dat iemand door zijn étalage gevallen was. maar bij onderzoek bleek, dat de dub bele ruit was ingeslagen en uit zijn étalage een standaard met ongeveer zes tig gouden ringen was gestolen. De zaak kwam bij de politie, die aanvankelijk niet veel kon bereiken, totdat in Octo ber van dit jaar de zaak toch aan het rollen ging en men tot arrestatie kon overgaan van de 35-jar. chauffeur H. T. Vanmorgen had deze zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden, waar hem behalve de diefstal van de gouden ringen ook die van vijf rijwiel banden ten laste werd gelegd, welke hij bij een rijwielhandelaar had weggeno men. H. T. ontkende alle schuld, maar de verklaringen, die de verschillende ge tuigen aflegden, waren al zeer bezwa rend. De voornaamste was die van zijn vróuw, die vertelde, dat haar man in zijn lichte regenjas was weggegaan en met de deksel van een melkbus de eta lage-ruit had ingeslagen. Toen hij terug gekomen was, had hij gezegd: „Het is voor elkaar", en had hij haar de stan daard met de ringen laten zien. De ande re dag verbrandde hij de standaard in de kachel en vroeg hij zijn vrouw zijn jas te laten verven, daar hij anders mis schien herkend zou worden. Een andere getuige, M., die de bewus te avond bij T. was geweest, verklaarde in gelijke zin. „Er is nog al wat van ge logen", luidde de commentaar van ver dachte. De Officier hechtte echter meer waarde aan de verklaringen van de.ge tuigen en achtte de schuld #an verdach te dan ook wel degelijk bewezen. Hij eiste tegen hem een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden, met aftrek. Uitspraak Donderdag 16 December. De politie bemerkte Woensdag op het Piéin éen paard dat voor een wagen stond gespannen, overdekt was met schuim en er zeer vermoeid uitzag. De voerman werd uit een café gehaald en moest daarna verantwoording afleggen voor deze behandeling van zijn paard. De man, het was een koopman uit Vijf- huizerdijk, verklaarde, dat hij met paard en wagen zo juist van Zandvoort naar Haarlem was gereden. „Het ging zeker wel hard?", vroeg de politie. „Dat ligt aan het paard zelf", was het antwoord. Geconstateerd werd, dat het paard tot Zaterdag op het Slachthuis zou moeten blijven, om weer bij te komen. Van het geval werd proces-verbaal opgemaakt. Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" zal prof. mr. J. J. M. van der Ven uit Bilthoven Vrijdag 3 December 's avonds om 8 uur in de Stadsschouw burg een voordracht houden over „De problematiek van deze tijd en onze ver antwoordelijkheid". ONDERTROUWD: F. A. W. Keijzer en G. H. L. Rammstedt; P. C. Duinker en W. Groenewoud; J. F. M. Lourenburg- en M. Hagenauw; P. J- Frank en D. E. van Goor; J. K. Oldendorp en H. M. Mathot; G. A. Schrader en A. van der Raadt; J. P. F. Broier en E. H. de Vries; H. Schraa en K. Blaauwbroek; F. Kuipers en A. Terol; A. van der Boom en H. de Wilde; H. J. Leuven en W. C. T. Klumper; J. Kampmeijer en T. Anthoni; T. J. Kloos en C. M. Slobbe; J. van Lith en K. Bras; J. Ruigrok -van der Werven en M. van der Vaart; D. van den Berg en C. M. Spijker; C. L. van Kerkvoorde en W. C. van den Berg; D. Luiting en C. M. L. A. Ruigrok van der Werven; G. Kerlen en G. W. Leurs; A. H. van der Giezen en A. Piro- vano; P. van Groningen en J. M. Hart man; J. A. Reijnders en J. C. F. H. Schmidt; A. Zwertbroek en I. B. Bus king; T. J. Neeskens en B. Zandstra; C. de Graaf en H. J, de Geus; P. I. Fal coner en F. Vos. GEHUWD: J. Huijboom en C. Otten- bros; P. A. de Nijs en A. M. A. Jansen; L. Kolijn en A. M. Mudde; G. Eijkenaar en J. A. Polderman; W. F. Hijgenaar en M. I. Javaux; J. F. Hooft en C. E. C. Habich; W. K. Okx en J. G. van Dijk. GEBOREN: E. B. Kerkstra—Weert z; P. Schippers—Mink z; P. Snoeks—Hou- weling z; H. M. Blom—Spoor z; A. J. M. van RaaphorstVan den Hoven z; R. Orgelist—De Groot z; J. M. M. Nelissen Hendrix z; L. G. van de W««cd— Ledux d; H. van Lammeren—Klinken berg d; P. J. F. Loeve—Tames d; E. van der ZijdenLingen d; G. A. Janssen Bleumers d; M. Struijkenkamp—Berg man d. OVERLEDEN: G. Bergman, 73 p.; M. van Warmerdam, 53 j.; C. G. Schöntha- ler, 58 j; H. Kuiper-rBakker, 76 j.; A. Rijkbosch, 84 j. (Advertentie) Het St. Nicolaasfeest van de Indische Buurt is buitengewoon geslaagd. Ruim 80 kinderen hebben genoten van de ver- snapeirngen, van de mooie films en van de geschenken die zij van de Sint kre gen. Des avonds deed St. Nicolaas zijn rondgang door de Indische Buurt, voor afgegaan door een muziekcorps en na tuurlijk door honderden omstuwd. Woensdag vierde de heer C. R. v. d. Walle het feit dat hij veertig jaar ge leden als ambtenaar bij het P.T.T.- bedrijf werd aangesteld. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor, de heer F. Smit, kenschetste de jubilaris in zijn toespraak als een trouw en voor beeldig ambtenaar en bood hem namens het hoofdbestuur der P.T.T. een oor konde en de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Vervolgens voerden het woord dc chef administratie, de heer Van Trommelen, Flooren en Ruijgrok, welke laatste spreker namens de ambte naren bloemen en een boek aanbood. Tenslotte dankte de heer v. d. Walle met enige hartelijke woorden. Het Coimté voor Stille Armen te Heemstede mocht de volgende bijdragen ontvangen: W. S. ƒ3—, L. v. d. H. ƒ5.—, J. P. 25— N N. 100.—, A. L. 2.50, mevr. E. M. de B.-W. 10.—. mej. T. N. 100.—, S. de C. f 200.—, A B. 10.—, J. G. W. ƒ5.—. J. D. ƒ5.—, W. M. ƒ5.— mr. W. M P. O- ƒ5.mevr. W.-R. v. H.-L D. f20.—. J. C. S. ƒ5.—, ir. C. B. ƒ25.— en Th. S. 10.—. Totaal 445.50.—,» Hartelijk dank aan de gevers. Het comité hoopt dat nog vele bijdragen zullen volgen. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw bijdrage in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12 als ten Raadhuize. Zijn postgironummer is 153308. Het St. Nicolaasfeest van de Kath. Arbeidersbeweging zal Zaterdagmiddag in het R.K. Verenigingsgebouw worden gevierd en wel in twee afdelingen. De eerste groep komt te twee uur in het gebouw bijeen; de tweede te half vier. Aan het St. Nicolaasfeest van de K.A.B., dat Zaterdagmorgen in de K.S.A. zal worden gehouden, nemen ruim zes honderd kinderen deel. Zij krijgen voor deze gelegenheid vrij van school. Het Orkest Zonder Naam blijkt een goede trekpleister te zijn voor de K.R.O. Gisteravond is het in de K.S.A. opgetre den voor een zo goed als uitverkocht huis, dat van het gebodene heeft geno ten en een ovationeel applaus heeft ge bracht aan het einde van de avond. Het programma, dat zeer afwisselend was, werd uitgevoerd tussen de geestige décors van Joop Geesink. De R. K. Bridge-club „Never Down" houdt op Donderdag 9 December haar jaarlijkse St. Nicolaas-drivè. GROTE HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug De opbrengst van de tentoonstelling van de gouden koets en enige andere hofrijtuigen in de koninklijke stallen te Den Haag, ten bate van het Koningin Julianafonds, is ruim f 4200. De kolonel van de generale staf J R H. Lagas is met ingang van 1 Decem ber 1948 belast met de functie van di recteur verkeerswezen en commandant verkeerstroepen. Kolonel Lagas is in zijn nieuwe func tie opvolger van generaal-majoor A H. Nijhoff aan wie, onder gelijktij dige bevordering tot de effectieve rang van luitenant-generaal met ingang van 1 December eervol ontslag uit de dienst is verleend. De Europese roeikampioenschappen zullen op 26, 27 en 28 Augustus van het volgend jaar op de Bosbaan bij Amster dam worden gehouden. Het congres van de F.I.S.A. is bepaald op 24 Augustus. Op dit congres zal ook de loting voor de wedstrijden geschieden. Indien de in schrijvingen zeer omvangrijk zijn be staat de kans, dat ook op 25 Augustus voorwedstrijden zullen worden gehou den. CUSTARD- MAÏZENA CP 16-027 Op de Zijlweg reed een N.Z.H.-bus een wielrijder aan, die vanuit de Pieter Kiesstraat in de richting Zijlbrug reed. De oorzaak was, dat de fietser die eerst naar links uitweek, plotseling weer naar rechts reed. De wielrijder brak enige ribben en werd per ziekenauto naar zijn woning gebracht. Het rijwiel werd licht beschadigd. Doordat twee wielrijders plotseling de rijweg overstaken, reed een personen auto Woensdag in de Grote Houtstraat tegen de achterzijde van een daar Voor bij rijdende truck met oplegger. De luxe-auto schoot door Se schok onder de truck. Beide wagens werden beschadigd. Amsterdam, 1 Dec. 1948. De meeste belangstelling van de ge hele aandelenmarkt had vandaag de suikerhoek, waar.aand. H.V.A. voor het eerst ex-scrips verhandeld werden. Op basis van de slotkoers van gisteren van 245% kwam de koers der aandelen ex- claim uit op 163% en werden de claims op circa 410 berekend. Het aanbod m claims viel vandaag tamelijk mee en na dat bij opening de prijzen van ƒ398 tot ƒ395 waren teruggelopen, volgde later een herstel. De aandelen reageerden aanvankelijk van 160 tot 15814, waarna eveneens een herstel kon intreden en een koers van 163 werd bereikt. Op de overige markt ging evenals de vooraf gaande dagen weinig om en bleven de koersverschillen per saldo zeer gering. Tegen het slot zakte het koerspeil merendeels weer wat in. Unilever schom melde tussen 273 en 275 en verliet de markt op 274, terwijl Philips eveneens wat zwakker eindigde op 233%. De scheepvaartmarkt was met kleine koers afwijkingen naar beide zijden licht ver deeld. Ook rubber- en tabaksaandelen konden zich niet geheel handhaven er kwamen merendeels op een iets lager niveau. De Dienst voor Legercontacten meldt: In de week van 24 t.m. 30 November hebben zich in federaal gebied 238 incidenten voorgedaan, waarvan 60 in de onmiddellijke na bijheid van de bestandslijn en ver oorzaakt door benden, die van repu blikeins gebied uit opereerden. De terreur is hoofdzakelijk tegen de burgerbevolking gericht. Bij het vorengenoemde totaal aan inciden ten waren namelijk 160 beschietingen van kampongs, ondernemingen enz. en roofpartijen. Voorts 43 moord aanslagen op Indonesische bestuurs ambtenaren en andere Indonesiërs in federaal gebied. Met ingang van 5 December zal krach tens beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting door de prijzenbureaux voor onroerende za ken voor verkoopstransacties betreffen de gebouwde eigendommen, onge acht de door partijen overeengekomen prijs, een verklaring van geen bezwaai zal worden gegeven. Mocht blijken dat de aangenomen maatregel tot een ongemotiveerde prijs stijging leidt, dan zal de prijsstop on verwijld weer van kracht worden ver klaard. De notarissen kunnen omtrent de nieuwe regeling alle gewenste inlich tingen verstrekken. (Niet-officiële koersen) Vorig opening 3'/4 Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert- Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii eert. Claims H.V.A. ex div. bew. voor bonusaandeel. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend slot 2/12 100& 97 tt 97%-» 98» 155% 159(4 159% 122 151% 142% 188% 274 275 253 233% 235 311% 312 151% 163(4 150 163% 165% 163%* 164% 145 f410.- WELK MEISJE zou dat niet willen leren Het naaien, kettele en sorteren van *n mooi vakniet gemak kelijk, dus goed loon III Voor meisjes die van aanpakken weten, is nog plaats op onze ateliers! Inlichtingen: Afd. Personeelsbelangen Zijlweg 136 Haarlem '"H ROEHU4'1 1/12 30/11 35 34% 33 32% 52 (4 50% 37% 37% 57(4 56% 13 12% 55(4 53% 56 54% 15 14% 12% 12 26 25 38(4 36% 49% 47% 41 38% 23% 22% 71% 69% v/h Annie Wigman GROTE HOUTSTR. 185 - TELEF. 1129« (b/d Houtbrug) Op Zondag 5 December DWVVolendam VelsenUVS TonegidoS J C. WSV—Odiz SNA—VVZ MeervogelsPurmerend DSS—ASV DCO—Wilskracht VVBIEV SCA—NEA ZRC—Onze Gezellen St. PancratiusETO Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u op open briefkaart aan de Sportredactie van het Kasteel van Aemstèl, N. Z- Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft Ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. i0™terY>V*t«,«g| aen *«W»r VAL»*»4 Chloor. \1 Persil komt, en zelfs spoedig Nu de zeep vrij is zij0 weer in staat het niet te eve naren zelfwerkende middel Persil te fabriceren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2