Bramuglia doet allerlaatst voorstel en vertrekt tnt de Noorman -HetStenen Beeld Westerse gemeenteraad kondigt politieke noodtoestand af In Engeland 18 maanden dienen VERKLARING der MENSELIJKE RECHTEN AANGENOMEN Grote Vier accepteren doch Westelijken zullen hun rechten handhaven SAnapirim Burgemeester krijgt geen toegang tot zijn stadhuis HET GELUK DE DWAZEN Boekennieuws O H. STOEL KRIJGT EEN WAARNEMER BIJ UNO Engeland accoord met Europees parlement ENGELAND VERZET ZICH TEGEN RUHR-PLANNEN Rumoer rond twee raadhuizen „MASKERADE VAN DE DEMOCRATIE" WINSTON CHURCHILL EIST FEITEN &A\XC Geen verklaring dat de mens afhankelijk is van de Schepper DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 PAGINA 3 Brits voorstel aanvaard I Medicijn bij Kou en Pijn Franse voorstellen verworpen «11 IS MET door JORIS JORISSEN m Bezinningsdagen op „Drakenburgh" (Informatiedienst inzake lectour) Dr. Juan Bramuglia, de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, die gisteren is afgetreden als wnd. voorzit ter van de Veiligheidsraad, heeft be kend gemaakt, dat de vier grote mo gendheden zjjn laatste voorstel om tot een vergelijk te komen over de Berlijn- se kwestie hebben aanvaard. Er zal nu een valuta-commissie der kleine mo gendheden in de Veiligheidsraad worden ingesteld, die zal tnachten de Grote Vier te verzoenen in de kwestie van de Ber- lijnse valuta. Engeland, Frankrijk en de V. S. heb ben Bramuglia hun antwoord doen toe komen in de vorm van een nota. Hier in wordt o.a. gezegd: De afgevaardigden wensen echter dui delijk de nadruk op te leggen, dat zij het standpunt van hun regeringen vol ledig moeten handhaven inzake elke re solutie, die later, na het rapport van de commissie, aan de Veiligheidsraad voor gelegd zou kunnen worden. Zij zullen iedere resolutie van die soort in het licht van het rapport van genoemde commissie en van de op dat ogenblik geldende omstandigheden moe ten bestuderen. De drie Westelijke mogendheden heb ben de resolutie, die op 25 October aan de, Veiligheidsraad werd voorgesteld, aangenomen en hebben verschillende malen herhaald, dat zij bereid waren zich naar de bepalingen ervan te schik ken; de Sovjet-Unie heeft die resolutie verworpen. Sedert 25 Oct. heeft de Sovjet-Unie voortdurend en aanhoudend haar toe vlucht genomen tot nieuwe maatregelen, die tegen het bestuur van de stad gericht waren en die uitgelopen zijn op een steeds grotere scheuring in Berlijn. De drie Westelijke mogendheden kunnen zich niet verplichten zich te onderwer pen aan de Russische maatregelen, die nog gevoegd werden bij de reeds be staande blokkade, terwijl de Sovjet- Unie aan iedere verplichting zou ont snappen. Als gevolg daarvan bevestigen de drie Westelijke mogendheden opnieuw, dat zij zich het recht voorbehouden maat regelen te nemen, die nodig zouden zijn, om in die omstandigheden hun positie in Berlijn te handhaven. Van Franse zijde werd verklaard, dat Vishinsky gisteravond de definitieve tekst van de verklaring van Bramuglia had aanvaard. In deze definitieve en ge wijzigde tekst is een zin opgenomen, waarin de onderhandelaars verzocht wordt de recente gebeurtenissen in Berlijn in overweging te nemen. Voor het eerst heeft de H. Stoel op Zijn verzoek een permanent waarnemer bij een der UNO-organisaties, de Voed sel- en Landbouworganisatie (FAO) ge kregen. Het is Mgr. L. G. Ligutti, alge meen secretaris van de NCRIC, de katholieke plattelandsorganisatie, inge steld door het Noord-Amerikaans Epis copaat. In zijn commentaar op het verzoek van de H. Stoel, verklaarde Mgr. Ligutti: ■>De Kerk wenst overal waar mogelijk een helpende hand te bieden, om de doelstellingen van de FAO te bevorde ren. Deze doelstellingen zijn: vermeerde ring van de landbouwproductie en ver betering van de voeding der wereldbe volking." Bramuglia heeft bekend gemaakt, dat de commissie van valutadeskundigen is samengesteld en onmiddellijk aan het v/erk zal gaan. De commissie zal begin nen met de bestudering van de ver schilpunten tussen de Westelijke en Sovjet-antwoorden op Bramuglia's vra- gènlijst. Bramuglia is gisteravond op weg naar Aigentinië naar Rome vertrokken. Hij zal tijdens de huidige zitting van de V. N. niet meer naar Parijs terugkeren, doch in Januari weer in New York aan wezig zijn bij de volgende vergaderingen van de Veiligheidsraad. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat hij een oplossing van de Berlijnse kwestie voor Nieuwjaar mogelijk achtte. Hij wenste geen com mentaar te geven op de mogelijke in vloed van de recente gebeurtenissen in Berlijn op de onderhandelingen. Naar Reuter verneemt uit kringen, die in nauw contact staan met de delegaties der vijf landen van de Weserse Unie, die in Parijs besprekingen voeren om te komen tot de vorming van een con sultatief parlement voor Europa, heeft Engeland zijn goedkeuring gehecht aan het Franse voorstel tot vorming van een Europees parlement. De steun van En geland was afhankelijk gesteld van de toezegging van Frankrijk en de Bene- lux-landen, dat zij hun goedkeuring zou den hechten aan het Britse voorstel tot vorming van een „consultatieve Europese raad van ministers". Deze landen hebben de Britse voorwaarde aanvaard. Een subcommissie van de delegaties zal ter stond beginnen met de uitwerking van beide voorstellen. Op deze verzoening tussen de Franse en de Britse opvattin gen is aangedrongen door de beweging voor een verenigd Europa. De afgevaardigden zijn Woensdag avond de gasten geweest van Duncan Sandys, de president van de beweging voor een verenigd Europa. In een rede zeide Candys o.a.: „Op het ogenblik kun nen alleen de Westelijke mogendheden vrij samenwerken. Maar tenslotte zal het nieuwe Europa zowel het Oosten als het Westen omvatten. De volkeren van Oost-Europa zijn er niet meer tevreden mee aan het herstel van hun souvereiniteit en van hun na tionale onafhankelijkheid te werken. Zij weten wat nationale onafhankelijkheid is Zij begrijpen, dat hun' enige hoop op duurzame onafhankelijkheid bestaat in de deelneming aan de grotere souverei niteit van een verenigd continent. Als embleem hebben wij de letter „E" ge nomen (voor Europa) en wij hopen, dat binnenkort die „E" op de muren in Praag, Warschau, Sofia, Belgrado en Boekarest geschreven zullen worden als symbool van vrijheid en verzet." Groot-Brittannië heeft zich om tech nische gronden verzet tegen de Franse voorstellen inzake controle op de in dustrieën van het Ruhrgebied, welke tot op verschillende hoogte door de Benelux-afgevaardigden werden onder steund op een plenaire bijeenkomst van de zesmogendheden-conferentie over het Ruhrgebied te Londen. De Amerikaanse delegatie heeft nog niet volledig haar standpunt bekend gemaakt. De Franse voorstellen zijn niet iden tiek met de inhoud van het memoran dum dat door de Franse regering bij de Britse en Amerikaanse regering elf da gen geleden is ingediend, doch zouden in het algemeen wel dezelfde lijn vol gen. De drie hoofddoelen van de voorstel len zouden zijn: 1. Voorkoming van vorming van bui tensporige economische machtscon centratie. 2. Voorkoming van herverkrijging door nazi's van de controle, in welke vorm dan ook. 3. Waarborging van de voldoende controle over productie en uitrus ting om te voorkomen, dat er ge vaar voor de Europese veiligheid door ^ontstaat. De Britse afgevaardigde, Roger Ste vens, verklaarde, dat Engeland het ten volle eens was met de twee eerste doe len, doch niet met de voorgestelde tech nische methodes. Engeland is van me ning, dat de kwestie van controle deel uitmaakt van een algemeen veiligheids probleem, waarover overlegd moet worden met de op te richten militaire veiligheidsraad, aldus Stevens. Uit gezaghebbende bron verneemt Reuter, dat de voornaamste adviseurs van president Truman een voorstel in overweging hebben om de indus trieën van het Ruhrgebied te plaatsen onder trustschap van het internatio naal coöperatief verbond of een ander internationaal coöperatief lichaam. Dit voorstel is aan het Witte Huis door vooraanstaande personen uit de coöperatieve beweging voorgelegd als compromis-oplossing voor het conflict tussen het verlangen van de Franse regering naar internationaal beheer en het Brits-Amerikaanse voorstel de industrieën in Duitse handen terug te geven. De Sovjet-Unie zou ook in de organi satie voor het Ruhrgebied vertegen woordigd moeten zijn door haar vertegenwoordigers bij internationale coöperatieve organisaties, doch geen< veto-recht hebben. 26. De volgende dag begaf Pum-Pum zich weer naar de torenkamer om zijn boodschap aan de stenen tovenaar over te brengen. De karteer was nog net, zoals hij haar de vorige avond verlaten had en thans niet meer zo beschroomd, naderde hij het beeld. Jou luister!" zei het mannetje. „Mijn vriendin mij vertellen, ik jou maken weer mens, maar jij dan ook maken mijn vriendin weer jong." Toen vertelde hij het lot van Winonah en de versteende tovenaar rolde vervaarlijk met de ogen. „Dzilah, die slechte vrouw" zei zijn lage stem. „Zij brengt overal en iedereen ongeluk!" „Jij mij nu helpen?" smeekte de dwerg en keek de stenen tovenaar bedroefd aan. Deze staarde met zijn grote dreigende ogen op Pum-Pum neer en scheen te over leggen wat hem te doen stond. Kan ik jou vertrouwenvroeg hij tenslotte. „Zweer, dat je me niet in de steek zult laten, dan zal ik jouw vriendin eerst helpen!" Pum-Pum, die in angstige spanning op het antwoord gewacht had, zwoer bij allee wat hem lief was, dat hij de tovenaar nooit aan zijn lot zou overlaten. Welaan, laat ons dan nu handelen!" zei de stem. „Ik zal uw vriendin veranderen in haar vorige gedaante, waarna gij mij helpt." Politieagenten uit de Russische sector van Berlijn, hebben gisteren dr. Frie- densburg, de plaatsvervangende burge meester van Berlijn, de toegang tot het stadhuis geweigerd. De Britse, Franse en Amerikaanse liaison-officieren arriveer den gistermorgen zoals gewoonlijk op hun bureaux in het stadhuis, zonder dat er een poging gedaan werd hun dit te beletten. Morgen zal de communistische magistraat zjjn bureau in het stadhuis openen. De wettig gekozen gemeenteraad heeft Gisteren nam het Britse Lagerhuis in tweede lezing een wetsvoorstel aan, dat beoogde de dienstplichtperiode te verlengen van twaalf tot achttien maanden. Dit betekent, dat de Britse regering, voor de tweede keer sinds April 1947, van mening is veranderd- Toen n.l. in April van het vorig jaar voor het eerst de dienstplicht in En geland is ingevoerd, stelde de regering een diensttijd van achttien maanden voor. De critiek in eigen partij was echter zó groot, dat Alexander schielijk toegaf en de voorgeschreven termijn verkortte tot twaalf maanden. Met het nieuwe voorstel, dat gisteren De orde van de Tastevin Hel Bigoudijnse handwerk herleeft Hij laat zich niet afschrikken Poppenhuis voor de prins Er bestaat in Frankrijk een merk waardige broederschap, die angst vallig de lange traditie, waar zij op kan bogen, in ere houdt, n.l. de z.g.n. „Tastevin-Orde", louter bestaande uit wijnfijnproevers. Deze deskundigen, die over een uitermate gevoelig gehe melte beschikken, gaan er prat op, bij de eerste slok reeds, niet alleen de soort van de wijn te kunnen vaststellen, maar ook te kunnen proeven van welk jaar hij is. Van tijd tot tijd nemen zij, tijdens een jaarlijks te houden ceremonie, die plaats vindt in de wijnkelders van de be roemde kloosterherberg van Beaune, in Bourgondië, enige ereleden in hun ge lederen op. Dit jaar viel generaal Va nier, Canadees ambassadeur in Frank rijk, deze eer te beurt. Hij moest, zoals te doen gebruikelijk, de eed afleggen op de insignes van de orde: de houten •hamer van een kuiper, een fles en een z.g.n. „tastevin". U zult zich afvragen, wat een „taste vin" is? Het is een soort tinnen steek- hevel, die eerder breed dan diep is om de wijnproevers in staat te stellen de geur van de wijn diep in hun neusga ten op te snuiven. Immers het ruiken Van de wijn is het eerste stadium van het proeven. Vervolgens laat de specia list de vloeistof spiegelen om de kleur goed te kunnen waarnemen, waarna hij ®r een slok van neemt, terwijl hij een kauwende beweging maakt, opdat de hektar niet alleen de tong bevochtigt, blaar ook alle holten van de mond hereikt. Dit is het derde stadium. Ter wijl de wijnproever in de vierde en te- yens laatste plaats de wiin uitspuugt immers hoe zou hij ooit zijn scherpe bordeel kunnen behouden, na de tien- Jallen malen dat hij de wijn heeft moe ien keuren, een werkzaamheid die voor hem tot een dagelijkse bezigheid is ge worden? Allen, die Bretagne van naderbij kennen, hebben ongetwijfeld in de steden van deze Franse provincie, b de hoeken der straten of onder de Poorten, de uitstallingen en halletjes ge- n, waar de kantwerksters, in Bretons v°stuum, de voorbijgangers de producten ha11 ^Un arbeid: kragen, zakdoeken, aödschoenen en mutsen, aanbieden, ónu ParÜzenaars kunnen tegenwoordig dagelijks, in het hartje van hun sjad, een dergelijk schouwspel gade- Z e n' hoewel het hier een man is, een kuif' "hrpdeur bïgouden", die zij bezig hhen zien bij de uitoefening van dit ude handwerk. gK. e borduurders uit de Bigoudijnse eh zijn, wat hun techniek betreft, sj }ierst gevorderd, en zijn zodoende in jjJht de meest bewerkelijke en fraaiste -Cluursels van Bretagne te vervaardi- «et kleine stadje Pont l'Abbé kan men dan ook met recht het Florence van het borduursel noemen. U zult zich afvragen, waarom het juist de mannen zijn, die zich met deze arbeid ophouden. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat men, om de naald door driedubbele laken, linnen of fluwelen stof te steken, over een dermate grote kracht in de handen moet beschikken, dat vrouwen deze arbeid niet kunnen uitvoeren. De kunst van deze borduurders dreig de, tengevolge van de oorlog, de ver anderde zeden, de vooruitgang der tech niek en het dure leven, die onvermij delijk, vooral bij de jongere generatie, leiden tot afschaffing der traditionele costuums in de verschillende streken, geheel te verdwijnen. Er zijn dan ook nog slechts een tiental borduurders, al len mannen op leeftijd, in de Bigoudijn se streek overgebleven, die dit hand werk nog uitoefenen. Om deze kunst voor het nageslacht te bewaren, zijn enkele bewonderaars van deze borduurkunst op het idee geko men om haar op ander gebied toe te passen. Zij hebben deze borduurders, de laatsten die de traditie in stand houden, bijeengebracht, en laten hen thans tafellinnen, moderne vrouwenkleding, opperkleding der priesters, en zelfs meubelstoffen bewerken. Een groot aan tal leerlingen wordt reeds voor het oude vak opgeleid, want hoewel deze kunst niet meer voor dezelfde doeleinden als door hun voorvaderen gebruikt wordt, heeft zij haar buitengewone harmonie en onvergankelijke frisheid weten te behouden De Fransman Pierre Morel trachtte Zondag het wereldrecord para chutespringen te verbeteren. Hij deed een sprong van 11.300 meter hoog te, maar geraakte buiten bewustzijn toen hij onzacht neerkwam. Morel, een voor malig lid van de Maquis, werd naar het ziekenhuis vervoerd. Vrienden deelden mede, dat hij door de val niet in het minst is afgeschrikt en de volgende week zal trachten een sprong te maken van 13.000 meter hoogte. De zoon van Prinses Elizabeth, die nu twee weken oud is, heeft een poppenhuis gekregen, dat zo groot is, dat kinderen er in kunnen spelen. Het drie meter hoge villaatje is gebouwd door drie brandweermannen, die in de oorlog speelgoed maakten voor kinder bewaarplaatsen, in tweede lezing en met grote meer derheid werd aangenomen, is men te rug waar men was op 1 April 1947. Het verdient vermelding, dat van de 51 tegenstemmers 38 socialisten waren. Men mag op goede gronden aannemen, dat 30 pet. van deze socialisten door pacifistisch idealisme gedreven wer den, zodat hoogstens vier of vijf socia listen over bleken te zijn van de voor malige rebellen, die op politieke gron den tegen hun eigen regering stemden bij een vorige gelegenheid.' Daarnaast is het vrij zeker, dat tussen tachtig en honderd socialisten afwezig waren, of zich van stemming onthielden. In elk geval kan hier moeilijk gesproken worden van muiterij. Aan de stemming gingen enige de batten vooraf, waarin Churchill weder om zijn vooroorlogse Cassandra-rol speelde. Hij verweet de regering, dat zii na gelaten had het land te voorzien van een goede verdediging, dat zij op ver schillende wijze bestaande oorlogsma- terieel-voorraden had geliquideerd en dat zij zeer onbezonnen en ondeskun- dig met het beschikbare troepenmate riaal omsprong. „Indien er een oorlog zou komen", aldus Churchill, „hetgeen God verhoe de, dan zal op verschrikkelijke wijze verantwoording worden gevraagd van hen, aan wie het parlement in vredes tijd een ongeëvenaarde en ongehoorde macht gaf." Hij beschuldigde de regering, dat zij moedwillig inlichtingen over de staat van s lands defensie weigerde en ver klaarde, dat het parlement recht had minstens evenveel te weten als het Kremlin. Hij voegde hier de bedreiging aan toe, dat hij zelf van tijd tot tijd naar best vermogen informaties zou verstrekken aan het Lagerhuis, indien de regering bleef zwijgen. Op een van de meest dramatische punten van zijg. rede vroeg Churchill of de regering zeven goed gewapende divisies op de been kon brengen in ge val van nood en vervolgde met de bijna gefluisterde vraag: „Kan zij zelfs slechts een kwart van dat aantal op de been brengen?" In het antwoord van de ministers, die spraken namens de regering, wer den Churchill's beschuldigingen nau welijks weerlegd, en zowel de minister van Defensie als de minister van Oor log lieten duidelijk doorschemeren, dat althans Churchill's beschuldigingen, dat het leger onvoldoende was geoefend en slecht georganiseerd was, niet van grond ontbloot waren. 37) Daari riep ik met grimmige vast beradenheid. Je komt er niet uit, voor dat je me belooft, mee te gaan. Elk ogenblik vreesde ik, dat ze als een furie tegen de deur zou aanvliegen, maar dat gebeurde niet. Ze zei alleen op zonderlinge toon: Je hebt je vrouw opgesloten, Mare. Kan me niets schelen! riep ik woest. Wie niet luistert naar de stem der rede, moet de gevolgen daarvan dragen. Ze lachte. Wacht je dan voor de gevolgen, Mare! Ik kreeg spijt over mijn onbedachte handelwijze, maar nu was het te laat om terug te krabbelen. Ga je mee, Jetty? Neen. Over een kwartier kom ik kijken, of je nog niet van gedachten veranderd bent. En de daad big het woord voegend, liep ik fluitend naar beneden. Op de onderste trede van de trap ging ik zitten, om te beletten, dat een der bedienden naar boven zou gaan. Op een andere manier kon Jetty niet ontsnap pen. Er was maar één deur aan haar vertrekken en de vensters lagen min stens vijf meter boven de begane grond. De muren waren glad en boden hele maal geen steunpunt. Niet het minste geluid kwam van bo ven. Reeds na tien minuten hield ik die dreigende stilte niet meer uit en liep geluidloos weer de trap op. Toen ik door het sleutelgat keek kreeg ik van mijn vrouw van de straat niets te zien. Jetty, riep ik, ga je mee? Er kwam geen antwoord. Alles bleef stil. Jétty, ik zal je er uitlaten, als je me vergeven wilt. Stilte.... Ik werd ongerust. Dat be viel me helemaal niet. Voorzichtig draaide ik de sleutel om en opende de deur op een kier. Er kwam geen aan val. In het boudoir was niemand, maar het venster stond wagenwijd open. Voor zichtigheidshalve liep ik eerst naar. de slaapkamer en de badkamer. Die waren eveneens verlaten. Toen keerde ik terug naar het venster en boog naar buiten. Er waren geen sporen, die op een vlucht wezen. Geen aaneengeknoopte lakens en ook geen voetstappen beneden aan de muur. Dat was op zijn minst onbegrij pelijk. Uit de tuin kwam de trage stem van Hendrik, die een praatje maakte met de tuinman. Er ging me een licht op. Natuurlijk Hendrik Ziedend van drift vloog ik naar be neden, de tuin in. Als een beschuldigende rechter ging ik voor Hendrik staan en doorboorde hem met mijn blik. Hij kreeg er een kleur van. Heb je er een ladder voor gebruikt, Hendrik? Een.... ladder, mijnheer? Zijn verbazing was zo echt, dat ik aan het twijfelen sloeg. Om op te klimmen, tot je huidige situatie, Hendrik. Hendrik lachte breed. -Mijnheer is wel vrolijk vandaag. Ben je hier al langHendrik? Direct nadathm.... ik vroeg Isidoor naar een goed middel om worm steken in deuren te bestrijden. Heb je ook inbrekers gezien? Inbrekers, mijnheer.hemeltje lief! Uitbrekersik bedoel natuurlijk uitbrekers Hendrik stotterde verward. Op dat ogenblik schoot Isidoor hem te hulp. Uitbrekers, mijnheer de baron? Ze ker, die zijn er. Ze staan ginds aan de zonzijdeMaar ze zijn al te ver ge vorderd om nog gegeten te worden. Ik laat ze staan voor zaad. Mijn verbijsterde ogen gaven hem echter te denken, want hij voegde er aan toe: Mijnheer de baron bedoelt toch uit brekersbonen? Stakebonen? gisteren in een buitengewone zitting de politieke noodtoestand afgekondigd. De raad besloot tot nader order dagelijks in permanente zitting bijeen te komen. De raad nam eveneens met algemene stemmen een motie van vertrouwen aan in de waarnemende burgemeester, mevr. Louise Schroder. Men besloot een be roep te doen op alle gekozen functiona rissen en gemeenteraadsleden in de Sov jet-sector, om in protest tegen de instel ling van het Sovjet-Russishce marionet- tenbestuur af te treden Een aantal kantoorgebouwen in de Britse sector zijn vrijgegeven ten jpe- hoeve van het Westelijke stadsbestuur, dat sedert de gebeurtenissen in de Sov jet-sector geen onderkomen meer had. Gisteren verschenen slechts vier ge meenteraadsleden op het stadhuis in de Russische sector. De Franse commandant van Berlijn, generaal Ganeval, heeft de vorming van een „Oostelijk" bestuur voor Berlijn „een maskerade van de democratie" ge noemd. In een officieel communique waarschuwde hjj, dat „het kunstmatige en enigszins belachelijk aspect van de vertoning de aandacht niet zou moeten afleiden van het feit, dat er ernstige ge volgen uit zouden kunnen voortvloeien". De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Lovett, heeft zijn afkeuring uitgesproken over de oprich ting door de Russen van een apart be stuur voor Berlijn. Tijdens een perscon ferentie verklaarde Lovett: „Als de Sov jets denken, dat deze actie onze vastbe slotenheid, ons niet uit Berlijn te laten verdrijven, zal verzwakken, hebben zij het mis." Een hooggeplaatst ambtenaar van het Amerikaanse departement van Buiten* landse Zaken heeft gezegd, dat het feit, dat Rusland een afzonderlijke regering voor Oost-Berlijn in het leven geroepen heeft, de oplossing van de Berlijnse crisis moeilijk zo niet onmogelijk maakt aldus meldt A. P. Ondanks de verwarde toestand en de talloze problemen, welke door de for mele splitsing van het gemeentebestuur acuut zijn geworden, gaat het leven in Berlijn tot nu toe zijn gewone gang en gedraagt de bevolking in alle sectoren zich kalm en bijna gedesinteresseerd Het Westelijke militaire bestuur heeft de leden van de politie in de Westelijke sectoren bevolen zich te .onthouden van politieke activiteit, „daar geen lid van de politiemacht onpartijdig het publiek kan dienen en tegelijkertijd actief kan deel nemen aan het werk van een of andere politieke partij." EAU DE COLOGNE EEN ACT IJ D WELKOM GESCHENK Woensdagmorgen heeft de sociale commissie der V.N. de opstelling voltooid van de eerste wereldverklaring van de rechten van de mens. De verklaring bevat een préambule en 29 artikelen, die door de sociale commissie onder voorzitterschap van mevr. Roosevelt werden opgesteld. Er werd lang over de verschillende voorstellen gedebat teerd, maar bij de uiteindelijke stem ming gaven de gedelegeerden vrijwel unaniem hun goedkeuring. Er was n.l. slechts één onthouding. De verklaring zal nu woorden voorgelegd aan de Alg. Vergadering» Tijdens de zitting van Dinsdagoch tend had de Nederlandse afgevaar digde in de sociale commissie prof. Beaufort, verzocht de verklaring een Leerlingen van 16 tot 18 jaar van middelbare scholen in de zestien Marshall- landen en Zwitserland hebben de laatste weken opstellen geschreven over „The World we want" in een wedstrijd, uitgeschreven door de New York City Board of Education" en de „New York Herald Tribune". Prijswinnaars voor Nederland werden Gustaaf Albert Sedee uit Nijmegen (eerste links) en naast hem Jeanne Ellen van Rijen uit Heemstede. Zij gaan tien weken naar de V. S. en maken de overtocht gratis met de American Overseas Airlines. Sophie Eliza beth Vos uit Bennekom en Wiebe van der Veen zijn de tweede prijs-winnaars. In hun midden de heer William G. Avirett, die als redacteur van de Herald Tribune deel van de jury uitmaakte, en dr. B. Baruch, ambassadeur van de V. S. Iedere deelnemende school had zelf de twee beste opstellen van de eigen leer lingen ingezonden. De keuze moest tenslotte uit 330 inzendingen gemaakt worden. Je bent zelf een. stakeboon, man! beet ik hem woest toe. Ik bedoel een mens. Ik mag een boon zijn, als ik mijn heer de baron begrijp. Je bent een heel kilo bonen, man. Verbitterd liep ik weer naar binnen. In de hal botste ik tegen mijn vrouw, een gewone, doodleuke vrouw. Ze knipoogde plagend tegen mij. Ik zat onder het bed, Mare. Ik ga wandelen. Ik heb frisse lucht nodig. Ik greep smekend haar handen. Ben je nog kwaad op mij, Jetty. Ze schudde haar bruine lokken. Je bent veel te dom om me kwaad op je te laten zijn. Wanneer begint dat tuinfeestje eigenlijk? Om zes uur. JettyMaar je Natuurlijk doe ik het. Het zou kleinzielig van mij zijn, als ik je in de steek liet, alleen maar omdat je zo'n lomperd bent. In het boekje over „Om gangsvormen" staat te lezen, dat be langrijke personen tot een half uur te laat mogen komen op een feest. Is dat met ons het geval, Mare? Ze knipperde plagend met de ogen. Een warme stroom doortrilde mijn hart. JettyJetty.... Je bent.... Maar ze was de deur al uit. VEERTIENDE HOOFDSTUK Jetty mag er zjjn In ongeduldige vreugdestemming liep ik de hal op en neer. Plotseling bleef ik staan en mijn hartbegon wild te kloppen. Jetty kwam naar beneden, een adembenemende JettyZe zag er uit als een koningin in haar zeeblauw avondkleed, waarop de zon groene weerschijn toverde. Je bent een echte barones Van Hoogstraten, Jetty, zei ik zacht. Haar bruine ogen straalden me tegen. Ik ben vooral Jetty-de-Bokser, Marc. En die kan zich desnoods ook wel barones Van Hoogstraten voelen. Ik geloof, dat ik 'n beetje de kluts kwijt was. Zijn.... zijn je lippen edit? fluis terde ik. Ze gaf me 'n vriendschappelijk klapje en bloosde. t Wat zijn de mannen toch onbe scheiden wezens. Ik wist, dat ze echt waren. Jetty had geen kunstmiddelen nodig opdat haar jeugd en frisheid in haar hele persoon zouden tintelen. Terwijl ik naast haar voortschreed, sloop heimwee en verlangen in mijn hart. Ik werd me bewust van de een zaamheid, die tot nog toe mijn leven had beheerst. Het geluk, de tederheid, de innigheid lagen in het bereik van mijn hand. Wat hield er mij van terug die rijkdommen op te eisen? Was het standstrots? Neen, trots kon het niet meer zijn. Sinds ik Jetty had leren ken nen, had ik anders leren zien, anders leren begrijpen. Neen, want diep in mijn ziel welde die onbestemde zucht naar rijkere in drukken, naar edeler leven. (Wordt vervolgd) steviger basis te geven door in de préambule tot uitdrukking te doen komen, dat de mens in betrekking staat tot, en afhankelijk is van zjjn Schepper. De Nederlandse delegatie diende hiertoe een amendement in. Zjj zag zich echter gedwongen dit amen dement terug te nemen, toen bleek, dat het niet voldoende steun genoot. De Russische afgevaardigde Bogomof verklaarde, dat dit een kwestie was, die in Frankrijk vijf eeuwen lang be sproken is. In de Franse verklaring van de rechten van de mens is niets opge nomen over de Goddelijke oorsprong van de mens. Volgens de Russische af gevaardigde moest de verklaring geba seerd zijn op objectieve en wetenschap pelijke basis. Gode moest gegeven wor den wat Godes was, en de V.N. wat de V.N. toekwam. De Belgische gedelegeerde sprak zijn goedkeuring uit voor het Nederlandse voorstel evenals enkele Zuid-Ameri kaanse landen. Frankrijk en Engeland waren tegen het Nederlandse voorstel, omdat het niet voor alle landen aan vaardbaar was. Naast Rusland verklaarden zich ook de andere Slavische landen tegen het voorstel van prof. Beaufort. Traditiegetrouw zullen van 21 tot 24 December a.s. op het Katholiek Gemeen schapsoord „Drakenburgh" enkele dagen van geestelijke bezinning en culturele verdieping worden gehouden ter voorbe reiding van Kerstmis. Het programma bevat een reeks beschouwingen over het mysterie van Christus' komst op aarde. Het hoofdthema wordt omgeven door voordracht en over verwante onderwer pen, zoals de Oosterse Iconografie, de Kerstlitteratuur etc. Instrumentale mu ziek, koorzang en declamatie complete ren het veelzijdige Kerstrogramma. De deelne(e)mers(sters) vertoeven geduren de deze dagen als interne gasten op het landgoed van de Stichting. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het secretariaat vari de Stichting Gemeen schapsoord „Drakenburgh" te Baarn. I verboden. II streng voorbehouden, III gevormde lezers, IV volteasse- nen, TV-Y rijpere jeugd, V voor dUen, VI sz kinderleed. Een sterretje meer don gewone ohtwikk. vereist. De Bom. cijfers geven de toelaatbaarheid aan. Van As, Piet: OP VERKENNING MET DE .NAUTILUS". West-Friesland, Hoorn. De kampeertocht van zes Texelse jongens. Dit vlotte verhaal zal de jongens zeker boeien. VIJ. Baljé, J. P.: HUP! HOLLAND. De Boe kerij, Baam. Vrij oppervlakkig geschreven historisch overzicht van de internationale voetbalwedstrijden, door 't Nederlands elf tal gespeeld. V. Betlem, Guus, Jr.: OVER EN WEER. Boom—Ruygrok. Haarlem. Enige meisjes op uitwisselingsreis naar Engeland. Een fris boek, doortrokken van verbroedering der volkeren. V. M. Bruna, Miech: BLOEMEN VAN IONA'S P.OTSEN. Ie d.: Uit het leven van Sint Co- lumba. Dekker Van de Vegt, Nijmegen, Utrecht. Een goed heiligenleven van de apostel van Schotland, met een verant woorde romantische sfeer. Gaarne aanbe volen. V. Elsendoom, Jo: DE GEVANGENEN VAN HET ROBBENEILAND. Van Munster, Am sterdam. Avonturen en natuur-ervaringen van 2 kampeerlustige jongens op Vlieland. Prettig verteld. VIJ. Estes, Eleanor: JANNEKE DE MIDDEL STE. Van Breda C.V., A'dam. Geestig ver haal over de ondernemende jongedame Janneke Moffat. Aanbevolen. VIM. Van Eyk, Henriëtte: VADER VALENTUN VIERT FEEST. Bigot en Van Rossum, Am sterdam. 3 fantastische, satirische sprook jes. Alleen ouderen zullen ze voldoende weten te appreciëren. Aanbevolen. V. Gatti, Attilio: BLANK EN ZWART OP AVONTUUR. Wereldbibliotheek, A'dam. Avonturen van de Amerikaanse jongen Bob en zijn negervriendje Loko Moto. Een span nend verhaal. V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3