Gevangenis, folteringen, bedreigingen verbeurdverklaring van bezit en m PRACHTIGE WANDSCHILDERINGEN ONTDEKT Roozenburg voor iedereen onbereikbaar ENGELAND GAAT FEESTVIEREN Tegen bepaling van vredesverdrag in Valse munters gebruikten valse Nederlandse paspoorten Ned. mijnen werven Italiaanse arbeiders Verrassingen bij restauratie Dikke kalklaag verborg luister van oude Groningse kerkjes Derde wereldkampioenschap dammen dat naar Nederland komt TE WEINIG IN LICHAAMSBEWEGING DE WINTER I Groot festival in 1951 J NIEUWE BONNEN Wij luisteren naar Kerkvervolging in Roemenië Zal de P.B.O. taak van arbeids- bureaux overnemen? Het dure speelgoed Keller-Ghestem remise DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 PAGINA 5 INTERNATIONALE BENDE OPGEROLD Tekort doet zich gevoelen Examens schipper voor de Binnenvaart HoogezandSappemeer één SOCIALE GEZONDHEIDSZORG DAMRUBRIEK g| 1 J perst. De bureaux van de burgerlijke stand weigeren de geboorteaangifte aan te nemen van kinderen, wier ouders Grieks-geuniëerd wensen te blijven. Zoals in de tijd van keizer Diocletianus wordt de katholieken het sociale leven onmogelijk gemaakt. Om onder de geestelijkheid een aan voerder te vinden, die de bijeenkomst van priesters op 1 October j.l. te Cluj moest leiden om hun „terugkeer" tot de dissidente kerk met plechtig vertoon te doen plaats vinden, is men als volgt te werk gegaan. De aartspriester Trajanus Belascu uit Sibiu, die voor het presidentschap van deze vergadering was uitgekozen, werd in de morgen van 27 September om 5 uur gearresteerd. Met de revolver op de borst werd hem gelast een document te ondertekenen, waarin hij verklaarde „uit eigen initiatief en door niemand ge dwongen" tot de dissidente kerk ever te gaan. Op zijn weigering werd hem tot de namiddag tijd voor overdenking gegeven. In de namiddag, toen de aarts- Bijzondere correspondentie) De Roemeense communistische regering gaat op de door haar sedert twee hiaanden ingeslagen weg van vervolging van de Katholieke Kerk met alle haar beschikbaar staande middelen voort. En dit niettegenstaande de feiten, dat dit land bij de ondertekening van het vredesverdrag op 10 Februari 1947 te Parijs zich verplicht heeft „alle middelen aan te wenden cpn aan al zijn onderdanenvrijheid van eredienst te verzekeren" (art. III eerste lid), in de Grondwet van deze nieuwe republiek „de vrijheid van geweten en gods dienst door de Staat gegarandeerd zijn" (art. XXVII) en de nieuwe wet op de eredienst van 4 Augustus 1948 in de artikelen I en m deze zelfde vrijheid nogmaals bevestigt met de bijvoeging, dat „niemand vanwege zijn godsdien stige belijdenis vervolgd kan worden". De berichten, die bijna dagelijks van hit Roemenië over deze kerkvervolging binnenkomen of door de Roemeense ra dio zelf verspreid worden, tonen duide lijk aan, dat voor regeerders met com- humistische geest aangegane verplich tingen en wetten in het geheel geen ..dode letter" zijn, maar in communis tische geest uitgelegd en toegepast be horen te worden. Van dit verdraaien Van wetsbepalingen naar communistische opportuniteit en welgevallen heeft de Roemeense regering een potsierlijk staal tje geleverd op Zondag 24 October j.l. bij de omroeping door de Roemeense radio van het antwoord van het mi nisterie van buitenlandse zaken op het protest van de Pauselijke Nuntiatuur te Boekarest tegen de zware vervolging van de Roemeense katholieken in het algemeen en tegen de dwang in het bij- Zonder, welke de Roemeense politie autoriteiten onder bedreigingen van ver lies van vrijheid, goederen en leven uit oefenen op de geünieerde katholieken om zich met afval van het ware geloof bij de Roemeense dissidente kerk aan te sluiten. De Roemeense regering betitelt in dit antwoord het protest van de Pauselijke Vertegenwoordiger als een inmenging in binnenlandse aangelegenheden door een buitenlandse instantie, met het doel het fecht van godsdienstvrijheid, in de grondwet gesanctionneerd, te be knotten. Met ander? woorden niet de Roemeense regering maakt met zijn dwangmiddelen om de overgang van de geünieerde katholieken naar de natio- hale schismatieke kerk te bevorderen, inbreuk op de grondwet, maar de Pau selijke Nuntiatuur welke, zq heet het Verder in het antwoord, met haar pro test blijkt geeft van haar vijandige hou ding tegenover het program van demo cratische hervormingen, hetwelk de Roe. tneense volksrepubliek tracht door te Voeren. Het regeringsan twoord Is een document, flat van het begin tot het einde de ver- flraaiingsmethode van de Roemeense com munistische regering voor het weergeven Van historische en hedendaagse feiten ten Volle bevestigt. Volgens de laatste ontvangen berichten Is het gehele Grieks-geuniëerde Episcopaat In Roemenië, H.H. Excellenties Mgr. Vale rius Trajanus Frentiu, Mgr. Julius Hossu, Mgr. Johannes Balan, Mgr. Alexander Rusu, Mgr. Johannes Suciu en Mgr. Basillus Aftenie, in de gevangenis geworpen en dit voorwendsels, welke door elke re- ,hg, oie een kerkvervolging ontketent, ftëeds uitgedacht zijn. Priesters worden van hün pastories verdreven, ontroofd van htm bezittingen, geslagen en gemarteld, om uit eindelijk in onderaardse grotten van plaat selijke politiebureaux opgesloten te wor den. Onder de bedreigingen van op de Plaats neergeschoten of in een wachtende Politiejeep weggevoerd te worden voor Verder transport naar Siberië, wordt de daad van afval van de gelovigen alge priester nog in zijn weigering volhardde werden op het politiebureau de twee reeds eerder gearresteerde priesters Cor nelius Oros en Victor Aron, bejden reeds gefolterd, binnengeleid en daar de politie ernstig aanstalten maakte een bloedbad aan te richten, ondertekenden de drie priesters, wenend, de hun voorgelegde verklaring. Belascu werd daarna onder politie- geleide van dorp tot dorp door de pro vincie van Sibiu ^gevoerd om andere priesters aan te sporen de verklaring te ondertekenen Op 1 October naar Cluj geleid, werd hem vijf minuten voor het bewuste priestercongres aangezegd, dat hij als president de vergadering te leiden had. Na afloop van het congres zijn de deelnemende priesters, steeds' onder politie-escorte, naar Boekarest overge bracht voor een bezoek aan de dissidente patriarch Justinianus, die hun voor schreef in de liturgische plechtigheden geen enkele verandering aan te brengen, mits het niet meer noemen van de naam van de Paus. Andere dogmatische vraag stukken waren volgens Justinianus zon der enig belang. Gevangenis, folteringen, bedreigingen, verbeurdverklaring van persoonlijk bezit, van kerk- en schoolgebouwen en kloosters, dit alles vormt volgens de communistische minister van buitenlandse zaken, Anua Pauker, geen inbreuk op het recht van godsdienstvrijheid. De communistische po litie jaagt niet op priesters, op mannelijke en vrouwelijke leden van religieuze orden en congregaties of op katholieken om re den van him katholiciteit, maar omdat deze burgers zich verzetten tegen de progressieve en democratische hervormingen van de communistische republiek. Volgens ditzelfde principe begrijpt de diplomatieke vertegen woordiger van de H. Stoel in Roemenië ook niet de betekenis van godsdienstvrijheid: ook zijn protest staat voor de Roemeense regeerders gelijk met verzet tegen de volks republiek. Zestig jaar in dienst als koetsier bij de Koninklijke familie. Gisteren herdacht de majoor koetsier Chr. Eijsbergen een dergelijk uniek jubileum. De eerste stalmeester, Ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerk, speld hem de versier selen op van de onderscheiding, ridder 2e klasse in de Huisorde van Oranje, die hem door de Koningin werd verleend. De Deense politie is er in geslaagd een valse-muntersbende, die reeds enige jaren op grote schaal valse dollars in Europa in omloop brengt, te ontmaske ren. De valse dollars werden opgemerkt door een deskundige van de Deense Na tionale Bank, die verklaarde dat het geld ternauwernood van echte dollars te onderscheiden is. De valse-muntersbende werd niet al leen reeds jarenlang door de Ameri- (Van onze Limburgse redacteur) Ver lipt de tijd achter ons, waar in de ontevreden Maastrichtse glas blazers zongen van „Hoera, vine, veer gaon nao Charleroi" of dat an dere werkers wrokkend galmden: „Gaat nu maar heen, wij hebben uwe zonen, die werken voor ons tot aan de vijftig weer." Er is nu tekort aan handarbeiders, bijzonder voor het ondergrondse in onze mijnen. De bezetting daarvan loopt, door het wegtrekken van politieke delin quenten en Polen, al weer terug. De werf actie in ons land bereikt, we gens woninggebrek voor gehuwden, niet voldoende. Nu gaat men het in Italië proberen. De werfactie is aldaar, in het Noor den dat industrieel georiënteerd raak te, ingezet. Een team Nederlandse pro pagandisten toog er heen. Het Neder lands consulaat te Milaan is het mid delpunt der actie, doch gegadigden kunnen ook bij plaatselijke arbeidsbu- *eaux terecht. De propaganda is mo dern ingezet, met als voornaamste ma teriaal een grote gekleurde affiche en *en kleurige, welverzorgde brochure yC'è lavore per voi...." De samenstel lers hebben zich in hun oren geknoopt, t^at eens een onzer dichters heeft be geerd: Italië begint in Limburg. Ze Jergeten niet op te merken dat Zuid- Rimburg van nature van het Noorden des lands verschilt en men vergelijkt de bevolking ervan, niet geheel ten on rechte, met die van Noord-Italië, die, ®thnologisch beschouwd, een sterke Germaanse inslag heeft. Natuurlijk ^ordt onze democratie gememoreerd, ^at misvattingen omtrent de politieke kleur onzer mijnstreek kan voorkomen. De illustratoren vergeten landschap *h folklore niet. Valkenburg zien we ®®Prezen als „una cittadina pittoresca". Dok kiekjes van onze mijnen doen het g°ed; ze zijn niet alleen groots, maar idyllisch, met silhouetten van ^nachthokken boven bloesemende bo- en door rijpend graan. Zelfs met ïa grazia femmiline" wordt propagan- gemaakt Natuurlijk ontbreekt het zakelijke diet. De jonge Italiaanse gegadigden vernemen dat alleen de leeftijd tussen dogentien en dertig jaar in aanmer king komt; dat candidaten een goede «ezondheid moeten genieten en geen Analfabeten mogen wezen. Alleen voor ndergrondse arbeid worden ze aan genomen en hun verblijf in ons land durt niet langer dan ze in de mijnen Arken. Ze ontvangen een goed loon. ganerend tussen ƒ5.65 en ƒ12.75 per - Ze leven in gezellenhuizen, waar e Voor kost en inwoning 1.40 per Ag betalen. Een deel van het loon Ag naar Italië overgemaakt worden; „R zal wel op gemiddeld een kleine izend gulden per jaar neerkomen. r? nog onbekend, hoeveel er ko- De getallen vijfhonderd en dul- Worden genoemd. (Van onze Groningse correspondent) In verschillende kerkjes in Noord- Oost Groningen zijn de laatste tijd prachtige muurschilderingen te voor schijn gekomen, die sinds de Hervorming onder een jaar op jaar hernieuwde kalk- laag verborgen hebben gezeten. Het is wonderlijk hoeveel nog vrij gaaf is vrij gekomen, want er is weinig, dat zo'n vernielende werking heeft als de gevoel loos aangebrachte witkalk. Het is aan de oorlogshandelingen te danken, dat thans weer een gedeelte van de kunstschatten onder deze kalk- laag uit in het volle licht zijn gekomen. Toen de Duitsers van Schiermonnik oog en Emden af de geallieerden be stookten, vlogen de granaten over het land rond Appingedam, Bierum en Holwierde en vernielden een groot aan tal boerderijen en kerken. Tal van nieuw roodgepande daken wijzen op de intensieve wederopbouw en menige kerk zit in de steigers om weer te worden ge restaureerd en straks opnieuw het land schap hier te markeren. De kerk van Bierum is gereed en on der de witkalk vandaan zijn de muur schilderingen gekomen die dit kerkje tot een juweeltje maken. De kunstschilder Gerhard Jansen heeft zich bijzonder met de muurschilderingen in Groningen bezig gehouden en die volgens de juiste opvatting gerestau reerd. Zo ook de kerk te Bierum. Een grote Christusfiguur overheerst het koor, terwijl de symbolen van de vier Evan gelisten deze Christus omgeven. Zeer primitief is een Catharina met het rad geschilderd, terwijl een majesteitelijke Maria zetelend op de sedes Sapientiae rechts van deze Christusfiguur is aan gebracht. Het Agnus Dei motief vinden we evenals in vele andere kerken ook hier terug. Ook in de kerk van Holwierde zijn muurschilderingen ontdekt. Omdat de kerk zwaar beschadigd is, zal veel van dit werk moeilijk te herstellen zijn, omdat dikwijls ook de laag, waarop het fresco is aangebracht, van de steen is afgeraakt. In het gewelf boven het koor zijn echter nog verschillende dui delijke details gebleven die zeker te restaureren zjjn. Het blijkt derhalve dat Groningen een belangrijk centrum is geweest van deze religieuze kunst, die vermoedelijk is aangebracht in de laatste helft van de vijftiende eeuw. Garmerwolde, Lop- Hemelvaart van Christus uit de Maria kapel van de kerk te Loppersum. persum, Woldendorp, Stedum o.a. heb ben er prachtige voorbeelden van, al zijn de fresco's van Stedum wel wat al te luidruchtig gerestaureerd tengevolge van het feit dat men er bij fantaseerde wat aan de schildering ontbrak. De heer Jansen heeft een meer res pectvolle methode. Waar stukken ont breken worden ze op gemakkelijk her kenbare wijze in de tonaliteit van het onbeschadigde gedeelte bijgewerkt en tegen verder bederf behandeld. Een van de meest sublieme voorbeel den uit de tijd van de Romaans-Go- tische kerkenbouw vinden we in Lop persum. Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het hoofdstuk Sociale Zaken van de Rijks begroting voor 1949. Zeer vele leden vragen daarin, of de minister niet de mening is toegedaan, dat sommige taken, welke thans door het rijksarbeidsbureau worden ver richt, bij de totstandkoming der Pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie door dit lichaam zullen kunnen worden over genomen. Zij dachten hierbij in het bij zonder aan het verlenen van aanstel- lings- en ontslagvergunningen. Ook waren zij van oordeel, dat de overheid in de gemeentelijke diensten van maatschappelijk hulpbetoon (bu reaux voor sociale zaken) in de zorg voor de arbeidsreserve (speciaal in Am sterdam) in de provinciale opbouw- organen en in het departementale werk (o.a. door de stichting maatschappelijk werk ten plattelande) een te grote plaats inneemt. Dit is huns inziens te nadeliger, nu het sociale werk opvoe dend werk is geworden. De Ned. Kath. Bond van handelaren in huishoudelijke artikelen, speelgoede ren enz. deelt mede, dat de maatregelen van de prijsbeheersing, voor wat de ver koop van speelgoed betreft, een ave rechtse uitwerking hebben gehad. Het is immers goed koopmansgebruik, dat de winkelier bepaalde artikelen in verhou ding goedkoper aanbiedt, en dat hij an dere, voornamelijk de duurdere in prijs verhoogt, omdat het gevarieerde publiek deze verscheidenheid apprecieert. De eenvoudige man, die een degelijk een voudig stukje speelgoed wénst, zou daardoor goedkoper zijn geholpen. He laas is aan het herhaalde verzoek der organisatie nog in het geheel geen oor geschonken. Voor de examens ter verkrijging van het diploma als schipper van de Binnenvaart, 19, 20 en 23 November ge houden te Rotterdam en Amsterdam, slaagden voor het diploma: „Geheel Ne derland" voor sleepboten: de heren H. Spithorst uit Amsterdam en J. v. d. Werp uit Groningen. Voor het diploma „Kanalen én Ri vieren" voor mechanisch voortbewogen schepen en sleepschepen slaagde de heer W. Vijfhuizen uit Amsterdam en voor het diploma „Kanaalvaart" voor mechanisch voortbewogen schepen slaag den de heren M. Hogerheide en G. J. Landman beiden uit Amsterdam. Vijf candidaten werden afgewezen. kaanse politie gezocht, doch ook door de politie van vele andere landen, o.m. van Nederland en België. In Kopenhagen werd de rubberhan delaar E. Sterling gearresteerd. Hij heeft verklaard, dat hij van twee buitenlan ders, met wie hij door bemiddeling van een lid van het personeel van de syna goge te Kopenhagen in contact was ge komen, 4400 dollars had gekocht voor 35.000 kronen en eerst later ontdekte, dat zij vals waren. De beide buitenlan ders waren in het bezit van veel grotere hoeveelheden dollarbiljetten. Zij reisden van Denemarken naar Noorwegen en Zweden om de andere bil jetten daar van de hand te doen. Tegen over Sterling hadden zij zich Fraenkel en Weintrop genoemd, hoewel zij zich in hun hotel hadden laten inschrijven als Sam Rossel en Josep Beekman. Zij waren in het bezit van Nederlandse pas sen, doch bij onderzoek in ons land aan de hand van de pasnummers bleek, dat de passen oorspronkelijk voor twee da mes waren uitgegeven en dus vals wa ren. De beide dames zijn beiden nog in het bezit van haar passen. De bende heeft twee willekeurige nummers op de passen geplaatst. Vermoedelijk bevindt zich de drukkerij, waarop de dollarbil jetten worden vervaardigd in een Zuid- Europese staat. Sinds 28 November vertoeven twee Deense politiebeambten in Den Haag om contact op te nemen met Nederlandse en internationale politie-autoriteiten. In Den Haag is n.l. gevestigd de internatio nale falsificatiecentrale. Gisteren zijn de beide Denen doorgereisd naar Antwer pen. Zij zouden volgens Reuter de vrije hand hebben gekregen om in geheel Europa een onderzoek in te stellen. Vol gens deskundigen zijn de dollarbiljetten buitengewoon goede falsificaties doch van een bekend type. Het zou niet onmogelijk zijn, dat een van de in het bericht uit Denemarken genoemde buitenlanders, Fraenkel, de zelfde is als Ludwig Fraenkel, 'n Tsjech van geboorte en Nederlands ingezetene, die deel had in de opzienbarende zaak van de internationale bende, die han delde in wapens, waarvan destijds een deel is gevonden in het douanedepot te Rotterdam. Deze Fraenkel heeft een broer in Antwerpen, waar zich het hoofdkwartier van de valse-munters bende bevindt en waarheen de beide Piet Roozenburg, gedoodverfd kampioen sinds de eerste ronden van het wereldtournooi dammen, heeft Woensdagavond te IJmuiden de beloften inge lost, waarmee hij in deze strijd der elf meesters was gestart. De 24-jarige Rotterdammer won in 37 zetten zijn partij tegen de Zwitser Rostan en bezorg de Nederland daardoor sinds Hoogland (1913) en Springer (1928) zijn derde wereldkampioen, terwijl er nog- drie ronden te spelen zijn. De IJmuidenaar Laros won „in eigen huis" natuurlijk van Pérot. De partijen GhestemKeiler, DemesmaeckerPost en Verpoestv. d. Staay eindigden in remise. Pérot verloor tegen Laros door een grove openingsfout één schijf. Daarme de was het pleit echter nog niet beslist, want de Parijse kampioen, die een gro te routine heeft in voorgiftpartijen, ver dedigde zich hardnekkig. Het werd de langste partij van de avond, waarin La ros na een strijd van meer dan 6 uur tenslotte won. Ghestem opende 3328 tegen Keiler, wat deze met 1822 be antwoordde. Na de in deze variant ge bruikelijke uitruil ving het middenspel aan met gelijke stand. Later bezette Keiler veld 22, terwijl Ghestem in zijn afwachtende houding volhardde. Het spel werd door beide grootmeesters uiterst sterk behandeld, maar ingewik kelde situaties werden stelselmatig ver meden en bijzonder spectaculair was de ze partij dan ook niet. Tenslotte ont stond een vrij onoverzichtelijk eindspel, dat zonder veel wederwaardigheden in remise eindigde. De stand na de 19e ronde luidt: 1. Roozenburg 31 pnt. (17 partijen) 2. Keiler 26 pnt. (18 part.). 3. Ghestem 23 pnt. (17 part.). 4. Verpoest 22 pnt. (18 part.). 5. Post 19 pnt. (17 part.). 6. Laros 18 pnt. (17 part.). 7. v. d. Staay 17 pnt. (17 part.)-. 8. Pérot 15 pnt. (17 part.). 9. Chiland 13 pnt. (17 part.). 10. Demesmaecker 4 pnt. (17 part.). 11. Rostan 2 pnt. (18 part.). De partij RostanRoozenburg had het volgende verloop: 1. 3228 1721. 2. 3732 11—17 3. 41—37 6—11. 4 31—27 19—23. 5. 28x19 14x23, van verschillende partijen in dit tournooi heeft Roozenburg de opening op deze manier behandeld. De voortzetting is inderdaad zeer sterk. 6. 3429 23x34. 7. 39x30 2025 8. 4439 25x34 9 39x30 2126. 10. 50—44 1—6. 11. 44—39 15—20. 12. 30—25 1721. 13 25x14 10x19. 14 4944 510. 15. 33—28 10—14. 16. 37—31 26x37. 17 42x31 2126. 18. 4742 26x37. 19. 42x31 1420. 20. 3933 18—23. Van al deze zetten was wei nig te zeggen. Het was een kwestie van stand opbouwen en het is duidelijk, dat in de klassieke stelling, die nu is ontstaan Roozenburg de beste kansen heeft. 21. Deense politie-beambten vertrokken zijn. Het wordt hier te lande niet uitgeslo ten geacht dat de valse dollars afkom stig zijn uit Duitse of Oostenrijkse kam pen voor „displaced persons" of zelfs, dat het hier restanten betreft van de grote voorraad valse dollarbiljetten, die Himmler indertijd heeft laten aanmaken. Reeds in 1946 heeft de Amerikaanse re cherche in deze zaak een onderzoek in Nederland ingesteld. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp samenvoeging Hooge zandSappemeer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De fracties A.R. en St. Ger. kregen de aantekening, dat zij geacht willen worden te hebben tegengestemd.' Tot nu toe mogen we niet klagen over het najaarsweer; we hebben wel wat kou gehad, maar de zon is nog geregeld zichtbaar en de tem peratuur is zo mild, dat het een ple zier is in de openlucht te verkeren. Maar dat zal wel veranderen; de winter is nog niet begonnen. En dan komt een tijd, dat de ménsen, en vooral de men sen van middelbare leeftijd veel te weinig in de buitenlucht komen en veel te weinig lichaamsbeweging krij gen. 's Zomers wordt er aan sport gedaan, gewandeld en gezwommen, en we voe len allemaal dat dat een weldaad voor ons corpus is. Maar in de winter zitten we achter de kachel, lezen een beetje, vervelen ons misschien, en we voelen, dat door gebrek aan lichaamsbeweging onze lichamelijke conditie hollend ach teruit gaat.... tenminste, als we niet zorgvuldig weigeren te constateren dat het gebrek aan lichaamsbeweging ver keerd is. (Van onze Londense corres pondent) n 1851 hield Engeland on der het actief bescherm- heefcehap van de prins gemaal Albert een grote ten toonstelling in het Londense Hydepark. De zeer geslaagde tentoonstelling was onderge bracht in een monstrueuze broeikas, welke later onder de naam Crystal Palace naar Zuid-Londen verplaatst werd, waar het niet lang geleden tot grote tevredenheid van de aestheten verbrandde. In 1951 zal Engeland het eeuwfeest vieren van de tentoonstelling van 1851 door het houden van een nieuwe tentoonstelling, samengaande met culturele festiviteiten. „Festival 1951" is de officiële titel van de onderneming, en de afgelo pen week zijn de eerste bij zonderheden van de plannen bekend gemaakt. Men zal deze keer geen nieuwe mon struositeit van glas en ijzer oprichten in Hyde Park. Als terrein voor de tentoonstel ling heeft men de zuidelijke oever van de Theems geko zen tussen het gebouwencom plex van de Londense Graaf- schapsraad bij Westminster Bridge en Waterloo Bridge. De zuidelijke oever van de Theems is altijd een afschuw geweest voor het oog van de wandelaar langs het Victoria Embankment op de noorde lijke oever. Het zag eruit als- centrale op de zuidelijke of de Londense autoriteiten oever tegenover de dom van aan iedereen wensten te de- de St. Paul. monstreren, dat de bescha- Het festival echter heeft ving ophield aan de noord- de mogelijkheid geopend oever. Een dikberoet conglo- voor daadwerkelijke mede- meraat van achterbuurten en werking van de regering, fabrieksgebouwen, gore pak- welke opdracht heeft gegeven huizen en rook brakende aan de Londense Graafschaps schoorstenen ontsiert de zuid- raad het terrein, uitgekozen oever en bij laag tij vormt voor de tentoonstelling, braak de blauwgrijze modder van te leggen, de kademuur van de rivierbodem met de scheef de Theems uit te breiden om in de modder gezakte zolder- in plaats van blauwe modder schuiten, beladen met oud een park te kunnen scheppen roest en oud papier, een pas- langs de rivier en om een sende voorgrond. Reeds lang groot nieuw concertgebouw hebben de aestheten gesmeekt op te richten Dij Hungerford om nieuwe stadsplannen en Bridge voor 1951. Het plan de ravages aangericht door zal gezamenlijk twee millioen de oorlog langs de Theems- pond sterling kosten en het oever aan de zuid-kant sche nen een mogelijkheid te ope nen voor een eindelijke ver fraaiing van het stadsbeeld op een punt waar de meeste steden als vanzelfsprekend hun meest weidse stadsschoon zouden hebben ontplooid. De aanschijn van centraal Lon den in belangrijke mate ver fraaien en vernieuwen. Het concertgebouw met bijbeho rende restaurants en vereni gingszalen voor culturele doel einden zal opgenomen wor den binnen het tentoonstel regering toonde zich bereid lingscomplex, doch zal daar mee te werken, doch tot ve- na een blijvend cultuurcen- ler ontzetting bleek deze be- trum zijn en gedeeltelijk reid willigheid niet groot ge- voorzien in de dringende be- noeg om te beletten, dat de hoefte aan een behoorlijk autoriteiten begonnen met de groot concertgebouw voor bouw van een electrische Londen, dat nu aangewezen is op de Albert Hall met zijn muziekmoordende echo's.De rest van het vrijgemaakte terrein zal worden bebouwd met een tijdelijke tentoon- stellingsstad, bestaande uit een nieuwe tentenbouw, waarvoor men een nieuw soort vrolijk gekleurde stof zal gebruiken. Elders in cen traal Londen zal op een bom- plaats tegelijk met de eigen lijke festival-tentoonstelling een architectonische exhibitie plaats vinden, waarvoor men denkt een volledig gemeen schapscentrum te bouwen, bestaande uit winkels, hui zen, flats, gemeenschaps- en clubgebouw, fabrieken voor lichte industrie, parkaanleg, herberg („pub") en wellicht een kerk. Deze tentoonge stelde nieuwbouw zal na het einde van het festival in ge bruik worden genomen door de Londense burgerij als een blijvende, moderne wijk. Ten slotte zal ook gedurende acht weken een kunst-festival plaats vinden; men zal ver lichtingen, versieringen, ge kleurde fonteinen aanbren gen en er zal vuurwerk zijn, muziek en lawaai. Kortom de Londenaren zullen voor het oog van de wereld trachten te demonstreren, dat Enge land niet aan de rand van het graf staat, dat kunst en industrie bloeien en dat de Engelsen, mits zij geruime tijd van te voren gewaarschuwd worden, feest kunnen vieren. Er zou heel wat minder aan winter- kwalen geleden worden, wanneer we niet vergaten,' dat ook in de winter ons lichaam beweging nodig heeft, en liefst beweging in de openlucht. Verkoudheden, hardlijvigheid, stijfheid, slaperigheid zijn voor een groot deel een gevolg van onze luiheid, van onze angst voor een beetje kou of storm. Dat geldt voor haast alle categorieën van mensen: jongen en ouden, rijken en armen, boeren en burgers. Neem b.v. de boer, en vergelijk wat hij heeft uit te voeren in de winter met zijn werk in volle zomertijd. Zeker, zijn wrkwerk geeft hem nog wel beweging, lichamelijke inspanning, maar in verge lijking tot de zomer zit hij eigenlijk te luieren. De stedeling die in de zomer fietstoch ten of wandelingen maakt brengt het in de winter niet verder dan een straatje om, en tientallen stedelingen die in de zomer te voet of per fiets naar hun werk gaan, nemen nu een trammetje omdat het waait of regent, of erg koud is. Ga bij Uzelf maar na en U zult zien dat haast steeds de winter het seizoen is van te weinig lichaamsbeweging en vooral van te weinig buitenlucht. En toch hebben we in de winter méér bui tenlucht nodig om de doodeenvoudige reden, dat we vanwege de kou de ven sters van ons huis zorgvuldig gesloten houden. Beweging in de buitenlucht, in heftigheid en hevigheid aangepast aan de leeftijd en lichamelijke conditie is 't middel om de winter goed door te ko men. En als U graag naar voetbalmat- ches gaat kijken, bedenk dan eens, dat deze artisten met de bal U eigenlijk be schuldigen van nalatigheid in het ge bruik van Uw lichaam. Het zou voor menige voetbalenthousiast beter zijn om zelf een stuntelig partijtje te voet ballen met „jongens van zijn leeftijd" (al zijn die dan ook boven de vijftig) dan om Zondag in Zondag uit te staan blauwbekken langs het lijntje. 44—39 12—18. 22. 46—41 7—12. 23. 41—37 12—17. 24 28—^2. Wit heeft een moeilijke stelling, na de tekstzet komt hij beslist in het nadeel. O.i. had wit 4842 moeten spelen, 17x28. 25. 33x22 8—12. 26. 39—33 9—14 27. 33—28 20—24. 28. 40—34 14—20. 29 43—39 20—25 30. 4843 2—8.-31. 31—26 4—9. 32 34—30 25x34 33 39x30 2329. Deze zet forceert winst in alle varianten, op wit 4339 zou 29—34 volgen en na 30—25 kan "34x43, 38x49, 16—21. 27x7, 18x38, 7x18, 13x33. 34 37—31 29—33 35. 38x20 16—21. 36 27x7 18x49 37 7x18 13x33 en zwart wint. Problemen voor gevorderden. Serie van W. J. v. d. Voort te Nieuw Vennep. No. 1584 Zw. 12 st. op 7, 8, 9. 16, 17, 18, 19, 23, 25, 29, 30, 35. Wit 12 st. op 26, 28, 32, 34, 36, 37, 38, 39, 44, 45, 48, 50. No. 1585 Zw. 12 st. op 8. 9. 10, 11, 13, 17. 20, 21, 24, 26, 30. 40. Wit 12 st. op 22, 23, 28, 31, 35, 36, 37, 38 39. 43. 44. 48. No. 1586 Zw. 12 st. op 8, 10, 13, 14, 16. 18, 19, 21, 24, 26, 29. 34. Wit 12 st. op 27. 28, 32, 33, 35, 38, 40, 42. 47. 48. 49, 50 Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot uiterlijk half Dec. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossingen. Serie van Joh. v. d. Boogaard te Nu land. No. 1560: 41, 40, 27-22, 44, 3, 21, 1 en wint. No. 1561: 23-18, 31, 21, 48-42, 41, 35-30, 8, 41, 29. 6 en wint. No. 1562: 20, 42-37, 15, 4, 27, 21, 37 en wint. Wederom een prachtserie en boven dien zeer moeilijk! Vooral no. 1560 heeft de oplossers lang bezig gehouden. VOOR BEGINNERS No. 26 van L. Dassen te Bussum. Wit begint en wint; oplossingen s.v.p. op briefkaart en tegelijk met die van No. 25 inzenden tot uiterlijk half Dec. aan bovenstaand adres. Oplossingen. No. 21. 37-32, 26x46, 38-3!?, 29x27, 40-34, 46x40, 45x3 en onverschil lig wat zwart nu ook speelt, wit slaat vervolgens twee stukken en wint. No. 22. 25-20, 40x49, 20x9. 49x21, tot hier was het niet moeilijk, maar nu komt het mooie: 9-3!! Als zwart nu met de dam naar 49 of een der andere vak ken op die lijn gaat, volgt 31-27, 49x21, 3x26 en wint gemakkelijk. Zwart is dus wel verplicht om met de dam naar 26 te spelen, waarna de verrassende zet 3-20 zwart verplicht tot meerslag met de tiam en wit door 20x38 wint. Niet moeilijk, doch men moet het maar zien! Zoekers die de oplossing niet vonden dienen deze eens goed na te spelen en te onthouden; dergelijke standen en po sities komen zowel in de problematiek als in het practische spel meer voor! Namen oplossers en prijswinnaars in de volgende rubriek. Voor het tijdvak van 5 tot en met 18 December 1948, geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES 441, 443 Vlees 100 gram vlees 442 Vlees 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN 447 Algemeen 100 gram rijst 448 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet BONKAARTEN KA, KB en KC 812 451 Algemeen 500 gram boter of mar garine of 400 gr. vet 452 Algemeen 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 453 Algemeen 125 gram koffie 454 Algemeen 50 gram thee B 465 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas BONKAARTEN KD, KE 812 457 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet 458 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QC 808 139, 143 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 813 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook Z. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reedt op Vrijdag 3 December worden ge bruikt. De tussentijds aangewezen bon nen 414 Algemeen en 420 Algemeen voor 500 gram resp. 1 kg. sinaasappe len moeten uiterlijk 4 December bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. DONDERDAG HILVERSUM H. 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 trio, 18.15 lezing. 18.30 trio, 18.45 jeugd, 19.00 nieuws. 19.15 gram., 19.30 actueel geluid, 19.45 orgel, 20.00 nieuws, 20.05 progr.prol., 20.15 Jubel- dam, 21.30 competitie, 22.00 gram., 22.05 lezing, 22.25 kamerkoor, 22.45 Avond- overd., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM I, 301 M. 18.00 nieuws 18.15 sport,»18.30 striidkr., 19.00 strip, 19.10 avondschool, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 echo van de dag, 20.15 opera, 21.15 luisterspel, 21.45 viool en piano, 22.15 Italiaans progr., 22.45 lezing, 23.00 nieuws. 23.15 gram. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 Te Deum, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 fluit en piano, 9.15 jonge zieken, 9.30 waterst., 9.35 sextet. 10.15 Mozart, 10.30 Morgendienst, 11.00 strijk- ork., 11.30 piano, 12.00 Cosmopolitans, 12.30 weerpr., 12.33 Metropoleork., 13.00 nieuws, 13.15 Vrij en Blij. 13.45 kwintet, 14.20 voordracht. 14.40 symph.ork., 15.35 Omroepkoor. 16.00 voordracht, 16.20 gram., 16.40 kwartet, 17.00 lezing, 17.15 meisjeskoor, 17.30 orgel. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 nieuws, 715 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 opera's, 8.50 vrouw, 9.00 Schumann, 10.00 Morgenwijding. 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 piano, 11.05 voordracht. 11.25 gram., 12.00 Maria Zamora, 12.30 weerpr., 32.33 sport, 12.45 piano, 13.00 nieuws, 33.15 gram., 13.20 promenadeork., 14.00 kook- praatje, 14.20 kamerork., 15.00 boek- bespr., 15.20 kamerork., 16.00 orgel, 16.30 jeugd, 17.00 filmland, 17.20 lezing

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5