Regering handhaaft datum van 1 Januari 1949 Duits erepistool voor Woudenberg Speciale politiebrigades Chinese regering örengt goudreserve in veiligheid AMSTERDAM-RIJNKANAAL VAN GROOT BELANG Menselijke verblinding Op een paar millioen kwam het er bij het NAF niet op aan achtervolgen valse munters NIET VAN HIMMLER'S Misvormd beeld van de situatie Zeer zware bezuinigingen op het departement Gevaren van de Zaid-Westpolder Tot hoofd en hart Dr. Beel verklaart: wrwi MUNTCENTRALE Nederlandse ministers Zondag terug OLIERESERVOIR ONTPLOFT Marshall ontvangt mevr. Tsjang Minister Spitzen in de Trèveszaal: Etalage-verlichting Katholieke Kerk in Roemenië verboden Uitzendingen voor onze jongens overzee Het weer. 6" I VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 BUREAUX van redactie en administrate SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. 72ste JAARGANG No. 24324 Obstructie van Djocja Zaak-Nadjamoeddin 1 HPHI SENSATIE TUSSEN ANTWERPEN EN HASSELT HET INTERIM-RAPPORT Twee doden, één zwaar gewonde Mgr. Pessers naar Nederland SS als rugdekking Geen afwijkende regelingen Kiesreglement voor Suriname Met Kerstmis een stukkie thuis" in de rimboe Prins Bernhard commissaris der Hoogovens NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte- Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr. Beel, heeft bij de installatie van de wali negara van Oost-Java hedenochtend in een rede met nadruk verklaard, dat het de uitdrukke lijke bedoeling is van de Nederlandse regering dat de regelingen voor het be wind van Indonesië in overgangstijd Voor 1 Januari in werking zullen tre den. Helaas zal dan nog niet kunnen wor den gesproken van een voltooid bouw werk. doch het zal een gevoel van bevrediging kunnen zijn, wanneer de Overkapping boven de gevormde deel staten en daerahs dan gereed is om de Sware en moeilijke taak te beginnen, aldus dr. Beel. Waarnemers te Batavia zijn, volgens Reuter, van mening, dat de verklaring van dr. Beel, na het gisteren genomen besluit van de Nederlandse regering, dat de Nederlandse kabinetsdelegatie Zondag naar Nederland zal terugkeren, zonder hervatting van de informele be sprekingen met de republiek, betekent, dat de Nederlandse regering nu wellicht zal voortgaan met haar reeds vroeger opgestelde plan om voor 1 Januari de interim-regering in te stellen. De dienst Legercontacten meldt, dat Uit een nader verhoor van de onlangs b|j Garoet gearresteerde Japanner Aoki, alias Aboebakar, is gebleken, dat hij uit Djocja instructies had ontvangen, waar in stond, dat de eerste Januari de onaf hankelijkheidsdag moest worden voor geheel Indonesië. Alle Nederlanders en de met hen sym pathiserende Indonesiërs en anderen moesten worden vermoord en er moest een grootscheepse sabotage plaats vinden om de productie te verminderen. In de nacht van 1 op 2 December is het kantoor van de gouvernements- rubberonderneming Poewaran, te Plim- ping, in het Pekalonganse, door een grote bende onder vuur genomen. De beschieting duurde ongeveer een uur. Volgens Antara heeft een woordvoer der van het ministerie van Defensie te Djocja bekend gemaakt, dat de zuive ringsacties tegen de onruststokers over het algemeen zijn beëindigd, behalve de achtervolging van enkele tientallen opstandelingen in de omgeving van Wonosegoro. Het getuigenverhoor in de zaak tegen Nadjamoeddin te Makassar heeft giste ren een sensationele wending genomen, toen de getuige Mohammed Said (fami lielid van Nadjamoeddin en op verden king van meineed in hechtenis geno men) in een brief aan het hof van jus titie de verklaring aflegde, van Nadja moeddin uitvoerige instructies te hebben ontvangen om zijn vroegere verklarin gen te herroepen. Said deelt in zijn brief aan het hof mede, dat Nadjamoeddin hem voor het herroepen zijner verklarin gen 26.000 had toegezegd. Naar Aneta uit betrouwbare bron verneemt, zijn de stukken van de zaak- Maseland voorgelegd aan de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon. De mo gelijkheid bestaat, dat de zaak tegen de gewezen hoofdcommissaris van politie te Medan voor het hoog militair gerechts hof te Batavia zal komen. De eis van de auditeur-militair bij de temporaire krijgsraad te Medan tegen Maseland was de doodstraf. Wenen thans. Overvloed van werk, een kwart millioenvrouwen te veel en de „economie van de broekriem", dat is een facet van de huidige sociale om standigheden in de Oostenrijkse hoofd stad. Vrouwen en' meisjes vinden em plooi in de bouwvakken. De Belgische politie had gisteren haar netten gespannen over het gehele ge bied tussen Antwerpen en Hasselt, om Weintraub en Fraenkel te arresteren, twee leden van de internationale bende van valse munters, die duizenden valse vijftig-dollar-biljetten in omloop heeft gebracht. Het hoofd van de Antwerpse politie, hoofdcommissaris Felis, is ervan over tuigd, dat de twee bendeleden zich in een hotel in Antwerpen hebben laten inschrijven, doch dat zij lont geroken hebben en het hotel verlieten, voordat de Belgische politie tot arrestaie kon overgaan. De Anwerpse politie had goe de hoop, dat de heren gisteravond naar hun hotel zouden terugkeren, maar dit gebeurde niet. Hoofdcommissaris Felis, die geregeld overleg pleegt met twee Deense detec tives en met ambtenaren van het Ame rikaanse federale opsporingsbureau, de F B.I., heeft daarna speciale politiebri gades opdracht gegeven het gebied tus sen Antwerpen en Hasselt, waar hij voor alle politieposten de alarmtoestand had afgekondigd, grondig te onderzoeken. De in Kopenhagen opgespoorde val se 50-dollar-biljetten waren van het type F-3-138. Zij waren handig nage- Van bevoegde Nederlandse zijde heeft men commentaar geleverd op het vierde interim-rapport van de C. v. G. D. Naar het oordeel in Nederlandse officiële kringen geeft het rapport een op essen tiële punten onvolledig en daardoor een misvormd beeld van de huidige situatie in Indonesië. De politieke onderhande lingen hebben tot op 23 Juli 1948 door gang gevonden. De republikeinse dele gatie heeft toen aan de agenda-commis sie medegedeeld, dat zij voor een niet Verder gelimiteerde periode uitsluitend onderwerpen wilde bespreken, die be trekking hadden op de nakoming van het bestand. De verslechtering van de economische Situatie binnen de republiek is voor een groot deel toe te schrijven aan het ont breken van een gezond bestuur in de gebieden van de republiek. Men ver zuimt te vermelden, dat het Nederlandse Voorstel voor een regeling van het goe derenverkeer door de republikeinse de legatie in haar schrijven van 21 Juli Werd verworpen. Met betrekking tot het tekort aan voedselvoorraden, wijst men er op, dat de regering van Indonesië bij twee gelegenheden, n.l. op 29 Juli en 2 November, de nodige hulp heeft aange boden. Het laatstgenoemde geval werd ook aan de C. v. G. D. ter kennis ge bracht. De republikeinse regering heeft het laatste aanbod afgewezen op grond Van het feit, dat was voorgesteld, dat in de commissie van toezicht voor de dis tributie van de aangeboden voedings middelen een Nederlander zitting zou hebben. Een normale exploitatie van de ondernemingen op republikeins gebied is voor een groot deel verhinderd door gebrek aan gezag van de republikeinse regering over de werkkrachten op de ondernemingen, die georganiseerd zijn »n de Sobsi, welke vakvereniging oor saak was, dat een overeenkomst tussen Partijen betreffende de status der onder- Van officiële zijde is bekend ge maakt, dat in overeenstemming met het desbetreffende besluit van de Nederlandse regering, de ministers Sassen en Stikker en de heer Neher Zondag naar Nederland zullen terugkeren om verslag uit te brengen van hun besprekingen in Batavia en Ka- lioerang. j Naar men ons van welingelichte zijde hit HaaS te verstaan geeft, mag uit gisteren te Batavia uitgegeven com- üniqué over het vertrek der ministers aar Nederland niet worden geconclu- erd, dat dit zou berusten op een dezer gen door de Nederlandse regering ge- Hen besluit. Afji007' bet vetrrek van de delegatie uit rib and heeft de Nederlandse rege- Oar Qls ricbthjn gegeven, dat de dele- zejle zou terugkeren op een door haar otij ?eschikt geacht tijdstip, om in nader rlcg met Den "Hag te treden. mogelijkheid is voorts aanwezig, aehtenig.? c'er deskundigen te Batavia iv, *erblijven om zo nodig de informele ?Prekingen voort te zetten, ban bestaat, naar wij vernemen, de hit dat en'8e leden van de delegatie Waa parlement voorlopig nog als »li hemers te Batavia blijven. Een be ha's hierover is echter nog niet ge- nemingen niet mogelijk bleek. De eco nomische situatie in de republiek heeft geen aanmerkelijke invloed op de eco nomische rehabilitatie van de door Ne derland gecontroleerde gebieden of op het herstel van de wereldeconomie in het algemeen. Voorts toont het rapport niet aan, hoe het verband is tussen de „politieke moeilijkheden binnen de repu bliek" (waarvan aard en omvang in het rapport niet verder worden uiteengezet) en de vertraging in het bereiken van een politiek accoord. Het feit, dat de vertraging in het bereiken van een poli tiek accoord niet tot gevolg heeft gehad, dat ook van Nederlandse zijde het be stand geschonden werd, wettigt twijfel aan de woorden, dat „er een nauwe be trekking bestaat tussen het nakomen van de wapenstilstandsovereenkomst en een succesvolle vooruitgang in de poli tieke besprekingen". maakt, maar toch nog goed als ver valsingen te herkennen. De echte dol larbiljetten worden namelijk getekend in staalgravure en dan in diepdruk gedrukt, de valse echter in vlakdruk. Bovendien werden vele kleinere af wijkingen geconstateerd en ook ver schilde het papier in kwaliteit en dik te. Deze biljetten bevinden zich thans in de kluis van de dienst ter bestrij ding van falsificaten van de interna tionale criminele politie-commissie, waarvan het bureau in Den Haag ge vestigd is. Met een dikke blauwe stem pel heeft de Kopenhaagse politie er „falsk" (vals) op gedrukt. Naar bovenvermelde dienst mede deelde heeft de kopenhaagse politie niet de „primeur" van de ontdekking van het bestaan van deze valse 50-dollar- biljetten. Op 5 December 1947 kwam uit Stockholm het bericht, dat aldaar twee valse dollarbiljetten van het type f-3-138 ontdekt waren. Het bureau, dat volgens internationale afspraak dergelijke za ken onderzoekt, de dienst ter bestrijding van falsificaten in Den Haag, bestu deerde de vervalste biljetten zeer nauw- keurig en gaf in zijn orgaan „Counter feits and forgeries", Vervalschingen en fraude, dat in Nederland wordt uitge geven in de aflevering van Mei 1948 een gedetailleerde beschrijving van de biljet ten. Dit orgaan, bestemd voor de politie van alle landen, alarrAeerde dus in de gehele wereld de politie en ook banken en reisbureaux. Hetzelfde soort bank- I biljetten werd later nog ontdekt in Bern, Washington, Den Haag, Amsterdam, Nij megen, Batavia, Brussel, Zürich en Lu- zern. In Frankrijk zijn er reeds duizen den in beslag genomen. Onlangs wer den te Parijs weer verschillende perso nen gearresteerd, die de biljetten hadden verspreid. De Nederlandse politieambtenaren van de dienst ter bestrijding van falsificaten zijn reeds maandenlang bezig met het onderzoek naar de oorsprong van deze valse dollarbiljetten. De drukkerij be vindt zich waarschijnlijk ergens in een Zuid-Europese staat. De biljetten zijn niet afkomstig van de valse muntcen- trale van Himmler, want daar waren, voor zover bekend, geen vervalste dol lars voorradig. De personen, die volgens de uit Ko penhagen afkomstige berichten deel uit maakten van de valse muntersbenden zijn zeer waarschijnlijk geen Nederlan ders en ook geen Duitsers, gezien de wijze, waarop zij hun naam, nationaliteit en beroep in het gastenboek van de ho tels. waar zij verbleven, hebben inge vuld. Over de verdere resultaten van dit onderzoek, dat nog geruime tijd kan du ren, kunnen nog geen nadere mede delingen worden gedaan. Gistermiddag omstreeks half zes wa ren drie verwarmingsmonteurs bezig met het aanleggen van een centrale ver warmingsinstallatie op een bij de werf „De Biesbosch" te Dordrecht in aanbouw zijnd tankschip. Plotseling sloeg een oliereservoir uit elkaar, met als gevolg, dat de monteurs kokende olie over het lichaam kregen. De 22-jarige F. Z sprong over boord, doch was zo zwaar gewond, dat zijn toestand op het ogen blik zeer ernstig is. De 30-jarige C. v. D., gewoond hebbende te Rotterdam, werd dood van het schip gehaald. De 30-jarige W. P., gewoond hebbende te Dordrecht, was zeer zwaar gewond en is later op de avond in het gemeente ziekenhuis overleden. Mgr. Pessers, apostolisch vicaris te Hallelulick op Timor zal binnenkort voor herstel van gezondheid naar Ne derland vertrekken. Woudenberg, eertijds „leider" van het Ned. Arbeidsfront, is maar 'n zeer timide mannetje als hij in de ver- dachtenbank van het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof staat. Hij probeert, vooral in de middagzitting, nog de schijn te redden dat hij uit idealisme gehandeld en zich tegen de Duitse „Ar. beitseinsatz" verklaard zou hebben, maar als de president allerlei propa gandageschriften, die tijdens de oor log van hem zijn uitgegaan, gaat voor. lezen, verdwijnt deze schijn als rook in de wind. Al die holle propaganda doet thans zo humoristisch aan, dat herhaaldelijk een schaterlach van de aanwezigen door de gerechtszaal klinkt. Twee gevallen van verraad komen ter sprake: het eerste van de vakbondsbe stuurders, die bij de heer Kupers in diens woning hadden vergaderd en toen gearresteerd werden, verdacht dat ze iets zouden afweten van de Februari staking 1941, hetgeen in feite niet het geval was. Een der gearresteerden heeft nog net aan iemand een brief kunnen geven, waarin een beschrijving van de staking was opgenomen. Maar deze per soon bleek een verrader te zijn. Hij gat de brief door aan Woudenberg, die hem op zijn beurt de S.D. in handen speelde, nog wel netjes vertaald in het Duits! Het tweede verraad betrof de arresta tie van vier vakbondsbestuurders in Twente, die een illegale vakbond had den opgericht. Woudenberg had hen met vele andere vakbondsbestuurders op een bijeenkomst samengeroepen, met zijn vuist op tafel geslagen en gezegd: „Ik ben de baas, er moet gebeuren wat ik wil!" Maar de vakbondsbestuurders be dankten om naar zijn pijpen te dansen en vier van hen werden gevangen ge nomen. Een hunner, die in het kamp Oranienburg was verhoord, had bij dit verhoor een brief van het N.V.V. op ta fel zien liggen met de „zwierige" hand tekening van Woudenberg eronder. De Chinese regering heeft de bui tenlandse diplomaten te Nanking me degedeeld, dat indien zij vertrekken willen, zij op de hulp van de Chinese regering kunnen rekenen. De Franse ambassadeur, Meyrier, heeft in ant woord daarop verklaard, dat de hoof den van de buitenlandse missies beslo ten hadden voorlopig nog in Nanking te blijven. In Sjanghai brengt de Chi nese regering haar goudreserve in veiligheid. Regeringstroepen trokken een cordon rond de Centrale Bank, waarna koelies zware kisten naar een aan de kade gemeerd schip brachten. Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft giste ren een onderhoud met Marshall gehad in het ziekenhuis, waar de minister ter observatie is opgenomen. Over het on derwerp van de bespreking is niets be kend gemaakt. President Truman heeft medegedeeld, dat hij waarschijnlijk vandaag eveneens de echtgenote van de Chinese regeringsleider zou ontvangen. Waarnemers hebben te Washington verklaard, dat de V. S. een commu nistische regering in Noord-China niet zullen erkennen, zolang er nog een regering-Tsjang Kai Sjek bestaat, ook al zou die de wijk moeten nemen naar een plaats in Zuid-China. De realiteit van de toestand, aldus deze waarne mers, zouden de V. S. echter kunnen noodzaken een normaal Amerikaans zakenleven in Noord-China zoveel mogelijk aan te moedigen. De Chinese communistische radio heeft bekend gemaakt, dat Soetsjou op de troepen van Tsjang Kai Sjek is ver- OV-' Meviouw Tsjang Kai Sjek, die naar de V. S. is gegaan om de Amerikaanse hulp nan China te bespreken, bracht gisteren een bezoek aan minister Marshall. De echtgenote van de Chinese regeringsleider op weg naar het zieken huis, waar Marshall ter observatie is opgenomen. (Radiografisch overge brachte foto). (Van een onzer speciale verslaggevers) „Mijne heren, ik sta tussen twee vuren. Aan de ene kant ben ik nog te kort als minister in functie om al voldoende contact te hebben gelegd met mijn collega's en aan de andere kant sta ik juist voor de behandeling van mijn begroting in de Staten-Generaal, zodat het al heel onelegant zou zijn als ik. daarop nu openlijk zou vooruitlopen. En ik geloof ook, dat ik daarmee mijn departement een kwade dienst zou bewijzen." gen wordt zorg gedragen. Het is hier echter een kwestie van gebrek aan fi nanciën, dat nog wordt verergerd het deed de bewindsman kennelijk goed dit eens te kunnen zeggen door allerlei in wezen onvrijwillige uitgaven, die de regering verplicht is te doen, teneinde de oorlog gedane beloften na te Aldus ongeveer sprak de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. G. W. Spit zen, gisteravond tot een gezelschap journalisten, dat verenigd was in de kostelijke Trèveszaal aan het Binnenhof en dat vier dagen lang op uitnodiging van zijn departement een rondreis had gemaakt langs de voornaamste water staatswerken in Nederland. De minister sprak zeer rustig. Hij deed ons om meer dan een reden denken aan zijn collega van Wederopbouw en Volkshuisvesting en niettegenstaande het feit, dat hij zich bovenbedoelde beperkingen moest op leggen, heeft hij toch een aantal opmer kingen gemaakt, waarvan het nuttig is, dat zij in wijdere kring bekend raken. De belangrijkste daarvan betroffen uiteraard de in de ontwerpbegroting tot uitdrukking komende beknottingen in de uitgaven van zijn departement, die de minister zelf lichtelijk zuchtend zeer zwaarwegend noemde. Duidelijk heeft hij daarbij echter in het licht ge steld, dat voorzover het hier gaat om werken, die reeds in uitvoering waren en hij doelde Ir r op het Amsterdam- Rijnkanaal, de Friese kanalen, de Twen tekanalen en de tunnel bij Velsen deze beknotting geen gevolg is van ver minderde belangstelling van de zijde der regering. Integendeel, minister Spitzen heeft nog eens nadrukkelijk onder streept, dat al deze werken nuttig en noodzakelijk zijn. hij heeft de Velser- tunnel een project van maatschappelijk onschatbare waarde genoemd en hij heeft er nog eens in het algemeen op geattendeerd, dat het voor geen streek zin heeft industrialisatie aan te bevelen, als niet tegelijk voor goede verkeerswe- ïn komen. Het lag kennelijk in zijn bedoeling te zeggen, dat met name de vergoeding van diverse oorlogsschaden, ook op zijn ter rein, 's lands draagkracht eigenlijk te boven gaat. Wij hebben er last van, zei hij en kon dan ook geen antwoord geven op de vraag of door middel van een suppletoire begroting nog extra gelden voor belangrijke waterstaats werken beschikbaar kunnen worden ge steld. Wel heeft hij middels de direc teur-generaal voor de Waterstaat doen verklaren, waarom de op de begrotin gen 1947 en 1948 voor het Amsterdam- Rijnkanaal uitgetrokken bedragen niet werden opgebruikt. Dat was in het eerste geval, omdat de materialenpositie toen zeer veel te wensen overliet en in het tweede geval, omdat men toen bewust minde.- arbei ders heeft aangetrokken, teneinde speci aal de huizenbouw in de Betuwe niet in moeilijkheden te brengen. Ook is na tuurlijk de kwestie van de indijking van het eerste deel der Zuid-Westpolder (48000 H.A.) ter sprake gekomen. Hier over voerde namens de minister de landdrost van de Noord-Oostpolder het woord en heeft er met klem van argu menten op gewezen, dat, wanneer vol gend jaar (als de Noord-Oostpolder Minister Spitzen. geheel in cultuur gebracht is) geen nieuwe verkeer worden onderhanden genomen, het gevaar bestaat, dat de cultuurtechnische dienst, die op dit ter rein zijn sporen verdiend heeft, uit el kaar zal vallen met alle gevolgen van dien. - De minister beaamde zulks, zoals hij ook toegaf dat het noodzakelijk is dat het waterpeil van de IJssel wordt opge voerd. Hij wees er echter op, dat hoe moeilijk zulks voor de betrokkenen ook is men het probleem van de IJssel niet los kan zien van het vraag stuk van de hand over hand toenemende verzouting van onze binnenwateren, die een groot gevaar gaat vormen. Daar voor beraamt men op het ogenblik plan nen. Men denkt aan afdamming van sommige zeegaten en waterwegen, aan de'mogelijkheid de loop van andere ri vieren te verleggen, kortom aan een in gewikkeld complex van zeer ingrijpende voorzieningen, die allen in hun totale samenhang moeten worden bestudeerd, alvorens men met de uitvoering zelfs maar van een van hen een begin kan maken En verder sprekend over onze water wegen en onze scheepvaart heeft de minister de opmerking gemaakt, dat men er niet goed aan doet op dit ogenblik de aandacht te vestigen op het verschil in de havenbelangen van Amsterdam en Rotterdam, misschien zelfs niet tussen deze beide havens en Antwerpen, omdat voor alle drie nog twee Duitse havens van enorme be tekenis zijn, die de minister overigens alle goeds wenste mits maar niet ten koste van de Nederlandse belangen. In dit verband heeft hij ook nog ge zegd redelijke verwachtingen te hebben met betrekking tot de inschakeling van onze havens bij het vervoer van de Marshall-goederen naar het buitenland en tegelijk heeft hij erop gewezen, dat op het stuk van de Rijnscheepvaart nog zulke grote internationale moeilijkheden voorkomen, dat wij eigenlijk ons de luxe niet kunnen permitteren ook nog eens kleinere onenigheden in eigen kring te hebben. Tenslotte heeft de minister nog gezegd, dat ook hem de bouw van een vaste brug bij Doesburg van groot be lang lijkt en dat men in het kader van de Benelux toch vooral niet in de eerste instantie aan waterstaatsprojecten moet denken. Waterstaatsprojecten immers komen veel langzamer tot ontwikkeling en de dezer dagen van Belgische zijde weer geponeerde gedachte aan een Moer dijkkanaal is dan ook in Den Haag nog niet eens in studie genomen. Dit. in vogelvlucht, waren de punten die minister Spitzen in een even rustig als zakelijk betoog heeft aangeroerd. Zij mogen voor de velen in den lande, die door de drastische bezuinigingen voor grote Droblemen geplaatst zijn. geen of althans nog geen positieve toezeggingen behelzen, zij werden gedaan door een man, van wie wij de stellige indruk hebben medegenomen, dat hij binnen het kader van het mogelijke altijd kalm en bezonnen zelfs het onmogelijke niet zal nalaten. Verdachte: ,,Dat moet gezichtsbedrog zijn geweest". Procureur-fiscaal: „Hoe kwam die man dan in Oranienburg terecht? Gaf u geen instructies, dat de tegenstanders moesten worden opgeruimd? En er zijn er wat opgeruimd! En wat hebt u voor de ge arresteerden gedaan? Verdachte: „Dat van Oranienburg is te betreuren." Procureur-fiscaal: „Dat zijn kroko dillentranen!" Verdachte hield ter terechtzitting nog vol, dat het lidmaatschap van het N.A.F. vrijwilig was geweest. Waarop de pro cureur-fiscaal spottend opmerkte: „En al die bedrijfsappèls en intimidatie dan? Dat noemen wij knevelen!" De ex-organisatieleider van het N.A.F., Van Kampen, die als getuige zich nog een fanatieke nationaal- socialist toonde, beweerde, dat Wou denberg soepeler tegenover de vak bondsbestuurders was dan anderen, in het bijzonder dan de Duitsers Maar Woudenberg ging zich ten slotte tot de SS richten als „rug dekking" tegen de verschillende stromingen in de N.S.B. Zijn zoon werd SS-er en hij kreeg van Himmler een ere-pistool. Verdachte: „Dat was niet voor enige verdienste!" Welk antwoord een grote hilariteit in de zaal teweegbracht Van Kampen vertelde, dat men eerst nog de schijn wilde handhaven, dat de vakbonden bleven doorbestaan, terwijl Woudenberg in feite de macht zou be zitten. Maar de Duitsers wilden sneller optreden. Woudenberg stond al voor de oorlog met het Düitse Arbeidsfront m verbinding. De ex-penningmeester van het N. A. F., Alofs, gaf toe, dat er meer uitgege ven werd dan er in kwam. Hij taxeer de het tekort op ongeveer zeven mil lioen gulden. Procureur-fiscaal: „Zegt u maar ge rust het dubbele, op een millioen meer of minder werd bij het N.A.F. niet ge keken!" Alleen al voor representatiekosten hadden Woudenberg en zijn staf ruim f 10 000 per jaar nodig en dat werd elk jaar meer. Er is anderhalf millioen gul den uitgekeerd aan de ontslagen vak bondsbestuurders en een millioen voor lijfrenten. Verder een millioen aan werklozensteun. (Vervolg op pag. 3 In tegenselling tot berichten volgens welke in bepaalde plaatsen toestem ming zou zijn verleend, om in afwijking van de bestaande verbodsbepalingen op de eerste vijf werkdagen in de spits uren etalageverlichting te ontsteken, vernemen wij het volgende: Van de onlangs in het leven geroepen verbodsbepalingen ten aanzien van een beperkt stroomverbruik op de spitsuren is in géén enkel geval behalve voor Groningen en Friesland dispensatie verleend. Wel bestonden er bepaalde plaatselijke regelingen, doch deze zijn door de onlangs in werking getreden verbodsbepalingen komen te vervallen. In een decreet van het opperste pre sidium van Roemenië wordt verklaard, dat de Katholieke Kerk in Roemenië opgehouden heeft te bestaan op de dag, dat besloten werd, dat de officiële gods dienst die van de Roemeens orthodoxe kerk zou zijn. Bijgevolg worden alle bezittingen van de Katholieke Kerk eigendom van de staat. Een deel van deze bezittingen kan worden overgedra gen aan de Orthodoxe Kerk. Zoals bekend, heeft het Vaticaan of ficieel bij de Roemeense regering gepro testeerd tegen de maatregelen, die tegen de Roemeense katholieken genomen zijn. De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage eiste gis teren tegen Ernst Makowski, eertijds „Kriminal Oberassistent" bij de S.D. en S.I.P.O., levenslange gevangenisstraf Ma kowski pleegde enkele der z.g. „Silber- tannemoorden" in de omgeving van Meppel. Uitspraak 16 December. Deze week deed zich in een der commissies van de Assemblée der Ver. Naties een incident voor, dat wij van zó diep ingrijpende bete kenis achten, dat wij het niet zonder commentaar willen laten passeren. Daar om zo veelbetekenend, omdat er uit blijkt, dat de moderne staatslieden van de twintigste eeuw mpnen hun wereld organisatie beter op het drijfzand van een vaag humanisme dan op Gods eeuwige wetten te kunnen bouwen. Het „non erat locus eis in diversorio", er was geen plaats voor hen in de herberg, dat wij in de Kerstnacht bidden, is nog even actueel in onze dagen als tweedui zend jaren geleden. De sociale commissie van de V. N. is op het ogenblik bezig een verklaring van de rechten van de mens op te stel len. De Nederlandse gedelegeerde, prof. Beaufort, deed een poging de vage tekst een steviger basis te geven door tot uit drukking te doen komen, dat de mens in betrekking staat tot en afhankelijk is van zijn Schepper. Hij moest echter zijn amendement terugnemen, omdat bleek. dat het niet voldoende steun genoot. Men baseert zich blijkbaar liever op de declaration des droits de l'homme et du citoyen" uit de Franse revolutie van 1789, product van de filosofie van een Rousseau en Montesquieu, dan op de na tuurwet, die haar wetskracht heeft van God. Wel erkent men vaaglijk een na tuurwet, maar men wil, dat de mens zijn eigen hoogste wetgever zou zijn. Men durft niet de enig juiste gevolgtrekking te maken, dat de natuurwet voortvloeit uit de eeuwige wet zelf. „Inge- jslant in de redelijke wezens en hen stu wend in de richting van hetgeen zij moeten doen en van het doel. dat zij moeten nastreven en die eeuwige wet is het eeuwige plan van God. de Schep per en de bestuurder van de gehele wereld", aldus schrijft Leo XIH in zijn prachtige encycliek „Libertas", in 1888, een jaar vóór Frankrijk het eeuwfeest vierde van de grote Franse revolutie met haar: vrijheid, gelijkheid en broe derschap. De Ver. Naties blijken niets geleerd te hebben. Zelfs niet van de Volken bond, die ook meende het zonder God te kunnen stellen en een volkomen fiasco werd. De Volkenbond, die evenals thans de Ver. Naties geen plaats wenste in te ruimen aan het hoogste zedelijk gezag der wereld, het Hoofd van de enige universele gezagsgemeenschap. de Katholieke Kerk. Genève huldigde liever als patroonheilige van de Vol kenbond Rousseau, de schrijver van het Contrat Social, Rousseau, die vol gens Struycken zelf nooit geloofde in een Volkenbond. De Ver. Naties bouwen op drijfzand. In Parijs, de hoofdstad van Frankrijk, de oudste dochter der Kerk. wensen de politici, ook van Frankrijk zelf. niet de menselijke afhankelijkheid van de Schepper te erkennen. Franlyijk is na tuurlijk al lang ook de heenijke ency cliek van Leo XIII „Nobillissima Gal- lorum Gens", het edele Franse volk, vergeten, waarin de Paus duidelijk uit eenzette, dat een maatschappij zonder godsdienst de zegen van God niet meer verdient, „omdat er in de schepping geen goed te vinden is, dat niet van Gods goedheid afkomstig is. verwerpt iedere menselijke samenleving", aldus de Paus, „die God uit haar stelsel en organisatie verwijderen wil voor zover in haar macht is, de hulp van Gods zegen en maakt zij zich de bescherming des he mels volstrekt onwaardig". „Er was geen plaats voor hen", zegt Lucas bij zijn beschrijving van Jezus' geboorte in een stal. Ér is geen plaats voor Hem, de Schepper van het heelal, zeggen de staatslieden van het jaar 1948. Maar over enkele weken vieren ze wèl hun Kerstmis met kerstmannetjes en rode lichtjes. Welk een leegte in geestesgesteldheid, welk een hoog moed van de armzalige moderne mens tegenover zijn Schepper, welk een on mogelijkheid om zó de vrede te hand haven zonder de erkenning van de Vorst des Vredes. De gouverneur van Suriname, mr. Huender, heeft de afgelopen week be sprekingen gevoerd met het college van bijstand en de leiders van de politieke partijen over de uitvaardiging van het algemeen kiesreglement. Het resultaat hiervan is, dat de gouverneur de Staten verzocht heeft de wet te herzien. Hij stelde o.a. voor de verplichte registratie te laten vervallen. Naar het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken mededeelt, is de heer Egbert Graeffe in plaats van de heer Nemry benoemd tot buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur van België te Den Haag. (Van onze Haagse redactie) „Dag Theo, hiér is moeder Een groet uit Nederland, voor al onze militairen in Indonesië van zo veel belang. Regelmatig kan men dergelijke groeten in de NIWIN- uitzendingen voor de militairen ho ren. Thans heeft de NIWIN in ver band met Kerstmis en de komende jaarwisseling wat nieuws uitgedacht: een half uur gewijd aan iedere pro vincie. Van 23 December tot 3 Ja nuari elf dagen zullen voor acht radiostations, die de gehele ar chipel rond de evenaar bestrijken, provinciale programma's worden uit gezonden, waarin naast Kerstgroeten ook iets van het streekeigene wordt gebracht. Deze half-uurtjes zijn opgenomen met de soundminor, een ingenieus apparaat, waarvan er dertien zijn geschonken door Nederlanders in Amerika en waarvan er tien in Indonesië zijn. Het geluid is op genomen op een rol papier, welke in achtvoud naar Indië gaat en daar via de acht radiostations uitgezonden wordt. Het succes van dit aardige denkbeeld hangt vanzelfsprekend nauw samen met het aantal radiotoestellen, waarover onze jongens overzee kunnen beschikken. Reeds heeft de NIWIN ruim 1500 toestel len naar Indonesië kunnen verzenden, doch meer apparaten zijn nodig en in dit verband dient dan de aandacht ge vestigd te worden op de geste van de Ned. Ver. van radiodetailhandelaren, die door middel van de verkoop van kleine bake lietradiotoestellen de gelden voor de aankoop van 500 tropentoestellen wil verschaffen. 4 December gaat er reeds een zending van dertig toestellen naar Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk meest zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen; later flinke opklaringen. Matige, langs de kust nog nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur. Zon op: 8.29. Onder: 16.31. Maan op: 12.22. Onder: 19.35. Batavia, vanwaar ze met bekwame spoed verspreid zullen worden over de buiten posten, want voorwaarde voor het begin van deze actie was, dat alle toestellen naar de verst verwijderde posten gezon den zouden worden. Op de 10 December te houden verga dering van prioriteitsaandeelhouders met de regeringscommissaris van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. wordt een voordracht opgemaakt strekkende tot benoeming van Prins Bernhard tot commissaris der vennoot schap door de op 29 December a.s. te houden buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders. Gelijktijdig zal voorgesteld worden de nieuw op tredende president van de Ned. Handel Maatschappij N.V., de heer C. J. baron Collot d'Êscury, tot commissaris te be noemen. Als iedereen de eerste viool rail spe len, kan er geen ensemble gevormd worden. id

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1