GEEN OVEREENSTEMMING MET DJOCJA Dr. Beel te Madoera Mevr. Tsjang vraagt drie milliard dollar voor drie jaar Ernstige brand te Deventer Utrechts Tivoli te klein voor vergaderende onderwijzers Motie aan de regenng Clay over Berlijn Ministers uit Batavia vertrokken Kwestie der strijdkrachten het struikelblok Opperbevelhebber van Mandsjoerije gearresteerd Drie doden, drie kinderen vermist, en twee gewonden GROTE NEDERLAAG"VOOR DE COMMUNISTEN Sportnieuws ami Tot hoofd en hart Wat kort geleden onmogelijk scheen, zal na gelukken TWEE SCHEEPSRAMPEN IN CHINA V.. Het weer. Skymastervan luchtbrug neergestort I D Regering koopt klei- aardappelen MAANDAG 6 DECEMBER 1948 BUREAUX van redactie en administratie 72ste JAARGANG No. 24326 a Boodschap niet-republ. leiders Infiltraties Duizenden opvarenden verdronken DODELIJK ONGELUK OP AFSLUITDIJK Nederland ratificeert overeenkomst Indonesische hulp aan Palestina De verkiezingen in West-Berlijn is Nuttige staking Voetbal Hockey Korfbal Dammen Wielrennen MILITAIRE MANOEUVRES VAN VIJF LANDEN AANKLACHT TEGEN „DE WAARHEID Van de voorzitter van het N.V.V. BRAMUGL1A BIJ DE PAUS TWEE a DRIE MILLIARD VOOR BEWAPENING WEST-EUROPA SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: J. 1. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wrtd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. 0e Nederlandse delegatie heeft Zaterdagavond in Batavia een onderhoud van ®en uur gehad met de republikeinse premier Mohammed Hatta Zij is gisteren per vliegtuig naar Nederland vertrokken om verslag uit te brengen en de beslissing af te wachten, die het Kabinet over een mogelijke terugkeer neemt. Uit verklaringen, die Hatta aan een verslaggever van U.P. heeft afgelegd, vali op te maken, dat de besprekingen vastgelopen zijn op de vraag, onder Welk bevel de gemeenschappelijke strijdmacht moet staan tijdens de interim periode. Nederland zou een republikeins-Nederlandse gemeenschappelijke staf hebben voorgesteld, onder Nederlands bevel, en de republiek een gemeenschap pelijke ordeningsraad. „Wij zijn niet in staat de besprekingen voort te zetten," aldus Hatta. Hij beschuldigde Nederland ervan het instellen van een interim regering zonder de republiek voor te bereiden. De ministers Stikker en Sassen, de heer Neher en de adviseur, de heer Blom, vertrokken Zondagmor gen per Constellation „Franeker" uit Batavia. Tegenover de pers' verklaarde mi nister Sassen: „Wij gaan terug om rapport uit te brengen aan de Ne derlandse regering en voor nadere beraadslaging." De mogelijkheid van terugkeer naar Indonesië achtte de minister afhankelijk van een ka binetszitting. Mr. Sassen verklaarde „altijd optimis tisch" te zijn. Toen hem in verband met Hatta's bezoek gevraagd werd, of hij optimistischer was dan Zaterdag, zeide de minister: „Dat hangt niet van mooi of lelijk weer af." Naar Aneta verneemt zullen de an dere adviseurs de eerstvolgende dagen haar Nederland vertrekken. Aneta seint voorts, dat Anak Agoeng hiinister-president van Oost-Indonesië, er. Poeradiredja Zaterdagavond een ontmoeting hebben gehad met Moh. Hatta. Hatta werd bij zijn aankomst te Ba tavia vergezeld van Moh. Roem, dr. Heimena, Moh. Natsir, Darmasetiawan en Merle Cochran. De vertegenwoordigers der federale deelstaten hebben, na een uiteenzetting door de Nederlandse ministers, Zater dag nog een onderlinge vergadering gehouden. Van alle deelgebieden waren vertegenwoordigers uit Bandoeng over gekomen. Volgens het republikeinse persbureau A-ntara heeft de republikeinse minister fan Voorlichting, Mohammed Natsir, bij zijn terugkeer met Hatta te Djocja ver klaard: „Het enige, wat met beslistheid Gezegd kan worden, is, dat de Commissie "oor Goede Diensten binnen enkele da- Gen haar zetel naar Kalioerang zal herplaatsen." „Het resultaat der bespre kingen te Batavia met de Nederlandse ft De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon dr. Beel, is hedenochtend per Vliegtuig uit Batavia vertrokken voor *en eendaags bezoek aan Madoera, waar bij tijdens een rondrit over het eiland O-m. de zoutwinning zal bezoeken. Hij is vergezeld door vier Kamerleden, n.l. de heren Van der Goes van Naters, Ti- lanus, Meyerink en Korthals. Tijdens een officiële luncih ten huize Van de Wali Negara, Tjakraningrat, te Hamekasan, waar vele autoriteiten ver zameld waren, verklaarde dr. Beel, dat bet volk van Madoera begrepen heeft, dat de ontwaking van het nationale be wustzijn niet te kort behoeft te doen ®an de eigen sfeer en de eigen bescha ving van de verscheidene Indonesische Volkeren. Terecht heeft het ingezien, dat juist in een nauwe samenwerking Van deze verschillende volkeren, geor ganiseerd in staatkundige eenheden, Welke uitmuntend geschikt zijn om de Oigen belangen te behartigen en de eigen cultuur te handhaven, de beste ?h waardigste eenheid ligt voor geheel mdonesië, namelijk in de Verenigde Staten van Indonesië, opgebouwd op federale grondslagen en steunend op bet beginsel van gelijkwaardigheid der delen. Dr. Beel zeide het te betreuren, dat dit begrip en inzicht nog steeds niet Voor geheel Indonesië aanvaard is. Wij kunnen noch mogen ons hierdoor 'aten weerhouden om de arbeid thans Sx>edig te voltooien in het welbegrepen "elang van land en volk". Hij besloot: jftc hoef u niet te zeggen, hoeveel werk dog moet worden verzet om dit te ver wezenlijken. Wat nog kort geleden bij- ba onmogelijk ficheen, zal thans, zij het ?bet zeer grote inspanning van alle be rokken instanties, kunnen gelukken." öit „melktandje", volgens experts een Mammoettand van 10.000 a 20.000 jaar gleden, werd nabij een kiezelgroeve in 't I?aitserse Weiach gevonden. De tand, dje 3.30 m. lang en 17 c.m. dik bleek te jjn en een gewicht bezat van bijna 0 kg., brak bij berging in drie stuk- ew. De vondst is naar het Zoölogisch ministers," zo voegde hij eraan toe, „is geweest, dat beide partijen thans in staat zijn elkanders standpunt te be grijpen". Hatta heeft Zaterdag een ontmoeting gehad met het lid van de Amerikaanse Senaat, Georges Malone, die op het ogenblik te Batavia vertoeft op zijn rondreis door het Verre Oosten voor een studie van de economische toestand in Z.-O. Azië. Malone is mee gereisd naar Djocja, maar is gisteren weer teruggekeerd voor een onderhoud met dr. Beel. Hij heeft ook Soekarno ontmoet. Reuter meldt dat de niet-republi- keinse Indonesische leiders na hun ontmoeting met de Nederlandse kabinetsdelegatie een boodschap aan de Nederlandse regering hebben ge zonden, waarin zij te kennen gaven, dat zij geraadpleegd wensen te wor den alvorens Nederland enige actie onderneemt tot het vormen van een interimregering zonder de republiek. Soekarno heeft, volgens Antara, aan Nehroe doen weten, dat hij diens uit nodiging om India te bezoeken heeft aanvaard. De vertrekdatum is nog niet bekend. Nehroe nodigde indertijd Soe karno uit India te bezoeken voor ver sterking van de vriendschapsbanden tussen de republiek en India. Een goodwill-missie uit Pakistan en een speciale gezant uit Birma hebben Djocja bezocht inverband met 't openen van consulaten. Binnenkort zal de re publiek de uit Celebes uitgewezen gou verneur, dr G. S. Ratoelangi, las hoofd van een goodwill-missie naar de Phi- lippijnen zenden. Volgens een bericht uit Cairo zou binnenkort een missie uit Cairo naar Djocja worden gezonden. Op de terugtocht naar Djocja heeft Hatta tegenover een verslaggever van U. P. nog verklaard over de Nederlandse beschuldi gingen dat de republiek verantwoordelijk is voor onrust in door de Nederlanders bezet gebied: Wij hebben onze bevelheb bers opdracht gegeven speciale maat regelen langs de grens te nemen. Wij heb ben voorgesteld, dat beide zijden hun troepen van de demarcatielijn der V. N. zouden terugtrekken, doch de Nederlan ders wezen dit voorstel van de hand. Zij zeggen, dat wij verantwoordelijk zijn voor de omstandigheden in de door hen bezette gebieden, doch hoe kunnen wij iets doen terwijl de Nederlanders voortgaan het volk tegen zich in het harnas te jagen. Neem het meest recente voorbeeld: de oprichting van een marionettenstaat in Oost-Java, in vroeger republikeins gebied. Deze staten kunnen slechts moeilijkheden creëren. De dienst Legercontacten meldt, in een overzicht van de situatie in West-Java, een stijgend aantal orde verstoringen in de afgelopen week in het gebied ten westen van Buitenzorg en ten zuiden van Soekanegara. In het regentschap Tasikmalaja heeft de terreur onrustbarende afmetingen aange nomen. Van Nederlandse militaire zijde zijn maatregelen genomen om hieraan een eind te maken. Ook in de streken rondom Bandoeng en in het Garoetse worden toe nemende ordeverstoringen gemeld. In ge heel West-Java is waar te nemen, dat de benden zich van het Oosten naar het Wes ten verplaatsen. Bij de propaganda wordt er van republikeinse zijde bijzondere na druk op gelegd, dat de Indonesische be stuursambtenaren niet mogen samenwer ken met de gezagsdragers der deelstaten, doch zich moeten richten naar het repu blikeinse gezag, dat na 1 Januari zal op treden, en ten tweede, dat de Indonesische bestuursambtenaren niet mogen medewer ken aan de bestrijding der benden, daar deze bezig zijn aan het voorbereiden van het wederinstellen van het republikeinse gezag na 1 Januari. Sjarifoeddin, Hardjono en Soeripno zijn Zaterdagmiddag per trein te Djocja aan gekomen en daar onmiddellijk overgebracht naar de gevangenis. Een woordvoerder van de Commissie voor Goede Diensten heeft tegenover een vertegenwoordiger van Aneta het artikel in het Bataviaas Nieuwsblad betref fende corruptie en chantage als nonsens" bestempeld. Hatta heeft zich voor een vierdaagse vacantie teruggetrokken in Kalioerang. Donderdag a.s. zal waarschijnlijk een kabinetszitting worden gehouden. De eigenaar van een Haagse koffiebar werd wegens prijsopdrijving tot 2 maanden sluiting van zijn zaak ver oordeeld. Om echter gedurende deze gedwongen sluiting zijn zaak een leven dige aanblik te geven, heeft de onder nemer wassen beelden in zijn café laten plaatsen. De niets vermoedende klant vindt echter een gesloten deur. Volgens Chinese functionarissen te Washington, die niet bij name genoemd wensten te worden, wil mevrouw Tsjang Kai Sjek, die op het ogenblik in Washington vertoeft, de Verenigde Sta ten verzoeken China te helpen tegen het communisme volgens een program, waarvan de uitvoering naar schatting drie milliard dollar zou kosten over de komende drie jaar. Dit program is door de Chinese ambassadeur, Wellington Koo, aan Truman ter hand gesteld. Het program behelst: 1. Onmiddellijke verklaring van Ame rikaanse steun voor „de strijd van Tsjang Kai Sjek tegen het communisme". 2. Zeer grote bespoediging van de le vering van militaire voorraden voordat het congres een nieuw program in be handeling neemt. 3. Het naar China zenden van een vooraanstaand militair leider om de lei ding te nemen van de bevoorrading van het Chinese leger, de militaire training uit te breiden en te leiden en de strate gische leiding op zich te nemen. Volgens waarnemers betekent dit, dat Tsjang Kai Sjek zou wensen, dat de Verenigde Staten de leiding van de strijd overnemen. Voorts voorziet het program in mili taire en economische hulp voor een pe riode van drie jaren a één milliard dol lar per jaar met inbegrip van de kosten van een militaire missie. Naar de schatting van dr. Koo zou van de eerste milliard dollar zestig procent gebruikt moeten worden voor militaire en de rest voor economische hulp. In de volgende jaren zou, wanneer de mi litaire situatie inmiddels verbetert, het grootste percentage voor economische doeleinden aangewend kunnen worden. De Chinese pers deelde Zaterdag mede, dat de regering generaal Wei Li-Hoeang, nationalistisch opperbevelhebber in Mandsjoerije, gearresteerd beeft. Volgens de bladen werd generaal Wei Woensdag in Kanton gearresteerd op last van generaal Tsjang Kai-Sjek. Er zal een onderzoek ingesteld worden naar het falen van generaal Wei om de or ders van Nanking om uit Mandsjoerije te trekken, uit te voeren. Generaal Wei, die in de oorlog in Birma gestreden heeft, stond vroeger bekend als de „altijd zegevierende ge neraal". Legers van de Chinese communisten en nationalisten waren druk bezig voor bereidingen te treffen voor een nieuwe botsing Zaterdag ten Zuiden van Soetsjou een slag, die beslissend zou kunnen zijn voor het lot van China. Voor de eerste maal sinds dagen is men in officiële kringen te Nanking zeer optimistisch over de militaire situatie ten Noordwesten van de stad. Autoritei ten gaven als hun mening te kennen, dat de komende strijd ten Zuiden van Soetsjou zal uitlopen op een overwin ning van de regeringstroepen. Welingelichte buitenlandse militaire waarnemers zeiden, dat de noodzaak van een evacuatie van Nanking zelfs door een gedeeltelijk nationalistisch sue. ces 60 tot 90 dagen vertraagd zou kunnen woden. Het hoofdkwartier van net front in Noord-China deelt mede, dat meer dan 50.000 communisten Kalgan aanvallen de toegangspoort tot Peiping. De Chinese pers noemt de aanval op Kalgan een „vernietigingsslag". Naar gemeld wordt, bevinden zich de door de communisten geleide leeers in het gezicht van de stad. Tijdens de evacuatie der Chinese rege ringstroepen van Yingkow is een Chinees koopvaardijschip de lucht in gevlogen. De 6000 zich aan boord bevindende personen voor het merendeel solda ten werden gedood. Dit werd Zondagavond in Nanking van officiële zijde medegedeeld. De autoriteiten die de ramp bekend maakten zeiden dat de ketels van het schip waren gebarsten, waardoor de munitie was ontploft en iedereen die zich aan boord bevond werd gedood. Deze ramp is de grootste maritieme catastrophe in de geschiedenis. Het merendeel der 6000 slachtoffers maakte deel uit van het 52ste regerings leger, waarvan de resten thans de linie Nanking-Shanghai verdedigen. In de Hankou-baai is Zaterdag even eens een schip, de Kiangya, tengevolge van een explosie vergaan. Tal van red dingsvaartuigen hebben de baai afge zocht, om te trachten overlevenden op te pikken. Het schip, dat op weg was naar Ningpo, vervoerd volgens de officiële passagierslijst 2150 personen. Van de zijde der Chinese stoomvaartmaatschap pij werd echter opgemakt, dat een aantal personen wellicht "landestien aan boord is gekomen. Men gelooft, dat het schip vlak voor het vertrek door vluchtelingen is be stormd, die niet in Ret bezit waren van een plaatsbewijs. Reuter meldt nader, dat een vloot sloepen ongeveer 3000 Chinese vluchte lingen heeft gered. Een vliegtuig van de „Central Air Transport Corporation" is bij een vlieg veld te Sjanghai neergestort en ver brand. Twaalf inzittenden kwamen om het leven. Hedenmorgen in de vroegte heeft te Deventer een felle uitslaande brand gewoed, die vermoedelijk zes slachtoffers heeft geëist. Hierbij vie len tot dusverre drie doden te betreu ren, terwijl twee personen gewond werden. Vier kinderen worden nog vermist. Om ongeveer kwart voor zes werd brand gemeld in de zeer nauwe Asser straat boven de slagerij van S. van Kre- feld. Op de eerste verdieping woonde de reiziger B. de Lange, die enige logé's in huis had met kinderen. Vermoedelijk hebben deze op een zolderverdieping ge slapen. Juist toen de brandweer arri veerde, viel de logé Lodeweges van een hoogte van tien meter naar beneden. De man brak door de val beide benen. Men zag daarop een vrouw op de gevellijst, die in haar val van de dakgoot uit nog juist kon worden opgevangen in een springzeil. Deze vrouw bleek de echt genote van De Lan^e te zijn. Zij stootte in het zeil op de trottoirband en brak het rechterheupbeen. De brandweer slaagde er in met de mechanische ladder een vierjarig meisje te bereiken, dat in de dakgoot lag. Intussen had de brand weer met veel materiaal de felle brand aangetast. De zolderverdieping brandde geheel uit en van de eerste verdieping werd de achterzijde door het vuur ver woest. Daar vond men bij de nablussing de stoffelijke resten van een volwassene, die men tot dusverre niet heeft kunnen indentificeren. Toen het dag werd begon men verder te zoeken naar de slacht offers, aangezien nog een volwassene en vier kinderen die in huis zouden hebben verbleven, worden vermist. Spoedig ont dekte men de stoffelijke overschotten van één kind en één volwassene. De ber gingswerkzaamheden worden voortgezet Zaterdagmorgen ongeveer acht uur heeft ter hoogte van het monument op de Af sluitdijk een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Uit de richting Friesland kwam een luxe wagen en uit de tegenovergestelde richting een vrachtauto. Daarachter volgde een motorrijder. Juist op het moment, dat beide wagens elkaar wilden passeren, haal de motorrijder de vrachtauto in. Een bot sing tussen de luxewagen en het motor rijtuig was niet te vermijden. De 38-jarige motorrijder T. S., kampcommandant te Me- demblik, werd op slag gedood, de duo passagier, de ongeveer 40-jarige W. de H., werd zwaar gewond naar de Sint-Lidwina- stichting te Den Helder overgebracht. De luxe-auto kwam door de botsing aan de onderzijde van de dykglooiing terecht. Een der inzittenden kreeg lichte verwondingen. De mist en de onvoorzichtigheid van de motorrijder worden als oorzaken van dit ongeluk genoemd. De waarnemende permanente vertegen woordiger van Nederland bij de V. N. heeft Vrijdag bij Trygve Lie, de algemeen secre taris der V. N., de documenten ingediend ter ratificatie van de overeenkomst over de voorrechten en privileges van speciale organen der V. N. Nederland is het eerste land, dat deze stap doet. De Apostolische Delegaat voor Indo nesië, Mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, heeft, gehoor gevende aan een bede om hulp van de Apostolische Delegaat van Palestina, een comité in het leven ge roepen voor de Indonesische Archipel, tot het inzamelen van gelden en stofr felijke gaven voor 'e duizenden inwo ners van Palestina, die door de oorlog zijn getroffen. Mgr. de Jonghe d'Ardodye heeft reeds eens schrijven gericht aan de Aposto lische Vicarissen en Prefecten, opdat deze in hun gebied deze inzameling zouden regelen. Men hoopt het resultaat van deze collecte als een Kerstgave nog voor het Driekoningenfeest in Jeru zalem te kunnen aanbieden. Met ingang van 1 December is het hoofd van de legerfilmdienst, de kapi tein in buitengewone dienst H. Alsem, van zijn functie ontheven en eervol uit de militaire dienst ontslagen. hstituut te Zurich overgebracht. De verkiezingen in Berlijn zijn rustig verlopen en de Sociaal-democraten heb ben een overtuigende meerderheid be haald. Tegen middernacht verklaarde generaal-majoor E. O. Herbert, de Britse commandant van Berlijn: De Berlijnse bevolking uit de Westerse sectoren heeft gekozen en daarbij overduidelijk bewe zen, dat zij het communisme verwerpt. Het Duitse nieuwsagentschap D.P.D. uit, de Britse zone maakte vanmorgen de volgende niet-officiële uitslagen bekend: Sociaal-democraten 59 pCt., Christen democraten 22,1 pCt., Liberaal-democra ten 18,9 pCt. Volgens de eerste tellingen is meer dan 90 pCt. der kiesgerechtigden ter stemming gekomen. Dit is ongeveer hetzelfde percentage als in 1946. De S.E.D. kreeg toen ongeveer 13 pCt. der in de Westelijke sectoren uitge brachte stemmen, de sociaal-democra ten 51.8 pCt. In Westerse officiële kringen be schouwt men de grote opkomst als een definitieve verwerping van de commu nistische politiek in West-Berlijn. Schwennicke, voorzitter van de Ber lijnse Liberaal-Democratische partij zeide, dat de opkomst groter was, dan de meest optimistische politieke leiders hadden verwacht. Het communisme en het Sovjet pres tige kregen een zware slag doordat meer dan 80 pCt. van de kiezes in de Amerikaanse, Britse en Franse sector, tegen het communisme stemden. Meer dan een millioen West-Berlij- ners begaf zich rustig naar de stem bussen. Deze gemeenteraadsverkiezin gen, welke in de Russische sector ver boden waren, werden gekenmerkt door onverwachte ordelijkheid. Het millioen werd om half vijf be reikt en de officiële uitslagen van de 1450 stembureaux gaven toen een op komst van 60 procent van het electo raat aan. Er waren slechts enkele kleinere in cidenten. Naar verluidt werden in totaal 48 communistische opruiers ge arresteerd op verspreide punten. De meesten van hen werden aangehouden bij het verspreiden van propagandalec- tuur tegen de verkiezingen en het Wes ten en bij pogingen om de Berlijners tegen de verkiezingen te laten demon streren. Bij deze verkiezingen moesten 98 ver tegenwoordigers voor de West-Berlijn- se gemeenteraad worden aangewezen. Deze raad zal op haar beurt het colle ge van B. en W. aanwijzen. De drie anti-communistiscthe partijen hadden besloten om de onderlinge ge schilpunten uit de verkiezings-campagne te houden. Deze verkiezingen waren ge heel tegen het communisme gericht. De kiezers werden opgewekt hun stem uit te brengen tegen communistische onderdrukking en tegen het geweldda dig overnemen van het stadsbestuur in de Rusische sector. Tienduizend Duitse politie-mannen deden dienst en geallieerde troepen en militaire politie hielden zich op de ach tergrond. Ernst Reuter, de favoriet voor de functie van burgemeester, verklaarde dat deze verkiezingen tot dusverre tot de ordelijkste uit de Berlijnse geschie denis behoorden. De stemlokalen sloten om acht uur plaatselijke tijd en onmiddellijk werd een aanvang met het tellen gemaakt. Er waren 1600 stemlokalen. De verkiezingsdag begon in West- Berlijn met een vervoerstaking, waar door het tram- en ondergrondse ver keer stil lag. Het personeel van het West-Berlijn- se gemeentelijk transportbedrijf had gevolg gegeven aan de oproep van het niet-communistische vakverbond „Ugo" om tot 10 uur 's morgens plaatselijke tijd te staken. De stakingsoproep was het antwoord op de instructies van de Oost-Berlijnse vakverenigingen om de verkiezingszon dag als „Wederopbouwzondag" te vie ren en normaal te werken. Door de staking werden de West-Berlijnse arbei ders, die in de Oostelijke sector hun werk hadden, in staat gesteld aan de verkiezingen deel te nemen, alvorens zy naar hun werk gingen. Geen kooltje mag er verloren gaan van het karig rantsoentje brandstoffen, dat aan iedere Berlijner wordt uitge reikt. Alle steenkool voor Berlijn moet via de luchtbrug worden aangevoerd. Blauw Wit speelt gelijk tegen De Volewijckers en loopt een punt uit op Xerxes dat met 40 van Ajax verliest. Voorlopig ech ter leidt SVV. VSV en EDO winnen in andere afdeling. NAC en Heracles verliezen. Heerenveen slaat aanval van Be Quick af. Nieuwe zege van Velsen, maar zware nederlaag van Volendam bij DWV. HHYC: eerste nederlaag in 51 wedstrijden. Ook HOC en HTCC verliezen. Archipel vrijwel uitgeschakeld door Koog Zaandijk. Roozenburg bevestigt zijn supre matie door zege op Ghestem. Het toumooi ten einde. Ingrijpende wijzigingen in schema Tour de France. Schulte Boeyen winnen te Gent. Van GentRemkes tweede in Zes daagse van Washington. De Algemene Nederlandse Onderwij zers-Federatie heeft Zaterdag alle Ne derlandse onderwijzers, die via de Al gemene, de Katholieke en de Christelijke bonden bij haar zijn aangesloten, opge roepen om en masse te protesteren te- geen definanciële maatregelen van de' regering, waarbij de onderwijzers onbil lijk zijn behandeld. En ze waren in zó groten getale gekomen, dat de grote zaal van Tivoli, die toch al heel wat congres sen verwerkt heeft, te klein bleek en er eerst een parallel-vergadering zou wor den gehouden in de foyer, tot men ten slotte op het laatste moment de grote zaal van de Schouwburg erbij kon af huren. De heer W. Wildschut, voorzitter van Verwachting tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met bier en daar tijdelijk regen. Matige, nu en dan krachtige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur. Zon 8.33—16.29. Maan 13.22—23.17. De drie Westelijke grote mogendhe den hebben in een gemeenschappelijke verklaring, welke Zondag werd uitgege ven op het hoofdkwartier van de V.N. te Parijs, de Sovjet-Unie er van be schuldigd een „de-facto-verdeling" van Berlijn tot stand te brengen en het in voeren van een enkele munt „uiterst moeilijk" te maken. De Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Lucius D. Clay, verklaarde Zaterdag tegenover United Press, dat erkenning van het nieuwe gemeentebestuur van Oost-Ber- lijn slechts mogelijk is op basis van een overeenkomst, welke het Berlijnse vraagstuk regelt. Zelfs met een in tweeën gesplitste stad zal het mogelijk zijn een vergelijk voor een enkelvou dige valuta op te stellen, wanneer beide partijen de onderhandelingen in goed vertrouwen beginnen, zeide Clay. Overigens was de Amerikaanse bevel hebber van oordeel, dat de vorming van het Oost-Berlijnse gemeentebestuur de oplossing van de Berlijnse crisis niet had vergemakkelijkt. Hij ontkende echter, dat de jongste maatregelen der Sovjets in Oost-Ber- lijn een overeenstemming onmogelijk zouden maken. Clay heeft als tegenwicht tegen de communistische intimidatie-campagne Zaterdag aan de vooravond van de ver kiezingen het volk van Berlijn nog eens de verzekering gegeven, dat de Ver enigde Staten zich niet uit Berlijn zul len laten verdringen. „Generaal Clay heeft Zaterdag de ge ruchten tegengesproken, als zou de re gering der Verenigde Staten besloten hebben hem terug te roepen." Zaterdagavond hebben 3.000 arbeiders van de Hewag de maatschappij, die Berlijn van electrische stroom voorziet besloten vandaag te gaan staken, ten zij de politie zich uit de centrales terug trekt. De centrales en de administratie zijn in de Russische sector van de stad gevestigd. De Berlijnse 140 jaar oude universi teit is thans ook „gesplitst." In het Kai ser-Wilhelminstituut in de Amerikaanse sector van de stad, is Zaterdag officieel de „vrije universiteit" geopend in ver band met „de Sovjet-contröle op de oude universiteit," die in de Russische sector ligt. Een Amerikaans C 54-„Skymaster" is Zondagochtend 1.30 uur, kort nadat het was opgestegen voor een vlucht naar Berlijn in het kader van de „luchtbrug," neergestort; de drie leden van de be manning kwamen om het leven. De stoffelijke overschotten van 400 Fransen en Nederlanders, die tijdens de oorlog omkwamen in het thans door de Russen bezette deel van Duitsland, zul len naar Nederland en Frankrijk ge bracht worden en daar opnieuw worden begraven. De waarde van een mens wordt niet bepaald door geld of positie, maar door zijn ziel. de Federatie, tevens voorzitter van de Kath. Onderwijzersvereniging, begroette in zijn openingswoord ook verschillen de Kamerleden en gaf als reden voor deze massale bijeenkomst aan het ver langen van de Nederlandse onderwij zers om hun stem te laten horen nog vóór de openbare behandeling van de Onderwijsbegroting in het parlement. De directeur van het Bureau der Vereniging van Christelijke Onderwij zers, de heer D. P. Bothof, besprak als eerste spreker de resultaten, die de commissie Wesseling in 1946 bereikte. Voordat men aan de salarisverho ging toekwam, wilde men eerst voor de onderwijzers een betere positie be reiken in verhouding tot de ambtena ren. Dit, aldxis spr., is een eis van billijk heid en recht. Een recht dat een nog sterker basis vond in de toezegging aan de commissie, dat de wijzigingen in de ambtenaarssalarissen gelijktijdig en evenredig ook voor de onderwijzers zouden gelden. De regeringsvertegenwoordigers in de commissie hadden echter bezwaar tegen het schriftelijk vastleggen van deze stelling in het bezoldigingsbesluit, maar niet tegen een zodanige streklang van het rapport van de commissie. En hoewel men aanvankelijk ook de gelijkberechtigdheid in acht nam. (zij het ook met enige vertraging), thans laat men er zich weinig aan gelegen lig gen. De minister van Binnenlandse Za ken bestrijdt thans in de Tweede Kamer dat er ooit toezeggingen zijn gedaan. De heer A. C. Zevenbergen, voorzit ter van de Ned. Onderwijzersvereniging, ging na wat er na 1946 op het terrein van de salarisverhoudingen is geschied en in welk opzicht de rechten van de onderwijzers worden miskend. Tenslotte nam de vergadering een mo tie aan, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de gratificatiebe- sluiten ook voor onderwijzers van kracht te verklaren en de 5 verho ging van de salarissen boven de f3000, die voor de ambtenaren in ontwerp is, ook voor de onderwijzers te doen gel den, en tenslotte voortaan de maat regelen, die wijziging brengen in Re financiële positie van de ambtenaren, gelijktijdig en evenredig ook uit te strekken tot de onderwijzers. Verantwoordelijke officieren in Fon- tainebloem zijn van mening, dat een klem contingent troepen van de landen van het Brusselse pact zullen deelnemen aan manoeuvres van het Franse leger. Dit zou een van de eerste concrete resultaten zijn van de besprekingen die veldmaarschalk Montgomery kortgeleden gevoerd heeft in de hoofdsteden van de West-Europese landen. Het is niet waar schijnlijk, dat de voorbereidingen voor zulk een gemeenschappelijke operatie gereed zullen zijn voor de Franse ma noeuvres beginnen in de lente van het volgend jaar Waarschijnlijk zullen de manoeuvres onder leding Homen te staan van gene raal de Lattre de Tassigny, die opper bevelhebber is der landstrijdkrachten van de Brusselse Pact landen. De regering heeft het Aan- en Verkoop bureau voor Akkerbouwproducten opdracht gegeven een belangrijk kwantum klei-con- sumptieaardappelen van bepaalde sortering en uitsluitend van de rassen Eigenheimer, Bintje en Bevelander binnenkort recht streeks van telers aan te kopen in hoeveel heden van minstens 10 ton per teler en per ras. Bij aflevering voor 1 Maart 1949 geldt een prijs van f 6.10 per 100 kg, bij levering franco gebruikelijke laadplaats aan spoorwagon of schip, terwijl voor bij con tract te bepalen levering na die datum een hogere prijs zal gelden. Naar wij vernemen heeft de heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., een aanklacht ingediend bij de Officier van Justitie te Amsterdam tegen „De Waar heid" wegens belediging, zowel hem als het N.V.V. aangedaan. „De Waarheid" had in het verslag van de rechtszitting inzake H. J. Wouden berg onder grote koppen 'jet bericht ge bracht: „Kupers leverde de cartotheek en de millioenen van het N.V.V. uit". In zijn aanklacht verklaart de heer Kupers daardoor ernstig in eer en goede naam te zijn aangetast. De Argentijnse minister van Buiten landse Zaken, Bramuglia, die internatio nale bekendheid verwierf door zijn po gingen de Berlijnse crisis bij te leggen, is Zondag door Z.H. de Paus in particu liere audiëntie ontvangen. De audiëntie duurde 40 minuten. De H. Vader feliciteerde Bramuglia met zijn arbeid voor de vrede en gaf zijn beste wensen voor de Argentijnse president, Peron, de leden van diens kabinet, hun gezinnen en het Argentijnse volk. Z. H. de Paus overhandigde Bramu glia de medaille van zijn pontificaat. Bra muglia heeft besprekingen gevoerd met premier De Gasperi en minister van Buitenlandse Zaken graaf Sforza. Zater dag werd een protocol van vriendschap en samenwerking tussen Italië en Argen tinië gesloten. Na herhaald uitstel beginnen deze week in Washington de onderhandelin gen inzake een militair bondgenootschap tussen West-Europa en Noord-Amerika. Er zijn nog geen betrouwbare cijfers over de kosten, maar volgens ruwe schatting zal de steun, die de West-Euro- pese landen in de vorm van oorlogs materiaal misschien nodig zullen hebben, in de eerste vijf jaar 2 tot 3 milliard dollar kosten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1