STADSNIEUWS Voor de Stille Armen Kind door stiefmoeder mishandeld K" Het oude Oostenrij herleeft Hand over hand toenemende verzouting dreigend gevaar voor bodem Rijkswaterstaat heeft strijdbijl weer opgegraven m De geestesarbeid wordt er ver onderschat AGENDA HERINGA WUTHRICH ta BP Oude dames maakte er een feestje van MAANDAG 6 DECEMBER 1^48 PAGfNA 2 KOPEREN FEEST KAPELAAN VAN DE BURG Sint Nicolaas in de ziekenhuizen St. Nicolaas bij P.T.T.-jeugd De 7000-ste Verduistering EEN BRIL VAN K E I P DAT 15 GOED GEZIEN Aanrijding Tram tegen auto Distributienieuws R.K. Tafeltennisvereniging Winfried R.K. Damgenootschap Jan Icas v. Dijk in de bloemen „Tramlijn Begeerte" Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL KOPEREN FEEST KAPELAAN ROOZEN Werkster stal goed ZANDVOORT DE HONDENPLAAG SANTPOORT Hulpdienst voor grote gezinnen Kath. Vrouwenbeweging Elecirische Installaties Grondverwarming HEEMSTEDE St. Nicolaasfeest K.A.B. OEGSTGEEST Vergadering ijsclub LISSE „Het Wit-Gele Kruis" K.A.B. Zilveren jubileum Haarlemse politierechter 99» LAATSTE NIEUWS De brand te Deventer J Benoeming Waterstanden IJMUIDEN Beurs van New York Beurs van Amsterdam 1 r Heel voorzichtig zijn de eerste bijdragen voor het Kerstfeest der Stille Armen op onze redactie binnengekomen. Verleden jaar begonnen de giften en giftjes pas te stro men, toen de dag der verdeling al bijna naderde en zelfs daarna ontvingen wij nog gelden. Daarom een vriendelijk verzoek: als U het zo sympathieke doel wilt steunen een stille arme is geen gewone arme doe het dan spoedig, liefst vandaag nog. U spoort daardoor anderen aan om ook te geven en er is zoveel nodig, want er wordt juist dit jaar zo ontzettend veel stille ar moede geleden. Morgen uw bijdrage in de krant? Gaarne. Men kan op ons burau terecht of gireren op 143480, ten name Nieuwe Haarlemsche Courant, met vermelding „Stille Armen". ^P.P. f 1,Haantje de Voorste f 2,50; Allemaal wat op St. Nicolaasavond f 2,50; R.P. f 2,50; v. d. B. f 1,Rotterdammer f 1,Goed Besteed f 1,v. d. P. f 25, O.K. tl,—: v. K. f 0,50; Bolknak f 1,— De viering van het koperen priester jubileum van kapelaan F. v. d. Burg in de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo begon Zondag met een plechtige H. Mis, om 9 uur opge dragen door de jubilaris, met assistentie van zijn broer kapelaan L. v. d. Burg uit Aerdenhout, als diaken en kapelaan L. v. Teijlingen uit Amsterdam, als sub diaken. Des middags van 2 tot 4 uur werd in de Catharinaschool aan de Rijks straatweg een druk bezochte receptie ge houden. Vele verenigingen en organisa ties, waarvan de jubilaris geestelijk advi seur is, kwamen gelukwensen. Zo o.a. de K.A.B. kring Noord, Francisca Romana, de Mariacongregatie afdeling meisjes en de gidsen. Ook vele parochianen ge tuigden van hun belangstelling. De har monie „St. Caecilia" bracht de jubile rende kapelaan om twaalf uur voor de pastorie een feestelijke serenade. In de loop van de dag kwam ook deken J. J. A. Kuilman zijn gelukwensen aan kape laan v. d. Burg aanbieden. Des avonds was er een plechtig danklof, dat de jubi laris celebreerde met assistentie van zijn broer, kapelaan L. v. d. Burg, en kape laan M. v. d. Togt. Traditiegetrouw heeft de goede Sint zowel in de Mariastichting als in het ziekenhuis St. Joannes de Deo een bezoek gebracht en de vele zieken daar door een onvergetelijke middag be zorgd. v Zaterdagmidag bracht Sint Nicolaas, in het Krelagehuis, eén bezoek aan ruim driehonderd kinderen van P.T.T.- ambtenaren. De vrolijke stemming werd gebracht met het zingen van Sint Nico- laasversjes en door een goochelaar, die de kunst verstond de kinderen op aller aardigste wijze bezig te houden. Het hoogtepunt van de middag was de ver welkoming van de oude bisschop en on danks de vermaningen, die aan enkele kleintjes werden uitgedeeld, die in het register van Zwarte Piet voorkwamen, bleef de vroolijkheid in de zaal aan wezig. Nadat ieder kind een surprise in ontvangst had genomen, werd dit zeer geslaagde kinderfeest gesloten. Het dochtertje van de heer W. Kok uit Spaamdam is de 7000ste, die bij et in de afgelopen week gehouden diplo ma zwemmen in het Stoopsbad het diploma behaalde Sint Nicolaas over handigde haar zelf het diploma en een cadeautje. Wegens verduistering van een gouden ring heeft de recherche proces-verbaal opgemaakt tegen de 26-jarige J. de L. Verdachte had de ring voor f 10 aan een opkoper verkocht. GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De bestuurder van een Belgische auto, die Zaterdagavond van de Kennemer- brug rechtsaf het Staten Bolwerk op reed, verleende geen voorrang aan een andere auto, welke van het Prinsen Bolwerk naar het Staten Bolwerk ging. Om een aanrijding te voorkomen week de eerste auto uit, doch haalde daarbij te veel naar links uit, reed de verkeers- zuil omver en botste vervolgens tegen de andere auto. Laatstbedoelde auto werd aan de linkervoorzijde zwaar be schadigd. Zondagmorgen had om kwart voor tien op de hoek van Eedenstraat Tempeliersstraat een aanrijding plaats tussen een tramtrein van de N.Z.H.V.M., rijdende van de Koninginneweg in de richting van het Plein en een personen auto, welke van het Lorentzplein in de richting van de Raamsingel reed. Hoe wel het rode stoplicht brandde, bemerk te de bestuurder van de auto de tram te laat op en reed tegen de rechter- voorzijde van de tram aan. De auto werd zo zwaar beschadigd, dat deze moest worden weggesleept. De tram kreeg verfschade, terwijl de baanbreker werd vernield m Dinsdag 7 December Uitreiking bonkaarten, toeslagkaar- ^HaarUÏm ^Vleeshal) restant W, 8.30— 12.15 en 2—5 ur. Heemstede (Binnenweg) T, U en v, 8.30—12.15 en 2—5 uur. Het vierde elftal van de R.K. Tafel tennisvereniging Winfried won met 64 van Heemstede 2; het vijfde verloor met 9—1 bij De Zouaven. Het on geslagen eerste damesteam speelde 55 bij Rapiditas in Beverwijk. Oefenavond Dinsdag half 8 Nieuwe Gracht 54. De uitslagen der onderlinge competi tie luiden als volgt: J .Lucas—C. Castricum 2—0. P. Mul— J Lucas 2—0! G. Kraak— J. Koopman 11 Th. v. WortC. Heesakkers 20! G. Hesselman—J. Lucas 1—1. J. Koop man—P Mul 0—2. G. Kraak—A. Maste- üng 1—1. C. Heesakkers—C. Castricum 20 G. Hesselman—M. Herben 2—0! A.s. Woensdag 8 Dec. is er geen club- avond. Donderdag 9 Dec. speelt HRKD te Halfweg tegen Halfwe? T Talrijke vrienden van Jan Icas van Dijk hebben gisteren de gelegenheid waargenomen om hem op zijn zestig ste verjaardag tevens met zijn veertig jarig toneeljubileum te huldigen. Alle katholieke dilettanten-verenigingen zon den een deputatie naar de Ridderstraat, waar reeds eerder bloemen- en fruit manden, flessen met kostbare inhoud, kisten sigaren etc. bezorgd waren, door relaties en vrienden. De bisschop zond de 60-jarige, die zoveel voor het katho lieke rederijkerstoneel in het diocees tot stand bracht, een gelukwens en de ken Kuilman sprak persoonlijk een woord van waardering. Herman Moer kerk overhandigde de jubilaris een fraaie crayon-tekening van diens rol in „De Nar". Wegens ziekte van mevr. Ank v. d. Moer gaat de voorstelling van „Tram lijn Begeerte" vanavond niet door. Geboren: F. van DamWelssmann, z.. B. KalRuifrok, z., J. M. de Bruijn Tharner, z., A. W. M. H. de JongWel ting, z., H. S. BoumanOomen, z., F. Hoynck van PapendrechtVolkersz, d., J. M. HandgraafBouthéon, d., H. H. van der LeekHarmsen, d. GEBOREN: D. de Wilde—Sijm, z; M. BogaartVerhaar, z; M. B. Brugman Baars, z; M. G. J. LeereveldLooman, d; A. F. T. HasperSchulpen, d; A. R. T. TwiestLiefrink, d; L. W. Vink Corsten, d; M. H. C. KoopenRuigrok van der Werven, d; G. M. KootWar merdam, d; A. M. BerentsenDroog, d. Ondertrouwd: J. M. Miedema en H. M. van Roosmalen. Gehuwd: W. F. Knotter en S. A. Roet- man, G. L. Heerschop en N. de Vries, J. P. Gelder en E. V. van de Stadt, L. J. van der Wateren en W. S. Jansen. Overleden: G. de Jong, 78 j., Mercu- riusstraat, G. C. KnoopJager, 76 j., Brederodestraat. Op de hoek RijksstraatwegZaanen- straat werd Zondagavond een 64-jarige timmerman, toen hij zonder op het ver keer te letten de Zaanenstraat overstak, aangereden door een auto, welke van de Rijksstraatweg rechtsaf de Zaanenstraat inreed. Het rechtervoorspatbord van de auto raakte de berijder en hij viel. De man klaagde over pijn in zijn linker zijde. Door roetaanzetting had Zaterdagmid dag een schoorsteenbrandje plaats in een woning aan de Spoorwegstraat. Er was vrij veel rookontwikkeling. De brand weer heeft de schoorsteen schoonge maakt. Onze stadgenoot, de heer C. F. M. van Koppen, slaagde aan de Amster- damse Universiteit voor het doctoraal examen rechten. De Haarlemse Politie Muziekvereni ging het Politie Amusementsorkest en de Drumband zullen op Woensdag 15 December 's avonds om 8 uur een mu ziek- en showavond verzorgen in het Concertgebouw. Kapelaan J. Roozen vierde Zondag zijn 12 'A-jarig priesterfeest in de paro chie te Bloemendaal. Om half negen droeg hij de pleehtige Hoogmis op met assistentie van pater Eusebius v. d. Aardweg, als diaken en kapelaan W. Juffermans als subdiaken. Frater H. Pannekeet fungeerde als ceremoniarius, terwijl pastoor L. Beune de predicatie hield. Des middags om 2 uur was re re ceptie. O.a. kwam een deputatie van de oud-Jozefsgezellen Haarlem-I felici teren. In de loop van de dag kwam deken Kuilman zijn felicitatie aanbieden. Om 4 uur was er een plechtig danklof, opgedragen door de jubilaris, met assis tentie van kapelaan J. Franse als diaken en rector A. v. Houten als subdiaken. Bij de politie te Bloemendaal deed een dame uit Aerdenhout aangifte, dat er bij haar thuis uit een bureau geld ontvreemd was. Daar het practisch uit gesloten was, dat een vreemde de dief stal gepleegd kon hebben, zocht men de dader in de naaste omgeving van de familie. De verdenking viel slotte op de 26-jarige werkster S. M., die aan een scherp verhoor werd onderworpen. Aanvankelijk ontkende zij alle schuld, maar tenslotte viel zij door de mand. Ongeveer 300 gulden had zij zich tpe- geëigend. In Zandvoort worden ongeveer 800 honden gehouden; dat wil zeggen op elke twaalf inwoners een hond! De ge volgen blijven niet uit. Algemeen zijn de klachten over verontreiniging van trottoirs en voetpaden, om van de on smakelijke toneeltjes in voor- en na jaar nog maar te zwijgen. De nonden- belasting van tien gulden per hond is voor menigeen nog geen bezwaar om een hond te houden. De algemene po litieverordening bevat een bepaling, welke ten doel heeft de hinder van de honden te verminderen. Het is namelijk verboden om honden in het bebouwde gedeelte der gemeente op de openbare weg los te laten lopen. Aan deze be paling wordt steeds minder de hand ge houden en daarom zal de politie hierop strenger gaan toezien en zo nodig pro ces-verbaal opmaken. Teneinde de moeders van grote ge zinnen enigszins tegemoet te komen in de zware lasten van het dagelijks be staan, kent Santpoort zijn speciale Hulpdienst in de gezinnen. Moeders van grote gezinnen kunnen van deze hulp dienst profiteren door Donderdags avonds van 7 tot 9 uur hun naai-, brei en stopwerk in de H. Hartschool te be zorgen. Zij, die een handje willen mee helpen met naaien, stoppen of breien zijn op deze tijd van harte welkom. Ook in Santpoort is thans een af deling van de Ned. Kath. Vrouwenbe weging opgericht. Er is een voorlopig bestuur samengesteld, dat allereerst zal trachten de vereniging verder op te bouwen en uit te breiden. Een veertig tal dames is reeds 1** Bioscopen Rembrandt: Mrs. Parkington (volw.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Onbewe zen misdaad (18 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mexicana (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Madame Pimpernel (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Wonder Man (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: De jacht naar goud (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. HAARLEM Het St. Nicolaascomité v*m de Kath. Arbeidersbeweging heeft de kinderen van de leden een St. Nicolaasfeest aan geboden, dat de jeugd veel plezier heeft gegeven. Daar de artisten die deze mid dag zouden opluisteren, op het laatste ogenblik bericht van verhindering had den gezonden, werden er enkele aardige films gedraaid, die bij de kinderen zeer in de smaak vielen. Evenzo natuurlijk de versnaperingen die werden rondge deeld. Daar tussendoor liet de jeugd op gewekt de bekende St. Nicolaasliedjes horen tot eindelijk de goede Sint, die natuurlijk met gejuich en gezang werd verwelkomd, binnenkwam. De Sint maakte een rondgang door de zaal en hield vervolgens een toespraak. Daarna deelde hij de geschenken uit en sprak tot ieder kind een vriendelijk of verma nend woord. In verband met een bijzon der feit kreeg ook de Sint 'n geschenk en wel een fraai bloemstuk, terwijl het be stuur van de K.A.B. het St. Nicolaas comité lof toezwaaide. Het was de 24ste maal, dat dit comité een St. Nicolaas feest organiseerde. Onder bevredigende belangstelling hield de ijsclub te Oegstgeest haar al gemene jaarvergadering. Uit het finan cieel verslag bleek, dat er in kas een batig saldo aanwezig was van ruim f 600. Na de bestuursverkiezing en de behandeling van enkele andere huis houdelijke punten, bleef men nog wat gezellig bijeen. De traditionele verloting ontbrak natuurlijk ook ditmaal niet Het bestuur van het Wit-Gele Kruis heeft besloten om het St. Jozefhuis om te dopen in het Zuster Josepha-huis. Tot dit besluit is zij gekomen om aan Zuster Jo- sepha, die eerda^s Lisse gaat verlaten, dank te betuigen voor haar arbeid in dit huis en om deze nuttige instelling in stand te doen blijven houden. Een gediplomeerd kraamverzorgster zal Zuster Josepha eer lang opvolgen en vermoedelijk zal het huis zeer binnenkort een uitbreiding moeten ondergaan om aan alle aanvragen om kraamverpleging te kunnen blijven vol doen. Een en ander is mogelijk, wanneer allen daaraan een steentje bijdragen, als bewijs van erkentelijkheid voor het door Zuster Josepha begonnen en door haar steeds verder uitgebouwde werk der wijk- en kraamverzorging. Lisse zal zich, naar wij verwachten, ten volle kunnen verenigen met de plannen van het bestuur van het Wit-Gele Kruis. Het wacht uw daden. De K.A.B. heeft voor de kinderen van de leden Zaterdagmiddag een mooi, schit terend St. Nicolaasfeest georganiseerd. De kinderen hebben zicly uitstekend ver maakt. De gebr. Molkenboer hebben Zaterdag het feit herdacht dat zij gedurende 25 jaren een regelmatige besteldienst tussen LeidenAmsterdam v.v. houden. hebben onder- V -, V, Een ergerlijk geval van mishandeling noemde de Officier van Justitie het op treden van mevr. R. uit Haarlem, die zich vanmorgen voor dit geval voor de Haarlemse politierechter had te verant woorden. Mevr. R. had een weduwnaar met drie kinderen getrouwd en nu waren die kinderen niet bepaald ge makkelijk. Op een goede dag kwam een van hen bij een zuster van verdachte en toen deze het meisje haar manteltje uittrok, zag,zij, dat een van haar armen rood waren van fikse tikken, kennelijk met een stok toegebracht. Het bleek, dat het meisje ook verder over haar lichaam mishandeld was. Op een desbetreffende vraag van de politie rechter verklaarde verdachte, dat de kinderen maar niet wilde slapensen toen zij 's avonds laat nog rustig door de slaapkamer liepen, had zij er met een stok op losgeslagen. De Officier wilde geloven, dat de kinderen lastig waren, maar dacht, dat er nog wel andere middelen waren om ze te temmen. Gelet op de bijzondere omstandigheden wilde hij geen onvoor waardelijke gevangenisstraf opleggen, en hij vorderde een geldboetae van f 30 en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van twee weken. Het tweede geval van mishandeling betrof de student W. uit Heemstede, die zoals hij voor de politeirechter ver klaarde zich moeilijk had kunnen beheersen, toen hij zag, dat een paar jongens appelen uit de tuin van zijn moeder hadden gestolen. Hij had ten minste maar verondersteld dat de appe len gestolen waren, want de jongelui stonden al geruime tijd bij zijn tuin. Later bleek, dat zij de kostelijke vruch ten van een goede kennis hadden ge kregen, maar dat was niet in de ge dachte van W. opgekomen en „buiten zich zelf van woede" was hij ondanks zijn ziekte naar buiten gelopen'en had hij een van de jongens een flink pak ransel gegeven. De dagvaarding ver meldde, dat hij, toen het slachtoffer op de grond lag, had geschopt. Het vormde echter nogal een punt van discussie: geschopt of gestompt. Het deed er niet zeveel toe, want het resultaat was in ieder geval bewezen, omdat de jongen bont en blauw uit de strijd was gekomen. De Officier eiste 20 gulden, waartoe de politierechter ver oordeelde. Alle kwale dingen bestaan blijkbaar ook in drieën, want eveneens voor mishande ling had zich als derde te verantwoorden de Haarlemse schilder J. Deze had niet veel te zeggen, om de een voudige reden, dat hij zich van het voor gevallene niets kon herinneren, daar hij toen dronken was. Toen kwam een politieagent in de ge tuigenbank, die verklaarde dat, toen hij een balorige Fin opbracht, verdachte hem een paar slagen op de arm had gegeven, waarvan hij des avonds niet alleen danig pijn ondervond, maar ook op dat moment in een lastige positie was gekomen; hij moest n.l. zijn arrestant los laten. De dronkenschap van de schilder was nogal los gelopen, want de agent had bij hem geen dranklucht waargenomen. „Op het bureau was ik meteen nuchter, edelachtbare." „Dat is anders voor mij moeilijk te be grijpen, dat dat zo plotseling gaat." „Als ik nuchter ben, loop ik liever een straatje om; ik houd niet van vechten." De officier knoopte aan deze mishan deling meteen maar weerspanningheid vast en eiste tegen J. een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken. De politie rechter was wat clementer en maakte er veertien dagen van. De onverschilligheid, waarmee de Haar lemse groenteboer O. zijn verduistering bekeek, was bijna oorzaak geworden, dat hij voor twee maanden zou zijn opgebor gen. Deze man had bij een rijwielhande laar een fiets gehuurd, maar van .terug brengen kwam niet veel. Het kwam hem blijkbaar beter uit de fiets te verkopen en zulks deed hij dan ook. Een groep soldaten van het Chinese rode leger, door de nationalistische troepen krijgsgevangen gemaakt, nabij Soetsjou, waar op dit ogenblik een grote veldslag gaande is. lem incident heeft zich gisteren voorgedaan. Een vader had Sint Nicolaas er eindelijk toe kunnen bewegen een bezoek aan zijn kroost te brengen. Om 3 uur zou de heilige man komen, vergezeld van een zwarte Piet, Maar het reisplan was ze ker zeer gunstig verlopen, zodat reeds om half drie een auto stopte, waaruit de Spaanse bisschop plechtig schreed. Hij werd niet minder plechtig ontvan gen en verdween na twintig minuten. Om 3 uur stopte er weer een auto. Daaruit stapte de Sint opnieuw plech tig. Vader zenuwachtig, dat de kinderen iets zouden merken. Gelukkig, ook dit bezoek verliep zonder incidenten. Wie schetst des vaders verbazing, toen om 4 uur gebeld werd en Sint opnieuw het huis wilde betreden. Vrienden zonder kinderen hadden het zo leuk gevonden alsbegrijpt U? Doodsangsten heeft die vader uitgestaan. Maar ook voor de derde maal bleek allés goed te ver lopen. Totdat een boefje van zes op merkte: wat kan Sint Nicolaas gekke gezichten maken. Z'n zusje voegde daar bij: en wat heeft ie een kleren en ver schillende baarden De laatste Sint was een paedagogisch man. Hij heeft het wonder van zichzelf haarfijn uiteengezet en de kleine mond jes stonden open. Een kennis kreeg de fiets voor f35. „Edelachtbare, ik moest kleren kopen, en ik had geen geld". Dit argument ging er bij de Officier niet in en deze vroeg een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van twee maan den. De politierechter hield er rekening mee, dat verdachte niet geheel toereken baar is, en maakte de straf tot een voorwaardelijke, indien O. de rijwiel handelaar tenministe iedere week f 1.50 betaalde. Dat zou hij doen, beloofde hij. Dat een 70-jarige dame te diep in het glaasje kijkt, hoort men niet alledag, maar de dame, die vanmorgen moest te recht staan, moest er de bittere nasmaak van proeven. Zij had twee glaasjes cog nac gedronken en dit bracht haar in een gevaarlijke stemming. Zij ging de slaapkamer binnen van een echtpaar, dat bij haar inwoonde en nam uit een portefeuille een bedrag van f 16. Reeds eerder had zij op die manier f 10 ont vreemd. „Ik drink alleen maar op een feestje, edelachtbare". „Ik geloof, dat u er nog al dikwijls een feestje van maakt". „Heus, ik heb geen behoefte aan drank." „Zeker alleen maar voor vandaag". Rekening houdend met haar leeftijd eiste de Officier een maand voorwaar delijk. De politierechter sloot zich hier bij aan. De stoffelijke overschotten zijn opge baard in een naburig gebouw. Daar zul len zij gekist worden voor de overbren ging naar de algemene begraafplaats. Gered zijn tevens, hoewel gewond, de bewoner van het perceel, B. de Lange, en de vrouw van de logé Lodeweges uit Zaandam. Omtrent de identiteit der zes omgekomenen stelt men thans nog een onderzoek in. Zeker is wel, dat vijf er van tot de families De Lange en Lode weges behoorden. Men verkeert in het onzekere of er ook een Amsterdams meisje bij is, dat bij De Lange zou lo geren. Bij de brand kreeg de commandant der brandweer Broekhuis een snij- wond aan een der armen en een der brandweerlieden kreeg bij de redding van het vierjarig meisje brandwon den. Men meent, dat de brand reeds geruime tijd heeft gewoed, voordat de slachtoffers het hebben gemerkt. Een buurman heeft vlammen zien uitslaan en waarschuwde de brand weer in de dichtbij gelegen brand weerkazerne. Het vuur heeft zich van de beneden verdieping langs een trap naar de zol derverdieping, waar de slachtoffers sliepen, uitgebreid. Vandaar, dat de drie geredden niet meer langs de trap naar beneden konden komen en hun toe vlucht hebben gezocht op de daklijst. De toestand der geredden is redelijk. band met het feit dat de levensmiddelen positie in de laatste maanden aanmerke lijk is verbeterd. Het is zonder twijfel een van de grootste verdiensten van de huidige regering dat zij in de loop der laatste maanden haar beloften vervuld heeft en het calorieëngehalte systema- (Van een onzer speciale verslaggevers) Zonder overdrijving kan men het zo stellen: een van de grootste geva ren, die onze bodem op dit ogen blik bedreigen, is een hand over hand toenemende verzouting. En ten einde daaraan paal en perk te stellen, werd en wordt door de Rijkswaterstaat een serie plannen ontworpen, waarvan voor wat betreft het eerste afdamming van Brielsche Maas en Botlek reeds op beperkte schaal een begin met de uitvoering gemaakt is. Als tweede maat regel, die in dit kader past, mag men in de nabije toekomst rekenen op de af damming van de HoUandsche IJs- sel, terwijl ook voor andere tak ken van onze benedenrivieren dergelijke plan nen in onderzoek zijn. Vervolgens overweegt men v_ ten einde o.a. het IJsselmeer de gloeiend hete zomer van het vorige jaar, door gebruik van brakwater zelfs veesterfte voor en dus is het waarachtig geen wonder, dat hier wordt ingegrepen. Waarschijnlijk zal deze indamming waarvoor op de begroting voor 1949 een bedrag van 3.5 millioen is uitgetrokken, twee jaar vorderen, maar daar staat tegenover, dat het daarna niet meer nodig zal zijn de dijken langs dit afgesloten boezemgebied te verster ken. Eovendien neemt men aan nier, na de afdamming, millioenen kubieke meters zand te kunnen winnen, terwijl voorts toch ook wordt zorg gedragen dat en de water verversing èn de scheepvaart maal doorgang kunnen vinden. nor- Daartoe De waterarmen, de havenbekkens en de steeds verder uitgediepte Nieuwe Waterweg trekken bij vloed voortdurend zout water aan. Vóór dit water bij eb reeds heeft kunnen terugvloeien is er reeds een nieuwe vloed opgekomen die het zoute water verder landinwaarts stuurt. Dit is in het kort het proces, dat reeds jarenlang duurt met als verontrustend gevolg: een hand over hand toenemende verzouting van het land. zijn functie als zoetwaterbron beter te kunnen doen vervullen op zodanige wijze stuwen in de Nederrijn te plaatsen, dat de IJssel de toevoerweg van het IJsselmeer in de toekomst aanmerkelijk waterrij ker zal worden. De grote moeilijkheid hierbij is echter tussen Nederrijn en IJssel een zodanige waterverdeling te ontwerpen, dat deze maatregel niet tegelijkertijd andere be langen in het gebied van de Nederrijn zal schaden Tenslotte zijn, voor wat betreft de wa tervrijmaking van de Biesbosch en een groot deel van de Langestraat in voorbe reidingen zover voltooid, dat zeer spoedu» een definitief plan kan worden vastge steld. In afwachting daarvan is -men echter ook reeds hier met de eerste werkzaamheden begonnen. Men mag het gevaar van deze lang zaam voortschrijdende verzouting overi gens niet onderschatten. Alleen al op Voome en Putten b.v., ten behoeve waarvan nu dan ook de eerste maat regelen worden genomen, ontstond daardoor reeds zeer grote schade aan de gloeiend hete zomer van het vorige de tuinbouw. Er kwam, met name in zal n.l. het oude Hartelsegat worden ver ruimd tot 't Hartelskanaal, dat met schut- en afwateringssluizen, waaraan men zo juist is begonnen, toegang tot de Oude Maas zal verlenen. Ook bij het tweede project, de afdam- ming van de Hollandsche IJssel zal doo, middel van schutsluizen het scheepvaart verkeer mogelijk blijven. Ook hier be spaart men zich door de voorgenomen af damming grote sommen voor dijkverbete- ring en ook hier zit weer hetzelfde doel voor: de verzouting van ons land tegen te gaan. Men moet dat zo zien: Al deze water armen en vooral ook alle havenbekkens die echter onmisbaar zijn voor de scheep vaart, vórmen z.g. vloeikommen. Zij trek ken als het ware bij vloed uit de steeds verder uitgediepte Nieuwe Waterweg voortdurend zout water aan en voor dit bij eb weer naar zee is kunnen terugvloeien is reeds een nieuwe vlbed opgekomen, die het zoute water nog verder landwaarts stuwt. Dat levert, zo laat zich begrijpen, èn voor het land èn b.v. voor cte water- (Van onze Weense correspondent) Wie na een afwezigheid van slechts enkele maanden weer naar Oostenrijk terugkeert, kent dit land en zijn bevolking nauwelijks weer terug. Evenals in Duitsland, heeft ook hier de geldsanering een groot wonder volbracht alleen heeft men hier in Oostenrijk een langere periode nodig gehad, voordat de resultaten zichtbaar werden. Alle pessimistische voorspellingen ten spijt, is de Oostenrijkse herleving op economisch gebied evident: vrienden, die men zich slechts als magere skeletten herinnerde, ontmoet men nu opeens met het oude vertrouwde bolwangige gezicht van de gemoedelijke Wener uit de goede oude tijd. De mensen zijn ook niet meer zo knorrig en onvriendelijk op de tram of in de bureaux. Men is minder zenuwachtig en niet zo gauw geprikkeld integendeel, men gaat weer langzaam geloven aan de vroeger zo veelvuldig bezongen en terecht geprezen Oostenrijkse gemoedelijkheid. Dit alles staat ontegenzeglijk in ver- tisch van 1300 op 1800 en vervolgens tot op 2100 heeft weten op te voeren. Dit succes is vooral door het energieke werk van minister Sagmeis- ter, zo evident, dat zelfs de communis ten dit thema niet meer durven aan te snijden en dat de mensen zelf niet meer aan calorieën denken of daarover spre ken. Ze weten en zien telkens weer op nieuw dat naast de noodzakelijke dingen ook de aangename in overvloed aanwe zig zijn. De winkels zijn vol van de kostbaarste luxe waren en de fijnste ver snaperingen, en ofschoon de chocolade en suikerwerken vrij duur zijn, gunt zich de Oostenrijker nu meermalen een flinke versnapering. Hij gaat zich daar- in wel niet te buiten, maar hij beschikt toch niet over die wijze gematigdheid, die ons volk kenmerkt. In de korte tijdspanne van een paar maanden zijn dan ook de gevolgen niet uitgebleven, want niets kan men hier overvloediger horen dan de klachten der dames over de te eng geworden kleren en de zuch ten der mannen over de dure kleerma kersrekeningen. Naar het algemene oor- doel der buitenlanders zijn de mensen hier beter en verzorgder gekleed dan in Duitsland, Tsjechoslowakije, België en Holland; zelfs de eenvoudigste typiste ziet men hier in een elegant new look langs de Ring of de Karntnerstrasse fla neren. Zolang het weer hier zo zacht blijft, kan men zich de weelde van een nieuwe lange rok uit een vrij lichte stof nog veroorloven, maar wat zullen straks al die dames bij de gróte koude doen met hun veel te korte bontmantels? Misschien zal ook hier weer de Oosten rijkse vindingrijkheid een uitweg ont dekken. Natuurlijk wordt ook hier geklaagd over te hoge prijzen en gebrek aan geld, maar er zijn toch nog altijd verstandige mensen genoeg die blij zijn dat al die overvloed hier nu aanwezig is en dat men al tevreden mag zijn, wanneer men daarvan bij zekere gelegenheden kan genieten. Over het algemeen is dan ook het verschil tussen de prijzen en lonen hier niet zo groot als bijvoorbeeld in Italië en het naburige Tsjechoslowakije. En menig politicus heeft het gewaagd te wijzen op de relatieve welstand van de Oostenrijkse arbeider in tegenstelling met zijn collega in de volksdemocra- tische nabuurstaat. De toon in de win kels is op slag veranderd: men wordt niet afgesnauwd, doch bij het binnen treden van een zaak door het gehele personeel op de allervriendelijkste ma nier begroet. Men heeft het gevoel, als of ook op dit punt een stuk oud Oos tenrijk weer ten leven is opgestaan. De koopkracht die in het algemeen met is toegenomen, heeft zich door het gewij zigde aanbod verplaatst. Terwijl men n jaar geleden zijn geld nog aan boeken en theatervoorstellingen uitgaf, gaat men nu veel gemakkelijker naar de banketbakker, met het gevolg dat zowel de boekhandelaars als ook de theaters voor een dreigend faillissement staan. Natuurlijk vraagt men zich af, waar al die weelde, die ru opeens te "voorschijn komt. in de ellendige jaren tussen 1945 en. 1947 zich schuil hield. Men kan zich desnoods nog voorstellen, dat de import van chocolade en buitenlandse stoffen toenmaals niet mogelijk was. maar hoe kan er nu opeens zoveel wijn en fruit voorradig zijn, terwijl men daarvan in de afgelopen jaren <*een spoor kon ont dekken? Nu weten we wel, dat een goed geaard Oostenrijker hierop zal antwoor den, dat 1948 een bijzonder gunstig wijn en fruitjaar is, maar dit verklaart toch niet het volledig ontbreken van deze voorziening der grote steden grote be- zwaren op. Men poogt nu eenvoudig een toegangsweg (Brielsche Maas) af te sluiten en een „watervrager" als de Hol landsche IJssel af te dammen. Op deze weg voortgaande overweegt men nog meer zijarmen als „vangers" te elimineren. Ook de Biesbosch en het Langstraatgebied langs de Donge en verder Oostwaarts, streken, die maar al te spoedig geheel onderlopen, wil men daarvoor in de toekomst be waren. Het aanleggen van een ringdijk is daartoe uiteraard het aangewezen middel, doch de moeilijkheid hierbij is weer, 'dat, wanneer men deze gebieden aan de open verbinding met de zee ont trekt, er in de ganse waterhuishouding van een wijde omgeving ingrijpende ver anderingen ontstaan. Redenen waarom men b.v. op dit ogenblik waarop de plannen voor de Biesbosch en voor het gebied van de Donge en het Oude Maasje nog niet definitief zijn vastge steld, reeds is begonnen met aanmer kelijke dijkversterking langs een uit gestrekt deel van de Amer en het Hol- landsch Diep. Zoals men trouwens ook reeds bezig is met de bouw van een be hoorlijke haven te Werkendam. Rest tenslotte het IJsselpro- bleem, waarop reeds ook in de Kamer herhaalde lijk de aandacht is gevestigd. Had men vroeger het voornemen deze rivier te kanali seren, thans denkt men in de rich- in de Nederrijn, ting van stuwen waardoor de IJssel zonder kunstwerken toch steeds voldoende water zal bevat ten, hetgeen behalve voor de verzoe ting van Noord-Nederland via het IJsselmeer ook van eminent belang is voor de scheepvaart in Twente. Ook hier is echter nog geen defini- tieve beslissing gevallen. En, hoewel het waar is dat de tijd dringt, de besluiten hieromtrent genomen, eenmaal ten uit- voer gebracht, zijn dermate vérstrek kend, dat men zich inderdaad wel drie maal mag bedenken alvorens ze te nemen. Z.H. Exe. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector van de St. Hubertuskapel te Amsterdam, de wel- eerw. heer W. H. Simons, die conrector was van dezelfde kapel. IJmuiden. Maandag 6 December. Hoog water: 7.17 u. en 19.36 u. Laagwater: 2.45 u en 15.06 u. Dinsdag 7 December. Hoogwater: 8.03 u. en 20.27 H. Laagwater: 3.24 a. en 15.44 u. natuurproducten in de laatste jaren. Ieder die het organisatiegebrek der Oostenrij kers kent, weet, dat hier en ook op an dere gebieden het eigengereide indivi dualisme een grote rol heeft gespeeld. Het is ditzelfde individualisme, dat zijn stempel drukt op de binnenlandse poli tiek, op de grote onafhankelijkheid dei provincies, de armoede van Wenen en de zwakheid der centrale regering in de hoofdstad. In dit licht gezien is het werk van de regering des te bewonde renswaardiger, want over het gehele land bespeurt men het begin van een stijgende welvaart. Langzamerhand dringt nu ook het be wustzijn door, dat de prijzen verlaagd moeten worden om met het buitenland te kunnen concurreren en juist hier ligt het grote probleem van de toekomst der Oostenrijkse industrie. Door de bijzon der gunstige en bewonderenswaardig» arbeidswetgeving en de sociale voorde len, die de arbeider hier geniet, zijn en blijven de productiekosten zeer hoog In de strijd om de gunst der arbeiders hebben practisch alle politieke partijen vrijwel iedere vervulbare wens van de arbeider ten uitvoer gebracht en het gevolg daarvan is nu, dat niet alleen de geestesarbeid ver onderschat wordt, maar ook dat het gewone handwerk zeer hoog wordt aangeslagen. Een meis je in de fabriek verdient in twee weken meer geld dan een assistent aan de Uni versiteit in een hele maand; daarbij mag dit kind niet langer dan 42 uur werken en heeft het recht op een va- cantie van vier weken. Ook wanneer men nog zoveel begrip toont voor so ciale rechtvaardigheid en billijkheid, moet men toch toegeven, dat zulk een systeem de prijzen noodgedwongen om hoog voert en dat in laatste instantie deze hoge prijzen zich toch weer op de arbeidende bevolking moeten wreken. De Zeeweg was Zaterdagmiddag over zeker tien meter bezaaid met grote en kleine glasscherven, toen een auto van een melkfabriek daar gepasseerd was. Enkele rekken met flessen waren name lijk van de wagen gewipt en hadden deze ravage aangericht. Gelukkig wa ren het lege flessen, zodat geen melk verloren ging. Even dreigde het ver keer, dat ter plaatse zeer druk is, in de knoop te raken, maar rappe handen van omwonenden veegden de straat snel schoon. Een juist passerende agent maakte van deze „Sinterklaas-verras sing" proces-verbaal op. 4/12 3/12 Anaconda Copper 34% 34 Bethlehem Steel 34% 33% Chrysler Corp. 54'4 53 General Electric 38% 38% General Motors 58% 57% Hudson Motors 13% 13% Kennecott Copper 56% 56% Montgomery Ward 58% 57% North American Co 15% 15% Radio Corp. 13 13 Republic Steel 26% 26% Shell Union Oil 37% 36%* Southern Pacific 50% 50 Southern Railway 41% 41% Tidewater 24% 24% US Steel 72 71% ex dividend (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 3% NederL 1948 100A 3-3% Nederland 1947 97% Ned. 62-64 98 ft Ned. 62-64 bel. fac. 98ft Ned Handel Mij cert 155% A.K.Ü. 157% Van Berkel's Patent 120% Calvé-Delft cert. 150% Van Gelder 141 Kon Hoogovens cert 187% Unilever cert 271% Ned. Kabel 251 Philips 233% Kon Petroleum 308% Amsterdam" Rubber 143 Holl Amerika Liin 160% Kon N Stoomb Mii 14?é Scheepvaart Unie H V A. 156 Deli Mii cert. 142% Claims H.V.A. 6/12 97% 158% 271# 233 312 164 158 143% f339.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2