ZET MEN DROOGLEGGING ZUIDERZEE STOP? Ërk de Noorman -HetStenen Beeld t Mislukt bemiddeling in Palestijnse, kwestie? POST UIT NEDERLAND Ingenieurs bepleiten voortzetting Overeenstemming bezettingsstatuut Een film voor de Niwin - r HET GELUK DE DWAZEN Boekennieuws NIEUW LAND IN DE WINTER Problemen van nu en morgen ySflMSW mg- Wij luisteren naar r~-x .J Tijdelijke loontoeslag Rijkspersoneel MAANDAG 6 DECEMBER 1948 PAGINA 3 Hier is men pionier, men werkt, men bouwt aan zijn toekomst en men vecht tegen de muizen Troosteloze aanblik Paul Kies verdedigt zich Minister Van Maarseveen naar Brussel Landbouwproductie van West-Europa V Pres. Bank van Zweden afgetreden uit protest Wordt zitting UNO Zaterdag gesloten? Voortzetting wellicht in New York Arbitrage en bezettings- kosten de moeilijkheden .Inkomen Prinses Wilhelmina mmÊÊËÊMÊê IS MET door JORIS JORISSEN Wat doe je vreemd, Mare! rv—V. Te lage uitvoer naar Canada Scheepvaartberichten (Van een onzer speciale verslaggevers) y~\ eze vraag houdt op dit ogenblik in de Noord-Oost-polder een ieder bezig: ."li ,e,r ew(? volgend jaar gebeuren als met het ontginningswerk de Ll' k°mt e™ ,de 9ehele cultuur-technische dienst met al zijn macYjlvfrieen werkeloos raakt? Zal hij dan uiteen vallen, zullen de annen van het polderwezen, die hier èn in de Wieringermeer hun sporen dlvlfiiwfml^eren en zullen dientengevolge voor de komende indijking van de Zuid- West-poldergeheel nieuwe en onervaren krachten moeten worden aange trokken? En m een adem voegt men er dan aan toe: laat de regering dat nom?oo7nen laat ze nog volgend jaar ook de indijking van de Noordelijke helft van de Zuid-West-polder ter hand nemen, want Nederland schreeuwt om grond. Als deze opmerking eenmaal gemaakt Is, dan bemèrkt ge met ingenieurs te doen te hebben. Dan ziet gij, dat in dat mateloos vlakke land, dat in December zo triest maakt, een goede 800 technici de leiding hebben, die leven bij de glans van de toekomst. Zij schilderen die 12e provincie, die Nederland op het water zal moeten veroveren en waardoor gij straks van Amsterdam met de trein via Flevostad over een nieuwe Moerdijk- brug tussen de Zuid-West en Noord-Oost polder langs Emmeleroord naar Leeu warden en Gronningen zult kunnen rei zen. Zij vertellen van deze Noord-Oostpol der zelf. Hoe hier rond het stadje Em meleroord, dat ooit 10.000 inwoners zal hebben, tien dorpen zullen groeien. Marknesse, Ens en Kraggebrug al in aan bouw zijn en hoe die lage struikjes, die men links en rechts in de Noord-Oost- polder ontwaart zullen uitgroeien tot grote bossen: 400 h.a. bij de Voorst, 400 h.a. bij Urk en 1000 h.a. bij Kuinre. Straks, als heel de polder land is ge worden zullen hier 40.000 mensen wo nen. Zij zullen huizen in een wereld, waarin als eerste in Nederland de bouw van pre-fabricated boerderijen en woningen allesoverheersend zal zijn. Want daarvan alléén verwacht men hier nog heil. Alleen met deze bouw methode acht men het mogelijk dit land laat ons zeggen tegen 1960 geheel bebouwd en bewoond te hebben. Nu heeft het zelfs daarvan nog ge schijn. Immers, van de 37.000 h.a., die tot dusver in cultuur werden gebracht, worden maar 3500 h.a. beheerd door wel geteld 103 boeren, die hier een eigen boerderij bezitten. 2300 h.a. wordt nog bebouwd door boeren, meestal uit de randgebieden, die in de polder geen eigen bedrijf bezitten en de rest, meer dan 30.000 h.a., is en blijft voorlopig nog in exploitatie bij de Overheid. Zij, die Overheid, geeft dan ook hier het tempo aan. Zij voert propaganda voor het totaal geme chaniseerde landbouwbedrijf, dat per jaar de belangstelling trekt van meer dan 20.000 jonge -boeren uit alle stre ken van ons land. Maar het is na tuurlijk haar taak niet, hier als groot- Drie volle uren heeft Paul Kiès, die Dinsdag twintig jaar tegen zich hoorde eisen, zich Zaterdag voor het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden verdedigd, nadat zijn raadsman, mr. J. Th. H. Buiël, twee uren aan het woord was geweest. Deze ontkende, dat zijn cliënt zich heeft schuldig gemaakt aan het misdrijf van het willen brengen van Nederland onder vreemde heerschappij. Ook heeft ver dachte, die geen enkel financieel voor deel heeft genoten, zich ooit aan de vijand aangeboden, noch ooit de eed op Hitier afgelegd. Uit naam van Kiès sprak de verdediger de spijt uit, nopens de uitlatingen jegens het Vorstenhuis, maar zo voegde hij er aan toe, de S.D.A.P. en C.P.N. hadden vóór de oorlog ook niet zo'n grote belangstelling voor dat Vor stenhuis. Haat tegen personen heeft verdachte nooit gehad; integendeel veel van zijn tegenstanders hield hij de han den boven het hoofd. Kiès zelf ging punt voor punt de dag vaarding na en zeide als oud-officier van de eed te zijn ontheven. Om wille van zijn idealistisch-socialistisch ideaal had hij met zijn familie moeten breken en dikwijls armoede geleden. Hij ontkende ooit met een Duitse spion contact te hebben gehad en iets met de spring stoffen-affaire te hebben te maken. De Canadese politie, die deze kwestie heeft onderzocht, verklaarde, dat hij hiermee niets te maken heeft gehad. Straf mij voor de dingen, zo eindigde Kiès, die ik gedaan heb. Na re- en dupliek van de procureur-generaal en verdediger, werd de uitspraak bepaald op Katerdag 18 December. 18 December zal minister mr J. H. Van Maarseveen in Brussel zijn Belgi sche collega Vermeylen ontmoeten. Bij deze ontmoeting zal getracht worden om in het kader der Benelux-gedachte toenadering te vinden op staats- en ad- toinistratief-rechtelijk gebied tussen heide landen. De landbouwproductie van West- Europa is vrijwel opnieuw op het Vooroorlogse peil, deelde de ECA mede te Parijs. Voor de landen, die deelnemen aan het Europese herstelprogramma, Jigt het productiepeil ongeveer twee pro- vent onder het gemiddelde van het eind her dertiger jaren, maar ongeveer 43 Procent boven de oogst van 1947. De E.C.A. schat het dagrantsoen voor gemiddelde West-Europeaan dit jaar ?P 2650 calorieën tegen 2500 calorieën lh het vorige jaar en 2800 calorieën vóór de oorlog. In het komende kalenderjaar zullen •Amerikaanse landbouwmachines tot een gaarde van 75.000.000 dollar in West- ■miropa ingevoerd worden. In 194849 zal de productie van nemische kunstmest waarschijnlijk het uubbele van de vooroorlogse productie ..Gebrek aan kunstmest in de jaren, m onmiddellijk op het einde der vijan- ^hjkheden volgden, had geleid tot ijteruitgang van de productie-capaci- eit van de grond. b,Pe Argentijnen zijn Zondag ter stem- setogen om een constituerende ver- Br^eSlng te kIezen, die de 95 jaar oude «ondwet moet herzien. Officieel is me egedeeld, dat in Buenos Aires 83,81 V-'m.net overige deel van het land 80 pp*1, ue kiezers is opgekomen. Gezien de «iirt ge belangstelling, die het publiek uuens de verkiezingscampagne aan de h^S mgde, worden deze percentages zeer "0oë geacht. boer op te treden. Het is haar taak, dit land uit te geven, het in beheer te brengen van die ondernemende jonge boeren, die hier met de schop 'in de hand bij de ontginning hebben meegeholpen. Gebrek aan boerderijen maakt tot dusver dit onmogelijk. Maar wanneer dit gebrek te begin nen volgend jaar door de aanbouw van pre-fabricated bedrijven langzaam maar zeker wordt weggenomen, dan zullen die boeren en waarschijnlijk geen anderen, want de belangstelling is zeer groot, de taak van de Overheid innemen. Zij zullen kunnen kiezen uit een viertal bedrijfstypen van 12 h.a., opklimmend tot 50 h.a. en zelfs zal er in de polder plaats zijn voor een beperkt aantal tuindersbedrijven, terwijl tenslotte ook de regering van altijd een bedrijf van rond 400 h.a. voor proef en toetsing (be ting!) voor zichzelf in pacht zal hou den. Wie nu als buitenstaander dit wijde troosteloze land doorkruist, sphudt het hoofd om zoveel idealisme. Het kost hem moeite deze eindeloze velden, waarop de hooibergen, als kafferkralen tezamen de enige bezienswaardigheid vormen, te beschouwen als de tuin van Nederland; dat hier straks door de nauwe lijks 3000 mensen, die het jonge land bewonen, een Sinterklaasfeest gevierd zal worden, zoals hij zich dit voorstelt, lijkt hem onmogelijk. Het lijkt hem on begrijpelijk, dat hier mensen opgewekt zouden kunnen leven, maar als hij deze gedachte uitspreekt, glimlacht men. Dan wijst men er op, dat hier in Emmeleroord. waar toch al bijna 350 huizen staan, niemand van het consumentencrediét geprofiteerd heeft, dat voor de gehele Noord- Oost-polder de noodwet-Drees on nodig was en dat tenslotte het ge boorte-cijfer in dit land meer dan het dubbele was van het landelijk gemiddelde. Het zijn feiten en de buitenstaander, bevangen door de winterse troosteloos heid van dit land, kan ze niet ontken nen. Hij kan niet ontkennen, dat men hier wars van alle democratie onder de eigenlijke (maar niet feitelijke) dic tatuur van de landdrost opgewekt voortleeft en genoegen neemt met de adviserende stem, die de bevol king heeft in de poldercommissie voor algemeen belang. Men heeft hier nog geen gemeente en men behoort nog niet tot enige provincie; men heeft hier kort om nog niets van al die instellingen, waardoor onze meer geciviliseerde maat schappij zich kenmerkt. Men is pionier. Men werkt. Men bouwt aan zijn toekomst en vecht tegen de mui zen, die door koolzuurdruppels in haar holen een zekere dood tegemoet gaan. Zo is men, niet praten maar doen. En als men dan ziet, dat, overal, waar schaarse gebouwtjes voorkomen, ook en eerst kleine kerktorentjes naar de hemel wijzen, dan weet men, dat dit alles ook echt is, en eerlijk, en sterk. Het wijde uitgestrekte nieuw inge polderde land tussen Vollenhoven en Urk wordt bewerkt met de modernste machines. Enorme grijpers aan 't werk. 29. Doodongelukkig zaten ze daar in het donker, tot Pum-Pum het niet langer kon uithouden en zekerheid wilde hebben. .Hij ging langs dezelfde weg terug tot waar het gewelf met de zuilen begon en luisterde scherp naar enig gerucht. Toen alles rustig bleek, voegde hij zich weer bij Winonah, die zich al de ergste schrik beelden voor de geest haalde en ze bleven verder afwachten. Pum-Pum steeds waakzaam luisterend, af en toe poolshoogte nemend. Zo zaten ze de hele lange nacht en eindelijk zag het brave ventje ergens door een gleuf, bij een van zijn kleine onderzoekingstochten, dat het licht ging worden. Nu WIJ opschieten!" zei hij. „Wij naar tovenaar, hebben lange tijd! Doch Winonah was bang, ze durfde niet goed meer en stond op het punt de moed te verliezen. Pum-Pum werd kwaad. „Kom, wij nu geen malligheid maken, ver kondigde hij. Winonah's zenuwen waren echter zo van streek, door alles wat zij had moeten verduren, dat de dwerg inzag dat hij maar wat geduld met haar moest hebben en toen ze hem vroeg, toch nog eens goed uit te kijken, voldeed hy aan ha ar verzoek. Na het luik een eindje geopend te hebben, bleef hij geruime tijd luisteren en de trap in het oog houden. De VN O-diplomaten te Parijs zochten Zaterdag met grote ijver naar een formule die toch nog de vrede in Palestina zou kunnen bewerkstelligen, maar de kans dat de huidige zitting van de Assemblée in dit opzicht in het geheel niets bereikt nam toe, nadat de politieke commissie met een slechts uiterst geringe meerderheid het voorstel voor het instellen van een verzoeningscommissie had aanvaard. De ver houding was 25 voor, 21 tegen en 9 onthoudingen. Vier leden waren afwezig. Hiermede werd dus aan de Algemene Vergadering de aanbeveling verstrekt een commissie van drie in het leven te roependie de vrede tussen Joden en Arabieren m het Heilige Land moet bevorderen. Aanvaarding door de Assemblée is echter afhankelijk van een tweederde meerderheid en het besluit van de poli tieke commissie toonde aan, dat een bondgenootschap van pro-Arabische en pro-Israël staten de aanvaarding van het plan in zijn huidige vorm zal ver hinderen. De politieke commissie beëindigde Zaterdagmiddag haar arbeid met de verwerping van drie andere voorstel len, die op Palestina betrekking hadden. In de eerste plaats verwierp zij met 33 tegen 7 stemmen en 8 onthoudingen een Russisch voorstel, dat beoogde te rugtrekking uit Palestina van alle Ara bische legers en Westelijke militaire waarnemers. Ten. tweede werd met 26 tegen 14 stemmen en 8 onthoudingen een Syrisch voorstel getorpedeerd, dat afschaffing van de Joodse staat Israël en bestudering van een enkele Arabisch-Palestijnse staat verlangde. Ten' derde ging met 21 tegen 21 stem men en 4 onthoudingen ee ander Sy risch voorstel ten onder, dat beoogde het internationale hof van justitie te verzoeken de wettigheid der Palestijnse verdeling te onderzoeken. Vertegenwc rdigers der Westelijke mogendheden, aan wie het verzoenings plan zijn ontstaan te danken heeft, hoe wel de ontwerpers het plan in zijn de finitieve vorm nauwelijks zullen her kennen, hopen dat zij althans met een deel er van de vereiste minimum-meer- derhéid in de Assemblée kunnen berei ken, zodat toch nog iets ten gunste van een regel?-g in Palestina bereikt zou kunnen worden. Vertegenwoordigers van de Verenigde Naties verklaardeh Zaterdagavond, dat zij niets hadden vernomen omtrent een beslissing van de Arabieren, dat zij voornemens zouden zijn koning Ab- doellah van Transjordanië uit te roepen tot „koning van Palestina". Van de zijde van aan de Verenigde Naties te Parijs rbonden Arabische zegslieden was reeds eerder verklaard, dat dit bericht „geen waarheid" bevatte. De president van het Bank van Zwe den, de 60-jarige Ivar Rooth, heeft Za terdag zijn functie neergelegd uit pro test tegen de economische politiek der sociaal-democratische regering. In een uitvoerige verklaring, waarin hij de redenen tot zijn besluit geeft, zegt Rooth, geen steun te hebben kun nen vinden voor de economische poli tiek, die hem verstandig toescheen en voorts dat de regering in zaken van de' Bank te veel invloed kreeg. De agendacommissie van de UNO- Assemblée heeft in overeenstemming met het pleidooi van de Amerikaanse gedelegeerde John Foster Dulles om de huidige zitting van de UNO voor Kerst mis te doen beëindigen. Zaterdag de aanbeveling gedaan de zitting van de Assemblée te verdagen in de nacht van 11 op 12 December. Er is hier uiteraard nog slechts sprake van een aanbevelirg, want de plenaire zitting der 48 UNO-landen zal haar fiat moeten geven, voordat de verdaging een feit wordt. Engeland, dat tot het laatst toe een wanhopige strijd voerde voor voortzet ting der conferentie, althans tot een be slissing was genomen over het lot van de voormalige Italiaanse kolonië Cyrenaica. bleef in de minderheid ondanks een hartstochtelijke rede van minister van staat Hector McNeil. De Britse gedele geerde zeide dat de Assemblée droevig gefaald heeft bij Jiet kwijten van haar verplichtingen, waarbij hij in het bijzon der wees op de kwestie der Italiaanse koloniën. Des te bedroevender vond hij het dat de Assemblée zelfs nog niet be gonnen was met het debat over een dergelijk belangrijk agendapunt. De vermoeidheid van de gedelegeer den na drie maanden van debatteren en beraadslagen en het verlangen om de Kestdagen in eigen land te kunnen door brengen, gaf in deze echter de doorslag. De Algemene Commissie der V. N. heeft Zondag aanbevolen dat de Assem blée in New York weer bijeenkomt om de onvoltooide arbeid af te maken. De stemverhouding hierover was: ne gen stemmen voor, twee tegen en drie onthoudingen. Voor het begin van de New Yorkse zitting zal later een datum worden vastgesteld. De gedelegeerden zijn van mening dat de New Yorkse zitting niet voor ten minste Februari kan beginnen. Generaal Koenig, de opperbevelheb ber van de Franse bezettingszone in Duitsland, heeft tegenover Franse jour nalisten de vraagstukken, die verband houden met de uitwerking van het be zettingstatuut en de toekomstige op richting van de Westduitse staat, toe gelicht. Wat betreft het bezettingsstatuut, heb ben de drie opperbevelhebbers op bijna alle punten overeenstemming bereikt,' behalve over de bezetting skosten en het Hof van Arbitrage. Frankrijk wenst, dat de bezettings- kosten worden gedekt door de landen en niet door de centrale federale admi nistratie, daar deze geen uitgebreide budgetaire bevoegdheden mag krijgen. In het Hof van Arbitrage wil Frank rijk enkel aan de geallieerde rechters een beslissende stem toekennen, aan de Duitse rechters slechts een advise rende stem. De generaal heeft verklaard, dat de werkzaamheden zeer ver gevorderd zijn en dat, naar hij hoopt, een defini tief accoord zal worden bereikt op de eerstvolgende bijeenkomst der drie ge allieerde opperbevelhebbers op 16 Decembers. Volgens de Franse zienswijze mag de federale staat enkel beschikken over een minimum van financiële bevoegd heden en dienen de bevoegdheden der beide Kamers gelijk te zijn. De militaire gouverneurs zijn het na genoeg volledig eens over de oprichting van een militaire veiligheidsdienst. Er moet nog uitgemaakt worden of een controlecommissie in ieder land zal wor den gevestigd of dat men zijn toevlucht zal nemen tot een „vliegende commis- sie". Tenslotte verklaarde generaal Koenig, dat de' bezettingskosten natuurlijk een zeer zware last zijn voor de begroting der landen, maar dat het Frans militair bestuur ernstige pogingen heeft gedaan deze te verminderen. In opdracht van de Kwatta-fabrieken en ten bate van de Niwin heeft Joop van Essen voor Mirrorfilm een film vervaar digd die voor de Niwin is bestemd, dat is voor de „jongens in Indonesië". Kwat- ta heeft de film met een aantal copieën plechtig aan de Niwin overgedragen en over enkele dagen gaat „Post uit Neder land" met de jeep, die erbij hoort, naar de Oost. Dat die jeep een filmjeep is, die als reizende bioscoop dienst zal doen, is onze lezers reeds uit de berichten be kend. De vorm die Van Essen gekozen heeft, richt zich voornamelijk op het doel: de vertoning voor de soldaten. Hij filmde een reeks beelden uit alle provincies en laat deze reeks vergezeld gaan van een gesproken tekst, die de brieven leest, welke geschreven worden door een aan tal personen, die familie hebben in het leger van de Oost. Niet alleen is dat zo in de film, maar ook in de werkelijkheid. De personen die hier optreden hebben inderdaad een familielid overzee en dat geldt zelfs voor de mannen, die we in Vlissingen op de varende boten waar nemen. Voor de aesthetische waarde van de film is dit natuurlijk bijzaak, maar voor haar bruikbaarheid is het van be lang, dat deze film niet vertoond kan worden, of toeschouwers herkennen be halve hun landstreek ook een vader, een moeder, verloofde, grootmoeder, broer of zuster. Het is dus nog al aardig be dacht en men kan er van overtuigd zijn, dat de toekomstige toeschouwers een uurlang met plezier naar de projectie zullen kijken. Overigens munt de film uit door een fraaie fotografie, die niet alleen tech nisch uitstekend geslaagd is, doch tevens getuigt van een goed fotografisch oog. in het algemeen kan men ook zeggen, dat Van Essen gevoel heeft voor wat men het moment zou kunnen noemen; het mo ment n.l. dat het beeld noodzakelijk wis selen moet. Hiertegenover staan wel en kele tekortkomingen als bijvoorbeeld de afwezigheid van een compositie, die beelden en geluiden als elementen ge bruikt. Als zo vaak wordt ook hier de muziek niet functioneel aangewend doch illustratief, maar dit is de moeilijkheid bij vrijwel alle documentaire films, het zij kort of lang, en zeker in ons land. Om het anders te doen, had de maker meer tijd nodig gehad dan de paar maanden waarin hij deze betrekkelijk lange film tot stand heeft moeten Dren- gen. Voegt men daar nog aan toe, dat de prijs van de film ongeveer de helft is van wat hij naar redelijke schatting had mogen zijn, dan zij bij deze getuigd, dat men zulks de film niet kan aanzien Dbg. Verschenen is een ontwerp van wet „In komen uit 's Rijks kas van H.K.H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden". In de me morie van Toelichting op dit ontwerp wordt o m. het volgende gezegd: Bij de jongste Grondwetsherziening is aan een artikel van de Grondwet een lid toegevoegd, houdende de bepaling, dat aan een Koning of een Koningin, die afstand van de Kroon heeft gedaan, bij de wet een jaarlijks inkomen uit 's Rijks kas kan worden toegekend. Het wetsontwerp, dat nu wordt aangeboden, heeft de strekking een regeling, als in voornoemde bepaling in uitzicht gesteld, te treffen ten opzichte van H.K.H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën (hebben gemeend bij de vaststelling van het bedrag van bovenbedoeld jaarlijks in komen aansluiting te moeten zoeken bij het jaarlijks inkomen, hetwelk volgens de Grondwet na het overlijden van haar ge maal genoten' wordt door de dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon. MAANDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.15 sport, 18.30 gram., 19.00 nieuws, 19.15 boekbespr., 19.30 actueel geluid, 19.45 orgel, 20.00 nieuws, 20.05 progr. prol., 20.15 Sin terklaas-progr., 21.15 surprises, 21.30 viool, en piano, 22.05 gram., 22.35 piano, 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 operettes, 23.45 zang en ork. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 gram., 18.20 opera-ork., 18.30 strijdkr., 19.00 filmkrant, 19.30 lezing, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 prijs vraag, 20.15 radioscoop, 22.30 zang, 23.00 nieuws, 23.15 swing corner. DINSDAG HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 symph. ork., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 lichtbaken, 9.30 watërst., 9.35 operet tes, 10.00 kleuters, 10.15 Schubert, 10.30 schoolradio, 11.00 gram., 11.30 als de zie le luistert, 11.40 negro spirituals, 12.00 Angelus, 12.03 Metropole ork., 12.30 weerpr., 12.33 om en om. 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.25 zang en or gel, 13.45 cyclus, 14.30 vrouw, 15.00 schoolradio, 15.30 opera's, 16.00 Zonne bloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 gram., 17.30 Wigwam, 17.45 zang, Hilversum i - 301 m. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.50 Dagope ning, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.55 vrouw, 9.00 Mozart, 9.30 aubade, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Speeldoos, 10.50 kleuters, 11.00 soft and sweet, 11.30 jonge zieken, 12.00 trio en piano, 12.30 weerpr., 12.33 Weens progr., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Skymasters, 13.50 zang en ork., 14.00 vrouw, 14.30 matinée, 16.25 gram., 16.40 jeugd, 17.00 kinderkoor, 17.30 orgel, 17.45 Indonesië. 40) Neem me niet kwalijk, zei ze dan, maar dit is niet de geschikte plaats om zulke geschiedenissen op te halen. In deze sprookjestuin moeten we vooral vrolijk zijn. Gelooft u dat ook niet, juf frouw.... Hm.... Liliane tot wie Jetty zich gewend had, antwoordde vriendelijk: Zegt U maar Liliane, dat is een voudiger. O, ja, viel Molly dadelijk in. Laten we jij'en met elkaar. Dat is veel gezel liger, voegde ze er met 'n geniepige glimlach aan toe. Mijn vrouw voelde de steek. Er kwam een strijdlustige glans in haar ogen, terwijl ze zich met 'n glimlach tot Molly wendde: Als je nu dadelijk mijn nieuwe woorden in omloop brengt, worden ze gauw weer banaal en dan heb ik een hoop last om andere te zoeken Ik was er van overtuigd, dat allen de zinspeling hadden begrepen en stel de tot mijn genoegen vast, dat ze Mol ly's gedrag in stilte afkeurden. De aandacht werd gelukkig afgeleid door een groep athleten, die hun zwem kunst vertoonden in de vijver en groit succes oogstten. Het begon al te sche meren en het diner liep ten einde. Het stemmengegons zwol aan en vro lijk gelach klaterde op. De gasten ver spreidden zich tussen de schitterende bloemperken en in de ruisende lanen, in afwachting van het lichtfestijn en de daaropvolgende danspartij, die tot vroeg in de morgen zou voortduren. Plotseling steeg een groene lichtfontein op uit de vijver en kreten van bewon dering klonken. De gesprekken verstomden een ogen blik. Jetty was dicht bfj mij komen zitten. Het licht straalde zacht af in haar donkere ogen en de geur van haar haren steeg naar mij op als een be dwelming. Er kwam een gelukkige roes over mij en een ogenblik vergat ik alles om mij heen. Eensklaps gichelde Molly hard. Jetty bewoog zich niet, maar ik zelf ging rechtop zitten. On middellijk kreeg ik spijt over mijn zwakheid, maar de goede stemming was gebroken. Ik wierp Robert een betekenisvolle blik toe. Hij begreep het en stond op Ik ga Willy opzoeken, wendde hij zich tot Molly. Hij is met de Van Ler- kens gekomen. Ga je mee? Molly stond met tegenzin op en ver wijderde zich met een ironische glim lach. Dat was een hele opluchting en weldra heerste er 'n vertrouwelijker toon. Marcel dweepte een beetje met mijn vrouw en wist haar tot een tochtje op de vijver te verleiden. Toen Luc, de verloofde van Lily, zich even verwijderde om iets te drinken te vragen, maakte Lodewijk daarvan ge bruik om het meisje een korte ondei zoekingstocht naar kennissen voor te stellen, waarop ze dadelijk inging. Ik bleef met twee jonge dames alleen zitten, nadat ook de andere door vrien den waren meegetroond. Na een ogenblik drong het tot mij door dat ik weinig aangenaam gezel schap was en in een poging tot hoffelijk heid stelde ik eveneens een tochtje voor Yvonne nam het aan, maar Loui sa van Halsbergen bleef liever zitten toekijken. Weinig geestdriftig greep ik de roeiriemen en stak van wal. Zonder er veel acht op te geven, roeide ik in de richting, waarin Jetty was verdwe nen. De vijver eindigde in een punt en ont ving zijn water langs een smalle, lange geul die in de vaart uitmondde. Aan beide kanten stond dicht struik gewas en bloeiende rhodondendrons. Hier heerste rust en de afglans der ver lichting rimpelde slechts vaag aan de oppervlakte van het water. Weemoed sloop nogmaals in mijn hart. Elk ogenblik meende ik de frisse lach van Jetty te horen opklateren, maar al leen zuigend geklots en ver gejoel ver braken de ruisende stilte. Plotseling herinnerde ik me weer mijn gezellin. Je houdt me zeker voor 'n beer, Yvonne? zei ik goedmoedig. Het is hier goed en rustig ant woordde ze. Ik liet de riemen zinken en het bootje boorde zich in het riet, onder het be schermende dak van geurige bladeren. Mannen zijn dikwijls zwijgzaam als ze pas getrouwd zijn, hervatte ze na een poosje. Haar ogen blonken me in de duisternis tegen. De tedere lijn van haar wang en haar zachte kin waren naar mij opge heven. Een vreemde ontroering overmeester de me. Ik zuchtte en ze vervolgde een beetje plagend: Misschien denken ze na over hun verloren vrijheid. Och, die nemen ze toch weer als ze er lust in hebben! lachte ik en terzelf- dertijd schaamde ik me. Ze nestelde zich dieper in de vlijende takken. Haar beklemmend parfum steeg mij naar het hoofd. Verlammende zwakheid benam me alle mogelijkheid tot helder nadenken. Ik voelde hoe ik langzamer hand alle zelfcontrole verloor en ik poogde niet eens meer, mij daartegen te verzetten. Haar bleek gezicht leek me een onwezenlijke droom en trok me on weerstaanbaar aan. Ik wist, dat ze zweeg en wachtte. Het onbestemde heimwee zwol aan in mijn onrustig hart. Plotseling greep ik haar hand en fluis terde schor: Wat ben je mooi zo, Yvonne. Ze lachte geruisloos en sloot de ogen. Dan boog ik naar haar toe en kuste haar. Haar mond was warm en vochtig en mijn hele wezen scheen zich te ont spannen als in een bevrijding. Ze sloeg haar armen om mijn hals en drukte haar zijige lokken ip mijn koort sig gezicht. Dan kwam de ontnuchtering. Ik duwde haar ruw van mij af en greep de riemen. Ze lachte zacht en zei helder in de avond: Ik luisterde niet naar haar en begon als een dolle te roeien. Ik verafschuwde mijzelf, ik voelde de schande van die bevrediging en mijn hele hart ging sme kend en hunkerend uit naar Jetty met haar prachtig vertrouwen en haar frisse jeugd. Ik schaamde me, o wat schaamde ik me thans. Mijn zwijgende gezellin durfde ik niet meer aankijken, want ook in haar ogen vreesde ik een beschuldiging te lezen, omdat ik van haar zwakheid misbruik had gemaakt. Kaarsrecht en stroef bracht ik haar naar ons gezelschap terug. Jetty was er ook al en de vreugde, die bij onze nade ring in haar ogen oplichtte deed me pijn. Ik ging zwijgend naast haar zitten en ze schoof haar arm vertrouwelijk door de mijne. Heb je je goed vermaakt. Jetty? vroeg ik vormelijk. Ik geloof niet, dat je in zo'n ge zelschap de echte vreugde kunt vinden, Mare. De wereld is bedorven. Met een schok ging ik rechtop zitten. Heeft hij Hij kreeg er geen gelegenheid toe, Mare. Mijn bloed joeg wild door mijn hart. Haar dapperheid en onbedorvenheid de den me mijn eigen lafheid scherper aan voelen. Op dat ogenblik begonnen de eerste paren over de dansvloer te glij den. Markiezin d'Exode liep met stralend gezicht van groepje tot groepje en spoor de de jonge mensen aan, zich daarheen te begeven. De ouderen troonde ze mee naar de serres waar exotische bloemen bedwelmende geuren verspreidden. (Wordt vervolgd) Dezer dagen is een K.B. te verwach ten, waarbij gerekend van 1 November af, aan het Rijkspersoneel een tijdelijke loontoelage wordt verleend. Deze be draagt 25 cent per week of f 1.per maand, te beginnen met het tweede kind, waarvoor kindertoelage genoten wordt. Aan provinciale en gemeentebe sturen is verzocht een overeenkomstige maatregel te nemen. (informatiedienst inzake lecttiur) i verboden, 11 streng voorbehouden, 111 gevormde lezers, IV volwasse nen, IV-V rijpere jeugd, V voor allen, VI kinderled. Een sterretje meer dan gewone ontwikk. vereist. De Bom. cijfers geven de toelaatbaarheid aan. Geiser, Matthias: JULIUS CAESAR. (Cae sar der Politiker und der Staatsman). We reldbibliotheek, A'dam, Antwerpen. Een uitstekend vakwerk over deze allesbehalve scrupuleuze figuur en de ingewikkelde si tuaties van de laatste eeuw van de Ro meinse Republiek. Alleen voor vakmen sen. IV. Gerrits, G. G., dr.: GROTE NEDERLAN DERS bij de opbouw der natuurweten schappen. E. J. Brill, Leiden Populaire historie der natuurwetenschappen en wat Nederlanders hiertoe bijdroegen in de laat ste 4 eeuwen. Van harte aanbevolen. IV-V. GoudappelBos, Riek: MARJA GAAT KAMPEREN. Boom—Ruygrok Haarlem. Fleurig kampeerverhaal met positieve strek king. Aanbevolen. VIM. Van Groenewoud, A. H. J., O.P.: DOMI- N1CUS. Dekker Van de Vegt, Nijmegen, Utrecht. De onstuimige geweldenaar St. Dominicus. Een open en eerlijk geschreven hagiografie. V. De Haas, Jo: GEEST CONTRA GEWELD De Driehoek, 's-Graveland. De anti-christe lijke levensfilosofie van de anti-militairis- tische vrijdenker Jo de Haas. Waardeloze en voor katholieken bovendien verboden lectuur. I. Hald, Erika: MEISJES OP AVONTUUR. West-Friesland, Hoorn. Deense meisjes ont voeren een elfjarig papjoch om hem flink te maken. Spannende vacantielectuur VL Hald, Erika: VECHT VOOR HET GOE DE! West-Friesland. Hoorn. De onnatuur lijke daden van de eigengereide elfjarige Deense Erna. Een ongezond boek. VI. Helman, Albert. WAAROM NIET. Em. Querido, A'dam. (De Reuzensalamander). Omgewerkte herdruk van de oorspronke lijk als triologie verschenen roman. De ernstige bezwaren tegen de roekeloze ont lading van de auteur blijven gelden. H. Hoekstra, Han G.: DE IJSMUTS VAN PRINS KAREL. J. M. Meulenhoff, A'dam. De prinsenmuts verliest het van de gewo ne ijsmuts. Een allergrappigst boekje met kinderversjes. VL Kornel, Ina J.: DE SLUIER VAN MAYA. G. F. Callenbach, Nijkerk. De teleurstelling en levensvreugde van de eenzelvige Paula. Protestants getinte lectuur voor oudere meisjes. IVV. Kossen, W. J., en A. Rieger. RONDOM DE OUDE KERK. A. G. Schoonderbeek, Laren. Een beroemde en soms beruchte Amsterdamse stadswijk in verleden en he den. Het boek is met liefde geschreven en prachtig geïllustreerd. HIIV. Van der Leeuw, G., dr.: LEVENSVOR MEN. H. J. Paris. A'dam. Gebundelde op stellen over religie, kunst en filosofie. He laas onder de algemene regelen van de Kerkelijke Wet vallend. 1. Levie, L. H.: SEXUOLOGIE. F. G. Kroon- der, Bussum. Een studieboek voor artsen, uit wetenschappelijk en principieel oogpunt onaanvaardbaar. I. Van Loghem. J. J., prof. dr.: MENS SANA. Kosmos, A'dam, Antwerpen. Gees telijke en lichamelijke gezondheidszorg in kort bestek. Een boek met eigen stijl. Eni ge ontwikkeling is wel gewenst, inIV Meier, J., dr.: MARIA IN HET LEVEN DER JEUGD. W. Bergmans, Tilburg. Een bloemlezing, lofspraken en getuigenissen om de weg aan te geven tot de Maria verering. Soms niet vrij van romantiek. Melissen, Lambert: ZWERVER IN EEN LAND VAN VUUR. Het Hooghuis, Eindho ven. Het leven van Charles de Foucauld, levendig en voor jeugdige .ezers bevatte lijk geschreven. Warm aanbevolen. VI Moerkerk, J. J.: 'N VLIEGEND BE ROEP. Toekomstmogelijkheden in de lucht vaart. Diligentia, A'dam. Populaire voor lichting bij beroepskeuze inzake luchtvaart. Alle jongelui met luchtvaartplannen van harte aanbevolen. V. De heer N. H. Blink, hoofd van de Nederlandse delegatie bij de FAO (or ganisatie voor voedsel en landbouw) te Washington, voert thans besprekingen met de Canadese tarweraad. Hij verklaarde, dat tenzij Canada zijn invoer uit Nederland vergroot, laatst genoemd land gedwongen zou worden zijn aankopen van Canadese goederen te verminderen. De laatste 3 jaar im porteerde Nederland tien maal zoveel uit Canada als Canada uit Nederland. ALAMAK, B.-AiresR'dam, 3 Dover. ALPHERAT B. Air.R'dam 3 v. Santos. AMSTELKERK, 4 v. Tacoradi te Accra. ANDIJK 4 v. P. Mexico te Tampico. ARENDSKERK, Austr.R'dam, 3 v. Gen. ARKELDIJK 2 v. R'dam te Galveston. AVERDIJK R'damN. York 4 te Antw. CONGOSTROOM 4 v. Freet. n. Grandbass. DELFLAND, B.-Air.-R'dam, 3 v. Santos. EDAM 2 v. N. York te Philadelphia. ELSENBURGH 3 v. Londen n. Antwerpen. KOTA INTEN, 3 v. Kaapst. n. R'dam. MARIEKERK, 3 v. Sing, te Swettenh. MELISKERK, 4 v. Freet. te Dakar verw. POELAN LAUT A'damJava 4 te Genua. POLYPHEMUS, 3 v. Bat. n. Sing. PR. ALEXANDER Mntr.Antw. p. 4 Lizard RONDO, 3 v. Sing, te Bat. ROTTI 4 v. P. Said te Bahrein. SALATIGA, 4 n. Puket. ST. ARNHEM GdyniaR'dam p. 3 Brunsb. ST. VLAARDINGEN verm. 4 v. CasabL naar R'dam. STUYVESANT 3 v. Curasao n. Trinidad. TABIAN A'damJava 4 v. P. Said. TEGELBERG, 4 v. Manilla te Hongk. TELAMON 4 v. N. York n. Curasao. TJIBODAS, 3 v. Manilla n. Hongk. WAAL 2 v. Maracaibo n. Curasao. ZEELAND, 4 v. Antw. n. R'dam. ZUIDERKRUIS, 8, 8 u. te R'dam verw. ZWIJNDRECHT 5 v. A'dam te Lulea vrw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3