bureaux van redactie en administratie CHINEZEN VLUCHTEN VOOR RODE LEGERS België gisteren zonder trams EINDELIJK.... de eerste foto Mislukte missie MOSKOU NOEMT BERLIJNSE VERKIEZINGEN ONWETTIG Louise Schroeder wil van functie ontheven worden Drama's op de spoorwegstations tussen Nanking en Sjanghai De gesel komt hard neer Autobussen en taxi's overvol Winkels dicht op Dinsdagmiddag? KARD. MINDS VOOR VOLKSGERECHT Tot hoofd en hart Het weer. Bezwaren van Vakgroep MEER THEE IN JANUARI DINSDAG 7 DECEMBER 1948 72ste JAARGANG Nó. 24327 „Overwinning op koude oorlog" VERKSE2INGEN IN Bt'RUJN Zes personen kwamen om bij brand te Deventer KERSTBOODSCHAP VAN Z. H. DE PAUS Indonesisch comité voor Bedevaart naar Rome Auto's met straalaandrijving Critchley spreekt met Hatta Prof. Romme op thuisreis Officiële tegenspraak Vijandelijk vermogen verzwegen SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cems per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. Uit de eindtelling van dc 1572 kies districten van Wcst-Berlijn blijkt, dat Zondag 86.2 pCt. van de 1.586.090 kiezers naar de stembus is gegaan. Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 1.330.820, Waarvan er 37.156 ongeldig waren. Gro tendeels vertegenwoordigt dit cijfer het a.antal communisten. Zij konden zich slechts voor het communisme uitspre ken, door hun stem ongeldig te maken of in het geheel niet te stemmen. In aantal bleven zij ver achter bij de aan hangers van de drie andere partijen, Want de einduitslagen zijn: Sociaal democraten 858.100 (64 pCt.), Christen democraten 258.496 (19.4 pCt.), en de Liberaal-democraten 214.224 (16.1 pCt.). De grote meerderheid, die de Sociaal democraten behaalden, betekent niet alleen, dat deze partij een zeer grote verantwoordelijkheid zal dragen, maar ook, dat zij voor gevaarlijke problemen zai worden gesteld. In sociaal-democratische kringen over weegt men ernstig de noodzakelijkheid van een nieuwe Berlijnse grondwet. For meel is nog de oude voorlopige grond wet van Augustus 1946 van kracht, aan gezien de door de gemeenteraad opge stelde nieuwe grondwet van Mei 1948 niet door de geallieerde bestuursraad is goedgekeurd. Bij de leider van de Sociaal-democra ten was gisteren reeds enige bezorgd heid merkbaar over de naaste toekomst. Er openbaart zich een zekere tegenstel ling tussen een radicale stroming, die gebruik wil maken van de gelegenheid om het partijprogramma te verwerke lijken en een gematigde richting, die er zich van bewust is, dat de uitslag van de jongste verkiezingen niet zo zeer te danken is aan het programma van de partij, dan wel aan de ondubbelzinnige houding, die zij heeft aangenomen je gens de communisten en jegens de poli tiek der Sovjet-Russische bezettings autoriteiten. Men verwacht dan ook, dat in de komende maanden de interne par tijstrijd in hevigheid zal toenemen. Het sccialisatieprobleem en de kwestie van het onderwijs worden als gevaarlijke bindernissen beschouwd. Louise Schroder, de 61-jarige waar nemende burgemeester van Berlijn, heeft de wens te kennen gegeven van haar functie ontheven te worden. Men verwacht, dat professor Ernst Reuter, de Sociaal-democratische candidaat voor de post van burgemeester, wiens verkiezing tot burgemeester in 1946 door het veto der Sovjets getroffen werd, binnenkort zijn ambt zal aan vaarden. De „oostelijke" gemeenteraad van Ber lijn heeft zich in een verklaring het «nige wettige bestuur van Berlijn ge noemd. Niemand anders was gerechtigd Officiële functies te vervullen. De ver kiezingen van Zondag werden „kluchtig en frauduleus" genoemd. Zij haddén plaats gevonden „onder gewapende ter reur". Tenslotte werd een beroep op de Berlijners gedaan „een einde te ma ken aan het frivole spel van de ver brekers van de eenheid van Berlijn". Radio Moskou spreekt van „onwet tige aparte verkiezingen, waarvan de gehele actie gevoerd werd in een geest van ongebreidelde propaganda tegen de Sovjet-Unie". „De straten in de westelijke sectoren waren bijna geheel verlaten, hoewel de autoriteiten al het mogelijke in het werk stelden om de bevolking door ophitsing en inti midatie tot stemmen te dwingen", al dus radio Moskou. „Daar de stemmen niet op de stembureaux, doch in spe ciale gebouwen geteld werden, zijn de mogelijkheden tot vervalsing der PERCENTAGE VERDELING 1948 1946 1 SO C. DEM. 2 CHR. DEM, 3 LIB. OEM 4 COMMUN. TOTAAL STEMMEN 343.500 TOTAAL STEMMEN 1950.000 Na onderzoek is gebleken, dat bij de brand te Deventer de volgende zes per sonen zijn omgekomen: De dertigjarige echtgenote en een anderhalfjarig zoontje van de heer A. S. de Lange, de 44-ja rige heer Lodeweges uit Zaandam en diens zevenjarig dochtertje en vierjarig zoontje, die bij de familie De Lange lo geerden, en tenslotte de anderhalfjarige Kareltje Thijssen uit Amsterdam, die bij de familie Lodeweges te Zaandam logeerde en door deze familie was mee genomen naar Deventer. Gered zijn de heer A. S. de Lange, mevr. Lodeweges en een driejarig zoontje van de familie De Lange. De politie vermoedt, dat de brand is Veroorzaakt door een defecte schoor steen. De heer De Lange rook brand lucht en wekte zijn echtgenote. Zij is blijkbaar in huis gaan kijken. Men vond haar later dood. De heer De Lange is door een raam ontkomen. Mevr. Lode weges kon met het driejarig zoontje Van de familie De Lange door de dak goot vluchten. In de drie Westelijke sectoren van Ber lijn zijn de kiezers Zondag in groten getale ter stembus gegaan. De commu nisten namen niet aan de verkiezingen deel, doch uit de grote opkomst kan men afleiden, dat de Berlijners er geen twijfel over wensten te laten bestaan, waar hun sympathieën lagen. Bij ver gelijkingen tussen de verkiezingen van 1946 en de thans gehouden verkiezin gen dient men er rekening mede te houden, dat de verkiezingen van 1946 zich uitstrekten over alle vier de secto ren van Berlijn. uitslagen onbeperkt". Als voorbeelden van „ten hemel schreiende schendin gen der kiesvoorschriften" noemt ra dio Moskou: „Een vrouw mocht voor haar man stemmen, de namen van een aantal stemgerechtigden waren van de kieslijsten geschrapt en dat meer dan 90 politiek „onbetrouwbare" personen op de verkiezingsdag gearresteerd wa ren". Ook in de onder Russisch beheer staande pers van Oost-Berlijn weerspie gelde zich de ergernis over de geweldige opkomst bij de verkiezingen. In een gisteravond uitgegeven offi ciële Britse verklaring wordt gezegd dat door 12 geallieerde inspectiegroepen is gemeld, dat de verkiezingen op eert lijke en democratische wijze werden ge houden en geheel in overeenstemming met de voor de verkiezingen opgestel de bepalingen zijn verlopen. „De enthousiaste deelneming van de overgrote meerderheid van de bevolking der Berlijnse westerse sectoren aan de gemeenteraadsverkiezingen was een uiting van moed", zo verklaarde een woordvoerder van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken. „Deze moed van de Ber lijnse bevolking heeft de bewonde ring afgedwongen van alle democrati sche volkeren ter wereld", aldus de woordvoerder, „en de houding der Ber lijners is een aanmoediging voor allen, die gehecht zijn aan de burgerlijke vrii heid en de democratische beginselen" Te Washington beschouwt men de gro te opkomst bij de verkiezingen als een overwinning van het westen in de kou de oorlog. De „New York Times" schrijft: „Een dramatische demonstratie van de bete kenis en successen der ware democra tie werd Zondag gegeven, 160 kilometer achter het ijzeren gordijn". De „New York Herald Tribune" noemt de uitslag „misschien de grootste morele nederlaag die de Sovjet-Unie ooit heeft geleden". Op het Vaticaan is bekend gemaakt, dat Z. H. de Paus op 24 December om 1 uur 's morgens zijn gebruikelijke Kerstboodschap tot de wereld zal rich ten. Deze boodschap zal worden uitge zonden via de kortegolfzender van Radio Vaticana op de golflengtes 19.84 m., 31 m. en 22 m. De Apostolisch Delegaat voor Indo nesië, Mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, heeft een Comité van het H. Jaar voot de Indonesische Archipel samengesteld, welk comité een bedevaart zal organi seren naar Rome bij gelegenheid van het H. Jaar in 1950. Het is als volgt samengesteld: Pater dr. C. Dammann M.S.C., voorzitter: mr. W. M. Hens, di recteur van de K.P.M., vice-voorzitter; K. F. M. Kunen, verbonden aan de Rot terdamse Lloyd, secretaris; J. Matur- bongs, R. H. Soebagoes en dr. Njo Tiong Tjiat, leden. Mgr. De Jonghe d'Ardoye heeft het ere-voorzitterschap aanvaard. De uit de oorlog ontsproten ellende en wanhoop van de kleine mandie reeds lang een dagelijkse metgezel zijn van deze categorie mensen in Mandsjoerije en in Noord-China, hebben zich nu ook in Nanking en Sjanghai genesteld en hun vernietigende vangarmen ook verder naar Zuid-China uitgestrekt. De ver slagen uitdrukking op de gezichten van de vluchtelingen, die Nanking per kar, per jonk, per spoor of strompelend binnenkomentonen dit duidelijk aan. De blik van hen allen is naar het Zuiden gewend. Het belangrijkste toneel van dit dra ma van ellende zijn de spoorwegsta tions te Nanking en Sjanghai, waar de vluchtelingen weer een mijlpaal van hun exodus naar het Zuiden hebben be reikt en zich voor de volgende étappe gereed maken. Duizenden van deze hongerige en dakloze boeren en studen ten dringen dag en nacht de stations binnen. De wachtkamers, bagage-ruim ten, de perrons, het plein buiten dat zijn de plaatsen waar zij zich neerlaten, totdat zij zich de spoorwegrijtuigen kunnen binnenkopen, binnenbedelen of kunnen binnenwerken. Want deze spoorwagons zijn voor hen de enige mogelijkheid om de naderende commu nisten en de felle winterkoude te ont vluchten. Met hun schamele bezittin gen, die zij in een race tegen de tijd uit handen der communisten hebben kunnen houden, en welke bezittingen naast hen, onder hen en op hen liggen opgestapeld, wachten zij op voortzet ting van de reis. Lange, lange rijen staan uur na uur voor de derde klasse loketten op een kaartje te wachten. Zij wor den ordelijk en rustig gehouden door beleefde doch standvastige politie agenten. Deze vermoeide schare heeft nog altijd een deel van haar goed geaardheid en traditioneel Chinees gevoel voor humor behouden, doch ook heeft zij de grimmige realiteit aanvaard. Tegen de muren, uitkomend (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Maandag hebben in heel België de tram en de buurtspoorwegen op een paar kleine uitzonderingen na stilgele gen. Het publiek werd er niet door ver rast, want al vanaf Zaterdag wist ieder een. dat men met de waarschijnlijkheid rekening zou moeten houden, op Maan dag nergens een tram te vinden. De staking is te beschouwen als een soort van waarschuwing, een demonstratie om te wijzen op de dringende nood zaak de salarissen van het personeel aan te passen. Het is evident, dat deze in vele geval len beslist te laag zijn. De eisen, die het personeel stelt, komen neer op een ge middelde loonsverhoging van ongeveer 1315 pCt. Sedert enkele weken waren de vakbonden bezig om contact te leg gen met de regering. Dit is niet gelukt. totaal uitgebrande zolderverdieping van het pand Assenstraat 17 te Y®uenter, waar in de vroege morgen van de Sint Nicolaasdag het trieste ®"»a zich afspeelde. Een moeder met een kind en een toevallig logerende vader met drie kinderen vonden kier de dood ia de vlammen. Tot het laatste toe hadden zij zich be reid verklaard om normale besprekin gen te voeren. Pas toen men de indruk kreeg, dat de regering geen gehoor wenste te geven aan deze uitnodiging, werd de staking voor Maandag aange kondigd. Het was dus inderdaad een demon stratie van de solidariteit der vakbon den, waarvan verwacht wordt dat zij enige reactie bij de regering zal uitlok ken. Gisteren is daarvan echter nog niets gebleken, zodat men in de krin gen van het trampersoneel over de mogelijkheid kon horen spreken, dat de staking vandaag en eventueel vol gende dagen zou voortduren. Bij het bestuur van verschillende vakbonden werd dit tegengesproken. De bedoeling bestaat daar echter wel om Maandag a.s. opnieuw te beginnen, als de staking die nu plaats vond geen resultaat mocht hebben opgeleverd. Intussen bood Brussel vandaag geen stille maar een ongewoon levendige aanblik. Bij de tramhaltes zag men autobusen in plaats van trams. Het autoverkeer in het algemeen was bui tengewoon groot en de taxichauffeurs zullen over de staking wel niet te kla gen hebben gehad. Naar Homer Biggart, de door zjjn verbljjf i n het hoofdkwartier van de Griekse rebellenleider generaal Markos bekend geworden correspondent van de New York Herald Tribune, meldt, heb ben bepaalde Hongaarse instanties er bij de openbare aanklager van het Volksgerecht op aangedrongen een ver volging in te stellen tegen Kardinaal Mindszenty, de Primaat van Hongarije, „wegens opruiende activiteit." Men wil deze aanklacht blijkbaar baseren op de verklaring, die de Kardinaal onlangs heeft afgelegd naar aanleiding van de laster der communistische regering te gen zijn persoon. Er gaan geruchten dat dc Kardinaal gearresteerd of verbannen zal worden. Hij verblijft op het ogen blik in zijn paleis in Esztergom, waar hij zich veilig acht tegen politioneel op treden. Aan mr. J. R. H. van Schaik is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn functie van lid-voorzitter van de commissie van deskundigen voor de tabaksaccijns, onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. Als zijn opvolger in benoemd mr. F. G. C. ,J. M. Teulings, te Vugbfc op het plein, zitten familiegroepen. Vaders, moeders, spelende of huilende kinderen, babies. Om hen heen staan potten en pannen en liggen gescheur de dekens en wat armzalig bedde- goed. Sommigen houden voortdurend de wacht bij een kostbaar stuk var kens- of lamsvlees, dat in oude kran ten is verpakt. Kuikens, eenden en geiten piepen, kwaken en mekkeren. Een heel enkele vluchteling beschikt over een gescheurd valies of een gehavende koffer. Zij die eindelijk kaartjes hebben ver overd, stromen door de nauwe toegan gen, waar een volgende strijd begint de meer ernstige strijd om in de trein te komen. Men is vastbesloten zijn doel te bereiken. Men worstelt zichzfelve en de bagage en de levende have in de slecht verlichte en slecht geventileer de houten wagens. Lang voordat de trein het station verlaat zijn de wagens al vol en toch wordt voortdurend ge poogd om nog binnen te komen. Zelfs als de trein zich al in beweging heeft gezet worden deze hardnekkige pogin gen nog voortgezet. De vluchtelingen staan op de tree planken en op de koppelingen tussen de wagens. Hoofden verschijnen uit de ramen en blijven daar. Er is geen ruimte om ze terug te trekken. Zo nu en dan rolt er een verstekeling van de spoordijk. Hij had blijkbaar geen kracht meer om zich aan de wagen vast te klemmen of is met zijn voeten van de treeplank gegleden. Een enkele maal probeert een soldaat zonder kaartje in een spoorwegrij tuig te komen. Het treinpersoneel en de politie geven zich echter werkelijk grote moeite om voor de belangen van de passagiers op te komen en veelal gaat de soldaat er uit door een deur of door een raam. Op elk station aan de lijn van Nanking naar Sjanghai vertoont zich hetzelfde beeld, doch in mindere mate. Deze vlucht der onfortuinlijken eindigt soms in de dood. Vier personen, een vrouw, een man, een jongen en een meisje, werden dezer dagen van het dak van een spoorwegrijtuig geveegd door de stalen verbindingsstukken van een lage brug tussen Sjanghai en Hangtsjou. Anderen werden ernstig gewond en ont- Volgens een artikel in de „Daily Herald" zijn proeven met straalmo toren voor automobielen genomen, welke zulke goede resultaten had den, dat een begin zal worden ge maakt met het ontwerpen van straal motoren voor kleinere auto's. De tegenwoordige straalmotor is ont worpen voor vrachtauto's en auto bussen en de proeven zijn in het geheim genomen. Volgens het arti kel zal de nieuwe straalmotor ge makkelijk in het achterdeel van de chassis aangebracht kunnen worden. Het rijden zou vergemakkelijkt worden, daar slechts op de rem, snelheid en stuur gelet zou behoe ven te worden gelet. Een versnelling zou niet nodig zijn. -- snapten ternauwernood aan de ver drinkingsdood toen zij in de Sootsjou- rivier werden gestoten bij de westelijke buitenwijken van Sjanghai. Dezelfde tonelen die zich in Nanking afspelen kan men opnieuw te Sjanghai waarnemen. In de eerste klasse treinen is het hier minder slecht, doch toch nog altijd vrij beroerd. Alleen de gegoede Chinezen kunnen de hogere prijs voor de gereserveerde plaatsen betalen. Ge lijk de andere vluchtelingen slepen ook zij hun bagage, hun opgerolde dekens en hun babies mee. Dit is niet een groep atoommannen of bewoners van Mars zoals Jules Verne ze zich zou hebben voorgesteld. Neen, het zijn gewone mensen uit de twintigste eeuw en wel leden van de politie te Washington. Zij hebben een nieuwe uit rusting ontvangen en vorige week mar cheerden zij met gasmaskers, gummi stokken, traangasbommen en karabijnen voor het eerst uit. Het verkeer zullen zij in deze uitrusting gewoonlijk niet regelen, maar andere vormen van publieke opwinding kunnen zij wel aan. Opgericht is de Vereniging Officieren Artillerie met ongeveer 500 leden. Zij heeft ten doel, het mede door de oor log en de bezettingsjaren verloren ge- gane contact tussen de officieren van het wapen der artillerie te herstellen. Verwachting tot Woensdagavond: Meest krachtige en langs de kust tijdelijk harde of stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Verander lijke bewolking met op de meeste plaatsen enige regen. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 8.3416.29; Maan op: 13.33. Het Australische lid van de C.v.G.D., de heer Critchley, is volgens Antara hedenochtend per vliegtuig naar Djocja vertrokken. In hetzelfde toestel reisde mee de consul-generaal van India te Batavia. Onmiddellijk na aankomst te Djocja had de heer Critchley een be spreking met Moh. Hatta. De' consul generaal van India, werd door Soekamo ontvangen Tijdens het bezoek, dat dr. Beel en de Nederlandse Kamerleden aan Madoe- ra brachten, heeft jhr. mr. Van der Goes van Naters in een bijeenkomst van de voorlopige Madoerese volksvertegen woordiging gesproken. Hij verklaarde uiterst verheugd te zijn, dat de Madoe- rezen voor hun bestuur democratische, parlementaire vormen kozen, aangezien de democratie het enige stelsel ter we reld is, dat uitgaat van de onvolmaakt heid van de mens en zijn instellingen. Militaire kringen te Djocja hebben verklaard, dat na de onderdrukking van de opstand te Madioen ongeveer 3.000 personen, grotendeels leden van de Lasjkar Rakjats, zijn gearresteerd. On geveer de helft van de wapen- en mu- nitievoorraden van de opstandelingen zijn in beslag genomen. De rest is ver nietigd of verborgen door de opstande lingen. De communistische leiders Wi- kana, Setiadjit en Soemarsono zijn nog op vrije voeten. Gisteren is te Batavia medegedeeld, dat Nederlandse patrouilles Zaterdag 20 km. ten Oosten van Tjikampek, of 80 km. ten Oosten van Batavia, aanzienlijke verliezen hebben toegebracht aan een grote geïnfiltreerde bende. Aan Neder landse zijde sneuvelde één man; twee militairen werden licht gewond. Prof. Romme is gisteren, volgens de „Nw, R. Crt.", uit Batavia naar Neder land vertrokken. Hedenochtend zijn de Kamerleden Korthals en Tilanus per vliegtuig uit Batavia naar Nederland vertrokken. Morgen vertrekken de heren Van der Goes van Naters en Meijerink. De ad viseurs van de kabinetsdelegatie, die uit Nederland waren meegekomen, ver trokken eveneens dezer dagen naar Ne derland. Van officiële zijde is het ANP mede- gedeeld, dat het bericht, als zou H. M. Koningin Juliana aan generaal Franco op zijn zes en vijftigste verjaardag een volbloed paard ten geschenke hebben gegeven, volkomen uit de lucht gegre pen is. Dagenlang hadden prominente Britse persfotografen reeds geaasd voor de hek ken van Buckingham-palace om de eer ste foto te bemachtigen van de jongste spruit aan de Britse koninklijke stam. Met hun „Long Toms" en „Dikke Ber tha's hun vèrdragende tele-camera's hadden zij zich verschanst op de na bijgelegen daken en in steeds toene mende agitatie en spanning wachtten zij, ieder begerig om als eerste den volkeren van het Britse Imperium het beeld van de jonge prins te tonen. In Fleet-street liepen de bedragen, die voor de eerste goede foto's geboden werden, op tot 5000 gulden en Engeland begon reeds onge rust te worden, totdat Zondag door in side-information vernomen werd, dat diezelf de middag nog de jonge prins zijn eerste wandelrit door de tuinen van Buckingham-palace zou maken. De slui ters werden gespannen en toen zuster Maud Helen Rowe achter de hoogwielige kinderwagen naar buiten trad, begon nen de filmcamera's te zoemen en klik ten de sluiters der „Long Toms" en „Dikke Bertha's". En in een run ging het toen naar de donkere kamers. In spanning wachtten intussen de vol keren van het Empire en de wereldpers op de resultaten en reeds meldden de Engelse persbureaux vol vreugde, dat de wereld spoedig de eerste foto van de jonge prins zou kunnen aanschouwen. Tweemaal werd onze foto-redactie gis teren gealarmeerd door de foto-pers- bureaux. En gistermiddag eindelijk mochten wij het resultaat ontvangen, dat wij hierbij afdrukken. Het spijt ons er niet de ruimte aan te kunnen beste den, die de Engelse bladen ervoor heb ben ingeruimd. De „Daily Mirror" vul de bijna haar gehele voorpagina met deze idyllische foto. En de Engelse foto-bu- reaux laten reeds weten, dat wij bin nenkort een nog betere opname tege moet kunnen zien. (Van onze Haagse redactie) De vakgroep Detailhandel in glas, aardewerk en huishoudelijke artikelen heeft met de nieuwe winkelsluitingswet in het vooruitzicht op een persconferen tie mededeling gedaan van haar inzich ten, die sterk gekant zijn tegen de uniforme winkelsluiting van de detail handel op Dinsdagmiddag. Zij wijst op het doodse stadsbeeld, dat dan ontstaat, én ook op de ongemakken voor expediteurs, grossiers en vreemde lingen. In de branche van glas, aarde werk en huishoudelijke artikelen kan men niet spreken van een primaire le vensbehoefte. Hier treft men een elas tische verkoop aan. waarvoor een ruime koopgelegenheid moet zijn. Deze vakgroep stelt nu voor een z.g. 50-urenplan, waarbij de maximum-ope ningstijd van de gehele detailhandel op 50 uur per week gesteld wordt. De win kelier wordt dan vrijgelaten zijn zaak gedurende een aantal uren van de week te sluiten. Hij dient zelf te bepalen wat zijn consument het best schikt. Op deze manier zullen aldus redeneert men de winkeliers in een bepaald stadsdeel elkaar ongetwijfeld vinden in het bepa len van de sluitingsuren. Dan krijgt men de figuur, dat bijvoorbeeld in het cen trum van een stad de winkels op Dins dagmorgen gesloten zullen zijn en in do, buitenwijken op een andere morgen. Op deze manier behoeft het personeel niet de dupe te worden van een algehele winkelsluiting, want het kan, als de winkels in een bepaald stadsdeel geslo ten zijn, altijd in een ander deel zijn inkopen doen. Kant men zich dus tegen de uniformi teit, deze haalt men echter langs de andere kant voor bepaalde stadswijken toch weer binnen. Men moet het waar schijnlijk zó zien, dat deze vakgroep vooral ageert tegen de Dinsdagmiddag sluiting en dat zij het eigen initiatief van de winkelier naar voren wil doen komen. Intussen is er bij. dit plan de moeilijk heid van de controle, die, al is zij uiter aard van secondair belang, ongetwijfeld bemoeilijkt wordt door de verschillende uren van sluiting. Ter persconferentie verklaarde men, desnoods wel een uniforme ochtendslui ting te kunnen aanvaarden, maar het liefst zag men de detaillist geheel vrij gelaten binnen het kader van het maxi male aantal van 50 uur. (Speciale berichtgeving) In tegenstelling met andersluidende berichten vernemen wij van bevoegde zijde, dat het nog niet vast staat, dat de thee met ingang van 1 Januari van de bon zal gaan. Wel zal omstreeks die da tum de theevoorziening veel ruimer zijn dan tot nu toe het geval was, daar de regering grote partijen Sumatra- en Java-thee heeft aangekocht. Moeilijk heden leveren echter de theepakkers op. daar deze in verband met het prijspeil zeer voorzichtig zijn met het overnemen van de partijen. Indien de overname van de theepakkers eind December a.s. niet voldoende is, zal de regering enige thee bonnen tegelijk bekend maken, teneinde opheffing van de theedistributie te for ceren. De Rotterdamse rechtbank heeft he denmorgen de 55-jarige bankier-koop- man J. H. van H. veroordeeld tot 50.000.boete subs, vijf maanden hechtenis, wegens overtreding van het besluit vijandelijk vermogen, overeen komstig de eis. In de tweede helft van het jaar 1943 had H. van de Duitser A.B.. directeur-generaal van „Blasé Aktien- gesellschaft" in West-falen 367.000. aan Nederlands bankpapier ontvangen om dit te bewaren en er na de oorlog in Nederland tabak voor te kopen voor de Duitse firma die sigarenfabrieken ex ploiteerde. Na de bevrijding verzuimde H. van dit vijandelijk vermogen mede deling te doen aan het Beheersinstituut. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking, waarbij de prijzen van buitenlandse gedistilleerde dran ken worden vrijgelaten. O ofschoon de regering, zoals gebrui kelijk, in alle talen zwijgt over het verloop van de besprekingen der Nederlandse delegatie met de repu blikeinse autoriteiten, menen wij toch reeds uit de hele gang van zaken, noemen wij slechts de vrij plotselinge terugkeer van de ministers Sassen en Stikker en de verklaringen van Hatta zelf te mogen opmaken, dat de missie geen succes heeft opgeleverd. Erg te verwonderen behoeft dit niet. Djokja heeft haar bekende diplomatieke spel letje weer volgens alle regels der kunst gespeeld en tegelijk met de onderhan delingen haar propaganda-machine in Parijs, Washington en India op volle toeren laten draaien. De republiek, verre van onder de indruk te zijn van onze „zware" delegatie, heeft zelfs niet ge aarzeld op alle mogelijke wijzen de Nederlanders te laten voelen, dat wij eigenlijk niet veel meer dan „lucht" voor haar zijn. Nog vóór de ministers uit het vliegtuig waren gestapt sug gereerde het rep. persbureau Antara reeds, dat uit de „zware" missie, die Den Haag naar Indonesië zond, duidelijk bleek, hoe belangrijk en invloedrijk de Nederlandse regering de republiek wel achtte. De republiek trok er zich weinig van aan, dat Den Haag al of niet onder buitenlandse druk, een „allerlaatste" poging ondernam om alsnog te trachten met Djocja tot overeenstemming te komen. Hoezeer alle respect voor de Neder landers wel is verdwenen, bleek nog eens bij de aankomst onzer delegatie op het vliegveld van Djocja, waar de republi keinen bij het zien van de rood-wit- blauwe vlag met het K.L.M.-embleem, van hun ontstemming blijk gaven, waarop de vlag prompt werd verwijderd. Deze entrée was eigenlijk al voldoende om te beseffen, dat er van een accoord geen sprake kon zijn. O.i. ware het beste antwoord op deze belediging van onze driekleur geweest, dat onze minis ters onmiddellijk weer in het K.L.M.- vliegtuig waren gestapt en via recta naar Batavia waren teruggekeerd. Maar wij zijn geen diplomaten en ministers dikwijls wel en dus „namen" zij deze belediging. Zij namen ook glimlachend dat zij de risée werden van een aantal republikeinen, toen bleek, dat de roltrap om het vliegtuig te verlaten, op dat moment juist stuk was, tengevolge waar van, naar de correspondent van Trouw op Java mededeelt, de delegatie gedwon gen was een hele klauterpartij over stoelen te ondernemen alvorens de be gane grond te bereiken. Djocja weet uit het verleden, dat het zich zo iets kan veroorloven, wij blijven toch wel pra ten En er is gepraat. Ondanks prealabele kwesties, waarover eerder zo veel te doen was. Wij zouden directe onder handelingen voeren met Hatta c.s. zon der de Commissie voor Goede Diensten, maar het Amerikaanse lid der C. v. G. D., Cochran, heeft nog nooit zo'n drukke week gehad. Zijn enige succes was, dat hij voor één dag Hatta naar Batavia heeft weten te krijgen, doch toen was de mislukking reeds vrijwel een feit. De republiek bleef ook nu op haar oude standpunt staan: willen de Neder landers een interim-regering met Djocja, dan zal en móet de republiek hierin de eerste viool spelen. Ook met de door de Nederlanders gewenste positie van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon kon zij zich niet verenigen. Eveneens bleef zij krachtig vasthouden aan het natio nale karakter van haar leger. Zelfs al zou minister-president Hatta geneigd zijn geweest op een of ander punt con cessies te doen, dan had hij dit toch niet kunnen doen, omdat de republikeinse partijen van de eerste dag der bespre kingen af hem onder druk zetten om de besprekingen met de Nederlanders te verbreken. Het zal ook wel geen toeval geweest zijn, dat juist tijdens de onderhan delingen te Djocja het vierde in terim-rapport der Commissie voor Goede Diensten te Parijs verscheen. Weliswaar heeft onze regering direct op de onjuist heden en verkeerde voorstelling van zaken, welke de C. v. G. D. daarin geeft, gereageerd, maar van deze laatste reac tie neemt het buitenland nauwelijks kennis. Het kwaad was weer geschied, de republikeinse zaak staat er op het internationale forum nog steeds uitste kend voor. Achteraf is men geneigd zich af te vragen of de jongste Nederlandse missie, die klaarblijkelijk een mislukking is ge worden, wel, internationaal gezien, in ons voordeel heeft gewerkt. Ongetwijfeld zal onze regering haar plan om vóór 1 Jan. 1949 een interim regering te vormen en dan zonder de republiek, doorzetten, Dr. Beel wees hier dezer dagen bij de installatie van de weli-negara van Oost-Java te Bondo- woso nog uitdrukkelijk op maar ge zien de gehele situatie is de toestand voor onze regering, niet het minst, om dat de hernieuwde besprekingen met Djocja het vertrouwen der deelstaten in onze politiek wel enigszins geschokt hebben, uiterst precair. Nog slechts een tweetal weken schei den ons van de in de ogen van alle Indonesiërs zo belangrijke datum 1 Jan. 1949. De republiek heeft die datum al tijd beschouwd als het ogenblik, waarop zij vrijwel onafhankelijk van Nederland zal komen te staan. Daarom wil zij eigenlijk geen Unie, daarom wenst zij de bevoegdheden van de Hoge Verte genwoordiger tot ongeveer nul te redu ceren, daarom wil zij haar eigen leger en buitenlandse betrekkingen handha ven, zelfs met Moskou, daarom gaat zij voort met haar bestandsschendingen. Daarom heeft zij zich ook nooit aan Linggadjati- of Renville-accoord ge houden. 1 Jan. 1949 wilde zij halen zonder essentiële concessies aan de Ne derlanders te doen. Het is haar tot dus ver met stëun van de internationale wereld gelukt, dit spel met succes te spelen. De missie-SassenStikker ging naar Djocja, omdat onze regering meende, dat er, zoals zij omzichtig zeide, „wellicht" nog mogelijkheden waren om met de republiek tot overeenstemming te ge raken. Hebben de jongste besprekingen der delegatie haar eindelijk het tegenover gestelde geleerd? En zal zij daaruit de enig mogelijke consequentie dur ven trekken? De Staten van Curasao hebben gepro testeerd tegen het feit, dat dr. Da Costa Gomez onofficieel een tussenregeling voor de Nederlandse Antillen heeft aan gekondigd inplaats van publicatie van de ontwerp-constitutie, die de redactie commissie van de Ronde-Tafelconfe rentie M November heeft voltooid. Maak uw huis zo, dat allen er zich I veilig en geborgen voelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1