Meer water van Bloemendaal naar Amsterdam RIJKSPOLITIE KAN BINNEN LANDSE ONLUSTEN AAN Haarlem kende weken van groot ongerief Voor de stille Armen Koningin bezichtigde geschenken Bijz. Gerechtshoven Den Bosch en Leeuwarden worden 1 Febr. a.s. opgeheven AGENDA- WEER OP AFBETALING KOPEN? Plan Middenstands centrale Priesterfeesten op Hageveld VIJFTIG JAAR GELEDEN Uit de N.H. Crt. van December 1898 Hoe spelen de R.K. clubs? DINSDAG 7 DECEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING PAARDENSPORT Goede resultaten van Haarlemse ruiters St. Nicolaasfeest De Cross in Lisse i 1 MIEP ZWIJGT R.K. LEESZAAL Jubileum bij de politie Zuid-Afrikaanse Vereniging Burgerlijke Stand Distributienieuws Landbouwvacantiebonnen HEEMSTEDE Koperen priesterfeest kapelaan J. de Ruyter R.K. Middenstand Katholieke Actie STILLE ARMEN „Door Eendracht Sterk" SANTPOORT SYMPATHIEK GEBAAR Vrachtauto contra brievenbus Van wie is dit hondje? Nieuwe kerkkussens ZANDVOORT V.V.V. VELSEN ST. NICOLAASFEEST IJ MUIDEN 12 aspirant-vishandelaren haalden diploma CASTRICUM HAARLEMMERMEER Distributienieuws St. Nicolaas bij de K.A.B., HOOFDDORP Jongeren gemeenschaps avond Hoe staat het met de ijsbaan? BEVERWIJK VEILINGNIEUWS BENNEBROEK Burgerlijke Stand Herstel van Keulsche Dom in gevaar Dodelijk ongeluk op spoorbrug Holland-Festival 1949 Bestrijding ratten en muizen Jubileum Jhr. Tjarda op Soestdijk Vliegenier veroordeeld Waterstanden BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam 97 if-# VRIJ VASTE MARKT Nog enkele weken, en het ogenblik is daar, dat de aanleg van de pijpwater- leiding vanuit het pompstation Leiduin nam: Amsterdam zijn beslag heeft ge kregen. En dat zal voor de Amsterdam mers een dankbaar gerief betekenen, en voor veje Haarlemmers het verdwijnen van een groot ongerief. 'Want deze aanleg heeft de laatste maanden letterlijk al heel wat voeten in de aarde gehad: opgebroken straten, omlegging van verkeer en al wat een dergelijk evenement met zich mee kan brengen. Maar als al deze noodzakelijke opbrekerij voor de Haarlemmer tot het -verleden behoort en hij zijn weg kan kiezen zonder obstakels te moeten over winnen, dan zal de Amsterdammer zich gelukkig kunnen prijzen, dat een goede watervoorziening naar zijn schone stad voorlopig weer verzekerd is. Want Am sterdam heeft water nodig, veel water zelfs. De steeds toenemende bevolking en de groeiende industrie vragen ieder jaar weer een grotere hoeveelheid van dit kostbare vocht. En daarbij komen nog de vele gemeenten rond de hoofd stad en verscheidene plaatsen in het Gooi, waaraan de Amsterdamse Water leiding moet leveren. De geschiedenis van deze bijna hon derdjarige waterleiding is lang en laat zich niet in een paar regels beschrijven. Prins Willem van Oranje, de vroeg over leden zoon van Willem III, stak in No vember 1851 de eerste spade in de grond voor de eerste winplaats in de duinen, de zgn. Oranjekom. In de loop der jaren is deze kom uiteraard uitgebreid en tot op heden levert ze nog steeds zestig per cent van de benodigde hoeveelheid wa ter, In Leiduin, op de grens van Heem stede en Bloemendaal, wordt het water gereinigd en vandaar wordt het via verschillende leidingen naar Amster dam gevoerd. Momenteel zijn er drie leidingen in werking, terwijl aan de vierde thans hard gewerkt wordt. Wan neer de werkzaamheden in Haarlem beëindigd zullen zijn, dan wil dat niet zeggen, dat daarmede de vierde leiding in haar geheel gereed is gekomen. Dit zes kilometer lange stuk is slechts een begin, dat vanuit Heemstede naar Haar lem-Oost loopt en daar aansluit op de leiding in de Slachthuisstraat. Dat er wat materiaal en omvang betreft nogal Vandaag een paar flinke giften. Die zijn natuurlijk bijzonder welkom, maar de kleintjes hebben niet minder waar de. Gij kunt ze aan ons redactiebureau Smedestraat 5 bezorgen, en overigens. laten wij de propaganda ditmaal graag over aan „Spaamebabbelaar." Saldo 6 December f 39,—; Heden bin nengekomen: N. V. Drukkerij „De Spaarnestad" f 1000,J. E. f 25,Pu blico f 100,Gevoelskwestie f 5,H. H. flO,—v. H. f2,50. De door de heer N. Stegeman be schikbaar gestelde „Boekenrode"-beker werd onlangs als dressuurprijs verrpe- den. Mej. T. Eysvogel behaalde het hoogste aantal punten, maar daar eigen paarden een handicap kregen, kwam de beker voor 'n jaar in het bezit van de heer Eysvogel met Jacky van de Haarl. manege, maar niet dan na harde strijd tegen mej. Hagens op Gold-Lass. Dr. Eysvogel en de heer R. Davidson deelden de tweede prijs met een gelijk aantal punten, terwijl de heer Wijn- berg een derde prijs werd toegekend, mevr. Frerk werd vierde. Tezamen met een tiental kinderen uit het St. Jacobsweeshuis vierden de jeugdige ruiters en amazones van Haarlem dezer dagen het St. Nicolaas feest in da manege. Met muziek en een poppenkast werd de juiste stemming verkregen en toen de goede Sint zijn entrée maakte, was het een opgetogen schare, die hem zingende welkom heette. De kleine gasten van die avond, die toch al zo veel moeten ontberen, werden hartelijk in de kring opgeno men en door de goede Sint extra be dacht. Onder de allerslechtste weersomstan digheden trok een grote schare ama zones en ruiters Zaterdag naar Lisse om deel te nemen aan de Cross Coun try georganiseerd door de Venneper- ruiters. Twee Parcoursen, een zware ter lengte van 2400 meter en een lichte van 1500 meter. In het totaal startten 70 ruiters. In de zware klasse, burgerrui- ters, zegevierde de gevreesde combina tie H. Eysvogel-Jacky. Tevens de beste prestatie van de dag. In de jeugdklasse, geen landelijke ruiters, eveneens een Haarlemse overwinning door Trudy van der Meer op Irish. Beauty in 5.14. Mej. Fleury op Maquis 2e 6.06. Jo. Rijn- vèld Avanti volgde in 6.19, daarna Greet Veldhuyzen van Santen op Ma tador 6.53. Verder een knal parcours van Benno Wallage, die zich evenwel door het misrijden van een vlag een zekere prijs zag ontnomen. Een volgen de keer beter. De Haarlemmers kunnen dus met het bereikte resultaat tevreden zijn. (Advertentie) over wat morgen de pot schaft. Ze heeft een verrassing in petto. Mevr. Lotgering-Hillebrand heeft een bijzonder lekker recept voor: GEVULDE KOOL Pl.m 300 gr. leverworst of leverkaas, 1 losse" savoyekool, zout, peper, nootmus kaat, 60 gr. boter, 1 sneedje brood, 1 uitje. Fruit gesnipperde ui in wat boter, week het brood en maak het fijn. Meng ui en brood met leverworst en kruiden tot een stevige pasta. Neem voorzichtig bladen van de kool, snijd de nerf gelijk met het blad en kook de bladeren (8 stuks) in water met zout tot ze soepel zijn. Laat ze uitlekken Verdeel de pasta in 8 porties, leg in elk blad een rolletje pasta en vouw het blad tot een klein pakje. Bind er een draadje om. Bak de pakjes in hete boter even bruin, maak de jus af en stoof ze hierin even na. Verwijder de draadjes en geef de kool met aardappelpurée of met macaroni. Bnbi. Centr. But. v. d. Tvinb.veilmgen. verschil is tussen de eerste leiding in 1851 en die in 1948 zal wel niemand verwonderen. De omvang van de eerste bedraagt 50 c.m., terwijl de tweede tweemaal zo groot is. De eerste leidin gen werden van gietijzer gemaakt. Daar is men nu van afgestapt. Het zou een te 'kostbare geschiedenis worden en bo vendien spraken nu ook de deviezen een hartig woordje mee. Daarom is men overgestapt op beton, waarin een me talen mantel is aangebracht voor de waterdichtheid. Een flinke bezuiniging betekent ook het asbestcementkoord, waarvan de koppels tussen de pijpen vervaardigd worden. Vroeger werd hiervoor lood gebruikt, doch dit bleek ook te duur te zijn. Dat de aanleg nog zo betrekkelijk vlot is verlopen, is te danken aan de grote medewerking, die de verschillende gemeentebesturen heb ben verleend. Vaste plannen zijn nog niet ontworpen om de leiding direct naar Amsterdam door te trekken, maar verwacht mag worden, dat ze het vol gend jaar wel bij het gemeentebestuur van Haarlem zullen worden ingediend. In ieder geval zullen de ruim een millioen mensen, die van de waterleiding uit Leiduin gebruik moeten maken, hun baat hebben bij deze vierde leiding. Dinsdagavond 14 December om 8 uur komt de heer H. Simonis, directeur van de Volkscredietbank te Enschede, een lezing houden voor de Middenstands centrale voor Haarlem en omstreken. De heer Simonis zal het oprichten van een stichting ter sprake brengen ten be hoeve van de credietverzoekende ko pers van noodzakelijke en/of nuttige verbruiksgoederen. In "Enschede werkt reeds een stichting op dit gebied. In verband met de steeds geringer wordende koopkracht en het grote aan bod van verbruiksartikelen, zal het ko pen op afbetaling weer hoe langer hoe meer ingang vinden. De Middenstands centrale wil in navolging van haar zus tervereniging in Enschede het kopen en verkopen in termijnen in banen leiden, welke sociaal en economisch verant woord zijn. In de Enschedese Stichting heeft ook het gemeentebestuur zitting. Het behalen van winst wordt niet be oogd. Om het gestelde doel te bereiken, staat de stichting tegen betaling van een redelijke risicopremie borg voor credietwaardige personen, die een voor schot behoeven voor aankoop van nood zakelijke, of nuttige ge- en verbruiks goederen. Inschakelen van een bank is uiteraard nodig. Indien nu een cliënt een détaillist ver zoekt in termijnen te mogen betalen, dan geeft hij dit verzoek door aan het Stichtingsbestuur. Eerst wanneer daar op gunstig is beslist, geeft de volks credietbank het gevraagde crediet en ontvangt de verkoper al dadelijk „zon der enige korting" het hem toekomen de volledige bedrag. Ieder detaillist, die zich bij de Stichting aansluit, moet in het kapitaal deelnemen. Op 14 De cember zal dan beslist worden, of een dergelijk instituut in Haarlem ge wenst is. Enkele aanwinsten van de R.K. Lees zaal aan de Nwe. Gracht 70; A. Coolen en G. Bomans; Liefde, dood en minne. A. J. Cronin, Dokter Finlay. Rose Franken; Claudia, het verhaal van een gelukkig huwelijk. Ph. Gibbs: Achter het ijzeren gordijn. Idem: Door de storm. Hella S. Haasse: Balladen en legenden. Sanne van Havelte: In de storm. A. D. Hilde- tirand: In twee dagen de wereld rond. J. W. Hofwijk: Blubber. H. Korteling: Het Christophorusbeeld. C. J. van Led den Hulsebosch: Veertig jaren speur- derswerk. F. R. Lehmann: Het bonte le ven van Peter Paul Rubens. K. Norel: Doctor Frans. (Hist, roman). A. van Schendel: Voorbijgaande schaduwen. G. S. Seagrave: Birma-episode; belevenissen van een Amerikaans chirurg. H. A. Wil man Met de mariniersbrigade in Oost- Java. De uitleen- en studiezaal zijn geopend dagelijks van 1—5 uur; Maandag, Woens dag en Vrijdag van 7—9 uur. De leeszaal is geopend dagelijks van 105 uur; Maandag 1—5 uur. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 7—9.30 uur. Donderdag 9 December hoopt de heer A. Wassenaar, wonende Generaal Cronjé- straat 79 rood, zijn vijf en twintigjarig ambtsjubileum in dienst der gemeente politie te vieren. In feite is dit een uit gesteld jubileum, daar Wassenaar in de oorlog ontslag nam om zijn werk in de illegaliteit te kunnen voortzetten. Na de bevrijding was de jubilaris eerst bij de B.S., daarna bij de P.O.D. (transport van politieke delinquenten), wachtcom mandant bij de P.R.A. en thans weer hoofdagent bij de afdeling Bijzondere Wetten. Het R.K. Speeltuinwerk heeft steeds de bijzondere belangstelling van de heer Wassenaar gehad. Na enige jaren van feitelijke be- stuursloosheid heeft zich een nieuw voorlopig bestuur gevormd van de afde ling Haarlem van de Ned. Zuid-Afri kaanse vereniging, bestaande uit de he ren: Mr. J. Groesbeek, mi. C. M. J. de Jongh, J. D. D. Pruissen en dr. A. J. Veenendaal. Om te beginnen zal daar om op Vrijdag 17 December des avonds 8 uur in „Lion d'Or," Kruisweg, een „Zuid-Afrikaanse avond" gehouden wor den. Als spreker zal optreden de voor zitter van het hoofdbestuur, de heer L R. Middelberg, die nog kort geleden Zuid-Afrika bezocht en zijn indrukken van dat land zal weergeven. Daarna zullen een aantal Zuid-Afrikaanse ge luidsfilms worden vertoond. GEBOREN: A. C. Dobber-Hirs, z; W. P. C. Dijkman Dulkes-Truschel, z; J. M. Gitz -van Kleef, z; B. J. van Gaaien-van Em merik, z; P. A. Delemarre-de Veen, z; A. A. Nieuwenhuizen-Plaatzer van den Hull, z; M. G. Hoogenbosch-Bimmerman, 2 z; O. C. Holtkamp-Jorna, z; C. Groot Huize-van den Engh, z; M. C. B. Mesman -Balm, z; M. G. Beers-Kok, d; M. H. F. Klomp-Leurs, d; J. Tensen-van Haerin- gen, d; B. Paardekooper-Koolman, d; G. M. Hobbelen-Akkermans d; L. Boer-Ser nee, d; G. M. Homburg-Nijssen, d; J. E. Bolties-van der Toorn, d; M. C. Wekking -Kramer, d; G. Spruijt-van Zwol, d; OVERLEDEN: K. van der Meer-Maar- sen, 74 j. Gasthuislaan; H. Elzinga-Man- dema, 76 j. Jan Luijckenstraat. Bioscopen Rembrandt: Mrs. Parkington (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Onbewe zen misdaad (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mexlcana (volw.), 2, 4:15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Madame Pimpernel (14 j.), 2.30, 7 èn 9.15 u.; City: Wonder Man (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: De jacht naar goud (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 8 December Concertgebouw: Kenn. Oratoriumver. m. m. v. H.O.V., K.O.V. en Gem. Koor „Driehuis" met „Elias" van Mendelssohn, 8 uur. WOENSDAG 8 DECEMBER Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten enz. te: HAARLEM (Vleeshal): letters X, IJ en Z, 8.30—12.15 en 2—5 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg): letters W, X, IJ en Z, 8.30—12.15 en 2—5 uur. Met het gebruikelijk en luisterrijk feestvertoon vierde het Klein-Seminarie Hageveld te Heemstede het koperen priesterfeest van twee zijner leraren: de weleerw. heer G. v. d. Poel en J. J. v. Rek. Des morgens droeg de weleerw. heer v. Rek de communiteitsmis op. De Hoogmis werd opgedragen door de wel eerw. heer v. d. Poel, geassisteerd door zijn mede-jubilerende collega als diaken en pater Jongh als sub-diaken. De schola der studenten onder leiding van de wel eerw. heer T. Straathof, zong op ver dienstelijke wijze de Missa Brevis van G. F. Anerio. Vergezeld van hun familieleden en collega's namen de beide jubilarissen hierna plaats in de aula, waar de offi ciële huldiging door de Hageveldse com muniteit plaats vond. Een student van de Rhetorica sprak woorden van hulde en bracht de leraren dank voor hetgeen zij voor Hageveld en studenten gedaan hebben. Op uitstekende wijze verzorg den het symphonie-orkest en de schola onder leiding van de weleerw. heer De- roy het muzikale gedeelte. De weleerw. heer v. d. Poel sprak tenslotte een har telijk dankwoord. Na de receptie voor vrienden en be langstellenden buiten de Hageveldse communiteit, kwamen allen weer bijeen in de aula, waar de studenten onder de regie van de weleerw. heer Th. Zwart kruis, die zijn collega v. d. Poel uiter aard moest vervangen, een Kerstspel op voerden. Na afloop was het de weleerw. heer v. Rek, die woorden van dank sprak en nog een vrije dag in het voor uitzicht stelde. Wethouder D. J. A. Geluk houdt in plaats van Donderdag Woensdag spreekuur van half elf tot half een. Zondag 12 December wordt in het Gem. Concertgebouw te Haarlem een „Triomf Programma" gegeven, waaraan medewerken Chris de la Mar in zijn re pertoire, Florencette, de eerste Ned. buikspreekster, het bekende Radio Ha waiian Ensemble de Wailana's, de 2 Rie- bertie's Wieleracrobaten, Elnoro, fantai- sist en parodist, Paolo Smith, de zanger van het Negerlied, Henny Kesseler, solo pianiste, Aart Boender met Suid-Afri- kaanse liedjes, enz. enz. De 24-jarige broodbezorger P. v. E. is aangehouden wegens verduistering in dienstbetrekking. Onlangs schreef men ons, dat de Al gemene Bond voor Ouden van Dagèn communistisch zou zijn. Blijkens mede delingen is dit niet het geval. De com munisten hebben er echter wel een zeer grote belangstelling voor. De landbouwvacantiebonnen moeten in gebouw St. Bavd in de Smedestraat ingeleverd worden. Georganiseerden, die verzocht worden hun bondsboekje mee te brengen, kunnen terecht op Dinsdag 21 December. Ongeorganiseer den op Woensdag 22 December. Het ge bouw is geopend beide dagen, 's avonds van 7 tot 9 uur. Op Zondag 12 December a.s. viert ka pelaan J. de Ruyter van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart zijn 12 y2-jarig priester feest. Om 10 uur zal de jubilaris een plech tige Hoogmis opdragen en des middags van 23.30 is er receptie aan de pasto rie waarbij hem dan door een speciaal daarvoor gevormd comité namens de ge hele parochie een geschenk zal worden aangeboden. De R.K. Middenstand organiseert op Donderdagavond a.s. een ledenvergadering in het R.K. Verenigingsgebouw. Donderdagavond te 8 uur houdt de Ka tholieke Actie in de parochie O. L. Vrouwe Hemelvaart een grote bijeenkomst in het Verversingshuis „Groenendaal" welke toe gankelijk is voor alle parochianen boven 18 jaar. Als spreekster komt mevrouw Terlingen die een causerie zal houden over „Gezinsgebruiken rond Kerstmis". De avond zdl worden opgeluisterd met zang van het kerkkoor. Waarschijnlijk kan men in „Groenendaal" komen via de ingang aan de Glipperweg. Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht sedert de verantwoording van 1 December j.l. de volgende bijdragen ont vangen J. v. G. f 5.—; P. W. f 5.—; mevr. T. v. A. v. R. f 2.50; M. J. V. f 3.—; mevr. N. J.—de H. f 10.—; mej. W. de V. f 2.—; M. J. D. f 2.50; mevr. E. C. J. D. f 5.—; J. E. H. f 25.—; S. K. Wzn. f 5.—; H. D. K. f 2.50; J. H. O. f 2.50; W. v. d. R. f 5.—; J. S. f 10.—; M. H. v. S. L. f 10.—; A. S. f 2.50; mevr. J. M. A. K.—B. f 2.50; mevr. A. v. S. f 10.—; N.N. f 100.—; mevr. T. N.—N. f 2.50; N.N. f 2.—; W. J. V. f 2.50; J. D. B. 5.—. Totaal f 222.—. Met de vorige opgave medegerekend is nu ont vangen f 667.50. Hartelijk dank aan de gevers. De pen ningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal nog gaarne uw bijdrage in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12, als ten Raadhuize. Zijn postgironummer is 153308. Bovengenoemde toneelvereniging houdt hedenavond een ledenvergadering in het R.K. Verenigingsgebouw waarop alle leden worden verwacht. Kort na de bevrijding kreeg de kerk van Santpoort van de eigenaar van „Duin en Kruidberg" een kleine lui-klók in bruikleen voor de tijd dat Santpoort het zonder kerkklok zou moeten stellen. Toen dus enkele weken geleden de nieuwe klokken werden gewijd, was daarmee tevens de tijd gekomen de geleende klok terug te geven. De heer H. Cremer heeft hem thans aan de kerk in blijvend bezit gegeven. De kleine klok zal nu in de kerk wor den opgehangen en "bij plechtige diensten ter opluistering worden gebruikt. De hoofdredactie schrijft: Zo zal dan een gemeente-ambtenaar door de wereld gaan trekken om abattoirs te gaan zien. Hier moet zeker dezelfde minder practische streek worden uit gehaald, als toen een mausoleum ge bouwd moest worden. Als wij ons goed herinneren, moest de gemeente architect toen ook op reis en een schadepost staat er nu op de alge mene begraafplaats. Advertentie: ,Jac. Lamp, Anegang hoek Warmoesstraat, biedt de para plu „Alliance" aan tegen f 2.50, met 1000 dagen garantie. De burgemeester van Haarlem en mevrouw Boreel van Hogelanden zul len een partij met dansen geven in „Grand Hotel-Funckler". De uitnodi gingen zijn in de Franse taal gedrukt. Op 6 December is men begonnen methet leggen der trambaan Haar lemZandvoort en wel met oprit ten over de spoorlijn. Langs de Am sterdamsevaart zal een dubbelspoor gelegd worden voor de electrische tram. Er zal sneller worden gereden dan met de trein. In de wachtkamers zullen evenals te Parijs volgnummers worden afgegeven. In de Schouwburg werd een opvoe ring gegeven van Faust. De regisseur deelde mede, dat een deel van de muzikanten met instrumenten de trein gemist had. Later bleek echter, dat de directie de salarissen niet be taald had. Tijdens de opvoering liepen verschillende medewerkers weg. Over reclame-maken gesproken. De Rotterdamse Boterhandel opent een zaak in de Lange Veerstraat. Gedu rende vier dagen geeft de eigenaar, die 63 winkels in het land heeft, op ieder pond boter een half pond boter en een porceleinen koffiekan cadeau. Bij ieder pond krijgt men bovendien een bon, waarvan er 17 recht geven op een geëmailleerde emmer. Boven dien kan men „uitvoerig kosteloos proeven". (Voor de goede orde delen wij mede, dat deze zaak er niet meer is. Redactie). Het bouwen van een strafgevan genis en een Huis van Bewaring te Haarlem is aanbesteed voor f 554.995. i Er worden plannen beraamd om te Haarlem te komen tot het stichten van een tweede R. K. School. - Een vrachtauto reed de brievenbus, staande op de Rijksstraatweg te Sant poort, bij het achteruitrijden van het voetstuk. Men heeft de brievenbus met inhoud daarvan op 't hulppostkantoor te Santpoort gedeponeerd. Aan het bureau van politie te Sant poort zijn inlichtingen te bekomen om trent een hondje van het navolgende signalement: kleur: wit met bruine vlekken aan de linkerzijde van de kop. De 300 kerkkussens van de kerk van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Santpoort zijn op het ogenblik in reparatie. Daarnaast is een actie ingezet voor 500 nieuwe kussens ter aanvulling. Voor dit doel is nu in de kerk onder het St. Antoniusbeeld een bus geplaatst, waarin textielpunten geofferd kunnen worden. Jhr. dr. J. C. Mollerus zal Donderdag in „Ons Huis" een lezing houden over zijn reis naar Curagao, Suriname, Tri nidad, Barbados, etc. Aanvang 8 uur. St. Nicolaas heeft ook de kinderen van de leden van „Gas en Water" met een bezoek vereerd. Dit. bezoek werd Maandagmiddag gebracht in de voorzaal van het St. Fidelisgebouw en werd be halve door de kinderen ook door vele ouders bijgewoond. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer J. Wijnbergh, draaide allereerst enige vrolijke filmpjes. Bij de komst van de Sint zongen de kinderen hem hartelijk toe, waarna hij enkele bij zich riep om hen te prijzen of te vermanen. De kinderen werden getrac- teerd op versnaperingen en chocolade melk en bovendien ontving ieder een cadeautje. Maandag was de vishal te IJmuiden opnieuw „zweetkamertje" voor een tweede groep eandidaat-detail-hande- laren in vis. Deze keer betrof het 32 gegadigden, die ten overstaan van de vakgroep Detailhandel in vis in samen werking met de Stichting Vakopleiding in oprichting uit de praktijk en ook theoretisch moesten bewijzen hun toe komstig vak te verstaan. Dat de ken nis bij zeer velen niet voldoende was, om voor het diploma in aanmerking te komen, bewijst het grote aantal ge- straalden, namelijk twintig. De overige twaalf, t.w. W. J. Zegel, Kerkrade; C. E. Bakker, Wormer; J. H. J. Riezenbeek, Amsterdam; H. Kriek, Arnhem; C. F. Kerving, Overveen; P. Visser, Amsterdam; J. A. Westhoff, Amsterdam; J. Wildschut, Rotterdam; J. R. J. Daniëls, Sittard; H. W. J. Da- niëls, Sittard; W. J. Hoogland, Alk maar; A. v. d. Zwan, Den Haag be haalden het diploma. Van deze twaalf behaalden W. J. Zegel, Kerkrade en H. Kriek, Arnhem, tevens het diploma Handelskennis. Volgens onderstaand schema zullen de toeslagen voor de le en 2e periode worden uitgereikt. Aangezien voordeze verstrekking een nieuwe codering moet worden aangebracht, moeten alle tweede distributiestamkaarten, de volledig inge vulde nieuwe naamlijst en de oude naamlijst worden medegebracht. Schema: Hoofddorp 14 Dec. AK; 22 Dec. LZ. Nieuw Vennep 15 Dec. AZ. Badhoeve dorp 21 Dec. AZ. Halfweg 17 Dec. A—K, 24 Dec. L—Z. Traditiegetrouw werden ook dit jaar de kinderen van de K.A.B.-leden door St. Nicolaas onthaald. Al spoedig was de zaal van het K.A.B.-gebouw tot de hoeken gevuld door al de kleinen wier hartjes vol verlangen klopten. Onder het gejuich der kinderen deed de Sint zijn inkomst en al spoedig wist hij de aandacht te trekken door zijn ernstig en luimig woord. Allen, met hun geschenken beladen, keerden blij en voldaan weer huis waarts. Pater Godevroij zal hedenavond om 7 uur voor jongemannen en meisjes bo ven 17 jaar een Maria-predicatie houden. Voor de meisjes zal de pater daarna de film „Op reis naar Lourdes" vertonen. Op de landijsbaan op het Concours terrein te Hoofddorp staat nog steeds geen water. Het sinds vorige jaar met pl.m. een halve meter verlaagde water peil in onze polder is de oorzaak, dat er geen voldoende water is om te vijzelen. In overleg met gemeente en provincie stelt het bestuur der IJsclub alles in het werk, om deze winter de ijsbaan in orde te maken. Er was deze week nog een vrij be hoorlijke aanvoer op de groentemarkt. Voor vele producten, de schaarse, was de handel gunstig gestemd met vrij hoge prijzen. Andijvie kon vlot verkocht worden voor prijzen van 12 tot 15 cent per kg. De vraag naar spruiten was ook groot, vooral geschoonde brachten ho ge prijs op, n.l. van 46 tot 90 ct. p. kg. De prijs van ongeschoonde varieerde van 30 tot 56 cent p. kg. Bloemkool raakt op. Er komen nog enkele kleine partijtjes, waarvoor van 34 tot 54 ct. per stuk werd betaald Bospeen wordt goed betaald. De aanvoer is klein ge worden; de goede peen bracht 20 tot 32 cent per bos op. Waspeen ging tot 20 ct. p. kg. Minder vlot ging het met de prei. Hiervan is een groot aanbod met wei nig Vraag. De eerste kwaliteit varieerde tussen 8 en 12 ct. p. kg. Selderieknollen gaan ook traag weg met lage prijzen. Voor de koalsoorten bestaat 'n redelijke vraag. Boerenkool bracht het van 10 tot 23 ct. p. kg. Groene, rode en gele kool waren 8 tot 16 ct. p. kg. Winterpeen en uien liepen iets in prijs op tot 10 ct. p. kg. Tomaten handhaven zich op een behoorlijke prijs n.l. van 45 tot 100 ct. p. kg. Druiven komen nog steeds in aar dige kwantums met prijzen van 85 tot 165 ct. p. kg. Geboren: Eugenie Anna Catharina, d. van J. Timmers en G. v. d. Meulen; Wil lem, zoon van J. Smit en G. J. Boesveld; Johanna Catharina Maria, dochter van P. J. v. Bakel en A. M. v. Haasteren. Ondertrouwd; A. P. Apswoude en Th. E Goossens; F. E. Zekveld en M. S. Bitterlich. Overleden: A. J. Michels, v. 42 jaar. H. M. Koningin Juliana bracht Maan- morgen een bezoek van ca. een uur aan de tentoonstelling in het Koninklijk Pa leis te Amsterdam van de geschenken die H. K. H. Prinses Wilhelmina ontving bij gelegenheid van haar gouden rege ringsjubileum. De „Zentrale Dombauverein" te Keulen deelt mede, dat binnenkort de restaura tie van de Keulse Dom moet worden stopgezet, aangezien er geen geld meer beschikbaar is. Dit is voornamelijk een gevolg van de munthervorming in Duitsland. De „Zentrale Dombauverein" hoopt dan ook, dat de katholieken van de gehele wereld krachtdadig zullen meehelpen, om dit monument voor de ondergang te behoeden. De kosten van het te verrichten her stelwerk, dat nog 25 jaar zal duren, worden geraamd op 25 millioen D.M. Per jaar is dus 1 millioen nodig. Men vreest het huidige deficit niet te kunnen dekken. De Staat en het Dombouwfonds dragen slechts weinig bij, evenals het buitenland. Een loterij, waarvan de eer ste trekking op 8 en 9 December ge houden wordt, blijft tot enige Duitse provincies beperkt. De eventuele op brengst van de loterij is niet bij bena dering te schatten. Wel wordt gehoopt, dat tijdens de aanstaande feestdagen de Dompostzegels meer aftrek zullen vin den. Blijft dit succes uit, dan is het niet uitgesloten, dat de Dom een puin hoop zal worden. Maandagmorgen is op de spoorbrug te Culemborg de 28-jarige gehuwde walser J. de J. uit Alkmaar, die aan deze brug werkzaam was, het slachtoffer geworden van een ongeluk. Bij het naderen van de militaire stoomtrein uit de richting Utrecht stapte de man uit deze spoorlijn in de andere, zonder te hebben opge merkt, dat de electrische voortrein, die 8.20 uur Culemborg passeert, reeds op de brug was. Hoezeer de bestuurder vn de trein ook remde, hij kon deze niet tij dig tot stilstand brengen. De voorste wa gen greep de man en wierp hem tussen de spijlen van de brugboog door ca. vijftig meter ver in het water. ÏTa nog eenmaal even te zijn boven gekomen, verdween het slachtoffer in de diepte Het komende jaar zullen Amsterdam en Scheveningen tussen 15 Juni en 15 Juli voor de tweede maal een feest der kun sten organiseren. Ht Concertgebouworkest zal, behalve onder leiding van Eduard van Beinum, ook spelen onder Erich Kleiber en Pierre Monteux. Solisten zijn o. m. Robert Casa- desus, Kathleen Feriïer, Peter Pears en Arthur Schnabel. Een nieuw werk van Benjamin Britten zal met medewerking van het Amsterdamse Toonkunstkoor onder leiding van Eduard van Beinum zijn eer ste opvoering beleven. Het Residentie orkest concerteert onder leiding van zijn dirigent Frits Schuurman en van gast- dirigenten als Leonard Bernstein en Carl Schu richt. De jonge Nederlandse Opera zal voor stellingen geven van Gluck's Orfeo en Massenet's Manon onder leiding van Pierre Monteux, waaraan q. a. Kathleen Ferrier als gast zal medewerken. De Wagner- Vereniging zal bemiddeling verlenen bij het geven van enkele modelvoorstellingen. Het ensemble van de Weense Staatsopera brengt Mozart's Don Giovanni en Richard Strauss' Salome. Bovendien verzekerde de Wagner-Vereniging de overkomst van het beroemde Sadler's Wells Ballet uit Lon den. Bijzondere toneelvoorstellingen met medewerking van vooraanstaande Neder landse kunstenaars en enkele buitenlandse ensembles staan eveneens op het program ma. Ook dit jaar zal de bestrijding van ratten en muizen ter hand worden ge nomen. Voor Castricum en omstreken is deze bestrijdingsperiode* bepaald van 15 tot 18 December. Degenen, die nog last ondervinden van deze dieren, kunnen dit voor 15 December opgeven op adressen: het Gemeentehuis en op het P.W.N.-kan- toor, Zeeweg 1, te Bakkum. In Januari is het 10 jaar geleden, dat hier ter plaatse werd opgericht de „Ned. Vereniging van Forensen". Een en ander zaïl op feestelijke wijze wor den herdacht. Er zal tevens een kinder feest worden georganiseerd. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de be groting van Justitie is het volgende ontleend: De band tussen burger en overheid, waarvan in het Voorlopig" Verslag gewag gemaakt wordt, geeft stellige spannin gen te zien. Een bijzondere oorzaak der spanningen heeft gelegen in de toe neming van het aantal overheidsmaat regelen. Daaruit blijkt, dat aan het in grijpen der overheid grenzen gesteld zijn. De minister zal zijn aandacht wijden aan de opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de ge huwde vrouw. Van het dringend ka rakter van deze wijziging van ons burgerlijk recht is hij overtuigd. Het ontwerp betreffende de eigendom van appartementen maakt onderwerp uit van overleg met prof. Meyers. De pogingen die ondernomen zijn om te geraken tot instelling van een commissie die zou bestuderen, of voltrekking van het ker kelijk huwelijk voor het burgerlijk huwelijk mogelijk gemaakt behoort te worden, hebben niet een zodanige be langstelling ontmoet, dat een positief resultaat van instelling van een commis sie verwacht kan worden. Hoewel in de eerste tijd na de bevrij ding een toenemend verval van zeden kon worden geconstateerd en dit ook tot uiting komt in de statistische gegevens over berechte misdrijven tegen de zeden van de criminaliteit zullen vooral ge zocht moeten worden in het ten gevolge van de bezetting vervaagde normbesef en voorts is de schaarste aan goederen en in de overvloed aan geld. Het is verheu gend, dat deze laatste factoren thans in kracht afnemen. Het vraagstuk van de publicatie van geheime stukken door on bevoegden heeft de aandacht van de mi nister. Verwacht mag worden, dat de in voering van tuchtrecht voor journalisten in de bestaande toestand, die inderdaad niet in alle opzichten bevredigend is, verbetering zal brengen. In de daarvoor in aanmerking komende gevallen is de minister bereid vrouwen voor te dragen voor een benoeming tot notaris. Hij is in principe genegen de invoering van een verplichte universitaire opleiding voor notarissen te bevorderen. De vrijwel algemeen heersende op vatting na de bevrijding was, dat alle in Nederland verblijvende Duitsers, die niet hadden getoond oprecht vriend van het Nederlandse volk te zijn, zo spoedig mogelijk uit Nederland moesten wor den verwijderd. Op grond hiervan was een massale uitzetting van naar schat- Liefdadigheid moet uit het hart ko men, zei ik plechtig tot de depu tatie van het comité „Stille Armen die mij trachtte te vermurwen om een bedelpreek in babbelstijl voor de Kerst inzameling 1948 te houden. „Maar als dat hart nu eens opgelierd moet worden en als daardoor betere resultaten kunnen ontstaan, is het dan niet „Neen", zei ik resoluut, „ik kan niet preken en de gelovigen mogen dan ook dankbaar zijn, dat ik niet tot de clerus behoor." „We hebben zo vreselijk veel nodig dit jaar", steunde het comité. „Neen!" En de dames en heren dropen gelukkig af. De klok sloeg twee uur in de nacht en ik lag nog in bed te draaien. Dan weer stapte ik een kamer binnen, waar alles uiteraard netjes was, maar waar de armoede op de gezichten geschreven stond. Dan weer werd er een kostelijke Kerstpudding op m'n dekens geplaatst en toen ik de eerste hap wilde nemen was de lekkernij verdwenen. Driemaal herhaalde zich deze kwelling en drie maal hoorde ik een duistere stem fluis teren: Velen hebben nauwelijks aard appelen met Kerstmis, waarom zou jij dus pudding eten? Opeens voelde ik me rillerig en bij een onderzoek bleek ik nog maar een versleten deken als dek te hebben. De klok sloeg drie uur in de nacht, toen het comité „Stille Armen" voor zichtig de slaapkamer binnenstapte. „We hebben een paar gasten meegenomen", klonk het ijl en op hetzelfde ogenblik was mijn kamer geheel gevuld met on bekenden, sjovel gekleed, ouden van dagen, zieken, kinderen met ingevallen wangen. „Ja", riep ik luid, „Ja, daar moet wat aan gedaan worden. Ik zal de ezers wijzen op hun plicht om die stille armen te helpen." Langzaam zakte ik weg in een diepe slaap, waarin het zoet te dromen is. Voor ons bureau aan de Smedestraat stond een lange rij van mensen, die tot aan de Ridderstraat reikte. „Wat is hier te doen?" vroeg ik. „Wij willen onze bijdrage voor de Stille Armen afdragen", klonk het uit honderden kelen. Zoete droom, na boze nachtmerrie. En hoe zal de werkelijkheid zijn? ting 17.000 Duitsers te voorzien. Deze uit leiding geschiedde echter met meer voorzorgen dan normaal bij uitzetting van vreemdelingen pleegt te geschie den, juist om te voorkomen, dat de Duitsers slachtoffer zouden worden van niet voldoend gefundeerde beslissingen. Naar Duitsland werden uitgeleid: naar de Britse zone 3588 personen, naar de Amerikaanse zone 79 personen, naar de Franse zone 24 personen, alle van Duit se nationaliteit. Het is de minister gebleken, dat de opheffingsdatum van drie Bij zondere Gerechtshoven per 1 Ja nuari 1949 niet te verwezenlijken valt. Ten aanzien van de Bijzonder Gerechtshoven te 's-Hertogenbosch en Leeuwarden is hij van oordeel, dat deze datum in verband met en kele thans aangebrachte van grote omvang zijnde zaken nader op 1 Fe bruari 1949 dient te worden vast gesteld. Er wordt naar gestreefd, dat de opheffing van de Bijzondere Gerechtshoven te 's-Gravenhage en Arnhem omstreeks April zal kunnen plaats vinden en dat het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam enige maanden daarna zal kunnen worden opgeheven. Met betrekking tot de vraag of niet in sommige strafzaken lichtvaardig tot arrestatie wordt overgegaan, onder- schijft de minister geheel de opmerking van enige leden, dat het O. M., wanneer het sterke aanwijzingen tegen iemand heeft, soms moeilijk anders kan doen dan hem laten aanhouden. Vrijlating in enig later stadium van het onderzoek, (hetzij door het O. M. hetzij door de rechter, is uiteraard geen aanwijzing, dat de arrestatie op het ogenblik, waar op deze plaats vind, niet in het belang van het onderzoek noodzakelijk was. In dit licht bezien is de arrestatie van de directeur van het Mauritshuis d.d 8 Juli 1948 waarop bij bovenbedoelde vraag in het bijzonder gedoeld werd, naar de mening van de minster niet lichtvaardig geschied. 9 Naar het inzicht van de minister is de Rijkspolitie zodanig uitgerust en be wapend, dat in geval van binnenlandse ongeregeldheden, onmiddellijk en op de meest doeltreffende wjjze, mede ten aanzien van ordeverstoringen van ern stiger aard. kan worden opgetreden. De minister stelt zich voor, de reser- ve-rijkspolitie uiteindelijk te doen be staan uit 10.000 vrijwilligers. Deze vrij willigers zullen in de normale hiërar chische verhouding staan tot het be- roepspersoneel der Rijkspolitie. De onlangs afgetreden Nederlandse ambassadeur in Parijs en diens echtge note, jhr. mr. en mevr. A. W. L. van Starkenborgh Stachouwer, hebben op paleis Soestdijk de lunch gebruikt als gasten van H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard. De Raad voor de Luchtvaart heeft Maandagmiddag de leerling-vlieger L. R uit Heemstede, die tengevolge van 'n roekeloze manoeuvre met zijn vliegtuig, komende van het vüegveld Ypenburg, onder de gemeente Zevenhuizen neer stortte, de bevoegdheid ontnomen als omschreven in zijn vliegbewijs A. Dinsdag 7 December Hoog water: 8.03 u. en 20.27 u. Laag water: 3.24 u. en 15.44 u. Woensdag 8 December. Hoog water: 8.55 u. en 21.23 u. Laag water: 4.07 u. en 16.33 u. Eerste kwartier 14.57 u. 3 Stoomtrawlers met een totaal van ƒ45.000. IJM 8 13370; IJM 19 10100; IJM 98 8790. Motorloggers: KW 159 3540; KW 129 2560; KW 16 3030; KW 155 3980; KW 24 3965; KW 162 3010; KW 169 2040; KW 227 1080; KW 147 2010; KW 28 2800; KW 64 2770; KW 51 f 3385; IJM 204 2085; IJM 53 530; IJM 214 1680. (Niet-officiële 314 Neder 1. 1948 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii eert. Claims H.V.A. koersen) Vorig slot 100 f, 97 IS 93% 98% 157'/, 15914 121 150V2 139 187% 27114 249 234% 31414 152 162 149 164 157'A 143'4 opening 7/12 15814 27214 23414 316 152 164*4 156)4 143'4 f 390.- AMSTERDAM, 6 Dec. 1948 De nieuwe week opende op de delenmarkt in een wat vriendelijke stemming. Aand. Kon. Olie gaven de too aan en traden bij opening al dadeiu op de voorgrond met een avans v circa 4 pet., waarna in het verdere v® loop nogmaals een verbetering volg van 4 pet. tot 316. De Indische f°n®Le Deze staat iets beneden het h°°g lagen eveneens beter in de ?g0n. peil van de dag. Zo verlieten aan1,gje Olie de markt op 314 na 316. Idu" pe aandelen bleven goed prijshoud'err^erS- scheepvaartmarkt boekte lichte k verbeteringen van 1 a 2 pet. Va" 4 a tuurwaarden steeg R'dam Rubber circa 5 pet. en kwam Deli Mij. °P hlnVeI1 2 pet. hoger peil. Staatsfondsen prijshoudend. Op Zondag 12 December V olendamHilversum DCVVelsen VitesseHelder WEBeverwijk SuccesADO GVOPurmersteijn Alkm. B.—DEM IVVDe Meer RKVVAJOS DCG—Schoten TYBBTonegido BSMLisse Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 tl. op open briefkaart aan de Sportredactie van het Kasteel van Aemstel, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2. gelijk spel 3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2