De poorten der hel DELEGATIE TERUGGEKEERD MET EENSLUIDENDE CONCLUSIE m Nieuwe verkiezingen in Oost-Berlijn? Kleding en schoeisel als lokaas Derde grote veldslag ten Zuiden van Soetsjou X Geschillen over gezagsverhoudingen AMERIKAANSE REACTIES Mevr. Tsjang weer naar Witte Huis ff*® m KLM ALS SNELSTE GROENTEMAN Vandaag in Westland geplukt, morgen in het buitenland gegeten Smirnoff vliegt niet meer „Rechten van de mens'' Tot hoofd en hart Het weer. m Uitspraak zaak-Rauter uitgesteld NIEUW FEUILLETON WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 bureaux van redactie en administratie 72sfe JAARGANG No. 24328 Vredesverdrag voor Oostenrijk STIKKER „teleurstellend" P. v. d. A. en Nederlands Indonesische Unie Opperbevelhebbers naar Frankrijk Boter voor de bakker PROF. REUTER BURGEMEESTER 1 4 w Sr Nestor der luchtmillionnairs Memorandum aan U.N.O. door Kath. Verenigingen Katholieke vakbond Personenvervoerders SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents pet m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per weekj f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. In onze editie van verleden Zater dag gaven wij een tamelijk opval lende plaats aan een uitgebreid Verslag omtrent de regeringsmaatre gelen in Roemenië tegen Kerk en Paus. Het is thans namelijk zover, dat alle bijzondere katholieke scholen, Waaronder de klein-seminaria, heb ben opgehouden te bestaan, terwijl de instituten voor de hogere geeste lijke studiën onder regeringstoezicht zijn gesteld. Op deze manier zal meij erin slagen op een minder spectacu laire wijze dan door het uitvoeren van fusillades de rijen der geestelij ken op de duur aanzienlijk te dunnen. In Hongarije werd de strijd tegen het bijzonder onderwijs reeds in die Zin beslecht, dat de daartoe behorende scholen tot staatsscholen werden om gevormd. Naar onlangs bekend werd, gaat ook in Polen de godsdienstige toestand steeds meer achteruit, zij het in een tamelijk langzaam tempo. Op 1 Januari zal de wet in werking rteden, die het katholieke godsdienst onderricht op alle Poolse scholen ver biedt. Zo gaat in elk der gebolsjewiseerde staten van Oost-Europa de met demo nische list gevoerde strijd verder tegen de godsdienst van het Kruis, die men terecht ziet als een der krachtigste weerstanden tegen de ideologie van sikkel en hamer. En geen christen van het Westen zal ont komen aan een oprecht gevoel van deernis met de broeders en zusters van daarginds, die de hitte van de strijd te dragen hebben. Geen chris ten van het Westen ook zal een som tijds met angst geladen bezorgdheid voor de staat van Kerk en beschaving ir die landen van zich kunnen afzet ter. hetgeen des te begrijpelijker wordt wanneer men bedenkt, dat de betrekkelijke nabijheid dezer landen in aardrijkskundig opzicht velen pleegt te imponeren. Laten wij gemakshalve een onder scheiding maken tussen tweeërlei be zorgdheid: die over het tijdelijk wel en wee van geknechte medestervelin gen enerzijds en die over het lot van de Kerk en de geestelijke nood harer leden anderzijds. Dan willen wij hier enige woorden wijden slechts aan deze laatste bezorgdheid, omdat zij nog wel eens al te menselijk pleegt te zijn, menselijk in die afgeleide zin van het woord van juist niet vol waardig menselijk. Want onze eerste en somtijds enige reactie op het ver nemen van steeds somberder berich ten wil zich nog wel eens bepalen tot een wee-en-ach-geklaag over een lijdende Kerk en een getergd chris tenvolk, zonder dat een nadere be zinning enige kans krijgt tot het aan brengen van de hoog nodige correc ties in deze spontane instelling. Het is natuurlijk verbijsterend, wanneer men bedenkt, dat er formele pogingen worden aan gewend om ganse naties op systema tische wijze van hun religie te bero ven. Het is zonder meer duidelijk, dat er levensaderen worden getroffen, Wanneer de opleiding van priesters Wordt bemoeilijkt of onmogelijk ge maakt, wanneer men aan de jeugd de stofverheerlijking geeft in ruil voor de heilsboodschap. Het spreekt van zelf, dat betreurenswaardige gevolgen in zuiver spiritueel opzicht niet zul len uitblijven, wanneer uiterlijke ge loofsbeleving en godsdienstige kader- Vorming in het maatschappelijke leven worden beknot of stukgeram- rneid. Maar daartegenover staat één grote wezenlijkheid, waarop met zo- Veel woorden de nadruk moge worden gevestigd: het betreft hier tenslotte een strijd van twee niet in hetzelfde vlak liggende sferen, waarvan de het hoogst gelegene de overwinning reeds bij voorbaat heeft behaald. Het is een strijd van stof tegen'geest, van ma terialisme tegen spiritualisme. En het enige, wat het stoffelijke wapen vermag, is het vernielen van desnoods élke veruiterlijking der aan de geest gebonden godsdienstigheid. Maar zelfs dit zal nooit geheel kunnen geschie den, want overal en altijd zal men erin slagen op enigerlei manier de meest strenge vernietigingsmaatregel te ontduiken. De bewijzen hiervoor Werden rijkelijk geleverd in alle ver- Volgingen, welke de Kerk ooit heeft gekend. Behalve het uitzicht op de eindelij ke overwinning van de geest, ook in die zin waarin de Acht Zalig heden ervan spreken, is er de posi tieve winst van een zuivering tot het geheel echte, volwaardige en held haftige: honderd lauwen mogen af vallen, één heilige komt er wellicht Voor in de plaats. Wij menen, dat een katholiek, die Zijn geloof en zichzelf respecteert, biet in een eenzijdige beschouwings wijze mag vervallen: hij dient de ge hele werkelijkheid in acht te nemen, baast de maatschappelijke en politieke Zeker ook de geestelijke, en nimmer biag hij blijven steken in het meest onvruchtbare aller sentimenten: dat Van de angst. Tenslotte vreest een ohristen niet; hij hoopt en vertrouwt en weet waarop. Misschien vermag een bezinning ®ls de hier in enige woorden gegevene Ortoe leiden dat er langs redelijke ^Vogen meer weldoende nuchterheid Wordt geput uit bovenredelijke zeker heid. De Oostenrijkse regering heeft Ame- Dka, Rusland, Engeland en Frankrijk ^Pnieuw officieel verzocht, de bespre- 'bgen over het sluiten van een vredes verdrag met Oostenrijk te hervatten. bierika, Engeland en Frankrijk hebben lich reeds voorstanders verklaard van **h hervatting van de besprekingen. kp regeringswoordvoerder van India v volgens A.P. verklaard niets te dp omtrent een officiële of bijzon- VpTG uitnodiging, die Pandit Nehroe gWgens berichten uit Batavia, naar v?ekarno zou hebben gezonden om een hëzoek aan India te brengen. (Van onze verslaggever) Teleurstelling, vermengd met een „gepast pessimisme", dat was de teneur van de verklaringen, die de ministers Sassen en Stikker gisteravond op Schiphol, toen zij mèt de heer Neher uit Indonesië per K.L.M-toestel terug keerden, aflegden. Zulks in schrille tegenstelling tot de opwekkende woor den, die zij bij hun vertrek, veertien dagen geleden, spraken Journalisten omzwermden dadelijk de Nederlandse delegatie, die gisteravond op Schiphol per Constellation „Frane- ker" arriveerde. De ministers mr. E. Sassen en mr. D. Stikker tijdens het interview, dat wij hiernaast afdrukken. „Onze besprekingen", aldus minister Sassen, „zijn gevorderd tot het punt, waarop wij gedrieën wensten aan de regering rapport uit te brengen en met haar overleg te plegen. Wij geloven overigens, dat het bijzonder belangrijk is, dat tijdig voor 1 Januari het ont werp „Bewind Indonesië in overgangs tijd" wordt ingevoerd". En op de vraag welke de moeilijkhe den waren, die tijdens de besprekin gen aan het licht waren gekomen, ant woordde de minister: „Er zijn geschil len gerezen over de gezagsverhoudin gen tijdens de interimperiode." „En dat is bepaaldelijk in afwijking van wat wij hadden mogen verwach ten", zo onderbrak minister Stikker hier zijn ambtgenoot. „Toen ik de vo rige keer uit Indonesië vertrok, over handigde Hatta mij op het laatste mo ment nog een aide-mémoire. Maar nu is gebleken, dat door allerlei tegenwer- In commentaar op de berichten om trent het afbreken van de onderhan delingen tussen Nederland en de repu bliek heeft een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken gisteren verklaard: „Wij hopen ten zeerste, dat de onderhande lingen niet blijvend zijn afgebroken en dat een vreedzame oplossing zal wor den bereikt in de geest van goed ver trouwen en van vergelijk." In de „New York Times" van 7 De cember schrijft A. M. Rosenthal, dat het bericht over het afbreken der bespre kingen te Kalioerang in de kringen der V. N. speciaal met ernst beschouwd wordt in het licht van de kort geleden door de C. v. G. D. gegeven waarschu wing, dat deze besprekingen waarschijn- waren om te komen tot een het gehele lijk een laatste poging van partijen veld bestrijkende overeenstemming. Gemeld wordt, dat de Indonesische kwestie in het Nederlandse kabinet tot een scheuring heeft geleid. Naar ver luidt, dringen vele der Nederlandse politieke leiders aan op het instellen van de V. S. van Indonesië. Deze Nederland se staatslieden zouden de mening zijn toegedaan, dat een vreedzame oplossing langs de weg van onderhandelingen voor het ogenblik niet is te bereiken. Volgens hier ontvangen berichten zouden voor aanstaande persoonlijkheden in de Partij van de Arbeid ten sterkste zijn gekant tegen een nieuwe politionele actie. In'de V. S. is men, zo wordt gezegd, ernstig hezorgd over de mogelijkheid, dat een oorlog in Indonesië, gepaard gaand met een mogelijke ineenstorting van de regering van Tsjang Kai Sjek, het poli tieke beeld in het Verre Oosten zou kunnen wijzigen ten gunste van de Sovjets. Bij deze ongunstige mogelijkheid komt nog een andere: als in Indonesië de Nederlanders in een oorlog worden ge wikkeld, kan dit een ongunstige invloed hebben op de stabiliteit van hun positie als een hoeksteen in de West-Europese Unie. Ook de „Washington Post" van 7 De cember wijdt onder de titel „De mis lukking van de besprekingen in Indone sië is slag voor de V. S." aan de situatie fn Indonesië een artikel. De ,New York Times" van gisteren schrijft" in een hoofdartikel onder de titel Dood punt in Batavia", dat be handeling van de gehele kwestie voor de Veiligheidsraad schijnt gevraagd te worden. De kwestie is belangrijk genoeg voor de Veiligvheidsraad om „het volle gewicht van zijn gezag in de schaal te leggen." De fractieleider van de P.v-d.A., jhr. Van der Goes van Naters, heeft Dins dagmiddag voor de binnen- en buiten landse pers te Batavia een overzicht gegeven van het standpunt van de P.v. d.A., in het bijzonder wat betreft de politieke ontwikkeling van Indonesië. Hij zeide, dat „na aanvankelijk scepti cisme in sommige kringen van de P.v.d.A. de partij thans tot de overtui ging is gekomen, dat de federalistische gedachte in de Indonesische deelstaten wel degelijk een levende idee is." De Nederlands-Indonesische Unie mag volgens de P.v.d-A. geen „zwarte unie" zijn. kende krachten in de Republiek het voor hem onmogelijk is gebleken het meest essentiële daaruit met name wat erin stond over de gezagsverhou dingen te handhaven. Dat is zeer te leurstellend". En kennelijk doelend op de publica ties in sommige bladen omtrent interne onenigheid in de delegatie, voegde mi nister Stikker eraan toe: „Wij zijn met z'n drieën naar Indonesië toe gegaan en wij waren verschillende mensen met verschillende reacties op allerlei ge beurtenissen en verschijnselen; maar wij komen met een volkomen eenslui dende conclusie en in alle eensgezind heid voor de regering". Minister Sassen nam hier weer het woord om met nadruk te verklaren: „En dat onderschrijf ik volkomen" en op een desbetreffende vraag ant woordde hij: „Er zal met de federalis ten zoveel overleg gepleegd worden als nodig is. Zij hebben trouwens van onze aanwezigheid in Indonesië reeds gebruik gemaakt om besprekingen met ons te voeren". „Zijn de onderhandelingen met de Republiek afgebroken?" luidde de vol gende vraag. „In Karachi", antwoordde minister Sas sen, „spraken de journalisten zelfs van een break-down. Maar dat gaat mij te ver. Als de „B.I.O.-wet" wordt ingevoerd, zal het nuttig zijn een overgangsbepa ling te vinden, waardoor het mogelijk wordt de inschakeling van de Repu bliek in het federale bestel te bevor deren en te vergemakkelijken". „Is er kans", zo vroeg men verder, „dat de Republiek voor 1 Januari nog ingeschakeld zal zijn?" „Dat", constateerde de minister tot slot, „kunt u uit hetgeen ik gezegd heb allerminst afleiden." Minister-President Drees en minister Götzen waren op bet vliegveld aanwe zig om de delegatie te begroeten. Generaal Clay heeft bekend gemaakt, dat de drie opperbevelhebbers, Clay Robertson en König. op 16 December te Frankfurt bijeen zullen komen, om te trachten enkele meningsverschillen tus sen de Franse opperbevelhebber ener zijds en de Amerikaanse en Britse op perbevelhebbers anderzijds in het reine te brengen. „Zo geen accoord kan wor den bereikt", zo zei generaal Clay, „zul len de bpperbevelhebbers de kwestie voorleggen aan hun regeringen". Over Berlijn heeft generaal Clay verklaard, dat het mogelijk is, dat een drie-landen kommandanture voor de Westerse sectoren wordt opgericht. „De opperbevelhebbers hebben evenwel", zo voegde hij er aan toe, „nog geen aanbeveling in dit verband ontvangen vanwege de bevelhebbers der Westelij ke sectoren". Generaal Clay heeft ge weigerd de berichten, volgens welke binnenkort nog slechts de Westelijke mark in de Westelijke sectoren van Berlijn gangbaar zal zijn, tegen te spre ken of te bevestigen. „De goedkeuring van een dergelijke maatregel", zo zei hij, „wordt door onze regeringen over wogen". Verwachting tot Donderdagavond: Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Wei nig verandering in temperatuur. Zon op: 8.36. Onder: 16.29. Maan op: 13.44. Onder: 0.40. 15 December zou de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak doen in de zaak van de gewezen commissaris-generaal Rauter. Naar wij vernemen, zal deze uitspraak worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Aan banketbakkers en z.g.n. gemeng de bakkers in grote en provinciale ste den zal omstreeks Kerstmis 130.000 kg. boter worden toegewezen, met een mi nimum van 25 kg. per bakker^ meldt „Het Vrije Volk". Deze boter is, hoewel zij niet voor de consumptie afgekeurd is. van iets af wijkende kwaliteit en voldoet niet meer aan de eisen om per pakje verkocht te worden. In Oost-Berlijnse politieke kringen wordt de mogelijkheid druk besproken nieuwe verkiezingen te organiseren. Maandagavond kwamen de leiders van de communistische partij in Oost-Berlijn bijeen, om de plannen voor deze verkiezingen te bespreken. De communisten willen trachten door nieuwe verkiezingen hun prestige, dat by de verkiezingen in de Westelijke sectoren van Berlijn een gevoelige knak gekregen heeft, te herstellen. Men besloot Maandagavond, dat de nieuwe verkiezingen zo spoedig mogelijk moesten worden gehouden Men zal trachten, deze verkiezing door te laten gaan als geldig voor heel Berlyn, doch in de praktijk zal het er natuurlijk op neer komen, dat alleen in de Russische sector van Berlyn gestemd zal worden. De onder Sovjet-toezicht staande dag- bladen maakten in grote opmaak be- kend, dat de „voorlopige democratische regering zo spoedig mogelijk" geheel Berlijn in staat zou stellen een nieuwe gemeenteraad te kiezen. In de aankon diging werd gezegd, dat het een „vrije democratische" verkiezing zou worden in tegenstelling met het „geweld en de terreur" waaronder 1.330.820 Berlijners twee dagen geleden voor anti-communis tische partijen stemden. De pro-Russische bladen volgden het voorbeeld van het officiële orgaan van het Sovjet-leger, door allerlei beschul digingen te uiten, dat de verkiezingen in de Amerikaanse, Britse en Franse sector een geweldige zwendelarij ge weest waren. De Oost-Berlijnse ge meenteraad verzoekt de „gehele bevol king van Groot-Berlijn" het plan te steunen, om de voorgestelde verkiezing in de gehele stad te doen slagen, waarna, aldus heet het, de raad de macht zou overdragen aan degenen, die als overwinnaar uit de stembus te voorschijn zouden komen. Behalve de verkiezing overwegen het militaire Sovjetbestunr en de Oost- Berljjnse gemeenteraad ook nog andere maatregelen om de Berlijners in de Wes telijke sectoren tot andere gedachten te brengen. Communistische vak- en cul turele bladen hebben bekend gemaakt dat van de week op grote schaal in Oost- Berlyn aan de inwoners van de Ooste lijke sector en die van de Westelijke sectoren, die zich melden, kleding zal In het communistische offensief tegen Nanking, dat thans reeds langer dan een maand duurt, is ten Zuiden van Soetsjou een derde grote veldslag be gonnen. De communistische legers hebben daar drie legergroepen van de regering, de 2de, de 13e en de 16de, omsingeld. Deze strijdmacht van in totaal 250 duizend man trachtte vanuit Soetsjou naar het Zuiden door te dringen om een 100 k.m. naar het Zuid-Westen omsingelde legergroep te hulp te komen. De nationalisten zouden hier reeds meer dan 20 duizend man ver loren hebben. De drie nationalistische legergroepen zyn samengedrongen op een 13 km. lang en 9 km. diep front en er schijnt geen mogelijkheid te zijn om de communistische ring te verbreken. Nu vier legergroepen ten Noorden van Nanking omsingeld zijn trachten de re geringslegers de communistische opmars naar Nanking nog te stuiten aan de Yang Tse Kiang. Berichten uit Nanking geven toe, dat de communisten Tsjiang- yen 150 km. ten Noord-Oosten van Nan king omsingeld hebben. Volgens het onafhankelijke Chinese blad „Ta Koeng Pao" zijn de commu nisten ten Oosten van Kiangyen 110 km. ten Noorden van Nanking begon- Koor en orkest van het Amsterdams Studentenmuziekconbact geven onder leiding van de heer Jacques Moolenijzer een reeks concerten te Parijs. Heden wordt in de aula van de Sorbonne een gala-uitvoering gegeven, die waarschijnlijk zal worden bijgewoond door president Vincent Auriol. Op de foto het orkest in de Chapelle des Dominicains, waar ook geconcerteerd werd. nen met het requireren van 1000 jon ken om de Yang Tse Kiang over te steken. De Chinese regering meldt, dat hulptroepen op weg zijn om het gar nizoen van Kiangyen te ontzetten. Langs de gehele zuidelijke oever van de Jangtse van Nanking tot Sjanghai zullen uitkijkposten worden ingericht met het oog op eventuele po gingen van de communistische troe pen, de rivier over te steken. De pos ten'zullen 1 km. van elkaar verwij derd zijn en bemand worden door bur gers. In hun opmars naar Peiping in Noord- China hebben de communistische legers twee steden veroverd. De regering ver klaart dat deze steden zijn prijsgegeven om de bevoorradingswegen der rege ringstroepen te bekorten. De Holland-Oost-Azie Lijn" te Rotter dam heeft van haar hoofdagent te Sjanghai een tezamen met de voorzitter van de Kamer van Koophandel aldaar opgesteld telegram ontvangen, waarin „op de meest ernstige wijze" wordt ge protesteerd tegen de „in hoge mate on verantwoordelijke berichtgeving" over de toestand in Sjanghai, welke „geheel onjuist" zou zijn. Het telegram zegt, dat de voedselvoorziening te Sjanghai be vredigend is en de algemene toestand rustig, terwijl „evacuatie in verband met mogelijke noodtoestand tengevolge van eventuele bestuurswisseling met kalmte voorbereid en onder ogen gezien wordt". Het Witte Huis heeftv meegedeeld, dat President Truman Vrijdag me vrouw Tsjang Kai Tsjek .zal ontvan gen. 85 missionarissen en 84 missiezusters blijven bij Mgr. Philip Cote, Bisschop van Soetsjou, de pas door de communis ten veroverde centraal-Chinese stad. On der deze missionarissen zijn 40 Jezuïeten van wie 30 Canadezen, die doceerden aan een college. De overigen zijn deels buitenlanders o.m. 9 Italiaanse Sale- sianen, die een ambachtsschool hebben en deels Chinese priesters. worden uitgedeeld. Ongeveer 300.000 meter stof, 50.000 paar schoenen en 2 millioen paar kousen worden de Ber lijners in het vooruitzicht gesteld. Prof. Ernst Reuter, een der leiders van de Sociaal-Democratische party, is door de Westelijke gemeenteraad van Berlijn eenstemmig gekozen tot tijdelijk burgemeester. Prof. Reuter, die deze functie overneemt van mevr. Louise Schroder, zal burgemeester blijven tot het midden van de volgende maand, wanneer de nieuwe Westelijke gemeen teraad, die Zondag. j.I gekozen werd, zijn eerste vergadering houdt. Prof. Reuter werd na de gemeente raadsverkiezingen in 1946 reeds tot bur gemeester gekozen, maar de Sovjet autoriteiten spraken hun veto uit over zijn verkiezing. Het is vrijwel zeker, dat de nieuwe gemeenteraad Reuter als bur gemeester zal handhaven. Tijdens een toespraak te Potsdam op een congres van de afgevaardigden der (communistische) Socialistische Een heidspartij heeft de Berlijnse tegen-bur gemeester Friedrich Ebert verklaard: „De bezettingstroepen van de Weste lijke mogendheden zijn de voorposten van het kapitalisme, dat hun de op dracht heeft gegeven Duitsland te ver knechten. Ik beschouw het Sovjet-leger als onze bondgenoot, omdat het ons helpt in onze strijd tegen het kapitalisme, dat de hand poogt te leggen op het prole tariaat". Tot besluit verklaarde hij: „Wij zullen Berlijn uit zijn afzondering ten aanzien van de Sovjetzone verlossen. Berlijn is in die zone gelegen en kan zonder haar niet voortbestaan". Ons nieuwe feuilleton speelt in 'n klein Amerikaans dorp, dat April Harbor heet. Het is zo'n vacantie- plaats, waar sommige mensen uit de stad elk jaar naar toe verhuizen, zo dra het een beetje zomer is gewor den. De familie Bishop is lange tijd ook bij die zomerse gasten geweest, maar toen er een paar dingen waren gebeurd, die hen in opspraak brach ten, zijn ze maar weggebleven, ja renlang. Om precies te zijn: zeven jaar lang. Toen kwamen ze, op een warme Augustusdag, weer terug en dat leek het begin van een nieuwe reeks gebeurtenissen, die het dorpje over heel Amerika bekend maakten. Welke die gebeurtenissen zijn ver telt in dit feuilleton de jonge mrs. Latham. Zij vertelt die op een ge noeglijke manier, zoals een vrouw, die van nature nogal rustig is, die vertellen kan. Op het eind van haar verhaal is zij tot de conclusie ge komen, dat de voorvallen, die het dorp in spanning hielden, een voort zetting waren van wat er zeven jaar geleden gebeurde. Maar zij zou die conclusie nooit gemaakt hebben, als kolonel Primrose, die als detective optreedt, er niet geweest was om alle onbegrijpelijke dingen uit te rafelen. „Vervolg op het verleden," is dus een detective-roman, genoeglijk en spannend tegelijk. f 1V-1 R.I. heeft in de omgeving van Lahat een grote oefening gehouden, waarbij rekening werd gehouden met alle mogelijkheden, welke zich ook in het veld kunnen voordoen. Op deze foto steken de jongens een kali over. De weapon- carrierwordt op de rubberponton geduwd. Lt.-kol. Bouwman, de commandant van IV-1, uit Arnhem, helpt zijn soldaten een handje. (Van onze Haagse redactie) In 1946 werd uit Roelofarendsveen 32 ton groente per vliegtuig verzonden; in 1947 44 ton en in dit jaar 70 ton. Bezien tegenover de totale aanvoer aan de veiling geen aantallen tonnen om versteld van te staan, maar daar het primeurs betreft toch wel van veel belang. Vele malen per jaar worden in K.L.M.-machines op Schiphol met veel zorg de dozen fruit, groente en verse snijbloemen geladen en niet veel uren later kan de Engelsman, Zweed of de Nederlander in de West deze produc ten van de Hollandse grond, zorgvuldig gekweekt, behandeld en verzonden, kopen. De chef acquisitie van de K.L.M. de heer C. F. v. d. Veer, heeft ons van dit speciale vervoer verteld, waarbij hij op de voorgrond stelde, dat Aals meer door de service die de K.L.M. bood bij de verzending der snijbloe men, groot geworden is door onze luchtvaartmaatschappij. Omgekeerd kan men zeggen dat de K.L.M. in haar begintijd groot ge worden is door Aalsmeer. Door het vervoer door de lucht zijn tal van gebieden voor onze tuinbouw ontsloten en het is in het geheel niet vreemd meer als men in Johannesburg of in Bio verse bloemen uit Holland koopt. Het vervoer door de lucht is de enige mogelijkheid groente, fruit en bloemen vers en snel op de buiten landse markt te brengen. Van veel be lang hierbij is de oordeelkundige be handeling door het personeel en het feit, dat het luchtverkeer regelmatig is. Daardoor is het mogelijk ook kleine hoeveelheden op het gewenste tijdstip te doen vervoeren. Door de lichte ver pakking, waarin men het product per vliegtuig kan verzenden, bespaart men niet alleen emballage, maar ook tarra- kosten. Daar de K.L.M. overal haar mensen heeft die de zendingen in ont vangst nemen en direct verder trans porteren wordt de mogelijkheid, dat een ander land intussen eerder met zijn primeurs komt of dat de markt prijs is gedaald, zo klein mogelijk ge houden. De prijs der producten kan vanzelfsprekend bij een vervoer dat enkele dagen in beslag zou nemen, ook stijgen en dan heeft de exporteur een gelukje, maar het liefst bewandelt hij een zekere weg en het is daarom het beste als hij in Holland reeds weet wat zijn product op een buitenlandse markt aan geld opbrengt. Snelle ver bindingen kunnen daarom verrassin gen voorkomen. De over de gehele wereld bekende KLM-gezagvoerder Iwan Smirnoff, de man, die met de „Pelikaan" in 1933 in recordtijd de Kerstpost van Nederland naar Indië vloog en terug, heeft Dinsdag besloten op te houden als gezagvoerder van de KLM te vliegen. „Ik heb nou ruim 33 jaar gevlogen en ik acht nu de tijd gekomen dat jongeren mijn taak overnemen. Dit is nu een maal het lot van ieder werkend mens", zo kondigde Smirnoff zijn besluit aan zijn loopbaan als vlieger te beëindigen. Hij blijft zijn bijzondere capaciteiten in dienst der KLM stellen, zij het nu in een functie op de grond, n.l bij de hoofdinspectie bedrijfsuitvoering. In 1940 had hij reeds 40 retourvluth- ten naar Indië op zijn naam staan. Bij het uitbreken der vijandelijkheden was hij juist op weg naar Batavia. Hij bleef daar en nam dienst bij de KNILM. Van Indië vloog hij naar Australië. Op een dezer vluchten, toen hij een grote partij diamanten aan boord had. werd zijn toestel neergeschoten. Korte tijd later zat hij echter weer in de lucht en vloog hij voor de geallieerden van de V. S. uit. Na de oorlog kwam hij weer bij de KLM. Smirnoff is de nestor der luchtmil lionnairs. Ongeveer 6.000.000 K.M. (ruim 15 maal de afstand van de aarde naar de maan) heeft hij als vlieger afgelegd. Alles bij elkaar bracht hij 28.600 uur in de lucht door. Dit is drie en een kwart jaar. Zoals men weet, heeft pater dr. Beau fort namens de Nederlandse delegatie bij de Commissie van de „rechten van de Mens" een amendement ingediend, dat starekte tot opname in de „Preambule van de Declaratie van de Rechten van de Mens", dat de mens van GODDE LIJKE OORSPRONG is en een EEU WIGE BESTEMMING heeft. Dit amen dement werd helaas verworpen. Naar aanleiding van dit feit hebben verschillende R. K. internationale ver enigingen 30 November 1.1, een memo randum ingediend, gericht tot de voor zitter van de derde algemene vergade ring van de Verenigde Naties en tot de verschillende delegaties. In dit memo randum. dat een tweeledig doel had, wordt allereerst de aandacht erop ge vestigd, dat het niet aanvaardbaar is, ter wille van vrijdenkers, die toch steeds nog de minderheid-van de wereldbevol king uitmaken, aan hen, die in God ge loven en toch nog altijd in de meerder heid zijn, een volgens deze laatsten on volledig inzicht van de grondslagen van de rechten van de mens te willen op dringen. Daarom vragen zij, zonder iets te ver anderen aan art. 16, dat de rechten op vrijheid van geweten behandelt, mel ding te maken van de Goddelijke oor sprong en de eeuwige bestemming van de mens in art. 1 van de Preambule van de Declaratie, zoals dit door de Nederlandse delegatie werd voorgesteld. Het tweede deel van het memorandum had tot onderwerp het amendement, aan genomen met 17 stemmen, terwijl er 16 tegen waren en 9 onthoudingen, dat in art. 14 van het voorstel van de Com missie van Rechten van de Mens het „Recht tot Echtscheiding" wordt ge noemd. Het is niet over de al of niet gegronde vaststelling van de echtschei ding, dat de nieuwe tekst handelt, maar over de gelijkstelling van man en vrouw ten opzichte van de echtscheiding. De verenigingen, die het memorandum on dertekenen. nemen aan, dat man en vjcuw gelijke rechten hebben betref fende de civiele acties, maar als het amendement wil aangeven, dat indivi duen of de Staat het recht hebben de echtelijke band te verbreken, moeten zij als katholieken, uit hoofde van hun ge loofsovertuiging, dit verwerpen. Dit memorandum werd ondertekend door de volgende verenigingen: R. K. Internationale Unie van Sociale Wer kers, Internationale Unie van R. K. Vrou wenbonden, Internationale Bond voor Kath. verpleegsters, Centrale Raad van de Conferenties van de H. Vincentius a Paulo, Pax Romana. sectie M.I.C. en Pax Romana, sectie M.I.E.C. Een aantal Katholieke Personenver voerders heeft besloten over te gaan tot de oprichting van de Katholieke Vak bond voor Personenvervoerders. Ook van Prot. Christelijke en van z.g. neutrale zijde is besloten tot het op richten van vakorganisaties op princi piële grondslag. Deze drie vakbonden zullen in federatief verband samen werken, waartoe een federatief secre tariaat voor particuliere personen-ver voerders wordt opgericht. Dit secreta riaat vangt op 1 Jan. 1949 zijn werk zaamheden aan. Sinds kort is ook het Westland in geschakeld in het groentevervoer door de lucht; dit jaar is 18 ton vervoerd. Hier in deze tuinbouwstreek waar zeer intensief wordt geteeld en waar ver schillende primeurs aan de markt wor den gebracht, ziet men het grote be lang van het vervoer door de lucht duidelijk in en het lijdt geen twijfel dat het luchtvrachtvervoer van het Westland uit, mits er zich geen be lemmeringen in het handelsverkeer voordoen, de eerstkomende jaren een grote vlucht zal nemen. Het Westlajid is de laatste tijd beslist lucht-minded geworden. Als men iets ernstig meent, blijven woorden geen woorden, maar worden I daden. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1