„Pfusch-arbeit" helpt de Wener uit de nood STAD EN OMGEVING Kerstmis, feest van liefde BLIKSEMAFLEIDERS Oostenrijk thans op het peil, dat Nederland begin 1946 bereikte De Slachthuiskwestie Herrie in „De Eendracht" AGENDA' SLOT DEFECT? Personeelschef Bijenkorf voor kantongerecht N.Z.H. Reddingmij. Uitkering aan Rijks ambtenaren Deviezenmisdrijf HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 PAGINA 2 Helpt de getroffen evenmens KAPELAAN G. A. BEEK \2l/z iaar prie®t®r Aanrijdingen Automatiek opengebroken Burgerlijke Stand Commissie van onderzoek uit de raad? Nieuw bestuur en fusie-plannen Jubileum bij P.T.T. Ging niet door Aangehouden Inbraak Distributienieuws „DE SLEUTELSPECIALIST" JAN VAN GOYENSTRAAT PARAAT Blijft buslijn 2 er rijden? Faillissement Het mooiste geschenk Foto-atelier NËLl' Employé wegens N.S.B.- antipathie ontslagen ZANDVOORT Geslaagde propaganda- avond Loop der bevolking HEEMSTEDE „Door Eendracht Sterk" BLOEMENDAAL FEESTMIDDAG OUDEN VAN DAGEN VELSEN-NOORD Waar St. Nicolaas kwam Concert Papiermachines draaien VELSEN „Oud-Velsen" LAATSTE NIEUWS MINISTER VAN SCHAIK NAAR DE WEST Nog vóór Kerstmis Koopman uit voorarrest ontslagen 307 incidenten Directie Amsterd. Ballast Mij. C. v. G. D. gaat naar Djocja Israël heeft nog twee stemmen nodig Om lid van Uno te worden NEDERLAND VERLAAT DE CONFERENTIE VAN ECAFE Bisschopsjubileum Mgr. Stam Ernest Claes vrijgesproken JB£M LUSTELOZE MARKT Beurs van Amsterdam BESOMMINGEN Waterstanden Economie met de broekriem Het liefdewerk „Stille Armen" neemt in de Sint Vincentiusver- eniging een belangrijke plaats in, zodat ik als president van die vereni ging ook gaarne de algemene persinza meling ten gunste van de Stille Armen wil aanbevelen. Reeds meerdere malen is er door de redactie van de „Nieuwe Haarlemschc Courant" op gewezen, dat juist bijzonder in deze tijd door de ab normale omstandigheden onder een be paalde categorie mensen de nood zeer groot is. Men vraagt zich wel eens af: wat zijn nu eigenlijk „Stille Armen?"' Het is moeilijk hiervan een af doende definitie te geven. Voornamelijk zijn het mensen, die in nood verkeren en niet geholpen worden, om welke re den dan ook, door de officiële instan ties! Het zijn b.v. mensen, die door de ont zettende stijging der kosten van de nood zakelijke levensbehoeften niet in staat zijn, zich het hoofd boven water, te hou den en door bescheidenheid gedrongen, zich niet durven wenden tot die in stanties, die kunnen helpen. Een bui tenstaander zegt: dan moeten zij daar maar overheen. Maar dan vraag ik aan diezelfde man: Hebt U al eens met die mensen gepraat? Weet U, wat het bete kent zich te moeten aanmelden en dan volgens die mensen „de hand te moeten ophouden?" Bovendien hebben de offi ciële instanties bepaalde normen en stellen eisen, waaraan eerst voldaan moet worden. En deze eisen zijn in be paalde gevallen zo zwaar, en weerhou den velen om hulp te vragen. Sinds de sociale wetgeving tot stand is gekomen, is de liefdadigheid in enkele opzichten op een ander plan gekomen. Er zijn echter nog honderden mensen, die bui ten de bepalingen vallen en toch in grote nood verkeren. Mag ik een paar gevallen noemen op gevaar af an tiek genoemd te worden? Het zijn geval len niet uit deze buurt om niet de kans te lopen de desbetreffende te kwetsen.' Wat zoudt U zeggen van een moeder van vijf kleine kinderen, die als we duwe is achtergebleven, -doordat de man door een ongeluk getroffen werd. Kort geleden een bloeiende zaak en nu zonder mannelijke steun. Zelf tracht zij de zaak nog drijvende te houden, maar de vakkennis ontbreekt en zienderogen gaat de vroegere welvaart achteruit. Deze vrouw komt niet voor ondersteu ning in aanmerking, maar moet toch geholpen worden. Zij is een stille arme! Een ander gezin is getroffen, omdat de vader ziek is geworden en niet meer werken kan. De moeder tracht door tot in de nacht te naaien en te verstellen, voor het gezin te verdienen, terwijl zes kinderen, waarvan de oudste 12 jaar is, haar overdag vermoeien en haar zorgen opeisen. Stille armen! Ik zou eentonig worden als ik de li tanie der ongelukkigen voortzette. Hier in Haarlem zijn analoge gevallen. Spre kend is het, dat U zich gelukkig kunt achten, dat U in staat bent ons te hel pen. Voelt U misschien ook iets van plicht in Uw binnenste? Kerstmis, het feest van liefde! Toont Uw liefde voor de getroffen evenmens door bij de re dactie van de „Nieuwe Haarlemsche Cou rant" Uw giften te bezorgen of per giro over te maken op No. 143480 van deze courant met vermelding „Voor de Stille Armen." Wacht niet en stel niet uit. Uw gift wordt verantwoord en stimuleert misschien anderen om te doen, wat gil deed. Ir. P. C. VAN DER HEYDEN De parochie van St. Jan gaat haar ijveri ge kapelaan G. A. Beek bij gelegenheid van zijn 12^-jarig priesterfeest huldigen Zondag 12 December. Zoals bekend, is ka pelaan Beek aalmoezenier van het manne lijk jeugdwerk in de parochie. Er is een feestcomité in het leven geroepen om de feestelijkheden voor te bereiden en een feestgave aan te bieden. Zondag zal kapelaan Beek een plechtige Hoogmis opdragen geassisteerd door zijn beide Heerbroers, kapelaan H. Beek en pater J. Beek S.J. 's Middags is er een re ceptie in het parochiehuis van twee tot half drie voor de verschillende besturen en van half drie tot half vier voor alle pa rochianen. Des avonds om 7 uur wordt de dag besloten met een plechtig Danklof. Op het kruispunt ReitzstraatKrit- zingerstraatPres. Steynstraat had gis termiddag een aanrijding plaats tussen een personenauto en een vrachtauto. De personenauto reed met een snelheid van ongeveer 25 km per uur in de Kritzin- gerstraat in de richting van de Pres. Steynstraat. Toen deze de Reitzstraat wilde oversteken, naderde van links de vrachtauto met een snelheid van onge veer 30 a 35 km per uur. De bestuurder van de vrachtauto verleende daarbij aan de personenauto geen voorrang en reed met de voorzijde tegen de linkerzijde van de personenauto, waardoor deze zo ernstig werd beschadigd, dat zij met een kraanwagen moest worden wegge sleept. Op de hoek Anthoniestraat—Burgwal had gistermiddag een aanrijding plaats tussen een personenauto en een tram trein van de N.Z.H.V.M. De aanrijding ontstond, toen de bestuurder van de auto, komende van de Lieve Vrouwen gracht en gaande in de richting Antho niestraat voor enige voor hem uit rij dende wielrijders naar links moest uitwijken. Hierdoor kwam hij op de trambaan terecht en kon hij bij het naderen van de tram, welke van de Lange Heren vest kwam, niet tijdig meer naar rechts uitwijken. De rechterzij- wand van de auto werd over een lengte van ongeveer 2 meter opengescheurd. Gisternacht werd ingebroken in een automatiek aan de Schoterweg. Hier verschafte men zich toegang door aan de achterzijde ter hoogte van het slot van de deur het hout met een schroe vendraaier te versplinteren. Door de ontstane opening heeft men de schoot van het slot teruggeduwd en daarna de deur geopend. Er werden 4 geldbakjes van de aldaar staande automaten gerukt en geledigd. Ongeveer f 20.wat spe culaas, enige amandelbroodjes, een 25-tal pakjes kauwgum, enig nougat, pepermunt en enkele vruchtenrollen worden vermist. GEBOREN: L. J. de Jong—Faas, z; D. J. KeldermanStijnman, z; J. Ver steegSelbach, z; H. M. BoekeRui nen, z; C. E. BaksStechman, d; C. Eb- bersvan der Windt, d; C. J. Doome- boschter Reehorst, d; G. A. Verbeek van der Wijden, d. OVERLEDEN: H. Knol—Rodink, 39 j; B. BronsMeijer, 76 j; H. Janusvan Berk, 62 j; C. J. Wouters, 26 j; G. van der Werff, 79 j; J. W. Florijn, 74 j; H. ven der Beek, 48j. In de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad, die Woensdag 15 De cember wordt gehouden, zal de volgen de motie ingediend worden, die door de voorzitters van vijf fracties ondertekend is: „De raad, overwegende, dat de re cente gebeurtenissen, betrekking heb bend op het Gemeentelijk Slachthuis, onrust hebben verwekt bij de Haarlem se bevolking, Haarlemse hoofdambtena ren in opspraak hebben gebracht, en bij het Haarlemse gemeentepersoneel een gevoel van rechtsonzekerheid heb ben te weeg gebracht, besluit een commissie ad hoe uit zijn midden in te stellen, teneinde te on derzoeken, of er zich bü het slachthuis onregelmatigheden hebben voorgedaan, om daarover binnen de kortst mogelijke termijn aan de raad rapport uit te brengen." Gisteravond vond de algemene verga dering plaats van de Coöperatieve Ver- bruiksvereniging „De Eendracht" U.A. te Haarlem. Toen de rekening en ver antwoording aan de ordé kwam, bleek de vergadering niet accoord te gaan met de voorgelegde jaarcijfers en het gevoerde beleid, temeer daar het bestuur in gebreke bleef afdoende inlichtingen te verstrekken. Een hierop volgende bespreking gaf aanleiding tot het indienen van een motie van orde, waarin het vertrouwen in het bestuur en in het college van commissarissen werd opgezegd en waar in tevens werd omschreven pogingen aan te wenden om te geraken tot een eventuele fusie met de coöperatieve Ver- bruiksverenigmg „De Vooruitgang" U.A. Deze motie werd met grote meerder heid van stemmen door de vergadering aangenomen. Daarna werd een nieuw bestuur gekozen, hetwelk de opdracht kreeg zo spoedig mogelijk met fusie plannen te komen op een nieuw te be leggen ledenvergadering. In het postkantoor aan de Baljuws laan is de heer J. J. C. Ophuysen, die veertig jaar bij het P.T.T.-bedrijf werk zaam is, dezer dagen gehuldigd. De heer F. Smit, directeur, herinnerde er aan, dat de jubilaris zich niet alleen ver dienstelijk heeft gemaakt voor het post- bedrijf, maar ook voor het speeltuin- werk. Spr. bood een enveloppe met in houd en een oorkonde aan. De heer D. Zwiersen, waarnemend voorzitter van het jubileumfonds, huldigde de heer Op huysen, die zelf zoveel jubilarissen heeft toegesproken als voorzitter van dit fonds Als geschenk ontving de jubilaris een tafelkleed. Nadat nog verscheidene spre kers het woord hadden gevoerd, ver schenen St. Nicolaas en Zwarte Piet op de receptie. Ook zij gaven enkele ca- deau's. Een kwartet o.l.v. de heer P. M Germes zong nog enige liederen. Dinsdagavond kocht een onbekende aan de kassa van een bioscoop 3 kaar tjes. Hij betaalde met een bankbiljet van 100. waarvan achteraf bleek dat het waardeloos was. Bij onderzoek is gebleken, dat de man deze truc reeds eerder bij een andere bioscoop had trachten uit te halen. Hier had men tijdig bemerkt, dat het biljet geen waar de had. Verdacht van diefstal van een aantal metalen afdeklijsten uit een fabriek, staande op het Stationsemplacement op de Westergracht, heeft de recherche aangehouden de 56-jarige arbeider H. R. K. Verdachte heeft bekend. In de nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in een werkplaatsje, ge legen achter een woning aan de Scho terweg. Men kon gemakkelijk binnen komen, daar de tuindeuren niet waren afgesloten. 'Met een schroevendraaier werden 2 laatjes van een schrijfbureau openge broken. Vermist worden een porte feuille met ongeveer f 130.— en een houten doosje met ongeveer f 100.—. Bioscopen Rembrandt: Mrs. Parkington (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Onbewe zen misdaad (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mexicana (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Madame Pimpernel (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Wonder Man (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: De jacht naar goud (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 8 December Concertgebouw: Kenn. Oratorium ver. m. m. v. H.O.V., Koor K.O.V. en Gem. Koor ..Driehuis" met „Elias" van Mendelssohn, 8 uur. R.K. Beroepskeuzebureau (Prinsen Bol werk 1): Donderdags geopend 6.307.30 u. Donderdag 9 December Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten enz. te: Overveen (Bloemendaalseweg)A t.m. D, 8.30—12.15 en 2—5 uur. Zandvoort (Haltestraat) A t.m. D, 8.30—12.15 en 2—5 uur. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 TEL 11493 De winkeliersvereniging „Jan van Goyenstraat" heeft zich tot de directie van de N.Z.H. gewend in verband met de mededeling, dat buslijn 2 niet meer haar route door deze straat zal kiezen. De vereniging merkt op, dat de Jan van Goyenstraat het centrum is van het Zuiderhoutpark en het Bronsteepark. In het oorspronkelijke plan voor de straat werd een breedte van 21 meter geprojecteerd, omdat er eventueel een tramlijn zou worden aangelegd. Het zou volgens het bestuur aanbeveling ver dienen de route Prins Mauritslaan, Johan Bosboomlaan, J. Israëlsplein, Rembrandtplein, Paulus Potterlaan (straten die niet op busverkeer bere kend zijn) te veranderen in Willem de Zwijgerlaan, Jan van Goyenstraat. Op het Jan Miense Molenaerplein is de bocht voor de bussen te scherp, zodat op de gemeentebegroting wel een extra bedrag voor herstel van trottoirbanden mag uitgetrokken worden. De door de vereniging gewenste route zal ook de rijtijd enige minuten verkorten. De tijd, die de passagiers extra nodig hebben om naar de halte Jan van Goyenstraat te komen, zal geheel teniet gedaan wor den, omdat de bussen daar om de 5 minuten zullen stoppen. De afstand van het Sweelinckplein, het centrum van de componistenwijk, naar b.v. een halte aan de Binnenweg is groter. Tenslotte meent de vereniging, dat de Jan van Goyen straat in Haarlem en omstreken zo be kend is. dat het publiek zich gemakkelijk zal oriënteren. 7 December heeft de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem in staat van fail lissement verklaard: J. F. Steenkamp, van beroep schilder, wonende te Bad hoevedorp, gem. Haarlemmermeer, Nieu we Meerdijk no. 288. Rechter-Commis- saris mr. C. E. Muller. Curatrice mevr. mr. J. F. M. Scheltena—Charbo, advo cate en procureur te Aalsmeer. De conferentie St. Antonius van de St. Vincentiusvereniging te Haarlem, organi seert Maandag 13 December in de kroon zaal van Brinkmann, ten bate van deze ver eniging een bridge-drive. Er zal deze avond tevens een prijsvraag worden gehouden. De heer P. C. v. d. Heyden zal nog het woord voeren. De Overijselse, Gelderse en Drentse Amusementsvereniging „Eensgezind heid" houdt Zaterdag 11 December 's avonds om 8 uur een Kerst-kienavond in de nieuwe zaal van de heer Schro der, Raamsingel 30. Medewerking ver lenen aan deze avond het Hawaiian- ensemble „The Wiama's" en het dans- orkest „The Moonlight Serenaders Tegen de schilder F. S. werd proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van een aantal schildersgereedschappen en een dubbele ladder, alles ten nadele van zijn patroon. Op verzoek van de politie te Heem stede is alhier gearresteerd de 24-jarige los-werkman J. N. Hij wordt verdacht van diefstal van een aantal gonjezak- ken. Als verdacht van verduistering van een rijwiel is te Haarlem aangehouden de 28-jarige timmerman M. v. d. W. uit Geleen. Verdachte heeft bekend te Ge leen een rijwiel te hebben geleend en dit te Amsterdam voor f 70.aan een onbekende te hebben verkocht. van blijvende waarde LANGE VEERSTR 11-15-HAARLEM TELEFOON 11178 De vroegere personeelschef van de Amsterdamse Bijenkorf, de 47-jarige Haarlemmer S. had zich Dinsdag te ver antwoorden voor de Haarlemse Kanton rechter belast met de afwikkeling van de tribunaalzaken. Beschuldigde, die tijdens de bezetting lid van Zwart Front was, trad in Juni 1941 bij de Bijenkorf in dienst en is on geveer een jaar in deze betrekking ge bleven. Ten laste werd hem o.m. gelegd, dat hij destijds op een bedrijfsappèl in Bellevue, waarop de N.S.B.-er Wouden berg sprak, had opgemerkt, dat er op het personeel van de Bijenkorf controle moest worden uitgeoefend, als zij zich (op politiek gebied) niet goed gedroegen. Deze controle is dan ook ingesteld. Ge bleken is, dat een van de controleurs een S.S.-er was. Beschuldigde was des tijds van mening, dat de Bijenkorf moest uitgroeien tot één „werkgemeenschap". Aan wanden van het'gebouw liet hij dan ook enige opschriften aanbrengen, lui dende: Eén Bijenkorf, één werkgemeen schap. Ter zitting voerde beschuldigde aan, dat de rapporten, die de controleurs over personeelsleden opmaakten, niet in handen van de Duitsers of van de Duitse Verwalter van het bedrijf kwamen. „Ja, maar de directie van het bedrijf bestond uit N.S.B.-ers", aldus de kantonrechter. Ut ontkende beschuldigde. Hem werd nog ten laste gelegd, dat hij een meisje had ontslagen, omdat zij op een toilet deur voor de N.S.B.-ers beledigende .woorden had geschreven. Een van de empioyé's had n.l. op de bewuste deui „Alle fascisten moeten het land uit" ge schreven. Een N.S.B.-er had er later on dergezet: „Dat moet niet gebeuren". Ten slotte had het betreffende meisje als derde regel geschreven: „Kunnen jullie de waarheid niet hebben?" De zaak kwam uit en al het personeel werd bij elkaar geroepen. Volgens verklaringen stelde beschuldigde als personeelschef bij deze gelegenheid een tijdslimiet, waarvóór de dader van "deze belediging zich moest melden. Hij zou gedreigd hebben, dat na het verstrijken van deze tijd de Grüne Polizei in de kwestie gemengd zou worden, aldus een verklaring. Kwam de dader niet, dan zou de directeur gegijzeld worden. Tenslotte meldde het meisje zich maar aan en, zij gaf zich op als de schrijfster van alle drie de zinnen. Zij werd ontslagen. Beschuldigde zou de krabbels op de toiletdeur „mensonterende wanpresta ties" genoemd hebben. Op een van de rapporten had hij geschreven: „Ik ben anti-semiet". Het bestaan van deze anti pathie werd later tegengesproken. Ver der bleek, dat S. geijverd heeft voor de Winterhulp. Ter zitting kwam tot uiting, dat het personeel van de Bijenkorf beschuldigde toch wel heeft gemogen. Een lijst met vele handtekeningen was binnenge komen. Er werden gisteren nog ver scheidene getuigen gehoord. Voor het horen van nog andere personen werd de zaak tenslotte geschorst tot 21 December. Een vrij talrijk publiek was Dinsdag avond aanwezig in huize „Keur", toen burgemeester Van Fenema als voorzit ter van de plaatselijke commissie der Noord-Zuid-Holl. Reddingmij. de propa- ganda-avond opende met een toespraak waarin hij wees op het grote nut van deze maatschappij die reeds meer dan 700 geredde mensenlevens op haar reke ning heeft. Spr. hoopte dat deze avond ertoe zou •leiden dat het ledental te Zandvoort, da» nog erg laag is, aanzienlijk zou toene men. De heer Witpen hield vervolgens een geestige causerie, waarin hij releveerde dat de reddingmij. in 1824 is opgericht toen bij Huisduinen een schip strandde en een vanuit Den Helder ter redding uitgevaren, niet zeewaardige boot, op de terugtocht verging en van de bemanning en geredden slechts één het er levend afbracht. De mij. steunt geheel op vrij willige bijdragen en bezit 8 motor reddingboten; 10 motor-strandreading- boten, 10 roeireddingboten en 15 lijn- werp- en wippertoestellen. Zij geeft jaarlijks rond f 100.000 uit voor oude redders en hun nagelaten betrekkingen. Spr. vertelde van het uiterst gevaar lijke werk der bemanningen van de red dingboten en hun onderlinge naijver. Een drietal films gaven een duidelijk beeld van het werk van de maatschappij en de door haar gebezigde reddingsmid delen. Zeer interessant was de demon stratie met een zelfrichtende motor-red dingboot die als zij omslaat, na enkele minuten weer in de normale stand komt. De opvarenden verblijven dan beneden- deks. Een goed geslaagde avond welke vele nieuwe leden heeft opgeleverd. In November nam de bevolking van Zandvoort toe door vestiging met 79 en door geboorte met 22 personen. Zij ver minderde door vertrek met 74 en door overlijden met 5 personen. Per saldo steeg het aantal inwoners van 9514 tot 9536. Onder voorzitterschap van de heer J. J. Schelvis hield Dinsdagavond de R.K. gem. toneelverenig. „Door Eendracht Sterk" een vergadering die zeer druk was bezocht. In zijn welkomstwoord drong de voorzitter aan. op een zeer krachtige actie tot uitbrei ding van het aantal donateurs teneinde in 1949 het 50-jarig bestaan feestelijk te kun nen vieren. De toestand van de kas was, ook na de laatste uitvoering die in alle opzichten uit stekend is geslaagd, zeer goed te noemen. Besloten werd, op de laatste Zondag voor de vasten 1949 een extra uitvoering te geven, die natuurlijk geheel in het te ken van de Vastenavond zal staan. De uitvoering voor donateurs werd vastgesteld op de eerste Zondag na Pasen. Dat het jubileum in het middelpunt van de belangstelling stond, spreekt vanzelf en verschillende voorstellen om dit zo goed mogelijk te vieren, kwamen ter tafel. Van het organiseren van een toneelconcours werd, hoezeer dat ook werd betreurd, af gezien, aangezien de kosten daarvan zeer hoog zijn. Een voorstel van het bestuur tot het geven van een viertal jubileumvoor stellingen zal nader onder de ogen wor den gezien. Met zeer grote meerderheid van stem men werd vervolgens besloten de heer B. Gr ij mans toe te laten als lid van de ver eniging. Aan het slot van deze geslaagde bijeen komst wekte de geestelijke adviseur, ka pelaan J. v. Adrichem, de leden op, door te gaan op de weg die thans is ingeslagen. 30 December wordt voor inwoners der gemeente Bloemendaal, die 70 jaar en ouder zijn, een feestmiddag georgani seerd. Van diverse zijden mocht het co mité reeds spontane medewerking ont vangen. Het jeugdhuisbestuur stond zijn zaal zonder kosten af, het filmverhuur kantoor Animex te Haarlem zorgde voor een gratis film, die door de fa. Voor walt te Overveen kosteloos geprojec teerd zal worden. De N.Z.H.V.M. ver voert de mensen belangeloos, terwijl „ziekenvervoer Margriet" eveneens gra tis hulp toezegde. Ondanks ai deze zéér gewaardeerde medewerking is het comité er nog niet. Zonder geld kan het niets beginnen. Er moet immers nog een verversing en een snoepje worden aangeboden. Zij. die belangstelling voor dit werk hebben, gelieven hun bijdragen te zen den aan het secretariaat, Bloemendaal seweg 237a, te Overveen, of te gireren op postrekening no. 210717 t.n.v. mej. J. J. Bruin, Oranje Nassaulaan 151 te Over veen. Een gift in de vorm van sigaren of een vleesbon wordt evenzeer zeer op prijs gesteld. Zeer begrijpelijk wordt deze middag georganiseerd voor hen, die anders niet in de gelegenheid zijn er eens uit te ko men. Opgave van deelnemers (sters), die 70 jaar en ouder zijn, worden ingewacht aan het secretariaat Bloemendaalseweg 237a, te Overveen, vóór 15 December. De leerlingen der bedrijfsschool van het hoogovenbedrijf hadden zelf een St. Nicolaasfeest georganiseerd, waarop de heer H. Bouwmeester de goede Sint be groette. De geluidsinstallatie van enkele oud-leerlingen zorgde voor een vrolijke stemming. Na afloop dankte de heer Bouwman voor aller medewerking. Ook de Maria Cornelia fröbelschool ontvingt een bezoek van de Heilige Man. Vele kleinen werden met surprises en lekkernijen verblijd. Ten aanhore van een kunstminnend publiek heeft de harmoniekapel „De Eendracht" in de zaal van Concordia een concert gegeven. Medewerking ver leende een koperkwartet van het Stede lijk Orkest, bestaande uit de heren Marinus Komst en Wim Groot, trompet; Jan Bos, hoorn en Hans Maassen, trom bone. Het ovationeel applaus aan het slot bewees het hoge peil van de avond. Het mag voorzeker als een goed teken aangemerkt worden, dat thans alle pa piermachines, bij V.G.Z. te Velsen, in werking zijn. Dit is voor het eerst na de bevrijding. De kleinste machine draait, bij gebrek aan geschoold perso neel, slechts één wacht var- 6— uur. Donderdag 9 December houdt de per soneelsvereniging „Gas en Water" een tweede ontwikkelingsavond in de voor zaal van het St. Fidelisgebouw te IJmui- den-Oost. Spreker is ditmaal de heer Calkoen over het onderwerp Oud-Vel- sen. De heer Calkoen beschikt over een fraaie collectie voorwerpen, die in Vel- sens bodem gevonden zijn. Voor ge- interesseerden belooft dit een belang wekkende avond te worden. Van bevoegde zijde wordt ons het vol gende medegedeeld: „Aangezien het niet mogelijk blijkt, op korte termijn te ge raken tot een definitieve wettelijke re geling van de nieuwe door de Grondwet voorgeschreven staatsrechtelijke vorm van het Koninkrijk (Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen), over weegt de regering de invoering van een voorlopige voorziening, in welke enige belangrijke onderdelen van de voorge nomen regeling reeds zullen worden verwezenlijkt. Alvorens hiertoe definieve stap pen te doen, zal een der leden van het kabinet zich in de loop dezer maand naar Suriname en de Antillen begeven, teneinde met de daarvoor in aanmerking komende personen en instanties voor overleg te plegen. De regering stelt zich voor daarna de zeer spoedige indiening van een desbetreffend wetsontwerp bij de Staten-Generaal te bevorderen." Het A.N.P. vt^gt hieraan toe: Naar wij menen te mogen veronderstellen, zal het de minister zonder portefeuille, mi1. Van Schaik zijn, die als lid van het ka binet met het bovenomschreven doel naar de West zal vertrekken. Volgens de samenwerkende centrales van overheidspersoneel worden van re geringswege maatregelen voorbereid om nog vóór Kerstmis aan de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren, zo nodig bij wijze van voorschot, een uitkering te doen in verband met de herziening van het bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934, in gaande 1 Januari 1948. De verhoging van de kindertoelage met 25 oent per week, te beginnen bij het tweede kind. zal hierbij inbegrepen zijn.. De in Antwerpen wonende Nederland se koopman G. van der B. was door de Haagse rechtbank wegens een gepleegd deviezenmisdrdijf veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest en een geldboete van f 5000, subs. 200 dagen hechtenis. Hij was tegen dit vonnis in hoger be roep gegaan. Bij de behandeling van dit beroep door het Gerechtshof in 's-Gra- venhage, merkte de president op, dat in deze gevallen sprake is van grote lekken, welke het Nederlandse volk veel geld kosten. De procureur-generaal vroeg vernie tiging van het vonnis, van de rechtbank en veroordeling van verdachte tot een gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek van het voorarrest en oplegging van een geldboete van f 5000 subs. 100 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Fijn van Draat, vroeg de geldboete te vervangen door een voorwaardelijke straf. Het Hof hief de voorlopige hechtenis op verdachte is vanaf 17 Juli in voor arrest en zal over veertien dagen uit spraak doen. De Dienst Legercontacten meldt, dat in de week van 1 tot en met 7 December in federaal gebied 307 incidenten zijn gemeld, dat is 69 meer dan in de voor gaande week. Dit weektotaal is het hoogste sedert de ondertekening van de „Renville overeenkomst". In de laatste drie weken vielen er 200 slachtoffers van moordaanslagen en ont voeringen. Commissarissen van de N.VV. Amster- damsche Ballast Mij. delen mede, dat met ingang van 1 Dec. 1948 de directie van de vennootschau gevormd zal wor den door A. F. en C. F. de Vilder. Prof. mr. H. J. Hellema (gedelegeerd commis saris) en ir. J. J. Schuurman (directeur), hebben per genoemde datum hun ont slag genomen. Antara verneemt uit kringen van de republikeinse delegatie, dat de C. v. G. D. in de loop van de volgende week per trein naar Djocja zal reizen. Het bezoek van het Australische iid der commissie, Critchley, aan Djocja ge schiedt, aldus Antara, op. verzoek van de republikeinse delegatie. De ballotage-commissie van de V.N. heeft de lidmaatschapsaanvrage van Pa lestina naar de Veiligheidsraad terug verwezen. Argentinië had tevoren ver klaard, de toelating van Israël te zullen steunen. De V.S., Rusland, de Oekraïne en Co lumbia hebben reeds eerder bekend ge maakt, dat zij Israël, bij zijn pogingen om als lid van de V.N. te worden er kend, zullen steunen. Israël heeft thans nog de goedkeuring nodig van minstens twee landen. Drie leden van de Veilig heidsraad, Frankrijk, België en Canada, hebben zich in deze kwestie nog niet geuit en op hen is de hoop van Israël dan ook gericht. De Nederlandse afgevaardigden ln de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten (Ecafe) hebben de confe rentie van de Ecafe verlaten, nadat de republiek-Indonesia met acht tegen twee stemmen bij drie onthoudingen als mede-lid werd toegelaten. De leider van de Nederlandse delega tie, dr. H. C. J. .H. Gelissen, had reeds verklaard, dat indien de republiek zou worden toegelaten, de Nederlandse dele gatie de huidige zitting van de commis sie zou verlaten. „De toelating van de republiek," zo zeide hij gisteren, „zou betekenen, dat de commissie erkent, dat de republiek verantwoordelijk is voor de internationale betrekkingen van Indone sië." Mgr. N. Stam, die thans in het Missie huis te Hoorn verblijft, zal Woensdag 29 December de dag herdenken, waar op hij 12j/, jaar geleden in de St. Bavo- kathedraai te Haarlem tot bisschop werd gewijd. Abusievelijk vermeldden wij in een vroeger bericht Maandag 27 December als datum van dit jubileum. De Vlaamse schrijver Ernest Claes, auteur o.m. van „De Witte," die er van beschuldigd werd tijdens de Duitse be zetting' de politiek van de vijand ge diend te hebben, is door de krijgsraad vrijgesproken. Volgens de motivering van de uit spraak heeft Ernest Claes tijdens de bezetting vele diensten bewezen aan zijn landgenoten en is bij de bestude ring der tegen Claes ingebrachte be schuldigingen niets gebleken van kwade opzet. De krijgsraad betreurt evenwel, dat de feiten getuigen van „kleinzielige zelfingenomenheid, gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel en begrip voor waardigheid bij een man, naar wie vooral in het Vlaamse landsgedeelte duizenden met verering opzagen." De Staatsbladen I 517 en I 518 bevat ten Koninklijke Besluiten van 30 No vember houdende herziening der bezol diging van het personeel aan de rijks- en van rijkswege gesubsidieerde scholen voor lager en middelbaar nijverheids onderwijs. De persdienst van economische zaken te Batavia deelt mede, dat besloten is, binnenkort weer over te gaan tot in voering van distributie van rijst. In de moeilijke periode tussen de rijstoogsten is de rijst weer schaars. In Batavia lie pen de prijzen op van vijftig cent tot een gulden per liter. Bij K. B. is benoemd en aangesteld bij het wapen der genie, tot generaal- majoor, hoofd van de dienst der genie, de kolonel J. Kok, en is benoemd en aangesteld bij het wapen der infanterie, tot luitenant-kolonel, de majoor C. H. van Malsen Amsterdam, 7 Dec. 1948. De vastere stemming, die gisteren op de aandelenmarkt was waar te nemen geweest, kon zich vandaag merendeels niet handhaven. Hoewel het aanbod in scrips H.V.A. niet groot genoemd kon worden gisteren hebben de omzetten hierin 459 stuks bedragen tegen 773 stuks Vrijdag j.l. liep de notering tij delijk terug van ƒ392 tot ƒ385, waarna later weer op een enkele guldens hoger niveau werd gehandeld. Ook de aan delen lagen dientengevolge wat zwakker in de markt. Met een koersverlies van bijna 2% werd de markt verlaten, terwijl de scrips 4 lager eindigden dan gisteren cp 388. Aand. Allan lagen zeer flauw in de markt en werden op 85 afgedaan te gen een vorige notering op Vrijdag j.l. van 109. Aand. Lyempf golden ex-div. 5% 16054- Gisteren waren deze aandelen aangeboden op 170 zonder afdoening. De scheepvaartmarkt was feitelijk de enige afdeling waar lichte koersverbeteringen overheersten. Staatsfondsen waren nau welijks prijshoudend. Dat is nu eens aardig, zei de collec tant die een gedenkwaardig ju bileum vierde toen ik bij hem binnenstapte. Hij vertelde, dat het in de kerk zo plechtig geweest was en dat de pastoor hem zo mooi had toegesproken en toen hij daarna zweeg, voelde ik, dat er ondanks al deze hulde wat aan ha perde. „Waarom kijk je min of meer teleur gesteld?-" vroeg ik hem op de man af. Eerst zweeg hij en toen kwam het er stotterend uit: je kunt geen katholieke krant in je handen nemen of je leest, dat er een pauselijk lintje is uitge reikt. Ennewaarom ik nou niet? Twee jaar geleden heb ik toch ook voor Pietersen gezorgd en dat de goeie man overleden is, zodat ie niet meer voor m ij de papieren in orde kon maken, mag toch geen aanleiding zijn dat.... „Maar beste vriend," suste ik, „hoe hebben we 't nu eigenlijk? Collecteren we met het vooruitzicht Pro Ecclesia te krijgen? Worden we Vincentiaan om het erekruis eens op de borst gespeld te zien, doen we goed om van de Paus een cadeautje te ontvangen? Of zijn we als goed katholiek verplicht in ons leven zoveel mogelijk voor anderen te betekenen? Als je mij vraagt, moet zo'n lintje, waarvan ik de betekenis niet onderschat, alleen gegeven worden aan geloofsgenoten, die zich op meer dan gewone wijze voor de Kerk onderschei den hebben, gedurende een lange reeks van jaren. Het is toch onjuist, dat de een de ander het balletje der voortreffelijk heid toewerpt, of dat b.v. een armmees- ter, die na 23 jaar eigenlijk niet veel meer kan doen, tot zijn zilveren jubi leum blijft om het lintje niet te ver spelen. „Ja maar...." hakkelde de jubilaris, ze zien je niet meer voor vol aan, als je jubileert en niets van Rome ontvangt. Ik vind ook, dat het op deze wijze geen onderscheiding in de ware zin van het woord is; ik ben het met je eens, dat we doodeenvoudige plichten hebben, die geen beloning vragen, maar „Wat denk je, zouden de bisschoppen de lawine van aanvragen, die de laatste tijd in hun paleizen binnenrolt, prettig vinden? Zo echt prettig, omdat nu blijkt hoeveel voortreffelijke roomse mensen er zijn? Of zouden ze graag zien, dat de oude bijzondere betekenis, aan een pauselijke onderscheiding verbonden, weer in ere hersteld wordt?" De jubilerende collectant gaf me de hand. „Best," zei ie, „maar dan behoeft U er ook niet op te rekenen, dat ik ooit voor U moeite zal doen om een Sylvester te bemachtigen...." (Advertentie) HAARLEM (Niet-officiële koersen) Vorig opening slot 8/12 3% Nederl. 1948 100A 3-354 Nederland 1947 9711 971»—% 3 Ned. 62-64 98%gb 3 Ned. 62-64 bel. tac. 98H Ned. Handel Mii. eert 156% A.K.U. 158'/igb 157 Van Berkei's Patent 12054 Calvé-Delft eert 148 Van Gelder 139% Kon. Hoogovens eert 18754 Unilever cert 27254 27154 Ned. Kabel 243 Philips 233% 232 Kon. Petrolewn 315% 315 „Amsterdam" Rubber 150 14654' Holl. Amerika Li1n 164 Kon. N. Stoomb. Mii. 149 Scheepvaart Unie 16454 gl 163 H.V.A. 155% 152 Deli Mil cert. 142% 142% Claims H.V.A. f380.- IJMUIDEN;, 7 Dec. Stoomtrawlers: IJm. 39 f 19.930, 49 f 19.600, 70 f 5250, 85 f 20.340. Motorloggers: K.W. 78 f 5330' H.D. 79 f 4220. Kustvissers: Urk 41 f 280, IJm. 241 f 720, 5 f 41, H.D. 18 f 2000. De aanvoer bedroeg 3270 kisten, waar van 200 haring. WOENSDAG 8 DECEMBER Hoog water: 8.55 u. en 21.23 u. Laag water: 4.07 u. en 16.33 u. Eerste kwartier: 14.57 u. DONDERDAG 9 DECEMBER Hoog water: 9.57 u. en 22.28 u. Laag water: 5.03 u. en 17.33 u. December 1947 is voor Oostenrijk een economisch keerpunt geweest. Bij de geldzuivering in die maand kreeg men voor drie schillingen, die ingeleverd werden, er één terug. Bovendien werd bezit aan geld door bijzondere heffingen drastisch afgeroomd, zodat van de geld- vloed zonder koonkracht in dit land weinig overbleef. De lonen der arbeiders, voorheen steeds laag, werden sinds 1937 met 3.5 tot 5 vermenigvuldigd. Het maandinko men van een normale vakarbeider be draagt 500 iot 800 schillingen, hetgeen omgerekend tegen de officiële koers van 27 cent geen overdreven beloning kan worden genoemd. Mensen in administratieve en over heidsdiensten, al dan niet gegradueerd, hebben kleine salarissen. Vergeleken bij 1937 ging hun inkomen 65 procent voor uit. Een typiste verdient soms maar 200 schillingen, een 'verpleegster hetzelfde per maand. Een beginnend jurist, ge trouwd en vader van een kind, zeide 540 per maand te verdienen als secretaris der directie ener handelsonderneming. Re geringsambtenaren in hogere functies hebben salarissen van 800 tot 1200 schil ling. Wie daarboven komt is een hele speksnijder. Arbeiders, vooral vakarbeiders, ver dienen doorgaans extraatjes met „Pfusch- arbeit". Pfusch is even Weens als de Stephansdom. Alle mogelijke karweitjes, die in de avonduren of 's Zondags wor den opgeknapt en daarom extra betaald worden, vallen hieronder. Als iemand iets heeft laten doen en hij vraagt een ander: „Hoeveel denk je, dat ik hiervoor betaald heb?", zegt die ander onmiddel lijk: „Pfusch of normaal?" Pfusch is niet zwart, maar extra. Extra is ook het inkomen van de vele getrouwde vrouwen, die als kantoor bediende, bouwvakarbeidster, verkoopster enz. een extra salaris verdienen. Wenen in de stad van de werkende vrouw. Er woont minstens een kwart millioen vrouwen meer dan mannen en vrijwel iedereen moet werken om te kunnen bestaan. Of extra werken om beter te bestaan! Vrjjwel alles is in Oostenrijk van de bon. Alleen de voornaamste voedings middelen als brood, vlees, aardappelen, vet (boter is ongekende luxe), suiker en enkele andere artikelen worden nog ge distribueerd. Sommige artikelen zijn soms slecht of niet te krijgen. Dat komt doorgaans veeleer door transportmoei lijkheden en zwarte handel, dan door gebrek aan die voedingsmiddelen. Over het geheel genomen kan men echter zeg gen, dat de voedselsituatie in het afge lopen halfjaar sterk vooruit is ■gegaan en op het ogenblik ongeveer het beeld toont, dat Nederland in het voorjaar 1946 te zien gaf. De lage lonen zijn echter in elk geval voldoende om de arbeiders en ambtena ren de kostenbestrijding van huur en aankoop der voornaamste levensmidde len te garanderen. Veel verder reiken de meeste inkomens doorgaans niet. Op kledinggebied zijn nog maar wei nig artikelen op punten. Eenvoudig on dergoed, meterstoffen, kousen en sok ken b.v. zijn nog wel aan distributie onderhevig. Confectie en luxe-goederen zijn vrij verkrijgbaar, maar vrij duur. Het prijspeil; behalve dat voor de eerste levensbehoeften. zo verklaarden des kundigen van het departement van Economische Zaken, kan zich betrekke lijk vrij vormen. Men ziet dan ook ten minste de neiging tot het richten naar wereldmarktprijzen, dus eigenlijk naar de dollar. Indien iemand zich in dit land iets extra's wil aanschaffen, dan moet hij er zich opofferingen voor getroosten door harder en meer te werken. Zo vergroot hij zijn inkomen en dus zijn koopkracht. Daarmee wordt de productie echter ook bevorderd, waardoor produétieprijzen in verhouding kunnen dalen. De arbeider heeft dus de welvaart in eigen hand. Men noemde dit „economie met de broekriem", al wordt gezorgd voor een levensbasis en al zijn de sociale voorzie ningen zo goed mogelijk getroffen. Er is, zo zeide men, ln Oostenrijk thans geen ellende meer, wel armoede, algemene armoede. Slechts door geza menlijke inspanning kunnen we hief bovenuit komen. Niemand behoeft honger te lijden, omdat de distributie minimaal 2150 calorieën per dag waar borgt. Ondanks verouderde machines en andere moeilijkheden ligt de pro ductie boven het peil van 1937. De Marshall-hulp waarborgt regelmatige productie, dank zij de kolenaanvoef van de Ruhr. De export heeft haast de top bereikt, doch kan met nieuwe Pr0' ductie-installaties opgevoerd worden Het zwakke punt in de buitenlandse betalingsbalans is het uitblijven van h®* vroegere vreemdelingenverkeer. An ders zou die op het ogenblik reeds J» evenwicht zijn. Alleen de arbeidsproduc tiviteit is, ruw geschat, gemiddeld P®» een derde lager dan voorheen. Zij stUS echter, nu de behoeften beter worden. Met deze stijging kunnen omstandigheden beter worden, he de munt, der „Alpen-dollar" evenee ten goede zal komen. „U ziet, dit is geen „Schone blaue nau-sfeer", maar harde werkeüjkne zo zeide men ons. Doch de Oostenrijker met zun z zaam improvisatie-talent redt het weer aardig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2