Wtz: Vechten van Republiek tegen federale beginselen is hopeloos Lovett over impasse met Republiek Positie van Tsjang Kai Sjek steeds kritieker WIJZIGING KINDERBIJSLAG AANGENOMEN DE WERELD ROND AARTSBISSCHOP VAN BOMBAY REIST Apostolaat onder de zeelieden DE WERELDZEEËN AF Fox-contract wordt uitgevoerd Strijd om Nanking zeer hevig Voor tweede en derde kind na 44 cent en van het vierde hind af 54 cent Met groot verlof Tot hoofd en hart A In Maart bijeen? ALS GEWOON LID DER BEMANNING Het weer. Liéver de doodstraf.... KATHOLIEKE BEROEPSKEUZE f J| DONDERDAG 9 DECEMBER T948 bureaux van redactie en administratie 72ste JAARGANG No. 24329 Waarom Nederl. uit de E.C.A.F.E. treedt Interview met prof. Gelissen »»Operatie Kerstmis" Amerik. soldaten bezorgen Duitse kinderen prettige Kerstdagen I '00 Vs mm 'mtèt mmm f*<ns 'mm SS10-'. ftfSWt ]\Mm fm mm Imm <m tmmm mm lm PROF. ROMME OP SCHIPHOL Enorme ontwikkeling van de deelstaten-gedachte Het Fox-contract Oost-Indonesische minister van Justitie over smokkel handel Voedselconferentie te Bandoeng Wederom brandstichting in Crailoo Centrale Vereniging tot stand gekomen V. Europees parlement BOUWVOLUME 1949 VOOR BRABANT ONDERZOEK NAAR DE RAMP VAN PRESTWICK Van Beinum naar Engeland SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-booflte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. „Niet slecht voor een landrot," ts de opmerking van de lichtmatroos als een man van middelbare leeftijd, gekleed in een lange oliejas, zich bij een stevige Zuid-West-Moesson in de Indische Oceaan handig over het dek van een olietank schip voortbeweegt. Waarop een oudere matroos ietwat onlogisch antwoordt: „Houd ie kop, kerel, het is geen landrot, het is een Aartsbisschop." stappen, als hij ergens anders naar toe wil varen. Omdat de maatschappij geen passagiers vervoert, kan de aartsbis schop zich beter op zijn werk concen treren en aldus het leven van de zeelui grondiger leren kennen. Na zijn aankomst te "Liverpool gaf Mgr. Robert in het Atlantic House zijn eerste indrukken weer voor leden van het Apostolaat ter Zee. Zijn eerste reis, zo verhaalde de aarts bisschop, ging naar Abadan, de grote Perzische oliehaven. De bemanning van een olietanker heeft een zeer moeilijk bestaan. De meeste opvaren den zetten maanden lang geen voet aan wal. Niet alleen duren de reizen meestal weken, doch het laden en los sen van de vracht geschiedt over het algemeen in een paar uur, en dan nog meestal in een afgelegen deel van de haven. Dit betekent, dat de beman ning geen kerk kan bezoeken, geen havenaalmoezenier te zien krijgt en ook van andere hulp verstoken blijft. In de Perzische Golf worden zij zwaar op de proef gesteld: wie dienst doet in de machinekamer, wordt er dikwijls door de hitte bevangen. Ofscfioon de moderne tankschepen „air-conditioned" ziekenverblijven heb ben en Abadan b.v. een zeer modern ziekenhuis heeft, gebeurt het nog al te vaak, dat de zieken minder goed verzorgd kunnen worden en er geen havenaalmoezenier is om hen te be zoeken. Ook zijn er meer katholieke Het is mogelijk, dat, in het oog van Jeze matroos, alle bisschoppen als op volgers der apostelen en als mensen vissers met zee, wind en water ver bouwd moeten worden geacht en daar om niet langer ais landrotten kunnen borden beschouwd. Hoe het ook zij, dit behoort tot de ervaringen, die Mgr. Thomas Robert S.J., Aartsbisschop van Bombay, heeft meegemaakt en nog bieemaakt. Met bijzondere toestem ming en hoge goedkeuring van de H. Stoei maakt deze 55-jarige aartsbisschop *en wereldreis langs alle zeeroutes, ten einde bekend te raken met het leven der bemanning van de zeeschepen en de mogelijkheden te bestuderen voor het Apostolaat ter Zee. Als gewoon lid der bemanning reist hjj op tanksche pen en vrachtboten en kan daardoor 4lle gewenste inlichtingen en gegevens krijgen, die aan buitenstaanders soms ontgaan. Mgr. Robert begon zijn reis te Bombay met de „British Aviator", een 'ankschip van de British Tanker Com pany. Zijn positie als „lid der bemanning" 'telt hem in staat op een van de 156 Schepen van de maatschappij over te zeemanstehuizen nodig. Overal op zijn eerste reis hoorde hij de zeelieden vol lof over het Atlantic House in Liver pool, waar in een huiselijk milieu 400 katholieke vrouwen als vrijwillige gastvrouwen fungeren. Mgr. Roberts hoopt zijn reis voort te zetten tot hij de priesters en leken in de voornaamste wereldhavens heeft ge sproken over de mogelijkheden van het Apostolaat ter Zee. Aan wal hoopt hij mede te helpen aan het stichten van nieuwe zeemanshuizen. Zijn belangstel ling voor dit werk werd gewekt toen hij in de tweede wereldoorlog te Bom bay in nauwe aanraking kwam met zeelieden van alle nationaliteiten, die onder de moeilijkste omstandigheden op zichzelf aangewezen waren en hun plicht deden. Thans wil hij het zijne tot hun stoffelijk en geestelijk welzijn bijdragen. Te Rome heeft Mgr. Roberts onlangs deelgenomen aan de internationale be spreking van het Apostolaat ter Zee, bij welke gelegenheid hij met de overige deelnemers door Z. H. de Paus in audiëntie werd ontvangen. Tijdens deze conferentie had hij ook contact met de Nederlandse hoofdaalmoezenier ter koopvaardij B. J. A. Haanen. In Frankrijk had hij langdurige be sprekingen met de Aartsbisschop van Rennes en met toonaangevende Franse leiders van het Apostolaat ter Zee. In Engeland ontmoette hij reeds Kar dinaal Griffin, de Aartsbisschop van Glasgow, in wiens diocees het hoofdbureau van het Apostolaat ter Zee is gevestigd, en de Bisschop van Lancaster. Tijdens zijn afwezigheid is de hulpbisschop van Bombay, Mgr. V. Gracias, met de leiding van het Aarts bisdom belast. In het begin van het nieuwe jaar vertrekt Mgr. Roberts voor een reis naar de havens van Zuid-Ame- kika. Zoals gemeld hebben de Nederlandse afgevaardigden in de economische com missie voor Azië en het Verre Oosten 'ECAFE) de conferentie van de com missie verlaten, nadat de republiek In donesië met acht tegen twee stemmen en drie onthoudingen als mede-lid werd toegelaten. De leider van de Nederlandse dele gatie, prof. dr. H. C.' 1. H. Gelissen, heeft '4 een interview met het A. P. ver klaard, dat het „zeer waarschijnlijk" dat „het besluit van de E.C.A.F.E. "oor de economische en sociale raad der V. N. zal worden gebracht." .,Het is duidelijk, dat de commissie tiet de bevoegdheid kan hebben, een staat, die niet bestaat en geen aan- vrage tot toetreding heeft ingediend, ais lid met beperkte rechten toe te la- t®h", zei hij. In een eerder gehouden interview -<i-» de secretaris van de E.C.A.F. dr. P. S. Lokanathan, „dat de com missie in feite het lidmaatschap met be perkte rechten had toegestaan aan een deel van Indonesië, dat hierom niet ver zocht heeft d.w.z. volgens de wet." G commissie wenst geheel Indonesië als lid met beperkte rechten op te ne- I men, maar heeft ter wille van de sa- menwerking twee gedeelten van Indo nesië erkend. De Australische premier, Chifley, "eeft in het huis van afgevaardigden ^erklaard, de volledige verantwoorde- hjkheid op zich te nemen voor de Au stralische steun inzake de toelating van oe republiek tot de conferentie van de ®CAFE. Chifley zeide, dat de Austra- hsche steun het gevolg was van een beslissing van het kabinet. „De toelating van de republiek tot de economische commissie voor het Verre Dosten is een overwinning van het Practische denken op de juridische ge- aachtengang", heeft, volgens Antara, de Republikeinse minister van Voorlich- llhg, "Mohammed Natsir, verklaard. Hij i voegde eraan toe, dat de arbeid van de Conferentie door het uittreden van de Nederlanders niet zou worden beïn- vloed. De heer Oesman Sastroamidjojo Zal de republiek voorlopig op de confe- Zentie vertegenwoordigen. De Amerikanen in Duitsland hebben 'ets in petto voor de Duitse kinderen. Dveral in de Amerikaanse zone wedijve ren de Amerikaanse militairen van hoog Jet laag met de Amerikaanse burgers in bet inzamelen van levensmiddelen, sPeelgoed, snoeperijen, kleding en geld °m zoveel mogelijk misdeelde kinderen ben prettig kerstfeest te bezorgen. De legerleiding van het Amerikaanse •cger in Europa heeft een plan ontwor den om kerstgaven van legerpersoneel mor Berlijn ter plaatse van bestemming krijgen. Men noemt dit plan de „operatie kerst mis", en generaal Clay, de Amerikaanse Militaire gouverneur in Duitsland, heeft ruimte voor gemaakt in zijn „lucht brug". De giften van de verschillende Solitaire posten zullen per spoor naar r'essen worden vervoerd en daar wor den opgeslagen tot ze via de luchtbrug ?aar Berlijn kunnen worden getranspor teerd. „Behalve uit de Amerikaanse zone van pbitsland komt kleding binnen uit de h-S. eri andere delen van Duitsland en Personen in Engeland en de Scandina- Llsche landen, waar men van het plan gCeft gehoord, hebben ongevraagd gel- 1 clijke bijdragen van meer dan 1000 dol- far toegezegd. Te Berlijn zelf heeft iede- j." Amerikaan een bijdrage voor de .crstfeestelijkheden geschonken en het dusverre ingezamelde bedrag van J 350 dollar is voldoende voor een kerst- i-bbal voor ongeveer 76.000 Duitse kinde- 3o i Voor de kerstmalen te Berlijn zijn h' Jon levensmiddelen ea vier ton snoep b°dlg Q ^rschillende afdelingen van -.f Itmrs- te»? de £>h: A., een Amerikaanse jeugdveren!- SeKu Voor de Duitse jeugd, te Berlijn coben bovendien 22.000 stuks speelgoed evaardigd. b Frankfurt en omgeving worden l50 ruimtelijkheden voorbereid voor vera kinderen van Duitsers en van heeS?even personen. Te Heidelberg g6v®t de Amerikaanse vrouwenclub on- ®er 2000 kilogram levensmiddelen, >liP *Soed en kleding ingezameld die per ig naar Berlijn gezonden zullen Hehh b. Amerikanen in negen staten ha,- b eeRphpnVpn voor kerstDartiities bogr Bremerhaven gezonden en er zijn Sjk bieer schepen onderweg. Te Stutt- «nslotte hebben de ambtenaren iP* sim- «f§§ Prof. Ernst Reuter, die na de verkiezingen benoemd werd tot burgemeester van de Westelijke zones van Berlijn, bekijkt hier met Frau Louise Schroeder thans aangewezen als loco-burgemeesteres, een bord, waarop de laatste uitslagen van de stemming zijn aangebracht. Zij zijn beiden lid van de Sociaal-Democratische Partij, die 64 pet. van het aantal stemmen behaalde. Prof. G. Brouwers, die als directeur- generaal voor de prijzen veel bekend heid verwierf en thans genoemd wordt als de nieuwe secretaris-generaal van het Departement van Economische Za ken als opvolger van dr. T. P. van der Kooy. (Van onze verslaggever) Druppelsgewijs keren delegatieleden en adviseurs uit Indonesië naar het va derland terug. Gistermiddag was het prof. C. P. M. Romme, in gezelschap van de heren dr. W. Hoven, drs. H. J. Man schot, mr. P. A. Ursone en mr. J. A. de Pont die op Schiphol de jonrnalisten met een nieuwsgierig „En wat hebben de ministers gezegd?" tegemoet trad. En toen aan de weetgierigheid van de voor. zitter der Tweede Kamerfractie van de K.V.P. voldaan was, was hij op zijn beurt gaarne bereid enkele van zijn in drukken weer te geven. „Terwijl dë de legatie in Kalioerang was", aldus de pro fessor, „hebben wij in Bandoeng het contact met de federale deelstaten weer opgenomen. Wij waren slechts waarne- t Reuter meldt uit Nanking, dat in ver warde gevechten ten Noorden van Nan king beide partijen zware verliezen heb ben geleden. Regeringscolonnes trachten hier de drie door de communisten om singelde legergroepen te ontzetten. Vol gens gewoonlijk betrouwbare regerings kringen worden de bevrijdingslegers, die uit Pengpoe naar het Noorden optrek ken, tegengehouden door tien colonnes der tegenpartij, doch trachten zjj zijde lings uit te tfeken met steun van de luchtmacht. Regeringstroepen hebben zware aan vallen gedaan op de troepen, die Dins dagavond het garnizoen te Kiangjen overweldigd hebben. In Noord-China wordt de driehoek PeipingTientsin Tongsjan kleiner onder de druk der door de communisten geleide legers. In Oost-Hopei trekt de tegenpartij zich sa men om Fengjoen. Uit officiële bron wordt vernomen, dat de regeringstroepen Dinsdag Tso- sjien, ten Zuid-Westen van Peiping, aan de spoorlijn naar Hankou hebben prijs gegeven. Te Lioelihe, 35 k.m. ten Zuid-Westen van Peiping, zijn hevige gevechten aan de gang. De centrale Chinese luchtvaart maatschappij deelde gisteren aan Uni ted Press mede, dat de vluchten op Soetsjou zijn hervat, waaruit op te maken zou zijn, dat de rode troepen de stad verlaten hebben. Enige beves tiging van andere bronnen kon echter niet verkregen worden. De oppositie tegen maarschalk Tsjang Kai Sjek neemt hand over hand toe en men kan thans haast spreken van een algemene wens, dat Tsjang zich zal te rugtrekken en de regering zal overdra gen aan een coalitiegroep. De grote Chinese bladen te Hongkong maken melding van een bericht uit Nanking, volgens hetwelk Tsjang Kai Sjek onlangs aan vertrouwde volgelin gen verklaard zou hebben, dat hij, wan neer hij „faalde in de strijd tegen de communisten," zelfmoord zou plegen voor het monument van Soen Yat Sen, de stichter van de Chinese republiek, te Nanking. Volgens een telegram uit Nanking zou mevrouw Tsjang Kai Sjek voor haar vertrek naar Amerika aan de comman dant van de Chinese luchtmacht v ver zocht hebben, om indien de toestand critiek werd en Tsjang Kai Sjek zou •weigeren weg te gaan, hem onder öwang naar het buitenland te brengen Op grond van de resultaten van een onderzoek naar de oorzaak van de ont ploffing aan boord van de stoomboot Kiangya, die Zaterdag j.l. voor de in gang van de haven van Sjanghai met drieduizend passagiers m de luont vloog, zijn er verdenkingen gerezen van sabotage. Omtrent het lot van een twee duizendtal personen heeft men nog steeds geen zekerheid. Tot nu toe zijn ongeveer 140 lijken geborgen. Verwachting tot Vrijdagavond: Aan de kust tijdelijk krachtige, overigens meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Zwaar bewolkt, later met opklaringen. Slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. Iets minder zacht. Zon: 8.37—16.29; Maan: 13.54—1.38. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Lovett, de waarnemende Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, verklaard, dat de Nederlandse ambassade te Washington het departe ment van buitenlandse zaken had mee gedeeld, dat de delegatie van de Ne derlandse regering uit Indonesië naar Den Haag was teruggeroepen voor overleg. Lovett voegde hieraan toe, dal hij dit niet nitlegde ais een breuk tussen de Nederlandse regering en de republiek. De republikeinse minister van voor lichting, Mohammed Natsir, heeft in een interview met het republikeinse dagblad „Nasional" onderstreept. dat de republiek bereid is „een door on derhandelingen verkregen regeling" te aanvaarden, maar niet „een door on derhandelingen verkregen capitulatie kan accepteren." „Wij zijn van rnening. dat republi keinse erkenning van de Nederlandse souvereiniteit tijdens de interim-perio de samen dient te gaan met overwe ging van de republikeinse bevoegd heid de facto, die de Nederlanders de republiek bij het Verstrekken van sou vereiniteit zullen moeten geven," zei hij. Op de vraag of de Nederlanders be reid tot eën overeenkomst zijn, zei Natsir: „Tot nog toe zijn er geen teke nen die daarop wijzen". Het Indonesische dagblad „Mestika" verneemt dat de toestanden in de re publikeinse hoofdstad van Noord-Su- matra, Boekittinggi, zeer ongunstig zijn, speciaal wat betreft de voedsel voorziening. Gedurende het bezoek van Hatta zouden demonstraties van de arbeiders hebben plaatsgevonden, om een billijke distributieregeling te eisen. „Mastika" bericht voorts een toenemende spanning tussen de poli- litieke partijen in Noord-Sumatra. De spanning zou zich speciaal toespitsen tussen de partijen op godsdienstige grondslag, de communistische concen tratie, de F.D.R. en de Partai Nasio- De republikeinse minister van Finan ciën, mr. Maramis, heeft in een inter view met de correspondent van „Mer- deka" te Parijs verklaard, dat het tussen Matthew Fox en de republiek gesloten contract wordt doorgezet. Amerikaanse schepen zouden in de havens gereed liggen om naar Indonesië uit' te varen. De schepen zijn geladen met textielproducten en medicijnen voor de republiek. Op de vraag welke goederen door de republiek in ruil voor textiel en medi cijnen uitgevoerd zullen worden, ant woordde hij: „volksproducten, zoals .rubber uit Djambi en dergelijke". Vervolgens verklaarde Maramis, dat de in het kader van het „Fox-contract" gedreven handel zeer duidelijk legaal is en zeer zeker niet in strijd met inter nationale handelswetten of zelfs met de door „Batavia" ingestelde verordeningen. Naar aanleiding daarvan zei de minis ter, dat het „Fox-contract" een test-case voor de Nederlandse goodwill vormt. Maramis zal op zijn terugreis naar Indonesië eerst naar Genève gaan voor het bijwonen van de conferentie van het Internationale Rode Kruis. Vervol gens zou hij Karachi bezoeken om van van het Amerikaanse militaire bestuur een campagne op touw gezet om het kerstfeest wat vrolijker te maken voor meer dan 60.000 behoeftige kinderen m de staat Württemberg-Baden. Men hoopt 4.600 dollar voor de feestelijkheden bij een te brengen. Het verwoeste beeld van de Keizer Karei- stad, vroeger bekend om de vele torens, waarmee zij oprees aan de oever van de Waal, wordt hersteld. Het pertrouwde sil houet, dat men zag, wanneer men de stad van de andere oever van de rivier af na derde, zal wel nooit terugkeren, want veel is onherstelbaar en verschillende kerken zijn reeds afgebro ken, maar aan de restauratie van de oudste, de uit de dertiende eeuw stam mende gothische St. Stevenskerk. wordt thans hard gewerkt. Het gebouw staat al in de steigers en de nieuwe toren groeit uit het puin. daar naar Indonesië terug te keren. Naar aanleiding van het interview van Maramis wordt van bevoegde zijde te Batavia opgemerkt, dat „alle handel, binnen het raam der door de Neder lands-Indische regering vastgestelde ver ordeningen is toegestaan. Juist ter ver gemakkelijking van het handelsverkeer ter zee heeft de Nederlands-Indische regering een scheepvaart-overeenkomst voorgesteld, welke op 15 Juni van dit jaar goedgekeurd en ondertekend werd door de republikeinse delegatie. De re gering van de republiek heeft deze over eenkomst daarna échter verworpen". Uit Djocja meldt Antara, dat alle po litieke organisaties binnen en buiten de republiek zullen worden uitgenodigd voor een Indonesisch volkscongres, dht op initiatief van tien republikeinse par tijen tegen Kerstmis te Djocja zal worden gehouden, O.m. zullen be sproken worden de republikeinse proclamatie van 17 Augustus 1945 ei de verwezenlijking daarvan, alsmede een bepaling van de volksmening betreffen de de strijd voor de verwezenlijking van de nationale onafhankelijkheid. mers met raadgevende stem. Over de aard van onze adviezen kan ik mij niet uitlaten. Ik heb echter de indruk, dat het zeer nuttig was, dat wij er als raad gevers aanwezig waren; en ook kan het van groot nut zijn dat, nu de regering nieuwe beslissingen moet nemen, de ver. schillende fracties op de hoogte zijn". Prof. Romme had in Bondowoso de installatie van het parlement van Java- Timoer bijgewoond; en hij vergeleek die gebeurtenis met de installatie, twee jaar geleden, van het parlement van Oost- Indonesië, waarbij hij eveneens aanwezig was geweest. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat de deelstaten-gedachte een „enorme ontwikkeling" had onder gaan. „Het vechten van de Republiek", zo zei de professor, „tegen de federale be ginselen acht ik volslagen hopeloos. De deelstaten-gedachte is dermate ingewor teld tot in de diepste lagen van de be volking, dat men haar niet meer kan wegdenken". De minister van Justitie van Oost- Indonesië, Soumokil, heeft in het parle ment verklaard, dat „de gemeenschap voor meer dan tachtig millioen heeft moeten opbrengen voor de zaken van smokkelaars." Na verwijzing naar de Koninklijke boodschap van 7 December en de con ferentie van Denpasar, zeide de minis ter, hoe bedroevend het was te moeten ervaren, dat na nauwelijks twee jaar al het opgebouwde dreigt te worden ver nietigd en verstikt door de financiële en economische manipulaties van on verantwoordelijke elementen. De nodige maatregelen zijn en zullen worden ge nomen, opdat de verreikende arm van Vrouwe Justitia alle schuldigen zal be reiken, ook diegenen, die buiten Indo nesië wonen. In de eerste week van Januari zal te Bandoeng een federale voedselconferen tie worden gehouden, waar zestig ver tegenwoordigers van de Negaras en Dareahs worden verwacht. De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming aanvaard het wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet- Daardoor komt de kinder bijslag te bedragen, voor het eerste kind, voor hetwelk recht op een kinder bijslag bestaat, f0-40. Voor het tweede en derde kind f 0.44 per kind en te reke nen van het vierde kind f 0.54 per kind. Deze wet wordt geacht te zijn in wer king getreden 1 October 1948; ze vervalt uiterlijk met ingang van 1 Jan. 1950. Vooraf had de minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, enige opmer kingen, in het verslag gemaakt, beant woord. Hij wees er daarbij o.a. op, dat het ontwerp een aanvullend karakter heeft in verband met de loonbijslag van een gulden. Over de loonbijslag en de kinderbijslag als zodanig zal spoedig van gedachten gewisseld kunnen wor den, bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken namelijk. 3e heer Stapelkamp (A.R.) vond, dat het vraagstuk van de kinderbijslag eens rustig moest worden bekeken. Te gen het ontwerp, dat hij bezag als een noodverband, had hij geen enkel be zwaar. De heer Van den Born (Arb.) wilde onrust voorkomen door berichten over prijsstijging tegelijk te laten verschijnen met mededelingen over looncorrecties in verband daarmee. De heer Andriessen (K.V.P.) sloot zich aan bij de opmerkingen van de heer Stapelkamp. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, was het eens met de heer Sta pelkamp, dat het vraagstuk van de kin derbijslag nader onder het oog moet worden gezien. Z.i. zal het niet mogelijk zijn aan de wens van de heer Van den Born gevolg te geven. Hierna werd de behandeling van het wetsontwerp tot afwikkeling van de geldzuivering voortgezet. De heer Van den Heuvel (A.R.) had een viertal amendementen ingediend, waarvan hij er drie weer introk, nadat de minister ze had bestreden of onaan nemelijk had verklaard. Ondanks de be zwaren van technische aard, welke de minister er tegen had ontwikkeld, hand haafde de heer Van den Heuvel zijn vierde amendement, dat bedoelt te voor komen, dat over inkomsten, ontvangen in geblokkeerd geld, met vrij geld be lasting moet worden betaald. De Kamer Als laatste zaak voor de bijzondere raad van cassatie diende gistermorgen de zaak tegen de 29-jarige J. van den Bosch uit Haarlem, die door het Bijzon der Hof te Arnhem werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Op de vraag van de president, mr. Haga, waarom Van den B. in cassatie was gekomen, luidde het antwoord: „Ik zou liever de doodstraf hebben, als ik geen lagere straf kan krijgen." De proc.-fiscaal concludeerde tot 20 jaar met aftrek. Uitspraak over 4 weken. Gisteravond laat is in het kamp Crai loo te Laren wederom een poging tot brandstichting ontdekt. Twee gedeti neerden hadden n.l. tussen de kachel pijp en de schoorsteen kapok gestopt. Zij zijn in de cellen-barak opgesloten. heeft dit amendement met 39 tegen 21 stemmen aanvaard. De heer Lucas (K.V.P.) trok de drie amendementen, welke hij had ingediend, nadat de minister hem op een enkel punt was tegemoet gekomen, in, o.a. dat tot verhoging der rente van de beleg gingscertificaten tot 3%%. Het wetsont werp is daarna aangenomen. Aan alle dienstplichtige soldaten cn soldaten le klasse, die niet buiten Eu ropa dienen en voor I Januari 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen en onafgebroken hebben ge diend, kan indien de belangen van de militaire dienst dit toelaten met ingang van 1 Januari 1949 groot verlof worden verleend. Zij, die op genoemde datum om redenen van dienstbelang van het groot verlof moeten worden uitgezon derd, kunnen er rekening mede houden, dat aan hen het groot verlof uiterlijk omstreeks begin April 1949 zal worden verleend. Dinsdag 7 December is op initiatief van de landelijke leiding der Katholieke Actie de grondslag gelegd voor een Ka tholieke Centrale Vereniging voor Be roepskeuze Voorlichting, gedragen door alle bij de Katholieke Raad van Over leg aangesloten standsorganisaties, de Jeugdverenigingen verenigd in de Ka tholieke Jeugdraad, en het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Op voeding. De reeds bestaande Centrale van R.K. bureaux heeft besloten ter wille van het algemeen welzijn in deze nieuwe Centrale Vereniging over te gaan. Een door een commissie van voorbereiding opgestelde beginselver klaring werd met algemene stemmen aanvaard. De taak van deze Centrale Vereniging is cursussen in te richten voor de op leiding van beroepskeuze-adviseurs en over het gehele land bureaux voor be roepskeuze oprichten of de oprichting daarvan bevorderen en deze bureaux in stand houden. .Iet leven is ons niet gegeven om het weg te werpen. Ieder heeft een taak op aarde. - Namens de beweging voor een vere nigd Europa heeft de algemene secre taris van deze beweging, de Belgische graaf Coudenhove Kalergi, gisteren aan de afgevaardigden der regeringen van de Westerse Unie, die thans in Parijs bijeen zijn om de mogelijkheid te be- studerei^ van de vorming van een Eu ropees parlement, een compromis-plan voorgelegd, dat de kloof tussen de ziens wijzen van Frankrijk en Engeland moet overbruggen. Frankrijk wenste dat het parlement aangewezen zou worden door de parlementen der verschillende lan den. Engeland daarentegen wilde de af gevaardigden aangewezen zien door de regeringen der betrokken landen. Volgens het thans ingediende compro misplan zou een Europese raad van on geveer honderd leden moeten worden aangewezen in samenwerking door de regeringen en. de politieke partijen. Er zou een afgevaardigde moeten komen voor elke 2 millioen inwoners. De raad zou geen wetgevende of executieve be voegdheid krijgen, doch slechts optre den als adviserend lichaam. De raad, waarin ook West-Duitsland zou moeten vertegenwoordigd zijn, en waarin alle po litieke en economische problemen zou den moeten worden behandeld, zou in Maart van het volgend jaar bijeen moe ten komen. Edouard Herriot, voorzitter van de Franse Nationale Vergadering en voor zitter van de commissie voor de eenheid, deelde mede, dat de Engelsen tot een compromis bereid zijn. Een subcommis sie is volgens hem thans aan het werk om de geschilpunten op te heffen. De commissie zal de volgende maand ver slag aan de ministers van Buitenlandse Zaken moeten uitbrengen. Graaf Coudenhove-Kalergi, die 25 jaar lang voor de Europese eenheid gearbeid heeft, was uitgenodigd om voor de com missie te verschijnen. In een me morandum heeft hij aangedrongen op de vorming 'van een intergouvernementele Europese raad, met een permanent se cretariaat, in de trant van de Pan-Ame- rikaanse Unie. Hij verzocht ook om uitgifte van een Europese zegel en een Europese vlag. De vlag zou een rood kruis in een gou den cirkel dragen op een blauwe ach tergrond. Hij legde uit, dat het blauw de lucht weergeeft, als het mooi weer is. de cirkel de zon is van Europa's dageraad en het rode kruis genomen is als sym bool voor de kruisvaarders omdat de kruistochten de oudste vorm van Euro pese eenheid zijn. Voor 1949 is het bouwvolume voor Noord-Brabant vastgesteld op 2600 wo ningen. In verband met het grote aantal beschikbare arbeidskrachten in deze provincie is aan Brabant boven dien een contingent van 500 woningen extra toebedeeld. In het totale aantal van 3100 woningen zijn begrepen de 500 woningen, die rechtstreeks aan Philips worden toegewezen en de 800 montagewoningen, waarvan de afna me verplicht is gesteld. De 3100 woningen worden als volgt verdeeld: 87 pet. normale woningen gemiddelde inhoud 285 M3., 5 pet. mid denstandswoningen (inhoud 350 M3), 8 pet. herbouwgevallen 400 M3. Een speciaal daartoe ingestelde pro vinciale contactcommissie heeft dit bouwvolume nu verdeeld over de 143 Brabantse gemeenten. Het Engelse ministerie van burger luchtvaart heeft gisteren meegedeeld, dat op 10 Januari het onderzoek naar de ramp bij Prestwick in Ayr in Schot land geopend zal worden. Het onderzoek zal geleid worden door de advocaat Thomas Pringle McDonald. De concerten van Woensdag 15 en Donderdag 16 December in het Concert gebouw te A'dam zijn de laatste con certen in de serie B, welke onder direc tie staan van Eduard van Beinum, voor zijn vertrek naar Engeland; begin Jan. vangen zijn concerten aan met het London Philharmonic Orchestra, dat ge durende de tweede helft van dit seizoen onder zijn leiding staat. Van Beinum keert eind Maart naar ons land terug voor de voorbereidingen van de Mat- thaeus-Passion-uitvoeringen in begin April. Volgens het Italiaanse blad II Tempo zal minister-president Alcide de Gasperi aanwezig zijn op de eerste conferentie van de internationale raad der Euro pese Beweging, die van 25 tot 28 Fe bruari te Brussel gehouden wordt. Het beleg van Buckingham-palace door persfotografen, die zich op de da ken rond het paleis geïnstalleerd had den om te trachten een plaatje te ma ken van de jonge Engelse prins, is opgeheven, nadat de koning te kennen had gegeven, dat hij dit als een inbreuk beschouwde op zijn particuliere leven. Sedert Augustus 1945 zijn 98 Britse torpedojagers verkocht of gesloopt. Er zijn sindsdien 39 nieuwe torpedojagers aan de vloot toegevoegd. De secretaris van de Admiraliteit, die dit aan het Lagerhuis meedeelde bleef het antwoord schuldig op de vraag of er torpedoja gers naar de Sovjet-Unie waren gegaan. De bouw van vier vliegdekschepen is opgeschort. Het Finse parlement heeft besloten tot afschaffing van de staatspolitie. Slechts de communisten stemden tegen. De staatspolitie was door de vroegere communistische minister van Binnen landse Zaken Leine georganiseerd tot een apparaat, dat vooral zijn partij ten dienste stond. De Egyptische premier heeft de ont binding bevolen van de Mohammedaanse broederschap, een ultra-nationalistische beweging. Sinds enkele maanden voert de broederschap, die Palestina „des noods te vuur en te zwaard wil bevrij den" een felle terreur om haar argu menten kracht bij te zetten. Mevr. Ottilinger, afdelingschef van het Oostenrijkse ministerie van Eco nomische Zaken, die onlangs in de Rus sische zone van Oostenrijk werd gear resteerd, is door een Russische recht bank veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf wegens spionnage ten gunste van de Verenigde Staten. In de Franse Nationale Vergadering is een nieuwe fractie gevormd bestaan de uit 14 volksvertegenwoordigers. Dit is een gevolg van een scheuring in de „Democratische en socialistische Unie van het Verzet" en in de „Democrati sche Unie der Onafhankelijken".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1