AMERIKAANSE BISSCHOPPEN TEGEN HET „SECULARISME" De strijd om de school aueNda DIEFSTALLEN BIJ VAN GEND EN LOOS BERECHT Stille Armen Decca wordt niet in Bioemendaal gevestigd Tegen 32-jarige arbeider twee jaar geëist Hoe spelen deR.K.clubs? MENTEN BIJ VERSTEK VEROORDEELD Drie jaar met aftrek J. W. v. d. ELSHOUT t BEKWAME VERKOOPSTERS Sanering melkhandel Brand in Velser-polder Koopman hield f 100 achter de mouw WIJ VR4JGEN UW AANDACHT BEDDEN PRACHT SORTERING LEDIKANTEN PAGINA 2 DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 Maar Philips blijft STAD EN OMGEVING Distributienieuws DE SINT BIJ DE K.A.B. Een groot en geslaagd festijn Nieuwe commissarissen der N.Z.H. 25 jaar kerkcollectant Vermiste auto terug SANTPOORT Onafhankelijkheidsbeweging voor Madoera Landbouwschuur verloren Chinees was pindaman en overtrad verbod HEEMSTEDE Bloembollencultuur Katholieke Actie Diefstal Politie-voetbal VERDEELD BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam Beurs van New York ORATORIUM ELI AS w VOOR ONZE AFD. ONGEVAL BERECHT Vier jaar voor agent T entoonstelling Inzake de vestiging van de Decca-gra- mofoonplaten-industrie in de voormali ge wasserij Bijvoet aan de Korte Kle verlaan te Bioemendaal, welk pand een jaar geleden door Philips te Eindhoven was aangekocht, deelt men ons mede, dat de inrichting onverwachts op grote moeilijkheden is gestuit. Men heeft dan ook van het oorspronkelijke plan afge zien. Verschillende lezers vragen zich af, of het pand dan maar renteloos moest blijven staan en of men er beter geen woonruimte van kan maken. Van bevoegde zijde vernemen wij thans, dat Philips het pand in eigendom heeft gehouden. Binnen zeer korte tijd zal de beslissing vallen, wat men ermee 'zal gaan doen. Op Zondag 12 December VolendamHilversum DCVVelsen VitesseHelder VVE-^Beverwijk GVOPurmersteijn Alkm. B.—DEM IVV—De Meer RKVVAJOS DCGSchoten TYBB—Tonegido BSMLisse Bij de Dinsdag gepubliceerde opgave stond ook de wedstrijd Sucoes-ADO vermeld. Deze moet evenwel vervallen. Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 tl. op open briefkaart aan de Sportredactie van het Kasteel van Aemstel, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het *cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. Veld" kleintjes maken een grote! En een grote tussen de kleintjes maakt het resultaat des te belangrijker. Wacht niet te lang met Uw gift voor de kerst inzameling „Stille Armen". U kunt haar bezorgen op ons bureau Smedestraat 5 of gireren op no. 143480 t. n. v. Nieuwe Haarlemsche Courant, met vermelding van „Stille Armen", Vorige opgave 1181.50. Op ons bu reau bezorgd: A. B. 5.H. F. T. f 2,50, T. K. 2,50, fam. St. 6,50; TEVO 400.—. N. N. 3.—, W. G. f 5—, N. N. 2.50, PoDje 1.—, G. N. f 10.—. V. K. f 10.—, C. T. 5.—, H. A. f 2,50. P. 't B. 5.—, Non Hebei 2,50, Ph. 50.—. Totaal thans 1694,50. Bioscopen Rembrandt: Mrs. Parkington (volw.), 2, 4.15, 7 en 0.15 u.; Cinema Palace: Onbewe zen misdaad (18 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mexicana (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Madame Pimpernel (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.: City: Wonder Man (volw.), 2.15, 4.30, 7. en 9.15 u.; Spaarne- theater: De jacht naar goud (14 j.), 2.30. 7 en 9.15 uur. Donderdag 9 December Stadsschouwburg: Postaal Genoegen met „De Jantjes", 3 uur. Vrijdag 10 December Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten enz. te: Overveen (Bloemendaalseweg 188) E t.m. J. 8.3012.15 en 25 uur. Zand voort (Haltestraat 4) E t.m. J, 8.3012.15 en 25 uur. Er zijn van die karakteristieke ft* guren in het stadsbeeld, die heel eenvoudig werk verrichten, niet op de voorgrond treden en toch een. zekere populariteit genieten. Ze vragen niet de algemene aandacht, maar krij gen haar vanzelf, omdat ze nu eenmaal langs de weg timmeren. Zo'n figuur was de rijwielbewaarder Waasdorp, die men altijd op zijn post kon vinden, bui ten of in z'n huisje; een man waaraan honderden hun fiets of kinderwagen toevertrouwden, wanneer een bezoek gebracht moest worden aan de ge' meentelijke incassodienst of - aan de stadsbibliotheek. Hij was zo'n figuur, want gisteren is hij in het harnas ge storven, in zijn huisje, waar hij een beetje warmte vond in koude dagen en waar zijn boterham voor de middag klaar stond met de fles koffie. Niet erg belangrijk, meent u misschien. Maar toch zal het vreemd zijn dat mannetje daar niet meer aan te treffen, want hij hoorde daar als meubilering van het aloude Prinsenhof; wij waren met hem vertrouwd als met de hoge ramen van de raadzaal, de piepende deur van de stadsleeszaal. de boterham-etende gymnasiasten in het vrij kwartier en de Zuster-portierster van de school aan de Jacobijnestraat. Dat historische Prinsenhof is 'n kostbaar, hoewel helaas tiians lelijk, plekje en op dat plekje stond van vroeg tot laat. dag in dag uit. Waasdorp, de rijwielbewaarder. In direct heeft hij de gemeente gediend, omdat hij een gang naar de Incasso- dienst zo gemakkelijk maakte, maar ook de wetenschap, want velen bezoch ten onze kostbare stadsbibliotheek, in een verloren uurtje, omdat ze wisten dat Waasdorp in die tijd de fiets kon bewaken. Het lijkt allemaal niet be langrijk, maar misschien is het toch de moeite waard er even bij stil te staan. Vanmorgen had zich voor de Haar- klaarde, dat men was afgegaan op een lemse rechtbank te verantwoorden de bewijs van goed gedrag door de politie 32-jarige G. B., die zich schuldig had verstrekt, gemaakt aan niet minder dan vijf en tachtig diefstallen. B. was in dienst bij Van Gend en Doos en was belast mei de behandeling van de beschadigde zendingen, die binnengekomen waren aan het goederenstation op de Wester gracht Reeds meerdere malen waren er klachten ontvangen, dat verschillende goederen, die met de Spoorwegen wa ren verzonden, hun plaats van be stemming niet hadden bereikt. De Spborwegrecherche stelde een gedegen onderzoek in. Ofschoon men moeilijk kon geloven, dat de arbeider G. B. de dader was. daar hij zijn werk uitstekend en nauwkeurig verrichtte viel tenslot te toch de verdenking op hem. Op een gegeven ogenblik werd B bij het verlaten van de loods gefouil leerd en toen bleek, dat hij vele re pen chocolade in zijn bezit had, die van een der zendingen afkomstig ble ken te zijn. De man werd aan een scherp verhoor onderworpen en met veel moeite wist de recherche aan B. een volledige bekentenis te ontlok ken. Slechts wanneer men met feiten aankwam, bekende hij ze gepleegd te hebben. In totaal waren het 85 gevallen. In de dagvaarding werden maar drie feiten vermeld: diefstal van chocolade, een radio en twee kamgaren herencostuums Verdachte gaf voer de rechtbank het he-m ten laste gelegde volkomen toe en verklaarde, dat hij de chocolade voor zijn kinderen had willen meenemen. Hij was financieel in zeer grote moeilijk heden geraakt en had schulden moeten maken. De officier van justitie verwonderde er zich over, dat de Spoorwegen deze man in dienst hadden genomen, die reeds tweemaal voor diefstal was veroor deeld. Rechercheur Van dén Berg, die deze zaak tot klaarheid heeft gebracht, ver- In zijn requisitoir noemde de officier deze serie diefstallen, gepleegd in een vertrouwenspositie, ontstellend. HU els- te tegen B. een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 jaar met aftrek. Mevr. Scheltema-Conradi. die als ver. dedigster optrad, schilderde de grote moeilijkheden waarmede haar cliënt en. zijn echtgenote te kampen hadden ge had en verbaasde zich er eveneens over. dat de Spoorwegen iemand, die zij in het geheel niet kenden, direct maar op zo'n verantwoordelijke post plaatsten. Zij verzocht de rechtbank, indien mo gelijk, toch een reclasseringsrapport in te winnen en verdachte gedeeltelijk een voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak Donderdag 23 December. Dat St. Nicolaas het de laatste dagen ontzettend druk heeft gehad, getuigt wel dat hij nu pas op bezoek kon komen bij de kinderen van de leden der K.A.B. Zo was dan gisteren het Concertgebouw gevuld met ruim duizend kinderen van de leden. Ook waren aanwezig de gees telijke adviseur, kapelaan F. H. Heems kerk, verschillende leden van het da gelijks bestuur en kringbestuurders. Het feest werd ingezet met enkele va derlandse en St. Nicolaasliederen van het kinderkoor van ..St. Caecilia", on der leiding van de heer J. Nibbering. Het koor, dat grote vorderingen maakt, trad die middag nog driemaal voor het voetlicht en voldeed zeer goed in de grote zaal van het Concertgebouw. Er werden enige films vertoond, waarvan de kinderen buitengewoon hebben ge noten en de lachsalvo's waren niet van de lucht. Het hoogtepunt van het feest was wel de komst van St. Nicolaas. Een oor verdovend gejuich steeg op bij. de aan komst in de zaal. Toen dan eindelijk de stilte was wedergekeerd en St. Ni colaas in zijn zetel zat met Zwarte Piet naast zich, verwelkomde de voorzitter van het St. Nicolaas-comité, de heer Th. Milatz, de goede Sint en stelde het op prijs dat hij de K.A.B. niet vergeten had. St. Nicolaas vertelde, dat hij de K.A.B. een buitengewoon goed hart toe draagt en vooral de kinderen van de K.A.B.-leden. Hij wekte de kinderen op de naastenliefde te beoefenen; zij moeten wat kunnen missen voor ande ren en braaf en gehoorzaam zijn aan hun ouders en overheden. Tot slot bracht St. Nicolaas dank aan het comité, de heren Th. Milatz, G. Scholte en J. Koster, dat zoveel werk had gehad aan de voorbereiding, en aan de vele dames, die deze middag hun hulp hadden verleend. Het St. Nicolaas-comité. maar vooral de heer G. Scholte, mag zeker een pluim op de hoed hebben. De kinderen werden verschillende malen onthaald op ver snaperingen en tot slot kregen allen een grote speculaaspop mee naar huis. In de gehouden buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders der Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V., gevestigd te Haar lem, werden ter voorziening in de vaca- tuies, ontstaan door het bedanken van ir. A. G. A. van Eelde en dr. ir. W. Hup- kes, gekozen jhr. mr. F. H. van Kinschot en mr. P. O. F. M. Cremers, resp. bur gemeester van Leiden en Haarlem. IEXTIELHUIS De voortvluchtige houthandelaar uit Aerdenhout P. N. Menten is hedenmor gen door het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof veroordeeld tot drie jaar met aftrek. Tegen M. was één jaar met af trek, een boete van f 100.000 en ver beurdverklaring van de door hem in Polen geroofde kunstschatten geëist. M. heeft korte tijd deel uitgemaakt van de beruchte Einsatzgruppen, welke onder commando stonden van de als oorlogs misdadiger opgehangen Duitser Schön- gart, die opdracht had de Poolse bevol king uit te moorden. Uit de huizen van gefusilleerde intellectuelen roofde M. alles wat waarde had. Hij bracht een deel hiervan naar Nederland over om het t.z.t. te kunnen verkopen. De heer M. C. van den Vooren viert Zondag zijn 25-jarig jubileum als kerk collectant in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Om 9 uur wordt die dag ter gelegenheid van dit feit een plechtige H. Mis opgedragen. Daarna is er koffietafel; receptie van 1 tot 2 uur in café Burgers. Sedert 5 December werd in een Haar lemse garage een auto vermist. Dezer dagemis de wagen in Boxmeer terugge vonden. Vier personen, waarvan later is gebleken dat het woonwagenbewoners waren, zagen kans de auto te verlaten en in de richting Nijmegen te verdwij nen HAARLEM Gen. Cronjéstraat 6264 vraagt zeer Na een kortstondige ziekte is in de ouderdom van 66 jaar te Overveen overleden de heer J. W. v. d. Elshout. een bekende en verdienstelijke persoon lijkheid in de gemeente Èloemendaal. Bijna 30 jaar was de heer v. d. Elshout eerst ambtenaar, later technisch hoofd ambtenaar van Publieke Werken te Bioemendaal. In deze functie heeft hii meegewerkt aan bijna alle asphaltwe- gen een zeer grote oppervlakte aan de uitvoering van het riolerings plan en de normalisering van de Zee weg, waarbij zijn kennis van beplan tingen van bijzonder grote waarde ge weest is. In 1,946 werd hij gepension- neerd, maar hij bleef als adviseur de gemeente van dienst zijn. Toen dan ook het Openluchttheater in wording was, heeft men van de kennis en het archi tectonisch inzicht van v. d. Elshout profijt kunnen trekken. Duizenden plan ten en heesters heeft hij rondom het grasveld van het Openluchttheater la ten aanbrengen in een zeer riskante tijd. omdat de geschikte dagen voor beplanting eigenlijk reeds voorbij waren en alleen de weersgesteldheid succes zou kunnen brengen. Het experiment is zeer gelukkig geslaagd. Het kerkbestuur van de parochie van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis te Overveen heeft ook aan de overledene veel te danken. Hij was een gewaar deerd adviseur in zaken die op zijn ter rein lagen. Midden in zijn werk be treffende de reorganisatie van het kerkhof werd hij door God opgeroepen. Met grote piëteit wist hij dit werk te verrichten. De uitvaart is Zaterdagmor gen om 10 uur in de parochiekerk te Overveen, waarna begrafenis op het kerkhof aldaar. De melkhandelaren in Santpoort-dorp gaan het voorbeeld volgen, van hun IJmuidense collega's, inzake de sanering van hun branche, volgen. De plaats is daaroe in tien wijken verdeeld, die elk door een vaste melkslijter zullen worden bediend. Voor velen betekent dit het verbreken van reeds jaren-oude relaties, maar dit systeem heeft het voordeel, dat de melkhandel zo economisch mogelijk wordt bedreven en dat de huisvrouwen de melk beslist voor het middaguur in huis hebben. Een moeilijkheid, die nog overwonnen moest worden, was, dat melkslijters uit Santpoort-Station nog enkele verspreide klanten op het dorp hadden wonen. Hoe wel de sanering niet geldt voor Sant poort-Station is men daar toch zo col legiaal geweest door ruiling de sanering voor heel Santpoort-dorp mogelijk te maken. De nieuwe regeling wordt Maandag 13 December van kracht en men heeft goede hoop hetzelfde bevredigende re sultaat als in IJmuiden te bereiken. niet onder de 22 jaar. Vereist wordt: Goede vakkennis en beschaafde omgangsvormen. Wij bieden U een prettige werkkring en een goed salaris. Sollicitaties, liefst schriftelijk, met op gave van leeftijd, verl. salaris en laat ste betrek ingen. De „Beweging voor onafhankelijk heid van Madoera" heeft volgens An- tara op 5 December te Djocja besloten een voorlopig parlement in te stellen, waarin ook personen uit de door de Nederlanders gecontroleerde gebieden zitting kunnen nemen. Ze eist, dat bij een overeenkomst met Nederland be paald wordt, dat slechts drie staten bestaan, namelijk de Republiek, Oost- I-ndonesië en Borneo. Antara meldt, dat op 5 en 6 Decem ber te Solo een congres is gehouden van 16 arbeidersorganisaties, die vroe ger lid van de Sobsi (republikeinse vakcentrale) waren. Ze besloten een nieuwe vakcentrale te stichten op de mocratische grondslag, die zal 'heten „Persatoean organisasi boeroeh". Woensdagavond 7 uur werd de Vel sense brandweer gealarmeerd om as sistentie te verlenen in de Velserpolder, waar brand was ontstaan in de land bouwschuur van de weduwe v. S. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Ter plaatse bleek, dat de vlammen reeds aan alle kanten uit de schuur sloegen. Het vuur vond gretig voedse. in de turf en de tarwe, die in de schuur naast enkele landbouwwerktuigen, waar bij twee nieuwe ploegen, waren opge slagen. Daar de boerderij nogal afgele gen ligt, moest niet minder dan 500 me ter slang worden uitgelegd om water *e krijgen. Tenslotte was er voldoende wa ter om het overslaan van het vuur naar belendende gebouwen te voorkomen. De schuur brandde echter geheel uit. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, de hoofdcommissaris van politie de heer J. P. Weyburg, en de hoofdcom mandant van de brandweer, de heer H. Kampman, waren ter plaatse aanwezig. Na beëindiging van het blussingswerk deed zich een nieuwe moeilijkheid voor, toen de brandweerwagen in de klei bleek vast te zitten. Er moest een tractor aan te pas komen om hem er uit te ha len. Naar wij nog vernemen werd de schuur bewoond door twee boeren knechts, die echter niets positiefs over een eventuele oorzaak konden medede len. De brand is volgens hen begonnen in de hoek van de schuur, waar de ka chel stond. Verf ging haar verk Buit geve er a hu E kwei kolo over De afd. Heemstede van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur houdt op Donderdag 16 December een ledenvergadering ter behandeling van de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering. De Katholieke Actie in de parochie Valkenburg houdt hedenavond een bij eenkomst in het Verversingshuis „Groenendaal". De Heemsteedse politie hield gister nacht de 28-jarige Haarlemmer J. N. aan, die werd verdacht van diefstal van jutezakken. De aangehoudene heeft be kend. Het Heemsteedse politie-elftal speelde thuis tegen de Rijkspolitie uit Alkmaar. De Heemstedenaren verloren met 51. Amsterdam, 8 Dec. 194& Over vrijwel de gehele linie werd van daag op een enkele procenten lager ni veau ingezet, waarbij de Indische fond sen merendeels gedrukt in de markt lagen in verband met de teleurstellende berichten omtrent de gehouden bespre kingen in Indonesië. In het verder ver loop trokken de koersen wel iets aar,, doch het slot kwam over .het geheel op een iets lager niveau. Een gunstige uit zondering hierop vormden aand. Kon. Olie, waarvoor opnieuw* van bepaalde zijde enige vraag bleek te bestaan en waardoor de koers met ruim 3% steeg tot 319. Het slot kwam evenwel iets beneden het hoogste peil van de dag met een koerswinst van 2% op 317%. Bij indus triële aandelen wisten Cert. Unilever zich vrij goed te handhaven, doch aand. Aku en Philips moesten een kleinigheid prijsgeven. Aand. Allan Co. handhaaf den zich op de koers van 85. De man, die enige dagen geleden pro beerde met een waardeloos f 100-biljet bioscoopkaartjes te kopen, heeft deze truc ook uitgehaald bij een tankstation aan de Amsterdamsevaart. Hier trachtte hij benzine te krijgen. Het R. K Toneelgezelschap „Rokato" zal 15 December 's avonds 8 uur in hotel „De Leeuwerik" een opvoering geven van het toneelstuk „Hof Terhofe". Maandag 13 December,des avonds 8 uur, zal in de met kaarsen verlichte Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum een recital gegeven worden door de bekende pianist Sas Bunge. Uitgevoerd worden werken van Bach. Beethoven, Franck, Debussy en S. Bunge. „Waarvoor gmg u eigenlijk naar België?" /roeg de economische politierechter Woens dagmiddag vorsend aan klompenkoopman A. G. uit Velsen, die het deviezei^esluit had overtreden. „Ik ging voor zaken", was het antwoord. „Aan de douane gaf u op, dat u f 3 bij u bad. nietwaar?" „Neen, edel achtbare, ik gaf t 13 op." Rechter: „f 13 of f3, even erg blijft, dat u de 100, die in uw achterzak zaten, hebt verzwegen. Waar wilde u dit geld voor gebruiken?". „Het was mijn handelsgeld". „Kom, kom" gnuifde de rechter, „je neemt niet f 100 in één lapje mee. zoals u deed. als je voor zaken naar het buitenland gaat. Hier zou je het wel kunnen wisselen, maar daar Als het uw handelsgeld was geweest, had u wel verschillende kleinere hoeveelheden geld bij u gestoken. De bedoeling zal, denk ik, wel geweest zijn om Nylons en sigaretten in België te kopen en alles daarna weer naar ons land te smokkelen", zo meende de politierechter. „Het geld was bestemd voor mijn zaak en andere bedoelingen had ik niet," hield verdachte vol. Rechter: „Waarom gaf u het dan niet op?" Verdachte: „Die f 100 zaten in het zakje achter in mijn portemonnaie Rechter: „Ja, u hield ze achter de mouw!" De Officier van Justitie eiste een geld boete van f 40 of 20 dagen en verbeurd verklaring. Het laatste woord verkrijgend zei verdachte. „Het kan mijn bedoeling niet geweest zijn om sigaretten in België te kopen, want ik rook ze niet eens!" De politierechter veroordeelde conform de eis. De volgende verdachte was van beroep pindajpan. „U bent T. Shang Ling, koop man en woonachtig in Haarlem?" „Ja", zei de Chinees. „Hoelang bent u in Holland?" „Neen", was het antwoord, dat gevolgd werd door hilariteit op publieke tribune en achter groene tafel. Tenslotte bleek, dat verdachte 11 jaar in ons land vertoeft en een klein beetje Hollands kende. Ten laste werd hem gelegd, dat hij zijn beroep als straathandelaar had uitgeoefend, hoewel het hem voor bepaalde tijd was verboden bij een vonnis van de tuchtrechter van de prijzen. De Officier van Justitie drukte de Chi nees op zijn hart. dat hij er rekening mee moet houden, dat de prijzen van zijn lek kernijen niet vrij zijn, hoewel ze thans van de bon zijnDe eis was één maand voor waardelijk. Rechter legde aan Chinees ver volgens de betekenis van voorwaardelijke gevangenisstraf uit en vroeg tenslotte of verdachte hem had begrepen. „Neen", zei deze. Rechter: „Wat is gevangenis?" Schouder ophalen was het antwoord. „Sing-Sing", riep de parketwachter. „Dat ligt in New York", lachte de rechter. Eindelijk scheen bij verdachte een licht op te gaan en toen veroordeelde de politierechter conform de eis. t Stoomtrawlers: Ro 15 f 7610.IJffl- 99 f 18.300.Kustvissers: IJm. 228 f 1010.—, K.W. 124 f 2300.—. De aanvoer bedroeg 1660 kisten, waarvan 260 ha ring. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 9/12 3% Nederl. 1948 100' 3-3^ Nederland 1947 97 9711*% 3 Ned. 62-62 98% 3 Ned. 62-62 bel. fac. 98*£ Ned. Handel Mij. eert. 155V2 A.K.U. 153gb 15754 Van Berkel's Paten 120 Calvé-Delft eert. 148 Van Gelder 138 Kon. Hoogovens eert. 187% Unilever cert. 273% 274 Ned. Kabel 250 Philips 232% 23254 Kon. Petroleum 318% 31954 „Amsterdam" Rubber 146% 146 Holl. Amerika'Lijn 163% Kon. N. Stoomb. Mij. 148% Scheepvaart Unie 163% 163 H.V.A. 153% 153 Deli Mij. eert. 14154 141A Claims H.ViA. f 381.— 8/12 7/12 Anaconda Copper 33% 33% Bethlehem Steel 33% 33% Chrvsler Corp. 5354 5354 General Electric 38% 39 General Motors 58 5791 Hudson Motors 1354 1354 Kennecott Copper 57 57 Montgomery Ward 5644 o7 North American Co 1554* 10% Radio Corp. 13% 1354 Republic Steel 2654 26Vi Shell UniOD Oil 38 37% Southern Pacific 50% 50» Southern Railway 4154 4194 Tidewater 24 24'4 U.S. Steel 71% 72 ex dividend feld de ernstigste, waarover de katho lieken zich op het terrein van het on derwijs gesteld zien. Daarnaast zijn er diverse andere, die het katholieke bijzondere onderwijs be treffen en maken, dat dit, groot als de inspanningen zijn, die er aan gewijd worden, niet uit de zorgen komt. Daar bij staan de protestanten vaak niet naast maar tegenover de katholieken. Enkele recente kwesties in het wijde schoolveld kunnen hier ter illustratie vermeld worden. Typisch Amerikaans is bijv. de kwes tie van de „schoolbussen". Vooral in dun-bevolkte streken, waar de school een gebied van tien of twintig mijl be strijkt, is de bus, die de kinderen 's morgens oppikt en 's namiddags weer dicht bij huis deponeert, even belang rijk als de school zelf. De schoolbus is dan ook een gewichtige verschijning langs de Amerikaanse weg, door bijzon dere verkeersregels beschermd; als hij stopt mag geen auto hem passeren. Bij de schaarste aan onderwijzend perso neel en de groeiende behoeft aan kost baar onderwijsmeteriaal bestaat boven dien de neiging de scholen nog meer te concentreren en de bussen het verza melwerk te laten doen. Nu heeft zich hier en daar het geval voorgedaan, dat, waar. een gemeente kosteloos busiransport geeft voor de kinderen van de openbare scholen, de katholieken, die hun bijzondere schóól al zelf betalen, hun kinderen tenminste met die bussen willen laten, meerijden. De bus behoort bij de school, zeggen echter de tegenstanders; de gemeente mag geen sectarische school onderhou den, dus ook geen sectarische bussen. Een bus is geen school, zeggen de voor standers; het is al mooi genoeg, dat wij onze eigen school betalen, en als de gemeente vrije busritten aan kinderen geeft, waarom dan niet ook aan de onze. Een ander schoolstrijd)e is dat in Noord-Dakota, waar op sommige lande lijke scholen nonnen in habijt les ga ven. De bevolking in de streek van de 19 scholen, waarom het ging, is voor 96 procent katholiek Onderwijzers zijn moeilijk te krijgen daar de betaling even klein is als de afzondering groot. Maar er is geprotesteerd tegen de godsdienstige kleederdrachten en nadat enkele jaren geleden het hoogste ge rechtshof van de staat had uitgemaakt, dat zulks niet door de wet is verboden, heeft North Dakota er in Juli een refe rendum over gehouden, gepropageerd door een groep van „Protestanten en Andere Amerikanen Verenigd voor Scheiding van Kerk en Staat" en de meerderheid heeft gestemd voor een verbod. Zodat de zestig of zeventig zus ters nu haar door geen anderen begeer de taak vervullen in wat van ambts wege genoemd is „nette wereldlijke kleding". Vanmorgen kreeg de Haarlemse recht bank het ongeval te behandelen, jiat 14 Me: van dit jaar op de Heerenweg te Heemstede gebeurde, ten gevolge waar van het slachtoffer, de heer F. D. uit Amsterdam, een schedelfasi^fractuur, een zware hersenschudding en een mid- delvoetfractuur opliep. Terzake het ver oorzaken van zwaar lichamelijkeletsel door schuld stond de boekhouder P. B. uit Sassenheim terecht. B. reed op die bewuste dag met zijn auto van Haarlem uit in de richting van Hiilegom. De Wagenweg was opgebro ken en zo probeerde hij via een andere weg op de Heerenweg in Heemstede te kernen. Op het gevaarlijke kruispunt, op do Adriaan Pauwlaan. zag hij niet het daar aangebrachte bord ter aanduiding van de voorrangsweg. Daar hij boven- d'en geen voorrang verleende aan de van rechts komende motorrijder, kwa men beide voertuigen met elkaar in botsing, met bovengenoemd noodlot tig gevolg. In zijn requisitoir zei de Officier van Justitie er van overtuigd te zijn, dat zowel de motorrijder als de autobestuur der voorzichtig hadden gereden, maar hij vond het geval toch te ernstig om het met een geldboete af te doen. Hij eiste tegen B. een gevangenisstraf van drie weken en intrekking van het rij bewijs voor drie maanden. Uitspraak Donderdag 23 December. De Haarlemse ^rechtbank deed van morgen uitspraak in de zaak tegen de 25-jarige A. S„ uit Bioemendaal, die destijds als politieagent de Oranjewijk in Bioemendaal door zijn nachtelijke insluipingen onveilig maakte. Het von nis luidt 4 jaar gevangenisstraf. De eis was 5 jaar. De 20-jarige strijkster W. V die veertien dagen geleden in deze zaak heeft terechtgestaan terzake he ling en tegen wie 4 maanden gevange nisstraf werd geëist, werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De Reisduif" houdt haar jaarlijkse ten toonstelling op 11 en 12 December. Er zullen 200 postduiven geeposeerd wor den in het gebouw van de Speeltuin Ver- eniging aan de Rijksstraatweg. Ingang Ambaehtstraat, KAPOKMATRAS KUSSEN dried* prima streepstores gg 90 x 190 cm KAPOKMATRAS KUSSEX één-delig f» 80 x 190 cm AI onze matrassen zijn gevuld met prima onvermengde Java kapok. KAPOK-GARSITUUR extra breed 130 x 190 cm., 3-deIige matras en 2 kussens 50 prima damast KAPOK-GARNï ITUUR 2 persoons met twee OO kussens 120x 190 cm. IJZEREN LEDIKANT 90x190 cm. v. prima 40 laqué uilvoering 120 x 190 cm. (twee «q persoons)^Kt prima fijn net-matras 2 PERSOONS IJZEREN SLAAPKAMER bestaande uit: ledikant met voetbord, nachtkast, tafel en twee stoelen, prima spiraal en le klas laqué so werk SPIRAALNATBASSEN van prima fijn ge we ven net 88 x 188 118 x 188 128 *'!88 «ft 40 A A OO Afü «O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2