VETO NIET OM „POLITIEKE KOEHANDELTE DRIJVEN DE WERELD ROND EN TWEE P Erk de Noorman - Het Stenen Beeld RADAR NOG NIET VOLMAAKT O r Wij luisteren naar VERVOLG VERLEDEN STALlN ontvangt de Tsjechische delegatie I li Regering Zuid-Korea door UNO als enige wettige erkend TREEDT HONGAARSE PREMIER AF? Italië niet in de Westerse Unie Morgen besprekingen te Washington? Smokkelaarsbende opgerold DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 PAGINA 3 Dr. Bunche stelt ultimatum Verklaring van Nenni Noord-Atlantisch pact <CS>' CHAILLOT-KELLNERS STAKEN Franse begroting vandaag voor de Nat. Vergadering Nieuwe Franse nota over controle van Ruhr Tegemoetkoming Indische gepensionneerden Vliegen en mist Zweef vliegcentrum nabij Arnhem Commissie inzake Schieveen V.. jl OP HET door LESLIE FORD (Wondt vervolgd) ZEVEN JAAR GEËIST tegen EX-BURGEMEESTER Pauselijke onderscheiding Conservator Indonesisch Instituut onderscheiden Kerstpakketten voor kinderen in Indonesië Liquidatie politieke partijen tijdens de bezetting Wederom een aanslag op Amersfoortse kei Nederlandse missionarissen uit Mongolië in veiligheid Sportsnippers Door het houden van eindeloos lange redevoeringen, hebben de af gevaar- <%den van de Sovjet-Unie en de satellieten, Vishinsky c.s., gisteren het werk van de Algemene Vergadering der V. N. en van de verschillende commissies opnieuw ernstig gestagneerd. Terwijl toch belangrijke punten op de agenda staan, heeft de Algemene Vergadering gisteren opnieuw slechts weinig werk kunnen doen. Van de behan deling van de kwestie der Italiaanse koloniën werd geheel afgezien en tijdens de debatten over de toelating van nieuwe leden bleek men voor geen der candidaten te kunnen komen tot een unanieme aanbeveling aan de Veiligheidsraad. De Sovjet-Unie en de satellietstaten hemden tegen toen de Algemene Ver gadering overging tot stemmen over de Menselijkheid van het lidmaatschap van 'talie, Oostenrijk, Ierland, Finland, Por tugal, Transjordanië en Ceylon. Tegen «et lidmaatschap van al deze landen heeft de Sovjet-Unie eerder reeds haar veto uitgesproken in de Veiligheidsraad. De Algemene Vergadering deed een be roep op de Veiligheidsraad om de aan vragen voor het lidmaatschap van de ze- Ven hiervoor -genoemde landen opnieuw in overweging te nemen, zulks in het licht van een uitspraak van het Interna tionale Hof van Justitie, dat het recht Van veto niet dient te worden gebruikt om daarmede een „politieke koehandel" te drijven bij het toelaten van nieuwe leden. Rusland en zijn aanhangers stemden tegen alle voor de toelating van de af zonderlijke landen ingediende resoluties, niettegenstaande het feit, dat India, Pa kistan, Australië. Birma en de Philippij- nen op het laatste ogenblik pogingen deden om althans voor de toelating van Ceylon een met algemene stemmen aan genomen aanbeveling van de Algemene Vergadering te verkrijgen. De Algemene Vergadering heeft het voorstel om een begin te maken met de debatten over de bestemming van de Italiaanse koloniën niet 31 tegen 11 stemmen on 9 onthoudingen verworpen. Het voorstel werd gesteund door En geland en de Sovjet-Unie, doch de meerderheid van de Zuid- en Midden- Amerikaanse staten, de Ver. Staten en de meeste Arabische landen stemden er tegen. De kwestie van de Italiaanse kolo- niên zal nu ^erst in de tweede helft van de in ApRl te Lake Success begin nende zitting opnieuw opdoemen, „Het verheugt mij, dat de Algemene Vergadering van de V. N. tot de verda ging van de kwestie der voormalige Ita liaanse Koloniën heeft besloten," zo Verklaarde de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza. „In gevolge deze verdaging", zo voegde hij pr aan toe, „zal het mogelijk zijn van nu af tot de volgende vergadering alle kwesties, die met het vraagstuk van de koloniën verband houden, opnieuw in overweging te nemen." De politieke commissie van de UNO neeft gisteren besloten de door de V.S. gesteunde regering van Zuid-Korea als enige wettige regering in dat land te erkennen en stelde verder een nieuwe Rorea-eommissie in in weerwil van de Russische waarschuwing, een dergelij ke commissie te zullen negeren. Met 41 tegen 6 stemmen bij 2 onthou dingen werd de Amerikaans-Austra- lisch-Chinese resolutie aangenomen, daarin het opstellen werd gevraagd var Oen verstrekkend program voor hulp San Korea gedurende de aan de on afhankelijkheid voorafgaande periode. V Het plan, dat nu ter goedkeuring zal worden doorgezonden naar de assem- blée, voorziet verder in de vorming van een commissie van 9 leden die het recht zal moeten hebben vrij door de Russische- en Amerikaanse zones van Korea te reizen. Deze commissie zal tot taak krijgen toe te zien op het terug trekken van de Amerikaanse en Russi sche troepen. Niettegenstaande Ma- noeilsky verklaarde, dat de Oekraïne geen zitting zou nemen in de commis sie werd de Oekraïne tot lid van de commissie benoemd. Daaruit zou men kunnen opmaken dat Rusdand niet be reid zal zijn de oommissie toegang te verlenen tot de Russische zone en dai Rusland geen supervisie op de evacua tie van troepen uit Noord-Korea zal ge dogen. Te Boedapest verwacht men het af treden van de Hongaarse minister president Lajos Dinnyes op grond van tegen hem geuite critiek van het Poli tieke Bureau van de Party der Kleine Boeren, waar hij de leider van is. In een verklaring van- het Politieke Bureau van de Partij der Kleine Boeren wordt gezegd, dat de partij „van onsta biele elementen dient te worden gezui verd". Minister-president Dinnyes wordt ervan beschuldigd „niet genoeg waak zaamheid jegens en voorzichtigheid met bepaalde ambitieuze elementen in de partij te hebben betracht". De verklaring werd uitgegeven, na dat het Politieke Bureau van de Partij der Kleine Boeren het aftreden van de Hongaarse minister van Financiën, Nyardy, had besproken, dat plaats vond, teen deze kortgeleden in Zwitserland vertoefde. Op voorstel van minister Doby be noemde het Politieke Bureau een uit vijf leden bestaande commissie, ten einde de middenstanders onder de par tijleden aan een onderzoek te onder werpen, om uit te maken, of onder ra dicale neigingen van deze partijleden geen burgerlijke ideologieën waren ver borgen. Dr. Ralph Bunche, de waarnemende be middelaar van de V. N. in Palestina, heeft gisteravond de regeringen van Israël en Egypte 48 uur tüd gegeven om te gehoorzamen aan het bevel van de Veiligheidsraad tot een bestand en een wapenstilstand in Palestina. Wanneer aan het bevel geen gevolg wordt ge geven, zal hij de kwestie voor de Vei ligheidsraad brengen. „Wij zijn er in geslaagd, een verkla ring te verkrijgen, waarin de verzeke ring wordt gegeven, dat Italië niet tot het pact van Brussel is toegetreden", aldus heeft Pietro Nenni, de links- socialistische leider verklaard aan het communistische blad „Unita" in verband met het debat over de buitenlandse po litiek in de Italiaanse Kamer. Volgens Nenni zou er echter wel sprake kunnen zijn van een voorstel tot toetreding tot een Middellandse-Zee pact, waaraan ook Spanje en Griekenland zouden deelnemen. „Het schijnt", zo zeide Nenni, „dat de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Bramuglia, deze kwestie te Rome is komen bespreken en dat Graaf Sforza er te San Remo ook reeds met de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Tsal- daris, over heeft gesproken". Robert Lovett, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken in de V. S., heeft be kend gemaakt, dat de vertegenwoordigers der mogendheden, die het Brusselse pact ondertekend hebben, morgen te Washing ton bijeen zouden komen om de bespre kingen over een Noord-Atlantisch verdrag met de. V. S. en Canada te openen. Lovett deelde mede, dat de vertegen woordigers van de vijf mogendheden de Verenigde Staten eind November hadden medegedeeld, dat zij onderling een wezen lijke overeenstemming hadden bereikt aan gaande zekere voorstellen betreffende een dergelijk verdrag. Afgezien hiervan heeft de V. S. nog geen formele uitnodiging bereikt tot het verdrag toe te treden, al dus Lovett. Hij sprak de verwachting uit, dat de ver tegenwoordigers van de vijf genoemde lan den hun voorstellen morgenmiddag zouden overhandigen en dat daarna besprekingen ter nadere uitwerking van de voorstellen zouden worden gehouden. De leiders van het Congres zullen van het verloop der besprekingen op de hoogte gehouden wor den, doch in dit stadium zullen zij er niet persoonlijk in worden betrokken. Het Sovjet-Russische blad „Nieuwe Tij den" schrijft, dat ,,de promotors van het Atlantische blok" thans in versterkte mate en op „verdachte wijze" aandacht beste den aan Finland. „Blijkbaar zijn het vlieg veld Bromma te Stockholm en de Zweedse marinebasis te Karlskrona onvoldoendeen te ver verwijderd van de Sovjet-Unie", voegt het blad hieraan toe. De postverbinding tussen Oost- en West-Berlijn is als gevolg van nieuwe instructies, uitgevaardigd door de lei ding der posterijen in het onder com munistisch bewind staande stadsdeel, volkomen geblokkeerd. De regering van San Marino, 's we relds kleinste republiek, heeft haar zaakgelastigde te Parijs opdracht gege ven naar Londen te gaan ten einde kracht bij te zetten aan haar eis om 2 millioen pond sterling schadevergoe ding voor „het in het wilde weg bom barderen" van haar hoofdstad op 26 Ju ni 1944 door Britse vliegtuigen. Volgens Cino Giacomini, minister van Buiten landse Zaken van San Marino, zal de republiek een beroep doen op de V. N. en op het Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenhage, indien de Britse regering weigert de eis in te willigen. Belgische verzetsheldin - Telefoonboek tachtig gulden - Vlinderverkoping - Franse Ogen Bank - kinderrechters naar school Minder Zweedse millionnairs Amanda SJtassart is een stewardess van 25 jaar die zich tijdens de oor log en de bezetting van België heeft gewijd aan de hulp aan geallieer de vliegeniers. Zij bracht er meer dan 50 Van Duitsland naar Frankrijk, via Bel- Sië. Twee van hen heeft zij, niet zonder ontroering weer in New York ontmoet. Bet zijn de twee Amerikaanse viiege- hiets Thomas B. Applewhite, 27 jaar uit Memphis (Tennessee! en T. B. Wiggins, 25 jaar uit Lithonia (Georgië) die res pectievelijk op het ogenblik vertegen woordiger van een rubberfabriek en te lefonist in Atlanta zijn. Bij het weerzien hlet de jonge vrouw herinnerden zij zich hun eindeloze mars op onbekend gebied, totdat zij Amanda tegenkwamen. De Jonge Belgische verstopte hen in een Schuur, waar zij de nacht doorbrachten. Hielp hen de vol^nde dag de Frans- Belgische grens over. Enkele uren later bracht zij hen met de trein naar Parijs' !vaar zij aan een andere ondergrondse kerker overgegeven werden. Kort daarna werd Amanda door de Duitsers gearresteerd en zij ontsnapte slechts aan de gaskamer door haar stout moedig optreden. Zij slaagde er in de gasleiding dicht te stoppen. Daarna had *ij het geluk bij een uitwisseling van ge- Vangenen door het Rode Kruis gerepa trieerd te worden. Toen zij eenmaal iveer teruggekeerd vas werd zij stewar dess. Zij doet op het ogenblik dienst op he lijn BrusselCongo. Generaal Hoyt S. Vandenberg. de chef staf van het Amerikaanse luchtwapen, heeft Amanda ter gelegenheid van haar verblijf in Amerika een telegram gezon den, waarin hij zijn dankbaarheid voor haar toewijding en heldhaftigheid, waar- Jan zij in moeilijke omstandigheden blijk gegeven heeft, kenbaar maakt. p de zwarte markt te Berlijn is een nieuw schaars artikel verschenen: b de nieuwe telefoongids, waarop de perlijners twee jaar met ongeduld heb ben gewacht. De gids doet 100 Russische marken, wat ongeveer gelijk staat met 00 gulden. Vroeger residentie van generaal Drouot, een van hen, die Keizer Napoleon vergezelden naar het jhand Elba, dient het hotel Drouot te jmijs, dat niet ver van de grote boule- ^""ds gelegen is, thans tot omlijsting van lPri verkoop bij opbod. Enkele dagen ge- c0T,eri verkocht men er een prachtige Ier bestaande uit 3000 vlinders, wier lt^6 vleugeitjes zorgvuldig m glazen bracht 560.000 Franse fanes op, of 'tel ina 190 francs per insect. Voor en- oVet Dentallen duizenden verzamelaars! de gehele wereld verspreid, verte- iv^g hnrdigen de -vlinders een goud- Sojri e en hebben een koers, evenals *ame ken en Postzegels. Enkele zeld en,. e soorten, bijv. de Charaxes, hebben fr^aarde van 25 tot 30.000 Franse H 6?ieder weet, welk een krachttoer Aw het geweest is om het „Palais de 'b te mllot"zodanig om te bouwen en ?atie .richten, dat zij de Algemene Ver kop 'hg der U.N.O. op waardige wijze ontvangen. Architecten en technici wisten dit geheel van museum en to neelzalen in een minimum van tijd tot een internationale stad te maken. On langs heeft men de afgevaardigden der U.N.O. een film vertoond, waarop men deze fantastische metamorphose zich ziet voltrekken, en die verder verschillende aspecten van het krioelende leven van deze als een paddenstoel uit de grond verrezen wereldstad, belicht. Men heeft kortgeleden de Franse Ogen Bank opgericht te Parijs die gevestigd is in de „rue Guil- laume Tell." In de loop van een pers conferentie heeft de president van deze organisatie, die erkend wordt als een van openbaar nut, een uiteenzetting ge geven van de voornaamste doelstellin gen van het genootschap. Het betreft hier de hulp, door mid del van enting van het hoornvlies, wel iswaar niet van allen, wier ogen geslo ten zijn, maar van die zieken, wier blindheid het gevolg is van de ondoor schijnendheid van het hoornvlies. Het is bekend, dat wanneer men het hoorn vlies van dode mensen neemt, men dit met succes op de ogen van bepaalde blinden kan toepassen. De Franse Ogen Bank richt een ontroerende oproep tot al diegenen, die na hun dood, bereid zouden zijn hun ogen af te staan om zodoende het gezicht terug te geven aan die blinden, die, dank zij de kera- toplastie (zo is de naam van de enting) kunnen genezen. M. Andre Marie, minister van Jus titie, fungeerde als voorzitter van de tweede vergadering, di« de studie voor kinderrechters tot on derwerp had. Zoals men weet, zijn onder de nieuwe Franse wetgeving ifcor minderjarige delinquenten kinderrechtbanken met speciale rechters ingesteld. De minder jarige boefjes worden, na de uitspraken van deze .rechtbanken, ondergebracht en opgenomen in inrichtingen voor her opvoeding. Momenteel bestaan er vijf tig van deze centra. De kinderrechters hebben colleges en lezingen over ka rakterkunde en psychiatrie gevolgd, en eveneens verscheidene centra voor de heropvoeding bezocht. Het Franse viermotorige reuzen- vliegtuig S.E. 2010, het grootste lange-afstandsvliegtuig, is vol tooid. Het toestel, dat geladen 70 ton weegt, zal 98 passagiers met een snelheid van ongeveer 450 K.M. pet uur op een hoog te van 4500 a 6000 meter kunnen ver- vceren. Het biedt plaats voor 84 slaap- gelegenheden. Bij een vlucht over de Noord-Atlantische Oceaan zou dit toe stel met 52 passagiers en een lading van 1390 kilo de afstand Parijs—New York over de azoren met een opont houd van drie kwartier in 18 uur kun nen afleggen. Elk van de vier motoren heeft 3.500 P.K. Het aantal Zweedse millionnairs neemt af. Eind 1947 had Zweden slechts 809 millionnairs (in kro nen) tegen 1018 een jaar tevoren. Ook de bezitters van een half en een derde millioen kronen waren geringer in aantal, maar de bezitters van vermo gens van 20.000 tot 300.000 kronen wa- rer in aantal toegenomen. SCO* MABTl 32. Een soort nevel omringde Winonah, toen opeensstond ze daar weer, maar nu. in al haar jeugd en schoonheidl Pum-Pum straalde van blijdschap en begroette haar, alsof ze jaren was wegge- loeest. Winonah omarmde dankbaar het trouwe, wakkere mannetje „Dank, duizendmaal dank!" zei ze blij. Mijn lieve, kleine vriend! Dit zal ik nooit vergeten!!" Ze wendde zich nu naar de tovenaar en bedankte ook hem voor zijn hulp. Hierop vertelde ze hem haar belevenissen bij Dzilah en hoe haar echtgenoot Eric zich in het paleis bevond, eveneens onder betovering van de vrouw. Nu echter was eerst de beurt aan de tovenaar, die vol ongeduld verlangde, dat Pum-Pum eerst zijn belofte aan hem ging inlossen, voor er iets anders aan de orde was.^um-Pum voelde zich door zijn geslaagde tovenarij een hele Piet en wilde nog niet zo gauw afstand doen van zijn macht. „Mij nu zelf een beetje toverenalléénkondigde hij aan, tot grote ontsteltenis van het beeld, dat hierop in woede ontstak en de hevigste dreigementen liet horen. Het ventje was echter nu niet bang meer voor de stenen man en zei: „Mij jou wel helpen, maar mij vinden toveren prachtig en eerst nog proberen, klein beetje maar!" L, De Tsjechische delegatie, die in Mos kou besprekingen zal voeren over een nieuw handelsverdrag en over de ver dere economische en politieke samen werking tussen Tsjeehoslowakije en de Sovjet-Unie is gisteren met grote praal in Moskou ontvangen. Het station was versierd met vlaggen en er stond een erewacht van het Moskouse garnizoen opgesteld. 's Avonds werd de c^legatie, bestaan de uit premier Zapotecky, minister van Buitenlandse' Zaken Clementis, de mi nister van financiën Clansky en de minister van industrie Kliment door Stalin ontvangen. Ook Molotof was op de receptie aanwezig. De gedelegeerden van de V.N., ge plaagd door Russische obstructie-poli tiek, door brand, door de stakingsgril len van de liftboys en de zaaljongens van het Palais Chailiot. kregen giste ren een nieuwe moeilijkheid te incas seren. De kellners in de restaurants van het Palais Chailiot gingen gistermiddag, net voor de lunch zou worden opge diend, in staking. Zij eisten een hoger loon. De provianderingsorganisatie haalde in allerijl enkele plaatsvervangers, zo dat de maaltijd toch verder kon gaan, doch de gedelegeerden ondervonden, dat de plaatsvervangers in de keuken de weg niet goed konden vinden, en het dessert opdienden voor de soep. De Franse ministerraad heeft premier Henri Queuille gemachtigd op een ogen blik dat hem zulks gewenst voorkomt, de vertrouwenskwestie te stellen tijdens het debat in de Nationale Vergadering over de begrotingsvoorstellen. Verwacht werd, dat het debat vandaag zou begin nen. Na een kabinetsvergadering zei de minister van voorlichting, Mitterand, dat het kabinet de voorstellen eenstemmig had goedgekeurd. Mitterand zei. dat dé gewone begro ting 1,281 milliard francs bedroeg en „practisch in evenwicht" was De ge wone begroting voor 1938 bedroeg 1-000 milliard francs. De minister zei niets over de aard van de extra-belastingen, die de begroting in evenwicht moeten brengen. De regering is het ook eens ge worden over maatregelen ter financie ring van de begroting voor wederop bouw en modernisatie. Officieus wordt gemeld, dat de begroting voor weder opbouw ongeveer 700 milliard francs be draagt. Frankrijk heeft een nieuwe nota aan de V. S. gezonden over de toekomstige controle van de Ruhrindustrieën. De nota had betrekking op kwesties als t industriële peil dat aan Duitsland zou worden toegestaan en het programma voor de ontmanteling van Duitse fabrie ken. Berichten te Londen suggereren dat het aantal West-Duitse fabrieken,' dat de Humphrey-commissie van plan is uit te zonderen van ontmanteling aanzien lijk groter is, dan door de Britse en Franse regeringen zou worden goedge vonden. De Humphrey-commissie. welke bestaat uit Amerikaanse industriëlen en economische deskundigen, heeft tot taak vast te stellen welke Duitse fabrie ken moeten worden gespaard met het oog op het Europese herstel. Op vragen van de heer Weiter be treffende spoedige uitkering van een tegemoetkoming aan Indische gepen sionneerden in Indië heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. o.a. geantwoord, dat de bepalingen van de „bevriezingsordonnantie 1945" met in gang van 1 Jan. 1949 volledig zijn opge heven ten aanzien van de over de Ja panse bezettingstijd nog achterstallige pensioenen en, wederom met ingang van die datum, tot uitbetaling van deze pensioenen zal kunnen worden over gegaan. Deze uitbetaling zal in Indo nesië plaats hebben. (Door onze luchtvaartmedewerker). Mist is de grootste vijand van de luchtvaart. Door mist verliezen de lucht vaartmaatschappijen millioenen guldens, omdat de toestellen aan de grond moe ten blijven. Wie dan toch vliegt neemt een te groot risico zelfs als men de voortreffelijkste radarapparaten tot zijn beschikking heeft. Het vliegen onder iedere weersge steldheid, is nu al jaren een bron van studie en van zorgen voor de luchtvaart. De Duitsers meenden het probleem voor de oorlog te kunnen oplossen door de vlieger te dwingen altijd door te vlie gen. Dit paste in hun systeem; de ge hele burgerluchtvaart was reeds inge steld op een eventueel oorlogsgebruik; daarom liepen de piloten een zeer harde school door; weer of geen weer, zij vlo gen. Als op Schiphol QBI heerste in de algemeen gebruikte Q-code betekent dat: practisch geen zicht dan kon men alle toestellen van de Zweden, de Ne derlanders, Fransen en Britten aan de grtyid zien staan, doch wie er toch door heen gingen waren natuurlijk de Duit sers, de Junkers van de Lufthansa. Het is duidelijk, dat de Duitse luchtvaart dan ook een zeer hoog ongevallencijfer bereikte, al moet gezegd worden, dat de op deze wijze geharde vliegers een buitengewoon grote bekwaamheid in het blindvliegen verwierven. Toen de oorlog uitbrak bleek ook aanstonds, waarom Goering een zo bijzondere be langstelling had getoond voor de burger luchtvaart: de piloten van de Lufthansa hadden ongemerkt een rigoureuze scho ling voor oorlogsvlieger doorgemaakt. Deze voor het Duitse militaire he roïsme typische training- heeft niet veel weerklank bij de andere luchtvarende naties gevonden. Daar zocht men het op de eerste plaats in een verbetering van de technische middelen en zo werden dan in de Angelsaksische landen enorme sommen besteed aan de uitwerking van het idee van radar: het alles doordrin gende oog, dat een revolutie in scheep vaart en luchtvaart zou teweegbrengen. Toen de oorlog ten einde was, meende men ook al het „all weather" vliegen terstond te kunnen invoeren. Deze verwachting is al spoedig ijdel gebleken. Men ziet dat thans wel het duidelijkst aan de luchtbrug naar Ber lijn; deze verbinding, die men wel de meest perfect georganiseerde luchtlijn in de wereld noemen kan, werd gron dig verbroken in de laatste dagen, toen de Berlijnse vliegvelden in mist'gehuld waren. Inderdaad, met radar zijn wij er nog niet. Dit houdt geen veroordeling in van het systeem; dat is voldoende be proefd en heeft zijn levensvatbaarheid overtuigend bewezen; zijn practische waarde voor de luchtvaart heeft men echter overschat. In Amerika kwam de eerste ernstige critiek op radar toen een vliegtuig tegen een bergwand aanvloog, hoewel het met radar werkte. Het toestel bevond zich in buitengewoon slecht weer; de piloot kon niets zien, doch daarvoor'was hij dan ook met radar uitgerust. Bij zorgvuldige proefnemingen bleek even wel, dat toen hij die berg op het radar scherm zag, het al te laat was om uit te wijken; de snelheid van het vliegtuig was te groot om nog rechttijdig het ob- sitakel te vermijden. Dit voorval heeft indruk gemaakt. Aanstonds legde men zich er op toe om het radaroog een nog grotere „geziehtsscherpte" te geven. Wellicht komt men er op de duur wel. Ook is mogelijk, dat er weer een revo lutie nodig is in die technisch al zo ge specialiseerde wetenschap, waarop het radarsysteem berust. Hoe het ook zij, er is nog heel wat voor nodig om de vlieger een „blind" vertrouwen te ge ven,' dat hij zich zonder zicht op de luchtwegen durft te begeven. Daarom blijven de vliegtuigen maar op de grond, wanneer er mist is. De vlieger vertrouwt toch altijd meer op zijn ogen dan op het radar-oog. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen heeft de regering thans de vergevorderde plannen omtrent het inrichten van het vliegveld Teriet bij Arnhem tot zweefvliegtuigcentrum goedgekeurd. De regering zal deze» plan. nen tevens financieel steunen. Hiermede zal een mogelijkheid worden geschapen, om een zo groot mogelijk aantal gerou tineerde zweefvliegers op te leiden door een speciale zweefvliegschool, die te vens de vorming van instructeurs ter hand zal nemen. Overwogen wordt om met ingang van het nieuwe jaar de gelegenheid te scheppen voor een aantal amateur instructeurs, die hiervoor geschikt ge acht kunnen worden een gratis voort gezette opleiding bij de school in te stellen, zodat de besten dezer in aan merking komen voor het instructie ge ven. Bij 'een geleidelijke opvoering van het instructie-peil en van het vliegpeil der leden van de diverse clubs, heeft ook de regering belang. De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Oorlog en Marine zijn namelijk van plan in de toekomst bij voorkeur ge bruik te maken van jongelui, die een serieuze opleiding hebben genoten in het zweefvliegen. Voor de school zullen enkele gebou wen, die de Duitsers in de oorlog op trokken, in gereedheid worden ge bracht, terwijl ook het materieel en het terrein van het vliegveld zelf zal worden verbeterd. Het Rijk heeft hier voor een subsidie van f 75.000 toege zegd. De rest zal door de clubs zelf moeten worden bekostigd, hetgeen, in dien het deze ernst is, geheel nieuwe perspectieven voor de zweefvliegerij in ons land kan openen. Het Tweede Kamerlid, de heer Kik kert, heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of het de minister bekend is, dat bij eventuele totstandkoming van een luchthaven in de polder Schieveen vele tientallen hectaren landbouwgrond aan hun tegenwoordige bestemming zullen worden onttrokken? Is de 'minister niet van mening, zegt hij, dat in verband daarmede in de door hem te benoemen commissie tot onderzoek ook zitting be hoort te hebben een vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening? DONDERDAG HILVERSUM II, 4X5 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 Sans Souci, 18.15 lezing. 18.30 Sans Souci. 18 45 jeugd. 19.00 nieuws. 19.15 gram 19.30 actueel geluid. 19.45 orgel. 20.00 nieuws. 20.05 progr.prol., 20.15 steravond. 21.30 competitie, 22.00 gram„ 22.05 lezing, 22.~a zang, 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws. 23.15 concert. HILVERSUM I, 301 M. 18.00 nieuws 18.15 sport. 18.30 strijdkr., 19.00 uitslag wedstrijd. 19.10 avondschool, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 echo van de dag. 20.15 St. Nicolaas-cantate, 21.10 Ji ^ersp 22 00 Philh. ork„ 22.45 lezing, 23.00 nieuws, 23.15 zang. VRIJDAG HILVERSUM II. 415 M. Vóór 10 uur o°k 24„5„en «a 18 uur ook 245 en 187? M. 7.00 nieuws, 7.15 gram.. 7.45 Mor- gengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zang. 9.30 waterst., 9.35 schoolradio, 10.05 gram., 11.00 Zonnebloem, 11.40 schoolradio, 12.00 Angelus. 12.03 piano, 12.30 weerpr, 12.33 septet, 12.55 Zonne wijzer. 13.00 nieuws. 13.25Promenade orkest, 13.50 lezing, 14.00 Haydn, 15.30 conc., 16.00 Zonnebloem, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.45 boekbespr. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 orgel en piano, 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 operettes, 8.50 vrouw, 9.00 gram., 9,30 kwartet, 10.00 Morgenwijding, 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 zang en vleugel, 11.05 voordracht, 11.15 gram., 12.00 brgel. 12.30 weerpr., 12.33 sport, 12.45 piano. 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 Kwin tetspelers, 13.50 zang, 14 00 vrouw, 14.20 Bach, 15.00 lezing, 15.20 cabaret, 16.00 kamerork., 16.30 jeugd, 17.00 orgel. 17.20 lezing. Vertaling van Pauline Fellinga 2 Sandra Gould was de vrouw van Jim Gould en Rosemary Bishop en Jim Gould hadden als kinderen in April Har bor gespeeld en gekibbeld, waren ver liefd geworden toen ze opgroeiden en er verloofd geraakt toen Rosemary acht tien was en Jim twee en twintig, en als adelborst met een maand verlof in het dorpje verbleef. Hun definitieve ruzie had niet daar plaats gevonden. Dat was in China ge weest. Het leek ironie van het lot, dat Rosemary nu Jim's buitenlandse vrouw in April Harbor moest ontmoeten. „Ik begrijp niet, waarom ze hier wil komen," zei Elsie Carter. „Ze heeft hier als 't ware haar tehuis," zei ik kort, en was boos op mezelf, om dat ik me dóór Elsie zo uit m'n humeur liet brengen. „Ze hebben allang hun uiterste best gedaan om het te verkopen." Ze concentreerde al haar aandacht op het probleem sla. Ik keek uit in de straat, vol vrolijk babbelende mensen te voet, in grote auto's en kleine, sommigen in de puntjes gekleed, een massa mannen en meisjes in shorts, met honden en kinderen allemaal luitjes die ik mijn hele leven kende, of hun hele leven. Behalve dan de vrouw, die nu de winkel in kwam. Ik kende Sandra Gould pas vier jaar, als ik al kon zeggen dat ik haar kende. Ze glimlachte, haar mooie witte tanden glanzend tussen schitterend rode lippen, in een gezicht als een bloem, met donke re ogen. nu hei flikkerend, maar altijd met een smeulende gloed er in en prach tig dof zwart haar, vandaag bekroond door een enorme rose hoed van dof zacht stro met een bruin lint om de lage bol. Ze droeg een rose linnen japon. Ik zag dat Elsie er naar keek. Ik ging vlug opzij. Ik wilde niets te maken hebben met wat ik wist dat gebeuren moest. Het was lafheid, natuurlijk, maar ik wilde eenvoudig niet' weten hoe Sandra Gould Rosemary's terugkeer zou opnemen. Om dat ik van Rosemary houd en omdat ik van Jim houd en ik nooit erg dol op Sandra ben geweest. Maar het viel niet te ontkennen dat ze slim was. Ze kwam nu opeens naar voren als een lenige jonge panter, die een muis in 't oog krijgt. Elsie Carter knipperde met de ogen. „Hallo, Grace! Hallo, mrs. Carter!" Ze schudde een purper-genagelde wijs vinger naar ons. We deinsden een beetje achteruit tegen een krat spinazie. „Jullie spraken over mij! o, ik weet, ik lees in je gezicht, „Arme Sandra, ze zal Jim verliezen, nu Rosemary Bishop terugkomt! Neen, neen! jullie hebben al lemaal mis. .Kijk eens naar mijn Jim. Ziet hij er zo verdrietig uit?" Dr. Potter die bezig was, een blikje zoute krakelingen te kopen, vlak achter Sandra, draaide zich om en glimlachte ironisch tegen mij. We volgden beiden Sandra's vinger, wijzend naar de straat. Jim Gould, in een oude grijze trui en een manchester broek met verfvlekken, stond midden in de straat met zijn zwa ger, Andy Thorp, en een jongmens uit Wilmington, en fungeerde als scheids rechter bij het spel van vier kleine ne gerjongetjes. Ze zagen er allesbehalve verdrietig uit. „Jim weet zeker dat ze komen?" zei dr. Potter. Hij keek Sandra aan. Hij glim lachte niet. Ik heb onthouden maar gelukkig heb ik het kolonel Primrose nooit bekend, niet in m'n argeloosheid, wat zo licht gekund had en zeker niet opzettelijk, toen ik ontdekte dat het zeer zeker van belang was dat hij niet glimlachte, en dat Sandra in haar han den klapte met zo'n verrukt gebaar, dat het contrast opvallend was." „Natuurlijk weet Jim het!" riep ze. „Ik vertelde 't hem zelf, zodra zes of" ze haalde charmant haar schouders op „misschien dertien lieve vrienden me opbelden om te zien of ik weet!" Een eigenaardigheid van Sandra is, dat, hoe charmanter ze wil zijn, hoe mi serabeler haar taal wordt. Ze 'kan de sla ger uitfoeteren als een inlandse. „Jullie zijn allemaal heel, heel lelijk tegen arme Sandra," ze lachte ondeu gend, maar voegde er opeens ernstig bij, met een flikkering van haar donkere ogen: „maar zij zal iA!jn Jimmy niet hebben. U zal zien, mrs. Carter! In mijn, land wij laten geen andere vrouwen on ze man afnemen!" Daar niemand naar mijn weten precies wist wat Sandra's land was, hoefden we er niet verder over te redeneren. Ik maakte me los van de spinazie en ging weg. Adam Potter volgde me. „Konden we in onze zak steken, hè?" zei hij met 'n wrange glimlach, toen we buiten kwamen in de zon doorbakken straat. „Ik hoop maar dat ze gelijk heeft". „Dat zal wel," zei ik. „Ten slotte blij ven de mensen maar niet zeven jaar ver liefd. Tegenwoordig niet meer. In ieder geval, het gaat ons niet aan. Jim is een man van eer en Rosemary een door en door respectabel meisje." Adam Potter keek me wat te lang «an, vond ik. „Bedoel je, dat Sandra dat niet is?" „Volstrekt niet. Maar ik denk, dat als er iemand een scène zou maken, de twee anderen het niet zouden zijn." ,,'t Is toch jammer, dat het kind ge storven is," zei hij. „Niet als..." „Niemand weet of daar iets van aan was," viel hij me scherp in de rede; hij kende de dorpspraatjes nog beter dan ik. „In ieder geval, ze is een charmante heks." „Mijn goede man, heb ik ooit het te gendeel beweerd?" Hij laehte en veegde zijn voorhoofd af. „Neen, natuurlijk niet, Grace. Maar ik wou dat ze niet' terugkwamen. Er moet herrie Van komen." „Niet tenzij we 't er allemaal op aan sturen! Ze hebben tenslotte nooit toege geven dat hun wegblijven iets te maken had met Rosemary en Jim." „Dat weet ik," zei hij. „Het is altijd ge weest omdat Chapin hier verdronken is." We stonden op de treden van het wa renhuis van Toplady, in de schaduw van wat de Telefoondienst had overgelaten van de grote sycamore bij het oude sla- venblok. We keken onbewust naar Jim Gould, blootshoofds, verbrand en ge zond, zoals hij daar midden in de straat stond, de weg versperd voor de voorbij gangers. „Het is nu vijf jaar geleden, dat ze hem uit de marine gewerkt hebben." zei dr. Potter even later. „Een harde pil Zij is nu het zelfde meisje niet meer, na tuurlijk." „Ze hebben hem er niet uitgewerkt," zei ik. „Hij heeft ontslag genomen." Hij haalde zijn magere schouders op. Ik volgde zijn moede blik over het trottoir voor de theewinkel. Ik herinner de me later hoe ze onwillekeurig op lichtte. Sandra kwam naar buiten, met blote benen en witte sandalen, soepel en lenig, anders dan de andere vrouwen, zodat je het verschil dadelijk opmerkte. „Neemaar, Jim! Andy!" riep ze. quasi ontzet„Lucy Lee. laat ze ophouden! Alsjeblieft, Lucy Lee!" Een grote smokkelaarsbende, die aan de Duits-Nederlandse grens ope reerde, is opgerold. Tien personen zijn gearresteerd. Gedurende de laatste maanden moet deze bende verscheide ne honderdduizenden sigaretten, dui zenden chocoladerepen en een groot aantal damesschoenen van Nederlands fabrikaat naar Duitsland hebben ge smokkeld. De goederen werden op de zwarte markt tegen hoge prijzen ver kocht. Zeven jaar gevangenisstraf eiste gis termiddag de advocaat-fiscaal van het Amsterdams Bijzonder Hof, mr. F. P. Th. Rohling, tegen de vroegere wnd. burgemeester van Haarlemmermeer, de 45-jarige Leo J. C. uit Badhoevedorp, aan wie o.m. ten laste was gelegd, dat hij de S.D. had geholpen bij het opsporen van Joodse onderduikers. Uitspraak 22 December a.s. Z. H. de Paus heeft de heer J. Schweit zer, die gedurende 25 jaar hoofdbestuurs lid is geweest van de Kath'olieke Garde te. Amsterdam, begiftigd met het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De school voor Aziatische studies van het Azië-instituut te New York zal Zondag de titel van „magister artium" honoris causa verlenen aan Johannes H. J. Gerlings, conservator van het Indonesisch Instituut te Amsterdam, voor het inrichten van de "tentoonstel ling van Indonesische kunst in het Azië-instituut. Deze onderscheiding wordt sleftits zelden verleend en slechts aan hen, die zeer belangTijke bijdragen hebben ge leverd tot de kennis van de Oosterse kunst. In de Iood van November heeft de NIWIN in samenwerking met het Ne derlandse Jeugd Rode Kruis 10.000 z.g. kinderkerstpakketten naar Indonesië verzonden, waar zij in de Kerstweek worden uitgereikt aan kinderen van alle landaarden, die in Indonesië ver blijven in kindertehuizen, hospitalen, weeshuizen, etc. De zakjes, welker in houd bestaat uit speelgoed en versnape ringen, werden ingepakt door Haagse schooljeugd op vrije Woensdag- en Za terdagmiddagen onder auspiciën van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis. Gistermiddag eiste de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof, mr. F. Hollander, tegen de 45-jarige advocaat- procureur mr. dr. M. H. H. F. uit Den Haag, wegens hulpverlening aan de vij and, vier en een half jaar gevangenis straf met aftrek en bovendien uitslui ting van het recht tot het uitoefenen van de functie van advocaat-procureur, ont zetting uit het recht tot het bekleden van ambten en uit de beide kiesrechten, alles voor de duur van het leven. Mr. F. werd er van beschuldigd tijdens de be zetting te zijn opgetreden als liquidateur van een aantal organisaties en vereni gingen, o.a. de R.K. Staatspartij, de Staatk. Geref. Partij, de Vrijz. Dem. Bond, de Chr. Dem. Unie, en de R.K. jeugdverenigingen, waaronder de St. Josephsgezellen-vereniging en de GraaL Dinsdagavond werd de burgerij van Amersfoort opgeschrikt döor het ge luid van een hevige explosie. Voor de tweede maal in korte tijd bleek een aanslag gepleegd te zijn op de Amers foortse kei. Het stenen gevaarte heeft de schok vrij goed doorstaan en ver toonde slechts een lichte verschuiving op zijn voetstuk. De politie zal maat regelen treffen om voortaan dergelijke hoogst onverantwoordelijke daden te voorkomen. Enige oude missionarissen van Scheut hebben het bisdom Ningsia (in Mongo lië) kunnen verlaten. Zij zijn thans op weg naar Europa. Onder hen bevonden zich twee Neder landers: de 79-jarige pater J Braam (uit Beek bij Nijmegen), die reeds in 1894 naar China vertrokken is en daar onaf gebroken tot nu gebleven is, dus ruim 54 jaar, en de 65-jarige pater F. van Vlerken (uit Mierlo-Hout), die in 1911 naar China vertrok. Bij de bouw van woningen in het Bor- germeer te Emmen werd in de directe om geving van het „Hoge Lo" vaatwerk ge vonden, daterende uit het begin onzer jaartellnig. Reeds in 1945 werd in dezelfde omgeving een aantal Romeinse beeldjes ge vonden. Men veronderstelt dat het „Hoge Lo een oude versterkte legerplaats is, daar op dit punt de oude heirweg naar Coevorden wordt beheerst. Voor de West-Eilropa-beker speelde Den Haag (H.H.Y.C.) Woensdagavond op de Hockey tegen Brussel (Bihsc) en ook m deze tweede thuiswedstrijd voor de internationale stedencompetitie behaalden de Hagenaars een stevige overwinning. Met 7—2 (4—1, 2—1, 1—0). De Madrileense voetbalploeg Atle- tico heeft B.V.V. met 40 verslagen. De Nederlanders, die vermoeid leken, had den tegen de Spanjaarden niets in te brengen. Atletico staat op het ogen blik op de tweede plaats in de Spaanse voetbalcompetitie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3