Contact met Republiek teleurstellend HUIZE D.D. T.OPENT ZIJN POORTEN Wereldburger No. 1 maakt opgang Opzienbarende uitvinding op telefoongebied Waar ratten, torren, muskieten enz. hun bestaan bedreigd zien Hygiëne, enorm belang Verkeerd verbonden van de baan Indonesië de primeur Tot hoofd en hart Een protestmeeting OFFICIËLE VERKLARING Nota aan Commissie voor Goede Diensten Het weer. WEER TEXTIEL zonder punten voor het leger 73 doden en 81 gewonden in drie maanden IJs- en drankprijzen vrij VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24330 Rechten van de mens DR. VAN ROYEN ZET STANDPUNT VAN NEDERLAND UITEEN Woensdag doop van Engelse prins Verklaring republiek I Rapport C. v. G. D. naar Veiligheidsraad DE „INTERNATIONALE" IN ZAANDAMS RAADHUIS Mr. Stikker naar Parijs Tilanus en Korthals ook weer thuis Commandant „Westerbork" staat terecht „Befehlt ist weerBefehl" MOEILIJKHEDEN VAN EILAND MARKEN Een dijk de oplossing Hermans terug naar Nederland Andere industrieën Door onvoorzichtigheid met munitie Hongaars kabinet afgetreden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATE! SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeten- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeper» 16 cent» per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentlën eventueel ronder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. H. Jtf. Koningin JnH- ana, sedert 6 Septem ber van dit jaar tot de troon geroepen, is als Koningin voor het eerst geportretteerd door de beleende Haagse kunstschilder Willy Sluiter Haags alhoewel in Amers foort geboren, omdat hij sedert 1916 in de residentie woont en werkt als lid, en een groot aantal jaren te vens voorzitter, van het Haagse schilder kunstige genootschap Pulchri Studio, Slui ter wist steeds een sprekende gelijkenis te treffen en dat heeft hem tot een gezocht portrettist gemaakt, van wie menige beel tenis reeds in officiële gebouwen prijkt. Indertijd heeft hij ook H. Af. Koningin Wilhelmina geschil derd, in opdracht van het gemeente bestuur van Bussum, dat deze. beeltenis voor zijn raadzaal bestemde. De verklaring inzake de rechten van de mens is gisteravond in de Algemene Vergadering van de V. N. besproken. Vele delegaties naemden de verklaring- een der voornaamste resultaten van de V. N. tot dusver Voor Nederland was het dr. Van Royen, die uit naam van het Neder landse volk de verklaring begroette als de eerste stap naar verwezenlijking van de wet op de rechten van de mens. Dr. Van Royen zei, dat het Neder landse volk de verklaring belangrijk achtte, omdat het grote waarde hecht aan de vrijheid van gedachte en gods dienst en aan de politieke vrijheid. Voorts omdat het de erkenning der 'echten als de beste waarborg be schouwt voor het geestelijke en licha melijke welzijn van de mensheid. De Nederlandse afgevaardigde achtte de opneming van de sociale en econo- ische rechten een verbetering verge leken bij andere verklaringen van kroegere datum. Er waren enkele arti kelen, waarbij de Nederlandse delega tie aan een andere -bewoording de voor keur zou hebben gegeven, maar als ge heel was het document aanvaardbaar Spreker betreurde het, dat niet naai de oorsprong van de rechten van de Rechten van de mens werd verwezen Het feit, dat de menselijke rechten en vrijheden op Goddelijke oorsprong wa- ren gebaseerd, verhoogden hun beteke nis en waardigheid. Thans was het voor vele delegaties niet mogelijk deze er kenning te aanvaarden. Dr. Van Royen sprak de hoop uit, dat zij het in de toekomst wel zouden kunnen. Nederland en groepen in vele andere landen zouden de verklaring aanvaar den met deze achtergrond in gedachten. De stemming over de verklaring is gisteren niet meer gehouden, daar er 's avonds laat nog 24 sprekers op de lijst stonden. De Sovjet-afgevaaridgde Vysjinsky opende het debat met een voorstel, dat de stemming wordt uitgesteld tot een vierde zitting van de Assemblée in September 1949. De baby van Prinses Elizabeth zal Woensdag gedoopt worden, zo werd of ficieel bekend gemaakt. De plechtig heid zal een particulier karakter dra gen. Alleen de leden van de koninklij ke familie en intieme vrienden zullen aanwezig zijn. De particuliere kapel van het paleis werd gedurende de oor log door bommen beschadigd en is nog niet in gebruik, zodat waarschijnlijk een der statie-vertrekken benut zal worden. De namen, die de ouders voor de baby gekozen hebben, zuilen dan pas bekend worden gemaakt. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: De ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het Opperbestuur, de heer\ Neher, die j.l. Dinsdag in ons land zijn teruggekeerd, hebben in de ministerraad verslag uitgebracht over de informele besprekingen, welke zij in Indonesië hebben gevoerd. Daarbij is gebleken, dat hun contact met de vertegenwoordigers van de republiek op enige belangrijke punten teleur stellend is geweest. De ministerraad heeft hierbij opnieuw de toeneming van de bestandsschendin gen onder ogen gezien. Nadat er een lichte daling in de bestandsschendingen was ingetreden tijdens het eerste verblijf van minister Stikker in Indonesië, is sindsdien een sterke stijging van het aantal incidenten geconstateerd, zodat in de week van 1 tot en met 7 December in federaal gebied het droevig record van 307 incidenten werd gemeld, het hoogste weektotaal sedert de onderteke ning van de „RenviUe"-overeenkomst en van het bestand. Ernstig is, dat het aan tal moordaanslagen en ontvoeringen, waarvan Indonesische bestuursambtena ren het slachtoffer zijn, de laatste weken toeneemt. Naar aanleiding van de in de minister raad gevoerde bespreking werd een in structie opgesteld, bestemd voor de de legatie van het Koninkrijk te Batavia (de delegatie, welke sedert het optreden van de C. v. G. D. aangewezen is om via deze commissie de formele besprekingen met de republiek te voeren). Ingevolge deze instructie zal die delegatie een nota aan de C. v. G. D. overhandigen, waarin het regeringsstandpunt vervat is. Zodra de nota ter kennis van de C. v. G. D. gebracht is, kunnen over de inhoud na dere mededelingen verwacht worden." Volgens een bericht over de republi keinse radiozender te Djocja heeft de republikeinse regering een verklaring uitgegeven naar aanleiding van „het streven der Nederlanders tot het vormen ener interim-regering buiten de repu bliek om". In deze verklaring wordt ge zegd, dat de vorming ener interim-rege ring buiten de republiek om een grote ramp tengevolge zal hebben, waarbij minstens het bereiken ener oplossing van het Indonesische probleem met be middeling van de C. v. G. D. zal worden bemoeilijkt, indien daardoor tenminste deze mogelijkheid niet geheel teniet wordt gedaan. Deze ramp zal groter zijn, indien de Nederlandse regering bij de uitvoering dezer plannen het republikeins gebied zal blijven omringen met regelingen, waardoor de verbindingen tussen de re publiek en de andere gebieden van In donesië, welke onder Nederlandse con trole staan, onmogelijk worden gemaakt. De republikeinse vertegenwoordiger in Australië, dr. R. Oesman, heeft vol- (Van onze correspondent) Ratten, torren, muggen en muskieten, *iifcgen, luizen en lintwormen zouden •"getwijfeld met minder genoegen dan 'rij gisteren zijn tegenwoordig geweest bij de opening van „Huize D.D.T." er- Sens achter Geldermalsen, want voor ben betekent de officiële opening van bet kamp Neerijnen, de militaire school 'oor hygiëne en preventieve genees kunde, een ernstige bedreiging van hun levensmogelijkheden. Tussen vele mo dellen vliegenmeppers, kostelijk ge kleurde platen van de Plasmodium vivax de anopheles, en allerlei soorten op- Rezctte ratten wordt daar een tropen- •Pleiding gegeven aan officieren van ge wondheid, hygiënesoldaten, waterverzor- *ers en hospitaalsoldaten. Ter illustratie van het enorme belang 'ar de hygiëne en de preventieve ge neeskunde diene een voorbeeld uit de ?arnpagne in Italiaans Oost-Afrika. Van honderdduizend man tellende geal- •'eerde leger werden van 1 Juni 1940 Juni 1941 omstreeks vijfenzeventig duizend militairen naar een geneeskun dige inrichting vervoerd, waarvan er dertigduizend waren, wier ziekten zeker i'Oorkomen hadden kunnen worden door bet in acht nemen van de hygiënische Maatregelen Daarvoor is een hygiëni sche discipline nodig, die soms zeer veel j.an de militairen vergt, vooral als er Hidens de patrouilletochten in de tropen del van hen geëist wordt en de geva- hen van alle kanten omringen. Men zf dan gauw geneigd de lastige hy- j'enische maatregelen maar achterwege fe i»ipn mpit Hp opvolgen, die in een bo laten met de gevolgen, die in een 'eiend tekenfilmpje worden getoond. „Six little boys" trekken de rimboe 'h. Men ziet hoe er vijf tijdens een ''Ustpauze het drinkwater filtereren, koken, zuiveren, chloreren en desin fecteren, het water door trechtertjes E'eten enz. De zesde echter lest zijn dorst met ongezuiverd water. Myria den bacteriën trekken juichend bin den onder vrolijke marsmuziek en in dn groot ziekenhuisbed ziet men even 'ater de ongelukkige liggen met een enorm bord aan zijn voeteneind: dy senterie. En zo gaat het verder, tel kens valt er weer een af door het achterwege laten van een of andere Preventieve maatregel en achtereen- -°lgens ziet men ze belanden in bed- dn met borden aan hun voeteneind, yaarop geschreven staat: typhus, cho- jda, malaria enz. De zesde tenslotte dert terug met de medal of honour, een aapachtige inlander aan zijn a)onet te hebben geregen. gi|jd in deze school nu worden de hy- resoldaten opgeleid, die bij elke troep voorbeeld voor moeten zorgen, dat Vj; ^u'l wordt verbrand, dat de latrines ben i zijn en dat de muskieten- *or„en Seen gaten hebben. De waterver- ^ate rs hebben de zorg voor het drink- dat z'j eerst testen op vergiftige 1 en vervolgens van ziektekiemen zuiveren. Tenslotte zijn er dan de cur sussen voor de officieren van gezond heid, welke op zeer moderne leest ge schoeid zijn. De commandant van de school, reser ve dirigerend officier van gezondheid derde klasse dr. A. W. J. H. Hoitink. heeft hier zijn ervaringen in Engeland en Amerika kunnen toepassen. In het lesrooster en de leerstof is zoveel mo gelijk rekening gehouden met een even tuele inzet van de militaire artsen over al ter wereld en met de moderne ont wikkeling van de oorlogvoering. De cursus voor officieren van gezondheid sluit aan op hun academische opleiding en is toegespitst op militaire toepassing, terwijl het preventieve aspect domi neert. Plannen om ook marine-artsen aan de cursus te laten deelnemen, zijn in gevorderde staat van voorbereiding. Tijdens de plechtige overdracht van het kamp door de Genie aan de com mandant van de school, die werd bij gewoond door luit-gen. Kruis, luit-kól. Pahud de Mortanges namens de inspec teur-generaal van de Kon. Landmacht en de heer Rietveld namens de minister van Oorlog, zei de commandant: „Door onze arbeid, welke krachtens onze roe ping een humane is, zullen wij een plaats in de wetenschappelijke wereld moeten veroveren; door ons geloof in de betekenis van het beginsel der preventie zullen wij de infiltratie in de militaire samenleving moeten verwerkelijken. Aldus kennen ook wij een strijd op twee fronten en met als uit te voeren op drachten penetratie in het gebied der wetenschap en diep doorstoten in het terrein der militaire samenleving." Gistermiddag werd het kamp Neerijnen officieel overgedragen aan de Militaire School voor Hygiëne en Preventieve Geneeskunde, ontstaan uit samenvoe ging van de School voor Preventieve Geneeskunde, die alleen cursussen gaf aan Officieren van Gezondheid, en de Schooi voor Hygiëne, die ook lessen aan ander personeel gaf. De barakken zijn geheel gerestaureerd. Garry Davis, de man, die zich zelf heeft uitgeroepen tot „eerste wereld burger" heeft gisteravond te Parijs voor een openbare bijeenkomst van 20.000 personen een brief voorgelezen van dr. Evatt, de Australische voorzitter van de Algemene Vergadering der V. N. Davis, een 27-jarige Amerikaan, die zijn natio naliteit heeft prijsgegeven, zeide, dat dr Evatt had toegegeven, dat de V. N. nie' bij machte waren, de vrede tot stan> te brengen. Hij werd herhaaldelijk doo. zijn enthousiaste toehoorders, die luide hun afkeuring uitten over de brief vam Evatt toegejuicht. Vele aanwezigen droegen gele rozetten met de woorden: „Garry Davis en zijn vrienden." In zijn toespraak kwam Davis ook se spreken over een sympathie-betuiging, die afkomstig zou zijn van 6 Britse par lementsleden. Leden van de anarchisten- bond woonden de vergadering bij en verspreidden vlugschriften, waarin te lezen stond: „De anarchistische federatie steunt Garry Davis en zijn vrienden met al haar morele en materiële kracht". Een twintig-jarig meisje vertelde de .menigte, dat „de geschiedenis van Garry Davis als een wild-we-st-verhaal is.Zij hoopte, dat het gelukkig zou eindigen en de bozen gestraft en de goeden be loond zouden worden. De geestelijke en voormalige verzetsleider pater Pierre deed een beroep op zijn toehoorders om Davis te helpen „In zijn strijd voor de wereldvrede". Op een gegeven ogenblik liep er een jongmens naar de microfoon en riep: „Dit is alles goed en wel, maar wat zullen we doen? Zullen wij weige ren in dienst te gaan?". Er werd niet geantwoord. André Breton van het Parijse blad Combat zeide: „Wij ver wachtten niets van dr. Evatt, doch wij wilden bewijzen, dat de V. N. machte loos zijn." Breton stelde Davis voor als „een soort St. George, die zijn voet zet op de gouden draak, die V. N. heet". gens A.P. in de Ecafe verklaard, dat de Indonesische republiek bereid is toe te treden tot een federale interim-regering voor geheel Indonesië, mits deze gelij kenis vertoont met de interim-regering van India ten tijde van het gouverneur schap van Mountbatten. Dr. Oesman zei, dat de grote moei lijkheid in het geschil tussen de Indo nesische republiek en Nederland lag in het verschil tussen de Britse en de Nederlandse houding. De Britten gaven de interim-regering in India onmiddel lijk verantwoordelijkheid. De Nederlan ders daarentegen willen de voor-oorlogse meslanden in lnaonesie nersteiien al vorens de interim-regering daar ver antwoordelijkheid krijgt. Volgens het republikeinse dagblad „Berita Indonesia" is uit Egypte bericht ontvangen, dat koning Faroek van Egyp te persoonlijk voorbereidingen treft voor het zenden van een missie naar andere Islamietische landen met het doel, de onderlinge culturele betrekkingen te verstevigen. Deze missie zal bestaan uit vooraanstaande Islamietische leiders en zal de ..Faroek-missie" genoemd worden. Ook Indonesië behoort tot de landen, die de missie zal bezoeken. De woordvoerder van de C. v. G. D. heeft aan Aneta medegedeeld, dat de commissie voornemens is een rapport voor de Veiligheidsraad op te stellen, zodra de commissie van beide partijen inlichtingen heeft ontvangen over de in formele besprekingen tussen Hatta en de Nederlandse ministers. Een republikeins woordvoerder te Ba tavia heeft verklaard, dat prof. Soepomo (lid der republikeinse delegatie), die gisteren uit Djocja te Batavia aankwam, inmiddels het verslag van de republieK aan de Commissie voor Goed» Diensten heeft overhandigd. In verband met het feit, dat het ver eiste aantal raadsleden niet aanwezig was, kon de door de C.P.N.-fractie aan gevraagde gemeenteraadsvergadering te Zaandam gisteren niet doorgaan. Tij dens de vorige vergadering wilde de C.P.N.-fractie interpelleren over de loon- toeslag. Burgemeester Thomassen meen de, dat deze kwestie beter bij de be groting behandeld kon worden, waartoe toen met meerderheid van stemmen werd besloten. De C.P.N.-fractie richtte daar na het verzoek tot de burgemeester bin nen veertien dagen een vergadering uit te schrijven. Hieraan werd voldaan. De ze vergadering was op Donderdagavond vastgesteld. Secretaris mr. dr. Scholten las aan stonds de namen van de niet aanwezige raadsleden voor, waarna de burgemeester de zitting voor gesloten verklaarde. In de hal van het stadhuis, waar het publiek ruim drie kwartier had ge wacht, omdat het niet in de raadzaal werd toegelaten, werd, toen de C.P N - fractie de trap afkwam, de „Interna tionale" aangeheven. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot krachtige, in de kust streken tijdelijk harde Zuidelijke wind. Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. Zon: 8.38—16.29; Maan; 14.04—2.48. Naar wij vernemen is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stik ker, hedenmorgen voor een kort bezoek naar Parijs vertrokken. Minister Stik ker zal daar o.m. contact opnemen met de voorzitter van de Nederlandse dele gatie op de Alg. vergadering der V. N. en spreken over de jongste situatie naar aanleiding van het bezoek der kabi netsdelegatie aan Indonesië. Minister Stikker wordt hedenavond of morgen vroeg weer in Nederland te rugverwacht. (Van onze verslaggever) Gistermiddag waren het de heren Ti lanus en Korthals, beiden leden van de parlementaire adviescommissie, die op Schiphol uit Indonesië terugkeerden. De fractieleider van de Christelijk-Histori- sche Unie gewaagde van „de zeer gun stige indruk" die hij van de federale staten had opgedaan; de heer Tilanus had geconstateerd, dat ontwikkeling van de deelstaten-gedachte rustig voortging. De uitlatingen van de heer Korthals waren dienovereenkomstig. Hij zeide bij de installatieplcchtigheid in Bondowoso veie parlementsleden ge sproken te hebben en daarbij had hem „de goede geest" gefrappeerd. Er zijn daar vele goede mensen, die begrijpen dat samenwerking met Nederland nood zakelijk is. Over de republiek wilde geen van beide heren zich uitlaten, al wilde de heer Korthals wel toegeven, dat er in die republiek „zeer krachtige machten" aan het werk waren, die een samenwer king bemoeilijkten. Verantwoordelijk geacht voor het afschu welijke. dat zich tijdens de bezetting in het kamp Westerbork heeft afgespeeld, moest gisteren de 41-jarige A. K. Gemmeker uit Diisseldorf voor de Drentse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden te rechtstaan. In October 1943 werd G. commandant van het kamp. Als „S.S.-Oberscharfuhrer" was hij 'n typische Duitse figuur, streng on derdanig aan de hem gegeven bevelen. Ook hij huldigde het principe: ..Befehl ist Be- fehl" en dat deed hem o.a. de opdracht uit Den Haag aanvaarden om een viertal Jood se personen die een ontvluchtingspoging hadden gewaagd en daarin niet waren ge slaagd. te fusilleren. Eveneens aanvaardde hij zonder protest de benoeming tot kamp commandant van Westerbork. omdat, naar hij verklaarde, hij de benoeming als bevel had opgevat. „Overigens", zo beweerde G.. „had ik er gedurende lange tijd geen idee van wat er niet de Joden gebeurde. Men vertelde mij, dat internering de zwaarste straf was die zij kregen. Dat velen de dood vonden, is mij eerst na het einde van de oorlog be kend geworden. Verhalen, als zouden zij in Duitsland te werk worden gesteld, heb ik voor waarheid aangenomen." Een groot aantal getuigen gaf een beeld van wat er in het kamp is gebeurd. Dat alles werd nog aangevuld met een film, die op bevel van G. in het kamp was opgeno men en door het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie in de rechtszaal gedeel telijk werd* afgedraaid. De zitting werd tenslotte verdaagd tot Dinsdag 26 December a.s. Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van het Zuiderzeefonds in 1949 hebben ver schillende leden de aandacht van de minister gevraagd voor de moeilijk heden. waarin het eiland Marken ver keert. Het zou volgens hen van grote betekenis zijn, indien zo spoedig moge lijk een dijk tussen het eiland en de vaste wal werd aangelegd. Andere leden zouden het plan van deze verbinding alleen in overweging willen nemen als onderdeel van de inpoldering van de Zuid-Westpolder. Hedenochtend is de heer H. Hermans na een verblijf van vijf weken in Indo nesië naar Nederland vertrokken. Een New Yorkse vrouwenvereniging heeft er gisteren bij president Truman op aangedrongen mevrouw Eleanor Roosevelt tot minister van Buitenlandse Zaken te benoemen indien George Marshall als zodanig aftreedt. Twee Nederlanders hebben een uit vinding gedaan, die een omwenteling in de telefoon- en zakenwereld zal teweeg brengen. Zij hebben namelijk een sys teem gevonden, waardoor het onmoge lijk wordt bij het telefoneren „verkeerd verbonden" te worden. Daarbij kan dit systeem waarschijnlijk met succes toe gepast worden bij andere industrieën, waar het als controle dienen kan, overal waar mechanisch wordt geteld, geme ten en gewogen. Dit klinkt inderdaad fantastisch, doch volgens de uitvinders is het een ei van Columbus en slechts een kwestie van rekenen. Het principe van hun uitvin ding komt neer op een rekenkundig systeem, waar alle telefoonnummers m kunnen worden opgenomen door toe voeging van een bepaald cijfer. Er is dan een apparaat gemaakt, dat de uitvinders de „schildwacht noemen. Deze schildwacht controleert het num mer en schakelt het automatisch uit, als het niet in het systeem past. Een voor beeld: stel, -dat men een telefoonnum mer heeft van vijf cijfers, b.v. 12345 Door toevoeging van het contrölecijfer b.v. 6. past het nu uit zes cijfers be staande nummer in het nieuwe systeem. Door verwisseling van een der cijfers door vergissing, nonchalant draaien, al die dingen die het „verkeerd verbon den" opleveren klopt het getal niet meer in het systeem, en krijgt de op roeper onmiddellijk het verkeerd ver bonden-signaal te horen. Dit houdt even wel niet in, dat de telefooncentrales de machines moet gaan ombouwen op een nummer-systeem met een cijfer meer. Het nieuwe cijfer wordt n.l. volko men opgevangen door de schildwacht, welk apparaat er ongeveer uitziet als een lijnkiezerstoestel en waarvan er een nodig is op ongeveer honderd aanslui tingen. Alle geleerden en ingenieurs, waar deze uitvinding, die „Reumhelm" is ge doopt een combinatie van twee let tergrepen van beide namen van de uit vinders aan voor is gelegd, waren eerst sceptisch en daarna enthousiast. Professor F. Schuh, de bekende wis kundige, oud-hoogleraar in wis- en na tuurkunde te Delft, die het ook onder ogen kreeg, zeide letterlijk: „De wis kundige basis, waarop dit gebouwd is, is opzienbarend en het apparaat is zeer ingenieus." In Indonesië, waar het telefoonnel geautomatiseerd wordt, zal dit appa raat ingeschakeld worden Ook in Amerika is men geïnteres seerd. De uitvinders, die nog op de achtergrond willen blijven, hebben van de vinding licentie verleend aan de American Telephone Company, de grootste telefoonmaatschappij ter we reld. Hieruit blijkt wel hoè belangrijk het nieuwe systeem is! De Reumhelm, die bij de telefoon ver gissingen kan controleren, kan even eens worden toegepast bij andere in dustrieën. Deze vinding zal gebruikt kunnen worden bij het telegrafie-ver- keer; in de financiële wereld, waar waardepapieren (bankbiljetten, effec ten, loterijbriefjes e.d.) moeten worden geteld. Zelfs drukfouten zullen door de Reumhelm verhinderd kunnen worden. Overal waar gemeten, geste* of af gewogen moet worden, voorkomt de Reumhelm vergissingen èn knoeierijen. Neem b.v. de zijde-industrie, waar zijde op klosjes gewonden wordt. Als het klosje een bepaald gewicht bereikt heeft, knapt de draad automatisch af. Het komt natuurlijk wel eens voor, dat er speling tussen zit, of iets van die aard, zodat er minder of meer draad op komt. dan de bedoeling is. Een reum- helm-apparaat kan volgens het nieuwe cijfersysteem dit onfeilbaar controle ren en zo fouten ondervangen. Evenzo met rekenmachines, telmachines en zelfs zetmachines. In hoeverre de practische toepassing in de verschillende industrieën moge lijk zal zijn, moet de toekomst nog uit wijzen. Aangenomen kan echter wor den, dat deze Nederlandse uitvinding een ommekeer zal teweeg brengen in de telefoonwereld! Een tijd- en geldbespa ring van grote importantie! De Nationale Chinese Luchcvaartcorpo- ratie doet thans alle moeite, gewonde soldaten van de regeringslegers van Soetsjou naar Nanking over te brengen. Een aantal gewonde en voorlopig ver bonden militairen tijdens het transport. De meesten van hen vochten voor de laatste wereldoorlog tegen de Jappen, zij namen deel aan de veldtocht door Burma en de laatste jaren streden zij tegen de communisten. Er zijn nog geen tekenen die er op wijzen, dat het aantal ongevallen, dat het resultaat is van het onvoorzichtig omgaan met gevondèn ontplofbare stof fen. afneemt. Integendeel, uit het rap port over het derde kwartaal van de hulpverleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken blijkt, dat er in deze periode gemiddeld 13 ernstige ongevallen per week voorkwamen. De gevaarlijkste gebieden in dit verband bleken nog steeds te zijn de kuststreek, de Betuwe en de oude gevechtsgebie- den in Limburg en Brabant. In dit derde kwartaal kwamen door ongevallen met munitie 73 mensen om het leven en werden er 81 zwaar gewond. Opnieuw heeft men een deel van de Horecaprijzen vrijgegeven. Nadat ach terenvolgens voor alle bedrijven de prijsregeling voor entrée's. luxe dran ken en wijnen was ingetrokken, zijn thans voor bars, dancings en cabarets ook de prijzen van jenever en bier en andere dranken, evenals de ijsprijzen, vrijgegeven. Een en ander is mogelijk gebleken nu door de opheffing van de rantsoenering van het gedistilleerd de zwarte handel in jenever is verdwenen en de prijsovertredingen zeer sterk zijn teruggelopen. Voor café's en res taurants blijft de bestaande prijsrege ling volledig gehandhaafd. Met ingang van 7 December j.l. zijn de prijzen van buitenlandse gedistil leerde dranken vrij van de prijsvoor- schriften. Bedoeld worden in het bui tenland gedistilleerde cognac, armag nac, eau de vie. gerenommeerde likeu ren, e.d. Het ministerie van Economische Zaken overweegt momenteel de mogelijkheid om in Januari a.s. weer, evenals in Augustus, een verkoop van textielgoe- deren zonder punten toe te staan. IDwrasheden, die men doet, kunnen soms worden hersteld; dwaasheden die men zegt, nooit. J (Van een bijzondere medewerker) Drie duizend man sterk zijn de onderwijzers der diverse gezind ten Zaterdag 4 dezer naar Utrecht opgetrokken om te protesteren tegen de wijze, waarop zij de laatste tijd door de regering, met name door de minis ter van Binnenlandse Zaken, behandeld zijn. Het was voorzeker geen alledaags schouwspel: een uitpuilende zaal met schoolmensen uit alle hoeken van het land en van allerlei geestelijke plui mage. In allerijl moest zelfs nieuwe ruimte worden afgehuurd en het duurde lang. voordat de voorzitter eindelijk starten kon. De pers heeft vanzelfsprekend reeds daags na de vergadering verslag uit gebracht, maar het was opvallend, hoe zeer de berichten der verschillende correspondenten uiteenliepen, niet zo zeer in de zakelijke weergave van de toespraken, maar in de tekening van de sfeer, welke over de vergadering hing. Geïnteresseerd door het wel en wee van ons schoolpersoneel hebben wij bij verschillende onbevooroordeelde personen informaties ingewonnen en naar aanleiding daarvan veroorloven wij ons een paar kanttekeningen. Het stoffelijke voorwerp van de uit eenzettingen wij zeggen met opzet niet van de discussies, want er werd geen gelegenheid tot discussie gegeven en dit was juist gezien van het bestuur vormden de 2 pet. vacantietoeslag, ae jubileumgratificatie en de 5 pet. ver hoging voor salarissen boven de f 3.000, verbeteringen, die aan de ambtenaren zijn toegekend. Het is bij dergelijke zaken steeds moeilijk apodictisch te verklaren, dat zulke verbeteringen ook voor de categorie van personen waar over het gaat door de verdelende rechtvaardigheid geëist worden. Wij zijn echter geneigd deze vraag in be vestigende zin te beantwoorden en ter vergadering werd zelfs meegedeeld, dat de betrokken minister in zijn hart ook de billijkheid van de verlangens erkent. In het algemeen trouwens menen wij, dat de onderwijzers reeds meer dan eens te lang hebben moeten wachten, alvorens zij de honorering ontvingen, waarop zij met het oog op hun verant woordelijke taak aanspraak konden maken. Het zou interessant zijn eens na te gaan, waar deze traagheid in het ver leden vandaan kwam. Een tekort aan waardering is geenszins uitgesloten. Wellicht is echter ook het tekort aan „georganiseerd overleg", waarover in onderwijskringen reeds meermalen dei ning is geweest, mede debet aan deze onaangename gang van zaken. Nadrukkelijk werd evenwel deze keer betoogd, dat het niet zozeer gaat om de materiële voordelen, „de knikkers" zegt men dan. dan wel om het beginsel, „het spel". De bonden beroepen zich op een toe zegging van de regering, gedaan bij het rechtsherstel in 1946. Deze toezegging wordt door de tegenwoordige regering ontkend of althans niet bewezen ge acht. Er zou destijds beloofd zijn. dat de onderwijzers voortaan met de amb tenaren gelijktijdig en evenredig om hoog en Omlaag zouden gaan met be trekking tot hun sociale omstandighe den. Maar nu de eerste toepassingen gemaakt moesten worden, achtte de re gering zich niet gebonden, aangezien deze toezegging niet is opgenomen in het betreffende proces-verbaal, doch slechts in de notulen der gevoerde be sprekingen. Bovendien zou er onder scheid gemaakt moeten worden tussen vertegenwoordigers van de regering en de regering zelf. De regering meent niets beloofd te hebben. Hier ligt ongetwijfeld stof voor een belangwekkend juridisch dispuut, maar de onderwijzers voelen zich, als het er op aankomt, door al te handige jur»- terij bedrogen. Vandaar deze demonstratie, die na tuurlijk geen nieuwe argumenten heeft gebraoht. maar de reeds telkens bin nenskamers gebruikte argumenten heeft onderstreept. Niemand zal de onderwijzers bet recht ontzeggen te demonstreren. Wel betreuren wij, dat het zover is moeten komen. Juist omdat demon stratie nu eenmaal geen argumentatie is. En wanneer'tevoren de regering niet overtuigd was van het goed recht der protesterenden, dan zal zij die overtui ging nu evenmin hebben opgedaan. Ook pedagogisch heeft in het bijzonder déze demonstratie haar nadelen: de jeugd weet thans, dat haar opvoeders boos zijn op de regering. Zij begrijpt niet precies waarom, doch het feit ontgaat haar bij de huidige informatie door middel van krant en radio zeker niet. Dat dit een gunstige uitwerking heeft op de gezags verhoudingen zal geen enkele pedagoog durven beweren. Organisatorisch heeft het ook zijn bezwaren, dat de leden der verschillen de bonden op één en dezelfde vergade ring bijeengebracht worden. Dit is in ens organisatieleven op zijn minst een ongewone figuur. Ongetwijfeld zal het Katholieke Onderwijzersverbond ten volle verantwoord zijn geweest deze stap te doen, maar de indruk op de andere standen is minder gelukkig: iedereen, die enigszins met ons organisatiewezen op de hoogte is. weet, dat in het alge meen wel met andersdenkenden wordt samengewerkt in de topt maar dat niet de leden der diverse organi saties in vergadering samenkomen. Dit gemengde karakter der vergade ring heeft er waarschijnlijk ook toe bij gedragen. dat nu en dan interrupties door de zaal klonken, die wel alleszins begrijpelijk, maar toch verwerpelijk zijn. Het gevaar bestaat, dat deze din gen door de pers worden opgeblazen en in sommige bladen is dit inderdaad gebeurd en de indruk gewekt, dat de discipline te wensen overliet. Ook in dit opzicht heeft zeer bijzonder de onder wijzer „stand" op te houden. Zowel de voorzitter als de inleiders en verreweg het grootste deel der vergadering heb ben dit begrepen. Gelukkig! Maar de» te meer te betreuren is het. dat niet allen dit begrepen hebben De demonstratie is weer voorbij. Wri hopen, dat de rechtmatige eisen alsnog door de regering worden erkend en wij hopen even hartgrondig, dat de nood zaak van een dergelijk protest zich niet herhale. Niemand heeft er belang tnj het zover te laten komen Premier Lajos Dinnyes van Honga rije heeft gisteren naar aanleiding van de critiek, die door zijn partij, de Par tij der Kleine Boeren, tegen hem was uitgebracht op grond van het feit, dat zijn minister van Financiën onlangs in Zwitserland in ballingschap was ge gaan, ontslag van zijn kabinet aangebo den. Men verwacht, dat vandaag nog een nieuwe premier zal worden benoemd. Het is practisch zeker, dat de Partij dei Kleine Boeren deze post blijft bezet ten. Men noemt hiervoor de minister van Landbouw Istvan Dobi. Hij zal waarschijnlijk geen grote veranderingen in de regering-Dinnyes aanbrengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1