NEDERLAND HEEFT SCHOON SCHIP GEMAAKT N TVi I int de Noorman -HetStenen Beeld u DE WERELD ROND In Amsterdam ligt nog één dok gedeeltelijk onder water ra Kamer hoort weinig overtuigende maidenspeech van min. Wijers Verbetering van stereoscopische film r Wij luisteren naar v.. VERVOLG VERLEDEN Systematisch te werk gegaan In Rotterdam Wanneer leefde Koning Willem 11? Nieuwe Nederlandse vinding .J VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 PAGINA 3 Vertraging wettelijke ziekenverzorging Oorzaak brand Deventer „Tabinta" gearriveerd m n* Pater Joachim naar Rome Audiëntie OP HET door LESLIE FORD Rector Drost neemt afscheid Van KlaverenDelannoit gaat niet door Hoogoven-schaaktournooi zonder Prins Nog drie ronden om de schaaktitel van Rusland Sportsnippers (Van onze verslaggever) T ederland heeft schoon schip gemaakt, wat in dit geval wil zeggen dat het _l\ "l zijn waterwegen schoongeveegd heeft van door de Duitsers tot zinken gebrachte schepen en van andere obstakels. In totaal ging het om ruim 330C vaartuigen, waaronder sleepboten, rijnaken, drijvende bokken en kranen, dokken, army-pontons, duikboten en om volwaardige schepen van 1500 tot 18.500 ion. Tot de „andere obstakels" behoorde o.m. een lading goudharen, afkomstig van een goudzending, die op 11 Mei 1940 „naar de kelder" ging, toen loodsboot no. 19 in de Nieuwe Maas onder Vlaardingen op een magnetische mijn liep. Het opruimen van al deze lastige hinderpalen voor het verkeer te water duurde twee en een half jaar en de kosten er van bedroegen rond 20 millioen gulden. En men heeft het uitgebreide karwei naar Hollandse trant en zede zeer systematisch en degelijk aangepakt. Al het beschikbare grote materieel, als bok ken en bergingsvaartuigen, werden in één hand gebracht; d.w.z. met alle ber gers werden contracten afgesloten, waar bij zij zich verplichtten met hun spullen tegen vastgestelde tarieven en onder di rectie van de Rijkswaterstaat het oprui- mingswerk te verrichten. Van te voren had men de zaak met grote zorgvuldig heid „gepland", waarbij prioriteit werd verleend aan de toegangen uit zee naar Amsterdam en Rotterdam, aan de Lim burgse kolenvaart en aan de binnen- vaartverbinding van Rotterdam met Antwerpen. Wat die binnenvaart betreft: vóór de oorlog namen er ruim 20.000 aan deel en bij de bevrijding bleken er on geveer 8000 beschadigd, gezonken of ver mist te zijn. Maar die lacune is inmid dels al weer aangevuld. Dc Rotterdamse Waterweg en de aan grenzende havens waren onbegaanbaar gemaakt door 160 gezonken grote en kleine schepen; maar in April 1946 was ruim de helft in scheepvaartkringen, met een aan de bijzondere rechtspraak herinnerde term, als „lichte gevallen" aangeduide obstakels geborgen. Toen kon men gebruik gaan maken van de zware drijvende bokken, die vóór die tijd nocfig waren bfó de opruiming en het herstel van de bruggen over de gro te rivieren. Eind Januari 1947 waren alle in dc havens gezonken schepen opge ruimd en eind Mei 1948 was de zaak volkomen bekeken. Toen was ook de een in waarheid „Nieuwe Waterweg" nieuwe waterweg. Bijzonder veel overleg en een uitzonder lijke inspanning vroeg de volledige ber ging van de respectievelijk 11.000 ton en 15.000 ton metende „Zuiderdam" en „Prins Willem V", twee van de vier in Septem ber 1944 bij Maassluis tot zinken gebrachte blokkadeschepen. Al halen deze geestelijke en lichamelijke krachtsinspanningen het niet bij die welke nodig zijn mo het 25.000 tons dok in het Buiten-IJ weer/ in goede orde te brengen. In de chaotische tijd na Dolle Dinsdag brachten de Duitsers dit gevaarte een van de grootste drijvende dokken in Euro pa compleet met een schip er in, tot zinken. De Amsterdamse Droogdok Maat schappij, tot wier uitrusting het dok be hoorde, begon direct na dc bevrijding met het „terugwinnen" van haar verloren ge- gane eigendom. Zij is er nu nog aan bezig... Haar eerste werk was, het schip in stuk ken te snijden en vervolgens fragmenta risch op te diepen. En toen men toch aan het snijden was geslagen ging men het dok, nadat de ergste gaten dichtgemaakt waren, in de acht „secties", waaruit het bestond, verdelen. Inmiddels heeft men zes van die „sec ties" boven water; de andere twee hoopt men in het voorjaar van 1949 gelicht te hebben. Van twee van de beste stukken heeft de A. D. M. bereids een klein dok vervaardigd, waarin de andere „.secties" worden gerepareerd. Aan het einde van het jaar 1949 is het gigantische werk naar alle waarschijnlijkheid voltooid. En dat be tekent dan tevens dat de allerlaatste hin derpaal naar een volledig herstel van de Nederlandse overzeese scheepvaart is ver wijderd. Naar het A.N.P. verneemt heeft de voorbereiding van een wettelijke rege ling der ziekenverzorging, ter vervanging van het Ziekenfondsbesluit. vertraging ondervonden, omdat de Stichting van de Arbeid, welke in de commissie van voorbereiding mede is vertegenwoordigd, het noodzakelijk heeft geacht, zich nader te beraden over de grondslagen, waarop die wettelijke regeling zou moeten ko men te berusten. Met name zou zij wil len nagaan, in hoever en op welke wijze het ziekenfondswezen kan worden opge nomen in de uniforme regeling van de söciale verzekering welke enige tijd ge leden door de commissie-van Rhijn in haar toenmaals gepubliceerd rapport is voorgesteld. De politie te Deventer heeft in haar proces-verbaal omtrent de oorzaak van de noodlottige brand te Deventer, die aan zes mensen het leven kostte, ver meld, dat het vuur in de haard in de huiskamer op de eerste verdieping, be woond door de heer A. S. de Lange, zich moet hebben medegedeeld aan vloerbedekking aldaar of aan de vloer zelf. Gistermiddag is het troepentransport- schip „Tabinta", dat in Januari weer emigranten naar Canada gaat brengen, in de Amsterdamse haven gearriveerd' met bijna 400 opvarenden, van wie 141 leden van de Kon. Landmacht en Lucht strijdkrachten en 162 leden van de Kon. Marine. Het betreft hier individuele gevallen, waarin terugkeer naar Neder land noodzakelijk is. H. M. de Koningin had een telegra fische welkomstgroet gezonden en op de wal sprak Kolonel J. R. H. Lagas van de Generale Staf, directeur Verkeers wezen, een welkomstwoord evenals mevr. Kruis, die zich speciaal tot de repatriërende meisjes van het V.H.K. richtte Ook generaal-majoor Dürst Britt, oud-commandant van de Eerste Divisie, was aanwezig. Het muziekcorps van de Huzaren van Boreel uit Amers foort speelde het „Wilhelmus". Het ontzaglijke karwei om de duizenden gezonken schepen, pontons en andere karkassen te verwijderen, is direct na de bevrijding systematisch en degelijk aangepakt. Jarenlang is er nu gewerkt in de Nederlandse water wegen en bijna alle obstakels zijn thans verwijderd. Een der reuzenbokken haalt een deel van een groot dok in de Amsterdamse haven op. Drie en tachtig jarige componist telefoneert voor de eerste keer Gevecht onder water met een octopus - „Wenende" heilige ikonen De wereld wordt kleiner. De Finse componist J®an heeft Woensdag op zün °3ste vei - jaardag voor het eerst gebruik ge maakt van de telefoon. Dc directeur van de „National Arts Foundation" in York, Carleton Smith, belde Sibelius Dinsdag op. Het was in Finland toen reeds 8 December. Smith zei, dat hij dc componist te spreken had gevraagd, waarop mevrouw Sibelius hem ant woordde, dat haar man nog nooit had getelefoneerd. Toen de componist aan het toestel kwam, zei hij verschillende keren vlug achter elkaar: Met Sibelius. Tijdens het gesprek, dat twintig minu ten duurde en verschillende keren werd afgebroken, verklaarde Sibelius, dat hij het nog goed maakt. Ik heb al mijn tan den nog, zei hij. Het telefoongesprek, dat op een gramofoonplaat is vastge legd om per radio uitgezonden te wor den, werd in het Engels gevoerd. Rode vloot", het blad van de Sov jet-Russische marine, beschrijft, hoe twee duikers onder water op leven en dood met een geweldige octo pus gevochten hebben in de haven van Nevel aan de Stille Oceaan. De duiker Nikolai Tsjerednikof was zeven uur onder water geweest en had juist het teken gegeven, dat hij weer aan de op pervlakte zou komen, toen hij een octo pus tegen zijn benen voelde. Drie uur lang vocht hij alleen met het beest. Toen begaf duiker Yakof Karpenko zich naar beneden en viel de octopus met zijn mes aan. De octopus greep Kar penko met een vangarm zonder Tsje rednikof los te laten. Karpenko stak de octopus herhaaldelijk met zijn mes, maakte het mes van Tsjerednikof van diens riem los en toen staken en hak ten de twee mannen op het monster in, totdat het water door het bloed rood gekleurd was. Verzwakt, maar nog le vend werd de octopus naar de opper vlakte gebracht. De beide mannen on dervonden geen kwade gevolgen van het gebeuren. De zeer bijgelovige boeren in het dorp Miletkowö, in de Joegoslavi sche republiek Macedonië, waren de vorige maand diep onder de indruk Van een wonder, dat in hun Orthodoxe kerk plaats vond. Hun oude, heilige ikonen weenden. Een rijke boer, Jordan kfakorof genaamd, legde de dorpsbewo ners uit, dat de ikonen weenden van wege de regering. De „ikoon van de heilige Zondag" Reende het hevigst, aldus een Macedo- hisch blad in een bericht uit Skoplje. Dit kwam, omdat de jeugd op Zondag perkte inplaats van te bidden, zo ver klaarde Makorof. Hij deelde het volk mede, dat het de ikonen niet mocht Aanraken zolang deze weenden. Het blad schreef, dat de autoriteiten y® waarschuwing van Makorof in de ymd geslagen hadden en de ikonen- "adden onderzocht. Zij kwamen tot de ^ntdekking, dat Makorof achter de ogen de ikonen iets had aangebracht, j,aardoor deze voortdurend weenden, nu zal Makorof gestraft worden. n Amerika is een apparaatje uitge vonden dat als de telefoon gaat e?n lampje doet branden. De aar- in kid er var- is> ^at men 's nachts niet "et donker op het tafeltje naast het bed naar de telefoon behoeft te grab belen, of door een donkere kamer te strompelen als het toestel wat verder weg is. Nog aardiger is, hoewel het ons niet erg practisch lijkt, dat het appa raatje ook aan een lamp voor de bui tendeur kan worden geschakeld voor men het huis verlaat. Tegen de tijd, dat men naar huis terug gaat, belt men dan zijn eigen nummer en het apparaat zorgt er voor, dat het licht aan gaat. zodat men niet naar het sleutelgat be hoeft te zoeken. Hst hoogste punt van Zweden is de laatste 45 jaren negen meter lager geworden het is de met ijs be dekte Kebnekaise in Noord Lapland die in 1902 nog 2.123 en thans 2.114 me ter hoog is. De hoogtevermindering is te wijten aan het feit, dat de lucht sinds het midden van de negentiende eeuw in winter, herfst en lente in de noordelijke landen en in de zomer zelfs in de poolgebieden warmer is geworden als gevolg waarvan de gletschers gaan smelten. Dit is een algemeen Verschijn sel op de noordelijke breedten. Er zijn de laatst verlopen eeuw reeds verschei dene gletschers en sneeuwvelden rond het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan volkomen weggesmolten. Volgens een Amerikaans chirurg moet een patient, die een operatie heeft ondergaan, zodra hij uit de verdoving ontwaakt beginnen te wan delen, geen uren achter elkaar natuur lijk, maar enkele ogenblikken. Zulk een wandelingetje moet hij op de dag van de operatie minstens tweemaal maken aldus beweert de Amerikaan. Als een meisje heur haar kamt wordt een electrische stroom voortgebracht ter sterkte van 8000 tot 10.000 volt. Een fotograaf van de General Electric heeft deze stroom met behulp van een speciaal apparaatje weten aan te wenden om het bliksem licht te produceren, benodigd voor het maken van een foto van de zich kam mende electrische centrale. Op Nieuw Guinea zijn kort geleden per vliegtuig de eerste schapen uit Australië aangekomen. De in boorlingen, die nooit schapen hadden gezien, waren naar het vliegveld geko men om de wonderdieren te aanschou wen, maar toen een der dieren een sprong in hun richting deed, vluchtten zij naar de bossen. De Tsjechoslowaakse gramofoon- platen-industrie heeft in 1947 en 1948 niet minder dan 5.650.000 nieuwe platen vervaardigd. Men zou 80 jaar nodig hebben om al die platen af te draaien. Volgens 'n Amerikaanse kankerspe cialist is iedere volwassene van 45 jaar en ouder een candidaat voor maagkanker. Wegnemen van het kankergezwel is volgens hem de enige mogelijkheid tot genezing. Huismidde len zijn uit den boze. De Duitsers krijgen beter bier mits de boeren voldoende gerst leve ren. In dat geval staat de militaire regering toe, dat het alcoholgehalte van 0,5 tot 2,5 pet. wordt opgevoerd. 33. Woest draaiden de ogen van het beeld; de stem klonk schor van opwinding: „Gij, Winonah!" zei hij, „weet wat ge mij beloofde.' Bedenkt toch, dat Dzilah weer 'terug kan komen.' Vlug, talm toch niet langer Pum-Pum had in zijn ijver Dztlah totaal vergeten en schrok nu niet weinig bij de gedachte aan deze mogelijkheid. Winonah zei: ..Je moet je woord houden, Pum-Pum en vergeet met wat we hem schuldig zijn!" Pum-Pum zag het wel in, maar hij was geheel door de toverkunst bevangen en zocht gejaagd naar een middel om het einde nog wat te verschuwen. Hij was nu de held van de dag en wilde dit zo graag nog even blyveji. Opeens s-noot hem iets te binnen. Verheugd sprong hij op en zei tot Winonah: „Wacht nog een paar kleinigheden eerst, mij vinden die zeer nodig geschieden moeten luister1" Hij fluisterde haar iets in het oor en Winonah knikte en glimlachte toe- stmnmend. Vol titer nu weer, wendde Pum-Pum zich tot het beeld, dat met een van woede verbeten gezicht afwachtte, wat er nu nog voor uitstel kon zijn. „Ik ben benieuwd, wat u weerhouden kan, nu dadelijk te doen, wat ge beloofde,' gromde hij, ,,Ik luister!" (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Algemene beschouwingen over de begroting van Justitie men kon zich prepareren op een serie vrij droge voordrachten en die zijn er dan ook gekomen in de Tweede Ka mer, die deze middag de professoren Romme en Schcrmerhorn van verre reizen zag terugkeren. De heer Terpstra (A.R.) beijverde zich voor het Binnenscheepvaartrecht en merkte op, dat de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht in tijden van oorlog ontoereikend zijn. weshalve hij aandrong op regelingen vooraf bij de wet, want wie garandeert ons, zo vroeg de geachte afgevaardigde zich af, dat bij een volgende gelegenheid *en Be- sluitwetgeving mogelijk zal zijn? Baron v. d. Feltz (C.H.) vroeg in zake het processieverbod om een op lossing, die voor verschillende zedelijke opvattingen aanvaardbaar zou zijn een lumineus idee, naar het ons wil voorkomen. Over de naturalisaties merkte de heer Scheps op, dat vier jaar wachten voor dat er een beslissing valt een ongezonde situatie is; hij ontwierp een schema, volgens hetwelk de gegadigden voor het Nederlanderschap in urgentieklassen worden ingedeeld en drong aan op ver sobering der procedure. Als het waar is, wat de heer Scheps beweerde, namelijk, dat van een adspl- rant-Nederlander o.m. een antwoord wordt verwacht op de vraag wie koning was in 1848, dan kan mtn het wat dit laatste betreft hartgrondig met de spre- Ker eens zijn. We vermoeden, dat het gros der Nederlanders niet zal weten of het nu Willem IX dan wel Willem III is geweest Tenslotte was er dan in eerste termijn de heer Bachg (K.V.P.), die over de ze delijke verheffing van ons volk sprak en zich voorts kantte tegen lichtvaardige echtscheidingen, loslippige inlichtingen aan de pers, beeldromans en andere kwade zaken. De nieuwe bewindsman van Justitie, mr. Wtfers, heeft de drie uren pauze tot aan de avondzitting benut om zich te prepareren op de repliek, wellcc Zijne Excellentie met beminnelijke eenvoud Kenneth Royail, de Amerikaanse mi nister van het leger. zal een bezoek aan Europa brengen en een dag in het Ruhrgebied doorbrengen. De Tsjechische consul in New York. Zdenek Smetacek, heeft bekend ge maakt, dat hij zijn functie neerlegt en verzoekt als „democratische politieke banneling" in de Ver. Staten te mogen blijven. Dr. Simon Papp, de vroegere hoofd geoloog van de Hongaars-Amerikaanse Petroleummaatschappij Maort is giste ren door een volksgerecht te Boeda pest ter dood veroordeeld. Hij werd ervan beschuldigd de Hongaarse pe- troleumproductie te hebben gesabo teerd. Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren bevestigd, dat Heinrich graaf von Einsiedel, achter-kleinzoon van Bismarck en redacteur van het offi ciële Sovjetorgaan Tagliche Rundschau, naar West-Duitsland gevlucht is. Generaal William E. Riley, het hoofd van de wapenstilstandscommissie van de Ver. Naties in Palestina, heeft aan de Joden en Arabieren een bood schap gericht, waarin hij hen herin nert aan zijn voorstel om a.s. Zondag een gezamenlijke bijeenkomst te hou den en aan de Arabieren vraagt om de Joden in de Kersttijd vrije toegang te verschaffen tot de klaagmuur. In de week van 28 November tot 4 December bedroeg het daggemiddel de der Belgische z.gn. volledig werk lozen 122.985, hetgeen 10.132 meer is dan in de voorafgaande week. en gemoedelijke openhartigheid heeft voorgedragen. Deze eigenschappen op zichzelf garanderen intussen nog niet een indrukwekkend optreden tegenover het parlement en ai onttrok de minister zich door zijn hartelijke argeloosheid aan enkele moeilijkheden, van een in alle opzichten overtuigende maiden speech kan men nu niet bepaald spreken. Bij de behandeling van de afdelingen der begroting deden zich nauwelijks bijzonderheden voor. De minister deelde bij Gevangeniswezen na informatie van de dames Wttewaal van Stoetwegen en Tendeloo mede, dat er plannen bestaan voor het inrichten van een Centraal Vrouwengesticht. Mej. Tendeloo was slecht te spreken over een boek in een gcvangenisbibliotheek. dat de titel „Liefde en chocola" droeg. De minister had er zich nog niet in verdiept; het is in ieder geval geen prikkellectuur, hopen wij. Bij de afdeling Rijks Tucht- en Op voedingswezen vernam de Kamer, dat de minister contact zal opnemen met Fi nanciën inzake de subsidies van vereni gingen voor kinderbescherming. Vele onderzoekingen zijn door mr. Wijers deze avond toegezegd en heel wat commissies kwamen ter sprake. De eerste indruk is. dat de Kamer het met deze minister niet gauw aan de stok zal krijgen; of dit zuivere winst is. is natuurlijk vers twee. Kleinkinderen van de Zweedse koning Gustaaf maken een kerstkrans. Het ztjn de Prinsesjes Margaretha, Brigitta, de troonopvolger Prins Carl Gustaaf en het prinsesje Desiree. Pater Joachim der ongeschoeide Car- melieten te Geleen is benoemd tot ge- neraal-archivaris van deze orde en zal begin Januari naar Rome vertrekken. Zijne Eminentie Joh. Kard. de Jong zal de volgende week alleen Woensdag en Donderdag audiëntie verlenen. Een Nederlandse arts is er na jaren lang experimenteren in geslaagd, een opnamecamera voor stereoscopische films te construeren, die een volkomen natuurlijk stereoscopisch beeld moge lijk maakt. Tot dusver was het bü het zien van stereoscopische films zo, dat men onwillekeurig een uitwijkend ge baar maakte, wanneer er op het doek een beweging in de richting van de zaal gemaakt werd. Het beeld leek het doek uit te schieten en men voelde zich ieder ogenblik bedreigd door een arm of een been. een vliegtuigvlcugel of wat dan ook. De nieuwe uitvinding houdt deze derde dimensie beter bin nen de perken. Het is dr. F. H. Reynders uit Schip luiden. die deze uitvinding deed en daar in binnen- en buitenland grote belangstelling' mee trekt. In 1920 was hij belast met de keuring van mili taire vliegers op Soesterberg en hij merkte op, dat een meer of minder goed stereoscopisch gezichtsvermogen een verklaring gaf voor het groter of kleiner gemak, waarmede de vliegers landingen uitvoerden. Dat gaf hem aanleiding tot uitvoerige natuurkun dige studies, die leidden tot de con clusie, dat de tot dusver bij stereo scopische filmopnamen gevolgde me thode onjuist was. Men nam n.l. aan, dat men de twee camera's even ver van elkaar moest zetten als de menselijke ogen, maar dr. Reynders berekende, dat deze onder linge afstand gewijzigd moest worden, naarmate de afstand tot het op te ne men beeld verandert. Tezamen met ir. F. A. Feber construeerde hij een dub- belcamera, waarvan de afstand tussen de beide objectieven verandert, naarmate het te filmen object verder of dichter bij is. De praktijk wees uit, dat bij deze methode, ongeacht de wijze van projecteren, de diepte-illusie van het beeld volkomen blijft en dat de toe schouwers zich op geen enkele wijze meer bedreigd voelen. Geallieerde mi litaire autoriteiten en internationale filmkringen hebben grote belangstel ling voor deze vinding, die volledig ge- octroieerd is. De projectiemoeilijkheden zijn nog niet geheel opgelost. Weliswaar kan elk projectieapparaat met een klein voor- zetapparaat. met prisma's voor deze stereoscopische films dienst doen, maai de toeschouwers zullen zich nog met brillen moeten behelpen. Wel tracht men in samenwerking met Nederlandse technici een speciaal scherm te ontwer pen, dat de bril overbodig maakt, en men heeft ook goede hoop op succes, maar voorlopig zijn de financiën daar voor nog niet aanwezig. De naam die men deze nieuwe vin ding gegeven heeft is „Veri-Vision". VRIJDAG HILVERSUM II, 415 m. Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 gram.. 18.30 zang en piano, 19.00 nieuws, 19.15 lezing, 19.30 streekprogr., 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 viool en vleugel. 20.35 klankbeeld, 21.30 omroepork., 22.37 ac tualiteiten, 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.10 gram. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 Jan Corduwener, 18.30 strijdkr., 19.00 denk om de bocht, 19.15 Jan Cor duwener, 19.30 lezing, 19.50 tien voor acht, 20.00 nieuws. 20.05 viool en piano. 20.30 cursus, 20.55 boekbespr., 21.00 gram., 21.30 luisterspel, 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 swing and sweet, 22.40 „Vandaag", 22.45 Avondwijding, 23.00 nieuws. 23.10 Philh.-ork. ZATERDAG HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 nieuws, 7.15 gewijde muziek. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.05 gram., 9.30 waterst., 9.35 operettes, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 Zonnebloem, 11.45 schoolradio. 12.15 orgel, 12.30 weerpr., 12.33 lunch- conc., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.25 gram.. 13.50 film en toneel, 14.10 gram., 14.20 Engelse les, 14.40 piano, 15.10 cursus, 15.30 gram., 15.50 lezing. 16.00 fanfare. 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 gram., 9.30 koorzang, 10.00 Morgenwijding, 10.20 voordracht, 10.35 cabaret, 11.35 piano, 12.00 lunchconc.. 12.30 weerpr.. 12.33 zang en vleugels, 13.00 strijdkr.. 13.30 Malando, 14.00 A.J.C., 14.20 zang en ork., 14.30 kapel, 15.00 streekprogr., 15.15 Philh.-ork., 16.00 tegen vieren. 16.15 cabaret. 16.45 sport, 17.00 gram., 17.30 rijpere Jeugd. Vertaling van Pauline Fellinga Lucy Lee is de vrouw van Andy Thorp en Jim Gould's zuster; bijgevolg de schoonzuster van Sandra. En wat op het ogenblik belangrijker was ze is de moeder van Andy Jr. en Andy Jr. was net van zijn driewieler gevallen en gilde of hij vermoord werd. Lucy Lee pro beerde wanhopig hem op te rapen met één hand en de baby en haar pakjes vast te houden met de andere. Een van die sympathieke dingen van Sandra en Andy allebei, is, dat het nooit in hun hoofd zou opdomen haar te hel pen. Leliën des velds zijn ze beiden, ieder op een andere manier: Sandra kon je vergelijken met een tijgerlelie en Andv was alleen daarin een lelie, dat hij heel weinig werkte en zoiets practisch als spinnen niet kende. Andy's kwaal is dat hij is opgevoed in te grote luxe en er nooit op gerekend heeft dat zijn vader zou hertrouwen. „O, laat ze toch ophouden, Lucy Lee," riep Sandra liefjes. Lucy Lee wierp haar over haar schouder een blik toe. die zeker begrijpelijk was, maar me toch verbaasde. We vonden Lucy's gezicht bijna alle maal knap, zonder veel uitdrukking. De laatste tijd was er een trek van ver moeidheid in gekomen. Maar ik had er nooit iets op gezien, dat leek op de plot selinge opgekropte woede bijna haat die ik nu zag, vóór Lucy zich beheers te en lachte. „Sorry, lieverd! Pas jij maar op ze!" riep ze en ging terug naar het groepje van haar eige» kennissen, die te hulp waren geschoten. Ik keek dr. Potter aan, verwachtend dat hij zou zeggen wat iedereen in April Harbor de hele zomer gezegd had: „Ik ben benieuwd hoe lang Lucy Lee en An dy het nog uithouden." Maar hij lette niet op Lucy Lee. Hij keek nog naar Sandra en Jim en Andy. Lucy Lee's probleem was iets dat hij iedere dag kon zien. Het hinderde me toch wat. Ik geloof dat het een instinctieve verdediging was van mijn eigen soort tegen iets vijandigs van buiten hoewel het absurd van me was, het met Rosemary te identificeren in plaats van met Lucy Lee en kleine Andy. Daarin zijn onze instincten wijzer dan wij zelf. „Ziet u, dr. Potter," zei ik, „ik vind dat we ons eigenlijk allemaal aanstellen als romantische idioten." Hij keek wat verbaasd en kleurde, of ik hem op een persoonlijke indiscretie had betrapt. Wat ondenkbaar is. „Ik bedoel, Jim schijnt het zich niet erg aan te trekken en ten slotte heeft Rosemary een heel interessant en af wisselend leven gehad in Washington en Europa de laatste zeven jaar. Ik heb haar niet gezien, maar wel foto's van haar. Ze schijnt het best te kunnen uit houden. Zeven en twintig is nog geen ontstellend hoge leeftijd. Het is niet als of ze vijftig was en nooit had willen trouwen, hè? Het is best aan te nemen, dat ze tot nog toe eenvoudig niemand ontmoet heeft, die in haar smaak viel." „Tot nog toe?" „Ze brengt haar verloofde mee. Wist u het niet?" Dr. Potter schudde zijn hoofd; bepaald opgelucht, leek me. „Dus ik vind, als we maar net doen of Sandra en Jim gelukkig getrouwd zijn en Jim Rosemary heeft vergeten en Ro semary Jim behalve als een kinder liefde en iedereen Chapin heeft ver geten en we niet meer bij elkaar staan al spoken voor een kerkhof dan zou het heel wat beter zijn." Hij knikte. „Je hebt gelijk", zei hij nuchter. „Ten minste, ik hoop het. Kom, ik moet eens verder. Kom Maggie eens opzoeken. Ze wil al het nieuws horen." Ik zag hem de straat oversteken, een magere gebogen figuur in een gekreu keld linnen pak, zijn tas kruidenierswa ren in zijn hand, langzamer lopend dan anders, alsof hij ook moe was, net als Lucy Lee. Ik bedacht met een lichte schok, hoe lang het geleden was sinds ik de formaliteit van het informeren naar Maggie Potter's gezondheid had laten varen. Het is gek hoe cynisch je wordt met betrekking tot mensen die altijd ziek zijn zonder dat ze veel mankeren. Maggie Potter was in geen jaren uit het oude huis aan Church Circle geweest. Ze ging alleen van haar stoel bij het raam naar bed en weer terug. Met de begrafenis van Chapin Bishop was ze het laatst in het publiek verschenen. Niet dat iemand haar miste. En Elsie Carter was de enige die ik ooit heb ho ren insinueren dat de arme man haar in valide hield met een geheimzinnig doel. Wat dat zijn kon, behalve het voorrecht, de boodschappen te mogen doen, kon zelfs Elsie niet raden. Ik geloof dat ik stond te grinneken, want iemand achter me zei: „Wat is er vóór leuks? Laat me ook eens lachen." Ik schrok en zag Jim Gould achter me staan op de stoeptreden van Toplady's winkel, met een mooie nieuwe schroef- sleutel in de ene hand en een blik ter pentijn in de andere. Ik kreeg het ake lige gevoel dat hij er al een poosje ge staan moest hebben, zodat hij gehoord had, wat ik zei van hem en Rosemary. Ik glimlachte, maar hij niet. Hij keek erg koel en dan wordt zijn gezicht bui tengewoon hard en is het moeilijk te be denken, dat hij pas twee en dertig jaar is inplaats van heel veel ouder, en dat hij een beste, fidele kerel is. niet iemand die je maar liever uit de weg blijft. Zo keek hij dus nu. Het verbaasde me dat ik een beetje blij was opeens, dat hij Rosemary's terugkomst niet zo luchtig opvatte. Hij keek langs mij naar dr. Potter's oude wagentje. Toen grinnikte hij of hem iets amusants te binnen schoot. Hij haalde een blauwe zakdoek uit zijn zak en veegde zijn voorhoofd af. „Hemel, wat is het warm!" Hij tuurde naar de hemel door de sycamore bladeren. „Ik hoop dat het droog blijft tot na de wedrennen. Dan mag het een week regenen, dat zou ik prachtig vinden." „Ik wou dat het nu ging regenen," zei ik. Maar Jim lette niet op me. Met zijn zakdoek nog in zijn hand keek hij naar de overkant, twee verbaasde rimpels in zijn voorhoofd. „Wie is die vent daar voor het post kantoor, met dat linnen pak?" „Zeker een stedeling," zei ik. „Hier bij ons is 't tenminste geen voorschrift, dat alle mannen er doorlopend uit moeten zien als werkeloze huisschilders." Maar ik keek scherper toe en kreeg opeens een hol gevoel in mijn maag. „Dat lijkt wel George Barrol, Grace," zei Jim ongelovig. „Misschien is het George Barrol," zei ik. Ik wist uit Rosemary's brief, dat hij vooruit kwam om de sleutel te halen van de woningagent en het huis te luchten voor de anderen kwamen. George Barol is Rosemary's neef en Mr. Bishop's rentmeester en verder zijn manusje-van- alles. Jim staarde nog vol verbazing naar hem. „Wat doet hij hier?" zei hij. Toen keerde hij zich met een ruk om. „Grace, hebben ze het huis verkocht?" (Wordt vervolgd) Tot diocesaan aalmoezenier van de K. A. J. in het bisdom Haarlem is be noemd rector H. M. J. Brans. Zijn voor ganger, rector H. A. J. Drost, heeft Donderdagavond met een receptie, ge volgd door een intiem samenzijn in het St. Josephsgezellenhuis te Amsterdam afscheid genomen. Tal van vrienden uit de K.A.J. en de jongerenbeweging, zelfs uit Brabant, Limburg en Utrecht, waren gekomen om de populaire aalmoezenier vaarwel te zeggen on h'.m een vrucht baar pastoraat in Schoorl toe te wensen. Op de receptie merkten wij o.m op de heer A. Oosterlee, hoofd van de afd. Vorming buiten Schoolverband van het departement van O., K. en W., aalmoe zenier Verhoeven van de K.J.B.. natio naal aalmoezenier H. v. d. Bergh van de K.A.J. en tal van anderen. De voor Zondag 2 Januari te Ant werpen beraamde wedstrijd Cyrille De lannoitBep van Klaveren, waarvoor zowel in België als in Nederland grote belangstelling bestond, gaat niet door; te elfder ure heeft Van Klaveren het besluit genomen, Zaterdag a.s. met de boot naar Australië te vertrekken. Dit vertrek is een lelijke streep door de rekening van de Belgische organisato ren. die zo iets allerminst verwacht hadden. Men weet. dat de Rotterdammer al geruime tijd geleden van plan was ons land te verlaten, omdat er hier in de ring voor hem niet genoeg te ver dienen viel. Na zijn zeer goede presta ties van de laatste tijd tegen Wanes, Heyen en Blanchard openden zich echter nieuwe mogelijkheden en hij was dan ook zeer verheugd, toen de wed strijd tegen Delannoit werd afgesloten, die hem een kans gaf zich opnieuw op te werken naar 't eerste plan. Vorige week Woensdag heeft de Rotterdamse promotor en manager Huizenaar met goedvinden van de bokser het contract getekend en opgestuurd. De volgende dag klaagde Van Klaveren over pijn in zijn ribben (overgehouden uit zijn tweede match tegen Van Dam), waarvan hij evenwel ook al last gehad had bij zijn ontmoe tingen met Fouquet. Wanes. Heyen en Blanchard, zonder dat hij er erg door was gehandicapt. Maandag j.l. is Van Klaveren echter Huizenaar komen mee delen, dat hij toch naar Australië ging, onder overlegging van het advies van een medicus, die een half jaar rust wen selijk achtte. Alle papieren voor de reis waren klaar, zodat Van Klaveren het voorstel, zijn vrouw per boot te laten gaan en daarna zelf het vliegtuig te nemen, niet wilde of kon aanvaar den. Het organisatiecomité van het „Hoog oven-schaaktournooi". dat in de eerste helft van Januari 1949 te Beverwijk ge houden wordt, heeft bericht ontvangen, dat de winnaar van dit jaar. Lod. Prins, in Januari a.s. niet zal deelnemen. In zijn plaats is nu uitgenodigd de Nieuw-Zeelander Wade. Nog drie ronden moeten voor het schaakkampioenschap van Sovjet-Rus- land gespeeld worden en nog steeds 's het niet mogelijk te voorspellen aan wie de titel ten deel zal vallen. De positie van de leidende spelers is als volgt: 1 en 2 Kotof en Foerman 10 punten. 3 Bronstein 9'/, punt, 4. Lisitsin 9 punten. Verschillende andere grootmeesters volgen met geringe achterstand. Tot dus ver zijn de successen van de jonge mees ters zeer opmerkelijk geweest. Ev°n onverwacht was het falen van Keres, die niet eens de helft van het mogelijke aantal punten wist te behalen. Het kam pioenschap heeft vooral voor de ope ningstheorie een rijkdom van materiaal opgeleverd. Ook de tweede ijshockey-ontmoeting van deze week tussen Tsjechoslowakije en Zwitserland is in een overwinning voor de' Tsjechen geëindigd. De gasthe ren wonnen te Praag met 9—1 (5—1, 1—0, 3—0). De ijshockeywedstrijd TilburgIjsvo gels (Amsterdam), die gisteravond werd gespeeld, eindigde in een 52 overwin ning voor de Tilburgenaren. Op Maandag 20 December bokst Luc van Dam in de Dierentuin te Den Haag een wedstrijd over 10 ronden tegen de Frans-Poolse middengewicht Jean Do- biasch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3