Katholieke Volkspartij staatkundig bolwerk van katholieke kracht Nieuw verlies van prestige STAAT VAN BELEG IN CHINA H. PLAATSEN IN JERUZALEM NOG NIET VEILIG Zes soldaten gewond w Partijcongres te Utrecht geopend Verliezen in Indië Mevr. Tsjang bij Truman Niet slechts de binnenstad moet onder internationale bescherming komen HITLER LIET DE INSCHEPING NABIJ DUINKERKEN TOE Tot hoofd en hart 1600 AFGEVAARDIGDEN Het weer Van der Goes van Naters is nog optimistisch spil KIS Bij granaatontploffing Ter dood veroordeelde gearresteerd X Vt«: f Nog eens: tegen personeelsveren igingen ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24331 Meyerink: Onrust bij federale groepen" Gevaarlyke bedreiging van Nanking Joodse troepen misdroegen zich Eerste rapport Tweede rapport MINISTER STIKKER VOERT BESPREKINGEN IN PARIJS BRANDSTOFFENBON 02 ONGELDIG Êgggpr*-. - jgjg Geallieerden door Duitsers misleid BUREAUX van redactie en administratie SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden medeUvimgen dubbel tarief. Omroepers 16 cents pei m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week, 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Voor de tweede maal, aldus de voorzitter van de Katholieke Volkspartij, de heer J. W. Andriessen, tijdens zijn openingsrede op het congres van de partij, dat vandaag te Utrecht is begonnen, heb ik de eer en het genoegen aan het Congres der K. V. P. een woord van welkom te mogen toeroepen. Nog vers ligt in onze herinnering het uitstekend geslaagde eerste congres, nu ruim een jaar geleden, Waar ik rond 1300 afgevaardigden mocht begroeten. Dat aantal is thans niet minder: het stemt tot grote voldoening dat hier thans pl.m. 1600 afgevaardigden aanwezig zijn. Voor deze medewerking, voor dit medeleven, zegt het Partijbestuur u oprecht dank. tiet is een bewijs, dat het overgrote deel van ons katholieke volksdeel welbewust en weloverwogen achter de K. V. P. staat en dat in de partij zelf een opgewekt leven aanwezig is. En wanneer ik het vorig jaar kon zeggen, dat, evenals weleer de R.K. Staats partij, ook de K. V. P. daar' staat als een staatkundig bolwerk van katholieke kracht, van stabiele kracht, die aan de Ned. Natie en de Ned. Staat een onont beerlijke ruggesteun geeft, dan geldt dit thans, God zij dank, in onverminderde mate. Het is mij een behoefte, aldus de heer Andriessen. bij de aanvang van deze machtige bijeenkomst, te herinneren aan de troonswisseling, welke in Sep tember van dit jaar plaats vond. Na een vruchtbare en duidelijk door God ge zegende regeringsperiode van een halve eeuw deed Hare Majesteit Koningin Wilhelmina afstand van de troon ten behoeve van haar, door ons volk op de handen gedragen, dochter Juliana, thans regerend Vorstin. Wel zelden is meer tot uitdrukking gekomen de grote waardering, de ver knochtheid en dankbaarheid van geheel ons Volk aan het Huis van Oranje. Ge heel de wereld was er diep door ge troffen. Diepe indruk hebben èn het afscheid van Koningin Wilhelmina èn de inhul diging van Koningin Juliana op ons ge maakt; een golf van ontroering ging op meer dan een moment door ons heen en wij hebben O. L. Heer hartgrondig ge dankt voor wat Hij ons volk, in het Huis van Oranje, gegeven heeft. Op dit mo ment, nu wij hier bijeen zijn om van ons zijn te getuigen, ben ik ongetwijfeld de tolk van u allen, wanneer ik de wens uitspreek, dat een nog lange, gezegende levensavond Prinses Wilhelmina haar deel zij en dat Koningin Juliana, de voetsporen van haar Koninklijke Moe der volgend, onder Gods onmisbare ze gen, haar hoogst verantwoordelijke taak. tot heil van de volkeren, hier en over zee, kan vervullen. Daarvoor zullen wij Haar de nodige wijsheid toebidden. Hiernaast brengen wij, als trouwe zonen der aloude Moederkerk, een eer biedig en oprecht woord van hulde aan de Prins der Kerk. Zijne Eminentie Joh. Kardinaal de Jong. Vervolgens sprak de heer Andriessen een woord van welkom aan Hunne Ex cellenties de Ministers, de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal, de leden van de Partijraad, de afgevaardigden van de verschillende partij-instanties en aan de voorzitters en leden van de Jongerenraad. Daarna ging hij over tot behandeling van de agenda van het Congres. (Zie ook pagina 3). Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot krachtige, laterin de kuststroken tijdelijk harde wind uit Zuidelijke richtingen. Meest zwaar bewolkt en voornamelijk in het Wes ten van het land plaatselijk enige regen. Zacht voor de tijd van het jaar. Zondag: Zon 8.3916.29. Maan 14.16—4.01. Maandag: Zon 8.4016.29. Maan 14.31—5.17. Alsof het teleurstellende resultaat van de besprekingen met de Re publiek nog niet voldoende was oir, onze regering in een uiterst hache lijke positie te brengen, komt vrijwel tegelijkertijd een beslissing, genomen op de conferentie van de Economische Commissie voor Azië en het Verre Oos ten (Ecafe) welke op het ogenblik te Lapstone (Australië) vergadert, een nieuwe slag aan het Nederlandse pres tige toebrengen. Wat is daar gebeurd? Tegen de uit* dvukkelijk uitgesproken wil van de Ned. delegatie aldaar onder leiding van b'of. dr. H. Gelissen, en volkomen in Btrï>d met de Nederlandse souvereini- teit over heel Indonesië, heeft bovenge- hcemde conferentie de Republiek toege laten als lid met beperkte rechten van deze commissie. De Ned. delegatie heeft hierop het enig mogelijke antwoord ge geven: zij heeft de conferentie verlaten. Zeer waarschijnlijk zal onze regering tvelke zich bij dit besluit immers onmo gelijk kan neerleggen, m beroep gaan bij de Economische en Sociale Raad der Ver. Naties. Of deze de beslissing der Ecafe ongedaan zal maken? De Repu- bl'ek wrijft zich intussen in de handen over dit nieuwe succes op het interna tionale forum en vol zelfvoldoening' Verklaarde de republikeinse minister Mohammed Natsir dan ook, dat hier een overwinning van het practisch den ken op de meer juridische en formele denkwijze behaald werd. Hij zeide er Ju et bij, dat op de conferentie van de Ecafe een economische confe rentie langs slinkse wegen de poli tiek blijkbaar een dominerende rol speelt. Prof. Gelissen zeide zeer terecht: ..De toelating van de Republiek betekent dat de commissie erkent dat de Repu bliek verantwoordelijk is voor de inter nationale betrekkingen van Indonesië. De commissie heeft wel het recht te beslissen over aanvragen voor het lid maatschap met beperkte rechten, maar dit betekent niet dat de commissie het recht heeft over de politieke status van het desbetreffende gebied te beslissen." Ondanks deze verklaring stemden Australië, Nieuw-Zeeland. Pakistan, Tridia, Birma, China, de Philippijnen en de Sovjet-Unie vóór toelating der Repu bliek. Groot-Brittannië, Frankrijk en Siem onthielden zich van stemming en slechts Nederland en de Ver. Staten stemden tegen. Weer eens heel duidelijk bïeek bij deze stemming, hoe de stukken °p het internationale politieke schaak bord momenteel staan en het valt niet te ontkennen, dat dit verre van gunstig is voor Nederland. Dat de Ver. Staten mèt Nederland tegen stemden, is ongetwijfeld een reden tot verheugenis, al valt over de motie- Ven der V. S. vanzelfsprekend te twis ten. Mogelijk was Amerika inderdaad ervan overtuigd, zoals de afgevaardigde Var. de V. S. ook verklaarde, dat deze commissie geen politieke beslissing biocht nemen. Het is ook mogelijk, dat Amerika, na nog zeer recent door middel van de C. v. G. D. Djocja politiek ge steund te hebben in de houding tegen over de Ned. delegatie onder leiding van de ministers Sassen en Stikker, toch nog een kans wilde openhouden om de diepe kloof tussen Nederland en de Republiek te overbruggen. Amerika kon dit diplo matieke spel des te gemakkelijker spe len. omdat het zeker wist, dat de meer derheid tóch voor de Republiek zou stemmen. Wat wij het meest betreuren bij deze gang van zaken is dat ook op deze con ferentie weer bleek, hoezeer het Neder landse prestige in internationale krin gen, zeer bijzonder in bet Verre Oosten, gedaald is. Wij kunnen er op wijzen, dat nog bij het Renville-aecoord duidelijk de oppersouvereiniteit van Nederland over heel Indonesië door de Ver. Naties erkend is, het helpt ons weinig. De Re publiek gaat toch haar gang. Onder schatten wij ook niet. de diepe indruk, welke een besluit, als thans op de con ferentie der Ecafe genomen, op de In donesische deelstaten wel moet maken. Weliswaar werden ook zij als lid erkend, maar de uitzonderlijke positie, welke Djocja inneemt, zal niet nalaten de toch zo voor prestige uiterst gevoelige Ooster ling steeds meer met respect te doen opzien naar zijn grote, durvende, Indo nesische Broeder. Plukken wij hier niet de vruchten van bijna drie jaar praten en concessies doen aan de Republiek? De laatste twee van de vijf parlemen taire waarnemers, die de ministeriële de legatie naar Indonesië vergezelden, te weten de lieren jhr. mr. M. van der Goes van Naters en de heer H. J. W. A. Meyerink, keerden gisteren terug. De fractie-voorzitter van de P.v.d.A. meende te kunnen constateren dat de vijf parlementariërs het wel eens waren over twee belangrijke punten. Primo, dat de federale gedachte de meest na tuurlijke is, dat zij het meest past bij het land en dat zij dus de toekomst heeft; en secundo, dat men in de Repu bliek verschil kan maken tussen con structieve elementen en „wilde mannen", welke laatsten men dan vooral in het militaire moest zoeken. Persoonlijk kon de heer Van der Goes van Naters daar in dit verband nog aan toevoegen, dat het verkeerd zou zijn van „een scheiding der geesten" in de Repu bliek te spreken. „Was dat maar waar", zo verzuchtte hij. „Men kan slechts ho pen dat die komen zal". „Als u mij vraagt of de zaak „mis" is' zo besloot hij, „dan zeg ik: nee zeker niet. Misschien komt er nog een moei lijke tjjd, maar ik geloof wel dat de kwestie uiteindelijk in orde komt. In zo verre ben ik optimistisch." De heer Meyerink (A.R.) zeide in de kringen van de federale groepen een ta melijk grote onrust te hebben waarge nomen omtrent hetgeen te gebeuren staat. „Dit betekent echter niet", de heer Meyerink betoogde zulks met nadruk, „dat er in de verhouding met de federa listen een verkoeling zou zijn ontstaan". Minister Joekes en prof. Logemann waren op Schiphol aanwezig om de he ren te verwelkomen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezep zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Kapt. J. Boltjes, legenr. 170913004. af komstig uit Groningen, gesneuveld 4 December 1948. Sold. Ie kl. J. P. A. van de Pol, le- gernr. 26081157, afkomstig uit Bever wijk, gesneuveld 5 December 1948. Sold. J. H. Schalm, legernr. 280805394, afkomstig uit Amsterdam, gesneuveld 1 December 1948. De Koninklijke Marine en het Ko ninklijk Ned.-ïnd. Leger hebben in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Laatste voorbereidingen voor de aanval op de vloot. Op het R.A.F.-vliegv.eld XJpwood worden de bommen geladen tijdens grote manoeuvres van luchtmacht' en marine. NANKING, 10 December (Reuter) President Tsjang Kai Sjek heeft giste ren de staat van beleg afgekondigd voor het grootste deel van China, dat nog in handen van de regering is. Het bevel van de president, dat on middellijk van kracht is, heeft vermoe delijk ten doel een einde te maken aan communistische infiltratie en „revolu- tionnaire actie" in het gebied en de ste den van Peiping, Tientsin, Tsingtao, Hankow en Woehoe. De staat van beleg geldt niet voor Formosa (Taiwan) en de Westelijke provincies van Singian, Sikan en Tibet. De onder communistische leiding staande leg'ers bedreigen Nanking thans weer van een nieuwe zijde, namelijk van het gebied van het meer Hoeng-Tze uit, ongeveer 120 kilometer naar het Noor den gelegen. Naar verluidt, bevinden zich duizenden manschappen van de communistische legers in dit gebied. Dit leger tracht blijkbaar ten Zuid-Westen van het meer tot de spoorlijn Soetsjou- Poekou door te dringen. Hierdoor zou dit leger achter de regeringsstrijdkrach- ten komen, die thans op de grens van Honan Anhwei en Kiangsoeopereren. Berichten van regeringszijde beweren, dat de nationalisten een „grote overwin ning hebben behaald ten Zuid-Oosten van Soetsjou en melden verder dat twee nationalistische legers zich hebben ge- Een ongewone kalmte kenmerkt de Heilige Stad, nu opnieuw een wapen stilstand tussen Joden en Arabieren er van kracht is geworden. Slechts bij uitzondering valt er nog een schot, en Jeruzalem geniet weer eens van een opschorting der vijandelijkheden, welke tijdens de laatste zes maanden de chris telijke heiligdommen en instellingen hebben bedreigd en een zware tol van de bevolking hebben geëist. Niemand weet wat de toekomst zal brengen. Dit hangt grotendeels af van de besprekingen van de UNO te Parijs. Doch inmiddels is ook daar niet een defini tieve oplossing gevonden. Een vooraanstaande katholieke gees telijke verklaarde op 3 December, „dat de christenen alle reden hebben om voor hun welzijn en de veiligheid van de H. Plaatsen te vrezen", indien slechts de oude ommuurde binnenstad van Jeruzalem onder internationale juris dictie zou komen. Zulk een beslissing zou volgens hem „ongeveer 50 christe lijke kerken en godsdienstige instellin gen in het z.g. Nieuwe Jeruzalem over laten aan het goeddunken van hen, die zo harteloos en zonder pardon de chris telijke kerken in Jeruzalem en elders gedurende de laatste maanden hebben ontwijd." Aldus P. Antonius Bruya O.F.M. van de Wacht van het H. Land. „Deze vrees," zo voegde hij er aan toe, „is een gevolg van de vastgestelde ontheiligingen, welke erkend en afge keurd werden door de overheid van Israël. Zou deze toestand blijven voort- durem dan zou het een maskerade wor den van dezelfde beginselen, waardoor de Verenigde Naties in het leven wer den geroepen. Godsdienstvrijheid is niet het geringste van deze princiepen Intussen zijn nog' twee rapporten ont vangen uit kerkelijke bron, welke om veiligheidsredenen thans nog niet na der genoemd kan worden. Zij illustre ren de huidige situatie en omstandighe den in het H. Land. porry Davis, een Amerikaanse oorlogs- z^teraan, die zijn staatsburgerschap op- om in Frankrijk een campagne voor wereldregering te voeren, liet Ndens een propaganda bijeenkomst te tjQrys, waaraan ruim 15.000 personen Jtelnamen, een brief van Herbert Evatt, (5 voorzitter van de V. N., voorlezen. ®rrV Verklaarde, dat Evatt had toege- Bep, ""ftr, en, dat de V. N. niet bij machte en de wereldvrede te herstellen. Het eerste rapport verklaart: „Op 20 October j.l. rukten strijdkrachten van Israël de plaats Rameh in Noord-Gali- lea binnen. Zij ontmoetten geen weer stand. Aan de bevolking, die voor twee derden uit Christenen en voor een der de uit Drusen (leden van een Moham medaanse secte) bestaat, werd verze kerd, dat zij ongehinderd in haar woonsteden kon blijven. Nieuwe troepen, die de volgende dag arriveer den. bevalen dat de Christenen, en zij alleen, met inbegrip van vrouwen en kinderen, ouden van dagen en zieken, het stadje binnen een half uur moesten verlaten. De Joden bedreigden iedere achterblijver met hetzelfde lot als de bevolking van Deiry Assin en Tireh, waar een bloedbad werd aangericht. „De Christenen aldus de verklaring brachten twee nachten in het veld door, onder de bomen moesten zij voor het slechte weer schpilen. Sommigen konden naar .de Republiek Libanon ontsnappen. Na twee dagen mochten de Christenen, dank zij de tussenkomst van de Drusen, naar Rameh terugke ren. Zij ontdekten, dat tijdens hun af wezigheid hun huizen waren geplun derd. Sommige Joodse officieren be loofden vergoeding aan de Christenen van Rameh." „Zonder door militaire of burgerliike instanties gevonnist te zijn werden christenen in Galilea ter dood gebracht door de Israëlische troepen, die hen verdachten van samenwerking met de Arabische strijdmacht onder leiding van Kawakji. Israëlische troepen brachten er de schrik in door ver dachte personen en bepaalde andere Christenen te bevelen hun eigen graf te delven, waarna zij werden neerge schoten." Het tweede rapport betreft de ont heiliging en de plundering van de kerk en het klooster van de Dormitio Maria (dormitio „inslapen" of overlijden van Maria) op de berg Sion, gelegen buiten de Zuidelijke muren van Jeru zalem. Deze grote kerk en het klooster werden in het begin dezer eeuw ge bouwd op de plaats waar, volgens de traditie, de Heilige Maagd leefde na de Hemelvaart des Heren en waar zij overleed en ten hemel werd opgeno men. (De naam Dormitio herinnert aan het „inslapen" of overlijden van Maria. De crypte onder de kerk zou de juis te plaats aangeven, waar Zij is over leden. Bestuurd door de Duitse Bene dictijnen van de Aartsabdij van Beuron, werden de kerk en het klooster dank zij de bijdragen der Duitse katholieken gebouwd). Het rapport beschuldigt er de troepen van Israël van, deze kerk en dit klooster te hebben gebruikt als uitgangspunt voor militaire operaties. Uit dien hoofde aldus het rapport bombardeerden de Arabieren deze gebouwen en tenge volge van de gevechten werden zij ten zeerste beschadigd, terwijl het interieur van de kerk een puinhoop is geworden: Tot 18 Mei j.l. werd niet geraakt aan de kerk en het klooster van de Dormitio tijdens de gevechten tussen de Arabie ren en Joden. De Arabieren, die tot dan toe de berg Sion bezet hielden, maakten in het geheel geen gebruik van kerk klooster of toren. In de ochtend van 18 Mei kwamen Joodse stoottroepen de kerk van de Dormitio binnen door de deur te vernielen. Zij vroegen om door gang naar de toren en verzekerden de priesters, dat zij in de kerk geen gebruik van hun wapens zouden maken. Deze belofte werd niet gehouden. Nog voor de avond viel, ,werd de kerk een operatiebasis; de priesters wer den gedwongen zich in een paar onder grondse vertrekken op te houden. De Arabieren beantwoordden deze militaire operatie met een regen granaten, welke de kerk in hoge mate beschadigden, Gezien het levensgevaar, waarin zij verkeerden, werden verscheidene pries ters in de nacht van 31 Mei door het Internationale Rode Kruis geëvacueerd. Slechts drie leden van de kloosterge meenschap bleven achter. Deze drie priesters vroegen, dat de Joodse militairen zich zouden terug trekken om verdere beschadiging te voorkomen. Hün werd verzekerd, dat de terugtrekking zou geschieden zo spoedig de toestand dit zou veroorloven, en dat de andere priesters zouden mogen terug keren. Eveneens werd hun verzekerd, dat de militaire autoriteiten strikte be velen hadden gegeven, opdat alle bezit tingen van de kerk in het bijzonder gewijde voorwerpen, boeken en mu seumstukken bewaakt en goed be waard zouden worden. Spoedig daarop scheurden de Joodse troepen echter de Hebreeuwse waarschuwingsbiljetten van de deuren van de bibliotheek ep de kerk, zij braken in in verscheidene ver trekken en stalen daar waardevolle voorwerpen. Nog erger is, dat heiligen beelden en crucifixen vernield en ont wijd werden en de kerk veranderd werd in een danszaal. De drie priesters mochten zich zelfs niet voor d.e meest natuurlijke handelin gen in het gebouw bewegen tenzij onder gewapende bewaking; zij gaven er ech ter de voorkeur aan deze last te verdra gen en het heiligdom niet achter te la ten, uit vrees dat het verder ontwijd zou worden. Op 15 Juli kregen zij bevel het ge bouw binnen een half uur te verlaten. Zij moesten al hun geld inleveren en mochten geen lijst opmaken van de voorwerpen in het klooster. Het interieur van de kerk van de Dormitio is thans een puinhoop. veegd bij de strijdkrachten, die de com munistische formaties in de Soetsjou- Soehsien-Yoengtsjen-driehuek hebben ingesloten. Binnen deze driehoek staan in totaal ongeveer zeshonderd duizend man communistische en nationalistische troepen van ongeveer gelijke sterkte te genover elkaar. Uit Tientsin in Noord-China werd ge meld, dat communistische colonnes gis teren langs de spoorlijn Peiping-Hankow Peiping tot op 30 K.M. genaderd zijn. Vice-admiraal Oscar C. Badger, com mandant van de Amerikaanse Westelijke Pacificvloot, maakte gisteren bekend, dat binnenkort Amerikaanse mariniers naar Shanghai zullen vertrekken om de Amerikaanse levens en waardevolste eigendommen,, waaronder de electrische centrales, te beschermen. Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft Vrij dagavond een onderhoud gehad van een uur met President Truman. Toen zij het Witte Huis verliet, weigerde zij mede delingen te doen aan verslaggevers, en zei zij, dat President Truman deze moest deen. Volgens Truman's perschef had Truman gezegd, dat mevrouw Tsjang haar zaak uiteengezet had en hij haar welwillend aanhoord had. (Van onze correspondent) Vrijdagmorgen is in de Chassée- kazerne te Breda een scherpe granaat tot ontploffing gekomen, waarbij zes soldaten werden gewond. Twee hunner, dié 21 jaar oud zijn, liepen ernstige scherfwonden op en moesten in het St. Ignatiusziekenhuis worden opgenomen. De to'éstand van één hunner is levens gevaarlijk. De granaat bevond zich -in een kastje van een der militairen, doch het is nog niet komen vast te staan, op welke wijze het projectiel hier is terecht gekomen. De Rijkspolitie is er gisteravond in geslaagd Alexander Dirk Hogguer, lid van de colonne Henneicke, die enige tijd geleden uit het interneringskamp te La ren wist te ontvluchten en Vrijdag door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam bij verstek ter dood werd veroor deeld, te arresteren. Bij een wegcontrole op de Rijks straatweg AmsterdamBussum. nabij Diemen. werd de auto, waarmee H. zich uit de voeten trachtte te maken, nadat hij kennis had genomen van zijn dood vonnis. aangehouden. De politiemannen herkenden Hog guer. die gesignaleerd stond en gaven hem ondanks zijn pogingen alsnog te ontkomen, geen kans. De bestuurder van de auto werd eveneens gearresteerd. De correspondent van het A. N. P. meldt telefonisch, dat de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker gistermiddag met dr. J. H. van Royen en mr. C. G. W. H. baron Van Boetze- laer van Oosterhout een bezoek heeft gebracht aan de minister van Buiten landse Zaken van Frankrijk, Schuman. Voorts heeft mr. Stikker besprekingen gevoerd met leden van de Belgische delegatie bij de V. N. en met de heer Van Langenhoven, die sedert 1 December voorzitter is van de Veiligheidsraad. De bon 02 van de brandstoffenkaarten zal na 18 December niet meer geldig zijn voor het kopen van brandstoffen. Men moet de bon 02 dus uiterlijk op 18 December bij een brandstoffenhandelaar inleveren. Een heel gecompliceerd ongeluk vond gisteravond plaats op de Rijksstraatweg ter hoogte van Marlot in Den Haag. Drie auto's kwamen met elkaar in botsing en vlogen daarna alle drie in brand. Oorzaak: Een van de bestuurders was in beschonken toestand. 'v.: u f*1- De Duitsers hebben in de laatste we reldoorlog de geallieerden voor wat be treft de verdediging van de Atlantik- wall op handige wijze een rad voor de ogen gedraaid en op grootscheepse ma nier vervalsing gepleegd. Zij hebben stafkaarten, waarop een beduidend gro ter aantal divisies was aangegeven dan in werkelijkheid in en achter de Atlan- tikwall stonden opgesteld, in handen gespeeld van geallieerde spionnen in Frankrijk en Zwitserland. Op het hoofd kwartier werden nauwkeurig twee soor ten staten bijgehouden, van de werke lijke en de gefingeerde krijgsmacht Met zwart waren de bestaande divisies en met blauw de gefingeerde aange geven. Men heeft te Viehy aan de Japanse gezant deze vervalste kaarten getoond, opdat de Japanse bondgenoten overtuigd zouden zijn van de grote krachtsinspan ning van de Duitsers. De Duitse leger leiding gings zelfs zover, dat zij in het kustgebied regelmatig divisies van de ene plaats naar de andere overplaatste om de bevolking in de waan te bren gen, dat talloze manschappen gereed stonden om aan een geallieerde invasie het hoofd te bieden. Deze grootscheepse overdrijving heeft niet weinig bijgedragen tot 'de beduchtheid in het geallieerde kamp om met een invasie te beginnen. Afgezien van het aantal kan ver der worden vastgesteld, dat de troepen aan de Nederlandse kust slechts munitie hadden voor één a twee gevechtsdagen en dat zij van zeer geringe gevechtswaarde waren. In deze geest sprak de generaal-ma- joor b. d. D. A. van Hilten Vrijdag avond op een bijeenkomst van de Ver eniging ter Beoefening van de Krijgs wetenschap te Den Haag. Hij vertelde ook enkele wetenswaardige feiten van de houding van Hitler ten opzichte van Engeland. Hitier heeft de Engelsen in 1940 bij Duinkerken de gelegenheid ge boden zich in te scheden, hoewel ver schillende van zijn pantserkorpsen klaar stonden om in te grijpen. Op zijn uit drukkelijk bevel moesten deze werkloos blijven. Dit deed Hitier kennelijk met de bedoeling het Engelse volk niet te verbitteren, want als de Britten vernie tigd of gevangen genomen waren, was de haat in Engeland zo groot gewonden, dat er geen kans meer op onderhande lingen zou bestaan. en iedere vrouw die het wel meent met de geestelijke gezondmaking 'van ons volk, alle jongens met fut en meisjes met enthousiasme, wenden zich af van wat hun mooiste bezit, hun persoonlijk heid, dreigt te doden, en geven al hun krachten, ook ten eigen bate, aan de prachtige mogelijkheden die in onze vrije parochiële- en standsverenigingen volop aanwezig zijn en ook werkelijk bloeien daar waar men het gevaar heeft leren kennen en de schone mogelijk heden ontdekt. Hoe groter de liefde, hoe groter de j smart. (Van een bijzondere medewerker) Wi zien ons genoodzaakt nog eens een artikel te wijden aan het euvel der personeelsverenigingen. Wat zich op dit terrein aan het voltrekken is, is niet langer meer alleen betreurens waardig; het is ergerlijk en in hoge mate gevaarlijk. Regelmatig wordt door voor aanstaande Nederlanders, zowel van pro testants-christelijke als van katholieke zijde gewaarschuwd tegen het gevaar van de vervlakkende en geestdodende neutraliteit. Het is al weer enige tijd geleden dat de in de P. v. d. A.-kringen zo bekende figuur dr. W. Banning zich in het koor van deze waarschuwende stemmen mengde met deze uitspraak in zijn boek. Het vraagstuk van de arbeid „Men isolere de arbeiders niet onderne mingsgewijs. maar brenge hen vooral ten opzichte van vragen van opvoeding, onderwijs, vrije-tijdsbesteding. volkscul tuur. zoveel mogelijk samen in gemeen schappelijke arbeid en verantwoordelijk heid. opdat nieuwe bindingen ontstaan. De R. K. wereld heeft met haar stands organisaties een goed voorbeeld gege ven". Toegegeven zij dat dr. Banning hier niet zozeer waarschuwt tegen neu traliteit als wel tegen dè personeelsver eniging als zodanig. Maar zijn heenwij- zen naar de „R. K. wereld'' sluit zich toch wel zeer duidelijk een waardering in voor het feit, dat van katholieke zijde veel (maar o.i. nog lang niet genoeg) wordt gedaan om o.a. de arbeiders te leren hun vrije tijd in cultureel vormen de zin goed te besteden. We horen zo een of andere lezer al vragen: wat heeft de schrijver nu weer voor misdadigs in een of andere perso neelsvereniging ontdekt om tegen te ful mineren. Ons antwoord zou kunnen zijn: bij een of andere vereniging: niets maar bij alle in gelijke mate alles. De stroom van klachten, vaak als een verdediging van deze moderne vorm van verplichte winkelnering vermomd of bedoeld, groeit zodanig aan. dat een herhaald waarschuwen tegen dit gevaar eenvou dig gebiedende plicht is. Op grond van een elders door ons ge publiceerd artikel over dit onderwerp schrijft ons b.v. een arbeider werkzaam bij een onderneming met wereldnaam: Jullie kunnen schrijven en waarschuwen zo hard je wilt, ik blijf bij die vereni ging. We betalen er per week f 1.25 contributie aan, maar wat we er dan ook voor krijgen is zeker het dubbele waard, Eén avond per week gaan we yan uit ons dorp per autobus-van-de- baas naar de bioscoop, één avond per week hebben we een vaste ontspannings avond. iedere week worden we met de autobus opgehaald om naar het badhuis in de stad te gaan". Wel ja, vooruit maar, waarom gaan we ook niet Zondagsmorgens in de bedrijfs- kerk de H. Mis horen (geen denkbeeldig geval, er is een grootbedrijf in Neder land dat serieus heeft getracht in zijn „eigen" bedrijfsdorp een bedrijfskerk te bouwen, één voor de katholieken en één voor de protestanten); we kunnen dan rustig Zondagsmiddags met de bedrijfs- kinderwagen de (a.s. of zijn ze het eigen lijk niet reeds in hun wieg?) bedrijfs- kinderen in een bedrijfspark rondrijden. Dan kan vader onderwijl daar zijn be- drijfspotje-bier drinken, en moeder gaan zitten breien aan een door het bedrijf beschikbaar gesteld patroontje. Betalen is niet meer nodig. We voeren alleen de „contributie" aan de personeelsvereni ging wat op. Laten het eenvoudig Zater dags van het loon afhouden. Dwaasheid eigenlijk al dat loon zelf in je handen. Laat de baas eenvoudig het hele loon houden, en daarmee de bedrijfsbakker. -slager, -kruidenier, enz. betalen. De rest kan hij dan (als er tenminste nog een rest is) op een bedrijfsspaarbankboekje zetten. We ëoen dan nog aan bezitssprei- ding ook. Onzin en sterk overdreven? Waarom Er is toch maar een gradueel verschil tussen de bedrijfsautobus-naar de-bioscoop en de bedrijfsbakker enz. Maar mag er dan. vraagt misschien iemand, helemaal geen gemeenschapszin in een bedrijf zijn Niet alleen mag dat, maar dat móét er zijn. We zijn het hele maal met prof. dr. Devolder eens waar die schrijft: Streven alle leden der on derneming een zelfde objectief doel na en trachten zij dit doel door een be paalde vorm van samenwerking te ver wezenlijken, dan moet die gemeenschap pelijke doelgerichtheid op de duur tot een orde-eenheid of een gemeenschap leiden." Welnu in een gemeenschap moet een gemeenschapsgéést zijn. of het is geen gemeenschap. Maar om die goede gesteldheid te bereiken, zijn heus andere en betere middelen' te bedenken en deze worden o.a. door de bonafide vakbonden, zowel van werkgevers als van werkne mers. ook daadwerkelijk nagestreefd. Hoe verklaren het de arbeiders die nu vragen om en dwepen met hun veelge prezen personeelsvereniging dat dezelfde werkgeyers. die deze personeelsbindingen aan het bedrijf met vaak zo royale hand steunen, zich openlijk door middel van adressen aan de regering tegenstander tonen van de medezeggenschap der ar beiders in het bedrijfsleven middels de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Daar immers ligt de voornaamste moge lijkheid om de gemeenschap in beroep of bedrijf te bevorderen in het verlenen van medezeggenschap, dat wil mede zeggen, het mede laten dragen van verantwoor delijkheid dóór de arbeiders. Overigens hebben we er in het geheel geen bezwaar tegen dat ter bevordering van de onderlinge goede verstandhou ding eens. een enkele keer door de be drijfsleiding een gezellig avondje voor het personeel wordt georganiseerd of een gezamenlijk uitstapje. Maar tegen een vaste verenigingsvorm, wat dus een vaste binding betekent tussen de perso neelsleden, binnen het verband van de onderneming, daar verzet zich elk ge zond denken tegen. Trouwens reeds met die „avondjes" is uitkijken de bood schap. Een personeelsvereniging van een grote fabriek organiseerde dezer dagen een gezellige avond, die maar liefst duurde van Zaterdagsavonds 8 uur tot Zondagsmorgens half vijf. Gevolg: (o.a.) massaal kerkverzuim van de katholieke deelnemers. Hoezeer dit euvel invreet en hoe weinig het gevaar wordt onder kend, blijkt b.v. uit het feit dat dezer dagen de eerste gemeente gestart is in ons land met een voorstel van B. en W. aan de raad, om aan de personeelsver eniging van het gemeentepersoneel sub sidie te verlenen. Elders vernemen we dat een provinciaal, min of meer offi cieel orgaan, zich tot personeelsvereni gingen wendt, waarbij het werk van de huishoudelijke voorlichting wordt aan geboden „omdat men daardoor de massa bereikt". Het werk van de vrije verenigingen, die op de eerste plaats in hun program schrijven: het vormen van harmonisch ontwikkelde persoonlijkheden, wordt op deze manier zowel van binnen uit als van buiten af uitgehold. Ook hiervoor zijn concrete aanwijzingen aanwezig. Ruimtegebrek verbiedt ons ons betoog met talrijke voorbeelden te staven. Een heel kort woord over: wat dan. Ons antwoord is algemeen, maar ieder trekke daaruit zijn les: Al wat initiatief heeft, ieder in wie het verlangen naar werkelijke levensvreugde leeft, elke man fVervolg op 6e kolom)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1