STAD EN OMGEVING m 5z m ffiwm mm ram HAARLEM IN 'T JAAR 2000 w J Kerkberichten /Al "•Zwitsersche O Stille armen r HET SLEUTEL WEG? VAN HET WITTE DOEK Keurig verzorgd Bloembollencultuur en exporteurs HERINGA WUTHRICH Verlaging ziekenfonds premie Soekarno naar India ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 PAGINA 2 v___y Binnengekomen giften Chin. Ind. Rest. Hongkong „HET KAPPERSHUIS" i LEDENCONCERT H.O.V. GERAFFINEERDE BEROVINGEN BERECHT Distributienieuws Jack Morris BarieljorissSraal 20 Nieuwe deurwaarder in Haarlem Het mooiste geschenk Foto-atelier è-ms opf RllDRFifcZ NX.fr AERDENHOUT Bijeenkomst B.A.B. BLOEMENDAAL Directeur gas- en water bedrijf Afrastering begraafplaats Gemeenteraad Spreekuur wethouder Opening van vijandelijk heden? „DE SLEUTELSPECIALIST" ZANDVOORT Burgemeester van Alphen- weg Gemeen ter aa d Geldleningen voor woningbouw V.V.V. „Pleines" CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS DE GROOT SANTPOORT Culturele avonden K.A.B. GEEN BELASTING VOOR VERHOOGDE TOESLAG HEEMSTEDE Zondagsdiensten artsen Voor chem. reinigen van: JAPONNEN excl. plooien fa 2?5 COLBERT COSTUUMS f2®5 De jaarlijks tegen Kerstmis te rugkerende actie van het Comité voor de Stille Armen heeft zozeer de belangstelling van de Haarlemse burgerij, dat het welhaast overbodig schijnt deze aan te be velen. Niettemin voldoe ik gaarne aan het verzoek van het Comité om op het belang van deze inzameling te wijzen, omdat deze algemene actie mijn volle sympathie heeft èn om haar doel èn om haar algemeenheid. Maar ook, omdat het wellicht goed is juist in deze tijd alles te doen om de resul taten van vroegere jaren te bereiken en zo mogelijk te vergroten. Immers, het is bekend, dat de op brengst van vele collecten de laatste tijd ean overigens verklaarbare ver mindering vertoont. Het leven wordt duurder en het geld vloeit niet meer zo ruim. maar men moge daarbij be denken. dat deze omstandigheden het eerst en het zwaarst drukken op de stille armen, een categorie die zich tegen deze ongunstige levensvoor waarden niet kan verweren, die valt buiten de normale normen van over heidssteun. welke rekening houden met vermindering van inkomsten en verhoging van kosten. Zij moeten worden geholpen op omzichtige wijze en zijn afhankelijk van de mate, waarin de burgerij blijk geeft van haar gemeenschapszin. Daarin heeft de Haarlemse burgerij een traditie te handhaven, want het is bekend, dat zo op haar gemeen schapszin een beroep gedaan werd, daaraan ook onder de ongunstigste omstandigheden altijd gehoor werd gegeven. Ik vertrouw dan ook gaarne, dat de ingezetenen deze actie van harte en met milde hand zullen steunen. Cremers, Burgemeester van Haarlem Vandaag beginnen wij met een rijm van een inzender: die geeft naar mate hij rijk is, heeft nooit spijt van wat hij aan de stille armen kwijt is. Totaal 9 Dec. 1694.50. Aan ons bureau ingekomen: J. V. ƒ10.— H. W. ƒ2.—, Vicit Vim Virtus 50.voor vrede in een huisgezin ƒ2.—, mevr. W. M. ƒ10.—, N. N. ƒ2.50, C ƒ2.50, J. v R. ƒ5.—; v. G. ƒ3.50, M. ƒ5.—. M. A. ƒ25— J. L. f2.50, N.N. f2.—. Totaalstand f 1819.—. Giften kunnen worden bezorgd aan ons bureau Smedestraat 5 of gestort op onze girorekening 143480. t.nnv. Nieu-' we Haarlemse Courant, met vermelding „Stille Armen". HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 Het bioscoopprogramma brengt deze week in Haarlem twee belangrijke re prises, die wij bij voorbaat iedereen van harte kunnen aanbevelen. In Rem brandt draait de ontroerende film ,.Het lied van Bernadette," vervaardigd haar de gelijknamige roman van Franz Wer- fel over de wonderbare verschijningen in Lourdes en de eenvoudige figuur, waarom deze zich concentreren, Berna dette Soubirous. Gaat Werfel's roman dieper op de gebeurtenissen in en wor den daar de innerlijke conflicten van Bernadette sterker behandeld, de wijze, waarop Henry King, de regisseur, de ge schiedenis in beeld heeft gebracht, dwingt alle bewondering af. Jennifer Jones, die in haar rol van Bernadette prachtig spel te zien geeft, is de ver persoonlijking van deze figuur zoals wij die ons steeds hebben voorgesteld. Ka tholiek en niet-katholiek zullen ont roerd worden door de sublieme weer gave van het Lourdes-wonder, waarvan voor hen, die in God geloven, geen uit leg nodig, en voor hen, die niet in God geloven, geen uitleg mogelijk is. De andere film, waarop wij bijzonder de aandacht willen vestigen, is „Mens, durf te leven," welke in de komende week in City draait. In een onderhou dende en dikwijls geestige film krijgt men hier de geschiedenis voorgezet van een ontmoedigd mens, die dank zij de hulp van zijn engelbewaarder alle te leurstellingen in zijn leven weet te bo- ven te komen en als het ware gedwon gen wordt de stelling te aanvaarden, dat het leven ondanks alle narigheid nog de moeite waard is. „It 's a wonder- full life" noemde Frank Capra deze uit stekende film, en niet ten onrechte. De genen, die aan de waarheid van deze woorden mochten twijfelen, raden wij aan deze film te gaan zien. Daar' kun nen zij de victorie van een ontmoedigd mens aanschouwen en de overwinning van de engelbewaarder, die hier op aarde zijn vleugels wist te verdienen. Zowel in Rembrandt als in City zijn de films voor alle leeftijden. „De vrouw van mijnheer" is een luch tige. echt genoeglijke film, die in Cine ma Palace vertoond wordt. Claudette Colbert speelt de hoofdrol als de oeminnelijke echtgenote van een bankdirecteur, die in moeilijke situa ties terechtkomt, omdat haar man haar voor korte tijd aan de hoede van een beroemde vriend toevertrouwt. Een geestig gevalletje, dat echter dient voorbehouden te worden aan vol wassenen. Twee Engelse soldaten komen uit de tropen en moeten weer in het burger leven aan de slag. Ze worden politie agent, omdat ze graag knokken willen, maar de jongste laat zich via een fa tale vrouw in een verkeerd net van gen, waardoor hij steeds verder afzaki. Wanneer de fatale vrouw een moord be gaat, wordt hij er voor aangezien en het duurt een hele tijd voor het recht zegeviert. Een Engelse film, welke in het Luxortheater draait, met enige span ning, maar niet grandioos, die men „Nachtclub" gedoopt heeft. Hieruit volgt, dat strikt volwassenen er hoogstens naar toe moeten gaan. In het Spaarnetheater kan men deze week de goede karakter-speler Harry Baur bewonderen in de film „Kozak- kenbloed". waarin hij de hoofdrol ver tolkt. Romantiek, actie en onstuimig heid zijn in deze rolprent gemixed tot een aantrekkelijk geheel. In het voor programma draait de Western „Langs vergeten wegen" (Veertien jaar). „De terugkeer van Monte Cristo", na zijn onrechtvaardige verbanning naar het Duivelseiland, gaat gepaard met de heftige scènes en opwindende gebeurte- tenissen, die de films over dit heldhaf tige gravengeslacht eigen schijnen te zijn. Dit keer is het een verre nazaat van de grote Monte Cristo, die in de knoop zit en driekwart van de film nodig heeft om hem te ontwarren. Liefhebbers van een dramatische geschiedenis zullen deze week in het Frans Hals-Theater kunnen genieten. (Boven 14 jaar). V zijn, dat verhoogt ontegenzeg lijk de sfeer in de komende' kerstdagen. Laat onze vakken nis en jarenlange ervaring U daarbij van dienst zijn. Behalve voor een flatteuze haardracht staat ook even tueel onze afdeling make-up U met deskundig advies ter zijde. Bespreekt U vooral tijdig? Dat is voor U en voor ons prettig. Grote Houtstraat 53 Tel. 15792 (ingang hoek Peuzelaarsteeg tegenover Gerzon) Aan het vijfde H.O.-ledenconcert in de Vrijdagavond-serie werkte deze keer mede het Aerdenhouts Vrouwen koor o.l.v. Alb. de Klerk, die tevens sis gastdirigept, de overige orkestwer ken van het programma vanaf de di rectielessenaar bleef leiden. Het aan deel van Aerdenhouts Vrouwenkoor bestond uit de weergave van de Missa „Sancti Aloysiï" van de Oostenrijkse componist Joh. Michael Haydn, een jon gere broer van de beroemde Joseph Haydn. Deze componist, buiten zijn „Tenebrae factae sunt" mét zijn wer ken vrijwel ongekend gebleven, schreef bovengenoemde Mis voor Vrouwen koor. een strijkorkest zonder altviolen en orgel-continuo. Herhaaldelijk treft men er de Gregoriaanse motieven in, zoals bij de aanhef van Glo ria en Credo, die bekend zijn uit de vierde Mis van het Gregoriaan se repertoire. Overigens ademt het werk grotendeels de lichte, speelse geest van het Wenen uit die tijd. Het Aerdenhouts Vrouwenkoor, dat uit voortreffelijk stemmateriaal bestaat, heeft ons in vele opzichten doen ge nieten. Jammer alleen, dat er, door welke oorzaak dan ook, niet altijd een volkomen homogeniteit met het orkest bestond- In een kleinere ruimte zal al les zeker aan accuratesse en dienten gevolge aan sfeer winnen. Lof overi gens voor de knappe prestaties in de solistische gedeelten van het koor. Kees Bornewasser speelde zijn orgel- continuo-partij zo accuraat mogelijk. De pittig gespeelde symphonie in Bes K.V. 319 wasstylistisch een mooie in leiding op dit werk. Na de pauze ^.Pastorale d'été" van Honegger, mu ziek van eenvoudig doorzichtig gehou den. constructie, met weinig complica ties, die de juiste stemming prachtig bereikt. En tot slot „Le tombeau de Couperin" van Ravel, oorspronkelijk voor piano, jaren later door de mees ter zelf geïnstrumenteerd, op de Toc cata na. Het is bedoeld als een muzi kale verering voor Couperin, uit wiens tijd Ravel de toenmalige oude dans vormen koos. Karakteristiek Ravel door harmonisatie en melodiek. Alb. de Klerk had zich met de uit voering hiervan geen gemakkelijke taak gesteld. Grotendeels wist hij zijn bedoelingen op het orkest over te brengen, hetgeen zich dan manifesteer de in ogenblikken van voortreffelijk musiceren. Vooral de laatste vorm, de Rigaudon, maakte door haar vertol king dat het slot van dit goed bezochte concert pakkend was. JAN LAARVELD. Voor de Haarlemse rechtbank ston den een viertal personen terecht, die via een minder oirbare gelegenheid por tefeuilles en portemonnaies van ver schillende personen rolden of daartoe medewerking verleenden. Juffr. S. werden twee feiten ten laste gelegd, waarbij het ging om bedragen van f350,— en f180,—. Daar kwam nog een bedrag van f 800,bij van een ge tuige, die met haar vaak zwarte borrels dronk. De officier van justitie gewaagde van een weerzinwekkende zaak. Tegen juffr. S. eiste hij een gevangenisstraf van 2(4 jaar. De kellner D. A. stond vervolgens te recht, omdat hij S. had aangezet tot diefstal, o.a. tijdens een autorit naar IJmuiden. Bij die gelegenheid kreeg juffr. S. een groot bedrag in haar han den, waarvan zij f 100,aan de kellner gaf voor de tip. De kellner evenwel verklaarde, dat hij deae f 100,— geleend had en had teruggegeven aan de eige naar, toen hij later merkte, dat het geld gestólen was. Tegen hem luidde de eis acht maanden gevangenisstraf. In de woning van de familie R. was de haard van ontucht. De vrouw hoor de twee jaar tegen zich eisen en de man drie jaar. Zij ontkenden gestolen geld aangenomen en zich tot het verhuren van een kamer beperkt te hebben. Uit spraak over veertien dagen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Het lied van Bernadette (a. 1.), .2.30 en 7.30 u.; Cinema Palace: De vrouw van mijnheer (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Nachtclub (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De te rugkeer van Monte Cristo (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2i 4.30, 7 en 9.15 u. City: Mens, durf te leven (a. 1.), 2 4.15, 6.45 en 9.15 O.; Spaarne-theater: Kozakken bloed (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLIN GEN Leffelaar (Grote Markt): Vanaf 15 Dec. Leerdams Kristal en inzendingen uit foto wedstrijd „Focus": Licht en Kristal, ge opend 'in de week 10—17 u. Leffelaar (Wagenweg): Grafische wer ken van Pierre en Ina Samuelson, ge opend in de week 1017 u. De Kerkuil (Nieuwe Gracht 23) Kunst nijverheid en binnenhuiskunst (t.m. 15 Dec.), geopend in de week 1017 u. APOTHEKEN: De Zondag-, avond en nachtdiensten dei- Haarlemse apotheken worden van 12 Dec. tot 1 Januari waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halspleip 1, tel. 11180. Zaterdag 11 December Stadsschouwburg: De Komedianten met „De Mof", 8 uur. Frans Halsmuseum: Sonatenavond Gerard v. Blerk, piano en Bouw Lemkes, viool, 8 uur. Zondag 12 December: Stadsschouwburg: De Komedianten met „De Mof", 8 uur. Concertgebouw: Wailana Hawaiians, 8 uur. Maandag 13 December Uitreiking bonkaarten, toeslagkaar- ten enz. te: Overveen (Bloemendaalseweg 188) L tot en met S, 8.30 tot 12.15 en 2 tot 5 uur. Zandvoort (Haltestraat 4) L tot en met S, 8.30 tot 12.15 en 2 tqt 5 uur. r LEREN EN LAMSHUID KLEDING voor DAMES, HEREN EN KINDEREN Speciale aanbieding Canadese rundleren wanten met kap. wol gevoerd 6.25 Zware leren motorlaarzen 29.95 TEL. 13439 - HAARLEM Naar wij vernemen is tot deurwaar der bij de rechtbank te Haarlem be noemd de heer C. G. van Haaster, cand.- deurw.jte Zandvoort. De heer Van Haas ter is geboren te Leimuiden, 10 Oct. 1914 en was sinds 1934 werkzaam op deurwaarderskantoren te Hoofddorp en Haarlem van blijvende waarde LANCE VEERSTR tl-13-HAARLEM TELEFOON 11178 X voou. WIEL- I-, V.M- ei> De Grote Markt is geen verkeersplein zoals de Place de l'Etoile in Parijs, en wanneer het wegverkeer in de loop der jaren intensiever wordt, zal het bijna noodzakelijk zijn het rijverkeer b.v. uit de Grote Houtstraat te weren. Men kent dit ook in de Kalverstraat in Amsterdam. Maar helaas hebben wij hier geen paral lelwegEn een andere oplossing? Die geeft onze tekenaar op bovenstaande prent. Hij verzekerde ons, dat de toestand in het jaar 2000 ongetwijfeld zo zal zijn. Het wegdek blijft vrij voor de autobus (andere auto's hebben maar te verdwijnen)het trottoir zal bestemd zijn voor de fietsers en de voetgangers vinden wel hun weg ovér de daken, sinter klaas-allures dus! De winkeliers wordt in overweging gegeven hu reeds plannen klaar te maken voor de bouw van een winkeldeur in het dak. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Maar troost u, we hebben nog een halve eeuw de tijd. En tekenaars hebben som- zonderlinge ideeën! Als we nu dan toch eindelijk de schil derwerken uit de gothiscjje tijd gaan zien in de kabinetten van het Bisschoppelijk Museum, dan noe men we als zuiverste exempel de Ma donna met het Kind tegen de gouden achtergrond uit de Vlaamse school (pl.m. 1480). We worden in dit kleine paneeltje geboeid door de ingetogen heid van de Maria en door de pure devotie, waarmede de schilder tegen over zijn object heeft gestaan. Dit schilderen was voor hem nog een hei lige daad, welke met evenveel eerbied en huiver voor het heilige onderwerp moest geschieden als bidden Deze hui ver treffen, we zo zuiver hierna nog zel den aan. Het schilderen wordt een kunst en doel in zichzelf in deze vijftiende eeuw en een ijdel bedrijt. De geestes gesteldheid der gothiek knapt niet plot seling af, fnaar zal een eeuw lang óf bij bepaalde figuren, óf in fragmenten van werken opduiken. Het „Vertrek van de monniken" van de meester van Delft, die in de eerste helft van de 16e eeuw leefde, vertoont een voor die tijd armelijke vlakheid van uitbeelding in het stenen bouwsel en het grastapijt op de voorgrond is maar zeer onbeholpen aangegeven. De zeer kundige, van psychologische obser vatie getuigende détailbehandeling van de monnikenkoppen is met de opge merkte onbeholpenheid eigenlijk een vreemde tegenstelling in het behéersen van de schildertechniek. an van Eyck heeft reeds in 1430 „de Aanbidding van het Lam Gods" met miniaturistische fijnheid van penseelvoering en in Bourgondische rijkdom geschilderd. En Hugo van der Goes, die twintig jaar na Van Eyck's dood wordt geboren, maakt werk van een losheid en met een picturale vrij heid van visie (man met de hoofddoek) als op het grote doek hier, dat uit zijn atelier stamt. Kan het dan bevreemden hier nog een faze te vinden uit het eerste pogen om de omringende wereld op het paneel te brengen? Een factor van betekenis zal zeker ook zijn of een schilder werkte in het zeer hoog staande Vlaamse milieu of daarbuiten De kleine anonieme „Kruisafname", die hier gedateerd is tussen 1450 en 1500, heeft nog slechts in de opzet iets van het gothische, maar is in de wapperen de zwierigheid van een rode mantel en in de nadrukkelijk verdiepte mond- hoekjes van elk der figuren zowaar reeds ónder Italiaanse invloed. Bij de Meester van Sint Gudule is het perspectivische manco in het witte kerkfragment nauwelijks opvallend om de rijkdom aan brillante détails en vooral om de kostelijke typering van de omstanders bij de verloving van de H. Maagd en Sint Jozef. Met veel ge noegen neemt men elk onderdeel uit het werk van. deze in de bijzaken spot tende schilder in zich op. Ook Barthel Bruyn van Keulen (t 1555) van wie hier twee zijvleugels ener tripliek hangen, het ene met de schenker en twee zoontjes, het andere met diens vrouw en de dochtertjes, is in de op bouw nog zeer gebonden aan de oude tijd, maar is van geest volkomen pro faan en eigenlijk niet meer dan een vroege vorm van portret, gespeend van iedere vroomheid ondanks de gevou wen handen. Uit deze weinige werken blijkt al voldoende, dat een machtige en het gehele denken omploegende idee de 15e eeuw heeft beheerst, en tevens, dat zij voor de ontwikkeling van de schilderkunst van onschatbare betéke nis is geweest en slechts te vergelijken met een revolutie als van onze decen nia. Eeuwenlang gekluisterd aan de By zantijnse vormgeving ontstaat na een korte inleiding bij Jan van Eyck als eerste en ten voeten uit: het realisme, ontdekkend de ruimte, het perspectief, de kleurbinding, het détail. Dit gebeurt in de tijd van Bourgondische weelde- uitspattingen, in het sociale licht van •de opkomst der steden, tijdens de de cadentie ook van het Christelijk ge loof sbeleven, die uitbarsten zal in de hervorming. De vooruitstrevenden en de conservatieven legden voor ons in een zelfde tijd twee werelden vast, soms zelfs binnen één werkstuk. Nog is de geest beheerst door de gothiek, maar in de stijl-uiterlijkheden wordt de renaissance gedemonstreerd. L. T. Dr. A. F. J. Portielje, directeur van het Genootschap „Natura Artis Magis- tra" zal voor de leden van Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld een voordracht houden over „Dierenleven" en wel op Maandag, 13 dezer, te 20 uur in Restau rant „Boekenrode". Tijdens de voordracht zal de heer Verkruysen, filmoperateur, de daarin te bespreken in- en uitheemse dieren op het doek aan de aanwezigen voorstel len. De raad besloot 15 Juli de heer P. Jon- gepier, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag te verlenen als directeur van het ge meente gas- en waterbedrijf. B. en W. bieden thans voor de vervulling van de ze vacature de navolgende aanbevelin gen aan: 1. J. Buiter, directeur der N. V. Gasfa briek Barradeel, tevens directeur van de gasfabriek Het Bildt; 2. P. J. de Klerk, directeur van de gasfabriek te" Tiel. 3. M. H. Jongepier, hoofdopzichter-wnd. directeur van het gas- en waterbedrijf van Rheden. Op de ontwerp-begroting 1*949 is een bedrag van 28.500.uitgetrokken voor afrastering van dat gedeelte van de algemene begraafplaats te Bloemen- daal. waarmede deze begraafplaats is uitgebreid. Met het oog op de beplanting van dat gedeelts in het vroege voorjaar van 1949. is het zeer gewenst, dat be doelde afrastering thans reeds wprdt aangebracht, zodat B. en W. het cre- diet aanvragen. De Raad van de gemeente Bloemen- daal komt Donderdag 16 December, 's midags 2.15 uur, in openbare verga dering bijeen. Wethouder A. van Geluk zal in het vervolg 's Zaterdags zijn spreekuur hou den in het kantoor van Publieke Werken te Overveen van 8.309.30 uur. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maandag: H. Familie heren 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. en jongedames 8.15 uur. Woensdag: congr. jongens 7 u. en 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Lof 7 u., biechten 4.308.30 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. Maandag: congr. heren 8 U. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 uur. Woensdag: Lof 7.30 u.; congr. jongens 7 u. congr. jongemannen 8 u. Dondei- dag: congr. ongeh. dames 8 u. Zater dag biechten 56.30 en 79 u.; Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; Lof 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: congr. jongens 6.45 en jongemannen. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4—9 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogm.) jongenscongr. 5.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: congr. dames 8 uur. Dinsdag: congr. meisjes sen. 7.30 uur. Woensdag: congr. jongemannen 8 uur. Donderdag: biechten en H. Uur 78 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u. en Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amsterdam straat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.45 uur; Lof 7 u. Dinsdag congr. meisjes jun. 7 u.; jongedames 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u.; fam. dames 8 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 4J308.30 u. en Lof 7 uur. ALLERH. HART VAN JESUS (Klever parkweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Lof 7,30 u. Maandag: congr. meisjes 7 u. en dames 8.15 u. Woensdag: congr. heren 8.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 57 en 7.309.30 u. H.II. ELIZABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; congr jongens 'jun. 12.15 u. Lof 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u., congr. meisjes 8.15 u. Don derdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—8.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis), en 11.30 u.; Lof 7 u. Maandag; fam. heren 8 u. Dinsdag: Mariagarde 7 u. Woensdag: congr. jongemannen 8 u. Donderdag: Lóf 7.30 u. Zaterdag: biecb ten 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 6.30 u. Maandag: H. Fam. da mes 8 u. Dinsdag: congr. dames 8 n. Vrijdag Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—9 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen- daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 u.; Advents- predicatie 7.30 u. Qonderdag: 7.30 u. Lof. Zaterdag: biechten 56.30 en 79 u.; Lof 7.30 u. H. SACRAMENT (Bloemendaal). Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10.15 (Hoogmis), Lof 6.30 u. Zaterdag: biechten 5.306.30 en 7.159 u.; Rozenhoedje 7.15 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. Maan dag: congr. heren 8 u. zaterdag: biechten 48 u.; Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Agnescongr. 12.30 u.; Lof 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Maria garde sen. 7 u.; congr. jongemannen 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten. 56 en 79 u.; Lof 7.30 u. O. L. VROUW HEMELVAART (Heem stede). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 4 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58 u.; Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerdèn- hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 49 u.; Lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvooft). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis); Lof 7 u. Maandag: congr. dames 7.30 u. Dins dag: congr. jongedames 7.30 u. Vrijdag: congr. jongemannen 7.30 u. Zaterdag: biechten 58 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). Zon dag: H.H. Missen 7.30 en .10 u. (Hoog mis); Lof 2.30 u. Maandag: congr. meis jes 7.30 u.; jongedames 8.15 u. Zaterdag: biechten 57.30 u.; Lof 7.30 u. Blijkens een ingezonden stuk in het „Weekblad voor Bloembollencultuur" is er nu weer onenigheid tussen de alge mene vereniging en de Bond van Bloem bollenhandelaren. Overleg zou genegeerd of volkomen achterwege gelaten zijn o.a. in de kwestie verhaal van omzet belasting. reclame-termijn voor gelever de gladiolen, de heffing op de export naar Engeland etc. De Bond schrijft: zonder deugdelijk onderzoek en zonder zelfs het meest summiere overleg met onze exportorganisatie is een maatregel verzocht, waarin nauwelijks iets anders dan epn opening van vijandelijkheden kan worden gezien. Kan de goede ver houding niet hersteld worden, dan is alleen een opgedrongen strijd mogelijk, waarmede het vak niet gediend is, maar waarvoor de Bond dan alle verantwoor delijkheid afwijst. Dat kon er ook alweer bij in dat al toos onrustige bloembollenvak! LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 De accomodatie van de Burgemeester van Alphenweg zal noodzakelijk moeten worden uitgebreid. De tribune biedt thans plaats aan 1231 personen. Dit is zeer onvoldoende, bovendien ontbreekt een geschikte gelegen heid om officiële personen te ontvangen en een plaats te geven. Daaarom wordt voor gesteld nog drie tribune-vakken te bou wen, tezamen plaats biedende aan 1974 be zoekers. De kosten worden geraamd op f 66.300. Een tijdwaarnemershuisje zal wor den gesticht voor f 4300. Op het wegdek zal een slijtlaag worden aangebracht, waar mede f 25.000 is gemoeid. Naar de tunnel Oost zal een definitieve toegangsweg wor den aangelegd (f33.300). De toegang vanaf de Van Galenstraat zal worden verbeterd en van een tweede tegelpad worden voor zien, kosten rond f 13000. Tot gemak van de toeschouwers en om de duinbeplanting tegen beschadiging te beschermen zullen op het binnenterrein wandelpaden worden aangelegd. Met verschillende kleinere werk zaamheden zal in totaal rond f 175.000 no dig zijn. B. en W. stellen de raad voor, daarvoor een crediet te verlenen. De raad van Zandvoort komt Dinsdag avond in vergadering bijeen. De agenda vermeldt het onderzoek van de geloofsbrie ven van het nieuw benoemde lid J. Koning Lzn., benoeming van twee leden van maat schappelijk hulpbetoon, het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Nederl. Gemeenten en opheffing van een gemeenschappelijke regeling met Haarlem betreffende het buitengewoon la ger onderwijs. Aan de raad wordt voorgesteld een geld lening groot rond f 800.000 aan te gaan met het alg. burgerlijk pensioenfonds ter aflos sing van de rijksvoorschotten voor de 61 woningen van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" aan de Potgieter straat. Ook Wordt voorgesteld een tweetal geldleningen, tezamen groot f 750,000, te ga randeren, welke voornoemde vereniging aangaat ter financiering van de bouw van 18 en 41 woningen. Deze leningen dragen een rente van 3 y pet. Voor de leden van de vereniging voor vreemdelingenverkeer hield Jhr. Dr. Molle- rus uit Haarlem Donderdagavond een zeer interessante lezing over zijn reis naar Cu rasao. Venezuela, Suriname, enz. Op gees tige en vlotte wijze gaf de spreker een beeld van de belevenissen op deze interessante reis. Na de pauze werd de gehele reis in lichtbeelden weergegeven. De voorzitter van V.V.V.burgemeester mr. Fenema verklaarde nog nimmer 'n der gelijke leerzame en onderhoudende reisbe schrijving te hebben aanhoord. Het har- teliik woord van dank werd door de aan wezigen met een krachtig applaus onder streept, De postduivenvereniging „Pleines" houdt de jaarlijkse tentoonstelling van postduiven op Zaterdag en Zondag in gebouw „Ons Huis". De tentoonstelling wordt Zaterdagmiddag om 5 uur ge opend. HAARLEM Dat zal me weer wat worden op die algemene vergadering van Bloem bollencultuur In het vakblad g^an de eerzame cultuurbedrijvers elkander te lijf met grof geschut en op de afde lingsvergaderingen, die thans overal gehouden worden, vindt de een zwart wat de ander wit vindt. Ik krijg meer en meer de indruk, dat de bollenmensen nazaten zijn van de onvervalste cow boys. Het verwondert me telkens, dat er tijdens een vergadering niet eens een vakgenoot te paard door een spiegelruit draaft en uit een stengun een serie scho ten lost. Of dat op een bijeenkomst in Haarlem plotseling een Hillegommer verschijnt, met een masker voor en een revolver in de hand, onder het uit schreeuwen van de leuze: de zetel in Hillegom! Nu zijn de anti-saneerders de strijders op briesende paarden, maar als straks de sanering is afgeschaft, komt er misschien weer een saneerders-club, die op Amerikaanse wijze inwilliging van haar verlangens eist. Ik mag dat heetbl'oedige wel. Ze kunnen in de bol- lenwereld niet zeggen: ziezo, nu zijn we klaar, laat ons een pijpje roken. Eerlijk gezegd, de bollenjongens zouden uitster ven en deze ramp zou voor het goede vaderland niet te overzien zijn. Van ónze kant heeft LI niets te vrezen; Want DE GROOT s KANT. dié raag er wezen! Damesmodes Nouveauté s Gr. Houtstraat 98 Maandagavond houdt de kring Sant poort van de K.A.B. een culturele ge zinsavond in het Stationskoffiehuis te Santpoort-Station. Spreker is de heer A. A. v. d. Veldt. districtsbestuurder van de K.A.B., over het onderwerp „Van Kind tot Arbeider". Een week later, Maandag 20 Dec., wordt de weggevallen culturele avond te Driehuis ingehaald. De heer Theo Windt zal in de parochiezaal spreken over zijn belevenissen in Rusland. Met ingang van 1 Januari 1949 wordt de premie voor, ingevolge het Zieken- fondsbesluit, verplicht-verzekerden ver laagd van 3.8% tot 3.6%. Zoals bekend moet de werkgever de helft van die premie op het loon van de werknemer inhouden. Het werknemers aandeel in de ziekenfondspremie wordt derhalve" verlaagd van 1.9% op 1.8%. De maximum-inhouding, die voorheen 4.96 (voor maandloon van ƒ260 af), of ƒ1.14 (voor weekloon van ƒ60 af), of ƒ0.19 fvoor dagloon van 10 af) bedroeg, 1 wordt in het komende jaar resp. ƒ4.69, ƒ1.08 en ƒ0.18. Zoals bekend, is dezer dagen een wets ontwerp ingediend tot verhoging van de kinderbijslag, te rekenen van het tweede kind, met terugwerkende kracht tot 1 October j.I. Het ministerie van Financiën vestigt er thans de aandacht op, dat de werkgevers voor de heffing van de loon belasting tot nader order de kinderbij slag kunnen blijven berekenen als tot dusver. Met de voorgenomen verhoging behoeft derhalve voor de berekening van de loonbelasting vooralsnog geen rekening te worden gehouden. Over de loonbijslag van 1 per week moet, zoals reeds eerder te kennen werd gegeven, van de aanvang af loonbelasting en vcr- eveningshcffing worden voldaan. A. P. meldt, dat Soekarno de uitnodi ging om naar India te gaan heeft aan vaard. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: Dr. J. J. v. Luin, Brosteeweg 76, tel. 15538; dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37. tel. 29903; dr. J. L. Tombrock. Burg. v. Len- nepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heemst. Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197, Aer- denhout; Apotheek Zandv.laan 164, tel. 26772. m (uitgezonderd avondjaponnen) IN ENKELE DAGEN TERUG W A S.J E N - iA« I STOHEH - VERVEN Geestbrugkade 34-37 Rijswijk - Tel. 118510 Filialen: Haarlem, Barrevoetestr. 23, Tel. 15900 - 15131 Xleverparkweg 100 - Tel. 15131

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2