GRAF VAN ST. PETRUS BLOOTGELEGD m I SPANNING ROND DE MIDDELLANDSE ZEE DE WERELD ROND Strijd om de hegemonie Begroting Justitie aanvaard r Wij luisteren naar v.. Paus Pias XIIzal zelf resultaten van opgravingen bekend maken EERSTE VLIEGTUIG UIT BUENOS AIRES „Symbolische postzak Verklaring over rechten van de mens goedgekeurd Indonesische pensioenen .J ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 PAGINA 5 Opgravingen in Vaticaanse heuvel Prof. Brouwers secretaris generaal van Eicon. Zaken Liturgische weekkalender wm Internationale kalender van de F.E.I. Zal Tito Triest opeisen 'Prof. Schuh over de voetbalpool Beslissing in zaak-Weinreb Naar een uiteindelijke regeling Beurs van Amsterdam Beurs van New York i (Van onze bijzondere correspondent) ROME, 5 December 1948. Op 23 November j.l. heeft het Romeins dagblad „The Daily American" een sensationeel artikel gepubliceerd, waarin de spot wordt gedreven met de opgravingen, welke sedert 1940, op bevel van Pius XII, verricht worden in de nm.geving van het graf van de H. Petrus in de grotten van de basiliek St. Pieier. Volgens dit blad „zouden de opgravingen gestaakt zijn, toen bleek, dot er geen resten van de eerste Heilige gevonden zouden worden. Als een bespotting van de vrome inspanningen zijn er wel naast het veronderstelde graf van de Apostel de monumentale graftomben en beelden van twee heidenen gevonden." Op dezelfde dag bevatte het christen-democratisch dagblad „La Liberia" het bericht, van een persoon, betrokken bij deze opgravingen, vernomen te hebben, dat het graf van de Prins der Apostelen was blootgelegd. Het blad voegt hieraan toe, dat het de naam van de zegsman niet bekend kan maken, daar deze, zoals trouwens alle personen, verbonden aan deze archeologische arbeid, onder eed zich verplicht heeft tot geheimhouding van alles, dat met deze opgravingen in verband staat. Deze twee berichten, waarvan het een in volkomen tegenspraak is met het andere, hebben de opgravingen van de St. rteter in de belangstelling van de gehele wereld gebracht. Door navragin gen van personen uit verantwoordelijke, Romeinse, archeologische kringen, die tevens onmiddellijk bij de opgravingen betrokken zijn, zijn wij in staat de legen darische strekking van het artikel van ,,The Daily American" beslist van de hand te wijzen en met deze archeolo gische geleerden vast te stellen, dat met deze opgravingen kosten en moeiten ruimschoots beloond zijn, daar zij tot het blootleggen van het graf van de eerste Paus geleid hebben. Geschiedkundig stond reeds het feit, dat St. Petrus op de Vaticaanse heuvel be graven ligt, uit tot ons ge komen documenten onom stotelijk vast. In het jaar 200, dus slechts 130 laar na de marteldood van Petrus, schrijft de Romeinse pries ter Caius aan een zekere Proclus: „Ga naar het Va- ticaan en naar de Via Ostia en gij zult er de tropheeön (zegetekenen van martelaren in de vorm van grafmonu menten) vinden van de stichters van deze Kerk (van Rome), Petrus en Paulus". Deze tekst wordt in de werken van de ge schiedschrijver Eusebius (265—340) gaaf weergegeven. Het „Liber Fontificalis", de oudste verzameling van de levensbeschrijvingen van "*e eerste Pausen, vermeldt daarenboven, dat de Romein se priester Anaeletus, in het jaar 76 onder deze naam tot Paus verkozen en aldus de tweede opvolger van Petrus, dus minder dan 30 .jaar na diens dood, op het graf van de Prins der Apostelen een monument heeft opgericht, dat uit twee vertrekken bestond, Waarvan het eerste de eigenlijke grafkamer vorm de en het andere, op een hoger niveau gelegen, de gelovigen als verzamel plaats diende tot het vieren Van de heilige Geheimen. Slechts 250 jaar later bouwde keizer Constantijn, die met de afkondiging van het edict van Milaan (313) de periode van Vervolging voor de Romeinse Kerk voor goed afsluit, zijn beroemde basiliek op de Plaats, waar Anaeletus het grafmonument had opgericht. Constantijn vervangt dit monument door een „domus regalis", een koninklijk verblijf, van binnen versierd met goud en juwelen en waarvan de bui tenmuren met kostbare marmeren platen bedekt waren. Pius XII keurde in 1940 de plannen van de Permanente Bouwcommissie van de St. Pieter goed, om de vloer van de Vaticaanse grotten onder de basiliek een tachtig centimeter te verlagen met het doel het bezoek aan deze grotten voor de pelgrims aantrekkelijker en suggestiever te maken. Bij de hiervoor noodzakelijke gravingen stiet men al zeer spoedig op vondsten van archeolo gische waarde, welke de oorzaak zijn geworden, dat er gedurende de laatste acht jaren rondom het graf van de H. Petrus meer gegraven is dan aanvanke lijk de bedoeling was. Vooral de pelgrims van het aanstaan de Heilig Jaar zullen terzijde van de nu bestaande grotten geleid worden door een nauwe gang, welke aan weerszijde toegang geeft tot een serie grafkamers. Deze vormen een onderdeel van de heidense begraafplaats, welke Pius (138161) van de Belgische pro vincie, van de familie van de Caetennii van de Valerii en nog van enige andere, een gehele wijk van het keizerlijk Rome. De grafkamers, in doorsnede drie tot vier meter lang, breed en hoog, ston den bij hun ontdekking nog vol met sarcophagen, albasten kruiken, beelden en andere voorwerpen, welke men door gaans in dit soort van vertrekken aan treft. In die der Caetennii heeft men in een sarcophaag het gebalsemde lijk gevonden van Ostoria Chlidone, gewik keld in een purperkleurige lijkwade en het gezicht bedekt met een sluier van gouddraad. Maar in de dagen van Constantijn was deze begraafplaats geen verlaten kerk hof, doch deed zij nog volop dienst voor het begraven en bijzetten van lijken. Keizer Constantijn is de bouw van zijn basiliek in 324, volgens anderen in 326 begonnen. Het was daarom voor Con stantijn niet moeilijk te weten, waar het graf van Petrus zich op deze begraaf plaats bevond. Het terrein van de Vaticaanse heuvel bood daarenboven voor het bouwen van een kerk vooral het grote nadeel, dat de helling juist op dat gedeelte, waar het graf zich bevond, zeer steil was. De ar chitecten van Constantijn zagen zich daarom genoodzaakt drie muren op ge lijke afstand van elkander zeven me ter ongeveer vanaf de begane grond op te trekken en de ruimte tussen deze muren vervolgens met ruim 40.000 ku bieke meters aangebrachte aarde aan te vullen. Bij de opgravingen van de laat ste jaren heeft men ook deze muren blootgelegd, bouwwerken van een hoog te van elf meter en op verschillende plaatsen van meer dan twee meter dik. Indien Constantijn niet heel zeker ge weten had, dat het graf, door hem ge kend als dat van de H. Petrus, waarlijk dat- van de Prins der Apostelen was, dan had hij zich veel moeiten kun nen besparen met niet be slist op die steile helling van de Vaticaanse heuvel zijn basiliek te willen bouwen. Alhoewel de Pauselijke archeologen deze nieuwe vondsten van overblijfse len van de Conslantijnse basiliek zeer belangrijk vonden, vormden ze toch niet hun uiteindelijk doel. Dit was het graf van Pe trus en in deze richting werd dan ook verder ge speurd. Een altaar in ba rokstijl, dat in de grotten juist boven dit graf stond, werd daarom van zijn barokversierselen ont daan, waarna men een zeer eenvoudig laag al taar overhield, waarvan stijl en vorm overeenko men met die van altaren uit de eerste eeuwen van de christenheid. Bij deze ontmanteling vond men achter het altaar de muur In de „Ijzeren" eeuwen geraakt het Constantijns bouwwerk in verval, dom bij geloof weeft waarlijke legenden om het graf van Petrus. De nieuwe, tegenwoordige basiliek herrijst wel op de traditionele plaats van Petrus' graf. maar zonder dit te exploreren, totdat Pius X en Benedictus XV reeds voorbereidende werkzaamheden doen verrichten om dit bloot te leggen. De oudrRomeinse grafkamer, die aan het licht kwam onder de crypte p hl ten waar v a n c^^ort van de St. Pieter. marmer terstond herkend werd als zijnde hetzelfde als dat gebruikt voor de uitwendige be kleding van de „domus regalis" van Con stantijn. Terzijde van deze marmerbe kleding heeft men een zeer nauw gat in de muur aangebracht en daar achter heeft men een begraafplaats gevonden, welke als de juiste plaats beschouwd moet worden, waar het lichaam van Pe trus eens gerust heeft. Het wachten is, volgens onze verant woordelijke zegsman, op de overhandi ging aan de Paus van een eindrapport, waarin de archeologische commissie haar bevinding officieel aan de H. Va der zal mededelen. Pius XII heeft Zich het wereldkundig maken van de resul taten van de opgravingen gereserveerd en in archeologische kringen van het Vaticaan vermoedt men, dat de H. Va der dit in Zijn toespraak op de vigilie van het aanstaande hoogfeest van Kerst mis zal doen. zich in Nero's tijd op de Vaticaanse heuvel bevond. Het bestaan van dit kerkhof was reeds bij de bouw van de' St. Pieter in de XV eeuw ontdekt, maar tot nu toe niet in bijzonderheden blootgelegd. Niet minder dan elf van deze graf kamers zijn nu uitgegraven. De namen van een tiental heidense Romeinse fa milies zijn daardoor aan de vergetelheid ontrukt zoals die van Caius Popilius Heracla-, van Aurelius Hermis, die zijn vrouw Fannia op het* einde van de derde eeuw in de door hem gebouwde grafkamer op dit kerkhof heeft bijge zet, van de familie der Tullii (vader Lucius Tullius Zethus, moeder Tullia Athene en hun twee kinderen Tullia Secunda en Tullius Athenus), van de familie van Titus Aelius de Tiran, ad ministratiehouder van keizer Antonius yy (Van onze verslaggever) „Zo even is geland de PHTPB uit Buenos Aires," zo klonk gistermiddag om vier uur de welluidende damesstem, die vertrek en aankomst op Schiphol via de omroepinstallatie pleegt mee te delen over het vliegveld. En niet de geringste trilling in die stem deed vermoeden, dat de betreffende dame ook even onder de indruk was van de omstandigheid, dat zy deze aankondiging voor de eertse heer deed.... De luchthaven was voor deze gelegen heid met de Nederlandse en de Argen tijnse vlaggen versierd, te meer ook om dat met dit eerste toestel een zevental hoge Argentijnse gasten, stuk voor stuk in waarheid „klinkende!' namen dra gend. waren meegekomen. Daar waren o.m. dr. Julio Enesto Spiritoso, directeur- generaal van de Commerciële Lucht vaart, en lt.-kol. A. Ricotti, onderstaats- Bij K. B. is op diens verzoek, in ver band met zijn benoeming tot buiten gewoon hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, per 1 Januari aan prof. dr. T. P. van der Kooy eervol ontslag verleend als secretaris-generaal van het ministerie van Economische Za ken, onder dankbetuiging voor de be langrijke diensten in die functie bewe zen. Met ingang van genoemde datum is als secretaris-generaal van Economi sche Zaken beonemd prof. G. Brouwers, directeur-generaal van de prijzen. Prof. Brouwers blijft belast met de functie van directeur-generaal van de prijzen. secretaris van het transportwezen, en de directeur van de Posterijen in Argenti nië, Hugo Mc.Albonico. De laatste bood aan zijn Nederlandse collega, de wnd.-directeur-generaal van de P.T.T., de heer F. van Houwelingen, een „symbolische" postzak aan, die ech ter ieder intrigeerde, omdat zij er ken nelijk als een „echte" met inhoud nog wel uitzag. ZONDAG 12 DECEMBER: 3de Zon- o u'^ent; <Gaudete) Mis v.d. w V? ^.vfngenis; Credo; pref. MAANDAfrH Tgh-ld' paars of rose' MAANDAG H. Lucia, maagd, martela- res, eigen Mis; 2. Onb. Ontvangenis; 3. gebed v. d. dag; Credo; pref v O L Vrouw; rood. DINSDAG onder'octaaf v" P' Vrouw; Mis v.h. feest; 2. ge bed v.d. dag; 3 tot de H. Geest; Credo; pref. v. O. L. Vrouw; wit. WOENSDAG Quatertemperwoensdag; octaafdag v' Onb. Ontvangenis; Mis v.h. feest; 2 ge bed v.d. dag; Credo; pref. v. .L. Vrouw; wit. N.B.: Gulden Mis; Mis Ro- rate; Gloria; 2. gebed v.d. dag; Credo; pref. v. O. L. Vrouw. DONDERDAG: H Eusebius, bisschop, martelaar; Mis Sacerdotes; 2. gebed v.d. dag; 3. tot de H. Maagd (Haarlem: 4. voor de Bis schop); gewone pref.; rood. VRIJDAG: Quatertempervrijdag; eigen Mis; 2. tot de H. Maagd; 3. voor Kerk of Paus; ge wone prefatie; paars. ZATERDAG: Quatertemperzaterdag; eigen Mis; 2. tot de H. Maagd; 3. voor Kerk °f 6e- wone prefatie; paars. ZONDAG 19 DE CEMBER: 4de Zondag v.d. Advent; Mis v.d. dag; 2. tot de H. Maagd; 3. voor Kerk of Paus; Credo; pref. v.d. H. Drievuldigheid; paars. Terwijl hier de kachels worden ge stookt, haalt men in Australië de graanoogst binnen. Het weer is er ideaal en in lange queues wachten de auto's om het graan bij de silo's af te leveren. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft de verklaring over de rechten van de mens, met 48 tegen 0 stemmen bij 8 onthoudingen, goedgekeurd. De verklaring bestaat uit 31 artikelen en heeft alleen in moreel opzicht bindende kracht voor de staten, die haar hebben goedgekeurd. De verklaring is door alle ledenstaten gesteund, met uitzondering van de Sovjet-Unie, de vijf Oost-Euro- pese landen, Zuid-Afrika en Saoedi- Arabië. Joodse en Arabische militaire leiders zullen in Jeruzalem Zondag besprekin gen voeren over de mogelijkheid om een vrije toegang naar Bethlehem mo gelijk te maken ter gelegenheid van het Kerstfeest. De Amerikaanse vakvereniging van transportarbeiders van het C.I.O. heeft gisteren met algemeene stemmen be- sloteij communisten en hun aanhangers buiten te sluiten van het bekleden van functies in de vakbond. Dezer dagen heeft de Federation Equestre Internationale een bijeenkomst te Parijs gehouden, waar achttien lan den vertegenwoordigd waren, onder meer ook Nederland door een delegatie van de Nederlandse Hippische Sport bond. Op deze vergadering werd een Zwit sers voorstel aangenomen dat behalve, ir: dubbel- of meersprongen, de onder linge afstand der hindernissen niet min der dan 24 meter zal mogen bedragen Te Londen bij de'Olympische Spelen was dit in sommige gevallen nauwelijks 20 meter, hetgeen een ongunstige invloed heeft gehad. In het vervolg is de deelneming van amateurs en professionals op nationale concoursen toegestaan, waarbij echter de nationale organisatie verantwoorde lijk blijft. De internationale kalender voor 1949 werd als volgt samengesteld: Cairo 2031 Maart, Nice 1625 April. Rome 30 April8 Mei. Lissabon 1428 Mei. Parijs 2129 Mei, Madrid 28 Mei5 Juni, Barcelona 11——19 Juni, Vichy 25 Juni3 Juli, Londen 2229 Juli, Dublin 26 Aug., Ostende 18—24 Aug.. Le Zoute 2628 Aug., Rotterdam 15 Sept., Cas- caes 311 Sept., Stresa of Merano 1 10 Oct., Zürich-Genève 10—20 Nov., To ronto 1624 Nov. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, December 1948 Het j^ote debat in het Ital. Parlement over de buitenlandse politiek is geëindigd. Zoals men weet, vormde Nenni's motie van wantrouwen in Graaf Sforza (en daarmee in de regering-De Gasperi) het uitgangs punt, doch niemand heeft kunnen voorzien, dat dit tweemaal uitgestelde debat uiteindelijk plaats zou vinden in zulke dramatische omstandigheden als thans het geval was. Het kabinet-De Gasperi is zegevierend uit dit parle mentaire debat t« voorschijn getreden. Doch van meer betekenis dan deze zegepraal ia de achtergrond van het debat geweest. Het ganse beeld is in weinige weken totaal gewijzigd en de achtergrond van deze ideeën-strijd is onverwacht dermate verbreed, dat men van een histo risch debat kan spreken, niet slechts voor Italië's toekomst, doch zeker ook voor de gehele zich vormende constellatie van de machten en de intér-Euro- pese verhoudingen. Niet meer Italië's plaats in de wereld, niet meer de keuze tussen Oost en West, en zeker niet meer neutraliteit of de vele nuances hiervan vormden het eigenlijke onderwerp. Het ging om twee problemen, die de toekomst van Italië bepalen en die de vrede binnen Europa voor een goed deel zullen be heersen: de Italiaanse koloniën en Triest. Xy Wereldvermaarde plantentuin te Buitenzorg is zo goed als geheel in oude luister hersteld. Botanici uit de gehele eW komen hier hun kennis verrijken. Een tuinman bezig met het onderhoud van de enorme cactea uit Alexico. Het vraagstuk van de voormalige kolo niën is in een critiek stadium geraakt De tijd, dat regeringskringen in Rome een kal merende houding aannamen tegenover de publieke opinie, is definite! voorbij. Het zal thans hard tegen hard gaan, zoals De Gasperi bij zijn terugkeer ui» Frankrijk gezegd heeft, hetgeen door Sforza in een interessant interview werd herhaald. De toenemende spanning in het Mid dellandse Zee-gebied en de gevaren, die hier dreigen, werden door Adm. Cun ningham bondig samengevat: „Een Rus sische invasie in de Middellandse Zee be hoort tot de reële mogelijkheden, naar mate het „allen tegen allen" hier langer voortduurtDit „allen tegen allen" en de spanningen die er het gevolg van zijn, dateren zonder twijfel van het on gelukkige moment, waarop het evenwicht hier voorgoed verbroken werd. Door het uitschakelen van Italië als Middellandse Zec-mogendheid en het virtueel verdwij nen van Engeland. De snel stijgende temperatuur in dit „vacuum" nadert bedenkelijk het kook- Politiek gesproken heeft Engeland zich bij alle betrokkenen onmogelijk ge- maakt: dit geldt voor Griekenland en e' voor Egypte en het H. Land, evenzeer voor Italië en Frankrijk ae„it^S m "varingen in hun Noord- Afrikaanse bezittingen. jongste^Kes'ehierid" Lijdig inzag- heeft de ogenblikkelök ttet18 t ™eT Dat Amerika vr. rtat a te reageren, eveneens, ^erkt bleef ka?nse °Ptreden niet be perkt bleef tot Griekenland en Turkiie is een publiek geheim.... De nog steeds di'eo- geheime voorbereidingen op militair en Vtra tegisch gebied overtreffen verre de Duur. diplomatieke actie I En men kan slechts hopen, dat de geruchten i„zake vliegvel den, opslagplaatsen, haven-aanleg en ver bindingslijnen door, in en rond de Sahara nog vele jaren geruchten zullen blijven' doch in Rome wordt rekening gehouden met een aanstaand openlijk Amerikaans op treden. De spanningen rond Berlijn en Wenen de oorlog in China, de onrust in Veilig heidsraad en U.NO.-assemblee werkten ertoe mede om de grote gevaren welke Afrika oplevert, achter de schermen te houden. Een omstandigheid intussen, die alle betrokkenen als een voordeel moeten voelen. Het heeft weinig zin om een op somming te geven van de conflicten, wen sen, intriges en zelfs strijd: een blik op de kaart is voldoende. Egypte dat naar het Zuiden dringt; Abessynië dat naar de zeeën streeft: de Arabieren, die hun in vloed zien toenemen; de strijd in het H. Land; de geheimzinnige politiek van de Senussi in Cyrenaïca; de merkwaardige versterkingen, die Frankrijk zowel langs de kusten als aan de Lybisdhe grens van Tunis sedert maanden laat uitvoeren.... En overal, onzichtbaar en duister, Rus sische invloeden. Evenals de even ge heime Amerikaanse tegenactie. De span ningen nemen toe in dit vacuum: er is waarlijk geen reden tot gerustheid! Het spreekt vanzelf, dat Rome niets on gedaan laat om van dit alles het grootst, mogelijke profijt te trekken. En de kan sen staan niet slecht. Immers een Italië, dat geheel op Amerika is gericht, zal betere garanties bieden voor rust en orde in dit strategisch allerbelangrijkste gebied, dan een toegeven aan Egyptische, Abes- synse of Senussi-wensen. En hier ligt de kern van Rome's optimisme ten aanzien van een innig samengaan met Washing ton; zoals hier tevens de oorzaak ligt voor de steeds toenemende afkeer tegen en de immer slechter wordende verhouding mét Engeland. Intussen bestaat er nog een andere, voor Italië hoogst belangrijke kwestie] die aan de handige politiek van Sforza welhaast onoverkomelijke moeilijkheden kan bereiden. Dit is Triëst. a??™??!] ontmoeten de Italianen de le van Amerika; doch hier liggen evenveel kiemen voor con- JT m he,4-Zuiden oorzaken voor innige samenwerking bestaan. De Amerikaanse politiek rond het Mid dellandse Zee-bekken valt uiteen in twee duidelijk te onderscheiden sferen. In grote trekken kan men zeggen, dat in Afrika langs de kusten en tot diep in het binnen land, de militairen de leiding hebben? h.er rol Cn slechts strategische factoren een Langs de Noordkust van deze zee, dus m geheel Zuid-Europa, zijn het de diplo maten. die werkzaam blijven. Zélfs in Griekenland, zélfs in Triëst. En dit geldt in de hoogste mate voor Rome, om de voorbij te gaan). In Italië's hoofdstad is sedert lang de Amerikaan»» ambassadeur de belangrijkste p?r£on?ijk- Tot voor kort kon de Amerikaanse poli tiek in Zuid-Europa moeilijk anders dan Rome's volledige instemming hebben. Mus solini's Balkan-plannen gingen met hém te gronde; aspiraties in welke richting ook bleken het nieuwe Italië vreemd. De enige dreiging, het enige ernstige gevaar leverde Joego-Slavië. met Rusland als drijfkracht en een haven in het Zuiden als doelwit. En hier konden de Italianen op Amerika rekenen. Bijna kwam het tot oorlog tussen de geallieerde legers an de oprukkende troe pen van Tito. Maar Triëst ging verloren. Doch Rome hield het vuur aan en na ein deloos heen- en weer-gepraat kwam dan eindelijk aan de vooravond van de ver kiezingen het Westerse plan: Triëst terug aan Italië. Hoezeer dit verder ook een verkiezings manoeuvre mag zijn geweest, moge hier buiten beschouwing gelaten worden. Een feit is, dat Tito mobiliseerde en een im posante troepenmacht langs de grenzen van Venezia Giulia samentrok. Er zijr. niet weinig politici in Rome, die er van overtuigd zijn, dat Joego-Slavië het gebied rond de Vrij e Stad bezet zou hebben, als niet het conflict tussen Tito en de Comin- form zijn positie hiervoor té wankel had gemaakt. Reeds twee maanden later lagen de stellingen aan de Slavische zijde van de grens verlaten. Tito vreesde een overval uit het Oosten. En de Russische blok kade van Joego-Slavië begon. Na de aanvankelijke opluchting over deze gang van zaken, die wel niemand groeit er thans in Rome's ïw m kring"» een vage ongerustheid. ZZ-oV *h,n?ton met Tito onderhandelt, Z«ln00rn,C. Cree° als vaststaand aan genomen. Dat er verrassingen in dê maak xyn, staat voor menigeen vasi. Maar zo wordt hier thans gefluisterd, als Tito nu eens een prijs vroeg voor zijn zwenking? En kan deze prys „oit iets anders zqn dan juist Triëst? Verlichting in de barre nood, die in heel Joego- Slavië heerst, is uiteraard te verwachten bij een politieke ommezwaai; doch dit kan nauwelijks Tito's positie redden tegenover het land en zün uiteenlopende bevolkingsgroepen,, om van zgn houding tegenover de oppermachtige party nog te zwijgen. Dochkan de dictator de zo vurig begeerde haven definitief aan het land aanbieden, dan zullen zelfs de overlevenden van de pro-Moskou-com- munisten zwijgen moeten. Over dit alles wordt uiteraard in Rome slechts in de binnenkamers ge sproken. Maar hoe zullen de zaken zich ontwikkelen, zélfs indien de koloniën, of in ieder geval een deel er van, als „com pensatie" aan het Italiaanse volk zullen worden teruggegeven of in een of andere vorm toevertrouwd. In een nota aan de V.N. heeft Joego slavië medegedeeld, dat Griekenland bij de besprekingen te Parijs over de Griekse kwestie „een voorstel heeft ver worpen om de bestaande Albanese en Bulgaarse grenzen als definitief te be schouwen." Indien dit niet was gebeurd, aldus de nota, zou het instellen van een gemengde grenscommissie gec.i moei lijkheden hebben opgeleverd. Het Belgisch Algemeen Vakverbond heeft 60.000 Belgische arbeiders op dracht gegeven Maandag in staking te gaan uit protest tegen een nieuwe Franse verordening, die bepaait, dat de Belgische arbeiders niet meer dan de helft van hun verdienste mee naar Bel gië mogen nemen. Britse en Amerikaanse autoriteiten in Duitsland stellen een onderzoek in naar Franse manipulaties, waardoor Duits bezit zijnde Rijnvaartuigen zouden zijn geconfiskeerd en aan Franse maatschap pijen overgedragen. Een Amerikaans voorstel om de Duitse staalproductie op te voeren tot 14 millioen ton per jaar, heeft, naar Reuter verneemt, een ernstige onenig heid teweeg gebracht tussen de Engelse. Franse en Amerikaanse vertegenwoordi gers op de Londense Ruhrconferentie. Koning Abdoellah van Transjordanië, die een reis gemaakt heeft door Zuid- Palestina, is door de bevolking enthou siast ontvangen en toegejuicht als de toekomstige koning van een verenigd Palestina en Transjordanië. Het autoverkeer van de Russische naar de Westelijke sectoren van Berlijn blijkt voor Franse, Amerikaanse en En gelse auto's niet belemmerd te worden. Er wordt echter door de Russen stren ge controle uitgeoefend op het Duitse verkeer. Israël heeft zich gisteren bereid ver klaard 1200 omsingelde Egyptische sol daten vrij te laten in de hoop, dat Egypte thans bereid is wapenstilstands besprekingen te beginnen. Het debat in de Veiligheidsraad over Palestina werd na het ontvangen van dit bericht uit gesteld. De Raad had reeds in Novem ber de vrijlating van deze troepen ge- eist. Het Egyptische leger schijnt ech ter een grootscheeps offensief in de Negeb te hebben ontketend. Istvan Dobi, eens een bezitloze boer. die was opgeklommen tot voorzitter van de Kleine Boeren-partij. is Lajos Din- nyes Opgevolgd als premier van Honga rije. Er zijn slechts twee wijzigingen aangebracht in de regering-Dinnyes. Csala volgt Dobi op als minister van landbouw en Gerö, minister van verkeer, neemt financiën waar. Dobi behoort tot de uiterste linkervleugel van de Kleine Boeren-partij. De Hongaarse politie en het leger heb ben de bewaking, van de Oostenrijks- Hongaarse grens zeer verscherpt. Blijk baar wil men hierdoor voorkomen, dat personen, die zich door de aangekon digde zuivering in Hongarije bedreigd voelen naar het buitenland vluchten, in pgn strook van 270 meter breedte langs de grens worflen alle bomen en strui ken gerooid. Hét 23.959 ton metende Italiaanse slagschip „Giulio Cesare" is gisteren uit de haven van Taranto vertrokken op weg naar de Sovjet-Unie. De over dracht geschiedt op grond van het vre desverdrag. Ander Italiaanse marine-eenheden, waaronder duikboten, zullen volgens marine-kringen te Taranto dezer dagen de haven verlaten om in een haven aan de Zwarte Zee aan de Sovjet-autori teiten te worden overgedragen. Is de voetbalpool hazardspel? heeft de Rotterdamse kantonrechter, naar aan leiding van de bij hem voorgeleide zaak, gevraagd. Op zijn verzoek gaf de be kende hoogleraar in de natuur- en wis kunde te Leiden, professor Fred Schuh hierop een antwoord, waarvan de con clusie als volgt luidt: de deelnemer aan een voetbalpool kan een niet onbelang rijke invloed op zijn wiskundige hoop d.i het product van kans en winst bedrag uitoefenen, maar alleen door zijn kennis van de speelsterkte der ver schillende clubs en niet door een zorg vuldig overwogen systeem, volgens het welk hij verschillende formulieren op doelmatige wijze invult. (Van onze parlementaire redacteur) Tot besluit van deze onsterfeiyk ver velende en ten dele ook vrywel nutte loze parlementaire week heeft de Tweede Kamer Vrijdagmiddag nog vier volle uren besteed aan de afdoening van enige hoofdstukken der Begroting van Justitie alvorens zü de hele Begro ting zonder stemming aanvaardde. Mej. Tendeloo vroeg of het waar is, dat er in het kamp te Vught onzedelijke, en communistische lectuur is gedrukt, en voor zover het mogelijk was minister Wyers te verstaan zouden we zeggen, dat de bewindsman daarop antwoordde, dat er naar het feit een streng onder zoek wordt ingesteld. Er is weer lang durig gesproken over doodstraf en gra tiebeleid en, wederom, voor zover het mogelijk was minister Wyers te volgen heeft hij dit beleid nog maar weer eens uiteengezet. In het bijzonder is ook gesproken over de zaak-Weinreb, naar aanlei ding waarvan de minister mede deelde, dat een spoedige beslissing op het gratieverzoek, mede met het oog op de toestand van Weinreb's vrouw, te verwachten is. Mr. Bachg heeft zich verdienstelijk gemaakt door te pleiten ten gunste van 10.000 personen, die zichzelf als vijan delijk onderdaan gekwalificeerd hebben door in ambtelijke dienst van de vijand te treden. Mr. Bachg bepleitte teruggave van hun in beslag genomen vermogens, aangezien deze mensen tot verpauperi- sering gedoemd zijn, een straf die niet in evenredigheid zou staan tot hun mis drijf. De minister zeide, dat hij hier over alleen niet te beslissen heeft, doch hij toonde zich bereid om er een goed woord voor te doen. zodat mr. Bachg met hoop bezield huiswaarts kon keren. Tenslotte besloot de Kamer nog ruim 190 vreemdelingen te naturaliseren. Van bevoegde zijde wordt het vol gende medegedeeld: Voor de bestudering van de financie ring van de Indonesische pensioenen is door de minister zonder portefeuille en de minister van Overzeese Gebiedsdelen een kleine deskundige commissie inge steld. Tqdens de tot deze instelling lei dende besprekingen zijn enkele, bij de verdere bestudering van het vraagstuk in acht te nemen richtlijnen vastgesteld, terwijl tevens is komen vast te staan, dat, alvorens tot een uiteindelijke rege ling te kunnen komen, bepaalde vraag punten tot oplossing zullen moeten worden gebracht. Verdere intering van de weduwen- en wezenfondsen in de vorm van leningen of voorschotten aan de eigen pensioen fondsen mag niet meer plaats hebben, terwijl hetgeen reeds geleend werd, zal moeten worden gerestitueerd. Nagegaan zal moeten worden, op welke wijze en zonder tekort te doen aan aanspraken van in Indonesië gevestigde deelgeno ten, de in Nederland aanwezige kapita len bij uitsluiting bestemd kunnen wor den voor betalingen in Nederland, het geen het voordeel biedt, dgt de transfer van gelden Uit Indonesië naar Neder land voor de uitbetaling van pensioenen hier te lande beperkt zal worden. De weduwen- en wezenfondsen zul len in beginsel als zodanig gehandhaafd worden, terwijl, eveneens in beginseL voor de eigen pensioenen het omslag stelsel wordt aanvaard, hetgeen bete kent. dat deze pensioenen jaar voor jaar rechtstreeks ten laste van de begroting van Indonesië zullen worden gebracht. (Niet-officiële koersen) Vorig slot 3'A Nederl. 1948 100A 3-3(4 Nederland 1947 97 41 3 Ned. 62-62 98 3 Ned. 62-62 bel. fac. 9871 Ned. Handel Mij. eert. 157 A.K.U. 15714 Van Berkei's Paten 119 Caivé-Delft eert. 148 Van Gelder 138i.2ö Kon. Hoogovens cért. 187% Unilever cert 27314 Ned. Kabel 253gb Philips 231% Kon. Petroleum 319% „Amsterdam" Rubber 14414 Holl. Amerika Lijn 163gl Kon. N. Stoomb. Mij. 147 V» Scheepvaart Unie 163 H.V.A. 149% Deli Mij. eert. 140% Slot )0/12 100 /rgb 97<?gl J8jè 154gl 157gb 117 147 138 187% 271(4 254 230 317% 145(4 162 IJ 147 163(4 150'4 142go 10/12 53 Va Anaconda Copper Bethlehem Steel 33% Chrysler Corp. 53 y* 39% 57% General Electric General Motors Hudson Motors 12% Kennecott Copper 5674 Montgomery Ward 57% North American Co 15 >4 Radio Corp. 13 Vi Republic Steel 26 Shell Union Oil 39(4 Southern Pacific 50% Southern Railway 41(4 Tidewater 23% U.S. Steel 71H ex dividend 9/12 3334 33% 52%, 39 53 12^£ 56% 56% 15% 13% 26(4 39 50(4 23 >4» 71% ZATERDAG HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 schip voor Keulen,. 18.30 iourn. weekoverz., 18.45 kwartet, 19.00 nieuws, 19.15 Guus Jan sen, 19.50 lezing, 20.00 nieuws. 20.05 de gewone man, 20.12 kwartet, 20.20 licht baken, 20.50 gram., 21.00 cabaret, 21.45 estafette, 22.00 Ger de Roos, 22.30 actu aliteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws. 23.15 Utrechts ork. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws. 18.15 commentaar, 18.30 strijdkr., 19.00 staalkaart, 19.30 reportage, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 promenade-ork., 21.00 soc. com mentaar, 21.15 cabaret. 22.00 Vindobona Schrammel'n, 22.25 liefhebberijen, 22.40 Accordeola, 23.00 nieuws. 23.15 gram. ZONDAG HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 8.00 nieuws, 8.15 piano, 8.25 inleiding op 8.30 Hoogmis, 9.30 nieuws, 9.45 gram., 10.00 Kerkdienst. 11.30 na de kerk, 12.15 apologie, 12.35 gram., 12.40 lunchconc., 12.55 Zonnewij zer. 13.00 nieuws. 13.25 lunchconc., 13.50 Buffalo Bill, 14.05 viool en piano, 14.30 Concertgebouworkest, 15.30 lezing, 15.50 piano. 16.10 sport, 16.25 Vespers, 17.00 Jeugddienst. 18.30 zang, 19.00 orgel, 19.15 lezing, 19.30 nieuws. 19.45 Schubert. 19.50 boekbespr., 20.05 de gewone man, 20.12 uit en thuis, 22.30 actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws. 23.15 Philh.- ork. HILVERSUM I, 301 m. - 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 Philh.-ork., 8.30 le- zirtg, 8.40 „Intermezzo", 9.10 lezing, 9.15 gram., 9.45 lezing, 10.00 trio, 10.30 brief geheim, 10.50 Flierefluiters, 11.15 Trian gel, 12.00 toneelpr., 12.15 Metropole-ork. 12.30 Zondagclub, 12.40 Metropole-ork., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Avro- leans, 13.50 afrekenen, heren, 14.00 gram., 14.05 boekbespr.. 14.30 Roman cers. 15.10 filmpr., 15.25 rhapsodie. 18.35 sport, 17.00 meisjeskoor, 17.20 guitaar. 17.30 ome Keesje, 17.50 sport, 18.00 nieuws. 18.15 boekbespr., 18.30 strijdkr.. 19 00 Vesperdienst, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 zang en ork., 20,45 luisterspel. 21.30 Musicorda, 22.00 her- sengymn., 22.30 kamermuziek, 23.00 nieuws, 23.15 Skymasters, 23.45 gram. MAANDAG HILVERSUM II. 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m 7.00 nieuws. 7.15 Te Deum, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 piano. 9.15 jonge zieken. 9.30 wa- terst., 9.35 koor. 10.00 Schubert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Beethoven. 11.30 voordracht, 11.40 zang en vleugel. 12.10 gram., 12.30 weerpr., 12.33 Metropole- ork., 13.00 nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.45 zang en ork., 14.00 schoolradio. 14.35 kamerork15.30 sextet, 16.00 le zing, 16.45 viool en piano, 17.00 kleuters. 17.15 grote stad, kleine melodie. 17.45 orgel. HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws. 8.15 strijdlied. 8.18 gram.. 9.15 symph. mu ziek, 10.00 Morgenwijding, 10.20 zang en ork., 10.30 vrouw, 10.45 zieken, 11.20 zang en clavecimbel. 11.35 voordracht. 11.50 viool en piano. 12.00 Vincentino, 12.30 weerpjr., 12.33 lezing. 12.38 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 kalender. 13.20 gram.. 14.00 piano. 14.30 lezing. 14.45 opera. 15.45 luisterspel. 16.45 musette. 17.00 jeugd. 17.30 -Jan Corduwener, 17.45 Indonesië h™

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5