Dr. Van Roy en: „Onwil en wanbegrip in Ver. Staten" it Kinderbijslag voor zelfstandigen noodzakelijk Doodstraffen voor Berg en Kotalla Woudenberg hoort doodstraf eisen •J „Republiek wacht kalm hervatting vijandelijkheden binnen zes weken af" Missie van mevr. Tsjang mislukt Bijslag op uitkering Noodwet- Ouderdomsvoorziening ONRUST IN HET VERSCHIET BERLIJNSE HUMOR HERLEEFT Russen hebben veel te verduren Voortgezet onderzoek tegen May Belgische grensarbeiders verlaten het werk in Frankrijk Inval in Costa Rica Tot hoofd en hart Het weer TSJANG KAI SJEK AFGETREDEN? Vergelijk in Noord-China Hij is op één lijn te stellen met mannen als Mussert en Blokzijl" DINSDAG 14 DECEMBER 1948 bureaux van redactie en administratie 72ste JAARGANG No. 24333 Gebouwen in Djocja ondermijnd Consistories bij begin van de lente Kommandantura zonder Russen Nog geen vorst VER. STATEN VOOR COALITIE-REGERING MEMORIE VAN ANTWOORD DE C. ik G. D. Rapport aan Veiligheidsraad Beroep op Veiligheidsraad en Pan-Amerikaanse Unie Rentetrekkers en de Kerstdagen SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week* f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft volgens A.P. te kennen gegeven, dat de Ver. Staten nog steeds hoop hebben op een regeling tussen Nederland en de Indonesische republiek. De perschef van het State Department, McDermott, deelde aan verslaggevers mede, dat (Je onderhan delingen veeleer zijn „onderbroken", dan afgebroken. Hij zei, dat het State Department over veel inlichtingen om trent de situatie beschikt, maar deze thans niet wil publiceren. In Londense diplomatieke kringen was men gisteravond van mening, dat de beslissing van de Nederlandse rege ring om de onderhandelingen met de Indonesische republiek op te schorten mogelijk de gecombineerde pogingen van de belanghebbende regeringen, waaronder de Britse, om het commu nisme in Zuidoost-Azië te bestrijden, zal belemmeren. Men was van oordeel, dat het besluit der Nederlandse rege ring voor Londen, waar men zich niet voor ogen had gesteld, dat de onder handelingen een zeer critiek punt had den bereikt, enigszins als een verrassing kwam. Men is te Londen van gevoelen, dat, indien er in Januari 1949 een inte rim-regering voor Indonesië wordt ge vormd, waarvan de republiek geen deel uitmaakt, er mogelijk in de een of an dere vorm een heftige reactie van de zijde der meer extremistische en onver antwoordelijke elementen onder de re publikeinen kan worden verwacht. De republiek Indonesië wacht kalm de hervatting van de vijandelijkheden binnen zes weken af, meldt TJ.F. uit Djocja. Slechts dit kan wellicht de her vatting van gevechten tegenhouden, aldus een republikeinse zegsman: Als de Verenigde Staten druk uitoefenen. Niettemin zijn de voornaamste gebou wen in Djocja ondermijnd en is de republiek bereid de politiek van de verschroeide aarde te volgen, als de Nederlanders zouden toeslaan. Naar verluidt, zijn 250 kilo explosieven onder het gebouw gelegd, waarin het republi keinse persbureau Antara gehuisvest is. Dr. Van Royen heeft in een onder houd met het A.N.P. te Parijs er op gewezen, dat de stemming in de Ver. Naties in het algemeen en in de Veilig- In Vaticaanse kringen zegt men, be slist te weten, dat in het begin van de aanstaande lente Z. H. de Paus zal overgaan tot het creëren van een (naar verhouding) groot aantal nieuwe kardi nalen. Z. H. de Paus zal dan drie con sistories bijeenroepen een geheim, een semi-openbaar en een openbaar om de Kardinalen en Bisschoppen om hun stem te vragen ten aanzien van de heiligverklaringen, welke het gods dienstige karakter zullen verhogen van het Pauselijk gouden priesterjubileum op 2 April 1949. Voorts verneemt het K.N.P. uit Vati caanse bron, dat, tijdens Zijn verblijf van vier maanden te Castel Gandolfo de Paus zich naast Zijn gebruikelijke werkzaamheden ook nog aan bijzonder werk gewijd heeft, teneinde de Ro meinse Curie en Vaticaanstad in staat te stellen Kardinalen, Bisschoppen, pel grims en hoge autoriteiten uit alle lan den op waardiger wijze dan ooit te ont vangen. Ernst Reuter, de burgemeester van Berlijn, heeft de drie westelijke mo gendheden verzocht de Kommandan tura zonder de Russen te reorganise ren. Het antwoord was onmiddellijk gunstig. De militaire gouverneurs van de Britse, Amerikaanse en Franse sec toren zouden vanmiddag om twee uur bijeen komen. De kans bestaat, dat de bespreking in het gebouw van de Kommandantura zal worden gehouden- Het werk is gedaan, Palais Chaillot gesloten, de UNO voor enige tijd het zwijgen opgelegd, de diplomaten kun nen weer lachen, want de strijd is ge streden. Dr. Herbert Evatt, de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken (midden) in gesprek met Vyshinsky (links) en Hector McNeilminister van Staat in Engeland, tijdens de receptie in Palais Elysée. heidsraad in het bijzonder jegens Ne derland ongunstiger is dan men zich in het algemeen in Nederland voorstelt. Men ontmoet juist op het gebied van onze verhoudingen met Indonesië veel wanbegrip en veel onwil om tot beter begrip te komen. Helaas stuit men ook op veel twijfel aan de zuiverheid en op rechtheid van onze motieven. Er is zo wel twijfel aan de oprechtheid van onze bedoeling om aan de Ver. Staten van Indonesië volledige vrijheid en onaf hankelijkheid te geven, als twijfel aan de oprechtheid van onze laatste pogin gen om door onderhandelingen tot een oplossing te komen. Verwachting tot Woensdagavond: Krachtige tot matige Zuid tot Zuid- Westelijke wind. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele plaatselijke buien. Later iets minder zacht. Zon: 8.42—16.29; Maan: 15.21—7.59. De Oceaan-depressies, die de laatste dagen hun invloed niet verder dan tot over het Noordzee-gebied konden uit strekken, breiden zich nu ook snel over Scandinavië uit. Dit heeft tot gevolg, dat de vorst daar weer wordt verdreven in de richting Rusland. De kans op uitbreiding van het vorst- gebied tot over onze omgeving is door deze ontwikkeling in de luchtdrukver deling nu voorlopig weer tot bijna nul gereduceerd. Ons land blijft in een stro ming van Oceanische luchtmassa's, die nu nog een zeer hoge temperatuur heb ben, doch die later wat droger en min der zacht worden, maar nog steeds de temperatuur boven normaal zullen doen blijven. Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Ka mer over de begroting van Sociale Zaken is het volgende ontleend: De verwachting bestaat dat een ze kere ontspanning op de arbeidsmarkt in belangrijke mate een gunstige in vloed op het herstel van de arbeids productiviteit zal hebben, terwijl ook een vermindering van het deviezen- tekort in deze richting zal kunnen wer ken. De tijdelijke en noodmaatregelen, welke sinds de laatste oorlog op het gebied van de sociale verzekering zijn getroffen, worden nader onder de ogen gezien bij de algemene herziening der sociale verzekering, in afwachting waarvan zij zijn tot stand gekomen. Naar aanleiding van de door vele leden medegedeelde becijfering van toe komstige verhogingen van de kosten van levensonderhoud merkt de minis ter op, dat daarover eerst met vrucht zal kunnen worden geoordeeld, wan neer de onderscheidene daarbij in aan merking komende factoren bekend zijn. Het is o.a. zeer goed mogelijk, dat zich naast te verwachten prijsverho gende factoren andere zullen doen gel den, welke een tegengestelde tendenz hebben. Het ligt in de bedoeling, dat het hele complex van maatregelen, dat in de toekomst nodig zal zijn, wordt onderzocht door de interdeparte mentale commissie voor de loon- en prijspolitiek, welke commissie, met in achtneming van door de regering te geven aanwijzingen, te dezer zake overleg zal plegen met de Stichting van de Arbeid. De regering heeft besloten op korte termijn de indiening van een tweetal wetsontwerpen te bevorderen. Het eerste ontwerp strekt tot het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uit keringen ingevolge de Noodwet Ou derdomsvoorziening. Voor gehuwden zal deze bijslag ƒ2.50 per maand be dragen en voor ongehuwden 1-50. Met deze maatregel zal een 'bedrag van rond 6Y2 millioen gulden per jaar ge moeid zijn. Volgens het tweede wets ontwerp zal de kinderbijslag ingevolge de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers met 1.per maand en per kind wor den verhoogd. De kosten hiervan zul len ongeveer 1.1 millioen gulden per jaar bedragen. Verder overweegt de regering verbetering te brengen in de positie van de ongevallen-rentetrek kers. In verband met de in voorbereiding zijnde algemene herziening der sociale verzekering zullen incidentele wijzigin gen en uitbreidingen van de sociale verzekering zoveel mogelijk beperkt dienen te blijven. Voor de vrees, dat in het geheel geen incidentele wijzigingen meer zullen worden aangebracht, ook niet indien deze noodzakelijk moeten worden geacht, bestaat echter geen grond. Van de technische wijzigingen in de kinderbijslagwet, welke worden voor bereid, kunnen genoemd worden: lega lisering van bezettingsmaatregelen, te gengaan van cumulatie van kinderbij slag ten behoeve van hetzelfde kind. voorziening inzake het (eigen) natuur lijke kind, toekenning van kinderbijslag ten behoeve van geheel invalide min derjarige kinderen ook na het 15e jaar enz. Naar aanleiding van de algemene be raadslagingen bij de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1948 over een kinderbij slagregeling voor zelfstandigen, deelt de minister mede, dat er geen eenstemmig heid bestaat over de vraag, of een kin derbijslagregeling voor zelfstandigen wel noodzakelijk is, noch over de vraag of een eventuele kinderbijslagregeling voor zelfstandigen dient te worden opgezet volgens een verzekeringssysteem, zoals thans bij de kinderbijslagregeling voor loonarbeiders het geval is, dan wel of financiering door of via de schatkist gewenst is. In dit ver band verzocht de commissie om een na dere opdracht. Bedoeld rapport vormt thans een punt van beraadslaging in de boezem der regering. De vraag of tot verdere verhoging en progressie van de kinderbijslagen dient te worden overgegaan is nog in overweging. De vraag in hoeverre de particuliere kin derbijslagregelingen voldoen aan de daaraan te stellen eisen ingevolge de door het college van Rijksbemiddelaars aangegeven richtlijnen is nog in' onder zoek. De voorbereiding voor een verdere verbetering van de salariëring der ver- plegenden is in een vergevorderd sta dium. De C. v. G. D. heeft voor publicatie vrijgegeven een speciaal rapport aan de Veiligheidsraad d.d. 12 Dec., betref fende de rechtstreekse besprekingen tussen de Nederlandse regering en de vertegenwoordigers van de republikein se regering te Kalioerang. Het rapport zegt betreffende de verklaring van de Nederlandse delegatie dat „de onderhan delingen onder auspiciën van de C. v. G. D. in dit stadium nutteloos zijn" en dat de partijen hun „onverzoenlijke" standpunten hebben bjj bepaalde kwes ties. De commissie ziet geen moge lijkheid om partijen voor bona fide on derhandelingen bij elkaar te brengen. De oommissie heeft er geen vertrou- De door middel van de luchtbrug ge voede en verwarmde Berlijners begin nen hun befaamde zin voor humor te rug te krijgen. Berlijn gnuift vandaag de dag weer om de politieke moppen, waar om het vóór de oorlog zo bekend stond. In de Amerikaanse, Britse en Franse sectoren wordt die humor openlijk be oefend en hartelijk gewaardeerd. In de Russische sector moet men zich met een steelse glimlach tevreden stellen, maar tn beide gevallen gaat de humor ten kos te van de Russen, die heel wat te ver duren krijgen. De Berlijners vertellen bijvoorbeeld met kennelijk plezier en in allerlei va riaties het verhaal van de chef van de Russische geheime politie, die door Sta lin uit Berlijn naar Moskou werd terug geroepen omdat men de Russische heer ser een gouden horloge heeft ontstolen. „Het ding moet binnen twee dagen te recht komen!" brult Stalin. De volgen de dag belde hij de chef van de geheime politie en zei: „Zoek maar niet langer naar het klokje. Ik heb het teruggevon den; ik heb het zeker ergens laten slin geren." „Maar dat kan niet waar zijn," stamelde de chef van de geheime politie daarop. „We hebben dertig verdachten gearresteerd en acht en twintig daarvan hebben al bekend." Een andere mop heeft betrekking op de „luchtbrug". Een Berlijner zegt: „Er is maar een klein verschil tussen de Westelijke sectoren en de Russische sec tor. In de Westelijke sectoren leven we van de luchtbrug en in de Russische sector leven ze van de lucht alleen". De humor in de cabarets is even vlij mend als voorheen. Zo bijvoorbeeld de sketch van een echtpaar dat bezoek krijgt van een huisvriend, die vraagt: „Wat voeren jullie drie kinderen nu uit?" De vader antwoordt: „De Oudste is diplomaat in India, de tweede doet zaken in Australië en de derde leeft van diefstal en inbraken." Als de vriend weg is verwijt de vrouw haar man, de huis vriend verkeerde inlichtingen over de derde zoon te hebben gegeven. De vader antwoordt daarop: „Wel, je wou toch zeker niet dat ik zei dat hij voor de Russen werkt?" De Duitse weekbladen zien er reeds weer zeer verzorgd uit en de humoris tische tekenaars drijven op het ogen blik al weer meer de spot met de poli tieke topfiguren dan ooit sedert de Wei- mar-republiek. Op een bepaalde politie ke prent is een boom afgebeeld die prop vol spechten zit. Rondom ziet men niets dan stompen van de afgehakte bomen in de Tiergarten, die ten prooi zijn ge vallen aan de op brandstof beluste Ber lijners. Het onderschrift luidt: „Woning probleem". Deze maand werd op de omslag van een der weekbladen aandacht ge schonken aan de recente jovialiteit die bepaalde noge Duitsers van de zijde van de Amerikanen ondervonden. De voorplaat stelde een club voor met aan de gevel een bord „Duits-Amerikaanse club". Voor het gebouw staan een zes tal glimmende Amerikaanse chroom sleeën. Daartussen, helemaal wegge drukt, gedeukt, haveloos en armzalig, een Duits volkswagentje. Ook wordt de draak gestoken met de mijnwerker Hennecke, die in de Rus sische zone de hem toegewezen taak met een prestatie van 280 procent heeft overtroffen. Daarover doet het volgende verhaal de ronde: De communistenlei der Otto Grotewohl belde zijn partijge noot Wilhelm Pieck op. „Wilhelm, er is iets heel ergs gebeurd, met Hennecke,' riep hij geagiteerd. „Weet ik al," valt Pieck hem in de rede, „maar dat is toch niet zo erg. Hij heeft alleen maar zijn maandsalaris laten vallen, jammer ge noeg precies op zijn éne voet en nu moet hij een been missen." „Nee, nog veel erger, kreunde Gaotewohl, „dade lijk na zijn ontslag uit het ziekenhuis is hij opnieuw met overwerk begonnen en is toen in zijn eigen zweet verdronken." wen in. dat zelfs de huidige onbevredi gende uitvoering van de bestandsover eenkomst kan worden gehandhaafd, daar de mogelijkheid van een politieke overeenstemming kleiner wordt. De commissie kan in de huidige toestand alleen een verscherping zien van de factoren, die reeds de verdere econo mische verslechtering, de algemene on rust en sociale woelingen veroorzaken. Vijandelijkheden op grote schaal, waar bij botsingen van georganiseerde gewa pende groepen zijn betrokken zal hier van mogelijk het resultaat zijn. Het rapport zegt: Op 9 December ont ving de C. v. G. D. van de republikein se delegatie een samenvatting van de rechtstreekse besprekingen, waarin werd verklaard, dat volgens het ge zichtspunt van de republikeinse rege ring, zij „goodwill toonde en tot het uiterste ging bij het doen van conces sies aan het Nederlandse standpunt". De instructies van de Nederlandse minis ters waren beperkt tot een onderzoek, of de republikeinse regering in principe de Nederlandse voorwaarden wilde aan vaarden en vormden geen ernstige po ging, om met de republiek door middel van onderhandelingen tot een overeen komst te komen". Het speciale rapport van de C. v. G. D. geeft vervolgens de Nederlandse sa menvatting der besprekingen, zoals deze op 11 December werd ontvangen. Het rapport van de C. v. G. D. uit de zienswijze, dat de vorming van de In terimregering thans, zonder de repu bliek, het bereiken van een overeen komst door onderhandelingen in hoge mate zal bemoeilijken. Dit zou ernstige onrust in Indonesië tot gevolg kunnen hebben. Aan het speciale rapport zijn vervol gens een groot aantal bijlagen toege voegd, o.a. de voorstellen Critohley-Du- bois, de Coahran-note en de Nederland se en republikeinse commentaren. Paul Hoffman, de administrateur van de E.C.A., heeft bij zijn aankomst te Sjanghai voor een inspectie-bezoek aan de pers verklaard: „Wij weten niet pre cies wat er gebeuren zal of wat voor een coalitie in China eventueel zal wor den gevormd. Doch wanneer een toe komstige Chinese coalitie-regering het volk zal vertegenwoordigen, zal ik aan bevelingen doen voor voortzetting van de hulpverlening aan het Chinese volk". Hoffman zeide verder: „Wü zullen zeker niet in zee gaan met een coalitie regering, welke de vrijheid van gods dienst en pers zou onderdrukken". Voordat Hoffman de pers ontving, had hij een langdurig onderhoud met' premier Soen jfo. De verklaring van Hoffman heeft de veronderstelling ver sterkt, dat Soen Fo poogt een „zaken kabinet" te vormen, om de weg te effe nen voor vredesonderhandelingen met de communisten en eventuele formatie van een coalitie met deelneming van communisten. Het schijnt, dat de missie van me- Al mag mevr. Tsjang Kai Sjek nog zo'n belangrijke diplomatieke missie naar Washington vervullen, al mag de toe- stand in haar land nog zo critiek zijn, vrouw Tsjang Kai Sjek geen wijziging zij was verrukt, zoals iedere vrouw, Van enig belang heeft gebracht in de „f nan iiinnr-cniiiiiorlc ho. ai ij- tt toen zij sieraden en ivoor-snijwerk be keek in de Chinese bazar te Washing ton. V. I. n. r.: de Chinese ambassadeur Amerikaanse houding. Haar zending wordt in brede kringen beschouwd als mislukt en de regering, die zij ver- Wellington Koo, mevr. Tsjang Kai Sjek tegenwoordigt, als een mislukt regiem. en mevr. Koo. Maandag werd bekend gemaakt, dat communistische troepen tot op 20 kilo meter van Peiping waren doorgedron gen. Uit betrouwbare bron werd ge meld, dat er op 8 kilometer afstand van het Westelijk vliegveld van Pei ping, dat ongeveer 12 kilometer van de stad verwijderd is, gevochten wordt. De berichten, volgens welke de op perbevelhebber van de Chinese rege ringstroepen generaal Foe Tso Ji, be sloten zou hebben het mijngebied van Tangsjan zonder strijd aan de door de communisten geleide troepen over te geven, heeft de waarnemers verrast. In Chinese financiële kringen deden heden geruchten de ronde, dat Tsjang Kai Sjek zou zijn afgetreden als presi dent van de Chinese republiek. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, onder presidium van prof. mr. J. A. van Hamel, velde heden morgen de vonnissen over de Amersfoortse kampbeulen Berg, Ko talla, Wolff, Brahm, Oberle, en Al- scher. Ten aanzien van de verdachte May werd een voortgezet onderzoek gelast, aangezien ter terechtzitting is gebleken dat de Duitser Tito waar schijnlijk nog in leven is en zo mo gelijk persoonlijk gehoord moet worden. Het Hof wilde May niet op grond van schriftelijke verklaringen veroordelen. Karl Peter Berg, 41 jaar oud, ex- politiebeambte, werd veroordeeld tot de doodstraf. Josef Johann Kotalla, 40 jaar oud, ex-kantoorbediende, werd eveneens veroordeeld tot de doodstraf. Josef Oberle, 56 jaar oud, ex-schaap herder, werd veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Hugo Heramnn Wolff, „het Kerstmannetje", 56 jaar oud. ex-timmerman, werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Edwin Ernst Alscher, 60 jaar, ex-vertegenwoor- diger, werd veroordeeld tot 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Edmund Brahm, 52 jaar oud, ex-bouwvakarbei der, werd veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf met aftrek van de tijd in voor arrest doorgebracht. Alle veroordeelden kregen een termijn van acht dagen om eventueel beroep in cassatie aan te tekenen. Voor de president, prof. J. A. van Ha mel, de uitspraak deed, richtte hij zich in een korte toespraak tot de publieke tribune, zeggende, dat tijdens de vorige zittingen het publiek een levendig aan deel had genomen in de behandeling van de zaak. „Het Hof achtte dit niet hele maal onjuist," aldus de president, en daarom werd niet direct ingegrepen, maar bij de uitspraken verwacht het Hof, dat zij in volledige stilte zullen worden aangehoord." Wat Berg aangaat, nam het Hof aan, dat deze eerst als plaatsvervangend com mandant en later als commandant een wreed en onverantwoordelijk regiem heeft toegepast en heeft toegelaten, dat anderen dit regiem uitvoerden. Ook heeft hij toegelaten, dat alle gevangenen ernstig honger leden, en hij heeft order gegeven voor onmenselijke straffen. In het bijzonder rekende het Hof hem aan de wrede behandeling van een aantal Joden en van twee zigeuners. Het be roep op „Befehl ist Befehl" werd door het Hof, ook in de andere zaken, uitvoe rig gemotiveerd verworpen. Evenals het beroep op overmacht. Zestigduizend Belgische grensarbei ders hebben Maandag het werk in Frankrijk verlaten en zich in België bij de werklozensteun aangemeld ten gevolge van betalingsmoeilijkheden tussen de beide regeringen. Frankrijk slaagt er niet in om het handels- accoord, dat met België gesloten werd, ten uitvoer te brengen Wegens nijpen de deviezenschaarste. In dit verband heeft de Franse regering besloten de helft van de lonen aan de Belgische grensarbeiders in Frans geld uit te be talen. De toestand van deze arbeiders, die toch al zeer slecht betaald werden en die reeds getroffen waren door de eer ste devaluatie van de Franse franc, is daardoor volstrekt onhoudbaar gewor den. Bovendien werkten zij in de mees te gevallen al niet meer dan 36 uur per week tengevolge van de beperkte stroomcapaciteit in Noord-Frankrijk en reeds enige tijd waren er bespre kingen aan de gang over de manier, waarop het verlies gecompenseerd kon worden, dat de arbeiders door de devaluatie hebben geleden. Dit verlies bedraagt 25 pet. van het loon. De Fransen stelden voor. dat het op 20 pet. zou worden bepaald, waarvan 5 pet. door de Franse en 15 pet. door de Bel gische regering zou moeten worden gedragen. Op dit voorstel werd na tuurlijk niet ingegaan. Daarop hebben de Fransen medegedeeld, dat vanaf 12 December 50 pet. van het loon in Franse francs zou worden uitbetaald. Ook daartegen verzet zich de Belgische regering, omdat dit ten eerste op een nieuw verlies voor de arbeiders zou neerkomen en vervolgens tal van de viezen- en douane-moeilijkheden zou scheppen. De Fransen verklaren ech ter, dat zij voor de uitbetaling van de lonen geen deviezen meer beschikbaar hebben. Het schijnt, dat de Franse autoritei ten door de genomen maatregelen pressie willen uitoefenen op de werk gevers in het Noorden om de compen satiekassen te voeden en tegelijkertijd het aantal Belgen, dat in Franse fa brieken werkzaam is, hopen te zien afnemen. Maandagmiddag werd door het Bel gisch ministerie van Buitenlandse Za ken een bericht gedementeerd, dat uit Frankrijk afkomstig is en volgens het welk de onderhandelingen voortduren. De bedoeling van de Fransen met dit bericht is waarschijnlijk alleen tijd te winnen en verwarring te zaaien onder de grensarbeiders. België wacht slechts op een redelijk voorstel van de Fransen en heeft zijnerzijds geen voor stellen te doen. Van Kotalla werd bewezen geacht de mishandeling van Russische krijgs gevangenen, het deelnemen aan terecht stellingen en „ontzaglijke wreedheid" bij de behandeling van gevangenen. Brahm werd verantwoordelijk ge steld voor het deelnemen aan verschil lende fusillades en voor mishandeling. Zijn ondergeschiktheid had wel straf vermindering, maar zeker geen straf uitsluiting tengevolge. Als verzachtende omstandigheid wilde het Hof ook ver- dachte's beperkte geestvermogens in acht nemen. Terwijl bovendien als over weging gold, dat het Hof (zoals het ook in de andere zaken zou doen) zich zo veel mogelijk wenste te distanciëren van de geringschatting voor het menselijk leven, waaraan de Duitsers zich zo gru welijk te buiten gingen. Oberle werd schuldig bevonden aan „zware mishandeling". Ook bij hem werd zijn geringe ontwikkeling als ver zachtende omstandigheid aangenomen. Ook van Wolf achtte het Hof hande lingen in strijd met de menselijkheid be wezen. Hij toonde in het kamp „een hardvochtige onverschilligheid t.a.v. dood en leven der gevangenen." Een onderzoek naar de toerekeningsvatbaarheid werd door het Hof (op grond van eigen waar neming ter zitting) afgewezen. Alhoewel verdachte het mede aan „het onbedui dende van zijn persoonlijkheid" te dan ken had, dat hij de doodstraf ontliep. Alscher tenslotte werd veroordeeld wegens mishandeling (o.m. van de Rus- Het betrokken mijnbekken werd be schouwd als het kostbaarste bezit van de steeds kleiner wordende zone, welke onder commando van Foe Tso Ji staat. In sommige kringen wordt men meer en meer de overtuiging toegedaan, dat in Noord-China een regeling tussen ge neraal Foe Tso Ji en de door de com munisten geleide strijdmacht bezig is tot stand te komen. De geruchten hier omtrent dateren van Vrijdag j.l., toen gemeld werd, dat de installatie van de politieke raad van Noord-China voor onbepaalde tijd was uitgesteld. Deze raad zou in zekere zin een Noordelijke vertegenwoordiging van de regering van Nanking geweest zijn. Een gemotoriseerd legertje van acht honderd man is Zaterdag vanuit Nica ragua de Middel-Amerikaanse staat Costa Rica binnengevallen. Het legertje stond onder bevel van de voormalige politiechef van Cost? Rica, kolonel Juan José Tavio. die van plan is een voorlo- iNVAL IN COSTA RtCA ZOOKM NICARAGUA RAMA OMM jwoalpa «JXXASTtUO COSTA RICA SAuSoSE OCEAAN PALMARES MEXICO AMERIKA pige regering in te stellen van de voor malige president Calderon Guardia, die in April j.l. na een rechtse opstand was gevlucht. Deze opstand stond onder lei ding van Ottilio Ulate Blanco, gekozen president, wiens partij bij de verkiezin gen van Woensdag j.l. aan het bewind gekomen is. Costa Rica heeft een klacht ingediend bij de Pan-Amerikaanse Unie. die de klacht heeft doorgezonden aan de minis ters van Buitenlandse Zaken, van de 21 bij de Unie aangesloten landen. De re gering van Costa Rica heeft eveneens bij de Veiligheidsraad geprotesteerd. Aan de rentetrekkers, die uitkerin gen ontvangen krachtens de invaliditeits wet, de ouderdomswet en de noodwet ouderdomsvoorziening, wier betaaldag op Zaterdag 25 December valt. zal door de PTT-kantoren zoveel mogelijk reeds op Vrijdag 24 December worden uitbe taald. sen). „Hij heeft," aldus het Hof, „kans gezien, de kamparts, die toch al niet een van de ijverigste was, nog in diens werk te hinderen." De misdaden van deze verdachte qualificeerde het Hof als „hulpverlening aan de vijand", een hulp verlening, die „een bijzonder hatelijk karakter" droeg, omdat zij inging tegen de volken (Nederlanders en Russen), waarbij verdachte gastvrijheid had ge vonden. „De ogen van de Nederlandse ar beiders zijn op U gericht, zo be sloot de Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, waarvoor H. J. Woudenberg, de ex-leider van het voormalig Ned. Arbeidsfront gisteren terecht stond, zijn requisitoir. „Zij verlan gen van U dat recht gedaan wordt aan de man, die geruggesteund door de vijand, de vakbeweging heeft kapot gemaakt, hun voormannen vervolgd, hun moeizaam bjjeenge- spaard geld verbrast en hun gees telijke vrijheid vertrapt. Hij is op één lijn te stellen met mannen als Mussert en Blokzijl en daarom eis ik tegen hem dezelfde straf, die te gen hen is uitgesproken, n.1. de doodstraf." Deze eis, waarvan we gisteren nog in een groot deel van onze oplaag mel ding hebben gemaakt, was veel zwaar der dan men had verwacht en Wouden berg, die voortdurend een min of meer levendig aandeel had gehad in de tegen hem» gevoerde rechtszaak, zonk dan ook als een verslagen man op de verdachte- bank neer. De Procureur-Fiscaal, mr. A. H. v. d. Veen, had tevoren in een zeer uitvoe rig, meer dan een uur durend requisi toir de levensgang van Woudenberg als nationaal-socialist geschetst. Hij zette uiteen hoe de Duitsers stom veroaasd waren, toen ze de prachtige Nederland se vakbeweging leerden kennen met de met zorg gekozen bestuursleden,en een reusachtig vermogen, waarop menig bankier jaloers was. De Duitsers toon den zich weer eens slechte psychologen door de wijze waarop ze getracht heb ben de vakbeweging naar zich toe te halen. Onder 't voorwendsel, dat het N.V.V. vóór de oorlog grote bedragen in En geland had belegd werd een commissa ris benoemd: H. J. Woudenberg, die reeds in 1933, toen hij nog hoog en droog in de zeevishandel zat, N.S.B.-er was geworden, maar in zijn eerzucht het niet verder had kunnen brengen dan kringleider voor IJmuiden. Uiterlijk Een mens moet leren, dat de werke lijkheid meer waard kan zijn dan de dromen. I ly een betrouwbaar volgeling van Mussert was hij de oppositie van Rost van Ton ningen toegedaan. Hij wilde met behulp van een „eigen" vakbeweging een te genwicht vormen tegen Mussert en te gen de N.S.B. Mussert, die dat niet be greep, liet Woudenberg begaan, die zich ging bemoeien met het N.A.F., dat nog slechts een onderafd. van de N.S.B. was. In de oorlog kreeg hij echter de arbei ders niet mee voor dit N.A.F. en daar om liet hij zich via zijn vriend Rost van Tonningen benoemen tot commissaris van het N.V.V.; en het N.A.F. van de N.S.B. verdween ondanks heftige te genstand van Mussert, die lont rook. Een echte „Moffenknecht" is ver dachte geweest, aldus spr., en ge- vaarlijk, omdat hij van de zuig kracht van de vakbeweging ge bruik maakte een arbeider, die niet georganiseerd was vond zich eigen een klaploper en ook van de grote financiële mogelijkheden van het N.A.F. Een ontzaggelijke chaos heeft Woudenberg achtergela ten. 60 millioen gulden werd van de vakbeweging geroofd, 30 pCt. is spoorloos verdwenen. Nog steeds is een regeringscommissaris doende de rommel op te ruimen. De vak beweging heeft haar invloed bij ar beiders en overheid na de oorlog kunnen vergroten, maar materiële lidtekens zijn gebleven. De verdediger, mr. H. Worst, be toogde, dat de dagvaarding met te vage beweringen werkt om tot hulpverlening aan de vijand te kunnen concluderen. Woudenberg is een idealist geweest; van loopjongen heeft hij zich opge werkt tot directeur van een vishandel in IJmuiden, die in 1940 door de Duit sers is stukgebombardeerd. Door zijn vele reizen naar Duitsland voor de oorlog was hij het nationaal-socialisme gaan aanhangen. Hij was zeker niet maatschappelijk mislukt, want hij ver diende toen f 12.000 per jaar. Mr. Worst weigerde te geloven dat lage motieven Woudenberg hebben bewogen. Hij was alleen maar eenzijdig gerioht op een bepaald systeem. Aan het slot van het pleidooi ontstond nog een woordenwisseling tussen de procureur-fiscaal en de verdediger, die beweerde, dat de N.V.V.-bestuurders vor de oorlog wel net zoveel verdiend zullen hebben als Woudenberg, hetgeen mr. v. d. Veen heftig bestreed. Mr. Worst besloot met; Woudenberg was een principieel man. Uitspraak 23 December.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1