STAD EN OMGEVING Ir. STAF: LONENDE PRIJS VOOR DE PRODUCTEN Stille Armen ostwald Zetel Bloembollencultuur Hoe spelen de R.K. clubs? DIVANBED „NU RIJST DE STER" Kerstavond van de K.A.B. Huldigingsavond K.A.B.-Noord Dr. J. van der Eist overleden PIANORECITAL SAS BUNGE AGENDA' Nijverheidsonderwijs ERKENT DJOCJA ONZE SOUVEREINITEIT? Voor de duur van interim-regering DINSDAG 14 DECEMBER 1948 PAGINA 2 De Jopadhola van Achilet Keukenprobleem Burgerlijke Stand i Distributienieuws Een betrouwbaar advies De Stofzuigercentrale HAGEM AN SCHENKINGEN AAN DE GEMEENTE Auto reed wielrijder aan Autobus raakte wiel kwijt BONDSVERGADERING L.T.B. Aardappeldrama Actie Middenstandscentrale Paard sprong winkel binnen 25 jaar „Naco" PAARDENSPORT R.K. Tafeltennisvereniging „Winfried" Zwemcompetitie Kring Haarlem BLOEMENDAAL Uitbreidingsplan Zeeweg bij watertoren Haarlem maakt bezwaar INSTELLING VAN WIJKRADEN J. Been 80 jaar HEEMSTEDE Koperen priesterfeest kapelaan De Ruyter Huishoudelijke Voorlichting ZANDVOORT Spreekuur burgemeester Sluiting gemeentediensten LAATSTE NIEUWS met prima netmatras Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen TOESTAND VAN ENGELSE KONING VERBETERD Beurs van Amsterdam Het is een verheugend feit, dat het een traditie is geworden in de K.A.B. om gedurende de Advent tal van ac tiviteiten voor korte tijd te onder breken om de aandacht te vestigen op het komende Kerstfeest. Op deze wij ze voedt zij de leden op tot intensie ver beleving van de rijke Advents- gedachten en wekt zij hen op mee te leven met de Kerk. Door de gelukkige samenwerking var de vier kringen verzorgt de K.A.B. op Donderdag 16 December, des avonds te acht* uur. in het Gem. Concert gebouw een Kerstprogramma, dat on der de titel „Nu rijst de Ster" ten to nele wordt gebracht door Cees Grif fioen en Rien Nout. Ter inleiding van deze avond schrijft cns Cees Griffioen: „Onder de titel „Nu rijst de Ster" is er deze week in Haarlems straten een affiche verschenen, dat men met recht zou mogen noemen: Het zelfportret van de mens der twintigste eeuw". Deze eeuw immers wordt tot nog toe gekenmerkt door het feit. dat de mens heid steeds tracht de vleugels uit te slaan om op te stijgen naar lichter sferen. naar wat geluk, wat vreugde en een beetje vrede, doch op de dag van heden dieper dan ooit in de mod der zit. Het is bijna Kerstmis. Weer maakt de Christelijke wereld zich op, om de ge boorte van Jezus Christus te vieren, ja om deze geboorte opnieuw te doen ge schieden. En hartstochtelijker dan ooit zullen we bidden om vrede. De K.A.B. afd. Haarlem heeft een avond georganiseerd, waarop in to neelspel. voordracht en zang gesproken zal worden over de werkelijke beteke nis van het feest van 's Heren Geboor te. Het zal een schone avond worden. De mezzo-sopraan Tilly van der Werff verzorgt de muzikale omlijsting, Rien Nout en Cees Griffioen zullen optre den in vertellingen en dialogen, soms dramatisch, soms geestig. Het program ma vermeldt enkele oude herders liederen uit het Engels, Frans en Spaans en een ontroerende Christus legende van Selma Lagerlöf. Verwacht v. ordt dat niet alleen de K A B. afd. Haarlem, doch geheel Katholiek Haar lem op deze avond in het Concert gebouw vertegenwoordigd zal zijn. De K.A.B. kring Noord en het R. K. Harmoniecorps „St. Caecilia" boden de geestelijk adviseur, kapelaan F. A. v. d. Burg, ter gelegenheid van zijn 12%-jarig priesterfeest een huldigingsavond aan, die Maandag werd gehouden in het gymnastieklokaal aan de Eemstraat. Bij het binnenkomen van de kapelaan werd hem een feestlied toegezongen. De secretaris van deze kring van de K.A.B., de heer B. L. Huiskens, noemde de feestdag van de jubilaris een dag van vreugde en roemde kapelaan v. d. Burg on. zijn verdiensten als adviseur. De jubilaris is er steeds op uit, aldus spre ker, om ons bestuursleden een hart on der de riem te steken als dit nodig is. Ook verschillende goede initiatieven, o.a. die met de gehouden praatavonden, zijn gekomen van kapelaan v. d. Burg, zo zei de secretaris. Namens allen dank te spreker de jubilaris voor zijn werk. Daarna was het woord aan een groep Kajotters, die op aardige wijze een de- clamatorium van Gabriël Smit, genaamd „De Priester", uitvoerden. Medewerking verleende hierbij een kinderkoor onder leiding van Jan Nibbering. De heer C. G. v. d. Stoop bracht vervolgens een klarinetsolo, waarna de heer F. Heilker een ander blaasinstrument bespeelde. Mej. B. v. d. Riet verzorgde de bege leiding op de piano. Onder regie van de heer Van Putten bracht een toneelgroep uit de K.A.B. en „St. Caecilia" het blijspel „Hoe Peerke Kustermans toch nog in de hemel kwam" voor het voetlicht. Aardig spel gaven vooral Peerke en de duivel te zien. Het was een avond met een prettige sfeer. Kapelaan v. d. Burg dankte aan het slot voor het gebodene. Hedenavond (Dins dag) en Woensdagavond wordt dit pro gramma herhaald. Aanvang 8 uur. Die zwarte kok van mij, Laurenti, was me ook een mooie. Hij is een Ma- nyapolo, van de stam die uit de hemel komt: Hij is ook een prins van de bloe de, want zijn vader was Kainja, het gro te opperhoofd der Jopadhola. Laurenti heeft wel 60 broertjes en zusjes, doch Laurenti is één van de voornaamsten. Kainja zelf is dood, de meesten van zijn vrouwen ook en de kinderen hebben het niet ver gebracht. Laurenti was erg bij de hand. een beetje te bij de hand. Hij kon goed koken; hij was in dienst ge weest bij Goanezen, winkelier uit Brits- Indië, in Jinja. Hij presenteerde zich op mijn missie, waar onze zwarte Anna reeds jaren keukenmeid was, maar die toch wel wat ouderwets was en er niet veel van maakte. Ik nam Laurenti aan. Hij kookte fijn en in het begin kregen we veel en heerlijk eten. Binnen de maand echter ging de aardigheid er af: het was met ons Luilekkerland gedaan. Wij werden mager en Laurenti werd dikker. Laurenti verloor het vertrou wen. Hij werd erg zuinig ook: b.v. als we pudding aten, kregen Pastoor en Ka pelaan ieder vier pruimpjes er bij, doch stilletjes had Laurenti tien pruimjes voor zich achter over gedrukt, wij ieder één pannekoek en Laurenti heimelijk twee pannekoeken. Totdat, het een beetje te erg werd: de suikerpot leeg, een paar knakworstjes gaan wandelen, de sauskom omgevallen, enz. Toen zei ik tegen Prins Laurenti: „Laurenti, je moet maar eens zien of je voor de Shah van Perzië mag koken, daar kan het beter lijden. Hier heb je je geld en ga dan maar naar huis." Onze Prins Laurenti is nu weg en ik zit weer met oude Anna te kijken. Heel dikwijls moet ik zelf weer ons maal klaarmaken. Lezer, denk aan mijn Kerkje, dat ik bouwen wil. C. W. van Graven, Achter weg, Lisse, Giro 521293. GEBOREN: N. Kloos—Beerthuizen, z: M. van der HeijdenJansen, z; E. E. M.. TosseramBake, z; R. BrandSchip per, z; A. SouvereinJellema, z; B. M. Haije—van der Putten, z; G. E. Schen kenVerboom, z; L. M. E. A. Defoer Bongaerts, d; R. R. Huijboom—Lenting, d; A. J. Broerse—Jansen, d; W. van Gilst—Augustinus, d; N. Vos—van Es sen- d- ONDERTROUWD: J. J. R- Folmer en I. Jolles. OVERLEDEN: M. T. E. Funke, ge naamd KüpperMattaar, 79 j, Kenau park; G. van Breeman, 50 j„ Bloemhof straat: H. C. de Groot—Nederkoorn. 70 j„ Pieter Kiesstraat; A. E. M. Ruijse- naars, 4 j-, Kamper laan. Gisteravond is dr. J. van der Eist, rec tor van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade, tengevolge van het hem dezer dagen in Heemstede overkomen ongeval, in het Diaconessenhuis over leden. Dr. J. van der Eist werd 16 Maart 1880 in Groningen geboren, waar hij ook zijn' eerste studies voltooide. Hij promoveer de zowel in Parijs als in Amsterdam tot doctor in de Romaanse letteren. Allereerst was hij leeraar aan het Wil lem Lode wijk Gymnasium te Groningen, namelijk van 1909 tot 1920, vervolgens onderdirecteur aan het Christelijk Ly ceum te Hilversum. In 1930 werd dr. Van der Eist aangesteld tot rector van het Christelijk Lyceum te Haarlem. De overledene, die een zeer beminne lijk man was en een persoon van buiten gewone begaafdheid hij speelde viool en hanteerde de tekenstift op verdienste lijke wijze was ridder van 't Legioen van Eer. Dr. Van der Eist heeft in de voorbije oorlog belangrijk verzetswerk verricht. Bovendien heeft hij in zijn schoolgebouw gedurende de bezetting lange tijd gast vrijheid verleend aan het Triniteits- lyceum, toen het R.K. schoolgebouw aan de Zijlweg bezet was. In de als muziekzaal van het Frans- Hals-Museum langzamerhand voor dit doel gegroeide vertrouwelijke sfeer, bracht de Haarlemse pianist Sas Bunge ons een uitgebreid programma van meesterwerken uit de piano-literatuur als Bach, Beethoven, Franck en Debussy. Tevens speelde de pianist in dit pro gramma een werk van hem zelf, t.w. een Sarabande met variaties, in een eerste uitvoering. Met grote zekerheid kunnen we vast stellen dat Sas Bunge uit het goede soort pianisten-hout gesneden is. Een uitstekende techniek, maar dit gelukkig niet alleen: hij heeft ons op het klavier meer te vertellen. Met één slag had hij zijn gehoor in de ban bij het openings nummer, een drietal préludes en fuga's van Bach. In alle grootse klaarheid van bouw, die Bach hierin ten toon spreidt, reproduceerde Sas Bunge deze struc tuur met een geëvenaarde helderheid, die buitengewoon natuurlijk aandeed. De Sonate op. 10 no. 3 in D gr. terts, van Beethoven, had eveneens glansrijke punten, alleen het tweede gedeelte, het Lai go e maestoso, hadden we ons in een ietwat bredere allure gedacht, wat be treft het tempo. En dan voor de pauze als slot het grandioos schone werk van Franck: Prélude, Choral en Fugue. Het kenmerkt zich. zoals veel bij Franck, wederom door de gesloten cyclische vorm. met aan melodie een rijkdom van ro mantische aspecten. Was het omdat ons de uitvoering van Bach zozéér had ge boeid. dat we 'n ogenblik de gespannen redeneerkracht van dit sterk innerlijk levend werk misten? De Fuga als slót- deel gaf echter weer een magistrale glans aan het geheel. Over Sas Bunge te oordelen ais com ponist, naar aanleiding van zijn uitge voerde Sarabande en variaties is moei lijk. Er waren wel spanning-verwekken de momenten en goede variatie-vond sten. maar toch lag er 'n iets te grote breedsprakigheid over het gehele werk. Misschien komen er bij 'n herhaling andere perspectieven naar voren? Tot slot vier Préludes van Debussy en diens L'lsle Joyeuse. Hier was de pia nist weer aan het woord. Het meest trof ons Les collines d'Aracapri. „Voiles" met zijn prachtige en toch weer eenvoudige harmonische wendingen, en vooral het laatste, zijn als het ware picturaal ge tinte „L'lsle Joyeuse". Dit was pianis tisch van waarlijk grote allure, die er zorg voor droeg,^dat er geen wan-ver- houding ontstond tussen kunstwerk en reproductie. Kan men de uitvoerder grotere lof toezwaaien? JAN LAARVELD bioscopen: Rembrandt: Het lied van Bernadette (a. 1.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema Palace: Do vrouw van mijnheer (Volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Nachtclub (strikt volw.}, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De terug keer van Monte Cristo (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Mens durf te leven (a. L), 2, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Spaarne-theater Kozakkenbloed (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 14 December: Stadsschouwburg: Comedia met „Waar is mijn dochter", 8 uur. Concertgebouw: Concertgebouworkest, 8 u. Woensdag 15 December: De Leeuwerik: R.K. Toneelgezelschap „Rokato" met „Hof Terhove", 8 uur. Woensdag 15 December. Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten, enz. te: Bloemendaal (Hartelustschool) A t.m. G, 912.15 en 24.30 uur. Wilt U een solide stofzuiger kopen (even tueel ook in huurkoop) of huurt U liveer een goede machine voor 4.60 per maand, reparaties gratis, Ga dan naar: Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk, Tel. 12762 In de loop van dit jaar zijn enkele schenkingen aan de gemeente Haarlem gedaan. Mevr. M. S. Overwald—Groene- woud heeft ter plaatsing in het Frans Halsmuseum aangeboden twee Engelse prenten, voorstellende jachttaferelen, de erven E. Voet Jr., een verzameling mun ten en penningen op Haarlem betrek king hebbende en een aantal boeken, verder de erven mr. F. Willekes Mac- donaldReynvaan een collectie blauw porcelein met bijbehorende glazen kast. De ouders van leerlingen en de oud leerlingen van de Beatrixschool hebben een gebrandschilderd raam aan de ge meente gepresenteerd ter gelegenheid van de herdenking van het 10-iarig be staan dezer school. Ook zijn aangeboden de verlichtingsapparatuur van het jong ste bloemenieest, de requisieten gebruikt bij het Openluchtspel en de electrische illuminatie van de Nieuwe Gracht en van de Wilhelmma en Julianaboom, dit laatste vanwege de Mij. voor Nijverheid en Handel. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor deze schenkingen, behoudens goed keuring van Ged. Staten, met dank aan de gevers tc aanvaarden. Bij besluit van de Haarlemse gemeen teraad is bij wijze van proef de jaar lijkse cursusduur van de gemeentelijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs van 6 op 8 maanden gebracht. De kos ten van deze proef, welke worden ge-» raamd op f 5000, komen geheel voor rekening van de gemeente. Op grond van de bezwaren, welke de minister voorshands tegen deze regeling heeft, wordt n.l. aan de gemeente voor deze hogere uitgaven geen subsidie verleend. Bij het slagen van bovenbedoelde proef zal de verlengde cursus, naar B. en W. verwachten, wel voor subsidie in aan merking komen. In dat geval zal de minister ongetwijfeld verlangen, dat ook het schoolgeld evenredig aan de langere duur van de cursus zal worden verhoogd, aangezien 70 pet. van deze verhoging aan het Rijk ten goede komt. B. en W. zijn van mening, dat, gezien het vrij hoge bedrag, die de proef aan de gemeente kost, bovenbedoelde evenredigheidsver hoging reeds thans ware in te voeren. Het wil B. en W. voorkomen, dat op neming in de verordening van een ver- menig vuidigfactor van 1 1/3 tol het gewenste doel zal leiden, en zij stelt aan de raad voor, tot invoering hiervan over te gaan. Voor de schoolgaandplichtigen brengt deze verhoging geen hogere kos ten met zich, aangezien het aantal cur susjaren bij invoering van de verlenging, is teruggebracht van 5 op 4 jaar. Op de Leidsevaart reed eer) auto gis teravond nabij de trambaan een 35-ja- rige werktuigkundige uit Heemstede aan, die aldaar per rijwiel reed. Ter plaatse waar de trambaan de Leidse vaart verlaat, wordt de weg smaller. Bij deze vernauwing is ter waarschuwing van het wegverkeer een pijl geplaatst, welke volgens getuigenverklaringen op het ogenblik van de aanrijding niet ver licht was. De bestuurder van de auto, die blijkbaar ter plaatse onbekend was, merkte deze versmalling te laat op, reed de wielrijder aan en kwam vervolgens in het water van de Leidsevaart terecht. Gelukkig bleef de auto met de achter wielen op de kant hangen. De wielrij der, die een sleutelbeen had gebroken en een rechterschouderfractuur had op gelopen. is per ziekenauto naar de Ma- riastichting overgebracht. Zijn rijwiel werd zwaar beschadigd. Een kraanwa gen bracht later de auto op het droge. De inzittenden hadden geen letsel ge kregen. Gistermorgen geraakte het rechter voorwiel los van een autobus, die op de Rijksstraatweg reed. Het wiel rolde te gen een hekje van perceel 330. dat licht werd beschadigd. In de autobus zaten 16 schoolkinderen. Niemand kreeg ech ter letsel. Vijf van de negen filmjeeps, die voor de militairen in Indonesië bestemd zijn, brachten Maandagmiddag een bezoek aan Haarlem. De heer v. Leeuwen van de N.l.W.l N. toont aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, en het Haarlemse College van B. en W., de smalfilmprojectoren met de filmjeep. In het Concertgebouw te Haarlem hield de L.T.B. gisteren haar algemene jaarvergadering, waarvan wij het ope ningswoord door de algemeen voorzit ter, de heer G. W. Kampschöer, reeds uitvoerig hebben gepubliceerd. Vooraf droeg de geestelijk adviseur, rector j. A. G. v. d. Hoogte, in de St. Joseph- kerk een H. Mis op tot het geestelijk en tijdelijk welzijn van de organisatie. X>e herverkiezing van do heer Kamp schöer tot voorzitter ging gepaard met woorden van gelukwens en dank, waarna in een belangrijke en heldere uiteenzet ting ir. C. Staf, directeur-generaal van de Landbouw, de verschillende problemen in de land- en tuinbouw belichtte, mede in verband met de Benelux. Na uitvoerig het Marshall-plan besproken te hebben, waardoor het mogelijk is ge worden in een directe behetefte te voor zien, wees spr, op de noodzakelijkheid om daar, waar mogelijk is, nieuwe cul tuurgrond te winnen. Dit zal uiteraard moeilijkheden met zich mee brengen, daar wij na 1953 niet meer over dollars zullen in veel kunnen bereiken, maar de coördi- beschikken en wij ons zelf zullen moeten bedruipen. Met de Benelux zal men hier in veel kunnen bereiken, maar de coördi natie van de Nederlandse en Belgische economie zal niet zo eenvoudig zijn. Een belangrijke voorwaarde zal zijn, dat men rekening houdt met een lonende prijs voor de producten. „Het heeft ech ter geen zin om bij ieder onderdeel na te gaan, wie er beter van wordt. Dan komt men tot niets. Men zal het grote geheel moeten zien". Is het nodig, dat er in Nederland meer geproduceerd wordt, dan zullen het producten moe ten zijn, die deviezen-besparend zijn. Speciaal over de landbouw sprekend,, stelde ir. Staf vast, dat de producten ver edeld moeten worden, wil de Nederlandse landbouw lonend zijn. Voorwaarde daartoe is, dat de veestapel weer op vooroorlogs peil komt. Invoer van krachtvoer is echter niet mogelijk. Daarom zal men moeten komen tot een verhoging van de gewas- senteelt. Ten aanzien van de tuinbouw merkte hij op, dat deze meer grond nodig heeft. Al leen voor de groentent.eelt is geen areaal vergroting nodig, daar deze voldoende is. Deze kan slechts gepaard gaan met de bevolkingsaanwas. Bollen en bloemen vormen nog steeds een moeilijkheid, daar de uitvoer zo on zeker is. Het blijft niettemin noodzaak zich aan te passen bij de mogelijkheden, die het buitenland biedt. Bij zijn beschouwing over het voeder probleem verklaarde spr., dat het moge lijk moet zijn de vooroorlogse invoer van krachtvoer met een derde te beper ken door zelf meer te produceren. Dat dit een belangrijke besparing betekent, moge blijken uit het feit, dat in totaal aan krachtvoer nodig is 1.880.000 ton. Dat de richting van de landbouw gewij zigd wordt, betekent ook, dat er veel gro tere investering in de bedrijven nodig zal zijn. Alleen is het momenteel moeilijk om geld beschikbaar te hebben. Enige hilariteit verwekte de opmerking, dat de verbouw van aardappelen uitgebreid moet worden. Ir. Staf haastte zich er aan toe te voegen: in die gebieden, waar dat drin gend nodig is4 Onder de stemmen, die na deze uiteen zetting uit de vergadering opklonken, was o.m. die van de heer V. d. Weijden, die de spr. vroeg, of zijn mening inzake de winning van cultuurgrond ook de mening is van de overheid. De Zuiderzee-politiek doet anders denken. Voorts of het beleid inzake de Benelux door de regeringsin stanties buiten de landbouworganisaties om geschiedt. Ten aanzien van de verhoging der aardappelen teelt verklaarde hij, dat de onverstandige houding van de regering t.o.v. het aardappeldrama voor de te lers een pleidooi was voor het tegen overgestelde. En tenslotte bracht de heer Van der Weijden naar voren, dat men bij een huidige belastingpolitiek toch moeilijk kon investeren! Over het algemeen kon ir. Staf in zijn repliek deze opmerkingen onderstrepen. De Benelux wordt eerst ambtelijk voor bereid, daarna worden bij het officiële overleg ook de landbouworganisaties be trokken. De oplossing van het aardappel drama is inderdaad teleurstellend geweest, maar het volgend jaar is dat alles anders. Dan hebben we varkens met wijdgeopende bekken! In de middagvergadering werden de ver schillende voorstellen betreffende bonds- zaken er vlot doorgehamerd, waarbij voor al aandacht besteed werd aan de opleiding van de plattelandsjeugd, die niet haar werk kan vinden in het agrarische beroep. Na enige discussies inzake het voorstel om opnieuw een actie te voeren voor het T.B.C.-fonds in. de L.T.B., waarbij verze kering verplicht zou zijn, zegde de voor zitter tenslotte toe door middel van een circulaire aan de afdelingen in deze kwestie een enquête in te stellen. Is de uitslag negatief, dan gaat het fonds voor goed van de baan. In het andere geval zal men de nodige stappen ondernemen. Bij de bespreking van de algemene be langen kwamen verschillende voorstellen in behandeling betreffende het algemeen landbouwbeleid, de sociale voorzieningen, plattelandswegen, politiek enz. In een vurige en met klem uitgesproken rede wees rector V. d. Hoogte op het ma terialisme, dat steeds meer de overhand dreigt te krijgen. Hij deed een dringend beroep op de aanwezigen om de katho lieke sfeer in hun gezinnen en bedrijven zuiver te houden. Saldo 13 Dec. (ratificatie) f 1966. Aan ons bureau bezorgd: L. S. f 7.50, voor genezing van broertje f 1, J- M. f 10, N.N. f 1, P. P f 2.50, werkman f 1, H. M f 2.50, J. M. de R. f 2.50, J. B. f2, W. C. f 25, Jackie f 2.50, W. f 15, J- H. v. R, f 1, S. A. f 50. Totaal f 2089.50. Giften kunnen aan ons bureau Smede- straat 5 worden afgegeven of gegireerd op no. 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant, met vermelding „Stille Armen". Hedenmorgen is de heer G. G. v. Haaster door de rechtbank als deur waarder beëdied. Zoals bekend bestaat er een sterke stroming om de zetel der „Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur" van Haarlem naar Hillegom te verplaatsen. De afdeling Haarlem van „De Middenstandscentrale" heeft deze voor Haarlem noodlottige verplaat sing afgeremd en er bestaat kans, dat de zetel van Bloembollencul tuur voor onze stad behouden zal blijven. Wat verplaatsing van de zetel voor de Haarlemse Middenstand betekent, be hoeft niet in den brede te worden uit eengezet. Het is niet slechts Haarlems eer, als grote stad, welke bij vertrek van ge noemde zetel naar Hillegom, in het ge drang komt, maar ook financiële be langen van de Haarlemse Middenstand, die hierbij ten zeerste zijn betrokken. Immers, een grote groep koopkrachtig publiek zal voor Haarlem verloren gaan en elders haar inkopen gaan doen. Het gemeentebestuur heeft reeds be langrijke toezeggingen in geld en ter rein gedaan, om de zetel voor Haarlem te behouden; de Firma Tuberg'en geeft terrein voor een proeftuin, terwijl ver schillende kwekers en bloembollen- handelaren reeds een bedrag van f 60 000 als obligatielening hebben verstrekt dan wel toegezegd. Er is echter meer nodig. Daarom doet het bestuur der „Cen trale" een beroep op de Middenstanders, om mede op de obligatielening in te schrijven. Teneinde dit voor alle middenstanders mogelijk te maken, zuilen er obligatie coupures worden uitgegeven van f 25, f50, fioo, f250, f500 en f 1000, tegen de thans geldende rentetarieven voor soortgelijke obligaiteicningen. Het geld is dus niet renteloos; integendeel, het mag veilig belegd worden genoemd. Reeds nu worden toezeggingen tot in schrijving ingewacht bij het Secretariaat der „Centrale", Wilhelminastraat 3, zo mede bij het R.K. Middenstandsbureau, Kruisstraat 25, beide te Haarlem; tel. resp. 10403 en 19846. De gemeente Hillegom en haar mid denstand, zijn belang begrijpend en des wege tot grote offers bereid, hebben be langrijke toezeggingen gedaan en kunnen ze t.z.t. gestand doen. Laten de Haar lemse middenstanders dus niet achter blijven. Allen te zamen moeten en kun nen een groot bedrag ter tafel brengen. Tussen Zaterdag en Maandag is inge broken in een fabriek aan de Spaarn- wouderstraat. Een geldkistje, inhouden de f 1,en enige kleinigheden worden vermist. Men kwam binnen na over- klimming van een muur en een schut ting en verwijdering van een ruit. Tussen Zaterdag en Maandag hebben onbevoegden zich toegang verschaft in een fabriek aan de Spaarndamseweg. In de kantoren waren alle laden en kast- deurtjes met een schroevendraaier opengebroken. De inhoud was over de grond verspreid. Voorzover na te gaan wordt niets vermist L Met het vliegtuig „Holland" vertrok de Provinciaal van de Broeders der Chris telijke scholen in Nederland, Broeder Jozef us, naar de V. S. en West-Indië voor een visitatiereis naar de Broeders, van wie velen afkomstig zijn uit Heem stede en Bennebroek. Door onbekende oorzaak sloeg gister middag bij de Schouwtjesbrug een paard, gespannen voor een veewagen, op hol. Het paard holde de Schouwtjeslaan af en liep rechtuit in de richting van de étalageruit van een kruidenierswinkel op de hoek Schouwtjeslaan—Uitden- bosstraat. Even voordat het paard door de spiegelruit sprong en in de winkel was terechtgekomen, had de bestuurder kans gezien van de bok te springen. Een gedeelte van de winkelinventaris werd vernield en een partij levensmiddelen ging verloren. De politie haalde het paard, dat een snijwond had opgelopen, uit de winkel. -7 Januari 1949 zal het 25 jaar geleden zijn, dat met de opening van de auto buslijn HoornAmsterdam de grond slag werd gelegd van de „Naco", de Ned. Auto-Car-Onderneming N.V. Op genoemde datum wordt des namiddags in „De Rustende Jager" te Heiloo een receptie gehouden. In de Haarlemse Manege werd een jeugdmiddag georganiseerd, met als sluitstuk een springnummer voor de seniores. De samengestelde ruiterwedstrijd, dressuur en springen, werd eigenlijk een strijd tussen de paarden, d.w.z. deze waren bij loting toegewezen en de ge luksfactor speelde hierbij vanzelfspre kend een belangrijke rol. De dressuur werd met overmacht door Mej. T. Eysvogel gewonnen op Jack, gevolgd door Mej. M. Laimbock en V. d. Meer. Een geheel ander nummer was het volgende: rijden voor de nog maar kort rijdende leerlingen. Een gezelschap van 7 tot 17 jaar, die ieder voor zich tracht ten, zeker nu de ouders toezagen, een goed figuur te slaan. Het stemde tot vreugde, dat 14 van deze beginnelingen niet alleen de opdrachten tot en met de galop volvoerden, maar tevens al in staat bleken een eenvoudige hindernis te overwinnen. Hier kwam Naina Iburg met Pieternel als le uit de strijd. Toosje Verjaal, Tineke Wamsteker en Henny Sissingh verschilden onderling slechts een half puntje met Tineke als beste. Het grote springconcours was voor Bonfire. De verrassing vormde Peter Maas op Mylord De uitstekend gaande vos maakte een springfout, maar lag in tijd slechts 1 seconde achter de dres suur en springartist Jacky. De laatste, nu onder de vice-voorzitter, de heer Wijnberg was 3e, als 4e „Maquis" onder Trudy v. d. Meer. „Winfried" viert Zondag a.s. zijn ko peren bestaan en begint de dag met een H. Mis in de kapel van St. Joannes de Deo. Na het ontbijt bégint omstreeks 12 uur de wedstrijd tegen DSB om da St. Marthabeker. 's Avonds 7 uur is er souper, waarna men nog wat bijeen blijft. Uitslagen van deze week: DSBWin fried 19, Winfried 2Te Zaanen 46, Winfried 3Prowano 2 82, HBCWin fried 4 82, GTTC—Winfried 5 9—1; Dames: WinfriedTe Zaanen 55, Win fried 2Te Zaanen 2 1—9. Met ingang van Donderdag a.s. wordt er Donderdags voorlopig geen oefening gehouden. In Velsen werd de derde ontmoeting gehouden van de zwemcompetitie kring Haarlem van de Koninklijke Neder landse Zwembond. In het nummer 100 M. schoolslag da mes werd door J. Spoor, D.W.R., de goe de tijd gemaakt van 1 min. 28,5 sec De uitslagen zijn: 50 M. rugslag jon gens adspiranten: F. Pieters, D.W.R., 38 6 sec.; A. van Driebergen, H.V.G.B38 7 sec.; F. Kuipers, H.V.G.B., 40,8 sec.; 50 M. borstcrawl dames: J. van Waard D.W.R., 31,8 sec.; M. Marsman, H.V.G.B.' 32 sec.; N. Kint, V.Z.V., 34 sec.; 100 M schoolslag heren nieuwelingen: F. La blans, D.W.T., 1 min. 25,2 sec.; J. Stut- terheid, H.V.G.B., 1 min. 25,4 sec.; J. v. Zadelhoff, D.W.R., 1 min. 29,5 sec.; 100 M. schoolslag dames: J. Spoor. D.W.R., 1 min. 28,5 sec.; D. Turkenburg, D.W.T., 1 min. 32,4 sec.; R. Spoor, D.W. R., 1 min. 33,6 sec.; 5 x 50 M. borstcrawl estafette heren nieuwelingen: H.V.G.B. 2 min. 37,9 sec.; D.W.R. 2 min. 41,9 sec.; D.W.T. 2 min. 46,4 sec. De stand van de competitie is thans: dames: D.W.R. 851.5 pnt.; D.W.T. 849,3 pnt.; Haarlem 900,8 pnt.; V.Z.V. 901,6 pnt.; H.V.G.B. 902.1 pnt.; H.P.C. 951,6 pnt. Heren nieuwelingen (eindstand): H.V. G.B. 972 pnt.; Haarlem 999,3 pnt.; D.W.T. 1028 pnt.; D.W.R. 1056.3 pnt.; H.P.C. 1057 pnt.; V.Z.V. 1105,2 pnt. Adspiranten: H.V.G.B. 511,8 pnt.; D. W.T. 517,4 pnt.; D.W.R. 541,3 pnt.; H.P.C. 563,9 pnt.; Haarlem 565,5 pnt.; V.Z.V. 581,8 pnt. De politie te 's-Gravenhage hield de 31-jarige fabrieksarbeider W. v. d. Sch. uit Delft aan. De man heeft zich de laatste drie maanden aan diverse rij wieldiefstallen te 's-Gravenhage, Am sterdam en Leiden schuldig gemaakt. Vijf van deze rijwielen had hij te Haar lem verkocht. Deze zijn inmiddels in beslag genomen. In verband hiermede is tegen een rijwielstallinghouder alhier proces-verbaal terzake van schuldheling opgemaakt. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft bezwaar gemaakt tegen het par tieel uitbreidingsplan aan de Zeeweg nabij de watertoren te Bloemendaal. Het Haarlemse waterbedrijf heeft er be lang bij, dat de gronden bij de water toren onbebouwd blijven, zulks met het oog op eventuële verontreiniging van het water. Er zouden ter plaatse vijf woningen komen, maar B. en W. van Bloemendaal merken op. dat Haarlem op haar terrein ter plaatse zelf enige woningen heeft staan, die niet eens zijn aangesloten op de riolering. Haarlem wil een servituut van onbebouwbaar- heid, doch als zij haar bezwaren wil handhaven dient zij de betrokken grond te kopen. De 'A. N. W. B. was van mening dat bebouwing ter plaatse het karakter van de Zeeweg zou bederven. De Bond Heemschut denkt er hetzelfde over. Ter plaatse kan volgens de schoonheids commissie van Bloemendaal niet meer van ongerept duinlandschap worden ge sproken Begin van dit jaar werd in de ge meenteraad van Bloemendaal aan B. en W. gevraagd, of zij de wijkraadsgedach te eens wilden bestuderen. Het college is tot de conclusie gekomen, dat voor ieder van de wijken Santpoort, Bloe mendaal, Overveen, Aerdenhout en Vo gelenzang een afzonderlijke wijkraad behoort te worden ingesteld. Bij de benoeming der leden moet niet gelet worden op de politieke overtui ging van de betrokken personen, maar wel op de gemeenschapszin en de maat schappelijke aanleg van de candidaten. In eenverordening moet de taak van deze raden worden vastgelegd. Hij zal» kunnen werken op het gebied van de volksgezondheid (ook sportbeoefening) volkshuisvesting, openbare werken, on derwijs en maatschappelijke steun. Po litie en brandweer zijn te zeer gecen traliseerd. Per wijk zouden ten minste drie en ten hoogste zeven leden zitting moeten nemen, te benoemen door B. en W. Een secretaris, die tegen een ver goeding van 100 per wijk een binding' tussen de wijken tot stand zou moeten brengen, zal ook door B. en W. benoemd moeten worden. De raad zaj> ten minste vier maal per jaar vergaderen en de besprekingen zijn openbaar, hoewel behandeling met ge sloten deuren van enig onderwerp mo gelijk is. Een bekende figuur in Bloemendaal, de tuinman J. Been, is gisteren 80 jaar geworden. Vijf en veertig daarvan werkte hij in Bloemendaal en nog steeds verzorgt hij daar voor talrijke particulieren de tuinen. Met gemak van een jonge kerel spit hij nog de grond om en klimt hij op ladders om bomen te snoeien. En hij weet nog van geen ophouden. Vol goede moed en met tal rijke gelukwensen is hij vanmorgen weer aan de slag gegaan. In de parochiekerk van Valkenburg heeft kapelaan De Ruyter een plechtige Hoogmis uit dankbaarheid opgedragen ter gelegenheid van zijn koperen pries terfeest. Hij werd daarbij geassisteerd door kapelaan C.Schuttelaar en ka pelaan J. Tol. Onder de vele aanwe zigen bevonden zich ook enige Volen- damse vrouwen in haar karakteristieke klederdracht, die „haar" kapelaan, die daar zeven jaar heeft gewerkt, op deze manier een stille hulde brachten. Het zangkoor voerde voor deze gelegenheid, onder leiding van de heer J. Versteeg, De Missa Eucharistica van L. Perosi uit en zong na de H. Mis een meerstemmig Laudate Dominum. De feestpredikatie werd gehouden door een heeroom van de jubilaris, pater J. van Zeelst S.J. van de Krijtberg te Amsterdam. Des middags werd in de pastorie een druk bezochte receptie gehouden, waar bij namens het huldigingscomité het woord werd gevoerd door dr. J. Levelt, lid van het kerkbestuur. Namens de pa rochie bood hij hem een caissette tafel zilver aan. Met een plechtig danklof werd deze feestdag besloten. Woensdagavond zullen in het RjK. Verenigingsgebouw de verschillende organisaties, waaraan kapelaan De Ruy ter als geestelijk adviseur verbonden is, hem huldigen. Hedenavond geeft de commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ln „Het Wa pen van Heemstede" een ouderavond, welke geheel verzorgd zal worden dooi de kinderen van de leden. Er zullen ver schillende aardige stukjes worden op gevoerd en ook de dans zal niet ontbre ken. De kinderen hebben echter de grootste geheimzinnigheid betracht, zo dat er over het programma nog niets gezegd kan worden. De burgemeester is verhinderd op Woensdag zijn wekelijks spreekuur te houden. Voor dringende gevallen kan men zich Vrijdag 17 December om 10 u. bij de burgemeester vervoegen. Op 24 en 31 December zullen de ge meentelijke diensten en bedrijven func- tionneren als op een Zaterdag en der halve des namiddags geslaten zijn. Het Franse persbureau A.F.P. meldt: Uit gezaghebbende republikeinse bron wordt vernomen, dat Hatta Maandag door bemiddeling van de Amerikaanse afge vaardigde in de C. v. G. D., Cochran, aan de Nederlandse delegatie een schrij ven heeft doen toekomen, waarin de republiek zich zonder voorbehoud bereid toont, de Nederlandse souvereiniteit in Indonesië te erkennen foor de duur van de interim-regering. De correspondent van Aneta ver neemt uit Makassar dat de regering van Oost-Indonesië zich gebonden zal blijven achten aan de beginselen, neergelegd in haar verklaringen in het parlement. Zij zal, zodra zij in staat is de nieuwe aspecten te overzien, zich nader met het parlement beraden omtrent de te volgen gedragslijn. De rijke provincie Noord-Holland, die in de branding der tijden niet wist wat een tekort op een begro ting was, gaat de weg der verarming op. De gedeputeerden, die in de deftige koepelzaal aan de Haarlemse Dreef, al tijd breed-uit in hun gemakkelijke ze tels zaten, met een gezicht van „wie doet me wat?" trekken nu zorgelijke ge zichten en zien de pluche-zitting van hun zetels al in vurenhout veranderen. Een enkele pessimist praat al over het belenen van de kostbare gobelins langs de wanden of van de zware groene gor dijnen, die de gezellige koffiekamer af sluiten. En goed gezien, zijn Gedepu teerde Staten barstens jaloers op de ge meenten, die er bij het inwerking treden van de wet der nieuwe finantiële ver houdingen tussen rijk, provincie en ge meenten zoveel beter op worden. In het begrotingsstuk aan de Statenleden laten zij herhaaldelijk blijken, dat de druiven zuur zijn. Maar lezer, in allen gemoede, interesseert het u meer, dat uw gezin rond kan komen dan dat de buurt, waarin u woont, er meer of min der beter voorstaat? De gemeente is als het ware uw eigen gezin en de provin cie is de buurt, waarvan je tweemaal in het jaar het een en ander hoort OP ZONDAG 19 DECEMBER VelsenEmma ADO—VVE HBC—SJC RKAVICAbim OFCPurmerend DSSDCO VVB—Wilskracht EnergiaNEA SAVMOnze Gezellen PancratiusRipperda SchjnkelhavenNAS t LisseTeylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 H. op open briefkaart aan de Sportredactie van het Kasteel van Aemstel, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. Direct uit voorraad leverbaar KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Onder voorzitterschap van de heer A. P. Bakker werd Zondag in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem een bui tengewone vergadering gehouden van bet district Noord-Holland van de Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. De bondsvoorzitter, de heer J. P. Wey- burg woonde de vergadering bij. Na ampele besprekingen en het aan brengen van enige wijzigingen, werd met algeméne stemmen besloten bij het bondsbestuur goedkeuring van het districtsreglement aan te vragen. De voorstellen van de Haarlemse Red dingsbrigade betreffende het instellen van een startvergunning, ten einde te komen tot een eenvormige medische verklaring en het voorstel tot wijzi ging van het programma der Bonds- kampioenschappen werden bij het Bondsbestuur ingediend. Het voorstel van H.R.B. tot het instellen van een algemene Bondsdag werd overgenomen door de Bondspropagandacommissie. die het voorstel nader zal uitwerken en dan bij het B. B. indienen. Aan het eind van deze vergadering deelde de voorziter mede. dat het in zijn voor nemen ligt, de volgende algemene ver gadering zijn functie ter beschikking te stellen. De gezondheid van George VI, de En gelse koning, die aan een belemmering van de bloedsomloop in zijn beenslag aderen lijdt, is „goed vooruitgegaan", al dus werd gisteren in bulletins bekend gemaakt. Een verdere verbetering mag tegemoet worden gezien. De zes dokters, die het bulletin ondertekend hebben, hebben de koning geadviseerd, voorlopig nog in Londen te blijven. Voor het begin van de zomer zal de Engelse koning geen audiënties kunnen toestaan. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 14/12 3(4 Nederl. 1948 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-62 3 Ned. 62-62 bel. fac. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkel's Paten Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert, Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mil Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mij. eert. Claims H.V.A. 1001/, 97% 98% 98 U 154% 156 112 145'/3 138 186(4 gl 269(4 251 228(4 314% 142% 160(4 147 182% 148',t 141 (4 Sl 9711—% 154(4 266 225 311 135(4' 161 143(4 146

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2