ZWAKTE VAN DE U.N.O. Wereldtoneel EN TWE Erk de Noorman -HetStenen DE WERELD ROND HET DOMEIN DER VROUW ENIG KIND Feest- VERVOLG VERLEDEN japonnen WAT ETEN WE IN DECEMBER? Cricketcompetitie gesplitst WOENSDAG 15 DECEMBER 1948 PAGINA 3 FUSIE tussen Poolse partijen Hongaarse premier valt Kard. Mindszenty aan Si OP HET door LESLIE FORD Tafeltennis om wereldtitel 1951 in Nederland? Tilburgs ijshockeyteam gelijk tegen Parijs Sportpaleis te Rotterdam? Eerste klas verdeeld in A en B Het zal menigeen moeilijk vallen een gevoel van diepe teleur stelling te onderdrukken als hij de balans opmaakt van de resultaten, welke het eerste deel van de in het Pa lais de Chaillot te Parijs gehouden Al gemene Vergadering der V. N. heeft op geleverd. En onwillekeurig dringt zich dan aan ons op de gedachte aan de Volkenbond, die na een reeks mach teloze stuiptrekkingen ten onder is ge gaan in een wereldramp, die de grond vesten der oude beschavingen deed schudden. Te veel factoren blijven on bekend om met zekerheid te kunnen zeggen in welke richting de wereld met deze derde Algemene Vergadering een stap gezet heeft. Doch in elk ge val is het niet de grote stap in de goe de richting, waarnaar de volkeren, waarnaar de mensen van goeden wil hunkeren. Hoogstens kan men zeggen, dat. de koorts, die na de tweede we reldoorlog weer angstaanjagend opliep, tot stilstand werd gebracht of misschien iets is afgenomen. Doch er is niet één waarlijk groot resultaat, waarop men zou gunnen wijzen. Voor de meest brandende kwesties werd geen oplossing gevonden. Wel wer den de uitslaande vlammen gedoofd, doch het heet smeulende/vuur kan weer elk ogenblik naar buiten slaan. Zo is het in Berlijn en Palestina, in Grieken land en Korea en in nauwelijks minde re mate in andere delen van de we reld. Voor geen van deze kwesties is een regeling gevonden, die hoop geeft op een definitief einde der conflicten. In Berlijn staan Oost en West onver zoenlijker dan ooit tegenover, elkaar en niets wijst erop, dat Rusland loyaal de voorstellen van de ingestelde commis sie der zes kleine leden van de Veilig heidsraad in beschouwing zal nemen. En daarmee raakt men tevens 't kern probleem van alle kwesties waar de tegenstelling Oost-West in het geding is; Griekenland, Korea, het koloniale vraagstuk, de ontwapening enz. De Balkanlanden denken er niet aan met Griekenland loyaal te onderhan delen over hun grensconflict, zoals hun door de V.N. werd opgedragen. Integen deel, zij houden het been stijf en blijven Markos steunen. Gebrek aan loyaliteit bij de Russen zal ook de regeling van de Koreaanse kwestie verhinderen. De V.N. hebben de regering van het door de Ame rikanen bezette Zuidelijk ^deelte van Korea als voorlopige regering voor geheel Korea erkend en de ontruiming van Korea door de V.S. en Rusland bevolen onder toezicht van een permanente commissie dér V.N., die verder vrije verkiezingen en de vorming van een onafhankelijke regering zal moeten bevorderen. Rusland beweert, dat het zijn troepen reeds uit Noord-Korea heeft teruggetrokken. Er bestaat alle reden om hieraan te twij felen. doch zelfs al zou dit waar zijn, dan zal toch een vijfde colonne, die reeds eerder de kop opstak, de uitvoering der UNO-besluiten verhinderen. Telkens en telkens weer was het dit gebrek aan loyaliteit, het gebrek aan het kleinste beetje goede wil, dat de debatten deed verzanden en de besluiten maakte tot holle frazen, waarvan niemand wer kelijke resultaten verwacht. En steeds duidelijker blijkt, dat een wereldorgani satie als de UNO geen werkelijke kracht kan opbrengen als de „groten" niet eens gezind willen samenwerken. Zolang die eensgezindheid ontbreekt, zal ook de kracht om andere kwesties, waar men niet direct met de tegenstelling Oost West te maken heeft, een definitieve op lossing te geven, ontbreken. Men zie slechts naar Palestiga. Men heeft een stap terug gezet van het verdelingsplan van 1947 en er zich bij neergelegd, dat het vrije spel der krachten thans de ba sis vormt voor verdere onderhandelingen. Er is een commissie van drie, bestaande uit vertegenwoordigers van 'de V.S./Tur kije en Frankrijk, die zal moeten trach ten Joden en Arabieren te verzoenen. Doch er is geen enkele suggestie ge daan in welke richting men een oplos sing moet trachten te vinden. Bema- dotte's plan, dat richtlijnen gaf voor een definitieve regeling', werd fijngewreven door de critiek der grote mogendheden, die ieder bepaalde passages onaanneme lijk achtten. Alleen koning Abdoellah van Transjordanië tracht thans munt te slaan uit Bernadotte's plan en wil gesteund door Engeland het Arabische deel van Palestina bij zijn rijk inlijven. Doch in feite is men nog even ver als voor de zending van Bernadotte. En wat te zeggen van de punten, waarover men in Parijs wel tot overeenstemming kwam? Welke v/aarde kan men b.v. hechten aan de verklaring van de rechten van de mens of aan de veroordeling van de volkeren moord (genocide) als men weet, dat in sommige delen van de wereld deze be sluiten met voeten getreden worden. Te goed is bekend wat zich achter het ijze ren gordijn afspeelt en niemand zal toch de illusie koesteren, dat besluiten van de UNO daaraan ook maar iets zullen veranderen. Platonische verklaringen hebben geen waarde in zaken van we reldpolitiek. De geschiedenis kan er voorbeelden te over van aanvoeren. Op zijn best kan men er dan ook van zeg gen, wat mevrouw Roosevelt zei: „Deze verklaring van de rechten van de mens zal voor de volkeren achter het ijzeren gordijn niet verborgen blijven en 'op de duur haar uitwerking niet missen". Doch daarmee is tevens de zwakte van de UNO aangegeven. Zij is een propaganda- forum geworden en een wereldgeweten, doch niet een lichaam dat ziin gezag krachtig kan doen gelden. En dat juist mist de huidige wereld. Zeer duidelijk is dit in de afgelopen maanden in Parijs weer gebleken. Voort durend zijn de debatten vastgelopen in het moeras van eindeloze debatten, waarin de tegenstanders elkaar de scherpste verwijten naar net hoofd slin gerden. En niet eens heeft men de agen da kunnen afwerken. Op 1 April zal in New York de „tragedie" worden voort gezet. De twee voornaamste politieke par tijen in Polen, de communistische en de socialistische, die samen 1.5 millioen leden hebben, zullen vandaag op een fusie-congres te Warschau in één partij, de Verenigde Arbeiderspartij, worden samengesmolten. Afgevaardigden uit 14 Europese landen, w.o. Nederland, de Scandinavische landen, Engeland, Ita lië, België en Oostenrijk, zullen naar verluidt het Congres bijwonen. Er gaan geruchten over een tweede conferentie, waar plannen zouden worden gemaakt voor verdere communistische stappen in Europa, omdat verscheidene vooraan staande buitenlandse afgevaardigden, onder wie de secretaris-generaal van ae Britse communistische partij, Harry Poliitt. niet in Warschau zoudên zijn aangekomen. Om tien uur hedenochtend hebben sirenes over het gehele land een korte arbeidspauze aangekondigd, op dat 'iedereen naar de per radio uitgezon den opening van het fusiecongres kon luisteren. Hedenavond zal op vele plaat sen vuurwerk ontstoken worden. Atlantisch Pact GEEN UITNODIGINGEN? Naar aanleiding van de berichten uit Washington, dat Noorwegen, Denemar ken, IJsland en Portugal uitgenodigd zouden worden deel te nemen aan de be sprekingen over een Atlantisch pact, heeft de Noorse minister van Buiten landse Zaken, Halvard Lange, aan „Ar- beiderbladet" verklaard: „Ik heb geen reden om aan te nemen, daff op het ogen blik aan Noorwegen een uitnodiging zal worden gericht." De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, verklaarde: „Dene marken heeft geen uitnodiging ontvan gen om deel te nemen aan de besprekin gen in verband met het Atlantisch pact en niets wijst er op, dat eerlang een der gelijke uitnodiging aan ons land zal wor den gezonden." Het Scandinavische verdedigingscomité komt vandaag in een strikt geheime ver gadering bijeen om de besprekingen over militaire samenwerking, die te Oslo en Stockholm begonnen, te hervatten. De vijf mogendheden van de West- Europese Unie streven naar benoeming van een Amerikaanse officier als plaats vervanger van veldmaarschalk Montgo mery, de voorzitter van het comité van opperbevelhebbers van de West-Europese Unie, aldus verklaart Benjamin Welles in een telegram uit Londen aail de New York Times. „De regering van de Verenigde Sta ten, aldus het telegram, wil echter, naar men veronderstelt, op het ogenblik nog niet te ver vooruitlopen op de publieke opinie en die van het Congress. Daarom zal geen publieke mededeling gedaan worden vair het West-Europees verzoek, noch van het Amerikaanse antwoord hierop vooraleer het Atlantisch pact vol tooid is." Welles verklaart een en ander uit „hoogst bevoegde bron" te hebben ver nomen. Jute kousevoeten en goedkope zeep contra de douane - Blinde kreeg één minuut het gezicht terug - Eskimo's trac- teren Stalin - Jeugdige reus Hohderden dronken biggen en op kousevoeten gaande koeien zijn de afgelopen twee jaar stille tjes de Nederlandse grens naar België overgestoken. Het onwettige vervoervan luidruch tig vee is geen gemakkelijke taak, doch de scherpzinnige smokkelaars zitten niet gauw met de handen in het haar. De hoeven van het vee worden ge- stoken in speciaal vervaardigde sokken die van jute gemaakt zijn en als mid del tegen het loeien worden de bekken aan de buitenkant met een goedkope zeep ingesmeerd. De zeep, zo worat oe- weerd, is een lekkernij voor het vee, en in plaats van te loeien zijn de dieren constant aan het likken. Het prijsverschil van het vee m Hol land en België is hoog en de zwarte handel in francs en guldens brengt ook flink wat op en zo is het te begrijpen dat de smokkelaars er niet tegen op zien om kosten te maken als dit hun veiligheid kan dienen. Het smokkelen van varkens is bij de tegenwoordige stand der techniek duur der dan dat van koeien. De varkens worden namelijk dronken gevoerd en het materiaal om de koeien stil te hou den goedkope zeep en jute sokken is lang zou duur niet als de hoeveelheid jenever die nodig is om een varken verscheidene uren stomdronken te hou den. De biggen, vaak slechts een maand of twee maanden oud, krijgen bijna anderhalve liter jenever of ruwe alco hol en gaan dan bij drie tegelijk de rugzak in, om over de grens vetgemest te worden. Clarence Peddicord, een 31-jarige blinde die 12 jaar geleden het gezicht verloor, heeft na een ope ratie een ogenblik kunnen zien 0°™ geraakte toen zó opgewonden, dat hij het werk van de dokters bedierf. Ped dicord, die van Portland in Oregon naar New York liftte voor deze ope ratie, is opnieuw blind, doch heeft nog goede hoop. De oogspecialist, die de operatie verrichtte, heeft hem beloofd aanstaande zonjer opnieuw te opereren en gezegd dat hij de blinde definitief zal kunnen helpen. Peddicord vertelde: „Het was 'n won derlijke belevenis van een minuut voor me. De dokter verwijderde het verband. Ik opende mijn ogen en het ogenblik waarop ik twaalf lange jaren had ge wacht, gebeurde. Ik kon weer zien. Het zonlicht stroomde over het plafond. Doch voor ik mezelf weer in bedwang had, zag ik plotseling de punten van een schaar op mijn ogen afkomen. De dokter wilde alleen maar iets losknip pen. doch dat wist ik niet. Ik wierp mijn hoofd terug. Mijn oog werd ge raakt, het begon te bloeden en ik was weer blind." Peddicord is in 1936 door zwaveldioxyde dampen blind geworden. Op 22 December zullen Amerikaan se transportvliegtuigen boven Bastogne in de Belgische pro vincie Luxemburg driehonderd kilo no ten uitwerpen, ter herdenking van het befaamd geworden antwoord van bri gade-generaal Anthony McAuliffe, die op 22 December 1944, toen zijn 101ste luchtlandingsdivisie te Bastogne was in gesloten, aan de Duitse commandant op diens eis tot overgave slechts dit ene woord als tegenbericht deed toeko men: „Nuts", hetgeen letterlijk „noten" betekent, doch figuurlijk: „Loop naar de pomp." De eskimo's van het schiereiland Tsjoekotsk hebben Stalin een stel schaakstukken gegeven, die uit walrusslagtanden zijn gesneden. Het ziet er naar uit dat de Belgi sche regering de zegetocht van de Coca Cola in België gaat stui ten. Onlangs heeft het ministerie van gezondheid zich uitgesproken tegen al cohol-vrije dranken die coffeïne, ki nine en andere chemicaliën bevatten. Deze dranken zullen waarschijnlijk ver boden worden en zo dit geschiedt zal daaronder ook de Coca Cola vallen. Koning Gustaaf van Zweden, die op aanraden van de geneesheren het tennisspel en de jacht heeft opgegeven, houdt zich thans bezig met het borduren van altaarkleden, Op een tentoonstelling te Stockholm kon men onlangs een van zijn werken in blauwe en goudkleurige zijde bewonderen, be stemd tot geschenk voor een Lutherse kerk in Brooklyn (V. S.). Een leerling van het lyceum te Albi in Frankrijk, Pierre Bernard, vormt wat zijn lichaamsbouw betreft, een groot probleem. Hij is 12 jaar oud doch meet reeds 1.88 meter en weegt 77 kg. Zijn snelle groeiproces schijnt nog niet ten einde. In de perio de van 7 November tot 11 December j.l. is hij 3 cm. langer .geworden. COP MABtEN tOONDfc» 37. Opeens viel Eric uit: Waar is Winonah? Waar hebt ge mijn vrouw gelaten zn wat betekent deze komedie? Vlugzeg het mijl Wat is hier gaandeer is iets vreselijks gebeurd, ik voel het!" Ozilah was als door de bliksem getroffen, deze plotselinge verandering overviel haar zo, dat ze even uit haar evenwicht was. Maar toen ging haar geslepen brein weer werken. Er was maar één mogelijkheid, waardoor Eric zijn geheugen en normale gedachtengang weer terug kon hebben gekregen, zonder dat zij daar zelf bij betrokken was. Het gelaat van de valse vrouw vertrok krampachtig en zonder nog een woord te spreken, wilde zij Eric passeren, om het vertrek te verlaten. Deze versperde haar echter de weg. Eerst opheldering, Dzüah!" zei onze held dreigend. Doch als een slang glipte ze langs hem heen en rende weg, de trap opnaar de torenkamer Istvan Dobi, de nieuwe premier van Hongarije, heeft gisteren zijn program ma voorgelegd aan het parlement. Hij zeide, dat zijn partij van de Kleine Boeren volledig zou afrekenen met het kapitalisme. De regering was er zich ten volle van bewust, dat de gedachte van land- bouw-coöperatie slechts zou kunnen ov^fwinnen door voortdurende strijd tegen de reactie. Premier Dobi zei, dat het zijn doel was een atmosfeer te scheppen, welke „bet Ieder duidelijk zou maken, dat iedereen, die tegen onze volksdemocra tie strijdt, tegen een stenen muur loopt." Hij deed een scherpe aanval op de Primaat van Hongarije, (kardinaal Mindszenty, en de katholieke oppositie partij 'van Istvan Barankovics. Onder het masker van democratie, zo zei hij, verzamelde deze partij „alle soorten van voormalige fascisten onder haar vleugels." Hij verklaarde, dat er geen kans op betere betrekkingen met de Kerk in Hongarije bestaat, zolang Kardinaal Mindszenty Primaat van Hongarije is. Ten aanzien van de buitenlandse po litiek zei Dobi, dat Hongarije de ban den met de Sovjet-Unie en de andere Oost-Europese landen nauwer zou aanhalen. Men hoopte, dat spoedig een vriendschapsverdrag en een alliantie zou worden getekend met Tsjechoslo- wakije. Het regeringsprogram werd door het parlement aanvaard. De partij van Barankovics stemde tegen. Barankovics critiseerde plannen als oprichting van landbouw-coöperaties en beperking van de particuliere onderneming. „Indien wij moeten kiezen tussen het opgeven van onze partij of van onze beginselen, dan zullen wij onze principes hand haven', zo voegde hij er aan toe. Naar het officiële Amerikaanse blad in de Duitse taal, „Neue Zeitung" te Berlijn meldt, zouden vele Duitse solda ten, die zich nooit aan de Sovjet-Russen hebben overgegeven, met Esten, Letten, Lithauers, Polen, Oekraïners en gede- serterede Russen in een partisanenleger de Sovjet-Russische troepen in de Oost- zeestaten bevechten. De Nachtmis, die met Kerstmis in de Parijse Notre .Dame zal worden opge dragen door Kardinaal Suhard, zal per televisie worden uitgezonden. De raad van organisatie van de Fan- Amerikaanse Unie heeft een vergade ring van dé ministers van Buitenlandse Zaken bijeengeroepen en een commissie van onderzoek ingesteld om het conflict tussen Costa Rica en Nicaragua te rege len. Waarschijnlijk zullen de ministers zich door de raad laten vervangen. In Macon, een stad in de staat Geor gia in Noord-Ame- rika, zijn driehon derd nieuwe leden geïnstalleerd van de Ku Klux Klan, een organisatie in Amerika, die een even geheimzinnige als felle strijd voert tegen negers en ka tholieken. De in stallatie geschiedde in het openbaar, in de concertzaal van de stad. De foto toont enkele van de vijf en twintig hon derd aanwezigen, gekleed in de ge heimzinnige witte pijen en kappen, die ze oök op hun de- monstratietochten dragen. Wachters van de Ku Klux Klan begeven zich hier onder het pu bliek. Enige tijd geleden be reikte ons een brief van een abonné, £ie klaar blijkelijk zeer verstoord was over het feit, dat er nog al tijd van regeringszijde niet genoeg gedaan wordt voor de grote gezinnen. De man was zo overtuigd van de deerniswekkende toestand, waarin het grote gezin ver keert, dat hij zijn bijna volwassen kinderen had doen beloven, dat zij nooit een groot gezin zouden hebben. Wij willen het nu niet hebben over het onge oorloofde en aanmatigende van deze houding, noch over de plicht van de regering en werkgevers om op te komen voor het grote gezin. Waar wij nu over willen spreken is de positie van het enige kind. De man in kwestie heeft zich vermoedelijk nooit gerealiseerd, dat de positie van het enige kind in het geheel geen benijdenswaar dige is en dat de materiële voordelen in het geheel niet opwegen tegen da nadelen. Hoeveel ouders, die ver geefs op meer kinderen ge wacht hebben, klagen niet over de moeilijkheden en de eenzaamheid van hun enige. Zelfs de verstandigste ouders slagen er niet altijd in hun overdreven bezorgdheid voor hun dierbaarst bezit, hun enig kind, te overwinnen. Alle liefde, hartelijkheid en kameraadschap van vader en moeder zijn niet in staat het gemis van broertjes en zusjes goed te maken. Want ondanks alle pogingen om het verschil te nivelleren, blijft er een leeftijdsverschil, dat een verschil in generatie is. Als de ouders verstandig zijn, zullen zij trachten het gemis van broers en zusjes te vervangen door het kind af te staan' aan vriendjes of vriendinnetjes, waardoor het zijn gemis minder sterk zal voelen. Maar vaak drijft het egoïsme der ouders er toe, het kind zoveel mogelijk bij zich te houden, het te ver wennen en te vertroetelen en te proberen het met speel goed en snoeperij te ver goeden, wat het mist. Hier door zal men slechts berei ken dat het enige kind schuw wordt voor de buitenwereld, door zijn kameraadjes wordt uitgelachen en zich steeds meer opsluit in zich zelf en zijn eenzaamheid. Het staat wel vast, dat het zeer zelden enige kinderen zijn geweest, die de hoogste Groen satijnen avondjurk geheel met schelpen gebor duurd. trap op de maatschappelijke ladder bereikten. Wij heb ben een open oog voor de noden van het grote gezin, maar wij blijven van mening, dat het enige kind meer ont beert dan alle prachtige kle ren, goed voedsel en prima onderwijs kunnen goed ma ken. De huisvrouw heeft in de Decembermaand al zoveel aan haar hoofd, eerst Sint Nicolaas, dan Kerstmis, dan Oudejaarsavond, dat ze het misschien wel prettig vindt wanneer de krant haar helpt bij het bedenken van de me nu's. Hier volgt een week-menu, deskundig samengesteld en van gerechten die vrij mak kelijk te bereiden zijn. Zondag: Vermfcellisoep aardappelen, runderlappen, spruitjes - gebakken appelen met custardvla. Maandag: Stamppot zuur kool - broodpap. Dinsdag: Erwtensoep appel. Woensdag: Aardappelen, gebakken bokking, rodekool - havermoutpap. Donderdag: Hete bliksem, gebakken bloedworst. Vrijdag: Aardappelen, an dijvie, bruine saus cus- tardvja. Zaterdag: Aardappelen, ge hakt, wortelen - karnemelk- sepap. Wij geven aan iedere maal tijd eiwitrijke gerechten; als er geen vlees is, bijv. vis; ook kunnen we inplaats daarvan pap of een ander melkgerecht voor toe geven. Groenten en vruchten zijn rijk aan beschermende stof fen die het lichaam grotere weerstand tegen allerlei in fecties geven. Groenten als boerenkool, spruitjes, wor telen,- kool, zijn daarom zeer gezond mits men zeniet te lang en vooral met weinig water kookt, daar anders juist de goede stoffen eruit verloren gaan. Ook daarom raden we U aan met Uw ro de kool eens een kopje ha vermout mee te koken, zo dat het vocht gebonden wordt, en in de boerenkool stamppot gerust eens een handvol geweekte gort te doen. Dit maakt het gerecht bovendien smeuïg en voed zamer. RECEPTEN VOOR 4 PER SONEN. Rode kool met havermout. 1 kg. rode kool, 1 kopje havermout, zout, laurierblad, kruidnagel, azijn, suiker, bo ter of margarine, (2 zure ap pelen). De kool schoonmaken, in vieren verdelen en in dunne reepjes snijden of schaven. Ze opzetten met weinig wa ter, met de havermout, de kruiden, zout en suiker. De kool in een gesloten pan in pl.m. uur gaar koken. Op het laatst de appelen meeko ken (direct meekoken ver lengt de kooktijd) en de kool op smaak afmaken met azijn. De havermout bindt het kookvocht. Gebakken appelschijven met custardvla. 2 stevige appelen, wat sui ker en kaneel, wat boter of margarine. y, 1. melk, 2 'eetlepel custardpoeder, iets zout, 30 g. (bijna 3 eetlepels) suiker. De appelen schillen of af wassen, in schijven snijden en er het klokhuis uitboren. Een klontje boter of marga rine in de koekepan smelten en hierin de appelschijven aan weerszijden snel gaar en bruin bakken. De schijven in een schaal of kom leggen en bestrooien met wat suiker en kaneel. Van de melk met een snuifje zout, het custard poeder en de suiker vla ko ken. De vla koud laten wor den en over de appelschij ven gieten. Dit is de tijd van het jaar, waarin de uitgaande vrouw volop gelegenheid heeft om haar feestkleren te dra gen. Over het algemeen is de Nederlandse vrouw niet zeer mondain en wij kennen ook niet die mondaine oor den van vermaak zoals men in het buitenland vindt. Wanneer draagt een Neder landse vrouw een groot-gala japon zoals de Parijse hui zen ontwerpen voor de gro ten der aarde? Tot die crea ties behoort ook de avond jurk van deze foto, van zwa re groene satijn, met ver hoogde taille. Op het eerste gezicht meent men. dat ae japon geheel geborduurd is en dat is ze ook- maar met schelpen. Uit schelpen, met in het midden een kraal, zijn bloemmotief jes gevormd, waarmee het gehele toilet bezaaid is. Of men met zo'n japon ook kan gaan zitten, wordt niet vermeld. Maar de creatie bewijst wel, dat het verschil tussen een vrouw van de twintigste-eeuwse be schaving en een primitieve Hottentot-vrouw niet zo groot is als men wel meent. Beide versieren zich immers met wat ze aan het strand vinden! En dat inderdaad zeer mooi is. Het versieren met borduur werk wordt meer toegepast voor avondkledij. Zo werd een donkergroen fluwelen japon geheel bewerkt met kerstboompjes die fonkelden van strass en lovertjes. En een zwart fluwelen blouse, bedoeld om in de mondaine wintersport-hotels te schitte ren, werd geheel gebor duurd met sneeuwvlokken van zilverdraad eh brillant- jes. Fluweel wordt gaarne ge dragen voor de avond. Een alleraardigst en soepel effect verkrijgt men, wanneer flu welen lintjes aan elkaar gezet worden, ofwel voor de rok. afgewisseld met stroken van dunner materiaal. Ook worden voor theater en con cert fluwelen shawls gedra gen, die de schouders warm houden. ASTRID. John Belcher, de parlementaire se cretaris van het Britse ministerie van handel, die op het ogenblik terecht staat op beschuldiging van corruptie- practijken, heeft naar officieel wordt me degedeeld bij de premier zijn ontslag in gediend. In zijn ontslagname herhaalt hij zijn verklaring, dat hij niet door giften of beloften is beïnvloed. De regering van Tsjechoslowakije heeft, naar de vrije Tsjechische voor lichtingsdienst in Londen meldt, een aantal ambtenaren van de buitenland se dienst ontslagen. Hieronder zijn drie Tsjechische vertegenwoordigers bij de U.N.O. Tegelijkertijd is aan de ambassa des opdracht gegeven om de diplomatie ke paspoorten in te trekken van de oud ambassadeurs in Nederland, Zwitserland, Frankrijk, Italië, Canada, Hongarije, Mexico, Denemarken, de V. S. en Bra zilië. Z. H. de Paus zal vandaag de nieuwe President van de Italiaanse republiek ten Vaticane in particuliere audiëntie ontvangen. Dit is het eerste officiële be zoek van de president aan het Vaticaan. Vertaling van Pauline Fellinga Rosemary keek rond. „Waar is Paul, Paps?" „Hij komt dadelijk met George. Daar *ijn ze al." Als ik niet juist naar Sandra gekeken had, had ik nooit de scherpe verbazing °P haar gezicht gezien, toen ze naar de deur keek, of de ongelooflijk boosaardige glimlach, die even haar mondhoeken vertrok; er vonkfe plotseling iets in haar donkere ogen. Ze nam haar gouden si garettenkoker uit haar tas en opende «em. •p-.Dit is mr. Dikranov.Grace Latham, £,aul, over wie ik het altijd heb. Mrs. Gould." Sandra zag op, dood-onschuldig. Ze stak haar hand uit. „Ik ben zo dom alet namen", mompelde ze. „Dikranov," zei iemand. Ik lette op ®m. Hij scheen haar niet te kennen, of zi;dan was hij een beter acteur dan J' ias niets op zijn gezicht. En het was een heel knap gezicht, met fijn- besneden trekken en olijfkleurige huid,» onder zwart haar en wenkbrauwen. Hij was lang en heel slank en zag er rijp uit ik zou gedacht hebben dat hij dichter bij de veertig was dan bij Rosemary's jaren. Aan de andere kant leek hij jon ger dan George Barrol. Toch zou ik ze kerder zijn geweest, dat hij Sandra niet herkende, als hij niet zo zalvend vrien delijk was geweest tegen Jim. Of mis schien had hij ook nooit van een van beiden gehoord. Hoe Rosemary en ik ons losmaakten uit die groep weet ik niet we gingen onze neus poederen, geloof ik. We wan delden het pad af, naar de vroegere oranjerie. „Jij bent niet veranderd, Grace. Niet veel, tenminste. Je zult Dick wel vrese lijk missen. Waarom ben je nooit her trouwd?" „Ik heb geen tijd, lieverd. En de jon gens zijn zorg genoeg, op het ogenblik." „Waar zijn ze?" „Een is op een studentenreis in Europa en de ander is met een boot en drie vrienden voor een week de baai in. En ik rust tenminste dat was ik van plan. En jij?" We stonden stil en keken elkaar aan. Rosemary glimlachte de koele glimlach, die nauwelijks haar grote grijze ogen beroerden. „Niets, lieverd, niets." Ze keek een andere kant uit. Ik zag haar mondhoeken trillen. „Ze is bepaald mooi, hè? Zijn ze 1 gelukkig?" Een lange bliksemstraal spleet de zwa- velgrauwe hemel boven het donkere water. Een afschuwelijke donderslag deed de lucht sidderen. „Ze schijnen goed op te schieten." „George zei dat ze mooi was en dat geen man zijn ogen van haar af kan houden." „Jouw Paul is erg knap." Ze knikte. „Hij is wel een schat. Hij wou Jim ontmoeten dat is één reden waarom we hier zijn gekomen. Ik ge loof dat ik haar wou zien." Ze nam mijn hand en hield die stijf vast. „Ik wou dat ik het niet gedaan had. Op het ogenblik dat hij dat glas liet vallen wist ik dat het een afschuwelijke vergissing was. Ik had niet moeten komen." „Waarom ga je morgen niet terug?" vroeg ik. Ze schudde haar hoofd. „Ik kan niet." „Hij zou het begrijpen. Je Paul, be doel ik." „Vader niet, Paul eigenlijk ook niet. Ik ik kan Jim niet in de steek'laten, in ieder geval. Niet onder haar ogen. Zij zou er in groeien, als ze het wist." „Ze is niet gek." „Neen. Dat zal wel niet. Anders had ze hem nooit gekregen. Jij weet er van, hè?" „Iets." „Enfin, het doet ér nu niet meer toe. Het is dwaas. Gisteren gaf ik er niet om, zelfs vandaag nog niet.... tot hij dat glas liet vallen." Als ik het hem vanochtend verteld had, zou hij het niet hebben laten val len, dacht ik. Maar dan zou er iets an ders gebeurd zijn, dus piekerde ik er maar niet verder over. Een tweede bliksemstraal spleet de hemel en sloeg in de baai. Het was op eens helemaal donker. In de club gingen de lichten aan, eerst in het ene raam en toen in het andere. We hoorden een zwak geluid van lachende stemmen „en kinderen, die schreeuwden op de ve randa. Grote droppels regen begonnen te vallen. „Laten we maar terug gaan. Hou je taai, lieveling. Pas op voor Sandra. Ze zal onheil stichten als ze de kans ziet." We holden het grasperk over onder droppels zo groot als knikkers. Het was nog ondraaglijk warm en drukkend en de regen voelde koel,op mijn gezicht en armen. „We zullen ons allemaal beter voelen als de bui voorbij is," zei ik practisch. Rosemary's lach was als een verstikte snik. ,Ik hoop het," zei ze. HOOFDSTUK III Ik ging niet met Rosemary terug naai de hall. Het werd nu ernst met de regen, we hadden thuis juist de bovenverdie ping laten behangen en het zou nooit in Julius en Lilac opkomen, te kijken of de ramen dicht waren, vooral niet als ze visite in de keuken hadden. In dit geval had ik geen moeite hoe ven te doen. Julius en Lilac hadden vi site, maar die onschatbare man, sergeant Buck, had gezorgd dat de luiken geslo ten waren. Hij had ook gezorgd dat Tante Carrie's varens buiten gezet waren om de regen op te vangen, dat de tuin stoelen en de hangmat op de veranda waren gebracht, het.tennisnet netjes op gevouwen en in de garage geborgen en mijn hoed, tuinhandschoenen en het schopje binnengebracht uit de rotstuin, waar ik ze had laten liggen. Dat alles had me een idee moeten geven, wat ik kon verwachten van mijn weekendgast. Julius en Lilac stapten als ganzen door het huis op een benauwende manier, volkomen gedrild in een half uur mili tair dictatorschap; ze straalden van trots en gewichtigheid en zeiden om de tien seconden, „Ja, sergeant, meneer," „Ja zeker, sergeant, meneer." Sergeant Buck een man met holle wangen, visachtige ogen, een granieten gezicht, daarbij zes voet lang en twee honderd twintig pond zwaar, beschouw de me met diepe afkeuring, toen ik de wagen uitdook en de achterveranda op stapte. Het was onze eerste ontmoeting en ik merkte dat hij bepaald in me te leurgesteld was. Hij keek me zo onver biddelijk aan, dat ik bijna aarzelde, mijn eigen huis in te gaan. „Waar is de kolonel, mevrouw?" Hij zei het erg wantrouwend, bijna of ik hem ergens verstopt had. „Ik ben maar even weggegaan om te zien of hier alles in orde was," zei ik deemoedig. „Hij is gebleven. De Chet- wynds zullen hem straks wel brengen." Sergeant Buck knikte verlicht. Ik wou naar binnen gaan. „Pardon, mevrouw," zei hij koel. „Ik heb begrepen, dat we hier logeerden. Ik heb de koffer van de kolonel uitgepakt." (Wordt vervolgd) De Nederlandse Tgfeltennisbond heeft de internationale organisatie, de I.T.T.F., verzocht in 1951 de wereldkampioen schappen tafeltennis in ons land te mo gen organiseren. De I.T.T.F. heeft hierin toegestemd. Maar daar zich moeilijkhe den van financiële aard kunnen voor doen bij een dergelijk kostbaar tour- nooi, is een definitieve beslissing nog niet gevallen. Op 30 en 31 Januari a.s. worden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de open tafeltenniskampioen schappen van Nederland gehouden, waarvoor reeds vele spelers uit het bui tenland werden uitgenodigd. - Te Tilburg werd gisteravond de IJs- hockeywedstrijd TilburgParijs ge speeld. Deze wedstrijd, die gold als com petitie-wedstrijd voor de West-Europa cup, eindigde met een 22 gelijk spel. De tussenstanden waren 00, 11 en 1—1. De Chicago Skating Works zien de moge lijkheid onder ogen van vestiging van een groot sportpaleis te Rotterdam, dat voor verscheidene takken van sport dienstig zou kunnen zijn. In ieder geval verkeren de plannen \nog slechts in het stadium van contact-zoeken. Veel zal afhangen van de vraag, of de plaats, waar eventueel grond beschikbaar kan worden gesteld, geschikt wordt geacht om de exploitatie lonend te maken. De materialen voor het Sportpaleis zouden uit de Verenigde Staten pasklaar worden aan gevoerd. Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat Italië aanvaard zou hebben, dat Cyrenaica onder Brits be heer zal komen als Italië de andere koloniën zal terugkrijgen. Italië hoopt nog steeds op de teruggave van alle koloniën. Tijdens de overval door guerillatroe- pen op Karditsa, de hoofdstad van Thes- salië in Noord Griekenland, zouden 500 burgers ontvoerd zijn; 25 gebouwen wer den in brand gestoken en 50 burgers werden tijdens de gevechten, die 36 uur duurden gedood. (Van onze cricket-medewerker) Het bestuur van de Ned. Cricketbond heeft besloten de le klas competitie in 1949 in twee afdelingen te splitsen, en wel: Afd. A: ACC, Haarlem, HCC 1, HCC 2, HDVS, Rood en Wit. Afd. B: Excelsior, HBS, Kampong, PW, Quick (N.), Sparta, VDC, VRA, VVV. Onze cricketmedewerker geeft op de wijzigingen in het competitieschema der eerste klasse cricketclubs de volgende toelichting: De elftallen uit afd. A spelen onder ling een hele competitie en bovendien twee wedstrijden tegen een B-elftaL De B-elftallen spelen behalve de wedstrij den tegen A-elftallen onderling zoveel wedstrijden, dat zij in totaal 12 maal in het veld komen; voor P.W. zullen slechts tien wedstrijden worden vastgesteld. Excelsior en Kampong zijn naar de le klas B gepromoveerd. Kampioen van Nederland is het A-elftal, dat in de twaalf gespeelde wedstrijden het beste resultaat bereikt heeft. Na afloop van het seizoen 1949 zal het bestuur van de N.C.B. bepalen hoe de le klas in 1950 zal worden samengesteld. Bovenstaand besluit komt hierop neer dat een B-elftal geen kampioen van Ne derland kan worden; men het aantal le klas clubs nog uitgebreid heeft (Ex celsior en Kampong) en het bestuur der halve nog niet tot pen massa-degradatie overging; doch de instelling van een B- klas houdt feitelijk al een degradatie in; alleen kunnen deze B-cldbs nog het praedicaat „eerste kiassers" voeren. Door de A-elftallen nog twee wed strijden tegen een B-elftal te laten spe len, kunnen deze extra-wedstrijden bo vendien van invloed op het kamioen- schap van Nederland zijn. Het was ons wenselijker voorgekomen deze extra wedstrijden als „vriendschappelijk" te beschouwen. In de beslissende partij om de eerste plaats van het schaakkampioenschap van Sovjet-Rusland hebben Ketof en Bron- stein remise gespeeld. Zij behaalden 12 punten uit een hoogst mogelijk totaal van 17. Zij zullen elkaar binnenkort andermaal ontmoeten in een partij om de eerste en tweede plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3