BATAVIA: B.I.O.-BESLUIT WORDT NIET UITGESTELD Venlo's mysterie BRIEF VAN HATTA GEEN BASIS VOOR ONDERHANDELINGEN Nederland eist bindende verklaring van Republiek Wanneer behandeling van kwestie in de Veiligheidsraad? Internationale communistische bijeenkomst te Warschau? Meer braadvet Het weer Prins Charles gedoopt Tot hoofd en hart Republiek wenst arbitrage De infiltraties Poolse Verenigde Arbeiderspartij een feit Peiping gevallen Particuliere federatie voor vervoerders maar duurder ANTWOORD AAN COCHRAN Stervende Duitser aan zijn lot overgelaten Omdat ze de naam mom. vonden" GOEDE JACHT OP 'T LOO Ook Prins Aschtvin aanwezig Minister Lovett verklaart: GEEN VERANDERING HOUDING TEN OPZICHTE VAN CHINA V.S. St^J Op principiële grondslag „WASHINGTON POST' OVER INDONESIË DE MINISTER OVER DE KERST GR A TIF IC AT IE VERHOGING PENSIOEN MET TOESLAG Staatsloterij DONDERDAG 16 DECEMBER 1948 bureaux van redactie en administratie 72ste JAARGANG No. 24335 .KALGAN vsHangCi^ JSJEnCï JOTSJEr PRONTLUN -»-m- cMiNeae mwi 3POÖWUJNEN •cfltvmneN .MENGJtH Van officiële zijde wordt het volgen de medegedeeld: „Naar aanleiding van mededelingen uit republikeinse bron als zou de repu blikeinse regering zich bereid hebben verklaard de onderhandelingen met de Nederlandse regering te hervatten op basis ener erkenning van de Nederland se souvereiniteit gedurende de interim periode, vernemen wij van bevoegde zijde: Vooreerst is van een verklaring der republikeinse regering niets bekend. Aan de Nederlandse delegatie te Bata via is door het lid van de Commissie voor Goede Diensten, Merle Cochran, een brief overhandigd, die de heer Hat- ta, minister-president van de republiek, tot de heer Cochran richtte. In deze brief ontvouwde de heer Hatta enige gedachten over de moge lijkheden om tot een oplossing van het hangende geschil te geraken. Zulks geschiedt echter onder niet minder dan drie reserves: de heer Hatta stipuleert uitdrukkelijk dat hij zijn beschouwingen geeft: le. In zeer ruwe vorm, 2e. Informeel en 3e. Zoals hij het ziet. Deze drievoudige reserve stempelt het gehele schrijven tot een persoonlijke daad van de heer Hatta, waaraan de republikein se regering zich, conform haar in het jongste verleden nog meerma len aangenomen houding, in genen dele gebonden behoeft te achten en waarvan zelfs de heer Hatta, krach tens de eerste reserve, altijd terug kan komen. Als basis voor een hervatting der be sprekingen komt een dergelijk schrijven dan ook niet zonder meer in aanmerking. In de tweede plaats wordt ontkend, dat van de zijde der republiek ophel dering (naar de woorden van de heer Soemitro op een persconferentie te Washington) zou zijn gegeven ..omtrent zekere factoren, die bij enige Neder landse autoriteiten misschien misver stand hebben veroorzaakt". Bij de onderhandelingen, die kort ge leden op zeer hoog niveau werden ge voerd, zijn van Nederlandse zijde enige concrete, voor geen tweeërlei uitleg vatbare, essentiële voorwaarden gesteld. Had de heer Hatta, in plaats van zich tot het ontvouwen van een aantal per soonlijke gedachten te bepalen, in con- creto de bereidwilligheid van de repu blikeinse regering uitgesproken om de republiek als deelgebied naast de deelgebieden in het passen, in de vorm, zoals deze in breed overleg met de federale deelstaten van Indonesië is ontwikkeld, had hij blijk gegeven van een ernstig besluit der re publikeinse regering om de noodzake lijke maatregelen te treffen tot het be ëindigen der .bestandsschendingen en het doen terugvoeren der infiltranten, dan Ware een basis tot voortzetting der be sprekingen wellicht nog te vinden ge weest. Van een dergelijke onvoorwaardelijke en bindende instemming echter ont breekt in het schrijven van de heer Hatta ieder spoor. De heer Hatta be paalt zich tot algemene zinswendingen, gelijkend op reeds meermalen van de zelfde zijde gegeven en getekende ver klaringen, waaruit de republikeinse autoriteiten echter nimmer de concrete consequenties hebben getrokken. Slechts een onverwijlde bindende verklaring van de republikeinse re gering, dat zij met de gestelde voor waarden instemt, zou tot een her opening der onderhandelingen kun nen leiden. In deze geest werd van Nederlandse zijde een antwoord aan de heer Cochran gezonden. Een politieke medewerker van het A. N. P. merkt naar aanleiding van bo venstaande officiële verklaring nog het volgende op: De brief van Hatta aan Cochran wekt, naar men ons in politieke kringen te verstaan gaf, slechts de schijn van con cessies van republikeinse zijde, omdat hij de mogelijkheid biedt, dat weer on middellijk wordt vervallen in de oude procedure. Bovendien ziet men de uitlatingen van dr. Soemitro te Washington en van Roem in Djocja, en bovenal de officiële republikeinse regeringsverklaring van hedenmorgen als volkomen in strijd met deze persoonlijke brief van Hatta. Im mers, arbitrage, die in genoemde repu blikeinse regeringsverklaring als „enige uitweg" wordt genoemd, acht men vol komen in strijd met de „onvoorwaar delijke erkenning der Nederlandse sou- reiniteit." Bovenstaand communiqué spreekt voorts over „enige concrete voor geen tweeërlei uitleg vatbare essentiële voorwaarden." Over deze voorwaarden wordt in de brief van Hatta echter met geen woord gerept. Bovengenoemd communique vraagt derhalve een „onverwijlde" bin dende verklaring van de republikeinse regering, dat zij met de gestelde voor waarden instemt. Op het woord „onver wijld" wenste men in politieke kringen alhier zeer grote nadruk te leggen. Een woordvoerder van de Indonesi sche regering te Batavia heeft aan Ane- ta medegedeeld, dat van een uitstel van de afkondiging van het B.I.O.-Besluit Bewindvoering Indonesië in Overgangs tijd) geen sprake is en dat van een ont wikkeling als waarvan melding wordt gemaakt in de persconferentie van Lo- vett en in de door hem genoemde pers berichten uit Den Haag, aan de regering van Indonesië niets bekend is. De Amerikaanse onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett, heeft, naar het A.P. meldt, gisteren op een persconferentie gezegd er zeker van te zijn, dat de C. v. G. D. haar pogingen om de Nederlanders en Indonesiërs tot regeling van hun geschil te bewegen zal voortzetten. Lovett antwoordde dit op een vraag of het State Department pogingen deed om de Nederlanders er toe over te halen de besprekingen met de Indonesiërs te hervatten. Lovett zei, dat het State De partment ongetwijfeld uit de berichten uit Indonesië had gezien, dat de Neder landse regering besloten had de uitvaar diging van een decreet tot vorming van een federatie van Indonesische republi keinen uit te stellen op grond van een nota van de Indonesische republikeinse premier, dr. Mohammed Hatta. De republikeinse regering heeft een officieel communiqué doen ver- Dezer dagen heeft het Rijdend Postkantoor, dat op het ogenblik de veertig grote steden van Nederland aandoet om de Kinderzegels te verkopen, ook een bezoek gebracht aan Soestdijk. H. Af. de Koningin en de vier prinsesjes hebben aan het loket van dit rijdend postkantoor uit de verschillende prentbriefkaarten een keuze gedaan en ook een aantal kinderzegels gekocht. Op de foto naast Hare Majesteit en de prinsesjes Irene en Margriet mej. Evers van de Nederl. Bond tot Kinderbe scherming en de heer Cassee van de stichting „Voor het Kind". ïl Juni j.L vond een wandelaar avonds nabij de bossen op de kleine *J?'de te Venlo een zwaar gewonde man, ü'c in levensgevaar verkeerde. Het bleek ®cn Duitser te zijn, genaamd Dudzinsky, y'c na de overbrenging naar het zieken- *Wis spoedig overleed. De Venlose re cherche stelde een onderzoek in en *Wam tot het vermoeden, dat de man Wet een zwaar voorwerp was neerge slagen en vermoedelijk enige dagen op p kleine heide heeft gelegen. Het voort zette onderzoek bracht aan het licht, rat twee inwoners van Venlo de zwaar- sewonde Duitser reeds eerder hadden pCy°nden, maar de lugubere ontdekking khheim hielden. De mannen, V. en B L®rden duchtig aan de tand gevoeld V. {^weerde de vorige dag op de kleine hide twee mannen gezien te hebben, ziin aandacht trokken. Zira nieuws- Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met in de kuststreken nog enkele verspreide buien. In het binnenland overwegend droog weer. Zwakke tot matige Wes telijke wind. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 8.4316.29. Maan: 17.0510.23. gierigheid was blijkbaar zo groot gewor den, dat hij de volgende dag met zijn vriend B. naar de plaats ging, waar hij de mannen het laatst gezien had. Het tweetal trof daar de zwaar gewonde D aan. Waarom de Venlonaren besloten hebben zich verder niet met de zaak te bemoeien is voor de politie nog steeds een van de raadselen in deze mysterieu ze moordzaak. Inmiddels is door het O. M. bij het Kantongerecht te Venlo twee maanden gevangenisstraf tegen en twee weken tegen diens vriend B. geëist. schijnen. Zij zegt daarin, dat arbi trage de enige weg is voor een vreedzame oplossing van het Neder lands-Indonesisch geschil, nu de onderhandelingen zijn afgebroken. Naar aanleiding van de verklaring van de C.v.G.D., als zou de vorming ener interim-regering zonder de Republiek in Indonesië onrust verwekken, verklaarde de heer Muntu, dat juist deze verklaring de sfeer zal vertroebelen. Van officiële Amerikaanse zijde vernam A.P. gisteren te Parijs, dat de Amerikaanse delegatie nog geen besluit had genomen ten aanzien van de vraag, of er werkelijk reden is om onmiddellijk de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad te bespreken. Definitieve besluiten omtrent de Ame rikaanse positie in de zitting van Vrijdag zullen pas genomen worden na de con ferentie op Donderdag tussen dr. Jessup en Scott. Niettemin heerst er in Ameri kaanse kringen sterk de indruk, dat de brief van Palar ter sprake zal komen in de vergadering van Vrijdag, waarbij er goede kans zou bestaan, dat de gehele Indonesische kwestie voor het nieuwe jaar in Parijs in behandeling genomen wordt. De Britse mening betreffende de mo gelijkheid van een hervatting van het debat over Indonesië is lijnrecht in te genstelling met deze Amerikaanse op vatting. Een Britse woordvoerder ver klaarde, dat de Veiligheidsraad niet in de gelegenheid was een besluit te ne men, gezien het feit, dat geen der bij lagen van het vijfde rapport van de C. v. G. D. was bestudeerd en volledig onderzocht door welke delegatie ook. Deze bijlagen, zo verklaarde men, waren nog niet aan allen uitgereikt. De Engel sen verwachten, dat de Indonesische kwestie in het begin van het volgend jaar m New York zal worden behan deld. Volgens een mededeling van de dienst voor Legercontacten heeft een Neder landse patrouille m het grensgebied in Bantam kortgeleden documenten in be slag genomen. Een hiervan was een be velschrift aan twee officieren der T.N.I., commandanten van T.N.L-guerillabatal- jons, om hun ondergeschikten te infil treren naar Leuwirandje en Tangerang „ter uitvoering van hun plicht als gue- rillastrijdkrachten". Bij een botsing nabij Tegal werden door een Nederlandse patrouille onlangs tien bendeleden gedood, waaronder vier Japanners. Prins Charles van Edinburgh, de zoon va-n prinses Elizabeth van Engeland, is gisteren op Buckingham Palace door de Aartsbisschop van Canterbury gedoopt. Prinses Margaret, een van zijn peten, reikte het prinsje over aan de Aartsbis schop en sprak zijn namen uit: Charles Plnlip Arthur George. De baby droeg de historische koninklijke doopkleren van zyde en kant. Voor het begin van de dienst speelde een pianist op de vleugel de Water Mu sic" van Haendel. Koorknapen in rood en goud zongen twee hymnen De plech- digheid, die een half uur duurde werd bijgewoond door ongeveer 50 onder wie koning George. Naar gemeld wordt, hebben de beide ouders de naam Charles voor hun kind gekozen, daar „zij de naam mooi von den". De hertog van Edinburgh had eerder op de dag op BuckinghaTn Palace zijn zoon in het register van de Burgerlijke Stand doen inschrijven. Het register was van het Plaatselijke Bureau van de Bur gerlijke Stand naar het paleis overge bracht. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand was vergezeld van twee vrouwe lijke ambtenaren van het ministerie van Voedselvoorziening, die aan de ouders de distributiebescheiden van hun zoontje uitreikten. personen, De fusie tussen de Poolse (commu nistische) arbeiderspartij en de tevoren grondig gezuiverde socialistische party heeft zich gisteren tijdens een grote by- eenkomst in de polytechnische hoge school te Warschau voltrokken. Dinsdag hadden de beide partijen af zonderlijke vergaderingen belegd, die elk besloten werden met een identieke resolutie ten gunste van de samensmel ting. Om tien uur gistermorgen gilden de sirenes in het gehele land en de ar beiders lieten daarop hun werk een ogenblik rusten om te luisteren naar de openingsredevoeringen, die per radio werden uitgezonden. President Boleslaf Beirut deed voor de radio mededeling van de vereniging van de Poolse communistische en de socia listische partij in de „verenigde arbei derspartij". Op het congres te Warschau was een vijftienhonderdtal afgevaardigden aanwezig, waaronder vertegenwoordi gers van twee en twintig communisti sche partyen uit de gehele wereld. De Sovjet-Unie was niet officieel vertegen woordigd en er was geen Joegoslavische afgevaardigde aanwezig. President Bei rut zond groeten naar het volk van de Sovjet-Unie en „zijn geniale leider Joseph Stalin". Het fusiecongres werd bijgewoond door een delegatie van de Poolse boeren partij, het „gezuiverde restant" van de eens zo machtige organisatie van Stanis- law Mikolajzyk en de andere nog be staande boerenpartij. Beide groepen hebben besloten het voorbeeld van de communisten en socialisten te volgen en zich in de naaste toekomst tot een „ver enigde boerenpartij" samen te sluiten. Gisterochtend is een aantal onbekende passagiers met een speciaal vliegtuig uit Moskou in Warschau aangekomen. Deze gebeurtenis, de aanwezigheid van com munistische delegaties uit 22 landen ter gelegenheid van de partyfusie, en de komst van „twee hoge staatslieden uit Oost-Europa", die vandaag verwacht wor den, geven aanleiding tot geruchten over een grote internationale communistische bijeenkomst in Warschau. Manoeilsky, de Oekrainse minister van Buitenlandse Zaken, en een lid van het centrale comité van de Russische communistische partij arriveerden Woensdag ook onverwacht in Warschau. Waarnemers te Warschau onderzoeken de mogelijkheid, dat een tweede be- langrijker bücenkomst gaande is. Zij vragen zich af, of niet een Oostelqke reactie kan worden verwacht op de nieuwe stap van de Westelijke landen in de richting van een Atlantisch Pact. (Van onze correspondent) Aan de jacht op grof wild, welke Woensdag op uitnodiging van Z.K.H. Prins Bernhard in de omgeving van Het Loo is gehouden, hebben behalve de hertog van Gloucester en de groot hertog en erfgroothertog van Luxem burg ook Prins Aschwin en een vijftal andere genodigden deelgenomen. Onder leiding van twee koninklijke houtvesters werd gejaagd in de bos sen van Gortel en nabij het Aardhuis. De jacht verliep onder gunstige om standigheden en leverde een bevredi gende buit op. Het gezelschap lunchte in het jachthuis te Gortel 'en keerde na de middag naar Soestdijk terug. De eerste foto van de jonge Prins Char les, gemaakt na de doop in Buckingham Palace. Links Ko ning George VI, weer enigszins her steld van zijn ziekte. Staand de jonge vader Prins Philip, hertog van Edin burgh. Hiernaast Prins Charles in de armen van zijn moeder. Uit verschillende bronnen kwamen hedenmorgen berichten, dat communis tische troepen gistermiddag Peiping, dc oude keizerstad m Noord China ware» binnengerukt. Dinsdag hadden de rode legers de omsingeling van de stad vol tooid en gemeld werd, dat het garnizoen zich voorbereidde op een langdurig be leg. Geruchten doen thans de ronde, dat generaal Foe Tso Ji, de regeringsbevel hebber in Noord-China met de commu nisten in contact getreden zou zijn en de capitulatie van de stad zou hebben aangeboden. Reeds eerder werd gemeld, dat Foe Tso Ji streefde naar onderhan delingen met de communisten. De bevolking van de stad had zich reeds verwonderd over de zeer snelle communistische opmars waarbij nauwe lijks tegenstand geboden werd De heer sende mening was, dat niet de militaire operaties, maar hetgeen zich achter de schermen afspeelde het lot van Peipine bezegelde. De verbindingen tussen de Noord-Chi- nese havenstad Tientsin en het Westelijk deel van Noord China zijn geheel ver broken en Tientsin wordt thans recht streeks bedreigd. In Nanking blijven intussen geruch ten de ronde doen, dat men spoedig de vorming van een coalitie-regering kan verwachten, die onderhandelin gen met de communisten zal openen. Hierop zou wijzen het feit, dat gene raal Tsjang Sji Tsjung er op verzoek van Tsjang Kai Sjek in heeft toege stemd in de regering van Soen Fo zit ting te nemen. Tsjang Sji Tsjung nam voor de Kwo Min Tang deel aan de HET BELEG VAN PEIPING EN TIENTSIN besprekingen met de communisten ten tijde van het bemiddelaarschap van Marshall, thans Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken. Hij zou zich reeds eerder hebben uitgesproken voor onderhandelingen met de com munisten. Het wankele regiem van Tsjang Kai Sjek kreeg een nieuwe klap door het feit, dat generaal Loen Joeng, die enige tijd als gouverneur van de provincie Hoenan bijna geheel onafhankelijk re geerde en later door Tsjang Kai Sjek de erefunctie van voorzitter van de mi litaire raad van advies kreeg toebe deeld, ontslag nam uit deze functie, na dat hij per vliegtuig in Hongkong was aangekomen. Men vraagt zich in Hong kong af of hij nieuwe pogingen zal aan wenden om weer een onafhankelijke re gering in Hoenan te vestigen. De waarnemende Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett, heeft Woensdag tijdens een te Washington gehouden pers-conferentie nadrukkelijk verklaard, dat er geen ver andering is gekomen in de Amerikaan se politiek tegenover de regering van president Tsjang Kai Sjek. Hq zeide, dat deze regering de erkende Chinese regering was en dat de Amerikaanse re gering zich slechts met haar zou inlaten. Lovett voegde hieraan nog toe, dat de Amerikaanse regering overeenkomstig het Marshall-plan binnen de grenzen van de door het Congress goedgekeurde maat regelen, alles doet om de Chinese rege ring te helpen. Op een vraag verklaard» Lovett, dat het bezoek van mevr. Tsjanp aan Washington hierin geen verandering: had gebracht. Lovett verklaarde verder, (feit hij niets had vernomen omtrent de moge lijkheid van de vorming van een Chine se coalitie-regering, behalve uit van do Amerikaanse ambassade te Nanking af komstige berichten over geruchten, wel ke dienaangaande in China de ronde deden. Ook wist hij niets omtrent plannen van president Tsjang Kai Sjek om naar de Verenigde Staten te komen, teneinde meer hulp voor China te vragen. Dr. Wellington Koo, de Chinese am bassadeur te Washington, heeft Woens dag geconfereerd met Lovett. Twee compagnieën Amerikaanse ma riniers zijn gisteren uit Tsingtao naar Sjanghai vertrokken. De Amerikaanse consul-generaal verklaarde, dat hun eni ge taak zal zijn in geval van onlusten de levens van Amerikaanse burgers te beschermen. Een groot werk wordt nooit in haast geschapen en braadvet worden ingetrokken. Het artikel zal daardoor voor de consument met circa 38 cent per kilo in prijs stij gen. Tegelijkertijd zal de rantsoenwaarde verhoogd worden van 200 gram op 250 gram. Het artikel blijft gewoon op de keuzebon. Afgezien van dc sla-olie. zal de keuzebon derhalve worden 250 gram boter of 250 gram margarine of 250 gram vet. Komt de sia-oiie eveneens op de keuzebon en dit is inmiddels weer enigszins onzeker geworden in verband met dc begonnen actie van de olie-in dustrie dan wordt een rantsoen sla olie 240 gram. (Van onze Haagse redactie.) Teneinde de concurrentie zoveel mo gelijk tegen te gaan en vooral uit een streven naar eenheid tegen de arbeids- en semi-overheidsbedrijven is er in de wereld van personenvervoerders een concentratie tot stand gekomen, die een zo groot mogelijke samenwerking garan deert en die is onderverdeeld in drie „zuilen", een protest.-christelijke, een katholieke en een algemene. Het personenvervoer is met ingang van 1 Jan.a.s. gesplitst in de particuliere vervoerders-federatie en het overheids- en semi-overheidsbedrijf. Dc federatie is op principiële grondslag onderverdeeld in drieën. Deze drie principiële organi saties zullen ten nauwste samenwerken. Verschillende der overwegingen die tot deze stap hebben geleid kunnen als volgt omschreven worden: sterkere een heid onder de particuliere vervoerders door het organiseren op levensbeschou welijke grondslag en aansluiting van de aldus tot stand gebrachte organisaties bij de daarvoor in aanmerking komende centrales van ondernemers-vakbonden; het voorbereiden van de P.B.O. van een bedrijfschap voor personenvervoer, steu nend op naar levensbeschouwing ge oriënteerde vrije vak-organisaties. Van katholieke zijde geeft men boven dien gevolg aan de uitdrukkelijke wens van het Hoogw. Episcopaat, dat n.l. de katholieke ondernemers zich zullen or ganiseren in katholieke vakorganisaties. Met de Nederlandse organisatie van beroeps-personenvervoer is reeds volle dige overeenstemming bereikt; met de B.B.N. zijn onderhandelingen gaande. In een hoofdartikel schrijft de „Wash ington Post" van Woensdag, dat door alle onderhandelingen met de republiek Indonesië af te breken, de Nederlandse regering riskeert, dat er op Java bloed zal worden vergoten en dat andere lan den haar optreden zullen afkeuren. Wat de tactiek betreft is er echter niet zoveel reden om te vertrouwen, dat de Nederlandse en de Amerikaanse rege ring dezelfde kijk hebben op de kwestie. Alies schijnt erop te wijzen, dat de be trokken partijen niet tot overeenstem ming zullen komen, tenzij er een derde partij wellicht de U.N.O., die over meer bevoegdheden beschikt dan de C. v. G. D. aanwezig is om ze elkander van de keel te houden. Te zelfder tijd staan de Ver. Staten en Nederland op het punt, zich met de West-Europese landen en Canada te verbinden in een Atlantisch pact. Het is hoogst belangrijk, dat wij en de Ne derlanders geen ruzie krijgen over de toestand in Oost-Indië. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Wagenaar (C.P.N.) betreffende het ver lenen van een Kerstgratificatie heeft de heer Joekes, minister van Sociale oa ken, mede namens de heer Van Maar- seveen, minister van Binnenlandse Za ken, geantwoord dat blijkens de door het CBS gepubliceerde indexcijfers van de kosten van levensonderhoud blijkt, dat de inkomsten in aanzienlijk sterke re mate zijn gestegen dan de kosten van levensonderhoud. De recente prijs verhogingen worden, voor de werkne mers met een loon van ten hoogste f71 per week of f308 per maand, gecom penseerd door de sedert 1 November ook voor het overheidspersoneel gel dende loonbijslag en de daarmede cor responderende maatregelen, welke deels m voorbereiding zijn, deels reeds zijn toegepast. In het algemeen kan niet worden beweerd, dat door de stijging der prijzen van diverse verbruiksgoede- ren de nood van de arbeidersbevolking groter is geworden. Met het oog op de nog zeer zwakke economische en financiële toestand van het land is de minister niet bereid te bewerkstelligen dat aan het personeel in overbeids- en rijksdienst een Kerst toeslag zal worden gegeven en dat aan de ondernemers van de particuliere bedrijven zal worden toegestaan een Kerstgratificatie aan hun personeel te verlenen. Noch zal aan hen, die uitke ring krachtens de noodwet ouderdoms voorziening genieten, pensioentrekkers, hen, die een uitkering ontvangen op grond van de sociale verzekering, in de D.U.W. werkzaam zijn of onder de overbruggingsregeling vallen. een Kerstgratificatie worden verleend. Bq de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 5 November 1948 tot verhoging van pensioenen met een toeslag. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat voor hen. die een pensioen genieten, dat bij vorengenoemde wet met een toe slag van 100 pet. van het pensioen ver hoogd is, het maximum van f 500 voor eigen pensioen en van f 350 voor we- duwenpensioen kan worden opgevoerd tot onderscheidenlijk f 600 en f 500, zon der dat de onderlinge verhoudingen der drie groepen, waarin meergenoemde wet de pensioenen onderscheidt, wordt ver stoord. Op i». 9317 is een prijs gevallen van f 1.000. Daar wordt aan toegevoegd een premie van f 30.000. SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur; Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weeks f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. |en. -on. ing |ras rw has. pan léers. Naar „Dc Kruidenier" verneemt, zal in Januari as. ook de subsidie op hak-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1