Uitvoerige inlichtingen over de Slachthuiskwestie Rapport over het vrijbankvlees wordt later uitgebracht lekke autoband geen bezwaar meer VERVOLG VERLEDEN Gemeente niet benadeeld aft v. Empelen AGENDA Jhr. mr. S. DE RANITZ hoort negen jaar eisen Hoe spelen de R.K. clubs? STILLE ARMEN IDA HAENDEL DONDERDAG 16 DECEMBER 1948 PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Het vrijbankvlees Burgerlijke Stand De overige agendapunten Standwerken met bloemen Energiebedrijf Gratificatie Muziek- en showavond Rechtbank deed uitspraak Opening „Haarlem"-terrein Distributienieuws R.K. school zwem wed strijden Diplomazwemmen HEEMSTEDE Huldigingsavond Kapelaan de Ruyter STILLE ARMEN „Slee" op drie wieltjes brengt uitkomst Orde van Advocaten Felix de Nobel, OP HET door LESLIE FORD &L9 De bestandsschendingen DEZE WEEK 330 INCIDENTEN Weer een record School voor opleiding van terreinknechts ZANDVOORD Wethouder Van der Moolen Beurs van New York Beurs van Amsterdam TM 156% 113 146 - 135 185 —n In de gistermiddag- gehouden openbare vergadering van de Haarlemse ge meenteraad, welke onder presidium stond van burgemeester Cremers, zijn naar aanleiding van een voorstel van het raadslid Noordhoff, ingediend namens de fractievoorzitters, om een commissie van onderzoek in te stellen de gebeurtenissen by het Gemeentelijk Slachthuis, die twee weken geleden veel stof hebben doen opwaaien in Haarlem en omgeving, ter sprake gekomen. Haaf algemeen geen interpellatie gewenst werd, begon de voorzitter met een uiteenzetting te geven van dat wat er op het Slachthuis gepasseerd is en belichtte hij de ontwikkeling van het onderzoek door politie en justitie. Zaterdag 27 November, aldus mr. Cremers, publiceerden de couranten, dat een aantal personen, werkzaam aan het Slachthuis, was gearresteerd, aan wie verschillende, van elkaar onafhankelijke feiten ten laste werden gelegd, n.l. knoeierijen met vrijbankvlees, diefstal en/of verduistering van vlees of vet en benadeling van de gemeente door verduistering van gemeente eigendommen. meente-eigendommen. Er blijft dus over de verdenking van de overtreding der distributiebepalingen ten aanzien van het vrijbankvlees. En dit is geen eenvoudige kwestie, aldus de voorzitter. Tn andere gemeenten wordt op dezelf de wijze als hier met het vrijbankvlees gehandeld. Tot slot deelde mr. Cremers mede, dat de insluitingen waren geschied op last van het O. M. en de invrijheidstelling van directeur en hoofdinspecteur in overleg met deze instantie De heer Noordhoff (P.v.d.A.) ver zocht B. en W., de raad zo spoedig mo gelijk op de hoogte te stellen van het verloop in deze zaak. De fracties had den al lang naar een verklaring van het college uitgezien, doch zij begrijpen nu, dat B. en W. liever eerst 't politioneel en justitieel onderzoek wilden afwachten. Zodra het rapport van de politie over de affaire met het vrijbankvlees bin nenkomt, wenst de raad. desnoods schriftelijk als er geen vergadering aan staande mocht zijn, inlichtingen te ont vangen. Spr. merkte nog op, dat, indien geen disciplinaire maatregelen worden ge troffen, zowel directeur als hoofdin specteur van het Slachthuis gerehabili teerd dienen te worden. Hij sprak van een lichtvaardig arrest en van loslip pigheid van de politie en meende, dat ook de Tweede Kamer zich voor dit Haarlemse Slachthuisgeval interesseer de. Het college van B. en W. heeft zich deze zaak zeer aangetrokken en ge meend. dat een nauwkeurig onderzoek naar eventuele onregelmatigheden moest worden ingesteld, daar hoge belangen op het spel stonden. Het is immers niet gering voor een gemeente, zo sprak de voorzitter, als ambtenaren van een ge meentebedrijf in opspraak komen. B. en W. wilden niet in het geval roeren, zo lang de justitie ermee bezig was, om stijgende onrust, zowel bij de betrokke nen en familieleden als in de gemeente zelf te voorkomen. Zaterdag j.l. heeft het college gegevens over de ontwikke ling van de affaire gekregen en zich door de justitie laten voorlichten, of al of niet tot rechtsvervolging van de betrokken ambtenaren moest worden overgegaan. Gebleken is, dat men één groep van feiten niet kan laten vervolgen en wel de ten laste gelegde verduistering van gemeente-eigendommen. De burgemees ter deelde de raad mede, dat de direc teur van het slachthuis door de politie beschuldigd werd van het feit, dat hij op drie plaatsen op het terrein van het Slachthuis de bestrating had opgebroken en van de kleine klinkers een rotstuin had laten maken in eigen tuin en een muurtje had laten vervaardigen ten be hoeve van de woning van de hoofdin specteur. Daar de woningen van beide heren gemeente-eigendom zijn, is er van geen overtreding sprake. De directeur had een gedeelte van de bestrating met 40 jaar oude kleine handvorm-klinkers laten vervangen door grote bakstenen. Dit is gebeurd zonder dat de wethouder van de Bedrijven of het college van B. en W. erin gekend was. Het juiste aan tal gebruikte stenen is onbekend, men taxeert het aantal op 5000 tegen de waar de van f 40.per 1000. De stenen zijn gelegd en gemetseld in gemeentetijd dooi' een gemeentewerkman, die hal- krecht-metselaar is. Een man, die geen volledige werktaak in de hal heeft en dus evenals zijn collega's die timmer man en electricien zijn de overige tijd op een andere wijze productief moet maken. B. en W. zijn van oordeel, dat ook dit feit niet strafbaar is en dat geen disci plinaire straf kan worden opgelegd. Verder werd de directeur ervan be schuldigd, dat hij benzine van de ge meente gebruikte, niet ten behoeve van de dienst, maar voor zich privé. In 1947, aldus de burgemeester, hebben B. en W. de directeur schriftelijk toestemming gegeven, dat hij bij tijd en wijle parti culier gebruik mag maken van de auto en benzine der gemeente. Hier bestaat dus evenmin een straf baar feit en ook behoeft er geen disci plinaire maatregel getroffen te worden, zo zeide de voorzitter. De hoofdinspecteur werd eveneens verduistering ten laste gelegd en wel omdat hij een door hem tweedehands gekocht aanrecht door een timmer man, in dienst van een aannemer, zou hebben laten vermaken op kosten van de gemeente. Van verduistering noch van schuld is sprake, daar de hoofd inspecteur verwachtte, dat de onkosten op zijn privé-rekening geschreven zou den worden, iets wat vanzelfsprekend voor de betreffende ambtenaar was, daar deze meermalen particuliere op drachten had. B. en W. zijn ook in dit geval tot de conclusie gekomen, dat er geen straf baar feit voorhanden is en dat even min een disciplinaire maatregel geno men kan worden. Het O. M. en de politie zijn nog met de zaak bezig. Het college van B. en W., zo merkte de burgemeester op, heeft niet de indruk, dat enige gemeente-amb tenaar te maken heeft met diefstal of verduistering van vlees, vet of ge- GEBOREN: C. Zwolle—Smit, z; J. van den BogaardVeerman, z; E. H. M. Schoonderbeekvan der Weiden, z; A. H. Wanmaker—Vos, z; G. Brouwer—van Dalfsen, d; W. de Mon—Wagenaar, d; W. van der Hulstvan Wichen, d; J. N. Boeyinga—Alberts, d; M. Oorthuis—Buijs, d; H. KramerHoornsman d. ONDERTROUWD: B. Derks en M. E. Heesemans; F. Hagedoorn en C. H. van de Voort; C. A. Huismans en E. Scheep bouwer; J. H. M. Kerkhoff en C. Stevens; G. Wijma en A. C. van Leersum; P. C. M. Huijzer en C. J. M. Herbermann; T. W. Zonneveld en M. E. Goed; C. H. Dielhof en T. M. van Veen; P. F. van Konings- bruggen en J. E. M. Kuijpers; M. van der Haring en J. M. Koedijk; J. Dekker en W. A. van Dijk; G. Mittemeijer en A. van Campen; J. Klumper en J. Rijkeooer; C. de Smit en C. Fenijn; P. A. den Hartog en M. C. Schaëfer: W. E. Braams en E. Oerlemans; P. J. Wessels en M. Lijnzaat; C. Mantjes en H. W. van Dijk; J. de Ko ning en A. J. Rijs; W. J. Snoek en E. Springveld; E. Durans en A. Zaagmans; W. Akkerman en M. E. Keeman; G. Wie- dijk en C. N. P. Vellinga; A. van Bentem en M. A. van den Hurk; W. K. Lohrmann en J. B. van Koningssbruggen; T. Magré en M. Elles; J. A. Selis en A. A. C M. Koopen; H. J. Wenning en G. S. de Lugt; J. Brugman en A. Mc Laren. GETROUWD: H. T. Vermij en A. J. T. Watrin; J. K. Oldendorp en H. M. Mathot; D. Luiting en C. M. L. A. Ruig- rok van der Werven; J. van Lith en K. Eras; A. G. J. van Wulften en G. M. Vre- negoor; L. van der Horst en M. C. Oerle mans; P. van Groningen en J. M. Hart man; G. Kerlen en G. W. Leurs; P. M. van Dommelen en A. Fülling; J. A Reijn- ders en J. C. F. H. Schmidt; C. L. van Kerkvoorde en W. C. van den Berg; T. J. Neeskens en B. Zandstra. OVERLEDEN: J.van der Eist, 60 j., Jacob van Lenneplaan; J. W. Bonnet, 65 j., Rozenhagenstraat; G. Meijervan Hoolwerff. 68 j., Hazepaterslaan; A. van EgtenDikken, 60 j., Spaamwouderstr.; W. F. Harms, 70 j., Vlamingstraat; A. J. Hoes, 5 j„ Schoterboschplein; S. de Leeuw, 54 j„ Acaciastraat; J. A. van Muijen, 80 j., Herculesstraat. De heer Proper (comm.) interesseerde zich het meest voor de kwestie met het vlees. Hebben misdeelden inderdaad bonnen gegeven en waar is dat goede vlees naar toegegaan? Het bedrijfschap Vee en Vlees geeft de regelen aan, die voor de distributie van vrijbankvlees Helden. Indien er strafrechterlijk niets begonnen kan worden, dan moet even tueel toch met gestrengheid worden op getreden tegen ambtenaren, die onrecht matige handelingen gepleegd hebben. De voorzitter antwoordde de heer Noordhoff, dat in de betrokken raads commissie niets kon worden gezegd, zo dat bijeenroeping niet nodig was. Daar om was hij dankbaar thans in het open haar te kunnen spreken. B. en W. menen, dat voor de zaken waarnaar een onder zoek is ingesteld, volstrekte rehabilitatie noodzakelijk is. Wanneer wordt men in hechtenis genomen? Wanneer er gewich tige redenen zijn voor maatschappelijke veiligheid. De in dit geval gearresteerde personen zouden niet vluchten, maar de justitie vreesde voor samenspraak tus sen verdachten en anderen. Ten aanzien van publicaties over arrestaties dient men volgens spr. de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. Het zou niet juist ge weest zijn in het geheel geen mede delingen te doen, maar de grens is volgens de burgemeester in het onder havige geval overschreden, toen de politie aan de pers onsmakelijke me dedelingen deed over dat vrijbank vlees. Hadden de kranten daartoe uit eigen beweging besloten, dan was de overheid er buiten gebleven. Er komt, besloot de burgemeester, een schrifte lijk rapport over deze vleesaffaire en zonder aanzien des persoons zal deze kwestie tot in de grond worden nage gaan. De heer Noordhoff was zeer dankbaar voor deze openhartige mededelingen. Wii beschouwen deze ambtenaren als goede burgers van Haarlem, verklaarde hij, waarna het debat gesloten werd. In het begin van de zitting las de voorzitter een copie van de brief voor. die de gemeenteraad van Hillegom vo rige week aan het bestuur van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur gezonden heeft, en waarin een beroep op de Vereniging gedaan wordt om de overeenkomst ten aanzien van de zetel van Bloembollencultuur te handhaven. Een copie, die voorzien was van de op merking, 'dat Hillegom niet verwacht. dat de gemeente Haarlem zal wil len medewerken aan een onrechtmatige daad, welke in een eenzijdige verbre king vervat is. Dit ingekomen stuk gaf geen der le den van de Haarlemse raad aanleiding tot opmerkingen; het werd ter kennis geving aangenomen. Aan de orde kwam het voorstel tot goedkeuring van een reglement voor het personeel van het St. Elisabeths Gasthuis. Het lid Van Boekhoven (P. v.d-A.) sprak zijn voldoening erover uit, dat eindelijk het geesteskind van de regenten geboren is. Reeds acht en twintig jaar geleden begon men met de voorbereidingen voor dit reglement. Het raadslid vroeg, of het geen tijd was, om ook het ambtenarenreglement te herzien, waarop wethouder Geluk tussen neus en lippen mededeelde, dat daaraan gewerkt wordt. Mevr. Scheltema (V.V.D.) was ook verheugd over het tot stand komen van het reglement, ofschoon ze bezwa ren had tegen de restrictie, dat een be paling ten aanzien van het Georgani seerd Overleg slechts geldt voor de tijd van twee jaar. Er ontspon zich langzamerhand een heel debat, doordat de communisten iets hadden tegen een passus over re- volutionnairgezinden. Zij dienden liefst drie moties in! Het lid Loerakker (K V.P.) zeide, dat veel van wat besproken werd bij de begrotingen aan de orde komt en verklaarde, dat zijn fractie tegen de overgangsbepaling van tw-ee jaar geen bezwaar had. Na een antwoordje van wethouder Van der Wall werden de moties ver worpen en het reglement met 31 tegen 6 stemmen goedgekeurd. In behandeling kwam voorts een ver zoekschrift van de Bloemist Patroons vereniging „Haarlem en Omstreken" dat de wens uitsprak, dat de Raad het standwerken met bloemen op de markt zou verbieden, daar de middenstand schade zou worden aangedaan. De heer Kloet (V.V.D.) onderstreep te het verzoekschrift, maar het lid Happé (P.v.d.A.) meende, dat B. en W. in hun prae-advies met recht betogen, dat degenen, die een bloemetje in de winkel kopen, tot een andere, vaste categorie behoren- Voorts dient de middenstand, aldus spr., niet te ver geten, dat de markt in Haarlem over het algemeen een stimulans voor het zakenleven betekent. Het lid Van der Veldt (K.V.P.) deed de mededeling, dat verschillende orga nisaties het verzoekschrift ondersteun den en dat er meer nadeel van stand werken ondervonden wordt dan men oppervlakkig zou vermoeden. Spr. vend, dat het vraagstuk van hetver lenen van markt- en ventvergunningen bij de begroting te berde gebracht dient te worden. Zijn fractiegenoot Nooy wees erop. dat de belangen van het kopend publiek niet uit het oog verloren mochten worden. Weth. Schreurs geloofde, dat de zaak enigszins overdreven werd voorgesteld. Er is slechts één standwerker op de markt en men kan dus moeilijk spre ken van ernstige concurrentie, die de bloemenwinkels zou worden aange daan. Het adres werd op voorstel van B. en W. en na een verklaring van de leden Scheltema en Kloet, dat zij ge acht moeten worden te hebben ge stemd tegen het prae-advies van het College, voor kennisgeving aange nomen. Ter tafel kwam vervolgens het voor stel om het Haarlemse Electriciteits- en Gasbedrijf onder eenhoofdige leiding te plaatsen en daarvan één gemeentelijk energiebedrijf te maken. Het lid Van Boekhoven (P.v.d.A.) sprak zyn waar dering uit voor het voorstel en het on derzoek, dat B. en W. op zijn verzoek hebben ingesteld om na te gaan of een samenvoeging van beide bedrijven wen selijk zou zijn. Eindelijk is het dan af gelopen met de concurrentie tussen Gas en Electriciteit, zo constateerde spr., by wie verschillende leden van de raad zich aansloten. Weth. Schreurs legde er de nadruk op, dat het een eenwording was en geen optelsommetje van twee bedrijven. De jaarverslagen zullen evenwel apart worden opgemaakt. Het voorstel van B. en W. werd hierna met algemene stemmen aanvaard. De wijziging van de verordening tot heffing en invordering van schoolgeld voor het Nijverheids- avondonderwijs werd, met de stem van het lid Proper (C.P.N.) tegen, goedge keurd. Verder hechtte de raad zijn fiat aan de aankoop van gronden aan de pro vinciale weg HaarlemSchipholDie- men en aan de Oostzijde van de Zomer- weg en aanvaardde hij onder dank en kele schenkingen in de vorm van kunstvoorwerpen en verlichtingsappara- tuur. Op een vraag van de communisten deelde wethouder Van der Wall mede, dat de ondersteunden met Kerstmis weer een gratificatie zullen ontvangen van 25% der uitkering. Spr. deelde me de, dat dit jaar al twee verhogingen ge geven zijn, in verband met het dure le ven. Deze verhogingen hebben de ge meente ƒ250.000 gekost. De ondersteun den, die alleen bijsteun hebben, krijgen een' hogere gratificatie. Getracht zal worden in Den Haag aan te dringen op een kerstverrassing voor het gemeente-personeel. Deze zaken worden centraal bekeken. De vergadering werd daarna gesloten. In het eerste bericht over deze zaak hebben wij geschreven, dat de voedsel- commissaris J. van de knoeierijen af wist en er zijn sancties aan gegeven had. Tevens, dat hij in arrest zat. Deze voedselcommissaris is nog geen dag op het politie-bureau vastgehouden. De verklaring van de burgemeester zou ook wat de voedselcommissaris J. be treft van toepassing moeten worden ge acht. Zaterdag 18 December is onze Kerstetalage gereed Zeer aparte kerststukjes vanaf 2.50. Komt U bijtijds Uw kerstboom uitzoeken? Orders voor het buitenland kunnen wij weer uitvoeren per Fleurop en Interflora. Bloemenmagazijn Binnenweg 18 - Heemstede Telef. 28080 Het „Coihité voor de Stille Armen" tracht reeds enige weken de bewoners van Haarlem te „bewerken" voor een doel, dat bij enig nadenken in hoge mate sympathiek moet zijn voor ieder weldenkend mens. Het comité is samen gesteld uit mensen van allerlei over tuiging. Het specifiek christelijk tintje, dat dit comité kenmerkt, zou men kun nen noemen de omstandigheid, dat het de viering van het Geboortefeest van Christus uitkiest als een welkome aan leiding, om de Haarlemse burgerij te bewegen, een daad van naastenliefde te stellen voor die medeburgers, die in stilte gedrukt gaan onder financieel moeilijke omstandigheden. Maar overigens streeft dit comité er naar, om, zonder rekening te houden met iemands persoonlijke godsdienstige overtuiging, een enkele keer in het jaar extra wel te doen aan mensen, die er niet aan denken, aan betreffende in stanties hun financiële moeilijkheden bloot te leggen en nog minder, aan deze instanties iets te vragen. Het geven is ons Katholieken niet vreemd; in overvloedige mate worden wij in de gelegenheid gesteld, iets te geven aan allerlei doeleinden, waar voor wij als Katholieken bijzonder worden uitgenodigd. Dat betekent evenwel niet, dat wij het recht hebben, ons te onttrekken aan een oproep tot liefdadigheid als bijv. die. van het „Comité voor de Stille Armen". Wij leven in een maatschappij, welke een samensmelting is van een veelvoudige levensopvatting, een maat schappij, waarin alle samenstellende delen daarvan elkaar nodig hebben in velerlei opzicht. Daarom is het ook goed, ja nodig zelfs, onze ogen open te houden voor die belangen van onze medemensen, welke wij kunnen verzor gen, zonder onze principes in het ge drang te brengen. En wanner wij bij een oproep, als hier bedoeld, gaan medewerken aan een algemeen werk van naastenliefde, zullen wij geen enkel princiep in 't gedrang brengen, integen deel, wij zullen dan handelen geheel in de geest van onze principen, want naastenliefde moet zich uitstrekken tot ieder mens, die in werkelijke nood ver keert. Gaarne doe ik daarom bij deze een beroep op alle Katholieken van Haar lem en omgéving, die daartoe in staat zijn, om bii gelegenheid van het Kerst feest een extra bijdrage te geven voor de Stille Armen. Men kan deze giftey deponeren aan het bureau van de Nieuwe Haarlemse Courant, Smedestraat 5, of storten op het gironummer van deze courant, 143480, met vermelding: „Stille Armen". J. J. A. KUILMAN, Deken van Haarlem. Binnengekomen giften: Saldo 15 Dec. f 2372.50. Heden op de redactie bezorgd: K. O. f 5.50, I. f 10. N. T. f 5. A. N. C. f 2.50, A. V. f 2.50, N.N. f 25. Totaal thans f 2423. Bii het comité ingekomen: Van huize „Parkzicht" f 16.50, P. E. f 10,. N. H. F f 340. 'Bij de Twentse Bank gestort: N N. io. W. A. C. W. f 5, mevr. E. V. f 5, N. N. f 5. In het Concertgebouw werd Woens dagavond een muziek- en showavond gegeven, verzorgd door de Haarlemse muziekvereniging en het Haarlemse Politie Amusementsorkest. Het eerste deel van het programma was toever trouwd aan de muziekvereniging, on der directie van L. v. d. Hoen, die een achttal aantrekkelijke nummers speel de. Bijzonder aardig was de uitvoering van de grote militaire taptoe; de drum band verleende hierbij medewerking. Na de pauze verscheen het amusements orkest voor het voetlicht. Onder leiding van Jackie Wildschut werd een uitge breid amusement- en showprogramma uitgevoerd. Tot slot was er gelegenheid tot dansen De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Amsterdamse koopman E. F. M. S„ die veertien dagen geleden te rechtstond wegens dood door schuld. Door zijn wijze van rijden was zijn auto in de Haarlemmermeer omgesla gen. Zijn mede inzittende, mevr. v. d. N„ was hierbij het slachtoffer gewor den. De eis was twee maanden; het vonnis luidde één maand. De chauffeur H. T., die ten laste werd gelegd het stelen van zestig gouden rin gen en tegen wie twee jaar en zes maanden was geëist, kreeg één jaar en zes maanden. A.s. Zondag zal het nieuwe „Haarlem", terrein officieel worden geopend. Om kwart over één zal de openingsplechtig heid geschieden in tegenwoordigheid van officiële personen, waarna als ere-wed- strijd wordt gespeeld HaarlemBe Quick (Groningen). Voor het examen semie-arts slaagde aan de Amsterdamse Universiteit, mej. F. Th. de Vries uit Haarlem. BIOSCOPEN: Rembrandt: Het lied van Bernadette (a. 1.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema Palace: De vrouw van mijnheer (volw.J, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Nachtclub (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De terug keer van Monte Cristo (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Mens durf te leven (a. 1.), 2, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Kozakkenbloed (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 16 December Concertgebouw: Adventsavond K.A.B., 8 uur. Stadsschouwburg: Voor Geloof en We tenschap piano-concert door Cor de Groot, 8 uur. Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten enz. te BLOEMENDAAL (Hartelust- school) P t.m. Z, 912.15 en 25 uur. Op verzoek van het district Haarlem van de Ned. Kath. Sportbond gaat de R.K. Zwemvereniging „De Watertrap pers" in de komende kerstvacantie zwemwedstrijden organiseren voor de katholieke scholen in Stoop's bad te Ovarveen. Er wordt hierbij onderscheid gemaakt in 3 groepen: de hoogste klassen van de lagere scholen uit de stad Haarlem en naaste omgeving', leerlingen t.m 15 jaar van ULO-scholen en Lycea uit wijdere omtrek en oudere ULO- en Lycea-leer lingen. De wedstrijden worden voor jongens op Dinsdagmorgen 28 Decem ber en voor de meisjes op Woensdag morgen 29 December gehouden. Reeds nu hebben meerdere scholen hun deelname in principe toegezegd. Inlichtingen zijn alsnog te verkrijgen bij de heren A. Senden, Zaanenlaan 55, tel. 25703 en L. Roozekrans, Spaarne 98, tel. 10107. Op het oefenuur van de R.K. Zwem vereniging „De Watertrappers" van Vrijdagavond a.s. wordt voor de laatste maal in 1948 gelegenheid geboden, de diploma's A of B van de Kon. Ned. Zwembond te behalen. Ook zal een klein aantal meisjes examen doen voor het Zwcmvaardigheidsdiploma. Het diplomazwemmen begint om 6.15 uur. zodat het 2e meisjesuur ditmaal vervalt. De 20-jarige soldaat J. K. is aange houden verdacht van heling van een rijwiel. De politie hield de 24-jarige dienstbode W. aan, die verdacht wordt van diefstallen bij haar mevrouw ge pleegd. Een bruggewaehter van de Melkbrug kreeg gisteren ruzie met twee kermis klanten, die, hoewel de slagbomen dicht waren, toch over de brug wilden. Ten slotte ontstond er handgemeen. De politie bracht de kermisreizigers naar het bureau. De verschillende verenigingen waar van kapelaan de Ruyter geestelijk ad viseur is, waren Woensdagavond in het R.K. Verenigingsgebouw bijeengeko men om hem in verband met zijn ko peren jubileum te huldigen, aan welke huldiging medewerking werd verleend door het reeds bekende orkestje De Guimamba's. Nadat dit een nummertje had gegeven, werd het openingswoord gesproken door pastoor A. F. v. Noort, die het uitstekende werk van kapelaan de Ruyter roemde en de hoop uitsprak dat Heemstede nog vele jaren van zijn werkkracht zou mogen profiteren. Namens H. B. C. Verkenners en Kath. Arbeiasjcugd voerde de heer Athmer, voorzitter van H. B. C. het woord, die de jubilaris als geschenk het eerste deel van de cyclusboeken „Met de heiligen het jaar rond" overhandigde en de toe zegging deed, dat, zodra de beide ande re delen verschenen zijn, deze zo spoe dig mogelijk zullen worden overhan digd. Nadat verkenners en welpen door kleine toneelstukjes en een dans van hun kunnen hadden blijk gegeven en de heer J. Meijer namens de Katholieke Actie en Katholiek Thuisfront net woord hadden gevoerd, dankte kape laan de Ruyter voor de hem gebrachte hulde en het geschenk. Het comité voor Stille Armen te Heemstede heeft sedert de vorige ver antwoording de volgende bijdragen ont vangen; Jkvr. W. v. d. G. f 5mej. H. J. L. B. f 2.50; mej. G. D.. f 2.50; mevr. A. H. v. H.de V. f 10.E. H. f2.mevr. W. K. f2.50; J. K. f5.—; mevr. G. D. L. P. flO.—A. R. f 100.C. A. T. f4.—; I. M. f20.—; K. R. v. S. f50.—; T. K. B. f2.50; N.N. f2—; N.N. f 1.— A. S. f 10.—; A. N. A. B. f 2.50; G. C. K. f 2.50; -N. N. f 10.—J. O. 13.50; mevr. C.P. f 10.—; Ned. Padv. Gilde, afd. Heemstede f 15.44; L. f 5.P. M. v. D. f 3.mevr. wed. H. E. v. B.v. d. S. f 10.J. C. D. f 10.mevr. F. W. A. H. f 100.mevr. wed. H. H. J.—v. V. f 5.—; mevr. A. F. G. K.—H. f 10.—; R. C. S. f5.—; R. S. f5.—; L. P. J. M. T. f 10.L. B. Z.B. f 2.50; mevr. wed. S. f 5.mevr. wed. A. v. d. L. f 10. Te samen f 453.44. In totaal ontvangen f 1.370.44. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal nog gaarne Uw bijdrage in ontvangst ne men, zowel thuis Antonis Duysklaan 12 als ten Raadhuize. Zijn postgironummer is 153308. De procureur-generaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage eiste gistermorgen negen jaar gevangenisstr met aftrek, ontzetting uit de kiesrechten en het recht om een ambt te bekleden tegen jhr. S. M. S. de Ranitz, die in be zettingstijd als ambtenaar en ook als waarnemend secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft medegewerkt aan het streven van deDuitsers, om de Neder landse gedachtenwereld in Duitse en naiionaal-socialistische zin om te buigen. Met name heeft hij medewerking ver leend aan de tot stand koming van het journalistenbesluit en heeft hij radio-uit zendingen van pro-nationaal-socialisti- sche en pro-Duitse strekking mogelijk gemaakt en bevorderd. In het algemeen gaf de verdachte de tenlastelegging toe; hij maakte echter bezwaar tegen de opmerking, dat hij het vertonen van pro-Duitse films verplicht had gesteld. Vele malen trachtte De Ra nitz zijn schuld te verkleinen, maar hij kon maar weinig inbrengen tegen de voorlezing van enkele passages uit zijn redevoeringen. De procuerur-fiscaal, mr. baron van Voorst .ot Voorst noemde in zijn requi sitoir de verdachte een min of meer zie lige figuur en het' buitenbeentje van een voortreffelijke famil'e. De verdediger jhr. '1. Ranitz vertelde van wat hij noemde het tragische leven van verdachte en bepleitte clementie. Uitspraak 29 December. De automobilist kan door velerlei pech onderweg getroffen worden, maar het ergste is ongetwijfeld een lekke band. Hij moet dan soms in het holst van de nacht of op een eenzame wep onder slechte weersomstandigheden op de grond kruipen om een nieuwe band op te zetten. In het land der onbegrensde mogelijkheden, Amerika, heeft men daar icat op gevonden. Men heeft daartoe een „slee" geconstrueerd op drie wieltjes, welke men slechts onder de lekke band heeft te plaat sen en dan kan men met de auto naar een garage of naar huis rijden. Desnoods kan men de garage nog laten wachten door eerst per auto datgene af te doen wat men van plan was en dan wanneer 't beter uitkomt, naar de gar,a- ge rijden, waar men eventueel de band kan laten verwisselen. Het is begrijpelijk, dat menig automobilist naar deze uit vinding snakt en geen wonder dus dat de productie al direct een grote vlucht zal nemen. Een Amsterdamse firma is. met een productie van 2000 van derge lijke hulpmiddelen per maand (30.000 per jaar) begonnen. Negentig procent wordt echter uitgevoerd. 13.000 stuks zijn er aan Noorwegen, Zweden en De nemarken verkocht. Men kan met zo'n slee onder een lekke band met een ge middelde snelheid van 40 tot 50 K.M. per uur blijven rijden en ook bochten maken. Het toestelletje is te licht voor zware vrachtauto's, maar wellicht dat men daar in de toekomst ook wat op vindt. Derhalve is het alleen nog ge schikt voor personenauto's en lichte vrachtauto's. De fabricatie in Nederland geschiedt in Amerikaanse licentie. De Amerikaanse uitvinders hebben n.l. de vergunning voos de productie voor de gehele wereld (behalve voor Amerika zelf) aan de Nederlandse fabrikanten af gestaan, omdat de dollarschaarste de Amerikaanse producten moeilijk in de wereld verkoopbaar maakt, terwijl dat via Nederlandse guldens heel wat ge makkelijker is. Als men nu nog een betere naam voor het toestel vindt dan de huidige: „Trav-o-flat", dan zal het ngetwijfeld spoedig populair worden. De automobilist is er in ieder geval mee geholpen. De Orde van Advocaten in het arron dissement Haarlem hield haar jaarver gadering in restaurant Brinkmann te Haarlem. De deken, mr. R. C. Bakhui zen van den Brink, bracht het jaarver slag over 1948 uit, waarin o.m. geme moreerd werd, dat het aantal leden der Orde thans 79 bedraagt. In de vacatu res, ontstaan in de Raad van Toezicht en Discipline door de periodieke aftre ding van mrs. F. J. D. Theyse en F. van der Goot, werden de aftredende leden herkozen. Voor het overige was de ver gadering aan interne aangelegenheden gewijd. Na afloop verenigden vele deel nemers zich aan de traditionele stok vismaaltijd. Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst Afd.. Haarlem MAANDAG 20 DEC., 8 u. STADSSCHOUWBURG Tweede Kamermuziek avond Viool Piano Programma: Bach, Bartók, Dvorak, Schumann, Stra- winsky, Wieniawski. Entrée 3.00 (eerste rang), 2.25 (tweede rang) en 1.50 (derde rang) bel. inbegr. Kaartverk. en plaatsbespr. Muziekh. Al- phenaar, Kruisweg 49. Vertaling van Pauline Fellinga 8 „Dat is goed," zei ik, me omkerend bij de deur. „Pardon, mevrouw." Hij aarzelde even, ging toen onverdro ten door: „Ik had de indruk dat we logeerden bij een weduwvrouw." „Dat ben ik," zei ik. Sergeant Buck werd een beetje rood. „Pardon mevrouw," zei hij stijf. „Maar wie moet de kolonel chaperonneren?" Ik staarde hem een ogenblik sprake loos aan en Lilac, die luisterde in de keuken, hief haar handen op met een gillend negergelach. „O, heer, sergeant, meneer, de kolonel kan geen kwaad! Miss Grace zal de kolonel niet plagen! Heus niet!" Julius grinnikte en ik ook. Maar ser geant Buck niet. „Dat komt wel in orde, sergeant," zei ik kalm. „Ziet u, Julius en Lilac wonen boven de garage en uw kamer is naast die van de kolonel. Ik ben zeker dat hij volkomen veilig is." Sergeant Buck's gezicht drukte aller minst uit, dat hij 't hiermee eens was. Hij werd een beetje roder. „We hadden begrepen dat u een we duwvrouw was," zei hij stijf. „Ik bedoel een oude dame." Kolonel Primrose had niet bijzonder verschrikt geleken, dat ik niet van ge vorderde leeftijd was, hoewel het na tuurlijk mogelijk was, dat hij dat niet gemerkt had. Ik had me die dag dichter bij de zestig dan bij de acht en dertig gevoeld. Dat is de uitwerking, die een hele troep verliefde jonge mensen op je hebben, vermoed ik. Het was bijna zeven uur, toen kolonel Primrose terugkwam van de club. De regen had eventjes opgehouden en ik stond op de veranda naar de baai te kijken, nog woelig en staalgrijs onder de dreigende hemel. „Waarom bent u zo gauw weggegaan?" „Ik moest voor mijn gezin gaan zor gen. Heb ik veel gemist?" „Een eerste klas scène van een mo dem melodrama," zei hij met een wrang lachje. „Sandra Gould?" Hij knikte. We zwegen even. „Ik geloof, dat ze Dikranov kent!" Ik zei, „Werkelijk?" Ik wilde er niet over spreken. „Haar gezicht, ziet u." „Wat dom, dat ik dat niet gemerkt heb." Kolonel Primrose glimlachte. Hij is erg knap, met dik grijs haar en zwarte ogen, die lijken te knippen als hij zijn hoofd buigt om zijlings naar je te kijken. Het komt door een kogel in zijn nek in het Argonnerwoud, dat hij zijn hoofd moet buigen eer hij het kan draaien Het maakt nogal effect. En hij is klein en dikkig met hoegenaamd niets mili- tairisch over zich, behalve misschien de vonk in die felle zwarte ogen." „Dom van me," herhaalde hij met een soort van geamuseerde berekening. „Ziet u, ik dacht dat u het merkte van mrs. Gould en Dikranov, bedoel ik. In ieder geval heeft ze niet veel werk van hem gemaakt toen miss Bishop en u weg waren. Ze concentreert zich op George Barrol." „George zal het wel heerlijk vinden." „En een beetje verbijsterend ook, ge loof ik. Hij leek me een genoeglijk middelsoort mens." Sergeant Buck verscheen in de deur. „Wei, ik zie dat ik me moet gaan kleden," zei de kolonel. „U gaat toch naar de Chetwynds en naar het bal?" „Ja zeker. Het is de avond van de Zeil-Beker. Rex Brophy's Band Wagon komt er voor uit Philadelphia." Sergeant Buck's ijzeren gezicht keek me aan over het hoofd van de kolonel. Ik geloof dat ik onwillekeurig schuldig bloosde. Maar Rex Brophy's Band Wagon kreeg panne op vijftien mijl van Wilmington en daagde pas op om elf uur. Normaal zou dat zonder veel belang zijn geweest en dat was het nu feitelijk ook niet, be halve dat Sandra Gould daardoor teveel tijd kreeg om op kwaad te zinnen. Ik geloof dat we allemaal wisten dat er iets broeide ons kleine troepje, bedoel ik. Maar wat voor iets vreselijks dat zou zijn, ik geloof niet dat één van ons dat maar in de verste verte kon dromen zelfs niet kolonel Primrose, die, zoals later bleek, aan dergelijke dingen vrijwel gewend was. We wisten, zoals ik zei, dat er iets ging gebeuren. Als We in een kring waren gaan zitten met potlood en papier, voor een nieuw gezelschapsspel, namelijk raden wat drie personen die avond zouden doen, zou ik opgeschreven hebben: 1. Jim Gould zou thuis blijven en zich half dronken drinken, of hier komen om dat te doen. 2. Sandra zou zoveel herrie schoppen als ze kon. 3. Rosemary Bishop zou in de club komen en mooi en koel en akelig-wel- opgevoed zijn en de hele ellendige kwes tie negeren. Waar men uit zien kan, hoeveel ik er van wist. In de eerste plaats kwam Jim en dronk de hele avond geen druppel, zover ik weet. Velen van ons zouden de vol gende dag heel wat geruster zijn ge weest als hij het wél gedaan had. Hij was niet vrolijk en hij gedroeg zich als een man met een drukkende last op zijn ziel, maar niemand kon hem daar een verwijt van maken. Hij had ook zulk een last in de vorm van een vrouw die er haar hele leven nooit mooier, valser en geraffineerder had uit gezien dan nu. Oppervlakkig beschouwd was Sandra Gould zachtzinnig en ingetogen genoeg in haar ragfijne zeegroene japon, waar van de kleine cape met lange smalle linten om haar hals was gestrikt. Pas als je dicht bij haar kwam, zag je de onderdrukte opwinding gloeien in haar donkere ogen. Rosemary daarentegen was volkomen zichzelf. Ze zag er nog steeds enigszins ongenaakbaar uit met haar dof-gouden haar in het midden gescheiden en een dikke vleoht als een diadeem om haar fijn gevormd hoofd gelegd. Ze had een bedrieglijk eenvoudige rose linnen avondjapon aan met een toef blauw fluwelen bloemen zo'n ding waar je zo aan zag dat het uit Parijs of New York kwam en waarschijnlijk meer kostte dan zes andere japonnen in de zaal te zamen. Naast haar stond Paul Dikranov hoffelijk maar bepaald despo tisch, met het air van iemand, die zijn eigendom zoveel speelruimte laat en meer niet. Maar dat was zo erg niet. Het was eigenlijk wel een troost dat hij er was en dat er rekening met hem ge houden moest worden. Maar vooral was de keurige manier waarop hij Sandra negeerde opmerke lijk. Hij praatte met mrs. Gould, hij was bepaald charmant tegen Lucy Lee en zou het misschien tegen mij ook geweest zijn. als kolonel Primrose mij niet als t ware geadopteerd had nu sergeant Buck uit de buurt was om voor hem te zorgen. (Wordt vervolgd) Volgens de Algemene Bond van Fo rensen is het aantal processen- verbaal, dat in de treinen moei worden opgemaakt wegens roken niet-roken coupé's, zeer groot, waayo j het aantal, dat aan de controle weet ie ontsnappen, nog maar in het midden ge laten wordt. In dit verband is een zonden stuk in het Engelse dagblad „ine Times" interessant. Steek eerst een si gaar of sigaret op en lees aandachtig wat de schrijver meent: Ik weet, dat rokers achtenswaardige mensen zijn, mensen met bijna geen an dere fout dan het feit, dat zij jaarlijks millioenen dollars in rook doen opgaan, dollars, waar we toch waarlijk niet te veel van hebben. Mensen, die meer be zit in brand steken, dan alle van brand stichting betichte misdadigers, die sinds de Middeleeuwen berecht zijn. Deze mensen vullen onze kamers, kantoren, restaurants, treinen en zelfs telefoons met vieze luchtjes, die eenvoudig niet te verdrijven zijn; zij strooien hun as op onze tapijten en stoelen en blazen rook in onze gezichten; kortom, zij vervelen de niet-rokende rest van onze gemeen schap met hun geknoei en vuile boel. IK haast me er aan toe te voegen, dat iK wel weet. dat zij een speciale belasting betalen, die een aanzienlijk deel van het huidige economische verlies moet dek ken maar voor een belangrijk deel ver oorzaken zij dit verlies. Niet-rokers zijn meestal mensen met een ruime geest. Zij houden er niet graag vooroordelen op na. Maar voordat de rokers zich verontwaardigd zouden gaan maken, dienen zij te bedenken, dat ook verdraagzaamheid gevraagd wordt van hen die niet roken, maar die eigen lijk berookt worden." OP ZONDAG 19 DECEMBER Velsen—Emma ADO—VVE HBCSJC RKAVIC—Abim OFCPurmerend DSSDCO WB—Wilskracht EnergiaNE A SAVM—Onze Gezellen PancratiusRipperda SchinkelhavenNAS LisseTeylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de Sportredac.ie van het Kasteel van Aemstel, N. Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bencni krti!ent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. In de afgelopen week hebben zich op Nederlands gebied 330 incidenten voor gedaan, waarvan 100 in de onmiddellijke nabijheid van de demarcatielijn. Deze incidenten zijn het gevolg van de Re publikeinse infiltratietactiek. 67 Geval len van moord en poging tot moord wer den geconstateerd in dezelfde periode en voor het merendeel waren daarvan pro- Nederlandse Indonesische ambtenaren het slachtoffer. Het weekcijfer 330 is weer hoger dan het vorige (307) en betekent sedert de ondertekening van de Renville-overeen- komst een nieuw record. Verder zijn gewapende Republikeinse eenheden doorgedrongen in het gebied rond Buitenzorg op minder dan zestig km. ten Zuiden van Batavia. Medewerking van het Ministerie van Landbouw heeft het mogelijk gemaakt in Amsterdam een school te openen voor de opleiding van terreinknechts. Het ligt in het voornemen lessen te doen geven in: 1. Bemestingsleer; 2. Kennis van de grond (bodemkunde); 3. plantkunde; 4. kennis heesters en bomen; 5. kennis der grassen en onkruiden; 6. motor-tech niek en gereedschappen-kennis; 7. al geheel onderhoud der sportterreinen i.v.m. de punten 1 tot en met 6. De cursus zal toegankelijk zijn voor terreinknechts, die als dagtaak hebben het verzorgen van sportvelden. Daar de deelneming beperkt is, kunnen ten hoogste dertig leerlingen worden toege laten. De duur van de cursus is een ochtend of een middag per week, ge durende 40 weken, aanvangende in Ja nuari 1949. Na afloop zal een examen worden afgenomen onder rijkstoezicht. Voor deze eerste cursus is het mogelijk, dat uit de gemeenten Haarlem, Leiden, Bloemendaal en Heemstede zich enkele deelnemers opgeven. Adres: Bureau van de gemeentelijke inspecteur voor de lichamelijke opvoe- ding*te Amsterdam. De gezondheidstoestand van wethou der Van der Moolen, die op 25 Juli j.l. door een beroerte werd getroffen, is steeds vooruitgaande. Zo kon de wet houder de gisteren gehouden raadsver gadering weer bijwonen, zij het ook als toeschouwer op de publieke tribune. 15/12 14/12 Anaconda Copper 33% 33% Bethlehem Steel 3394 33% Chrysler Corp. 5394 54 General Electric 3394* 39% General Motors 58 58% Hudson Motors 12% 13% Kennecott Copper 56A/4 56% Montgomery Ward 54% 54 y2* North American Co 15% 15% Radio Corp. 13%* 139» Republic Steel 26% 26% Shell Union Oil 33 39 Southern Pacific 49% 50% Southern Railway 41% 41% Tidewater 23% 23 U.S. Steel 71% 71% (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening slot 16/12 314 Nederl. 1948 100 3-31/s, Nederland 194', 971J 971* 3 Ned. 62-64 98?4 3 Ned. 62-64 bel. fac 98fl Ned. Handel Mij. cert 154 \/2 I XT! 7 1 nfi l A.K.U. Van Berk el's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens eer Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mil Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mij. eert. Claims H.V.A. *67% 268 250 -r 227% 225 313% 143% 144 160 140% f 375.^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2