INDONESISCHE KWESTIE VANDAAG NIET VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD Spoedig afkondiging B.I.O te verwachten Makassar wenst nationale Indonesische regering Strenge maatregelen van Russen in Berlijn te verwachten? Nederland moet bijdragen aan geallieerd leger Regering op haar hoede Dagorder van Soekamo Republiek dient onverwijld bindende verklaring af te leggen Als antwoord op vernieling van zend masten door Franse genietroepen Demobilisatie-schema blijft onzeker Het meest noodzakelijke bureaux van redactie en administratie 1 Het weer Tot hoold en hart C. v. G. D. heeft nog steeds hoop In herkenbare vorm Meer werklozen Moeilijkheden met Republiek moeten in zuiver Indonesische sfeer worden opgelost Hitier geen Berlijns ereburger meer Extra kerstgave voor oorlogsslachtoffers HUISEIGENAREN PROTESTEREN Komt thee vrij? I vrijdag 17 december 1948 72ste JAARGANG No. 24336 De verstrekking van vlees in restaurants e.d. Tegen regeringsmaatregelen Zonder toewijzing naar detaillisten Bakkersarbeid met Kerstmis en Oudejaar SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cenis pei m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiër, eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weekj f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Niemand zal wel zo naïef zijn ge weest te geloven, dat de grote mo- I gendheden, met name Amerika en Engeland, het weloverwogen besluit der Nederlandse regering om geen onder handelingen meer met de republiek te Voeren, zonder reactie zouden laten pas seren. Dat ook de Republiek met alle mogelijke middelen zou trachten het Vaste voornemen der regering om in de kortst mogelijke tijd een Bewind Indo nesië in Overgangstijd in te stellen het bewuste Koninklijk Besluit werd Dinsdag j.L reeds verwacht te door kruisen, is ook hiet te verwonderen. En dat tenslotte ook in eigen land zekere politieke groepen de regering van een Vaste koers zouden proberen af te bren gen en zo mogelijk de homogeniteit van het kabinet afbreuk te doen, ligt ook in de lijn. Ongetwijfeld heeft onze re gering bij het nemen van haar beslissing Zaterdag j.l. "de consequenties van haar stap overwogen, hoewel zij natuurlijk niet alle mogelijke consequenties heeft kunnen overzien. Men heeft deze week kunnen lezen, hoe zowel Washington als Londen verre Van gunstig oordeelden over Nederlands krachtige houding. Ook onze ambassa deurs in de diverse hoofdsteden konden Den Haag niet anders melden, dan dat de barometer overal in de richting van storm wees. En wat gepubliceerd werd, Was maar een zwakke afspiegeling van de zware druk, die intussen langs diplo matieke weg op onze regering en Djocja werd uitgeoefend. Het resultaat van deze druk is zichtbaar in deze feiten: onze regering heeft het Kon. Besluie, waarbij het B. I. O. (Bewind Indonesië in Overgangstijd) zou worden ingesteld, nog niet afgekondigd; Djocja heeft bij monde van Hatta opnieuw een draai genomen en verklaart thans de souve- reiniteit van Nederland gedurende de interim-periode zonder voorbe houd te aanvaarden. Voegen wij hier aan nog toe de pogingen van de Re publiek, de kwestie voor de Veilig heidsraad te brengen en zo mogelijk het geschil door middel van arbitrage door het buitenland tot oplossing te brengen en men begrijpt in welke im passe de regering geraakt is en waarom het kabinet zich urenlang dagelijks het hoofd breekt om tussen al deze voet angels en klemmen zijn weg te vinden. Intussen juichen wij toe, dat onze re- gering zich geenszins door Hatta's schrijven, tot stand gekomen onder pressie van de Amerikaanse vertegen woordiger in de C. v. G. D., Merle Cochran, heeft laten beïnvloeden om Van de Zaterdag j.l. gekozen weg af te Wijken. Zij heeft uit het verleden vol doende lering getrokken, onder geen omstandigheden vertrouwen te stellen in beloften, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling van deze Republiek. Men roepe zich slechts in herinnering, wat terecht is gekomen van de plechtig ge sloten overeenkomst van Linggadjati en het Renville-accoord. Of om n°g aan een zeer recente breuk van belofte te herinneren': de aide-memoire van Hatta, ha de eerste besprekingen van Stikker te Kalioerang. Nauwelijks was het Linggadjati-accoord gesloten of „Gene raal" Soedirman verklaarde, dat de strijd moest worden voortgezet. Nauwe lijks was de overeenkomst op de Ren- vïlle. 17 Jan. 1948, getekend of de ge ruchtmakende kwestie van de „concep ties van Kalioerang", een volkomen ver rassing voor de Nederlandse delegatje ondermiinde het hele accoord. Boven dien Sad een week later het kabinet- Siarifoeddin dat de onderhandelingen gevoerd had, onder druk der republi keinse politieke partij en af waarmede de hoop dat het Renville-accoord tot een werkelijke overeenstemming zou lejdem voor goed de bodem werd inge slagen. Men kent de trieste g^ng zaken sedert dien. De bestandsschendin gen bereiken wekelijks een cord en onder zulke omstandigh»den zou men enig vertrouwen stellen Republiek? Wie garandeert dat de re publikeinse regering en de politieke par tijen achter latta's belofte staan van onvoorwaardelijke erkenning van de Nederlandse souvereiniteit tijdens de in terim-periode? Wordt Hatta nu reeds niet door sommige kopstukken van de. Republiek uitgemaakt voor een „verra der?" Gelooft men nu werkelijk, dat Djocja een andere dan louter formele en theoretische souvereiniteit van Ne derland zou erkennen? En hoe valt Hat ta's persoonlijke brief te rijmen met het officiële republikeinse communiqué, Waarin wordt aangedrongen op arbitra ge? Terecht heeft de regering dan ook als eis voor hervatting der onderhande lingen gesteld: onverwijlde bindende verklaring van Djocja, dat zij instemt met de door Nederland gestelde voor- Waarden. Het antwoord hierop gaf gis teravond reeds een lid van de Indone sische delegatie te Parijs, toen hij zeide: „Wij zouden liever aan stukken gescho ten worden dan de ^Nederlandse voor- Waarden accepteren". Wij hebben het reeds eerder gezegd: de Republiek laat geen middel onbe proefd om een beslissing van het bui tenland te harer gunste en ten nadele Van Nederland mogelijk te maken. Daar om telkens een koerszwenking, waar- Van zij hoopt, dat zij de Nederlandse regering in verwarring zal brengen en mogelijk een scheuring in het Neder landse kabinet zal veroorzaken. Na opening van de zitting van de Veiligheidsraad hedenmorgen heeft geen der vertegenwoordigers ge vraagd, de Indonesische kwestie als punt van onmiddellijke bespreking op de agenda te plaatsen. De Amerikaanse delegaiie bij de V.N. te Parijs had Donderdagavond zijn oor spronkelijk plan, de Indonesische kwes tie vandaag voor de Veiligheidsraad te brengen gewijzigd. De delegatie besloot in dit sta dium inzake deze kwestie niet tot ac tie over te gaan, aldus vernam de spe ciale correspondent van het A.N.P. offi cieel. Twee uur tevoren, toen de be sprekingen in de Amerikaanse delegatie nog gaande waren, was officieel mede gedeeld, dat actie van Amerikaanse zij de zeer waarschijnlijk was, en werd ver nomen, dat dr. Jessup en zijn adviseurs het volledig eens waren over dit besluit. Tegelijkertijd werd uit officiële bron vernomen, dat de Australische delegatie besloten heeft, zich van actie te ont houden. De heer Evatt, minister van Buiten landse Zaken van Australië en voorzit ter van de algemene vergadering der V.N., heeft gisteren te Londen een be spreking gehad met minister-president Attlee, de Britse minister van Buiten landse Zaken Bevin en de minister voor het Gemenebest, Baker. De besprekin gen gingen over Indonesië, Australië en het gemenebest in het algemeen. Soekarno heeft als opperbevelhebber van de republikeinse strijdkrachten een Naar het A.N.P. verneemt is de afkon diging van het besluit „Bewindvoering Indonesië in Overgangstijd" (BIO) zeer binnenkort te verwachten. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen dit be sluit reeds eerder deze week af te kon digen. Dat dit toen niet geschied is, wordt in politieke kringen in verband gebracht met de complicaties, welke zich in de loop van deze week hebben voor gedaan, zoals 'b.v. de brief van Hatta aan Cochran, de persconferentie van Soemitro in Washington, het laatste rap port van de Commissie voor Goede Dien sten aan de Veiligheidsraad, de republi keinse 'poging om het Indonesische ge schil in de veiligheidsraad ter sprake te brengen en de republikeinse regerings verklaring van gisteren. Dat deze af kondiging ook thans nog niet is geschied brengt men in verband met de laatste zinsneden van het gisterenmiddag uitge geven Nederlandse communiqué, waarin gezegd wordt, dat alleen een „onverwijlde bindende verklaring van de republikeinse regering, dat zij instemt met de door Nederland gestelde voorwaarden, tot heropening der onderhandelingen zou kunnen leiden." Wellicht, zo meent men. geeft de Nederlandse regering hiermede aan de republiek nog een laatste gele genheid om door middel van de C.v.G.D. of rechtstreeks deze „onverwijlde bin dende verklaring" te geven. Een woordvoerder van de republi keinse regering heeft te Batavia tegen over een vertegenwoordiger van Aneta verklaard, dat het niet waarschijnlijk De Staatscourant van gisteren bevat een wijziging van de beschikking Ho recabedrijven 1948, waarin het aan Ho recabedrijven toegestaan wordt om, wanneer bij de koffiemaaltijd als vlees croquetten worden gegeven, per voor één persoon bestemde maaltijd, ten hoogste honderd gram croquetten te ver strekken, mits daarin niet meer dan veertig gram vlees of vleeswaren zijn verwerkt. Verder is het blijkens deze beschikking toegestaan op de „vlees loze dagen" (Dinsdag en Vrijdag) wild, gevogelte, tam konijn, lever, nier, zwe zerik en hersens te verstrekken, mits deze producten in herkenbare vorm worden opgediend. New York heeft gisteren zijn eerste sneeuwstorm van deze winter gehad. Het luchtverkeer naar en van de stede lijke luchthavens is geheel stopgezet. Het verkeer in de New Yorkse straten ondervindt grote moeilijkheden. moet worden geacht, dat d© republi keinse regering een „bindende ver klaring," waarvan sprake is in het ant woord van de Nederlandse regering aan de heer Cochran, zal afleggen. Deze woordvoerder wees er op, dat de repu blikeinse regering zich tot nu toe, on veranderd op het standpunt is blijven stellen, dat een formeel accoord, en dus ook formele bindende verklaringen, al leen tot stand kunnen komen door for mele onderhandelingen onder auspiciën van de C. v. G. D. Intussen is de tekst van het Neder landse antwoord aan de heer Cochran hedenochtend met het vliegtuig van de C. v. G. D. naar Djocja overgebracht. De republikeinse parlementaire good- willmissie vertrekt Zaterdagochtend met het KLM-vliegtuig naar Makassar voor een bezoek van twee weken. De missie, die uit negen landen bestaat, zal waar schijnlijk ook een bezoek brengen aan Menado, Gorontalo, Morotai, Koepang en Bali. De missie heeft geschenken bij Zich voor president Soekawati. dagorder uitgegeven, waarin hij zegt, dat dc troepen hun plicht moeten doen in het bewustzijn van de volledige ver antwoordelijkheid jegens het vaderland. Hij wekte de troepen op, zich te houden aan de bestandsovercenkomst, „doch in dien onze tegenstanders het bestand wederom gaan schenden door woord cn daad, wees dan overtuigd, dat de sym pathie van de beschaafde wereld aan or.ze kant zal zijn," zo zelde hij. Voorts maakte hij bekend, dat hij een dezer dagen op uitnodiging van Pandit Nehroe naar India zal reizen. Het ver blijf in India zal tien dagen duren. Volgens radio-Djokjakarta heeft de republikeinse chef-staf Nasoetion mede gedeeld, dat de staat van beleg, welke tijdens de opstand in Madioen werd af gekondigd, voorlopig van kracht zal blij ven iri verband met de „huidige cri- tieke toestand". Een zegsman van de Commissie voor Goede Diensten heeft op een persconfe rentie te Batavia meegedeeld, dat de Commissie nog steeds het „vurige ver langen heeft het Nederlands-Indonesi sche geschil OJ5 vreedzame wijze op te lossen." Hij zei, dat de Commissie, die een rapport over de toestand aan de Veiligheidsraad heeft gezonden, thans wacht op verdere instructies. Naar de correspondent van Aneta te Washington meldt, kon in Amerikaanse officiële kringen geen bevestiging wor den verkregen van berichten in Neder landse dagbladen, die in de Amerikaanse kranten van hedenmorgen werden weer gegeven, volgens welke bij de Neder landse regering „een nieuwe nota van de V.S. over de crisis in Indonesië" zou zijn ingekomen. Amerikaanse officiële kringen deelden mede, niets te weten van het verzenden van een dergelijke nota, doch in deze kringen wilde men niet ontkennen, dat de Amerikaanse re gering door middel van de Nederlandse ambassade wel in contact is geweest met de Nederlandse regering. Gezaghebbende kringen te Washing ton zijn ervan overtuigd, dat de C. v. G. D„ en in ieder geval het Amerikaanse lid der commissie, ten volle bereid is, de pogingen voort te zetten voor het ge val, dat de Nederlandse regering haar beslissing van Zaterdag zou willen her zien. Vele autoriteiten waren gisteren aan wezig bij de officiële ingebruikneming van de nieuwe hulp-barakken van de rijkswerkplaats voor vakontwikkeling aan de Groesbeekse weg te Nijmegen. De inspecteur-generaal van het Rijks arbeidsbureau, mr. Ph. Werner, betoog de dat de regering bijzondére belang stelling blijft behouden voor de vak ontwikkeling. Vorig jaar, zo deelde spr. mee, telde Nederland 43.000 werklozen. Thans is dit cijfer reeds gestegen tot 53.000. De vraag naar arbeidskrachten daalt. Er worden nog wel arbeidskrach ten gevraagd, maar meestal geschoolden. Vorig jaar werden er in de bouwvakken nog 13.000 werkkrachten gevraagd, thans gemiddeld 10.000. Terwijl Kardinaal Spellman jn druK gesprek gewikkeld was met een paar jongens uit New York City tijdens een feestje dat hij Dinsdag j.l. hield voor de kinderen uit een Vondelingenhuis, probeerde een van de jochies stiekum hoe de kardinaals-bonnet hem wel zou passen. t Een woordvoerder van het Oost-In donesische Ministerie van Voorlichting heeft voor radio-Makassar commentaar gegeven op de politieke toestand, waarin hij er vooral de nadruk op legde, dat in de recente parlcments- veiklaring de Oost-Indonesische rege ring heeft laten blijken, dat zij ook indien onverhoopt de republiek niet van de aanvang af daadwerkelijk een aandeel zou nemen in het systeem van de interim-regering de mogelijkheid van een spoedige toetreding zoveel mogelijk wenste te bevorderen en in de federale interim-regering zeker geen elementen wilde zien opgenomen, die Franse genietroepen hebben gisteren morgen twee zendmasten van radio- Berlijn, die in de onmiddellijke nabij heid stonden van1 het onlangs geopen de vliegveld Tegel in de Franse sector van de stad stonden, opgeblazen, daar deze masten, voora] bij mistig weer, wanneer de vliegtuigen van de lucht brug zonder zicht moeten landen, ge vaar opleveren. Zoals bekend staan de studio's van radio-Berlijn, die sinds de verovering van Berlijn in handen der Russen zijn. in de Britse sector van de stad. Steeds hebben de Russen geweigerd de Weste lijke mogendheden van het radiosta tion gebruik te laten maken. Na het opblazen van de masten viel radio- Berlijn uit, doch 's avonds tien uur kwam h|i weer in de aether. Directeur Heinz Schmidt vroeg de luisteraars om verontschuldiging voor het „uitvallen" van de zender en zeide, dat deze vernield werd, omdat hij niet zoals het station in de Britse settor van de stad, door Sovjet-wapenen be schermd werd. Het opblazen werd uit gevoerd door Fransen, doch het bevel De aangekondigde suppletoire be- Siotingswet voor de dienst 1948 IS Se" teedgekomen en zal binnenkort wor den aangeboden met een verhoging Voor de' gehele dienst van rond J 44 hiillioen, aldus de Memorie van Ant woord van de Tweede Kamer betref fende de Oorlogsbegroting voor 1949. Met vele leden betreurt ook de Mi nister h^t. dat zo kort na het eindigen van de grootste oorlog, die tot dusver mensheid teisterde, de democrati sche en vredelievende volkeren van West-Europa, waaronder dat van Ne derland, wederom gedwongen zijn zich 'e wapenen tegen bedreiging van hun feestelijke en staatkundige vrijheid, wok hij is overtuigd, dat hiervoor gro- fe personele en materiële offers gebo den en verantwoord zijn, en ziet als ehtpunt, dat de gemeenschappelijk ?hdervonden druk regeringen en vol uten van West-Europa dichter heeft ^heengebracht dan ooit het geval was. ~eze gezamenlijke frontvorming opent j mogelijkheid dat de te brengen of- ers niet vergeefs zullen zijn. Van ons worden verwacht bijdragen *an een geallieerd leger, aan gealli eerde lucht- en zeestrijdkrachten, leder dezer bijdragen zal echter wel m zoverre van harmonische samen stelling moeten zijn, dat zij geschikt is om met evenwaardige eenheden van andere strijdmachten te worden ingezet. Het vraagstuk der vliegvelden is bij de minister en zijn daarbij betrokken ambtgenoten in onderzoek. Naar zijn aanvankelijke mening kan het vliegveld Valkenburg voor de luchtverdediging niet worden ontbeerd. De door vele leden aangestipte vorming van een ter ritoriale luchtverdediging moet worden gezien als een allereerste begin. De onzekerheid, die ook thans nog omtrent de ontwikkeling in Indonesië heerst, maakt het voorshands onmoge lijk het demobilisatie-schema nader te preciseren. De minister betreurt in hoge mate, dat tot opschorting van de repa triëring moest worden overgegaan, doch heeft de noodzakelijkheid daarvan moe ten erkennen en heeft het vertrouwen, dat deze ook door de betrokkenen zal worden ingezien. De minister kan het oordeel, dat te rugkerende gedemobiliseerden hun vroe gere plaats in het bedrijfsleven moeten herkrijgen, volkomen onderschrijven. Hij wil echter niet nalaten er op te wijzen, dat hij er zich wel van bewust is, dat de moeilijkheden in de komende twee jaren sterk zullen tognemen als gevolg van: de vertraging in de aflossing, de Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend droog weer met in het algemeen weinig bewolking en weinig wind. Vannacht in het bin nenland op vele plaatsen lichte vorst en hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. Zon op: 8.44. Onder: 16,29. Maan op: 18.23. Onder: 11.12. grotere aantallen te demobiliseren mi litairen en de teruglopende vraag op de arbeidsmarkt. Inderdaad willen vele ge- demobiliseerden gaarne bij de politie worden geplaatst. Hiervoor wordt alle medewerking verleend. Gelukkig kan worden gezegd, dat de demobilisatie en de wederopneming in de burgermaat schappij van gedemobiliseerde militai ren tot nu toe op bevredigende wijze is verlopen. Van hen, die drie maanden of langer in ons land terug zijn, is gemid deld 85 pCt. weer bij het arbeidsproces ingeschakeld. De eenheid van het toekomstige Ko ninkrijk vereist één land- en lucht macht evenals er thans reeds één ma rine bestaat. Op het tijdstip, waarop de Verenigde Staten van Indonesië zullen zijn tot stand gekomen, zal er om redenen van staatsrechtelijke aard eveneens een regeling moeten zijn ge troffen ten aanzien van de positie van het KNIL. Hoe deze zal moeten zijn, is thans nog in studie. De oorzaak, dat de aanmelding voor de Nationale Reserve ver beneden de verwachting is gebleven, moet worden gezocht in de omstandigheid, dat de pro paganda welke echter niet onder het ministerie van Oorlog ressorteert door verschillende omstandigheden eerst kort geleden werd aangevat. kwam uit Washington, aldus de direc teur. Generaal Ganeval, de Franse bevel hebber in Berlijn, heeft in een officiële verklaring gezegd, dat het opblazen van de zendmasten, waarvan er één tachtig en de ander honderd twintig meer hoog was. uitsluitend was ge schied uit veiligheidsoverwegingen voor de luchtvaart. De generaal zeide niet langer de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de piloten te kunnen dragen als beide masten bleven staan. De generaal verklaarde, dat hij de directeur van radio-Berlijn reeds op 20 November op de hoogte gesteld had van zijn plannen en om eventuele tegenvoorstellen had gevraagd. Hij had hierop echter geen antwoord ontvan gen. Generaal Kotikov, de Russische be velhebber te Berlijn, heeft bij zijn Franse ambtgenoot een protest inge diend. Volgens Duitse kringen heeft Moskou orders gezonden voorbereidingen te treffen tot het nemen van „strenge tegenmaatregelen". Van dit bericht kon nog geen bevestiging verkregen worden. Kotikov deelde Ganeval op 't Fran se hoofdkwartier persoonlijk mee, dat hij de gegeven reden voor het opblazen niet als bevredigend kon aanvaarden, Het onderhoud duurde minder dan een kwartier. Volgens een Franse officiële woord voerder „nam generaal Ganeval nota" van het protest, doch verzekerde hij Kotikov, dat zijn enige overweging, die hem tot dit besluit geleid had, de veiligheid der Britse en Amerikaanse vliegtuigen gold. Het Duitse Persbureau A. D. N. (Sov jet-zone) verklaarde: „Het opblazen van de zendmasten, omdat zij een ge vaar voor het vliegverkeer zouden zijn was een daad van vandalisme, door reactionnaire krachten beraamd, dïvar de uitzendingen van Radio-Ber- lijn Duitse en internationale reaction- nairen reeds'lang onaangenaam waren. De oude Berlijnse gemeenteraad heeft op ziin laatste bijeenkomst een resolu tie goedgekeurd, waarbij de namen Hit- Ier Goebbels en Frick, nazi-minister van Binnenlandse Zaken, van de lijst van ereburgers worden geschrapt. Ook Wilhelm Pieck, voorzitter van de SED, werd het ereburgerschap ontnomen, omdat „hij heeft'geweigerd de Sovjet blokkade van West-Berlijn te veroor delen." fr De gemeenteraad deed tenslotte „een beroep op de wereld", alle overgeble ven Duitse krijgsgevangenen in de ge legenheid te stellen naar huis terug te keren. Het nieuwe „Oostelijke" gemeentebe stuur heeft de voorbereiding gelast van een statuut „ter verzekering van vrjje en democratische verkiezingen" in Ber lijn, in antwoord op de 5 December gehouden verkiezingen in de Westelijke sectoren. Er is geen datum vastgesteld. Het Tsjechoslowaakse persbureau in Berlijn heeft medegedeeld, dat de laat ste 1522 Duitse krijgsgevangenen in Tsjechoslowakije 14 December naar hun vaderland teruggekeerd zijn. Meer dan 4000 man gemeenteperso- neel, dat weigerde gehoorzaamheid te beloven aan het gemeentebestuur van Oost-Berlijn is ontslagen. Hier onder zouden ruim 2000 postambtena ren zijn. In West-Berlijn verwacht men nu, dal in de Westelijke sectoren alle pro-Russisch overheidspersoneel zal worden ontslagen. Britse en Amerikaanse oliemaat schappijen zullen de volgende maand niet meer in de Sovjet-zone mogen werken. De verkoop van de in Duitsland gewonnen en de ingevoerde oliepro ducten zal m.i.v. 1 Januari slechts over de Russische organisatie, de Derunapht mogen lopen. Dit is de afkorting voor Duits-Russische benzinemaatschappij. De geruchten, dat de eigendommen van de Westelijke oliemaatschappijen onteigend zullen worden, werden door de Russen in Berlijn ontkend. De verordening, waarbij vrouwen en kinderen van Britse militairen en functionarissen in Berlijn niet mogen overkomen, is Donderdagavond opge heven. De drie militaire gouverneurs van de Westelijke bezettingszones in Duitsland, die gisterochtend bijeen kwamen om het bezettingsstatuut voor West-Duitsland te bespreken, zijn het niet eens kunnen worden en hebben besloten de kwestie opnieuw voor te leggen aan hun regeringen. Evenals het vorige jaar heeft ook thans de minister van Binnenlandse Zaken zijn goedkeuring verleend om aan oorlogsslachtoffers een Kerstgave te verstrekken. De oorlogsslachtoffers, waaronder ook de evacué's, die een uit kering voor levensonderhoud ontvan gen krachtens de regeling van Aprii 1945, begrepen worden, ontvangen dan in de week van 19 t.m. 25 December 1948, boven de normale uitkering een toelage van 25 pet. Deze Kerstgave be draagt ten minste f 2.50 en ten hoogste f 15.Dit uitkeringsbedrag mag niet worden berekend boven vergoedingen van fondspremiën en eventueel brand- stoffenbijslag, noch van bedragen die boven de normale uitkering krach tens de regeling van 12 April 1945 als toeslagen worden verleend. Geëvacueerden, die in gezinsverband bij derden zijn ingekwartierd en een uitkering ontvangen krachtens het in de regeling van 12 April 1945 onder sub a 56 vastgestelde, ontvangen 25 pet. van het aan de kwartiernemer toekomende bedrag. Evacué's die volgens het ge stelde onder A 6, de niet in gezins verband levende personen zal een Kerstgave worden gegeven gelijk aan één week zakgeld. Voor alleenstaanden bedraagt dit f 5.voor een echtpaai f 7.25, voor een echtpaar met 1 t.m. 3 kinderen f 12 en voor echtparen met 4 of meer kinderen f 15. Reeds eerder had de minister van Binnenlande Zaken zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel tot verhoging van de uitkeringen aan oorlogsslacht offers en evacué's, in verband met de door de maatregelen van de regering ontstane verhoging van de kosten voor levensonderhoud. I Het leven is zo waardevol, dat elke minuut kostbaar is. op het bereiken van dit doel belem merend zouden kunnen werken. De commentator zei na een beschou wing van de Bandoengse resolutie, dat hieraan tevens ten grondslag ligt de innige overtuiging van Oost-Indonesië en andere deelgebieden, dat indien de verlangde interim-regering eenmaal gevormd zal zijn, in de alsdan ontstane zuiver Indonesische atmosfeer bepaalde moeilijkheden, welke met betrekking tot de positie van de Republiek nog mochten bestaan, gereder tot oplossing zouden kunnen worden gevoerd. De grondslag 'van de politiek, welke de regering van Makassar tot nog toe heeft voorgestaan, is gehandhaafd kun nen blijven. De federalisten van de Bandoeng-groep zullen slechts met vrucht hun medewerking kunnen ver» lenen aan een interim-regering, die zowel door persoonlijke en nationale integriteit van de leden als door de mate. waarin zijmet een zelfstandige verantwoordelijkheid en ruimte tot handelingsbevoegdheid zal worden be kleed, in staat zal zijn in de praktijk werkelijk gezag te verwerven, dat no dig is om als nationale Indonesische re gering de verantwoordelijkheid voor het bewind te aanvaarden en te blijven voeren. Indien men ook aan Nederlandse zij de deze dingen realiseert en bereid is, de consequenties ervan te aanvaarden, dan is het mogelijk nog niet uitgeslo ten. dat thans een beslissende en vruchtdragende phase in de Indonesi sche ontwikkeling zal intreden, aldus besloot de woordvoerder van het Oost- Indonesische ministerie van voorlich ting zijn commentaar. (Van onze correspondent) In het Casino te 's-Hertogenbosch kwamen Donderdagmiddag de leden van de Nederlandse bond van Grond- en Huiseigenaren in samenwerking met de vakgroep Tussenpersonen voor een pro testvergadering bijeen. De landelijke voorzitter, de heer S J. Mook, hekelde m zijn toespraak de houding van de regering, die nog steeds niet de in over weging genomen huurverhoging van 25 pet. ten uitvoer heeft gelegd.- Ook de dreigende huurbelasting wees de voor zitter namens de vergadering af. De spreker van deze middag, de heer A van Kesteren uit Den Haag wees er in zijn inleiding op, dat de regering op weg is om aandeelhouder te worden in het particulier onroerend bezit, hetgeen geschiedt door verschillende fiscale maatregelen. „Er wordt in de Tweede Kamer aldus spr. „teveel partijpolitiek bedreven inplaats van het dienen van het waarachtig volksbelang. De regering is in botsing gekomen met het recht vaardigheidsgevoel. De Bond vecht voor het behoud van het Nederlandse volks vermogen en was tegen de invoering van een huurbelasting". De heer Van Kesteren concludeerde dat het noodzakelijk was, dat men con tact zocht met andere groepen, als de Middenstand en de bouwpatroons. Tot slot werd een motie aangenomen, die aan de regering zal worden voprgelegd. Het woord van een Paus verdient meer dan de uitlating van welke menselijke grootheid ook de aan dacht, zeker wanneer het gaat over din gen. welke met de godsdienstige en ze delijke waarden allernauwst verbonden zijn. Enkele weken geleden, ter gelegen heid van het derde eeuwfeest der hei ligverklaring van de H. Jozef Calasanc- tius, de stichter van enkele onderwijs congregaties, welke in de Latijnse lan den hun zegenrijke arbeid onder de volksjeugd uitoefenen, sprak de Paus in een audiëntie, aan de leidende personen dezer stichtingen verleend, over de be tekenis van het katholieke onderwijs. Wij nemen uit deze toespraak een mar kante passage, welke ook met vrucht onder Nederlandse ogen kan worden ge bracht. „Iedere, tijd aldus de H. Vader heeft zijn eigen voorkomen, waaraan de christelijke opvoeding noodzakelijker wijze zal moeten beantwoorden. Daarom zijn Wij de mening toegedaan, dat het katholieke onderwijs zich twee doelstel lingen bijzonder voor ogen moet plaat sen: le) Tegenover de rusteloosheid, de bovenmatige menigvuldigheid van din gen, de druk van het moderne leven, dat als in een bankschroef zowat de hele mens houdt vastgekneld en hem de ge legenheid beneemt nog in zichzelf te ke ren; tegenover de verdwazing van het succes en de maatstaf van geluk en wel slagen. volgens welke alles wordt be oordeeld, zonder dat men zich afvraagt, of het waar is of vals, goed of slecht, geoorloofd of niet geoorloofd, is de ka tholieke opvoeding er toe geroepen om de mens heldere, veilige en diepliggende overtuigingen als tegenwicht te geven Zegt de dagelijkse ondervinding wel iets anders? Zie maar eens: wie geen vaste beginselen bezit, wordt heden ten dage aanstonds omvergeworpen door de hooggaande vloedgolven der ideologi sche botsingen. Daarom richten zich op het ogenblik zoveel ogen hoopvol naar de Kerk. Zij heeft een bewonde renswaardige geschiedenis van heilige en grootse werken achter zich, zij is rijk aan oude 'gebruiken, aan schoonheid en verheven vormen. Maar wat in haar boven alles de gemoederen tot zich trekt is de rotsvaste overtuiging van een ab solute waarheid en een goddelijke kracht, vervat in dat geloof, waardoor al het overige leven en waarde krijgt. 2e) Tegenover de losheid van zeden, die de jeugd op talrijke wijzen aan trekt: door al de vormen der overbe schaving, door het boek, het geïllustreer de blad. door de film, is het de taak der katholieke opvoeding de mens dat gene te bieden, waardogg hij zich zal weten te beheersen, zijn menselijke en christelijke waardigheid zal weten te bewaren en te verdedigen. De katholieke moraal heeft een brede boezem: zij behelst en omvat alles, wat binnen die menselijke en christelijke waardigheid gelegen is. Daarbinnen lig gen echter ook. de grenzen afgebakend die niet mogen worden overschreden. Deze grenzen altijd en in elke omstan digheid ongeschonden te handhaven is de lof en de verdienste der sterke zie len Maar de genade en het nederig smeekgebed om deze te verkrijgen, is daarbij onmisbaar zonder genade en gebed is de overwinning onmogelijk vandaar dat de kinderen van de eerste jaren af geoefend moeten worden in zelfverloochening en offerzin, in heer schappij over zichzelf". Het is oude waarheid, zult u zeggen. Inderdaad: zo oud als de Kerk, als Jezus Christus. Maar het is niet bevreemdend dat die waarheid zo oud is, maar dat de Paus deze oude waarheid met zulk een nadruk moet zeggen. Wekt dat niet de schijn, dat ze niet voldoende in acht wordt genomen? Waar men bij de reorganisatie van het katholieke onderwijs wat van harte is toe te juichen en te stimuleren zich beijvert om allerlei detailkwesties in studie te nemen en experimenteert, welke daarbij de juiste wegen zijn. hou- de men toch steeds als een der eerste beginselen voor ogen, dat het onderwijs een stük opvoeding moet zijn van de zich vormende en ontwikkelende mens. En dat dus, volgens het woord van de Paus, meer dan ooit aandacht moet worden geschonken aan twee dingen, welke heden ten dage een schromelijk tekort vertonen, waarvan de jeugdige mens allereerst de dupe dreigt te wor den, namelijk: overtuiging ep zelfbeheersing. P. C. v. Naar het A.N.P. verneemt, mogen de theepakkers met ingang van Maandag a.s. thee aan de detaillisten leveren, zonder dat hiervoor toewijzingen hoe ven te worden ingeleverd. Het is nog niet officieel bekend, of dan ook voor. de consument de thee vrij van distribu tie zal komen. De prijzen zijn voorals nog niet gewijzigd. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden aan hoofden nf bestuur ders van broodbakkerijen, waarin tevens koek, banket, chocolade of suikerwerken worden vervaardigd, te vergunnen, dat Donderdag 23 December en Donderdag 30 December de werktijd van de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste twee uren wordt verlengd. De visset Joe Perry uit Calis aan de Westkust van Amerika ving een haai, die zó groot was, dat de man gemakkelijk in de bek kon zitten. De vis weegt vier ton en is byna tien meter lang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1